Witam wszystkich użytkowników tego forum

Niestety nie mam pozytywnych informacji, od czasu rozpoczęcia walk na Ukrainie, to forum generuje olbrzymi strumień negatywnej energii. Powszechne kosmiczne prawo przyciągania / karma mówi: co siejesz – to zbierasz.
Nie mogę nie reagować, będąc tego świadomym.
Nie życzę sobie, ani swoim rodakom, aby te enegie spadły na nas w jakiejkolwiek formie, indywidualnej, grupowej, narodowej, czy globalnej.

Dlatego pozamykam tematy związane z Ukrainą, właściwie ze zmaganiami na jej terenie, na miesiąc i proszę nie zakładać nowych tematów, ani nie wstawiać takich postów w inne tematy, gdyż będą usuwane, a ich posterzy – blokowani. Dotyczy to także wszystkich osób „funkcyjnych” na tym forum.

Myślałem nawet o wyłączeniu forum na miesiąc, ale byłby to jednak „strzał w swoją stopę”, bo mamy dobrze ponad tysiąc innych interesujących wątków.

Krótkie uzasadnienie. Pisałem wielokrotnie, że nic nie jest takim na ziemi takim, jakim wydaje się być. Nie można osądzać czegokolwiek tylko za pomocą rozumu, bo rozum nie rozróżnia prawdy od kłamstwa, jeśli nie ma dowodów własnych (na własnie oczy) w danej sytuacji, to polega na opiniach innych ludzi, a ci, nawet jeśli udają „niezależnych”, to też podlegają tej samej zasadzie dotyczącej rozumu. Prawdę od kłamstwa można rozróżnić tylko na podstawie energii, jakie za daną sytuacją się kryją, Stąd ludzie pracujący z energiami na co dzień, to „wiedzą” lub „widzą”. Ale też są tacy, co nie wiedzą skąd wizja pochodzi, to kwestia techniczna.
Brakuje nam ś.p. @Kiary, która miała szybkie „wglądy” w świat energii. Jednak sami też możemy tak mieć, bo „wyposażono” wszystkich nas w intuicję i sumienie. Reszta to kwestia dość długiego treningu / pracy. Wszechświat odpowiada na wszelkie zapytania, tylko na swój sposób i w swoim czasie. W każdym razie trzeba budzić w sobie intuicję i nauczyć się jej słuchać, bo jest to nasze połączenie ze światem duchowym / energetycznym, a bez tego połączenia nie posuniemy się dalej w ewolucji do „złotego wieku”. A po drodze do niego czeka nas jeszcze duża ilość „wstrząsów”, Ukraina jest jednym z nich, następne mogą być dla nas o wiele trudniejsze, zwłaszcza dla tych, którzy nie skorzystają z okazji do „przebudzenia się”.

Pozdrawiam wszystkich i życzę zdrowia, bo będzie wam bardzo potrzebne.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Ciekawostki ze świata nauki

Awatar użytkownika
BABA
Posty: 1502
Rejestracja: niedziela 09 wrz 2018, 11:31
x 260
x 152
Podziękował: 4565 razy
Otrzymał podziękowanie: 2835 razy

Re: Ciekawostki ze świata nauki

Nieprzeczytany post autor: BABA » wtorek 24 gru 2019, 09:42

Pozwolę Sobie umieścić wzmiankowany przez Thotala artykuł. Informacje trzeba powielać a najlepiej zapisywać na dysku bo takie strony "znikają". Niestety nie potrafię dodać wideo z wykładem Paula, nie wyświetla Mi się adres filmu i nie wiem co z tym zrobić.
Obrazek

Patent, który mógłby unieszkodliwić Monsanto i zmienić świat…

Jeżeli masz zamiar coś dzisiaj przeczytać i udostępnić, niech to będzie ten artykuł. Jego zawartość ma potencjał wywrócenia świata do góry nogami na wiele sposobów, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Podczas gdy Monsanto nie chciałoby, aby ten artykuł rozprzestrzenił się w internecie, prosimy cię tylko o udostępnienie go. Udostępnij te informacje, aby mogły dotrzeć do możliwie jak największej liczby ludzi.

