Strona 1 z 1

Śląskie zamki i pałace.

: poniedziałek 26 paź 2020, 17:54
autor: Kriestovo Nysian
Rodzime zdobienia i ojczyste słowiańskie pismo w pałacu Piastów Śląskich w Piotrowicach Nyskich.

Pałac Piastów w Piotrowicach posiadał przepiekne rodzime zdobienia opisane ojczystym słowiańskim pismem Ślązaków oraz trójwymiarowe głagolicowe ornamenty na całej powierzchni fasad i wnętrza.

Re: Śląskie zamki i pałace.

: wtorek 10 lis 2020, 03:04
autor: Kriestovo Nysian
W posiadłości Piastów Śląskich na zamku Książ podczas prac remontowych odkryto zamalowane słowiańskie malowidła.

Odkrycie na skalę światową w zamku Książ w Wałbrzychu. Podczas prac remontowych na zamku Książ odkryto malunki ścienne, których nikt się tam nie spodziewał. Polichromie ozdabiają Salę Krzywą, reprezentacyjną salę w okazałym, trzecim co do wielkości w Polsce zamku wzniesionym przez Piastów Śląskich. Zabytkowe polichromie znajdują się pod warstwą białej farby i tynku, a według ekspertów pokrywają one całość ścian i sufitu we wnętrzu głównej sali zamkowej. Jest to wielka trójwymiarowa polichromia przedstawiająca kotarę, której początkowym ornamentem rozciągającym się wokół sali są powtarzające się dobrze widoczne słowiańskie litery i słowa:

"ARLJA LJACH - ARLJA LJACH - ARLJA LJACH / +АРЛѦ ЛѦХ - +АРЛѦ ЛѦХ - +ЛѦ ЛѦХ - +АРЛѦ ЛѦХ".

Sala Krzywa znajduje się na pierwszym piętrze południowego skrzydła Zamku Książ w jego najstarszej, średniowiecznej części. Podobnie jak w przypadku Sali Konrada jej wystrój został niemal całkowicie zniszczony w bandycki sposób przez Habsburgów, którzy przejęli zamek z rąk Piastów Śląskich w 16 wieku, a ostatnią przebudowę i falę zniszczeń przeprowadzili naziści w latach 1944-45. Na całym Śląsku Piastowie posiadali ponad 600 zamków, do tego można jeszcze dodać setki pałaców i dworów, które od dawna niszczeją. Wszystkie zamki i posiadłości piastowskie na ich rodzinnej śląskiej ziemi posiadały polichromie wykonane na całych powierzchniach elewacji zewnętrznej i wewnętrznej, a wszystkie robiono w podobny do siebie sposób. Każdy zamek czy pałac był kunsztownie i na bogato przyozdobiony słowiańskim pismem, ornamentem oraz rodzimymi symbolami.

Re: Śląskie zamki i pałace.

: sobota 28 lis 2020, 20:36
autor: Kriestovo Nysian
Rodzime zdobienia i słowiańskie pismo na kamiennicy Piastów Śląskich w Paczkowie.

Kamiennica z czasów Piastowskich w Paczkowie posiada przepiękne rodzime zdobienia opisane ojczystym słowiańskim pismem Ślązaków. Całość tworzy trójwymiarową polichromię na całej powierzchni frontowej fasady budynku. Jedno ze śląskich słów zapisanych po środku jest łatwo czytelne do dziś i brzmi: "PIESTESOBJA / ПЕСТЕСОУБѦ" ПЕСТЕСОУБѦ/PIASTESIOBJA i PIASTOSIOW to oryginalna nazwa tego starego słowiańskiego grodu na Śląsku. Po bandyckim ataku Habsburgów na Silezje okupanci wprowadzili łacińską nazwe miasta ПЕСТЕСОУБѦ/PETCHKOVA i taka też niemiecka nazwa została powielona w 1945 jako Paczków. Zrysunków monet można było wnioskować że nazwa Paczkowa to Raścisław, jednak odnalazłem jak widać oryginalny zapis mieszkańców, Ślązaków z miasta ПЕСТЕСОУБѦ. Piastowie Śląscy posiadali ponad 600 zamków na Śląsku, do tego można jeszcze dodać setki pałaców i dworów. Wszystkie posiadłości piastowskie na ich rodzimej śląskiej ziemi posiadały polichromie wykonane na całych powierzchniach elewacji zewnętrznej i wewnętrznej. Każdy zamek, pałac czy kamiennica była kunsztownie i na bogato przyozdobiona słowiańskim pismem, ornamentem oraz rodzimymi symbolami.

Re: Śląskie zamki i pałace.

: poniedziałek 07 gru 2020, 06:59
autor: Kriestovo Nysian
Gromnik - starożytny słowiański gród, rotunda i zamek z 9 wieku odkryty przez archeologów na Śląsku.

