Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Samhain

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16843
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1082
x 538
Podziękował: 17128 razy
Otrzymał podziękowanie: 24166 razy

Samhain

Nieprzeczytany post autor: songo70 » wtorek 31 paź 2023, 16:04

dzisiaj Samhain - the original ‘Halloween’
Samhain.jpg
Samhain.jpg (90.21 KiB) Przejrzano 231 razy
Samhain (wymawiane Sah-win) było gaelickim świętem upamiętniającym koniec żniw i początek zimy, czyli „ciemniejszej połowy” roku. Jest to jedno z czterech sezonowych festiwali gaelickich, obok Imbolc, Beltaine i Lughnasa. Historycznie rzecz biorąc, był on powszechnie obserwowany w Irlandii, Szkocji, Galicji i na Wyspie Man (gdzie zapisuje się go jako Sauin).
Słowo „Samhain” pochodzi od staroirlandzkiego słowa „samnu”, oznaczającego „koniec lata”. Obchodzono je wieczorem 31 października, gdyż celtycki dzień zaczynał się i kończył o zachodzie słońca. Jest to mniej więcej połowa drogi pomiędzy równonocą jesienną a przesileniem zimowym.

Celtowie wierzyli, że w Samhain granice między światem żywych i umarłych są najcieńsze, co pozwala duchom przechodzić między nimi. To sprawiło, że Samhain był czasem niezwykle ważnym dla Celtów, którzy gromadzili się, aby oddać cześć swoim przodkom i odpędzić złe duchy. Niektóre praktyki stosowane podczas Samhain są nadal częścią Halloween, które znamy i (niektórzy z nas) kochamy dzisiaj – rozpalanie ognisk w celu odpędzenia złych duchów, noszenie kostiumów w celu ukrycia się przed duchami, opowiadanie historii i legend o zmarłych i oczywiście ucztowanie i picie.

Celtowie wierzyli, że podczas Samhain dusze zmarłych powrócą do swoich domów. Zostawiali duchom jedzenie i napoje i rozpalali ogniska, aby poprowadzić je do domu. Jednak Samhain miał też swoją ciemniejszą stronę; Celtowie wierzyli, że w tym czasie działały także złe duchy. Nosili kostiumy i maski, aby ukryć się przed tymi duchami, i odprawiali rytuały, aby je odeprzeć.

Samhain jest nadal obchodzony przez niektórych neopogan i wiccan. Jest to również początek współczesnego święta Halloween.

Feralia i Pomona – rzymska ewolucja „Samhain”
Wraz z rozwojem Cesarstwa Rzymskiego ich wpływy połączyły się z tradycjami celtyckimi, dając początek dwóm festiwalom: Feralia i Pomona .

Feralia była świętem ku czci zmarłych. Obchodzono je 21 lutego i był to dzień upamiętniający śmierć przodków oraz ofiarowujący im jedzenie i napoje, natomiast Pomona była świętem ku czci rzymskiej bogini owoców i drzew. Obchodzono je 1 listopada i był to dzień świętowania żniw i dziękczynienia Pomonie za jej hojność.

Kiedy Rzymianie podbili ziemie celtyckie , zaczęli łączyć swoje święta z lokalnymi świętami celtyckimi. W przypadku Samhain połączono go z Feralią i Pomoną. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Samhain było już świętem oddającym cześć zmarłym i przypadało na porę roku, w której kończyły się żniwa.

Połączenie tych trzech festiwali pomogło stworzyć nowoczesne święto Halloween. Halloween zachowuje wiele tradycji Samhain, takich jak rozpalanie ognisk, noszenie kostiumów i opowiadanie historii o zmarłych. Jednakże zawiera również elementy Feralii i Pomony, takie jak oferowanie zmarłym jedzenia i napojów oraz świętowanie żniw.

Chrześcijaństwo zastępuje Samhain „Dniem Wszystkich Świętych”
Chrześcijaństwo wkroczyło na scenę później wraz z ustanowieniem Dnia Wszystkich Świętych, czyli Dnia Wszystkich Świętych , 1 listopada, daty wybranej na miejsce Samhain. Poprzedni wieczór, zwany Wigilią Wszystkich Świętych, stopniowo przekształcił się w Halloween, łącząc w sobie elementy Samhain i praktyk chrześcijańskich.

Kiedy Kościół chrześcijański przybył na ziemie celtyckie, starał się nawrócić ludzi na chrześcijaństwo. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego było przywłaszczenie sobie pogańskich świąt i nadanie im chrześcijańskiego znaczenia. W przypadku Samhain kościół zmienił jego nazwę na „Wigilia Wszystkich Świętych” (lub „Wigilia Wszystkich Świętych”) i obchodził ją jako dzień pamięci świętych i męczenników kościoła.

Następny dzień, 1 listopada, stał się „Dniem Wszystkich Świętych”, dniem ku czci wszystkich świętych w niebie. W niektórych miejscach Dzień Wszystkich Świętych nazywany był także „Świętem Wszystkich Świętych” i obchodzono oba święta razem.

Z biegiem czasu świeckie aspekty Samhain, takie jak rozpalanie ognisk i noszenie kostiumów, zostały włączone do Wigilii Wszystkich Świętych. Tak powstało współczesne święto Halloween.

Zmiana ta stała się złożonym procesem synkretyzmu , w którym zmieszały się elementy wierzeń i praktyk zarówno pogańskich, jak i chrześcijańskich. W rezultacie Halloween jest świętem zarówno pogańskim, jak i chrześcijańskim, i nadal jest obchodzone (lub pogardzane) przez ludzi wszystkich wyznań.
https://www.msn.com/en-gb/money/other/t ... 7083&ei=51
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7717
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1416
x 402
Podziękował: 14127 razy
Otrzymał podziękowanie: 13773 razy

Re: Samhain

Nieprzeczytany post autor: chanell » wtorek 31 paź 2023, 16:37

No proszę jakie to proste ! Nie obchodzę Halloween jakoś bliżej mi do święta " Dziady " ale widziałam wczoraj na FB ,post jednej z moich znajomych (nawiedzonych katoliczek ) ,że Halloween to święto satanistyczne . Nawet nie chciało mi się tego komentować ,po prostu ręce mi opadły . :shock:
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

ODPOWIEDZ