Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

CUKIER, słodzenie, słodziki

Awatar użytkownika
azo
Posty: 1484
Rejestracja: niedziela 09 wrz 2018, 11:31
x 256
x 153
Podziękował: 4441 razy
Otrzymał podziękowanie: 2805 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: azo » poniedziałek 01 kwie 2019, 14:27

Macie oczywiście rację. W umiarze dobre i potrzebne jest wszystko. Niedobrze jest stać się dla odmiany niewolnikiem narzucanych Sobie ograniczeń bez żadnych odstępstw bo taka sztywna dyscyplina bez żadnych odstępstw prędzej czy później się łamie jak kij. Songo, mózg nie "żyje w próżni". Wytwarza różne substancje neurochemiczne na własny użytek, neurotransmitery do kontaktu z resztą ciała itp. Pasożyty, w tym szczególnie grzyby potrafią wydzielać dokładnie takie same w składzie lub bardzo podobne i tak samo działające aktywne neurochemicznie substancje, które sprawią że mózg będzie trąbił jak klakson o cukier nawet gdy go wcale a wcale nie potrzebuje.

Tak po Sobie - kiedy mam nadmiar cukru Mój mózg jest tak pobudzony, że nie mogę spać, jestem okropnie pobudliwa emocjonalnie, mam okropne rozkojarzenie myślowe i natłok myśli, tracę zdolność koncentracji itd długo by wymieniać. A mimo to dalej się ślinię na widok czwartej czekolady i nie mogę jej schować nawet na następny dzień. Wrzeszczy do Mnie z najgłębszej szuflady. Kłopot w tym, że do przeciwstawiania się takiego rodzaju "popędom" jest potrzebny pewien poziom wewnętrznej siły, który leci na łeb w każdej chorobie. Dlatego to jest równia pochyła i dużo łatwiej nią zjechać (choćby z braku odpowiedniej wiedzy) niż się wspiąć. :(

Dobrze jest mieć pełen kontakt ze Swoimi emocjami bo one sygnalizują Nam Nasze potrzeby ale trzeba brać poprawkę na to, że czasem mogą Nas prowadzić na manowce albo w ślepy zaułek bo takie powstały w mózgu połączenia neurologiczne i przez lata użytkowania wyrobiły się w prawdziwe autostrady. Czekoladę na pocieszenie, kiedy byłam smutna już jako małe dziecko Sobie kupowałam wyskakując na przerwie do sklepu. A potem doszły inne zewnętrzne (grzybicze głównie) czynniki bo po prostu tak jest. Mamy jakąś nadmierną lub niezaspokojoną potrzebę to zawsze znajdzie się jakiś pasożyt, który potrafi ją wykorzystać we własnym interesie. Przyjrzyj się uważnym, chłodnym okiem reklamom. Każda bez wyjątku jest zaadresowana do jakiejś Naszej potrzeby, stara się ją jeszcze bardziej pobudzić i wmawia Nam, że właśnie ten produkt tą potrzebę zaspokoi. Tego rodzaju zalecenia są nawet w materiałach szkoleniowych dla Handlowców - znajdź potrzebę Klienta, pobudź ją i pokaż jak Twój produkt ją zaspokoi (pięknie Pani w tym kapeluszu, wygląda Pani jak prawdziwa Dama).

Tą rzecz z cukrem stwierdzono na doświadczeniu w jednej szkole w Stanach gdzie mieli okropne kłopoty z "niesforną" młodzieżą. Wyrzucili automaty ze słodkimi przekąskami i napojami a zamiast tego w stołówce było zdrowe i smaczne naturalne jedzenie. Efekty były porażające. Już w bardzo krótkim czasie dzieciaki się uspokoiły, tzw wybryki chuligańskie zniknęły, przestały być zaczepne czy agresywne, przestały szaleć w klasach i na korytarzach, zaczęły się dużo lepiej uczyć, zrobiły się dla Siebie nawzajem bardziej życzliwe i tolerancyjne itd. Z tego co pamiętam firma, która była właścicielem wyrzuconych dystrybutorów wytoczyła Dyrekcji Szkoły proces o jakąś formę "dyskryminacji" w wolnym przecież kraju, który szczyci się "wolnym rynkiem" i prawem do wolnego wyboru. Samo życie.
0 x


Ascezo minD

cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 02 kwie 2019, 22:17

http://leczeniepro.pl/cukier-a-zdrowie- ... -organizm/

Autor Piotr W Lip.ski
Cukier a zdrowie. Dlaczego wpływ cukru na organizm może być zabójczy? 52 powody żeby go wyeliminować! KOMPENDIUM
0 x



Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » wtorek 02 kwie 2019, 23:48

Obecnie eksperci apelują do rządów państw o podjęcie działań przeciwko lobby spożywczemu, tak samo jak w przypadku koncernów tytoniowych.
Palenie i spożycie cukru ma wiele podobieństw m.in. są to niepotrzebne nałogi wiążące się z ogromnymi kosztami leczenia.
a są jakieś potrzebne?
Przecież to lobby spożywczo-chemiczne trzyma w łapach rządy i media :D

''walka'' z nikotynizmem polega na wzroście akcyzy , brawo wy :D
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 12 kwie 2019, 13:53

http://pharmacistben.com/nutrition/fruc ... tural-but/

translator

"Cóż, ryzykując pęknięcie baniek odżywczych i mitologicznych, wydaje się, że podobnie jak wszystko inne, nawet naturalny cukier owocowy ma ciemną stronę. Problem polega na tym, że wykładniczo rozwijające się umiejętności ludzkości w zakresie manipulowania technologią stały się tak wyrafinowane, że możemy teraz wydobywać cukry z roślin o takiej biegłości, że wszyscy otrzymujemy znacznie więcej fruktozy niż ciało, a szczególnie wątroba może sobie z tym poradzić. Przeciętny Amerykanin spożywa około 60 funtów wysokofruktozowego syropu kukurydzianego (HFCS) i 140 funtów sacharozy każdego roku. Kiedy robisz matematykę (HFCS to zazwyczaj około 55% fruktozy i sacharozy, zwykły cukier stołowy, to około 50% fruktozy), szukamy ponad dwóch funtów fruktozy tygodniowo, na osobę, rocznie. I nie obejmuje to ilości ludzi otrzymywanych z owoców i miodu oraz innych źródeł. To dużo fruktozy dla organizmu ewoluowało i jest przystosowane do radzenia sobie ze słodyczami tylko w najmniejszych ilościach.

Jaki jest problem z fruktozą? Cóż, ze względu na to, że ludzkie ciało nie powinno mieć do czynienia z dużą ilością fruktozy (przez tysiąclecia było to rzadkie znalezisko), metaboliczne układy metabolizujące (przetwarzają i przechowują) są łatwo przeciążane. Jest to szczególnie problematyczne dla układu trawiennego w ogóle, a szczególnie dla wątroby. Niepokojące przypadki stłuszczenia wątroby (które jest tak powszechne, że jest obecnie uważane za normalną część starzenia się) i wszechobecne choroby jelit są co najmniej częściowo związane z niebotyczną statystyką spożycia fruktozy.

Istnieje pewna interesująca choreografia chemiczna związana z metabolizmem fruktozy. Jeden z najbardziej istotnych baletów biochemicznych, jeśli chodzi o zdrowie człowieka lub jego brak, obejmuje sposób, w jaki fruktoza może łączyć się z aminokwasem tryptofanem. Wynikająca z tego interakcja może powstrzymać tryptofan przed dostaniem się do mózgu, a kiedy to się stanie, może nastąpić WIELKI problem!

Tryptofan jest niezwykle ważny. Jest niezbędny do naprawy, regeneracji i budowy tkanki. I to jest mega, mega ważne dla dobrego samopoczucia i dobrego samopoczucia oraz dla dobrego snu. Zmienia się w melatoninę i serotoninę, które są prawdopodobnie dwoma najważniejszymi substancjami chemicznymi w mózgu i podstawowymi dla zdrowia psychicznego. Możesz pomyśleć o tryptofanie jako naturalnym Prozacu i od wielu ludzi fruktoza będzie blokować dostęp do mózgu.


I jest fascynujący związek fruktozy / tryptofanu z zachowaniem żywieniowym. Apetyt i zadowolenie (uczucie pełni) regulowane przez mózg. Jemy lub nie jemy w odpowiedzi na sygnały z mózgu, a jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, jaki typ sygnałów będzie wysyłany, jest obecność lub brak pewnych substancji chemicznych. Jednym z nich jest tryptofan. Mózg nieustannie skanujący krew w poszukiwaniu tryptofanu i jeśli nie może go znaleźć, wysyła go na wysoce skoncentrowane, jednopunktowe polowanie na jedzenie. Jeśli fruktoza komplikuje się z tym ważnym aminokwasem, tryptofan w diecie może stać się niedostępny dla mózgu i nie będzie wystarczającej aktywacji centrów satysfakcji w porównaniu z ośrodkami „chodźmy po colę, jabłko lub jakiś rodzaj cukru”. Ostatecznym rezultatem jest nienasycony apetyt na cukier lub inne produkty.

Inną oznaką problemów związanych z kompleksowaniem fruktozy / tryptofanu są objawy trawienne, takie jak gazy i wzdęcia oraz luźne stolce, chociaż mogą one pojawić się na inne sposoby. Zwłaszcza, gdy występują po jedzeniu i piciu owoców, soków owocowych i żywności zawierającej HFCS. Jest to szczególnie problem z dużymi uderzeniami płynnej lub sproszkowanej fruktozy, które szybko się wchłaniają. Małe dzieci są głównymi ofiarami z powodu ogromnej różnorodności przetworzonej żywności zawierającej fruktozę, która jest skierowana do dzieci. A matki, proszę, nie róbcie „butelki z sokiem z jabłek i pacyfikatorem”, w której dziecko ssie słodką toksynę w wolnym czasie. Kiedy twoje dziecko płacze za sokiem jabłkowym, przechodzi objawy odstawienia, które są tak samo poważne, jak te związane z opium. To samo dotyczy dorosłych. Istnieje dobrze zbadany związek między słodkim smakiem a tak zwanymi receptorami opioidowymi w mózgu. Receptory te nazywane są „opioidami”, ponieważ reagują na opium. Innymi słowy, cukier i opium (pomyśl o heroinie) „włączają” te same układy chemiczne w mózgu. Co oznacza, że ​​cukier jest zasadniczo heroiną mózgową i kiedy dziecko (lub dorosły) bez niego krzyczy, krzyczy, ponieważ się wycofuje! To jeden z głównych powodów, dla których tak trudno jest uwolnić się od cukru. Jest to stres, który jest dla większości ludzi, stresującym układem ciała. W pewnym sensie spożycie fruktozy i związane z nią problemy są lepsze niż dodanie kolejnego stresu w postaci wycofania.

Przyjmowanie 500-1000 mg tryptofanu lub 100-200 mg 5HTP raz dziennie to świetny sposób na ustabilizowanie nastroju i tłumienie apetytu. Może być również pomocny w przypadku łaknienia cukru. Pomocne może być także 1/2 do 1 łyżeczki proszku glutaminy raz lub dwa razy dziennie. Proszek glutaminowy jest smaczny i łatwo rozpuszcza się w szklance wody. Podobnie jak tryptofan, wysokie stężenie glutaminy we krwi w mózgu sygnalizuje uczucie sytości. Oba te suplementy mogą być pomocne, jeśli próbujesz schudnąć. Dużo więcej możesz zrobić, jeśli próbujesz wyplątać się z fruktozy. Zajmiemy się tymi strategiami w późniejszym poście."

Na marginesie -zastanawiam się , czy frutarianie śledzą odmiany owoców o wysokiej zawartości fruktozy- badania pokazują , że stłuszczają wątrobę. Czy frutarianizm ma uzasadnienie biochemiczne? Dawać zajęcie dla przewodu pok. niskokalorycznymi posiłkami , zamiast zjeść coś tłustego np. raz dziennie, a krew skierować do mózgu. Chyba mózg homo sapiens nie wyewoluował na tak kiepskim paliwie?
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 17 kwie 2019, 23:51

https://www.naturalnews.com/2019-04-08- ... ative.html

Sweeter than sweet: Used moderately, natural monk fruit sweetener is a healthy sugar alternative
Monday, April 08, 2019 by: Zoey Sky

(Natural News) Zdrowe odżywianie nie oznacza pozbawiania się ulubionymi potrawami. Oznacza to po prostu lepsze wybieranie jedzenia i spożywanie tego, co chcesz z umiarem. Jeśli masz słodycze, możesz zastąpić cukier lub substytuty cukru słodzikiem z owoców mnicha.

Ten słodzik pochodzi z owoców mnicha lub luo han guo (Siraitia grosvenorii), owocu podobnego do melona. Owoc mnicha rośnie na winorośli i pochodzi z części Chin i Tajlandii.

Food and Drug Administration (FDA) twierdzi, że ekstrakt z owoców mnicha może smakować około 250 razy słodszy niż standardowy cukier stołowy. To dlatego, że owoc zawiera mogrozydy - związki chemiczne, które nadają owocowi charakterystyczną słodycz.

Według Frances Largeman-Roth, zarejestrowanej dietetyczki z Nowego Jorku, słodzik z owoców mnicha wytwarza się przez wyciskanie owoców i przetwarzanie ich w formę krystaliczną. Ekstrakt z owoców mnicha może być również przekształcony w płyn.

Korzyści zdrowotne owoców mnicha
Ekstrakt zatwierdzony przez FDA nie podnosi poziomu cukru we krwi, jak zwykły cukier stołowy. To sprawia, że ​​naturalny słodzik jest zdrowszą alternatywą dla cukrzyków, ponieważ nie zwiększa poziomu cukru we krwi. Jeśli jednak cierpisz na cukrzycę, zwróć uwagę, że żywność i napoje słodzone owocami mnichów i niektóre mieszanki słodzików z owocami mnichów mogą zawierać dodane cukry i inne składniki, które mogą zwiększyć liczbę węglowodanów i kalorii lub wpłynąć na wrażliwość na insulinę. Zawsze sprawdzaj, czy produkty z owoców mnichów są naprawdę wolne od węglowodanów i cukru.

W przeciwieństwie do sztucznych substytutów cukru, które są związane z negatywnymi skutkami ubocznymi, takimi jak bóle głowy lub drgawki, słodzik mnich owocowy nie ma kalorii, węglowodanów ani tłuszczu. Użyj tego naturalnego słodzika, jeśli chcesz schudnąć.


Owoc mnicha ma również właściwości przeciwzapalne. Badanie z 2011 r. Ujawniło, że owoce mnichów były używane w tradycyjnej medycynie chińskiej do wytwarzania gorących napojów, które łagodzą ból gardła i zmniejszają flegmę. Eksperci twierdzą, że mogrozydy owoców mają działanie przeciwzapalne i mogą pomóc w zapobieganiu nowotworom i utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. (Powiązane: Badania potwierdzają uzdrawiający potencjał owoców mnicha u pacjentów z rakiem).

Czy mnich ma jakieś wady?
Ekstrakt z owoców mnicha można uznać za „naturalny”, ale nie jest to gwarancja, że ​​jest nieprzetworzony lub w 100% czysty. Largeman-Roth, który jest także autorem „Eating in Color”, ostrzegł, że owoce mnicha są zazwyczaj łączone z innymi słodzikami lub cukrem i melasą. Gdy owoce zostaną połączone z cukrem, nie jest już wolny od kalorii.

Unikaj słodzików z mnichów owocowych, które zawierają nieodżywcze lub zero-kaloryczne substancje słodzące, takich jak popularny alkohol cukrowy erytrytol, który może powodować problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak gaz i biegunka - zwłaszcza jeśli masz zespół jelita drażliwego (IBS) - zalecił Largeman-Roth.

Jeśli chcesz zarządzać swoimi zachciankami na słodycze, spróbuj zminimalizować użycie substancji słodzących. Badania sugerują, że słodzenie żywności i napojów może w rzeczywistości nasilić łaknienie cukru, a nie zaspokoić je.

Alergia na owoce mniszki jest rzadka, ale owoce mogą wywołać reakcje alergiczne, jeśli jesteś już uczulony na ogórki, melon, dynie, squash lub innych członków rodziny Cucurbitaceae.

Objawy reakcji alergicznej na owoc mnicha mogą obejmować:

Trudności z oddychaniem
Zawroty głowy
Pokrzywka lub wysypka
Szybki lub słaby impuls
Ból brzucha lub wymioty
Spuchnięty język
Świszczący oddech
Jak używać słodzika z owoców mnicha
Możesz kupić ekstrakt z owoców mnicha w sklepach detalicznych i online.

Spróbuj dodać ekstrakt z owoców mnicha do żywności i napojów, takich jak:

Kawa
Lukier
Gorąca herbata, mrożona herbata lub lemoniada
Płatki owsiane lub inne gorące płatki zbożowe
Sos do sałatki
Sosy
Koktajle
Jogurt
Używaj ekstraktu z owoców mnicha oszczędnie, ponieważ jest znacznie słodszy w porównaniu z cukrem lub innymi substytutami cukru.

