Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Stawy - choroby

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » niedziela 16 sie 2020, 19:45

@Radek, gdybyś uważnie przeczytał choćby opis twojego kwasu hialuronowego, wiedziałbyś, że w 1 l roztworu jest go tylko 6600 mg, czyli 1 ml roztworu zawiera 6,6 mg kwasu i dokładnie o te miligramy chodzi. Napisałem ci że dawka terapeutyczna (dla ludzi) to 2 x 50 mg kwasu przy wadze ciała 70-80 kg. Wychodzi, że 50 mg kwasu, to jest ca 7,6 ml roztworu. Teraz chyba jasne do końca.
Kolagen, nie wiadomo który rodzaj tam jest, ale ma stężenie 25%, czyli masz go tam 250g w 1 l. Normalnie kolagen 1 i 3 w proszku dawkuje się w ilości 3 - 6 g dziennie, też najlepiej rozłożyć na 2 dawki.
O kolagenie UC II było w tym temacie.
O mieszankach Flexi wie tylko ich twórca i zapewne miał konie na uwadze, a nie ludzi, zaszkodzić nie może, ale też nie spodziewałbym się jakichś rewelacji w działaniu.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

granicus
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 16 wrz 2019, 09:33
x 6
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: granicus » poniedziałek 24 sie 2020, 19:27

@blue, ależ Ty masz cierpliwości :)
0 x



wolzdro
Posty: 681
Rejestracja: czwartek 09 sie 2018, 10:52
x 18
Podziękował: 270 razy
Otrzymał podziękowanie: 639 razy

stomatolog ginekolog

Nieprzeczytany post autor: wolzdro » piątek 30 paź 2020, 19:06

witajcie
czy ktoś zna w okolicach Warszawy lub w Warszawie lekarzy ,pracujacych w tych "dziwnych" czasach, zachowujacych sie w zgodzie z rozumem, kogoś może polecacie? oczywśscie prywatnie
0 x



Izydor
Posty: 34
Rejestracja: wtorek 12 lis 2019, 11:36
x 2
x 5
Otrzymał podziękowanie: 54 razy

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: Izydor » piątek 20 lis 2020, 08:43

Izydor pisze:
piątek 15 lis 2019, 12:10
Cześć czołem, jestem tu nowy, ale przychodzę ze starym problemem. Stawy kolanowe, oba, zajechane trochę przez bieganie.
Zrobiłem rezonans, lekarz stwierdził ubytek chrząstki stawowej.
Byłem u kilku fizjoterapeutów, pierwszy nie stwierdził nic, powiedział, że z biomechaniką i mięśniami jest wszystko w porządku. Drugi wskazał na boczne przyparcie rzepki. Trzeci wykluczył diagnozę pierwszego i wskazał na kolano skoczka. Ćwiczyłem zgodnie z zalecaniami, wiele tygodni, co nie przyniosło żadnych rezultatów. Więc chyba rację miał pierwszy, jest problem z chrząstką, nie z mieśniami.

Co biorę/brałem?
Od marca boraks, krzem organiczny, witaminę C (kilka gramów dziennie), MSM (kilka gramów dziennie), magnez, cały czas jestem na witaminie D3 (4000 jednostek) i K2.
Od 3 tygodni biorę kwas hialuronowy z podkowy i koagen typu II, zgodnie z zaleceniami z forum, również glicynę w dawkach ok. 5 gramów dziennie.
Od tygodnia niacynę, zaczynałem od dawki 100 mg 4 razy dziennie, teraz podwoiłem.
Przez 4 miesiące brałem 50000 jednostek D3, ale nie przyniosło to żadnych pozytywnych rezutatów, więc zmniejszyłem do 4000.

Generalnie nie odczuwam żadnej poprawy. Żadnej, absolutnie. Choć nie ma też pogorszenia.
W sezonie jeździłem na rowerze, jeśli nie kręciłem mocno, a nie mogłem, bo czułem ból, kolana miały się nieco lepiej, pewnie przez wzmożoną produkcję mazi stawowej, ale następnego dnia wszystko wracało do "normy". Ból nie jest mocny, ale upierdliwy. Kolana strzelają przy zgięciu, więc chyba rzeczywiście chrząstka jest zajechana.

Zrobiłem wszystkie niezbędne badania.
RZS, kwas moczowy, homocysteina, tarczyca, borelioza, chlamydia i wiele innych. Napisałem do doktora Czerniaka i to on podpowiedział, jakie badania mam zrobić. Niestety, kontakt się urwał, niemniej wszystkie wyniki są w normie. Żadnych odchyleń od normy. To probem typowo przeciążeniowy, mechaniczne uszkodzenie chrząstki.

