Drodzy forumowicze i goście!

25.11.2021
Wszystko wskazuje na to, że nasze forum działa już na nowym hostingu, tu nie powinniśmy już minutami oczekiwać na załadowanie się strony. Jest to nowoczesny hosting, gdzie zasoby są skalowalne, więc nie będzie blokad i zahamowań. Ponoć nie ma też limitów dla baz danych, więc możemy znów spokojnie wszystko pisać i wstawiać, ale kopiowanie poprzednich postów i blisko z góry nie będzie tolerowane, bo szkoda czasu czytających.
Będziemy jeszcze robić upgrade skryptu forum, więc jakieś przerwy będą, jeszcze nie wiem kiedy.
Życzę forumowiczom i gościom przyjemnego surfowania i odnalezienia tego, co was interesuje. No i zdrówka dla wszystkich!

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

ARCHEOLOGIA

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 11 cze 2020, 21:42

Szokujące Znaleziska w Środku Posągów
To Interesujące

https://www.youtube.com/watch?v=P3yxx8I0Nxc

Opublikowany 11 kwi 2020
Starożytne posągi są uważane za relikty z odległej przeszłości. Czasami jednak zawierają w sobie inne relikwie, takie jak zwoje, listy, pieniądze i inne rzeczy o znaczeniu historycznym. Takie odkrycia są często szokujące, zaskakujące i przypadkowe, bo nikt chyba nie spodziewałby się, że trafi na nie akurat w posągach. Dzisiaj porozmawiamy właśnie o takich sytuacjach. Nie zapomnijcie ocenić tego video, jeśli dowiecie się czegoś
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 01 sie 2020, 19:22

Zagadkowa budowla na Syberii. Czym była i kto ją zbudował?
WOJCIECH BIEGUN 13 marca

Por-Bażyn jest jednym z najbardziej tajemniczych stanowisk archeologicznych w Rosji. Kompleks znajduje się na wyspie pośrodku jeziora w górach południowej Syberii. Nie wiadomo, kto go zbudował i czym tak naprawdę był - fortecą, pałacem, mauzoleum, świątynią?

Obrazek

Por-Bażyn (tuw. Пор-Бажың, Por-Bażyng, dosł. "gliniany dom") to 3,5 ha struktura zajmująca niemalże całą powierzchnię wyspy na jeziorze Tierie-Chol w południowo-wschodniej Tuwie, ok. 30 km od granicy mongolskiej.

Ma kształt prostokąta o wymiarach 211 na 158 metrów, otoczonego ceglanymi murami o wysokości 10 metrów i grubości 12 metrów u podstawy. W środku znaleziono fundamenty ponad 30 budynków i pozostałości skomplikowanego systemu wewnętrznych murów, bram i dziedzińców. Wiek kompleksu szacuje się na ok. 1300 lat. Na pierwszy rzut oka kojarzy się z fortecą, ale przypisuje mu się również funkcje religijne. Zdaniem badaczy mógł być letnim pałacem, klasztorem, a nawet obserwatorium astronomicznym.

Obrazek

Uważa się, że Por-Bażyn został zbudowany w połowie VIII w. n.e. przez Ujgurów, koczowniczy lud pochodzenia tureckiego, którego potomkowie mieszkają do dziś w zachodnich Chinach. W latach 742 do 848 n.e., na terenach dzisiejszej Mongolii i południowej Syberii Ujgurzy władali potężnym imperium.

Pomimo podobieństw do innych znanych budowli ujgurskich z epoki, Por-Bażyn znacząco się od nich różni. Niewykluczone, że stanowi ciekawy przykład osady z okresu przejścia tego społeczeństwa od nomadycznego do osiadłego trybu życia.

Nie jest jednak jasne, dlaczego zbudowali miasto-fortecę (czy cokolwiek to było) w tak odosobnionym miejscu, z dala od dużych osiedli i szlaków handlowych. Naukowców zastanawia również podobieństwo architektury do modelu idealnego chińskiego miasta-pałacu oraz zastosowanie chińskiej techniki konstrukcji zdobionych drewnianych podpór dachu tzw. dougong.

Obrazek

Natomiast brak śladów jakichkolwiek prymitywnych systemów ogrzewania, niezbędnych podczas surowych zim na tym obszarze, może przemawiać za hipotezą, że obiekt albo nie był zamieszkany przez cały rok (letni pałac?), albo nie miał funkcji mieszkalnej (mauzoleum władcy, świątynia?).