Źródła obejmują:

Health.com

Healthline.com
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 30 kwie 2019, 21:58

Słony karmel, czekolada z solą morską-obniża hormony stresu- kortyzol , który przechodzi w aldosteron

https://www.guiltfree.pl/blog/2019/04/2 ... uzaleznia/

https://www.guiltfree.pl/blog/2017/04/3 ... ieziemsko/
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 16 maja 2019, 20:39

Tagatoza- naturalna heksoza

https://zdrowie831.wordpress.com/2018/0 ... -tagatoza/

"Badania nad tagatozą nie ustają, a wnioski z analiz wskazują na możliwe wykorzystanie tego cukru m.in. w leczeniu anemii i hemofilii, ze względu na potencjalne zwiększanie ilości erytrocytów i hemoglobiny we krwi. Znikomy wpływ na zmiany glikemii sprawia, że badacze próbują również wykorzystać ją w leczeniu cukrzycy typu 2 i otyłości."

"dzięki zdolności do redukowania płytki nazębnej jest składnikiem past do zębów i płynów do płukania ust. Właściwości antyoksydacyjne i ochronne względem komórek, które wykazuje tagatoza sprawia, iż próbuje się ją zastosować w transplantologii, jako składnik płynów do przechowywania narządów."
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 11 sie 2019, 23:40

https://www.naturalnews.com/2019-08-10- ... tment.html


Cukier: Tanie, skuteczne leczenie ran o długim okresie trwałości
Sobota, 10 sierpnia 2019 r. Autor: Edsel Cook


(NaturalNews) Cukier przetworzony jest szkodliwy dla zdrowia, gdy jest spożywany ze słodką żywnością lub słodzonymi napojami. Może jednak potencjalnie uratować życie po zastosowaniu na rany jako składnik dezynfekujący i leczniczy.

W czasach starożytnych egipscy uzdrowiciele używali cukru, aby przyspieszyć gojenie się ran. Podczas wojen napoleońskich żołnierze wpychali cukier w rany zadawane przez muszkiety, dopóki ich towarzysze nie mogli zaciągnąć ich do najbliższego chirurga wojskowego.

W badaniu pilotażowym naukowcy z Wielkiej Brytanii zbadali potencjał trzech rodzajów cukru - Demerara, granulowanego cukru buraczanego i granulowanego cukru trzcinowego - jako środków przeciwdrobnoustrojowych. Przetestowali je na 18 bakteriach Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.

Wyniki ich eksperymentu wykazały, że cukier zapobiega rozwojowi szkodliwych bakterii. W szczególności wysokie stężenie cukru powoduje całkowite zahamowanie.

Wszystkie trzy rodzaje cukru wykazywały działanie przeciwdrobnoustrojowe. Jednak granulowane cukry działały nieco lepiej niż cukier Demerara.

Po zastosowaniu na rany nekrotyczne granulowane cukry buraczane i trzcinowe oczyszczały rany średnio po 11 dniach. Znacząco zmniejszyły również ból i nieprzyjemne zapachy.

Zastosowanie cukru do oczyszczenia ran pacjentów z cukrzycą insulinozależną nie wpłynęło na ich poziom cukru we krwi. Działał także u pacjentów z opornym na metycylinę Staphylococcus aureus (MRSA) i wyjściowymi zakażeniami gronkowcem.

Dodanie cukru do rany utrzymuje ją suchą i hamuje rozwój bakterii
Cukier jest hydrofilową substancją, która przyciąga i absorbuje wodę. Pomaga w leczeniu ran poprzez proces zwany osmozą.

ebook Odkryj, jak zapobiegać i odwracać choroby serca (i inne zdarzenia związane z układem krążenia) za pomocą tego bezpłatnego ebooka: Napisany przez popularnego pisarza Natural News, Vickiego Batta, ta książka zawiera wszystko, co musisz wiedzieć o zapobieganiu chorobom serca, odwracaniu nadciśnienia i pielęgnowaniu serca zdrowie bez leków. Ucz się więcej.

Po nałożeniu na ranę cukier odciąga wodę z obszaru i do jego granulek. Wchłaniając wilgoć w okolicy, upewnia się, że bakterie nie mogą się rozwijać w ranie. Pozwala to szybciej leczyć obrażenia.

Osmotyczne działanie cukru działa poprzez odwodnienie szkodliwych bakterii odpowiedzialnych za infekcje ran. Pozbawione życiodajnej wody mikroorganizmy te stają się kruche i słabe, podobnie jak bardziej złożone organizmy.

Odwodnione bakterie nie mają energii na zwiększenie ich liczby lub wykonywanie innych ważnych czynności. W końcu umierają.

Dzięki właściwościom hydrofilowym i działaniu osmotycznemu cukier granulowany służy jako skuteczny środek przeciwdrobnoustrojowy, gdy jest stosowany bezpośrednio na rany. Cukier jest nie tylko tańszy niż antybiotyki, ale nie ma też żadnych negatywnych skutków, gdy jest stosowany do tłumienia zakażeń bakteryjnych ran.

Jak zrobić własną maść leczniczą na bazie cukru
Przetworzony cukier można rozpuścić i zmieszać z miodem lub olejem. Dzięki temu maść o wiele łatwiej jest podawać na ranę jako maść leczniczą.

W przypadku braku miodu lub oleju wazelina stanowi dobrą alternatywę. Lepka substancja może pomóc w rozprzestrzenianiu się cukru po zranionym obszarze, zapewniając, że pokrywa on jak najwięcej urazów.

Innym dobrym przepisem na maść na bazie cukru jest cukier zmieszany z 10-procentowym powidonem-jodem. Jod jest skutecznym środkiem przeciwdrobnoustrojowym, a cukier może zapewnić, że bakterie się nie regenerują.

W przypadku zranienia rany sprawdź, czy krwawi. Stosuj leczniczą maść leczniczą tylko wtedy, gdy nie krwawi lub przestała krwawić. Po nałożeniu cukru połóż luźne opatrunek na ranie.

Jeśli nie ma czasu na przygotowanie maści, posyp granulowany cukier przez ranę. Granulki same działają wystarczająco dobrze.

Powtórz leczenie ran na bazie cukru trzy lub cztery razy dziennie. Przed nałożeniem świeżej partii cukru spłucz i umyj ranę wodą. Przeczytaj o naturalnych antybiotykach na stronie NaturalAntibiotics.news.
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 06 lis 2019, 19:14

http://old.life-enhancement.com/magazin ... -trehalose

Durk Pearson & Sandy Shaw®
Life Extension NewsTM
Tom 13 nr 2 • Kwiecień 2010

Kolejny induktor autofagii: trehaloza
Trehaloza jest naturalnym disacharydem występującym u wielu gatunków innych niż ssaki, który chroni komórki przed różnymi stresami środowiskowymi (na przykład, działając jako osmolit). Trehalozę można znaleźć w naszym preparacie FoldRight ™ osmolitów, które działają jak białka opiekuńcze, pomagając w prawidłowym fałdowaniu białek. Niedawny artykuł1 (jeszcze raz dziękuję Willowi) identyfikuje trehalozę jako czynnik wzmacniający autofagię, proces trawienia komórek, który na przykład pozwala na usuwanie białek podatnych na agregację, takich jak zmutowane fragmenty huntingtyny (choroba Huntingtona), inne mutacje poliQ, zmutowane alfa-synukleiny (jak w chorobach Parktona i Alzheimera) i tau (jak w chorobie Alzheimera). Chociaż trehaloza nasila autofagię, nie czyni tego poprzez hamowanie mTOR.

Ostatni artykuł1 zauważa, że ​​między innymi trehaloza hamuje tworzenie amyloidu insuliny in vitro i zapobiega agregacji beta-amyloidu związanego z chorobą Alzheimera. Autorzy wyjaśniają, że klirens białek podatnych na agregację, takich jak te wspomniane powyżej, silnie zależy od makroautofagii, ogólnie określanej jako autofagia. W tym artykule autorzy identyfikują nową rolę trehalozy jako induktora autofagii, co prowadzi do zwiększonego usuwania białek podatnych na agregację i chroni komórki przed następującymi z nich proapoptotycznymi uszkodzeniami.

Odniesienie

Sarkar i in. Trehaloza, nowy niezależny od mTOR wzmacniacz autofagii, przyspiesza usuwanie zmutowanej Huntingtiny i alfa-synukleiny. J Biol Chem 282 (8): 5641-52 (2007).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Trehaloza
Trehaloza

Trehaloza – organiczny związek chemiczny z grupy cukrów, disacharyd złożony z dwóch cząsteczek glukozy połączonych wiązaniem O-glikozydowym (α,D-glukopiranozylo-(1→1)-α,D-glukopiranozyd). Jest głównym cukrem hemolimfy owadów, znajduje się także w grzybach i drożdżach.

W organizmie ludzkim trawiona jest w jelicie cienkim przez enzym trehalazę, w wyniku czego powstają dwie cząsteczki α,D-glukozy.

Możliwa jest produkcja trehalozy ze skrobi na skalę przemysłową[3].

Zastosowania
Używana jest w cukiernictwie, kosmetyce, jaka substancja zapobiegająca utracie wody, do produkcji sztucznych łez oraz jako utrwalacz zapachu, zaś w medycynie jako składnik płynu do przechowywania narządów przeznaczonych do przeszczepu. Z badań na gryzoniach wynika, że dożylne podanie pobudza działanie makrofagów, co spowalnia powstawanie blaszki miażdżycowej w aorcie o około 30%[3].

Po opracowaniu taniej metody enzymatycznej produkcji trehalozy i zatwierdzeniu jej w USA (2000 r.) i Europie (2001 r.) jako bezpiecznej dla zdrowia, stała się powszechnie stosowanym dodatkiem do żywności[4].

Wpływ na bakterie chorobotwórcze
Epidemiczne szczepy Clostridium difficile RT027 i RT078 (główna przyczyna współczesnych zakażeń szpitalnych w Europie i USA) mają zdolność do metabolizowania trehalozy, czego nie obserwuje się u szczepów niechorobotwórczych. Co więcej, wirulencja RT027 ulega podwyższeniu w obecności tego cukru. Myszy zarażone C. difficile i karmione paszą z dodatkiem trehalozy miały istotnie większą śmiertelność niż grupa kontrolna bez tego dodatku w paszy[4].

Trehaloza obecna w typowym pożywieniu ludzi w Europie i USA utrzymuje stężenie wystarczające do rozwoju szczepów epidemicznych C. difficile w końcowych odcinkach przewodu pokarmowego. Istnieje hipoteza, że wprowadzenie trehalozy jako dodatku do żywności było czynnikiem sprzyjającym w rozwinięciu się chorobotwórczych szczepów C. difficile o dodatkowo zwiększonej wirulencji[4].

Przypisy
Trehaloza (CID: 7427) (ang.) w bazie PubChem, United States National Library of Medicine.
Trehaloza (nr 90210) w katalogu produktów Sigma-Aldrich (Merck KGaA). [dostęp 2011-02-18].
Ten rodzaj cukru zwalcza miażdżycę - na razie u gryzoni - Badania i rozwój, www.rynekzdrowia.pl, 8 czerwca 2017 [dostęp 2017-06-09].
J. Collins i inni, Dietary trehalose enhances virulence of epidemic Clostridium difficile, „Nature”, 2018, DOI: 10.1038/nature25178, PMID: 29310122 (ang.).

https://en.wikipedia.org/wiki/Trehalose

Trehaloza
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Trehaloza to cukier składający się z dwóch cząsteczek glukozy. Jest również znany jako mykoza lub tremaloza. Niektóre bakterie, grzyby, rośliny i zwierzęta bezkręgowe syntetyzują je jako źródło energii, aby przetrwać zamarzanie i brak wody.

Ekstrakcja trehalozy była kiedyś trudnym i kosztownym procesem, ale około 2000 r. Firma Hayashibara (Okayama, Japonia) odkryła niedrogą technologię ekstrakcji ze skrobi. [3] [4] Trehaloza ma wysokie zdolności zatrzymywania wody i jest stosowana w żywności, kosmetykach i jako lek.

Chemiczny
Trehaloza jest nieredukującym cukrem utworzonym z dwóch jednostek glukozy połączonych wiązaniem 1–1 alfa, co nadaje mu nazwę α-D-glukopiranozylo- (1 → 1) -α-D-glukopiranozyd. Wiązanie czyni trehalozę bardzo odporną na hydrolizę kwasową, a zatem jest stabilna w roztworze w wysokich temperaturach, nawet w warunkach kwasowych. Wiązanie utrzymuje nieredukujące cukry w postaci zamkniętego pierścienia, tak że aldehydowe lub ketonowe grupy końcowe nie wiążą się z resztami lizyny lub argininy w białkach (proces zwany glikacją). Trehaloza jest mniej rozpuszczalna niż sacharoza, z wyjątkiem wysokich temperatur (> 80 ° C). Trehaloza tworzy romboidalny kryształ jako dihydrat i ma w tej postaci 90% kaloryczności sacharozy. Bezwodne formy trehalozy łatwo odzyskują wilgoć, tworząc dwuwodny. Bezwodne formy trehalozy mogą wykazywać interesujące właściwości fizyczne po obróbce cieplnej.

Wodne roztwory trehalozy wykazują zależną od stężenia tendencję do tworzenia skupisk. Ze względu na ich zdolność do tworzenia wiązań wodorowych, asocjują się w wodzie, tworząc skupiska o różnych rozmiarach. Symulacje dynamiki molekularnej wszystkich atomów wykazały, że stężenie 1,5–2,2 molowe pozwala klastrom trehalozy na przenikanie i tworzenie dużych, ciągłych agregatów [7].

Trehaloza oddziałuje bezpośrednio z kwasami nukleinowymi, ułatwia topienie dwuniciowego DNA i stabilizuje jednoniciowe kwasy nukleinowe [8].

Biologiczny
Organizmy od bakterii, drożdży, grzybów, owadów, bezkręgowców oraz roślin niższych i wyższych mają enzymy, które mogą wytwarzać trehalozę [5]. W naturze trehalozę można znaleźć w roślinach i mikroorganizmach. U zwierząt trehaloza występuje w krewetkach, a także u owadów, w tym koników polnych, szarańczy, motyli i pszczół, w których trehaloza służy jako cukier we krwi. Trehaloza jest następnie rozkładana na glukozę przez katalityczny enzym trehalazę do użycia. [Potrzebne źródło]

Trehaloza jest główną cząsteczką magazynującą energię węglowodanów wykorzystywaną przez owady do lotu. Jednym z możliwych powodów jest to, że wiązanie glikozydowe trehalozy, gdy działa na nią trehalaza owadów, uwalnia dwie cząsteczki glukozy, która jest wymagana do szybkiego zapotrzebowania energetycznego lotu. Jest to dwukrotność wydajności uwalniania glukozy z magazynującej skrobi polimerowej, dla której rozszczepienie jednego wiązania glikozydowego uwalnia tylko jedną cząsteczkę glukozy. [Potrzebne źródło]

W roślinach trehalozę obserwuje się w nasionach słonecznika, kąkolu, roślinach Selaginella [9] i algach morskich. W przypadku grzybów występuje on w niektórych grzybach, takich jak shiitake (Lentinula edodes), ostryga, ostryga królewska i złota igła. [10]

Nawet w królestwie roślin Selaginella (czasami nazywana rośliną zmartwychwstania), która rośnie na obszarach pustynnych i górzystych, może zostać spękana i wysuszona, ale ponownie zmieni kolor na zielony i ożywi się po deszczu z powodu funkcji trehalozy. [9]

Dwie dominujące teorie dotyczące działania trehalozy w organizmie w stanie kryptobiozy to teoria witryfikacji, stan zapobiegający tworzeniu się lodu lub teoria wypierania wody, w której wodę zastępuje się trehalozą [11].

Właściwości odżywcze i dietetyczne
Trehaloza jest szybko rozkładana na glukozę przez enzym trehalazę, która jest obecna na granicy szczoteczki błony śluzowej jelita wszystkożernych (w tym ludzi) i roślinożernych. [12]: 135 Powoduje mniejszy wzrost poziomu cukru we krwi niż glukozy [ 13] Trehaloza ma około 45% słodyczy sacharozy w stężeniach powyżej 22%, ale gdy stężenie jest zmniejszone, jego słodkość zmniejsza się szybciej niż sacharozy, tak że 2,3% roztwór smakuje 6,5 razy mniej słodko niż równoważny roztwór cukru. [ 14]: 444

Jest powszechnie stosowany w gotowych mrożonkach, takich jak lody, ponieważ obniża temperaturę zamarzania żywności [13]. Korporacja Cargill promuje stosowanie swojej marki trehalozy „Treha” jako substancji, która „wzmacnia i intensyfikuje niektóre smaki, aby wydobyć to, co najlepsze w Twoich produktach”. [15]

Niedobór enzymu trehalazy jest niezwykły u ludzi, z wyjątkiem grenlandzkiego Eskimosów, gdzie występuje u 10–15% populacji. [16]: 197

Zastosowanie medyczne
Trehaloza jest składnikiem, podobnie jak kwas hialuronowy, w produkcie sztucznej łzy stosowanym w leczeniu suchego oka. [17] [18] Ogniska Clostridium difficile były początkowo związane z trehalozą [13] [19] [20], chociaż odkrycie to zostało zakwestionowane w 2019 r. [21]

Historia
W 1832 r. H.A.L. Wiggers odkrył trehalozę w sporyszu żyta [22], aw 1859 roku Marcellin Berthelot wyodrębnił ją z Trehala manna, substancji wytwarzanej przez ryjkowce i nazwał ją trehalozą [23].