Prehistoryczne miejsce kultu Słowian na górze Gromnik, antyczne grodzisko, słowiańska rotunda wraz z zamkiem Piastów Śląskich z 9 wieku odkryta przez archeologów na Śląsku. Nowe odkrycie dokonane przez archeologów na Dolnym Śląsku na szczycie Gromnika egzystował kult Słowian już w prehistorii, grodzisko powstało w 4 wieku pne, a dwu-absydowa rotunda i zamek Piastów Śląskich istniał już w pierwszej połowie 9 wieku. Na miejscu odnaleziono wiele artefaktów oraz fundamenty słowiańskich budowli.

Re: Śląskie zamki i pałace.

: niedziela 24 sty 2021, 03:31
autor: Kriestovo Nysian
Gryf, ornamenty i zegar słoneczny Piastów na zamku w Sobótce.

Po dziś dzień na zamku Piastów Śląskich w Sobótce można podziwiać wspaniałą rzeźbę w postaci heraldycznego Jarego Gryfa trzymającego kołowrót, słowiańską trójwymiarową ornamentykę podłogową powszechnie znaną na Śląsku, oraz działający do dziś zegar słoneczny. Ornamentyka taka sama jak np. w pałacu Piastów w Piotrowicach Nyskich. Przed zamkiem znajdują się starożytne lwy także opisane po słowiańsku. Zegar zaś znajduje się na fasadzie jest w wyśmienitym stanie, a na jego spodzie był widoczny zamalowany napis - "SILJAZI SABITJENE".

Re: Śląskie zamki i pałace.

: niedziela 24 sty 2021, 22:21
autor: Kriestovo Nysian
Zamek Piastów w Sobótce przerobiony na browar.

W podziemiach browaru znajdują sie min. granitowe filary słowiańskich świątyń oraz przerobione części zamku Piastów.


https://youtu.be/QdBGJQ-2hB8

Re: Śląskie zamki i pałace.

: środa 27 sty 2021, 00:17
autor: Kriestovo Nysian
Janowie Nyscy na zamku Janów Nyskich w Otmuchowie.

Fresk na wieży zamkowej Piastów Nyskich w Otmuchowie z widocznymi dwoma postaciami Janów Nyskich oraz księżniczką w koronie. Ponadto widoczne, używane przez nich sławne słowiańskie symbole Jarego Orła, Lili, Gryfa, Orła z dwoma licami i swargii oraz słowiańskie rodzime pismo Śląska. Piastowie Śląscy posiadali ponad 600 zamków, a wszystkie z nich były bogato ozdobione słowiańskimi malunkami, pismem, ornamentem i symbolami.

Re: Śląskie zamki i pałace.

: sobota 30 sty 2021, 14:43
autor: janusz
Gryf, ornamenty i zegar słoneczny Piastów na zamku w Sobótce.
Kriestovo Nysian
Obrazek
Historia zamku rozpoczyna się w XII w., Wtedy powstała w tym miejscu pierwsza kaplica przeznaczona dla augustianów, przebudowana potem na kościół parafialny. W podziemiach zamku odkryto fundamenty wieży i murów, co sugeruje, że na pewnym etapie klasztor mógł być ufortyfikowany.

Zamek w Sobótce Górce nigdy nie należał do Piastów. Był posiadłością książąt z plemienia Ślężan, tutaj urodził się Piotr Włostowic palatyn Bolesława Krzywoustego. Należała do niego wyspa Piasek z Wrocławia oraz ziemie wokół Ślęży. To On sprowadził z Arrouaise we Flandrii mnichów [Kanonicy regularni reguły św. Augustyna, XII w. ] którzy zamieszkali pierwotnie „in monte Silentii alias Sobotka", skąd z powodu wilgotnego klimatu panującego na górze przenieśli się do podnóża góry, do miejsca zwanego Gorca = Górka, niem. Gorkau.
"Opat z Arrouaise, Gerwazy, wysłał na Ślężę pierwszy konwent, na czele z Rogerem, prepozytem arrowezyjskim, który został pierwszym opatem na Ślęży. Kanonicy pochodzili z romańskiej części Flandrii i przez dłuższy czas również na Śląsku konwent zachował francuski charakter" [w:] Przegląd historyczny. 1975. t. 66
Najstarsza część zamku to XII wieczna kaplica, która była romańskim prezbiterium a późniejszym kościołem. Zbudowana z kamienia posiada sklepienie krzyżowe oraz romańskie okno wykończone łukiem. Pod posadzką odkryto groby a prowadzone badania mają odpowiedzieć na pytanie, czy są to szczątki Piotra Włostowica i jego żony oraz syna. Przed wejściem do budynku wyeksponowano dwie granitowe romańskie rzeźby lwów, odkryte w fundamentach podczas przebudowy w XIX w. Ich powstanie datowane jest na XII w. i wiązane z zespołem rzeźb z góry Ślęży.

