Drodzy forumowicze i goście!

25.11.2021
Wszystko wskazuje na to, że nasze forum działa już na nowym hostingu, tu nie powinniśmy już minutami oczekiwać na załadowanie się strony. Jest to nowoczesny hosting, gdzie zasoby są skalowalne, więc nie będzie blokad i zahamowań. Ponoć nie ma też limitów dla baz danych, więc możemy znów spokojnie wszystko pisać i wstawiać, ale kopiowanie poprzednich postów i blisko z góry nie będzie tolerowane, bo szkoda czasu czytających.
Będziemy jeszcze robić upgrade skryptu forum, więc jakieś przerwy będą, jeszcze nie wiem kiedy.
Życzę forumowiczom i gościom przyjemnego surfowania i odnalezienia tego, co was interesuje. No i zdrówka dla wszystkich!

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Skarby historii polskiej.

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18041
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 944
Podziękował: 32703 razy
Otrzymał podziękowanie: 26093 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 16 lis 2021, 18:13

MIGAWKA PAŁAC LIGOTA zdjęcia dron i montaż: Piotr Czyszkowski, PC Media
Premiera rozpoczęła się 11 godzin temu

https://www.youtube.com/watch?v=tbJrDL9nayA

Radio Wrocław

Spośród blisko 1 500 zamków i pałaców, które przetrwały II wojnę światową, do dzisiaj zachowało się nieco ponad 760 (czyli mniej więcej połowa). Jednym z takich obiektów jest pałac w Ligocie Polskiej. Jego ciekawą, pełną tajemnic historię opowiemy wkrótce, dzisiaj przybliżymy nieco dzieje samej miejscowości.

Ligota Polska to wieś położona pomiędzy Oleśnicą (12 km) a Sycowem (15 km). Przed II wojną światową, niespełna 20 km stąd przebiegała granica Polsko – Niemiecka. Do 1890 roku miejscowość nosiła nazwę Polnisch Ellguth, czyli Ligota Polska. Później na fali wysiedleń Polaków i Żydów z Prus oraz nasilającej się akcji germanizacyjnej nazwę wsi przemianowano na Alt Ellguth, czyli Ligotę Starą. Obie nazwy nie były przypadkowe, bo wieś ma długą polską tradycję.

Pierwsze zapiski dotyczące Ligoty Polskiej pochodzą z XVII wieku. Wynika z nich, że w 1647 roku wieś należała do wielkopolskiego rodu Bojanowskich. Później osada przechodziła w ręce kolejnych właścicieli. W 1785 roku podzielona była na dwie części: dolną i górną. W tej pierwszej znajdował się folwark i dwór. Jak wynika ze spisu przeprowadzonego w 1871 roku, tj. roku, w którym powstało Cesarstwo Niemieckie, Ligota liczyła 409 mieszkańców, którzy prowadzili 89 gospodarstw domowych. We wsi było 61 domów, 37 analfabetów i 1 nauczyciel. Była też szkoła, młyn parowy oraz gospoda.

Dzisiejszy kształt wsi nadał XIX wieczny właściciel Heinrich Gründmann. Folwark wzbogacił się o gorzelnię wybudowaną w 1868 roku, a także o oddany 18 lat później niewielki, ale uroczy klasycystyczny pałac. W 1914 roku pałac rozbudowano i przebudowano w stylu neobarokowym. Dzisiejszy kształt wieży obiekt zawdzięcza eksperymentom architektonicznych z lat 60.

Po zakończeniu II wojny światowej pałac wraz z folwarkiem stał się częścią PGR Oleśnica. W 1993 roku niszczejący obiekt wykupiła Fundacja Światło-Życie. Dzisiaj pałac jest domem rekolekcyjnym oraz miejscem wypoczynku dla dzieci i młodzieży.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18041
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 944
Podziękował: 32703 razy
Otrzymał podziękowanie: 26093 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 18 lis 2021, 16:54

Perła renesansu, czyli cud architektury w Krasiczynie
Premiera rozpoczęła się 22 godziny temu

https://www.youtube.com/watch?v=rbiT6wkR8w0

Obywatel JC

Oto cud polskiej architektury renesansowo-manierystycznej, czyli oszałamiający zamek w Krasiczynie niedaleko Przemyśla. Opowiemy wam kilka ciekawostek dotyczących jego powstania oraz zastosowanych rozwiązań, unikalnych nie tylko na skalę polska, ale i europejską.
Muzyka w tym filmie
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 18041
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 944
Podziękował: 32703 razy
Otrzymał podziękowanie: 26093 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 24 lis 2021, 17:24

W poszukiwaniu "polskiego Wersalu" | GOOD IDEA
21 lis 2021

https://www.youtube.com/watch?v=Oi7TstLx2bc

Radosław Gajda & Natalia Szcześniak

Zobacz Wersal Króla-Słońce w Strefie Konesera: https://kursy.goodidea.archi/product/...
Odwiedziliśmy jedne z najpiękniejszych pałaców w Polsce w poszukiwaniu "polskiego Wersalu". Czy udało nam się go znaleźć?
0 xODPOWIEDZ