Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Najnowsze odkrycia archeologiczne


Awatar użytkownika
św.anna
Posty: 1452
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 87
x 119
Podziękował: 2624 razy
Otrzymał podziękowanie: 3257 razy

Re: Najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: św.anna » środa 28 gru 2022, 17:16

jak tak sobie czytam o różnych 'naukowych odkryciach', m.in. archeologicznych, ale nie tylko, to zastanawia mnie to, jak niektórzy naukowcy mogą wciąż twierdzić, że już wszystko wiedzą, wszystko odryli, podatowali, opisali, wyjaśnili, itd.
Nauka jest w ciągłym ruchu, a różne odkrycia są tymczasowe, przybliżają nas, ale raczej nie odkrywają "całej prawdy', jak to często mówią nam różne informacyjne nagłówki.
0 xAwatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7840
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1432
x 410
Podziękował: 14317 razy
Otrzymał podziękowanie: 13871 razy

Re: Najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: chanell » piątek 06 sty 2023, 20:09

Gdańsk jest starszy, niż sądzono

Sensacyjne odkrycie w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku. W piwnicach budynku odkryto drewnianą konstrukcję obronną datowaną na lata 30. X wieku. To rzuca nowe światło na początki powstania miasta, cofając kalendarz o kilka dekad. Znalezisko zostanie przebadane i… zasypane.

Na drewnianą konstrukcję o charakterze obronnym natrafiono podczas prac prowadzonych w piwnicach ratusza. Pomieszczenia będą przystosowane do funkcji magazynowych. Artefakt znajdował się ponad pół metra w dół od piwnicznej posadzki. Oprócz konstrukcji natrafiono także na fragmenty glinianych naczyń.

Obrazek

cały artykuł : https://bialczynski.pl/2023/01/02/gdans ... z-sadzono/
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
św.anna
Posty: 1452
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 87
x 119
Podziękował: 2624 razy
Otrzymał podziękowanie: 3257 razy

Re: Najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: św.anna » poniedziałek 20 lut 2023, 18:31

Niezwykłe odkrycia w Iraku: sumeryjski pałac i świątynia poszukiwana od 140 lat

Obrazek


W irackim mieście Tello znaleziono sumeryjski pałac sprzed co najmniej 4500 lat. Tello to współczesna nazwa Girsu, jednego z najstarszych znanych nam miast. Zostało założone w okresie Ubajd (5200–3500 p.n.e.) i wciąż było zamieszkane w czasach Partów, w III wieku n.e. Z czasem miasto i cała okolica zyskały nazwę Lagasz i pod tą nazwą było znane w okresie swojego największego rozkwitu pod rządami Gudei (II poł. XXII wieku p.n.e.). Władcy Lagasz tytułowali się królami, ale nie są wymieniani na sumeryjskiej liście królów. Girsu to pierwsze sumeryjskie miasto, w którym rozpoczęto gruntowne badania, a znalezione tam zabytki znacznie poszerzyły naszą wiedzę o Sumerze.

W ubiegłym roku prace prowadzone metodami teledetekcji wykazały istnienie na Tablet Hill dużego nieznanego kompleksu. Już jesienią odkopano pierwsze ściany pałacu i znaleziono ponad 200 glinianych tabliczek zawierających zapiski administracji wielkiego miasta. W miejscu tym już w XIX wieku prowadzono wykopaliska, ale były one prowadzone bardzo niedbale, a same tabliczki zostały niedbale wrzucone do dołu.

Innym interesującym znaleziskiem jest odkrycie głównej świątyni boga Ningirsu, od którego miasto wzięło nazwę. Świątynię znaleziono w świętej dzielnicy Urukug. Była ona poszukiwana przez kolejne pokolenia archeologów od czasu, gdy 140 lat temu z jednej z inskrypcji z Girsu dowiedzieliśmy się, że w mieście istniała jedna z najważniejszych świątyń Mezopotamii, E-ninnu czyli „Dom pięćdziesiątki”. Pełna nazwa kompleksu świątynnego brzmiała „Dom pięćdziesięciu białych ptaków Anzu”.