W 2006 roku przyznano patent człowiekowi, nazywającemu się Paul Stamets. I chociaż Paul znajduje w światowej czołówce mykologów (mykologia – dział biologii zajmujący się badaniem grzybów), to jego patent nie spotkał się z dużą uwagą i nagłośnieniem. Co jest tego powodem? Kierownictwo w przemyśle pestycydów stwierdziło, że patent ten stanowi „najbardziej destrukcyjną technologię z jaką kiedykolwiek mieli styczność”. Słowo „destrukcyjny” znaczy w tym wypadku efekt, jaki patent ten mógłby wywołać w przemyśle chemicznych pestycydów.

Co takiego odkrył Paul? Odkrył jak powstrzymać owady od niszczenia upraw, korzystając tylko z zasobów Matki Natury. Odkrył tzw. inteligentne pestycydy (ang. SMART pesticides). Zapewniają one bezpieczną i niemal trwałą kontrolę nad ponad 200 000 gatunków owadów. Wszystko to dzięki „magii” grzybów.

Metoda Paula polega na użyciu specjalnego rodzaju grzybów owadobójczych i takiej ich przemianie, aby nie wytwarzały zarodników. To przyciąga owady, które po zjedzeniu ich same przekształcają się w grzyby od wewnątrz!

Ten patent ma szansę zrewolucjonizować sposób uprawy zbóż, jeśli tylko wiedza o nim będzie nagłaśniana na masową skalę.

Tolerowanie używania pestycydów w nowoczesnym rolnictwie to zamykanie oczu na ich szkodliwy wpływ na środowisko. Nie można dłużej tolerować takiej ignorancji. Czy jesteś w stanie na przykład wyobrazić sobie świat bez pszczół?

Obrazek

Odpowiedzialność za masowe wymieranie pszczół jest przypisywana opryskom pól uprawnych, wykonywanym przy użyciu chemicznych mikstur Monsanto. Chociaż rośnie liczba krajów zakazujących używania produktów Monsanto, to są one wciąż używane przez narody, które powinny być świadome zagrożeń jakie to ze sobą niesie. Niedomówieniem jest twierdzić, że nowe metody muszą być wdrożone zanim będzie za późno…

Monsanto generuje obecnie sumę 16 bilionów dolarów rocznie (według raportu z 2014 r.), dlatego można mieć pewność, że nie chce, aby cokolwiek zakłóciło ten napływ dochodu. Taki przychód daje koncernowi niemal nieskończone zasoby i możliwości hamowania przepływu informacji, która mogłaby zaszkodzić jego reputacji.

Jednak dzięki zdobywaniu wiedzy na temat korzyści ze zrównoważonej, ekologicznej oraz bio-dynamicznej uprawy żywności, dzięki udostępnianiu artykułów takich jak ten, dzięki bojkotowi GMO i upraw opryskiwanych herbicydami, ten korporacyjny demon może wkrótce zrozumieć kierowany do niego przekaz.

Oto linki, pomocne w lepszym zrozumieniu tego niewiarygodnego patentu:

http://www.google.com/patents/US7122176

http://patents.justia.com/inventor/paul-edward-stamets

http://www.fungi.com/about-paul-stamets.html

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Paul_Stamets
https://dobrewiadomosci.net.pl/13265-pa ... TDGSIqZfVM
0 x


Wszyscy mamy dwa życia. To drugie zaczyna się w chwili gdy zdamy Sobie sprawę, że mamy tylko jedno. Konfucjusz

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 15330
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1036
x 447
Podziękował: 16647 razy
Otrzymał podziękowanie: 23529 razy

Re: Ciekawostki ze świata nauki

Nieprzeczytany post autor: songo70 » wtorek 24 gru 2019, 11:23

https://dobrewiadomosci.net.pl/36844-w- ... om-fizyki/
W Holandii zbudowano most wodny, który zdaje się przeczyć prawom fizyki
:D
Obrazek
0 x


"Węgry są po stronie Węgier!"
70bart@protonmail.com
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
forester
Posty: 625
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 16:34
x 87
x 70
Podziękował: 641 razy
Otrzymał podziękowanie: 1359 razy

Re: Ciekawostki ze świata nauki

Nieprzeczytany post autor: forester » czwartek 26 gru 2019, 09:31

Obrazek

W Holandii zbudowano most wodny, który zdaje się przeczyć prawom fizyki

Człowiek stworzył wiele zapierających dech w piersiach konstrukcji. Można je spotkać na całym świecie. Jedną z nich jest innowacyjny most, który zdaje się przeczyć prawom fizyki.

