Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

*ZODIAK*

wybierz swój znak Zodiaku

WODNIK
5
17%
RYBY
3
10%
BARAN
5
17%
BYK
2
7%
BLIŹNIĘTA
2
7%
RAK
2
7%
LEW
1
3%
PANNA
1
3%
WAGA
0
Brak głosów
SKORPION
1
3%
STRZELEC
4
13%
KOZIOROŻEC
4
13%
 
Liczba głosów: 30

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

*ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: songo70 » niedziela 01 gru 2013, 17:31

racjonaliści uśmiechają się gdy słyszą o astrologii i znakach zodiaku,-
ale ja wiem z autopsji i obserwacji, że opisy poszczególnych znaków w praktyce pasują jak ulał- oczywiście w pewnym uogólnieniu,-
i powtarzają się dla różnych osób pod tym samym znakiem, a więc,-
kto jest kim? zaczynamy :)

Obrazek
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
Dariusz
Administrator
Posty: 2723
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:32
x 25
Podziękował: 4983 razy
Otrzymał podziękowanie: 1646 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: Dariusz » niedziela 01 gru 2013, 20:21

Nie wiem czy o to Ci chodzi w tym temacie.
Jestem zodiakalnym baranem, jednak kilka osób, które zajmują się tym bardziej "zawodowo" twierdzi, ze jestem jakimś dziwnym baranem. Jakoś nie pasuję do ogólnego schematu tego znaku, kreślonego przez znawców.
0 x


Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » niedziela 01 gru 2013, 21:19

Teraz moda na nietypowe charakterystyki poszczególnych znaków zodiaku, ona już trwa kilkadziesiąt lat, więc jest ich sporo.
Ja też jestem nietypowy - Skorpion.
To jest tak, że pewna część charakterystyki znaku się zgadza, ale dużo nie.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
barneyos
Administrator
Posty: 1455
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 08:49
x 24
x 73
Podziękował: 154 razy
Otrzymał podziękowanie: 1893 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: barneyos » niedziela 01 gru 2013, 21:52

Heh, nietypowy ? Ponoć trygon wody (rak, skorpion, ryby) to najbardziej ezo znaki, a ryby to już total VIPy !
0 x


======================================================
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy, których na razie nie potrafimy zrobić

Awatar użytkownika
Kiara
Posty: 3829
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 15:10
x 211
Podziękował: 1713 razy
Otrzymał podziękowanie: 4061 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: Kiara » niedziela 01 gru 2013, 21:59

Ale teraz mamy juz 13 znaków juz jest WĘŻOWNIK. , uzupełnij o niego tą ankietę , bo wszystko się zmienia ja juz nie jestem baran , a ryby.


http://horoskop.wp.pl/kat,1015981,title ... aid=111c3e


Nowy układ

Jak zmieniłby się układ znaków zodiaku, gdyby jednak doszło do proponowanych zmian? Przedstawiamy proponowany przez niektórych astrologów układ, z uwzględnieniem trzynastego znaku.

Koziorożec: 21 stycznia - 16 lutego
Wodnik: 17 lutego - 11 marca
Ryby: 12 marca - 18 kwietnia
Baran: 19 kwietnia - 13 maja
Byk: 14 maja - 21 czerwca
Bliźnięta: 22 czerwca - 20 lipca
Rak: 21 lipca - 10 sierpnia
Lew: 11 sierpnia - 16 września
Panna: 17 września - 30 października
Waga: 31 października - 23 listopada
Skorpion: 24 listopada - 28 listopada
Wężownik: 29 listopada - 17 grudnia
Strzelec: 18 grudnia - 20 stycznia



Obrazek
0 x


Miłość jest szczęściem!

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » niedziela 01 gru 2013, 22:05

No to teraz jestem Wagą, ale czy stare charakterystyki znaków są adekwatne?
Astrolodzy i ich pokrewniaki mają od nowa dużo zajęcia.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Zochna
Posty: 1736
Rejestracja: środa 02 sty 2013, 09:33
x 3
x 37
Podziękował: 1222 razy
Otrzymał podziękowanie: 1634 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: Zochna » niedziela 01 gru 2013, 22:16

Ja w/g 13-stu znaków zodiaku jestem Wężownikiem.
Co do trafności charakterystyk poszczególnych znaków zodiaku, skłaniam się do opinii,że trochę prawdy w nich jest.
Pozdrawiam
Zochna
0 x



Awatar użytkownika
Dariusz
Administrator
Posty: 2723
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:32
x 25
Podziękował: 4983 razy
Otrzymał podziękowanie: 1646 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: Dariusz » niedziela 01 gru 2013, 22:23

Mnie przemianowali na ryby
0 x


Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: songo70 » poniedziałek 02 gru 2013, 06:17

Kiara pisze:Ale teraz mamy juz 13 znaków juz jest WĘŻOWNIK. , uzupełnij o niego tą ankietę , bo wszystko się zmienia ja juz nie jestem baran , a ryby.


Obrazek

wiem, ale choć sprawa jest już wiadoma z poprzedniego forum, to klasyczny Zodiak stwarza mniej problemów,-
choć ja też wg. nowego podziału jestem Wężownikiem, co jeszcze ciekawsze wg. datowania astronomicznego jestem i Strzelcem i Wężownikiem.
;)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zodiak

PS. chyba nie da się modyfikować ankiety bez utraty aktualnych wyników, więc pozostawiam tj. jest.
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
Thotal
Posty: 7359
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 16:28
x 27
x 249
Podziękował: 5973 razy
Otrzymał podziękowanie: 11582 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: Thotal » poniedziałek 02 gru 2013, 06:24

A JA nie nie chcę być BARANEM, zostaję BYKIEM :D



Pozdrawiam - Thotal :)
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » poniedziałek 02 gru 2013, 09:31

Możesz zmodyfikować ankietę, bo nie ma jeszcze wyników.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: songo70 » poniedziałek 09 gru 2013, 08:56

12 apostołów i mistrz- czyli znak Wężownika:
Tajemnica Wężownika „Żeby źródło odnaleźć trzeba iść po prąd góry”
Posted on Grudzień 7, 2013 by nnka
Ostatnio rozgorzała burzliwa dyskusja na tzw. Trzynastym znakiem Zodiaku –Wężownikiem. Fazy Zodiaku to jedno, a gwiazdozbiory to drugie. Fazy Zodiaku maja zawsze po 30 stopni i jest ich 12.Starożytni wyróżniali również 12 Gwiazdozbiorów Pasa Zodiakalnego, od których przejęły nazwę fazy Zodiaku ( a nie na odwrót). Gwiazdozbiory Pasa Zodiakalnego mają nierówne długości. Fazy Zodiaku pokrywały się z gwiazdozbiorami ok. 220 roku n.e ok. (100 lat od czasów Klaudiusza Ptolomeusza, twórcy Almagestu i Tetrabiblos).W tym ostatnim dziele Klaudiusza Ptolomeusza opisane są główne zasady astrologicznego oddziaływania planet i tzw. gwiazd stałych. Astrologia ta różni się od dzisiejszego nurtu astrologii humanistycznej, nastawionej głównie na psychologiczne aspekty osobowości człowieka. Na starych wyobrażeniach Zodiaku( Zodiak z Dendery) nie ma gwiazdozbioru Wężownika.
Obrazek
Nazwa „Wężownik” ma czysto mitologiczne znaczenie i jest utożsamiana z synem Heliosa Asklepiosem , który za karę że będąc lekarzem wskrzeszał również ludzi został ukarany przez Zeusa umieszczeniem na nieboskłonie właśnie jako Gwiazdozbiór Wężownika.
Obrazek
Nie pierwszy raz Zeus wystąpił przeciwko ludziom. Według wierzeń Greków materia była zbudowana z trzech żywiołów powietrza wody i ziemi natomiast dusza głównie z ognia. Cyt: Według mitów greckich Prometeusz –jeden z tytanów, ulepił człowieka z gliny pomieszanej ze łzami. Duszę zaś dał mu z boskiego ognia, którego parę iskier ukradł z rydwanu boga Heliosa. Człowiek Prometeusza był o wiele słabszy od tytanów, był trzy razy niższy, jego ciało ledwo się trzymało na wątłych nogach, a kruche kości pękały pod choćby najmniejszym ciężarem. Jedynie jego postać różniąca się od innych zwierząt, była niczym żywy obraz bogów.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prometeusz_%28mitologia%29

