Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Kwiaty w domu i ogrodzie

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Kwiaty w domu i ogrodzie

Nieprzeczytany post autor: abcd » niedziela 31 lip 2016, 11:07

MAŁGORZATA SZYMCZYKIEWICZ pisze:Kocimiętka, trytoma groniasta, trzykrotka. 12 kwiatów na całe lato
23.08.2012 13:54

Każdy marzy o ogrodzie pełnym kwiatów przez cały sezon. Okazuje się, że są rośliny, które ułatwiają uzyskanie takiego efektu


Rośliny kwitnące całe lato

Obrazek Fot. Małgorzata Dyrska

Najdłużej i najwytrwalej kwitną rośliny sezonowe potocznie nazywane rabatówką, np. pelargonie, begonie, aksamitki czy petunie. Niestety, są to przeważnie gatunki jednoroczne lub wieloletnie, ale niezimujące w gruncie, więc trzeba je co roku sadzić na nowo. Zwykle nie mamy na to wystarczającej ilości czasu, a i koszty są przy tym niemałe.

Na szczęście jest trochę bylin, które wydają kwiaty nieprzerwanie przez kilka miesięcy. Znajdziemy pośród nich zarówno gatunki na miejsca słoneczne, jak i do cienia, tworzące okazałe kępy lub o niewielkich rozmiarach. Dobierając do nich długo kwitnące krzewy, możemy założyć naprawdę atrakcyjną rabatę


KOCIMIĘTKA FAASSENA (NEPETA FAASSENII)

Obrazek Fot. Ziemowit Wardecki

Roślina o popielatych liściach i lawendowych kwiatach. Jej kępy osiągają 50 cm wysokości. Kwitnie od maja do września. Lubi miejsca słoneczne, znosi niedobory wody i nie potrzebuje żyznej ziemi.

KRWAWNIK POSPOLITY (ACHILLEA MILLEFOLIUM)

Obrazek Fot. Tomek Ciesielski Tomek Ciesielski / bankfoto.net

Kępy jego barwnych odmian ogrodowych osiągają nawet 80 cm wysokości. Kwiaty mogą być kremowe, różowe, pomarańczowe lub czerwone. Krwawnik pospolity kwitnie od czerwca do października. Lubi miejsca słoneczne i nie ma wielkich wymagań co do podłoża.

BODZISZEK CZERWONY (GERANIUM SANGUINEUM)

Obrazek Fot. Ziemowit Wardecki

Kępy tego gatunku bodziszka osiągają 30-40 cm wysokości. Kwiaty w zależności od odmiany mogą być białe lub karminowoczerwone. Pojawiają się od maja do września. Lubi stanowisko słoneczne i ma małe wymagania glebowe.

TRYTOMA GRONIASTA (KNIPHOFIA UVARIA)

Obrazek FOT. SZKOLKA DOBRE POLE

Tworzy kępy trawiastych liści, nad którymi od czerwca do września
pojawiają się kłosowate kwiatostany w kolorze pomarańczowo-żółtym osiągające metr wysokości. Wymaga stanowiska słonecznego i żyznej gleby. Na zimę trzeba ją okrywać.


TOJEŚĆ KROPKOWANA (LYSIMACHIA PUNCTATA)

Obrazek Fot. Olga Mikhalkina / Shutterstock

Tworzy gęste kępy długich, żółtych kwiatostanów osiągające 80 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do września. Lubi stanowisko słoneczne i nie wymaga specjalnej gleby, ale lubi wilgoć. Ma też odmianę 'Alexander' o biało obrzeżonych liściach (z prawej).

Obrazek Fot. Olga Mikhalkina / Shutterstock

TRZYKROTKA ANDERSONA (TRADESCANTIA ANDERSONIANA)

Obrazek Fot. Flora Press/The Garden Collectio Flora Press

Tworzy kępy trawiastych liści o wysokości 60 cm. Kwiaty może mieć niebieskie, różowe lub białe. Pojawiają się od maja do września, ale niestety zamykają się w pochmurne dni. Lubi miejsca słoneczne i żyzną, lekko wilgotną glebę.

WIESIOŁEK MISSOURYJSKI (OENOTHERA MISSOURIENSIS)

Obrazek Fot. Wikipedia

Ma pokładające się pędy, więc jego wysokość nie przekracza 30 cm. Żółte kwiaty o średnicy 12 cm pojawiają się od czerwca do września; otwierają się wieczorem. Lubi słoneczne stanowiska i przepuszczalną glebę.

