Drodzy forumowicze i goście!

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Ekologiczna chemia w domu

baba
x 66

Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: baba » poniedziałek 31 mar 2014, 22:05

Proste domowe środki doskonałe do czyszczenia całego domu.

Po długiej zimie nadszedł czas na wiosenne porządki. Na nieszczęście wciąż powiększający się w domu arsenał środków czyszczących zawiera mnóstwo toksycznych związków, sztucznych barwników i substancji zapachowych. Niektóre z nich mogą zawierać nawet substancje wybielające, amoniak i kwasy. Substancje te mogą zanieczyszczać nasze powietrze w domu, a w konsekwencji prowadzić do podrażnienia oczu i płuc. Najbardziej narażone na ich działanie są nasze dzieci i domowe zwierzątka. Wiele tego typu środków zawiera dodatkowo zbyteczne substancje bakteriobójcze (pestycydy), a w konsekwencji ich używania bakterie mogą stać się silniejsze i bardziej odporne na antybiotyki.

Wszystkie dostępne w sklepach środki czyszczące sporo kosztują. Zrób więc swoje własne. Największe zanieczyszczenia i najtrudniejsze do usunięcia plamy możesz skutecznie usunąć przy pomocy sody oczyszczonej, boraksu, soku z cytryny i innych prostych środków, które z pewnością masz pod ręką.

Płytki i glazura.

Utrzymuj swoją łazienkę i płytki kuchenne w nieskazitelnej czystości za pomocą prostych środków czyszczących:

Soda oczyszczona i woda – brudną powierzchnię posyp sodą oczyszczoną, a następnie wyszoruj ją przy pomocy wilgotnej gąbki lub szmatki. Jeśli brud nie chce puścić, powierzchnię oprósz solą koszerną i mocno szorując, zetrzyj go.

Sok z cytryny lub ocet – będą pomocne, gdy masz trudne do usunięcia plamy, pleśń lub smugi tłuszczu. Spryskaj lub namocz plamy w occie lub soku z cytryny. Pozostaw to na kilka minut, a następnie wyszoruj je przy pomocy szczotki o twardym włosiu.

Dezynfekcja – zamiast kupować wybielacz w sklepie, zrób go samodzielnie. Zmieszaj ze sobą 2 szklanki wody, 3 łyżki mydła w płynie i 20 – 30 kropli olejku z drzewa herbacianego. To naprawdę proste!

Kuchnia

Pomieszczenie, w którym żywność jest przygotowywana, przechowywana i często też następuje w nim jej konsumpcja, powinno być pod szczególną kontrolą. Nieraz zdarzy się, że coś nam się wyleje, czy ukruszy – dzięki temu tworzymy podłoże do rozwoju i namnażania się szkodliwych drobnoustrojów.

Soda oczyszczona i woda – zabrudzoną powierzchnie oprósz sodą oczyszczoną, a następnie umyj ją przy pomocy wilgotnej gąbki lub szmatki. Bardziej uporczywe plamy usuniesz za pomocą mieszanki sody z wodą. Połącz ze sobą oba te składniki w odpowiednich ilościach, tak, aby uzyskać konsystencję papki. Pozostaw na jakiś czas mieszankę na plamie, a następnie zmyj ją. Środek ten doskonale radzi sobie także z przebarwieniami na zlewozmywakach, deskach do krojenia, pojemnikach, kuchenkach, lodówkach i wielu innych rzeczach.

Sól i woda – jeśli potrzebujesz środka o właściwościach ściernych, posyp zabrudzoną powierzchnie solą. Teraz wyszoruj ją przy pomocy wilgotnej ściereczki lub gąbki.

Naturalny środek dezynfekujący – zabij wszystkie szkodliwe bakterie i zarazki bez użycia silnych szkodliwych środków. Wymieszaj ze sobą 2 szklanki wody, 3 łyżki mydła w płynie i 20 – 30 kropli olejku z drzewa herbacianego. Tak przygotowanym środkiem spryskaj lub przetrzyj wszystkie blaty kuchenne i inne powierzchnie.

Okna i lustra.

Zamiast używać drażniących nasze drogi oddechowe środków ze sklepu, do mycia luster i szyb również możesz wykorzystać proste domowe środki.

Ocet, woda i gazeta – zmieszaj 2 łyżki octu z około 4 litrami wody. Roztwór przelej do butelki ze spryskiwaczem. Skrop szybę, a następnie wytrzyj ją do sucha za pomocą czarno-białej gazety. Nie używaj do tego celu ręczników papierowych, które mogą zostawiać smugi. Jeśli nie masz pod ręką octu lub drażni cię jego zapach, do mycia szyb możesz użyć rozcieńczonego soku z cytryny lub wody sodowej.

Dywany.

Utrzymanie dywanów w czystości jest trudniejsze, niż może się nam to wydawać. Zwłaszcza w sezonie zimowym na chodnikach jest mnóstwo piasku i soli, które przenosimy na nasze dywany na podeszwach butów.

Trzepanie dywanów – jeśli tylko masz taką okazję, wynieś swoje dywany na zewnątrz i porządnie je wytrzep. Mocno uderzaj trzepaczką, dzięki temu pozbędziesz się wszelkich zabrudzeń – kurzu, piasku, włosów i soli.

Woda sodowa – prawdopodobnie każdy z was słyszał stare powiedzenie, że woda sodowa doskonale usuwa wszelkie plamy z dywanów. Jest tylko jedno "ale..." – musisz zareagować natychmiast. Usuń z wierzchu zanieczyszczenie, tyle ile się da, a następnie obficie przemyj plamę wodą sodową. Osusz plamę starym ręcznikiem lub chłonna szmatką. Woda sodowa wypłucze zabrudzenia z dywanu i zapobiegnie powstaniu plamy.

Mąka kukurydziana – jeśli wylałaś coś na dywan i utworzyła się duża plama, nie panikuj. Posyp ją mąką kukurydzianą i pozostaw na 5 – 15 minut. Ciecz w tym czasie wsiąknie w mąkę i wystarczy, że później ją odkurzysz.

Odplamiacz – zrób swój własny. Za pomocą miksera zmieszaj ze sobą ¼ szklanki mydła w płynie lub innego detergentu z 1/3 szklanki wody. Miksuj do czasu, aż całość się spieni. Rozpyl mieszankę na plamę, a następnie spłucz ją octem.

Neutralizacja zapachu – cały dywan oprósz sodą oczyszczoną lub mąką kukurydzianą – na średniej wielkości dywan zużyj około 1 szklankę proszku. Po 30 minutach dywan odkurz.

Drewniane podłogi.

Drewniane podłogi są piękne, higieniczne, trwałe i dodają wartości każdemu domowi. Są łatwe do odkurzenia, ale źle znoszą czyszczenie na mokro. Wiec jak przywrócić ich naturalny blask bez niszczenia?

Ocet – przygotuj roztwór z ¼ filiżanki octu i 1 litra wody. Przelej płyn do butelki ze spryskiwaczem i rozpyl go na bawełnianą szmatkę lub ręcznik, aż będzie lekko wilgotny. Teraz przetrzyj swoją podłogę. Dzięki temu zabiegowi drewniana podłoga odzyska dawny blask.

