Drodzy forumowicze i goście!

Przeżyliśmy przestój związany z migracją z serwera na serwer i zmianą istotnych danych adresowych dla hostingu. Teraz forum powinno działać szybko, bez długiego oczekiwania na odpowiedź serwera. Zależy to też od szybkości waszych łącz, ale do któregoś września serwer był trudny do zaakceptowania.
Niestety technicznie wielkość naszego forum się mocno powiększyła i musimy zwracać większą uwagę na wykorzystanie przestrzeni dyskowej, nie duplikować postów (dawać linki) itp., bo nie utrzymamy baz danych w limitach dostawcy hostingu, a upgrade jest finansowo nieopłacalny.

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Templariusze

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17597
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 930
Podziękował: 32095 razy
Otrzymał podziękowanie: 25734 razy

Re: Templariusze

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 13 gru 2020, 15:24

Bracia-wojownicy. Śladem najbardziej tajemniczych zakonników

Templariusze. Bogaci, potężni, wciąż rozpalający ciekawość nie tylko naukowców, ale i zwykłych zjadaczy chleba. Czy byli strażnikami św. Graala? Czy potrafili wytwarzać złoto? I gdzie znajdują się ich bogactwa? Większość z tych pytań pozostaje wciąż bez odpowiedzi, ale możemy udać się ich śladem i zwiedzić te miejsca, w których przebywali. Zapraszamy na wędrówkę po Oksytanii.

Obrazek
Sainte Eulalie de Cernon - uchodzi za najlepiej zachowaną średniowieczną wioskę we Francji (Michał Kielas / Miejsca święte, miejsca przeklęte. Tajemnice Południowej Francji)

Oksytania, ze stolicą w Tuluzie, to nowy administracyjnie region Francji, utworzony we wrześniu 2016 r. z połączenia dwóch dawnych regionów: Langwedocji-Roussillon i Południowych Pirenejów. Są to stare ziemie o niezwykle burzliwej historii i wielu tajemnicach. Jedna z nich dotyczy templariuszy.

To na tych ziemiach mieli swoje zakony rycerze-wojownicy. Zakon Świątyni, bo tak również był nazywany, powstał jeszcze w średniowieczu w latach 90. XI w. Trwały wtedy wyprawy krzyżowe do Jerozolimy, w której brali udział przyszli templariusze. Chrześcijańskim światem wstrząsnął mord dokonany przez Saracenów na grupie pielgrzymów udających się do Świętego Grobu. Poruszony tym wydarzeniem francuski rycerz Hugon de Payns, wraz z ośmioma swoimi towarzyszami, postanowił oddać się w służbę pielgrzymom, obiecując ubóstwo i ochronę pielgrzymujących chrześcijan. Gdy do tej grupy dołączyli inni rycerze, król Jerozolimy przeznaczył im na siedzibę jedno skrzydło swojego zamku. I w ten sposób powstała Militia Salomonica Templi, czyli templariusze. Nazywa się ich również Czerwonymi Mnichami.

Gdy po 10 latach wrócili do domu, witano ich jak bohaterów, wkrótce uznano ich za zakon rycerski, a ich instytucja dzięki wielu darowiznom zaczęła rosnąć w siłę. W rok po oficjalnym jego uznaniu, zakon posiadał dobra we Francji, Anglii, Szkocji, Flandrii, Hiszpanii i Portugalii. A w następnych latach również we Włoszech, Austrii, Niemczech, na Węgrzech i w Ziemi Świętej. Po trzydziestu latach zakon liczył 50 tys. braci, a o ich majątku (zresztą nie tylko) krążyły legendy. Oskarżano ich nawet, że poznali receptę na wytwarzanie złota.

Prof. Jerzy Prokopiuk w audycji Krzysztofa Adamskiego w polskim radiu mówił, że "zakon miał się stać papieskim oddziałem elitarnym. Powodowani tym pragnieniem papieże obsypywali zakon licznymi przywilejami mającymi uniezależnić go od władzy świeckiej i uczynić potężnym instrumentem ich polityki".

Templariusze więc nie musieli płacić podatków, posiadali własnych kapelanów, u których się spowiadali. Władze Kościoła utraciły wszelką kontrolę nad zakonnikami.