Trehaloza od dawna znana jest jako induktor autofagii, który działa niezależnie od mTOR [24]. W 2017 r. Opublikowano badania wskazujące, że trehaloza indukuje autofagię poprzez aktywację TFEB [25], białka, które działa jako główny regulator szlaku autofagii-lizosomu [26].

http://dbamooczy.pl/nawilzenie-oczu/rzu ... iwosciach/

"Obok nadmiernego łzawienia oczu drugim, często spotykanym problemem, z którym boryka się wielu z nas, jest jego przeciwieństwo – czyli nadmierna suchość narządu wzroku. Najczęściej tego typu dolegliwości związane są z tzw. zespołem suchego oka. To schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy, które może być spowodowane jego nieprawidłowym składem lub nadmiernym parowaniem. Efektem tych zaburzeń jest wysychanie rogówki i spojówki, a w konsekwencji uciążliwe objawy m.in. pieczenie, uczucie suchości i piasku pod powiekami oraz przekrwienie oczu. Tu na szczęście w sukurs przychodzi nam trehaloza.
Trehaloza to dwucukier (złożony z dwóch cząsteczek glukozy), który występuje naturalnie w przyrodzie w wielu organizmach żywych, takich jak: owady, rośliny, grzyby czy bakterie. Pełni bardzo ważną funkcję, bo chroni żywe tkanki w sytuacji, gdy warunki zewnętrzne są niesprzyjające, np. brak dostępu do wody czy bardzo wysoka lub bardzo niska temperatura.

Jak działa trehaloza u roślin?

Przeżycie na pustyni to nie lada wyzwanie. Trehaloza, którą zawierają rośliny pustynne odgrywa kluczową rolę w procesie ich przetrwania, bo utrzymuje odpowiednie nawodnienie podczas suszy i chroni tkanki roślin przed promieniowaniem UV. Trehaloza gromadzi się także w nasionach i gdy nadchodzą bezdeszczowe i zimne miesiące – zmniejsza (a czasem potrafi całkowicie zastąpić) ilość potrzebnej do przetrwania wody. Efekt: komórki nasion są chronione przed uszkodzeniem, które mógłby wywołać brak wody lub jej zamarzanie. To dzięki trehalozie wiosną możemy obserwować, jak rośliny, które wydawały się martwe, odżywają.



Inne zastosowania trehalozy
Również w medycynie trehaloza pełni niezwykle istotną rolę, np. jako substancja wykorzystywana do ochrony tkanek i organów przy przeszczepach. O trehalozie coraz więcej mówi się w związku z jej wykorzystaniem przy produkcji kosmetyków, leków i wyrobów medycznych, a także w przemyśle spożywczym, np. przy mrożeniu warzyw i owoców oraz w cukiernictwie.

Trehaloza dla oczu
Trehaloza doskonale sprawdza się także w okulistyce. Chociaż nie występuje naturalnie u ssaków, najnowsze badania wykazują, że może chronić ich tkanki przed przesuszeniem, a także stresem oksydacyjnym. Te niezwykłe właściwości tej substancji powodują, że trehaloza jest bardzo skuteczna w leczeniu i profilaktyce chorób oczu, np. w zespole suchego oka.

Charakterystyczne objawy zespołu suchego oka to: dyskomfort w gałce ocznej, zaburzenia widzenia np. zamglone lub mgliste widzenie, niestabilność filmu łzowego, czyli jego wypływanie poza oko, niewystarczająca produkcja łez lub ich nadmierne parowanie. W sytuacji, gdy te dolegliwości mają charakter stanu przewlekłego, może to prowadzić do stanów zapalnych oka, a nawet jego uszkodzenia. W przypadku powyższych dolegliwości, miejscowe stosowanie preparatów okulistycznych z trehalozą:

chroni tkanki oczu z uwagi na jej właściwości antyoksydacyjne,
zapobiega podrażnieniom,
przyspiesza proces regeneracji powierzchni oka w czasie leczenia okulistycznego,
pomaga utrzymać optymalne nawilżenie oka.

Jeśli borykasz się z problemem suchych oczu, wypróbuj krople Thealoz Duo®, które nie zawierają konserwantów, a dzięki zastosowaniu systemu ABAK®, można je bezpiecznie stosować aż do 3 miesięcy od daty otwarcia."

https://wylecz.to/diety/trehaloza-wlasc ... kodliwosc/

http://www.medycynawet.edu.pl/images/st ... 310035.pdf

Funkcie fizjologiczne i możliwości zastosowań tlehalOzy
ANNA zDzlEBLo, JÓzer sYNoWlEcKl
Katedra Chemii, Technologii i Biotechnologii Zywności Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej,
ul. Gabriela Narutowicza 11l12,80-952 Gdańsk

"Do niedawna trehaloza nie spełniała istotnej roli
w zywieniu człowieka l zwlerząt ze względu na ogfaniczone jej występowanie w surowcach i produktach
zywnościowych. Cukier ten znajduje się, między innymi, w słoneczniku i niektorych innych nasionach,
miodzie (0, l- 1 poń),białym winie ( 10-39l mgll), grzybach jadalnych (8-17% suchej masy), drożdżachplekarrriczych i paszowych (15-20% suchej masy) i produktach wytwarzanych z udziałem drożdży (pieczywo, piwo, ocet winny) oraz w krwi homarów, krabów
i ślimaków (|,2, 18). "

"Trehaloza pełni tez niekiedy funkcję elementu budulcowego wchodząc np. w skład glikolipidów ściany
komórkowej Mycobacterium i niektórych innych drobnoustrojów. Jedną z najbardziej istotnych funkcji
flzjolo gicznych j est niewątpl i w i e oddzi aływanie tre -
halozy j ako czynn 1ka zabezpieczaj ącego inte gral no ść
błon biologicznych i strukturę białek kornorkowych
podczas odwadniania, zamrażania lub szoku termtcznego. Rośliny wskrzeszane, jak np. Selaginellu lepid o p h v l l a zaw ier ająca w suchej m as i e 1 2,s'Yo trehal ozy
i 1,5oń cukrozy, nawet po 5O-letnim okresie prawie całkowitego wysuszenia zaczynają się intensywnie
rozwljac już po kilku godzinach od nawilżenia . Zdolność powrotu do zycia po okresie odwodnienia wykazująteż drożdże, poczwarki owadów oraz cysty wielu
nałży i krewetek (16,23). Przyczyną wylnienionego
oddziaływania trehalozy jest wspomaganie lub nawet
zastępowani e stab ilizuj ąc e go makrocza5teczki wpływu struktur wodnych otaczających białka lub błony
biologiczne. Występująca w postaci dwuhydratu trehalozatworzy wiązanla wodorowe z otaczajapymi dipolami wody, ograniczajag, spowodowane odwodnieniem lub zamrażaniem niekorzystne zmiany warstwy
hydratacyjnej . Trehalo za stabilizuje makrocząsteczki
nawet w przypadku znacznego odwodnienia lub podwy ższenia temperatury grozące go nieodwrac al nymi
zmianami struktur biologicznych, Jest to mozliwe dzięki asocjacji cząsteczek cukru na białkach lub dwuwarstwowych błonach lipidowych za pośrednictwem wiązań wodorowych utworzonych pomiędzy grupami hydroksylowymi trehalozy a polarnymi resztami aminokwasowymi białek lub fosfolipidami błonowymi. lch tworzenie ułatwia brak występujapego w obrębie cząsteczek innych cukrów wiaąania wodorowego porniędzy tlenem pierścienia glikozydowego a grupą hydrok sylową s a5 i edni ej j ednostki strul<turalnej . Mozl i we s
wskutek tego dośc duże zmlany połozenia reszt glukozy wzg\ ędem wiaJani a gl ikozydowego, zapewniające dostosowanie kształtu cząsteczek trehalozy do
konfonnacji makrocza.steczek, z którymi tworzą kompleks.
Inną pr zry czyną o ddziaływania stabi 1 i zuj ąc ego j e st
unikatowa zdolnośc roztworów trehalozy do tworzenia po odwodnieniu amorficznego, niehigroskopijnego szkliwa okludującego makrocząsteczki bęz zmian
ich natywnej struktury, niszczonej w przypadku stosowania innych cukrów wskutek krystalizacj i ( l 6). Szczególną zdolność do zabezpięczania enzymow i innych
białek przed skutkami odwodnienia lub podwyższenia temperatury wykazują cukry pozbawione właściwości redukujących, do ktorych należy trehaloza i cukroza, Pozostałe sacharydy reagująw tych warunkaclr
z grupami aminowymi białek, co jest przyczynązmian
ich konforrnacji, a w konsekwencji zaniku lub zmniejszcnia aktywnośc i ftzj olo gicznej.
[...]

Możliwości zastosowań
Na przydatność trehalozy wpływa w duzym stopniu
zapobieganie niekorzystnym zmianoln białek umozliwiające jej zastosowanie do stabilizacji i konserwacji
niektórych lekow, zywności i kosrnetyków oraz do
ewentualnego leczenia schorzeń wynikających z agregacji i przeksztaŁceti struktury białek. Spowodowana
tworzeniem kornpleksow z trehalozą ochrona struktur
bi o l ogicznych przed skutkami zalnr ażania, r ozmr ażania i innymi przemianami moze być wykorzystana
w medycynie i weterynarli zatowno w celu zwiększenia przeżywalności embrionów i kultur tkankowych
zakonserwowanych w niskich temperaturach, jak też
do wydłuzenia o kilka godzin oklesu przydatrrości do
przeszczepuprzechowywanych chłodniczo nerek, płuc,
skory i inrrych organów oraz tkanek przeznaczonych
do transplantacji. Według niektorych hipotez, wprowadzenie trehalozy do cytosolu komorekpowinno ułatwić leczenie mukowiscydozy i zespołu Creutzfelda-
-J akoba.
P rzy czynątych schorzeń są n i epoząd ane przę -
kształcenia białka tworzącego kanały chlorkowe (mukowiscydoza) lub białka prionowego przybierajacego
strukturę amylo idu (ze spół Creutzfelda- Jakoba). Zmianom tym można przypuszczalnie zapobiec, wykorzystując stabilizujące oddziaływanie trehalozy
(l 8).
33
Trehalozajest też doskonałym stabilizatorem wielu
pr zy datny ch w 1 e c znictw i e prepar atow. Zab ezpieczo -
ne tym cukrem liofilizowane szczepionki przez długi
czas nie tracą aktywności fizjologicznej w temperaturze pokojowej. Trehaloza zapobiega także skutecznie
zmniejszeniu aktywności enzymów i przeciwciał stosowanych do oznaczania grup krwi oraz trombocytów,
które powinny byc przechowywane w przeciwdziałającej ich agregacji temperaturze ponad 293 K, powoduj ącej j ednak zagrożenie rozwoj em drobnoustroj ów

(4). Stosowany jako konserwant trombocytów paraformaldehyd wyłviera toksyczne oddztaŁywanie i musi być
usunięty poprzęzwielokrotne i czasochłonne przemywanie
. Niedogodności tej zapobiega liofilizacja płytek krwi z dodatkiem trehalozy, ktora zapewnia po ich
rehydratacji prawie całkowite odzyskanie pierwotnej
aktywności ftzjo|oglcznej (2l, 22). Trehalozę można
takze stosować jako składnik tabletek stabilizujący leki
o dużej labilności oraz jako komponent substytutu łez
dla pacjentów cierpiapych na ,,zespół suchego oka".
Preparaty zaw ier ające tyl ko metyl ocelul ozę, hial uroniany i s ó 1 fi zj olo giczną zap obie gają wprawdzie wysuszeniu rogówki, ale nie przeciwdzlałają nadmiernelnu złuszczaniu kornórek nabłonkowych ( l 1). Trehaloza jest także przydatna w technice PCR do ochrony
polimerazy DNA
przed oddziaływaniem podwyższonej temperatury niezbędnej do rozplecenia dwuniciowej helisy DNA (9). Jest to szczegóInte istotne w przypadku matryc bogatych w pary G-C, wymagających
wydłuzenia czasu i dodatkowego podwyzszenia temperatury denaturacji.

Dość istotną zaletą stosowania trehalozy zamiast cukrozy jest prawie całkowite wyeliminowanie wpływu
re akcj i M ai l l ard a zaini cj owa ny ch pr zyłączeniem aldoz
do białek lub aminokwasów i powodujących powstanie ni epoza.danych brunatnych produktow.
Cukroza j est
wprawdzie, podobnie jak trehaloza, cukrem nieredukujapym ale przejawia mniejszą odporność na oddziaływanie kwaśnego środowiska i podwyzszonej temperatury. Wytworzone wskutek hydrolizy cukrozy glukoza i fiuktoza mają silne właściwości redukujące i łatwo reagują z grupani aminowymi białek.
Wyjątkowa
stab ilno ś ć cząsteczek tr ehalozy znaczn7e o gr ani cza
mozliwość wytworzenia produktów hydrolizy o właściwościach redukujących. Z tego powodu trehaloza
może być stosorvana jako składnik płynów do iniekcji
wzbogaconych aminokwasami oraz jako dodatek do
suszonego rozpyłowo mleka i serwatki
oraz produktów wykazujących skłonność do karmelizacji lub brunatnienia podczas obróbki cieplnej. Stabilność trehaIozy w kwaśnym środowisku ograniczateżzmiany |epkości podczas przechowywania przetworów owocowo-
-warzywnych.
Zdolność trehalozy do ograniczenia przemiany nienasyconych kwasow tłlszczowych w aldehydy o nieprzyjemnym zapachu jest wykorzystywana w produkcji dezodorantow szczegolnie przydatnych dla ludzi
w starszym wieku.
Nacieranie skóry preparatami za-
wierajapymi 20ń treha|ozy redukuje w około 70oń zapach potu wywołany nienasyconymi aldehydami
(6).
M ała higroskopij n ość i formowani e hydrofi l owego,
r-rie ulegaj ap ego krystalizacj i szk1 iw a o gr anic za re solpcję wody w suszonych produktach, zapobiega stratom
lotnych substancji zapachowych
oraz urnozliwia wytwarzani e polew zab ezp teczaj apych wyro by cuki erni -
cze przedzawilgoceniem. Zawierającc dodatek trehalozy przeciery z bananów, malin, truskar,vek, jabłek
i awokado nie zmieniały barwy po wysuszeniu w tetnperaturze do 50'C i po rekonstytucji przcz dodanie
wody odzyskiwały pierwotną teksturę, lepkość i zapach
(16). Unikatowa zdolność ,,konserwowan7a" zapachu jest spowodowana amorficznością i hydrofilowo ś c ią tworzone go przez tr chalozę szk l i wa, ktorc pr ze d
całkowityrn wysuszeniem łatwo pTzępuszcza ulatniającą się z produktu wodę, ale zatrzymuje hydrofobowe
cza5teczki sub stan cj i zapachowych. W przec i wieństwie
do innych cukróW szkliwo to traci po zupełnym wysuszeniu zdolnośc do adsorpcji pary wodnej z atlnosfery
o ile wilgotność względna nie przekracza90% (1, l6).
Do nicktorych produktów z}łvnościowych dodaje się
niekiedy cukrozę lub inne cukry pełniape funkcję konserwantow oraz regulatorów rozmaitych właściwości
funkcjonalnych. Spełnienie tych funkcji jest mozliwe
przy zawartości cukru powodującej zazwyczaj nadmierną słodkość wyrobów, rnaskującą ich naturalny
smak i zapach. Dla poprawy jakości wyrobów pożądane jest więc zastosowanie trehalozy o rnniej intensywnym od cukrozy smaku. Dodatkową korzyścią
wynikającą z zastosowania trehalozy jest ograniczenie rozwoju próchnicy zębow spowodowane mniejszym od cukrozy wpływem na kwasowość jamy
ustnej (
1). W Japonii trehalozajest juz powszechnie
używana jako krioprotektant przy produkcji surimi,
kamaboko, past rybnych, zawierajagych żelatynę mrozonych deserów, lodow i wielu innych produktów.
Cukier ten jest tez stosowany zamiast wielofosforanow, ktore przy nadmiernym spozyciu zakłócająprzyswajanie wapnia, przyczyniając się do rozwoju osteopor ozy i innych s chorzeń. Treh al oza p rzeciw działa talóę
niepoządanym zmianorn tekstury i właściwości sensorycznych niektorych produktów. Przy czynątego j cst.
między innymi, zdolność do ograniczania wzrostu
kryształów lodu podczas zamrażania zywności, efektywniejsze od cukrozy zapobieganie retrogradacji skrobi
oraz hamowanie tworzenia się nadtleŃow i lotnych aldehydów powstaj apych wskutek autooksydacj i l ipidow.

