Drodzy forumowicze i goście!

25.11.2021
Wszystko wskazuje na to, że nasze forum działa już na nowym hostingu, tu nie powinniśmy już minutami oczekiwać na załadowanie się strony. Jest to nowoczesny hosting, gdzie zasoby są skalowalne, więc nie będzie blokad i zahamowań. Ponoć nie ma też limitów dla baz danych, więc możemy znów spokojnie wszystko pisać i wstawiać, ale kopiowanie poprzednich postów i blisko z góry nie będzie tolerowane, bo szkoda czasu czytających.
Będziemy jeszcze robić upgrade skryptu forum, więc jakieś przerwy będą, jeszcze nie wiem kiedy.
Życzę forumowiczom i gościom przyjemnego surfowania i odnalezienia tego, co was interesuje. No i zdrówka dla wszystkich!

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Egipt - Historia i najnowsze odkrycia archeologiczne

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 6911
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1271
x 353
Podziękował: 12715 razy
Otrzymał podziękowanie: 13015 razy

Egipt - Historia i najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: chanell » sobota 02 lut 2013, 23:34

Nowe egipskie piramidy, większe niż w Gizie? Znalazł je Google Earth

Obrazek

Amerykańska archeolog twierdzi, że znalazła dwa nowe skupiska piramid w Egipcie. Odkrycia miała dokonać za pomocą internetowych zdjęć satelitarnych. Jeden z płaskowyżów widocznych na zdjęciach jest większy niż piramida w Gizie. Jednak eksperci przestrzegają: trzeba poczekać na badania.
Jeśli dalsze badania potwierdzą, że miejsca wskazane przez Google Earth to naprawdę starożytne kopce, będzie to największy znany naukowcom kompleks piramid. Rozmiarami przerasta bowiem rekordowy jak dotychczas Płaskowyż Gizy, czyli kompleks, do którego zalicza się trzy królewskie piramidy, sfinksa, zespół świątynny, kilka cmentarzy i wioskę robotników pracujących przy budowie piramid. O znalezisku poinformowała stacja Sky News. Jednak eksperci przestrzegają: zanim ogłosimy sukces, należy poczekać na dokładne analizy.

Według doniesień amerykańskich badaczy znalezione na zdjęciach satelitarnych budowle mają niezwykły kształt. - Kopiec wydaje się mieć bardzo płaski szczyt i ciekawie symetryczny trójkątny kształt, który z upływem czasu uległ ciężkiej erozji - opisuje jeden z obiektów archeolog Angela Micol. Badaczka szuka piramid za pomocą Google Earth od kilku. - Obrazy mówią same za siebie. Oczywiste wydaje się, co mogą zawierać znalezione miejsca. Jednak żeby sprawdzić, czy to rzeczywiście piramidy, potrzebne jest ich dokładne zbadanie - zastrzega Micol. Dlatego zamierza teraz wybrać się na miejsce znaleziska.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/51,114885,12308045.html?i=2
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 6911
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1271
x 353
Podziękował: 12715 razy
Otrzymał podziękowanie: 13015 razy

Re: Egipt - Historia i najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: chanell » niedziela 10 mar 2013, 20:02

TAJEMNICA GROBOWCA PTAKÓW.

Sensacyjne odkrycie systemu jaskiń na płaskowyżu w Gizie, dokonane przez znanego historyka i pisarza Andrew Collinsa.

Studiując staroegipską „Księgę Umarłych”, brytyjski historyk i autor bestsellerowej powieści „Bogowie Edenu”, wysnuł hipotezę, że opisana w rytualnych tekstach dwunastogodzinna droga duszy faraona po Duat czyli zaświatach może mieć swój odpowiednik w rzeczywistości.

- Moje zainteresowanie skupiło się na piątej godzinie podróży zmarłego władcy, kiedy to jego dusza trafiała do Ro-Setau podziemnego miejsca, którego władcą był bóg o głowie ptaka nazywany Sokarem – opowiada Andrew Collins . W późniejszych czasach Sokar utożsamiany był z Ptahem i Ozyrysem, a jego władczą domeną stała się Sakkara stanowiąca część wielkiej nekropolii memfickiej. A ponieważ, w Sakkarze znajdują się trzy największe piramidy egipskie wysnułem domniemanie, że dawne Ro-Setau odpowiada współczesnemu płaskowyżowi w Gizie i tam właśnie należy szukać podziemnych korytarzy.

CZAS POSZUKIWAŃ

Teza o ukrytych komnatach w okolicach Wielkiej Piramidy w Gizie lub posągu Sfinksa nie jest niczym nowym. Wspominał już o tym w latach dwudziestych i trzydziestych XX-go wieku w swoich słynnych readingach Edgar Cayce, wskazując okolice łap Sfinksa jako obszar, w którym znajduje się ukryte wejście do podziemnych korytarzy prowadzących do swoistej biblioteki zawierającej wiedzę starożytnych, które to miejsce śniący prorok nazywał Komnatą Zapisów (Hall of Records). Organizacja Edgara Cayce’go bardzo poważnie podeszła do tych przekazów i od 1957 roku poszukiwania ukrytych komnat były prowadzone do czasów współczesnych. Największy przełom w badaniach nastąpił dopiero po 2008 roku kiedy to kolejna ekspedycja wspierana przez dr Zahi Hawassa dowierciła się do pustych przestrzeni podziemnych w okolicach lewej łapy Sfinksa. Prowadzący poszukiwania amerykański archeolog Mark Lehner ze smutkiem skonstatował, że wszystkie odkryte przez nich pustki zalane są wodą i dalsze ich spenetrowanie może się bardzo przeciągnąć.

Andrew Collins wyznaczył sobie o wiele szerszy obszar poszukiwań na płaskowyżu w Gizie, niż tylko najbliższe sąsiedztwo Wielkiego Lwa. Opierając się na domysłach architektów, że już starożytni musieli sobie zdawać sprawę, że tereny pod Sfinksem zawsze będę narażone na zalanie przez wylewy Nilu, postanowił skupić się na terenach położonych o wiele wyżej.

- W zrobieniu kolejnego kroku znowu pomogły mi hieroglify, tym razem pochodzące ze świątyni w Edfu - tłumaczy Collins. – Świątynne teksty opisywały historię stworzenia świata i miejsce położenia mitycznej krainy nazywanej Ojczyzną Pierwotnych, zamieszkałej przez Istoty podobne do ptaków. Dostać się tam można było wchodząc do Studni Dusz (duat m ba). Wielu egiptologów uważa, że opisywane w tekstach budowle istniały kiedyś w czasach przed faraonami gdzieś na północ od Memfis, czyli okolicy Gizy. Wyposażony w tę wiedzę zabrałem się w 1985 roku za poszukiwanie Studni Dusz.

Początkowo pisarz skoncentrował się na penetrowaniu wydatnego wzniesienia leżącego w odległości kilkuset metrów na południe od posągu Sfinksa. Wzniesienie to nazywane przez współczesnych Egipcjan Gebel Ghibli (z arabskiego: południowy kopiec) od zawsze stanowiło pierwotny punkt geodezyjny dla wszystkich kartografów, a nawet odwoływano się do niego jako do czwartej naturalnej piramidy. Miejscowa ludność nazywa to wzgórze także Tarfaja, co oznacza „miejsce początku”.

- Szukając świętej studni natrafiłem na leżący u podnóża Gebel Ghibli, niedostępny dla zwykłych turystów Beer el-Samman, muzułmański cmentarz, na którego terenie znajduje się bardzo stara studnia - mówi Andrew Collins.

- Miejscowa legenda głosi, że jest to wejście do świata podziemnych jaskiń. Spotkałem nawet pewnego Egipcjanina, który twierdził, że udało mu się wejść do tej studni, gdy poziom wód gruntowych był wyjątkowo niski. Muzułmanin przekonywał mnie, że pod ziemią dostrzegł szereg rozchodzących się poziomo jaskiń. Jeden z korytarzy biegł nawet w kierunku posągu Sfinksa.

Ponieważ tego odkrycia dokonałem na wschód od Sfinksa doszedłem do wniosku, że studnia w Beer el-Samman mogłaby być wyjście z podziemnego Duat, skąd dusza faraona wraz ze słońcem o świcie udawała się w podróż do gwiazd. A zatem wejścia do egipskich zaświatów należałoby szukać w całkowicie odwrotnym kierunku – tam gdzie słońce zachodzi.

