Drodzy forumowicze i goście!

Przeżyliśmy przestój związany z migracją z serwera na serwer i zmianą istotnych danych adresowych dla hostingu. Teraz forum powinno działać szybko, bez długiego oczekiwania na odpowiedź serwera. Zależy to też od szybkości waszych łącz, ale do któregoś września serwer był trudny do zaakceptowania.
Niestety technicznie wielkość naszego forum się mocno powiększyła i musimy zwracać większą uwagę na wykorzystanie przestrzeni dyskowej, nie duplikować postów (dawać linki) itp., bo nie utrzymamy baz danych w limitach dostawcy hostingu, a upgrade jest finansowo nieopłacalny.

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Awatar użytkownika
Dariusz
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:32
x 17
Podziękował: 5078 razy
Otrzymał podziękowanie: 1627 razy

Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: Dariusz » sobota 30 lis 2013, 22:07

Słyszeliście o istnieniu takiego prawa, które zakazuje nam zbierania wszelkiego rodzaju runa leśnego:

kodeks wykroczeń pisze:Fragment z kodeksu wykroczeń:

Art. 153. § 1. Kto w nienależącym do niego lesie:
1) wydobywa żywicę lub sok brzozowy, obrywa szyszki, zdziera korę, nacina drzewo lub w inny sposób je uszkadza,
2) zbiera mech lub ściółkę,
3) zbiera gałęzie, korę, wióry, trawę, wrzos, szyszki lub zioła albo zdziera darń,
4) zbiera grzyby lub owoce leśne w miejscach, w których jest to zabronione, albo sposobem niedozwolonym,
podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
***


No to jestem notorycznym przestępcą. :D
I jak przystało na recydywistę będę wciąż łamał to prawo. :lol:
0 x


Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9339
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 402
Podziękował: 452 razy
Otrzymał podziękowanie: 13600 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » sobota 30 lis 2013, 23:10

A gdzie jest napisane, że w miejscach, w których ty zbierasz nie wolno zbierać?
Cósik misia wydaje, że któsik chce zrobić interes na tablicach informacyjnych.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
Thotal
Posty: 7679
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 16:28
x 27
x 256
Podziękował: 6092 razy
Otrzymał podziękowanie: 12147 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: Thotal » sobota 30 lis 2013, 23:35

U dojczlandów wymyślono "prawo" że można jedynie kilogram grzybków wynieść z lasu, chyba nie rozniesie się to po całej łuniji? :(Pozdrawiam - Thotal :)
0 xfiliżanka
Posty: 356
Rejestracja: poniedziałek 24 cze 2013, 13:29
x 2
x 9
Podziękował: 663 razy
Otrzymał podziękowanie: 608 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: filiżanka » poniedziałek 17 lut 2014, 16:33

Grzybów i nie tylko grzybów nie wolno zbierać w parkach narodowych i rezerwatach.
0 xAwatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 14307
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 991
x 400
Podziękował: 15132 razy
Otrzymał podziękowanie: 22072 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: songo70 » poniedziałek 17 lut 2014, 17:01

Dariusz pisze:Słyszeliście o istnieniu takiego prawa, które zakazuje nam zbierania wszelkiego rodzaju runa leśnego:

kodeks wykroczeń pisze:Fragment z kodeksu wykroczeń:

Art. 153. § 1. Kto w nienależącym do niego lesie:

są pewnie lasy prywatne- więc tam nie wolno, ale w tzw. państwowych,-
nie wolno używać tzw. grzebieni do zbierania np. jagód, to wiem na pewno,-
ale reszta w państwókach dozwolona..
0 x


Jak się nie ma talentu, by napisać książkę to się zostaje krytykiem i wylewa wiadro pomyj na innych.

Awatar użytkownika
Dariusz
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:32
x 17
Podziękował: 5078 razy
Otrzymał podziękowanie: 1627 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: Dariusz » wtorek 09 wrz 2014, 14:57

@Thotal w temacie o sośnie Banksa >> zamieścił fragment artykułu, który aż się prosi by zamieścić w całości w tym wątku:

PRAWO
5000 zł kary albo dwa lata więzienia za grzyby

Jakub Wołosowski, WP.PL | dodane (09:24)

Obrazek AFP / Philippe Huguen

Polskie prawo reguluje, co nam wolno i czego nie wolno, nawet podczas pobytu w lesie. Warto wiedzieć, co zrobić, by po kolejnym grzybobraniu, zamiast dorodnego prawdziwka, nie przynieść olbrzymiego mandatu.