Badania przydatności trehalozy nie są jeszcze zakończone. Duże znaczenie mogąmieć podjęte jużproby wprowadzenia do genomu komorek roślin i zwierząt genów enzymów umozliwiajapych syntezę trehalozy. Celem tych prac jest uzyskanie transgenicznych
roślin o zwiększonej odporności na suszę i przymtozki oraz ograniczenie rozwoju niektórych chorób człowieka i zwierząt. Jednym z warunków dalszego rozpowszechnienia zastosowań trehalozy jest obnizenie
koszfu jej produkcji do poziomu podobnego jak w przypadku cukrozy. Uzyskano jużw tym zakresie znaczny
Medycyna Wet. 2005, 61 (1)
postęp, bo efektern wdrozenia opracowanych w ostatninl dziesięciolecir"r nowyclr technologii produl<cji było
zmniejszenie ceny kilograma trehalozy z 700 do około 6 amerykańsl<icli dolarów (l7). Dalsze obrrizenie
kosztu będzie przypuszczalnie możliwe poprzez zastosowanie enzymów umożliwiających wydajne wytwarzanie trellalozy ze skrobi 1r-rb rnaltozy.

https://allegro.pl/oferta/trehaloza-100 ... &bi_m=reco&

".Wykazano, że ma duże znaczenie w prewencji osteoporozy"

"W kuchni molekularnej może służyć do "smażenia w wodzie" /bez tłuszczu/3,5:1 części cukru i wody doprowadzić należy do wrzenia w temperaturze 110-125 stopni C"

http://perfectbody.pl/trehaloza-cukier- ... tansowcow/

"W jednym z eksperymentów ochotnicy przez 30 – 60 minut wykonywali wysiłek aerobowy. Następnie po tym czasie przyjmowali 500 ml wody lub taką samą ilość 8% roztworu cukru: trehalozy lub glukozy. W przeliczeniu na osobę było to ok. 40 gramów cukru (0,6 gramów cukru na kg masy ciała). Następnie kontynuowano wysiłek. Co zaobserwowano:

Poziom mleczanu powstającego w mięśniach podobnie wzrastał w grupie przyjmującej glukozę, jak i u osób przyjmującej trehalozę.
Wzrost stężenia glukozy we krwi był prawie dwukrotnie większy w grupie przyjmującej roztwór glukozy w porównaniu do grupy przyjmującej napój z trehalozą. Oznacza to zmniejszenie prędkości wchłaniania glukozy pochodzącej z rozkładu trehalozy i tym samy ograniczenie wyrzutu insuliny z trzustki.
Utlenianie tłuszczy w grupie osób przyjmujących trehalozę było większe o 34% niż w grupie osób przyjmujących glukozę.
Podsumowując: mimo iż przyjmowanie glukozy w napoju doprowadza do gwałtownego zwiększenia ilości tego węglowodanu we krwi, to raczej nie poleca się stosowania tego cukru jako jedynego węglowodanu w napojach. Wiąże się to z tym, że przy takim modelu suplementacji okołotreningowej jednocześnie ograniczy się utlenianie tłuszczy pochodzących z tkanki tłuszczowej. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie wolno trawionego cukru – trehalozy, która nie ogranicza utleniania tłuszczy i nie sprzyja hipoglikemii.

Prozdrowotne działanie trehalozy
Okazuje się również, że spożywanie trehalozy (sporo, bo aż 100 gram dziennie) u ludzi w starszym wieku może wykazywać działanie prozdrowotne. Udowodniono, że taka dawka trehalozy po okresie 12 tygodni polepsza parametry naczyń krwionośnych, ograniczając tym samym ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Prawdopodobnie częściowo wynika to właśnie z wpływu trehalozy na gospodarkę hormonalną (insulinę). Gdy głównym cukrem w pożywieniu staje się trehaloza, poziom glukozy jest bardziej znormalizowany, tj. rzadziej dochodzi do skoków w ilości glukozy i tym samym do skoków insuliny. Ogranicza to powstawanie cukrzycy typu II, której jednym z objawów chorobowych jest właśnie osłabienie naczyń.

Piotr Mamczur

Literatura

Yoshizane C, Mizote A, Yamada M, Arai N, Arai S, Maruta K, Mitsuzumi H, Ariyasu T, Ushio S, Fukuda S. (2017) Glycemic, insulinemic and incretin responses after oral trehalose ingestion in healthy subjects. Nutr J. 16(1):9.

Wadazumi T, Watanabe K, Watanabe H, Yokoyama H, Hongu N, Arai N. (2019) Effects of a Single Ingestion of Trehalose during Prolonged Exercise. Sports (Basel). 7(5): E100.

Kaplon RE, Hill SD, Bispham NZ, Santos-Parker JR, Nowlan MJ, Snyder LL, Chonchol M, LaRocca TJ, McQueen MB, Seals DR. (2016) Oral trehalose supplementation improves resistance artery endothelial function in healthy middle-aged and older adults. Aging (Albany NY). 8(6):1167-83."

http://www.zespoldowna.info/trehaloza-c ... nizmu.html

"Temat zacznę jednak z innej strony, wyjaśnienia co to jest autofagia i autofagocytoza https://pl.wikipedia.org/wiki/Autofagia

proces kataboliczny polegający na trawieniu przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej struktury. Występuje u wszystkich eukariontów i ma miejsce zarówno w komórkach zdrowych, jak i patologicznych. W okresie niedoboru substancji odżywczych proces nasila się – komórka koncentruje się na procesach niezbędnych do życia i pozyskuje energię ze zbędnych elementów.

Ten element jest czynnikiem łączącym chorobę Alzheimera, autyzm i zespół Downa i jest w tych problemach neurodegeneracyjnych kojarzony ze ścieżką mTOR.


http://onlinelibrary.wiley.com/store/10 ... 829a3a9f6c

W przypadku autyzmu mTOR to problem pozbycia się dodatkowych synaps, które są charakterystycznym elementem dezorganizującym mózg autysty. Rozwijają się one w późnym dzieciństwie. Badając mózgi autystów naukowcy zauważyli, że oprócz tego problemu, zawierają one dużą ilość “starych” “uszkodzonych” i “niepotrzebnych” części, które nie zostały należycie usunięte przez ścieżkę nazywaną właśnie autofagocytozą.

Lewe zdjęcie prezentuje neuron autysty, a po prawej kontrolny.

http://m.medicalxpress.com/news/2014-08 ... brain.html

Okazuje się, że jednym z “winowajców” tego problemu jest nadmiernie aktywny mTOR.

W zespole Downa i chorobie Alzheimera kluczowym “starym” elementem, który nie został należycie oczyszczony jest amyloid beta.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24236985/

W badaniach laboratoryjnych przeprowadzonych u myszy z typologią APP (spójną z ZD) trehaloza dała oczekiwany rezultat pozbycia się nadmiernej ilości amyloidów beta.

http://www.sciencedirect.com/science/ar ... 3610003391

Jak wiemy, mTOR w ZD w połączeniu z aktywnością genu RCAN 1 (fosforylizacja protein tau) jest w ZD typowy dla choroby Alzheimera. Deregulacja aktywności mTOR prowadzi do demencji. Można regulować mTOR rapamycyną, jednakże ta przynosi także niepożądane skutki uboczne.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24735980/

…a amyloid beta w ZD nie jest usuwany, gdyż mechanizmy czyszczące po prostu wciąż zawodzą.

http://www.zespoldowna.info/nie-chodzi- ... ienie.html

http://www.zespoldowna.info/choroba-alz ... ta-cd.html

I tutaj pojawia się trehaloza z jej zdolnością do “sprzątania”. Ma wciąż jednak pewną wadę: TREHALOZA JEST SŁABO “WCHŁANIANA” GDYŻ ULEGA ROZKŁADOWI PRZEZ ENZYMY ZNAJDUJĄCE SIĘ W JELITACH.

Zatem skąd jej popularność i wiara w jej działanie. Po pierwsze w autyzmie obok “czyszczenia” jelit istotnym jest fakt obniżenia ilości konsumowanego białego cukru. Trehaloza znalazła zatem pomimo swojej niskiej biodostępności, zastosowanie jako słodzik.

Po drugie w niektórych przypadkach wystarcza nawet niskie stężenie by pomóc, więc się próbuje.

Po trzecie pojawiają się produkty, które wzmacniają przenikanie i wchłanianie trehalozy w organizmie. Ich efektywność w ostatnim okresie rośnie i przez to ten produkt odgrywa co raz większe znaczenie.



http://www.nature.com/ja/journal/v68/n8 ... 1523a.html"

https://mostwiedzy.pl/publication/downl ... _12412.pdf

"W przypadku Bacillus subtilis, Pseudomonas fluorescens oraz halofilnych sinic
cukier ten bierze udział w procesach związanych z osmoadaptacją, co można zauważyć
poprzez akumulację trehalozy w warunkach na przykład stresu osmotycznego. Podczas
niedoboru choliny, betainy oraz proliny w środowisku życia E. coli, trehaloza zapewnia tolerancję osmotyczną
[13]."

" Grzyby jadalne zawierają 2-12 g trehalozy/100 g s.m. Około
7% trehalozy występuje w mannie używanej jako słodzik do kawy przez Beduinów
w północnym Iraku. Nota bene sugeruje się iż ten „odpad” powstający w trakcie fazy
rozwojowej chrząszczy ma jakiś związek z biblijną „trehala manna”-„manną z nieba”.
Krew homarów Homarus americanus i krabów Carcinus macenus zawiera cukier ten
w stężeniach 2,5 i 1,5 mg/100 ml [20]."

"Dobrym źródłem tego cukru są drożdże Saccharomyces cerevisiae. Są one zdolne
do syntezy trehalozy w ilościach atrakcyjnych do wykorzystania na skalę przemysłową, lecz niestety także do efektywnej jej hydrolizy do glukozy, (dzięki czemu mogą
szybko przechodzić ze stanu anabiozy do stanu pełnej aktywności metabolicznej) [21].
Szok termiczny bądź niektóre składniki środowiska takie jak utleniacze, metale ciężkie
albo rozpuszczalniki organiczne powodują akumulację trehalozy w drożdżach S.
cerevisiae i Schizosaccharomyces pombe [22]. Zawartość tego cukru w komórkach
drożdży wzrasta, gdy podczas hodowli podda się je działaniu etanolu, NaCl, siarczanu
miedzi czy nadtlenku wodoru. Substancje te w odróżnieniu od oranżu akrydyny,
bromku etydyny czy glukozy indukują wytwarzanie trehalozy [23]."

"Shi (2013) jest autorem zgłoszenia patentowego w którym trehaloza jest alternatywą dla konwencjonalnych antybiotyków w paszy [50].
Wykazano także, że disacharyd ten hamuje wzrost szkodliwych bakterii jelitowych,
chroniąc błonę śluzowa jelit i wspierając prawidłowy wzrost zwierząt. Trehalozy użyto
także do enkapsulacji innych związków, (w tym przypadku enzymów). Okazało się iż ̨
w takiej formie wykazują one większą aktywność po ekspozycji na podwyższoną
temperaturę w trakcie procesu produkcji paszy dla zwierząt [40].
Wykazano również związek pomiędzy suplementacją diety krów trehalozą,
a jakością mleka uzyskiwanego od krów mlecznych [41].

7.2. Przemysł kosmetyczny
Trehaloza pułapkuje i redukuje nieprzyjemny zapach emitowany przez ludzką skórę
nawet o 70%. Właściwość ta czyni ten disacharyd użytecznym dodatkiem do kremów
oraz dezodorantów [3].
Zapach wydzielany przez skórę, charakterystyczny dla ludzi w wieku powyżej 55 lat,
związany jest z obecnością nienasyconych aldehydów, takich jak 2-nonenal i 2-oktenal.
Związki te powstają przez degradację nienasyconych kwasów tłuszczowych (głównie
kwas oleopalmitynowy). Badania polegające na rozpyleniu na skórę osób starszych 2%
roztworu trehalozy wykazały, że disacharyd ten powoduje uwięzienie nienasyconych
aldehydów, co związane jest ze spadkiem przykrego zapachu o ok. 70% [51].
Trehaloza zastąpiła kwas hialuronowy w kroplach do oczu stosowanych u pacjentów cierpiących na zespół suchego oka [52].
Kale i współpracownicy w 2016 opracowali monooleinian trehalozy, który doskonale sprawdzał się jako czynnik zapobiegający agregacji zarówno w środowiskach
wodnych jak i hydrofobowych [42].
wzbogacenie trehalozą diety myszy cierpiących na osteoporozę spowodowało, zahamowanie ubytku beleczek kostnych

Pochodne trehalozy (estry) z kwasem mykolowym znalazły zastosowanie jako
czynniki immunostymulujące, aktywujące makrofagi i zwiększające odporność na
infekcje bakteryjne i pasożytnicze (poprzez podwyższenie poziomu interleukiny,
interferonu). Podawane doguzowo i dożylnie powodują regresję guzów nowotworowych
[52].

7.4. Inne zastosowania
Stwierdzono przedłużenie trwałości ściętych tulipanów oraz gladioli podczas
przechowywania w wodzie zawierającej dodatek trehalozy w ilości 50 - 100 mM [3].
Gen attps1 z A. thaliana koduje enzym syntazę trehalozo-6-fosforanu, który warunkuje niewrażliwość nasion na glukozę zawartą w podłożu. Właściwość ta wykorzystawana jest podczas uprawiania transgenicznych roślin w warunkach aseptycznych.
Kiełkowanie i różnicowanie u dzikich odmian roślin jest zahamowane przez glukozę,
zatem attps1 stanowi marker selektywny w czasie procesu transformacji roślin
z użyciem glukozy jako czynnika selekcyjnego [3]
Duże znaczenie mogą mieć podjęte już próby wprowadzenia do genomu roślin
genów odpowiedzialnych za biosyntezę trehalozy. Celem tych prac jest uzyskanie
transgenicznych roślin o zwiększonej odporności na suszę i przymrozki [54].
Estry trehalozy wykorzystywane są do większego i wydajniejszego pozyskiwania
ropy naftowej z pokładów piaskowcowych. W przypadku wylewów ropy do
środowiska stosuje się emulsje trehalozo-lipidowe, które zmniejszają efekt skażenia
środowiska [1].
Podsumowując, aktualne i potencjalne możliwości zastosowań trehalozy to:
 substytut sacharozy,
 środek zabezpieczający i stabilizujący (głównie białka) oraz zabezpieczający
przed odwodnieniem i zamrażaniem,
 zastosowanie w profilaktyce i leczeniu chorób – przede wszystkim związanych
z nieprawidłowym formowaniem białek u człowieka,
 przemysł kosmetyczny,
 przemysł paszowy,
 wzmocnienie/uodpornienie roślin transgenicznych na wysychanie

[...]