Girsu Project, w ramach którego dokonano fascynujących odkryć, jest prowadzony przez British Museum i finansowany przez J.P. Getty Trust. Prowadzone tam prace mają na celu przede wszystkim naprawić zniszczenia poczynione podczas XIX-wiecznych wykopalisk oraz przez współczesnych rabusiów. Prace nie ograniczają się do wykopalisk. W ich ramach szkoleni są też iraccy specjaliści, prowadzona jest edukacja studentów z Iraku. Prace odbywają się we współpracy z Państwową Radą Starożytności i Dziedzictwa Iraku.

https://kopalniawiedzy.pl/Tello-Girsu-L ... owie,36026
0 xAwatar użytkownika
św.anna
Posty: 1452
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 87
x 119
Podziękował: 2624 razy
Otrzymał podziękowanie: 3257 razy

Re: Najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: św.anna » piątek 03 mar 2023, 21:37

Wyspa Wielkanocna: w wyschniętym jeziorze wulkanicznym odkryto nową figurę moai

Na dnie wyschniętego kraterowego jeziora wulkanicznego na Wyspie Wielkanocnej odkryto niedawno nowy posąg moai. Jest on mniejszy od pozostałych. Salvador Atan Hito, wiceprzewodniczący organizacji Ma'u Henua, która zrzesza rdzenną ludność, ujawnił, że będą prowadzone poszukiwania kolejnych figur. Być może uda się też znaleźć narzędzia wykorzystywane do ich rzeźbienia.

Na mierzący ok. 160 cm posąg z tufu wulkanicznego natrafiono podczas badań geologicznych prowadzonych przez zespół naukowców i studentów-wolontariuszy po pożarze. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest dobrze zachowany. Analizy mają pokazać, kiedy m.in. został wykonany.

Moai są bardzo ważne, bo reprezentują historię Rapa Nui [rdzennej ludności Wyspy Wielkanocnej] - podkreśla dr Terry L. Hunt z Uniwersytetu Arizony, który od 20 lat bada moai. Gdy już myślimy, że znaleziono wszystkie posągi, pojawiają się kolejne - powiedział antropolog w wywiadzie dla programu „Good Morning America” telewizji ABC.

Dr Hunt dodaje, że dotąd nie znaleziono posągów na terenie dawnego jeziora (zbiornika z krateru Rano Raku). Wg niego, istnieje spora szansa na odkrycie w osadach dennych kolejnych posągów. Wysokie trzciny zasłaniają widok, ale posługując się odpowiednim sprzętem, można przeprowadzić badania prospekcyjne.

Obrazekhttps://kopalniawiedzy.pl/moai-kraterow ... Hunt,36062
0 xAwatar użytkownika
św.anna
Posty: 1452
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 87
x 119
Podziękował: 2624 razy
Otrzymał podziękowanie: 3257 razy

Re: Najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: św.anna » środa 12 kwie 2023, 12:04

W niesplądrowanym etruskim grobowcu zachował się nawet posiłek pogrzebowy

W etruskiej nekropolii Casale dell’Osteria w Vulci na pograniczu Lacjum i Toskanii odkryto doskonale zachowany grobowiec sprzed ok. 2,5 tys. lat. Był on bogato wyposażony - archeolodzy znaleźli nie tylko ceramikę, ale i umieszczony na piecyku ostatni posiłek.

Podczas wykopalisk archeolodzy z Fondazione Vulci natrafili na dwie płyty o szerokości ok. 60 cm i wadze 40 kg. Znajdowały się one z przodu, przy wejściu do grobowca. By je przesunąć, zespół wykorzystał dźwig.

We wnętrzu grobowca komorowego specjaliści ujrzeli wykutą w kamieniu platformę i ok. 30 naczyń w świetnym stanie; były to głównie ceramika bucchero nero, szklane unguentaria oraz amfory. Po prawej stronie, w pobliżu wejścia, stał brązowy piecyk, w którym nadal znajdował się węgiel i rożen z mięsem na ostatni posiłek.

Archeolodzy nie znaleźli broni, natrafili za to na przęślik, uważają więc, że w grobowcu pochowano majętną kobietę. Spopielone szczątki zmarłej, nazywanej Etruską Damą (Signora Etrusca), złożono w urnie (olla) i umieszczono na wykutej w kamieniu platformie.

