Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Historia dolnośląskich zabytków.

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 13 sie 2021, 12:40

🏰Edytacja-Tajemnice Pałacu Sybilii cz. I. Śląski Windsor czyli Pałac w m. Szczodre
24 sty 2021

https://www.youtube.com/watch?v=6emR10PUzMs

Edytacja

Z całego pałacowego kompleksu który w czasach swojej świetności miał kubaturę ok 40.000 m3 zachowały się jedynie dwa fragmenty wschodniego skrzydła które widać na załączonym obrazku z drona. Wyobraźcie sobie teraz że stoicie w miejscu w którym fotograł wykonał to piękną archiwalną fotografię Stał tam przed fontanną , którą na filmie z drona oznaczyłam parasolką a na zdjęciu panoramicznym zieloną strzałką. No i gdybyście mogli tam stanąć w miejscu tej palemki tak jak dziewiętnastowieczny fotograf to ujrzelibyście przepiękną Fasadę pałacu mającą imponujące 300 metrów długości ,w tym fasada frontowa o długości 100 metrów KTÓRĄ NA UJĘCIU Z DRONA OZNACZYŁAM DRINECZKIEM, A NA panoramicznej fotografii zółtą linią
Z KOLEI W RÓŻOWYM KWADRACIKU ZNAZNACZYŁAM WAM FRAGMENT Pałacu z przed którego startował dron. Oznaczyłam go słoneczkiem Jest to jeden z dwóch zachowanych fragmentów. Chciałabym zaprezentować ten oto przeogromny dąb szypułkowy a dlaczego szypułkowy Już wyjaśniam Otóż szypułkowy dlatego że listki tego drzewa mają po prostu ogonki czyli własnie te szypułkiNatomiast dęby bez szypułkowe nie posiadają takich ogonków To tak w skrócie i po mojemu.Wracając do sedna ten potężny pomnik przyrody wg danych z internetu ma w obwodzie 730 cm a jego wysokość mierzy aż 28 m.Żeby to zobrazować to można tą jego wysokość porównać do ośmiopiętrowego bloku mieszkalnego.A teraz sprawdzę moją prywatną indywidualną miarką czy dane są aktualne. W zarośniętym parku pośród starych drzew stoi ostatnie wschodnie skrzydło pałacu, który nazywany był Śląskim Windsorem. Siedem dekad bezduszności ludzkiej wystarczyłoby przemieścić ponad 75 hektarowy park botaniczno krajobrazowy w zarośla przypominające amazońską dżunglę a pałac o kubaturze blisko 40.000 m3 w ruinę. Jako pierwsze, dzieło zniszczenia rozpoczęły wojska Niemieckie, które podczas wojny otworzyły w nim kwaterę SS i magazyny wermachtu. Gdy okazało się, że jednak tej wojny wygrać nie można, w trosce o to by tak wyjątkowy pałac nie trafił w ręce Polaków SS obiekt podpaliło.Bardzo blisko Wrocławia znajduje się pałac, a otacza go duży park. Ciężko już nazwać go pałacem, to raczej malutka część, która z niego została...Jeśli porównamy przedwojenne zdjęcia pałacu w Szczodrem (gm. Długołęka, dolnośląskie) ze stanem obecnym, to trudno uwierzyć, że dopuszczono się prawie całkowitej zagłady tego obiektu.Z całego kompleksu pałacowego zwanego niegdyś „Sląskim Windsorem”, zachowały się tylko fragmenty wschodniego skrzydła.
Książę Ulryk wybudował go w latach 1685-1692 i nazwał na cześć swojej żony - Sybilli Marii. Po jego późniejszej rozbudowie zwykł być nazywany Śląskim Winsdorem - był ogromny, a wzorował się właśnie na siedzibie władców angielskich. Niestety uległ spaleniu w 1945 roku, a następnie został rozebrany. Monumentalnego gmachu już nie zobaczymy - jedynie dwie małe oficyny, które mogą dać nam namiastkę tego jak kiedyś wyglądał.Przy jednym z budynków rośnie ogromny dąb szypułkowy – pomnik przyrody o obwodzie 730 cm i wysokości 28 m.Jeden z największych pałaców tamtych czasów miał 300-metrową, najdłuższą na kontynencie pałacową fasadę, 400 słynących z przepychu pomieszczeń, z czego 80 udostępniano zwiedzającym. Podziwiano tu 5000 obrazów i grafik, największą w Europie kolekcję miśnieńskiej porcelany, czereśnie i melony rosnące w jadalni, stół wykonany z 205 gatunków włoskiego marmuru, salę z siedmioma żyrandolami i złocone zwierciadła na suficie w tzw. sali łysych. Największą część rezydencji zburzono do 1957 roku. Pozyskaną w ten sposób cegłę na ówczesnej stacji kolejowej w Szczodrem ładowano na wagony, a następnie kierowano do zniszczonej Warszawy.Książe Ulryk będąc wielkim mecenasem sztuki zgromadził w pałacowych wnętrzach wielką kolekcję dzieł sztuki, obrazów, monet, muszli i rzadkich kamieni i chociaż wybudował pałac w imię wielkiej miłości jednak ta nie trwała długo, ponieważ przerwała ją śmierć ukochanej żony. Tak wielka strata nie odbiła się ujemnie na losach posiadłości. Po pewnym czasie życie towarzyskie wróciło do normy a w Sybillenort gościli nawet polscy królowie August II Mocny i August III Sas.Dziś już w zasadzie nikt nie pamięta o przepięknym pałacu, stoi samotny, obok niego potężny dąb roztacza swój niezakłócony od setek lat majestat, jego kompan pałac nie miał tyle szczęścia, gdy w zasadzie przestał istnieć, okazano mu akt łaski. Zamurowano okna, zabito deskami drzwi i wpisano w świetle litery prawa do Rejestru Zabytków.
0 x