W drożdżach S. cerevisiae i Schizosacchoromyces pombe ilość disacharydu można
również zwiększać poprzez dodanie do hodowli związków chemicznych, takich jak
etanol, nadtlenek wodoru, siarczan miedzi lub chlorek sodu [23].
"
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 14 lis 2019, 10:59

Opinie że cukier jest trucizną podobnie jak sól są przesadzone. Zalezy w jakich konfiguracjach i od pochodzenia. Np. syrop klonowy stosuje się do leczenia nowotworowów bo zawiera mnóstwo manganu.
Melasa trzcinowa jest bezpieczniejsza od buraczanej ze wględu na brak azetydyny-analogu proliny, który jest podejrzewany o powodowanie stwardnienia rozsianego.

viewtopic.php?f=17&t=822&p=92401&hilit= ... sat#p92401

"8. STWARDNIENIE ROZSIANE (MS)

8.1 Burak cukrowy i MS
Świat otrzymuje 30% dostaw cukru z buraka cukrowego. Podczas gdy trzcina cukrowa jest uprawiana w regionach tropikalnych, burak cukrowy wymaga umiarkowanego klimatu. Najwyższe wskaźniki SM na świecie występują w USA, Kanadzie i Europie Zachodniej [5], gdzie produkuje się większość cukru z buraków. Stopy MS są wyższe w północnych stanach USA w porównaniu z południem, co odpowiada rozkładowi upraw buraka cukrowego. Występowanie MS w Kanadzie jest najwyższe w regionie prerii Alberty, w centrum kanadyjskiego sektora buraków cukrowych [104]. Badania nad migrantami wykazały, że osoby, które przenoszą się z obszaru niskiego ryzyka do obszaru wysokiego ryzyka, zazwyczaj przyjmują wysokie ryzyko tylko wtedy, gdy migrują w dzieciństwie [105]. To implikuje lokalne czynniki środowiskowe działające przed okresem dojrzewania. W prowincji Tokachi w Japonii mieszka tylko 0,3% populacji, ale produkuje ona 45% buraków cukrowych spożywanych w Japonii [37]; ta prowincja ma najwyższy wskaźnik SM wśród wszystkich populacji azjatyckich [106].
Fascynująca propozycja, w jaki sposób burak cukrowy może wywoływać stwardnienie rozsiane, sugeruje unikalny niekodujący aminokwas wytwarzany przez burak cukrowy, mianowicie Aze (azetydyna). Zarówno prolina, jak i Aze mają unikalną strukturę dla aminokwasu: łańcuch boczny wraca do tyłu, aby połączyć się z atomem azotu. W przypadku Aze w pierścieniu są tylko 3 atomy węgla zamiast 4 atomów węgla w prolinie (ryc. 2). Eksperymentalnie wykazano, że Aze można wprowadzić przez pomyłkę do białek w miejsce proliny [38].
Zasadowe białko mieliny (MBP) jest niezbędnym białkiem do utrzymania osłonki mielinowej i oddziałuje z domenami aktyny, tubuliny, kalmoduliny i SH3 [107]. Składa filamenty aktyny i mikrotubule, wiąże filamenty aktyny i domeny SH3 z powierzchniami membranowymi oraz bierze udział w transdukcji sygnału w oligodendrocytach i mielinie. Centralny region bogaty w prolinę w MBP jest ważny pod względem funkcjonalnym [108-110], a w szczególności jest miejscem wiążącym dla Fyn-SH3, kluczowego białka regulatorowego [111]. Podstawienia proliny ligandu SH3 zmniejszają jego powinowactwo do domeny Fyn-SH3 [108]. Fyn jest zlokalizowany w cytoplazmatycznej stronie warstewcki błony plazmatycznej oligodendrocytu, gdzie uczestniczy w licznych szlakach sygnałowych podczas rozwoju ośrodkowego układu nerwowego [112, 113]. Fosforylacja w strukturze poliproliny w regionie wiążącym Fyn z MBP wpływa na jego strukturę.
Badanie wykorzystujące rekombinowany mysi MBP wprowadzony do szczepów E. coli wykazało ostatecznie, że Aze wchodzi do MBP, zastępując do trzech z jedenastu możliwych miejsc proliny. Modelowanie molekularne bogatego w prolinę regionu rekombinowanego MBP wykazało, że błędne włączenie Aze w jakimkolwiek miejscu spowodowałoby poważne zgięcie w łańcuchu polipeptydowym i że wielokrotne podstawienia Aze całkowicie zakłóciłyby strukturę MBP [114, 115].
Potencjalną obawą związaną z Aze jest to, że ponad 90% buraków cukrowych uprawianych w USA i Kanadzie jest genetycznie modyfikowanych, aby być odpornym na glifosat. Dlatego rośliny są narażone na znaczne ilości glifosatu. Elektroniczny kodeks federalnych przepisów e-CFR 180.364 Glifosat: Tolerances for Residues, pozwala na pozostanie do 25 ppm śladów glifosatu w suszonych wysłodkach buraków cukrowych. W 1999 r. Monsanto zdało sobie sprawę, że uprawa buraka cukrowego GM znacznie przekracza górną granicę ustaloną przez EPA dla pozostałości glifosatu. Zażądano i przyznano 125-krotny wzrost górnego limitu pozostałości dla wysuszonej pulpy buraczanej (od 0,2 do 25 ppm). W tym samym czasie górna granica dla świeżych buraków wzrosła pięciokrotnie do 10 ppm.
Wykazano, że glifosat zwiększa ryzyko zgnilizny korzeni buraka cukrowego, wywołanego przez grzyby [116]. Wykazano, że Aze ma aktywność przeciwgrzybiczą [117]. Rośliny mają tendencję do zwiększania syntezy toksyn w warunkach stresowych i jest prawdopodobne, że zwiększony potencjał zgnilizny korzeni spowodowałby zwiększoną syntezę Aze. Jest to szczególnie prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że rośliny zwiększają syntezę proliny w różnych warunkach stresowych [118]. Jednakże, zgodnie z naszą wiedzą, nie badano, czy glifosat powoduje wzrost zarówno proliny, jak i syntezy Aze w buraku cukrowym.
Konsumpcja mleka na świecie jest silnie skorelowana z ryzykiem MS (test korelacji Spearmana = 0,836, P <0,001) [119]. W ciągu ostatnich kilku dekad pasza dla krów została uzupełniona o melasę buraczaną lub pulpę z buraka cukrowego, pozostawiane jako pozostałość po wyekstrahowaniu cukru [120]. Aze został eksperymentalnie znaleziony w trzech produktach ubocznych buraków cukrowych, które są karmione zwierzętami hodowlanymi: melasą z buraka cukrowego, a także rozdrobnioną i granulowaną pulą buraków cukrowych [38]. Kazeina jest względnie wzbogacona w prolinę [121]. Jeżeli krowy są narażone na działanie Aze z buraków cukrowych, prawdopodobnie zostaną wprowadzone przez pomyłkę do kazeiny, powodując jej odporność na proteolizę. Sekwencja bogata w prolinę MBP jest podatna na błędne wprowadzenie do Aze. Charakterystyczne blaszki MS wykazują utratę MBP w zmianach w osłonach aksonów [107]. Nie jest jasne, czy to autoimmunologiczna reakcja powstałyby poprzez mimikrę molekularną z przeciwciał na niemetabolizowane peptydy z kazeiny lub jako bezpośredni wynik nieprawidłowo zwiniętego MBP z powodu insercji Aze. Można oczekiwać, że glifosat, analog glicyny, znajdzie się we wszystkich tkankach, w tym w mleku wszystkich ssaków karmionych paszą z pozostałościami glifosatu . W badaniach radioznakowanych glifosatuem przeprowadzonych na kozach mlecznych stwierdzono obecność w mleku 13C i 14C reszt glifosatu (N-fosfono-metyloglicyny), N-acetyloglifozatu i innych radioaktywnych metabolitów. Monsanto wykazało dzienne średnie poziomy pozostałości 14C od 19 do 86 ppb, z poziomami spadającymi po pięciu dniach od usunięcia do 6 ppb przed uśmierceniem w celu pobrania narządów. Wyniki badań przeprowadzonych przez Monsanto na mlecznych zwierzętach (kozy) karmionych dietą zawierającą glifosat i AMPA wskazują, że można oczekiwać mierzalnych poziomów pozostałości w jadalnych tkankach i mleku [122]. W 2007 Dupont, w podobnym badaniu, zbadał metabolizm N-acetyloglifosatu u krów w okresie laktacji. Mierzalne pozostałości N-acetyloglifosatu, glifosatu i AMPA wykryto w mleku i innych tkankach. Mleko, wątroba i nerki zawierały 0,03% podanej dawki. Poszczególne dzienne radioznakowane reszty w mleku zawierały się w przedziale od 0,030 do 0,036 μg / g [123]. Lactobacillus odgrywa ważną rolę w metabolizowaniu kazeiny w jelitach ludzkich. Szczegółowe badanie aminopeptydazy prolilowej z Lactobacillus ujawniło, że należy ona do klasy hydrolaz α / β. Wielokrotne dopasowanie sekwencji ujawniło trzy różne wysoce konserwatywne regiony w tej rodzinie i wszystkie trzy zawierają co najmniej dwie silnie konserwowane glicyny [124], które byłyby podatne na przemieszczenie przez glifosat. Motyw gly-x-ser-x-gly-gly charakteryzuje domenę otaczającą katalityczną resztę serynową oligopeptydaz prolilowych. Reszty glicyny w tym motywie przyczyniają się do prawidłowego pozycjonowania katalitycznej seryny w stosunku do jej substratu. Druga domena bogata w glicynę wydaje się niezbędna do działania, ponieważ prawdopodobnie odpowiada ona kieszeni oksyanionu. Funkcja trzeciej wysoce konserwatywnej domeny bogatej w glicynę, z motywem asp-x-x-gly-x-gly-x-ser pozostaje nieznana. Lactobacillus spp. są również wysoce zależne od manganu, aby chronić je przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, stąd preferencyjne chelatowanie manganu przez glifosat prawdopodobnie uszkadza Lactobacillus [125]. Badanie kolagenu w żyłach szyjnych pacjentów z SM poddawanych rekonstrukcji chirurgicznej ujawniło nienormalną strukturę kolagenu, charakteryzującą się cienką, luźno upakowane włókna typu III [126]. Kolagen jest bogaty w prolinę. Jeśli zbyt wiele prolin w prokolagenie zostanie wypartych przez Aze, polipeptyd nie ulega zwinięciu w stabilną konformację potrójno-helikalną, która jest warunkiem wstępnym normalnego wydzielania prokolagenu [127]. Zmniejsza to uwalnianie prokolagenu, a nieprawidłowo sfałdowane cząsteczki są poddawane proteolizie w celu recyklingu, powodując niepotrzebne wydatkowanie energii na budowę i degradację cząsteczek prokolagenu. Te, które są uwalniane, mogą powodować wadliwe matryce kolagenu. Kolagen jest jeszcze silniej wzbogacony w glicynę niż w prolinę, ponieważ jej struktura rdzeniowa składa się z potrójnego powtórzenia peptydu, gdzie glicyna jest zawsze trzecią resztą trypletu, a prolina i hydroksyprolina często zajmują pozostałe dwie pozycje [128]. Substytucja glifosatu zamiast glicyny w białkach strukturalnych; tj. kolagen, elastyna, fibronektyna i laminin przyczyniłaby się do przerwania fałdowania, jak również do wadliwej siły i elastyczności. Konserwowane proliny odgrywają również kluczową rolę w bramkowaniu kanału jonowego, regulacji czynnika indukowanego niedotlenieniem (HIF) i embroogenezy; w rzeczywistości podstawienie Aze dla proliny jest techniką stosowaną do testowania, czy określona reszta proliny ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania białka [37]."

https://www.ekologia.pl/styl-zycia/zdro ... 23914.html

" Cukier brązowy powstaje z buraka, a, w procesie obróbki, najpierw oddziela się melasę, zaś później, na powrót, się ją dodaje. Jako że jest to cukier rafinowany i dokładnie oczyszczony, nie znajdziemy w nim minerałów. Cukier trzcinowy natomiast, poza tym, że jest pozyskiwany z zupełnie innego surowca, nie przechodzi procesu rafinowania, dzięki czemu zawiera cenne mikroskładniki."

https://biogo.pl/pl/p/MELASA-Z-TRZCINY- ... 08EALw_wcB

https://allegro.pl/oferta/melasa-z-trzc ... owEALw_wcB

"Ekologiczna melasa z trzciny cukrowej
To naturalny syrop o karmelowym posmaku. Dzięki swoim dobroczynnym właściwościom zawdzięcza nazwę „czarne złoto”. Melasa bogata jest w magnez, potas, wapń, sód, miedź, fosfor, chrom, cynk, żelazo, selen, mangan, aminokwasy oraz witaminy z grupy B B1, B2, B3 (niacynę) B6 oraz kwas foliowy.

Zalety picia soku z trzciny cukrowej
Nieco korzystniejszy dla naszego zdrowia jest otrzymywany z trzciny cukrowej sok. Poza węglowodanami zawiera on m.in. kwas foliowy, dzięki czemu jest zalecany dla kobiet w ciąży. Co więcej, regularne picie tego specyfiku znacznie zwiększa szanse na zajście w ciążę. Badania naukowe dowodzą ponadto, że sok z trzciny cukrowej stanowi skuteczną metodę leczenia żółtaczki.

Produkt ten pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy w organizmie i przywraca równowagę elektrolitową. Mikstura pozyskiwana z cukrowca lekarskiego dba także o nasz żołądek. Zawarty w niej potas usprawnia wydzielanie soków trawiennych. Spożywanie tego specyfiku w niewielkich ilościach to z pewnością smaczny sposób na poprawę pracy układu pokarmowego."

Naturalny produkt spożywczy pochodzący z ekologicznych plantacji w Paragwaju.

Pozytywnie wpływających na regenerację krwi, układu naczyniowego, systemu nerwowego, regulację zaburzeń układu trawienia, polepszenie działania gruczołów wydzielania wewnętrznego, wzmacnia kości i zęby. Melasa daje szybki zastrzyk energii, uzupełnia braki minerałów, a jej delikatnie alkaliczny odczyn zmniejsza zakwaszenie organizmu.

Zaleca się spożywać 1 łyżkę melasy dziennie

Melasa jest polecana dzieciom, kobietom w ciąży, osobom starszym oraz sportowcom."

Inne zamienniki -syrop ryżowy

https://www.sklepvita.pl/syropy-i-melas ... atura.html

Melasa winogronowa z resweratrolem

https://farmazdrowia24.pl/melasa-winogr ... naturavena

Melasa karobowa

https://www.frisco.pl/pid,107443/n,big- ... tn,product
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 16 lis 2019, 16:31

https://menelite.home.blog/2019/04/19/what-the-fruit/

Mit: Fruktoza jest dla ciebie zła. Odpadł!

Wysłany przez Hans Amato 19 kwietnia 2019 Zostaw komentarz Mit: Fruktoza jest dla ciebie zła. Odpadł!

Cukier lub sacharoza składa się z cząsteczek fruktozy i glukozy. Enzym sacharazy w jelitach rozrywa wiązanie, a wolna glukoza i fruktoza są następnie wchłaniane.

Owoce zawierają również fruktozę i glukozę, a stosunek różni się w zależności od owoców. Owoce o wysokiej zawartości fruktozy obejmują jabłka, gruszki, mango itp., A niektóre owoce o niskiej zawartości fruktozy obejmują melon spadziowy, kantalupa, banany, jagody, truskawki itp.

Kilka faktów na temat różnicy między fruktozą i glukozą:

Fruktoza jest powoli wchłaniana i opóźnia opróżnianie żołądka, podczas gdy glukoza jest szybko wchłaniana. Fruktoza wchodzi do nabłonkowych komórek jelitowych za pośrednictwem transportera GLUT5 poprzez mechanizm ułatwionej dyfuzji, podczas gdy glukoza wchodzi do enterocytów poprzez transporter sodowo-glukozowy-kotransporter 1, aktywny transporter.
Wątroba pobiera większość fruktozy po posiłku, ale mięśnie szkieletowe, tkanka tłuszczowa i nerki również przyczyniają się do usuwania fruktozy z krwi. Glukoza jest pobierana przez mięśnie, a następnie przez wątrobę. Wychwyt fruktozy do komórek jest niezależny od insuliny, a wychwyt glukozy jest zależny od insuliny.
Glukoza jest metabolizowana w komórce do glikogenu lub pirogronianu przez glikolizę. Fruktoza jest przekształcana w fruktozo-1-fosforan przez fruktolizę, która zużywa ATP, tworząc AMP. Fruktozo-1-fosforan można następnie przekształcić w glikogen lub pirogronian. Ponieważ fruktoza może w sposób niekontrolowany wnikać do komórek i jest przekształcana w 1-fosforan fruktozy, nadmiar fruktozy zuboży ATP i spowoduje uszkodzenie. Teoretycznie może to być argument przeciwko fruktozie, jednak żadne badania na ludziach jeszcze tego nie udowodniły.
 
Chcę zająć się niektórymi problemami, które niektórzy ludzie mogą mieć z konsumpcją fruktozy, cukru lub owoców, i jej wpływem na trójglicerydy, kwas moczowy i ryzyko dny moczanowej, insulinooporność, przyrost masy ciała i ogólny stan zdrowia.

 

Fruktoza i trójglicerydy
Uważa się, że fruktoza jest bardziej lipogenna niż glukoza i podniesie poziom trójglicerydów. Jednak stabilne badania znaczników izotopowych wykazały, że szlak lipogenezy de novo fruktozy u ludzi jest bardzo niewielki (<1%) przy umiarkowanym spożyciu i do 5% w stanie przekarmionym, co jest bardzo mało prawdopodobne po spożyciu całych owoców (R ). Cóż, to badanie Buul i in. wykazano, że po podaniu 250 g fruktozy mniej niż 10% ładunku fruktozy zostało przekształcone w lipidy po 6 godzinach, co oznacza, że ​​z ogromnej nienaturalnej ilości fruktozy (R) powstaje mniej niż 1 g tłuszczu na godzinę. Ponadto poziomy miedzi w wątrobie i surowicy są odwrotnie skorelowane z nasileniem bezalkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD) (R), a gdy niedobór miedzi powoduje stłuszczenie wątroby.

W tym badaniu (R), ludzie byli przekarmieni, 150% nadwyżki kalorycznej, z 300 g cukru dziennie. Następnie karmiono je wysokobiałkową dietą niskotłuszczową (HP-LF) (2,7 g / kg / BW białko - 10% tłuszczu) lub dietą niskobiałkową wysokotłuszczową (LP-HF) (0,8 g / kg / BW białko - 20% tłuszczu).

