Witam wszystkich użytkowników tego forum

16.11.22
Jutro w nocy z 18 na 18 .11 będą prowadzone prace konserwacyjne na hostingu - forum może nie działać lub działac z przerwami.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Przyszedł chyba czas, aby przywrócić pełną funkcjonalność forum, w końcu istnieje ono po to, aby każdy mógł prezentować, czy konfrontować swoje poglądy. Jak jest na Ukrainie, każdy kto ma oczy, to widzi. Przywracam wszystkie tematy wojenno - ukraińskie , czy rosyjskie. Nie jest ważne kto z dyskutantów po której stronie będzie stał, jest ważne, aby prezentował jak najbardziej prawdziwe informacje. Dlatego proszę: absolutnie nie kopiować mediów, ani polskich "ekspertów", to można sobie czytać i oglądać poza forum, szkoda miejsca i czasu. W miarę możliwości będziemy się starali prostować i wyjaśniać znaczenie zdarzeń i ich okoliczności.
Poglądy absolutnie nie są powodem do blokowania, czy banowania kogokolwiek, ale proszę je wyrażać w kulturalny sposób. Proszę też sprawdzać cytowane materiały i filmy, aby nie zawierały nieregulaminowych treści.
Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

SMOKI

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 21064
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 949
Podziękował: 34065 razy
Otrzymał podziękowanie: 26500 razy

Re: SMOKI

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 25 paź 2020, 19:05

Obrazek
0 x



cyberlight
Posty: 64
Rejestracja: niedziela 25 paź 2020, 19:26
x 7
x 5
Otrzymał podziękowanie: 40 razy

Re: SMOKI

Nieprzeczytany post autor: cyberlight » niedziela 25 paź 2020, 20:22

Smoki istniały na Ziemi, ale na zawsze odeszły do świata równoległego Fae Realm.
0 x



Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7318
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1337
x 374
Podziękował: 13445 razy
Otrzymał podziękowanie: 13500 razy

Re: SMOKI

Nieprzeczytany post autor: chanell » poniedziałek 23 lis 2020, 10:39

Tatzelwurm: Legenda o tajemniczym stworzeniu z Alp

autor : Dariusz Jaroń

Z górami całego świata związanych jest szereg mitów i tajemnic. Element folkloru i wierzeń lokalnej społeczności czasem wykracza poza zwykłą legendą, której wiarygodność zaczyna i kończy się na ustnych przekazach. Według relacji świadków tatzelwurm jest czymś więcej niż tylko wytworem masowej wyobraźni alpejskich górali.
Skaczący robak, robak z pazurami, górski niedopałek cygara, robak z grubymi łapami czy bazyliszek - to niektóre z określeń stworzenia, pojawiającego się od kilku wieków nie tylko w opowieściach z dreszczykiem przywoływanych przy ognisku...

Hybryda węża, robaka i jaszczurki?

O istnieniu tatzelwurm nie dowiadujemy się wyłącznie z jednej lokalnej legendy.
Mniej lub bardziej potwierdzone informacje o spotkaniu zwierzęcia odnotowywano w Szwajcarii, Austrii, Włoszech, a nawet na terenach dzisiejszej Słowenii. Czym właściwie jest? Czy istnieje naprawdę? Bez względu na to, jak brzmi odpowiedź na te pytania, w ludowych przekazach i doniesieniach medialnych tatzelwurm wciąż ma się świetnie.

Na przestrzeni wieków pojawiły się liczne opisy enigmatycznego stworzenia zamieszkującego alpejskie jaskinie i rozpadliny skalne. Zwierzę - często przedstawiane jako hybryda węża, robaka i jaszczurki - miało ponoć nawet do dwóch metrów długości i potrafiło stać na tylnych łapach.

Świadkowie wspominali z trwogą o ponadprzeciętnej zwinności, skoczności godnej kangura i agresywnej postawie stworzenia wobec zwierząt hodowlanych i ludzi, którzy zakłócili jego spokój.

Chłop z przerażenia padł na serce

Pierwsze wzmianki o tatzelwurm mówią wręcz o istnieniu alpejskiego smoka.
O setkę lat starsza jest historia mężczyzny zbierającego owoce w Möserer Leitstube. Wycieczka na jagody skończyła się dla niego tragicznie. Chłop, zaatakowany podobno przez dwa potwory, zdołał zbiec, ale niedługo potem zmarł na serce. Przed śmiercią opowiedział o wszystkim rodzinie. Miejscowi przygotowali pamiątkową tabliczkę: “W nagłym przerażeniu zmarł tutaj, ścigany przez skaczące robaki, Hans Fuchs z Unken". Jego historię utrwalił kryptozoolog Loren Coleman.