Kolejnym dobrodziejem ludzkości , który miał za zadanie zmienić status Człowieka był Jezus Chrystus. Miał on pokazać ludziom że prawo „oko za oko, ząb za ząb” można a może i należy zastąpić przykazaniem będziesz miłował Pana Boga ( najwyższą Istotę praźródło( ale nie Jahwe czy Zeusa) ze wszystkich sił swoich i z całego serca swego , a bliźniego swego ( zwierzęta również) jako siebie samego.W Ewangeliach jest napisane ze on również wskrzeszał ludzi między innymi młodzieńca z Naim córkę Jaira czy Łazarza, podobnie jak Asklepios.
Wydaje się że właśnie położenie gwiazdozbioru Wężownika na nieboskłonie wskazuje drogę „środka” Droga ta prowadzi do wewnątrz i jednocześnie do Centrum Galaktyki poprzez złoty sznur i jest wyjściem poza Zodiak. Zodiak w takim kształcie jaki go znamy to jedynie matrix kolejny cykl za cyklem w spirali rozwoju. Jedyne wyjście z tej spirali to wyjście w trzeci wymiar prostopadle do Ekliptyki- to miejsce wskazuje Gwiazdozbiór Wężownika. Majowie na obwodzie koła umieszczali w równych odstępach 12 czaszek a trzynastą umieścili w środku koła.360 stopni nie dzieli się przez 13 bez reszty i daje liczbę 27,69 dlatego nie należy niejako na siłę „wpychać” Gwiazdozbiór Wężownika do pasa Zodiakalnego, ale pozostawić go na swoim miejscu jako gwiazdozbiór równikowy. O tym, że Gwiazdozbiór Wężownika został włączony do Pasa Gwazdozbiorów Pasa Zodiakalnego zadecydowała Unia Astronomiczna( IAU) w roku 1930 wytyczając na nowo granice 88 konstelacji. Od roku 1930 ( roku w którym została odkryta planeta Pluton) Słońce przebywa w gwiazdozbiorze Skorpiona zaledwie 7 dni co nie jest zgodne z prawdą gdyż pas zodiaku obejmuje około 18 stopni i do pasa tego należy serce Skorpiona czyli gwiazda Antares którą Słońce obecnie mija około 1-2 grudnia. Reasumując wystarczyło by nieco inaczej wyznaczyć granice gwiazdozbiorów i wówczas Słońce w gwiazdozbiorze Skorpiona przebywało by na przykład 14 a nie 7 dni.

Obrazek
Obrazek



http://nnka.wordpress.com/2013/12/07/ta ... prad-gory/
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: songo70 » czwartek 13 lut 2014, 16:17

to powinno tu pasować, i uwaga na słodkie słówka opiekunów z "zoo".. ;)
HOROSKOP

Przekaz z dnia 13.02.2014
Kochani moi, dar astrologii doświadczaliście w etapie ciemności świata Ziemi. W głębokim waszym zagubieniu, ukierunkowaniu na umysł daliście sobie wmówić nauki, które waszym przyjęciem stały się prawdą. W zacietrzewieniu broniliście tych “prawd”, bo stawały się drogami w waszym umyśle i realizowaliście je tym samym, nie zdając sobie sprawy z bezmyślnej głupoty tego czynu. Każde prawo i zasada powstaje wówczas, kiedy w nie uwierzycie, jeśli przyjmiecie je jako ideologię i tak stwarzacie doktrynę. Prawdą JAM JEST staliście się własnym wyborem i każdy z was jest ucieleśnieniem Boga doświadczającym w materii. Każdy z was jest miłością, a w miłości jest wszystko, jest materia i antymateria.
Ukochani, przejrzyjcie na oczy w nowym świecie, w którego progu stanęło wielu z was. Nie wejdą do niego ci co nie rozpuszczą w swoim sercu prawd horoskopów tam zapisanych, jako prawd boga, którymi one się stały, a tak naprawdę stały się wyrocznią, którą przyjęliście. Palpitacje serca wielu z was odczuje, kiedy oczyści swe serce z tego typu nauk, podsuwanych wam jako piękny dar mówiący wam o waszej drodze, a jeśli ją przyjęliście, stała się ona drogą w więzieniu, w ograniczeniu, które na siebie nałożyliście.
Ukochane Dzieci Boga Ojca i Matki, jedności miłości, którą jestem z wami, kończą ten etap uwłaczających nauk godności Syna Boga, Córki Boga w was. Przyjęte schematy matriksa, to zatrważające spustoszenie wynikające z ograniczenia waszej świadomości w taki sposób, że to wy sami ograniczaliście siebie, przypisując swą drogę do wybranych ciał planetarnych, które to wy stworzyliście. Planety te zamknięto w matriksie, aby odwzorowywały wam ruch powtarzalny, zamykający was w kotle inkarnacji. Przetrzyjcie oczy i zobaczcie głupotę jaką przyjęliście w darze tej nauki, zapisując siebie do ciała planetarnego jednego z tych stworzonych przez siebie. Moc demonicznych istot, ich przebiegłość, długo zatrzymywała was takimi naukami. Macie nieskończoność miliardów gwiazd i jeszcze więcej planet, a w zabawie doświadczenia tej piaskownicy uparcie ograniczyliście się do planet zamkniętych wraz z wami w matriksie, służących jako koło wyznaczające wasze narodziny i powroty, jak i całe niewolnicze życie.
Ukochani, Bogami jesteście, każdy z was ma tą samą świadomość co całe istnienie, wejrzyjcie w nie i uśmiechnijcie się dziękując za dar tych nauk, w których efekcie zobaczyliście, że nikt nie może ograniczyć Boskiego Dziecka, oprócz was samych. Przeszłość i przyszłość jest w waszym sercu. Zapisany tam macie dar kreacji, dar doświadczeń jakie dusza chciałaby dotknąć, lecz w etapie budzenia, to wy sami już wiecie, że decydujecie o dalszej drodze duszy, o jej tempie wznoszenia w ewolucji jaką chcecie kroczyć. Popatrzcie w gwiazdy, popatrzcie jak są piękne wszystkie planety i odczujcie, że wszystkie te ciała są wewnątrz was, a już nigdy nie dacie się przypisać do czegokolwiek co jest na zewnątrz, co wam ktoś inny wyznacza. Prawdą astrologii kierowaliście się przez wiele tysiącleci, nie zdając sobie sprawy, że w ten prosty sposób zapętliliście się w swoich cyklach i cyklach kataklizmów, jakie tym samym sprowadzaliście na Ziemię, doprowadzając do zatrzymania w jej przejściu. Teraz udało się dotrzeć w te przestrzenie tysiącom istot, mimo gęstego sita wyłapującego ich dotarli tu z innych wymiarów, aby być pośród was i poprzez wspólna pracę wznieść waszą świadomość.
Uniknęliście już kolejnej zagłady planety, a teraz weszliście w etap samobudzenia dusz. W wyniku drugiego słońca dostaliście rozbicie dotychczasowego układu planet, tak znikły jego iluzoryczne wartości stanowiące naukę zapisów, pod którą sami zapisywaliście się biorąc dar tych nauk. Pokochajcie pomoc każdej nauki, przyjmując ją jako dar drogi doświadczania, lecz w etapie przejścia zaprawdę powiadam wam, iż nikt nie dokona go w sobie, nie zaistnieje w Królestwie Serca, kto nie oczyści się z uwłaczających nauk dla przebudzonych Dzieci Boga, którymi stajecie się, którymi zawsze byliście. Pokochajcie też nową gwiazdę, stanowiącą nowe słońce na waszym firmamencie, a mocą waszych serc przybliżacie urzeczywistnienie go.
Prawdą JAM JEST w waszych sercach przetnijcie podpięcie nici zapisujące was dla tych planet jak i panów jawiących wam się bogami, którzy poprzez te planety i podpięcia tym uwierzeniem spijali waszą energetykę, dając wam wiele piękna, nagród, jednak w ramach więzienia. Etap zatrzymania mija, uwalnia was się miliony zrywając nici podpięć pod pasma Metatronu i innych kosmicznych istot, które zabiegają abyście weszli i ponownie zaufali tym podpięciom, obiecując wam piękniejszy świat, słodko zapewniając o nowej pięknej celi.
Ukochani moi, nadszedł etap rozstrzygnięć i wyborów oraz uświadomienia tego kim każdy z was jest.
Jesteście Miłością,
a przyjmując to,
już nigdy nie pozwolicie jej niczym ograniczyć,
bo Miłość taka jest.
Kocham was – JAM JEST Miłością w sercu każdego.

