Drodzy forumowicze i goście!

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Dolnośląski Festiwal Tajemnic - Zamek Książ 11-12.08.2018

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 8555
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 24
x 428
Podziękował: 16905 razy
Otrzymał podziękowanie: 14780 razy

Dolnośląski Festiwal Tajemnic - Zamek Książ 11-12.08.2018

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 21 lip 2018, 00:31

Obrazek

Największe w Polsce spotkanie miłośników tajemnic historii. Wykłady, bitwy, rekonstrukcje, warsztaty, zwiedzanie zamku Książ i okolic, pokaz mody historycznej. Wśród tegorocznych tematów m.in. tajemnice Gór Sowich, zaginione kolekcje, spotkania z właścicielami zamków i pałaców, Legiony Polskie, rozpoznawanie płci na podstawie kości, największe zbrodnie w historii Dolnego Śląska, Enigma, prawo eksploracyjne, sensacyjne doniesienia z Lubiąża.

Zapraszamy na największe w Polsce spotkanie poszukiwaczy skarbów, miłośników historii oraz badaczy jej tajemnic. 11 sierpnia 2018 roku, o godz. 09:00 rozpocznie się już szósta edycja Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic! Jednym z głównych motywów tegorocznej edycji Festiwalu Tajemnic będą wydarzenia, jakie towarzyszyły odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości, powstanie Legionów Polskich oraz walka Polaków o niepodległą Ojczyznę. Podobnie, jak w latach ubiegłych, również w tym roku każdy z miłośników przygód znajdzie dla siebie coś interesującego. Nie zabraknie widowisk historycznych, pokazów i wystaw. Nade wszystko jednak będzie czas poświęcony na merytoryczną dyskusję na temat różnych zagadnień historii. W czasie festiwalu odbędzie się wiele wykładów przybliżających uczestnikom imprezy najbardziej fascynujące i najciekawsze wydarzenia z przeszłości i tajemnice przeszłości. Oprócz wykładów, na zamkowym dziedzińcu odbywać się będą pokazy mody historycznej, dioramy pokazujące życie codzienne żołnierzy Wojska Polskiego oraz wystawy!
Ceny i godziny otwarcia: http://www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka ... -tajemnic/
Skrócony program: http://www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka ... -tajemnic/
Program godzinowy: http://www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka ... -tajemnic/
Zakupu można dokonać w kasach zamkowych w godzinach otwarcia zamku lub przez internetowy system sprzedaży online:
www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl
Do zobaczenia!