Obrazek
Według ludowych opowieści zwierzę było niebezpieczne dla człowieka /Wikimedia Commons /domena publiczna

Z kolei Josef August Schultes, austriacki botanik, w jednej ze swych publikacji pisał o widywanych w górach małych aligatorach. Je również łączono z tatzelwurm.

Cielsko grubę jak ramię mężczyzny

Inny atak na człowieka miał się zdarzyć w 1826 roku w pobliżu Kitzbühel, znanego dziś ośrodka narciarskiego.

Wysłany po masło chłopiec zginął od ukąszeń zagadkowego pochodzenia. Kiedy w pobliżu zaobserwowano dużą jaszczurkę, urządzono obławę, zakończoną podobno sukcesem. Podobno, ponieważ nie zachowały się wiarygodne opisy “alpejskiego potwora" - poza tabliczką przypominającą o śmierci chłopca, ozdobioną wizerunkiem jaszczura.

Ciekawa jest historia z 1927 roku. Trzech drwali obserwowało tatzelwurm z odległości kilku metrów. Nie zaczepiali zwierzęcia, więc wrócili w jednym kawałku do swych domów. Żeby ocenić prawdziwość ich relacji, każdego z mężczyzn przepytywano oddzielnie. Ich zeznania pokrywały się.

Według ich opisu zwierzę miało około pół metra długości, było grubę jak ramię dorosłego mężczyzny i miało głowę przypominającą koci łeb. Chociaż drwalom nic się nie stało, powtarzali, że stworzenie było agresywne i pomrukiwało niepokojąco w ich kierunku.

Co widziała studentka z Włoch?

Opowieści o tajemniczej kreaturze z Alp wciąż są żywe.
W 2009 roku włoskie media informowały o spotkaniu studentki rolnictwa ze zwinną jaszczurką o niespotykanych w tej części świata rozmiarach. Według relacji kobiety, zwierzę poruszało się na tylnych łapach, miało nawet dwa metry długości, a ze względu na krótkie przednie łapy przypominało... dinozaura.

Relacja studentki nie była odosobniona. Być może pod wpływem zainteresowania mediów, pojawili się kolejni świadkowie, którzy latem 2009 roku zaobserwowali coś, co nie przypominało żadnego ze znanych im zwierząt.


Próby wyjaśnienia alpejskiej legendy

Czy w legendzie o tatzelwurm kryje się ziarno prawdy?
Nie ma na jego istnienie poważnych dowodów, jedyne zdjęcie zwierzęcia opublikowane w 1934 roku zostało uznane za falsyfikat, ale nie zmienia to faktu, że w ludowych przekazach alpejskich górali wiara w tatzelwurm ma się dobrze.

Nauka nie neguje spotkań lokalnych mieszkańców z dziwnym zwierzęciem, wypiera natomiast możliwość istnienia górskiego smoka lub innego potwora, polującego na zwierzęta hodowlane i terroryzującego alpejską ludność od setek lat.

W opinii osób twardo stąpających po ziemi, tatzelwurm to nic innego jak gatunek płaza, gada lub ssaka, spokrewnionego chociażby z salamandrą olbrzymią, helodermą lub łasicą, który w połączeniu z wybujałą wyobraźnią człowieka może podpowiadać naszym oczom cuda.

Szczególnie w górach, kiedy zmęczenie mocno daje się ludziom we znaki...



Czytaj więcej na https://menway.interia.pl/styl-zycia/ci ... ign=chrome
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 21064
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 949
Podziękował: 34065 razy
Otrzymał podziękowanie: 26500 razy

Re: SMOKI

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 05 mar 2021, 13:03

Obrazek :o
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 21064
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 949
Podziękował: 34065 razy
Otrzymał podziękowanie: 26500 razy

Re: SMOKI

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 11 kwie 2021, 19:58

Jaskinia Naka, Tajlandia - Kamienny wąż

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://www.journeyingtheglobe.com/lege ... _gLQBWzVp4
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 21064
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 949
Podziękował: 34065 razy
Otrzymał podziękowanie: 26500 razy

Re: SMOKI

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 12 kwie 2021, 17:56

Obrazek
Chiclayo, Peru.