Tłuszcz w wątrobie (wewnątrzkomórkowo-komórkowy) wzrósł z 25,0 do 147,1 mmola / kg mokrej masy (ww) po LP-HF i z 30,3 do zaledwie 57,8 po HP-LF. Tłuszcz w mięśniach (śródkomórkowy) wzrósł z 7,1 do 8,8 mmol / kg ww po LP-HF i z 6,2 do 6,9 po HP-LF. Ogromna różnica. Gdyby spożycie białka było jeszcze wyższe, lipidy w ogóle mogły się nie akumulować. To powiedziawszy, i tak nie radzę nikomu przekarmiać 50% nadwyżką, a zwłaszcza 300 g rafinowanego cukru. Gdyby badanie przeprowadzono z owocami, wyniki byłyby również zupełnie inne.

Metaanaliza w 2018 r. Wykazała, że ​​spożycie fruktozy przez owoce w dawkach od 22,5 do 300 g / dzień nie miało negatywnego wpływu na kontrolę glikemii, wrażliwość na insulinę, lipidy poposiłkowe i markery NAFLD (R).

 

Fruktoza i kwas moczowy
Fruktoza może zwiększać kwas moczowy, podczas gdy glukoza nie. Kwas moczowy jest w rzeczywistości bardzo silnym przeciwutleniaczem w organizmie i chroni go przed stresem oksydacyjnym. Spożywanie owoców faktycznie obniża kwas moczowy (R) i to badanie wykazało, że spożycie fruktozy nie przyczynia się bardziej do stanu zapalnego niż glukoza (R).

W tej samej metaanalizie z 2018 r. Przy zużyciu fruktozy między 22,5 a 300 g / dzień stwierdzono, że nie wpłynęło to również negatywnie na stężenie kwasu moczowego w organizmie (R).

 

Wrażliwość na fruktozę i insulinę
Fruktoza, przyjmowana jednocześnie z glukozą, jak w przypadku sacharozy lub owoców, zwiększa wychwyt glukozy do komórek i znacząco przyczynia się do syntezy glikogenu w porównaniu z samą glukozą, co sugeruje, że fruktoza przyczynia się do działania insuliny.

Fruktoza ma GI 19, a glukoza 100, co sprawia, że ​​fruktoza, owoce, a nawet cukier są znacznie mniej insulinogenne niż glukoza i skrobie.

Istnieją dowody na to, że małe, „katalityczne” dawki fruktozy (≤ 10 g / posiłek) zmniejszają odpowiedź glikemiczną na posiłki o wysokim indeksie glikemicznym u ludzi (R). Nawet suszone owoce, takie jak suszone morele (GI = 42), rodzynki (GI = 55), sułtanki (G
I = 51), suszone jabłka (GI = 43), suszone jujuby (GI = 55), po spożyciu z białym ryżem lub białym chlebem, który jest bardzo insulinogenny, były w stanie znacznie zmniejszyć odpowiedź glikemiczną. Dodanie odrobiny orzechów, takich jak migdały, jeszcze bardziej obniża odpowiedź glikemiczną (R).

Inne badanie pokazuje, że ≤50 g / dzień lub ≤10% całkowitego spożycia energii / fruktozy zmniejsza Hb1Ac i glukozę na czczo (R). To 4 duże (900 g) jabłka lub 100 g (6-7 łyżek stołowych) cukru.

Metaanaliza w 2017 r. (R) zakończyła to (moje podkreślenie):

„Uwzględniliśmy 14 ramion porównawczych z 11 badań, w tym 277 pacjentów. Badania różniły się długością od 2 do 10 tygodni (średnia: 28 d) i obejmowały dawki fruktozy między 40 a 150 g / d (średnia: 68 g / d). W niektórych podgrupach podstawienie fruktozą spowodowało znaczne, ale tylko nieznacznie obniżone stężenie glukozy na czczo (-0,14 mmol / l; 95% CI: -0,24, -0,036 mmol / l), HbA1c [-10 g / l (95% CI: -12,90 , -7,10 g / L; upośledzona tolerancja glukozy) i -6 g / L (95% CI: -8,47, -3,53 g / L; normoglikemia)], trójglicerydy (-0,08 mmol / L; 95% CI: -0,14, -0,02 mmol / L) i masa ciała (-1,40 kg; 95% CI: -2,07, -0,74 kg). Nie stwierdzono wpływu na insulinę na czczo ani lipidy we krwi. Uwzględniliśmy randomizowane kontrolowane badania izoenergetycznego zastępowania glukozy, sacharozy lub obu fruktozą u dorosłych lub dzieci z cukrzycą lub bez cukrzycy trwających ≥ 2 tygodnie, które mierzyły poziom glukozy we krwi na czczo. ”

 

Fruktoza i utrata tłuszczu
Wysokie spożycie owoców, ale nie warzyw, jest odwrotnie związane z ryzykiem nadwagi lub otyłości.

Fruktoza jest bardzo wyjątkowa, ponieważ nie wymaga insuliny, aby dostać się do komórki. Pozwala to fruktozie zwiększyć metabolizm i wydatek energetyczny oraz znormalizować reakcję termiczną, gdy glukoza nie jest w stanie tego zrobić z powodu insulinooporności (R). Całkowity przyrost nakładów energetycznych (EE) powyżej wartości wyjściowej był podobny dla fruktozy (130 +/- 24 kJ / 6 h) i sacharozy (141 +/- 17 kJ / 6 h) i jest wyższy w przypadku sacharozy niż skrobi (108 + / - 24 kJ / 6 h) i glukozy (94 +/- 20 kJ / 6 h). Sacharoza zwiększa także tempo metabolizmu w większym stopniu niż sama fruktoza lub glukoza (R).

Jeśli chodzi o utratę tłuszczu, to badanie wykazało, że umiarkowana (50–70 g / dzień) fruktoza w porównaniu do diety o niskiej (<20 g / dzień) fruktoza doprowadziła do większej utraty tłuszczu o 4,19 kg w porównaniu z 2,83 kg ponad 6 tygodni (R). Co więcej, spożywanie śniadania o wysokiej zawartości białka o wysokiej zawartości fruktozy zwiększa termogenezę wywołaną dietą w większym stopniu niż śniadanie o wysokiej zawartości glukozy o wysokiej zawartości białka (R). To pokazuje, że istnieje efekt synergiczny między fruktozą i białkiem w celu zwiększenia utraty tłuszczu. Dodaj trochę MCT, kofeiny i czerwonej papryki, a efekt termiczny przejdzie przez dach.

Kolejną zaletą fruktozy jest to, że przyspiesza utlenianie węglowodanów poprzez stymulowanie dehydrogenazy pirogronianowej w większym stopniu niż glukoza i skrobia (R).

 

Błonnik owocowy
Jeśli chodzi o spożycie cukru i fruktozy, nie polecam przejadania się na rafinowanych źródłach, ale jeśli chodzi o owoce, są tylko korzyści.

Korzystne skutki zdrowotne spożywania błonnika pokarmowego z całych owoców obejmują: poprawę zdrowia jelit (pozytywnie modulujące bakterie jelitowe, zmniejszenie stanu zapalnego, poprawę biegunki, zaparć, IBS, IBD, wrzodziejące zapalenie jelita grubego itp.); obniżenie podwyższonego cholesterolu LDL; zmniejszenie ryzyka nadmiernego przyrostu masy ciała i otyłości; zmniejszenie chorób sercowo-naczyniowych (CVD), choroby niedokrwiennej serca (CHD) i ryzyka śmiertelności; zmniejszenie ryzyka wielu nowotworów, udaru mózgu i cukrzycy typu 2; i zwiększając szanse na pomyślne starzenie się.

 

Wniosek
Czy słyszałeś kiedyś: „Och, zjadłem zbyt wiele jabłek, a teraz jestem cukrzykiem z chorobami układu krążenia”.

Nie. Zamiast tego słyszysz: „Jabłko dziennie powstrzymuje lekarza”.

Nie bój się owoców, ale jedząc produkty w nadmiarze, takie jak nadwyżka kalorii, trzymaj się całych owoców i zmniejszaj ilość dodanego cukru w ​​jak największym stopniu. Ale podczas jedzenia przy utrzymaniu lub deficycie, dodatek cukru nie przyczyni się do problemów zdrowotnych."


Problem z fruktozą może wynikać z niedoboru choliny, z toksycznej syntetycznej fruktozy zawierającej rtęć z procesu produkcyjnego, z niedoboru boru, który tworzy fruktoborany.
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: songo70 » piątek 06 gru 2019, 14:50

podatek cukrowy również w RP na zdrowie oczywiście:
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykul ... kiedy.html
Podatek cukrowy chcielibyśmy wprowadzić do końca 2022 r., aby ograniczyć złe nawyki żywieniowe społeczeństwa – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Jest to jedno z założeń Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.

0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 12 gru 2019, 20:55

https://raypeatforum.com/community/thre ... ents.9352/

[Fruktoza vs. Glukoza w całkowitym żywieniu pozajelitowym u pacjentów w stanie krytycznym].
Dyskusja w „Studiach naukowych” rozpoczęta przez paymanz, 25 stycznia 2016 r.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8678268

Abstrakt
Odżywianie pozajelitowe wymagane po operacji lub urazie powinno nie tylko spełniać wymagania kaloryczne po agresji, ale także odpowiadać konkretnym potrzebom metabolicznym, aby nie pogorszyć zaburzeń metabolicznych już obecnych w tej sytuacji. Podstawowym celem żywienia pozajelitowego jest utrzymanie lub odbudowa białka w organizmie poprzez zmniejszenie katabolizmu białek lub promowanie syntezy białek lub obu tych czynników. To, czy wszystkie donoroy energii pozajelitowej, tj. glukoza, fruktoza, inne poliole i emulsje lipidowe, są równie zdolne do osiągnięcia tego celu, jest nadal kontrowersyjną kwestią. Celem niniejszego badania była odpowiedź na następujące pytania: (1) Czy glukoza i fruktoza różnią się pod względem wpływu na zmiany metaboliczne obserwowane po operacji lub urazie, szczególnie zmiany metabolizmu glukozy? (2) Czy obserwację gorszego zużycia glukozy w obecności lipidów można potwierdzić u pacjentów OIOM?

PACJENCI, MATERIAŁY I METODY:
Przeprowadzono prospektywne, randomizowane badanie kliniczne u 20 aseptycznych chirurgicznych pacjentów OIOM w celu wygenerowania obiektywnej bazy danych zgodnie z tymi wytycznymi poprzez szczegółową analizę odpowiedzi metabolicznych na różne protokoły żywienia pozajelitowego. Wpływ roztworu glukozy + schematu emulsji lipidowej vs. roztworu fruktozy + schematu emulsji lipidowej na szereg zmiennych metabolizmu węglowodanów i lipidów oceniono pod kątem izokaloryczności (węglowodany: 0,25 g / kg masy ciała / h; lipidy: 0,166 g / kg masy ciała waga / h) i izonitrogenny (aminokwasy: 0,0625 g / kg masy ciała / h) całkowita podaż składników odżywczych w 10-godzinnym okresie badania.

WYNIKI:
Znacznie mniejszy wzrost stężenia glukozy we krwi (wzrost w stosunku do wartości wyjściowej: glukoza + lipidy P <0,001 w porównaniu z fruktozą + lipidy n.s.) sugeruje, że fruktoza miała niewielki wpływ, jeśli w ogóle, na metabolizm glukozy. Aktywność insuliny w surowicy wykazała znaczne różnice w funkcji schematu węglowodanów, tj. Infuzja fruktozy zamiast glukozy spowodowała mniej wyraźny wzrost aktywności insuliny (wzrost w stosunku do wartości wyjściowej: glukoza + lipidy P <0,001 w porównaniu z fruktozą + lipidy P <0,01). Nie zaobserwowano upośledzenia wykorzystania glukozy przez jednoczesne podawanie lipidów ani u pacjentów, którzy otrzymali glukozę po raz pierwszy, ani u pacjentów, którzy otrzymali fruktozę.

WNIOSKI:
Jak wykazano, fruktoza pozajelitowa, w przeciwieństwie do glukozy pozajelitowej, ma znacznie mniej niekorzystny wpływ niż glukoza na równowagę glukozy, która jest początkowo zaburzona w stanie po agresji. Ponadto można założyć, że mniej wyraźny wzrost aktywności insuliny podczas infuzji fruktozy niż podczas infuzji glukozy ułatwia mobilizację endogennych zapasów lipidów i utlenianie lipidów. Wcześniejsi pracownicy wskazywali, że jakikolwiek wzrost stężenia wolnych kwasów tłuszczowych i ciał ketonowych w surowicy powoduje zahamowanie mięśniowego wychwytu glukozy i utleniania oraz glikolizy. Odkrycia te zarejestrowano na modelu szczura i nie można ich potwierdzić u naszych pacjentów po agresji, otrzymujących dawki lipidów proporcjonalne do zwykłych klinicznych infuzji. Poważnych powikłań, które mogą wynikać z dziedzicznej nietolerancji fruktozy, można całkowicie uniknąć, jeśli przed pierwszym pozajelitowym zastosowaniem fruktozy zostanie dokładnie przeanalizowany wywiad pacjenta. Jeśli pacjent lub członkowie rodziny i bliscy przyjaciele zostaną po prostu zapytani, czy może tolerować dania owocowe i słodkie, dziedziczną nietolerancję fruktozy można wykluczyć ponad wszelką uzasadnioną wątpliwość. Tylko w niezwykle rzadkich sytuacjach, w których nie można przesłuchać ani pacjenta, ani żadnej innej znaczącej osoby, konieczne będzie podanie dawki testowej, aby wykluczyć nietolerancję fruktozy. Korzyści płynące ze specyficznych dla fruktozy efektów metabolicznych zgłoszone w literaturze i potwierdzone wynikami własnych badań sugerują, że fruktoza jest ważnym składnikiem odżywczym, który przyczynia się do stabilizacji metabolicznej, szczególnie w fazie po agresji i u pacjentów z septą.
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 13 gru 2019, 09:33

https://raypeatforum.com/community/thre ... cine.7982/

Glukoza ma taki sam wpływ na mózg jak glicyna
Dyskusja w „Studiach naukowych” rozpoczęta przez haidut, 1 października 2015 r.

Powiązane z innym badaniem dotyczącym glukozy, które opublikowałem kilka minut temu. To badanie pokazuje, że podobnie jak glicyna, tauryna i beta-alanina glukoza jest agonistą „receptora” glicyny. Jako taki, ma działanie hamujące na mózg i rdzeń kręgowy i prawdopodobnie ma podobny efekt jak glicyna na różne tkanki, w tym wątrobę. Ponownie, podobnie jak badanie snu, to główne wyjaśnienie, dlaczego niektórzy ludzie bardzo śpią po ciężkim posiłku węglowodanowym. Btw, w świetle tego badania, glukoza byłaby leczeniem stłuszczeniowej choroby wątroby (podobnie jak glicyna i tauryna), a nie jej przyczyną. Inną dobrą wiadomością jest to, że glukoza aktywowała receptor glicyny w stężeniach fizjologicznych, co oznacza, że ​​można uzyskać te korzyści, po prostu jedząc jego „normalną” Peatowską dietę obfitującą w węglowodany.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26118987

„... Hamujący receptor glicyny (GlyR), receptor kanału jonowego pętli cys, pośredniczy w szybkim hamowaniu synaptycznym w rdzeniu kręgowym, pniu mózgu i wyższych ośrodkach centralnego układu nerwowego ssaków. Tutaj modulacja funkcji GlyR przez glukozę i fruktozę była zbadane w rekombinowanych GlyR alfa1 i alfa1 / beta metodami patch-clamp Glukoza była dodatnim modulatorem receptora, zmniejszając średnio EC50 dla glicyny nawet 4,5-krotnie. Glukoza zmniejszała zmienność między komórkami prądów za pośrednictwem glicyny przez stabilizujące receptory o niskim EC50. Wstępna inkubacja z cukrami przez kilka godzin spowodowała również zwiększenie obecnych odpowiedzi, które utrzymywały się po usunięciu cukru. Potencjał przez cukry był najbardziej znaczący w zakresie od 5 do 20 mM, przy wartościach EC50 ~ 10 mM, tj. poziomy fizjologiczne Dodanie glukozy nie miało znaczącego wpływu na odpowiedzi pośredniczone przez innych agonistów GlyR, takich jak tauryna, β-alanina lub iwermektyna, co wskazuje, że glukoza specyficznie zwiększa ed odpowiedzi pośredniczone przez receptor glicyny i nie działały poprzez pośrednie efekty metaboliczne. Modulacja receptora przez glukozę może uwzględniać różnice w stałych zgłaszane w literaturze i może być klinicznie istotna w przypadku zaburzeń z podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Glukoza i pokrewne cukry są niezbędnymi metabolitami. Zidentyfikowaliśmy glukozę i fruktozę jako pozytywne modulatory ludzkiego hamującego receptora glicyny, neuronalnego kanału jonowego bramkowanego ligandem. Prądy, w których pośredniczą receptory, były zwiększone w stężeniach fizjologicznych (~ 10 mM cukru). Bezpośrednia modulacja receptora synaptycznego przez glukozę jest istotna w klinicznych przypadkach podwyższonego poziomu glukozy we krwi i może być uwzględniona w protokołach eksperymentalnych. ”
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 21 gru 2019, 22:10

Erytroza (np. w rabarbarze) hamuje rozwój Vibrio cholerae

https://www.bmj.com/content/2/5474/1351

https://www.microbiologyresearch.org/co ... 87-62-1-17

"Badania nad mechanizmem hamowania wzrostu Vibrio cholerae przez Erythrose
Jayasree Nath i Asoke G. Datta
Data pierwszej publikacji: 1 lipca 1970 r. Https://doi.org/10.1099/00221287-62-1-17

PODSUMOWANIE: Erytroza silnie hamuje wzrost Vibrio cholerae i Vibrio eltor. Hamowanie można odwrócić, przemywając komórki wolne od erytrozy sterylną normalną solą fizjologiczną. Oddychanie komórek V. cholerae w obecności glukozy jest wyraźnie hamowane przez erytrozę, ale nie wpływa to na pobieranie tlenu przez ekstrakt bezkomórkowy w tych samych warunkach. Na podstawie wyników eksperymentów dotyczących pobierania glukozy [14C] i metyloglukozydu [a-14C] można stwierdzić, że erytroza hamuje transport glukozy przez błonę komórkową, a tym samym hamuje wzrost organizmu.

