Witam wszystkich użytkowników tego forum

Przyszedł chyba czas, aby przywrócić pełną funkcjonalność forum, w końcu istnieje ono po to, aby każdy mógł prezentować, czy konfrontować swoje poglądy. Jak jest na Ukrainie, każdy kto ma oczy, to widzi. Przywracam wszystkie tematy wojenno - ukraińskie , czy rosyjskie. Nie jest ważne kto z dyskutantów po której stronie będzie stał, jest ważne, aby prezentował jak najbardziej prawdziwe informacje. Dlatego proszę: absolutnie nie kopiować mediów, ani polskich "ekspertów", to można sobie czytać i oglądać poza forum, szkoda miejsca i czasu. W miarę możliwości będziemy się starali prostować i wyjaśniać znaczenie zdarzeń i ich okoliczności.
Poglądy absolutnie nie są powodem do blokowania, czy banowania kogokolwiek, ale proszę je wyrażać w kulturalny sposób. Proszę też sprawdzać cytowane materiały i filmy, aby nie zawierały nieregulaminowych treści.
Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

HISTORIA ŚWIATA

Awatar użytkownika
Thotal
Posty: 7693
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 16:28
x 28
x 260
Podziękował: 6095 razy
Otrzymał podziękowanie: 12186 razy

HISTORIA ŚWIATA

Nieprzeczytany post autor: Thotal » sobota 24 lis 2018, 23:13

0 xAwatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7293
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1332
x 373
Podziękował: 13441 razy
Otrzymał podziękowanie: 13607 razy

Re: HISTORIA ŚWIATA

Nieprzeczytany post autor: chanell » sobota 13 lip 2019, 09:49

ARTUR LALAK WYKŁAD - HISTORIA ŚWIATA TO FIKCJA (POZNAJ PRAWDĘ)

https://ebd.cda.pl/620x368/5042252b4
Eter TV
Opublikowany 16 cze 2019
W dzisiejszym filmie przedstawiam małe migawki z wykładu Artura Lalaka we Wrocławiu Niech ten kto nie był - żałuje, bo jest co żałować. Na spotkaniu był też Grzegorz Skwarek i dr Franc Zalewski. Moim zdaniem był to przełomowy wykład Artura na temat historii świata i dzisiejszego zakłamania na świecie. Mój e-mail: EterTV@o2.pl
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 15285
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1035
x 445
Podziękował: 16646 razy
Otrzymał podziękowanie: 23482 razy

Re: HISTORIA ŚWIATA

Nieprzeczytany post autor: songo70 » piątek 27 gru 2019, 09:51

http://mysl-polska.pl/1361
Brytyjski oficer przewidział upadek Zachodu
Obrazek
To zdumiewające, że wielcy tego świata nie wyciągnęli jeszcze wniosków z historii. Spisane ludzką ręką cztery tysiące lat dziejów, a oni wciąż ślepi i głusi na wołania przodków. Pycha kroczy przed upadkiem, dlatego jesteśmy u schyłku pewnej epoki – gdzieś między starym i nowym imperium. Czy mamy powód do rozpaczy?

Teraz już wiem, że po fazie rozkładu, trwającym okresie dekadencji i zbliżającej się utracie nadziei, przyjdzie czas na zryw. W międzyczasie wyłonią się święci naszych czasów, „którzy wzniosą sztandar obowiązku i służby przeciw zdeprawowaniu i rezygnacji”. Po nich przyjdą pionierzy, którzy dobiją gnijący świat, obalą go, a na jego zgliszczach narodzi się coś nowego.