LIATRA KŁOSOWA (LIATRIS SPICATA)

Obrazek Fot. John Czenke / Shutterstock

Ma wąskie liście i różowe lub białe kwiaty pojawiające się od lipca do września. Osiąga 70 cm wysokości. Lubi słońce i wilgoć.

NACHYŁEK WIELKOKWIATOWY (COREOPSIS GRANDIFLORA)

Obrazek Fot. dinadesign / Shutterstock

Tworzy kępy o wysokości 80 cm. Żółte kwiaty, pełne lub półpełne, pojawiają się od czerwca do października. Lubi miejsca słoneczne i nie wymaga specjalnego podłoża.

SŁONECZNICZEK SZORSTKI (HELIOPSIS SCABRA)

Obrazek Fot. Małgorzata Dyrska

Może wyrastać do wysokości 1,5 m. Tworzy okazałe kępy, od czerwca do października pokryte żółtymi kwiatami o średnicy 6-8 cm. Lubi miejsca słoneczne i żyzną glebę, choć znosi też gorsze warunki - osiąga wtedy nieco mniejsze rozmiary.

ZAWCIĄG NADMORSKI (ARMERIA MARITIMA)

Obrazek Fot. Richard Griffin / Shutterstock)

Niewielka zimozielona roślina osiągająca 10 cm wysokości. Tworzy kępy wąskich liści, nad którymi od maja do października pojawiają się kuliste kwiatostany o średnicy 1,5 cm w odcieniach różu, umieszczone na pędach długości 20 cm. Lubi miejsca słoneczne i rośnie nawet na ubogiej glebie.

GŁOWIENKA WEBBA (PRUNELLA WEBBIANA)

Obrazek Fot. Paweł Słomczynski / AG

Osiąga 20 cm wysokości. Pokłada się po ziemi, a jej kępy okrywają się od czerwca do października karminoworóżowymi kwiatami. Lubi półcień i niezbyt żyzną glebę.

INNE BYLINY DŁUGO KWITNĄCE

Obrazek Fot. Martina Osmy / Shutterstock

Anafalis perłowy (VII-IX)

Aster nowoangielski (VIII-X) bodziszek himalajski (V-VII)

Chaber białawy (VI-VIII)

Dzwonek drobny (VI-VIII)

Dzwonek skupiony (VI-VIII)

Floks wiechowaty (VII-IX)

Gajowiec żółty (IV-VII)

Goździk kropkowany (VI-IX)

Kołotocznik wierzbolistny (VI-IX)

Krwawnik kichawiec (VII-IX)

Lebiodka pospolita (VII-IX)

Poziomkówka indyjska (VI-IX)

Serduszka 'King of Hearts' (VI-IX)

Wielosił błękitny (VI-VIII)

Ukwap dwupienny (V-VII) zawilec japoński (VIII-X)

Złocień 'Snow Lady' (VI-IX)

Budleja (VII-IX)

Dziurawiec 'Hidcote' (VI-X)

Guzikowiec (VII-IX)

Hortensja bukietowa (VII-X)

Ketmia syryjska (VI-X)

Lawenda (VII-IX)

Perowskia (VII-IX)

Pięciornik (VI-X)

Czy wiesz, że...

Regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów znacznie wydłuża okres zawiązywania się kwiatów.
http://ladnydom.pl/Ogrody/56,113385,122 ... to,,1.html
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Re: Kwiaty w domu i ogrodzie

Nieprzeczytany post autor: abcd » niedziela 31 lip 2016, 12:09

Alicja Gawryś pisze:Storczyk Dendrobium: uprawa w domu. Jak pielęgnować storczyki?
21.01.2015 14:30

Obrazek Dendrobium polyanthum kwitnie wyjątkowo obficie. (Fot. Wojciech Kindlarski)

Obrazek Fot. Shutterstock
Dendrobium thyrsiflorum ma kwiaty podobne do żonkili.

Obrazek Fot. Shutterstock
Dendrobium farmerii rosnące w ażurowym pojemniku.

Obrazek Fot. Grażyna Siemińska
Dendrobium harveyanum ma zabawne "rzęski".

Obrazek Fot. Shutterstock
Dendrobium mieszańcowe z białą warżką.

Lubisz Storczyki? Znudził Ci się falenopsis? Może warto poznać Dendrobium - ma niewielkie wymagania i obficie kwitnie.