Obrazek
Przed paroma dniami na profilu Parco Archeologico Naturalistico di Vulci na Facebooku ujawniono, że rozpoczęły się badania dóbr grobowych; prof. Antonio Brunetti, chemik z Uniwersytetu w Sassari, zajął się analizą metalograficzną 7 niewielkich fibul z brązu i srebra, odkrytych w pobliżu urny.

Vulci było jednym z najważniejszych etruskich miast. Wyrosło w VIII wieku ze wsi kultury Vullanowa. Dzięki rozwiniętemu handlowi, wydobyciu minerałów z pobliskiej Monta Amiata oraz produkcji przedmiotów z brązu, miejscowość szybko się rozwinęła. Największy rozkwit miasto przeżywało pomiędzy VI a IV wiekiem, jako centrum dużego miasta-państwa. Z czzasem jednak zaczęło tracić terytorium i znaczenie na rzecz Rzymu. W końcu w 280 roku p.n.e. Vulci zostało podbite przez Rzym.

Ze wspaniałego etruskiego miasta zachowały się przede wszystkim rozległe nekropolie z tysiącami grobów. Często były one niezwykle bogato wyposażone, nic więc dziwnego, że przez wieki przyciągały rabusiów. Zdecydowana większość grobów padła ofiarą łupieżców. Tym cenniejsze jest odnalezienie kompletnego, niesplądrowanego miejsca pochówku.

Obrazek


https://kopalniawiedzy.pl/Etruskowie-gr ... ieta,36196
0 xAwatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 17128
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1091
x 554
Podziękował: 17204 razy
Otrzymał podziękowanie: 24307 razy

Re: Najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: songo70 » czwartek 13 kwie 2023, 14:48

Znaki wymarłych gatunków ludzkich sprzed 500 000 lat znalezione w Polsce

Historia z Kayleigh
132 tys. subskrybentów
https://youtu.be/pLVqJczZjbM
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7840
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1432
x 410
Podziękował: 14317 razy
Otrzymał podziękowanie: 13871 razy

Re: Najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: chanell » niedziela 23 kwie 2023, 20:08

Archeolodzy odkryli tajemnicę starożytnych Majów

Obrazek
Źródło: pixabay.com

Badacze przez wiele lat badali słynny beton rzymski próbując zreplikować jego siłę. Dopiero niedawno odkryto, skąd wzięła się niezwykła twardość i trwałość tego materiału. Okazuje się, że starożytni Majowie mogli pochwalić się równie sporym pomyślunkiem.

Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie przeanalizowali próbki gipsu ze struktur Majów z Hondurasu. Okazało się, że zawierały one w sobie węglowodany odpowiadające związkom występującym w soku z kory drzew Havardia albicans i Bursera simaruba, a więc pospolitych roślin w tym regionie.

całość : https://innemedium.pl/wiadomosc/archeol ... um=twitter
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7840
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1432
x 410
Podziękował: 14317 razy
Otrzymał podziękowanie: 13871 razy

Re: Najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: chanell » wtorek 23 maja 2023, 20:45

Gliniana figurka wydobyta z głębokości 90 metrów zmienia nasze postrzeganie starożytności człowieka

Obrazek
Źródło: Kadr z Youtube

W roku 1889, na niezwykłej głębokości 90 metrów, podczas wiercenia studni w Nampa, w stanie Idaho, odkryto małą glinianą figurkę. To odkrycie, ze względu na swoją unikalność, zwróciło uwagę naukowców z całego świata. Gliniana figurka nie tylko wskazuje na starożytność, ale również sugeruje istnienie przedwiecznej cywilizacji na naszej planecie.
Jednym z pierwszych naukowców, którzy zbadali tę figurkę, był profesor Putnam. Uwagę badacza przykuły osady żelaza, które pokrywały powierzchnię figurki. Te czerwone plamy bezwodnego tlenku żelaza, znajdujące się w trudno dostępnych miejscach, wykluczały możliwość podróbki i sugerowały starożytność figurki.

cały artykuł : https://innemedium.pl/wiadomosc/glinian ... um=twitter
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7840
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1432
x 410
Podziękował: 14317 razy
Otrzymał podziękowanie: 13871 razy