NA ZACHÓD

ObrazekObrazek
Przyjaciel Andrew Collinsa archeolog Nigel Skinner-Simpson pokazał mu mapę okolic Gizy narysowaną ok. 1837 roku przez angielskiego inżyniera i antropologa Johna Shae Perring’a (1813 – 1869), na której umieszczona została niepozorna świątynia leżąca na zachód od piramidy Cheopsa, nazwana grobowcem z mumiami ptaków. I chociaż pisarz nigdy nie słyszał o tym miejscu, to bardzo się nim zainteresował z powodu odnajdywanych tam ptasich mumii.

John Shae Perring- Natychmiast skojarzyłem zwyczaj składania ofiar z ptaków z kultem Sokara, strażnika podziemnego świata Ro-Setau - mówi Collins. – John Shae Perring wraz z innym angielskim archeologiem i wojskowym sir Richard’em William’em Howard’em Vyse (1784 – 1853) spenetrowali ten grobowiec oznaczając go na mapie jako centrum ptasiego kultu. Gdyby ptaki, które składano tam w ofierze były sokołami to grobowiec należałby do Sokara, natomiast gdyby mumifikowano tam ibisy to z pewnością chodziłoby o Thota, zwanego z grecka Hermesem, kolejnego boga będącego władcą podziemi i strażnikiem wiedzy tajemnej (Komnaty Zapisów). Koniecznie musiałem zbadać ten grobowiec.

NIEGOŚCINNY GROBOWIEC

W okolice Grobowca Ptaków Andrew Collins trafił dopiero w styczniu 2007 roku. Wraz z grupą przyjaciół postanowił gruntownie przebadać to niepozorne miejsce, które mimo tak bliskiego sąsiedztwa kompleksu piramid nie było dotychczas odnotowane w żadnym popularnym przewodniku. (obecnie można je oglądać na satelitarnych mapach internetowych okolic Gizy). Fasada Grobowca przypomina bardzo wydłużony półksiężyc z wejściem do świątyni w samym jego centrum. Wiek budowli jest bardzo trudny do ustalenia, a styl jej budowy nie przypomina niczego, co można znaleźć na płaskowyżu w Gizie. Ekipa Andrew Collinsa odnalazła w murach świątyni wiele nisz i schowków, w których prawdopodobnie składano ptasie ofiary. Mimo wielokrotnych penetracji, spowitego w całkowitych ciemnościach, wnętrza Grobowca poszukiwaczom nie udało się odnaleźć wejścia do podziemi lub chociażby nowych ukrytych pomieszczeń. Zasmuceni brakiem efektów opuścili Egipt.
Henry SaltW cztery miesiące później przyjaciel Collinsa Nigel Skinner-Simpson po raz kolejny dostarczył mu intrygującej wskazówki dotyczącej wejścia do podziemnego świata. W maju 2007roku British Museum wydało liczące ponad 150 lat pamiętniki brytyjskiego dyplomaty, rysownika i niestrudzonego kolekcjonera sztuki Henry’ego Salt’a (1780 –1827). Autor pamiętników opisuje jak w 1817 roku wraz z Włochem Giovanni’m Caviglią spenetrował, leżące na zachód od Wielkiej Piramidy, katakumby, którymi dostali się do naturalnych jaskiń i wędrowali nimi przez kilkaset metrów. Dołączony do pamiętników plan sporządzony przez Salt’a nie pozostawiał żadnej wątpliwości, że chodziło o Grobowiec Ptaków. Andre Collins postanowił jeszcze raz odwiedzić to skrywające swoje tajemnice miejsce.

POWRÓT
Teza o ukrytych komnatach w okolicach Wielkiej Piramidy w Gizie lub posągu Sfinksa nie jest niczym nowym. Wspominał już o tym w latach dwudziestych i trzydziestych XX-go wieku w swoich słynnych readingach Edgar Cayce, wskazując okolice łap Sfinksa jako obszar, w którym znajduje się ukryte wejście do podziemnych korytarzy prowadzących do swoistej biblioteki zawierającej wiedzę starożytnych, które to miejsce śniący prorok nazywał Komnatą Zapisów (Hall of Records). Organizacja Edgara Cayce’go bardzo poważnie podeszła do tych przekazów i od 1957 roku poszukiwania ukrytych komnat były prowadzone do czasów współczesnych. Największy przełom w badaniach nastąpił dopiero po 2008 roku kiedy to kolejna ekspedycja wspierana przez dr Zahi Hawassa dowierciła się do pustych przestrzeni podziemnych w okolicach lewej łapy Sfinksa. Prowadzący poszukiwania amerykański archeolog Mark Lehner ze smutkiem skonstatował, że wszystkie odkryte przez nich pustki zalane są wodą i dalsze ich spenetrowanie może się bardzo przeciągnąć.

Andrew Collins wyznaczył sobie o wiele szerszy obszar poszukiwań na płaskowyżu w Gizie, niż tylko najbliższe sąsiedztwo Wielkiego Lwa. Opierając się na domysłach architektów, że już starożytni musieli sobie zdawać sprawę, że tereny pod Sfinksem zawsze będę narażone na zalanie przez wylewy Nilu, postanowił skupić się na terenach położonych o wiele wyżej.

- W zrobieniu kolejnego kroku znowu pomogły mi hieroglify, tym razem pochodzące ze świątyni w Edfu - tłumaczy Collins. – Świątynne teksty opisywały historię stworzenia świata i miejsce położenia mitycznej krainy nazywanej Ojczyzną Pierwotnych, zamieszkałej przez Istoty podobne do ptaków. Dostać się tam można było wchodząc do Studni Dusz (duat m ba). Wielu egiptologów uważa, że opisywane w tekstach budowle istniały kiedyś w czasach przed faraonami gdzieś na północ od Memfis, czyli okolicy Gizy. Wyposażony w tę wiedzę zabrałem się w 1985 roku za poszukiwanie Studni Dusz.

Początkowo pisarz skoncentrował się na penetrowaniu wydatnego wzniesienia leżącego w odległości kilkuset metrów na południe od posągu Sfinksa. Wzniesienie to nazywane przez współczesnych Egipcjan Gebel Ghibli (z arabskiego: południowy kopiec) od zawsze stanowiło pierwotny punkt geodezyjny dla wszystkich kartografów, a nawet odwoływano się do niego jako do czwartej naturalnej piramidy. Miejscowa ludność nazywa to wzgórze także Tarfaja, co oznacza „miejsce początku”.

- Szukając świętej studni natrafiłem na leżący u podnóża Gebel Ghibli, niedostępny dla zwykłych turystów Beer el-Samman, muzułmański cmentarz, na którego terenie znajduje się bardzo stara studnia - mówi Andrew Collins.

- Miejscowa legenda głosi, że jest to wejście do świata podziemnych jaskiń. Spotkałem nawet pewnego Egipcjanina, który twierdził, że udało mu się wejść do tej studni, gdy poziom wód gruntowych był wyjątkowo niski. Muzułmanin przekonywał mnie, że pod ziemią dostrzegł szereg rozchodzących się poziomo jaskiń. Jeden z korytarzy biegł nawet w kierunku posągu Sfinksa.

Ponieważ tego odkrycia dokonałem na wschód od Sfinksa doszedłem do wniosku, że studnia w Beer el-Samman mogłaby być wyjście z podziemnego Duat, skąd dusza faraona wraz ze słońcem o świcie udawała się w podróż do gwiazd. A zatem wejścia do egipskich zaświatów należałoby szukać w całkowicie odwrotnym kierunku – tam gdzie słońce zachodzi.Ekipa pisarza powróciła do Gizy dopiero 3-go marcu 2008 roku. Wyposażeni w silne latarki i aparaty fotograficzne o mocnych fleszach przeszukiwali budowlę centymetr po centymetrze.