To posąg reprezentujący Boga Morropa z mitologii mochicznej, reptilian znany jako Iguana Man(człowiek-iguana). Mochicy uważają go za potężną postać, mediator pośród świata żywych i umarłych.

https://www.youtube.com/watch?v=y74cUHzNzlk&t=6s

Statue of a Reptilian Humanoid in Peru
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 21064
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 949
Podziękował: 34065 razy
Otrzymał podziękowanie: 26500 razy

Re: SMOKI

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 23 kwie 2021, 12:07

Legenda o smoku wawelskim - wirtualna wycieczka po Krakowie z drona
Data premiery: 6 maj 2020

https://www.youtube.com/watch?v=QHX_EtXXSpM

Chodźże na wycieczkę

Legenda o smoku wawelskim i jej ślady w Krakowie - nie tylko dla dzieci! Pomysł na to, jak zrobić swojego smoka w domu.

Zdjęcia z drona: Piotr Zioło
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 15322
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1033
x 465
Podziękował: 16586 razy
Otrzymał podziękowanie: 23386 razy

Re: SMOKI

Nieprzeczytany post autor: songo70 » piątek 23 kwie 2021, 14:23

dziś- Dzień Świętego Jerzego – święto patrona Anglii

Obrazek
Wśród ważnych, narodowych świąt Wielkiej Brytanii nie sposób nie wymienić obchodów Dnia Św. Jerzego, które przypadają na 23 kwietnia. Rzymski żołnierz, pogromca smoka i średniowieczny wzór cnót. Kim był św. Jerzy? Sprawdź, jak wiele wiesz o patronie Anglii.

Kim był patron Anglii?
W Wielkiej Brytanii obchodzi się w ciągu roku kilka okoliczności, skoncentrowanych wokół świętych. Najbardziej rozpoznawane wśród obcokrajowców pozostają huczne obchody na Dzień Św. Patryka. Sporym zainteresowaniem cieszy się także Dzień Św. Andrzeja, szczególnie wystawnie organizowany w Szkocji.

W ostatnich latach na znaczeniu zyskuje Dzień Św. Jerzego, który stopniowo odzyskuje swoją popularność. Być może przyczyn tego należy doszukiwać się w fakcie, że właśnie takie imię otrzymał pierworodny syn księcia Williama. Kim właściwie był święty Jerzy, patron Anglii?

Św. Jerzy urodził się około roku 280 na terenach, które dzisiaj mieszczą się w granicach Turcji. Z Wielką Brytanią miał więc niewiele wspólnego, a co więcej – najprawdopodobniej nigdy nawet nie odwiedził Anglii. Był za to hrabią, żołnierzem armii rzymskiej, a także należał do osobistej straży cesarza Dioklecjana.

Zgodnie z podaniami historycznymi św. Jerzy miał przeciwstawić się okrutnym rozporządzeniom władcy, który nakazał prześladowanie chrześcijan. Sam, będąc wyznawcą wiary chrześcijańskiej, Jerzy nie był w stanie wypełnić swojego żołnierskiego obowiązku. Został przez to skazany na torturowanie, a ostatecznie – śmierć poprzez ścięcie.

Obrazek
https://angloville.pl/artykuly/dzien-sw ... na-anglii/
0 x


"Węgry są po stronie Węgier!"
"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 21064
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 949
Podziękował: 34065 razy
Otrzymał podziękowanie: 26500 razy

Re: SMOKI

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 10 lip 2021, 16:00

GAD'ZILLA Z ANNABERG'U Lacerta agilis (Góra Św. Anny, Lipiec 2021)
6 lip 2021

https://www.youtube.com/watch?v=a2deQ6zWhKQ

paleostone

Główny reprezentant annogórskich gadów (Jaszczurka zwinka). Kiedyś łapane do rąk - dzisiaj złapana w obiektyw ...
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 21064
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 949
Podziękował: 34065 razy
Otrzymał podziękowanie: 26500 razy

Re: SMOKI

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 25 sie 2021, 18:47

Gdzie są polskie dinozaury?
24 sie 2021

https://www.youtube.com/watch?v=Fj_Cr7fbS8c

Uwaga! Naukowy Bełkot
0 x



Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7318
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1337
x 374
Podziękował: 13445 razy
Otrzymał podziękowanie: 13500 razy

Re: SMOKI

Nieprzeczytany post autor: chanell » czwartek 26 sie 2021, 12:30

janusz pisze:
środa 25 sie 2021, 18:47
Gdzie są polskie dinozaury?
24 sie 2021


Uwaga! Naukowy Bełkot
jak to gdzie ? Jeden na pewno pod Wawelem :P
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 21064
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 949
Podziękował: 34065 razy
Otrzymał podziękowanie: 26500 razy