Wśród około 1000 gatunków, jakie obejmuje ten rodzaj botaniczny, istnieje spora różnorodność barw, kształtów i wielkości kwiatów. W naturze dendrobia występują w Indiach, na Sri Lance, w Japonii, Nowej Zelandii i na wielu wyspach Pacyfiku. Z tamtych regionów od dawna sprowadzane są do nas cięte kwiatostany Dendrobium polyanthum, ale ostatnio pojawiły się też gatunki przeznaczone do uprawy w doniczkach, jak np. popularne białe Dendrobium nobile. Cechą charakterystyczną dendrobium są wzniesione pseudobulwy podobne do grubych, segmentowanych łodyg. W domu rośliny te uprawiamy w miejscach dobrze oświetlonych (latem z dala od silnego słońca), w temp. ok. 22°C, a podczas okresu spoczynku 12-14°C. Ważny jest też stały dostęp świeżego powietrza.

Rodzaj ten należy do najliczniejszych (ponad 1,2 tys. gatunków) w rodzinie storczykowatych (Orchidaceae). Wszystkie gatunki są epifitami, występującymi w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Pochodzą głównie z Azji i wysp Pacyfiku.

Gatunki i odmiany

Efektowne kwiaty zebrane są w grona i osadzone na wierzchołku długiego pędu. Każdy z nich zbudowany jest z okółka zewnętrznego składającego się z trzech działek kielicha i okółka wewnętrznego mającego trzy płatki korony. Środkowy płatek korony, zwany warżką, najczęściej jest większy i ma inny kształt. Często jest opatrzony u nasady workowatym uwypukleniem zwanym ostrogą. Może być ona krótka lub długa, gruba lub cienka, tępa lub ostra - jej kształt pomaga w oznaczaniu gatunków. Ma też za zadanie zwabiać owady.

Kwiatostany dendrobium ze względu na pochodzenie zwane są potocznie tajlandami, bo większość na giełdy europejskie jest sprowadzana właśnie z Tajlandii. Kwitną tam od późnej zimy aż do wczesnego lata.

Najbardziej znane gatunki: Dendrobium phalaenopsis, D. aphyllum (syn. D. pierardii), D. chrysotoxum, D. infundibulum, D. nobile

Zbiór i przechowywanie

Kwiaty dendrobium ścinane są dopiero w kilka dni po ich całkowitym rozwinięciu, najczęściej trzy-cztery dni po otwarciu pąków (tylko szczytowe kwiaty pozostają w pąkach). Dzięki temu ich trwałość jest znacznie dłuższa, sięgająca nawet kilku tygodni (dwa-cztery). Ponieważ gatunek ten jest bardzo wrażliwy na etylen, zaleca się 24-godzinne kondycjonowanie w roztworze Chrysal-AVB. Preparat ten zapobiega ujemnemu wpływowi gazu na trwałość i dekoracyjność kwiatów.

Następnie końce pędów umieszcza się w fiolkach z odżywką i pakuje kwiaty po 48 sztuk w tekturowe pudła lub wiąże w pęczki po dziesięć sztuk.

Dendrobium można przechowywać w wodzie, w temperaturze 5-7oC przez około dwa tygodnie.

W kwiaciarni

Zaraz po przywiezieniu storczyki należy wyjąć z kartonu i zdjąć folię.

Nie ma konieczności zdejmowania fiolki, jeśli jest ona pełna, a storczyki nie będą w najbliższym czasie stosowane. Jest to najwygodniejsza forma przechowania kwiatów. Można również wstawić je bezpośrednio do wazonu z wodą, pamiętając o uprzednim podcięciu końców łodyg. Używamy do tego ostrego noża.

Do przedłużania trwałości kwiatów należy zastosować Chrysal Proffesional, który hamuje rozwój bakterii, zapewnia kwiatom dostęp do składników odżywczych oraz poprawia rozwój pąków i ich wybarwienie. Kwiaty w roztworze tego preparatu mogą stać od dwóch do siedmiu dni. Roztwór należy regularnie sprawdzać. Jeżeli stanie się mętny, to wymienić go na nowy, nie zapominając o dokładnym umyciu naczynia. Jak najczęściej (przy każdej wymianie wody lub pożywki) przycinamy końce pędów.

Kwiatostany dendrobium trzymamy w temperaturze 10-13oC.