Pytanie, czy dalej iść tą drogą? Bo tak szczerze mówiąc do nie mam pomysłu, co dalej.
Ortopeda zalecił zastrzyki z kwasu, ale na razie nie korzystałem.
Cześć!
Minął rok, stawy jak bolały, tak bolą.
Testowałem już wszystko:
1. duże dawki niacyny podawane w regularnych odstępach czasu (dochodziłem nawet do 5 gramów),
2. kwas hialuronowy z podkowy, podawałem tak, jak zalecaliście na forum,
3. boraks w kosmicznych dawkach (nie przesadzę, jak powiem, że mogłem dochodzić nawet do płaskiej łyżeczki dziennie!; wiem, szaleństwo, ale byłem/jestem zdesperowany), oczywiście łączony z krzemem,
4. oczyszczanie liściami laurowymi (przepis podaje, żeby stosować 3 dni, po czym zrobić przerwę, ja piłem to paskudztwo łącznie przez 10 dni, mocz nie zmienił koloru, wszystko było w porządku),
5. witaminę C w dużych dawkach (około 5-10 gramów, dochodziłem już do rewolucji w jelitach, mimo picia małymi łyczkami przez cały dzień), według zaleceń Barbary Kazany, z miodem i dużymi dawkami siarki organicznej (około 5-10 gramów),
6. najzwyklejszy hudrolizat kolageny w dawce około 10 gramów przez 3 miesiące (wiedziałem, że to nie może podziałać, ale desperacja wzięła górę),
7. kąpiele w soli epsom, dwa, trzy razy w tygodniu,
8. ciągła supementacja ADEK z podkowy, do tego magnez, czarci pazur,
9. suplementacja żelatyną w kosmicznych dawkach, paczka dziennie (50 gramów rozbite na dwie porcje), przez okres 3 miesięcy,
10. suplementacja glicyną i prolnią, dawki na oko, ale prolina przyjmowana pewnie w dawce kilku gram dziennie (przy suplementacji żelatyną dochodziłem pewnie do 8 gram proliny dziennie);
11. zrobiłem kurację z odrobaczeniem, piołun, nalewka z czarnego orzecha, tak profilaktycznie, bo nóż... niestety, nie tędy droga.

Odrzuciłem cukier niemal całkowicie (tyle co z miodu, zresztą, zawsze stroniłem od cukru), przeszedłem na dietę niskowęglowodanową, choć może nie stricte ketozę, nie jadam syfu, mąka sporadycznie, ruszam się na tyle, na ile pozwalają stawy. I kutwa nic! Żadnej, absolutnie żądnej poprawy.
Co dalej?
Jestem zapisany do ortopedy i... chyba jestem też zdecydowany na zastrzyki z kwasu. Minęło 2,5 roku, odkąd zaczęły się probemy, i mimo że robiłem wszystko, po czym inni stawają na nogi, stawy wciąż nie dochodzą do siebe. Czy pomysł z tym kwasem jest dobry? Czy istnieje szansa, że nasmaruje kolana, a co za tym idzie, pozwoli im na szybszą regenerację? Wiem, że sam w sobie nie regeneruje stawów, ale może przestanie dochodzić do ciągłych mikrouszkodzeń, co z kolei przyspierzy powrót do zdrowia?
0 x



Awatar użytkownika
barneyos
Administrator
Posty: 1455
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 08:49
x 24
x 73
Podziękował: 154 razy
Otrzymał podziękowanie: 1893 razy

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: barneyos » piątek 20 lis 2020, 09:22

Bowles mówi o takich dawkach witaminy D3.
Dawka 60 000 j.m., którą brałem w celu zrzucenia wagi, przyczyniła się także do poprawy zdrowia stawów, lewego barku i prawego biodra, czyli miejsc, w których odczuwałem ból podczas terapii. Po 2 miesiącach od odstawienia wysokiej dawki ból ustał i mogłem wrócić do trenowania podnoszenia ciężarów.
Cytat z : viewtopic.php?f=17&t=1190&p=72855#p72855
0 x


======================================================
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy, których na razie nie potrafimy zrobić

cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 20 lis 2020, 10:03

@Izydor
nie pamietam , jak było z krzemem, narażeniem na nadmiar zelaza, fluor, toksyczność metali ciężkich- uwalnianie np. ołowiu, aluminium z kości.
Probiotyki, zwalczenie endotoksyny, nadmiaru żelaza, podnoszeniem glutationu, homeostaza miedzi i cynku, kwas moczowy, tarczyca, melatonina i rytm dobowy.
Warto moze zrobić rezonans, badanie wlosa.
0 x



Izydor
Posty: 34
Rejestracja: wtorek 12 lis 2019, 11:36
x 2
x 5
Otrzymał podziękowanie: 54 razy

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: Izydor » piątek 20 lis 2020, 10:11

Przepraszam, pominąłem to w tym poście :)
W tamtym roku brałem 50 tyś. jednostek witaminy D przez 3 miesiące, żadnej poprawy :(

Dodam, że od marca tego roku regularnie płuczę usta olejem, najpierrw przez jakieś 2 miesiące robiłem to dwa razy dziennie, ale jako że nie odnotowałem korzyści, przerzuciłem się na raz dziennie, z rana, przed posiłkiem.

Żelazo zawsze miałem w normie, badam regularnie co 3 lata na badaniach okresowych, ostatnio zbadałem na własną rękę w zeszłym roku, wyszło 116.
Krzem przyjmuję, piję też wodę krzemową.
Fluor - stosuję pasty do zębów bez fluoru.
W lutym/marcu wymieniłem wszystkie plomby amalgamatowe na białe. Sztuk 5.
Kwas moczowy w normie, robiłem badanie. Tarczyca również.
Rytm dobowy utrzymuję od dziecka, nawet w weekendy chodzę spać około 22, pisałem chyba w jakimś wcześniejszym poście, że ze snem nie mam większego problemu (w trakcie pełni czasami, ale nie zawsze, śpię gorzej), choć kiedyś sypiałem nieco lepiej, może dzęki temu, że w trakcie dnia był większy wysiłek.
Pomyślę o tym badaniu włosa, rozeznam temat i zobaczymy, co z tego wyjdzie.
0 x