Czyszczenie piekarnika.

Zazwyczaj piekarnik czyścimy za pomocą zakupionych środków chemicznych, w których składzie często można znaleźć toksyczne związki, takie jak: glikol etylenowy, wodorotlenek sodu i potasu, chlorek metylenu czy destylaty ropy naftowej. Produkty te są szkodliwe dla naszej skóry i oczu, a ich opary są z pewnością niezdrowe. Zamiast tych środków wypróbuj metody naturalne.

Soda oczyszczona i woda – całą zabrudzoną wewnętrzną stronę piekarnika pokryj pastą zrobioną z sody oczyszczonej i wody. Pozostaw ją na noc. Następnego dnia załóż rękawice i usuń cały brud. Na koniec całość przetrzyj wilgotną szmatką.

Zatkany odpływ.

Zatkany odpływ w wannie lub zlewie to niemały problem. Jednak wylewanie do niego ogromnych ilości toksycznych związków, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Substancje te nie tylko zanieczyszczają nasze drogi odpływu wody, ale także mogą wywoływać oparzenia chemiczne. W przypadku połknięcia tego typu środków, może pojawić się duże niebezpieczeństwo. Zastanów się więc czy na pewno chcesz ich używać w swoim domu.

Soda oczyszcza i wrząca woda – wsyp ½ szklanki sody oczyszczonej do odpływu, a następnie zalej ją 2 szklankami wrzącej wody. Jeśli to nie zadziała, zmieszaj sodę oczyszczoną z ½ szklanki octu i szczelnie przykryj odpływ. Soda zacznie intensywnie musować, rozpuszczając jednocześnie zalegające w spływie substancje blokujące przepływ. Na koniec, wlej do odpływu około 4 litry wrzącej wody.

Starsze obrusy, serwetki i tkaniny.

Każdy z nas ma w domu jakieś rodzinne pamiątki i nieraz zastanawiamy się jak je wyczyścić. Stare serwetki, obrusy czy pościel nieraz mają dla nas duże znaczenie. Mimo iż nowoczesne pralki maja przeróżne programy do prania delikatnych tkanin, niektóre rzeczy nadal trzeba prać ręcznie.

Promienie słoneczne – co może być łatwiejsze, niż dezynfekcja i usuwanie plam w słońcu. Pamiętaj jednak, by nie robić tego zbyt często z delikatnymi elementami, gdyż po pewnym czasie mogą zacząć się rozpadać. Wystarczy położyć na kilka godzin swoje stare koronkowe obrusy, zasłony czy pościel na trawie w pełnym słońcu. Plamy po pewnym czasie zaczną blednąć.

Wrzątek – weź duży garnek i napełnij go wodą. Postaw go na palniku i doprowadź do wrzenia. Wrzuć do niego tkaniny i pozostaw je, nich się moczą, dopóki plamy nie znikną.

Detergenty i boraks – zmieszaj ze sobą płyn do naczyń i boraks w takich ilościach, aby uzyskać gęstą pastę. Wetrzyj ją w plamy na tkaninie, a następnie spłucz czystą wodą.

Woda utleniona – jeśli masz wyjątkowo uporczywe plamy, spróbuj spryskać je wodą utlenioną. Poczekaj chwilkę, a następnie przepłucz tkaninę w czystej wodzie.

Sztućce.

Zazwyczaj środki chemiczne służące do czyszczenia sztućców obiadowych zawierają związki toksyczne, a producenci ostrzegają, by nie pozostawiać ich zbyt długo w kontakcie z naszą skórą. Zastanów się więc czy na pewno chcesz takim środkiem wyczyścić sztućce, którymi będziesz potem jeść?

Czyszczenie srebra:

Folia aluminiowa, wrząca woda, soda oczyszczona i sól – przywróć swoim srebrnym sztućcom blask z pomocą tej prostej metody. Dno zlewozmywaka lub garnka wyłóż folią aluminiową i włóż do niego zaśniedziałe sztućce. Zalej wszystko wrzącą wodą, dodaj filiżankę sody oczyszczonej i szczyptę soli. Pozostaw wszystko na kilka minut. Nalot zostanie usunięty ze sztućców i osadzi się na folii aluminiowej.

Pasta do zębów – jeśli nie możesz zanurzyć przedmiotów, które chcesz wyczyścić lub brakuje ci jakiegoś składnika, spróbuj nieco innego, ale równie prostego sposobu na czyszczenie srebra. Potrzebna będzie ci pasta do zębów i miękka szmatka. Nałóż pastę na srebrny przedmiot i przy pomocy szmatki zacznij ją wcierać. Gdy usuniesz nalot, spłucz całość ciepłą wodą i osusz. Zamiast pasty do zębów możesz użyć specjalnej mieszanki wykonanej z sody oczyszczonej i wody wymieszanych w stosunku 3 : 1.

Czyszczenie miedzi:

Ketchup – aby miedziane garnki, patelnie i sztućce odzyskały dawny blask, natrzyj je ketchupem.
http://www.tipy.pl/artykul_3179,jak-wyk ... -domu.html
0 xbaba
x 66

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: baba » środa 02 kwie 2014, 22:47

Boraks - w domu i w ogrodzie

Czteroboran sodowy zwany Boraksem jest związkiem boru, występującym w przyrodzie w postaci minerału tinkalu ( boraksu rodzimego). Boraks używany jest jako ekologiczny środek czyszczący o bardzo dużym spektrum zastosowań.

Boraks w Domu:

Udrażnianie zatkanych odpływów - zanim sięgniecie po silne środki udrażniające rury, nasypcie do zatkanego odpływu 1/2 szklanki boraksu i zalejcie go powoli 2 szklankami wrzącej wody. Po 15 minutach należy dobrze przepłukać odpływ bieżącą wodą

Usuwanie zabrudzeń ze stalowego lub żeliwnego zlewu - aby pozbyć się uporczywych zabrudzeń należy przygotować pastę z 1 szklanki boraksu rozmieszanej z 1/4 szklanki soku z cytryny. Powstałą pastą wyczyść zabrudzone miejsca, a następnie spłucz obficie bieżącą wodą

Czyszczenie okien i luster - lustra odzyskają krystaliczny blask po umyciu ich roztworem 2 łyżek boraksu na 3 szklanki wody

Usuwanie plam z wykładzin i dywanu - możesz usunąć uporczywe plamy z dywanu lub wykładziny, obficie namaczając zabrudzone miejsce i wcierając w nie trochę boraksu. Dywan pozostaw do wyschnięcia i odkurz ( UWAGA! Przed zastosowaniem tej metody, sprawdź działanie boraksu na małym kawałku wykładziny, aby uniknąć ewentualnych odbarwień !)

