Drodzy forumowicze i goście!

Przeżyliśmy przestój związany z migracją z serwera na serwer i zmianą istotnych danych adresowych dla hostingu. Teraz forum powinno działać szybko, bez długiego oczekiwania na odpowiedź serwera. Zależy to też od szybkości waszych łącz, ale do któregoś września serwer był trudny do zaakceptowania.
Niestety technicznie wielkość naszego forum się mocno powiększyła i musimy zwracać większą uwagę na wykorzystanie przestrzeni dyskowej, nie duplikować postów (dawać linki) itp., bo nie utrzymamy baz danych w limitach dostawcy hostingu, a upgrade jest finansowo nieopłacalny.

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Nasze polskie krajobrazy

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17626
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 930
Podziękował: 32138 razy
Otrzymał podziękowanie: 25753 razy

Re: Nasze polskie krajobrazy

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 03 cze 2021, 23:57

Dlaczego chodzisz po górach? | Najpiękniejsze miejsca w Tatrach
30 maj 2021

https://www.youtube.com/watch?v=UmHSGqLu1NQ

Spietzberg

Dlaczego chodzisz po górach?" to odwiecznie zadawane pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W tym krótkim filmie postaram się na nie odpowiedzieć z mojej perspektywy.
Większość zdjęć w filmie zrobiłem jesienią 2020, w Tatrach szalał wtedy huraganowy halny a mnie udało się nakręcić materiał życia, którym bardzo chciałem się z Wami podzielić!
0 xAwatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 14323
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 991
x 402
Podziękował: 15153 razy
Otrzymał podziękowanie: 22096 razy

Re: Nasze polskie krajobrazy

Nieprzeczytany post autor: songo70 » wtorek 06 lip 2021, 19:16

jedyna pustynia w EU ;) uratowana: :D
pustynia.jpg
pustynia.jpg (69.72 KiB) Przejrzano 412 razy
Pustynia Błędowska wykarczowana i oczyszczona z niewypałów

Przez Emilia Kotnis-Górka -1 października 2014197 12
pustynia konferencja1
Dwudniowa, międzynarodowa konferencja kończąca projekt „Czynna ochrona kompleksu siedlisk napiaskowych w obszarze Natura 2000 na Pustyni Błędowskiej” zgromadziła w Kluczach kilkudziesięciu reprezentantów środowisk naukowych, wielu instytucji zaangażowanych w projekt, przedstawicieli lokalnych samorządów oraz miłośników przyrodniczego fenomenu, jakim jest jedyna w Europie pustynia.

https://youtu.be/wZ_offajoqs
Podsumowano minione trzy lata trwania projektu, a specjaliści z kilku dziedzin wymienili się doświadczeniami z przybyłymi gośćmi. Zostało również zaprezentowane Pustynne Centrum Informacji. Patronat medialny nad konferencją sprawował „Przegląd Olkuski”.

Od 2011 roku można było obserwować postępy w oczyszczaniu Pustyni Błędowskiej z krzewów i drzew, a wcześniej z pustynia trawaniewypałów. Głównym celem tego projektu było przywrócenie siedlisk ciepłolubnych, śródlądowych muraw napiaskowych charakterystycznych dla obszaru Pustyni Błędowskiej. Cały obszar Pustyni Błędowskiej był wykorzystywany podczas II wojny światowej i przez kolejnych kilka dekad jako poligon wojskowy, dlatego też najpierw z terenu 375 hektarów usunięto niewypały, aby możliwa była dalsza praca, a więc wykarczowanie karłowatych lasków brzozowo-sosnowych, zarośli samosiewów sosnowych i brzozowych, a także sztucznie wprowadzonych do tego pustynnego ekosystemu wierzb. Zdaniem ekspertów można się spodziewać, że takie warunki będą sprzyjały rzadkim gatunkom roślin – w tym muraw szczotlichowych i strzęplicowych i 19 gatunków roślin znajdujących się pod ochroną prawną.