Izydor
Posty: 34
Rejestracja: wtorek 12 lis 2019, 11:36
x 2
x 5
Otrzymał podziękowanie: 54 razy

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: Izydor » piątek 20 lis 2020, 10:28

Jeszcze zapytam Was o osocze bogatopłytkowe.
Mam możliwość wykonania takiego zabiegu, wstrzyknięcia osocza w kolana, ale opinie w necie są różne. Może ktoś z Was przechodził coś takiego i jest w stanie cokolwiek powiedzieć? Warto sie w to bawić?
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » piątek 20 lis 2020, 12:36

@Izydor, z tego co wiem, terapia bogatopłytkowa jest stosowana dość powszechnie w prywatnych klinikach w USA, jednak nie napotkałem przypadku zastosowania specyficznego, a jedynie ogólnoustrojowe.

Z wstawionego gdzieś powyżej postu @cedric, Ray Peat opisuje, że stosownie żeńskiego hormonu progesteronu powoduje odrastanie chrząstki, a nawet kończyn. Progesteron jest dostępny w maściach, więc lokalne zastosowanie nie jest trudne.

Z pozostałych informacji jakie posiadam, wynika, że chrząstki stawowe regenerują się wyłącznie w nocy i to tylko w czasie głębokiego snu. Więc dla ich zdrowia wysypianie się ma zasadnicze znaczenie. Dla osiągnięcia fazy głębokiego snu niektórzy dodają do suplementów wyciąg z chmielu. W piwie też jest, ale niestety w mało znaczących ilościach.
Dodają też walerianę i oczywiście kolagen UC II.
Jednak z kolagenem jest problem wielkości cząsteczki i niewiele z niego dociera do skóry i stawów. Inni rozwiązują ten kolejny problem podając zestaw, chyba 20 aminokwasów we właściwych proporcjach, które oryginalnie tworzą kolagen. Ta "technologia" syntezy kolagenu z aminokwasów może być bardzo skuteczna, ponieważ dawka dzienna tych zmieszanych aminokwasów to aż 10 gram, widać liczą się ze sporymi stratami, ale podpierają się, jak i cała reszta badaniami naukowymi.Kolejni hydrolizują kolagen (rozkładając go na aminokwasy), ale w obróbce termicznej wiele z nich tracą. Jeszcze inni w miejsce kolagenu stosują rozdrobniona błonę z jaj, która jest pod skorupką.
Inne suplementy stosują bromelainę i wyciąg z owoców wiśni.

Ból można zmniejszyć stosując długotrwale standaryzowany wyciąg z Boswelia serrata, używa tych samych receptorów co CBD, po miesiącu stosowania podatność na ból jest o wiele mniejsza, a sama boswelia działa przeciwzapalnie. Przeciwzapalnie działa też mocno imbir, np. zaparzany w szklance wody.

Natomiast trzaski w stawach usuwa picie soku z pokrzywy, min 40g z sokiem z połowy cytryny i letnią wodą do 0,5 litra. Oczywiście nie natychmiast. Wiadomo, ze sok z cytryny usuwa zwapnienia w stawach i tkankach miękkich.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Izydor
Posty: 34
Rejestracja: wtorek 12 lis 2019, 11:36
x 2
x 5
Otrzymał podziękowanie: 54 razy

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: Izydor » piątek 20 lis 2020, 12:50

Dzięki, znowu wiem więcej.

Co do maści, sądzisz, że progesteron przeniknie przez skórę? Nie znam się na tym za bardzo, pytam, bo mam wątpliwości.
A co do cytryny i pokrzywy, czy wywar z liścia laurowego nie działa w ten sam sposób? Bo jeśli działanie jest identyczne, czyli oczyszczanie ze zwapnień, a ja już dwukrotnie robiłem taką terapię bez efektów, to może nie ma sensu brnąć w coś, co działa na taj samej zasadzie? Może nie zwapnienia są tu problemem?

I jeszcze sprawa z kwasem hialuronowym podawanym do stawu. Czytałem, że ma to sens wtedy, gdy występuje zużycie spowodowane eksploatacją stawu, nie bakteriami czy też jakąś chorobą. Ma to sens w tym przypadku?

Wielkie dzięki za pomoc.
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 20 lis 2020, 13:00

@Izydor
jak dla mnie ferrytyna 115 -to dużo. Z normami jest tak ,ze co dobre -to zaniżają, co szkodzi -podwyższają.
Metale nie funkcjonuja samodzielnie. Jesli w kości jest ołów, aluminium , rtęć moga wypierać żelazo z transferyny, naruszać jego homeostazę i siejąc spustoszenie. Choroby stawów są często związane z toksycznością żelaza.
Inne problemy-szczawiany, gluten, mleko, nadmiar PUFA, endotoksyna (też żelazo) z jelit, jamy usntej, glifosat,Wit. A i cynk wspieraja produkcje hialuronianu, pijawki-enzymu, zaburzenia krzepliwości( hiperkoagulacje).
Owijanie kolan folią aluminiową odbija podczerwień.
Zmierzyć stres oksydacyjny i podnieść glutation/NAC, kwas alfa-liponowy, regenaracja wątroby, wit. B2 na endotoksynę i inni antagoniści endotoksyny?
Może tiosiarczan sodu?
Niedobór miedzi?
Magnesy?
Progesteron zależy od NAD, czyli nikotynamidu, rybozy, adeniny, Aromataza, czyli enzymy zwiększający estrogen, antagonista progesteronu zależy od żelaza (CYP), tak więc chcąc podwyzyszyć progesteron musimy zwalczać estrogen , czyli żelazo i metaloestrogeny, czyli metale ciężlkie/aluminium.
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » piątek 20 lis 2020, 13:15

Progesteron bardzo dobrze przenika przez skórę, to są produkty farmaceutyczne.
Wywar z liści laurowych działa silnie antywapniowo we krwi, ale stawy są bardzo słabo ukrwione.
Zestaw cytryna pokrzywa zdecydowanie potrafi relokować krzem i nie wiem co tam jeszcze pokrzywa ma, ale bez cytryny nie działa tak efektywnie.

