Drodzy forumowicze i goście!

25.11.2021
Wszystko wskazuje na to, że nasze forum działa już na nowym hostingu, tu nie powinniśmy już minutami oczekiwać na załadowanie się strony. Jest to nowoczesny hosting, gdzie zasoby są skalowalne, więc nie będzie blokad i zahamowań. Ponoć nie ma też limitów dla baz danych, więc możemy znów spokojnie wszystko pisać i wstawiać, ale kopiowanie poprzednich postów i blisko z góry nie będzie tolerowane, bo szkoda czasu czytających.
Będziemy jeszcze robić upgrade skryptu forum, więc jakieś przerwy będą, jeszcze nie wiem kiedy.
Życzę forumowiczom i gościom przyjemnego surfowania i odnalezienia tego, co was interesuje. No i zdrówka dla wszystkich!

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

PRZEBUDZENIE KRÓLOWEJ- KRÓLA JADWIGI ANDEGAWEŃSKIEJ.....

Awatar użytkownika
etnohed
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 29 mar 2018, 21:01
Lokalizacja: Brandenburgia
x 9
x 4
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy

Re: PRZEBUDZENIE KRÓLOWEJ- KRÓLA JADWIGI ANDEGAWEŃSKIEJ.....

Nieprzeczytany post autor: etnohed » niedziela 17 mar 2019, 17:47

No właśnie ! Tu jest coś nie tak i ja się nad tym zastanawiałam . Może nikt nie bierze pod uwagę tego że,Wilhelm był po prostu w niej zakochany ? Żaden nadworny kronikarz i obecny historyk nie jest w stanie odgadnąć co miał Wilhelm w głowie .
Miłość miłością, nad tym żaden historyk (poza małymi wyjątkami) nie będzie się rozwodził, bo to takie nieakademickie. Poza tym gdyby przyjąć, że Wilhelm był wierny ideałom to działałoby to na jego plus i nie daj Boże naprawdę by wyszło, że darzyli się z Jadwigą uczuciem…A teraz narracja jest inna. Współcześni historycy podważają nawet to, że Jadwiga i Wilhelm po zawarciu dziecięcego ślubu się widywali. Wszystko po to, aby pokazać brak związków między nimi. Tyle, że praktyka przygotowywania zięciów przez władców do objęcia po nich tronów, szczególnie, gdy ci stali niżej w hierarchii niż ich córki, było powszechną praktyką. W ten sposób Andrzej Andegaweński (stryj Jadwigi) wyjechał jako dziecko do Neapolu, a Karol Durazzo przybył na Węgry, aby uczyć się władać krajem gdyby Ludwik dalej nie pozostawił po sobie potomka. Nawet Jagiełło wziął na wychowanie księcia Fryderyka Hohenzollerna, narzeczonego swojej córki Jadwigi i przyuczał do objęcia tronu Polski i księstwa Litwy. Ale Wilhelma, zdaniem naszych historyków ta praktyka nie dotyczyła. Siedział w księstwie Austrii i czekał na wezwanie, aż ślub z Jadwigą będzie można uprawomocnić...A Ludwig Wielki nie chciał mieć wpływu na wykształcenie swojego spadkobiercy...
W austriackich tekstach Wilhelma ocenia się jako rozważnego i energicznego władcę, dbającego o rozwój nauki i miłośnika ksiąg, ponoć był erudytą. Nie był tak waleczny jak jego ojciec Leopold, nie był wytrawnym politykiem jak Jagiełło, nie był bezwzględny jak późniejsi Habsburgowie, zmarł w wieku 36 lat na powikłania spowodowane upadkiem z konia, podobnie jak Stefan Andegaweński, Maria Andegaweńska i wielu innych…Po śmierci Jadwigi odbył dwuletnią żałobę i poślubił jej kuzynkę.
Ale w tej sprawie jest wiele wskazówek, które się odrzuca, chociażby kroniki Jana Długosza. Gdyby te pogłoski porównać z faktami wychodzi ciekawie:
Jesienią 1386 r. Jagiełło, już jako król Polski wyjeżdża na Litwę, aby tak jak zadeklarował ochrzcić swój kraj (powróci do Krakowa wiosną lub wczesnym latem następnego roku), Jadwiga zostaje w Krakowie. Do Krakowa docierają już informacje, że Siostra Jadwigi Maria i matka Elżbieta tracą tron (po raz drugi zresztą. Pierwszy raz pod koniec 1385 r. co zbiega się z podjęciem przez Jadwigę decyzji o poślubieniu Jagiełły. Dziwny zbieg okoliczności prawda?). Jednak tym razem zostają uwięzione, Węgry pławią się w chaosie, Zygmuntowi Luksemburczykowi udaje się dopełnić małżeństwo z Marią Andegaweńską, ale nie udaje mu się uzyskać korony. W lutym 1387 r. poselstwo austriackie wyrusza do Rzymu, aby oficjalnie wszcząć proces, żądają przywrócenia Wilhelmowi Jadwigi. To wszystko są fakty jakie znamy ze źródeł. A teraz wchodzi Jan Długosz (nadworny plotkarz o wybujałej wyobraźni), w którego kronikach czytamy, że na przełomie lat 1386-1389 dochodzi do tajnych spotkań Jadwigi z Wilhelmem. To pierwsze spotkanie po ślubie z Jagiełłą musiało odbyć się między 1386 a początkiem 1387 r. Jagiełło był na Litwie, a do Jadwigi już doszły informacje, że chrzest rodaków wcale nie przebiega w tak miłej atmosferze, jak Jogajła obiecał. A to, na co go stać względem kmieci widziała na własne oczy w Wielkopolsce. Mogła poczuć się oszukana. Co następuje? Najprawdopodobniej Wilhelm omawia z nią treść pozwu i rozmawiają o dalszych krokach. Nie wierzę, ze Jadwiga nie maczała palców w tej sprawie, skoro jednym z żądań Habsburgów było przywrócenie jej Wilhelmowi. Czym mógł kusić Wilhelm? Może powrotem na Węgry, próbą pomocy matce? (bo o tym, że 16 stycznia 1387 r. Elżbietę zamordowano mogli jeszcze nie wiedzieć). Tak więc pogłoska Długosza o spotkaniu wcale nie musi być wyssana z palca. Jednak Polacy nie śpią, po dotarciu informacji o zamordowaniu Bośniaczki i dalszym przetrzymywaniu Marii wymuszają na Jadwidze działania przeciw Węgrom. Jadwiga zbrojnie odzyskuje Ruś Halicko-Włodzimierską i przyłącza ją do Polski. Czyli opowiedziała się za Polską. Wkrótce Maria „odzyskuje wolność” i jako żona (już) króla Zygmunta zasiada znowu na tronie Węgier. Siostry spotkają się dopiero po latach. Wraca Jagiełło i donoszą mu, że jego żonka zmawiała się z Wilhelmem (Długosz). Wpada w szał, możliwe, że straszy powrotem na Litwę. Reakcja Jadwigi? Jako władczyni żąda od mieszczan krakowskich (którzy głównie byli pochodzenia niemieckiego) hołdu złożonego królowi i czyni go swoim spadkobiercą po swojej śmierci (a jest dopiero grudzień 1387 r.!). Czego przestraszyła się Jadwiga, a może czyjąś czujność chciała zmylić? W każdym bądź razie Jagiełło rozłożył Wilhelma na łopatki (po raz drugi), teraz
Rakuszanin może sobie zgłaszać pretensje w Rzymie, Jadwiga i tak nie potwierdzi jego wersji…
Co do późniejszych spotkań Jadwigi i Wilhelma, które odbyły się po przegranym dla księcia procesie to z racjonalnego punktu widzenia są nielogiczne. Z tym, że Jagiełło podejrzewał ją o kontynuowanie spotkań do końca, a że miał najlepiej rozbudowaną siatkę szpiegowską coś w tym było.
1 xAwatar użytkownika
etnohed
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 29 mar 2018, 21:01
Lokalizacja: Brandenburgia
x 9
x 4
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy

Re: PRZEBUDZENIE KRÓLOWEJ- KRÓLA JADWIGI ANDEGAWEŃSKIEJ.....

Nieprzeczytany post autor: etnohed » niedziela 17 mar 2019, 17:49

Kiara pisze:
niedziela 17 mar 2019, 14:02
Małżeństwo Jadwigi i Jagiełły BYŁO JEDYNIE PAKTEM POLITYCZNYM.. UNIĄ MIĘDZY LITWĄ ,A POLSKĄ.
Ona zgodziła się na tą mistyfikację pod warunkiem,że zostanie uznany jej związek z Wilhelmem.. jak zawsze w takich tajnych układach nie wszyscy dotrzymują słowa... została wykorzystana przez część skorumpowanej szlachty przekupionej przez Jagiełłę.

