Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Ekologiczna chemia w domu

baba
x 129

Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: baba » poniedziałek 31 mar 2014, 22:05

Proste domowe środki doskonałe do czyszczenia całego domu.

Po długiej zimie nadszedł czas na wiosenne porządki. Na nieszczęście wciąż powiększający się w domu arsenał środków czyszczących zawiera mnóstwo toksycznych związków, sztucznych barwników i substancji zapachowych. Niektóre z nich mogą zawierać nawet substancje wybielające, amoniak i kwasy. Substancje te mogą zanieczyszczać nasze powietrze w domu, a w konsekwencji prowadzić do podrażnienia oczu i płuc. Najbardziej narażone na ich działanie są nasze dzieci i domowe zwierzątka. Wiele tego typu środków zawiera dodatkowo zbyteczne substancje bakteriobójcze (pestycydy), a w konsekwencji ich używania bakterie mogą stać się silniejsze i bardziej odporne na antybiotyki.

Wszystkie dostępne w sklepach środki czyszczące sporo kosztują. Zrób więc swoje własne. Największe zanieczyszczenia i najtrudniejsze do usunięcia plamy możesz skutecznie usunąć przy pomocy sody oczyszczonej, boraksu, soku z cytryny i innych prostych środków, które z pewnością masz pod ręką.

Płytki i glazura.

Utrzymuj swoją łazienkę i płytki kuchenne w nieskazitelnej czystości za pomocą prostych środków czyszczących:

Soda oczyszczona i woda – brudną powierzchnię posyp sodą oczyszczoną, a następnie wyszoruj ją przy pomocy wilgotnej gąbki lub szmatki. Jeśli brud nie chce puścić, powierzchnię oprósz solą koszerną i mocno szorując, zetrzyj go.

Sok z cytryny lub ocet – będą pomocne, gdy masz trudne do usunięcia plamy, pleśń lub smugi tłuszczu. Spryskaj lub namocz plamy w occie lub soku z cytryny. Pozostaw to na kilka minut, a następnie wyszoruj je przy pomocy szczotki o twardym włosiu.

Dezynfekcja – zamiast kupować wybielacz w sklepie, zrób go samodzielnie. Zmieszaj ze sobą 2 szklanki wody, 3 łyżki mydła w płynie i 20 – 30 kropli olejku z drzewa herbacianego. To naprawdę proste!

Kuchnia

Pomieszczenie, w którym żywność jest przygotowywana, przechowywana i często też następuje w nim jej konsumpcja, powinno być pod szczególną kontrolą. Nieraz zdarzy się, że coś nam się wyleje, czy ukruszy – dzięki temu tworzymy podłoże do rozwoju i namnażania się szkodliwych drobnoustrojów.

Soda oczyszczona i woda – zabrudzoną powierzchnie oprósz sodą oczyszczoną, a następnie umyj ją przy pomocy wilgotnej gąbki lub szmatki. Bardziej uporczywe plamy usuniesz za pomocą mieszanki sody z wodą. Połącz ze sobą oba te składniki w odpowiednich ilościach, tak, aby uzyskać konsystencję papki. Pozostaw na jakiś czas mieszankę na plamie, a następnie zmyj ją. Środek ten doskonale radzi sobie także z przebarwieniami na zlewozmywakach, deskach do krojenia, pojemnikach, kuchenkach, lodówkach i wielu innych rzeczach.

Sól i woda – jeśli potrzebujesz środka o właściwościach ściernych, posyp zabrudzoną powierzchnie solą. Teraz wyszoruj ją przy pomocy wilgotnej ściereczki lub gąbki.

Naturalny środek dezynfekujący – zabij wszystkie szkodliwe bakterie i zarazki bez użycia silnych szkodliwych środków. Wymieszaj ze sobą 2 szklanki wody, 3 łyżki mydła w płynie i 20 – 30 kropli olejku z drzewa herbacianego. Tak przygotowanym środkiem spryskaj lub przetrzyj wszystkie blaty kuchenne i inne powierzchnie.

Okna i lustra.

Zamiast używać drażniących nasze drogi oddechowe środków ze sklepu, do mycia luster i szyb również możesz wykorzystać proste domowe środki.

Ocet, woda i gazeta – zmieszaj 2 łyżki octu z około 4 litrami wody. Roztwór przelej do butelki ze spryskiwaczem. Skrop szybę, a następnie wytrzyj ją do sucha za pomocą czarno-białej gazety. Nie używaj do tego celu ręczników papierowych, które mogą zostawiać smugi. Jeśli nie masz pod ręką octu lub drażni cię jego zapach, do mycia szyb możesz użyć rozcieńczonego soku z cytryny lub wody sodowej.

Dywany.

Utrzymanie dywanów w czystości jest trudniejsze, niż może się nam to wydawać. Zwłaszcza w sezonie zimowym na chodnikach jest mnóstwo piasku i soli, które przenosimy na nasze dywany na podeszwach butów.

Trzepanie dywanów – jeśli tylko masz taką okazję, wynieś swoje dywany na zewnątrz i porządnie je wytrzep. Mocno uderzaj trzepaczką, dzięki temu pozbędziesz się wszelkich zabrudzeń – kurzu, piasku, włosów i soli.

Woda sodowa – prawdopodobnie każdy z was słyszał stare powiedzenie, że woda sodowa doskonale usuwa wszelkie plamy z dywanów. Jest tylko jedno "ale..." – musisz zareagować natychmiast. Usuń z wierzchu zanieczyszczenie, tyle ile się da, a następnie obficie przemyj plamę wodą sodową. Osusz plamę starym ręcznikiem lub chłonna szmatką. Woda sodowa wypłucze zabrudzenia z dywanu i zapobiegnie powstaniu plamy.

Mąka kukurydziana – jeśli wylałaś coś na dywan i utworzyła się duża plama, nie panikuj. Posyp ją mąką kukurydzianą i pozostaw na 5 – 15 minut. Ciecz w tym czasie wsiąknie w mąkę i wystarczy, że później ją odkurzysz.

Odplamiacz – zrób swój własny. Za pomocą miksera zmieszaj ze sobą ¼ szklanki mydła w płynie lub innego detergentu z 1/3 szklanki wody. Miksuj do czasu, aż całość się spieni. Rozpyl mieszankę na plamę, a następnie spłucz ją octem.

Neutralizacja zapachu – cały dywan oprósz sodą oczyszczoną lub mąką kukurydzianą – na średniej wielkości dywan zużyj około 1 szklankę proszku. Po 30 minutach dywan odkurz.

Drewniane podłogi.

Drewniane podłogi są piękne, higieniczne, trwałe i dodają wartości każdemu domowi. Są łatwe do odkurzenia, ale źle znoszą czyszczenie na mokro. Wiec jak przywrócić ich naturalny blask bez niszczenia?

Ocet – przygotuj roztwór z ¼ filiżanki octu i 1 litra wody. Przelej płyn do butelki ze spryskiwaczem i rozpyl go na bawełnianą szmatkę lub ręcznik, aż będzie lekko wilgotny. Teraz przetrzyj swoją podłogę. Dzięki temu zabiegowi drewniana podłoga odzyska dawny blask.

Czyszczenie piekarnika.

Zazwyczaj piekarnik czyścimy za pomocą zakupionych środków chemicznych, w których składzie często można znaleźć toksyczne związki, takie jak: glikol etylenowy, wodorotlenek sodu i potasu, chlorek metylenu czy destylaty ropy naftowej. Produkty te są szkodliwe dla naszej skóry i oczu, a ich opary są z pewnością niezdrowe. Zamiast tych środków wypróbuj metody naturalne.

Soda oczyszczona i woda – całą zabrudzoną wewnętrzną stronę piekarnika pokryj pastą zrobioną z sody oczyszczonej i wody. Pozostaw ją na noc. Następnego dnia załóż rękawice i usuń cały brud. Na koniec całość przetrzyj wilgotną szmatką.

Zatkany odpływ.

Zatkany odpływ w wannie lub zlewie to niemały problem. Jednak wylewanie do niego ogromnych ilości toksycznych związków, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Substancje te nie tylko zanieczyszczają nasze drogi odpływu wody, ale także mogą wywoływać oparzenia chemiczne. W przypadku połknięcia tego typu środków, może pojawić się duże niebezpieczeństwo. Zastanów się więc czy na pewno chcesz ich używać w swoim domu.