http://prawdaserca.pl/2014/02/horoskop/
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
Dariusz
Administrator
Posty: 2723
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:32
x 25
Podziękował: 4983 razy
Otrzymał podziękowanie: 1646 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: Dariusz » czwartek 13 lut 2014, 20:38

Mądrze gostek prawi i nie widzę tu jakichś zafałszowań.
Moze dlatego, ze mam okulary. ;)
0 x


Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7741
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1419
x 406
Podziękował: 14175 razy
Otrzymał podziękowanie: 13801 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: chanell » piątek 14 lut 2014, 11:21

No dobra podałam swój znak i co teraz ? Jestem Koziorożcem z początku znaku 23.12. Mam rogi i czasem używam :P
1 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: songo70 » piątek 14 lut 2014, 11:48

chanell pisze:No dobra podałam swój znak i co teraz ? Jestem Koziorożcem z początku znaku 23.12. Mam rogi i czasem używam :P

wygląda na to, że opuszczamy również matrix Zodiaku.. :D
Obrazek
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
Kiara
Posty: 3829
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 15:10
x 211
Podziękował: 1713 razy
Otrzymał podziękowanie: 4061 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: Kiara » piątek 14 lut 2014, 13:22

Zmienia się ustawienie ziemi względem planet , a co za tym idzie ich oddziaływanie na wszystko zewnętrzne i wewnętrzne, ale nie jest tak że nic juz nie ma na nic żadnego wpływu.... ma nadal, jednak zwiększa się nasza wola bycia lub nie pod tymi wpływami. Wychodzimy z przymusu... korzystamy bardziej z własnej decyzyjności , tak bym odczytywała ten przekaz.


Obrazek
0 x


Miłość jest szczęściem!

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: songo70 » piątek 14 lut 2014, 16:53

może ja z kolei za krótko się wyrażam, ale będąc b.precyzyjnym, rozszerzamy swoją świadomość już poza małe "podwórko",-
tu nazwane Zodiak, jednak jak już od jakiegoś czasu w różnych przekazach znajduje się małe zastrzeżenie,-
że nie każdy w tym momencie- pewnie nie każdemu po drodze od razu do "raju"..
;)
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
Dariusz
Administrator
Posty: 2723
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:32
x 25
Podziękował: 4983 razy
Otrzymał podziękowanie: 1646 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: Dariusz » środa 02 kwie 2014, 21:17

O wężowniku przeczytamy również na tej stornie: http://historiazakazana.wordpress.com/2 ... k-zodiaku/
0 x


Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7741
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1419
x 406
Podziękował: 14175 razy
Otrzymał podziękowanie: 13801 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: chanell » środa 02 kwie 2014, 21:46

Koziorożec i nie chce zmieniać znaku ,bo jest mi dobrze z rogatą kozą ;)
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

baba
x 129

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: baba » środa 02 kwie 2014, 22:32

Thotal pisze:A JA nie nie chcę być BARANEM, zostaję BYKIEM :D


Ja też!!! :lol:
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 02 mar 2016, 22:25

Zodiak - ważne daty.

Obrazek

Ważne daty w cyklu Zodiaku związane są ze znakami rozpoczynającymi każdą porę roku, a tym samym z najważniejszymi domami horoskopowymi:

- ze znakiem Barana rozpoczynającym wiosnę - pierwszy dom,

- ze znakiem Raka rozpoczynającym lato - czwarty dom,

- ze znakiem Wagi rozpoczynającym jesień - siódmy dom,

- ze znakiem Koziorożca rozpoczynającym zimę - dziesiąty dom.

Momenty te były zauważane już w bardzo dawnych czasach i celebrowane. Niegdyś ludzie byli ogromnie związani z naturą, z cyklami w przyrodzie. Świętowano zakończenie jednego cyklu, a rozpoczęcie kolejnego.

Równonoc wiosenna (symbolicznie związana z wejściem Słońca do znaku zodiakalnego Barana, jest to tak zwany ingres w znak/do znaku Barana) podkreśla zakończenie zimy i rozpoczęcie wiosny.

Przesilenie letnie (symbolicznie związane z wejściem Słońca do znaku zodiakalnego Raka, jest to tak zwany ingres w znak/do znaku Raka) podkreśla zakończenie wiosny, a rozpoczęcie lata.

Równonoc jesienna (symbolicznie związana z wejściem Słońca do znaku zodiakalnej Wagi, jest to tak zwany ingres w znak/do znaku Wagi) podkreśla zakończenie lata, a początek jesieni.

Przesilenie zimowe (symbolicznie związane z wejściem Słońca do znaku zodiakalnego Koziorożca, jest to tak zwany ingres w znak/do znaku Koziorożca) podkreśla zakończenie jesieni, a początek zimy.


[Oczywiście dawniej, w kulturze pogańskiej, nie operowano takimi określeniami, jak znak zodiakalnego Barana itp. :-) - należą one do współczesnej astrologii.]

Obrazek

Obrazek

Spośród 12 znaków Zodiaku dwa z nich są znakami równonocy, a inne dwa są znakami przesilenia.

Są to tak zwane znaki kardynalne, które związane są

z najważniejszymi w horoskopie domami kardynalnymi

(inaczej: kątowymi, narożnymi, angularnymi) - I, IV, VII i X.

Mottem tych domów jest WOLA I CZYN.

Osoby mające w swym urodzeniowym horoskopie planety w domach kątowych

odbijają swymi czynami wyraźne piętno w świecie.


Obrazek

Znaki równonocy (zrównania dnia z nocą) to:
- znak Barana - znak równonocy wiosennej (ekwinokcjum wiosenne),
- i znak Wagi- znak równonocy jesiennej (ekwinokcjum jesienne).
(Równonoc, ekwinokcjum = moment, w którym Słońce przechodzi przez jeden z dwóch punktów, w których ekliptyka przecina równik niebieski - przez punkt Barana i przez punkt Wagi.).

Znaki przesilenia to:
- znak Raka - znak przesilenia letniego (czerwcowe solstycjum).
Słońce góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka.
Dzień jest najdłuższy, noc jest najkrótsza.
- znak Koziorożca- znak przesilenia zimowego (grudniowe solstycjum).
Słońce góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Koziorożca.
Dzień jest najkrótszy, noc jest najdłuższa.
(Przesilenie, solstycjum = skrajny punkt odchylenia Słońca od równika.)

[Oczywiście powyższe dotyczy półkuli północnej.]