W twoim przypadku raczej rzeczywiście nastąpiło wytarcie chrząstki, więc zwapnienia zdecydowanie nie są powodem dolegliwości. Przy dużych obciążeniach stawów należ stosować zapobiegawczo MSM i kwas hialuronowy - on jest głównym składnikiem mazi stawowej.

Wstrzyknięcie kwasu do stawów pomoże, jeśli wytarcia chrząstki są niewielkie. Bakterie lub mykobakterie powodują właśnie zwapnienia w stawach i redukują ilość mazi, ale skoro sam wiesz, że przeciążałeś stawy kolanowe, to raczej nie ten przypadek.
Możesz też stosować różne mikstury z dodatkiem DMSO do smarowania kolan, już samo DMSO nieco znieczula stawy i okolice.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
barneyos
Administrator
Posty: 1455
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 08:49
x 24
x 73
Podziękował: 154 razy
Otrzymał podziękowanie: 1893 razy

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: barneyos » piątek 20 lis 2020, 13:19

blueray21 pisze:
piątek 20 lis 2020, 12:36
...
Z pozostałych informacji jakie posiadam, wynika, że chrząstki stawowe regenerują się wyłącznie w nocy i to tylko w czasie głębokiego snu. Więc dla ich zdrowia wysypianie się ma zasadnicze znaczenie.
...
Bowles pisze, że przy mega dawkach D3 sypiał po 14 godzin. Hm, to może to jest wytłumaczenie.
0 x


======================================================
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy, których na razie nie potrafimy zrobić

cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 20 lis 2020, 13:44

Interesującą metodą może być KAATSU - aktywacja hormonu wzrostu i czynników plazminogennych.
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 08 gru 2020, 19:45

Złoto koloidalne-znana sprawa
https://www.helpmythyroid.com/goldra/
"Peter B. Himmel, Jorge D. Flechas, Guy E. Abraham

Sole złota (aurothiolates), lek podstawowej terapii aktywnych RZS, w ostatnich latach spadła w użyciu z powodu widocznego braku długoterminowej skuteczności, toksyczne skutki uboczne, i opóźniony początek działania. Jeden z nas (GEA) postulował, że aktywnym składnikiem aurotiolatów jest złoto koloidalne wytwarzane przez dysproporcjonowanie in vivo z późniejszym skupiskiem złota monoatomowego, a skutki uboczne były spowodowane samymi aurotiolami i trójwartościowym złotem kationowym powstałym w wyniku dysproporcjonowania. Jeśli ten postulat jest ważny można oczekiwać koloidalne złoto mieć efekty terapeutyczne w RZS i pozbawione skutków ubocznych.
[...]
Wyniki: Statystycznie istotną poprawę stwierdzono na każdym cotygodniowym egzaminie na tkliwość stawów i obrzęk, począwszy od pierwszego tygodnia 58.8 do 18.2 (p<0.01) dla czułości; 42,5 do 15,9 (p<0,01) na obrzęk. Obrzęk stawów zmniejszył się do wartości 13,0 (p<0,001) w tygodniu 4. Zmęczenie pacjentów zmniejszyło się z 5,32 do 3,35 (p<0,05) w ciągu miesiąca, a uczucie satysfakcji z zdolności do wykonywania czynności było widoczne po 1 tygodniu, 3,1 do 2,5 (p<0,01) i utrzymywało się. Nie odnotowano badań laboratoryjnych wskazujących na toksyczność złota. Jeden pacjent zgłosił 2 owrzodzenia, które wyczyszczone podczas terapii, 8 z 10 pacjentów odpowiedział na złoto koloidalne.
Wniosek: W tym badaniu pilotażowym koloidalne złoto (Aurasol-tm) stwierdzono, że szybkie działanie (w ciągu jednego tygodnia) poprzez zmniejszenie tkliwości stawów i obrzęk, bez skutków ubocznych, lepsze uczucie satysfakcji w zdolność do wykonywania działań i zmniejszyć zmęczenie u 8 z 10 pacjentów z długotrwałym erozyjnym RA. Badanie będzie kontynuowane przez rok. Bardziej ostateczne kontrolowane badania powinny być teraz podejmowane z colloidalnego złota."
0 x



Kate
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 18 wrz 2018, 17:30
x 14
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: Kate » piątek 25 gru 2020, 21:40

Prosty sposób wg Tombaka :papryczki chili około 6-8 szt plus spirytus 200ml. Papryczki pociąć drobno, wymieszać ze spirytusem. Odstawić na 7 fno. Oklady na bolący staw 1x dziennie na ręczniki położyć nogę i oklad namoczony lekko odciśnięty. Nie używać żadnych folii.
siedzimy codziennie 1 godzinę. Cykl 10 zabiegów. Po 4-5 już jest zdecydowana poprawa.
0 x



