Drodzy forumowicze i goście!

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 5551
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 732
x 257
Podziękował: 9493 razy
Otrzymał podziękowanie: 10082 razy

Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: chanell » środa 19 kwie 2017, 21:28

Skamieniałe Miasto -rezerwat przyrody

O rezerwacie
Rozrzucone gęsto na stoku wzniesienia na południe od centrum Ciężkowic zgrupowanie skał od dawna funkcjonowało w świadomości miejscowej ludności jako miejsce nieprzychylne, tajemnicze, zamieszkiwane przez złe moce. Ci którzy zapuszczali się w to ustronne miejsce opowiadali o fantastycznych kształtach skał przyrównując je do postaci ludzkich, zwierzęcych, wiążąc ich powstanie z niezwykłymi wydarzeniami.
W czasach kiedy ludzie nie posiadali naukowych instrumentów oglądu świata, swoistą formą interpretacji zjawisk i zmian w środowisku były właśnie legendy (Wróbel S., 1998). Nazwa rezerwatu wiąże się z jedną z opowieści o powstaniu skamieniałego grodu. „Skamieniałe Miasto” jest największą przyrodniczą atrakcją Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, najbardziej znaną i popularną.
Obrazek

W 1931r. „Skamieniałe Miasto” zostało uznane za zabytek przyrody. Ochroną objęto wówczas 30,49 ha. Rezerwat o pow. 14,91 ha powołano Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w dniu 12 lipca 1974 roku. W jego obrębie wyróżnić możemy cztery położone w niewielkiej odległości od siebie enklawy. Ochroną prawną objęto szereg wychodni skalnych zbudowanych z piaskowca ciężkowickiego wraz z roślinnością porastającą skały i ich otoczeniem. Wychodnie rozrzucone są na długości 700 m począwszy od strzegących od strony zachodniej „Skamieniałego Miasta” położonych bezpośrednio nad Białą „Czarownicy” i skały „Ratusz”, aż po najwyżej usytuowaną niemalże na szczycie kulminacji Skałki 367 m n.p.m.

Wygląd najbardziej znanej wychodni ziemi tarnowskiej – „Czarownicy”, nawiązuje do ludowych wyobrażeń wiedźm. Przypisywano tym kobiecym postaciom nadludzkie moce, umiejętności sprawowania kontroli nad innymi. Stawały się przez to przedmiotem wielu legend i podań. Nie inaczej było i tym razem. Skała o charakterystycznym profilu to czarownica ukarana za złorzeczenie księdzu jadącemu z komunią świętą do umierającego.
Obrazek

Usytuowanie przy drodze wojewódzkiej nr 977 z Tarnowa do Krynicy powoduje, że wiele osób zwraca uwagę na jej charakterystyczny profil. Dzięki swej popularności jest symbolem Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Z położoną po sąsiedzku wychodnią również wiąże się bardzo ciekawa legendarna opowieść. Rajcy jeszcze nie skamieniałego natenczas miasta, zamiast troszczyć się o los grodu, czas przeznaczali na urządzanie hulaszczych zabaw, pijaństwie i rozwiązłym prowadzeniu. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Zamienieni z pełniącym siedzibę rajców urzędzie w skałę „Ratusz”, umierali w ogromnym cierpieniu, bo choć chcieli ugasić pragnienie nie byli w stanie zaczerpnąć wody z przepływającej tuż obok rzeki. Powrócą do świata żywych tylko wówczas, gdy przepływająca u podnóży skały Biała, dosięgnie szczeliny znajdującej się na jej wierzchołku.

Z każdą niemal wychodnią w „Skamieniałym Mieście” wiąże się jakaś legenda. A to o rycerzu – skąpcu, który ze swej zachłanności pilnując wejścia do groty w której przechowywał niegodziwie zgromadzony skarb, umarł z pragnienia, a innym razem o
pustelniku któremu jako jedynemu prawemu pozwolono opuścić miasto przed skamienieniem, a to o księdzu który grając w kości z diabłem przegrał kościół, który również skamieniał (Iwanie R., 1998).