Na momenty równonocy w cyklu pór roku wskazują dwa stare pogańskie święta:
- Ostara 20-23.III (Słońce wchodzi w 0 stopień znaku Barana)
- i Mabon 20-23.IX (Słońce wchodzi w 0 stopień znaku Wagi).

Natomiast na momenty przesileń w cyklu pór roku wskazują dwa inne stare święta:
- Litha 20-23.VI (Słońce wkracza w 0 stopień znaku Raka)
- i Yule 20-23.XII (Słońce wkracza w 0 stopień znaku Koziorożca).

Obecnie w wicca celebruje się te cztery święta jako tak zwane mniejsze sabaty [mniejsze sabaty "czarownic" :-), jeśli ktoś chce]

Pomiędzy czterema momentami równonocy i przesileń znajdują się cztery daty związane z innymi starymi celtyckimi świętami, obecnie również celebrowanymi przez osoby związane ze współczesnymi pogańskimi nurtami, gł. wicca. Zwane one są wielkimi sabatami [wielkimi sabatami "czarownic" :-)] -
Beltane 30.IV,
Lughnasadh 1.VIII,
Samhain 31.X,
Imbolc 1 lub 2.II.

Obrazek

Sabaty to festiwale/święta związane ze zmianami pór roku, zaznaczające punkty zwrotne w kole roku i cyklach natury. Współcześni poganie (neopoganie), w tym przede wszystkim wiccanie/wiccanki obchodzą 8 sabatów, w tym: przesilenie letnie i zimowe, oraz równonoc wiosenną i jesienną, zaznaczające punkty zwrotne i szczytowe każdej pory roku. Sabaty przypominają o cyklach natury, pomagają dostosować się do nich.
Idea koła roku podzielonego na 8 części (dwa obrazki niżej) została opisana przez R.Nicholsa i G.Gardnera w latach 50 XX wieku, jednak same sabaty mają starą tradycję (nieomal tak starą, jak człowiek). Dzieliły one rok: dla łowców - na lato i zimę, na czas łowów i czas odpoczynku, a dla rolników - na wiosnę, lato, jesień i zimę, a więc na czas orki, siewu, żniw i odpoczynku. Wszystkie prastare ludy obchodziły tego typu święta, choć w różny sposób i niekoniecznie w tym samym czasie.

Uwaga - początek astronomicznej wiosny i astrologiczny nowy rok rozpoczyna się z chwilą wejścia Słońca w znak Barana, a więc w dniu równonocy wiosennej około 21 marca (mniejszy sabat Ostara),
natomiast nowy rok w wicca zaczyna się 1 listopada (wielki sabat Samhain).
Użytkownicy kalendarza gregoriańskiego nowy rok świętują 1 stycznia i nie jest to żaden specjalny moment ani w przyrodzie, ani w układach planet.

Obrazek

Cztery znaki Zodiaku zapoczątkowujące cztery pory roku - Baran, Rak, Waga i Koziorożec - to tak zwane znaki jakości kardynalnej. Symbolicznie znaki te DAJĄ PIERWSZY IMPULS, WYTWARZAJĄ ENERGIĘ. Przypominam - znaki te związane są z mniejszymi sabatami (Ostara - Baran. Litha - Rak, Mabon - Waga i Yule - Koziorożec).

Następujące po nich kolejne znaki Zodiaku - Byk, Lew, Skorpion i Wodnik - to tak zwane znaki jakości stałej. Symbolicznie znaki te KONCENTRUJĄ ENERGIĘ (wytworzoną w poprzedzających je znakach kardynalnych). Przypominam - na znaki te przypadają wielkie sabaty (Beltane - Byk, Lughnassadh - Lew, Samhain - Skorpion i Imbolc - Wodnik).

Energie, które rodzą się i mają swój początek w znakach kardynalnych
podczas równonocy i przesileń (małe sabaty),
rosną,
osiągając swoje maksimum w znakach stałych (wielkie sabaty).
Potem energie słabną, aż do kolejnych dni równonocy i przesileń.


Pozostałe znaki, Bliźniąt, Panny, Strzelca i Ryb - znaki jakości zmiennej - symbolicznie ROZPROWADZAJĄ ENERGIĘ (która była skoncentrowana w poprzedzających je znakach stałych). Znaki te kończą pory roku, przygotowują do wejścia w kolejne pory roku; znaki te są łącznikami pomiędzy jakością stałą, a kardynalną.

Proszę zwrócić uwagę, że poniższe celtyckie koło nie jest kołem astrologicznym; w astrologii obowiązuje inna kolejność rysowania znaków Zodiaku na kole! - patrz: ilustracja na samej górze tego rozdziału; znaki Zodiaku rysujemy w kierunku odwrotnym do kierunku wskazówek zegara.

Obrazek

Na zakończenie tego rozdziału proponuję cytat z książki Scotta Cunnighama "Wicca".
"Dawniej, gdy ludzkie życie upływało w harmonii z naturą, cykliczność pór roku i faz Księżyca wywierała silny wpływ na religijne obrzędy. Blask Księżyca (symbol Bogini) towarzyszył ceremoniom adoracyjnym oraz praktykom magicznym. Przy pomocy rytuałów podkreślano moment nadejścia zimy, pierwsze oznaki wiosny, ciepłe lato, oraz nastanie jesieni.
Wyznawcy Wicca jako spadkobiercy znanej w całej Europie przedchrześcijańskiej religii ludowej nadal celebrują pełnie Księżyca oraz zmiany pór roku. Liturgiczny kalendarz Wicca obejmuje 13 świąt pełni Księżyca i osiem sabatów, będących "dniami mocy".
Cztery z tych sabatów (Yule, Ostara, Litha, Mabon) i są wyznaczane przez momenty przesilenia i zrównania dnia z nocą, czyli astronomiczne początki pór roku.
Następne cztery rytualne uroczystości (Samhain 31.X., Imbolc 2.II., Beltane 30.IV. i Lughnasadh 1.VIII) bazują na starych ludowych świętach, a po części sięgają korzeniami starożytnego Bliskiego Wschodu. Sabaty te prawdopodobnie łączono z rolnictwem oraz cyklami płodności zwierząt. Nazwy sabatów mają celtycki rodowód.
Rytuały porządkują i określają układ roku Wicca, uświadamiając dodatkowo nieskończoność cyklu.
Kościół katolicki zasymilował i schrystianizował wersje starożytnych pogańskich sabatów."


Obrazek
0 x



AgaJaga
Posty: 140
Rejestracja: niedziela 21 lut 2016, 14:44
x 2
x 17
Podziękował: 280 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: AgaJaga » czwartek 03 mar 2016, 08:22

A ja zgłaszam veto ;) prawdziwy ze mnie wodnik zawsze był, i koziorożec ni w ząb nie pasuje :P rzekłam
0 x



Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: abcd » niedziela 27 mar 2016, 19:17

Białczyński pisze:Grzegorz Kopacki – Gwiazdozbiory: dawniej i dziś. (kilka niezbędnych wiadomości o zodiaku)
10 Luty 2016

http://www.astro.uni.wroc.pl/kma/fn/kopacki/const/const.html

Obrazek

Powyżej. Północna półkula nieba w wyobrażeniu kartografa Carela Allarda z około 1700 r. Ukazane są tutaj głównie gwiazdozbiory klasyczne. Wyjątkami są jedynie Rzeka Jordan i Rzeka Tygrys. Rzeka Jordan obejmuje sobą częściowo Wielką Niedźwiedzicę i zajmuje miejsce obecnych gwiazdozbiorów Psów Gończych, Małego Lwa oraz Rysia, wprowadzonych na niebo w XVII w. przez polskiego astronoma Heweliusza. Rzeka Tygrys natomiast ‚płynie’ pomiędzy Łabędziem a Orłem. Obecnie w jej miejscu znajdują się Lisek i Tarcza, również wymyślone przez Heweliusza. (Cornelius. G., Czytanie Nieba, 1999, s. 36)

Wstęp. Początkowo gwiazdozbiór, jak sama nazwa wskazuje, oznaczał grupę jasnych gwiazd na sferze niebieskiej tworzącą najczęściej łatwo rozpoznawalny zarys postaci, zwierzęcia lub przedmiotu.