Zrozumiałam to dzięki pewnemu Brytyjczykowi. Sir John Glubb’owi (1897-1986) – bo o nim mowa – który w publikacji „Cykl Życia Imperium” spogląda na bieg historii z niespotykaną uczciwością. Osobiste życiowe koleje losu pomogły mu uwolnić się od wpływów naturalnego nacjonalizmu wbudowanego w każdego z nas. Będąc synem wysokiej rangi żołnierza w służbie czynnej Królewskich Inżynierów, od dzieciństwa podróżował po świecie, dzięki czemu jego młodzieńczy umysł otworzył się na wiele kultur. W dorosłym życiu sam został oficerem, a sławę zyskał jako dowódca Transjordańskiego Legionu Arabskiego w latach 1939-1956. W późniejszych badaniach nad historią przemierzył tysiące lat i znalazł powtarzającą się prawidłowość. Dzięki niej zrozumiał dlaczego Imperium Brytyjskie upadło, i dlaczego upadły wszystkie imperia przed nim. Ze zdumiewającą precyzją wyliczył i opisał przebieg kolejnych etapów znanych mu supermocarstw.

Przełomowe odkrycie

Koleje losu przewidywalne jak prawo ruchu z zasad dynamiki Newtona? Metoda odczytywania historii opracowana przez John’a Glubb’a potwierdza, że z dziejami ludzkości jest jak z prawami fizyki. Autor udowadnia to w oparciu o szereg udokumentowanych wydarzeń. Zachęca czytelników do ponownego spojrzenia na historię – tym razem jako całości, zamiast wygodnego dla naszych uczuć i pozornych potrzeb fragmentu. Proponuje odrzucić dotychczasowe ograniczenia kryjące się za sentymentami, resentymentami, przywiązaniem do narodu i ulubionej epoki. Tylko wtedy będziemy obiektywni. Dzięki temu odkryjemy bogactwo na miarę nauk Arystotelesa.

Główna teza, którą zaprezentował John Glubb, jest następująca: „historia udzieli nam bezcennych lekcji, pod jednym wszak warunkiem – jej cztery tysiąclecia muszą być przeanalizowane gruntownie i bezstronnie.”

W swych badaniach Brytyjczyk doszedł do imponującego wniosku. Cykl Życia Imperium jest stały i nie zależy od poziomu technologicznego i systemu społecznego. Autor wykazał, że Grecja Aleksandra i jego następców (331-100 p.n.e.) przeszła przez te same fazy co Imperium Arabskie (634-880), Wielka Brytania (1700-1950) i wszystkie pozostałe zbadane potęgi. Co ciekawe, Glubb wyliczył, że na cały cykl potrzeba (zaledwie) ok. dziesięciu ludzkich pokoleń. I tak, „droga rozwoju nieznanego narodu ku chwale” przebiega zawsze w podobnym przedziale czasowym, przez Fazy: Zrywu, Podboju, Rozwoju Gospodarki, Obfitości, Intelektu, aż do Rozkładu, Dekadencji i Utraty Nadziei.

To wszystko już było

Przecieram oczy ze zdumienia. Dowiaduję się, że przeszło tysiąc lat temu w świecie arabskim nastąpiło odwrócenie płci – mężczyźni chcieli być kobietami, a kobiety mężczyznami. Po ulicach Bagdadu – stolicy ówczesnego Imperium Arabskiego – paradowali młodzieńcy, którzy nosili kobiece ubrania i korale; wzrosła tendencja do zachowań homoseksualnych; prężnie działały ruchy feministyczne. Dziś wydaje się to nieprawdopodobne, aby w arabskiej społeczności publicznie dochodziło do takich zjawisk. A jednak – łudząco podobny cykl przechodzą wszystkie supermocarstwa. I tak, zniewieścienie arabskich mężczyzn oraz wzmożona aktywność arabskich kobiet były zjawiskiem towarzyszącym ostatnim fazom ich upadającego imperium. Brzmi znajomo, prawda?

okl gibb.jpg

Autor spisał swoje spostrzeżenia w latach 70. XX wieku, więc nie mógł wiedzieć, że z identycznym kuriozum świat zachodni zmierzy się kilkadziesiąt lat później. A jednak John Glubb to przewidział. Każde kolejne przytoczone sprzed wieków przykłady zdumiewają analogią do tego, co dziś obserwujemy. Brytyjczyk zauważył między innymi, że „bohaterowie czasów upadku są zawsze podobni – sportowcy, śpiewacy lub aktorzy. Współczesne słowo „celebryta” jest używane wobec komika lub piłkarza, ale nie polityka, wojskowego lub wspaniałego pisarza” .