Obrazek
Andrew Collins w jaskini
Kiedy po raz wtóry mieliśmy się już poddać, na jednej z tylnych ścian Grobowca znalazłem niepozorną szczelinę, za którą znajdowała się naturalna jaskinia - wspomina Collins. – Za ścianą odkryliśmy ogromną komorę jaskiniową przypominającą sześcian, którego boki nosiły ślady poszerzania ułatwiającego dalsze przemieszczanie się. Na podłodze jaskini leżały duże głazy oraz kawałki skały, które kiedyś musiały oderwać się od kamiennego stropu. I chociaż jaskinia była pełna pająków, setek nietoperzy, a w powietrzu unosił się nieprzyjemny zapach guana i tak postanowiliśmy ją spenetrować.
Andrew Collins wraz żoną Sue oraz innymi członkami wyprawy systematycznie badał wszystkie zakątki jaskini odkrywając przejścia do kolejnych pomieszczeń i ciągnącego się z północy na południe wyjątkowo długiego przesmyku nazwanego przez odkrywców Jaskinią Węża (Kahf el – Hanash). Od 7 marca aż do 13 kwietnia 2008 roku podczas czterech wypraw ekipa pisarza przebadała odcinek jaskini o sumarycznej długości ok. 350 metrów. Swoje poszukiwania zakończyli w kolejnym wąskim przesmyku, ponieważ dźwięk, który tam usłyszeli wskazywał na obecność jakiegoś dużego drapieżnego zwierzęcia.

Opuszczając Grobowiec Ptaków mieli świadomość doniosłości swojego odkrycia i faktu, że będą musieli powiadomić o tym egipskie władze.

ODKRYCIA I MISTYFIKACJE

Jaskinia Węża jest bardzo stara i może liczyć sobie nawet do dwóch milionów lat. Geologicznie powstała na skutek erozyjnego działania wody i była dostępna dla zwierząt i ludzi przez bardzo długi czas, do chwili zbudowania u jej wejścia Grobowca Ptaków. We wnętrzach jaskiń poszukiwacze nie znaleźli żadnych hieroglifów ani innych rysunków stworzonych ludzką ręką.

Obrazek
Sue Collins w jaskini

Początkowo zainteresowany odkryciem Andrew Collins’a drZahi Hawass, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności, po kilku miesiącach zbagatelizował całą sprawę twierdząc, że w Grobowcu Ptaków nie ma nic ciekawego. Gdy rewelacjami pisarza zainteresowała się prasa, telewizja i Internet, Hawass postanowił wygłosić oświadczenie, w którym ponownie zmarginalizował sprawę. W tym samym czasie sam wysłał ekipę do Grobowca, która nie tylko spenetrowała jaskinie, ale także odkryła dwa bliźniacze wejścia do niższego poziomu świątyni, odpowiadającemu szkicom Johna Perring’a z 1837roku. Wszystkie te rewelacje można było zobaczyć w jednym z odcinków telewizyjnego programu ”Chasing Mummies” (Łowcy mumii), wyemitowanym 1-go września 2010 roku przez History Channel, którego gwiazdą i producentem jest sam dr Zahi Hawass. Założeniem programu było obalenie poglądów „piramidiotów”, że pod piramidami i posągiem Sfinksa znajdują się jakieś tajemne korytarze i ukryte pomieszczenia. Kluczowym dowodem było zaprezentowanie przed kamerami, że odkryte przez Collinsa jaskinie prowadzą do nikąd i nie mają żadnego tajnego połączenia z jakąkolwiek świątynią w Gizie.

Obrazek
Plan jaskini węża

Aby nikt nie mógł podważyć słów Ministra Starożytności końcowa część jaskini została zasypana, a wejście do Grobowca Ptaków zamknięto solidną kratą.

EPILOG PEŁEN DOMYSŁÓW


Ponieważ jaskinie biorące swój początek w Grobowcu Ptaków nie zostały do końca spenetrowane, nie można powiedzieć gdzie naprawdę się kończą. Najnowsze zdjęcia płaskowyżu w Gizie wykonane techniką radarową przez satelitę TerraSAR-X, wykazują wiele pustych przestrzeni i uskoków skalnych ciągnących się dwoma równoległymi łukami przez cały płaskowyż Giza, między innymi także pod Grobowcem Ptaków i Północną ścianą, drugiej co do wielkości budowli, piramidy Chefrena.

- Jeżeli założymy, że, odkryta przez nas, Jaskinia Węża miała jakieś połączenie z piramidą Chefrena, to możliwe, że stanęliśmy u progu rozwiązania kolejnej zagadki – mówi Andrew Collins. – – Stara egipska legenda głosi, że podziemia piramidy Chefrena skrywają komorę będącą grobowcem Thota – Hermesa, boga będącego strażnikiem wiedzy tajemnej. Obok mumii samego boga grobowiec ma także zawierać cenny artefakt nazywany powszechnie Szmaragdową Tablicą. Spotkałem nawet egiptologa, który wierzył, że grobowiec Hermesa faktycznie znajduje się gdzieś na terenie Gizy i nazywał go Zieloną Komorą. Jego zdaniem Szmaragdowa Tablica jest tylko poetycką metaforą odnoszącą się do zielonych ścian grobowca, na których spisano pierwotne Teksty Piramid zawierające historię stworzenia i wędrówkę dusz po zaświatach.

Obrazek
Wejście do Grobowca Ptaków

Obrazek
Obrazek
A zatem, tajemniczej Komnnaty Zapisów wskazywanej w readingach przez Edgara Cayce’go należałoby szukać nie między łapami Sfinksa lecz o wiele wyżej przy północnej ścianie piramidy Chefrena.

Autor: Włodzimierz Adam Osiński

(na podstawie wykładu wygłoszonego przez Andrew Collinsa 29.V.2011 w Warszawie podczas międzynarodowego sympozjum „Tajemnice Starożytnego Egiptu”)

Fot: autora oraz: Internet, wikipedia, www.andrewcollins.com

ANDREW COLLINS (ur. 1957) – brytyjski historyk i pisarz popularnonaukowy. Wybitny badacz tajemnic starożytnych cywilizacji, przedstawia nowe fakty dotyczące tajemniczych początków dawnych cywilizacji w formie pasjonujących poszukiwań intelektualnych. Jest autorem kilkunastu pozycji książkowych zawierających rezultaty jego naukowych dociekań oraz relacji z wypraw. W Polsce znany z książki „Bogowie Edenu” 1998 (Gods of Eden). Podczas pobytu w Warszawie promował swoją najnowszą książkę ”Beneath the Pyramids” 2009.
http://npn.org.pl/?p=6747
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 6911
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1271
x 353
Podziękował: 12715 razy
Otrzymał podziękowanie: 13015 razy

Re: Egipt - Historia i najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: chanell » sobota 08 cze 2013, 23:20

Największy port Egiptu ukryty na dnie morza

Obrazek
(fot.Christoph Gerigk/Franck Goddio/Hilti Foundation/Wykuta z czerwonego granitu rzeźba faraona ma 5 m wysokości)

Pod wodami Zatoki Abu Kir znajduje się egipski port zatopiony ponad tysiąc lat temu. Na dnie leżą niezliczone dzieła sztuki, wyroby ze złota i dziesiątki wraków. Egipskiego portu, zwanego przez Greków Heraklejonem, przez setki lat nie udawało się odnaleźć. Wspominali o nim co prawda Herodot i Strabon, ale zachowały się też opowieści, że miasto mieli odwiedzić Herakles oraz Parys z Heleną Trojańską. Heraklejon wydawał się więc bardziej miejscem z legend niż rzeczywistym miastem. Tym bardziej, że nigdzie nie było żadnych śladów tego wielkiego portu, który miał znajdować się niedaleko Kanopos w zachodniej części Delty Nilu.

Wszystko zmieniło się w 2000 r. dzięki poszukiwaniom francuskich okrętów wojennych, które w 1798 r. zatopiła w Zatoce Abu Kir angielska flota Horatia Nelsona. Prowadził je Franck Goddio, słynny francuski archeolog podwodny. To wówczas badacze zauważyli liczne starożytne zabytki zalegające 6,5 km od współczesnej linii brzegowej.Już pierwsze, wstępne badania, kompletnie zaskoczyły archeologów niesamowitym bogactwem zabytków znajdujących się w pokrywającym dno zatoki piasku. Co więcej, w większości przypadków były one rewelacyjnie zachowane.

Obrazek

Wśród najważniejszych odkrytych dotąd monumentów znajduje się wykuta w jednym bloku kamienia kapliczka (naos) z okresu ptolemejskiego (fot. Christoph Gerigk/Franck Goddio/Hilti Foundation)


Z czasem badacze znaleźli potwierdzenie tego, że są to zatopione przez morze pozostałości Heraklejonu. Ekipa Francka Goddio udowodniła również, że jest to to samo miasto, które Egipcjanie zwali Thonis. Jeden z najważniejszych portów Egiptu przestał być legendą.