Obrazek

Badacze uważają, że na początku działalności zakonnicy prowadzili prace wykopaliskowe w piwnicach Świątyni Salomona, być może więc poznali tajemnicę legendarnego króla, który pławił się w złocie. Inna legenda głosi, że ponoć ostatni Wielki Mistrz, Jacques de Molay, przywiózł do Francji 150 tys. florenów w złocie. Współcześnie moglibyśmy powiedzieć, że zdobył pół tony czystego kruszcu.

Legenda goni legendę, pytania pozostają bez odpowiedzi. Czy byli w posiadaniu Arki Przymierza? Czy strzegli św. Graala? Skąd posiedli wiedzę na temat zaawansowanej architektury? I dlaczego pluli na krzyż? Administracja królewska zaczęła ich oskarżać m.in. o to, że oddają cześć wizerunkowi głowy jakiegoś bożka – Bafometa oraz że podczas przyjmowania nowych członków do zakonu, każą pluć na krzyż i zapierać się Chrystusa.

Zwyczaj ten rzeczywiście nie był wymysłem ich przeciwników. Właściwie nie wiadomo, czemu miał służyć. Czy sprawdzano w ten sposób lojalność przyszłego templariusza? A może jego determinację wstąpienia w szeregi prestiżowego zakonu? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że 13 października 1307 r. Wielki Mistrz zakonny Jacques de Molay został aresztowany, postawiony przed sądem i spalony siedem lat później. A zakon oficjalnie przestał istnieć.

Badacze uważają, że kres elitarnego zakonu to prywatna wendeta jednego z władców. Filip IV Piękny miał długi u zakonników, zbuntował przeciw templariuszom innych królów europejskich i samego papieża Klemensa V. W 1307 r. zaczęły się masowe aresztowania, a Klemens V w 1312 r. zawiesił działalność zakonu.

Choć jest dużo pytań i niedomówień na temat Rycerzy Chrystusa - nie ma wątpliwości w jednym. Na pewno byli prekursorami hotelarstwa. W budynkach, które posiadali, pozwalali nocować wędrowcom pielgrzymującym do Jerozolimy czy też do katedry w Santiago de Compostela.

Obrazek

La Couvertoirade

Templariusze mieli komandoria na całym świecie, ale z racji francuskiego rodowodu, to właśnie w tym kraju, a dokładnie na jego południu w Oksytanii, na płaskowyżu Larzac w departamencie Aveyron, można zwiedzić kilka ważnych miejsc związanych z obecnością rycerzy na tych ziemiach.

Obrazek

Płaskowyż ten łączą trzy wielkie parki przyrodnicze: Park Regionalny des Grandes Causse, Park Regionalny Wysokiej Langwedocji i Narodowy Park Sewennów. Razem tworzą one jedną z największych przestrzeni naturalnych w Europie i równocześnie jedną z najmniej zaludnionych.

Na pierwszy rzut oka te wielkie, puste przestrzenie mogą nam wydać się wrogie, ale to tylko pozory. Trasa śladem rycerzy-mnichów tworzy pętlę długości 85 km, najlepiej na zwiedzanie tych miejsc przeznaczyć co najmniej dwa dni.

W samym sercu płaskowyżu, w departamencie Aveyron znajduje się świetnie zachowana XII-wieczna wioska o nazwie La Couvertoirade. Dla templariuszy komandoria ta stanowiła centrum rolnicze. Uprawiano tam zboża, hodowano konie i owce.

W wiosce do dzisiaj zachowały się cenne zabytki, takie jak XII-wieczny kościół z cmentarzem, na którym pochowano mnichów. Ciekawostką jest, że zmarłych rycerzy-zakonników owijano w lniane całuny z naszytym czerwonym krzyżem, który symbolizował krew ukrzyżowanego Chrystusa. W miejscu tym zachowały się również zamek, młyn, placyk z pięknym, autentycznym zbiornikiem wodnym oraz XV-wieczne mury obronne.

Obrazek

La Couvertoirade cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Nie tylko dlatego, że miejsce to jest dobrze zachowane. Są również inne powody. To tutaj w ważne dla templariuszy rocznice – nocą – jak głosi legenda można usłyszeć śpiew maszerującego oddziału walecznych mnichów. Ale dzieje się tak ponoć tylko dwa dni w roku. W dzień rozpoczęcia królewskiego ataku na zakon, 13 października, i w rocznicę śmierci Wielkiego Mistrza Jakuba z Molay, 18 marca.