Zaakceptowano: 10/02/1970 Opublikowane online: 01/07/1970"
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 19 sty 2020, 16:20

https://www.sott.net/article/206922-Art ... Real-Sugar

"Sztuczne słodziki zmieniają sposób, w jaki ciało radzi sobie z prawdziwym cukrem
David Gutierrez
NaturalNews
Pt, 16 kwietnia 2010 00:00 UTC

Sztuczne słodziki mogą powodować zmiany metaboliczne w reakcji organizmu na prawdziwy cukier, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez naukowców z National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases.

Tradycyjna mądrość naukowa głosi, że ponieważ sztuczne słodziki, takie jak sacharyna, aspartam i sukraloza, nie zawierają znacznych ilości węglowodanów, są po prostu ignorowane przez funkcje regulujące poziom cukru w ​​organizmie. Naukowcy przetestowali to założenie, przypisując 22 zdrowym młodym ochotnikom o normalnej wadze post na kilka godzin, a następnie wypili napój ze słodzikiem (około dwie trzecie puszki) lub równoważną ilość gazowanej wody. Dziesięć minut później wszyscy uczestnicy wypili słodki napój i zmierzono reakcję ich ciała.

Wzrosty poziomu glukozy we krwi były identyczne w obu grupach, ale uczestnicy, którzy spożyli sztucznie słodzony napój, najpierw wykazali większy wzrost poziomu krążącego peptydu podobnego do glukagonu (GLP-1). Ten hormon, który jest uwalniany przez jelita, gdy pokarm dostaje się do żołądka, sygnalizuje mózgowi, aby wywoływał wrażenie „pełni”. Reakcji tej nie obserwowano u osób spożywających sztuczne słodziki na własną rękę.


„Nasze dane pokazują, że sztuczne substancje słodzące synergizują się z glukozą, aby zwiększyć uwalnianie GLP-1 u zdrowych ochotników” - napisali naukowcy.

Konsekwencje tego ustalenia nie są jasne. Chociaż wydają się sugerować, że spożywanie sztucznie słodzonych produktów może w rzeczywistości spowodować, że ludzie będą jeść mniej w dłuższej perspektywie, poprzednie badania wykazały odwrotny skutek. Nie wiadomo, czy sztuczne słodziki dają pełnię, szkodzą zdolności mózgu do regulowania spożycia kalorii lub wywołują bardziej złożone reakcje.

Jednak staje się coraz bardziej jasne, że sztuczne słodziki mają znaczący wpływ na reakcję organizmu na inne pokarmy.

„W świetle dużej liczby osób codziennie używających sztucznych substancji słodzących niezbędne wydaje się dokładne zbadanie powiązanego wpływu na metabolizm i wagę”
- napisali naukowcy."

https://en.wikipedia.org/wiki/Glucagon-like_peptide-1

"Peptyd glukagonopodobny-1
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

GLP-1 i cukrzyca
Glukagonopodobny peptyd-1 (GLP-1) jest hormonem peptydowym o długości 30 lub 31 aminokwasów pochodzącym z tkankowo specyficznej potranslacyjnej obróbki peptydu proglukagonu. Jest wytwarzany i wydzielany przez jelitowe komórki L enteroendokrynne i niektóre neurony w jądrze pojedynczego przewodu pnia mózgu po spożyciu pokarmu. Początkowy produkt GLP-1 (1–37) jest podatny na amidację i rozszczepienie proteolityczne, co powoduje powstanie dwóch skróconych i równoważnych biologicznie aktywnych form, GLP-1 (7–36) amidu i GLP-1 (7–37). Aktywny GLP-1 składa się z dwóch helis α z pozycji aminokwasów 13–20 i 24–35 oddzielonych regionem łączącym.

Oprócz peptydu insulinotropowego zależnego od glukozy (GIP), GLP-1 jest inkretyną; ma zatem zdolność obniżania poziomu cukru we krwi w sposób zależny od glukozy poprzez zwiększenie wydzielania insuliny. Oprócz efektów insulinotropowych GLP-1 wiąże się z licznymi efektami regulacyjnymi i ochronnymi. W przeciwieństwie do GIP, działanie GLP-1 jest zachowane u pacjentów z cukrzycą typu 2, dlatego znaczące badania farmaceutyczne zostały ukierunkowane na rozwój leczenia opartego na GLP-1.

Jednak endogenny GLP-1 jest szybko degradowany głównie przez dipeptydylopeptydazę-4 (DPP-4), ale także obojętną endopeptydazę 24.11 (NEP 24.11) i klirens nerkowy, co powoduje okres półtrwania około 2 minut. W rezultacie tylko 10–15% GLP-1 dociera do krążenia w stanie nienaruszonym, co prowadzi do poziomu w osoczu na poziomie zaledwie 0–15 pmol / l. Aby temu zaradzić, opracowano agonistów receptora GLP-1 i inhibitory DPP-4 w celu zwiększenia aktywności GLP-1. W przeciwieństwie do zwykłych środków leczniczych, takich jak insulina i pochodna sulfonylomocznika, leczenie oparte na GLP-1 wiąże się z utratą masy ciała i niższym ryzykiem hipoglikemii, co stanowi dwie ważne kwestie dla pacjentów z cukrzycą typu 2.


Zawartość
1 Ekspresja genów
2 wydzielina
3 Degradacja
4 funkcje fizjologiczne
5 Zobacz także
6 referencji
7 Linki zewnętrzne
Ekspresja genu
Gen proglukagonu ulega ekspresji w kilku narządach, w tym w trzustce (komórki α wysp Langerhansa), jelitach (jelitowych komórkach L enteroendokrynnych) i mózgu (ogonowe pień mózgu i podwzgórze). Ekspresja genu proglukagonu trzustkowego jest promowana po poście i indukcji hipoglikemii i hamowana przez insulinę. I odwrotnie, jelitowa ekspresja genów proglukagonu jest zmniejszona podczas postu i stymulowana po spożyciu pokarmu. U ssaków transkrypcja powoduje powstanie identycznego mRNA we wszystkich trzech typach komórek, co jest następnie tłumaczone na prekursor 180 aminokwasów zwany proglukagonem. Jednak w wyniku specyficznych tkankowo mechanizmów przetwarzania potranslacyjnego różne peptydy są wytwarzane w różnych komórkach. [1] [2]

W trzustce (komórki α wysepek Langerhansa) proglukagon jest cięty przez prohormonową konwertazę (PC) 2, wytwarzając peptyd trzustkowy związany z glicentyną (GRPP), glukagon, peptyd interweniujący-1 (IP-1) i główny fragment proglukagonu ( MPGF). [3]

W jelitach i mózgu proglukagon jest katalizowany przez PC 1/3, co powoduje powstanie glicentyny, która może być dalej przetwarzana do GRPP i oksyntomoduliny, GLP-1, peptydu pośredniczącego-2 (IP-2) i peptydu glukagonopodobnego ( GLP-2). Początkowo sądzono, że GLP-1 odpowiada proglukagonowi (72–108) odpowiedniemu z N-końcem MGPF, ale eksperymenty sekwencjonowania endogennego GLP-1 ujawniły strukturę odpowiadającą proglukagonowi (78–107), z którego pochodzą dwa odkrycia znaleziony. Po pierwsze, okazało się, że GLP-1 pełnej długości (1–37) jest katalizowany przez endopeptydazę do biologicznie aktywnego GLP-1 (7–37). Po drugie, stwierdzono, że glicyna odpowiadająca proglukagonowi (108) służy jako substrat do amidowania C-końcowej argininy, co daje równie silny amid GLP-1 (7–36). U ludzi prawie wszystkie (> 80%) wydzielane GLP-1 jest amidowane, podczas gdy znaczna część pozostaje GLP-1 (7–37) u innych gatunków. [3] [4]

Wydzielanie
GLP-1 jest pakowany w granulki wydzielnicze i wydzielany do wątrobowego systemu wrotnego przez komórki L jelit zlokalizowane przede wszystkim w dystalnej części jelita krętego i okrężnicy, ale także w jelicie czczym i dwunastnicy. Komórki L są trójkątnymi komórkami nabłonkowymi typu otwartego, które mają bezpośredni kontakt ze światłem i tkanką nerwowo-naczyniową i są odpowiednio stymulowane przez różne czynniki odżywcze, nerwowe i hormonalne [2].

GLP-1 jest uwalniany dwufazowo z wczesną fazą po 10–15 minutach, a następnie dłuższą drugą fazą po 30–60 minutach po spożyciu posiłku. Ponieważ większość komórek L znajduje się w dystalnej części jelita krętego i okrężnicy, wczesna faza prawdopodobnie jest wyjaśniona przez sygnalizację nerwową, peptydy jelitowe lub neuroprzekaźniki. Inne dowody sugerują, że ilość komórek L zlokalizowanych w bliższej części jelita czczego jest wystarczająca, aby uwzględnić wczesne wydzielanie fazy poprzez bezpośredni kontakt ze składnikami odżywczymi światła. Mniej kontrowersyjna, druga faza jest prawdopodobnie spowodowana bezpośrednią stymulacją komórek L przez strawione nutrients Szybkość opróżniania żołądka jest zatem ważnym aspektem do rozważenia, ponieważ reguluje on wprowadzanie składników odżywczych do jelit cienkich, gdzie następuje bezpośrednia stymulacja. Jednym z działań GLP-1 jest hamowanie opróżniania żołądka, co spowalnia jego wydzielanie po aktywacji poposiłkowej. [1] [2]

Stężenie biologicznie aktywnego GLP-1 w osoczu na czczo mieści się w zakresie od 0 do 15 pmol / L u ludzi i wzrasta 2- do 3-krotnie po spożyciu pokarmu w zależności od wielkości posiłku i składu składników odżywczych. Wykazano również, że poszczególne składniki odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe, niezbędne aminokwasy i błonnik pokarmowy, stymulują wydzielanie GLP-1.

Cukry są powiązane z różnymi szlakami sygnałowymi, które inicjują depolaryzację błony komórek L, powodując podwyższone stężenie cytozolowego Ca2 +, które z kolei indukują wydzielanie GLP-1. Kwasy tłuszczowe związane są z mobilizacją wewnątrzkomórkowych zapasów Ca2 +, a następnie uwalnianiem Ca2 + do cytosolu. Mechanizmy wydzielania GLP-1 wyzwalanego białkiem są mniej jasne, ale proporcja i skład aminokwasów wydają się ważne dla efektu stymulującego. [5]

Degradacja
Po wydzieleniu GLP-1 jest niezwykle podatny na aktywność katalityczną enzymu proteolitycznego peptydazy dipeptydylowej-4 (DPP-4). W szczególności DPP-4 rozcina wiązanie peptydowe między Ala8-Glu9, w wyniku czego obfity amid GLP-1 (9–36) stanowi 60–80% całkowitego GLP-1 w krążeniu. DPP-4 jest szeroko wyrażany w wielu tkankach i typach komórek i występuje zarówno w zakotwiczonej w błonie, jak i rozpuszczalnej formie krążącej. Warto zauważyć, że DPP-4 ulega ekspresji na powierzchni komórek śródbłonka, w tym tych znajdujących się bezpośrednio w pobliżu miejsc wydzielania GLP-1. [2] W rezultacie szacuje się, że mniej niż 25% wydzielanego GLP-1 pozostawia nienaruszone jelito. Dodatkowo, prawdopodobnie z powodu wysokiego stężenia DPP-4 stwierdzonego na hepatocytach, 40–50% pozostałego aktywnego GLP-1 ulega degradacji w wątrobie. Podsumowując, tylko 10–15% wydzielanego GLP-1 dociera do krążenia w stanie nienaruszonym z powodu aktywności DPP-4. [3]

Neutralna endopeptydaza 24.11 (NEP 24.11) jest związaną z błoną metalopeptydazą cynkową, ulegającą ekspresji w wielu tkankach, ale występującą w szczególnie wysokich stężeniach w nerkach, co również jest identyfikowane jako odpowiedzialne za szybką degradację GLP-1. Głównie tnie peptydy po stronie N-końcowej aromatycznych aminokwasów lub hydrofobowych aminokwasów i szacuje się, że przyczynia się do 50% degradacji GLP-1. Jednak aktywność staje się widoczna dopiero po zapobieganiu degradacji DPP-4, ponieważ większość GLP-1 docierającego do nerek została już przetworzona przez DPP-4. Podobnie klirens nerkowy wydaje się bardziej znaczący dla eliminacji już inaktywowanego GLP-1. [6]

Wynikowy okres półtrwania aktywnego GLP-1 wynosi około 2 minuty, co jednak wystarcza do aktywacji receptorów GLP-1.

Funkcje fizjologiczne

Funkcje GLP-1
GLP-1 posiada szereg właściwości fizjologicznych, co czyni go (i jego funkcjonalnymi analogami) przedmiotem intensywnych badań jako potencjalnego leczenia cukrzycy, ponieważ działania te wywołują długoterminową poprawę wraz z natychmiastowymi skutkami. [Należy cytować w celu weryfikacji] [7 ] [8] [9] [10] Chociaż zmniejszone wydzielanie GLP-1 było wcześniej związane z osłabionym efektem inkretyny u pacjentów z cukrzycą typu 2, obecnie przyznaje się, że wydzielanie GLP-1 u pacjentów z cukrzycą typu 2 nie różni się od zdrowi pacjenci. [11]

Najbardziej godnym uwagi działaniem GLP-1 jest jego zdolność do pobudzania wydzielania insuliny w sposób zależny od glukozy. Gdy GLP-1 wiąże się z receptorami GLP-1 ulegającymi ekspresji na trzustkowych komórkach β, receptory łączą się z podjednostkami białka G i aktywują cyklazę adenylanową, która zwiększa produkcję cAMP z ATP. [3] Następnie aktywacja szlaków wtórnych, w tym PKA i Epac2, zmienia aktywność kanału jonowego, powodując podwyższony poziom cytozolowego Ca2 +, który wzmaga egzocytozę granulek zawierających insulinę. W trakcie procesu napływ glukozy zapewnia wystarczającą ATP, aby utrzymać efekt stymulujący [3].

Dodatkowo GLP-1 zapewnia uzupełnienie zapasów insuliny w komórkach β, aby zapobiec wyczerpaniu podczas wydzielania poprzez promowanie transkrypcji genu insuliny, stabilności mRNA i biosyntezy. [2] [12] GLP-1 ewidentnie zwiększa również masę komórek [13] β poprzez promowanie proliferacji i neogenezy, hamując jednocześnie apoptozę. Ponieważ zarówno cukrzyca typu 1, jak i 2 wiąże się ze zmniejszeniem liczby funkcjonalnych komórek β, efekt ten jest bardzo interesujący w odniesieniu do leczenia cukrzycy [12]. Uważany za niemal równie ważny dla efektów wydzielania insuliny, wykazano, że GLP-1 hamuje wydzielanie glukagonu przy poziomach glukozy powyżej poziomów na czczo. Krytycznie nie wpływa to na odpowiedź glukagonu na hipoglikemię, ponieważ efekt ten jest również zależny od glukozy. Działanie hamujące jest prawdopodobnie pośredniczone pośrednio przez wydzielanie somatostatyny, ale nie można całkowicie wykluczyć efektu bezpośredniego. [14] [15]

W mózgu aktywuje się receptor GLP-1acja jest powiązana z efektami neurotroficznymi, w tym neurogenezą [16] [17] i efektami neuroprotekcyjnymi, w tym zmniejszoną sygnalizacją nekrotyczną [18] i apoptotyczną [19] [18] oraz śmiercią komórek. [20] [21] W chorym mózgu leczenie agonistą receptora GLP-1 wiąże się z ochroną przed szeregiem eksperymentalnych modeli chorób, takich jak choroba Parkinsona, [22] [17] choroba Alzheimera, [23] [24] udar mózgu, [22] urazowe uszkodzenie mózgu , [13] [18] i stwardnienie rozsiane. [25] Zgodnie z ekspresją receptora GLP-1 na pniu mózgu i podwzgórzu, wykazano, że GLP-1 promuje sytość, a tym samym zmniejsza przyjmowanie pokarmu i wody. W związku z tym pacjenci z cukrzycą leczeni agonistami receptora GLP-1 często doświadczają utraty masy ciała, w przeciwieństwie do przyrostu masy ciała indukowanego zwykle przez inne środki lecznicze. [2] [15]

W żołądku GLP-1 hamuje opróżnianie żołądka, wydzielanie kwasu i ruchliwość łącznie zmniejszając apetyt. Zwalniając opróżnianie żołądka, GLP-1 zmniejsza poposiłkowy skok glukozy, co jest kolejną atrakcyjną właściwością w leczeniu cukrzycy. Jednak te czynności żołądkowo-jelitowe są również powodem, dla którego pacjenci leczeni środkami na bazie GLP-1 czasami doświadczają nudności [14].