Soda oczyszcza i wrząca woda – wsyp ½ szklanki sody oczyszczonej do odpływu, a następnie zalej ją 2 szklankami wrzącej wody. Jeśli to nie zadziała, zmieszaj sodę oczyszczoną z ½ szklanki octu i szczelnie przykryj odpływ. Soda zacznie intensywnie musować, rozpuszczając jednocześnie zalegające w spływie substancje blokujące przepływ. Na koniec, wlej do odpływu około 4 litry wrzącej wody.

Starsze obrusy, serwetki i tkaniny.

Każdy z nas ma w domu jakieś rodzinne pamiątki i nieraz zastanawiamy się jak je wyczyścić. Stare serwetki, obrusy czy pościel nieraz mają dla nas duże znaczenie. Mimo iż nowoczesne pralki maja przeróżne programy do prania delikatnych tkanin, niektóre rzeczy nadal trzeba prać ręcznie.

Promienie słoneczne – co może być łatwiejsze, niż dezynfekcja i usuwanie plam w słońcu. Pamiętaj jednak, by nie robić tego zbyt często z delikatnymi elementami, gdyż po pewnym czasie mogą zacząć się rozpadać. Wystarczy położyć na kilka godzin swoje stare koronkowe obrusy, zasłony czy pościel na trawie w pełnym słońcu. Plamy po pewnym czasie zaczną blednąć.

Wrzątek – weź duży garnek i napełnij go wodą. Postaw go na palniku i doprowadź do wrzenia. Wrzuć do niego tkaniny i pozostaw je, nich się moczą, dopóki plamy nie znikną.

Detergenty i boraks – zmieszaj ze sobą płyn do naczyń i boraks w takich ilościach, aby uzyskać gęstą pastę. Wetrzyj ją w plamy na tkaninie, a następnie spłucz czystą wodą.

Woda utleniona – jeśli masz wyjątkowo uporczywe plamy, spróbuj spryskać je wodą utlenioną. Poczekaj chwilkę, a następnie przepłucz tkaninę w czystej wodzie.

Sztućce.

Zazwyczaj środki chemiczne służące do czyszczenia sztućców obiadowych zawierają związki toksyczne, a producenci ostrzegają, by nie pozostawiać ich zbyt długo w kontakcie z naszą skórą. Zastanów się więc czy na pewno chcesz takim środkiem wyczyścić sztućce, którymi będziesz potem jeść?

Czyszczenie srebra:

Folia aluminiowa, wrząca woda, soda oczyszczona i sól – przywróć swoim srebrnym sztućcom blask z pomocą tej prostej metody. Dno zlewozmywaka lub garnka wyłóż folią aluminiową i włóż do niego zaśniedziałe sztućce. Zalej wszystko wrzącą wodą, dodaj filiżankę sody oczyszczonej i szczyptę soli. Pozostaw wszystko na kilka minut. Nalot zostanie usunięty ze sztućców i osadzi się na folii aluminiowej.

Pasta do zębów – jeśli nie możesz zanurzyć przedmiotów, które chcesz wyczyścić lub brakuje ci jakiegoś składnika, spróbuj nieco innego, ale równie prostego sposobu na czyszczenie srebra. Potrzebna będzie ci pasta do zębów i miękka szmatka. Nałóż pastę na srebrny przedmiot i przy pomocy szmatki zacznij ją wcierać. Gdy usuniesz nalot, spłucz całość ciepłą wodą i osusz. Zamiast pasty do zębów możesz użyć specjalnej mieszanki wykonanej z sody oczyszczonej i wody wymieszanych w stosunku 3 : 1.

Czyszczenie miedzi:

Ketchup – aby miedziane garnki, patelnie i sztućce odzyskały dawny blask, natrzyj je ketchupem.
http://www.tipy.pl/artykul_3179,jak-wyk ... -domu.html
0 x



baba
x 129

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: baba » środa 02 kwie 2014, 22:47

Boraks - w domu i w ogrodzie

Czteroboran sodowy zwany Boraksem jest związkiem boru, występującym w przyrodzie w postaci minerału tinkalu ( boraksu rodzimego). Boraks używany jest jako ekologiczny środek czyszczący o bardzo dużym spektrum zastosowań.

Boraks w Domu:

Udrażnianie zatkanych odpływów - zanim sięgniecie po silne środki udrażniające rury, nasypcie do zatkanego odpływu 1/2 szklanki boraksu i zalejcie go powoli 2 szklankami wrzącej wody. Po 15 minutach należy dobrze przepłukać odpływ bieżącą wodą

Usuwanie zabrudzeń ze stalowego lub żeliwnego zlewu - aby pozbyć się uporczywych zabrudzeń należy przygotować pastę z 1 szklanki boraksu rozmieszanej z 1/4 szklanki soku z cytryny. Powstałą pastą wyczyść zabrudzone miejsca, a następnie spłucz obficie bieżącą wodą

Czyszczenie okien i luster - lustra odzyskają krystaliczny blask po umyciu ich roztworem 2 łyżek boraksu na 3 szklanki wody

Usuwanie plam z wykładzin i dywanu - możesz usunąć uporczywe plamy z dywanu lub wykładziny, obficie namaczając zabrudzone miejsce i wcierając w nie trochę boraksu. Dywan pozostaw do wyschnięcia i odkurz ( UWAGA! Przed zastosowaniem tej metody, sprawdź działanie boraksu na małym kawałku wykładziny, aby uniknąć ewentualnych odbarwień !)

Odświeżanie dziecięcego materaca - naszym maluchom, szczególnie po okresie pieluszkowania mogą zdarzyć się w nocy przykre niespodzianki, warto zatem raz na jakiś czas odświeżyć im materac. Zrobisz to przy użyciu tej samej metody co w przypadku dywanu lub wykładziny

Usuwanie pleśni z tkanin - aby usunąć pleśń z tapicerki i innych tkanin, namocz gąbkę w roztworze 2 szklanek gorącej wody i 1/2 szklanki boraksu i wetrzyj w zabrudzone miejsca. Następnie namocz tkaninę na kilka godzin w wodzie. Kiedy plamy znikną spłucz obficie wodą.

Czyszczenie sedesu - muszlę klozetową najskuteczniej wyczyścisz szczotką namoczoną w roztworze 1/2 szklanki boraksu na 4 litry wody.

Dezynfekcja młynka do mielenia resztek - jeśli posiadasz w domu zainstalowany do zlewu młynek do mielenia resztek jedzenia, warto go raz na jakiś czas porządnie zdezynfekować, bo jego zakamarki to prawdziwa wylęgarnia zarazków. W tym celu wsyp do młynka 3 łyżki boraksu i pozostaw na godzinę, po czym uruchom urządzenie i spłucz obficie gorącą wodą.

Suche Bukiety Kwiatowe - aby zachować atmosferę lata, fajnie jest czasami samodzielnie ususzyć kwiatowy bukiet. Aby bukiet utrzymał się w wazonie całą zimę należy wsypać na dno przygotowanego pojemnika dwa centymetry mieszanki 1 szklanki boraksu z 2 szklankami mąki kukurydzianej, przyciąć łodygi do pożądanej długości, ułożyć kwiaty w pojemniku i posypać od góry pozostałym proszkiem. Następnie należy zamknąć pojemnik na 10 dni, po czym wyjąć bukiet i strzepnąć z niego proszek przy użyciu miękkiej szczotki

Boraks w Ogrodzie

Boraks na mrówki, pchły, rybiki, karaluchy i inne insekty zagotuj pół szklanki wody z jedną szklanką cukru. Ostudź i dodaj łyżkę stołową Boraksu. Uzyskaną galaretkę umieść na płaskim naczyniu w miejscach nawiedzanych przez insekty.

Usuwanie chwastów w szczelinach betonu - aby usunąć lub zapobiec rozmnażaniu się chwastów w szczelinach kostki brukowej lub płyt betonowych, należy wczesną wiosną posypać kostkę boraksem.

UWAGA ! Boraks to substancja niezwykle szkodliwa dla roślin, przy używaniu jej w ogrodzie należy zachować ostrożność aby nie uszkodzić innych roślin

Źródło: Niezwykłe zastosowania zwykłych rzeczy- Readers Digest 2009


http://ecowawa.pl/index.php/artykuly/id/10/505
0 x



baba
x 129

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: baba » czwartek 03 kwie 2014, 07:00

Naturalne środki do czyszczenia kuchni i łazienki

Domowe środki czystości na bazie sody, octu, boraksu czy amoniaku są równie skuteczne, jak te komercyjne ze sklepowej półki. Są łatwe w przygotowaniu i tanie, i - co wazniejsze - pozbawione toksycznych właściwości.