Zastosowanie

Storczyki są niezwykle oryginalnymi i jednocześnie bardzo trwałymi kwiatami, dlatego można je wykorzystać właściwie we wszystkich typach aranżacji. Długo zachowują świeżość, co rekompensuje ich wysoką cenę. Gatunki i odmiany o drobnych kwiatach, w jasnych, pastelowych barwach stosuje się w bukietach i wiązankach ślubnych. Efektownie wyglądają pojedyncze kwiaty "zawieszone" w delikatnych plecionkach z ozdobnego drutu czy rattanu. Choć dendrobium wykazuje wysoką wytrzymałość bez dostępu do wody (jeden-dwa dni), jednak można je dodatkowo zabezpieczyć, np. końce łodyżek zawoskować lub owinąć taśmą florystyczną.

Pędy storczyka umieszczone w szklanych probówkach dekoracyjnie wyglądają podwieszone na drucikach i umocowane do dużej konstrukcji.

Dendrobium można łączyć z innymi roślinami, np. z różami, liliami, goździkami i ciekawymi dodatkami zieleni. Do niewielkich kompozycji i przypinek wykorzystuje się pojedyncze kwiaty z kwiatostanu. Z dendrobium często wykonywane są wiązanki okolicznościowe w ręku, a także kosze kwiatowe i duże aranżacje do dekoracji wystaw i bankietów. Storczyki z tego rodzaju można również wykorzystać w wiązankach i wieńcach pogrzebowych.
http://ladnydom.pl/Ogrody/1,113393,1728 ... nowac.html
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Re: Kwiaty w domu i ogrodzie

Nieprzeczytany post autor: abcd » sobota 06 sie 2016, 10:06

poradnikogrodniczy.pl pisze:Zimowit jesienny - uprawa, odmiany, rozmnażanie

Zimowit jesienny (Colchicum autumnale) to jeden z najpóźniej kwitnących kwiatów cebulowych i z tego względu wart posadzenia na ogrodowej rabacie. Zakwitając we wrześniu przypomina o końcu lata i stanowi ozdobę ogrodu u progu jesieni. Warunki jego uprawy nieco różnią się od innych kwiatów cebulowych sadzonych jesienią, dlatego warto szczegółowo zapoznać się z wymaganiami tej rośliny. Oto sekrety uprawy zimowitów i najczęściej popełniane błędy, których warto uniknąć.

Obrazek Zimowit jesienny

Zimowit jesienny - odmiany ogrodowe

Zimowit jesienny
to roślina należąca do rodziny zimowitowatych (Colchicaceae). Naturalne siedliska tego gatunku znajdują się w Europie, a w Polsce najczęściej w niższych partiach gór, na wilgotnych łąkach oraz w widnych lasach. Jest on u nas gatunkiem chronionym, a jego liczebność stale się zmniejsza na skutek zbierania do celów leczniczych, a także osuszania i zaorywania łąk. Dlatego też w żadnym wypadku bulw zimowitów do ogrodu nie wolno pozyskiwać z siedlisk naturalnych. W sprzedaży zaś można spotkać wiele ciekawych ogrodowych odmian zimowitów o różnym zabarwieniu kwiatów.

Kwiaty zimowitów są lejkowate, złożone z 6 listków okwiatu o długości do 6 cm, z długą wąską rurką, wydłużającą się w miarę kwitnienia. W sprzedaży można spotkać odmiany do uprawy ogrodowej o kwiatach białych (odmiana 'Album' o kwiatach drobnych oraz pełnokwiatowa 'Albiplenum'), a także o kwiatach w odcieniach różu, fioletu i purpury (odmiany 'Lilac Wonder', 'Herald', 'Plenum', 'Rubrum'). Wyglądem nieco przypominają kwiaty krokusów i są często z nimi mylone. Jednak cykl życiowy tych roslin jest zupełnie inny. Zimowity zakwitają jesienią, w naszym klimacie zazwyczaj we wrześniu. Czasem zdarza się też kwitnienie wiosenne, jest ono jednak rzadkością. Liście zaś pojawiają się wiosną i zasychają z początkiem lata. Z jednej bulwy wyrasta od 3 do 8 szerokolancetowatych, ciemnozielonych liści.

