Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 20189
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 927
Podziękował: 33731 razy
Otrzymał podziękowanie: 25683 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 22 paź 2022, 12:27

Biwak w KRAINIE PRAWDZIWKÓW
Premiera w toku. Rozpoczęła się 24 minuty temu

https://www.youtube.com/watch?v=pxppKjIZBxA

Grzybofil

Świętokrzyskie lasy powitały mnie prawdziwkami, które przyrządziłem sobie w lesie na kolację, a był to dopiero pierwszy z czterech dni mojego grzybowego, jesiennego biwaku. :)
0 xAwatar użytkownika
forester
Posty: 1242
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 16:34
x 125
x 89
Podziękował: 990 razy
Otrzymał podziękowanie: 2043 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: forester » piątek 04 lis 2022, 05:07

???
Ostatnio zmieniony piątek 04 lis 2022, 05:29 przez forester, łącznie zmieniany 1 raz.
0 xAwatar użytkownika
forester
Posty: 1242
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 16:34
x 125
x 89
Podziękował: 990 razy
Otrzymał podziękowanie: 2043 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: forester » piątek 04 lis 2022, 05:27

A, tak mi się przypomniało..
forester pisze:
piątek 11 paź 2019, 04:24
"Palce diabła". Niezwykły grzyb z Australii rośnie w polskich lasach

Sezon na zbieranie grzybów trwa w najlepsze. Grzybiarze z całego kraju regularnie przeczesują lasy i zagajniki w poszukiwaniu najpiękniejszych okazów. Kilku z nich spotkało na swojej drodze "palce diabła". Ten niezwykły grzyb "przywędrował" do Polski z Australii.

Obrazek

"Palce diabła" to potoczna nazwa okratka australijskiego. Jest to grzyb z rodziny sromotnikowatych, który charakteryzuje się niezwykłym kształtem i nieprzyjemnym zapachem. Przypomina on macki ośmiornicy, rozgwiazdę, lub, jak kto woli, wystające z ziemi palce diabła. Trudno go nie zauważyć, bo grzyb ten ma czerwonowiśniowy kolor. Wydziela także nieprzyjemny zapach padliny, podobny do zapachu sromotnika smrodliwego.

"Palce diabła". Skąd okratek australijski wziął się w Polsce?

Okratek australijski to grzyb, który pochodzi z Australii, ale można go spotkać także w Nowej Zelandii, USA, Republice Południowej Afryki i Europie, gdzie po raz pierwszy zaobserwowano go w 1914 roku we Francji. Prawdopodobnie został przywieziony do Europy przypadkowo, wraz z ziemią i roślinami sprowadzonymi z Australii do europejskich ogrodów botanicznych. W Polsce po raz pierwszy jego obecność odnotowano w 1975 roku, w jednej z wsi koło Biłgoraja. Doniesienia o tym, że "palce diabła" można spotkać w polskich lasach także w tym roku, znajdujemy w mediach społecznościowych. Jeden z takich okazów znaleziono w drodze na szczyt Biskupiej Kopy, na granicy polsko-czeskiej.

https://buzz.gazeta.pl/buzz/7,156947,25 ... n#opinions
owocnik
Młode owocniki w formie kulistej lub jajowatej, z bruzdami odpowiadającymi ułożeniu ramion, średnicy 25-45(60) mm, białawe do jasnożółtych, często z fioletowym nalotem, zagrzebane w podłożu lub nieco wystające.
Dojrzały owocnik wydziela wyjątkowo intensywny i nieprzyjemny zapach zwabiający muchy padlinożerne, które przyczyniają się do roznoszenia zarodników.

zarodniki
Zarodniki wąskoelipsoidalne, hialinowe, 4-7.5 x 2-2.5 µm.

występowanie
Coraz częstszy na terenie całej Polski. Gatunek ten pochodzi z Australii. Owocniki wyrastają w miejscach bogatych w materię organiczną, rozłożone drewno.
.
wartość
Niejadalny.