Obrazek

Największą i najbardziej okazałą wychodnią „Skamieniałego Miasta” jest „Grunwald”. Pierwotną nazwę „Piekło” wychodnia ta zawdzięcza „Tajemniczej Szczelinie”, gdzie według legendy raz w roku pojawiać się mają ogromne skarby. Obecna nazwa nadana
została w 500 rocznicę bitwy z pod Grunwaldem. Tablicę pamiątkową, wykutą w skale w 1910 r. ufundował I.J.Paderewski. Wchodząc do rezerwatu mijamy źródło „zdrowej wody”, o którym tak zwykł mawiać wielki muzyk i patriota (Pulit F., 1993).

Szlak prowadzi wyłożoną kamieniem drogą do jedynego miejsca w rezerwacie, gdzie istnieje możliwość rozpalenia ogniska. Trochę dalej dochodzimy do Warowni Dolnej i Górnej. Na tej drugiej odnaleźć możemy XIX – wieczne inskrypcje eksplorujących ten teren. Krótkim szlakiem dość możemy do jaskiń w powstałym na potrzeby budowy linii kolejowej kamieniołomie. Dalej wyobraźnia podpowiada nam nazwy kolejnych skał. Rozpoznajemy bez problemu skały „Orzeł”, „Pianino”, „Pieczarki”, „Żółw”, „Piekiełko” i „Borsuk”. Napotykamy dalej kolejno niewielkie „Baranki” i ostro zakończone „Piramidy” – oberwane fragmenty większej skały zamykającej „Lisi Wąwóz”.

Na wychodni ograniczającej „Lisi Wąwóz” odnajdziemy korzeń o wygiętym kształcie przypominający formą „Aligatora”. Mijamy stojącą samotnie „Pustelnię” i dochodzimy do „Baszty Paderewskiego”. Nazwa została nadana wysokiej ambonie w 1985 r., w 125
rocznicę urodzin artysty. Tutaj Tarnowskie Towarzystwo Muzyczne wmurowało tablicę upamiętniającą pamięć wielkiego polityka i pianisty. Przechodzimy obok „Cyganki” i „Grzybka” i dochodzimy do polany z której ukazuje się nam widok w kierunku południowym, na Zborowice w Dolinie Białej, Góry Grybowskie – najbardziej na zachód wysuniętej Beskidu Niskiego i Beskid Sądecki. Dochodzimy do ostatniej na naszej trasie wychodni „Skałki z krzyżem”, na którą wejść można poprzez wąską, ciasną szczelinę. Z góry roztacza się panorama na Ciężkowice i Dolinę Białej, a w głębi najbardziej na północ wysuniętą część Pogórza Rożnowskiego, Pasmo Wału i Lubinki.
Obrazek

Idąc dalej szlakiem niebieskim biegnącym w kierunku Rzepiennika Strzyżewskiego dochodzimy do pomnika przyrody nieożywionej – Jar „Wodospad”. Zaliczany do największych atrakcji turystycznych okolic Ciężkowic, leży już poza rezerwatem „Skamieniałe Miasto”. Schodząc szlakiem w dolinę, po przejściu przez mostek, należy odbić w prawo i przejść kilkanaście metrów pośród skał.
Popularnie nazywany „Wąwozem Czarownic”, przybiera postać głębokiej rozpadliny skalnej długiej na ponad 40 metrów i szerokiej do 4 metrów. Ograniczają go kilkunastometrowe ściany skalne z piaskowca ciężkowickiego, często w postaci nadwieszonych ambon. Wąwóz zakończony jest przewieszoną ścianą o wysokości 14 metrów, z której spływa potok tworząc wodospad. W okresie wczesnowiosennym powstaje dużych rozmiarów efektowny lodospad.

Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie trzech zespołów leśnych. Są to: kontynentalny bór mieszany jest zbiorowiskiem lasu sosnowo – dębowego stosunkowo ubogiego florystycznie, podgórska dąbrowa acydofilna i jodłowy bór mieszany. Występowanie wielu drzewostanów leśnych na terenie stosunkowo niewielkiej powierzchni stanowi o znacznej różnorodności florystycznej i fitosocjologicznej. Takie zróżnicowanie spowodowane jest różnorodnością warunków glebowych, a w efekcie znaczne zróżnicowanie gatunków roślin. Na obszarze rezerwatu stwierdzono występowanie 124 gatunków roślin naczyniowych (bez mchów, wątrobowców i porostów. Spośród nich, 16 gatunków objętych jest ochroną prawną (ZPKPwT, 2006). Ze względu na niewielką powierzchnię, znikomo wykształcone piętro podszytu oraz znaczną penetrację terenu przez turystów, wśród zamieszkujących rezerwat zwierząt brakuje gatunków zwierząt o dużych rozmiarach. Bogaty jest natomiast świat owadów i ptaków. Wśród bezkręgowców na uwagę zasługują barwne motyle, trzmiele, chrząszcze. Na terenie rezerwatu bardzo często obserwować można mrówki z rodzaju gmachówka. Występują w bardzo dużej ilości na skale „Ratusz”.

Bibliografia:
– Firlej Piotr: 2006 rok, praca magisterska pt. „Kierunki aktywizacji turystycznej Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego”, Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, Kraków.
– Iwanie R.: 1998 rok, „Tarnów i jego okolica w legendach”, wyd. Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie, Tarnów.
– Pulit F.: 1990 rok, „Dom w Ojczyźnie”, wyd. Fundacja Paderewskiego – Chicago, Tarnów – Kąśna Dolna.
– Wróbel S.: 1998 rok, „Ciężkowice. Dzieje miasta do końca XVIII wieku”, wyd. Urząd Miasta i Gminy Ciężkowice, Tarnów.

Opracowanie: Pogorza.PL

http://www.skamienialemiasto.pl/skamien ... ezerwacie/
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 11660
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 24
x 595
Podziękował: 22028 razy
Otrzymał podziękowanie: 18782 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 01 maja 2017, 19:34

Park Narodowy Gór Stołowych

https://www.youtube.com/watch?v=2C7e9V1mtG0

Opublikowany 1 maj 2017
Park Narodowy Gór Stołowych – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski, utworzony 16 września 1993.Park jest położony na terenie Sudetów Środkowych na północnym zachodzie ziemi kłodzkiej, przy granicy polsko‐czeskiej. Górami Stołowymi nazywana jest znajdująca się na terytorium Polski południowo‐zachodnia część rozległej, piaskowcowej płyty wypełniającej Nieckę Śródsudecką, pomiędzy Karkonoszami, a Górami Bystrzyckimi i Orlickimi. Czeski jej fragment nosi nazwę Broumovska vrchovina i również objęty jest ochroną. Najdalej wysunięta na północny zachód część po polskiej stronie nosi nazwę Zaworów
0 xAwatar użytkownika
św.anna
Posty: 1146
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 73
x 77
Podziękował: 2227 razy
Otrzymał podziękowanie: 2631 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: św.anna » niedziela 07 maja 2017, 13:45