Odświeżanie dziecięcego materaca - naszym maluchom, szczególnie po okresie pieluszkowania mogą zdarzyć się w nocy przykre niespodzianki, warto zatem raz na jakiś czas odświeżyć im materac. Zrobisz to przy użyciu tej samej metody co w przypadku dywanu lub wykładziny

Usuwanie pleśni z tkanin - aby usunąć pleśń z tapicerki i innych tkanin, namocz gąbkę w roztworze 2 szklanek gorącej wody i 1/2 szklanki boraksu i wetrzyj w zabrudzone miejsca. Następnie namocz tkaninę na kilka godzin w wodzie. Kiedy plamy znikną spłucz obficie wodą.

Czyszczenie sedesu - muszlę klozetową najskuteczniej wyczyścisz szczotką namoczoną w roztworze 1/2 szklanki boraksu na 4 litry wody.

Dezynfekcja młynka do mielenia resztek - jeśli posiadasz w domu zainstalowany do zlewu młynek do mielenia resztek jedzenia, warto go raz na jakiś czas porządnie zdezynfekować, bo jego zakamarki to prawdziwa wylęgarnia zarazków. W tym celu wsyp do młynka 3 łyżki boraksu i pozostaw na godzinę, po czym uruchom urządzenie i spłucz obficie gorącą wodą.

Suche Bukiety Kwiatowe - aby zachować atmosferę lata, fajnie jest czasami samodzielnie ususzyć kwiatowy bukiet. Aby bukiet utrzymał się w wazonie całą zimę należy wsypać na dno przygotowanego pojemnika dwa centymetry mieszanki 1 szklanki boraksu z 2 szklankami mąki kukurydzianej, przyciąć łodygi do pożądanej długości, ułożyć kwiaty w pojemniku i posypać od góry pozostałym proszkiem. Następnie należy zamknąć pojemnik na 10 dni, po czym wyjąć bukiet i strzepnąć z niego proszek przy użyciu miękkiej szczotki

Boraks w Ogrodzie

Boraks na mrówki, pchły, rybiki, karaluchy i inne insekty zagotuj pół szklanki wody z jedną szklanką cukru. Ostudź i dodaj łyżkę stołową Boraksu. Uzyskaną galaretkę umieść na płaskim naczyniu w miejscach nawiedzanych przez insekty.

Usuwanie chwastów w szczelinach betonu - aby usunąć lub zapobiec rozmnażaniu się chwastów w szczelinach kostki brukowej lub płyt betonowych, należy wczesną wiosną posypać kostkę boraksem.

UWAGA ! Boraks to substancja niezwykle szkodliwa dla roślin, przy używaniu jej w ogrodzie należy zachować ostrożność aby nie uszkodzić innych roślin

Źródło: Niezwykłe zastosowania zwykłych rzeczy- Readers Digest 2009


http://ecowawa.pl/index.php/artykuly/id/10/505
0 xbaba
x 66

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: baba » czwartek 03 kwie 2014, 07:00

Naturalne środki do czyszczenia kuchni i łazienki

Domowe środki czystości na bazie sody, octu, boraksu czy amoniaku są równie skuteczne, jak te komercyjne ze sklepowej półki. Są łatwe w przygotowaniu i tanie, i - co wazniejsze - pozbawione toksycznych właściwości.

Podpowiadamy jak przygotować naturalne środki czyszczące, które sprawią, że nasza kuchnia i łazienka będą lśniły czystością, a przy tym nie będą uwalniać toksycznych i alergizujących oparów.Uniwersalny środek czystości

Składniki:

• 2 l wody,
• 125 ml amoniaku,
• 125 ml octu,
• 60 ml sody oczyszczonej

Przygotowanie:

Wymieszaj amoniak, ocet i wodę w dużym pojemniku, dodaj sodę i dokładnie wymieszaj. Stosuj do czyszczenia różnych powierzchni, za wyjątkiem przedmiotów miedzianych lub aluminiowych.

Antybakteryjny środek czystości

Składniki:

• 30 ml (2 łyżki) mydła kastylijskiego albo marsylskiego w płynie,
• 30 ml octu,
• 3,5 l ciepłej wody
• Olejek z drzewa herbacianego lub sosnowy

Wykonanie:

Wymieszaj dobrze ocet z mydłem i 0,5 l ciepłej wody, po czym dodaj resztę wody. Na każdą szklankę płynu dodaj 8 kropli olejku z drzewa herbacianego lub sosnowego.

Środek do czyszczenia muszli klozetowej

Wymieszaj po 125 ml boraksu i sody oczyszczonej, wlej do muszli klozetowej i szoruj szczotką jak zwykle.

Usuwanie nieprzyjemnego zapachu z muszli

Wlej do muszli trochę octu i spłucz po kilku minutach. Taki sam efekt uzyskasz wrzucając do muszli 1000 mg witaminy C i pozostawiając ją na noc.

Środek do szorowania

Składniki:

• 10 ml boraksu,
• 125 ml płatków mydlanych,
• 625 ml gorącej wody,
• 5-25 ml kredy (im więcej tym silniejsze właściwości ścierne).

Przygotowanie:

Wymieszaj płatki mydlane, boraks i wodę, dodaj 2-5 łyżeczek kredy. Używaj do szorowania zlewu, wanny etc.

Uwaga: Dodatek kredy może powodować zadrapania czyszczonej powierzchni. Dla uzyskania łagodniejszego środka zamień kredę sodą oczyszczoną.

Środek czyszczący do glazury i fug

Składniki:

• 250 ml amoniaku
• 250 ml sody oczyszczonej,
• 125 ml octu,
• 3,5 l ciepłej wody.

Przygotowanie:

Zmieszaj sodę, amoniak i ocet w 4-litrowym pojemniku, dodaj ciepłą wodę i dokładnie wymieszaj. Przelej płyn do butelek ze spryskiwaczem. Spryskuj kafelki i wycieraj wilgotną gąbką.

Uwaga: Glazurę można również czyścić sodą oczyszczoną, którą posypujemy gąbkę. Jeśli powierzchnia jest mocno zabrudzona możemy ją wyczyścić połówką cytryny zanurzoną w boraksie a następnie wypłukać.

Środek do usuwania pleśni

Składniki:

• 30 ml boraksu,
• 125 ml octu jabłkowego,
• 2 ml olejku lawendowego,
• 2 ml olejku eukaliptusowego.

Przygotowanie:

Wlej wszystkie składniki do półlitrowej butelki z rozpryskiwaczem i dokładnie wstrząśnij. Uzupełnij butelkę wodą i ponownie wstrząśnij. Spryskaj czyszczoną powierzchnię, wyszoruj szczotką i wypłucz.

Udrażnianie rur kanalizacyjnych

Raz w tygodniu wsyp do rury odpływowej szklankę sody oczyszczonej a następnie szklankę octu. Gdy soda z octem zaczną wytwarzać pianę, spłucz odpływ bardzo gorącą wodą. Jeśli rura odpływowa jest zapchana, sodę z octem możesz zostawić na noc i spłukać ją gorąca wodą dopiero rano.


http://www.cyberbaba.pl/dom-i-ogrod/66- ... naturalnie

Pierzemy bez chemii

Większość komercyjnych detergentów do prania bazuje na składnikach, które nie są biodegradowalne, albo ulegają rozkładowi ale bardzo powolnemu i w efekcie zatruwają środowisko naturalne. Poza tym szkodzą naszej skórze, powodując alergie i podrażnienia.