Wchodząc do zamku w Sobótce - Górce na klatce schodowej widać plan zamku z trzema datami. Datę 1024 wiąże się z posiadaniem już wówczas tamtejszych dóbr przez przodków Piotra Włostowica. Kolejna - 1140 łączona jest z objęciem zamku Górka przez Augustianów. Ostatnia data może mieć ścisły związek z kolejnym właścicielem tamtejszych dóbr.

W 1885r panem majątku w Sobótce-Górce został Eugeniusz von Kulmitz, który całkowicie przebudował posiadłość na neorenesansowy zamek. Projekt wykonał wrocławski architekt Wilhelm Rhenius, a przebudowa trwała pięć lat- od 1886 do 1891r. W latach 1908, 1914 i 1928 przeprowadzono ponownie prace remontowe rezydencji.
W 1932r parafię i wyposażenie kościoła przeniesiono do nowej świątyni, a w budynku dawnej urządzono magazyn.

Przez pewien czas von Kulmitzowie żyli w zamku razem z Augustianami a ponieważ nie do końca się z sobą zgadzali przez wiele lat było to przyczyną waśni. Rodzina ta należała do najbogatszych na Śląsku: byli właścicielami kopalni, hut, majątków ziemskich. Maria von Kulmitz pochodziła z Krzyżowej- była córką właściciela tamtejszego majątku Helmutha von Moltke. Wokół rezydencji urządziła park, który nie ostał się do dziś. Razem z mężem Eugenem mieszkała tam do końca wojny i kiedy Rosjanie wkroczyli tam ich najstarszy syn został zastrzelony, gdyż podobno nie zdążył zrzucić munduru. Jego grób znajduje się w parku.

Podczas II wojny światowej rezydencja nie uległa zniszczeniu natomiast po wojnie większość wyposażenia wywieziono. Zasypany został staw a w jego miejscu zrobiono basen, w którym nie ma dziś wody. Przez pewien czas w pałacu działał ośrodek szkoleniowy SB. W latach: 1965, 1970 , 1973 przeprowadzone zostały prace remontowe.

Dziś w budowli możemy dojrzeć elementy renesansowe i gotyckie a przeprowadzone prace konserwatorskie odkryły pozostałości po fundamentach murów i wieży, co może dowodzić istnienia zamku już w średniowieczu. Krążą legendy o tajemniczych, zamkowych podziemiach. Prawdą jest, że do budynku pobliskiego browaru prowadził podziemny tunel, wejścia do niego były drożne jeszcze po wojnie, ale obecnie nie ma już po nim śladu. Magii Sobótce Górce dodaje także pobliska Ślęża, nazywana śląskim Olimpem - miejsce praktyk pogańskich i neopogańskich.

Piastowie po usunięciu prawowitych władców z ziemi ślężańskiej, rozpoczęli walkę, z pozostawionym tutaj przez Piotra Włostowica, zakonem Augustianów, spadkobierców włości piotrowych. Doprowadzili nawet do podziału góry Ślęży na część książęcą i augustiańską. Aż do kasaty zakonów w Prusach w 1810 roku historia Masywu związana była z tym zakonem.

P.S. Zamkowy gryf nie jest rzeźbą z kamienia, lecz stworzonym w czasach Kulmitzów blaszanym, pustym w środku odlewem, symbolem strażnika skarbów. Może takie są gdzieś jeszcze ukryte w głębokich podziemiach tego zamku. Słyszałem od pewnego jasnowidza, o zachowanej ponoć starej bibliotece zawierającej księgi starożytnego Egiptu.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82a ... G%C3%B3rce
http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/7 ... mek_Gorka/

Re: Śląskie zamki i pałace.

: sobota 24 kwie 2021, 23:33
autor: Kriestovo Nysian
Baba Jaga z wnuczkami - odkryty 13 wieczny fresk w Sadowie na Śląsku.


Podczas remontu miejscowej świątyni odkryto freski z 13 wieku, pokrywają one całe wnętrze i zewnętrzną fasada. Są to pierwszorzędne słowiańskie freski o bogatej kolorystyce. Pomiędzy postaciami z malowideł zachowało się pismo, piękne trójwymiarowe kolorowe litery alfabetu Słowian. Na jednym z fresków unikalne przedstawienie na tronie siedzi Baba Jaga ( Jagoda) z wnukami, chłopakiem i dziewczyną, a całej scenie przyglądaną się inne osoby. Po prawej stronie postać w okularach słonecznych, a podnią słowiański zapis trójwymiarowy z liter blokowych. Piastowie na Śląsku wznieśli setki świątyń i rezydencji, a wszystkie z nich były bogato ozdobione malowidłami, pismem i symbolami Słowian zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

Re: Śląskie zamki i pałace.