W większości przypadków obiekty te miały (i mają nadal) charakter religijny lub mitologiczny. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ początki gwiazdozbiorów sięgają mroków narodzin pierwszych starożytnych cywilizacji (IV tys. p.Ch.), a może nawet jeszcze wcześniejszych czasów (neolit lub nawet paleolit). Wygląd nocnego nieba oraz zachodzące na nim zjawiska zawsze przyciągały uwagę człowieka, który widział w tym przejaw działalności sił wyższych, nadprzyrodzonych. W historii ludzkości trudno o społeczność, która nie utożsamiałaby pewnych pojęć ze swego światopoglądu oraz systemu mitologicznego z ciałami niebieskimi: w pierwszej kolejności z najjaśniejszymi a więc Słońcem, Księżycem, planetami oraz gwiazdami i/lub ich grupami.

Pojawianie się o określonych porach nocy kolejnych gwiazdozbiorów lub jasnych gwiazd ustalało także rachubę czasu. Wschód określonego gwiazdozbioru bezpośrednio po zachodzie Słońca (bądź też jego górowanie) mógł dla człowieka pierwotnego oznaczać początek kolejnego miesiąca lub początek określonej pory roku. Niektórzy historycy astronomii przypuszczają, że pewne starożytne mity związane z gwiazdozbiorami zostały stworzone właśnie w celu ułatwienia rolnikom ich rozpoznawania na nocnym niebie. Dzięki temu rolnicy wiedzieli, że pojawienie się określonego gwiazdozbioru oznaczało nadejście pory na zasiew lub żniwa.

Gwiazdozbiory północnej półkuli nieba (o których głównie jest tu mowa) znane nam dzisiaj różnią się dość znacznie od znanych starożytnym Egipcjanom, Medom czy też Chińczykom. Używane przez nas obecnie nazwy gwiazdozbiorów i w przybliżeniu ich rozmieszczenie na niebie pochodzą od Rzymian, którzy z kolei przejęli je po Grekach. Jeśli chodzi o jedne z najstarszych gwiazdozbiorów, gwiazdozbiory zodiakalne, to zostały one przejęte przez Greków od Babilończyków krótko przed końcem starej ery.

Prehistoria. Chcąc mówić o najstarszych pokładach naszej ‚wiedzy’ astronomicznej nie możemy pominąć jej związku z mitologią, rozumianą tutaj jako specyficzny światopogląd naszych przodków. W mitach znajdują swój wyraz zapatrywania ludzi danego okresu historii i miejsca na zjawiska zachodzące w otaczającym ich świecie, zarówno te ‚ziemskie’, jak i rozgrywające się na sferze niebieskiej. W sposób nierozerwalny związane są one oczywiście z wyobrażeniami religijnymi.

Z dość dużą pewnością możemy przypuszczać, że najwcześniejszą koncepcją widzenia świata był animizm (łac. anima ‚dusza’). Termin ten oznacza wyobrażenie, że wszystko co otacza człowieka — zwierzęta, rośliny, przedmioty nieożywione, a nawet zjawiska przyrody — obdarzone są duszą. Niebo, jako najbardziej tajemnicze i niedostępne, z którego padały śnieg i ulewne deszcze, w którym rodziły się grzmoty i pioruny, z którego spływała światłość słoneczna i ciepło, wreszcie, na którego tle odgrywały się niezwykłe rzeczy (fazy Księżyca, zaćmienia itp.) od początku stanowiło dla człowieka pierwotnego siedzibę najpotężniejszych duchów, a potem bogów.

Najdawniej zapewne zaczęto oddawać cześć boską Słońcu i Księżycowi jako najjaśniejszym ciałom niebieskim. Niepewnym jest natomiast stwierdzenie, kiedy po raz pierwszy człowiek utożsamił grupę gwiazd na niebie ze swoimi wyobrażeniami mitologicznymi. Niemniej, wraz z pojawieniem się pierwszych cywilizacji starożytnych niebo stanowiło już swoistą kronikę, w której zapisywano losy bogów, herosów i królów.

Z całą pewnością już w tak odległych czasach w wyniku obserwacji wschodów i zachodów Słońca oraz Księżyca człowiek wydzielił na horyzoncie skrajne punkty tych zjawisk. Widoczne to jest dla wielu obiektów archeologicznych, które są ułożone w kierunku punktu przesilenia letniego lub zimowego.

Paleolit. Już w paleolicie (ponad 30-40 tys. lat temu) ludzie interesowali się ciałami niebieskimi. Archeolodzy twierdzą, że pochodzące z tego okresu rysunki na kamieniu — krzyże, sierpy, kręgi, grupy wgłębień — to elementy wyobrażeń o sferze niebieskiej, Słońcu, Księżycu oraz czterech kierunkach świata. Rekonstrukcję tak starych wyobrażeń można prowadzić jedynie za pomocą metod etnologii oraz językoznawstwa. W najstarszych warstwach ustnego dziedzictwa narodowego można odnaleźć opowieści o takich zjawiskach, jak upadki dużych meteorytów, wywołujących powstanie kraterów.

W folklorze znalazło odbicie także niebo gwiaździste epoki paleolitu. W celu wydzielenia wiadomości z tak dawnej epoki, etnolodzy poszukują podobnych motywów w mitach, opowieściach i legendach u ludów i narodów, które pierwotnie stanowiły jedną grupę, która uległa podziałowi na plemiona, które po pewnym czasie rozeszły się i wystarczająco dawno temu przestały kontaktować się jedno z drugim. Tak na przykład gromada Plejad wiązana jest z obrazem siedmiu sióstr wśród ludów Syberii, obszaru śródziemnomorskiego, Ameryki Północnej oraz Australii.

Ludy Eurazji oraz Ameryki Północnej mają bardzo podobne mity, związane z gwiazdozbiorami Wielkiej Niedźwiedzicy oraz Wolarza. Powtarza się tu motyw polowania Myśliwego na Niedźwiedzia. Starożytni Grecy uważali Wolarza za myśliwego lub strażnika Wielkiej Niedźwiedzicy. Indiańskie plemiona Irokezów oraz Mikmaków z Ameryki Północnej także nazywały część gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy Niedźwiedziem, oraz uważały, że kilka gwiazd gwiazdozbioru Wolarza ‚poluje’ na tego zwierza. Także rdzennym plemionom syberyjskim znany jest gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy.

Istotny jest fakt, że we wszystkich podanych wyżej przykładach, za główną część gwiazdozbioru uważano te same siedem wyróżniających się gwiazd, tworzących grupę znaną nam dzisiaj pod nazwą Wielkiego Wozu. Podobieństwo mitów wskazuje na wspólne ich pochodzenie, a więc naturalnym wydaje się twierdzenie, że pierwotny mit a z nim wyobrażenia niebieskie zostały przeniesione do Ameryki z Azji. Mogło to się odbyć tylko w czasach kiedy istniało jeszcze lądowe połączenie między obydwoma kontynentami, a więc przed końcem ostatniej epoki lodowcowej (15 tys. lat temu). Najprawdopodobniej, wydzielenie na niebie gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy związane jest z kultem niedźwiedzia jaskiniowego. Wszystko to wskazuje na to, że jest to najstarszy gwiazdozbiór, wydzielony przez człowieka na sferze niebieskiej.