Zakazy i nakazy dotyczące chodzenia po lesie możemy znaleźć w XIX rozdziale Kodeksu wykroczeń - Szkodnictwo leśne, polne i ogrodowe. Za złamanie tych przepisów możemy zostać ukarani przez straż miejską lub leśną. Obydwie te służby mają prawo do wystawienia nam mandatu. Jak dużego? Na przykład straż miejska, która ma prawo do karania na podstawie części przepisów, często trzyma się widełek od 20 do 500 zł. Ale trzeba pamiętać, że kodeks pozwala nawet na nałożenie kary w wysokości 5000 zł! Kwota grzywny zależy od naszego zachowania i skali wyrządzonych szkód.

Drogocenne leśne skarby

Niedozwolone są zachowania, które można określić leśnym wandalizmem. Część z nich to rzeczy z pozoru błahe, o których nikt nie pomyślałby jako o czynnościach złych i karalnych. Art. 153. stwierdza, że kto w nienależącym do niego lesie zbiera mech, ściółkę, gałęzie, trawę, wrzos, zioła, a nawet szyszki podlega karze grzywny do wysokości 250 zł. Za jedną szyszkę mógłby nas karać raczej wyjątkowo nadgorliwy strażnik, ale kilka koszyków to już inna bajka.

Ten sam artykuł reguluje także jedną z ciekawszych i ważniejszych dla przeciętnego Kowalskiego kwestii - zbierania grzybów i runa leśnego. Kara 250 zł grozi nam, jeśli będziemy je zbierali "w miejscach zabronionych albo w sposób niedozwolony". Co to konkretnie oznacza?

- Sposoby niedozwolone to takie, kiedy przy okazji dochodzi do niszczenia runa leśnego lub użycia specjalnych narzędzi do zbierania, na przykład grabek, które ściągają wszystkie jagody z krzaków, niestety przy okazji często je uszkadzając i wyrywając korzenie. To krótkowzroczność, bo w kolejnych latach nie będzie wtedy czego zbierać - tłumaczy Anna Malinowska, rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych.

Malinowska uczula, że w przypadku grzybobrania karane jest też niszczenie grzybów niejadalnych czy zbieranie okazów chronionych. Mało kto w ogóle wie, że w Polsce występują chronione gatunki grzybów i jest ich całkiem sporo, aż 52. Czasem są to całe rodzaje. Jeśli nieświadomie popełniamy takie wykroczenie, wchodzimy w posiadanie objętych ochroną grzybów, roślin lub zwierząt, to za zebranie znacznej liczby grozi nam kara grzywny do 5000 zł, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Trzeba więc szczególnie uważać nie tylko z powodu możliwości zebrania czegoś trującego, ale i kosztownego. Chociaż kara więzienia jest raczej wymierzona w kłusowników, to może lepiej nie ryzykować i ograniczyć się do zbierania wyłącznie dobrze znanych, pospolitych okazów.

5000 zł kary trzeba będzie zapłacić także, jeśli zostaniemy przyłapani na celowym niszczeniu ściółki leśnej wraz z grzybami lub grzybnią. Tak się może stać, m.in. kiedy zdesperowani grzybiarze szukają na siłę nawet najmniejszych okazów ukrytych pod liśćmi czy gałęziami.

Warto wiedzieć, że strażnicy leśni mogą zresztą nie tylko karać mandatami, ale także złożyć pozew w sądzie jako oskarżyciel publiczny.

Uważać trzeba także w górach czy na torfowiskach. Za niszczenie lub "użytkowanie" kosodrzewiny, małej sosny, która w Polsce jest pod ścisłą ochroną, grozi grzywna w wysokości do 1000 zł.

Z psem i samochodem lepiej uważaj

Są też takie przepisy, na które muszą uważać zwykli spacerowicze, którzy poczuli potrzebę kontaktu z naturą. Zazwyczaj jeśli nie mieszkamy koło lasu czy puszczy, musimy do niego podjechać. I już tutaj może pojawić się pewien problem. Samochód można zostawić tylko w odpowiednim przeznaczonym do tego miejscu. Zabronione jest wjeżdżanie do lasu pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem - bez zgody właściciela albo posiadacza lasu. Jeśli straż leśna przyłapie nas na jednej z tych czynności, to szczególnie surowi strażnicy mogą nałożyć karę grzywny do 5000 zł. Ukarać mogą nas ukarać także miejskie służby porządkowe, chociaż raczej nie tak wysoko. Np. taryfikator szczecińskiej straży miejskiej za to wykroczenie, z art. 161 KW, przewiduje karę od 20 do 500 zł.