Podpowiadamy jak przygotować naturalne środki czyszczące, które sprawią, że nasza kuchnia i łazienka będą lśniły czystością, a przy tym nie będą uwalniać toksycznych i alergizujących oparów.



Uniwersalny środek czystości

Składniki:

• 2 l wody,
• 125 ml amoniaku,
• 125 ml octu,
• 60 ml sody oczyszczonej

Przygotowanie:

Wymieszaj amoniak, ocet i wodę w dużym pojemniku, dodaj sodę i dokładnie wymieszaj. Stosuj do czyszczenia różnych powierzchni, za wyjątkiem przedmiotów miedzianych lub aluminiowych.

Antybakteryjny środek czystości

Składniki:

• 30 ml (2 łyżki) mydła kastylijskiego albo marsylskiego w płynie,
• 30 ml octu,
• 3,5 l ciepłej wody
• Olejek z drzewa herbacianego lub sosnowy

Wykonanie:

Wymieszaj dobrze ocet z mydłem i 0,5 l ciepłej wody, po czym dodaj resztę wody. Na każdą szklankę płynu dodaj 8 kropli olejku z drzewa herbacianego lub sosnowego.

Środek do czyszczenia muszli klozetowej

Wymieszaj po 125 ml boraksu i sody oczyszczonej, wlej do muszli klozetowej i szoruj szczotką jak zwykle.

Usuwanie nieprzyjemnego zapachu z muszli

Wlej do muszli trochę octu i spłucz po kilku minutach. Taki sam efekt uzyskasz wrzucając do muszli 1000 mg witaminy C i pozostawiając ją na noc.

Środek do szorowania

Składniki:

• 10 ml boraksu,
• 125 ml płatków mydlanych,
• 625 ml gorącej wody,
• 5-25 ml kredy (im więcej tym silniejsze właściwości ścierne).

Przygotowanie:

Wymieszaj płatki mydlane, boraks i wodę, dodaj 2-5 łyżeczek kredy. Używaj do szorowania zlewu, wanny etc.

Uwaga: Dodatek kredy może powodować zadrapania czyszczonej powierzchni. Dla uzyskania łagodniejszego środka zamień kredę sodą oczyszczoną.

Środek czyszczący do glazury i fug

Składniki:

• 250 ml amoniaku
• 250 ml sody oczyszczonej,
• 125 ml octu,
• 3,5 l ciepłej wody.

Przygotowanie:

Zmieszaj sodę, amoniak i ocet w 4-litrowym pojemniku, dodaj ciepłą wodę i dokładnie wymieszaj. Przelej płyn do butelek ze spryskiwaczem. Spryskuj kafelki i wycieraj wilgotną gąbką.

Uwaga: Glazurę można również czyścić sodą oczyszczoną, którą posypujemy gąbkę. Jeśli powierzchnia jest mocno zabrudzona możemy ją wyczyścić połówką cytryny zanurzoną w boraksie a następnie wypłukać.

Środek do usuwania pleśni

Składniki:

• 30 ml boraksu,
• 125 ml octu jabłkowego,
• 2 ml olejku lawendowego,
• 2 ml olejku eukaliptusowego.

Przygotowanie:

Wlej wszystkie składniki do półlitrowej butelki z rozpryskiwaczem i dokładnie wstrząśnij. Uzupełnij butelkę wodą i ponownie wstrząśnij. Spryskaj czyszczoną powierzchnię, wyszoruj szczotką i wypłucz.

Udrażnianie rur kanalizacyjnych

Raz w tygodniu wsyp do rury odpływowej szklankę sody oczyszczonej a następnie szklankę octu. Gdy soda z octem zaczną wytwarzać pianę, spłucz odpływ bardzo gorącą wodą. Jeśli rura odpływowa jest zapchana, sodę z octem możesz zostawić na noc i spłukać ją gorąca wodą dopiero rano.


http://www.cyberbaba.pl/dom-i-ogrod/66- ... naturalnie

Pierzemy bez chemii

Większość komercyjnych detergentów do prania bazuje na składnikach, które nie są biodegradowalne, albo ulegają rozkładowi ale bardzo powolnemu i w efekcie zatruwają środowisko naturalne. Poza tym szkodzą naszej skórze, powodując alergie i podrażnienia.

Wyjściem jest stosowanie do prania naturalnych środków piorących, które są nie tylko równie skuteczne co chemiczne detergenty, ale dodatkowo obchodzą się łagodniej z naszą skórą. Możemy wykorzystać gotowe środki, takie jak indyjskie orzechy piorące czy kule do prania albo przygotować własne proszki i płyny. Podstawowe składniki takich domowych detergentów to płatki mydlane usuwające brud, soda krystaliczna rozpuszczająca tłuszcze i zmiękczająca tkaniny oraz dezynfekujący i wybielający boraks.

Dla lepszego efektu radzimy suszyć pranie na wolnym powietrzu. Słońce to najstarszy i najlepszy środek dezynfekujący i wybielający.

Oto kilka przepisów na domowe środki do prania.

Orzechy piorące

Stosowane od wieków w Indiach jako naturalny środek do prania, mycia i czyszczenia. Właściwości piorące pochodzą z saponin, w które łupinki orzecha piorącego są szczególnie bogate. A saponiny to naturalny detergent, usuwający brud, odtłuszczający i zmiękczający praną tkaninę.

Pranie w pralce – kilka łupinek wkładamy do woreczka, woreczek zawiązujemy i wrzucamy do pralki razem z praniem. W przypadku prania białych rzeczy zalecamy użycie naparu z orzechów (jak do prania ręcznego) zamiast samych orzechów, które mogą pozostawić lekkie smugi na pranej bieliźnie.

Pranie ręczne – 3 lub 4 orzeszki zalewamy gorącą (ale nie wrzącą!) wodą i po przestygnięciu wlewamy napar do miski z wodą do prania i pierzemy jak zwykle.

Pranie po wysuszeniu jest bardzo miękkie i bez zapachu. Dla zapachu można dodać do ostatniego płukania kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Do prania białych rzeczy zalecamy dodanie łyżki sody. Pranie w orzechach nie powoduje blaknięcia koloru nawet po wielokrotnym praniu.

Uwaga: W przypadku bardzo twardej wody pranie w orzechach może nie być efektywne. Celowe jest wówczas dodanie środka zmiękczającego wodę albo użycie dodatkowo kuli piorącej, która zmiękcza twardą wodę.

Mydło do prania w pralce

Składniki:
1 szklanka płatków mydlanych,
0,5 szklanki boraksu,
0,5 szklanki sody krystalicznej (w przypadku bardzo twardej wody dodaj więcej sody).

Przygotowanie:
Wymieszaj dobrze wszystkie składniki. Dodawaj po pół szklanki do dozownika na proszek i pierz jak zwykłym proszkiem.

Płyn do ręcznego prania delikatnych wyrobów

Składniki:
0,5 szklanki boraksu,
1 szklanka proszku mydlanego,
1 l wrzącej wody.

Przygotowanie:
Wymieszaj wszystkie składniki, pozostaw do ostygnięcia i przelej do butelki. Dodaj 1/4 szklanki płynu do każdego litra wody i pierz normalnie, pamiętając o płukaniu w chłodnej wodzie.

Środek zmiękczający tkaniny

Składniki:
0,5 l octu (najlepiej winnego),
0,5 l sody oczyszczonej,
1 l wody.

Przygotowanie:
Wymieszaj sodę z octem (uwaga: mocno się pieni, więc zrób to w wysokim naczyniu), dodaj wodę i dokładnie wymieszaj. Przelej do pojemnika i dodawaj po 1/4 szklanki do ostatniego płukania.

Krochmal w sprayu

Składniki:
20 ml (4 łyżeczki) mąki kukurydzianej,
0,5 l ciepłej wody,
3-4 krople olejku eterycznego.

Przygotowanie:
Wymieszaj wszystkie składniki i wlej do butelki ze spryskiwaczem. Energicznie wstrząśnij butelką, by składniki dobrze się wymieszały. W czasie prasowania spryskuj lekko prasowaną tkaninę.