Wyjściem jest stosowanie do prania naturalnych środków piorących, które są nie tylko równie skuteczne co chemiczne detergenty, ale dodatkowo obchodzą się łagodniej z naszą skórą. Możemy wykorzystać gotowe środki, takie jak indyjskie orzechy piorące czy kule do prania albo przygotować własne proszki i płyny. Podstawowe składniki takich domowych detergentów to płatki mydlane usuwające brud, soda krystaliczna rozpuszczająca tłuszcze i zmiękczająca tkaniny oraz dezynfekujący i wybielający boraks.

Dla lepszego efektu radzimy suszyć pranie na wolnym powietrzu. Słońce to najstarszy i najlepszy środek dezynfekujący i wybielający.

Oto kilka przepisów na domowe środki do prania.

Orzechy piorące

Stosowane od wieków w Indiach jako naturalny środek do prania, mycia i czyszczenia. Właściwości piorące pochodzą z saponin, w które łupinki orzecha piorącego są szczególnie bogate. A saponiny to naturalny detergent, usuwający brud, odtłuszczający i zmiękczający praną tkaninę.

Pranie w pralce – kilka łupinek wkładamy do woreczka, woreczek zawiązujemy i wrzucamy do pralki razem z praniem. W przypadku prania białych rzeczy zalecamy użycie naparu z orzechów (jak do prania ręcznego) zamiast samych orzechów, które mogą pozostawić lekkie smugi na pranej bieliźnie.

Pranie ręczne – 3 lub 4 orzeszki zalewamy gorącą (ale nie wrzącą!) wodą i po przestygnięciu wlewamy napar do miski z wodą do prania i pierzemy jak zwykle.

Pranie po wysuszeniu jest bardzo miękkie i bez zapachu. Dla zapachu można dodać do ostatniego płukania kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Do prania białych rzeczy zalecamy dodanie łyżki sody. Pranie w orzechach nie powoduje blaknięcia koloru nawet po wielokrotnym praniu.

Uwaga: W przypadku bardzo twardej wody pranie w orzechach może nie być efektywne. Celowe jest wówczas dodanie środka zmiękczającego wodę albo użycie dodatkowo kuli piorącej, która zmiękcza twardą wodę.

Mydło do prania w pralce

Składniki:
1 szklanka płatków mydlanych,
0,5 szklanki boraksu,
0,5 szklanki sody krystalicznej (w przypadku bardzo twardej wody dodaj więcej sody).

Przygotowanie:
Wymieszaj dobrze wszystkie składniki. Dodawaj po pół szklanki do dozownika na proszek i pierz jak zwykłym proszkiem.

Płyn do ręcznego prania delikatnych wyrobów

Składniki:
0,5 szklanki boraksu,
1 szklanka proszku mydlanego,
1 l wrzącej wody.

Przygotowanie:
Wymieszaj wszystkie składniki, pozostaw do ostygnięcia i przelej do butelki. Dodaj 1/4 szklanki płynu do każdego litra wody i pierz normalnie, pamiętając o płukaniu w chłodnej wodzie.

Środek zmiękczający tkaniny

Składniki:
0,5 l octu (najlepiej winnego),
0,5 l sody oczyszczonej,
1 l wody.

Przygotowanie:
Wymieszaj sodę z octem (uwaga: mocno się pieni, więc zrób to w wysokim naczyniu), dodaj wodę i dokładnie wymieszaj. Przelej do pojemnika i dodawaj po 1/4 szklanki do ostatniego płukania.

Krochmal w sprayu

Składniki:
20 ml (4 łyżeczki) mąki kukurydzianej,
0,5 l ciepłej wody,
3-4 krople olejku eterycznego.

Przygotowanie:
Wymieszaj wszystkie składniki i wlej do butelki ze spryskiwaczem. Energicznie wstrząśnij butelką, by składniki dobrze się wymieszały. W czasie prasowania spryskuj lekko prasowaną tkaninę.

Kule do prania

Na rynku dostępne są kule piorące różnych producentów. Wszystkie zmiękczają wodę i mają właściwości usuwania brudu. W przypadku małego i średniego zabrudzenia wystarczy pranie w samych kulach, ale intensywnie zaplamione rzeczy lepiej prać w kulach z dodatkiem niewielkiej ilości innego środka piorącego, np. orzechów. Nie powodują płowienia kolorów i nie niszczą tkanin. Nie zawierają mydła, co pozwala na skrócenie cyklu płukania.


http://www.cyberbaba.pl/dom-i-ogrod/66- ... naturalnie

Naturalne środki czyszczące

Zużywamy ogromne ilości chemicznych środków czystości, które zatruwają potem wodę, glebę i powietrze. I najczęściej nie zdajemy sobie w ogóle sprawy, że dbając o czystość naszego domu szkodzimy środowisku i naszemu zdrowiu. A widząc szeroką paletę komercyjnych środków na sklepowej półce często trudno nam wyobrazić sobie, że nasze babcie utrzymywały czystość w mieszkaniach za pomocą samej wody i mydła. A jednak daje się utrzymać czystość w domu bez szkodliwej chemii. Z łatwością przygotujemy własne naturalne środki czystości, równie skuteczne co te komercyjne, a przy tym tańsze.

Na początek kilka recept na domowe środki czystości ogólnego stosowania, nie zawierające szkodliwych chemikaliów.

Cytrynowy olej do czyszczenia mebli

Składniki: 250 ml oleju mineralnego, 5 ml (1 łyżeczka) olejku cytrynowego

Przygotowanie: Wymieszaj oba składniki i przetrzymuj w butelce z dozownikiem. Spryskaj olejem czyszczoną powierzchnię mebla i wypoleruj.

Oliwa do polerowania mebli

Składniki: 30 ml (2 łyżki) oliwy, 15 ml (1 łyżka) octu, 1 l ciepłej wody.

Przygotowanie: Wymieszaj wszystkie składniki i przetrzymuj w butelce z dozownikiem. Przed użyciem potrzymaj butelkę na chwilę w ciepłym miejscu (np. na sitku w garnku z ciepła wodą), ponieważ ciepła oliwa ma lepsze właściwości polerujące. Nałóż na czyszczoną powierzchnię nieco oliwy i wypoleruj miękką szmatką.

Środek do czyszczenia dywanów

Składniki: 500 ml sody, 4-6 pokruszonych listków laurowych, 125 ml mąki kukurydzianej, 15 ml (1 łyżka) mielonych goździków.

Przygotowanie: Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i przetrzymuj w szczelnie zamkniętym pojemniku. Rozsyp mieszankę na dywanie i pozostaw ją na noc. Następnego dnia dokładnie odkurz dywan.

Dezodorant do dywanów

Składniki: 120 ml (pół szklanki) mąki kukurydzianej, 60 ml (1/4 szklanki) boraksu.

Przygotowanie: Wymieszaj boraks z mąka kukurydzianą. Rozsyp po dywanie i pozostaw na 1 godzinę, po czym dywan odkurz.