Uprawa zimowita jesiennego

Bulwy zimowita jesiennego
są zazwyczaj oferowane jako kwiaty cebulowe do sadzenia jesienią. Jednak o ich zakupie i posadzeniu warto pomyśleć nieco wcześniej niż we wrześniu czy październiku. Otóż warunki uprawy zimowitów w ogrodzie są ściśle związane z cyklem życiowym tej rośliny, a ten jest nieco inny niż większości roślin cebulowych sadzonych jesienią. Jak wspomniałem, w naszym klimacie zimowit jesienny zakwita we wrześniu i wówczas pojawiają się jedynie łodygi i kwiaty tej rośliny. Liście zaś pojawiają się wiosną i można je obserwować do początków lata. Sadzenie bulw zimowita powinno zaś się przeprowadzić na około miesiąc przed terminem kwitnięcia, czyli najlepiej w sierpniu. Bulwy zimowitów kupujmy zatem jak najwcześniej, gdy tylko w sklepach ogrodniczych pojawi się jesienna oferta kwiatów cebulowych, a z ich sadzeniem nie zwlekajmy.

Bulwy zimowitów są owalne, pokryte suchą, brązową łuską, dość duże. Sadzi się je na głębokości równej trzykrotności średnicy cebuli, co zazwyczaj wypada na głębokości kilkunastu centymetrów. Stanowisko uprawy zimowita powinno być w pełni słoneczne do bardzo lekko półcienistego, zaś ziemia do uprawy zimowitów powinna być żyzna i przepuszczalna. Należy jednak dbać aby nadmiernie nie przesychała (w środowisku naturalnym roślina występuje na glebach wilgotnych). Zimowit jesienny najlepiej rośnie na glebach o odczynie obojętnym do lekko zasadowego. Nawożenie przeprowadza się w okresie rozwoju liści, czyli wiosną. Najlepiej wybrać nawóz wieloskładnikowy, uniwersalny lub naturalnego pochodzenia kompost.

Zimowity najlepiej prezentują się posadzone w grupach. Rozstawa pomiędzy bulwami powinna wynosić od kilkunastu do maksymalnie 20 cm. Najlepiej rośliny te sadzić na tle trawnika, na obrzeżu rabaty, na skalniaku lub wśród krzewów płożących. Ładnie prezentują się pomiędzy kępkami traw ozdobnych.

Rozmnażanie zimowitów

Zimowity rozmnaża się głównie poprzez oddzielenie bulw przybyszowych od bulwy matecznej. W tym celu bulwy wykopuje się gdy liście zaschną, co zazwyczaj ma miejsce w czerwcu lub lipcu. Można je też rozmnażać z nasion, co jednak jest trudne i w uprawie amatorskiej niepraktykowane.

Uwaga - zimowit jest trujący!

Cała roślina jak i jej nasiona są trujące za sprawą zawartej w nich kolchicyny. Po kilku godzinach od spożycia pojawiają się takie objawy jak drętwienie i pieczenie w ustach, wymioty, biegunka oraz trudności w przełykaniu i oddychaniu, prowadzące stopniowo do paraliżu i śmierci. Spożycie już kilku gram nasion zimowita jesiennego może być dla człowieka śmiertelne. Dlatego z uprawy zimowitów lepiej zrezygnować gdy mamy małe dzieci lub z ogrodu korzystają zwierzęta domowe.
http://poradnikogrodniczy.pl/zimowit-jesienny.php
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Re: Kwiaty w domu i ogrodzie

Nieprzeczytany post autor: abcd » sobota 06 sie 2016, 10:46

Ewa Łuczak pisze:Glicynia, Wisteria sinensis 'Prolific'
25.05.2012 17:09

Obrazek

Pochodząca z Chin glicynia należy do pnączy, które podczas kwitnienia nie mają sobie równych. Malowniczo zwisające, długie, lila-niebieskie, i do tego słodko pachnące, kwiatostany przyciągają uwagę, zachęcają do zatrzymania się i podziwiania tej pięknej rośliny.

Wygląd

Odmiana 'Prolific' została wyhodowana w Holandii. Jest to wieloletnie, silne, drewniejące pnącze, które rocznie przyrasta o 1-2 metry. Młode pędy owijają się ściśle wokół podpór w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, zupełnie odwrotnie, niż w przypadku bardzo podobnego gatunku - glicynii kwiecistej, a następnie rozwijają liście. Liście glicynii chińskiej składają się zwykle z 11 owalnych, całobrzegich listków, całe liście mają od 25- do 30 cm długości, są ciemnozielone i zdrowe. Młode listki są zwykle lekko brązowe i delikatnie owłosione. Na początku maja, jeszcze przed lub wraz z rozwojem liści, na pędach pojawiają się licznie jasnofioletowo-niebieskie, motylkowate kwiaty. Pojedyncze kwiaty mają około 2,5 cm długości i są zebrane w długie, groniaste kwiatostany mierzące do 30 cm długości. Nieliczne kwiaty mogą pojawić się ponownie w sierpniu. W sprzyjających warunkach rośliny zawiązują owoce - grube, zwisające strąki, w których znajdują się nasiona.