Badacze zaprezentowali dotychczasowe wyniki badań na zorganizowanej w maju w Oksfordzie konferencji. Naukowcy nie mają wątpliwości – to największy port starożytnego Egiptu przed powstaniem Aleksandrii.

- Odkrycia, których dokonaliśmy w Thonis-Heraklejon od 2000 r. dzięki pracy multidyscyplinarnego zespołu i pomocy Hilti Foundation, są bardzo zachęcające. Plany monumentów, portów i kanałów nabierają coraz wyraźniejszego kształtu i każdego roku zdobywamy nowe kluczowe informacje - mówi Franck Goddio. Informacji tych jest już na tyle dużo, że badacze pokusili się o stworzenie wstępnej wirtualnej rekonstrukcji miasta.Pod wodami Zatoki Abukir kryje się cały zatopiony krajobraz. Pokryty zabytkami obszar ma 11 na 15 km. 45 m pod poziomem morza leżą pozostałości budowli, kamienne bloki z egipskimi i greckimi inskrypcjami, niezliczone ilości dzieł sztuki, odważników i monet, wyroby ze złota, biżuteria, ceramika, dziesiątki wraków i setki kotwic.

Dotychczasowe badania pokazują, że Thonis powstało w VIII w. p.n.e. Świątynie i domy położone były na wielu wyspach i wysepkach poprzedzielanych gęstą siecią kanałów. Jeden z głównych kanałów łączył baseny portowe z jeziorem położonym na zachód od miasta.
Dość szybko Thonis stało się kluczowym portem Egiptu i jednym z najważniejszych ośrodków handlowych nad Morzem Śródziemnym. To tutaj musieli przybywać kupcy z innych krajów, którzy chcieli sprzedać Egiptowi swe towary. W Heraklejone nakładano na nie cło i inne wymagane podatki, a odpowiadała za to najważniejsza świątynia miasta poświęcona Amonowi-Gerebowi. Rozładowane z zagranicznych statków towary płynęły potem Nilem w głąb Egiptu. Znaleziska zespołu Francka Goddio wskazują, że najwięcej dóbr przybywało z Grecji i Fenicji.
Obrazek
Ogromny posąg (5,4 m) boga wylewów Nilu Hapiego wykuty z czerwonego granitu. To największy posąg tego boga, jaki kiedykolwiek odkryto (fot. Christoph Gerigk/Franck Goddio/Hilti Foundation)


http://odkrywcy.pl/kat,116794,title,Naj ... aid=610bbf
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 6911
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1271
x 353
Podziękował: 12715 razy
Otrzymał podziękowanie: 13015 razy

Re: Egipt - Historia i najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: chanell » piątek 07 lut 2014, 00:47

Pozostałości portu pod piramidami w Gizie

Basen, który mógł być częścią portu używanego w czasach budowy wielkich piramid, odkryli archeolodzy w Gizie.

Obrazek

Giza na litografii wydanej w Wielkiej Brytanii w latach 40. XIX w. wykonanej w oparciu o rysunek Davida Robertsa. Z lewej strony widać grobowiec królowej Chentkaus, a z prawej wystającą głowę Sfinksa. Odkrywane obecnie pozostałości miasteczka i portu są całkowicie zasłonięte piaskiem

O odkryciu opowiedział podczas sympozjum zorganizowanego przez Society for the Study of Egyptian Antiquities, archeolog Mark Lehner, dyrektor Ancient Egypt Research Associates, który od lat kieruje międzynarodowym zespołem naukowców badającym tereny pod słynnymi piramidami w Gizie.

Jego zespół koncentruje się m.in. na badaniu miasteczka z czasów budowy piramid, które zajmuje tereny na południe od Sfinksa i na wschód od grobowca królowej Chentkaus (prawdopodobnie córki Mykerinosa, właściciela ostatniej i najmniejszej z trzech wielkich piramid).

Odkryte pozostałości zabudowań archeolodzy dzielą na dwa kompleksy. Pierwszy, zwany miasteczkiem Chentkaus, znajduje się zaraz przy jej grobowcu i to właśnie jego częścią jest odsłaniany w ostatnich latach głęboki basen.

Drugi kompleks znajduje się bardziej na południowy-wschód i zwany jest arabską nazwą tego miejsca Heit el-Ghurab. Jest on zdecydowanie większy, a znaczną jego cześć zajmują podłużne budynki zwane galeriami. Oba kompleksy rozdzielone są współczesnym muzułmańskim cmentarzem, co uniemożliwia archeologom sprawdzenie, czy niegdyś stanowiły jedną całość.

Port Giza

Odkryty basen znajduje się blisko kilometr od wód Nilu. Jednak znaczna odległość od rzeki nie jest aż tak niezwykła. Nil był najwygodniejszym szlakiem transportowym i nierzadko Egipcjanie doprowadzali do ważnych miejsc kanały, by można było do nich dopłynąć. Zdaniem Lehnera basen mógł być przedłużeniem zatoki portowej albo nabrzeża. Niestety wszystko wskazuje na to, że dalsza część portu jest właśnie pod współczesnym cmentarzem.

Omawiając odkrycie Lehner przypomniał, iż liczne odkrycia wskazują na to, że Giza była ważnym portem za panowania Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa, a więc w czasie budowy ich imponujących grobowców.

Jego zespół znalazł choćby zwęglone pozostałości cedrów, sosen, dębów i jałowców. Wszystkie te drzewa Egipcjanie musieli sprowadzać z Lewantu (z grubsza ziemie współczesnych Izraela, Libanu i Syrii). Archeolodzy natrafili też na pozostałości ceramicznych naczyń z tego regionu. W Gizie nie brak również granitu, który sprowadzano aż z Asuanu położonego nad Nilem na południowej granicy Egiptu.

Obrazek

Grobowiec królowej Chentkaus. Fot. Jon Bodsworth

Wszystkie te towary najwygodniej przewoziło się właśnie drogą lądową, a ich rozładunek blisko placu budowy oszczędzał Egipcjanom wiele trudu i czasu. Nie znali bowiem wówczas jeszcze koła i transport lądem granitowych bloków, bądź dużych ilości drewna był wielce kłopotliwy.

Domy robotników, czy koszary?

Podczas wystąpienia Lehner podzielił się także swoimi wątpliwościami, co do przeznaczenia wspomnianych wyżej galerii z Heit el-Ghurab. Są to ułożone w szeregach podłużne pomieszczenia mające w większości 34,5 m długości. Z pewnością były one pomieszczeniami mieszkalnymi, o czym świadczą wydzielone strefy do spania i gotowania. Nie wiadomo jednak, kto w nich mieszkał.

Przez pewien czas badacze byli przekonani, że są to długo poszukiwane kwatery robotników budujących grobowce i świątynie, ale już kilka lat temu Lehner nie wykluczał, że równie dobrze mogli tam mieszkać żołnierze. Stacjonujący w Gizie garnizon mógł być odpowiedzialny za osłonę transportu drogocennego drewna z Lewantu oraz ochranianie różnych dostojników. Podejrzenia te wynikały choćby z zaskakująco dużej, jak na robotnicze osiedle, ilości szczątków zwierząt, których mięso było dość luksusowym pożywieniem (bydło, owce/kozy).

Wątpliwości te wzmocniły odkrycia ostatnich sezonów. Podczas badań w galeriach archeolodzy natrafili na zwęglone pozostałości drewna cedrowego oraz kości hipopotama. W ocenie Lehnera niezbyt pasują one do siedzib zwykłych robotników. Sprowadzane z Lewantu drewno cedrowe było bardzo drogie, zaś hipopotamy, choć występowały wówczas w Egipcie licznie, nie wchodziły w skład menu zwyczajnych ludzi.

Kość hipopotama da się natomiast powiązać z obecnością żołnierzy. Jak tłumaczy Lehner, oddziały wojska często zajmowały się zwalczaniem hipopotamów, które były wówczas sporym utrapieniem dla rolników, gdyż wchodziły na pola i zjadały posadzone zboża. Istniał również rytuał polegający na zabijaniu pojmanego hipopotama harpunem. Żołnierze mogli potem zjadać zabite zwierzęta, gdyż ich mięso jest całkiem smaczne.