5000 zł grozi także za lekkomyślne zachowanie, jakim jest puszczenie w lesie psa wolno, bez smyczy. Prawo do tego mają tylko myśliwi. Nasz domowy pupil może nam zwyczajnie uciec, a w najgorszym razie zagryźć inne dzikie zwierzę. W tym przypadku służby miejskie również mają kompetencje karne. W samej Warszawie w ostatnim okresie straż miejska odnotowała 18 takich incydentów.

Zakazów dotyczących szkodnictwa leśnego jest więcej, nikomu chyba nie trzeba mówić o zakazie pozbywania się śmieci, chociaż niestety nie do wszystkich to wciąż dociera. Warto także pamiętać, że bardzo poważnie może skończyć się dla nas spowodowanie pożaru - nie tylko zapłaceniem kilku tysięcy złotych, ale i więzieniem. Wystarczy jednak jeśli będziemy zachowywać się po prostu rozsądnie, wtedy z pewnością nic nam nie grozi.

Jakub Wołosowski

Tu znajduje się film, którego nie umiem wkleić więc odsyłam do strony oryginalnej
http://finanse.wp.pl/kat,1037883,title, ... &_ticrsn=3
0 x


Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 12135
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 102
x 610
Podziękował: 29348 razy
Otrzymał podziękowanie: 18584 razy

Re: Jedzenie ma znaczenie

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » sobota 11 paź 2014, 13:25

http://prawdaxlxpl.wordpress.com/2014/09/21/czy-grzyby-rzeczywiscie-sa-bezwartosciowe/

Gdy lato chyli się ku końcowi, a pierwsze liście z drzew spadają, w wilgotnym lesie pojawiają się one. Grzyby, bo o nich mowa rosną w mgnieniu oka i cieszą zbieraczy swoim wyglądem, smakiem oraz zapachem. Szkoda, że te najładniejsze są zwykle niejadalne lub trujące. Doskonałe do pierogów jako farsz z kapustą, idealne do sosów czy zup. Zwracamy uwagę tylko na ich smak, a zapominamy jakich źródłem są elementów potrzebnych dla organizmu.

Składają się głównie z wody, od 80 do 90 procent. Jednak po wysuszeniu mamy już właściwie suchą masę z białek. Między innymi dlatego nazywa się je tak jak wspomniałem już wcześniej „leśnym mięsem”. W skład tych białek wchodzą niemal wszystkie aminokwasy, w tym także te egzogenne. Istotne jest to, że organizm nie jest w stanie ich syntetyzować, przez co muszą być dostarczane z zewnątrz wraz z pokarmem. Dzięki temu można śmiało zaliczyć grzyby, jako bardzo wartościowy produkt żywnościowy.

Węglowodanów nie posiadają zbyt dużo, są one jednak lepiej przyswajalne przez organizm niż te pochodzenia roślinnego. Tłuszczów za to mają w sobie dosyć sporo, bo od 2 do 10 procent. Ich strawność jest porównywalna do tych pochodzenia zwierzęcego. Grzyby poza tym posiadają niewiele kalorii.

A, B1, B2, D, PP, C – to witaminy, które posiadają grzyby. Tej ostatniej posiadają niewiele, za to witaminy B1 mają tyle w zapasie, że mogą się równać z drożdżami piekarskimi lub ziarnami zbóż. Podobnie ma się sprawa witaminy PP, której podobne ilości można spotkać w wątrobie czy drożdżach. Są poza tym źródłem żelaza, potasu, fosforu, wapnia i sodu oraz kwasu foliowego. Także można spotkać śladowe ilości cynku i jodu.

Mimo tych dobrodziejstw jakie ze sobą niosą, nie należy grzybów podawać dzieciom poniżej 3 roku życia oraz osobom z problemami z nerkami, wątrobą lub przewodem pokarmowym. Są one ciężkostrawne za sprawą chityny, która jest wielocukrem o podobnej strukturze do błonnika. Kwasy żołądkowe nie rozpuszczają jej, przez to grzyby mogą długo zalegać w naszym żołądku. Jeżeli nie cierpisz na żadne problemy z przewodem pokarmowym to możesz je jeść bez obaw.