Obrazek

Sainte Eulalie de Cernon

Pół godziny drogi od La Couvertoirade znajduje się następne templariuszowskie miejsce. To wioska o nazwie Sainte Eulalie de Cernon. Zajmowano się tutaj rolnictwem i hodowlą zwierząt. Świadczy o tym obecność budynków gospodarczych, takich jak owczarnia i stajnia, w której oprócz koni trzymano też muły i woły. Wraz ze zwierzętami mieszkały osoby za nie odpowiedzialne. W podwórzu natomiast znajdowały się różnego typu warsztaty rzemieślnicze.

Warto dodać, że komandoria ta była jedną z najbogatszych na całym Zachodzie. A dzisiaj uchodzi za najlepiej zachowaną we Francji.

Obrazek

Saint-Jean d’Alcas

Kolejne templariuszowskie miejsce na 85-kilometrowej trasie to Saint-Jean d’Alcas. Jest to urokliwa, ufortyfikowana wioska, z małymi, harmonijnymi, równoległymi uliczkami i prawie identycznymi domami. Miejscowość ma kwadratową zabudowę, ograniczoną czterema narożnymi wieżami. Wioska była kiedyś własnością starego żeńskiego klasztoru cystersów, utworzonego w 1146 r. u podnóża gór, nad brzegiem rzeki El-Nonenque. Budynki te trafiły w ręce bogacza z Marsylii i jego rodziny, który zapewnił mniszkom dożywotnią rentę. Klasztor Nonenque odzyskany został przez cystersów dopiero w 1927 r. i jest czynny do dziś.

Obrazek

La Cavalerie

Trasa śladami templariuszów wiedzie również do La Cavalerie, która położona jest w pobliżu antycznej drogi prowadzącej kiedyś z Bliskiego Wschodu na Zachód do Morza Śródziemnego. Takie usytuowanie korzystnie wpłynęło na jej rozwój. A poza tym wokół były bardzo urodzajne ziemie. Jeszcze w XIX w. istniał tam templariuszowski kościół pod wezwaniem św. Magdaleny. Dziś po rycerzach-zakonnikach pozostała tylko kaplica pod wezwaniem św. Blaise.

Obrazek

Collioure

Na końcu wycieczki znajduje się Collioure. Miejscowość nad samym Morzem Śródziemnym, przy granicy z Hiszpanią. W 1207 r. Piotr II stworzył milicję templariuszy i podarował im teren w obrębie swojego zamku. Zakonnicy wybudowali na nim budynek przeznaczony wyłącznie dla swoich celów. Korzystali z niego aż do końca istnienia zakonu.

W zamku w pierwszych latach XIII w. bardzo często przebywała para królewska – Piotr II, zwany Katolikiem, z żoną, Marią de Montpellier. Był również ulubionym miejscem królowych aragońskich. Królowa Yolanda, córka króla Węgier, lubiła podobno spędzać całe godziny na tarasach zamku, wpatrując się w błękitne morze i rozmyślając. Następne królowe również przepadały za tym miejscem i zapraszały do zamku licznych krewnych i przyjaciół.

Obrazek

Średniowieczni bracia wojownicy fascynują nas do dziś. Miliony turystów corocznie podążają ich śladem w różnych częściach Francji, nie tylko zwiedzając ich zamki czy wioski, ale uczestnicząc w różnych wydarzeniach.

Na przykład w departamencie Aude, w Albedun, w pobliżu miasta Carcassonne, zachowały się ruiny dawnego templariuszowskiego zamku. Ponoć na dnie starej, nieczynnej od wieków studni, znajduje się srebrny dzwon, który odzywa się w każdą rocznicę aresztowania templariuszy, w nocy z 12 na 13 października. A w rocznicę śmierci Wielkiego Mistrza Jacquesa de Molay na starym templariuszowskim cmentarzu odbywa się co roku inscenizacja teatralna. Duch rycerza w białym płaszczu ukazuje się i pyta: "Kto teraz oswobodzi grób Chrystusa?" i otrzymuje dramatyczną odpowiedź: "Nikt. Zakon został zniszczony".