To, że galerie były koszarami, sugeruje też ich pojemność. Każda zapewniała w miarę dogodne warunki dla 40 osób, a właśnie na takie oddziały były dzielone egipskie wojska.

Odkrycie basenu skłoniło Lehnera, by do możliwych mieszkańców galerii dodać jeszcze marynarzy, których mnóstwo musiało pracować przy obsłudze stacjonujących w Gizie statków, wśród których były też z pewnością jednostki należące do najważniejszych osób w państwie.

Jeśli podejrzenia Lehnera są słuszne, to przed naukowcami staje zadanie znalezienia siedzib robotników. Zapytany przez LiveScience o ich możliwą lokalizację, Lehner odpowiedział, że być może nigdy ich nie znajdziemy. Niewykluczone bowiem, że robotnicy spali pod prostymi zadaszeniami (wiatami) stawianymi na terenie kamieniołomu, albo na niewykończonych piramidach. Wszelkie ślady tych siedzib zniknęły więc wraz z zakończeniem budowy.

Być może jedyną pozostałością po tych prowizorycznych siedliskach robotników są śmieci ze starożytnych wysypisk. Jedno z nich, położone na północ od piramidy Cheopsa, zespół Lehnera badał wraz z egipskimi archeologami w 2004 r. Było w nim wiele kości bydła, kawałków ubrań, lin i sznurków, fragmentów drewna, kawałków narzędzi i innych pozostałości, które można wiązać z robotnikami.

Na podstawie LiveScience oraz materiałów opublikowanych na stronach Ancient Egypt Research Associates i raportów Marka Lehnera opublikowanych na stronach University of Chicago.

http://archeowiesci.pl/2014/01/30/pozos ... i-w-gizie/
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17945
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 938
Podziękował: 32556 razy
Otrzymał podziękowanie: 26000 razy

Re: Egipt - Historia i najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 31 mar 2015, 21:42

Wielki sukces polskich archeologów w Egipcie. Po 54 latach pracy zrekonstruowali taras świątyni Hatszepsut
30.03.2015

Obrazek

Po 54 latach prac polscy archeolodzy zakończyli rekonstrukcję tarasu w świątyni Hatszepsut koło Luksoru. - To zawsze długo trwa - mówił w Radiu TOK FM dr Zbigniew E. Szafrański, kierownik misji. Przyznał, że polscy egiptolodzy to dziś światowa czołówka.
Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego zakończyli rekonstrukcję tarasu w egipskiej świątyni Hatszepsut koło Luksoru, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od 1961 roku polscy egiptolodzy odtwarzali taras okazałej świątyni, m.in. układając w całość ogromne, kamienne bloki.

ObrazekObrazekObrazek

Dlaczego wszystko trwało aż 54 lata? - To zawsze długo trwa - mówił w Radiu TOK FM dr Zbigniew E. Szafrański, kierownik misji. - Misje niemieckie i francuskie mają ten sam problem z czasem. Choć nie wiem, czy to problem. Żeby wiedzieć, co Hatszepsut chce powiedzieć na ścianach swojej świątyni, trzeba spędzić godziny w bibliotekach, patrząc, jak to wygląda w innych świątyniach - mówił.

Obrazek

Jak wskazywał dr Szafrański, pracy nie ułatwiała też niezwykłość egipskiej królowej. Hatszepsut miała wiele pomysłów, które zmieniała nawet w trakcie budowy świątyni. - Mamy duże zespoły obiektów, gdzie widzimy, że praca nad dekoracją została rozpoczęta i nagle ją przerwano - wskazywał.

Nie pomagali też turyści, bo świątynia Hatszepsut to niezwykle popularny cel wycieczek. Bardziej nawet niż Dolina Królów. - Czasem turyści przeszkadzają, chcąc porozmawiać z osobą, która siedzi na rusztowaniu i pracuje. Niektórzy są agresywni, jak się ktoś nie odzywa, trzęsą rusztowaniem. Więc staramy się zabezpieczyć - mówił dr Szafrański. Przyznał jednak, że ogromna popularność świątyni to dla archeologów, którzy w niej pracują źródło ogromnej satysfakcji.

Obrazek

Po oddaniu turystom Zespołu Kultu Słońca teraz polscy archeolodzy, jak zapowiedział dr Szafrański, będą pracować w kompleksie kultu królewskiego, czyli świątyniach poświęconych samej Hatszepsut i jej ojcu, Totmesowi I. Wcześniej Polacy zrekonstruowali m.in. główny dziedziniec świątyni. Dr Szafrański podkreślał, że praca naszych archeologów jest w Egipcie niezwykle ceniona. - Jesteśmy w czołówce. Jeden z wybitnych egiptologów napisał, że prof. Kazimierz Michałowski wprowadził polską egiptologię na salony światowej nauki - zaznaczył.

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,102433,1768 ... =FB_Gazeta
0 xAwatar użytkownika
goratha
Posty: 1102
Rejestracja: środa 16 sty 2013, 20:03
x 20
Podziękował: 1125 razy
Otrzymał podziękowanie: 2675 razy

Re: Egipt - najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: goratha » wtorek 31 mar 2015, 23:00

bylam tam w 1998 r.Z dachu nad swiatynia Hatszepsut powitalo nas ze 4 polakow, gromko,nie powiem :lol: Opowiadali, ze siedza tam od kilku dobrych tygodni i restaaaaaautuuuuja do znudzenia. Teraz ,dalej , niekoniecznie na dachu, restauruja Polacy, w tym syn mojej znajomej sasiadki.Caly swiat jest pod wrazeniem ich pracowitosci i profesjonalizmu:!: :D
0 x


nie bierz zycia zbyt powaznie. I tak nie wyjdziesz z niego z zyciem:-))

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17945
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 938
Podziękował: 32556 razy
Otrzymał podziękowanie: 26000 razy

Re: Egipt - najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 17 sie 2015, 18:42

Grobowiec Tutanchamona kryje nieznane komory?
Wojciech Pastuszka – 12 sierpnia 2015

Brytyjski egiptolog Nicholas Reeves z University of Arizona podejrzewa, że w grobowcu faraona Tutanchamona jest ukryte przejście wiodące do miejsca spoczynku królowej Nefretete.

Obrazek
Malowidła w grobowcu Tutanchamona. Fot. Hajor, Creative Commons

Podstawą do wysunięcia takiej sensacyjnie brzmiącej tezy są wysokiej rozdzielczości zdjęcia ścian grobowca Tutanchamona, które wykonała niedawno firma Factum Arte, aby na ich podstawie stworzyć dokładną kopię tego miejsca. Badacz dostrzegł na zdjęciach intrygujące pęknięcia i cienie, które mogą świadczyć o istnieniu dwóch zamaskowanych przejść.

Badacz spekuluje, że mniejsze z nich może prowadzić do magazynu, a drugie wiedzie do następnego grobowca, w którym może być pochowana matka Tutanchamona królowa Nefretete (Nefertiti). Jej mumii dotąd nie odnaleziono.

Reeves podkreśla, że takie ukryte pomieszczenia nie były niczym wyjątkowym w egipskich grobowcach i znaleziono je w pochówkach niektórych władców. Jednocześnie miejsce spoczynku Tutanchamona zawsze zadziwiało badaczy swoimi niezwykle skromnymi, niegodnymi króla rozmiarami. Nie można więc wykluczyć, że w obliczu nagłej śmierci nastoletniego władcy, postanowiono pochować go w przednich pomieszczeniach grobowca matki. Stworzenie królewskiego grobowca trwało bowiem wiele lat.

Na razie mamy jednak do czynienia wyłącznie z podejrzeniami zbudowanymi na dość słabych przesłankach. Sprawę mogą rozstrzygnąć badania geofizyczne, ale ich przeprowadzenie zależy całkowicie od woli egipskich władz.

– Jeśli się mylę, to się mylę – powiedział Reeves BBC. – Ale jeśli mam rację, to perspektywy są naprawdę oszałamiające. Świat stanie się dużo bardziej interesującym miejscem, przynajmniej dla egiptologów.

Swoje podejrzenia Reeves opisał w artykule, z którym można zapoznać się na profilu badacza w serwisie Academia.

Wysokiej rozdzielczości zdjęcia grobowca można obejrzeć na stronach Factum Arte.