Polska Sahara zaczęła przypominać pustynię

Nigdy nie było zgody wśród miejscowego środowiska dotyczącej przyszłości tego terenu. Zdaniem niektórych pustynia powstała sztucznie, więc nie powinno się jej karczować, jeśli po latach zarosła. Według innych, w tym naukowców specjalizujących się w tej dziedzinie, pustynię należało wykarczować, aby odtworzyć dawny ekosystem i ratować rośliny. Na pewno nie mniej istotnym atutem było przywrócenie walorów turystycznych tego terenu, a turyści z całą pewnością chętniej oglądają pustynię z prawdziwego zdarzenia niż połać lasu. – Jestem pewien, że realizacja tego pomysłu była słuszna i już można wymienić wiele zalet tych działań. Czas pokaże, jak wiele dał nam ten projekt, zarówno z ekologicznego punktu widzenia, jak również turystycznego. Pustynia Błędowska jest znana w kraju i na świecie, dlatego gmina Klucze powinna była zrobić wszystko, aby nadać jej właściwą rangę – uważa Kazimierz Ściążko, wójt gminy Klucze.

pustynia bledowska2Realizacja programu LIFE+ była poprzedzona pracami zespołu powołanego jeszcze przez Małgorzatę Węgrzyn. Realizacja pomysłów była wtedy niemożliwa ze względu na brak możliwości finansowania z budżetu niewielkiej przecież gminy, jaką są 15-tysięczne Klucze. W związku z tym, że Pustynia Błędowska została wpisana do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, której dotyczą dwie dyrektywy: ptasia i siedliskowa, pojawiła się możliwość ubiegania się o fundusze z programu LIFE+. Prace ruszyły na dobre w 2011 roku i trwały właściwie do teraz. Dlaczego warto było się podjąć tego zadania? – Z całą pewnością dlatego, że było to jedno z priorytetowych zadań ochronnych na naszym terenie. Stan siedlisk roślinnych był bardzo zły i naukowcy alarmowali, że należy szybko działać – podsumowuje Agnieszka Walnik, kierowniczka projektu. Realizacja zadania nie zawsze było łatwa, bo pojawiło się kilka niespodzianek, które trudno było przewidzieć. – Podczas oczyszczania pustyni dwukrotnie natrafiliśmy na ekologiczne bomby. Oprócz 4 tysięcy niewybuchów, z których znalezieniem się liczyliśmy, najpierw zostało ujawnione składowisko beczek z substancjami niewiadomego pochodzenia, a później 3 tony przeterminowanych leków. Trudno powiedzieć, kiedy i kto je zakopał w piaskach pustyni, ale należało je zneutralizować – opowiada kierowniczka projektu. Łącznie z terenu pustynnego wywieziono 77 ton odpadów niebezpiecznych.

Wkład w światową naukę

Niezwykle istotnym elementem realizacji tego projektu jest aspekt edukacyjny, bowiem w jego realizacji ujęto również inwentaryzację przyrodniczą i ekspertyzy naukowe związane z projektem „Pustynia Błędowska”, a także monitoring przyrodniczy. Zostały przeprowadzone warsztaty szkoleniowe dla instytucji związanych z ochroną przyrody, a olkuska młodzież podczas 20 spotkań miała szansę poszerzyć swoją wiedzę na temat pustyni. Podczas dwudniowej konferencji zostało zaprezentowane Pustynne Centrum Informacji, doposażone w nowe elementy ekspozycji (Centrum znajduje się w Urzędzie Gminy Klucze), gdzie można zgłębić swoją wiedzę na temat fauny, flory i geologii pustyni.

Projekt „Czynna ochrona kompleksu siedlisk napiaskowych w obszarze Natura 2000 na Pustyni Błędowskiej” realizowano w pustynia polnoclatach 2011-2014 i stanowił największy projekt realizowany w gminie Klucze z udziałem funduszy unijnych. Szacowany na 2,6 mln euro projekt został sfinansowany w 50% przez Unię Europejską z programu LIFE +, 45% z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a tylko w 5% ze środków własnych Gminy Klucze.