Por-Bażyn odkryto pod koniec XIX w. i od tamtej pory przeprowadzono tylko pobieżne badania w roku 1957 i 1963. Dopiero w roku 2007 rozpoczęto dokładniejsze wykopaliska pod kierownictwem Iriny Arzancewej z Rosyjskiej Akademii Nauk. Prace na większą skalę możliwe były dzięki osobistemu zaangażowaniu ministra ds. sytuacji nadzwyczajnych FR Siergieja Szojgu (obecnie ministra obrony), pochodzącego z Tuwy, który w młodości uczestniczył w wykopaliskach na Ałtaju.

Bez względu na to, jakie informacje przyniosą dalsze badania Por-Bażyn, miejsce to robi duże wrażenie i nikogo nie pozostawia obojętnym. Podczas wizyty na wykopaliskach w roku 2007, prezydent Władimir Putin miał ponoć powiedzieć: "Byłem w wielu miejscach, widziałem wiele rzeczy, ale nigdy nie widziałem nic podobnego".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://podroze.onet.pl/ciekawe/por-baz ... v7#slajd-2
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 02 sie 2020, 19:49

Grobowiec Newgrange i tajemnica naskalnych spirali
28 lip 2020

https://www.youtube.com/watch?v=CM8pQFQFAjU

4 Strefy Tajemnic

Newgrange to położona w Boyne Valley w Irlandii wspaniała budowla o cechach zaawansowanej wiedzy konstruktorskiej oraz architektonicznej. Niebywały obiekt zadziwia swoim rozmiarem oraz dokładnością z jaką został skonstruowany. Fascynuje także czas jego powstania, który potwierdzony został na około 3600 lat przed naszą erą.
Newgrange obficie opisywane jest w literaturze Irlandzkiej gdzie często przypisywane mu są nadprzyrodzone cechy a legendy opisujące okoliczności jego powstania mogą zakłopotać niejednego. Budynek jest megalitycznym grobowcem korytarzowym i jest częścią wielkiego kompleksu Bru na Boinne.
Głazy i kamienie z których skonstruowany jest obiekt są ozdobione licznymi wzorami, liniami oraz spiralami. Charakter budowli jest bardzo tajemniczy, a badacze nie są wstanie wyjaśnić znaczenia symboli znajdujących się na ogromnych głazach. Newgrange jest częściowym przykładem sztuki megalitycznej. Najbardziej godnym uwagi głazem jest tak zwany kamień wejściowy. Posiada około 3 metrów długości, 1,2 metra wysokości i waży ponad 5 ton. Archeologowie nie są w stanie wyjaśnić, czy głaz znajdował się na miejscu budynku czy został tutaj celowo przetransportowany. Podobnie sprawa się ma do licznych spiral w nim wyrzeźbionych. Wielu badaczy prowadziło liczne spory co do kwestii wzorów na głazie.
Archeolog Michael J O’Kelly uważał, że wzory mają konkretny cel i znaczenie gdyż niektóre wyryte znaki ulokowane były w miejscach, które były całkowicie niewidoczne a dostęp do nich utrudniony jak na przykład na płaszczyźnie płyt osadzonych pod ziemią. Gdyby ornamenty nie miały znaczenia, z pewnością nikt nie trudził by się aby wyrzeźbiony głaz przykryć ziemią. Lecz w tych wzorach bardzo interesujące są spirale.
Warto zaznaczyć, że spirala od najdawniejszych lat łączona była z cyklem księżyca, lub słońca i była związana ze odradzającym się życiem i energią ducha. W czasach starożytnych łączona była z symbolem wody jako stałego źródła niekończącej się siły i energii oczyszczającej na poziomie duchowym oraz fizycznym. Liczne spirale wykute w głazach w Newgrange najprawdopodobniej nie pełniły jedynie funkcji ozdobnej a były symbolem sił nadprzyrodzonych.
Uważa się, że słońce pełniło szczególną rolę w wierzeniach neolitycznych, czyli tych panujących w czasie tworzenia budynków. Jedna z teorii głosi, że kopce i cały kompleks pełnił rolę kalendarza astronomicznego, który precyzyjnie określał między innymi chwile przesilenia zimowego. W jego czasie wchodzące światło do korytarza kopca świeci przez około 17 minut oświetlając dno komory. Promienie słońca wpadają do tunelu przez specjalnie skonstruowany otwór znajdujący się bezpośrednio nad głównym wejściem. Dziś pierwsze promienia światła pojawiają się w tunelu po około 4 minutach od wschodu słońca, jednak kiedy uwzględnimy zjawisko precesji osi ziemi wyjdzie na jaw, że 5000 lat temu promienie oświetlały tunel od razu w chwili wschodu słońca bez jakiegokolwiek opóźnienia.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 09 sie 2020, 19:59