Te i wiele innych przykładów nie pozostawiają wątpliwości. Imperium, którego jesteśmy poddanymi (?) kończy się na naszych oczach. Kolejne strony książki Glubb’a odzierają czytelnika z najmniejszych złudzeń. Autor wykazał, że rozkład wartości kulturowych i społecznych zawsze poprzedza zbyt długi okres bogactwa. Upadkowi zawsze towarzyszy napływ imigrantów (!). Rządzących schyłkowym mocarstwem zawsze cechuje wysoki stopień ignorancji, nieudolności i przekonanie, że ich władza jest im dana na zawsze. Schyłek wyróżnia także upadek praktyk religijnych, rozwiązłość i materializm. Idące na zatracenie społeczeństwo nie może liczyć na polityków, ponieważ tych zajmują jedynie ich wewnętrzne kłótnie i spory. I wreszcie, „dekadencja charakteryzuje się tym, że obywatele nie wykazują już chęci obrony czegokolwiek, ponieważ żyją w przekonaniu, iż nic nie jest tej obrony warte”.

No dobrze, ale jak nazwać to imperium, które obecnie chyli się ku końcowi? Zachód to zbyt ogólne i stare pojęcie. Kto jest tutaj władcą? I wreszcie – gdzie był początek tego, co właśnie weszło w fazę schyłkową?

Matematyka nie kłamie

John Glubb niektóre zjawiska zaobserwowane za jego życia przypisuje szeroko pojętemu Zachodowi, ale nie nazywa tego po imieniu. Z nazwy określa jedynie znane mu imperia, które już zdążyły się rozpaść. Brytyjczyk zostawił nam jednak wskazówkę. Wyliczył średnią czasu trwania każdego z nich. Mając konkretne dane dotyczące kolejnych faz, możemy na własną rękę poszukać początku tego, co właśnie się kończy. I tak, korzystając z opracowanej przez Glubb’a metody przeniesiemy się wprost do rewolucji francuskiej.

Rozpoczęta w 1789 roku Faza Zrywu – w której doszło do gwałtownych zmian polityczno-społecznych i obalenia monarchii – pogrzebała stary świat, zastępując go nowym porządkiem. Kilka lat później, wraz z nastaniem Fazy Zdobywców (Podboju) Mayer Amschel Rothschild – określony przez magazyn „Forbes” jako „ojciec finansów międzynarodowych” – wypuszcza swoich pięciu synów w świat. Ekspansję rozpoczęli kolejno: Nathan Mayer (Londyn), Jacob (Paryż), Salomon (Wiedeń), Kalman (Neapol) i Amschel Mayer (Frankfurt nad Menem). Potem przyszedł czas na Fazę Rozwoju Gospodarki, a wraz z nią rozkwit przedsiębiorczości. Po tym okresie nastąpiła Faza Obfitości, której pierwszą ofiarą zawsze jest moralność. I wreszcie Faza Intelektu, której tzw. szkoła frankfurcka jest naszych czasów symbolem, wszak to właśnie nad Menem w Niemczech obmyślono ideologie, które w ostatecznym rozrachunku dobijają zachodnią cywilizację. Fazy Rozkładu i Dekadencji są tego konsekwencją. Ostatnim etapem, który nadejdzie bardzo szybko, będzie Faza Utraty Nadziei.

Nowy Porządek Świata już się zestarzał i wkrótce na naszych oczach zacznie dogorywać. A wraz z nim światowe rządy: liberalnej demokracji, międzynarodowych instytucji finansowych, stojących ponad prawem korporacji, globalnych organizacji, itp.