AKTUALIZACJA
Egipski minister ds. starożytności Mamdouh El Damaty ogłosił, że władze podejmą działania konieczne dla zweryfikowania postawionej przez Reevesa tezy o ukrytych pomieszczeniach.

http://archeowiesci.pl/2015/08/12/grobo ... ne-komory/
0 xAwatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 6911
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1271
x 353
Podziękował: 12715 razy
Otrzymał podziękowanie: 13015 razy

Re: Egipt - najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: chanell » piątek 04 wrz 2015, 10:46

W grobowcu Tutenchamona odkryto sekretne drzwi prowadzące do krypty królowej Nefretete

uzupełnienie postu Janusza ;)


https://www.youtube.com/watch?v=9yWqhPfs5yo

Archeolog Nicholas Reeves, pracujący obecnie na Uniwersytecie w Arizonie, mówi, że znalazł sekretne drzwi w ścianie komory grobowej egipskiego faraona Tutenchamona. Ściany pokryte są freskami, więc drzwi nikt wcześniej się tam nie dopatrzył.


https://www.facebook.com/innemedium
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17945
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 938
Podziękował: 32556 razy
Otrzymał podziękowanie: 26000 razy

Re: Egipt - najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 28 paź 2015, 22:44


https://www.youtube.com/watch?v=EU1au6S68-U

Wykład prof. Dawidenki o fałszerstwach związanych z artefaktami tzw. starożytnego Egiptu w oparciu o analizę geologiczną, fotograficzną, obrazy oraz opisanie metod tynkowania bloków piramid oraz Sfinksa.
Grobowiec Tutenchamona odkopał Napoleon Bonaparte a nie Howard Carter w listopadzie 1922.
Do XIX wieku świat nie wiedział o piramidach Egiptu. Czemu? :o
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17945
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 938
Podziękował: 32556 razy
Otrzymał podziękowanie: 26000 razy

Re: Egipt - najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 29 paź 2015, 23:37

Tunel do Wielkiej Piramidy
NIEWYJAŚNIONE ZJAWISKA autor Monika Ramer 02.08.2015

Obrazek

Od czasu wybuchu wojny w Egipcie ucichło o piramidach. Tymczasem na początku roku dokonano największego od lat odkrycia w Gizie.

Sprawa została przemilczana przez główne media, poinformował o niej jedynie arabski serwis Ahram, zamieszczając zdjęcia z tego niecodziennego zdarzenia. W chaosie, jaki panuje obecnie w Egipcie, nie bardzo wiadomo co dalej zrobić z tym epokowym znaleziskiem.

Wszystko zaczęło się od nielegalnej, amatorskiej archeologii. Warto bowiem pamiętać, że na płaskowyżu Giza jakiekolwiek indywidualne prace archeologiczne są surowo zabronione. Nie wolno wbić nawet śrubokręta w grunt. Tymczasem mieszkający w pobliskiej wiosce El Haraneya mężczyzna opisany jako „Nagy” albo o tym nie wiedział, albo zamierzał wbrew lokalnemu prawu przedostać się na karty historii. Pod swoim domem, znajdującym się kilkaset metrów od Wielkiej Piramidy postanowił wyżłobić dziurą. Skały piaskowca z których zbudowany jest płaskowyż są dobrym materiałem do tego typu prac, więc wydrążenie dziesięciometrowej jamy nie było aż tak trudne. Zakończył pracę, gdy zorientował się, że odkrył coś, co przez wieki pozostawało zapomniane.

Nagy dokopał się do podziemnego korytarza, którego ściany wyłożone były kamiennymi blokami. W ewidentny sposób prowadził on w kierunku Wielkiej Piramidy. O swoim znalezisku powiadomił przedstawicieli Ministerstwa Starożytności. Dom samozwańczego archeologa został otoczony, zaś na miejsce skierowano do prac profesjonalistę, Kamala Wahida. Nie jest jasne, co wydarzyło się dalej, pewne jest natomiast to, że Nagy dokonał największego odkrycia w Gizie od czasu Rudolfa Gantenbrinka.

O istnieniu tunelu prowadzącego do Wielkiej Piramidy pisał w „Dziejach” najsłynniejszy historyk starożytności, żyjący w piątym wieku przed naszą erą Herodot z Halikarnasu. Wspominał, że osobiście był w owym, zdobionym reliefami tunelu. Jego długość szacował na około kilometr. Owo przejście miało łączyć piramidę z nieokreśloną świątynią u brzegów Nilu.

Od odkrycia Nagy’ego minęło ponad pół roku, a ciągle brak dalszych informacji w tej sprawie. Pozostałości po nadziemnym pasażu prowadzącym do Wielkiej Piramidy pozostały do dzisiaj. Natomiast ukryty tunel to zupełnie coś nowego. Pierwsze pytanie brzmi – w jaki sposób owo przejście łączyło się z piramidą? Po drugie – co było na jego drugim końcu? Podejrzewa się, że świątynia zakopana pod wioską Nazlet el-Samman, ale to tylko przypuszczenia.

Czekamy na kolejne doniesienia z Gizy. Jest możliwe, że pod płaskowyżem znajduje się więcej niż jeden podziemny korytarz i jeśli już rozpoczęto ekskawację, to będzie ona kontynuowana także na innych obszarach Gizy.

Artykuł w serwisie Ahram.org

Źródło grafiki: mymysticalegypt.files.wordpress.com

http://www.tunguska.pl/tunel-do-wielkiej-piramidy/
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17945
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 938
Podziękował: 32556 razy
Otrzymał podziękowanie: 26000 razy

Re: Egipt - najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 20 lis 2015, 23:58

Gwiazda Deneb wytycza drogę....

W grudniu 2009 roku, powstało wiele wątpliwości co do prac prowadzonych przez egiptologa dr Zahi Hawassa. Musiał on przyznać, że zespół archeologów pod jego opieką bada starożytny grób w miejscu rzekomo odkrytych podziemnych jaskini pod piramidami w Gizie. Jest to zaskakujące z kilku powodów. Najważniejszy jest ten, że "rzekomy" system jaskiń został już zbadany i sfotografowany wcześniej przez brytyjskiego pisarza i badacza Andrew Collinsa. W sierpniu 2008 roku Collins ogłosił, że odkrył kilkaset metrów na zachód od Wielkiej Piramidy, wejście do systemu jaskiniowego oraz niezbadany wcześniej tajemniczy grobowiec. Być może właśnie to odkrycie Collinsa wywołało tak wielkie kontrowersje egiptologów.

Obrazek
Gdy w 1993 roku Robert Bauval i Adrian Gilbert w ich bestsellerowej książce Tajemnica Oriona zobaczyli trzy gwiazdy z "pasa" Oriona w naziemnym planie piramid, teoria ta spotkała się z ostrożnym entuzjazmem. Stwierdzono, że trzy piramidy na płaskowyżu są lekko nie dopasowane, nie są w linii prostej.

Collins odkrył inną grupę gwiazd w gwiazdozbiorze Łabędzia, które doskonale pasowały do ułożenia piramid. Przez nałozenie gwiazd Łabędzia na płaskowyż w Gizie mógł zobaczyć, że jedna gwiazda Deneb, nie była zaznaczona. Collins postanowił szukać jaskiń w rejonie, które wyznaczała nieoznakowana gwiazda Łabędzia nad trzema piramidami. Odkrył serię katakumb, opisanych przez Henry Salta, ale nie znalazł śladu żadnych jaskiń. Potem, gdy już miał opuścić plac zauważył przerwę w ścianie katakumb ibisów, która ostatecznie poprowadziła go do ogromnej skomplikowanej sieci jaskiń. Podekscytowany tym monumentalnym odkryciem, Collins natychmiast poinformował władze egipskie. Był to naturalnie wielki błąd z jego strony.

Obrazek

Chociaż dr Hawass sugeruje, że nie ma tajemnicy wokół "Catacumb", Collins podejrzewa, że jaskinie są przedłużone pod Drugą Piramidę, gdzie starożytna tradycja stawia legendarny grób Hermesa, legendarnego założyciela Egiptu. Jest to istotne, ponieważ Hermes jest znany jako wielki mędrzec. Bringer i Collins podejrzewają, że komory mogłyby ujawnić coś pozostawione przez Hermesa - coś w stylu legendarnej ''Sali Zapisów''.