Podczas pracy nad artykułem korzystałam z książek: Ewy Kubasiewicz-Houée "Miejsca święte, miejsca przeklęte. Tajemnice Południowej Francji", Martina Bauera "Templariusze. Mity i rzeczywistość" oraz audycji radiowej w polskim radiu Krzysztofa Adamskiego "O historii powstania zakonu templariuszy".

https://turystyka.wp.pl/bracia-wojownic ... 981847681a
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17597
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 930
Podziękował: 32095 razy
Otrzymał podziękowanie: 25734 razy

Re: Templariusze

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 20 gru 2020, 20:38

Świątynia i loża - Michael Baigent, Richard Leigh

Obrazek

Pierwsza książka autorów Świątyni i loży czyli Święty Graal i święta krew opowiada o najbardziej wstrząsającej tajemnicy ostatnich dwóch tysięcy lat
Pierwsze wydanie Świętego Graala i Świętej krwi prawie 40 lat temu wywołało wszędzie burzę kontrowersji, której echa wciąż rozbrzmiewają w zachodnim świecie.
Niemniejszą sensację wzzbudziła kolejna książka M. Baigenta i R. Leigha czyli właśnie Świątynia i loża. Autorzy w swym dziennikarskim śledztwiepodążają tropem prześladowanych templariuszy, którzy znaleźli schronienie u ekskomunikowanego króla Szkocji Roberta Bruce'a. To właśnie w Szkocji tradycja zakonu zakorzeniła się na wieki i znalazła gorących krzewicieli pośród tamtejszej szlachty. Autorzy dociekają, jak owa tradycja oraz wolnomularstwo, które z niej wyrosło, związały się nierozerwalnie^ polityczną działalnością dynastii Stuartów. Dopatrują się źródeł masonerii w rycerskich rytuałach templariuszy, w wielowątkowej myśli europejskiej, w tajemnicach kaplicy w Rosslyn oraz w elitarnej kadrze szkockich gwardzistów strzegących królów Francji. Śledząc rozwój wolnomularstwa w XVII i XVIII wieku, Baigent i Leigh przedstawiają jego wkład w propagowanie postępowych idei w Anglii, co zapobiegło rewolucji społecznej w stylu francuskim. Tymczasem za oceanem wpływ wolnomularstwa przyjął bardziej dramatyczną formę, czego skutkiem były narodziny Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej urzeczywistnienie ideału republiki masońskiej.
Świątynia i Loża to wszechstronna i wnikliwa analiza ewolucji wolnomularstwa. Rozwiewając mity i przewartościowując historię Wielkiej Brytanii, autorzy ukazują masonów w zupełnie nowym świetle oraz prezentują w nad wyraz kontrowersyjnym ujęciu dzieje Stanów Zjednoczonych.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17597
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 930
Podziękował: 32095 razy
Otrzymał podziękowanie: 25734 razy

Re: Templariusze

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 26 gru 2020, 00:27

Zaginiony Skarb i Klątwa Templariuszy - Historia Jak Spiskowe Teorie / Święty Graal Krucjaty Film PL
9 gru 2019

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=iE6S9rZ3BFQ

wideoprezentacje
0 xAwatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 14294
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 990
x 399
Podziękował: 15120 razy
Otrzymał podziękowanie: 22054 razy

Re: Templariusze

Nieprzeczytany post autor: songo70 » sobota 09 sty 2021, 07:58

Polaraxa 02-21: Największa (?) tajemnica Templariuszy

https://youtu.be/8XVtEfx7Hz4
0 x


Jak się nie ma talentu, by napisać książkę to się zostaje krytykiem i wylewa wiadro pomyj na innych.

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17597
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 930
Podziękował: 32095 razy
Otrzymał podziękowanie: 25734 razy

Re: Templariusze

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 27 lut 2021, 23:39

SAMOCHODZIK I TEMPLARIUSZE JAK SIĘ ZMIENILI
19 mar 2020

https://www.youtube.com/watch?v=_shGrW7XKvI

MoviManiak

Samochodzik i templariusze to bardzo popularny serial który zebrał masę widzów w Polsce. Jeśli jesteś ciekaw jak zmienili się aktorzy występujący w serialu Samochodzik i templariusze m.in Stanisław Mikulski czyli serialowy Pan Samochodzik to dobrze trafiłeś.Wiele informacji będzie dla Was zaskoczeniem ale właśnie dlatego powstał ten odcinek gdyż lubię dzielić się z Wami moją wiedzą oraz przemyśleniami.
0 xAwatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 6833
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1256
x 350
Podziękował: 12571 razy
Otrzymał podziękowanie: 12876 razy

Re: Templariusze

Nieprzeczytany post autor: chanell » niedziela 28 lut 2021, 17:41

To jeden z moich ulubionych seriali z dzieciństwa :)
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17597
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 930
Podziękował: 32095 razy
Otrzymał podziękowanie: 25734 razy

Re: Templariusze

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 07 mar 2021, 23:25

Ostatnia Tajemnica Templariuszy
5 lip 2020

https://www.youtube.com/watch?v=ZUXP9FGH6xE

Poszukiwacze

Z czego składał się skarb Templariuszy? Czy była to potężna fortuna w złocie, Święty Graal, relikwie, sekrety mogące wstrząsnąć Watykanem? A może wcale go nie było? W tym odcinku podcastu tropimy zaginiony skarb mnichów-rycerzy.