Środek do czyszczenia srebra

Składniki: folia aluminiowa, 1 l wody, 15 ml (1 łyżka) sody oczyszczonej, 15 ml (1 łyżka) soli.

Przygotowanie: Wyłóż emaliowany lub stalowy garnek folią aluminiową i wlej wodę. Dodaj łyżkę sody oczyszczonej i sól i zagotuj. Włóż srebrne przedmioty do roztworu a nalot śniedzi zejdzie ze srebra i osadzi się na folii. Wyjmij srebro z rondla i wypoleruj suchą szmatką.

Uwaga: ta metoda czyszczenia usuwa patynę więc nie jest zalecana w przypadkach, gdy patyna jest zamierzonym efektem dekoracyjnym.

Środek do czyszczenia wyrobów z mosiądzu i miedzi

Składniki: 2 łyżki sody oczyszczonej, 1 łyżka soli, 1 łyżka maki, 1 łyżka octu.

Przygotowanie: Wymieszaj wszystkie składniki na pastę. Wetrzyj w czyszczoną powierzchnię i pozostaw na 10 minut. Wypłucz i wypoleruj miękką szmatką.

Środek ten poradzi sobie z lekko zaśniedziałą powierzchnią.

Sposób na mocno zaśniedziały mosiądz lub miedź

Jeśli śniedź jest intensywna, lepiej sprawdzi się następujący sposób: Zwilż gąbkę octem lub sokiem z cytryny, na zaśniedziałą powierzchnię nasyp soli i mocno wycieraj ją gąbką. Nalot śniedzi zniknie i pozostawiając lśniącą powierzchnię.

Środek do mycia szyb I

Wymieszaj litr octu z litrem wody, przelej roztwór do pojemnika z rozpryskiwaczem. Spryskaj szybę i przetrzyj papierowym ręcznikiem. Jeśli nie masz pod ręką papierowego ręcznika możesz użyć gazety, ale ta często pozostawia smugi i zanieczyszczenia od farby drukarskiej.

Uwaga: przed pierwszym myciem szyb tym sposobem najlepiej jest przemyć je alkoholem izopropylowym, by zmyć pozostałości po uprzednio stosowanych środkach.

Środek do mycia szyb II

Wymieszaj 2 łyżki boraksu z 3 szklankami wody. Dalej postępuj jak w przepisie I.


http://www.cyberbaba.pl/dom-i-ogrod/66- ... czyszczace

Domowe sposoby na neutralizację nieprzyjemnych zapachów

Półki w marketach uginają się od przeróżnych środków odświeżających powietrze, a właściwie maskujących nieprzyjemne zapachy. A spece od reklamy przekonują, że bez tych środków zapach powietrza w naszych mieszkaniach będzie nieznośny dla naszego organu powonienia.

Wszyscy oni przemilczają jednak fakt, że te chemiczne środki mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia i że istnieją proste, bezpieczne i tanie domowe środki, usuwające nieprzyjemne zapachy często bardziej skutecznie niż te komercyjne odświeżacze, nie mając ich wad.

Oto parę przykładów jak domowymi sposobami poradzić sobie z nieprzyjemnymi zapachami.

Nieprzyjemne zapachy na dywanie

Nie musisz od razu oddawać dywanu do prania jeśli twojemu zwierzakowi zdarzy się „przygoda” na dywanie. Wystarczy posypać cuchnącą plamę sodą oczyszczoną i pozostawić na noc. Rano wystarczy odkurzyć dywan. A jeśli jeden zabieg nie wystarczy, można go powtarzać bez szkody dla dywanu.

Zapachy podczas gotowania

Zrób roztwór octu (szklanka octu na 1 litr wody) i zagotuj go. Para uniesie neutralizujący zapach octu do góry, gdzie ulatują zapachy z garnków.

Nieprzyjemny zapach z lodówki

Zapobiegnie mu włożona do lodówki otwarta torebka sody oczyszczonej. Jeszcze silniej zadziała węgiel aktywowany. Wsyp go do płaskiego naczynia i postaw w lodówce. Jest całkowicie nieszkodliwy dla produktów spożywczych. Po 8 godzinach możesz go aktywować, wkładając na 20 minut do rozgrzanego piekarnika (175°C). Dzięki temu będzie go można użyć wiele razy.

Cuchnący pojemnik na śmieci

Wyszoruj wnętrze pojemnika twardą szczotką z nylonowym włosiem. Jako środka czyszczącego użyj roztworu 4 litrów wody z dodatkiem 1 szklanki chlorowego wybielacza i kilku kropli płynu do mycia naczyń. Wypłucz pojemnik i pozostaw do wyschnięcia. Na koniec wsyp na dno trochę boraksu, by zapobiec rozwojowi bakterii gnilnych i pleśni, odpowiedzialnych za nieprzyjemne zapachy.

Piwniczne zapachy pleśni

Zanieś do piwnicy przeciętą na pół cebulę – wchłonie ona zapach wilgoci i pleśni. Jeśli chcesz radykalnie rozwiązać problem, zacznij od wietrzenia, a następnie przygotuj roztwór z 1 litra wody i 2-4 łyżek chlorowego wybielacza. Przelej płyn do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj powierzchnie zaatakowane przez grzyby. Następnie wyszoruj je szczotką z twardym plastikowym włosiem.

Unikaj komercyjnych odświeżaczy powietrza

Preparaty te wcale nie odświeżają powietrza, tylko maskują nieprzyjemne zapachy. Lekarze twierdzą, że mogą one powodować podrażnienie dróg oddechowych. Zamiast tzw. odświeżaczy lepiej jest poszukać preparatów, które zabijają bakterie odpowiedzialne za powstanie niemiłych zapachów. Polecamy również OdorGone, środek na bazie olejków eterycznych, który wchłania obce zapachy i niszczy je zamiast maskować.


http://www.cyberbaba.pl/dom-i-ogrod/66- ... na-zapachy
0 xAwatar użytkownika
Dariusz
Administrator
Posty: 2755
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:32
x 10
Podziękował: 5089 razy
Otrzymał podziękowanie: 1584 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: Dariusz » środa 10 wrz 2014, 20:58

Jeszcze kilka metod na poprawę "czystości" w domu z wykorzystaniem boraksu:

Zastosowanie Boraksu

BORAKS (10-ciowodny czteroboran sodu)

(Borax Decahydrate Na2BO4 x 10H2O)


Boraks jest ekologicznym a zarazem bardzo tanim środkiem mającym wiele zastosowań w gospodarstwie domowym i nie tylko.

Dostosuj się do poniższych przepisów a na pewno pozbędziesz się problemu przy użyciu uniwersalnego Boraksu. Używaj rękawiczki gumowe ażeby zapobiec podrażnieniu skóry.

-preparat na mrówki, pchły, rybiki, karaluchy i inne insekty

Mrówki i rybiki -zagotować pół szklanki wody z jedną szklanką cukru. Ostudzić i dodać łyżkę stołową Boraksu. Dobrze wymieszać. Uzyskaną galaretkę umieścić np. na płaskich plastykowych pokrywkach w miejscach nawiedzanych przez mrówki.
Karaluchy - zmieszać czubatą łyżkę Boraksu z małą łyżeczką cukru pudru i pozostawić małą kupkę w miejscach nawiedzanych przez karaluchy.
Pchły - miejsca zapchlone posypać Boraksem, pozostawić na kilka godzin, następnie odkurzyć.