Awatar użytkownika
św.anna
Posty: 1451
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 87
x 119
Podziękował: 2624 razy
Otrzymał podziękowanie: 3256 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: św.anna » piątek 13 sie 2021, 17:49

Obiekt ciekawy (był), ale ten filmik to jedna wielka, jak dla mnie, porażka, totalne nie wiadomo co.
Jak odkrywać dolnośląskie tajemnice to tylko z p. Lamparską :)
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 22 sie 2021, 19:53

Dolnośląskie Tajemnice #64 Jedyna taka granica na świecie. Słupy św. Jana, #Dolnośląskie #Tajemnice
Premiera rozpoczęła się 9 godzin temu

https://www.youtube.com/watch?v=2X_Lla_2qyk

Radio Wrocław
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 05 wrz 2021, 17:51

Dolnośląskie Tajemnice #66 Makabryczna Egzekucja w Kamieńcu Ząbkowickim opowiada Joanna #Lamparska
Premiera rozpoczęła się 7 godzin temu

https://www.youtube.com/watch?v=th_Mlkvvx1E

Radio Wrocław
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 06 wrz 2021, 17:24

KAMIENIEC ZĄBKOWICKI PAŁAC MARIANNY ORAŃSKIEJ SKANDALISTKI XIX W. ATRAKCJE, CO WARTO ZOBACZYĆ
5 wrz 2021

https://www.youtube.com/watch?v=DQVIJ1gtr-Y

Razem w Polske - Biuro Turystyczne RAZEMwPOLSKE pl

Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, w ogromnym pałacu mieszkała piękna królewna… W ten sposób zaczyna się zdecydowana większość bajek. My jednak nie będziemy Wam dziś ich opowiadać, a zabierzemy Was do prawdziwego pałacu, który wybudowała w XIX wieku, jedna z największych skandalistek stulecia, niezwykle piękna i inteligenta, królewna niderlandzka. Zapraszamy do obejrzenia filmu o Pałacu Marianny Orańskiej i atrakcjach Kamieńca Ząbkowickiego.

