Drodzy forumowicze i goście!

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

>OZE<

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 9809
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 688
x 195
Podziękował: 8820 razy
Otrzymał podziękowanie: 14514 razy

>OZE<

Nieprzeczytany post autor: songo70 » piątek 28 lip 2017, 09:50

wszystko w rękach prezydenta, albo "nowela"- bez sensu, cofamy się kiedy inne kraje jak Szwecja, Norwegia,-
która ma swoją własną ropę i tak stawia na czyste źródła energii.


http://tvn24bis.pl/surowce,78/nowelizac ... 60387.html

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy o zielonej energii. "Bankructwo puka nam do drzwi"
Obrazek
Kontrowersyjna nowelizacja ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii w czwartek została przyjęta przez Senat i czeka już tylko na podpis prezydenta. Branża krytykuje zmianę przepisów. - Bankructwo puka nam do drzwi - uważa Tomasz Podgajniak, prezes firmy Enerco. Materiał programu "Polska i Świat" w TVN24.
Zobacz cały materiał programu "Polska i Świat".
Czym są Odnawialne Źródła Energii? To forma pozyskiwania prądu między innymi z wiatru, promieniowania słonecznego, opadów, pływów morskich, fal morskich i geotermii. Najpopularniejszą formą są farmy wiatraków i panele słoneczne.
Zwolennicy OZE wskazują na problemy związane ze spalaniem paliw kopalnych, stanowiących źródło większości energii dla ludzkości: zanieczyszczenie środowiska, globalne ocieplenie i wyczerpywanie się zasobów.
W Polsce w ten sposób pozyskuje się około 5 procent energii.
Głównym założeniem ustawy o OZE jest powiązanie tzw. opłaty zastępczej z rynkowymi cenami świadectw pochodzenia energii z niektórych OZE.
Zmiana zasad
Taką formę nowelizacji krytykuje Tomasz Podgajniak, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej oraz prezes firmy Enerco. Jego zdaniem wprowadzenie takich przepisów jest "zmianą warunków gry w trakcie trwania tej gry".

- Wszystko było zakładane, że mamy do czynienia z racjonalnym państwem i ustawodawcą oraz planem, który zakłada stopniowy przyrost produkcji energii z OZE - mówił w programie Polska i Świat Tomasz Podgajniak.

Jego zdaniem zmiana przepisów powoduje straty firm działających w branży OZE. Dotąd zarabiali oni na sprzedaży wyprodukowanego prądu i tzw. zielonych certyfikatach, kupowanych obowiązkowo przez duże firmy energetyczne. Te w przeciwnym razie musiały uiszczać wysoką opłatę zastępczą, która dziś wynosi 300,03 zł/MWh a według prognoz ma spaść do ok. 56 zł/MWh.
Ustalenie górnej granicy wysokości opłaty zastępczej zmniejszy zyski inwestorów i wielu z nich może doprowadzić do upadłości. Ostrzega przed tym Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, które uważa, że ograniczona opłata zastępcza będzie miała negatywny wpływ na sytuację ekonomiczną firm działających w branży OZE i uniemożliwi wzrost notowań zielonych certyfikatów.

"Tempo wzrostu notowań cen zielonych certyfikatów będzie ograniczone wartością opłaty zastępczej, która na mocy proponowanego projektu zostanie obniżona z 300,03 zł/MWh do szacowanego poziomu 56 zł/MWh. (
) Inwestorzy poniosą tak znaczne straty, iż w odniesieniu do wielu z nich zostanie ogłoszona upadłość" - czytamy w stanowisku PSEW do projektu nowelizacji.
Uderzenie w biznes
Nowelizacja, która czeka już tylko na podpis prezydenta uderzy np. w firmę Hanny Grochowieckiej, która jest właścicielką przedsiębiorstwa "Wiatrak" pod Rypinem.
- Certyfikaty po 40 zł jak się przypuszcza, że mogą taką cenę osiągnąć jak również cena energii w granicach 130-140 zł nie rekompensuje kosztów jakie ponieśliśmy - mówi Hanna Grochowiecka.

Również Tomasz Podgajniak, prezes firmy Enerco przyznaje, że "bankructwo puka do drzwi" jego przedsiębiorstwa. - Teraz zatrudniam siedem osób, ale było ponad 30 - dodaje.