-preparat do odstraszania os, szerszeni i innych owadów z rodziny osowatych

Owady osowate- rozpuścić 1 (jedną) porcję boraksu w 9 (dziewięciu) porcjach wody. Uzyskany rozczyn wlać do spryskiwacza po czym obficie spryskać gniazdo niepożądanych owadów. Spryskane gniazdo / miejsce pozostawić na kilkadziesiąt minut do wyschnięcia i ponownie powtórzyć spryskanie. Rozrobiony boraks po wyschnięciu pozostaje na sprykanych owadach, które tego nie lubią i wynoszą się , a następnie giną.

-wybielacz do prania i usuwania plam (np. po winie, herbacie, kawie)

Moczenie-proporcja-jedna czubata łyżka stołowa Boraksu na cztery litry wody. Dokładnie rozmieszać. Moczyć ok. 30 minut.
Pranie-Boraks jest doskonałym i bezpiecznym środkiem do prania kolorów. Wystarczy dodać do używanego proszku do prania pół szklanki ( 1 ) Boraksu i wsypać do pralki.

-likwiduje odór moczu / plamy na wykładzinach podłogowych, dywanach, itp.

Zmieszać Boraks z wodą w celu uzyskania pasty. Pastę należy wetrzeć gąbką w miejsa plam suchych. Pozostawić do całkowitego wysuszenia pasty a następnie odkurzyć bardzo dokładnie. W przypadku plam mokrych należy rozmieszać pół ( 1 ) szklanki Boraksu z półtora szklanką (1 1) wody i uzyskaną mieszaniną należy polać mokrą plamę. Osuszyć miejsce przy użyciu suchej gąbki.

-likwiduje odór kociej / psiej uryny w kuwetach (pudełkach z piaskiem)

Boraks jest idealnym a zarazem bezpiecznym środkiem do likwidacji odoru moczu kota / psa załatwiającego się do kuwety. Dno pustej kuwety należy pokryć równomiernie Boraksem-jedna do dwóch szklanek. Następnie warstwę Boraksu należy pokryć odpowiednią warstwą piasku. Sposób ten likwiduje nieprzyjemny odór uryny naszych ulubieńcow.

-środek czyszczący wanny, toalety, kafle łazienkowe, zlewy

Zmieszać Boraks z wodą w celu uzyskania gęstej pasty. Posmarować / czyścić pastą zanieczyszczone miejsca i pozostawić na 15-ście minut. Zeskrobać po upływie czasu i spłukać gorącą wodą. Muszla toaletowa-wsypać pół szklanki Boraksu i pozostawić na minimum jedną godzinę. Wyszorować muszlę szczotką toaletową i spłukać.
Efekt: czysta i pachnąca muszla toaletowa.

-środek czyszczący i dezynfekujący lodówki i zamrażarki

Rozmieszać dokładnie pełną łyżkę stołową Boraksu z 750 ml wody. Uzyskaną mieszaniną umyć wnętrze lodówki / zamrażarki.
-likwiduje odór rozlanego skwaszonego mleka
Rozmieszać dokładnie pełną łyżkę stołową Boraksu z 750 ml wody. Uzyskaną mieszaniną umyć wnętrze lodówki / zamrażarki.

-likwiduje odory pojemników na śmieci

Posypać dno pojemnika na śmieci Boraksem lub umyć pojemnik mieszaniną Boraksu z wodą.

-środek nadający połysk biżuterii ze złota i srebra, sztućcom ze stali nierdzewnej

Zmieszać jedną szklankę Boraksu z 1 szklanki soku cytrynowego w celu uzyskania pasty. Użyć pastę i gąbkę z szorstką powierzchnią w miejscach zanieczyszczonych. Pozostawić na kilka minut a następnie spłukać ciepłą wodą.

-środek do mycia porcelany, naczyń, itp.

Napełnić zlew ciepłą wodą i rozpuścić pół szklanki Boraksu. Umyć naczynia w mieszaninie, a następnie opłukać dokładnie i osuszyć.

-udrażnia rury ściekowe

Wsypać pół szklanki Boraksu w zablokowaną rurę zlewu, następnie powoli zalać dwoma szklankami gorącej wody. Pozostawić na 15-ście minut i ponownie spłukać zlew gorąca wodą z kranu.

-topnik do lutowania i spawania
http://www.wtwoimdomu.com/?zastosowanie-boraksu,51
0 x


Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 8291
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 245
Podziękował: 451 razy
Otrzymał podziękowanie: 11416 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 10 wrz 2014, 22:03

Małe sprostowanie: gdzieś tam jest rozpuścić jedną cześć boraksu w 9 częściach wody - nie da się - w 20 stopniach rozpuszczalność boraksu wynosi tylko 4,7%, na gorąco więcej, ale po ochłodzeniu wykrystalizuje.

Udrażnianie nim kanalizacji, to też taki sobie pomysł, bo nie rozpuszcza włosów, które bardzo często tworzą osnowę blokady. Wodorotlenek sodu (kret) jest w tej robocie bezbłędny, choć żrący.

Na mrówki i karaluchy też lepiej mieszać kwas borowy zamiast boraksu, jest o wiele bardziej efektywny.

Przy likwidacji odorów (i plam też) warto wspomagać go sodą oczyszczaną w takiej samej ilości lub większej. Tak samo do czyszczenia kafli itd.

I to by było na tyle.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
goratha
Posty: 1103
Rejestracja: środa 16 sty 2013, 20:03
x 11
Podziękował: 1126 razy
Otrzymał podziękowanie: 2649 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: goratha » wtorek 16 gru 2014, 16:13

znalazlam fajne zastosowania fusow po kawie- :D

"Kto z nas nie zaczyna dnia od filiżanki gorącej i pachnącej kawy, która szybko stawia nas na nogi i motywuje do działania. Oczywiście duża część z nas sięga po rozpuszczalne kawy, bo nie wymagają długich przygotowań, ale prawdziwi smakosze wiedzą, że nic nie równa się ze świeżo zmielonymi ziarnami. Poza tym, jak się właśnie okazuje taka kawa ma jeszcze wiele innych zastosowań, a mówiąc konkretniej pozostające po niej fusy, o których właściwościach niewielu z nas zdaje sobie sprawę. Pora to zmienić, więc przed Wami 10 praktycznych zastosowań dla fusów po kawie - koniecznie spróbujcie, bo warto!