Kamil Kamil
Posty: 3
Rejestracja: sobota 26 gru 2020, 00:08
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: Kamil Kamil » sobota 26 gru 2020, 11:01

Kupiłem kwas hialuronowy uwodniony i kolagen 1 litr w płynie oczywiście z podkowy 4 miesiące temu ,otworzylem, kilka razy wypiłem i potem przestałem pić. Czy mogę nadal go pić czy już może być zepsuty?? Po węchu wszystko jest ok ale czy po 4 miesiącach jak stał i wcześniej był otwarty nie zepsuł się jak uważacie?
0 x



Kamil Kamil
Posty: 3
Rejestracja: sobota 26 gru 2020, 00:08
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: Kamil Kamil » sobota 26 gru 2020, 17:15

Halo halo odpowie mi ktoś?
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » sobota 26 gru 2020, 18:36

Witaj @Kamil na forum. Forum to nie jest chat, nikt tu nie ma dyżurów, ani nie jest zmuszany do jakiejkolwiek odpowiedzi, więc zadając pytanie, raczej należy się wykazać cierpliwością, a nie jej brakiem.

Kwas zdecydowanie nie będzie zepsuty, bo nie jest reaktywny i jest w roztworze kolagenu, który również kupiłeś osobno, a on jest zakonserwowany solą kuchenną.
Więc jeśli jego temperatura nie przekraczała ca 30 stopni i nie był na słońcu, to nic mu nie jest, choć w jakimś minimalnym stopniu peptydy się utleniły.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Kamil Kamil
Posty: 3
Rejestracja: sobota 26 gru 2020, 00:08
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: Kamil Kamil » sobota 26 gru 2020, 23:12

Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂 Temperatura na pewno była poniżej 30 stopni zarówno kwasu jak i kolagenu bo stały obok siebie w spiżarni tam było nawet w lecie max 20 stopni także zaczynam pić. Dzięki 🙂
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 22 sty 2021, 20:43

http://www.polska-jutra.eu/o-nowoczesne ... -w-polsce/
„Polskie metody leczenia stawów mnie szokują” Znany niemiecki reumatolog udzielił szczerego wywiadu polskiej agencji prasowej – 21.01.2021
Doktor Karol Fiszer – Kierownik oddziału Centrum Reumatologii w światowej sławy klinice Charite: “Jest tylko jedna przyczyna chorób stawów, ale polscy lekarze całkowicie ją ignorują. W Polsce choroby stawów są nadal leczone przestarzałymi i nieskutecznymi lekami, które wymagają ciągłego stosowania przez całe życie. W pozostałej części Europy stawy są traktowane jak katar”.
W ubiegłym roku Karol Fiszer przyjechał do Polski, aby wymienić się doświadczeniami ze swoich polskimi kolegami. Według niego to, co zobaczył jest nie do wyjaśnienia. W naszym kraju, według doktora, reumatologia utknęła w połowie ubiegłego wieku."
1 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 22 sty 2021, 22:48

https://www.cefarm24.pl/spirytus-mrowcz ... rmina.html
"Skład
kwas mrówkowy, etanol, woda oczyszczona
Wskazania i działanie
Kwas mrówkowy w medycynie stosuje się jako środek działający rozszerzająco na naczynia krwionośne oraz hamująco na receptory czuciowe i bólowe. Dzięki takim właściwościom Spirytus mrówczany ma zastosowanie jako środek przeciwbólowy i rozgrzewający w artretyzmie i reumatyzmie, bólach mięsni i stawów, nerwobólach.
Dodatkowo zawarty w Spirytusie mrówkowym etanol przynosi uczucie ochłodzenia i znieczulenia miejscowego a następnie przekrwienia.
Wskazania: do nacierania w bólach mięśniowych i stawowych.

Przeciwwskazania
Nie stosować w obrębie twarzy, błon śluzowych, na uszkodzoną skórę i w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku. Nie stosować u niemowląt i dzieci do 12 roku życia.

Dawkowanie
Zewnętrznie, na skórę, smarując bolące miejsca małą ilością płynu 1-2 razy dziennie."
https://rozanski.li/284/kwas-mrwkowy-w- ... medycynie/
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 12 lut 2021, 11:12

Paroksetyna pomocna w gojeniu osteoartritis
https://newatlas.com/medical/anti-depre ... ic-joints/
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 20 lut 2021, 09:18

https://polish.mercola.com/sites/articl ... olana.aspx

"W jednym z badań stwierdzono, że artroskopia kolana nie daje lepszych rezultatów niż operacja pozorowana


20 Lutego 2021 • 40 Oglądających
Poprzedni artykuł Zobacz więcej
W jaki sposób poziom glukozy we krwi może podnieść temperaturę ciała i zakłócić sen?
Zobacz więcej
(Film jest dostępny tylko w języku angielskim)
W SKRÓCIE
Niedawne badanie wykazało, że artroskopia kolana w przypadku zwyrodnienia łąkotki nie przyniosła większych korzyści niż „operacja pozorowana”
Cztery badania z ostatniej dekady podają w wątpliwość, czy artroskopia kolana oferuje jakiekolwiek realne korzyści osobom cierpiącym na ból kolana
Placebo, wraz z przyjęciem stylu życia zapobiegającego chorobom, jest skuteczniejszym podejściem do leczenia powszechnego bólu kolana
Odpowiednie ćwiczenia są kluczem do zapobiegania i łagodzenia większości przypadków bólu kolana poprzez wzmocnienie stawu i jego struktur podporowych, poprawę elastyczności i pomoc w optymalizacji masy ciała
Wiele suplementów jest szczególnie pomocnych w leczeniu tego schorzenia, m. in. witamina D, MSM, astaksantyna, kurkuma i kilka innych
Według dr. Mercoli

Artroskopia kolana jest obecnie jedną z najczęściej wykonywanych niepotrzebnych operacji – obok operacji kręgosłupa i biodra, rozruszników serca, angioplastyki serca, histerektomii i cięcia cesarskiego.