Re: Najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: chanell » poniedziałek 07 sie 2023, 16:16

Dinozaury i ludzie w jaskiniach Kuwejtu - Tajemnica, która wywraca dotychczasowe teorie

Obrazek
Źródło: Kadr z Youtube

Odkrycie rysunków z dinozaurami w jaskiniach Kuwejtu stało się tematem ożywionych dyskusji zarówno wśród naukowców, jak i miłośników historii. Jedni widzą w tym dowód na współistnienie ludzi i dinozaurów, inni są bardziej sceptyczni, zastanawiając się, czy nie jest to wyjątkowa forma artystycznego wyrazu starożytnych ludzi, może nawet symboliczna reprezentacja zagrożeń czy mitologii danej społeczności.

Niektórzy eksperci zastanawiają się, czy rysunki mogą być częścią zaginionej tradycji kulturowej, gdzie dinozaury były używane jako symbol siły i potęgi. Być może odzwierciedlały one wierzenia religijne i filozoficzne starożytnego społeczeństwa.

Niezależnie od interpretacji, znalezisko otwiera nowy rozdział w badaniach nad prehistorią i ewolucją. To fascynujący przykład, jak odkrycia archeologiczne mogą zmusić nas do zastanowienia się nad naszym własnym postrzeganiem historii i świata.

Jednak pytania pozostają. Czy naprawdę istniała epoka, w której dinozaury i ludzie dzielili tę samą planetę? Czy to tylko wyjątkowe dzieło sztuki, wyprzedzające swoje czasy? Odpowiedzi na te pytania mogą leżeć jeszcze głębiej w tajemnicach starożytności, a odkrycie to może być tylko początkiem nowego rozdziału w odkrywaniu naszej wspólnej przeszłości.
Zarówno zwolennicy, jak i sceptycy znaleziska są zgodni co do jednego: odkrycie to jest znaczące i wymaga dalszego badania. Może ono bowiem rzucić nowe światło na nasze zrozumienie historii Ziemi, a także wyzwać dotychczasowe teorie na temat ewolucji i wymierania dinozaurów.

Niezależnie od ostatecznych wniosków, rysunki z jaskini w Kuwejcie dodają kolejny wymiar do tajemnic i cudów, które starożytne społeczeństwa zostawiły po sobie, prowokując do dalszych poszukiwań, badania i refleksji. To jedno z tych odkryć, które przypominają nam, że historia jest żywą nauką, pełną zaskakujących odkryć i niewyjaśnionych tajemnic.

https://innemedium.pl/wiadomosc/dinozau ... um=twitter
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 17128
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1091
x 554
Podziękował: 17204 razy
Otrzymał podziękowanie: 24307 razy

Re: Najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: songo70 » wtorek 19 gru 2023, 17:53

https://www.onet.pl/informacje/onetwiad ... 4,d18cb688
ONETINFORMACJE
Wczoraj, 19:57
Niezwykłe odkrycie na Syberii. Na jej terenach odnaleziono ślady fortyfikacji zbudowane przez cywilizację, której nikt by się nie spodziewał. I to 8 tys. lat temu. 2000 lat przed potężnymi murami Uruk i Babilonu na Bliskim Wschodzie oraz tysiące przed tym, zanim rolnictwo dotarło do niektórych części Europy i Azji. To kolejny dowód na to, że trwałe osady były tworzone, zanim narodziło się rolnictwo, a także jak niewiele jeszcze wiemy o społecznościach łowców-zbieraczy.


Odkrycia ze stanowiska Amnya pokazują, że pierwszy budynek (na ilustracji zaznaczony na czerwono) został zbudowany w ostatnim wieku siódmego tysiąclecia p.n.e. Jak czytamy w magazynie "Science", "fortece, w których znajdowały się pomieszczenia dla kilkudziesięciu osób i mieszkania zagłębione na prawie 2 metry w celu zapewnienia ciepła podczas syberyjskich zim, otoczone były ziemnymi murami o wysokości kilku metrów i zwieńczonymi drewnianymi palisadami".