Podgajniak za przykład podaje Szwecję, gdzie dzięki zielonej energii megawatogodzina kosztuje 80 zł. W Polsce to aż dwa razy tyle, czyli 160 zł.
- To jest problem myślenia strategicznego i typowego polskiego hurraoptymizmu. Świat jest oparty na strategiach i są megatrendy, którym nie możemy się przeciwstawiać. Nie wydobędziemy tyle węgla, aby pokryć wszystkie nasze potrzeby energetyczne - mówił Podgajniak i dodał, że nasz kraj idzie pod prąd, bo ma zaściankowo myślących polityków. - Może potrzebna jest zmiana generacyjna na ludzi, którzy rozumieją jak zmienia się świat - dodał.
Nowelizacja
Zasadniczą zmianą w nowelizacji jest rezygnacja ze stałej wartości tzw. opłaty zastępczej, wynoszącej 300,03 zł/MWh i powiązanie jej z rynkowymi cenami świadectw pochodzenia energii z niektórych OZE - zielonych certyfikatów (w praktyce wiatraki) oraz błękitnych certyfikatów (biogaz rolniczy). Opłata ma wynosić 125 proc. średniej ceny danych certyfikatów z poprzedniego roku, ale nie więcej niż 300,03 zł/MWh.

W opartym na prawach majątkowych (certyfikatach) systemie wsparcia dla OZE, wytwórca energii w źródle odnawialnym, oprócz sprzedaży energii otrzymuje za każdą MWh certyfikat, który jest prawem majątkowym i może być sprzedany - albo na giełdzie, albo w indywidualnej transakcji typu OTC. Cena sprzedaży jest wsparciem dla wytwórcy. Z kolei sprzedawcy energii do odbiorców końcowych muszą się legitymować odpowiednią do wielkości sprzedaży ilością certyfikatów, czyli muszą je kupić. Ewentualnie mogą uiścić tzw. opłatę zastępczą.

Cena rynkowa zielonych certyfikatów z powodu nadpodaży, w ciągu kilku lat spadła o 90 proc. Wnioskodawcy uważają, że powiązanie wysokości opłaty zastępczej z ceną rynkową spowoduje większe zainteresowanie certyfikatami i stopniowe rozładowanie ich nadpodaży.
Autor: msz/gry / Źródło: Polska i Świat, TVN24, tvn24bis.pl, PAP
1 x


panta rhei

Awatar użytkownika
Jancio
Posty: 916
Rejestracja: wtorek 16 sie 2016, 18:18
x 2
x 47
Podziękował: 661 razy
Otrzymał podziękowanie: 1109 razy

Re: >OZE<

Nieprzeczytany post autor: Jancio » piątek 28 lip 2017, 11:29

O to przykład totalnej ignorancji totalnej władzy.
1 x


Podążając za stadem podążasz za dupkami.
Warto być przyzwoitym


Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 9809
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 688
x 195
Podziękował: 8820 razy
Otrzymał podziękowanie: 14514 razy

Re: >OZE<

Nieprzeczytany post autor: songo70 » wtorek 15 sie 2017, 08:56

0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 9809
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 688
x 195
Podziękował: 8820 razy
Otrzymał podziękowanie: 14514 razy

Re: >OZE<

Nieprzeczytany post autor: songo70 » wtorek 15 sie 2017, 19:44

ponoc odbiorcom ma sie to b.oplacac?
http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/prezydent ... 64635.html
0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 12273
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 24
x 639
Podziękował: 23229 razy
Otrzymał podziękowanie: 19458 razy

Re: >OZE<

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 18 lis 2017, 23:38

Masakra! WSZYSCY Polacy zapłacą KROCIE za ładowanie telefonów
Autor: Wiadomości Pikio - Lis 18, 2017

Obrazek

Powinniśmy być gotowi. Prognozy nie są optymistyczne. W ciągu dwóch najbliższych dekad ceny za prąd niebywale wystrzelą w górę. Polacy mogą zbankrutować!

Obecnie liczba ludności na świecie wynosi 7,4 mld. Wartość ta wzrośnie do 9 mld około roku 2040. W związku z tym drastycznie zwiększy się też zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Świat rezygnuje z węgla?

Obrazek

MAE- Międzynarodowa Agencja Energetyczna przeprowadziła na tym polu istotne badania. Z ich najnowszego raportu „World Energy Outlook 2017” wynika, że obecnie w najgorszej sytuacji znajdują się Indie. To właśnie tam pojawi się największe, 30 procentowe zapotrzebowanie na energię.

Skoro tak diametralnie zmieni się popyt na prąd, siłą rzeczy zmianie ulegnie też sposób jego pozyskiwania. Zapotrzebowanie na węgiel zaniknie. Świat postawi na odnawialne źródła energii i gaz.

Przed Polską masa pracy. Obecnie produkcja energii elektrycznej w naszym kraju w około 90 procentach opiera się na tym właśnie surowcu. Zmianę tą wymuszają na nas też inne czynniki.Jednym z nich są programy Unii Europejskiej, które wymagają od swoich członków eliminacji węgla.

Według zapowiedzi, już za 5 lat możemy odczuć wzrost cen a rachunki staną się dwukrotnie wyższe. Problem stale będzie narastał ponieważ w Polsce brak jest zrównoważonej polityki energetycznej.