Na podstawie składu chemicznego można stwierdzić, że grzyby można śmiało przypisać do pełnowartościowych produktów spożywczych. Zawierają wszystkie podstawowe składniki jak węglowodany, tłuszcze, białka, witaminy oraz minerały. Posiadają również enzymy oraz substancje aromatyczne, którymi tak się zachwycamy w kuchni. Mit o ich bezwartościowości uznaję za obalony.


smacznego ;)
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

Awatar użytkownika
mikok
Posty: 137
Rejestracja: niedziela 28 gru 2014, 22:16
Lokalizacja: Poznań
x 7
Podziękował: 108 razy
Otrzymał podziękowanie: 185 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: mikok » niedziela 15 mar 2015, 20:37

Odnośnie eksploatacji lasu na własna potrzeby - dzisiaj wywierciłem otwór w brzozie i założyłem wężyk i butlę. Sok kapał już jak odjeżdżałem. Jutro napiszę ile się uzbierało. Wiec nie przejmować się zbytnio przepisami tylko do lasu po brzozowinę.
0 xAwatar użytkownika
belfanior
Posty: 391
Rejestracja: niedziela 28 wrz 2014, 19:58
x 9
x 22
Podziękował: 1321 razy
Otrzymał podziękowanie: 893 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: belfanior » niedziela 15 mar 2015, 21:44

Fragment z kodeksu wykroczeń:

Art. 153. § 1. Kto w nienależącym do niego lesie:
1) wydobywa żywicę lub sok brzozowy, obrywa szyszki, zdziera korę, nacina drzewo lub w inny sposób je uszkadza,
2) zbiera mech lub ściółkę,
3) zbiera gałęzie, korę, wióry, trawę, wrzos, szyszki lub zioła albo zdziera darń,
4) zbiera grzyby lub owoce leśne w miejscach, w których jest to zabronione, albo sposobem niedozwolonym,
podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
***[/quote]

No to jestem notorycznym przestępcą. :D
I jak przystało na recydywistę będę wciąż łamał to prawo. :lol:[/quote]

No tak...
Moj ,(niezyjacy juz dzis wujek)mial chatke w Gorcach...Uklad wygladal tak ,ze on za prund rachunki placil a cala rodzina jezdila do tego domku...
...Gorczanski Park Narodowy...takie tablice staszyly na kazdym slupie i drzewie,,,a w sezonie...tubylcy nie obcinajac sie wracali z koszami jagod,grzybow,i innych dobr na ramionach...wymieniajac zwyczajowe:"dzien dobry..."
To sie nazywa:Inwentarz -przelotno-wedrowny..."
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
0 xAwatar użytkownika
mikok
Posty: 137
Rejestracja: niedziela 28 gru 2014, 22:16
Lokalizacja: Poznań
x 7
Podziękował: 108 razy
Otrzymał podziękowanie: 185 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: mikok » poniedziałek 16 mar 2015, 21:16

Uzbierało się około 2L soku z brzozy. Właśnie go konsumuję :D :D . Jest krystalicznie czysty i lepszy od wody. Czekam z niecierpliwością na następną jutrzejszą porcję.
0 xAwatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 12135
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 102
x 610
Podziękował: 29348 razy
Otrzymał podziękowanie: 18584 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » piątek 02 paź 2015, 09:47

Z Akademii Witalności:
6 powodów dla których warto jeść grzyby

Nadeszła piękna pora roku – astronomiczne lato niedługo się kończy, babie lato za pasem, czas na grzybobranie! Większość osób uważa, że grzyby nie posiadają większych wartości odżywczych, a są i tacy, dla których słowo „grzyb” kojarzy się głównie z infekcjami (np. typu candida). Tymczasem królestwo grzybów zawiera w sobie ok. 140 tysięcy gatunków, z czego część jest wykorzystywana przez ludzkość w celach kulinarnych od stuleci. Spróbuję dzisiaj obalić mit, jakoby grzyby były jedynie zlepkiem celulozy, wody i aromatycznych substancji. Jest w nich naprawdę dużo więcej dobrych rzeczy, niż powszechnie się sądzi. Wbrew pozorom grzyby to doskonały naturalny „suplement diety” :)

Oto 6 powodów, dla których warto jadać grzyby:

1. Sprzyjają utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Mają niewiele kalorii. Najmniej kaloryczne są pieczarki (tylko 15 kcal na 100 g), niewiele więcej mają uwielbiane przez moją rodzinę kurki (18 kcal na 100 g). Nieco bardziej kaloryczne są boczniaki (32 kcal na 100 g) czy grzyby leśne, np. borowiki (świeży ma 33 kcal na 100 g). Grzyby nie zawierają niemal żadnego tłuszczu, a ponieważ składają się głównie z wody – mogą być np. duszone nawet w sosie własnym, bez dodatku tłuszczu lub z minimalną jego ilością. Doskonałe dla pań i panów dbających o linię: dodanie ich do potrawy nie wpłynie znacząco na jej kaloryczność (w przeciwieństwie do dodanego tłuszczu, śmietany itp.), ale powiększy objętość spożywanego posiłku.

kurki2. Zawierają dużo błonnika, który zapewnia poczucie sytości i sprawne trawienie, jak również utrzymuje wysoki poziom metabolizmu. Z drugiej strony należy pamiętać, że w grzybach znajduje się również słabo trawiony przez nasz organizm błonnik nierozpuszczalny (chityna), co sprawia, iż nie jest zalecane podawanie grzybów (szczególnie leśnych) osobom mającym problemy trawienne czy też małym dzieciom do trzeciego roku życia (wyjątek stanowią pieczarki, które są lżej strawne – można je podawać dzieciom nawet już po ukończeniu pierwszego roku życia).

pieczarki3. Są zaskakująco gęste odżywczo w przeliczeniu na 1 kcal. Nie wiedzieliście? Ja też nie :) Bardzo ciekawy jest fakt, że nasz zmysł smaku odbiera konsystencję grzybów w podobny sposób jak mięso (czasem nawet mówi się na grzyby, iż jest to „mięso lasu” – w istocie takie na przykład borowiki posiadają ponoć wszystkie aminokwasy egzogenne!). Jeśli więc tęsknisz za mięsem – zrób sobie potrawę z dodatkiem grzybów, co Ci wyjdzie lepiej na zdrowie: na skali ANDI (skala gęstości odżywczej, ang. Aggregate Nutrient Density Index) pieczarki zdobywają aż 238 punktów, podczas gdy pierś z kurczaka czy chuda wołowina jedynie 21-24 punkty, a więc 10 razy mniej.

Reszta w linku:
http://www.akademiawitalnosci.pl/6-powodow-dla-ktorych-warto-jesc-grzyby/

Ostatnio zakupiłem 0.7 kg białych pieczarek, opłukałem, pokroiłem, na masło, poddusiłem wodą, duży kubek śmietany 18% bez dodatków, trochę kłodawskiej, czarnego pieprzu.. + garnek kaszy jaglanej..
Do wieczora się 'zjadło'.. ;)
A ze smażonymi ziemniaczkami jak smakuje, z frytkami.. !

smacznego
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

Awatar użytkownika
św.anna
Posty: 1289
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 79
x 101
Podziękował: 2474 razy
Otrzymał podziękowanie: 2970 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: św.anna » niedziela 23 paź 2016, 20:07

Kisił ktoś, kiedyś rydze?
Trochę ich obrodziło, więc proszę o jakieś sugestie :)
I w ogóle smaczne to?
:D
0 xAwatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 12135
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 102
x 610
Podziękował: 29348 razy
Otrzymał podziękowanie: 18584 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » niedziela 23 paź 2016, 20:56

Gdzie obrodziło?
Teraz? ;)
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

Awatar użytkownika
Thotal
Posty: 7679
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 16:28
x 27
x 256
Podziękował: 6092 razy
Otrzymał podziękowanie: 12147 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: Thotal » niedziela 23 paź 2016, 22:30

Rydze kiszone smakują, ale tym którzy nauczyli się to jeść w dzieciństwie, w rodzinnym domu.
Ktoś, kto ma wyrobiony smak długim doświadczeniem może nie być zachwycony :D

Rydze pojawiły się w Bieszczadach.
A ja znalazłem dziś dużego prawdziwka, suszy się bez żadnego robaczka ;)Pozdrawiam - Thotal :)
0 xAwatar użytkownika
św.anna
Posty: 1289
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 79
x 101
Podziękował: 2474 razy
Otrzymał podziękowanie: 2970 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: św.anna » niedziela 23 paź 2016, 22:32

No właśnie ukazały się, ale tam jest powiedzmy specyficzny mikroklimat :)
Świętokrzyskie