Wymagania

System korzeniowy glicynii jest bardzo silny i dobrze rozbudowany, dlatego pnącze właściwie nie wymaga podlewania, poza wyjątkowo długimi okresami suszy. Stanowisko do uprawy glicynii powinno być osłonięte, ciepłe i słoneczne, gleba przepuszczalna, umiarkowanie żyzna i średnio wilgotna. Przy zakupie roślin najlepiej wybierać egzemplarze rozmnażane przez sadzonkowanie - wówczas wszystkie pojawiające się odrosty należą do tej samej odmiany. Odrosty wyrastające z podkładek roślin uzyskiwanych za pomocą szczepienia mogą łatwo zagłuszyć odmianę szlachetną. Należy unikać także zakupu pnączy rozmnażanych z siewu, gdyż zakwitają one nieraz dopiero po 8-12 lat uprawy. Przez okres pierwszych dwuch lat po posadzeniu glicynii należy zapewnić jej staranną opiekę, trzeba ją regularnie podlewać, wiosną nawozić oraz osłaniać na zimę. W ostre zimy pędy mogą przemarzać, jednak roślina łatwo odbija z korzeni. Po 2-3 latach od posadzenia, na przełomie lipca i sierpnia, warto pnącze silnie przyciąć nad czwartym liściem tegorocznych przyrostów, co pozwoli przyspieszyć zawiązywanie się pąków kwiatowych.

Co jeszcze warto wiedzieć

Wisteria sinensis 'Prolific' jest jedną z najszybciej zakwitających glicynii, pierwsze kwiaty mogą pojawić się już w 2-3 roku od posadzenia. Najlepiej przygotować dla niej specjalne, mocne podpory, po których będzie się pięła. Mogą to być drewniane kratownice, przykręcane do ścian budynków od strony południowej, pergole, trejaże, altany czy metalowe konstrukcje w formie bramek. Zbyt słabe podpory mogą ulec uszkodzeniom pod wpływem dużego ciężaru roślin lub zostać zgniecione przez owijające się pędy. Cierpliwi ogrodnicy mogą spróbować prowadzić glicynie w formie drzewka. Wymaga to systematycznego przycinania pojawiających się, długich pędów, ale uzyskany efekt jest wart tego wysiłku.

Więcej informacji w katalogach roślin:

www.katalogiroslin.pl
http://ladnydom.pl/Ogrody/1,113408,1180 ... apos_.html
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

AgaJaga
Posty: 140
Rejestracja: niedziela 21 lut 2016, 14:44
x 2
x 17
Podziękował: 280 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy

Re: Kwiaty w domu i ogrodzie

Nieprzeczytany post autor: AgaJaga » niedziela 14 sie 2016, 21:55

Z własnego doświadczenia mogę polecić Godecję, Azalie letnią. Jednoroczna, ale udaje się też zbieranie nasion. Z paczuszki kosztującej 2zł można wysiać całą rabatkę. Kwitnie nam nieustannie od początku wakacji do dziś. Bardzo ładna, często pytają nas o nią i komplementują. Nie ma dużych wymagań, słonko i trochę ziemi (niezbyt jałowej i niezbyt suchej). Nadaje się do bukietów. :P
Obrazek

Obrazek
0 x



Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Re: Kwiaty w domu i ogrodzie

Nieprzeczytany post autor: abcd » wtorek 17 sty 2017, 00:59

Obrazek
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

dzialka
Posty: 14
Rejestracja: wtorek 23 kwie 2019, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Kontakt:

Re: Kwiaty w domu i ogrodzie

Nieprzeczytany post autor: dzialka » piątek 10 maja 2019, 16:03

Polecam do ogrodu hortensję. W ostatnim czasie bije rekordy popularności i ma coraz więcej fanów. Rzeczywiście wygląda pięknie nawet na suche bukiety. Jest dosyć żarłoczna i dobrze jest podlewać ją gnojowicą + nawozy fosforowe. Pięknie wówczas kwitnie.
Obrazek
Załączniki
hortensja.jpg
hortensja.jpg (63.65 KiB) Przejrzano 8109 razy
0 x