W kilku badaniach z ostatniej dekady zwrócono uwagę na wątpliwości dotyczące artroskopii kolana, a teraz do tych rozważań dodano jeszcze jeden zabieg. Znajdująca się wewnątrz kolana łąkotka to cienki dysk chrząstki w kształcie półksiężyca, który służy jako poduszka między kością udową a piszczelą i pomaga ustabilizować staw kolanowy.

Z biegiem czasu łąkotki mogą się łzawić, zwłaszcza w przypadku występowania zapalenia stawów. Standardową interwencją chirurga ortopedy w przypadku uszkodzenia łąkotki jest wykonanie artroskopowego leczenia łąkotki – przycięcie rozdartej łąkotki i wygładzenie postrzępionych krawędzi tego, co pozostało. Zakłada się, że to łzawienie łąkotki powoduje ból. Może to być jednak błędne założenie.

Operacje kolana nie przynoszą lepszych rezultatów niż operacje pozorowane

W Finlandii przeprowadzono badanie, w którym przebadano 146 pacjentów ze zwyrodnieniem łąkotki (spowodowanymi „zużyciem”, a nie ostrym urazem). Badacze podzielili pacjentów na dwie grupy.

Jedna grupa przeszła standardową operację, a druga „pozorowaną operację” – innymi słowy, fałszywą interwencję (placebo), podczas której nie przeprowadza się faktycznej operacji. Z badania wykluczono osoby z zapaleniem stawów kolanowych, ponieważ zwykle nie odnoszą tak dużych korzyści z operacji łąkotki, a naukowcy chcieli się upewnić, czy operacja pomaga, gdy „warunki są idealne”.

Pozorowana operacja polegała na wykonaniu przez lekarza nacięcia i szturchnięcia bez żadnego faktycznego cięcia chrząstki. Wielu pacjentów poddano znieczuleniu zewnątrzoponowemu, więc nie spali, co powodowało, że personel chirurgiczny musiał wykorzystać swoje „talenty teatralne”, aby przeprowadzić wiarygodną pozorowaną operację.

Wynik? Rok później obie grupy zgłosiły porównywalne korzyści z zabiegu – przede wszystkim zmniejszenie bólu kolana. W końcu naukowcy doszli do wniosku, że prawdziwe operacje kolana nie dają lepszych wyników niż operacje pozorowane.

Artroskopowa operacja łąkotki jest najczęstszą procedurą ortopedyczną w USA – jest wykonywana około 700 000 razy w roku, co kosztuje około 4 miliardów dolarów. Jeśli jakiś chirurg uważa, że jest to najlepsza lub jedyna opcja w przypadku bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, poniżej znajdziesz dowody na to, że jest inaczej.

Chirurgia artroskopowa ma żenujące osiągnięcia

Przed badaniem w Finlandii istniały już trzy badania, które powinny skłonić chirurgów ortopedów do ponownego przemyślenia sposobu leczenia pacjentów ze zwyrodnieniem stawu kolanowego:

W przełomowym badaniu przeprowadzonym w Teksasie ponad dziesięć lat temu (w 2002 roku), w którym udział wzięło 180 uczestników losowo przydzielonych do grupy przechodzącej prawdziwą operację lub operację pozorowaną, wykazano, że prawdziwa operacja nie przyniosła żadnych korzyści w porównaniu z procedurą pozorowaną. Było to randomizowane, wieloośrodkowe (w tym Harvard), podwójnie zaślepione, kontrolowane placebo badanie, które jasno wykazało, że operacja była stratą 3 miliardów dolarów.
W 2008 roku w kanadyjskim badaniu porównano korzyści płynące z terapii fizycznej i chirurgicznej (artroskopii) w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Naukowcy doszli do wniosku, że fizjoterapia i terapia chirurgiczna zapewniają podobne korzyści.
W 2013 roku naukowcy porównali wyniki pacjentów ze zwyrodnieniem łąkotki po artroskopii i fizjoterapii. Okazało się, że artroskopia w połączeniu z pooperacyjną fizjoterapią nie przyniosła większych korzyści niż sama fizjoterapia.
Widzisz wzór, który się tutaj pojawia? Trudno go przegapić! 80% przypadków łzawienia łąkotki rozwija się z upływem czasu. Jeśli odczuwasz ból kolan w wyniku zwykłych czynności lub zapalenia stawów, lepiej pominąć operację i bezpośrednio zastosować fizjoterapię.

Albo jeszcze lepiej, skorzystaj z zabiegów wykorzystujących laser na podczerwień, które zostały szczegółowo omówione w wywiadzie z dr Harringtonem.