Brytyjski oficer nie pozostawił złudzeń. Z naukową precyzją wykazał, że za chwilę przyjdzie zryw, wyłonią się nowi zdobywcy i pogrzebią stary świat. Jak się do tego przygotować? Jak przetrwać, przeżyć, i wreszcie ocalić wartości, które chcielibyśmy zachować dla kolejnych pokoleń? Sir Jonh Bagot Glubb na wszystko zostawia genialną odpowiedź i wskazówki. Brytyjczycy to głupcy, że z takiego skarbu nie skorzystali. Czy z nami będzie podobnie? Podbita Polska wydaje się znajdować jedynie na rubieżach gnijącego świata. Już tylko od nas zależy czy odetniemy się od nieuleczalnej gangreny zanim będzie za późno.

Książka „Cykl Życia Imperium” i „W poszukiwaniu środków zaradczych”, składa się z dwóch artykułów opublikowanych pierwotnie na łamach „Blackwood’s Magazine” (1976, 1977). Na polskim rynku ukazała się w ramach serii Biblioteka Rządzących i Rządzonych oraz Fizyka Życia. Polski Wydawca (PAFERE, QBS – Jan Kubań, Warszawa 2017) w trosce o dobro narodu udostępnia dzieło Brytyjczyka za darmo na stronie: ksiazki.pafere.org.

Agnieszka Piwar

0 x


"Węgry są po stronie Węgier!"
"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21514
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34331 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: HISTORIA ŚWIATA

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 18 lis 2021, 16:38

Kto pierwszy opłynął Afrykę? - Starożytne wyprawy morskie Fenicjan, Kartagińczyków, Persów i Greków
17 lis 2021

https://www.youtube.com/watch?v=wUwzG9ch2_o

Historyczny Top

Powszechnie przyjęło się, że Epoką Wielkich Odkryć Geograficznych nazywamy podróże morskie z XV i XVI w. Jednak pierwszych wielkich odkryć geograficznych dokonywano już w starożytności i to nie na mniejszą skalę, niż w nowożytności. "Odkrycia" Krzysztofa Kolumba, Vasco da Gamy czy Ferdynanda Magellana miały miejsce już ok. 2000 lat wcześniej. W tym filmie opowiem Wam o pierwszym udokumentowanym przepłynięciu Afryki przez Fenicjan, o wyprawie Hanno Żeglarza i Kartagińczyków, o robinsonadzie Persa Sataspesa z rozkazu Kserksesa oraz o legendarnej wyprawie Eudoksosa z Kyzikos. To jednocześnie trzeci odcinek z serii Tajemnice Starożytnej Żeglugi, nowej serii na moim kanale.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21514
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34331 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: HISTORIA ŚWIATA

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 02 cze 2022, 17:09

Prof. Philipp Ther "Inny koniec historii"
1 lut 2021

https://www.youtube.com/watch?v=aQLLJ8bvENw

Centrum im. Willy Brandta UWr

Nagranie wykład online prof. dr hab. Philippa Thera z 18 listopada 2020 roku pt. "Inny koniec historii: neoliberalne reformy, antyliberalna kontrrewolucja i wyzwania pandemii".

Philipp Ther (ur. 1967 r.), należy do wybitnych niemieckich historyków średniego pokolenia zajmujących się historią najnowszą Europy Środkowo-Wschodniej, przede wszystkim Polski. Od 2010 roku jest profesorem historii Europy Wschodniej Uniwersytetu Wiedeńskiego i kieruje Research Cluster for Eastern Europe and the History of Transformations (RECET). Wcześniej wykładał m.in. na Uniwersytecie Harvardzkim (Center for European Studies) oraz w Instytucie Europejskim we Florencji. Jest autorem licznych publikacji, które były tłumaczone na języki obce. Po polsku dostępne są trzy jego książki: :Ciemna strona państw narodowych. Czystki etniczne w nowoczesnej Europie" (2011); "Nowy ład na starym kontynencie Historia Europy neoliberalnej" (2015) oraz "Inny koniec historii. O wielkiej transformacji" (2020). Dwie z tych pozycji ukazały się w ramach jednej z serii wydawniczych CSNE. Prof. Ther był wielokrotnie nagradzany, m. in. w 2019 roku otrzymał Wittgestein-Preis, która jest przyznawana przez Austriacki Fundusz Naukowy.