Akwedukt Veluwemeer wybudowany został w 2002 roku. Jest to dzieło najlepszych inżynierów, które połączyło stały ląd Holandii ze sztuczną wyspą Flevoland.

Przed budową mostu brane były pod uwagę różne projekty, między innymi podwodny tunel oraz konwencjonalna konstrukcja nad wodą, jednak były one bardzo drogę a ich budowa wymagałaby dużo czasu.

Celem było stworzenie rozwiązania, które sprawi że zarówno transport lądowy, jak i wodny, będzie mógł poruszać się w sposób ciągły, bez korków i opóźnień. W końcu zdecydowano się na innowacyjne rozwiązanie – most wodny.

W tej imponującej konstrukcji pomyślano także o pieszych, po obu stronach trasy znajdują się specjalne chodniki.

Dzięki mostowi, którym przejeżdża średnio 28 tys. aut dziennie, możliwy jest jednoczesny, bezkolizyjny ruch statków na wodzie. Samochody przejeżdżają przez czteropasmową drogę N302 nad zatłoczonym jeziorem Veluwemeer, po którym pływają setki małych jachtów i innych jednostek pływających.

Most schodzi na głębokość 3 metrów poniżej poziomu wody, łodzie mogą przepływać nad nim bez przeszkód.
https://youtu.be/lmq9U3QI9CU

https://dobrewiadomosci.net.pl/36844-w- ... om-fizyki/

;) :D
0 xAwatar użytkownika
BABA
Posty: 1502
Rejestracja: niedziela 09 wrz 2018, 11:31
x 260
x 152
Podziękował: 4565 razy
Otrzymał podziękowanie: 2835 razy

Re: Ciekawostki ze świata nauki

Nieprzeczytany post autor: BABA » czwartek 26 gru 2019, 12:57

Świetne maszyny, które można zobaczyć tylko w Chinach.

https://youtu.be/T8-CxaVCy9s

Jak Chiny budują drogi? Niesamowita nowoczesna technologia.

https://youtu.be/0Jl9CadQWrk

Sądząc po budowlanych osiągnięciach... faktycznie można dojść do wniosku, że Nasza cywilizacja już niedługo się skończy. Tak jak poprzednie. :(
0 x


Wszyscy mamy dwa życia. To drugie zaczyna się w chwili gdy zdamy Sobie sprawę, że mamy tylko jedno. Konfucjusz

cedric
Posty: 6679
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 165
Podziękował: 4243 razy
Otrzymał podziękowanie: 10554 razy

Re: Ciekawostki ze świata nauki

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 24 sty 2020, 12:08

https://physicsworld.com/a/chinese-rese ... r-numbers/

"Chińscy naukowcy wracają do domu w większej liczbie
24 stycznia 2020 r

Nie ma jak w domu: Badanie wykazało, że liczba chińskich naukowców, którzy wracają do domu, podwoiła się w latach 2010-2017.
Około 80% chińskich naukowców, którzy wyjechali za granicę, aby studiować lub pracować w poprzedniej dekadzie, wróciło do domu i obecnie publikuje szeroko zakrojone wspólne badania. Tak wynika z analizy naukowców z Chin, Europy i USA, którzy odkryli, że przyciąganie atrakcyjnych inicjatyw, takich jak programy Tysiąca Talentów, pomaga w rozwoju Chin jako globalnej potęgi naukowej.


"Gdy więcej naukowców powróci do domu, wzrost [Chin] będzie kontynuowany"
Caroline Wagner

W badaniu wykorzystano bazę danych czasopism Elsevier do wyszukiwania autorów, którzy najpierw opublikowali w Chinach, a następnie przenieśli się do innego kraju przed powrotem do domu. Zespół odkrył, że ponad 4500 i 2300 chińskich naukowców opuściło odpowiednio USA i Europę, aby powrócić do Chin w 2017 r. - mniej więcej dwukrotnie więcej niż w 2010 r. (Science and Public Policy scz056). Badanie wykazało również, że podczas gdy więcej chińskich naukowców przeprowadziło się do USA niż do Europy, większa liczba wróciła do Chin z Europy niż z USA. Na każdego powracającego z USA około 1,4 zagranicznych naukowców z Chin przebywało w tym kraju - stosunek ten wynosił od 1 do 0,9 w Europie.