Oni nigdy nie byli w związku małżeńskim w dosłownym tego znaczeniu, Jagiełło nigdy nie mieszkał na Wawelu, nie spędził tam ani jednej nocy! Wawel był domem Jadwigi.
Czy była w skonsumowanym związku z Wilhelmem.... co do tego ja nie mam żadnych wątpliwości, miała z nim córkę , która jednak przeżyła , ukryli i wychowywali ją mnisi z Tyńca.

Jagiełło był potworem w każdym calu zdarzało mu się nie rzadko katować Jadwigę dotkliwie, zazwyczaj robił to w piwnicy zamku w Niepołomicach, to była jego rezydencja.
Sam żył z wieloma kochankami do czemu Jadwiga nie protestowała ze względu na formalność ich małżeństwa. Po za tym mężem Jadwigi miał zostać Witold brat Władysława, a nie on!
Jak zwykle podły i podstępny Władysław , wykorzystał swoje układy i znajomości , pierścień zaręczynowy Witolda nie trafił do Jadwigi.

Jeszcze nie mogę wszystkiego napisać o losach Jadwigi ... stanie się to niebawem.

Obrazek
Tak jak Jagiełło wykosił z tronu polskiego Andegawenów i Habsburgów, tak Luksemburczyk pozbył się z Węgier Marii. Tak to mniej więcej można określić. Czekam z niecierpliwością aż wszystko będziesz mogła napisać o Jadwidze.
0 xFalkor
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 13:01
x 47
x 8
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 52 razy

Re: PRZEBUDZENIE KRÓLOWEJ- KRÓLA JADWIGI ANDEGAWEŃSKIEJ.....

Nieprzeczytany post autor: Falkor » środa 20 mar 2019, 21:39

Jeszcze nie mogę wszystkiego napisać o losach Jadwigi ... stanie się to niebawem.

Obrazek
[/quote]


Dziękuję ci Kiaro, czekam z niecierpliwością.

Pamięć o Jadwidze nie ginie, w jakiś sposób jest wciąż obecna.
1 xAwatar użytkownika
etnohed
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 29 mar 2018, 21:01
Lokalizacja: Brandenburgia
x 9
x 4
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy

Re: PRZEBUDZENIE KRÓLOWEJ- KRÓLA JADWIGI ANDEGAWEŃSKIEJ.....

Nieprzeczytany post autor: etnohed » czwartek 21 mar 2019, 18:59

Pamięć o Jadwidze nie ginie, w jakiś sposób jest wciąż obecna.
[/quote]

Jest i jak się okazuje będzie obecna ponieważ TVP zamówiła serial o Jagiellonach, na wzór Korony królów. Niestety wcale mnie to nie cieszy, bo czego się dowiemy i co się upowszechni wśród kilku milionów widzów o Jadwidze Andegaweńskiej? Że była religijna, wzorowa katoliczka, miała udane życie rodzinne z Jagiełłą, tylko propaganda krzyżacko-habsburska mieszała. Pewnie Wilhelm będzie przedstawiony jak w eseju u Janickiego, a skromny Jagiełło jako postać pozytywna. Czy święta mogłaby być lekkomyślna i go nie pokochać? Cała głębia jej postaci zostanie w białych rękawiczkach usunięta. Nasz kościół i pewna grupa historyków uzurpuje sobie prawo do upowszechniania wizerunku Hedvig wg własnych korzyści, co jest spójne z polityką obecnych władz telewizyjnych. Przez kolejne wieki Jadwiga była więźniem swojego wizerunku i widzę, że komuś zależy, aby nic się nie zmieniło. Kłamstwa na jej temat będą nadal upowszechniane...
1 xFalkor
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 13:01
x 47
x 8
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 52 razy

Re: PRZEBUDZENIE KRÓLOWEJ- KRÓLA JADWIGI ANDEGAWEŃSKIEJ.....

Nieprzeczytany post autor: Falkor » czwartek 21 mar 2019, 23:01

Pewnie masz rację-właśnie głębia jej osobowości może być spłaszczona i zamieciona pod dywan. Przekleństwo bycia świętą!!!

W Polsce brakuje dobrego serialu historycznego bez woskowych postaci , drętwych dialogów. Seriali pokazujących czasem niefajną prawdę.