Ciekawe blogi o ogrodach http://dzialka.bazafirmy.pl/ aktualne porady dla ogrodników i działkowców

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: Kwiaty w domu i ogrodzie

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » piątek 10 maja 2019, 18:44

Rzeczywiście hortensja pięknie kwitnie i wygląda ... we Francji.
Nasze nadmorskie wiatry tak dają jej w kość, że nawet w 1/10 nie przypomina tamtych z Francji, o kolorach nie mówiąc.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7741
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1419
x 406
Podziękował: 14175 razy
Otrzymał podziękowanie: 13801 razy

Re: Kwiaty w domu i ogrodzie

Nieprzeczytany post autor: chanell » niedziela 22 wrz 2019, 22:48

Wawelskie rabatki z kwiatami . Zdjęcia z dnia dzisiejszego :)

Obrazek

Obrazek
Michałki i motyle :)
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

greece1
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 01 gru 2019, 17:12
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Re: Kwiaty w domu i ogrodzie

Nieprzeczytany post autor: greece1 » niedziela 01 gru 2019, 17:21

blueray21 pisze:
piątek 10 maja 2019, 18:44
Rzeczywiście hortensja pięknie kwitnie i wygląda ... we Francji.
Nasze nadmorskie wiatry tak dają jej w kość, że nawet w 1/10 nie przypomina tamtych z Francji, o kolorach nie mówiąc.
Uwielbiam hortensje. A moje drugie lubione kwiaty to dalie. O takie: https://www.bilscy.info/dalie. Najbardziej podoba mi się Dalia pomponowa Franz Kafka. Bosko wygląda, jak puchata kuleczka!
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Kwiaty w domu i ogrodzie