Neolit. Bardzo upraszczając, gdzieś koło VII tys. p.Ch. człowiek przeszedł z wędrowniczego na osiadły tryb życia. A więc stopniowo myślistwo zamieniono na hodowlę, a zbieractwo na uprawę. Zmiana ta odbiła się także bardzo na potrzebie obserwacji ciał niebieskich. O ile przedtem obserwacje nieba miały w zasadzie tylko znaczenie obrzedowe i kultowe teraz prowadzenie ich stało się konieczne ze względu na prowadzenie rachuby czasu, tak bardzo ważnej dla społeczeństw rolniczych.

Początkowo największą uwagę ludzi przyciągał Księżyc, z racji dziwnych zmian jakim podlega jego tarcza (chodzi mi oczywiście o zjawisko faz), zachodzących w miarę krótkim okresie czasu (miesiąc). Podczas tych obserwacji zauważono, że Księżyc nie tkwi nieruchomo wśród gwiazd stałych. Doprowadziło to do nadania nazw gwiazdom położonym w pobliżu pozornej drogi Księżyca po niebie. Znamy pewną liczbę używanych przez nich nazw, nie zawsze jednak możemy być pewni, czy odnoszą się one do pojedynczych gwiazd, czy też grup gwiazd. Wiemy na przykład, że starożytni Babilończycy nazwą Mulmul określali Plejady.

Jednym z wyników dokładnych obserwacji Księżyca był podział jego trasy niebieskiej na 28 (lub 27) ‚stacji księżycowych’, rozmieszczonych mniej więcej co 13 stopni, co odpowiada odległości przebywanej przez Księżyc w ciągu jednej doby. Owe stacje lunarne znane były zarówno Babilończykom, jak i Chińczykom oraz mieszkańcom Indii, a w późniejszych czasach także Arabom. Przyjmuje się, że Arabowie zapożyczyli ów podział od mezopotamskich kapłanów-astronomów. Niemało natomiast dyskutowano nad tym, czy Daleki Wschód również przejął go z Mezopotamii, czy też doszedł do niego niezależnie. Pomimo dużych podobieństw podziału pasa zodiakalnego obecnie większość badaczy skłania się ku poglądowi, że jest to rodzimy wytwór kultury wschodniej.

Słońce jest o wiele jaśniejszym ciałem niebieskim niż Księżyc i dlatego nie można go obserwować bezpośrednio na tle gwiazd. Dlatego też ruch Słońca względem gwiazd został zauważony przez człowieka trochę później niż ruch Księżyca. Starożytni śledzili drogę Słońca obserwując tzw. heliakalne (czyli krótko przed wschodem Słońca) wschody oraz zachody jasnych gwiazd a później także gwiazozbiorów. Z obserwacji tych, już w czasach późniejszych zrodził się pomysł podziału widocznej drogi Słońca na 12 części. Obserwacje pozycji Słońca względem gwiazd początkowo służyły tylko potrzebom normowanym zmianami pór roku. Ponadto pierwotnie człowiek wydzielił tylko cztery główne punkty na ekliptyce (równonocy i przesileń) i z nimi wiązał określone gwiazdy lub gwiazdozbiory.

Gwiazdozbiory zodiakalne. Wyniki badań językoznawców, etnologów oraz historyków astronomii sugerują, że powstawanie gwiazdozbiorów zodiakalnych był procesem ciągłym, zachodzącym w przeciągu kilku tysiącleci p.Ch. Z pewnością kilka starożytnych gwiazdozbiorów tworzących grupy najjaśniejszych gwiazd zostało utworzonych dość wcześnie, jako zasługujące na uwagę ale bezimienne. Jednakże stwierdzenie takie nie może dotyczyć gwiazdozbiorów, zawierających jedynie słabsze gwiazdy (Ryby, Rak, Wodnik). Wszystko to świadczy o tym, że dawni obserwatorzy nieba pragnęli nie tylko połączyć gwiazdy w grupy, ale także oznaczyć pewne ważne obszary na sferze niebieskiej. Dla przykładu Waga mogła symbolizować równowagę pomiędzy dniem i nocą podczas równonocy jesiennej. Tak więc gwiazdozbiory zodiakalne nie były, jak w przypadku innych, obrazowym przedstawieniem bohaterów czy zwierząt na niebie. Stanowiły one znaczniki ruchu Słońca względem gwiazd.

Obserwacje ruchu Słońca wzdłuż ekliptyki (czyli jego pozornej drogi po sferze względem gwiazd stałych) mogły doprowadzić w czasach starożytnych do zidentyfikowania 4 wyróżnionych grup gwiazd, odpowiadjących punktom kardynalnym (równonocy i przesileń). Precesja powoduje jednak przesuwania się tych punktów wzdłuż ekliptyki o 30 stopni w ciągu 2140 lat.

Przechwytywanie 1.PNG


Tabela powyżej pokazuje położenie czterech punktów kardynalnych dla kilku ‚epok’ (trwających dwa tysiąclecia). Dla naszych dalszych rozważań istotne są tylko trzy pierwsze kwartety, którym dla uproszczenia nadamy nazwy gwiazdozbiorów mieszczących w danej ‚epoce’ punkt równonocy wiosennej.

Wyróżnienie na ekliptyce czterech punktów szczególnych wydaje się odpowiadać bardzo powszechnemu i staremu pojęciu o upływie czasu zarówno w odniesieniu do życia człowieka, jak i do cyklu przemian przyrody związanym ze zmianami pór roku. Zgodnie z tą symboliką poszczególne punkty odzwierciedlają ciąg: narodziny, rozkwit, starość i śmierć. Ciąg ten odpowiada ciągowi niebieskiemu: wznoszenie, szczyt, opadanie oraz dół, związanemu z położeniem i ruchem Słońca względem gwiazd.

Kwartet Bliźniąt (VI-V tys. p.Ch., Neolit). Bliźnięta odnoszą się do powszechnego w wielu kulturach mitu o niebiańskich bliźniętach, synach najwyższego Słońca. Dla plemion neolitycznych gwiazdozbiór Bliźniąt mógł stanowić źródło nowego życia oraz symbol wiosennego przebudzenia natury. Gwiazdozbiór Panny mógł być wiązany z Boginią Matką oraz z kultem płodności. Na wielu starszych mapach nieba Panna przedstawiana jest jako kobieta trzymająca kłos zboża. Przedstawienie takie jest jak najbardziej odpowiednim symbolem letniego urodzaju. Gwiazdozbiór jesienny Strzelec z łukiem w ręku symbolizuje myśliwego zestrzeliwującego i raniącego Słońce, którego wysokość nad horyzontem maleje. Zimą Słońce osiąga najniższą wysokość w południe i pozostaje w świecie dolnym, wyobrażanym przez wiele kultur jako obszar podwodny. Stąd gwiazdozbiór Ryb.

Kwartet Byka (IV-III tys. p.Ch., Sumer, Akkad). Wraz z pojawieniem się pierwszych cywilizacji większą rolę zaczynają odgrywać bóstwa męskie. Stąd gwiazdozbiór Byka, będącego symbolem płodności, odpowiada wiośnie. Lew, symbol najwyższej władzy, jest z kolei jak najbardziej właściwym odpowiednikiem dla najwyższego punku jaki na ekliptyce osiąga Słońce w dniu przesilenia letniego. Skorpion, podobnie jak i porzednio Strzelec, stanowi przyczynę starzenie się i opadania Słońca. Wodnik związany jest z wodą, symbolizującą świat dolny, do którego usuwa się Słońce podczas zimy.