Silny wzrost
Poprzednie badanie wykazało, że w latach 1978–2007 ponad 1,2 miliona Chińczyków wyjechało za granicę na studia lub do pracy, ale wróciło tylko około 25% (azjatyckie badania populacji 4 331). Jednak w następnej dekadzie, zgodnie z bieżącym badaniem, stopa zwrotu wynosi 80%. Autorzy twierdzą, że jest to częściowo spowodowane wzrostem wydatków na badania dzięki silnemu wzrostowi gospodarczemu w Chinach w ciągu ostatnich kilku dekad. „Oczekiwano tego wzoru, ale zakres i skala wzrostu Chin są gigantyczne” - powiedziała Physoline World Caroline Wagner z Ohio State University. „Gdy więcej naukowców wraca do domu, wzrost [Chin] będzie trwał”.

Jednym z tych, którzy wyjechali do USA tylko po to, by wrócić, jest astrofizyk Lijun Gou z National Astronomical Observatories w Pekinie. Gou mówi, że postanowił wrócić do Chin i założyć własną grupę w ramach programu Tysiąc Talentów. „Lata za granicą dały mi międzynarodowe perspektywy i zaufanie, ale cieszę się, że dokonałem wyboru, więc mogę skorzystać z mojej wiedzy [w domu]” - mówi.


Ling Xin jest pisarzem naukowym z siedzibą w Pekinie"
0 xAwatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 15330
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1036
x 447
Podziękował: 16647 razy
Otrzymał podziękowanie: 23529 razy

Re: Ciekawostki ze świata nauki

Nieprzeczytany post autor: songo70 » piątek 24 sty 2020, 13:23

0 x


"Węgry są po stronie Węgier!"
70bart@protonmail.com
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Posty: 12135
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 102
x 612
Podziękował: 29345 razy
Otrzymał podziękowanie: 18615 razy

Re: Ciekawostki ze świata nauki

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » poniedziałek 27 sty 2020, 23:30

Chińska Republika Ludowa
Obecna populacja

1 396 777 688 populacja na dzień (poniedziałek 27 stycznia 2020)
https://www.populationof.net/pl/china/

bo ja wiem... :D
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 15330
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1036
x 447
Podziękował: 16647 razy
Otrzymał podziękowanie: 23529 razy

Re: Ciekawostki ze świata nauki

Nieprzeczytany post autor: songo70 » poniedziałek 27 sty 2020, 23:54

to ciekawe- wydatki na służbe zdrowia biją rekordy,-
pewnie nie mogą wyrobić na szczepionki :lol:
https://www.worldometers.info/
0 x


"Węgry są po stronie Węgier!"
70bart@protonmail.com
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 20415
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 30
x 983
Podziękował: 34088 razy
Otrzymał podziękowanie: 27209 razy

Re: Ciekawostki ze świata nauki

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 25 kwie 2020, 18:15

Chińske eksperymenty na bakteriach - A. Zell
niezaleznatelewizja

https://www.youtube.com/watch?v=LrGhYnT4_KI

Opublikowany 25 kwi 2020
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 20415
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 30
x 983
Podziękował: 34088 razy
Otrzymał podziękowanie: 27209 razy

Re: Ciekawostki ze świata nauki

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 06 lip 2020, 15:27

GRAWITACJA - Błędne wnioski fizyków cz.2 - Dr Roman Szostek

3 lip 2020

https://www.youtube.com/watch?v=7ICiVOeb1rY

Skoro w ogółach teoria względności ma wiele błędów logicznych, to co się okaże po wejściu w szczegóły?
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 20415
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 30
x 983
Podziękował: 34088 razy
Otrzymał podziękowanie: 27209 razy

