Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

STARE TECHNOLOGIE - rozwiązania dla współczesności

Awatar użytkownika
azo
Posty: 1484
Rejestracja: niedziela 09 wrz 2018, 11:31
x 256
x 153
Podziękował: 4441 razy
Otrzymał podziękowanie: 2805 razy

STARE TECHNOLOGIE - rozwiązania dla współczesności

Nieprzeczytany post autor: azo » wtorek 24 gru 2019, 09:48

To bardziej sensacje niż ciekawostki. :)

Księżycowe drewno - domy od Thomy

https://youtu.be/y7rB0P84eT4

Księżycowe drewno - Domy w praktyce cz.1

https://youtu.be/Cj18YZvo_Sg

Księżycowe drewno - Domy w praktyce cz.2

https://youtu.be/x_675Bv_j4o
1 x


Ascezo minD

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16908
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: STARE TECHNOLOGIE - rozwiązania dla współczesności

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 25 gru 2019, 11:03

https://dobrewiadomosci.net.pl/36962-po ... -z-chemii/
https://youtu.be/7-jssMsXmgk

Polska firma odświeżyła 50-letnią technologię i czyści ziemię z chemii
Kilkadziesiąt lat temu, w czasach kiedy główna siłą napędową gospodarki była ropa naftowa, mało kto poprzejmował się ochrona środowiska. Na szczęście się to zmienia, między innymi za sprawą polskiej firmy Skotan, która wykorzystała nieużywaną przez kilkadziesiąt lat wiedzą na temat grzyba Yarrowia lipolytica i jako jedyna na świecie nauczyła się go produkować na skalę przemysłową. Chętnych nie nową technologię brakuje.

– Pierwsze badania nad drożdżami Yarrowia lipolytica rozpoczęło British Petroleum jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku – wspomina prezes SKOTAN S.A., Jacek Kostrzewa, w wywiadzie dla portalu INN Polnd.

Odkryto wtedy cudowne właściwości tych grzybów, które pożerają wszystko co truje nasze środowisko naturalne. W skald ich pożywienia wchodzi na przykład ropa naftowa i jej pochodne w postaci benzyny czy oleju napędowego. Nie gardzą także trudniejszymi do degradacji wiązkami chemicznymi jak fenol, olej kreozotowy czy toluen.

Właściwości Yarrowia lipolytica odkryto już w latach 60-tych, jednak w tamtych czasach nie dostrzeżono potencjału tego grzyba.

– To był czas ropy, zanieczyszczeniami szczególnie nikt się nie przejmował. Poza tym nauka hodowania drożdży w skali przemysłowej zabrała nam całe lata. Skalowanie tego procesu okazało się trudne, ale zakończyło się sukcesem – opowiada Kostrzewa.

Dziś sytuacja zaczyna się zmieniać. Lata degradującej środowisko gospodarki, opartej na złożach ropy i gazu, sprawiło że środowisko w którym żyjemy, nasz jedyny dom, jest coraz bardziej zanieczyszczone. Jest to szansa dla technologii, dzięki którym będzie możliwe przywrócenie naszej planety do dawnej czystości. Polska firma SKOTAN jest pierwszą i jedyną jak dotąd na świecie instytucją, która nauczyła się produkować Yarrowia lipolytica na skalę masową.

– Liczymy, że segment bioremediacji będzie się rozwijał. To trend ogólnoświatowy. Coraz większą wagę przywiązuje się do ochrony środowiska, szczególnie w tych miejscach, w których występuje skażenie gleby węglowodorami. Do zanieczyszczeń regularnie dochodzi na polach naftowych i gazowych. Zdarza się też, że ktoś wykopie fundament pod budynek i okazuje się, że pod spodem ziemia jest mocno skażona – mówi Kostrzewa.

W chwili obecnej większość firm zajmujących się biodegradacją odpadów wykorzystuje do tego bakterie.

– Rzeczywiście, są takie szczepy, które zjadają węglowodory. Różnica jest taka, że drożdże są w stanie przeżyć i aktywnie działać nawet w miejscach o dużo wyższym stężeniu zanieczyszczeń. Po drugie radzą sobie z ciężkimi frakcjami, które są trudne do usunięcia przy pomocy bakterii – dodaje

Przykładem materiału który trudno się rozkłada, jest niezwykle rakotwórczy olej kreozotowy, który używany był dawniej do impregnowania drewnianych podkładów kolejowych. Zanieczyszczenia chemiczne odkrywane są często przypadkowo. Przekonali się o tym mieszkańcy warszawskiego Koła, którzy podczas kopania fundamentów nowego budynku mieszkalnego odkryli pokłady skażonej ziemi z przedwojennej fabryki. Smród miał być tak intensywny, że ludzie zaczęli protestować, skarżąc się m.in. na zawroty głowy i ból oczu.

Choć nie zostało to jeszcze udowodnione laboratoryjnie, jak ujawnia Kostrzewa, drożdże miałyby sobie radzić również z usuwaniem trotylu.

– Literatura wskazuje, że zjadają go ze smakiem – opowiada.