Kule do prania

Na rynku dostępne są kule piorące różnych producentów. Wszystkie zmiękczają wodę i mają właściwości usuwania brudu. W przypadku małego i średniego zabrudzenia wystarczy pranie w samych kulach, ale intensywnie zaplamione rzeczy lepiej prać w kulach z dodatkiem niewielkiej ilości innego środka piorącego, np. orzechów. Nie powodują płowienia kolorów i nie niszczą tkanin. Nie zawierają mydła, co pozwala na skrócenie cyklu płukania.


http://www.cyberbaba.pl/dom-i-ogrod/66- ... naturalnie

Naturalne środki czyszczące

Zużywamy ogromne ilości chemicznych środków czystości, które zatruwają potem wodę, glebę i powietrze. I najczęściej nie zdajemy sobie w ogóle sprawy, że dbając o czystość naszego domu szkodzimy środowisku i naszemu zdrowiu. A widząc szeroką paletę komercyjnych środków na sklepowej półce często trudno nam wyobrazić sobie, że nasze babcie utrzymywały czystość w mieszkaniach za pomocą samej wody i mydła. A jednak daje się utrzymać czystość w domu bez szkodliwej chemii. Z łatwością przygotujemy własne naturalne środki czystości, równie skuteczne co te komercyjne, a przy tym tańsze.

Na początek kilka recept na domowe środki czystości ogólnego stosowania, nie zawierające szkodliwych chemikaliów.

Cytrynowy olej do czyszczenia mebli

Składniki: 250 ml oleju mineralnego, 5 ml (1 łyżeczka) olejku cytrynowego

Przygotowanie: Wymieszaj oba składniki i przetrzymuj w butelce z dozownikiem. Spryskaj olejem czyszczoną powierzchnię mebla i wypoleruj.

Oliwa do polerowania mebli

Składniki: 30 ml (2 łyżki) oliwy, 15 ml (1 łyżka) octu, 1 l ciepłej wody.

Przygotowanie: Wymieszaj wszystkie składniki i przetrzymuj w butelce z dozownikiem. Przed użyciem potrzymaj butelkę na chwilę w ciepłym miejscu (np. na sitku w garnku z ciepła wodą), ponieważ ciepła oliwa ma lepsze właściwości polerujące. Nałóż na czyszczoną powierzchnię nieco oliwy i wypoleruj miękką szmatką.

Środek do czyszczenia dywanów

Składniki: 500 ml sody, 4-6 pokruszonych listków laurowych, 125 ml mąki kukurydzianej, 15 ml (1 łyżka) mielonych goździków.

Przygotowanie: Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i przetrzymuj w szczelnie zamkniętym pojemniku. Rozsyp mieszankę na dywanie i pozostaw ją na noc. Następnego dnia dokładnie odkurz dywan.

Dezodorant do dywanów

Składniki: 120 ml (pół szklanki) mąki kukurydzianej, 60 ml (1/4 szklanki) boraksu.

Przygotowanie: Wymieszaj boraks z mąka kukurydzianą. Rozsyp po dywanie i pozostaw na 1 godzinę, po czym dywan odkurz.

Środek do czyszczenia srebra

Składniki: folia aluminiowa, 1 l wody, 15 ml (1 łyżka) sody oczyszczonej, 15 ml (1 łyżka) soli.

Przygotowanie: Wyłóż emaliowany lub stalowy garnek folią aluminiową i wlej wodę. Dodaj łyżkę sody oczyszczonej i sól i zagotuj. Włóż srebrne przedmioty do roztworu a nalot śniedzi zejdzie ze srebra i osadzi się na folii. Wyjmij srebro z rondla i wypoleruj suchą szmatką.

Uwaga: ta metoda czyszczenia usuwa patynę więc nie jest zalecana w przypadkach, gdy patyna jest zamierzonym efektem dekoracyjnym.

Środek do czyszczenia wyrobów z mosiądzu i miedzi

Składniki: 2 łyżki sody oczyszczonej, 1 łyżka soli, 1 łyżka maki, 1 łyżka octu.

Przygotowanie: Wymieszaj wszystkie składniki na pastę. Wetrzyj w czyszczoną powierzchnię i pozostaw na 10 minut. Wypłucz i wypoleruj miękką szmatką.

Środek ten poradzi sobie z lekko zaśniedziałą powierzchnią.

Sposób na mocno zaśniedziały mosiądz lub miedź

Jeśli śniedź jest intensywna, lepiej sprawdzi się następujący sposób: Zwilż gąbkę octem lub sokiem z cytryny, na zaśniedziałą powierzchnię nasyp soli i mocno wycieraj ją gąbką. Nalot śniedzi zniknie i pozostawiając lśniącą powierzchnię.

Środek do mycia szyb I

Wymieszaj litr octu z litrem wody, przelej roztwór do pojemnika z rozpryskiwaczem. Spryskaj szybę i przetrzyj papierowym ręcznikiem. Jeśli nie masz pod ręką papierowego ręcznika możesz użyć gazety, ale ta często pozostawia smugi i zanieczyszczenia od farby drukarskiej.

Uwaga: przed pierwszym myciem szyb tym sposobem najlepiej jest przemyć je alkoholem izopropylowym, by zmyć pozostałości po uprzednio stosowanych środkach.

Środek do mycia szyb II

Wymieszaj 2 łyżki boraksu z 3 szklankami wody. Dalej postępuj jak w przepisie I.


http://www.cyberbaba.pl/dom-i-ogrod/66- ... czyszczace

Domowe sposoby na neutralizację nieprzyjemnych zapachów

Półki w marketach uginają się od przeróżnych środków odświeżających powietrze, a właściwie maskujących nieprzyjemne zapachy. A spece od reklamy przekonują, że bez tych środków zapach powietrza w naszych mieszkaniach będzie nieznośny dla naszego organu powonienia.

Wszyscy oni przemilczają jednak fakt, że te chemiczne środki mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia i że istnieją proste, bezpieczne i tanie domowe środki, usuwające nieprzyjemne zapachy często bardziej skutecznie niż te komercyjne odświeżacze, nie mając ich wad.

Oto parę przykładów jak domowymi sposobami poradzić sobie z nieprzyjemnymi zapachami.

Nieprzyjemne zapachy na dywanie

Nie musisz od razu oddawać dywanu do prania jeśli twojemu zwierzakowi zdarzy się „przygoda” na dywanie. Wystarczy posypać cuchnącą plamę sodą oczyszczoną i pozostawić na noc. Rano wystarczy odkurzyć dywan. A jeśli jeden zabieg nie wystarczy, można go powtarzać bez szkody dla dywanu.

Zapachy podczas gotowania

Zrób roztwór octu (szklanka octu na 1 litr wody) i zagotuj go. Para uniesie neutralizujący zapach octu do góry, gdzie ulatują zapachy z garnków.

Nieprzyjemny zapach z lodówki

Zapobiegnie mu włożona do lodówki otwarta torebka sody oczyszczonej. Jeszcze silniej zadziała węgiel aktywowany. Wsyp go do płaskiego naczynia i postaw w lodówce. Jest całkowicie nieszkodliwy dla produktów spożywczych. Po 8 godzinach możesz go aktywować, wkładając na 20 minut do rozgrzanego piekarnika (175°C). Dzięki temu będzie go można użyć wiele razy.

Cuchnący pojemnik na śmieci

Wyszoruj wnętrze pojemnika twardą szczotką z nylonowym włosiem. Jako środka czyszczącego użyj roztworu 4 litrów wody z dodatkiem 1 szklanki chlorowego wybielacza i kilku kropli płynu do mycia naczyń. Wypłucz pojemnik i pozostaw do wyschnięcia. Na koniec wsyp na dno trochę boraksu, by zapobiec rozwojowi bakterii gnilnych i pleśni, odpowiedzialnych za nieprzyjemne zapachy.

Piwniczne zapachy pleśni

Zanieś do piwnicy przeciętą na pół cebulę – wchłonie ona zapach wilgoci i pleśni. Jeśli chcesz radykalnie rozwiązać problem, zacznij od wietrzenia, a następnie przygotuj roztwór z 1 litra wody i 2-4 łyżek chlorowego wybielacza. Przelej płyn do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj powierzchnie zaatakowane przez grzyby. Następnie wyszoruj je szczotką z twardym plastikowym włosiem.