REKLAMA
Łowcy-zbieracze mieli tworzyć fortece być może, aby chronić się przed agresywnymi sąsiadami, ale też, aby składować zapasy oleju rybnego czy mięsa. Na miejscu znaleziono również pozostałości misternie zdobionej ceramiki.

Nie jest jasne, czy budynki na terenach Amnyi były zamieszkane, czy też bronione przez cały rok. Jednak wydaje się, że przynajmniej przez część roku było to miejsce osiedlenia się.

"Budowanie fortyfikacji przez grupy zbieraczy było sporadycznie obserwowane w innych miejscach na świecie, w różnych regionach – głównie przybrzeżnych – od późniejszej prehistorii, ale bardzo wczesny początek tego zjawiska w śródlądowej zachodniej Syberii jest niespotykany" - napisał zespół archeologów w artykule opublikowanym w "Antiquity".

Pełen artykuł: cambridge.org/core/journals/antiquity/article/worlds-oldestknown-promontory-fort-amnya-and-the-acceleration-of-huntergatherer-diversity-in-siberia-8000-years-ago/90559E4105F93528A6552B36C7236259


0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 17128
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1091
x 554
Podziękował: 17204 razy
Otrzymał podziękowanie: 24307 razy

Re: Najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: songo70 » sobota 06 sty 2024, 17:44

1 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 17128
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1091
x 554
Podziękował: 17204 razy
Otrzymał podziękowanie: 24307 razy

Re: Najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: songo70 » czwartek 01 lut 2024, 14:34

https://bielsko.biala.pl/aktualnosci/53 ... dacze-foto
Przy budowie drogi ekspresowej S1 z Bielska-Białej do Mysłowic na terenie Jawiszowic natrafiono na ślady osadnictwa sprzed tysięcy lat. Podczas prowadzenia prac wykopaliskowych archeolodzy ujawnili kilka faz osadnictwa nad brzegiem Wisły.
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7840
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1432
x 410
Podziękował: 14317 razy
Otrzymał podziękowanie: 13871 razy

Re: Najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: chanell » czwartek 22 lut 2024, 13:45

Archeolodzy odkryli niezwykłą innowację Sumerów. To wynalazek „ratujący cywilizację”

20.11.2023
JAKUB RYBSKI

Obrazek

Najnowsze wykopaliska w Girsu, starożytnym mieście Sumerów, odsłoniły pozostałości wyjątkowo innowacyjnej technologii. Miała dostarczać wodę do jałowych ziem i usprawniać rolnictwo.

Uważa się, że to właśnie Sumerowie stworzyli pierwszą rozwiniętą cywilizację. Lud ten zamieszkiwał obszary między rzekami Tygrys i Eufrat, czyli tereny dzisiejszego Iraku i Syrii. Ich ojczyzna w krainie Mezopotamii, nazywana również Sumerem, powstała niemal 6000 lat temu.

Innowacja technologiczna Sumerów
Późniejszy rozwój Eurazji zawdzięczamy w dużym stopniu sumeryjskim wynalazkom. Ich innowacje technologiczne w zakresie rolnictwa i ujarzmienia gleby i wody do dziś budzą podziw naukowców. To właśnie Sumerowie wynaleźli m.in. pług.

Podczas najnowszych wykopalisk w starożytnym mieście Girsu, na południu Iraku ,archeolodzy odkryli dowód na inne osiągnięcie Sumerów. Badacze z British Museum, którzy prowadzili badania, nazwali je „ratującym cywilizację”. To urządzenie umieszczone na sztucznie utworzonym kanale sprzed 4000 lat temu. Jego celem było dostarczanie wody, aby użyźnić gleby i usprawnić rolnictwo.

Most czy system nawadniania?
Enigmatyczną strukturę odkryto w 1929 roku. Opisywana wówczas była jako nietypowa świątynia, tama lub regulator wody. 5 lat temu stwierdzono, że w rzeczywistości konstrukcja może być najstarszym mostem na świecie.

– Badania wykorzystujące zdjęcia z lat 30. XX wieku, a także niedawno odtajnione zdjęcia satelitarne z lat 60., wraz z nowymi badaniami na miejscu, potwierdziły, że był to most nad starożytną drogą wodną. Tym samym to najstarszy znany most na świecie – pisali w 2018 roku uczeni z British Museum.