Oto program wykładów, o innych atrakcjach jeszcze napiszemy...
TAJEMNE ŚCIEŻKI HISTORII
10.30 Bartosz Rdułtowski i „Niezbadana historia UFO – od Emilcina do V-7 na Książu”
Czy 10 maja 1978 w Polsce doszło do jednego z najbardziej niezwykłych spotkań z UFO? Jaki związek Incydent Emilciński miał z obserwacjami dziwnych statków latających widywanych pod koniec wojny w rejonie Zamku Książ? Czy kluczem do obu zagadek były testy niemieckiej Wunderwaffe?
11.30 Adam Węgłowski „Zamach na Statuę Wolności, czyli niemiecki sabotaż ze skarbami w tle.”
30 lipca 1916 roku niemieccy sabotażyści doprowadzili do gigantycznej eksplozji magazynów amunicji na wyspie koło Nowego Jorku, a skalę tej katastrofy porównać można tylko z zamachami z 11 września 2001 r. Sprawę wyjaśniono dopiero po latach. W roku 1916 tylko podejrzewano, że stoją za nią służby niemieckie. Podejrzenie to – wraz z innymi agresywnymi poczynaniami Niemców – przyczyniło się jednak do podjęcia przez Waszyngton decyzji o przystąpieniu do I wojny światowej. Ciekawe, że tropy w sprawie wspomnianych sabotażystów prowadzą do dwóch niemieckich agentów pochodzących z Wielkopolski. Ślady ich zamachu wciąż są widoczne – to po wybuchu z 1916 roku zakazano turystom wchodzenia na taras widokowy w zniczu Statui Wolności, którego konstrukcja została naruszona. A działania sabotażowe niemieckiej siatki w USA miały swoją kontynuację w obliczu II wojny światowej. Wiąże się z nimi sprawa tajemniczego amerykańskiego depozytu złota III Rzeszy, do którego ma prowadzić przedziwny szyfr znany jako Mapa Lue".
12.30 Zdzisław Kapera „Historia polskiej Enigmy w nowym świetle”- najnowsze wyniki badań historyków na temat udziału Polaków w złamaniu szyfru Enigmy
Enigma była jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic niemieckiego państwa. Liczba kombinacji możliwa do uzyskania przy jej użyciu sprawiała, że generowany przy jej pomocy szyfr uchodził za niemożliwy do złamania. Skuteczne dotąd służby kryptograficzne sprzymierzonych z Rzeczpospolitą państw zachodnich były wobec niego bezsilne. Niemożliwego dokonali Polscy matematycy: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. Rozszyfrowanie Enigmy było ogromnym wkładem w wysiłek wojenny walczących z niemiecka rzeszą państw i fenomenalnym triumfem polskiej nauki.
Dopiero ponad 30 lat po zakończeniu drugiej wojny światowej Zachód zaczął poznawać prawdę o osiągnięciach polskich matematyków i ich pracy na rzecz złamania szyfru Enigmy. O fascynującej historii pokonania niemieckiego szyfru opowie dr Zdzisław Kapera, autor wielu publikacji na temat pracy poznańskich naukowców nad rozszyfrowaniem Enigmy i jeden z najwybitniejszych znawców dorobku polskich kryptologów. Wykład uzupełni prezentacja rzadkich i niepublikowanych dotąd fotografii i dokumentów ze zbiorów autora.
13.15 Krzysztof Kaszub „Ostatni rejs U-boota pod dowództwem Strzegomiania”
o wspólnego ze Strzegomiem ma historia HMS „Graph” – niemieckiego okrętu podwodnego z czasu II wojny światowej? Okręt zwodowany jako „U-570”, w czasie pierwszego patrolu został zaatakowany i uszkodzony przez brytyjski samolot a następnie przechwycony przez brytyjskie okręty. Po zdobyciu został obsadzony przez brytyjską załogę i wszedł do służby jako HMS „Graph”. Był to jedyny U-Boot w służbie obydwu stron konfliktu w czasie II wojny światowej. Ta historia i jej związki ze Strzegomiem podczas
14.00 Magdalena Woch „Moda i uroda w historii Zamku Książ”
Księżna Daisy von Pless, pani na zamku Książ uchodziła za jedną z najpiękniejszych kobiet Europy. Jak dbała o urodę, dlaczego jej stroje uchodziły za niezwykłe? Czy używała perfum, a jeśli tak, to jakich?
14.45. Matt Mykytyszyn „Tajemnica ostatnich lat życia księżnej Daisy von Pless i ziemska wędrówka jej doczesnych szczątków.”
Rzecznik prasowy Zamku Książ i Prezes Fundacji Księżnej Daisy przedstawia ostatnie osiem lat życia księżnej Daisy od 1935 do 1943 roku. Poznamy tragiczne losy rodziny Hochbergów tuż przed II wojną światową i w jej trakcie, a także szczegóły pochówku księżnej oraz przedziwną drogę, jaką przebyły jej szczątki po 1945 roku. Czy dowiemy się w końcu, gdzie spoczywa jedna z najpiękniejszych kobiet Europy?
16.00 Ogłoszenie wyników niedzielnego konkursu slajdów.

https://www.facebook.com/FestiwalTajemn ... 8402716158
https://www.facebook.com/KsiazWalbrzych/?fref=mentions
0 x
ODPOWIEDZ