Tajemnicze kamienne kule odkrywane są na całym świecie
9 sie 2020

https://www.youtube.com/watch?v=J9Tbdf7k7bQ

4 Strefy Tajemnic

W różnych rejonach naszej planety odkrywane są niesamowite kamienne kule o potężnych rozmiarach. Jak dotąd nikt nie potrafi jasno wytłumaczyć zjawiska ich powstania albo odpowiedzieć skąd one się wzięły. Jedni biorą je za jaja dinozaurów, inni - za owoce starożytnych roślin morskich, a niektórzy nawet wysuwają przypuszczenie, że są to pozostałości po UFO.
Zjawisko jest naprawdę dziwne. Wyobraźcie sobie prawie idealnie ukształtowaną kamienną lub żelazną kulę o średnicy od dziesięciu centymetrów do trzech metrów.
Niektórzy uważają, że są to skamieniała jaja dinozaurów jednak rosyjscy naukowcy odrzucają to założenie, ponieważ nawet największe dinozaury nie mogą mieć tak ogromnych jaj. Pojawienie się niektórych kamiennych kul czasem jest wyjaśniane jest jako efekt działań lodowców, które rzekomo przenosiły w sobie fragmenty skał, poruszały, ciągnęły te fragmenty i stopniowo nadawały im gładki kształt aż do uformowania idealnej kuli.
Najodważniejsze hipotezy głoszą, że jest to wytwór kosmicznej cywilizacji, ponieważ we wsi znajdują się nie tylko kamienne kule, ale także żelazne, a niektóre są również puste w środku. Oficjalna nauka uznała, że jest to formacja geologiczna, która powstaje w zamkniętych wnękach w dowolnych skałach osadowych lub wulkanicznych.
Na zachodzie Kazachstanu, w rejonie Morza Kaspijskiego, znajduje się słabo zbadany obszar zwany Turysh. Tutaj na kilku kilometrach kwadratowych rozciąga się swojego rodzaju grzbiet stworzony z dziwacznych formacji kamiennych, których są setki. Zdecydowana większość z nich ma prawie idealny kształt kuli, a ich rozmiary wahają się od dwóch metrów średnicy do 10 centymetrów.
Kule odnajdywane są na całym świecie w wielu różnych miejscach. Tak o to w latach 40. XX wieku w tropikalnych zaroślach Kostaryki robotnicy wycinający gęste zarośla tropikalnej dżungli nieoczekiwanie natknęli się na gigantyczne kamienne kule o idealnym kulistym kształcie. Największe miały trzy metry średnicy i ważyły około 16 ton, a najmniejsze 10 cm średnicy. Kule układano pojedynczo lub w grupach po trzy lub do pięćdziesięciu sztuk. Niekiedy grupy kul tworzyły geometryczne kształty. Jednak ten przypadek został oficjalnie uznany za dzieło rąk człowieka. Co nie zostało dokładnie potwierdzone w przypadku zarówno Kazachskich kul oraz Rosyjskich.
Z kolei w 1967 roku inżynier i miłośnik historii i archeologii pracujący w kopalni srebra w Meksyku poinformował, że znalazł podobne kule, ale znacznie większe, zlokalizowane w kopalniach. Po pewnym czasie na płaskowyżu Aqua Blanca w Gwatemali na wysokości 2000 m n.p.m. archeolodzy znaleźli setki podobnych kamiennych kul. Inne kamienne kule znaleziono w pobliżu miasta Aulaluco w Meksyku, w Palma Sur w Kostaryce, w Los Alamos oraz w stanie Nowy Meksyk w USA, na wybrzeżu Nowej Zelandii, w Egipcie, Rumunii, Niemczech, Brazylii, w Kazachstanie i na Ziemi Franciszka Józefa na Oceanie Arktycznym.
Czym są te kamienne kule?
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 23 wrz 2020, 22:56