Obrazek

Od wejścia do jaskiń, można podróżować w kierunku Drugiej Piramidy, bezpośrednio w miejsce, w którym gwiazda Łabędzia, Deneb, może wskazać wejście do " Mitycznej Biblioteki’’ Thotha. Czy rząd egipski pozwoli, aby świat wiedział o tym, co tak naprawdę tam istnieje? Dlaczego oni są tak tajemniczy? :shock:
0 xAwatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 6911
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1271
x 353
Podziękował: 12715 razy
Otrzymał podziękowanie: 13015 razy

Re: Egipt - najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: chanell » sobota 21 lis 2015, 08:37

Janusz dałabym ci kciuka ,ale nie ma :( Świetny materiał !

Collins odkrył inną grupę gwiazd w gwiazdozbiorze Łabędzia, które doskonale pasowały do ułożenia piramid.


a jednak Łabędzie ? czyli coś w tym jest ,coś za często spotykamy się z tym gwiazdozbiorem ,nie uważasz ? ;)
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
Kiara
Posty: 3847
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 15:10
x 207
Podziękował: 1752 razy
Otrzymał podziękowanie: 4051 razy

Re: Egipt - najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: Kiara » sobota 21 lis 2015, 09:38

Popieram.. świetne, skopiowałam do siebie potwierdza on sztuczne przesuniecie magnetycznej osi ziemi i zmianę jej ustawienia w kosmicznym układzie o 1/8 .

Co powodowało niemożliwość osiągnięcia przez nas energetycznej pełni ( brak 1/ 8 energii światła, wiedzy w naszych wzorcach życia jak również zmiana nawigacji kosmicznej ziemi ( przesunięcie aktywnych LEY LINES), wygaszenie aktywności przeróżnych kamiennych kręgów i świątyń nad Nilem.
Jednym słowem byliśmy zablokowani w nibylandii między Gwiazdozbiorem Łabędzia , a Konstelacją Oriona.


Film o tym jest w sieci "Tajemnica Piramid" był już kilka razy wstawiany, można po raz kolejny wyjaśnia na końcówce to przesunięcie magnetycznej osi ziemi i ustawienie nowych punktów na ( mega budowli) na nowej osi.
Zwyczajny przekręt ... oszustwo kosmiczne cywilizacji syntetyków współpracującej z pewnymi grupami ludzi od wielu tysiącleci.


Kiara. :) :)
0 x


Miłość jest szczęściem!

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17945
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 938
Podziękował: 32556 razy
Otrzymał podziękowanie: 26000 razy

Re: Egipt - najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 23 lis 2015, 00:00

Chanell masz rację coś w tym jest :D

Obrazek

Jasna gwiazda usadowiona na szczycie drugiej piramidy to Deneb z gwiazdozbioru Łabędzia widziana ze szczytu Gebel Ghibli w ''epoce piramid''. Właśnie ciąg gwiazd tworzących Drogę Mleczną i pnących się w górę nieba od podstawy tej piramidy jest znacznikiem wraz z Deneb, wejścia lub wyjścia do podziemnego kompleksu. Na niebie ta część Drogi Mlecznej określana była ''Szczeliną Łabędzia'' i jest ''bramą'' do Duat, tajemniczej niebiańskiej krainy. Starożytni Egipcjanie postrzegali Łabędzia jako kosmiczne łono niebiańskiej bogini Nut, która była symbolizowana jako Mleczna Droga. Duat to także miejsce przez, które musi przejść dusza zmarłego zanim połączy się z Bogiem.

Obrazek Widoczny gwiazdozbiór Łabędzia znajduje się w kanale rodzenia bogini Nut i jest potomkiem Draco - Smoka widocznego po prawej stronie rysunku. Smok reprezentuje tutaj zasadę kobiecą a Ursa Minor - Mała Niedźwiedzica zasadę męską.
0 xAwatar użytkownika
Kiara
Posty: 3847
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 15:10
x 207
Podziękował: 1752 razy
Otrzymał podziękowanie: 4051 razy

Re: Egipt - najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: Kiara » poniedziałek 23 lis 2015, 16:04

" Widoczny gwiazdozbiór Łabędzia znajduje się w kanale rodzenia bogini Nut i jest potomkiem Draco - Smoka widocznego po prawej stronie rysunku. Smok reprezentuje tutaj zasadę kobiecą a Ursa Minor - Mała Niedźwiedzica zasadę męską."

Tak , ale dodać trzeba że w aspekcie żeńskim, w Bogini Matce, czyli w kobiecie nie mężczyźnie.

Kiara. :) :)
0 x


Miłość jest szczęściem!

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17945
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 938
Podziękował: 32556 razy
Otrzymał podziękowanie: 26000 razy

Re: Egipt - najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 21 sty 2016, 12:09

Nowe znalezisko w Egipcie zaskoczyło archeologów.
środa, 20 styczeń 2016

Obrazek

Około 60 inskrypcji hieroglificznych wyrytych w skale znaleziono w Wadi Ameyra na pustyni Synaj. Według archeologów mają około 5000 lat i zostały stworzone przez górników wysłanych w ten region przez pierwszych faraonów starożytnego Egiptu. Odsłaniają liczne wcześniej nieznane szczegóły historii starożytnego Egiptu.

Jeden z napisów mówi o królowej o imieniu Neith-Hotep, współzałożycielki pierwszej dynastii, która rządziła Egiptem, jako regent młodego faraona Dżera. Naukowcy szacują, że najstarsze z rycin mają około 5200 lat, natomiast najmłodsze około 4800 lat. Te najmłodsze wspominają o faraonie zwanym Nebra, drugim faraonie z II dynastii. "Wyryte inskrypcje mają prawdopodobnie informować, że państwo egipskie jest właścicielem tych ziem" tłumaczy Pierre Tallet, profesor Uniwersytetu Paryskiego.

Profesor Tallet wyjaśnia, że na południe od Wadi Amyera wysyłano ludzi do pracy w kopalniach miedzi i turkusu.

Najciekawszy tekst mówi nam o królowej Neith-Hotep, która stała się władczynią Egiptu około 5000 lat temu, tysiące lat przed najbardziej znanymi nam Hatszepsut lub Kleopatrą VII. Choć nowe odkrycie nie wprowadzi Neith-Hotep do pocztu faraonów to jednak pomoże wyjaśnić historię tego okresu. Egiptolodzy wierzyli, że Neith-Hotep była żoną faraona Narmera. Jednak z inskrypcji dowiadujemy się, że tak nie było, gdyż była królową regentem na początku panowania Dżera.

Innym niezwykle ważnym zapisem znalezionym w Wadi Ameyra jest zapis, że miasto Memfis zwane dalej jako "Miasto Białych Ścian" powstało znacznie wcześniej niż przypuszczali egiptolodzy. Tallet wyjaśnił, że według starożytnych pisarzy greckich czy rzymskich, Memphis zostało zbudowane przez mitycznego króla zwanego Menes, władcy uznawanego przez archeologów jako faraona Narmera.

Inskrypcje wskazują, że miasto istniało znacznie wcześniej, dużo wcześniej zanim urodził się Narmer.

"W Wadi Amyera znajduje się napis, który po raz pierwszy opisuje to miasto i wiąże się z nazwą Iry-Hor, króla który rządził Egiptem dwa pokolenia przed Narmer" ekscytuje się Tallet. To sugeruje, że miasto istniało już za panowania tego faraona i mogło być zbudowane jeszcze wcześniej.

Tallet wyjaśnia, że wśród inskrypcji z Wadi Amyera, naukowcy odkryli również kilka opisów łodzi. Wśród trzech wymienionych łodzi udało się zidentyfikować "Królewski Serekh" wygląda on jakby to była kabina na tych łodziach. Przedstawione łodzie różnią się od tych które znajdowano zakopane przy grobach, czy piramidach faraonów. Są one znacznie bardziej prymitywne, co sugeruje, że mogą pochodzić z dużo wcześniejszego okresu.

To odkrycie pokazuje kilka ciekawych aspektów. Po pierwsze jak mało wiemy o faraonach i starożytnym Egipcie. Po drugie, że archeolodzy czy naukowcy wymyślają sobie i zakładają, pewne fakty tak aby wpasować je do istniejącej układanki.

źródło science.org

http://www.paranormalzone.pl/swiat-odkr ... rcheologow
0 xAwatar użytkownika
Zafonek
Posty: 118
Rejestracja: piątek 27 mar 2015, 22:14
x 5
x 5
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 169 razy

Re: Egipt - najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: Zafonek » środa 30 mar 2016, 23:19

Siemka. Co myślicie o tych wazach? Ciekawie wyglądają. Znalezione w grobowcu Tutanchamona.