Unikaj komercyjnych odświeżaczy powietrza

Preparaty te wcale nie odświeżają powietrza, tylko maskują nieprzyjemne zapachy. Lekarze twierdzą, że mogą one powodować podrażnienie dróg oddechowych. Zamiast tzw. odświeżaczy lepiej jest poszukać preparatów, które zabijają bakterie odpowiedzialne za powstanie niemiłych zapachów. Polecamy również OdorGone, środek na bazie olejków eterycznych, który wchłania obce zapachy i niszczy je zamiast maskować.


http://www.cyberbaba.pl/dom-i-ogrod/66- ... na-zapachy
0 x



Awatar użytkownika
Dariusz
Administrator
Posty: 2723
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:32
x 25
Podziękował: 4983 razy
Otrzymał podziękowanie: 1646 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: Dariusz » środa 10 wrz 2014, 20:58

Jeszcze kilka metod na poprawę "czystości" w domu z wykorzystaniem boraksu:

Zastosowanie Boraksu

BORAKS (10-ciowodny czteroboran sodu)

(Borax Decahydrate Na2BO4 x 10H2O)


Boraks jest ekologicznym a zarazem bardzo tanim środkiem mającym wiele zastosowań w gospodarstwie domowym i nie tylko.

Dostosuj się do poniższych przepisów a na pewno pozbędziesz się problemu przy użyciu uniwersalnego Boraksu. Używaj rękawiczki gumowe ażeby zapobiec podrażnieniu skóry.

-preparat na mrówki, pchły, rybiki, karaluchy i inne insekty

Mrówki i rybiki -zagotować pół szklanki wody z jedną szklanką cukru. Ostudzić i dodać łyżkę stołową Boraksu. Dobrze wymieszać. Uzyskaną galaretkę umieścić np. na płaskich plastykowych pokrywkach w miejscach nawiedzanych przez mrówki.
Karaluchy - zmieszać czubatą łyżkę Boraksu z małą łyżeczką cukru pudru i pozostawić małą kupkę w miejscach nawiedzanych przez karaluchy.
Pchły - miejsca zapchlone posypać Boraksem, pozostawić na kilka godzin, następnie odkurzyć.

-preparat do odstraszania os, szerszeni i innych owadów z rodziny osowatych

Owady osowate- rozpuścić 1 (jedną) porcję boraksu w 9 (dziewięciu) porcjach wody. Uzyskany rozczyn wlać do spryskiwacza po czym obficie spryskać gniazdo niepożądanych owadów. Spryskane gniazdo / miejsce pozostawić na kilkadziesiąt minut do wyschnięcia i ponownie powtórzyć spryskanie. Rozrobiony boraks po wyschnięciu pozostaje na sprykanych owadach, które tego nie lubią i wynoszą się , a następnie giną.

-wybielacz do prania i usuwania plam (np. po winie, herbacie, kawie)

Moczenie-proporcja-jedna czubata łyżka stołowa Boraksu na cztery litry wody. Dokładnie rozmieszać. Moczyć ok. 30 minut.
Pranie-Boraks jest doskonałym i bezpiecznym środkiem do prania kolorów. Wystarczy dodać do używanego proszku do prania pół szklanki ( 1 ) Boraksu i wsypać do pralki.

-likwiduje odór moczu / plamy na wykładzinach podłogowych, dywanach, itp.

Zmieszać Boraks z wodą w celu uzyskania pasty. Pastę należy wetrzeć gąbką w miejsa plam suchych. Pozostawić do całkowitego wysuszenia pasty a następnie odkurzyć bardzo dokładnie. W przypadku plam mokrych należy rozmieszać pół ( 1 ) szklanki Boraksu z półtora szklanką (1 1) wody i uzyskaną mieszaniną należy polać mokrą plamę. Osuszyć miejsce przy użyciu suchej gąbki.

-likwiduje odór kociej / psiej uryny w kuwetach (pudełkach z piaskiem)

Boraks jest idealnym a zarazem bezpiecznym środkiem do likwidacji odoru moczu kota / psa załatwiającego się do kuwety. Dno pustej kuwety należy pokryć równomiernie Boraksem-jedna do dwóch szklanek. Następnie warstwę Boraksu należy pokryć odpowiednią warstwą piasku. Sposób ten likwiduje nieprzyjemny odór uryny naszych ulubieńcow.

-środek czyszczący wanny, toalety, kafle łazienkowe, zlewy

Zmieszać Boraks z wodą w celu uzyskania gęstej pasty. Posmarować / czyścić pastą zanieczyszczone miejsca i pozostawić na 15-ście minut. Zeskrobać po upływie czasu i spłukać gorącą wodą. Muszla toaletowa-wsypać pół szklanki Boraksu i pozostawić na minimum jedną godzinę. Wyszorować muszlę szczotką toaletową i spłukać.
Efekt: czysta i pachnąca muszla toaletowa.

-środek czyszczący i dezynfekujący lodówki i zamrażarki

Rozmieszać dokładnie pełną łyżkę stołową Boraksu z 750 ml wody. Uzyskaną mieszaniną umyć wnętrze lodówki / zamrażarki.
-likwiduje odór rozlanego skwaszonego mleka
Rozmieszać dokładnie pełną łyżkę stołową Boraksu z 750 ml wody. Uzyskaną mieszaniną umyć wnętrze lodówki / zamrażarki.

-likwiduje odory pojemników na śmieci

Posypać dno pojemnika na śmieci Boraksem lub umyć pojemnik mieszaniną Boraksu z wodą.

-środek nadający połysk biżuterii ze złota i srebra, sztućcom ze stali nierdzewnej

Zmieszać jedną szklankę Boraksu z 1 szklanki soku cytrynowego w celu uzyskania pasty. Użyć pastę i gąbkę z szorstką powierzchnią w miejscach zanieczyszczonych. Pozostawić na kilka minut a następnie spłukać ciepłą wodą.

-środek do mycia porcelany, naczyń, itp.

Napełnić zlew ciepłą wodą i rozpuścić pół szklanki Boraksu. Umyć naczynia w mieszaninie, a następnie opłukać dokładnie i osuszyć.

-udrażnia rury ściekowe

Wsypać pół szklanki Boraksu w zablokowaną rurę zlewu, następnie powoli zalać dwoma szklankami gorącej wody. Pozostawić na 15-ście minut i ponownie spłukać zlew gorąca wodą z kranu.

-topnik do lutowania i spawania
http://www.wtwoimdomu.com/?zastosowanie-boraksu,51
0 x


Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 10 wrz 2014, 22:03

Małe sprostowanie: gdzieś tam jest rozpuścić jedną cześć boraksu w 9 częściach wody - nie da się - w 20 stopniach rozpuszczalność boraksu wynosi tylko 4,7%, na gorąco więcej, ale po ochłodzeniu wykrystalizuje.

Udrażnianie nim kanalizacji, to też taki sobie pomysł, bo nie rozpuszcza włosów, które bardzo często tworzą osnowę blokady. Wodorotlenek sodu (kret) jest w tej robocie bezbłędny, choć żrący.

Na mrówki i karaluchy też lepiej mieszać kwas borowy zamiast boraksu, jest o wiele bardziej efektywny.

Przy likwidacji odorów (i plam też) warto wspomagać go sodą oczyszczaną w takiej samej ilości lub większej. Tak samo do czyszczenia kafli itd.

I to by było na tyle.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
goratha
Posty: 1097
Rejestracja: środa 16 sty 2013, 20:03
x 21
Podziękował: 1117 razy
Otrzymał podziękowanie: 2667 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: goratha » wtorek 16 gru 2014, 16:13

znalazlam fajne zastosowania fusow po kawie- :D

"Kto z nas nie zaczyna dnia od filiżanki gorącej i pachnącej kawy, która szybko stawia nas na nogi i motywuje do działania. Oczywiście duża część z nas sięga po rozpuszczalne kawy, bo nie wymagają długich przygotowań, ale prawdziwi smakosze wiedzą, że nic nie równa się ze świeżo zmielonymi ziarnami. Poza tym, jak się właśnie okazuje taka kawa ma jeszcze wiele innych zastosowań, a mówiąc konkretniej pozostające po niej fusy, o których właściwościach niewielu z nas zdaje sobie sprawę. Pora to zmienić, więc przed Wami 10 praktycznych zastosowań dla fusów po kawie - koniecznie spróbujcie, bo warto!