Co to jest? Tego nie wiedzą nawet naukowcy!
11 wrz 2020

https://www.youtube.com/watch?v=haZaXfoQ2YM

Światowa Topa

Witajcie. W świecie nauki często porusza się tematy niewytłumaczonych obiektów, aby nadać im nazwę, cel oraz datę i sens wykonania. W czasach współczesnych nawet najinteligentniejsi ludzie mają problemy z odczytaniem lub zidentyfikowaniem niektórych rzeczy. Jeśli wrzucimy wszystkie niewytłumaczone odkrycia do jednego worka, to zauważymy, że nie są to wcale rzeczy spoza naszej planety. Wśród nich znajdują się również przedmioty ze starożytności, których działanie jest niezrozumiałe dla dzisiejszych fachowców.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 22 lis 2020, 19:25

Archeolodzy zajrzeli do środka trzech mumii: kobiety, mężczyzny i nastolatki. Sprzed 400 lat
12.11.2020 | autor: Jan Sochaczewski

Archeolodzy z Niemiec i Włoch po raz pierwszy dokładnie zbadali trzy mumie: kobiety, mężczyzny i nastolatki odkryte i zabrane z Egiptu w 1615 roku. Użycie tomografii komputerowej zdradziło ich kondycję przed śmiercią i pokazało ziemskie skarby, które zmarli zabrali na wieczną podróż w zaświaty.

Obrazek

Cała trójka została pochowana między I a IV wiekiem w skalnym szybie grobowym w Sakkarze w stylu typowym dla pogrzebów organizowanych przez osadników greckich i macedońskich. Zamiast w sarkofagach, owinięte całunami zabalsamowane ciała układane były na deskach, pokrywane gipsowym odlewem (stiukiem) a potem ozdabiane kolorowymi portretami.

Obrazek

Rzadkie znalezisko
Ta kombinacja, po angielsku określana jako stucco-shrouded portrait mummies, jest na tyle rzadko spotykana, że owe trzy mumie uważa się za jedyne znane przykłady takiego pochówku, przekonują badacze w czasopiśmie ”PLOS ONE”. Od V wieku, gdy Egipt podporządkowali sobie Rzymianie, egipska metoda grzebania zmarłych stosowana przez Greków została zmieniona. Zamiast malowanych gipsowych masek do tworzenia portretów zaczęto stosować drewniane deseczki.

Dorosła para znajduje się w kolekcji niemieckiego muzeum, dziewczyna jest na wystawie muzeum w Egipcie. Ich badaniami z użyciem tomografii komputerowej kierowała Stephanie Zesch, antropolożka i egiptolożka z German Mummy Project w muzeum Reiss Engelhorn w Mannheim.

Historia tych mumii sięga 1615 roku i postaci włoskiego kompozytora, Pietro Della Valle. Artysta odbywający w tamtym okresie pielgrzymkę do Ziemi Świętej dotarł też do Egiptu. Gdy miejscowi donieśli mu o odkryciu pary niezwykłych mumii w nekropolii w Sakkarze, kupił je i zabrał ciała mężczyzny i kobiety do Rzymu. W kolejnych stuleciach zmieniały właścicieli, by pod koniec XX wieku trafić ostatecznie w ręce naukowców w państwowej kolekcji sztuki w Dreźnie.

Obrazek

Trzy ciała
Choć 40 lat temu prześwietlono mumie promieniami X, dopiero badanie techniką CT pozwoliło faktycznie zajrzeć pod zdobne stiuki i całuny skrywające ciała.

Mężczyzna miał w chwili śmierci między 25 a 30 lat, 164 cm wzrostu, dwa niewyrżnięte zęby mądrości jak i całą kolekcję dziur w reszcie uzębienia. Część jego kości była zgruchotana najpewniej na skutek rozwinięcia całunu tuż po znalezieniu ciała w XVII wieku, twierdzą egiptolodzy.

https://www.focus.pl/artykul/archeolodz ... YJ27mCOm9U
0 xAwatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 14580
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1005
x 415
Podziękował: 15564 razy
Otrzymał podziękowanie: 22529 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: songo70 » poniedziałek 23 lis 2020, 10:50

obrobione monolity w Japonii o nieznanym przeznaczeniu:

The Mysterious Monoliths of Asuka Nara | Ancient Architects

https://youtu.be/yDXkJEhp1fc
0 x


Jak się nie ma talentu, by napisać książkę to się zostaje krytykiem i wylewa wiadro pomyj na innych.