Re: Ciekawostki ze świata nauki

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 09 gru 2020, 22:56

900 ton zmiażdżyło teleskop Arecibo - AstroFaza
Data premiery: 7 gru 2020

https://www.youtube.com/watch?v=oYySg1Lkq8I

Astrofaza

Ważąca 900 ton platforma z eksperymentami spadła na jeden z największych radioteleskopów świata i doszczętnie go zniszczyła. Po tym jak pękło kilka z lin wspierających konstrukcję, całość runęła z wysokości 150 metrów miażdząc trzystumetrową czaszę radioteleskopu. To już koniec Arecibo, po kilku dekadach pracy, poszukiwania cywilizacji pozaziemskich w ramach programu SETI, ochrony Ziemi przed planetoidami, prowadzenia niezliczonych badań, czy pomocy w odkryciu pierwszych planet pozasłonecznych, radioteleskop najpewniej nie zostanie odbudowany.
0 xwolzdro
Posty: 690
Rejestracja: czwartek 09 sie 2018, 10:52
x 17
Podziękował: 273 razy
Otrzymał podziękowanie: 653 razy

Re: Ciekawostki ze świata nauki

Nieprzeczytany post autor: wolzdro » środa 29 gru 2021, 20:50

https://www.komputerswiat.pl/aktualnosc ... ki/s2wf0hb

"Pierwszy tweet wysłany myślami. Sparaliżowany 62-latek może komunikować się dzięki czipowi w mózgu "
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 20415
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 30
x 983
Podziękował: 34088 razy
Otrzymał podziękowanie: 27209 razy

Re: Ciekawostki ze świata nauki

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 07 sty 2022, 17:48

Przyroda mówi językiem smoków. O matematyce i o tym czy da się policzyć wszystko|dr hab. J. Szczytko
10 cze 2021

https://www.youtube.com/watch?v=sY2Cm6kSUwA

Radio Naukowe

Odcinek nr 47
- Proszę popatrzeć na niebo, na płynące w oddali statki, na działanie wiatru... to nie było proste, żeby pomyśleć, że to wszystko opisuje matematyka; że matematyka nadaje się np. do opisu ruchu ciał – zwraca uwagę w Radiu Naukowym dr hab. Jacek Szczytko, z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W odcinku rozmawiamy o tym, jak fascynujące, ale i niełatwe jest komunikowanie się z przyrodą w jej języku.

👉 https://patronite.pl/radionaukowe​​​ 👉 https://radionaukowe.pl/

Przywołujemy nie byle kogo, bo samego Galileusza. Geniusz notował:
„Filozofia zapisana jest w tej ogromnej księdze, którą mamy stale otwartą przed naszymi oczami: myślę o wszechświecie. Ale nie można jej zrozumieć, jeśli się wpierw nie nauczy rozumieć języka i odróżniać liter, jakimi została zapisana. Zapisana zaś została w języku matematyki, a jej litery, to trójkąty, koła i inne figury geometryczne, bez pomocy których nie podobna z niej pojąć ludzkim umysłem ani słowa; bez nich jest to próżne błądzenie po mrocznym labiryncie.”*

– Zasadniczo się zgadzam z Galileuszem – uśmiecha się Jacek Szczytko. – Co więcej, wydaje mi się, że wtedy Galileuszowi zależało, żeby opisać nasz świat. A my, szczególnie w XX i XXI wieku, nauczyliśmy się również słuchać języka matematyki. Ten dialog z przyrodą jest dwutorowy – podkreśla fizyk. Przykładem jest chociażby odkrycie świata kwantowego dokonane najpierw na poziomie matematycznym.

- Trudność z językiem matematyki jest taka sama, jak przy nauce dowolnego innego języka. Trzeba umieć przetłumaczyć z polskiego na angielski i z polskiego na matematykę – porównuje gość Radia Naukowego. Dokładnie to wszyscy robiliśmy w szkole rozwiązując zadania z treścią. Za każdym razem wynik obliczeń danego zadania będzie taki sam. Matematyka nie kłamie, jeśli stosuje się ją zgodnie z zasadami.