Kwartet Barana (II-I tys. p.Ch.). W kwartecie tym nie daje się już dostrzec pełnego symbolizmu upływu czasu. Jedyną jego pozostałością jest gwiazdozbiór Koziorożca, poświadczony przez źródła sumeryjskie. Był on symbolem sumeryjskiego Ea i akkadyjskiego Enki, władcy dolnego oceanu. Baran związany jest z obrzędem składania ofiar dla bóstw na początku roku. Waga symbolizuje równowagę dnia i nocy i z tego powodu bardzo dobrze pasuje do dnia równonocy jesiennej. Jest to mały i niezbyt się wyróżniający gwiazdozbiór. Pierwotnie stanowił on część Skorpiona a jego akkadyjska nazwa znaczy ‚róg skorpiona’ i odnosi się zapewne do jego kleszczy. Jeśli chodzi o Raka to możemy snuć jedynie bardzo niepewne przypuszczenia. Jako symbol lata być może przedstawia ten gwiazdozbiór sobą alegoryczne obniżanie się (cofanie) położenia Słońca w południe po jego przejściu przez punkt najwyższy.

Jak widzimy z powyższego po upływie 6 tysiącleci uzyskujemy pełny zestaw 12 gwiazdozbiorów zodiakalnych. O takiej kolejności wprowadzania ich na sferę niebieską świadczą także rozmiary tych gwiazdozbiorów. Im starszy kwartet tym średnio większy obszar na niebie zajmują jego gwiazdozbiory. Jest to zgodne z tym czego byśmy oczekiwali, ponieważ wielkość gwiazdozbioru powinna zależeć od wolnego miejsca na sferze w chwili jego tworzenia.

Obrazek

Powyżej. Pokrywa sarkofagu Zotera z El-Kurne z II w. Obraz przedstawia egipską boginię nieba Nut w otoczeniu 12 znaków zodiaku. Po prawej stronie bogini mamy od góry: Raka (w postaci Kraba), Bliźnięta, Byka, Barana, Ryby i Wodnika; po stronie lewej — Lwa, Pannę, Wagę, Skorpiona i Strzelca. Koziorożec znajduje się w lewym górnym rogu zdjęcia. (Gurshtein, A., Sky and Telescope, październik 1995, s. 28)

Starożytna Mezopotamia i Egipt. Najstarsze znane przedstawienia gwiazdozbiorów pochodzą od Sumerów (połowa IV tys. p.Ch.) i dotyczą one właśnie gwiazdozbiorów znanych później jako zodiakalne. Wśród wielu zabytków z Mezopotamii przechowywanych w British Museum można znaleźć także zawierające przedstawienia tych gwiazdozbiorów. Zarysy Byka, Żółwia (zamiast Raka), uskrzydlonej postaci żeńskiej (być może Panna), Skorpiona, Łucznika (Strzelec) oraz pół-kozy pół-ryby (Koziorożec) można odnaleźć między innymi na kamieniach granicznych, pieczęciach cylindrycznych oraz klejnotach. W pracach astronomicznych Akkadyjczyków (II tys. p.Ch.) odnajdujemy wzmianki o Skorpionie Gir-tab i o Koziorożcu Muna-xa. A z informacji, że planety zbliżają się lub pozostają w którymś z powyższych gwiazdozbiorów wynika, że chodzi tu o gwiazdozbiory zodiakalne.

Obrazek

Powyżej. Kamień graniczny z Mezopotamii z około 1100 r. p.Ch. (obecnie w British Museum). W środkowym pasie wyryte zostały Lew i Skorpion. O ich niebieskim charakterze świadczy obecność u szczytu kamienia wyobrażeń Wenus, Księżyca oraz Słońca. (Gingerich O., Sky and Telescope, marzec 1984, s. 219)

Najstarsze znane egipskie przedstawienia gwiazdozbiorów zodiakalnych pochodzą dopiero z czasów hellenistycznych (od IV w. p.Ch.). Tzw. Zodiak z Dendery liczy sobie najwyżej 2000 lat. Naturalnym wyjaśnieniem tego faktu jest przyjęcie, że 12 znaków zodiaku przywędrowało do Egiptu z Babilonii w czasie wypraw i podbojów Greków pod przywództwem Aleksandra Macedońskiego.

Do najstarszych gwiazdozbiorów zaliczyć można też Orła, którego przedstawienia odnajdujemy na kamiennych płytach z Mezopotamii z ok. XIII w. p.Ch. Chaldejczycy, chyba jako pierwsi, sporządzali systematyczne zestawienia gwiazdozbiorów oraz ich wzajemnego położenia. Wzmianki o poszczególnych gwiazdozbiorach znajdujemy także w rocznikach chińskich, w opisach w Biblii i eposie Homera. Identyfikacja starożytnych gwiazdozbiorów nie jest łatwa, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwa. Spowodowane jest to tym, że gwiazdozbiory przedstawiane są jedynie w sposób symboliczny, za pomocą rysunku, malowidła, rytu, posągu itp. na przykład Krokodyla czy Byka (lub jego części) i nie wskazują bliżej z jakich gwiazd są one zbudowane.

Obrazek

Powyżej. Zodiak ze sklepienia świątyni w Denderze (Egipt Dolny) z I w. p.Ch. Widoczny jest wyraźnie przejściowy charakter ówczesnej egipskiej koncepcji Zodiaku, ponieważ obok dobrze nam znanych gwiazdozbiorów zodiakalnych pochodzenia mezopotamskiego dostrzegamy także sporo gwiazdozbiorów rdzennych, staroegipskich (XV w. p.Ch. i wcześniej), jak np. Hipopotama oraz kończynę byka (lub wołu) w środkowej części kręgu. Na brzegu kręgu ułożonych jest 36 grup związanych z rachubą czasu (rok cywilny ‚słoneczny’ podzielony był na 12 miesięcy każdy po 30 dób, a każdy miesiąc składał się z 3 10-dniowych ‚tygodni’; tak więc każdej grupie odpowiadał w roku jeden ‚tydzień’). Stanowią one odpowiednik 28 babilońskich stacji księżycowych. Pomiędzy znakami zodiaku wyryte zostały także planety przedstawione jako bogowie z laską w ręku: Merkury znajduje się zaraz ponad Rakiem (wyobrażonym tutaj jako Krab); Wenus — pomiędzy Rybami i Wodnikiem; Mars stoi ponad grzbietem Koziorożca; Jowisz znajduje się pomiędzy Bliźniętami, Rakiem i Lwem; Saturn — między Panną i Wagą. (Gingerich O., Sky and Telescope, maj 1983, s. 418)

Zodiak. Zodiak (łac. zodiacus, gr. zóidiakos, z zóidiakos ‚złożony z rzeźbionych posągów, kształtów’, z zóidion ‚rzeźbiony posąg’, z zóion ‚żywa istota’, por. także gr. zóé ‚życie’) to pas na sferze niebieskiej rozciągający się około 6 stopni po obu stronach ekliptyki, czyli widocznej drogi Słońca w jego ruchu rocznym na tle gwiazd. Szerokość tego pasa została początkowo tak dobrana, aby mieściły się w nim orbity Słońca, Księżyca oraz pięciu planet (Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna) znanych starożytnym ludom. Zodiak został podzielony na 12 równych części po 30 stopni i nadano im nazwy mieszczących się w nich gwiazdozbiorów. Podział zodiaku na 12 części odpowiada oczywiście podziałowi roku kalendarzowego na także 12 miesięcy księżycowych. Znali go już przed V w. p.Ch. Babilończycy.