Jednak ostatnie badania rzucają nowe światło na prawdziwą funkcję tej konstrukcji. Badacze stwierdzili, że budowla mogła być „maszyną” przeciwko suszy. – To jest absolutnie jedyne w swoim rodzaju. Tak naprawdę nie było innego przykładu w historii aż do dziś – mówi Ebru Torun, współautor odkrycia i konserwator zabytków z British Museum. – Najbardziej intrygujące w znalezisku jest to, że do tej pory archeolodzy uważali, iż takie technologie pojawiły się dopiero w XVIII wieku naszej ery – wyjaśnia Torun.

Sumer
Zaginione cywilizacje. Po tych wielkich imperiach zostało niewiele śladów i mnóstwo tajemnic

Dr Sébastien Rey, archeolog i kierownik projektu w Girsu podkreślił z kolei, że tysiące lat temu Sumerowie zdawali sobie sprawę z ogromnego problemu suszy dla ówczesnego rolnictwa. – Obserwowali i byli świadomi, że ich rzeki i kanały wysychały. To nie jest tylko most, to urządzenie zapobiegające suszy. Co więcej, wszystkie kamienne tablice z inskrypcjami, które odkryto w Girsu, zawierają wzmianki o kryzysie hydrologicznym i „ostatniej desperackiej próbie ratunku” – powiedział dr Rey w rozmowie z brytyjskim The Telegraph.

Ostatnia deska ratunku dla starożytnego Girsu
Autorzy podkreślili, że cywilizacja sumeryjską opierała się na zarządzaniu wodą i zaawansowanym nawadnianiu. Kierowali wodę z rzek Tygrys i Eufrat do kanałów nawadniających pola. Takie rozwiązania zapewniały, że Sumerowie nie musieli się martwić o mało obfite plony.

W rezultacie mieli dostęp do żywności, która pozwalała utrzymać całą tkankę miejską. – Konstrukcja została zbudowana przez ostatnie pokolenia mieszkające w Girsu, w ramach ostatniej próby uratowania ich miasta przed niezdatnością do zamieszkania – wyjaśniają uczeni.

Sumeryjska innowacja składała się z dwóch symetrycznych konstrukcji wykonanych z cegły mułowej (charakterystycznej dla budowli wykonanych przez Sumerów), o długości ok. 50 metrów i szerokości ok. 10 metrów. Struktura posiadała również ponad 3-metrowe ściany, które były ułożone w dwóch przeciwległych łukach. Urządzenie nawadniające znajdowało się na kanale o długości 19 kilometrów.

– Ponieważ urządzenie znajduje się bezpośrednio na zbiorniku wodnym, nazwano je „najstarszym znanym mostem na świecie” – wyjaśniają badacze z British Museum. Drugim najstarszym mostem świata jest most łukowy Arkadiko, zwany również Kazarma. Wybudowano go w XII wieku p.n.e. na drodze z Tiryns do Epidauros na Peloponezie w Grecji. Uważa się, że został zbudowany specjalnie dla rydwanów.

Źródło: British Museum.

https://www.national-geographic.pl/arty ... eTY3OkYguw
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 17128
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1091
x 554
Podziękował: 17204 razy
Otrzymał podziękowanie: 24307 razy

Re: Najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: songo70 » niedziela 25 lut 2024, 17:52

0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7840
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1432
x 410
Podziękował: 14317 razy
Otrzymał podziękowanie: 13871 razy

Re: Najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: chanell » wtorek 27 lut 2024, 16:51

Na dnie oceanu odkryto „żółtą, ceglaną drogę”. Dokąd prowadzi?

17.05.2022
MATEUSZ ŁYSIAK

Czy to droga do mitycznej Atlantydy? Odkrycie na dnie Oceanu Spokojnego wywołało poruszenie w środowisku naukowców.


Podwodne eksploracje załogi Nautilius

Oceany, tak jak kosmos, są w większości niezbadane. Z tą różnicą, że przestrzeń kosmiczna prawdopodobnie nie ma końca. W przypadku podwodnych eksploracji trudności stanowią ograniczenia fizyczne. Każdego roku naukowcy odkrywają jednak kolejne tajemnice mórz i oceanów. Nie zawsze są to kolorowe rybki czy gigantyczne meduzy. W ostatnich tygodniach załoga statku badawczego Nautilius trafiła na formację przypominająca drogę wybrukowaną żółtą kostką.