Re: SMOKI

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 26 sie 2021, 20:02

NOWE i Tajemnicze Gatunki Polskich Gadów
25 sie 2021

https://www.youtube.com/watch?v=J7f1m0rAJeM

Magia Natury

Gady to niezmiennie fascynujące stworzenia. Choć te żyjące w naszym kraju osiągają niewielkie rozmiary, to mimowolnie widzimy w nich ogromne, prehistoryczne stworzenia zwane dinozaurami. Są najmniej liczną gromadą polskich kręgowców, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że lista gatunków naszych gadów wydłużyła się w ostatnich latach. Przy czym trzeba zaznaczyć, że wcale nie chodzi tu o obce gatunki inwazyjne, to byłoby zbyt proste.
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 21064
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 949
Podziękował: 34065 razy
Otrzymał podziękowanie: 26500 razy

Re: SMOKI

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 01 wrz 2021, 17:54

„Zamarznięty smok”, który tkwił w lodzie przez 76 milionów lat
1 wrz 2021

https://www.youtube.com/watch?v=TninGsb7AqM

JASNA STRONA

Jak wyglądała Ziemia u zarania dziejów? Naukowcy wciąż dokonują nowych odkryć i przedstawiają coraz to nowe fakty o naszej planecie oraz gatunkach roślin i zwierząt, które zamieszkiwały ją miliardy lat temu. Odnaleźli w lodzie wiele świetnie zachowanych ciekawostek. Jedną z nich był „zamarznięty smok” w Kanadzie. To i 11 innych obiektów znalezionych w wiecznej zmarzlinie przyprawiły niejednego naukowca o dreszcze!
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 15322
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1033
x 465
Podziękował: 16586 razy
Otrzymał podziękowanie: 23386 razy

Re: SMOKI

Nieprzeczytany post autor: songo70 » niedziela 12 wrz 2021, 12:22

152. SMOKI NIE ISTNIEJĄ - SYNCHRONICZNOŚĆ I MAGIA W NASZYM ŻYCIU


https://youtu.be/6k9gQbVsDoQ
0 x


"Węgry są po stronie Węgier!"
"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7318
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1337
x 374
Podziękował: 13445 razy
Otrzymał podziękowanie: 13500 razy

Re: SMOKI

Nieprzeczytany post autor: chanell » niedziela 12 wrz 2021, 15:37

Jak to smoki nie istnieją ???
Wczoraj odbyła się w Krakowie parada smoków :D :D

Obrazek

https://gazetakrakowska.pl/krakow-wielk ... 3-15797710
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 21064
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 949
Podziękował: 34065 razy
Otrzymał podziękowanie: 26500 razy

Re: SMOKI

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 07 sty 2022, 17:43

CZY SMOKI ISTNIAŁY NAPRAWDĘ?
16 gru 2021

https://www.youtube.com/watch?v=ttw9VUkF2Uc

Borówka

Czy smoki istniały naprawdę? Wyklad Alfreda Jana Palli
0 x



Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7318
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1337
x 374
Podziękował: 13445 razy
Otrzymał podziękowanie: 13500 razy

Re: SMOKI

Nieprzeczytany post autor: chanell » wtorek 01 lut 2022, 10:52

Smok wawelski istniał naprawdę i miał 6 metrów. Naukowcy z Uppsali nie uważają go za legendę

W każdej legendzie jest ziarno prawdy, ale nie zajmujemy się tu legendami. Ten smok istniał naprawdę, a naukowcy z Uniwersytetu Uppsali pochwalili się w Scientific Reports fascynującymi informacjami na temat prawdziwego smoka.

Archozaur sprzed 210 milionów lat jest dalekim przodkiem krokodyli i ptaków. Ten konkretny naprawdę figuruje w rejestrach paleobiologów pod nazwą Smok wawelski, gdzie „smok” jest rodzajem, a „wawelski” konkretnym gatunkiem. Nie tylko jego nazwa jest fascynująca. Naukowcy zwrócili uwagę na jego wyjątkowe zachowanie, nawet jak na smoka. Z analizy koprolitów (czyli skamieniałych odchodów) zwierzęcia wynika, że potrafił miażdżyć i kruszyć potężnymi zębami kości dużych zwierząt. Dzięki temu zdobywał pożywny szpik oraz zawartą w nich sól. Tego typu praktyka jest częsta u ssaków, jednak rzadka u archozaurów.