źródło:https://www.money.pl
0 xAwatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 9809
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 688
x 195
Podziękował: 8820 razy
Otrzymał podziękowanie: 14514 razy

Re: >OZE<

Nieprzeczytany post autor: songo70 » niedziela 19 lis 2017, 13:02

..uwolnienie tylko "zwyklych" technologii energii odnawialnej,-
pozwoliloby zachamowac ceny, ale oczywiscie efektywne baterie fotowoltaniczne,-
nie sa masowo wprowadzane na rynek, choc istnieje wiele nizaleznych patentow na swiecie,-
m.innymi RP.
0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 12273
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 24
x 639
Podziękował: 23229 razy
Otrzymał podziękowanie: 19458 razy

Re: >OZE<

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 30 kwie 2018, 23:54

Walka z wiatrakami - polski rząd kontra inwestorzy - Marcin Orkisz

https://www.youtube.com/watch?v=wRfZjNtfsek

Nadawana na żywo 11 godzin temu
Monika Pater rozmawia z Marcinem Orkiszem na temat wyzwań jakie polski rząd stawia inwestycyjnym w odnawialne źródła energii.
Dla zainteresowanych podajemy adresinternetowy firmy: www.energyinvestgroup.pl
Transmisja na żywo ze studia NTV w Sobótce
0 x
Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 9809
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 688
x 195
Podziękował: 8820 razy
Otrzymał podziękowanie: 14514 razy

Re: >OZE<

Nieprzeczytany post autor: songo70 » poniedziałek 13 sie 2018, 20:38

0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 9809
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 688
x 195
Podziękował: 8820 razy
Otrzymał podziękowanie: 14514 razy

Re: >OZE<

Nieprzeczytany post autor: songo70 » wtorek 11 wrz 2018, 11:04

https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/w-wi ... wnia-wiatr

piętą achillesową generatorów wiatrowych były/są b.drogie i szybko zużywające się przekładnie mech./trybowe,-
ale nowe rozwiązanie daję nowy wiatr w żagle farmą wiatrowym.(nomen omen) ;)
http://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa ... wiatrowych

Obrazek
0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 9809
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 688
x 195
Podziękował: 8820 razy
Otrzymał podziękowanie: 14514 razy

Re: >OZE<

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 20 lut 2019, 20:19

to po prostu nie do wiary, kupiłem na Ebay-u generator wiatrowy prosto z ChRL,-
doszedł do kraju i oddz. celny P.Polskiej do***ał 23% VAT do ceny, bo już cła nie mogą,-
do 1000 Euro. :twisted:
Złodziejstwo na zielonej energii w kraju gdzie zaraz energia elektryczna będzie najdroższa w EU,-
ze względu na złodziejski podatek CO2. :!:
0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
barneyos
Moderator
Posty: 1339
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 08:49
x 15
x 63
Podziękował: 109 razy
Otrzymał podziękowanie: 1673 razy

Re: >OZE<

Nieprzeczytany post autor: barneyos » piątek 22 lut 2019, 08:26

@songo70 zapodaj jakąś focię tego sprzętu.
0 x


======================================================
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy, których na razie nie potrafimy zrobić

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 9809
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 688
x 195
Podziękował: 8820 razy
Otrzymał podziękowanie: 14514 razy

Re: >OZE<

Nieprzeczytany post autor: songo70 » piątek 22 lut 2019, 09:21

jest tego więcej różnej mocy, ale nareszcie kompaktowe, mobilne i pionowej konstrukcji:
prosze:
s-l1600.jpg
s-l1600.jpg (76.44 KiB) Przejrzano 2272 razy
PS. 10 takich i podłączam się do sieci i sprzedaje ;)
0 x


panta rhei


Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 9809
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 688
x 195
Podziękował: 8820 razy
Otrzymał podziękowanie: 14514 razy

Re: >OZE<

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 31 lip 2019, 11:48

0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 9809
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 688
x 195
Podziękował: 8820 razy
Otrzymał podziękowanie: 14514 razy

Re: >OZE<

Nieprzeczytany post autor: songo70 » czwartek 05 wrz 2019, 06:40

0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 9809
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 688
x 195
Podziękował: 8820 razy
Otrzymał podziękowanie: 14514 razy

Re: >OZE<

Nieprzeczytany post autor: songo70 » wtorek 08 paź 2019, 13:24

0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 9809
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 688
x 195
Podziękował: 8820 razy
Otrzymał podziękowanie: 14514 razy

Re: >OZE<

Nieprzeczytany post autor: songo70 » piątek 11 paź 2019, 19:20

Odnawialne Źródła Energii. Rozproszona energetyka szansą dla Polski - Ryszard Henryk Kozłowski

https://youtu.be/2hioSTqnRds
0 x


panta rhei


Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 9809
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 688
x 195
Podziękował: 8820 razy
Otrzymał podziękowanie: 14514 razy

Re: >OZE<

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 27 lis 2019, 11:35

0 x


panta rhei
ODPOWIEDZ