uwagi
W Europie po raz pierwszy obserwowany w 1914 roku we Francji i stopniowo rozszerzający się po całej Europie. Znam osobiście dwa stanowiska na Dolnym Śląsku, jedno w okolicy Międzygórza (Masyw Śnieżnika) na łące, drugie we Wrocławiu, w Dolinie Bystrzycy w lesie grabowym.
https://www.grzyby.pl/gatunki/Clathrus_archeri.htm

PS. Grzybek spotykany jest w tym roku w wyjątkowo dużych ilościach ... :?:
PS. Grzybek spotykany jest w tym roku w wyjątkowo dużych ilościach ... :?:
..czyżby ''rogaty'' coś nam wtedy szykował :?: ...
Ostatnio zmieniony piątek 04 lis 2022, 05:38 przez forester, łącznie zmieniany 2 razy.
0 xAwatar użytkownika
forester
Posty: 1242
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 16:34
x 125
x 89
Podziękował: 990 razy
Otrzymał podziękowanie: 2043 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: forester » piątek 04 lis 2022, 05:33

Listopadowe podgrzybki. 01.11.2022
https://www.youtube.com/watch?v=F3uB0hTSogQ
0 xAwatar użytkownika
forester
Posty: 1242
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 16:34
x 125
x 89
Podziękował: 990 razy
Otrzymał podziękowanie: 2043 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: forester » sobota 05 lis 2022, 06:41

Masowe grzybobranie. Leśnicy podejrzewają zorganizowany zbór przemysłowyW podkarpackich lasach pojawiły się duże, zorganizowane grupy zbieraczy grzybów z Rumunii. Jak donosi "Gazeta Wyborcza", leśnicy przekonują, że masowo wywożą grzyby na handel do Niemiec i Francji.

Obrazek

Rumunii przyjeżdżają na zbiory na południu Polski od trzech lat - pisze rzeszowska "Gazeta Wyborcza". W tym roku jednak grup jest znacznie więcej i są bardziej liczne.

Leśnicy podejrzewają, że mamy do czynienia z przemysłowym zbiorem grzybów, które potem są przebierane, pakowane i masowo wysyłane do Niemiec i Francji


Jak podaje gazeta, w polskich lasach można zbierać grzyby również do celów przemysłowych, ale na to potrzebna jest umowa z Lasami Państwowymi. Nie może się to też odbywać w miejscach niedozwolonych.

Jak wynika z relacji nadleśniczego Zbigniewa Żywca, tu nikt takiej umowy nie podpisał. - Wiem, że te grzyby jechały do Niemiec, do Francji - dodał w rozmowie z "Wyborczą"

Straż leśna stara się reagować, ale grupy młodych grzybiarzy są bardzo liczne. Rzecznik krośnieńskiej policji, zapowiedział, że policja wesprze Straż Leśną w patrolach.
Już nieżyjący Pan Adolf Kudliński powiedział prawdę o rumuńskich cyganach okradających polskich grzybiarzy na Kielecczyźnie, za co został oskarżony o rasizm przez polskiego milicjanta i skazany przez jewropejski sąd w Polsce.
To są Cyganie z Rumuni.! I cała milicja się ich boi.! Bo ta banda psów tylko mandaty za masecki potrafią wlepiac.! 2 lata temu sąd że Starachowice i milicja z Kielc wsadziła Adolfa Kudlinskiego do mamra za powiedzenie prawdy o tych zbierać ach.! Bo nawet ludziom zabierali grzyby z wiader.
Biedni ci leśnicy i straż leśna, Polaka jak zobaczą w lesie w podskokach lecą by mandat wystawić, a jak grupa rumunów to sie boją, gdzie policja? po co pilnują schodów w warszawie, ciągają babcie i kobiety, niech jadą pokazać sie rumunom, niech pokażą odwagę jaką mają w 7 do jednej babci
https://www.money.pl/gospodarka/masowe- ... 9760a.html
0 xAwatar użytkownika
forester
Posty: 1242
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 16:34
x 125
x 89
Podziękował: 990 razy
Otrzymał podziękowanie: 2043 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: forester » sobota 21 sty 2023, 19:44