Głównym tematem wykładu są zagadnienia ujęte w ostatniej książce historyka. Spotkanie odbyło się w języku polskim.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21514
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34331 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: HISTORIA ŚWIATA

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 04 cze 2022, 13:46

Czy starożytni odkryli Amerykę przed Kolumbem? Wyprawy Fenicjan, Kartagińczyków, Egipcjan i Rzymian
29 maj 2022

https://www.youtube.com/watch?v=WJJ-StVhJYI

Historyczny Top

Starożytni odkrywcy to temat zupełnie niesłusznie pomijany w historii. W starożytności odkrywano świat i to czasem na dużo większa skalę, niż w średniowieczu. Technologia żeglarska Fenicjan, Minojczyków, Kartagińczyków, Greków, Egipcjan i Rzymian była bardziej zaawansowana niż ta średniowieczna. Skoro tak było, to czy możliwym jest, że starożytny dopłynęli do Ameryki?
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21514
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34331 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: HISTORIA ŚWIATA

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 15 lip 2022, 18:41

14 VII 1789 zdobycie Bastylii i jego znaczenie - dr Piotr Napierała
Transmisja na żywo 16 godzin temu

https://www.youtube.com/watch?v=OG9gIguI_2U

dr Piotr Napierała
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21514
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34331 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: HISTORIA ŚWIATA

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 09 sie 2022, 20:11

Starożytna Skandynawia. Epoka żelaza i Fimbulvetr.
7 sie 2022

https://www.youtube.com/watch?v=F_AvwCFC4cs

Fimbulvetr w dosłownym tłumaczeniu oznacza “wielką zimę”, termin ten odnosił się najpierw jedynie do okrutnej, trzyletniej śnieżnej zawiei jaka miała poprzedzić koniec świata Ragnarok. Z czasem jednak termin fimbulvetr zagościł w mowie potocznej i nawet dzisiaj można go spotkać gdzieniegdzie w Skandynawii.
Już na początku XX wieku badacze zaczęli sugerować, że okrutna, trzyletnia zawierucha tak mocno wryła się w świadomość dawnych Skandynawów ze względu na związek z jakąś autentyczną traumą jaką musieli przeżyć ich przodkowie. Pogląd ten był jednak przez wiele dekad jedynie ciekawą hipotezą nie popartą żadnymi namacalnymi dowodami w postaci tekstów źródłowych czy dowodów archeologicznych. Wszystko uległo jednak zmianie w latach 90. XX wieku...

Wesprzyj nas na:
https://patronite.pl/mrocznewieki

0:00 - Fimbulvetr
3:25 - Koniec nordyckiej epoki brązu
9:40 - Ludzie z bagien
15:43 - Żegluga w epoce żelaza - łódź z Hjortspring
18:59 - Pyteasz z Massalii
24:12 - Zaściankowa północ
34:46 - Starszy futhark
37:40 - Gudme
41:02 - Nydam, Thorsberg, Illerup
48:10 - Masakra w Sandby Borg
53:48 - Wielka Zima 536 r. n.e.