Do ogrodu
To rada dla wszystkich osób posiadających ogródki albo działki, bo okazuje się, że fusy to idealna metoda ochrony upraw przed szkodnikami, jak mrówki czy ślimaki. Wystarczy rozsypać je w okolicy, żeby skutecznie odstraszyć "wrogów" - w przypadku kotów znaczących swój teren w niechcianych przez nas miejscach, należy dodać do nich skórkę pomarańczową, bo to kombinacja, której te zwierzęta nie znoszą.
Tu sprawa jest prosta, bo pchły nie znoszą zapachu kawy - jeśli więc okaże się, że nasz czworonożny przyjaciel ma nieproszonych gości, to wystarczy po kąpieli natrzeć go wywarem z wody i fusów, co powinno szybko załatwić problem.
Kolejny punkt "ogrodowy", ale nie tylko, bo fusy można wykorzystać do nawożenie zarówno roślin w ogrodzie, jak i tych w domowych doniczkach. Fusy zakwaszają bowiem glebę, co świetnie sprawdza się w przypadku roślin lubujących się w takim właśnie podłożu, a należą do nich m.in. gardenie, różaneczniki, azalie i wrzosy, a nawet róże - zawarty w kawie magnez zadba o soczystą zieleń i intensywną barwę kwiatów.
do domu
Każdemu czasem zdarza się włożyć coś do lodówki bez uprzedniego zamknięcia opakowania lub ugotować coś wyjątkowo aromatycznego, co szybko wypełnia zapachem całą lodówkę. Na szczęście jest metoda, żeby szybko pozbyć się niechcianego zapachu, wystarczy wstawić do lodówki lub zamrażalnika pojemnik z fusami, a problem szybko zniknie. Jeśli chodzi o usuwanie brzydkich zapachów, to fusy po kawie świetnie sprawdzą się też w przypadku mycia rąk po obróbce cebuli czy śledzi, wystarczy delikatnie wetrzeć je w dłonie, żeby problem zniknął. Równie dobrze zadziałają, kiedy trzeba odświeżyć obuwie - wtedy wystarczy wsypać garść suchych fusów do środka i zostawić na noc, rano po przykrym zapachu nie będzie śladu.
Doczyszczenie kuchenki i zaschniętych garnków może być nie lada wyzwaniem, ale kiedy weźmiemy na pomoc fusy po kawie, wszystko pójdzie zdecydowanie szybciej. Okazuje się bowiem, że wystarczy nabrać na mokrą ściereczkę odrobinę fusów i zabrudzenia schodzą zdecydowanie szybciej, a co równie ważne są na tyle delikatne, że nie rysują powierzchni jak tradycyjne czyściki.

Jak się okazuje fusy po kawie są również naturalnym barwnikiem wykorzystywanym kiedyś przy farbowaniu tkanin, bo pozwalają uzyskać ładny beżowo-brązowy kolor. Możemy też skorzystać z niego, aby w Wielkanoc ozdobić jajka lub . usunąć rysy na ciemnych meblach, a konkretniej je zamaskować, smarując je naparem z fusów.

Fusy po kawie są świetnym peelingiem do ciała, który wystarczy wymieszać z odrobiną olejku lub płynu do kąpieli. Naprawdę nie warto płacić za gotowe produkty tego typu, bo kawa jest po prostu tańsza i skuteczniejsza - szczególnie jeśli mamy problem z cellulitem, wtedy naprawdę nie ma lepszego środka. Warto też zaznaczyć, że peeling z fusów jest na tyle delikatny, iż można go stosować również na twarz.

Jeśli jesteście fanami własnoręcznie wykonywanych przedmiotów, np. prezentów, to ten pomysł jest właśnie dla nas. Fusy idealnie nadają się bowiem do przygotowania świec, które nie tylko efektownie wyglądają, ale i pachną - wystarczy papierowy kubek po kawie do nadania kształtu, końcówki starych świec do przetopienia, nowy knot i oczywiście . fusy!

Jeśli Wasza cera potrzebuje nawilżenia i solidnej dawki przeciwutleniaczy, to fusy z kawy mogą posłużyć do przygotowania świetnej maseczki. Wystarczy wymieszać 2 łyżki fusów z 2 łyżkami organicznego kakao, 3 łyżkami mleka lub śmietany i łyżką miodu/soku z cytryny - odpowiednio dla cery suchej oraz tłustej, a efekt gwarantowany!
Jeśli jesteście posiadaczkami ciemnych włosów, to dzięki płukankom z kawy możecie nadać im piękny odcień, a także połysk. Mowa tu jednak o zastosowaniu fusów, więc trzeba powiedzieć, że fusy pomogą nam z kolei pozbyć się nadmiaru silikonów i innych substancji, jakie osadziły się na naszych włosach i skórze głowy podczas stosowania różnych produktów do ich stylizacji. Wystarczy dokładnie je wetrzeć, a następnie obficie spłukać, żeby włosy odzyskały swoją lekkość."

geekweek
0 x


nie bierz zycia zbyt powaznie. I tak nie wyjdziesz z niego z zyciem:-))

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5662
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 359
x 196
Podziękował: 30151 razy
Otrzymał podziękowanie: 8858 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: abcd » wtorek 16 gru 2014, 19:15

Piję kawę nałogowo więc od dziś fusów juz nie wylewam.
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5662
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 359
x 196
Podziękował: 30151 razy
Otrzymał podziękowanie: 8858 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: abcd » wtorek 01 lis 2016, 13:06

wiemy.to pisze:Rozpyl ten olej na ścianach gdzie jest grzyb a już nigdy więcej nie ujrzysz tam pleśni! Idealny rezultat!
6 października 2016

Jeśli borykaliście się już z problemami z pleśnią w domu, wiecie zapewne, jak szkodliwa jest ona dla zdrowia, a zarazem trudna do usunięcia.

Na szczęście, istnieje proste i efektywne rozwiązanie tego nieprzyjemnego problemu.

Poniższy spray zawiera tylko jeden składnik, wywodzący się z Australii olejek z drzewa herbacianego.

Choć przez wieki był on używany przez Aborygenów jako środek łagodzący ból i pomagający leczyć rany, ówcześni ludzie nie zdawali sobie sprawy, że olejek herbaciany ma w sobie również składniki działające efektywnie w walce z pleśnią.

Dziś wiemy, że olejek herbaciany może być używany do leczenia różnego rodzaju schorzeń, od kataru, poprzez ból gardła, zapalenie płuc, astmę, aż po łagodzenie objawów gruźlicy.

Dziś jednak skupimy się na skutecznym sposobie pozbycia się uporczywej pleśni. Potrzebujesz jedynie trzech rzeczy:

butelki ze zraszaczem

2 łyżeczek olejku z drzewa herbacianego

2 szklanek wody

Użyj sprayu uzyskanego po zmieszaniu olejku z wodą do spryskania miejsc dotkniętych pleśnią i pozostaw je do wyschnięcia. Po kilkudziesięciu minutach wytrzyj je do sucha. Rezultat z pewnością pozytywnie cię zaskoczy.


Źródło: http://www.healthyfoodhouse.com/
http://wiemy.to/post-2322-rozpyl-ten-ol ... ltat-.html
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5662
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 359
x 196
Podziękował: 30151 razy
Otrzymał podziękowanie: 8858 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: abcd » środa 28 gru 2016, 21:32

wiemy.to pisze:Jeśli masz tą roślinę w swoim domu to nie zobaczysz więcej myszy pająków ani innych insektów!
26 grudnia 2016

Na świecie istnieje około 20 milionów gatunków owadów. Choć bez wątpienia są one pożyteczne i istotne dla świata przyrody, chyba nikt z nas nie lubi gościć ich we własnym domu. Na szczęście, natura zaopatrzyła nas w naturalny środek na owady, nie zawierający szkodliwych chemikaliów, nie wpływający na nasze zdrowie, w przeciwieństwie do powszechnych środków. Ten nietypowy środek jest również źródłem przyjemnego zapachu, co może okazać się dodatkowym atutem za posiadaniem go w domu.