Naukowcy odnaleźli „żółtą, ceglaną drogę” na niezbadanym wcześniej obszarze Oceanu Spokojnego – Liliʻuokalani Ridge (na północ od Hawajów). Znajduje się on na terenie chronionym, który jest większy niż wszystkie parki narodowe w USA razem wzięte. Członkowie Ocean Exploration Trust twierdzą, że do tej pory zbadano zaledwie trzy procent obszaru położonego ponad 3000 metrów pod powierzchnią oceanu.

Droga do Atlantydy czy do Szmaragdowego Grodu?

Załoga organizacji non-profit Ocean Exploration Trust transmituje w Internecie swoje podwodne eksploracje. Nagranie z odkrycia „drogi do Atlantydy” zostało opublikowane w serwisie YouTube.

Atlantyda to niejedyne skojarzenie naukowców. „Żółta, ceglana droga” przypominała im też tę opisywaną w książce dla dzieci „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Główna bohaterka – Dorotka – miała podążać nią aż do Szmaragdowego Grodu. Wydana ponad 100 lat temu powieść doczekała się kilku adaptacji filmowych i animowanych, w tym polskiej.

Na nagraniu słychać też, jak naukowcy nie dowierzają w swoje odkrycie i mówią, że to „szaleństwo”. Taki widok na dnie oceanu rzeczywiście może zaskoczyć. Nie powinno więc dziwić, że film z głębin Pacyfiku w ciągu kilku tygodniu od publikacji został obejrzany ponad 2,5 miliona razy.


Brukowana droga na dnie oceanu

Czym właściwie jest odkrycie naukowców z Ocean Exploration Trust? To oczywiście nie prawdziwa droga wyłożona cegłami. Choć na pierwszy rzut oka trudno w to uwierzyć, nie ma tu żadnej ingerencji człowieka. Badacze najpierw określili intrygującą formację jako „wyschnięte dno jeziora”, następnie zidentyfikowali jako spękany strumień skały wulkanicznej powstałej w erupcjach wysokoenergetycznych. Wówczas wiele fragmentów skał osadza się na na dnie oceanu. Spękania, które wyglądają jak cegły, powstały prawdopodobnie na skutek ogrzewania i chłodzenia wywołanego przez erupcje.

Nie tylko Pacyfik kryje wiele tajemnic. Planując wakacyjny wyjazd, warto wziąć pod uwagę miejsca, w których można nurkować. Przykładowo w Egipcie nie musimy odchodzić daleko od brzegu, żeby zachwycić się różnorodnością i kolorami podwodnego świata. Do amatorskiego nurkowania w pobliżu plaży wystarczy podstawowy sprzęt.

Podwodne eksploracje załogi Nautilius

Badacze z łodzi podwodnej Nautilus prowadzą fascynujący projekt, a dzięki transmisjom na YouTube, każdy internauta może brać udział w eksplorowaniu dna oceanu. W ostatnich miesiącach naukowcy uwiecznili na nagraniach między innymi charakterystyczne ośmiornice dumbo.

Tegoroczna ekspedycja jest kontynuacją badań z 2021 r. Członkowie załogi – Beth Orcutt, Valerie Finlayson i Dwight Coleman – planują zmapować podwodne wulkany i łańcuchy górskie na zachodnim Pacyfiku. Zachodzące w tym regionie procesy geologiczne wciąż nie są nam do końca znane. Ekspedycję nazwano w rdzennym języku Hawajczyków: Luʻuaeaahikiikekumu. Jak twierdzą organizatorzy, to symboliczny początek nowych relacji i rozpoczęcia współpracy naukowej z mieszkańcami archipelagu.

Na razie poszukiwacze Atlantydy będą musieli ostudzić swój entuzjazm. Odkrycie podwodnej drogi pokazuje, jednak że głębiny oceanów jeszcze nie raz nas zaskoczą.

https://www.national-geographic.pl/arty ... lLQo8CYsQU
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 17128
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1091
x 554
Podziękował: 17204 razy
Otrzymał podziękowanie: 24307 razy

Re: Najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: songo70 » wtorek 21 maja 2024, 10:35

Czy Archeologia zmienia front? Cywilizacje prehistoryczne.