: środa 02 cze 2021, 19:57
autor: janusz
Szlak Zamków Piastowskich
Data premiery: 30 maj 2021

https://www.youtube.com/watch?v=JafcxNjvrzc

Szybkie Podróże

Re: Śląskie zamki i pałace.

: czwartek 10 cze 2021, 22:55
autor: janusz
Ruiny Zamku Stary Książ w Wałbrzychu 4K
16 maj 2021

https://www.youtube.com/watch?v=zU43WgmgS_s

jareckibielawa

Re: Śląskie zamki i pałace.

: piątek 02 lip 2021, 01:08
autor: Kriestovo Nysian
Zamek Wukana - czornego rycerza Lechistanu w Oleśnicy na Łużycach.

Choć Łużyce to nie Śląsk, historia tego regionu jest ścisle z nim związana, a Piastowie Śląscy również tu mieszkali, a liczba ich zamków tu i na Śląsku przekracza 1000. W serbskim grodzie Oleśnica na Łużycach do dziś ocalał lechicki zabytek architektoniczny - Zamek Wokana. W całości przetrwała sławna wieża "Czornych Duchów" wzniesiona przez Czornego Rycerza i zarazem głównego kapłana Słowian - Diakona Wuka. Serbska perełka rodów Oleśnickich nie jest jedyna, do dziś przetrwały np. Czorna Wieża i Arsenał Woka w Prudniku, Zamek Kremla w Nysie, a nawet jedna z 14 Czornych Wież Duchów Vukana w miejscowości Žulová na Śląsku.
-----------------------------

Re: Śląskie zamki i pałace.

: poniedziałek 31 sty 2022, 09:00
autor: Kriestovo Nysian
Głagolicowa posadzka w Oleśnickim monstyrze.

W monastyrze tym swego czasu urzędował autor powyższego manyskryptu - Książe-Diakon Konrad Oleśnicki. Wszystkie wnętrza świątyń Piastów Śląskich były w całości pokryte przepięknymi freskami i mozaikami. W Oleśnickim głagolicowym monastyrze, tak jak w innych świątyniach ściany dokładnie wybielono by Ślązacy nie mogli zobaczyć swojego dziedzictwa. Tutaj jednak zapomniano zafarbować podłogi i do dziś każdy może podziwiać słowiańską sztukę na Śląsku w Oleśnicy.
--------------------------------------

Re: Śląskie zamki i pałace.

: poniedziałek 07 lut 2022, 18:36
autor: songo70

Re: Śląskie zamki i pałace.

: niedziela 01 maja 2022, 14:59
autor: janusz
ZAMEK GRODNO tajemnice Gór Sowich
Data premiery: 30 cze 2020

https://www.youtube.com/watch?v=bTMhyUE4EMQ

Tv Historia Na Luzie

Zamek Grodno położony jest na GÓRZE CHOJNA w Zagórzu Śląskim to brama do Gór Sowich od strony Świdnicy, przepiękne widoki na góry , lasy i Jezioro Bystrzyckie czynią z tego miejsca prawdziwą perełkę .
Zamek ma bogatą historie i wiele tajemnic, w pobliżu jest wiele atrakcji jak choćby dawna kopalnia srebra Marie-Agnes w Bystrzycy Górnej , kładka przez jezioro, akwarium wraz z punktem turystycznym czy też sama zapora.

Re: Śląskie zamki i pałace.

: wtorek 30 sie 2022, 14:02
autor: janusz
Zamek Czocha - graniczny zamek obronny położony w osadzie Sucha, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie.
28 sie 2022

https://www.youtube.com/watch?v=j26TWleIn1c

Relaks, wędrówki i odgłosy natury

Zamek Czocha , Sucha ; 14.08.2022 r.

Zamek Czocha - graniczny zamek obronny położony w osadzie Sucha, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie.
[ #zamekczocha , #ZamekCzocha ]
W końcu udało nam się zwiedzić Zamek Czocha, zamek w którym m.in. "kręcono" filmy:
Dwa światy, Czarownik, Dolina szczęścia, Dywersant, Gdzie jest generał, Kontusze i rapiery, Królowa Złodziei, Legenda, Misja, Plecak pełen przygód, Tajemnica twierdzy szyfrów.
[źródło informacji: https://film.wp.pl/polska-na-filmowo-...]
Tu również Sylwia Grzeszczak tworzyła teledysk do piosenki "Księżniczka".

Na miniaturze wykorzystano zdjęcie:
Autorstwa Farfalla87 - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index...
W filmie wykorzystano zdjęcie:
Autorstwa Bazie - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index...