00:00 CO W FILMIE
02:02 PAŁAC MARIANNY ORAŃSKIEJ
13:09 KOŚCIÓŁ POEWANGELICKI
14:50 MAUZOLEUM HOHENZOLLERNÓW
16:55 KOŚCIÓŁ POCYSTERSKI PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP

Więcej...http://cms65.vps58.iat.pl/
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 12 wrz 2021, 19:55

Dolnośląskie Tajemnice #67 Tajemnicza willa w Karpnikach, opowiada Joanna #Lamparska wideo
Premiera rozpoczęła się 9 godzin temu

https://www.youtube.com/watch?v=zNTb5vcqvQw

Radio Wrocław
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 19 wrz 2021, 20:14

Dolnośląskie Tajemnice #68 Potrójne zabójstwo w Karpnikach, opowiada Joanna #Lamparska
Premiera rozpoczęła się 10 godzin temu

https://www.youtube.com/watch?v=XC0Z7B4g4NE

Radio Wrocław
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 02 paź 2021, 18:57

Gola Dzierżoniowska / Guhlau 2019
6 kwi 2021

https://www.youtube.com/watch?v=nM1RqNKTWTg

Dron Video

Gola Dzierżoniowska (do 1 stycznia 2002 nosiła nazwę Gola, niem. Guhlau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Niemcza, między Wzgórzami Krzyżowymi a Gumińskimi.
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.
Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest obiekt:
zespół zamkowy z XVI-XIX w.:
Zamek w Goli Dzierżoniowskiej - wybudowany w 1580 roku z portalem i dekoracjami sgraffitowymi elewacji
Po raz pierwszy miejscowość wspomniana jest jako "Gola" w 1210 roku - tu wolni kmiecie płacą czynsz klasztorowi w Kamieńcu. Jednak już w połowie XIV wieku wieś jest własnością rycerską. W dokumencie z 1350 roku występuje "Cunadi de Poranicz domini ville Gola" - Konrad z Poranicz pan wsi Gola. W 1536 roku lasy dobra Gola nadane zostały kościołowi pod wezwaniem Św. Jerzego w Niemczy. Kolejnym właścicielem wsi jest Leonard von Rohnau, który wznosi w roku 1580 dwór na miejscu wcześniejszej budowli.
W latach 1600-1610 następuje rozbudowa dworu. W 1611 roku znanym właścicielem miejscowych dóbr jest Dietrich von Ronau starosta świdnicko-jaworski, już jednak w roku 1626 wymienia się jako właściciela Georga von Ronau. Obok dworu działają stawy rybne. W 1668 roku miejscowe dobra przyjmuje ród Hentschelów a w początku XVIII wieku - Seidlitzowie. W XVIII wieku powstaje też regularny ogród dworski na wschód od dworu.
XIX wiek
W tym okresie majątek dostaje się w ręce rodu Prittwitz und Gaffron. Stawy tracą w wieku XIX znaczenie utylitarne i stają się częścią założenia krajobrazowego. W roku 1845 wymienia się we wsi zamek, folwark z młynem, browarem i gorzelnią. Wtedy też do Goli należy kolonia "Johannisthal" oraz leśnictwo.

https://www.youtube.com/watch?v=-2DRTQCRh84
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 03 paź 2021, 18:28

Dolnośląskie Tajemnice #70 Sekretne życie matki Frankensteina, opowiada Joanna Lamparska
Premiera rozpoczęła się 8 godzin temu

https://www.youtube.com/watch?v=mFF7pM8cYUw

Radio Wrocław
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 10 paź 2021, 18:45

Dolnośląskie Tajemnice #71 Złoty Płaszcz Jasnowidza, opowiada Joanna #Lamparska
Premiera rozpoczęła się 8 godzin temu

https://www.youtube.com/watch?v=v-fKvBvu4NM

Radio Wrocław
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 12 paź 2021, 19:54

Weszliśmy nocą do poniemieckiego mauzoleum. Co jest w środku?
Data premiery: 10 paź 2021

https://www.youtube.com/watch?v=XY3NknkjB1c

History Hiking
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 18 paź 2021, 15:55

Co kryją poniemieckie sarkofagi? Wraz z naukowcami badamy tajemnicze mauzoleum
Premiera rozpoczęła się 19 godzin temu

https://www.youtube.com/watch?v=w0G2WNdQ7sk

History Hiking
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 26 paź 2021, 19:51

Dolnośląskie Tajemnice #22 Opactwo w Henrykowie i najstarszy komputer. Zaprasza Joanna #Lamparska
Data premiery: 5 wrz 2020

https://www.youtube.com/watch?v=lzVAJOpmQQI

Radio Wrocław
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 26 paź 2021, 20:12