Niedzielne Grzybobranie- Królestwo Wolnych Słowian
https://www.youtube.com/watch?v=rXSU5KZH2LM
0 xAwatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 12247
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 105
x 631
Podziękował: 29569 razy
Otrzymał podziękowanie: 18759 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » niedziela 19 mar 2023, 16:06

forester pisze:
sobota 05 lis 2022, 06:41
Leśnicy podejrzewają zorganizowany zbór przemysłowy
przemysłowe to są ich wycinki, ściemniacze, niedługo problem sam zniknie ! :mrgreen:

z viewtopic.php?f=16&t=2856&sid=275e54864 ... 25#p148093
wczoraj odwiedziłem ziomeczka, bardzo samodzielny jest i... posiada spirt prive smaker ;)
ma nalewki z huby czarnej oraz z tego dziwoląga, podobnego, sam nie wiem do czego :lol:
przepis i grzyba przywiozła jego partnerka z Ukrainy.

z https://www.google.com/url?sa=i&url=htt ... AdAAAAABAT
Obrazek
Sromotnik smrodliwy
25 sierpnia 2019

Naukowa nazwa sromotnika brzmi Phallus, co oznacza z greckiego prącie. Nazwa jak najbardziej adekwatna, odnosi się do kształtu owocników. Dodatkowo wydzielany przez grzyby zapach nadaje sromotnikom bardzo dużej oryginalności, dzięki której wyróżniają się na tle innych krajowych grzybów. Jest to rodzaj nie tylko o niezwykłym wyglądzie ale także fizjologii, gdzie swój duży udział mają padlinożerne muchy.

Rodzaj sromotnik (Phallus), przynależy do rodziny sromotnikowatych (Phallaceae), która obejmuje wiele charakterystycznych i oryginalnych gatunków. Grzyby te cechuje wyrastanie z tzw. czarciego jaja oraz wydzielanie nieprzyjemnych woni wabiących muchy. W Polsce notowane są trzy gatunki z rodzaju sromotnik, przy czym najpospolitszym jest sromotnik smrodliwy (Phallus impudicus), zwany dawniej sromotnikiem bezwstydnym, co było bezpośrednim tłumaczeniem nazwy łacińskiej.
z https://www.google.com/url?sa=i&url=htt ... egUIARDSAQ
Obrazek
Z onkologią

Za pomocą tego narzędzia przeprowadza się również zapobieganie tej chorobie, ale przed rozpoczęciem wizyty nie należy zaniedbywać konsultacji z lekarzem. Za skuteczny środek uważa się grzyb veselka, miód i sok z aloesu. Przepis:

miód i sok z aloesu są miażdżone i wkładane do słoika;

wlej 250 ml wódki i pozostaw do zaparzenia na jeden dzień;
pociętą veselkę składa się do pojemnika i wlewa otrzymanym roztworem;
lek należy podawać przez 2 tygodnie.
Do tych celów produkt pije się w 1 łyżce.
raz dziennie przez 14 dni. Następnie zrób sobie przerwę na 2 tygodnie i powtórz kurs.

Uwaga! Stosowanie grzyba Veselka da efekt tylko we wczesnym stadium raka, a dla profilaktyki w przypadku zaawansowanej postaci choroby efekt będzie nieistotny. Nalewka wzmacnia również organizm po chemioterapii. Możesz pić tylko zgodnie z zaleceniami lekarza.
te konsultacje z tzw. lekarzami, nader przesadzone :D
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
forester
Posty: 1242
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 16:34
x 125
x 89
Podziękował: 990 razy
Otrzymał podziękowanie: 2043 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: forester » niedziela 19 mar 2023, 18:07

grzegorzadam pisze:
niedziela 19 mar 2023, 16:06
przemysłowe to są ich wycinki, ściemniacze, niedługo problem sam zniknie !
tak to właśnie wygląda..; :evil:
viewtopic.php?f=73&p=147250&sid=416892d ... ce#p144914
0 xAwatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 12247
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 105
x 631
Podziękował: 29569 razy
Otrzymał podziękowanie: 18759 razy

Re: Grzyby, jagody i ... czy wolno nam zbierać?