Skałki Piekło pod Niekłaniem

Obrazek

Ponoć diabły pokutowały tu niegdyś za złe wykonywanie swoich obowiązków. Nocą miały odbywać swoje harce, odwalały kamienie i wdrapywały się na skały, które świeciły piekielnym blaskiem. Ze strachu przed czartami mieszkańcy opuścili pobliską leśną osadę. Tyle legenda. Ale skałki o fantastycznych kształtach w pobliżu Niekłania noszą dziś nazwę Piekło.
Rezerwat położony jest w północnym paśmie Gór Świętokrzyskich na Garbie Gielniowskim. Znajduje się on na zalesionym grzbiecie o wysokości 367 m n.p.m., można tam podziwiać ciągnące się prawie przez kilometr piękne formy skał piaskowcowych, które pod wpływem erozji przybrały malownicze kształty kominów, ambon, grzybów czy okapów. Ich wysokość dochodzi do 8 metrów. Dzięki przedziwnym kształtom skał, w szczelinach spotykana jest niezwykle rzadka paproć - zanokcica północna, roślina reliktowa schyłku epoki lodowcowej. Dziś bardzo trudno jest natrafić na ten gatunek, uznany za narażony na wyginięcie i umieszczony na czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Jeszcze przed drugą wojną światową była to paproć bujnie rosnąca wśród skał.
Rezerwat przyrody „Skałki Piekło pod Niekłaniem”, obejmujący powierzchnię 6,30 ha, został utworzony w 1959 r. w celu zachowania - oprócz osobliwych form skał piaskowcowych - także wspomnianej cennej paproci. Obszar rezerwatu, podobnie jak Garb Gielniowski, zbudowany jest z utworów górnego triasu i dolnej jury: piaskowców i iłołupków. W okolicy znajduje się wywierzysko o nazwie Biały Stok, źródło będące początkiem rzeki Kamiennej.
W rezerwacie natrafić można na dwa zespoły leśne: szczytowe partie zajmuje bór sosnowy (spotkać można nawet 200-letnie okazy), a niższe rejony - mieszany bór sosnowodębowy. Lasy te dawały schronienie powstańcom styczniowym z oddziału Dionizego Czachowskiego, zaś w 1944 roku było to jedno z miejsc koncentracji oddziałów Armii Krajowej w ramach akcji „Burza”.
Wśród gatunków runa leśnego rosną w rezerwacie m.in. widłaki, paproć zwyczajna, borówka czarna, borówka brusznica, konwalia majowa Na jego terenie bogato prezentuje się fauna płazów: żaba moczarowa, żaba trawna, rzekotka drzewna, ropucha szara, traszki oraz gadów: jaszczurki (zwinka i żyworodna), padalec zwyczajny i żmija zygzakowata, na którą należy szczególnie uważać w gorące dni.
"Skałki Piekło pod Niekłaniem" uznane są za najpiękniejszy rezerwat przyrody nieożywionej w województwie świętokrzyskim.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

http://www.mojeswietokrzyskie.pl/natura ... nieklaniem
http://telezbyszek44.pl/Rezerwat--"Skałki-Piekło"-oraz-rezerwat-"Gagaty-Sołtykowskie".php
http://swietokrzyskie.org.pl/warto-zoba ... nieklaniem
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 11660
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 24
x 595
Podziękował: 22028 razy
Otrzymał podziękowanie: 18782 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 12 sty 2019, 23:34

Tatry Wysokie

https://www.youtube.com/watch?v=ofX-fPRNjWw

Opublikowany 11 wrz 2017

Tatry GIEWONT bez turystów.

https://www.youtube.com/watch?v=Wu7rsxg8q_s

Opublikowany 17 sie 2018
Przede mną wyprawa na Giewont. Jak się okazuje jestem sam w Tatrach.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 11660
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 24
x 595
Podziękował: 22028 razy
Otrzymał podziękowanie: 18782 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 16 mar 2019, 21:25

Tatry Wysokie - Kozi Wierch z Doliny 5 Stawów Polskich 12.06.2018

https://www.youtube.com/watch?v=xtjhFYmOeFU

Opublikowany 10 lip 2018
Kolejny dzień wycieczki. Tym razem zaczynamy prawdziwą tatrzańską zabawę. Przenosimy się ze spokojnych Tatr Zachodnich gdzie odwiedziliśmy Dolinę Lejową, Kościeliską, Chochołowską oraz Strążyską do Tatr Wysokich. Zaczynałem z Pal. Białczańskiej. Przelotowe burze zmusiły mnie do licznych postojów. Niedaleko Nowej Roztoki dołączam do innej grupy, która tego dnia również chciała zdobyć Kozi Wierch. Po burzach zaczeło przygrzewać. Bardzo dobrze wykorzystaliśmy ten czas i na szczycie Koziego zameldowaliśmy się koło 11-12. Niedaleko schroniska w D5SP złapał nas deszcz, który towarzyszył nam prawie do Wodogrzmotów.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 11660
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 24
x 595
Podziękował: 22028 razy
Otrzymał podziękowanie: 18782 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 22 kwie 2019, 21:57