Krótka historia TEMPLARIUSZY
16 wrz 2020

https://www.youtube.com/watch?v=RRXKabDs7sY

Historia w pigułce
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17597
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 930
Podziękował: 32095 razy
Otrzymał podziękowanie: 25734 razy

Re: Templariusze

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 15 mar 2021, 20:12

Odnaleźliśmy średniowieczną wartownie templariuszy z Akki [Zaginione miasta]
8 lis 2019

https://www.youtube.com/watch?v=3OQSsFbBMjA

National Geographic Polska
1 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17597
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 930
Podziękował: 32095 razy
Otrzymał podziękowanie: 25734 razy

Re: Templariusze

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 26 mar 2021, 13:16

Templariusze w Raciborzu
8 sty 2021

https://www.youtube.com/watch?v=7CghtKGfjVQ

Artur Wójtowicz
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17597
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 930
Podziękował: 32095 razy
Otrzymał podziękowanie: 25734 razy

Re: Templariusze

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 10 kwie 2021, 15:12

Kaplica Templariuszy. Rossylyn Chapel
9 gru 2016

https://www.youtube.com/watch?v=oxC2JaL1AQk

Gery Freezone

Polaraxa 67-20: Kaplica Rosslyn i czaszka św. Mateusza
19 wrz 2020

https://www.youtube.com/watch?v=z1T7WvC0SAU

Chris Miekina
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17597
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 930
Podziękował: 32095 razy
Otrzymał podziękowanie: 25734 razy

Re: Templariusze

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 22 kwie 2021, 18:09

Tajemnica księdza Saunière'a | W mroku historii #13
26 lut 2021

https://www.youtube.com/watch?v=-gQqPTFur5I

W mroku historii

Gdy pod koniec XIX wieku, do Rennes-le-Château przybył Bérenger Saunière, był tylko ubogim wiejskim księdzem. Podczas remontu kościoła odkrył jednak coś, co sprawiło, że wkrótce stał się milionerem. Swój sekret Bérenger zdradził tylko gosposi, z którą w tajemnicy rozkopywał miejscowy cmentarz. Jedna z legend mówi, że skarb, który odnalazł, mógł doprowadzić nawet do upadku całego Kościoła. Czy prawdą jest, że Watykan gotowy był zapłacić bardzo wiele, aby tylko chronić ten sekret?

Historia francuskiego proboszcza z Rennes-le-Château to wciąż jedna z największych zagadek. Próby jej rozwiązania od dawna podejmują się nie tylko historycy, ale również łowcy skarbów.

Jedną z najsłynniejszych prac jest The Holy Blood and The Holy Grail (Święta Krew i Święty Graal), napisana przez Michaela Baigenta, Richarda Leigha i Henry’ego Lincolna. Publikacja tej książki w 1982 r. wywołała burzę kontrowersji, których oddźwięk na Zachodzie ciągle rozbrzmiewa. Była ona inspiracją wielu artykułów i pytań, a także teorii spiskowych – wszystkie można znaleźć w Internecie. Książka Dana Browna The DaVinci Code [Kod Leonardo da Vinci] jest fikcyjnym dreszczowcem (opartym na faktograficznej książce „The Holy Blood and The Holy Grail”), której sprzedano ponad 80 milionów egzemplarzy i przetłumaczono na 40 języków.

Oto niektóre z postawionych pytań:

Skąd ojciec Saunière miał fundusze na tak szeroko zakrojone renowacje?

Czym były manuskrypty podobno znalezione przez Saunière (w tajnej wnęce w kamiennej kolumnie) i czy Maria Magdalena rzeczywiście została pochowana pod podłogą starego kościoła w Rennes-le-Château?

Czy istniało tajne stowarzyszenie o nazwie Prieure de Sion?

Czy templariusze przechowywali Świętego Graala we Francji, a jeśli tak, to gdzie?

Czy Jezus ożenił się z Marią Magdaleną i czy mieli dzieci, które zapoczątkowały dynastię Świętej Krwi?