Kolej na część północną pustyniKoniec tego projektu nie oznacza jednak końca prac na Pustyni Błędowskiej. Pieniądze na realizację bliźniaczego projektu zatytułowanego „Kompleksowa ochrona nieleśnych siedlisk przyrodniczych na terenach wojskowych w obszarze Natura 2000″otrzymał również Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Krakowie. Teren administrowany przez Wojsko Polskie, na którym odbywają się widowiskowe desanty 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie, zostanie wykarczowany i oczyszczony z pozostałości po II wojnie światowej i ćwiczeniach poligonowych. Z tego powodu od 1 września obowiązuje całkowity zakaz wstępu na pustynię. Prace prowadzone są w jej północnej części, od strony Chechła. Objęty projektem teren ma zostać oczyszczony z niewybuchów do połowy 2015 roku. Z kolej do połowy 2017 roku potrwa wycinka krzewów i drzew. Również to zadanie pochłonie blisko 10 mln zł, z czego połowa zostanie sfinansowana z pieniędzy unijnych.

https://przeglad.olkuski.pl/pustynia-bl ... iewypalow/
https://www.facebook.com/pg/FoodBeer-Pu ... 407/posts/
0 x


Jak się nie ma talentu, by napisać książkę to się zostaje krytykiem i wylewa wiadro pomyj na innych.

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17626
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 930
Podziękował: 32138 razy
Otrzymał podziękowanie: 25753 razy

Re: Nasze polskie krajobrazy

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 06 lip 2021, 20:47

Spływ Przełomem Dunajca PIENINY 2021 "SPŁYW DUNAJCEM"
16 cze 2021

https://www.youtube.com/watch?v=YCw3An4JN3Y

na podróżach
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17626
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 930
Podziękował: 32138 razy
Otrzymał podziękowanie: 25753 razy

Re: Nasze polskie krajobrazy

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 23 lip 2021, 14:38

Niezwykłe i tajemnicze miejsca w Polsce cz.3 - Lektor PL - 44 min.
20 lip 2021

https://www.youtube.com/watch?v=8cYgy5PHG4A

Niezwykły Świat

Zapraszamy na kolejna podróż po miejscach, których próżno szukać w w przewodnikach, a które mogą zachwycić, zaskoczyć, a czasem nawet… przerazić. Miejsca, które od lat kryją niewyjaśnione tajemnice i rozbudzają naszą wyobraźnię.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17626
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 930
Podziękował: 32138 razy
Otrzymał podziękowanie: 25753 razy

Re: Nasze polskie krajobrazy

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 05 sie 2021, 17:07

SAN, AH! Cóż to za wspaniała rzeka! 🛶 Spływ i podróż do źródeł 🕺🏻🚁 GDZIE BĄDŹ x Podkarpacie
29 lip 2021

https://www.youtube.com/watch?v=SUCWcuava5o

GDZIE BĄDŹ

San jest bardzo OK i mam na to dowody! Przyjrzałem się bowiem się szóstej najdłuższej rzece naszego kraju, zainspirowany stroną https://www.slowrivers.pl/trasy-wodne autorstwa Szanownej Podkarpackiej Organizacji Turystycznej (w skrócie SzPROT, znak mniejszości i trójka)
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17626
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 930
Podziękował: 32138 razy
Otrzymał podziękowanie: 25753 razy

Re: Nasze polskie krajobrazy

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 07 wrz 2021, 17:08

BIESZCZADY - WARTO CZY NIE WARTO ZOBACZYĆ?
5 wrz 2021

https://www.youtube.com/watch?v=z0v0hdqnTjA

PoznajKrajTV

Odwiedzamy schronisko w Bieszczadach, do którego nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Wieczorem rozpalamy ogień w kominku i przygotowujemy sobie kolację. Sprawdź czy warto pojechać w Bieszczady?
0 xAwatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 14323
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 991
x 402
Podziękował: 15153 razy
Otrzymał podziękowanie: 22096 razy

Re: Nasze polskie krajobrazy

Nieprzeczytany post autor: songo70 » wtorek 14 wrz 2021, 09:44

0 x


Jak się nie ma talentu, by napisać książkę to się zostaje krytykiem i wylewa wiadro pomyj na innych.

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 6836
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1258
x 350
Podziękował: 12584 razy
Otrzymał podziękowanie: 12883 razy

Re: Nasze polskie krajobrazy

Nieprzeczytany post autor: chanell » czwartek 16 wrz 2021, 18:34

To prawda ! Moja koleżanka wchodziła na Rysy w ogromnej kolejce . Druga znajoma stała w kolejce do wejścia na Trzy Korony w Pieninach .
Mamy naprawdę piękne miejsca w Polsce ja tam nie rozpaczam, że nie będę mogła wyjechać do innych krajów (nie robię testów i nie szczypawkuję się )
Teraz czas na Polskę !
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

ODPOWIEDZ