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 05 gru 2020, 13:35

Polaraxa 88-20: Monolity i Nephilim z Paracas
4 gru 2020

https://www.youtube.com/watch?v=kIdr4Lq7NB8

Chris Miekina

Monolity uległy cudownemu rozmnożeniu. Po tym w Utah najpierw pojawił się monolit w Rumunii a potem w Kalifornii. Czy to już koniec? Raczej nie. Monolit okazał się symbolem, który niezwykle mocno oddziaływuje na ludzką podświadomość i wręcz dosłownie działa zgodnie z tym co napisał o nim Artur C Clark - zmienia ludzką świadomość a także podświadomość.
Druga część programu poświęcona kolejnej odsłonie w temacie Nephilim. Czy jest możliwe aby część z nich schroniła się w Ameryce Południowej? Badania genetyczne przeprowadzone nad kośćmi ludzi o wydłużonych czaszkach z Paracas z pustyni Nazca, sugerują że… tak! I to zamiast upraszczać całą spraw dodaje kolejnego zamieszania. Zapraszam!
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 27 mar 2021, 19:42

Wyspa Wielkanocna: Zaginiona cywilizacja 🗿 (Rapa Nui)
Premiera rozpoczęła się 52 minuty temu

https://www.youtube.com/watch?v=nq5r67s3Q8E

Ciekawostki i inne dziwy

Wyspa Wielkanocna jest to maleńki punkcik na Pacyfiku. Można powiedzieć, że jest chyba najbardziej odległym zakątkiem świata. Wyspa nazywana jest również jako Rapa Nui. 🗿
Owiana jest ona wieloma zagadkami, na które oficjalna nauka ma swoje odpowiedzi, ale nie wszyscy naukowcy i badacze się z nimi zgadzają.

W kilku odcinkach poświęconym Wyspie Wielkanocnej będę starać się przedstawić różne teorie dotyczące tego miejsca. Wiedza o wyspie jest bardzo fragmentaryczna. Ciągle trwają badania i prace archeologiczne.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 27 kwie 2021, 11:05

Najciekawsze SKARBY ukryte przed WIEKAMI na ziemiach polskich
18 kwi 2021

https://www.youtube.com/watch?v=Bm8jEydtBaw

Darek Rybacki
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 05 cze 2021, 19:58

MEGALITYCZNA BUDOWLA W ROSJI?
Premiera rozpoczęła się 24 minuty temu

https://www.youtube.com/watch?v=SacMBfVYjLU

Ciekawostki i inne dziwy

W tym odcinku wybierzemy się do Rosji na Ural, gdzie znajduje się ciekawy mur. Jedni uważają, że ma starożytne pochodzenie, a inni twierdzą, że powstał stosunkowo niedawno w XVIII w.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 12 lip 2021, 19:46

Haid Al Jazil - Wioska na klifie 100 metrów nad ziemią, w której mieszkają ludzie
11 lip 2021

https://www.youtube.com/watch?v=bzIzoGkkfXM

Piekielnie Ciekawi

Odkrycia ruin starożytnych cywilizacji od zawsze budzą wiele emocji w środowisku historyków i naukowców. To właśnie dzięki takim znaleziskom jesteśmy w stanie o wiele lepiej poznać życie, codzienność i zwyczaje naszych przodków. W dzisiejszym odcinku przedstawimy wam kilka najbardziej niesamowitych ruin jakie udało nam się odkryć. Zapraszam do oglądania.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 16 lip 2021, 23:58

Dziwna skamieniałość w Kalifornii

https://www.facebook.com/charlene.dange ... 2727012529

W zeszły wtorek mieliśmy bardzo niski przypływ w La Jolla State Marine Preserve (znajdującym się w San Diego w Kalifornii), który ujawnił obszary, które normalnie są pod wodą. Więc poszedłem zbadać te obszary.
Zauważyłem długą rurkę, która na pierwszy rzut oka wydawała mi się starą fajką, ale po bliższym przyjrzeniu się myślę, że znalazłem swojego pierwszego Mudfossil! 😳😲 👀 Kiedy patrzy się na jeden koniec, wydaje się, że jest to głowa stworzenia w kształcie głowy węża lub głowy aligatora/krokodyla, ale jej długość wygląda jak podzielone na segmenty ciało robaka i wydaje się mieć został odcięty na przeciwległym końcu. 🐊
W tej samej okolicy zauważyłem też podobnie wyglądający kamień osadzony w skale, który miał ten sam odcięty wygląd, tak niezwykły! Zamieszczę zbliżenie zdjęć obrazu w filmie w komentarzach poniżej. Widzisz to co ja? 🤔
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 28 wrz 2021, 18:09