Więcej ciekawych zdjęć na stronie Joe Monster

Obrazek
0 x„Wiedza, światłość, miłość i odwaga – kluczem do przetrwania, kluczem do wszystkiego”

"Zdrowie jest zbyt cenne aby powierzać je w obce ręce"- prof. Juliusz Aleksandrowicz

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 14519
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1001
x 410
Podziękował: 15464 razy
Otrzymał podziękowanie: 22421 razy

Re: Egipt - najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: songo70 » poniedziałek 06 cze 2016, 15:15

Sztylet Tutanchamona zrobiony z kosmicznej skały

13:31
Potwierdzają to najnowsze badania

Obrazek

Sztylet Tutanchamona zrobiony z kosmicznej skały

Ostrze sztyletu Tutanchamona było zrobione z meteorytu


Według najnowszych badań żelazny sztylet faraona Tutanchamona był wykonany z meteorytu. Egipcjanie być może wiedzieli nawet z jakim materiałem mają do czynienia.


Odkryto dwie komory w grobowcu Tutanchamona. Mogą skrywać tajemnicę pochówku Nefertiti - 17-03-2016


- W grobowcu Tutanchamona w Dolinie Królów niemal na pewno znajdują się jeszcze dwie nieodkryte komory; jedna z nich może być miejscem pochówku macochy faraona, pięknej Nefertiti - podał w czwartek egipski minister ds. starożytności Mamduh el-Damati.
czytaj dalej
Archeolodzy i historycy interesują się szczątkami faraona Tutanchamona i tajemniczymi przedmiotami, które przy nim znaleziono, od momentu odkrycia ich w latach 20. Naukowcy już wcześniej uważali, że sztylet z żelaza znaleziony w grobowcu Tutanchamona mógł być zrobiony z meteorytu. O takie pochodzenie były podejrzewane także inne starożytne artefakty z żelaza. Wszystko dlatego, że w tych czasach bardzo rzadko stosowano jeszcze wytapianie żelaza z rud.

Teraz naukowcy z Włoch (m.in. Politechniki w Mediolanie) oraz z Muzeum Egipskiego w Kairze postanowili dokładnie zbadać ostrze sztyletu władcy starożytnego Egiptu. By dowiedzieć się z czego dokładnie wykonany był nóż Tutanchamona, wykorzystali fluorescencyjną spektroskopię rentgenowską.

Ostrze z kosmosu

Badacze znaleźli w nim żelazo, nikiel i kobalt, które są składowymi wielu meteorytów, co według naukowców "zdecydowanie sugeruje meteorytowe pochodzenie". Co więcej, badacze uważają, że Egipcjanie wiedzieli czego używają.

Jak opisują naukowcy, starożytni Egipcjanie przywiązywali dużą wartość do żelaza z meteorytów, z którego tworzyli drobne ozdobne, rytualne lub ceremonialne przedmioty. Podczas epoki brązu, w której żył Tutanchamon, żelazo było bardzo rzadkie, przez co było nawet bardziej wartościowe niż złoto.

Według autorów opracowania, ich badania mogą stanowić wyjaśnienie, dlaczego Egipcjanie w XIII wieku przed naszą erą używali w hieroglifach określenia "żelazo z nieba". Najprawdopodobniej wiedzieli oni skąd pochodził metal.

- Oznacza to, że starożytni Egipcjanie oraz inni ludzie z obszaru Morza Śródziemnego już w XIII wieku przed naszą erą byli świadomi, że te rzadkie kawałki żelaza spadły kiedyś z nieba, wyprzedzając zachodnią kulturę o ponad dwa tysiąclecia - twierdzą naukowcy.Meteoryty bywają też czasem niebezpieczne. W lutym 2016 roku jeden z nich zabił w Indiach mężczyznę.
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pog ... 6,1,0.html
0 x


Jak się nie ma talentu, by napisać książkę to się zostaje krytykiem i wylewa wiadro pomyj na innych.

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 14519
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1001
x 410
Podziękował: 15464 razy
Otrzymał podziękowanie: 22421 razy

Re: Egipt - najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 11 sty 2017, 12:18

tego raczej nie było jeszcze- jedyne pismo/znaki pozostawione przez prawdziwych budowniczych Piramid :!:
Obrazek
http://beforeitsnews.com/science-and-te ... 69015.html
Zmianę nachylenia Ziemi spowodował wielki potop i przemieszczenie się Atlantydy.
0 x


Jak się nie ma talentu, by napisać książkę to się zostaje krytykiem i wylewa wiadro pomyj na innych.

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17945
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 938
Podziękował: 32556 razy
Otrzymał podziękowanie: 26000 razy

Re: Egipt - najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 31 mar 2017, 22:53

Koło Asuanu odkryto nietknięty grobowiec sprzed ok. 4 tys. lat
23 marca 2017

Obrazek

Dr Mahmoud Afifi z egipskiego Ministerstwa Starożytności poinformował, że w zlokalizowanej na zachodnim brzegu Nilu naprzeciw miasta Asuan nekropolii Qubbet el-Hawa hiszpańscy archeolodzy z Uniwersytetu w Jaén odkryli nietknięty grobowiec sprzed niemal 4 tys. lat. Wg specjalistów, należał on do Szemajego - brata namiestnika Elefantyny Sarenputa II.
Nasr Salama, dyrektor Asuańskiego Wydziału Starożytności, podkreśla, że znalezisko jest unikatowe, bo znaleziono całe wyposażenie grobowe, w tym ceramikę, 2 trumny z drewna cedrowego, a także zestaw drewnianych modeli, przedstawiających barki pogrzebowe i sceny z życia codziennego.
Kierujący pracami profesor Alejandro Jiménez Serrano dodaje, że znaleziono także mumię i że jest ona nadal badana. Nałożono na nią polichromowany kartonaż z piękną maską.
Na trumnie widnieje inskrypcja z imieniem zmarłego - Szemaj - oraz imionami jego rodziców.
Najstarszy brat Szemaja Sarenput II to jeden z najbardziej wpływowych namiestników za panowania Senuseretów II i III. Był on także nadzorcą kultu Satet i Chnuma.
Autor: Anna Błońska Źródło: Luxor Times Magazine

http://kopalniawiedzy.pl/Szemaj-Sarenpu ... rano,26181
0 x
Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 14519
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1001
x 410
Podziękował: 15464 razy
Otrzymał podziękowanie: 22421 razy

Re: Egipt - najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: songo70 » niedziela 31 gru 2017, 21:15

Najnosza metoda skanowania pozwoliła na odczytanie tekstu na zwojach w które są zawinięte mumie:
http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-42357259
0 x


Jak się nie ma talentu, by napisać książkę to się zostaje krytykiem i wylewa wiadro pomyj na innych.

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 14519
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1001
x 410
Podziękował: 15464 razy
Otrzymał podziękowanie: 22421 razy

Re: Egipt - najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 03 sty 2018, 02:03

0 x


Jak się nie ma talentu, by napisać książkę to się zostaje krytykiem i wylewa wiadro pomyj na innych.

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 14519
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1001
x 410
Podziękował: 15464 razy
Otrzymał podziękowanie: 22421 razy

Re: Egipt - najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: songo70 » wtorek 16 sty 2018, 15:21

To info. jest już od 2012r, ale wykopaliska wielkich ludzkich dłoni zaczęły się pod koniec ub. roku:
http://globalrealnews.com/3600-year-old ... red-egypt/

https://youtu.be/5Ik_h0dssyY
0 x


Jak się nie ma talentu, by napisać książkę to się zostaje krytykiem i wylewa wiadro pomyj na innych.

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 14519
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1001
x 410
Podziękował: 15464 razy
Otrzymał podziękowanie: 22421 razy

Re: Egipt - najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: songo70 » poniedziałek 22 sty 2018, 14:48

Kontynuacja odkrycia końca ub. roku, czy w odkrytej komnacie znajduje się " Żelazny Tron" :?:

https://youtu.be/zv1oHvkeUJY

https://wolnemedia.net/zelazny-tron-far ... e-cheopsa/
0 x


Jak się nie ma talentu, by napisać książkę to się zostaje krytykiem i wylewa wiadro pomyj na innych.

ODPOWIEDZ