Nieznana Historia Świata
https://youtu.be/RElZRiVJvTI?si=sfqJ5_LsnVoisDKz
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
św.anna
Posty: 1452
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 87
x 119
Podziękował: 2624 razy
Otrzymał podziękowanie: 3257 razy

Re: Najnowsze odkrycia archeologiczne

Nieprzeczytany post autor: św.anna » czwartek 23 maja 2024, 21:10

Naukowiec z Sorbony zidentyfikował oryginalny sarkofag Ramzesa Wielkiego

Obrazek

Frédéric Payraudeau z Sorbony zidentyfikował oryginalny sarkofag jednego z najwybitniejszych władców starożytnego Egiptu, Ramzesa II zwanego Wielkim. Uczony dokonał identyfikacji na podstawie badania dużego fragmentu granitowego sarkofagu, który w 2009 roku został znaleziony na podłodze koptyjskiego klasztoru w Abydos. Kilka lat po odkryciu wiedziano, że w Abydos pochowano arcykapłana Amona, Mencheperre, Stwierdzono też wówczas, że sarkofag wykonano znacznie wcześniej, nie był przeznaczony dla kapłana. Jednak jego pierwotnego właściciela nie określono.

Już samo znalezienie sarkofagu, w którym spoczął Mencheperre było interesującym odkryciem, gdyż miejsca pochówku kapłana nie znano, a większość specjalistów uważała, że były to Teby, jego siedziba.

Podczas wykopalisk na podłodze znaleziono fragment antropoidalnego sarkofagu z czerwonego granitu. Wydaje się, że sarkofag ten, ozdobiony fragmentami Księgi Bram, powstał w czasie Nowego Państwa, ale został ponownie wykorzystany przez arcykapłana Amona, Mencheperre z czasów XXI dynastii, czytamy w artykule opublikowanym w 2016 roku przez Aymana Damarany'ego i Kevina M. Cahaila na łamach Mitteilungen des Deutsche Archäologische Institut Abeitlung Kairo. Autorzy badań zauważyli, że sarkofag powstał najprawdopodobniej za czasów Setiego I lub Ramzesa II. Inskrypcje z Księgi Bram są często spotykane w grobowcach królewskich z czasów Nowego Państwa. To okres rządów XVIII, XIX i XX dynastii w latach 1570–1070 p.n.e. Pod koniec tego okresu arcykapłani Amona przejęli władzę w Tebach.

Arcykapłan Mencheperre żył w czasach XXI dynastii, za panowania swojego brata Psusennesa I (ok. 1045–995 p.n.e.), był zwierzchnikiem armii, rządził Górnym Egiptem, a pod koniec życia przyjął tytuł króla i został koregentem, co umożliwiło objęcie tronu jego bratankowi Amenemope.

Frédéric Payraudeau ponownie przyjrzał się inskrypcjom na fragmencie sarkofagu i zauważył wśród nich kartusz samego Ramzesa II. Dotychczas wiedzieliśmy, że grób Ramzesa Wielkiego został splądrowany, a jego mumię za czasów XXI dynastii (1069–943 p.n.e.) przeniesiono do drewnianej trumny. W pierwotnym miejscu pochówku władca spoczął w złotej trumnie – obecnie zaginionej – umieszczonej w alabastrowym sarkofagu, który znaleziono zniszczony w jego grobowców. Całość zaś znajdowała się dużym granitowym sarkofagu, którego fragment właśnie został zidentyfikowany. Wiemy zatem, że po tym, jak grobowiec wielkiego faraona został obrabowany, kapłan z czasów XXI dynastii wykorzystał zewnętrzny sarkofag, kazał go przewieźć do Abydos, by samemu w nim spocząć.

Badania przeprowadzone przez Payraudeau zostały opisane w artykule Le sarcophage de Ramsès II remployé à Abydos! opublikowanym na łamach Revue d’Égyptologie.

https://kopalniawiedzy.pl/Naukowiec-z-S ... iego,37161
0 xODPOWIEDZ