Do ogrodu
To rada dla wszystkich osób posiadających ogródki albo działki, bo okazuje się, że fusy to idealna metoda ochrony upraw przed szkodnikami, jak mrówki czy ślimaki. Wystarczy rozsypać je w okolicy, żeby skutecznie odstraszyć "wrogów" - w przypadku kotów znaczących swój teren w niechcianych przez nas miejscach, należy dodać do nich skórkę pomarańczową, bo to kombinacja, której te zwierzęta nie znoszą.
Tu sprawa jest prosta, bo pchły nie znoszą zapachu kawy - jeśli więc okaże się, że nasz czworonożny przyjaciel ma nieproszonych gości, to wystarczy po kąpieli natrzeć go wywarem z wody i fusów, co powinno szybko załatwić problem.
Kolejny punkt "ogrodowy", ale nie tylko, bo fusy można wykorzystać do nawożenie zarówno roślin w ogrodzie, jak i tych w domowych doniczkach. Fusy zakwaszają bowiem glebę, co świetnie sprawdza się w przypadku roślin lubujących się w takim właśnie podłożu, a należą do nich m.in. gardenie, różaneczniki, azalie i wrzosy, a nawet róże - zawarty w kawie magnez zadba o soczystą zieleń i intensywną barwę kwiatów.
do domu
Każdemu czasem zdarza się włożyć coś do lodówki bez uprzedniego zamknięcia opakowania lub ugotować coś wyjątkowo aromatycznego, co szybko wypełnia zapachem całą lodówkę. Na szczęście jest metoda, żeby szybko pozbyć się niechcianego zapachu, wystarczy wstawić do lodówki lub zamrażalnika pojemnik z fusami, a problem szybko zniknie. Jeśli chodzi o usuwanie brzydkich zapachów, to fusy po kawie świetnie sprawdzą się też w przypadku mycia rąk po obróbce cebuli czy śledzi, wystarczy delikatnie wetrzeć je w dłonie, żeby problem zniknął. Równie dobrze zadziałają, kiedy trzeba odświeżyć obuwie - wtedy wystarczy wsypać garść suchych fusów do środka i zostawić na noc, rano po przykrym zapachu nie będzie śladu.
Doczyszczenie kuchenki i zaschniętych garnków może być nie lada wyzwaniem, ale kiedy weźmiemy na pomoc fusy po kawie, wszystko pójdzie zdecydowanie szybciej. Okazuje się bowiem, że wystarczy nabrać na mokrą ściereczkę odrobinę fusów i zabrudzenia schodzą zdecydowanie szybciej, a co równie ważne są na tyle delikatne, że nie rysują powierzchni jak tradycyjne czyściki.

Jak się okazuje fusy po kawie są również naturalnym barwnikiem wykorzystywanym kiedyś przy farbowaniu tkanin, bo pozwalają uzyskać ładny beżowo-brązowy kolor. Możemy też skorzystać z niego, aby w Wielkanoc ozdobić jajka lub . usunąć rysy na ciemnych meblach, a konkretniej je zamaskować, smarując je naparem z fusów.

Fusy po kawie są świetnym peelingiem do ciała, który wystarczy wymieszać z odrobiną olejku lub płynu do kąpieli. Naprawdę nie warto płacić za gotowe produkty tego typu, bo kawa jest po prostu tańsza i skuteczniejsza - szczególnie jeśli mamy problem z cellulitem, wtedy naprawdę nie ma lepszego środka. Warto też zaznaczyć, że peeling z fusów jest na tyle delikatny, iż można go stosować również na twarz.

Jeśli jesteście fanami własnoręcznie wykonywanych przedmiotów, np. prezentów, to ten pomysł jest właśnie dla nas. Fusy idealnie nadają się bowiem do przygotowania świec, które nie tylko efektownie wyglądają, ale i pachną - wystarczy papierowy kubek po kawie do nadania kształtu, końcówki starych świec do przetopienia, nowy knot i oczywiście . fusy!

Jeśli Wasza cera potrzebuje nawilżenia i solidnej dawki przeciwutleniaczy, to fusy z kawy mogą posłużyć do przygotowania świetnej maseczki. Wystarczy wymieszać 2 łyżki fusów z 2 łyżkami organicznego kakao, 3 łyżkami mleka lub śmietany i łyżką miodu/soku z cytryny - odpowiednio dla cery suchej oraz tłustej, a efekt gwarantowany!
Jeśli jesteście posiadaczkami ciemnych włosów, to dzięki płukankom z kawy możecie nadać im piękny odcień, a także połysk. Mowa tu jednak o zastosowaniu fusów, więc trzeba powiedzieć, że fusy pomogą nam z kolei pozbyć się nadmiaru silikonów i innych substancji, jakie osadziły się na naszych włosach i skórze głowy podczas stosowania różnych produktów do ich stylizacji. Wystarczy dokładnie je wetrzeć, a następnie obficie spłukać, żeby włosy odzyskały swoją lekkość."

geekweek
0 x


nie bierz zycia zbyt powaznie. I tak nie wyjdziesz z niego z zyciem:-))

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: abcd » wtorek 16 gru 2014, 19:15

Piję kawę nałogowo więc od dziś fusów juz nie wylewam.
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: abcd » wtorek 01 lis 2016, 13:06

wiemy.to pisze:Rozpyl ten olej na ścianach gdzie jest grzyb a już nigdy więcej nie ujrzysz tam pleśni! Idealny rezultat!
6 października 2016

Jeśli borykaliście się już z problemami z pleśnią w domu, wiecie zapewne, jak szkodliwa jest ona dla zdrowia, a zarazem trudna do usunięcia.

Na szczęście, istnieje proste i efektywne rozwiązanie tego nieprzyjemnego problemu.

Poniższy spray zawiera tylko jeden składnik, wywodzący się z Australii olejek z drzewa herbacianego.

Choć przez wieki był on używany przez Aborygenów jako środek łagodzący ból i pomagający leczyć rany, ówcześni ludzie nie zdawali sobie sprawy, że olejek herbaciany ma w sobie również składniki działające efektywnie w walce z pleśnią.

Dziś wiemy, że olejek herbaciany może być używany do leczenia różnego rodzaju schorzeń, od kataru, poprzez ból gardła, zapalenie płuc, astmę, aż po łagodzenie objawów gruźlicy.

Dziś jednak skupimy się na skutecznym sposobie pozbycia się uporczywej pleśni. Potrzebujesz jedynie trzech rzeczy:

butelki ze zraszaczem

2 łyżeczek olejku z drzewa herbacianego

2 szklanek wody

Użyj sprayu uzyskanego po zmieszaniu olejku z wodą do spryskania miejsc dotkniętych pleśnią i pozostaw je do wyschnięcia. Po kilkudziesięciu minutach wytrzyj je do sucha. Rezultat z pewnością pozytywnie cię zaskoczy.


Źródło: http://www.healthyfoodhouse.com/
http://wiemy.to/post-2322-rozpyl-ten-ol ... ltat-.html
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: abcd » środa 28 gru 2016, 21:32

wiemy.to pisze:Jeśli masz tą roślinę w swoim domu to nie zobaczysz więcej myszy pająków ani innych insektów!
26 grudnia 2016

Na świecie istnieje około 20 milionów gatunków owadów. Choć bez wątpienia są one pożyteczne i istotne dla świata przyrody, chyba nikt z nas nie lubi gościć ich we własnym domu. Na szczęście, natura zaopatrzyła nas w naturalny środek na owady, nie zawierający szkodliwych chemikaliów, nie wpływający na nasze zdrowie, w przeciwieństwie do powszechnych środków. Ten nietypowy środek jest również źródłem przyjemnego zapachu, co może okazać się dodatkowym atutem za posiadaniem go w domu.

Jego głównym składnikiem jest świeża mięta, aromatyczna roślina o wielu zastosowaniach w gastronomii i medycynie, cechująca się wyrazistym i przyjemnym zapachem.

Obrazek

Jak go przygotować? Nic trudnego! po prostu zaparz bardzo intensywną herbatę miętową i zaczekaj jak ostygnie. Możesz też dodać kilka kropelek ulubionego aromatu do płynu. Pamiętaj tylko, żeby go nie spożywać!

Użycie środka jest bardzo proste. Po prostu wlej wyciąg z mięty do butelki ze spryskiwaczem i rozpyl go po całym domu, na drzwiach, w rogach, na ramach okien i w innych miejscach w których mogą pojawić się owady. To zatrzyma je z dala, a przy tym sprawi, że w całym domu będzie unosił się przyjemny, rześki zapach.