Czy Jezus przeżył ukrzyżowanie i żył do sędziwego wieku?

Czy Katharowie przechowywali tajny manuskrypt o nazwie The Book of Love (Księga miłości), a jeśli tak, gdzie on się teraz znajduje?

https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%A9re ... ni%C3%A8re
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17597
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 930
Podziękował: 32095 razy
Otrzymał podziękowanie: 25734 razy

Re: Templariusze

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 29 kwie 2021, 17:19

Tajemnica skarbu Templariuszy w Owiesno
29 kwi 2021

https://www.youtube.com/watch?v=QRB9BcEFf_o

heniekmacanko
Dzisiaj zapraszamy do Owiesna, gdzie jak mówi legenda ukryto tu w 1945 r skarby Templariuszy przez właścicieli zamku.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17597
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 930
Podziękował: 32095 razy
Otrzymał podziękowanie: 25734 razy

Re: Templariusze

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 18 cze 2021, 19:05

Trochę zakurzona informacja . Templariusze pozywają papieża
Tak jednak było...

Obrazek

Templariusze domagają się od papieża rehabilitacji zakonu.
Sądownie.
Watykan może mówić o szczęściu, że spadkobiercy Rycerzy Świątyni nie domagają się zwrotu majątku templariuszy, szacowanego obecnie na 100 miliardów euro.

Stowarzyszenie poinformowało w niedzielę, że skierowało do sądu w Madrycie skargę w tej sprawie.
Oprócz rehabilitacji zakonu samozwańczy spadkobiercy templariuszy - Stowarzyszenie Suwerennego Zakonu Rycerzy Chrystusa - domagają się sądowego uznania, że doszło do konfiskaty ogromnego majątku templariuszy, wartego na dzisiejsze warunki 100 miliardów euro.

"Majątki możecie zatrzymać"

Uznanie to miałoby charakter czysto symboliczny, bo stowarzyszenie nie domaga się zwrotu majątku skonfiskowanego przed 700 laty. Jego przedstawiciele wyjaśnili, że "żadną miarą nie chcą bankructwa Kościoła katolickiego".
Według stowarzyszenia, templariusze mieli 9000 nieruchomości w całej Europie, nie licząc praw i przywilejów gospodarczych.
Ich dobra znajdowały się na terenach dzisiejszej Hiszpanii, Francji, Anglii, Portugalii, Włoszech, Belgii, Luksemburgu, a także w Polsce.

Kim byli templariusze?

Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona powstał w 1118 roku w Ziemi Świętej. Od ówczesnego króla Jerozolimy otrzymali na siedzibę skrzydło pałacu, przylegające do dawnej świątyni Salomona. Stąd wzięła się potoczna nazwa zakonu.
Rycerze-zakonnicy zobowiązali się bronić pielgrzymów i chronić szlaki pielgrzymkowe. Szybko jednak z pokornego zakonu (którego symbolem było dwóch rycerzy jadących na jednym koniu, co miało podkreślać ubóstwo) wyrośli na realną siłę ekonomiczną i militarną. A to kłuło w oczy średniowiecznych władców, zwłaszcza od kiedy po upadku Królestwa Jerozolimskiego przenieśli się do Francji.

Filip Piękny pali templariuszy, wielki mistrz rzuca klątwę

Jej król, Filip IV Piękny, miał u templariuszy wielkie długi. Zamiast je spłacić, wybrał inne rozwiązanie: wykorzystując swoje wpływy u papieża Klemensa V, doprowadził w 1307 roku do słynnego procesu. Przywódcom templariuszy zarzucono herezję, świętokradztwo, czary, rozpustę i spiskowanie z Saracenami. Zeznania wymuszono torturami, a wielkiego mistrza Jakuba de Molay i 54 innych dostojników zakonnych spalono na stosie.
Według legendy Jakub de Molay z płomieni rzucił klątwę na papieża i króla Francji, krzycząc, że szybko wraz z nim staną przed Bogiem. Rzeczywiście, Klemens V zmarł miesiąc później, a Filip Piękny zginął na polowaniu niecały rok po egzekucji templariuszy. Żaden z jego trzech synów nie zagrzał długo miejsca na tronie Francji i na nich skończyła się dynastia Kapetyngów.

Szkoda, że nie wystąpili o zwrot zagarniętego przez Kościół majątku...
Opublikowano: 3 sierpnia 2008.

Parę słów o katarach...