Tajemnicze krypty. Szukamy wejścia do zaginionych podziemi poniemieckiego kościoła
Data premiery: 24 paź 2021

https://www.youtube.com/watch?v=Rt9pMbva0vI

History Hiking
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 31 paź 2021, 18:41

Dolnośląskie Tajemnice #74 Sprofanowana Krypta i ludzkie kości, opowiada Joanna #Lamparska
Premiera rozpoczęła się 8 godzin temu

https://www.youtube.com/watch?v=m6ZanIfNPRs

Radio Wrocław
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 07 lis 2021, 12:15

Dolnośląskie Tajemnice #75 Straszny pałac i ludzkie kości, opowiada Joanna #Lamparska
Premiera rozpoczęła się 2 godziny temu

https://www.youtube.com/watch?v=znU_IBVL3ps

Radio Wrocław
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 14 lis 2021, 17:28

Dolnośląskie Tajemnice #76 Wioski-widmo na Dolnym Śląsku, opowiada Joanna #Lamparska
Premiera rozpoczęła się 7 godzin temu

https://www.youtube.com/watch?v=8ajnFsU9ccw

Radio Wrocław
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 17 lis 2021, 17:35

Dolnośląskie Tajemnice #10 #Kapsuła Czasu w Ziębicach. Stary depozyt, opowiada Joanna #Lamparska
18 maj 2020

https://www.youtube.com/watch?v=7-KR1EEksBA

Radio Wrocław
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 21 lis 2021, 19:55

Dolnośląskie Tajemnice #77 Szkielet z Zamku Grodno, opowiada Joanna #Lamparska
Premiera rozpoczęła się 9 godzin temu

https://www.youtube.com/watch?v=s1ZlBK3NoCs

Radio Wrocław
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 28 lis 2021, 17:28

Dolnośląskie Tajemnice #78 Pałac w Gorzanowie, Opowiada Joanna #Lamparska
Premiera rozpoczęła się 7 godzin temu

https://www.youtube.com/watch?v=Yk0oXQz8wps

Radio Wrocław
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 05 gru 2021, 16:55

Dolnośląskie Tajemnice #79 Tajemnice Czerwonego Strumienia, Wioski Widmo, Opowiada Joanna #Lamparska
Premiera rozpoczęła się 6 godzin temu

https://www.youtube.com/watch?v=FlocxxpQ-jQ

Radio Wrocław
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 23 sty 2022, 12:55

Dolnośląskie Tajemnice #84 Zaginione ciało księcia Probusa Opowiada Joanna #Lamparska
Premiera rozpoczęła się 2 godziny temu

https://www.youtube.com/watch?v=mGpLJmk3NyM

Radio Wrocław


DOLNOŚLĄSKIE TAJEMNICE – HENRYK IV PROBUS
Pomysł i Scenariusz: JOANNA LAMPARSKA
Kamera i Montaż: RADOSŁAW BUGAJSKI