– Kiedyś użyłem porównania, że matematyka jest językiem smoków – mówi Jacek Szczytko. Metafora pochodzi z powieści Ursuli Le Guin „Ziemiomorze”, w których zaczytywał się jako młody człowiek (czyli niedawno). – Tam był właśnie język smoków. Człowiek posługujący się tym językiem nie mógł skłamać. Smoki mogły mówić wszystko, ale człowiek mógł powiedzieć tylko prawdę. Dla mnie matematyka jest językiem smoków. Jeśli państwo zapiszą coś w języku matematyki, to stosując gramatykę tego języka nie da się powiedzieć bzdury – podkreśla fizyk.

Matematyka jest więc potężnym narzędziem nauki, jednak mimo wysiłków pokoleń przyrodników, matematyków, fizyków, dalej nie potrafimy wszystkiego. – Większość rzeczy w fizyce, moim zdaniem, jest nieobliczalna. Jeżeli mówimy w zadaniu, że pociąg jedzie z A do B… to stosujemy abstrakty, uproszczone opisy – zauważa Jacek Szczytko. Kiedy zechcemy obliczyć rzeczywiste sytuacje, to zaczynają się schody. – Weźmy na przykład dwa ciała związane potencjałem grawitacyjnym, dajmy na to Ziemię i Słońce. Spokojnie policzymy wszystkie prawa Keplera, krzywe stożkowe… układ będzie stabilny. Ale jak dorzucimy do tego trzecie ciało, np. Jowisza i zadamy proste pytanie: wymyśl konfigurację, żeby ten układ nie rozpadł się przez wieki, to okazuje się, że nie ma rozwiązań. Jest bardzo wiele różnych zjawisk, gdzie po prostu nie umiemy tych rozwiązań podać – przyznaje fizyk.

Ten odcinek to ćwiczenia dla mózgu, wyobraźni, z dawką historii, zwrotami akcji i dobrym humorem. Nie możecie go przegapić!
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 20415
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 30
x 983
Podziękował: 34088 razy
Otrzymał podziękowanie: 27209 razy

Re: Ciekawostki ze świata nauki

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 11 lut 2022, 10:48

Szokujące eksperymenty, które mogły zakończyć się Końcem Świata
10 lut 2022

https://www.youtube.com/watch?v=DgrM_7C9Rj8

SpinkaFun

Naukowcy nieustannie próbują poszerzyć swoją wiedzą o naszym świecie przeprowadzając wszelkiego rodzaju eksperymenty. W przeszłości jednak dość często zabierali się za coś czego do końca nie rozumieli. Za coś bardzo niebezpiecznego. W dzisiejszym odcinku opowiemy wam o tych groźnych przypadkach. Zapraszam do oglądania.
0 xwolzdro
Posty: 690
Rejestracja: czwartek 09 sie 2018, 10:52
x 17
Podziękował: 273 razy
Otrzymał podziękowanie: 653 razy

Re: Ciekawostki ze świata nauki

Nieprzeczytany post autor: wolzdro » wtorek 29 mar 2022, 14:28

https://www.sciencealert.com/completely ... transplant

" Implant mózgu umożliwia człowiekowi w "pseudo-śpiączce" ponowną komunikację.


Przełom w biotechnologii - para mikrochipów mózgowych może pewnego dnia pozwolić osobom z zespołem zamknięcia (stan, w którym pacjent jest w pełni przytomny i świadomy, lecz nie jest w stanie poruszać się z powodu całkowitego paraliżu niemalże wszystkich mięśni szkieletowych) ponowną komunikację."
0 xAwatar użytkownika
Mgławica NGC6960
Posty: 382
Rejestracja: niedziela 28 mar 2021, 07:44
x 4
x 16
Podziękował: 104 razy
Otrzymał podziękowanie: 512 razy

Re: Ciekawostki ze świata nauki

Nieprzeczytany post autor: Mgławica NGC6960 » sobota 02 kwie 2022, 07:34

Perowskity, rewolucja w energetyce - rozmowa z Olgą Malinkiewicz
https://www.youtube.com/watch?v=bzD_5kcJZXI

Rząd Japonii zaprasza panią Olgę do siebie, chcą sfinansować budowę Jej fabryki. Dlaczego polski Rząd nie jest zainteresowany tą technologią w dobie kryzysu energetycznego?
0 x


Instynkt idzie, refleksja wędruje.
K.P.