Obrazek

Otacza ich od dawna mgła tajemnicy i mimo, iż szeregowi członkowie byli z reguły prostymi ludźmi, to jednak sam fakt, iż templariusze wywodzili się również z rodzin katarskich skłania do pochylenia się nad ich historią.

"Zabijcie wszystkich, Bóg rozpozna swoich"

Ten słynny po dziś dzień cytat, jeśli nawet nie jest prawdziwy, pokazuje jaka determinacja kierowała chrześcijańskim światem, by wytępić katarską herezję.
Ale po kolei, Langwedocja do XIII wieku wieku nie należała do Francji, rządzili nią władcy Tuluzy, choć formalnie winni oni posłuszeństwo królom Francji, to byli od nich znacznie bogatsi i potężniejsi.
W tym czasie kultura i sztuka kwitła w tym regionie budząc zazdrość w Europie, chyba tylko Bizancjum mogło z nim konkurować. Nauka cieszyła się tutaj wielkim szacunkiem, kwitła filozofia, studiowano grecki, arabski, hebrajski, duża popularnością cieszyła się się poezja i miłość dworska. Obowiązywała tam zasada równości religijnej, przedostawały się elementy islamu i judaizmu. Z drugiej jednak strony Langwedocja była kolebką heretyckich i nieortodoksyjnych poglądów, także alchemii. W Tuluzie i Carcassonne w latach 30 i 40 XIV w. odbyły się jedne z pierwszych procesów o udział w sabatach czarownic. Przetrwało tam również wiele poganskich wierzeń, np. kult Zielonego Człowieka, Boga wegetacji czczonego w rolniczych częściach Europy.
Arystokracja i kościół dostrzegli jednak tam rozprężenie i dekadencję, a dodatkowa chęć splądrowania bogactw regionu tylko przepieczetowały los tej niezwykłej krainy.
Sami Katarzy byli znani pod wieloma mianami.
Głównie nazywano ich albigensami, od langwedockiego miasta Albi. Niestety wiele informacji, które do dziś posiadamy o katarach pochodzą z dokumentów kościelnych, które są tendencyjne i dlatego wyczerpująca analiza tego wyznania jest niestety niemożliwa.
Katarzy wierzyli w reinkarnację i uznawali pierwiastek żeński w religii, sprzeciwiali sie temu że Kościół pośredniczy w kontakcie między Bogiem, a człowiekiem. Nie tolerowali również symbolu krzyża, był on dla nich tylko ponurym narzędziem zadanych tortur. Nie uznawali oni również autorytetu papieża.
Zamiast tego wierzyli w indywidualne i bezpośrednie poznanie o charakterze mistycznym, tzw. gnosis, które było nadrzędne wobec zasad i rytuałów.
Byli również dualistami, dla nich poprzez całe stworzenie toczy się walka dobra ze złem, światła i ciemności. Wierzyli w dwóch bogów o równym statucie. Pierwszy z nich to bezcielesny, nieskalany materią, idealny byt, a drugi, to stwórca całego wszechświata, Bóg materii, która dla nich była całym złem, a nazywano go Rex Mundi - Pan tego Świata. Katarzy wiedli bardzo proste życie, zbierali się nie w kościołach, a pod gołym niebem, mieli podstawową administrację, lecz wszyscy tam byli sobie równi.
Zostali potępieni na kilku soborach, dodatkowo wysyłano tam najzdolniejszych kaznodziejów, by próbować nawrócić mieszkańców Langwedocji. Został tam skierowany m. in. Bernard z Clairvaux, czyli autor reguły zakonnej templariuszy, później skierowano tam również założyciela zakonu dominikanów, słynnego Dominika Guzmana.
Krucjata przeciw katarom ropoczęla się w 1209 r., a oficjalnym pretekstem było zabicie papieskiego legata. Nie miało to dużego związku z rzeczywistościa, jednak wystarczyło aby zebrać kwiat rycerstwa w celu krucjaty. Ówczesny papież Innocenty III, nie miał wątpliwości, herezję trzeba było wytępić. Dowodził Szymon z Montfort, a po drodze krzyżowcy dopuszczali się niewyobrażalnych zbrodni. Był to pierwszy przypadek ludobójstwa na kontynecie europejskim. Wszystko zaczęło się w Beziers, które było swoistym ośrodkiem heretyków. Krzyżowcy zażądali od chrześcijańskiej społeczności miasta, aby wydali innowierców, bądź aby opuścili miasto. Jednakże katolicy odmówili spełnienia żądań i złożyli przysięgi, iż będą bronić heretyków, czym podpisali na siebie wyrok śmierci!
Biorąc pod uwagę, co mogło się wtedy stać, należy wziąć pod uwagę datę masakry, czyli dzień 22 lipca - święto Marii Magdaleny. Nie było tajemnicą, że Katarzy uznawali Marię za konkubinę Jezusa, co opisywał Pierre des Vaux-de-Cernat.
Równie dziwne zdarzenie miało miejsce, gdyw XIII w. spychani przez krzyżowców Katarzy ukryli się w twierdzy Montsegur. Ów twierdzę oblegano dziesięć miesięcy, a w między czasie obserwowano, że żołnierze, zdając sobie sprawę z konsekwencji, przechodzili na stronę wroga.
Z upadkiem Montsegur, wiąże się wiele tajemnic, którymi interesowala się później między innymi III Rzesza. Zagadke stanowi sprawa skarbu katarów, który czterem z nich udało się ponoć wynieść z zamku, zdołali się spuscic na linach po zboczu.
Z niewyjaśnionych przyczyn, mimo iż Katarzy poddali się 2 marca 1244 r., pozwolono im zostać w twierdzy jeszcze 15 dni, a następnie dali się schwytać i spłonęli na stosach. Prawdopodobnie potrzebowali czasu, aby odprawić jakiś rytuał, ale do dziś nikt nie wie, jak było naprawdę.
Pikanterii dodaje fakt, iż templariusze sprzeciwili się aby dołączyć do krucjaty przeciw albigensom, mimo, iż odpowiadali wowczas tylko przed papieżem, a to on był głównym prowodyrem całej wyprawy!
Istnieje wiele hipotez, co w swoim posiadaniu mogli mieć Katarzy. Święty Graal ?dokumenty z początków chrześcijaństwa ? Można się tylko domyślać... Jedno jest pewne, już na zawsze pozostaną tajemniczą sektą a do dziś Langwedocja wg tradycji jest miejscem, do którego przybyla Maria Magdalena, gdzie nauczała i gdzie jest otoczona szczególnym kultem, a czytając gnostyckie pisma z Nag Hammadi, można się dowiedzieć o jej bliskich relacjach z niejakim Jezusem... Jednak to już temat na inną opowieść.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17597
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 930
Podziękował: 32095 razy
Otrzymał podziękowanie: 25734 razy