Mimo, że od tamtych wydarzeń minęło już ponad 730 lat, ta zbrodnia nadal rozpala wyobraźnie badaczy i miłośników historii.
W naszym filmowym cyklu „Dolnośląskie Tajemnice” przybliżymy Wam dziś postać Henryka IV Probusa, który – jak mówi Joanna Lamparska – został zamordowany przez jedną z najbardziej zaufanych osób – własnego lekarza.
Zatruł nóż, którym książę zwykł kroić chleb. I tak w 1290 roku niedoszły król Polski, człowiek, który mógł mieć wszystko, gwałtowny, potężny, pełen temperamentu, kochający życie odszedł w wyniku otrucia.
Jaki był powód zbrodni i jakie jej konsekwencje? Odpowiedź na te pytania w kolejnym odcinku „Dolnośląskich Tajemnic”.
Przez ostatnie dwa tygodnie w radiowym, filmowym cyklu „Dolnośląskie Tajemnice” zgłębialiśmy i to dosłownie sekrety odeskich katakumb.
W tym tygodniu nasza filmowa ekipa powraca na Dolny Śląsk, by jak co tydzień poszukiwać skarbów i ciekawych historii, a ta z pewnością taką jest.
Joasiu, najnowszy film zaczyna się w małym romańskim kościółku w miejscowości Wierzbna nieopodal Świdnicy. To właśnie tam, w 1948 roku, zjawia się grupa mężczyzn przeszukujących listę skrytek przygotowanych przez niemieckiego historyka i konserwatora zabytków – Günthera Grundmanna, który w czasie II wojny światowej miał zabezpieczyć przed alianckimi bombardowaniami najcenniejsze i najważniejsze dzieła sztuki i kultury znajdujące się na terenie prowincji Śląskiej.
Kolokwialnie mówiąc, ci mężczyźni szukają po prostu skarbów. W pustym kościele słychać dźwięk uderzeń młota o ścianę. Raz, dwa, trzy, ściana zaczyna się w końcu poddawać, upada. Mężczyźni wchodzą do zamurowanej kaplicy i widzą tam jeden z największych polskich skarbów. To tumba grobowa Henryka IV Probusa – władcy, który miał szansę zostać polskim królem.
Joasiu, wyjaśnijmy od razu, że ci mężczyźni nie byli złodziejami…, ale członkami komisji rewindykacyjnej polskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki.
To właśnie oni pod przewodnictwem delegata Ministerstwa do zabezpieczenia zabytków – Stefana Styczyńskiego – poszukiwali skarbów polskiego dziedzictwa zrabowanego przez Niemców na początki II wojny światowej.
Wróćmy jednak do niezwykłego znaleziska i postaci Henryka IV Prawego, nazywanego z łaciny Probusem.
Henryk Probus to postać bardzo barwna. Mimo, że urodził się w 1257 roku, wydaje nam się bardzo współczesną postacią. Królowie, książęta, władcy na ogół kojarzą się nam ze starcami. Henryk Probus zmarł mając zaledwie 33 lata i w czasie życia osiągnął prawie wszystko. Nie udało mu się tylko dostać polskiej korony.
Henryk IV Probus był młody, ambitny i skuteczny. Miał polityczny talent i… dużo wrogów. Jak twierdzą historycy, jego celem było zjednoczenie i umocnienie państwa polskiego.
Jeśli chcecie dowiedzieć się, co pokrzyżowało plany Księcia Henryka IV Probusa koniecznie zobaczcie kolejny odcinek „Dolnośląskich Tajemnic”.
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 26 sty 2022, 17:45

Dolnośląskie Tajemnice - odcinek specjalny! Rozmowa Dnia Joanna #Lamparska Ostatni Świadek
Premiera rozpoczęła się 7 godzin temu

https://www.youtube.com/watch?v=yPoOfqwBkhE

Radio Wrocław
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 30 sty 2022, 15:11

Dolnośląskie Tajemnice #85 Młodziutka Kochanka Goebbelsa. Opowiada Joanna #Lamparska
Premiera rozpoczęła się 5 godzin temu

https://www.youtube.com/watch?v=66kQJcp_wNw

Radio Wrocław
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 03 lut 2022, 18:08

TAJEMNICE ZAMKU GRODNO, JEZIORO BYSTRZYCKIE, ZAPORA. ZAGÓRZE ŚLĄSKIE. CO WARTO ZOBACZYĆ. ATRAKCJE
30 sty 2022

https://www.youtube.com/watch?v=FdDU1o1jK4o

Razem w Polske - Biuro Turystyczne RAZEMwPOLSKE pl

Jednym z miejsc, które od wieków przyciąga turystów na Dolnym Śląsku jest pięknie położone nad jeziorem Bystrzyckim lub Lubachowskim, Zagórze Śląskie, ze swoją największą atrakcją – tajemniczym, pełnym legend i skarbów, Zamkiem Grodno. Związane z nim historie i niesamowite opowieści rozpalają umysły zarówno badaczy jak i poszukiwaczy skarbów, którzy co roku eksplorują okoliczne tereny. Sprawdźcie, co warto zobaczyć w tym pełnym tajemnic skrawku województwa dolnośląskiego.

00:00 - CO W FILMIE
02:18 - ZAMEK GRODNO W ZAGÓRZU ŚLĄSKIM
08:19 - SZKIELET Z ZAMKU GRODNO
11:29 - ZAMEK GRODNO cd.
13:41 - TAJEMNICZE SKARBY ZAMKU GRODNO
17:39 - JEZIORO BYSTRZYCKIE (LUBACHOWSKIE)
0 x



ODPOWIEDZ