W Indiach okryto księgę, która zmienia historię jaką znamy
27 wrz 2021

https://www.youtube.com/watch?v=jJJDpDRAZOE

SpinkaFun

Niedawno w Indiach odkryto starożytne manuskrypty, które opisują dziwne latające maszyny, które według legend przewoziły bogów po niebiosach. Wiele tekstów dość konkretnie opisuje te niebiańskie rydwany i to jak wyglądały. Zapraszam do oglądania
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 29 wrz 2021, 17:45

Relikty cywilizacji sprzed 5000 lat. Niezwykłe odkrycie na pustyni
3 sie 2021

https://www.youtube.com/watch?v=MIQcpmExFtU

Wirtualna Polska

Archeolodzy z Uniwersytetu Khalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dokonali niezwykłego odkrycia na pustyni niedaleko Dubaju. Nieopodal stanowiska archeologicznego Saruq Al Hadid odkryli pozostałości po starożytnej cywilizacji, która pamięta najwcześniejszy okres epoki żelaza. Znalezisko było możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii teledetekcji. Badaczom udało się zlokalizować nowe miejsce mimo tego, że przysypane było grubą warstwą piasku. Odkryto między innymi ruiny ''fabryki'' przedmiotów z żelaza, która istniała ok. 3300-2800 lat temu. Udało się zabezpieczyć ponad 12 tys. różnego rodzaju przedmiotów, które pochodzą z różnych okresów w dziejach świata. Według wstępnych analiz najstarsze pochodzą jeszcze z epoki kamienia, czyli ok. 10 tys. lat p. n.e. Szczytowy moment funkcjonowania tego miejsca według specjalistów przypadał ok. 5 tysięcy lat temu. Był to prawdopodobnie jeden z głównych ośrodków regionu, w którym wytwarzano przedmioty z żelaza i miedzi. Archeolodzy planują teraz dalsze analizy oraz dodatkowe poszerzenie obszaru objętego badaniem.
Więcej ciekawych materiałów wideo znajdziesz na portalu https://wideo.wp.pl/
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 05 paź 2021, 17:16

W Egipcie Odkryto Mumię, której nie potrafią wyjaśnić
4 paź 2021

https://www.youtube.com/watch?v=F_I9cjXBDkw

SpinkaFun

Naukowcy są w stanie odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących naszej historii. Niestety nie wiedzą wszystkiego. Niektóre odkrycia i znaleziska do dziś pozostają niewyjaśnione. W dzisiejszym odcinku pokażemy wam 10 takich przypadków. Zapraszam do oglądania.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 07 paź 2021, 17:33

W Meksyku naukowcy odkryli coś niesamowitego
6 paź 2021

https://www.youtube.com/watch?v=i_mgbywyyL0

SpinkaFun

To odkrycie, dokonane kilka lat temu uważane jest za najważniejsze znalezisko w historii Meksyku i jedno z najcenniejszych odkryć na świecie. Badacze i archeolodzy co jakiś czas odnajdują różne niezwykłe artefakty z naszej przeszłości. W dzisiejszym odcinku przedstawimy wam kilka takich wspaniałych archeologicznych odkryć. Zapraszam do oglądania.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 09 paź 2021, 19:41

Odkrycie w Nowej Zelandii zaszokowało świat
9 paź 2021

https://www.youtube.com/watch?v=QRHCmIGW4Dw

SpinkaFun

U wybrzeży Nowej Zelandii znajduje się wyspa, która jest niedostępna dla ludzi. Niedawno odkryto tam całkowicie niezrozumiały dla nas fragment starożytnej technologii. Nasi starożytni przodkowie potrafili dokonywać zdumiewających wyczynów technologicznych. Istnieje wiele niezwykłych wynalazków, których metody powstania naukowcom trudno jest wyjaśnić. W dzisiejszym odcinku przedstawimy wam kilka takich przypadków. Zapraszam do oglądania.