Oczywiście istnieją inne nieinwazyjne terapie, które również mogą być pomocne. Ale staje się całkiem jasne, że w przypadku rozdartej łąkotki – a przynajmniej zużycia łąkotki – „chirurgiczne przycięcie” nie przyniesie korzyści. Zabiegi chirurgiczne wiążą się z różnego rodzaju ryzykiem i nie ma sensu narażać się na nie bez wyraźnej korzyści.

Jeśli masz rozdartą łąkotkę w wyniku wypadku lub kontuzji, zalecałbym uzyskanie drugiej, a nawet trzeciej opinii lekarskiej przed zdecydowaniem się na zabieg chirurgiczny.

Moc placebo

Ponieważ DWA badania podkreślają korzyści płynące z operacji pozorowanej, nie można ignorować siły placebo. Placebo zwykle wywołuje znacznie mniej skutków ubocznych (jeśli w ogóle) niż leki na receptę, zastrzyki lub rzeczywiste zabiegi chirurgiczne – i często działa równie dobrze jak standardowa opieka.

Badania wykazały, że jeśli pacjenci myślą, że przechodzą skuteczną terapię i spodziewają się, że zadziała, to często odczuwają poprawę – nawet jeśli otrzymali placebo.

Zostało to pięknie pokazane w fińskim badaniu – pacjenci po operacji kolana wiedzieli, że mogli mieć pozorowaną operację, ale i tak odczuwali poprawę. Jak działa placebo? W jaki sposób mózg może powodować wyleczenie tylko w oparciu o wiarę, że dana terapia powinna zadziałać?

Chociaż dokładne mechanizmy efektu placebo nie są dobrze poznane, wydaje się, że wiąże się on ze zmianami w mózgu powstającymi w odpowiedzi na różne bodźce psychospołeczne. Wydaje się, że w proces zaangażowane są obszary mózgu związane z oczekiwaniami, lękiem i nagrodami. Według Scientific American:

„W ostatnich dziesięcioleciach raporty potwierdziły skuteczność różnych terapii pozorowanych w prawie wszystkich dziedzinach medycyny. Placebo pomogło złagodzić ból, depresję, lęk, chorobę Parkinsona, stany zapalne, a nawet nowotwory.

Efekty placebo mogą wynikać nie tylko ze świadomej wiary w lek, ale także z podświadomych skojarzeń z rekonwalescencją i doświadczeniem leczenia – od zastrzyku po biały fartuch lekarza.

Takie uwarunkowania podprogowe mogą kontrolować procesy w organizmie, których nie jesteśmy świadomi, takie jak reakcje immunologiczne i uwalnianie hormonów… Badacze rozszyfrowali część biologii odpowiedzi na placebo, wykazując, że wynikają z aktywnych procesów zachodzących w mózgu”.

Można wykorzystać efekt placebo korzystając z technik takich jak EFT lub Techniki Emocjonalnej Wolności. To nowy sposób myślenia o leczeniu, który może być niezwykle skuteczny, zwłaszcza w połączeniu z pozytywnym nastawieniem i odpowiednim stylem życia zapobiegającym chorobom.

Tajna broń przeciw bólowi kolan: ćwiczenia

Ćwiczenia to prawdziwe lekarstwo na ból stawów. Ćwiczenia pomagają zapobiegać i łagodzić ból stawów poprzez szereg mechanizmów, w tym wzmocnienie kluczowych mięśni wspierających stawy, poprawę elastyczności i zakresu ruchu, poprawę wytrzymałości kości i pomoc w optymalizacji wagi. Pogląd, że ćwiczenia są szkodliwe dla stawów, jest poważnym nieporozumieniem; nie ma dowodów na poparcie tego przekonania. To mit, że można „zniszczyć” stawy kolanowe już przy średnim poziomie ćwiczeń i / lub normalnej aktywności.

Nie oznacza to jednak, że na przykład bieganie długodystansowe, przyniesie jakiekolwiek korzyści Twoim kolanom – mówię o mało intensywnych, ale skutecznych ćwiczeniach, takich jak trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT), kardio o wysokiej intensywności, trening siłowy, ćwiczenia rozciągające i ćwiczenia mięśni posturalnych. Jeśli odczuwasz ból przez ponad godzinę po treningu, zwolnij lub wybierz inną formę ćwiczeń – naprawdę jest z czego wybierać.

Wskazówki dotyczące naturalnego łagodzenia bólu i wzrostu zdrowej chrząstki

W przypadku bólu stawów wielu lekarzy zwykle zaleca pacjentom chorym na chorobę zwyrodnieniową stawów leki przeciwzapalne (niesteroidowe leki przeciwzapalne, NLPZ) i leki przeciwbólowe (takie jak paracetamol). Nie polecam przewlekłego stosowania tych leków ze względu na poważne skutki uboczne, które mogą obejmować uszkodzenie nerek i / lub wątroby. Istnieją bezpieczniejsze i skuteczniejsze naturalne sposoby łagodzenia bólu stawów. Chociaż są to popularne suplementy, nie zalecam glukozaminy i chondroityny, ponieważ badania nie wykazały ich skuteczności. Jednak istnieje kilka bardzo skutecznych naturalnych środków, których skuteczność została potwierdzona wynikami badań. Należą do nich:

Witamina D — utrata chrząstki w stawie kolanowym, jedna z cech charakterystycznych choroby zwyrodnieniowej stawów, wiąże się z niskim poziomem witaminy D. Jeśli więc zmagasz się z bólem stawów spowodowanym chorobą zwyrodnieniową stawów, zbadaj poziom witaminy D, a następnie zoptymalizuj go korzystając z odpowiedniej ekspozycji na światło słoneczne lub bezpiecznego solarium. Jeśli żadna z tych opcji nie jest dostępna, możesz rozważyć zastosowanie doustnego suplementu witaminy D3 i K2.