Jest w necie jakiś przepis, piszą, że to rarytas nawet ;)
0 xAwatar użytkownika
św.anna
Posty: 1289
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 79
x 101
Podziękował: 2474 razy
Otrzymał podziękowanie: 2970 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: św.anna » niedziela 23 paź 2016, 22:41

Rydze są wyśmienite takie z kuchni, z blachy, posolone tylko
ten sok, który puszczają mmm :)

Prawdziwe też obrodziły, ale w lipcu, 2 godziny i 2 kosze, haha musiałam się rozbierać w lesie, coby je w bluzę upchać :) największy miał ~ 30 cm ;)
0 xAwatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 12135
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 102
x 610
Podziękował: 29348 razy
Otrzymał podziękowanie: 18584 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » niedziela 23 paź 2016, 22:53

Trzeba było zadzwonić, pomógłbym :D ;)
W tym roku pojechałem na grzyby, a przyjechałem z wrotyczem i jarzębiną.
Znalazłem jedną kozią brodę, czy jakoś tak, potem dowiedziałem się że to jest pod ochroną.
Zostawiłem na balkonie i zapomniałem.
Może jeszcze coś wyrośnie, zielonki np.
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

Awatar użytkownika
św.anna
Posty: 1289
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 79
x 101
Podziękował: 2474 razy
Otrzymał podziękowanie: 2970 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: św.anna » niedziela 23 paź 2016, 23:02

No ciekawe co ta kozia broda "wyda" :D

Dobry i wrotycz! Mój ojciec np. schylając się po malinki, sięgnąłby i za żmijkę.
Ale do domu nie wziąłby, też pod ochroną ;)
0 xAwatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 12135
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 102
x 610
Podziękował: 29348 razy
Otrzymał podziękowanie: 18584 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » niedziela 23 paź 2016, 23:32

Nieczytelnie sformułowałem.. ;)
Nie z brody a tego roku jeszcze w lesie.
Listopad na dniach.
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5771
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 383
x 230
Podziękował: 32219 razy
Otrzymał podziękowanie: 9274 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: abcd » niedziela 23 paź 2016, 23:57

Precyzyjnie.
>śa< droczy się z Tobą. ;)
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
św.anna
Posty: 1289
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 79
x 101
Podziękował: 2474 razy
Otrzymał podziękowanie: 2970 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: św.anna » poniedziałek 24 paź 2016, 10:46

Bo zimą, na balkonie to tylko piwonie ABCD :D ;)

Ps jest to jakiś pomysł na zagospodarowanie doniczek :D
0 xAwatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 12135
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 102
x 610
Podziękował: 29348 razy
Otrzymał podziękowanie: 18584 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » poniedziałek 24 paź 2016, 11:38

Żeby jeszcze nasiona rodziły :D
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

Awatar użytkownika
św.anna
Posty: 1289
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 79
x 101
Podziękował: 2474 razy
Otrzymał podziękowanie: 2970 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: św.anna » poniedziałek 24 paź 2016, 14:29

To pewnie byłby dla wielu prywatny eden :D
0 xAwatar użytkownika
abcd
Posty: 5771
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 383
x 230
Podziękował: 32219 razy
Otrzymał podziękowanie: 9274 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: abcd » poniedziałek 24 paź 2016, 23:16

grzegorzadam pisze:Żeby jeszcze nasiona rodziły :D

A rodzą w postaci zwolenników tegoż. :lol:
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 12135
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 102
x 610
Podziękował: 29348 razy
Otrzymał podziękowanie: 18584 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » sobota 17 cze 2017, 19:38

Maślaki z warzywami

Obrazek
Bardzo szybkie i zaskakująco smaczne danie wegetariańskie przygotowywane na patelni i bez tłuszczu. Nasza wersja robiona jest z mrożonych maślaków i warzyw. Jest to idealne danie dla osób z nowotworami.

Składniki:
mrożone maślaki, mrożona brukselka i kalafior, obrane i pokrojone ziemniaki, natka pietruszki, sól, pieprz.

Wszystkie składniki wrzucamy na patelnię, wlewamy odrobinę wody tak aby zakryła warzywa tak do 2/3 wysokości, nakrywamy i dusimy.

Z cyklu dieta, przepisy wegetariańskie, kuchnia wegetariańska, wegetarianizm, weganizm, kuchnia wegańska, przepisy wegańskie.

Przepis opracowany dzięki wsparciu firmy AGWAYA http://agwaya.com/

https://vrota.pl/2014/04/maslaki-z-warzywami/
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

ODPOWIEDZ