GLP-1 wykazuje również oznaki działania ochronnego i regulacyjnego w wielu innych tkankach, w tym w sercu, języku, tkance tłuszczowej, mięśniach, kościach, nerkach, wątrobie i płucach."
Załączniki
Incretins_and_DPP_4_inhibitors.svg.png
Incretins_and_DPP_4_inhibitors.svg.png (28.78 KiB) Przejrzano 4986 razy
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 29 sty 2020, 13:26

Klubowi Jagiellońskiemu podpowiem zdrowe słodziki , jak betaina, glicyna, ksylitol , erytroza,palatynoza,miód,organic melasa trzcinowa, syrop klonowy . Czy z równą atencją znawcy z KJ będą atakować aspartamy, cyklamianiany itp?

http://www.portalspozywczy.pl/technolog ... 80288.html
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 30 sty 2020, 22:34

Glukoza jest głónym niskocząsteczkowym antyoksydantem osocza, dlatego jej wahania powinny byc zabezpieczone innymi antyoksydantami.

https://www.sott.net/article/156910-Gly ... al-Illness

"Stabilność glikemiczna może być ważnym kluczem do powrotu do zdrowia po krytycznej chorobie

Science Daily
Wt, 20 maja 2008 12:54 UTC
Zdaniem naukowców z Arabii Saudyjskiej, którzy przedstawią swoje odkrycia w International International American Thoracic Society w 2008 r., Bardzo zróżnicowane poziomy glukozy we krwi mogą stanowić tak samo duże zagrożenie, a być może większe zagrożenie dla krytycznie chorych pacjentów, jak wysokie, ale stałe poziomy glikemii. Konferencja w Toronto 20 maja 2008 r.

„Odkryliśmy, że pacjenci z dużymi fluktuacjami byli znacznie bardziej narażeni na śmierć na oddziale intensywnej terapii i w szpitalu niż ci, którzy doświadczają niskiej zmienności glikemii” - powiedział dr med. Hasan M. Al-Dorzi, który kierował badaniami w King AdbulAziz Medical City , w Rijadzie. „To odkrycie może prowadzić do dalszych badań, które zmienią nasz cel - od leczenia wysokiego poziomu glukozy we krwi, do minimalizacji zmian poziomu glikemii”.

Inne badania wykazały, że zmienność glikemii zwiększa powikłania cukrzycowe. To badanie jest jednym z pierwszych, które ocenia zmienność glikemii i wyniki pacjentów w stanie krytycznym.

Aby przeprowadzić badanie, naukowcy ocenili zagnieżdżoną kohortę 523 pacjentów, którzy zostali prospektywnie zrandomizowani do intensywnej lub konwencjonalnej terapii insulinowej. Po ocenie dziennego zakresu stężenia glukozy we krwi wszystkich pacjentów i ustaleniu mediany pacjentów podzielono na dwie grupy: osoby o dużej zmienności poziomu glukozy we krwi i osoby o niskiej zmienności.

U pacjentów w grupie o dużej zmienności prawdopodobieństwo śmierci było o 12 procent większe. Byli również bardziej narażeni na zakażenie szpitalne podczas pobytu w szpitalu.

W badaniu zidentyfikowano trzy czynniki predykcyjne zmienności glikemii: wiek, poprzednia historia cukrzycy oraz czy cukrzyca pacjenta była kontrolowana za pomocą insuliny.

Dr Al-Dorzi zasugerował, że przyszłe badania mogą przyczynić się do poprawy opieki nad tymi pacjentami poprzez ustanowienie standardowej definicji wysokiej zmienności i opracowanie sposobów minimalizacji zmian poziomu glukozy we krwi. Ten ostatni, wyjaśnił, może wymagać „zautomatyzowanego, ciągłego systemu pomiaru glukozy we krwi z komputerowymi protokołami insuliny”.

Na podstawie materiałów dostarczonych przez American Thoracic Society."
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: cedric » poniedziałek 03 lut 2020, 21:53

Cukier buraczany czy cukier trzcinowy?

Tekst pochodzi ze strony https://www.pocztazdrowia.pl/artykuly/c ... -trzcinowy © Poczta Zdrowia sp. z o.o.
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: songo70 » czwartek 06 lut 2020, 13:48

https://go.squidapp.co/n/p0lFC8F
. Coca-Cola stawia sprawę jasno – jeśli podatek cukrowy wejdzie w życie, ceny mogą wzrosnąć nawet o połowę
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 06 lut 2020, 15:32

0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 13 mar 2020, 14:17

Z dedykacją dla wprowadzenia podatku cukrowego. Ministerstwo prawdy powinno dostać premię .

http://haidut.me/?p=815

"Spożywanie 1 funta cukru dziennie ma uderzająco pozytywny wpływ na płodność (męską)
30 grudnia 2019 przez haidut
Kiedy zobaczyłem ten artykuł pojawiający się w moim codziennym kanale, od razu pomyślałem sobie: „To badanie nigdy nie zostanie objęte dużymi mediami”. I oczywiście na stronach CNN, Fox, ABC, CNBC, USA Today itd. Nie ma śladu artykułu obejmującego badanie ani nawet tylko podstawowych ustaleń. Odkrycia te są szczególnie szkodliwe dla mantry odżywczej, którą słyszymy każdego dnia - „jedz mniej, ruszaj się więcej, i na litość boską opuść słodkie rzeczy”. Cóż, jak się wydaje, jeśli mężczyzna chce mieć dzieci, to spożywanie co najmniej funta „słodyczy” dziennie, oprócz swojej regularnej diety, może być jedną z najlepszych rzeczy, które mężczyzna może zrobić, to zdrowie reprodukcyjne . Zapłaciłbym za wyrażenie na twarzy każdego urologa, gdy pokazano mu badanie, a następnie pacjent powiedział: „Doktorze, pijąc 6-7 dodatkowych butelek coli / pepsi dziennie, brzmi dobrze?” 🙂

https://journals.plos.org/plosbiology/a ... rticles%29

https://www.aninews.in/news/health/diet ... 229130101/

„… Naukowcy odkryli badanie, że dieta wpływa na plemniki, a ich wyniki pojawiają się szybko. Badanie dostarczyło także nowych informacji na temat procesu nasienia, który w dłuższej perspektywie może nadal oceniać wartości nasienia za pomocą nowoczesnych metod testowych. Badanie opublikowane w „PLOS Biology” zostało znalezione przez naukowców z Linkoping University, którzy karmili zdrowych młodych mężczyzn dietą o wysokiej zawartości cukru.

„… W niektórych przypadkach takie zmiany epigenetyczne przyczynią się do przeniesienia właściwości przez plemniki lub komórki jajowe z rodzica na rodzica. We wcześniejszych badaniach naukowcy wykazali, że muszki owocowe samców, które zjadły nadmiar cukru na krótko przed nadwagą pacjenta, częściej rodziły potomstwo. Naukowcy postawili hipotezę, że fragmenty nasienia RNA mogą angażować się w procesy epigenetyczne, ale jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, czy mają one miejsce u ludzi. Nowe badanie zostało zainicjowane przez naukowców w celu zbadania, czy wysokie spożycie cukru wpływa na fragmenty RNA w ludzkim nasieniu. W badaniu przebadano 15 normalnych młodych niepalących mężczyzn, którzy przestrzegali diety, w której naukowcy otrzymywali całe jedzenie od dwóch tygodni. Dieta opierała się na zaleceniach Nordic Nutrition dotyczących zdrowego odżywiania, z jednym wyjątkiem: w drugim tygodniu naukowcy dodawali cukier, co odpowiada około 3,5 litrom napojów gazowanych lub 450 gramom słodyczy każdego dnia. Jakość nasienia i inne wskaźniki zdrowia uczestników zostały zbadane na początku badania, po pierwszym tygodniu (podczas którego spożywano zdrową dietę) i po drugim tygodniu (gdy uczestnicy spożyli dodatkowo duże ilości cukru ). Jedna trzecia miała słabą ruchliwość plemników na początku testu. Ruchliwość jest jednym z kilku czynników wpływających na jakość plemników, a wśród populacji ogólnej badano odsetek osób o niskiej ruchliwości plemników. Autorzy byli zaskoczeni, gdy dowiedzieli się, że ruchliwość nasienia wszystkich uczestników podczas badań stała się naturalna. „Badanie pokazuje, że ruchliwość plemników można zmienić w krótkim czasie i wydaje się być ściśle związana z dietą. Ma to ważne implikacje kliniczne. ”"
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 01 kwie 2020, 13:29

0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 03 cze 2020, 01:14

https://www.conservapedia.com/Galactose
Galaktoza
Galaktoza (C6H12O6) jest monosacharydem lub cukrem prostym. Ten cukier, połączony z glukozą, tworzy laktozę, cukier znajdujący się w nabiale. Jest to ważny cukier dla niemowląt, przenoszony przez mleko matki. Galaktoza jest budulcem węglowodanów związanych z glikolipidami i glikoproteinami. W uproszczeniu jest to niezbędne do przechowywania informacji i budowania tkanki. Jest również znana jako „cukier mózgowy”, ponieważ można ją znaleźć w mózgu i innych tkankach nerwowych.

Galaktoza występuje częściej niż glukoza, ale może być wykorzystywana jako źródło energii dopiero po zamianie na glukozę przez wątrobę. Podobnie jak w przypadku wszystkich niezbędnych cukrów, galaktoza jest niezbędna do komunikacji komórkowej. Jeśli w diecie brakuje galaktozy, może rozwinąć się choroba. Badania wykazały, że duże ilości galaktozy w organizmie mogą zapobiegać rakowi jelita grubego lub pomagać w jego odwróceniu. Wykazano również, że hamuje wzrost nowotworów, zwłaszcza w wątrobie. Jest również ważna w rozmnażaniu, ponieważ pomaga w tworzeniu nasienia.
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: CUKIER, słodzenie, słodziki

Nieprzeczytany post autor: cedric » poniedziałek 15 cze 2020, 10:39

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5613377/
Cell Biosci. 2017; 7: 48.
Published online 2017 Sep 25. doi: 10.1186/s13578-017-0175-1
PMCID: PMC5613377
PMID: 29021891
A good sugar, d-mannose, suppresses autoimmune diabetes
Yun-Bo Shi1 and Deling Yin2
Abstrakt
Powszechnie wiadomo, że zbyt duży wychwyt cukru powoduje wiele problemów zdrowotnych, w tym cukrzycę i otyłość (Lustig et al. w Nature 482:27–29, 2012). Jednak, zespół naukowców prowadzonych przez dr Wanjun Chen z National Institute of Dental and Craniofacial Research (NIDCR), National Institutes of Health (NIH), USA, niedawno wykazał, że d-mannose, naturalnie występujących C-2 epimer glukozy jest prawdopodobnie korzystny dla zdrowia ludzkiego. Ich badania wykazały, że ponadfizjologiczne poziomy d-mannozy, które są bezpiecznie osiągalne poprzez suplementację wody pitnej mogą być profilaktyczne i terapeutyczne do eksperymentalnej cukrzycy autoimmunologicznej i astmatycznego zapalenie płuc (Zhang et al. w Nat Med 23:1036-1045, 2017).

Słowa kluczowe: Glukoza, Mannoza, Cukrzyca, Choroby autoimmunologiczne, Zapalenie, Immunosupresja
Wraz z poprawą standardu życia na świecie, częstość występowania wielu problemów zdrowotnych znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci. Wśród nich należą choroby autoimmunologiczne, otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia i naczyń mózgowych, alergia / astma, i raka. Oprócz czynników genetycznych i środowiskowych, dieta od dawna jest postulowana jako potencjalny czynnik ryzyka dla pojawiających się i wzrost wielu wyżej wymienionych chorób na świecie, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Jednym z czynników żywieniowych, który szybko się zmienił wraz z zachodnią dietą i zwiększonym spożyciem przetworzonej żywności, jest cukier [1]. Spożywanie zbyt dużej ilości cukru zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych związanych z otyłością, cukrzycą, chorobami układu krążenia i chorobami autoimmunologicznymi itp. Doprowadziło to do logicznej i popularnej porady ograniczenia wychwytu cukru.

Pojęcie to nie jest bez wyjątku, przynajmniej dla d-mannozy, monosacharydu i c-2 epimer glukozy, na podstawie nowych ustaleń zespołu badaczy pod przewodnictwem dr Wanjun Chen z NIH, USA, w tym jego współpracowników z Chin. Odkryli, że d-mannoza może zaskakująco zapobiegać i hamować cukrzycę autoimmunologiczną typu 1 i astmatyczne zapalenie płuc [2]. Wykazały one, że doustne podawanie supraphysiological ilości d-mannozy w wodzie pitnej nie otyłych myszy z cukrzycą (NOD) przed ich rozwojem hiperglikemii może zapobiec rozwojowi cukrzycy u tych myszy. Uderzająco, odkryli również, że doustne podawanie d-mannozy było w stanie zablokować postęp cukrzycy nawet u myszy NOD z cukrzycą o nowym początku. Co ważne, wykazały one również, że to d-manno-pośredniczy tłumienie stanu zapalnego nie jest wyjątkowy w cukrzycy autoimmunologicznej, ponieważ doustne podawanie d-mannoza również zapobiec i tłumione zapalenie dróg oddechowych w płucach w ovalbumin wywołane astmy astmatycznych dróg oddechowych modelu. Mechanistically, dr Chen i jego koledzy wykazali, że d-mannose indukuje wytwarzanie regulacyjnych limfocytów T (Treg) z naiwnych CD4 + CD25− limfocytów T. Komórki Treg są niezbędnymi komórkami immunoregulacyjnymi, które odgrywają kluczową rolę w indukcji i utrzymaniu tolerancji immunologicznej oraz w zapobieganiu i tłumieniu stanów zapalnych i chorób autoimmunologicznych. Ponadto wykazały one, że wytwarzanie komórek Treg za pośredniczących d-mannoe odbywa się poprzez aktywację przekształcającego czynnika wzrostu beta (TGF-β), jednego z najważniejszych cytokin immunosupresyjnych [3]. Aktywacja TGF-β w komórkach T przez d-mannoza wynika z co najmniej dwóch niezależnych, ale uzupełniających się ścieżek, integryny αvβ8 i reaktywnych form tlenu (ROS).

Te nowatorskie odkrycia skłoniły autorów do rozważenia ich potencjalnych konsekwencji klinicznych oraz możliwości i barier do pokonania, aby przełożyć je na kliniczne zastosowanie w kierunku chorób ludzkich. Podczas gdy fizjologiczny poziom d-mannozy we krwi ludzkiej i myszy jest względnie niski (~ 100 μM, 1/50 poziomu glukozy), donoszono, że może on zostać zwiększony do dziewięciu razy u myszy bez negatywnych konsekwencji po długotrwałym podawaniu doustnemu d-mannozy [4]. Co ważniejsze, można osiągnąć stabilny poziom d-mannozy w surowicy do 2 mM i są dobrze tolerowane u ludzi bez oznak toksyczności wątroby lub nerek [5]. Co ważniejsze, dr Chen i jego koledzy wykazali, że in vitro tak niskie, jak 1 mM d-mannozy był w stanie wywołać tworzenie się komórek Treg z naiwnych komórek T CD4 +. Ponadto d-mannoza była już stosowana w leczeniu chorób u ludzi, obejmuje wrodzone zaburzenia glikozylacji typu Ib [6] i bakteryjne zakażenie dróg moczowych [7]. Wszystko to sugeruje, że supraphysiological poziomy d-mannozy u ludzi można osiągnąć poprzez podanie d-mannoza do zapobiegania chorobom i leczenia bez negatywnego wpływu na człowieka.

Podsumowując, badania dr Chen i jego koledzy odkryli, że d-mannose jest "zdrowe / dobre" monosacharyd i sugerują, że ten unikalny cukier może być bezpieczny suplement diety do promowania tolerancji immunologicznej i w leczeniu / zapobiegania chorobom człowieka związanych z autoimmunologiczne i alergii.
0 x



ODPOWIEDZ