Najlepszą opcją jest ekspozycja na słońce, ponieważ skóra wytwarza dwa rodzaje związków siarkowych w odpowiedzi na ekspozycję na słońce: siarczan cholesterolu i siarczan witaminy D3. Siarka odgrywa istotną rolę w strukturze i aktywności biologicznej zarówno białek, jak i enzymów. Jeśli nie masz wystarczającej ilości siarki w organizmie, jej niedobór może powodować szereg problemów zdrowotnych, w tym negatywny wpływ na stawy i tkankę łączną. Co prowadzi nas do następnej pozycji...
Siarka / sól Epsom / MSM — oprócz upewnienia się, że Twoja dieta dostarcza dużych ilości pokarmów bogatych w siarkę, takich jak ekologiczna wołowina i drób, dr Stephanie Seneff z MIT zaleca kąpiele w siarczanie magnezu (sól Epsom) w celu przeciwdziałania niedoborom siarki. Wystarczy dodać około 1/4 szklanki soli Epsom do wody w wannie dwa razy w tygodniu. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które mają problemy ze stawami lub cierpią na zapalenie stawów.

Metylosulfonylometan (znany jako MSM) to kolejny związek, który może okazać się pomocny. MSM to naturalnie występująca w wielu roślinach organiczna forma siarki i silny przeciwutleniacz. Jest dostępny w postaci suplementów. Aby dowiedzieć się więcej o zaletach MSM, polecam wysłuchanie załączonego wywiadu.
Laser na podczerwień — terapia laserem na podczerwień (zwana także laserem K) to stosunkowo nowy rodzaj terapii, która przyspiesza gojenie poprzez zwiększenie natlenienia tkanek i umożliwienie uszkodzonym komórkom absorbowania fotonów światła. Ten specjalny rodzaj lasera pozytywnie oddziałuje na mięśnie, więzadła, a nawet kości, dzięki czemu może być stosowany do przyspieszenia gojenia się urazów, a także przewlekłych problemów, takich jak artretyzm kolana.
Astaksantyna — przeciwutleniacz, który działa na wiele różnych mediatorów stanu zapalnego, ale w łagodniejszy, mniej skoncentrowany sposób i bez negatywnych skutków ubocznych leków steroidowych i NLPZ. Astaksantyna znacznie zmniejsza stan zapalny – w jednym z badań wykazano, że poprawa nastąpiła u ponad 80% osób z zapaleniem stawów przyjmujących astaksantynę.
Błona pergaminowa jajka — ta błona to wyjątkowa bariera ochronna między białkiem a zmineralizowaną skorupką. Membrana zawiera elastynę – białko, które wspiera zdrowie chrząstki, oraz kolagen – włókniste białko, które wspomaga siłę i elastyczność chrząstki i tkanki łącznej.

Błona pergaminowa jaja zawiera również transformujący czynnik wzrostu-B – białko, które pomaga w odmładzaniu tkanek, a także inne aminokwasy i składniki strukturalne, które dostarczają stawom budulca potrzebnego do regeneracji chrząstki.
Kwas hialuronowy (HA) — kwas hialuronowy to kluczowy składnik chrząstki niezbędny do przemieszczania składników odżywczych do komórek i ich usuwania. Jedną z najważniejszych funkcji biologicznych HA jest zatrzymywanie wody. Niestety, wraz z wiekiem organizm wytwarza coraz mniej HA. Doustna suplementacja HA może poprawić amortyzację stawów w zaledwie dwa do czterech miesięcy.
Boswellia — znana również jako „kadzidło indyjskie”. To indyjskie zioło jest szczególnie przydatne w leczeniu bólu oraz zapalenia kości i stawów. Przy długotrwałym stosowaniu boswellia może poprawić przepływ krwi do stawów, co może zwiększyć ich siłę i elastyczność.
Kurkuma / kurkumina — badanie opublikowane w Journal of Alternative i Complementary Medicine wykazało, że codzienne przyjmowanie ekstraktów z kurkumy przez sześć tygodni było tak samo skuteczne w łagodzeniu bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych jak stosowanie ibuprofenu. Jest to najprawdopodobniej związane z działaniem przeciwzapalnym kurkuminy - pigmentu, który nadaje kurkumie żywy żółty kolor.
Kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia zwierzęcego — kwasy omega-3 są doskonałe w leczeniu zapalenia stawów, ponieważ są dobrze znane ze zmniejszania stanu zapalnego. Poszukaj wysokiej jakości źródła kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzenia zwierzęcego, takiego jak olej z kryla."
0 x



renatarey
Posty: 18
Rejestracja: środa 04 gru 2019, 19:33
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy

Re: Stawy - choroby

Nieprzeczytany post autor: renatarey » niedziela 07 mar 2021, 17:22

choroby stawów bardzo często związane są z boreliozą jako przyczyną wielu dolegliwości - a szczególnie RZS. Warto zrobić badania w tym kierunku.
0 x



ODPOWIEDZ