Re: Templariusze

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 08 lip 2021, 11:47

Templariusze. Jak trafili do Polski i czym się zajmowali?
Data premiery: 16 maj 2021

https://www.youtube.com/watch?v=wYkmNyS1A4A

U2beBusters

Templariusze założyli na naszych ziemiach co najmniej kilkanaście komandorii. Do dziś zachowały się fragmenty dwóch kaplic w Chwarszczanach i w Rurce. Pierwsi Templariusze przybyli do Polski mniej więcej w tym samym czasie, co rycerze Zakonu Krzyżackiego, ale działali zaledwie 80 lat i nie stali się zagrożeniem dla naszej państwowości.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17597
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 930
Podziękował: 32095 razy
Otrzymał podziękowanie: 25734 razy

Re: Templariusze

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 10 lip 2021, 15:54

ZAMEK TEMPLARIUSZY (Otmęt, 2021)
5 sty 2021

https://www.youtube.com/watch?v=w3_vYwSUjVw

paleostone

Krótka wizyta w starych ruinach zamku templariuszy na terenie Krapkowic ...
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 17597
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 930
Podziękował: 32095 razy
Otrzymał podziękowanie: 25734 razy

Re: Templariusze

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 15 paź 2021, 17:16

Templariusze. Zakon pełen tajemnic i legend
13 paź 2021

https://www.youtube.com/watch?v=BtkZBdkGqY4

Z P B P

O historii powstania zakonu Templariuszy mówi prof. Jerzy Prokopiuk

13 października 1307 roku na rozkaz króla Francji Filipa Pięknego aresztowano francuskich templariuszy. Pięć lat później zakon został rozwiązany, a jego dobra uległy konfiskacie.

Zakon został uformowany przez kilku rycerzy, którzy pozostali w Jerozolimie po zdobyciu miasta. Mieli chronić pielgrzymów i strzec dróg prowadzących do Jerozolimy. Przyjęli nazwę Ubogich Rycerzy Chrystusa.
0 xODPOWIEDZ