Patroni:
Mateusz, Krzysztof

Bibliografia:
N. Price - "Children of Ash and Elm"
A. Kokowski - "Starożytna Polska"
K. Durham - "Długie łodzie wikingów"
B. Cunliffe - "Europe between the oceans. 9000 BC - AD 1000"
J. Strzelczyk - "Odkrywanie Europy"
J. Manco - "Ancestral Journeys"
M. Findell - "Runes"
S. Sturluson - "Edda"
Autor nieznany - "Edda poetycka"
Baillie, Mike. “Irish Oaks Record Volcanic Dust Veils Drama!” Archaeology Ireland 2, no. 2 (1988): 71–74. http://www.jstor.org/stable/20561936
McCormick, Michael, Ulf Büntgen, Mark A. Cane, Edward R. Cook, Kyle Harper, Peter Huybers, Thomas Litt, et al. “Climate Change during and after the Roman Empire: Reconstructing the Past from Scientific and Historical Evidence.” The Journal of Interdisciplinary History 43, no. 2 (2012): 169–220. http://www.jstor.org/stable/41678664
Arjava, Antti. “The Mystery Cloud of 536 CE in the Mediterranean Sources.” Dumbarton Oaks Papers 59 (2005): 73–94. https://doi.org/10.2307/4128751
Curry, Andrew. “ÖLAND, SWEDEN, SPRING, A.D. 480.” Archaeology 69, no. 2 (2016): 26–31. http://www.jstor.org/stable/43824534
Pearson, Brian. “An Alternate Interpretation.” Archaeology 69, no. 3 (2016): 8–8. http://www.jstor.org/stable/43825135
Lobell, Jarrett A., and Samir S. Patel. “Bog Bodies Rediscovered.” Archaeology 63, no. 3 (2010): 22–29. http://www.jstor.org/stable/41658776

Słuchaj również na:
Spotify - https://tinyurl.com/yws22rpe
Apple Podcasts - https://tinyurl.com/2rzv8hkc
Google Podcasts - https://tinyurl.com/2k2db7xy

Muzyka w tle:
https://elements.envato.com/dark-myst...
https://audiojungle.net/item/requiem-...
https://elements.envato.com/high-tens...
https://audiojungle.net/item/dark-eth...

Grafiki:
https://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
https://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
https://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
https://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
https://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
https://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
https://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
https://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
https://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
https://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
https://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
https://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
https://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
https://en.wikipedia.org/wiki/Nordic_...
https://en.wikipedia.org/wiki/Nordic_...
https://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
https://en.wikipedia.org/wiki/Nordic_...
https://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
https://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
https://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
https://en.wikipedia.org/wiki/Hjortsp...
https://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
https://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
https://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
https://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...

Mroczne Wieki - ZBiR TV
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21514
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34331 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: HISTORIA ŚWIATA

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 14 sie 2022, 14:35

Śmierć w Babilonie. Jak umarł Aleksander Wielki? - Starożytna Macedonia
13 sie 2022

https://www.youtube.com/watch?v=PPuc_3NtaH0

Mroczne Wieki - ZBiR TV

28 dnia miesiąca znanego starożytnym Macedończykom jako Daisios w Babilonie, stolicy gigantycznego imperium zrodzonego w efekcie jedenastu lat nieustannych wojen umierał w sile wieku król Azji. Według naszej rachuby czasu byłby to 9 lub 10 czerwca. Nad Eufratem panowały wtedy nieznośne upały, za dnia temperatura sięgała nawet 40 stopni, w nocy było nieco lepiej, ale wciąż znacznie powyżej 20 stopni, do tego dochodziła wysoka wilgotność powietrza. Ciało króla w takich warunkach powinno ulec błyskawicznemu rozkładowi jaki pisany jest każdemu człowiekowi bez względu na zasługi i osiągnięcia uzyskane za życia. Aleksander jednak znany z przekraczania wszelkich znanych ludziom granic za życia nawet w tej chwili chciał podważyć swą przyziemną, ludzką naturę. Jeżeli wierzyć starożytnym kronikarzom jego ciało opierało się rozkładowi z niewiarygodnym wręcz oporem...
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21514
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34331 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: HISTORIA ŚWIATA

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 15 sie 2022, 18:40

Wojna polsko-rosyjska 1920. [Film dokumentalny]
18 paź 2020

https://www.youtube.com/watch?v=rbM89VhfyOw&t=197s

Film dokumentalny - Piłsudski kontra Lenin. Polska i Ukraina kontra Rosja.