Źródło: http://www.healthyfoodhouse.com/
http://wiemy.to/post-2964-je-li-masz-t- ... ign=buffer
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 06 lis 2018, 23:54

CHEMIA ZABIJA - ZASTĄP JĄ - Jolanta Kulesza - 05.11.2018 r. © VTV

https://www.youtube.com/watch?v=pFeFnftQkCI

Opublikowany 5 lis 2018
Jolanta Kulesza, zdradza dla wszystkich widzów STUDIA VTV naturalne sposoby zastosowania skutecznych i przyjaznych metod do mycia i dezynfekcji - bez użycia środków chemicznych.
0 x



Awatar użytkownika
azo
Posty: 1484
Rejestracja: niedziela 09 wrz 2018, 11:31
x 256
x 153
Podziękował: 4441 razy
Otrzymał podziękowanie: 2805 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: azo » piątek 09 lis 2018, 20:18

Pestycydy - jak skutecznie pozbyć się ich z warzyw i owoców?

Obrazek

Zawsze powinniśmy umyć owoce, czy warzywa przed spożyciem. Jednak w przypadku produktów kupowanych w sklepie, umycie nie wystarcza. Praktycznie każdy owoc czy warzywo jest w dzisiejszych czasach spryskiwane chemią, która ma chronić przed szkodnikami, a później przed ubytkami w transporcie. Co zrobić, aby pozbyć się szkodliwych substancji? Sposób jest banalnie prosty!
Kupujesz płyny do mycia owoców? Sprawdzaj ich skład!
Można skorzystać z gotowych produktów, sprzedawanych najczęściej w sklepach ze zdrową żywnością. Płyny do mycia warzyw mają z założenia usuwać wszelkie mikroorganizmy, które mogą nam zaszkodzić oraz pestycydy. Jeśli przyjrzymy się składowi płynów, w większości z nich znajdziemy substancje kwaśne, które usuwają bakterie. Często brakuje w nich jednak składników, które powodują oczyszczenie owoców, czy warzyw ze środków chemicznych.

Domowy sposób na bakterie i pestydy

Obrazek

Skutecznym sposobem, by uwolnić naszą żywność od tego rodzaju substancji jest zanurzanie owoców i warzyw w odpowiednio przygotowanej kąpieli.
Pierwsza kąpiel zapewni usunięcie bakterii, w tym E.Coli, Listerii, Salmonelli. Warzywa i owoce zanurzamy w wodzie o kwaśnym odczynie i pozostawiamy je tam na 2 do 3 minut. Aby woda spełniła swoje zadanie, musimy do niej dodać ocet (pół szklanki octu na litr wody) lub kwasek cytrynowy (2-3 łyżki na litr wody). Posiadacze jonizatorów mogą ustawić urządzenie na pH 2,5-3,5.

Kolejną czynnością jest usuwanie pestycydów. Są to substancje oleiste, niewidoczne gołym okiem, które chronią uprawy rolnicze przed szkodnikami. Chronią je tak skutecznie, że trudno się ich pozbyć nawet po umyciu szczoteczką. Z punktu widzenia rolników, to zaleta, gdyż rośliny nie zostają pozbawione środka ochronnego nawet podczas deszczu. Konsument takich owoców, czy warzyw, musi jednak znaleźć sposób na oczyszczenie pożywienia ze szkodliwych dodatków.

Po kąpieli usuwającej bakterie z powierzchni owoców i warzyw, zalewamy nasze produkty ponownie wodą. Tym razem woda musi mieć odczyn zasadowy. W tym celu na litr wody dodajemy 1 czubatą łyżkę sody oczyszczonej lub, jeśli posiadamy jonizator, ustawiamy go na pH 10 – 11,5. Warzywa i owoce pozostawiamy w tej mieszaninie na ok. 2 – 3 minuty. Woda może przybrać żółtawy kolor lub zmętnieć, zauważymy też tłusty film. To znak, że pestycydy zostały usunięte.
Tę krótką, lecz jakże pożyteczną czynność kończymy płucząc produkty w wodzie, tym razem bez żadnych dodatków. Dzięki poświęconym 6 minutom, mamy pewność, że owoce i warzywa to wyłącznie źródło zdrowia.

Wyrabiaj dobre nawyki

Obrazek

Bardzo ważne jest, by zwyczaj kąpania owoców i warzyw w kwaśnym i zasadowym roztworze stosować zawsze, bez wyjątków. Gdy przynosimy kolejne produkty ze sklepu, usuwajmy zanieczyszczenia i mikroorganizmy od razu i czyste wkładajmy do lodówki. W ten sposób w lodówce będzie wyłącznie oczyszczona, nadająca się do spożycia żywność.
http://centrumwitalnosci.pl/pestycydy-j ... cow_txse.a

Podkreślenie w cytowanym tekście jest Moje - chciałam wypunktować jak ważne jest usuwanie pestycydów z owoców i warzyw bo jak wiemy Nasz mózg składa się głównie z tłuszczu - więc substancje oleiste się w niego niestety wbudowują latami. Nie wiem czy mamy temat oczyszczania z pestycydów - znalazłam tylko rozstrzelone posty z różnymi poradami typu krzem, czosnek niedźwiedzi, zeolit. Nie wiadomo czy to przekracza barierę krew/mózg. Dr Perlmutter w Swojej książce zaleca kurkuminę do spalania niekorzystnych tłuszczów w mózgu i suplementację olejem kokosowym i oliwą (zastąpiłam olejem z krokosza). A co jest najskuteczniejsze? 8-)
0 x


Ascezo minD

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » czwartek 31 sty 2019, 17:03

piekarnik
songo70 pisze:
sobota 15 gru 2018, 08:19
Zamiast męczyć się i szorować piekarnik, zostaw w nim miskę z sodą i octem. Nie uwierzysz co się stanie

https://youtu.be/5690G06YXQI
Zamiast męczyć się i szorować piekarnik, zostaw w nim miskę z sodą i octem. Nie uwierzysz co się stanie po 45 minutach |Zdrowie 24h
https://www.youtube.com/channel/UCsA4...
Szorowanie piekarnika to niezbyt przyjemna czynność. Zaschnięty i zapieczony tłuszcz nie schodzi łatwo. Istnieje jednak prosty sposób, który pozwoli szybko rozwiązać ten problem. Na rynku znajdziesz mnóstwo specyfików, których producenci obiecują, że brud zejdzie w kilka sekund, a Ty nie będziesz musiał szorować. Niestety, nie wszystkie są skuteczne. Istnieje jednak bardzo prosty sposób, aby Twój piekarnik był czysty i lśniący. Ze składników, które znajdziesz w kuchni możesz stworzyć skuteczną miksturę do czyszczenia. Wszystko, czego Ci potrzeba to: soda oczyszczona ocet woda Wymieszaj wszystko ze sobą w podobnych proporcjach. Powinno być tam jednak odrobinę mniej wody niż octu. Namocz gąbkę w mieszance, a później namocz brud znajdujący się na drzwiach piekarnika. Teraz zostaw miskę w nagrzanym do 100 stopni piekarniku na 45 minut. Po tym czasie wystarczy delikatnie przetrzeć piekarnik gąbką. Zobaczcie sami. Efekt jest niesamowity: Źródło: youtube.com
z: viewtopic.php?f=17&t=2092&p=95801&hilit ... nik#p95801

a może by tak połączyć te dwa tematy?
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
sandra
Posty: 2315
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 19:20
x 96
x 176
Podziękował: 1352 razy
Otrzymał podziękowanie: 4878 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: sandra » sobota 13 kwie 2019, 14:30

Na pewno przepis się przyda dla lubiących dom bez agresywnej chemii :)
Musujące "bomby" do WC - świetny sposób, by toaleta była świeża i bez śladu kamienia

Domowej roboty kostki toaletowe to najlepszy sposób, by utrzymać toaletę czystą i pachnącą na długi czas. I to bez szorowania i używania szkodliwej chemii. Musujące "bomby toaletowe" zrobicie z trzech naturalnych, łatwo dostępnych i co ważne tanich składników. Przepis jest prosty, a satysfakcja wielka. Poznajcie szczegóły.
Receptę stworzyła Jill Nystul, autorka wielu poradników dla amerykańskich kobiet.
Jak zapewnia, "toaletowa bomba" to świetny sposób, by szybko odświeżyć toaletę. Wystarczy taką pastylkę wrzucić do muszli, poczekać, aż wejdzie w reakcję z wodą i spłukać.