Wieprz (Wisła) - SPŁYW PONTONOWY (kajakowy) - koło m. Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy, Dęblin

https://www.youtube.com/watch?v=3tOcdZEjkpg

Opublikowany 24 cze 2016
Spływ pontonowy po dzikiej rzece. Połowy ryb, biwak i ognisko. Rzeka Wieprz należy do jednych z najdzikszych rzek w Polsce. Znajduje się tutaj ostoja rzadkich ptaków oraz jest oazą dla roślin kserotermicznych.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 11660
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 24
x 595
Podziękował: 22028 razy
Otrzymał podziękowanie: 18782 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 01 wrz 2019, 23:07

Szlak ORLICH GNIAZD - CIEKAWOSTKI

https://www.youtube.com/watch?v=1rNdmswlwzo

Opublikowany 30 sie 2019
W tym odcinku dowiecie się kilku ciekawostek o szlaku Orlich Gniazd i o Ojcowskim Parku Narodowym.


Ojcowski Park Narodowy - co WARTO ZOBACZYĆ w OPN

https://www.youtube.com/watch?v=g83Yp9bw4rg

Opublikowany 1 wrz 2019
Druga część wyprawy Szlakiem Orlich Gniazd. Idziemy przez Ojcowski Park Narodowy i szukamy bardzo ciekawych miejsc w pobliżu czerwonego szlaku.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 11660
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 24
x 595
Podziękował: 22028 razy
Otrzymał podziękowanie: 18782 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 05 wrz 2019, 21:35

NAJCIEKAWSZE MIEJSCA W POLSCE

https://www.youtube.com/watch?v=Ou_fJzRBCQ4

Opublikowany 5 wrz 2019
Co warto zobaczyć w Polsce? Jakie są najciekawsze dla człowieka miejsca w Polsce do odwiedzenia. Kolejna część naszej wyprawy przez Szlak Orlich Gniazd.

W okolicy możemy spotkać następujące miejsca: Dolina Racławki, Szklarki, Bolechowicka, Krzeszowice, Ojcowski Park Narodowy, Grota Łokietka, Jaskinia Ciemna, Maczuga Herkulesa, Zamek w Pieskowej Skale, Pieskowa Skała, Dolina Eliaszówki, Racławice, Radwanowice, Częstochowa, Jasna Góra, Kielce, Świętokrzyskie, Katowice, Zabierzów, Kraków, Wieliczka, kopalnia, kamieniołomy, Klasztor Karmelitów, Diabelski Most, Dolina Kobylańska, Wierzchowska, Jaskinia Małotowa, Łabajowa, Igła Deotymy, Jura Krakowsko - Częstochowska, Wyżyna Krakowsko - Częstochowska, kras, Dolinki Krakowskie, Zamek Tenczyn, Zamek w Rudnie - to nieliczne punkty, które znajdziemy w okolicy Jaskini Żarskiej.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 11660
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 24
x 595
Podziękował: 22028 razy
Otrzymał podziękowanie: 18782 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 08 wrz 2019, 23:42

Szlak Orlich Gniazd - JAK TAM JEST?

https://www.youtube.com/watch?v=wgN2BvMSGts&app=desktop

Opublikowany 8 wrz 2019
Sprawdziliśmy to na własnej skórze!!! Jak faktycznie wygląda Szlak Orlich Gniazd, który prowadzi po Jurze Krakowsko - Częstochowskiej od Krakowa do Częstochowy?
1 xAwatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 9415
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 656
x 183
Podziękował: 8177 razy
Otrzymał podziękowanie: 13908 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: songo70 » poniedziałek 09 wrz 2019, 08:19

jedno z najpiekniejszych i czarujących przyrodą miejsc w Polsce
http://karmelczerna.pl/portfolio-item/d ... liaszowki/

Dolina Eliaszówki
Rezerwat

Rezerwat przyrody „ Dolina Eliaszówki” powstał w roku 1989 i zajmuje powierzchnię ok. 110 ha. Znajduje się u podnóża klasztoru Karmelitów bosych w Czernej i ciągnie się dnem doliny o stromych zboczach wzdłuż potoku Eliaszówka, od którego bierze nazwę.