Historia wygranej wojny przeciw Bolszewikom.

Rozdziały:

00:00 Wojna polsko-rosyjska 1920: Wstęp
01:04 Rewolucja bolszewicka i powstanie niepodległej Polski
03:32 Wojna w Ukrainie
04:30 "Ober-Ost" i tajne układy Niemców z Rosjanami
04:59 Wybuch wojny polsko-bolszewickiej
05:52 Ofensywa Polska w kierunku Białoruskim
07:26 "Byle by diabły" tajny układ polsko-sowiecki
09:00 "Federacja polsko-ukraińska" układ z Ukraińcami
10:10 "Nowy Bolesław Chrobry" Polska ofensywa na Kijów
10:57 "Idą pany" sabotowanie działań polskich na Ukrainie przez ludność
11:34 "Po trupie Polski!" kontrofensywa bolszewicka
13:13 "Odwrót!" załamanie się woli Polaków
14:13 "Cud" Polacy odpowiadają na odezwy
15:00 "Dać małpie zegarek" zachód sabotuje polskie wysiłki
16:45 Piłsudski, Rozwadowski i plan pokonania Rosjan
17:18 "Galop po chwałę" Stalin i Budionny strzelają samobója
17:58 Bitwa Warszawska 1920
19:00 Polska zwycięża Rosję
19:44 Rosyjscy jeńcy wojenni i polskie obozy
20:22 "Polska się zjednoczyła" udział całej Polski w zwycięstwie

Historia w 5 minut
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21514
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34331 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: HISTORIA ŚWIATA

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 18 wrz 2022, 17:49

Kim byli Hunowie? Pochodzenie koczowników Wielkiego Stepu.
17 wrz 2022

https://www.youtube.com/watch?v=CL4XNH-Oa78

Mroczne Wieki - ZBiR TV

Początkiem lat 70. IV wieku n.e. do dowódców rzymskich wojsk strzegących linii Dunaju zaczęły napływać raporty przynoszące wieści tyleż niepokojące co obiecujące zarazem. Setki kilometrów od północnej granicy imperium, na Stepie Pontyjskim, tam gdzie na dzisiejszych mapach widzimy Rosję i Ukrainę doszło do jakichś niepokojów wśród tamtejszych barbarzyńskich plemion i królestw. Niepokoje te nie okazały się przejściowe, jak to często bywało, zanosiło się na dłuższy konflikt, który mógł co prawda zagrozić w efekcie rzymskim granicom ale z drugiej strony mógł też oznaczać, że bez angażowania legionów uda się osłabić północne plemiona, które same upuszczą sobie wzajemnie krwi.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21514
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34331 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: HISTORIA ŚWIATA

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 21 wrz 2022, 18:38

Najazd imperium Czyngis-chana. Polska i jej sąsiedzi w latach 1241-1320 | HISTORIA ŻYWA
20 wrz 2022

https://www.youtube.com/watch?v=EyJ2b6CXiQU

Polskie Radio

W roku 1241, kiedy na ziemiach polskich postępowało rozbicie dzielnicowe, bohaterski odpór najazdom Mongołów próbował stawić poległy w bitwie pod Legnicą książę śląski Henryk Pobożny. Mongolska nawała przetoczyła się przez kraj, do okupacji jednak nie doszło. Imperium Czyngis-chana po raz pierwszy najechało ziemie ruskie w 1223 roku, rozpoczynając 250-letni okres panowania na Rusi. Imperium mongolskie było świetnie zorganizowane. Nie tylko łupiło, ale i podbijało, podporządkowywało ziemie i zamieszkujących je ludzi na niespotykaną wcześniej skalę.

Prowadziła: Dorota Truszczak
Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, autor "Dziejów Polski")
Data emisji: 19.09.2022, 21.07
0 xODPOWIEDZ