Do przygotowania tabletek do WC będziecie potrzebować:

1 i 1/3 szklanki sody oczyszczonej (wybiela, usuwa zapachy, ma delikatne właściwości ścierne)
1/2 szklanki kwasku cytrynowego (rozpuszcza osady, wybiela)
łyżeczkę wody
po 30 kropli eterycznego olejku lawendowego, miętowego i cytrynowego (olejki zabijają bakterie i grzyby, pozostawiając piękny zapach)


Jak zrobić musujące tabletki do WC

Wymieszaj sodę z kwaskiem cytrynowym. Połącz wodę z olejkami (najlepiej w butelce z atomizerem).
Do sody z kwaskiem dodaj mokre składniki - spryskując je płynem z butelki). Mieszanina powinna przypominać lekko mokry piasek, ściśnięta w dłoni, powinna utworzyć dość twardą grudę (w razie potrzeby możesz więc dodać więcej wody, ale nie za dużo - w przeciwnym razie kwasek zacznie wchodzić w reakcję z sodą i wodą).
https://kobieta.onet.pl/dom/lazienka/mu ... ia/mdfzhsz
0 x



Awatar użytkownika
azo
Posty: 1484
Rejestracja: niedziela 09 wrz 2018, 11:31
x 256
x 153
Podziękował: 4441 razy
Otrzymał podziękowanie: 2805 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: azo » sobota 13 kwie 2019, 18:35

Ja bym do tego składu dodała olejek goździkowy, to najmocniej grzybo i bakteriobójczy olejek jaki znam. Nawet stomatolodzy używają go w minimalnych dawkach przy głęboko ropiejących, spuchniętych dziąsłach i bolesnych ubytkach zębów. Niweluje ból zęba natychmiast ale odradzam stosowanie samodzielne bo przy zetknięciu ze śluzówką wypali w niej dziurę. Kiedyś wkropliłam jedną kropelkę do wnętrza etui na szczoteczkę do zębów i zostawiłam na noc. Rano okazało się, że szczoteczka jest do wyrzucenia bo wygląda koszmarnie, same opary tego olejku ubiły wszystko co na Mojej czyściutkiej szczoteczce żyło. We wszystkich zakamarkach, nawet na rączce była czarna od obumarłych bakterii a zwłaszcza grzybów. Pachnie niezbyt ładnie może ale nawet w minimalnej dawce warto go dodać. Ewentualnie dla tych, którzy nie znoszą jego zapachu proponuję olejek z drzewka herbacianego, nie jest aż tak efektywny ale działa podobnie. Osobiście nie mam z nim dobrych doświadczeń, nie zauważyłam, żeby Mi na cokolwiek pomógł ale jest zalecany. Może akurat "Moje szczepy" są na niego odporne. 8-)
0 x


Ascezo minD

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » poniedziałek 06 sty 2020, 18:39

Dr. Mark Sircus
Wodorowęglan sodu może bezpiecznie usuwać

resztki farby, smaru, oleju i dymu,


zmniejszając narażenie pracowników na ostre chemikalia i eliminując wiele niebezpiecznych odpadów związanych z innymi środkami czyszczącymi.

„Wodorowęglan sodu jest w stanie czyścić w obszarach, w których inne substancje stanowią zagrożenie pożarowe, ponieważ soda oczyszczona jest naturalną gaśnicą”, mówi Kenneth Colbert, dyrektor generalny Arm & Hammer.

Jest to powód, dla którego jest on wykorzystywany przez centra onkologiczne do kontrolowania wycieków środków chemicznych, a tak naprawdę jest stosowany dożylnie w celu ochrony pacjentów przed niebezpieczną toksycznością chemioterapii .
nie wiem czy u nas ktoś chroni pacjentów sodą po chemii, raczej wątpię..

https://drsircus.com/detox/detox-cleanse/
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

kocikot
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 02 lut 2020, 21:27

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: kocikot » niedziela 02 lut 2020, 21:47

U mnie w domu zawsze jest sporo sody, czasem kupujemy ekologiczne produkty, np. z froscha. W sumie innych marek dostępnych w Auchan nie znam.
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: songo70 » czwartek 26 mar 2020, 20:32

Jak wykonać własny żel dezynfekujący do rąk?

Obrazek
Aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa, a także zwyczajnie uniknąć zarażenia, powinniśmy częściej myć ręce. Najlepiej sprawdza się po prostu mycie dłoni mydłem z wodą, ale niestety nie w każdej sytuacji mamy taką możliwość. Wówczas do naszej dyspozycji pozostają środki dezynfekujące. Aktualnie większość z nich nie jest dostępna w sklepach, a dystrybutorzy nie nadążają z uzupełnianiem asortymentu. Na szczęście możemy też stosunkowo niskim kosztem wykonać domowy żel dezynfekujący do rąk.

Przepis na żel odkażający do rąk jest naprawdę prosty i w wersji minimalistycznej bazuje wyłącznie na dwóch składnikach. Wystarczy, że połączymy ze sobą 2/3 szklanki spirytusu rektyfikowanego o 95% zawartości alkoholu i 1/3 szklanki żelu aloesowego. Jeżeli nie mamy w domu drugiego składnika i trudno będzie nam go nabyć, możemy zastąpić go wodą. Wówczas otrzymamy płyn odkażający. Obie substancje należy ze sobą dokładnie wymieszać, a następnie przelać do poręcznej buteleczki z pompką lub atomizerem. Takie akcesorium zawsze warto mieć przy sobie, gdy wychodzimy z domu.

Przygotowana przez nas mieszanina powinna posiadać między 60 a 80% stężenia alkoholu, co pozwala na skuteczną eliminację cząsteczek zakaźnych. Ważne, aby spirytusu nie zastępować na przykład wódką, ponieważ posiadane przez nią stężenie alkoholu jest niewystarczające do skutecznego odkażenia. Stężenie alkoholu nie może być jednak zbyt wysokie, czyli przekraczać 80%, ponieważ alkohol zdąży odparować ze skóry przed pełnym zadziałaniem. Dlatego tak ważne jest, by trzymać się dokładnych proporcji mieszaniny. Ponieważ aloes posiada naturalne właściwości nawilżające, zapobiegnie nadmiernemu wysychaniu skóry często traktowanej alkoholem.



Jeżeli chcemy mieć 100% pewność co do dokładnego stężenia alkoholu w naszym żelu lub płynie do dezynfekcji rąk, możemy posłużyć się także jednym z wielu dostępnych w sieci przepisów, w którym proporcje spirytusu i żelu aloesowego lub wody podawane są w mililitrach. W przypadku, gdy nie posiadamy strzykawek lub menzurek do ich odmierzania, możemy wykorzystać standardowe łyżki stołowe oraz łyżeczki do herbaty. Jeden z przykładowych przepisów na domowy żel odkażający o 68% stężeniu alkoholu i 170 ml objętości bazuje na 100 ml spirytusu rektyfikowanego 95% i 45 ml żelu aloesowego lub wody.

Badanie przeprowadzone w 2017 roku wykazało, że preparaty dezynfekujące bazujące zarówno na etanolu, jak izopropanolu inaktywują wirusy SARS oraz MERS, które są koronawirusami powiązanymi z chorobą COVID-19. Co prawda podczas badań prowadzonych przez naukowców wykorzystywano najwyższe stężenie etanolu i izopropanolu – odpowiednio 80 i 75%, a także dodatek 1,45% glicerolu i 0,125% nadtlenku wodoru. Wielu specjalistów uważa jednak, że nasze domowe żele i płyny do dezynfekcji mogą mieć podobną skuteczność.
https://tylkomedycyna.pl/wiadomosc/jak- ... acy-do-rak
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: songo70 » piątek 27 mar 2020, 10:51

to spójrzmy co się dzieje, jak za komuny- spekulacja na całego,-
oczywiście zwykłe mydło daje rade. :)
100ml tzw. żelu do dezynfekcji rąk kosztuje obecnie cirka ~30 zł a to jest jakieś 6 £,-
to na wyspy tylko dla "Pogoda dla bogaczy" :shock:
nutka.png
nutka.png (88.49 KiB) Przejrzano 7276 razy
oczywiście na wyspach cena porównywalna, albo taka sama- międzynarodowa zmowa cenowa :?: :o

a ile to kosztowało jeszcze na początku marca:
zel.jpg
zel.jpg (21.73 KiB) Przejrzano 7276 razy
czyli 5 zł. za 5 litrów :!:
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: songo70 » sobota 23 maja 2020, 13:41

Jak wyczyścić spłuczkę sedesu | Łatwy i prosty domowy sposób


https://youtu.be/_y03qHV1ez8
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

ODPOWIEDZ