Hormon wzrostu – skutki niedoborów u dorosłych, jak zwiększyć poziom
Hormon wzrostu (HGH) inaczej somatotropina wbrew powszechnym do niedawna poglądom pełni fundamentalną rolę nie tylko w okresie rozwoju i wzrostu organizmu, ale w czasie całego życia wpływając na szereg istotnych procesów fizjologicznych.
Jest wytwarzany przez przysadkę mózgową w ilości około 0,5 mg na dobę, wrzucany do krwiobiegu pulsacyjne w rytmie dobowym, przy czym największa częstość i amplituda występuje w nocy. Jego ilość zmniejsza się wraz z wiekiem.
Hormon wzrostu odpowiada między innymi za procesy metaboliczne, syntezę białek, węglowodanów, tłuszczów, ma wypływ na układ krwionośny, tkankę kostną, mięśniową, układ odpornościowy, szybkość starzenia się.
Ale to nie wszystko.
Oddziałuje na psychikę i emocje. Jego niedobór przyczynia się do braku wewnętrznego spokoju i równowagi, braku pewności siebie, trudności w relacjach z otoczeniem, zamykaniu się w sobie, braku przedsiębiorczości, zaradności w życiu.
TEST
Sprawdź swój poziom hormonu wzrostu
Odpowiedz na poniższe pytania, za każdą
odpowiedź TAK przyznaj 2 punkty
odpowiedź ani TAK ani NIE przyznaj 1 punkt
odpowiedź NIE przyznaj 0 punktów,
Czy kilka godzin snu po wysiłku wystarcza ci na pełną regenerację organizmu?
Czy odczuwasz głęboki spokój wewnętrzny?
Czy łatwo dostosowujesz się do nowych sytuacji, okoliczności?
Czy uważasz swoje życie za bogate w niespodzianki, odkrycia, doświadczenia duchowe?
Czy stając przed problemem znajdujesz rozwiązania nie zniechęcając się?
Czy masz proporcjonalnie duże dłonie?
Czy chętnie jesz posiłki bogate w białko np. mięso?
Twój wynik
powyżej 11 punktów – bardzo dobry poziom
od 7-10 punktów – średni
poniżej 7 punktów – niedobór hormonu wzrostu
Hormon wzrostu u dzieci jak wiadomo stymuluje wzrost i rozwój organizmu, natomiast u dorosłych spowalnia proces starzenia, może nawet odmłodzić.
Odpowiada za jędrność skóry, elastyczność organów wewnętrznych, tkanek i mięśni, silną sylwetkę, proste plecy, wyraźnie zarysowaną linię bioder, ładnie umięśniony brzuch, uda, siłę i energię, dobrą pamięć.
Zmniejsza tkankę tłuszczową, zwiększa muskulaturę.
Bez prawidłowego poziomu hormonu wzrostu żadna dieta nie przyniesie satysfakcjonujących rezultatów. Hormon wzrostu bowiem ma wpływ na przemianę materii w tym gospodarkę węglowodanową, pobudza i przyspiesza glikogenolizę. Zwiększa wydzielanie glukozy wytwarzanej przez wątrobę i pobudza trzustkę do większego wydzielania insuliny. I co ważne zwiększa lipolizę czyli rozkład tłuszczu w tkance tłuszczowej.
Zbyt niski poziom hormonu wzrostu ma więc wpływ na rozrost tkanki tłuszczowej szczególnie w okolicach brzucha cellulit, nadwagę, skłonność do obrzęków. Jego niedobór powoduje wczesne starzenie się, powstaje sieć drobnych zmarszczek, skóra staje się cienka, pergaminowa, mało elastyczna, tak samo włosy cienkie i słabe. Inne symptomy niedoboru tego hormonu to opadające powieki i policzki, miękki, lejący się brzuch, „bułki” tłuszczu w okolicach kolan, mało elastyczne dłonie, tworzące się fałdy skóry na plecach. Mężczyzn dodatkowo wyróżnia brak muskulatury i powiększone gruczoły piersiowe.
Niski poziom HGH przyczynia się do uczucia ciągłego zmęczenia, w tym porannego nawet po solidnym nocnym odpoczynku, fibromialgii, odczuwania niepokoju i stanów depresyjnych. Według badań osoby cierpiące na chroniczne depresje i przewlekłe zmęczenie niezależnie od wieku mają zwykle jego niedobór.
Niski poziom hormonu wzrostu również zwiększa ryzyko osteoporozy, problemów kardiologicznych, reumatycznych, metabolicznych. Oznacza szybkie starzenie się i krótszą długość życia.
Hormon wzrostu jak zwiększyć jego produkcję?
Według przeprowadzonych badań, na wzrost HGH znaczny wpływ ma dieta, codzienna umiarkowana aktywność fizyczna i korzystanie ze słońca (witamina D) oraz unikanie stresu.
Codzienne posiłki powinny zawierać odpowiednią ilość kalorii w stosunku do potrzeb, w tym dużo białka, produkty stymulujące wydzielanie serotoniny, melatoniny. Odpowiednim typem jest dieta paleo obfitująca w warzywa, owoce, mięso, ryby, jaja. Produkty szczególnie zwiększające poziom HGH to ananas, olej kokosowy, wołowina, fasolka szparagowa, maliny, płatki owsiane
Alkohol, kofeina, cukier, ocet, produkty mączne i mleczne blokują absorpcję z pożywienia tych składników, które są niezbędne do produkcji hormonu wzrostu.
Suplementy pobudzające przysadkę do produkcji hormonu wzrostu
Arganina, lizyna, niacyna, witamina PP, glutamina, tryptofan z witaminą B6, witamina C.
Ciekawostki
Człowiek, u którego nie brakuje hormonu wzrostu w pełni cieszy się życiem, ma dużo energii, jest odporny na wysiłek a jego organizm jest w stanie zregenerować się w ciągu 5-6 godzin. Ma zapał do pracy, czuje swój potencjał, jest ambitny, stawia sobie cele i wyzwania i ma siły by je realizować.
Mężczyzna z odpowiednim poziomem hormonu wzrostu jest idealnym szefem – dynamiczny, logiczny, przedsiębiorczy, zdecydowany, łatwo podejmuje decyzje, umiejętnie ustawia priorytety, znajduje skuteczne rozwiązania problemów i w tym wszystkim odnajduje spokój – nie jest ofiarą stresu. Logicznie przekazuje komunikaty, nie jest agresywny, a odprężony, pewny siebie, nie ma potrzeby udowadniać niczego nikomu a jednocześnie jest wrażliwy. Jego wewnętrzny spokój tonuje otoczenie.
Pod względem fizycznym jest muskularny, ma pełny podbródek i usta, wysokie czoło.
Z kolei kobieta jest silna o zdecydowanym temperamencie, pracowita, charyzmatyczna, cieszy się naturalnym autorytetem, doskonale i bez wysiłku zarządza domem, cechuje ją mądrość życiowa i głęboki spokój wewnętrzny.
Ma wyraźny podbródek, szczękę, kwadratowe ramiona co odejmuje jej nieco kobiecości, ale ma ładną skórę, spokojny regularny oddech, lubi mięso, ryby, warzywa – nie specjalnie przepada za słodyczami.
Sandrine Regiec
Bogusia della Porta
Na podstawie:
Le Régime hormone, dr Thierry Hertoghe, Margherita Enrico, Random House 2005