Został utworzony w celu ochrony zespołu buczyny karpackiej i ciepłolubnej, lasu grądowego i łęgu olszowo-jesiononowego, a także wapiennych ostańców skalnych o ciekawych formach.

Na terenie rezerwatu zobaczymy kwitnące na wiosnę: żywiec gruczołowaty, złoć żółta, zawilec gajowy, marzanka, wonna, lepiężnik biały. Spotkamy także narecznicę samczą, przetacznik górski, paprotnik kolczasty, tojad mołdawski, parzydło leśne, żywiec dziewięciolistny i inne.

Płynący potok wije się wśród drzew, tworząc miejscami niewielkie rozlewiska, kaskady i małe wodospady.

Na stromych wapiennych zboczach znajdują się interesujące groty św. Hilariona i św. Onufrego, które może zwiedzić każdy, a także jaskinie: Pod Bukami i Gorenicka, dostępne dla wytrawnych grotołazów. Dużym zainteresowaniem turystów cieszą się również źródła: św. Eliasza ponoć lecznicze z cembrowiną w kształcie serca, św. Elizeusza i św. Józefa.

Wszelkie ślady ludzkiej działalności na terenie rezerwatu związane są z założonym w XVII w. pustelniczym klasztorem karmelitów bosych p.w. Św. Eliasza. Wzniesiony na zboczach doliny erem, ufundowany przez Agnieszkę Firlejową z Tenczyńskich wojewodzinę krakowską, obejmował teren 80 ha i był niedostępny dla osób postronnych. W XIX w. klasztor zmienił swój charakter. Obecnie większa część dawnego eremu wchodzi w skład rezerwatu. Zaś po „wielkiej klauzurze” pozostały rozrzucone po lesie fragmenty murów, pustelni, w których przed wiekami mieszkali pustelnicy, monumentalnego mostu eremickiego łączącego klasztorne wzgórze z miejscowością Siedlec, która stanowiła uposażenie klasztoru oraz fragmenty furty zwanej siedlecką. Wszystko to pięknie się komponuje z krajobrazem doliny.

Dnem doliny poprowadzono drogę asfaltowa łącząca Czerną z Gorenicami, dzięki czemu miejsce nadaje się na wycieczki piesze i rowerowe. W celu udogodnienia zwiedzania rezerwat jest poprzecinany szlakami turystycznymi pieszymi, rowerowymi i szlakiem Nordic Walking.

Rezerwat był planem filmowym kilku produkcji fabularnych i dokumentalnych.
czerna.jpg
czerna.jpg (105.91 KiB) Przejrzano 160 razy
0 x


panta rhei


Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 11660
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 24
x 595
Podziękował: 22028 razy
Otrzymał podziękowanie: 18782 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 11 wrz 2019, 21:57

Opuszczony Szlak Orlich Gniazd w Polsce

https://www.youtube.com/watch?v=QtifSLLNNtg

Opublikowany 11 wrz 2019
Tak wygląda opuszczony Szlak Orlich Gniazd w Polsce. Przez cały dzień nie spotkaliśmy nikogo (w środku sezonu urlopowego). Tak w rzeczywistości jest na tym szlaku.
0 xAwatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 9415
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 656
x 183
Podziękował: 8177 razy
Otrzymał podziękowanie: 13908 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: songo70 » czwartek 12 wrz 2019, 02:43

polecam zamek w Ogrodzieńcu, pomimo że płatny już od lat, rzadko jest tak pusto:
https://www.zamek-ogrodzieniec.pl/index ... rcia-birow
0 x


panta rhei

ODPOWIEDZ