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » niedziela 19 mar 2023, 18:24

św.anna pisze:
niedziela 19 mar 2023, 16:19
GA, a do przełknęcia przynajmniej ten Phallus :mrgreen: (jak zwie go nauka), a do tego smrodliwy?

No dobra, żarty żartami, rzeczywiście nie każdy ma w zasięgu, ja kiedyś chodziłam za tym po lesie, coś tam przyniosłam, tylko teraz już nawet nie pamiętam, co konkretnie. W sprzedaży jest mieszanka 2: białoporek brzozowy* 50%, błyskoporek podkorowy* 50% z 'Darów Natury', też kupowałam tacie. Ps. Różański chyba też poleca mieszanki, na pewno są na forum, bo pamiętam, że sama kilka postów nt. zamieściłam.
grzegorzadam pisze:
niedziela 19 mar 2023, 16:48
św.anna pisze:
niedziela 19 mar 2023, 16:19
a do przełknęcia przynajmniej ten Phallus :mrgreen: (jak zwie go nauka), a do tego smrodliwy?
:lol:

on to pije na czczo koło 30-40 ml.
chciał mi przelać do słoiczka, ale odmówiłem, choć mam niedaleko, już w byłem w wyższym stanie
stanu wysokiego, przaśny spirt zrobił swoje :D
zalane wódką, te ''jądra'' też, mówi że znośne, to się nawet kulinarnie sprawdza ponoć, tylko w fazie
niesmrodliwej :
Podanie
Właściwości lecznicze grzyba Veselka zostały udowodnione przez ekspertów.
Służy do przygotowania naparów, tabletek i czopków.

Udowodniono również, że jest korzystny w przypadku nowotworów złośliwych i nadciśnienia.
Najcenniejszy jest płyn z młodego grzyba, który jest jeszcze w fazie jajecznej.
Nalewka Veselka leczy wiele chorób.

Do gotowania używa się tylko młodych grzybów.
Są przygotowywane na różne sposoby: gulasz, smażone i można je suszyć.
W gotowaniu
Możesz jeść tylko młode grzyby

Grzyby Veselka są najsmaczniejsze duszone w śmietanie.
przepis:

grzyby - 400 g;
śmietana () zawartość tłuszczu nie mniej niż 20%) - 400 ml;
cebula - 1 szt.;
olej roślinny - 1 łyżka stołowa;
warzywa;
czarny pieprz, sól do smaku.

Grzyby kroimy w cienkie plasterki i smażymy na oleju. Następnie dodaj drobno posiekane warzywa i cebulę, smaż przez kolejne 2-3 minuty i dodaj śmietanę. Wszystkie składniki trzymamy pod pokrywką na małym ogniu przez kolejne 20 minut, dodaje się sól i pieprz.

Jest inny sposób na ugotowanie tych grzybów. Ser topiony jest również używany jako sos.
To danie zawiera:

grzyby veselka - 250 g;
cebula - 1 szt.;
ser topiony - 2 szt.;
mleko - 150 ml;
olej roślinny - 1 łyżka stołowa;
sól, przyprawy - do smaku.


Cebulę pokroić na półpierścienie i smażyć na małym ogniu w oleju roślinnym, następnie dodać grzyby i dusić przez 4-5 minut. Następnie dodaj mleko i ser topiony (lepiej zetrzeć na grubej tarce). Wszystkie składniki są dokładnie wymieszane i doprawione solą i przyprawami.

Spożywane są również świeże grzyby.
Nawet śluz młodej veselki jest używany przez rozprowadzanie go na chlebie - pomaga to pozbyć się toksycznych substancji w przypadku zatrucia.
Dobrze jest też spożywać je rano przed posiłkiem.

Produkt nie traci swoich właściwości leczniczych nawet po zamrożeniu.
sorry :lol:
Obrazek
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

ODPOWIEDZ