Rodzima firma zaczyn już zbierać owoce swojego odkrycia. Jej rozwiązaniami, poza polskimi przedsiębiorstwami, zaczynają interesować się klienci z krajów z bogatymi złożami ropy naftowej.
2 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: STARE TECHNOLOGIE - rozwiązania dla współczesności

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 23 sty 2022, 13:30

Sterowce Zeppelin i album z pokładu #Zabytki_Nieba
Data premiery: 19 sty 2022

https://www.youtube.com/watch?v=zjcZzGCAH0A

Zabytki Nieba
0 x



Awatar użytkownika
św.anna
Posty: 1451
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 87
x 119
Podziękował: 2624 razy
Otrzymał podziękowanie: 3256 razy

Re: STARE TECHNOLOGIE - rozwiązania dla współczesności

Nieprzeczytany post autor: św.anna » poniedziałek 09 sty 2023, 12:28

Starożytni Rzymianie stworzyli samonaprawiający się beton

Obrazek

Wiele starożytnych rzymskich konstrukcji wykonanych jest z betonu, w tym wzniesiony 1900 lat temu Panteon, z największą na świecie niewzmacnianą betonową kopułą. Niektóre z akweduktów są wciąż wykorzystywane. Tymczasem współczesne konstrukcje betonowe rozsypują się po kilku dekadach. Naukowcy od dawna próbują rozszyfrować tajemnice rzymskich inżynierów, badając m.in. falochron, który przetrwał 2000 lat oddziaływania słonej wody. Przez wiele lat sądzono, że rzymski beton jest tak wytrzymały dzięki popiołom wulkanicznym. Okazało się jednak, że posiada on jeszcze jeden – lekceważony dotychczas – składnik.

Naukowcy z MIT, Uniwersytetu Harvarda oraz laboratoriów z Włoch i Szwajcarii przyjrzeli się milimetrowej wielkości fragmentom wapienia, które powszechnie są spotykane w rzymskim betonie. Od kiedy tylko zacząłem pracować z rzymskim betonem, te drobinki mnie fascynowały. Nie występują one we współczesnych betonach, dlaczego więc znajdują się w rzymskich?, mówi profesor Admir Masic z MIT.

Dotychczas sądzono, że obecność tych ziaren to dowód na niedokładne mieszanie materiału przez Rzymian lub też na dodawanie przez nich słabej jakości materiałów. Takie wyjaśnienia nie są jednak przekonujące. Dlaczego Rzymianie, którzy tak dbali o uzyskanie wysokiej jakości materiału budowlanego i przez wieku udoskonalali jego recepturę, mieliby niedbale wszystko ze sobą mieszać?

Naukowcy od dawna sądzą, że gdy Rzymianie dodawali wapno do swojego betonu, najpierw łączyli je z wodą, uzyskując – w procesie gaszenia wapna – konsystencję pasty. Jednak w wyniku takiego procesu nie powstawałyby drobinki.

Gdy teraz uczeni szczegółowo zbadali lekceważone dotychczas drobinki zauważyli, że rzeczywiście jest to wapno, ale zostało ono poddane działaniu wysokich temperatur, których można spodziewać się po wykorzystaniu tlenku wapnia zamiast, lub obok, wapna gaszonego. Autorzy najnowszych badań uważają, że to mieszanie na gorąco nadało rzymskiemu betonowi jego wyjątkową wytrzymałość. Takie mieszanie ma dwie zalety. Po pierwsze, gdy cały beton jest podgrzewany do wysokich temperatur, zachodzą procesy chemiczne, które nie mają miejsca, gdy używa się tylko wapna gaszonego, w wysokich temperaturach powstają związki, jakie nie pojawiają się w innych procesach. Po drugie, wysokie temperatury skracają czas wiązania, gdyż wszystkie reakcje ulegają przyspieszeniu, zatem można znacznie szybciej wznosić budowle, wyjaśnia Masic.

Podczas mieszania na gorąco, drobinki skał wapiennych zmieniają swoją strukturę tak, że powstaje reaktywne, łatwo rozdzielające się źródło wapnia. Gdy w tak uzyskanym betonie dochodzi z czasem do pęknięć, w które wnika woda, wspomniane drobinki reagują z nią, tworząc nasycony wapnem roztwór. Ten szybko rekrystalizuje lub wchodzi w reakcje z popiołami wulkanicznymi wypełniając pęknięcie i wzmacniając całość. Reakcje takie zachodzą automatycznie i spontanicznie, dzięki czemu pęknięcia w betonie są naprawiane, zanim się rozprzestrzenią.

Naukowcy, by sprawdzić swoją hipotezę, stworzyli próbki mieszanych na gorąco betonów według receptury starożytnej i współczesnej. Następnie doprowadzili do ich popękania i przepuścili przez pęknięcia wodę. Po dwóch tygodniach beton, w którym zastosowano mikrodrobinki wapna, samodzielnie się naprawił i woda przestała płynąć przez szczeliny.

https://kopalniawiedzy.pl/beton-cement- ... Rzym,35899
0 x



ODPOWIEDZ