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 12 lis 2020, 22:24

Przebudowa ogrodu odc. 4
12 lis 2020

https://www.youtube.com/watch?v=VoLmKAwhy8U

ogród na co dzień

Jako pierwszy stanął drewniany domek, który będzie miejscem dla wszystkich narzędzi, urządzeń, donic oraz pozostałych rzeczy potrzebnych w ogrodzie. Z zewnątrz jest już on praktycznie ukończony, ale w środku planujemy go jeszcze ocieplić. Zatem tutaj prace jeszcze się nie kończą.
Następnie rozpoczęliśmy pracę nad budową płotu i praca ta została ukończona. W komentarzach budzi on chyba największe kontrowersje. Zatem jeszcze kilka słów na jego temat. Płot ma wysokość taką, jaka jest dozwolona w przepisach dotyczących budowy ogrodzenia. Sąsiadów mamy wspaniałych i żyjemy z nimi w przyjacielskich relacjach. Zawsze możemy liczyć na ich pomoc, także przy przebudowie, którą się teraz zajmujemy.
Mimo wszystko, z racji tego, że prowadzimy bloga i często wychodzimy z kamerą do ogrodu postanowiliśmy zadbać o ich prywatność. Uważam, że moim obowiązkiem jest zadbać o to, żeby sąsiedzi czuli się swobodnie na swojej własnej posesji. Stąd decyzja o tak wysokim płocie. Dzięki temu możemy pracować i dzielić się z Wami nowymi postami ogrodniczymi bez przeszkód i wyrzutów sumienia, że przeszkadzamy innym.
Oprócz płotu, położony został również taras z płyt betonowych, a na nim stanęła szklarnia, czy też może oranżeria tudzież ogród zimowy, jak również pisano w komentarzach. Zamówiona przez internet ze strony Top Szklarnie została przez nas samodzielnie złożona i oszklona. Pracy z szybami obawiałam się najbardziej. Na szczęście okazało się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Bardzo pomocne były jednak przyssawki do szyb, w które zaopatrzył się mój mąż. Bez nich byłoby znacznie trudniej.
Na początek szyby z hartowanego szkła trafiły na dach. Były one największe i najcięższe, w tych pracach pomógł więc mężowi wujek. Z oszkleniem boków wystarczyła już moja pomoc. Mocowanie na taśmę do klejenia szkła okazało się stosunkowo szybkie i łatwe do wykonania. Dodatkowym zabezpieczeniem są tu listwy maskujące. I takim sposobem po kilku kolejnych dniach zabawy w budowę infrastruktury ogrodowej szklarnia jest oszklona i gotowa do tego, by z niej korzystać. Stanęły już w niej regały, szafka i stół roboczy. W związku z tym, że zapowiadane były nocne przymrozki, przeniosłam do niej także pelargonie i inne kompozycje tarasowe z wrażliwych na zimno roślin oraz cytrusy i oleandry. Teraz czekają na przygotowanie do zimowania, o czym opowiem w kolejnych odcinkach z cyklu „Balkony i Tarasy”.
Szklarnia będzie właśnie tym miejscem, gdzie rośliny będą zimowały. Muszę się jeszcze zaopatrzyć w termometr i wybrać sposób jej ogrzewania. Temperatura nie będzie w niej spadać poniżej 5 stopni Celsjusza. W takich warunkach rośliny śródziemnomorskie przejdą swój okres spoczynku i przeczekają do kolejnego sezonu. Wiosną będzie to miejsce przygotowywania rozsad. Pomidory, papryka, a także ciepłolubne kwiaty, które w ogrodzie mogą być sadzone dopiero w drugiej połowie maja, będą tu czekać na swój moment. Znajdzie się tu także miejsce dla dużych donic, w których planuję całą zimę uprawiać rzodkiewki, sałatę i inne rośliny warzywne na świeżą zieleninę. Ale najpierw czekają mnie porządki z tymi roślinami tarasowymi.
Ruszyły też prace z wytyczeniem rabat i grządek warzywnych. Ale one zapewne potrwają jeszcze jakiś czas. Dzień jest coraz krótszy, a temperatury coraz niższe, co niestety nie zachęca do długiej pracy w ogrodzie. Jedna grządka warzywna jest już jednak gotowa. Jej granice wyznaczają betonowe obrzeża, które kolorem i fakturą nawiązują do betonowego tarasu pod szklarnią. Obok będzie miejsce na niewielki zielnik, w którym będą rosły zioła wieloletnie: lubczyk, mięta, melisa, tymianek i szczypiorek. Pozostałe zioła jednoroczne zamierzam uprawiać w donicach, więc taka niewielka przestrzeń mi w tym wypadku wystarczy.
Pozostały nam jeszcze do wytyczenia dwie grządki warzywne, miejsce dla krzewów owocowych oraz ścieżki grysowe. Tymczasem idąc za ciosem postanowiliśmy przenieść się z pracami również do drugiej części ogrodu i powiększyć nasz taras łączący dom z trawnikiem. Będzie on z takich samych płyt betonowych Maxima marki Libet, z jakich zrobiony jest taras pod szklarnię. W trakcie 10 lat użytkowania ogrodu okazało się, że ten dotychczasowy był za mały. Z ledwością mieścił się na nim stół z 4 krzesłami, a jak dołożyliśmy do tego jeszcze parasol słoneczny lub leżak, to trudno było przejść. Teraz będzie znacznie więcej miejsca i możliwości aranżacji tej przestrzeni wypoczynku. Jednak to temat, którym zajmiemy się dopiero wiosną.
Na razie chcemy zdążyć z pracami ziemnymi, żeby w nowym sezonie było gdzie wysiewać warzywa i sadzić rośliny owocowe. Zapraszamy więc do oglądania kolejnego, prawdopodobnie już ostatniego odcinka z cyklu przebudowy części naszego ogrodu.
0 x



Awatar użytkownika
Mgławica NGC6960
Posty: 436
Rejestracja: niedziela 28 mar 2021, 07:44
x 6
x 19
Podziękował: 134 razy
Otrzymał podziękowanie: 569 razy

Re: Kwiaty w domu i ogrodzie

Nieprzeczytany post autor: Mgławica NGC6960 » poniedziałek 11 paź 2021, 09:54

O jesiennym ogrodzie opowie Dominik

https://www.youtube.com/watch?v=or_BRLtNTf4

Korzystam z jego porad.
0 x


Instynkt idzie, refleksja wędruje.
K.P.

Awatar użytkownika
Mgławica NGC6960
Posty: 436
Rejestracja: niedziela 28 mar 2021, 07:44
x 6
x 19
Podziękował: 134 razy
Otrzymał podziękowanie: 569 razy

Re: Kwiaty w domu i ogrodzie

Nieprzeczytany post autor: Mgławica NGC6960 » wtorek 19 paź 2021, 10:22

Dziś paproć
Paprotka w domu – co warto wiedzieć o uprawie i pielęgnacji paproci?

https://www.homebook.pl/artykuly/4901/p ... ji-paproci

Encyklopedia fantastyki
http://encyklopediafantastyki.pl/index. ... apro%C4%87
0 x


Instynkt idzie, refleksja wędruje.
K.P.

ODPOWIEDZ