Około 2500 lat temu, kiedy to nadano znakom zodiaku nazwy punkt równonocy wiosennej leżał w gwiazdozbiorze Barana, wskutek czego pierwszy znak zodiaku, ograniczony długościami ekliptycznymi od 0 stopni do 30 stopni, otrzymał nazwę znaku Barana. Znakami zodiaku we właściwej kolejności są: Baran (łac. Aries), Byk (Taurus), Bliźnięta (Gemini), Rak (Cancer), Lew (Leo), Panna (Virgo), Waga (Libra), Skorpion (Scorpius), Strzelec (Sagittarius), Koziorożec (Capricornus), Wodnik (Aquarius) i Ryby (Pisces). W wyniku precesji punkt równonocy wiosennej (a także pozostałe trzy punkty kardynalne) cofa się wzdłuż ekliptyki o około 50” na rok (1 stopni w ciągu 72 lat). Dlatego też w ciągu 2500 lat punkt ten cofnął się o ok. 35 stopni, czyli o ponad jeden znak zodiaku i obecnie leży w gwiazdozbiorze Ryb. Nie spowodowało to jednak zmiany nazw zodiaku, chociaż należy być świadomym tego, że obecnie znak Barana leży w gwiazdozbiorze Ryb itd., a pierwszym znakiem zodiaku powinien być znak Ryb.

Zgodnie z przyjętym obecnie podziałem sfery niebieskiej na gwiazdozbiory Słońce w swym ruchu rocznym na tle gwiazd przechodzi nie przez 12 lecz przez 13 gwiazdozbiorów. Oprócz dobrze znanych dwunastu gwiazdozbiorów zodiaku dodatkowy, trzynasty to Wężownik (łac. Ophiuchus) leżący pomiędzy gwiazdozbiorami Skorpiona i Strzelca.

Starożytna Grecja. W utworach starożytnego poety greckiego Aratosa (III w. p.Ch.) znajdujemy opis 46 gwiazdozbiorów (jeśli pominiemy Plejady i archaiczny Pas Oriona), z których większość autor zaczerpnął z czasów wcześniejszych. Nieco później Eratostenes (III w. p.Ch.) zmniejszył tę liczbę do 42. Hipparch (II w. p.Ch.) w swym katalogu nieba 1080 gwiazd pogrupował na 49 gwiazdozbiorów. Ptolemeusz (II w.) w swym wielkim dziele Almagest opisał 48 gwiazdozbiorów z 1022 gwiazdami, z czego 12 z nich należało do pasa zodiakalnego, 21 leżało na północ, a 15 na południe od niego. Wiele dzieł starożytnych przetrwało do naszych czasów dzięki nauce arabskiej, będącej u szczytu rozwoju we wczesnym średniowieczu. Odbiło się to w nazwach większości jasnych gwiazd, które są pochodzenia arabskiego.

Czasy nowożytne. Astronomowie starożytni nie dzielili całego nieba na gwiazdozbiory, a jedynie dobierali spośród jasnych gwiazd charakterystyczne ugrupowania, którym nadawali nazwy. Wskutek tego z gwiazd słabszych już w czasach nowożytnych stworzono nowe gwiazdozbiory.

W 1603 r. Johann Bayer wydał Uranometrię, w której oprócz 48 klasycznych znajduje się także 12 nowych gwiazdozbiorów. Dalsze nowe gwiazdozbiory wprowadzili między innymi Johannes Kepler (XVI-XVII w.) oraz Edmond Halley (XVII-XVIII w.) Wśród tych, które na stałe weszły do nazewnictwa astronomicznego znajdują się także następujące gwiazdozbiory utworzone przez astronoma polskiego Jana Heweliusza (XVII w.): Mały Lew (Leo Minor), Jaszczurka (Lacerta), Ryś (Lynx), Tarcza (Sobieskiego) (Scutum), Sekstant (Sextans) i Lisek (Vulpecula), Psy Gończe (Canes Venatici).

Obrazek

Powyżej. Jedno z pierwszych nowożytnych przedstawień nieba. Kopia drzeworytu północnej pólkuli nieba wykonanego w 1515 r. przez Albrechta Dürera. Zewnętrzny okrąg przedstawia ekliptykę, na którą naniesionych zostało 12 gwiazdozbiorów zodiakalnych. Ponadto widać inne gwiazdozbiory klasyczne, ułożone głównie wzdłuż Drogi Mlecznej oraz trochę osamotnioną Wielką Niedźwiedzicę. (Gurshtein, A., Sky and Telescope, październik 1995, s. 29)

Pod koniec XVI w. pierwsi europejscy badacze mórz południowych podzielili na gwiazdozbiory niebo południowe. Astronom francuski Nicolas Louis de Lacaille (XVIII w.) wzbogacił niebo południowe o 14 nowych gwiazdozbiorów, które zostały nazwane w sposób całkowicie zrywający z tradycją. Otrzymały mianowicie nazwy przyrządów i narzędzi używanych w nauce i sztuce, np. Rylec, Zegar, Cyrkiel, Teleskop, Mikroskop, Pompa, Piec, Sieć. Kilka dalszych gwiazdozbiorów utworzyło także kilku innych astronomów francuskich a w 1800 r. Johann Bode w swej Uranografii opublikował nazwy ostatnich 9.

Obrazek

Powyżej. Południowa półkula nieba w przedstawieniu A. Dürera z 1515 r. (Whitfield, P., The Mapping of the Heavens, 1995)

Pierwotne zarysy gwiazdozbiorów Hipparcha oraz Ptolemeusza nie zachowały się. Położenie jasnych gwiazd w 48 starożytnych gwiazdozbiorach znamy jedynie z opisu Ptolemeusza. Niemiecki malarz i rytownik Albrecht Dürer wykonał według niego w 1515 r. dwie mapy nieba, półkul północnej i południowej. Katalog gwiazd Ptolemeusza razem z mapami Dürera wydany został w 1537 r. w Kolonii. W ten sposób przedstawienia gwiazdozbiorów Dürera stały się powszechne i pojawiły się później także na mapach nieba Johanna Bayera (1603), Johna Flamsteeda (1729), Friedricha Argelandera (1843) a także innych autorów.

Z biegiem czasu nazwą gwiazdozbiór zaczęto oznaczać nie tylko ugrupowania poszczególnych gwiazd, lecz mieszczące je obszary nieba, dzieląc w ten sposób całe niebo na gwiazdozbiory. Z początkiem XIX w. na mapach nieba panuje zamieszanie. Nowe gwiazdozbiory zachodzą na stare, jedne wydania map ignorują inne. Zmienia się także ilość gwiazdozbiorów, od 106 do 86. Sytuacja taka sprawiła, że w 1841 r. angielskie Towarzystwo Astronomiczne przeprowadziło reformę gwiazdozbiorów, ale pomimo tego, że niektóre gwiazdozbiory zostały zniesione, a inne rozdzielone, nie osiągnięto jednoznaczności.

Dopiero w 1922 r. na mocy uchwały Międzynarodowej Unii Astronomicznej (MUA) przyjęto podział sfery niebieskiej na 88 gwiazdozbiorów. Jednakże granice pomiędzy gwiazdozbiorami nadal pozostawały sporną kwestią do 1928 r., kiedy to ostatecznie ustaliła je MUA. Nowe granice gwiazdozbiorów wytyczono w ten sposób, aby przebiegały one wzdłuż południków i równoleżników niebieskich.

Dzisiejsze gwiazdozbiory umożliwiają jednoznaczną orientację na całym niebie i są, z grubsza biorąc, zgodne z dawnymi, klasycznymi gwiazdozbiorami.

Grzegorz Kopacki

Przerobione ręcznie z TeX’a dnia 7 października 1999 r.
Ostatnia poprawka dokonana dnia 8 października 1999 r.

poprawione Czesław Białczyński – 2016 09 02
https://bialczynski.wordpress.com/2016/ ... i-zodiaku/
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
Oska
Posty: 193
Rejestracja: wtorek 22 mar 2016, 20:40
x 161
x 24
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 315 razy

Re: *ZODIAK*

Nieprzeczytany post autor: Oska » poniedziałek 28 mar 2016, 23:36

Ja mojego koziorozca tez sie nie wyrzekne :lol:
0 x


"Gdy czegoś gorąco pragniesz, cały Wszechświat działa potajemnie by udało Ci się to osiągnąć"
P.C.

ODPOWIEDZ