Znaleziska Na Morskim Dnie Zaskoczyły Archeologów
9 paź 2021

https://www.youtube.com/watch?v=JEfSW_NsckY

To Interesujące

Gdy mówimy o archeologach, często wyobrażamy sobie ludzi z łopatami i pędzelkami, którzy grzebią w ziemi w poszukiwaniu starożytnych artefaktów. Tajemnicze znaleziska czekają jednak na naukowców nie tylko na lądzie, ale i pod wodą, a są to niekoniecznie stare, zatopione statki, lecz nawet całe miasta. W tym video opowiemy Wam o najbardziej niesamowitych znaleziskach, dokonanych na dnie morskim.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 12 paź 2021, 19:41

Odkryto niesamowitą Arkę, która zaszokowała naukowców
11 paź 2021

https://www.youtube.com/watch?v=Fh9dYuLK5r0

SpinkaFun

Nasz świat nawet dzisiaj ma przed nami jeszcze wiele tajemnic. Archeolodzy i badacze co jakiś czas natrafiają na znaleziska, które albo są przełomowe, albo tak dziwne, że nie są w stanie wyjaśnić ich istnienia. W dzisiejszym odcinku przedstawimy wam kilka takich przypadków. Zapraszam do oglądania.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 14 paź 2021, 18:00

W Egipcie odkryto dysk, którego nie potrafią wyjaśnić
13 paź 2021

https://www.youtube.com/watch?v=q1XrS5kdQBI

SpinkaFun

Niektóre odkrycia dokonane przez archeologów są zaskakujące nawet dla nich samych. Dlatego w dzisiejszym odcinku przyjrzymy się nieco bliżej tym kilku najbardziej niesamowitym i tajemniczym odkryciom. Zapraszam do oglądania.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 17 paź 2021, 13:10

W Egipcie odkryto sekretne pomieszczenia, o których nie wiedzieli
16 paź 2021

https://www.youtube.com/watch?v=bztqQJlVx3g

SpinkaFun

Archeolodzy w Egipcie odkryli tunele pod powierzchnią piramidy. W dzisiejszym odcinku przedstawimy wam kolejne niesamowite odkrycia dokonane w ostatnim czasie. Zapraszam do oglądania
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 27 paź 2021, 17:41

Na pustyni w Egipcie odkryto wejście pod ziemię
25 paź 2021

https://www.youtube.com/watch?v=ob_HjdsAjxQ

SpinkaFun

Archeolodzy często są zaskoczeni odkryciami, których dokonują nie mając pojęcia jak je wytłumaczyć. W dzisiejszym odcinku przedstawimy wam kilka takich przykładów. Zapraszam do oglądania
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 04 lis 2021, 18:14

Sekretne miejsca na świecie, o których nie wiedziałeś
3 lis 2021

https://www.youtube.com/watch?v=dlMHykMOM8s

Piekielnie Ciekawi

Ludzie w starożytności potrafili budować i tworzyć niesamowite rzeczy. W dzisiejszym odcinku przedstawimy wam kilka najbardziej niezwykłych i tajemniczych miejsc, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszeliście. Zapraszam do oglądania.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 05 lis 2021, 16:02

We Włoszech wyłowiono coś czego szukali setki lat
3 lis 2021

https://www.youtube.com/watch?v=VMPo4RhvSdE

SpinkaFun

Niesamowite starożytne artefakty mogą być wszędzie. Archeolodzy co jakiś czas znajdują rzeczy, które należały do starożytnych cywilizacji. Niektóre z tych odkryć są tak niezwykłe, że ciężko w nie uwierzyć. W dzisiejszym odcinku pokażemy wam kilka z nich. Zapraszam do oglądania.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18032
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 939
Podziękował: 32673 razy
Otrzymał podziękowanie: 26083 razy

Re: ARCHEOLOGIA

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 17 lis 2021, 17:24

Sekretne miejsca na świecie, o których nikomu nie mówią
16 lis 2021

https://www.youtube.com/watch?v=hMk9qxzwnPQ

Piekielnie Ciekawi

To jeden z najbardziej spektakularnych cudów starożytnego świata, o którym nie mówi prawie nikt. Świątynia według czasopisma Times of India jest największą pojedynczą monolityczną budowlą na całej planecie. W dzisiejszym odcinku przedstawimy wam kilka najbardziej niezwykłych i tajemniczych miejsc, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszeliście. Zapraszam do oglądania.
0 xODPOWIEDZ