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 20415
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 30
x 983
Podziękował: 34088 razy
Otrzymał podziękowanie: 27209 razy

Re: Ciekawostki ze świata nauki

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 27 kwie 2022, 17:39

Czytamy naturę #123 | Bozon W wywróci fizykę - Robot cię ubierze - Mieszczuchy nawigują
18 kwi 2022

https://www.youtube.com/watch?v=qFuF8VthgYc

Copernicus

W 123. odcinku "Czytamy naturę" opowiadam o:

1) 00:43 wynikach pomiaru masy bozonu W, które mają potencjał, żeby porządnie namieszać w podstawach fizyki;

2) 13:10 robocie długo i żmudnie szkolonym, żeby zręcznie obsługiwać tkaniny, fałdy i rękawy;

3) 17:53 skutkach mieszkania w mieście, zwłaszcza o uporządkowanej siatce ulic, na umiejętność nawigacji.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 20415
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 30
x 983
Podziękował: 34088 razy
Otrzymał podziękowanie: 27209 razy

Re: Ciekawostki ze świata nauki

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 03 maja 2022, 15:06

Sterowanie robotem z orbity - Drukowanie szkłem - Nauka clickbaitowa [Czytamy naturę #125]
2 maj 2022

https://www.youtube.com/watch?v=ZGJlY-QLDGE

Copernicus

W 125. odcinku "Czytamy naturę" opowiadam o:

1) 00:49 sterowaniu łazikiem przez człowieka z orbity, co przetestowano właśnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a co ma nam pomóc w podboju Kosmosu;

2) 09:24 "drukowaniu" szkłem, a właściwie nie drukowaniu, tylko utwardzaniu światłem, ale za to w skali mikroskopowej;

3) 19:49 tym, czy naukowcy stosują wobec siebie nawzajem clickbait?
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 20415
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 30
x 983
Podziękował: 34088 razy
Otrzymał podziękowanie: 27209 razy

Re: Ciekawostki ze świata nauki

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 13 cze 2022, 20:24

Jak odkryto ostatnie pierwiastki?
11 lut 2022

https://www.youtube.com/watch?v=uv1BvXHWboI

Eureka - kanał popularnonaukowy

Historia poszukiwań i odkrycia ostatnich naturalnych i pierwszych otrzymywanych sztucznie pierwiastków chemicznych, których istnienie przewidział Mendelejew

Jak odkryto penicylinę?
3 cze 2022

https://www.youtube.com/watch?v=BI3TcaMfiDY

Eureka - kanał popularnonaukowy

Jak naprawdę odkryto penicylinę? Kto był pierwszym pacjentem? Jak leczono przed jej odkryciem? Jakie były problemy z jej produkcją? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym materiale.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 20415
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 30
x 983
Podziękował: 34088 razy
Otrzymał podziękowanie: 27209 razy

Re: Ciekawostki ze świata nauki

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 27 cze 2022, 16:08

Gorące mózgi - Skąd dżuma? - Krytyczne ławice rybek | Czytamy naturę #132
27 cze 2022

https://www.youtube.com/watch?v=Z0YEiC_NWrY

W 132. odcinku "Czytamy naturę" opowiadam o:
1) 01:03 prawdziwej temperaturze mózgu ludzkiego;
2) 06:51 pochodzeniu dżumy;
3) 14:51 kontrolowaniu poziomu paniki u rybek;

Źródła:

1) Rzechorzek, N. M., Thrippleton, M. J., Chappell, F. M., Mair, G., Ercole, A., Cabeleira, M., ... & O’Neill, J. S. (2022). A daily temperature rhythm in the human brain predicts survival after brain injury. Brain. https://www.repository.cam.ac.uk/hand...
2) Spyrou, M. A., Musralina, L., Gnecchi Ruscone, G. A., Kocher, A., Borbone, P. G., Khartanovich, V. I., ... & Krause, J. (2022). The source of the Black Death in fourteenth-century central Eurasia. Nature, 1-7; https://www.nature.com/articles/s4158...
3) Poel, W., Daniels, B. C., Sosna, M. M., Twomey, C. R., Leblanc, S. P., Couzin, I. D., & Romanczuk, P. (2021). Subcritical escape waves in schooling fish. arXiv preprint arXiv:2108.05537. https://www.science.org/doi/10.1126/s...

Copernicus
0 xODPOWIEDZ