Jak trafiłam (z opóźnieniem) na 'Dystatię Tudorów' pożałowałam, że nie chciało mi się na studiach uczyć historii Anglii. :D :D
1 xAwatar użytkownika
barneyos
Moderator
Posty: 1427
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 08:49
x 21
x 71
Podziękował: 142 razy
Otrzymał podziękowanie: 1846 razy

Re: PRZEBUDZENIE KRÓLOWEJ- KRÓLA JADWIGI ANDEGAWEŃSKIEJ.....

Nieprzeczytany post autor: barneyos » piątek 15 lis 2019, 18:39

BABA pisze:
czwartek 14 lis 2019, 18:10
https://youtu.be/kpWZoUX55q0 :D
0 x


======================================================
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy, których na razie nie potrafimy zrobić

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17993
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32616 razy
Otrzymał podziękowanie: 26051 razy

Re: PRZEBUDZENIE KRÓLOWEJ- KRÓLA JADWIGI ANDEGAWEŃSKIEJ.....

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 08 cze 2021, 16:59

Drogi królowej Jadwigi Andegaweńskiej
Premiera rozpoczęła się 4 godziny temu

https://www.youtube.com/watch?v=kWV0vISy4Ac

Luka Lights

Scenariusz i Reżyseria: Andrzej Baczyński, Tadeusz Szyma
Produkcja: Telewizja Polska (Kraków)

Film o życiu i działalności politycznej i kulturalnej królowej Jadwigi. W prologu znalazły się unikatowe ujęcia z ekshumacji szczątków królowej. Autorzy podjęli też próbę odtworzenia wizerunku Jadwigi na podstawie ikonografii z XVI i XVII w. W filmie zaprezentowane zostały dwie symboliczne drogi, jakie przemierzała w swoim życiu Jadwiga: pierwsza to wędrówka po ziemskich szlakach, a druga - to droga wewnętrznego dojrzewania poprzez liczne uczynki charytatywne i głębokie życie religijne. W epilogu autorzy zawarli fragmenty wizyty Jana Pawła II w Katedrze na Wawelu w 1987 r., podczas której dokonano beatyfikacji królowej Jadwigi.
1 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17993
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32616 razy
Otrzymał podziękowanie: 26051 razy

Re: PRZEBUDZENIE KRÓLOWEJ- KRÓLA JADWIGI ANDEGAWEŃSKIEJ.....

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 23 paź 2021, 12:56

Jadwiga Andegawenka, król Polski
22 paź 2021

https://www.youtube.com/watch?v=Kchh5mPVSn8

Z P B P

W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" – rozmowa o niezwykłej władczyni i jej czasach.

#JadwigaAndegaweńska jest z pewnością jedną z najpopularniejszych polskich władczyń. Przyczyniła się do tego między innymi barwna tradycja – zapiski Długosza, obrazy Matejki czy też "Krzyżacy" Sienkiewicza – która utrwaliła w powszechnej świadomości frapujący obraz młodej, szlachetnej, a przy tym nietuzinkowej kobiety. Jaka była naprawdę owa najmłodsza córka Ludwika Węgierskiego i pięknej Elżbiety Bośniaczki? W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" Hanna Maria Giza rozmawiała o Jadwidze Andegawence z prof. Marią Koczerską.

Prof. Koczerska wyjaśniała, dlaczego z trzech córek Ludwika i Elżbiety – Katarzyny, Marii i Jadwigi – na tron polski została przeznaczona najmłodsza. Mówiła również, jakie konsekwencje prawne miała ceremonia zaślubin czteroletniej Jadwigi z ośmioletnim Wilhelmem Habsburgiem. Odpowiadając na pytania słuchaczy, prof. Koczerska opowiadała o charakterze rządów nieletniej władczyni oraz o idei Korony Królestwa Polskiego. Interesującą kwestią okazała się sprawa dalszej historii Jadwigi i jej dawnego narzeczonego: niespełna rok po koronacji przyszłej żony Jagiełły na Wawel przybył Wilhelm. Według Długosza młodzi spotykali się, co więcej: niedoszłe małżeństwo zostało być może skonsumowane…

Prof. Maria Koczerska wyjaśniała także, z jakich powodów #Jagiełło zdecydował się na przyjęcie chrześcijaństwa w obrządku zachodnim, a nie wschodnim oraz dlaczego nie był on takim strasznym kandydatem na męża, jakby się to mogło wydawać.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.
0 xODPOWIEDZ