Większość mięsożernych prehistorycznych gadów wykorzystywała swoje ostre jak brzytwy zęby do odrywania mięsa z ciała ofiar, zdecydowanie rzadziej kruszyły nimi kości. Wyjątkiem może być rodzina tyranozaurów. W opublikowanym w Scientific Reports badaniu możemy przeczytać, że Smok wawelski był dwunożnym stworzeniem potrafiącym osiągać rozmiar nawet do 5-6 metrów. Żył 140 milionów lat przed nastaniem tyranozaurów w Ameryce Północnej i był do nich nawet podobny.

Trzy koprolity przypisywane temu gatunkowi zostały zanalizowane metodą mikrotomografii, dzięki czemu odtworzono zawartość posiłków smoka w wersji trójwymiarowej. Próbki w 50% zawierały kości wielkich płazów i młodych dicynodontów. Do tego znaleziono kilka zębów ewidentnie należących do „producenta” próbek, co oznacza, że były one prawdopodobnie w ciągu życia regularnie ścierane podczas gryzienia twardych pokarmów i zastępowane nowymi. Na kościach zidentyfikowanych w próbkach widać wyraźne ślady zębów. Możemy zatem być pewni, że na terenach dzisiejszej Polski wiele milionów lat temu polowały ogromne i niesamowite bestie, potężne jaszczury zdolne do kruszenia kości ostrymi zębami. To chyba wystarczająco, by nazwać je smokami, prawda? Zianie ogniem możemy sobie odpuścić.

Źródło: EurekAlert!
https://www.national-geographic.pl/arty ... dfy5Wa5vVA
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 21064
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 949
Podziękował: 34065 razy
Otrzymał podziękowanie: 26500 razy

Re: SMOKI

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 05 mar 2022, 17:39

Smoki przybyły z Syriusza
3 mar 2022

https://www.youtube.com/watch?v=Ny4o2De6U-0

Tajemity

Stare legendy chińskie mówią, że smoki spadły na tę planetę z nieba. „Synowie nieba” stworzyli pierwszy kalendarz i podręcznik medycyny. Kobieta Juan Di - jedna z kosmitek stworzyła na Ziemi sztuczną armię smoków, które napędzane były hydraulicznie. Co takiego odkryto w 1989 roku w grobowcu Sipan? Kim były mądre smoki, które zeszły ze Słońca i nauczyły mieszkańców ziemi obserwować niebo, uprawiać rośliny, obrabiać kamienie, czytać kalendarz i inne ważne rzeczy?
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 21064
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 949
Podziękował: 34065 razy
Otrzymał podziękowanie: 26500 razy

Re: SMOKI

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 25 maja 2022, 19:45

10 LEGENDARNYCH SMOKÓW
23 maj 2022

https://www.youtube.com/watch?v=g23Nv0tKZXw

ŚWIATOWA DYSZKA
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 21064
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 949
Podziękował: 34065 razy
Otrzymał podziękowanie: 26500 razy

Re: SMOKI

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 26 sie 2022, 18:25

Ciekawostki o Dinozaurach | Poznaj Pierzaste Dinozaury | Historia życia | Odcinek 2 | Lektor Polski
21 sie 2022

https://www.youtube.com/watch?v=13xmmvHiSQQ

FILM FOR YOU

Film przyrodniczy, film dokumentalny z polskim lektorem: Chcesz poznać kilka faktów na temat dinozaurów i piór? Które dinozaury miały pióra i dlaczego? Czy widziałeś kiedyś pierzastego welociraptora? Pierzasty dinozaur to każdy gatunek dinozaura posiadający pióra. Chociaż obejmuje to wszystkie gatunki ptaków, istnieje hipoteza, że wiele, jeśli nie wszystkie nieptasie gatunki dinozaurów, również posiadały pióra w jakimś kształcie lub formie. Zasugerowano, że pióra pierwotnie wyewoluowały w celu izolacji termicznej, podobnie jak ich przeznaczenie w dzisiejszym puchu ptaków niemowląt, przed ich ostateczną modyfikacją u ptaków w struktury wspierające lot. Historia życia tylko na kanale @FILM FOR YOU
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 21064
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 949
Podziękował: 34065 razy
Otrzymał podziękowanie: 26500 razy

Re: SMOKI

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 19 wrz 2022, 12:29

Park dinozaurów - Krasiejów
18 wrz 2022

https://www.youtube.com/watch?v=hiCgNsyJlEA

Jerzyna K
0 x



ODPOWIEDZ