Jego głównym składnikiem jest świeża mięta, aromatyczna roślina o wielu zastosowaniach w gastronomii i medycynie, cechująca się wyrazistym i przyjemnym zapachem.

Obrazek

Jak go przygotować? Nic trudnego! po prostu zaparz bardzo intensywną herbatę miętową i zaczekaj jak ostygnie. Możesz też dodać kilka kropelek ulubionego aromatu do płynu. Pamiętaj tylko, żeby go nie spożywać!

Użycie środka jest bardzo proste. Po prostu wlej wyciąg z mięty do butelki ze spryskiwaczem i rozpyl go po całym domu, na drzwiach, w rogach, na ramach okien i w innych miejscach w których mogą pojawić się owady. To zatrzyma je z dala, a przy tym sprawi, że w całym domu będzie unosił się przyjemny, rześki zapach.


Źródło: http://www.healthyfoodhouse.com/
http://wiemy.to/post-2964-je-li-masz-t- ... ign=buffer
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 9785
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 24
x 484
Podziękował: 18668 razy
Otrzymał podziękowanie: 16094 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 06 lis 2018, 23:54

CHEMIA ZABIJA - ZASTĄP JĄ - Jolanta Kulesza - 05.11.2018 r. © VTV

https://www.youtube.com/watch?v=pFeFnftQkCI

Opublikowany 5 lis 2018
Jolanta Kulesza, zdradza dla wszystkich widzów STUDIA VTV naturalne sposoby zastosowania skutecznych i przyjaznych metod do mycia i dezynfekcji - bez użycia środków chemicznych.
0 xAwatar użytkownika
GRACZ
Posty: 257
Rejestracja: niedziela 09 wrz 2018, 11:31
x 5
x 10
Podziękował: 511 razy
Otrzymał podziękowanie: 418 razy

Re: Ekologiczna chemia w domu

Nieprzeczytany post autor: GRACZ » piątek 09 lis 2018, 20:18

Pestycydy - jak skutecznie pozbyć się ich z warzyw i owoców?

Obrazek

Zawsze powinniśmy umyć owoce, czy warzywa przed spożyciem. Jednak w przypadku produktów kupowanych w sklepie, umycie nie wystarcza. Praktycznie każdy owoc czy warzywo jest w dzisiejszych czasach spryskiwane chemią, która ma chronić przed szkodnikami, a później przed ubytkami w transporcie. Co zrobić, aby pozbyć się szkodliwych substancji? Sposób jest banalnie prosty!
Kupujesz płyny do mycia owoców? Sprawdzaj ich skład!
Można skorzystać z gotowych produktów, sprzedawanych najczęściej w sklepach ze zdrową żywnością. Płyny do mycia warzyw mają z założenia usuwać wszelkie mikroorganizmy, które mogą nam zaszkodzić oraz pestycydy. Jeśli przyjrzymy się składowi płynów, w większości z nich znajdziemy substancje kwaśne, które usuwają bakterie. Często brakuje w nich jednak składników, które powodują oczyszczenie owoców, czy warzyw ze środków chemicznych.

Domowy sposób na bakterie i pestydy

Obrazek

Skutecznym sposobem, by uwolnić naszą żywność od tego rodzaju substancji jest zanurzanie owoców i warzyw w odpowiednio przygotowanej kąpieli.
Pierwsza kąpiel zapewni usunięcie bakterii, w tym E.Coli, Listerii, Salmonelli. Warzywa i owoce zanurzamy w wodzie o kwaśnym odczynie i pozostawiamy je tam na 2 do 3 minut. Aby woda spełniła swoje zadanie, musimy do niej dodać ocet (pół szklanki octu na litr wody) lub kwasek cytrynowy (2-3 łyżki na litr wody). Posiadacze jonizatorów mogą ustawić urządzenie na pH 2,5-3,5.

Kolejną czynnością jest usuwanie pestycydów. Są to substancje oleiste, niewidoczne gołym okiem, które chronią uprawy rolnicze przed szkodnikami. Chronią je tak skutecznie, że trudno się ich pozbyć nawet po umyciu szczoteczką. Z punktu widzenia rolników, to zaleta, gdyż rośliny nie zostają pozbawione środka ochronnego nawet podczas deszczu. Konsument takich owoców, czy warzyw, musi jednak znaleźć sposób na oczyszczenie pożywienia ze szkodliwych dodatków.

Po kąpieli usuwającej bakterie z powierzchni owoców i warzyw, zalewamy nasze produkty ponownie wodą. Tym razem woda musi mieć odczyn zasadowy. W tym celu na litr wody dodajemy 1 czubatą łyżkę sody oczyszczonej lub, jeśli posiadamy jonizator, ustawiamy go na pH 10 – 11,5. Warzywa i owoce pozostawiamy w tej mieszaninie na ok. 2 – 3 minuty. Woda może przybrać żółtawy kolor lub zmętnieć, zauważymy też tłusty film. To znak, że pestycydy zostały usunięte.
Tę krótką, lecz jakże pożyteczną czynność kończymy płucząc produkty w wodzie, tym razem bez żadnych dodatków. Dzięki poświęconym 6 minutom, mamy pewność, że owoce i warzywa to wyłącznie źródło zdrowia.

Wyrabiaj dobre nawyki

Obrazek

Bardzo ważne jest, by zwyczaj kąpania owoców i warzyw w kwaśnym i zasadowym roztworze stosować zawsze, bez wyjątków. Gdy przynosimy kolejne produkty ze sklepu, usuwajmy zanieczyszczenia i mikroorganizmy od razu i czyste wkładajmy do lodówki. W ten sposób w lodówce będzie wyłącznie oczyszczona, nadająca się do spożycia żywność.
http://centrumwitalnosci.pl/pestycydy-j ... cow_txse.a

Podkreślenie w cytowanym tekście jest Moje - chciałam wypunktować jak ważne jest usuwanie pestycydów z owoców i warzyw bo jak wiemy Nasz mózg składa się głównie z tłuszczu - więc substancje oleiste się w niego niestety wbudowują latami. Nie wiem czy mamy temat oczyszczania z pestycydów - znalazłam tylko rozstrzelone posty z różnymi poradami typu krzem, czosnek niedźwiedzi, zeolit. Nie wiadomo czy to przekracza barierę krew/mózg. Dr Perlmutter w Swojej książce zaleca kurkuminę do spalania niekorzystnych tłuszczów w mózgu i suplementację olejem kokosowym i oliwą (zastąpiłam olejem z krokosza). A co jest najskuteczniejsze? 8-)
0 x


Gramy po to żeby grać - Jishikamizi.

ODPOWIEDZ