Witam wszystkich użytkowników tego forum

16.11.22
Jutro w nocy z 18 na 18 .11 będą prowadzone prace konserwacyjne na hostingu - forum może nie działać lub działac z przerwami.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Przyszedł chyba czas, aby przywrócić pełną funkcjonalność forum, w końcu istnieje ono po to, aby każdy mógł prezentować, czy konfrontować swoje poglądy. Jak jest na Ukrainie, każdy kto ma oczy, to widzi. Przywracam wszystkie tematy wojenno - ukraińskie , czy rosyjskie. Nie jest ważne kto z dyskutantów po której stronie będzie stał, jest ważne, aby prezentował jak najbardziej prawdziwe informacje. Dlatego proszę: absolutnie nie kopiować mediów, ani polskich "ekspertów", to można sobie czytać i oglądać poza forum, szkoda miejsca i czasu. W miarę możliwości będziemy się starali prostować i wyjaśniać znaczenie zdarzeń i ich okoliczności.
Poglądy absolutnie nie są powodem do blokowania, czy banowania kogokolwiek, ale proszę je wyrażać w kulturalny sposób. Proszę też sprawdzać cytowane materiały i filmy, aby nie zawierały nieregulaminowych treści.
Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Zagadki Ziemi

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 20465
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 934
Podziękował: 33887 razy
Otrzymał podziękowanie: 25964 razy

Re: Zagadki Ziemi

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 03 maja 2022, 14:52

To, co znajduje się na szczycie tej SKAŁY, przeczy logice! Jak udało się to tam zbudować?
3 maj 2022

https://www.youtube.com/watch?v=mbBUlp8ee24

Сiekawostki ze świata

Wśród wielu cudów Gruzji stworzonych przez człowieka, Słup Kacchi [kac-chi] zajmuje szczególne, ważne miejsce. Ta naturalna formacja skalna wyróżnia się zarówno w dosłownym, jak i przenośnym znaczeniu tego słowa. Słup nieco przypomina greckie Meteory – skały w Grecji, na szczytach których zbudowano prawosławne klasztory. W przeciwieństwie do nich Słup Kacchi stoi sam jak palec.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 20465
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 934
Podziękował: 33887 razy
Otrzymał podziękowanie: 25964 razy

Re: Zagadki Ziemi

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 16 maja 2022, 16:02

Co Kryje Się Za 2,124,000 Mil Kwadratowych Niezbadanej Puszczy Amazońskiej?
15 maj 2022

https://www.youtube.com/watch?v=U3jcQxSBX8Q

Ridddle PL
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 20465
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 934
Podziękował: 33887 razy
Otrzymał podziękowanie: 25964 razy

Re: Zagadki Ziemi

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 26 maja 2022, 17:55

Adrspach - Skalne Miasto w Czechach. Wędrówka pobudzająca wyobraźnię [4K]
21 maj 2022

https://www.youtube.com/watch?v=N4oT83Q0Yls

Parvati Design
Witajcie!
W drodze do Pragi postanowiliśmy nieco zboczyć z trasy i odwiedzić Adrspach - Skalne Miasto w Czechach. To niezwykle malownicze miejsce, pełne labiryntów i niezwykłych formacji skalnych. Ta wędrówka z pewnością pobudzi Waszą wyobraźnię.

Pamiętajcie, że panuje tu naprawdę spory ruch turystyczny. Jeśli chcecie poczuć klimat tego miejsca w samotności, to polecam wybrać się tu jak najwcześniej.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 20465
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 934
Podziękował: 33887 razy
Otrzymał podziękowanie: 25964 razy

Re: Zagadki Ziemi

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 05 lip 2022, 15:27

Odkryto jaskinię sprzed 3 milionów lat i znaleźli w niej coś niezwykłego
4 lip 2022

https://www.youtube.com/watch?v=mqWirPPwSa4

To jedna z najstarszych istniejących jaskiń, która do niedawna była całkowicie zapieczętowana. Nikt nie był w jej środku przez ponad trzy miliony lat. Naukowcy odkryli w niej coś niezwykłego.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 20465
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 934
Podziękował: 33887 razy
Otrzymał podziękowanie: 25964 razy

Re: Zagadki Ziemi

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 12 lip 2022, 18:03

Obrazek

Carrizo Plain National Monument, Kalifornia, Stany Zjednoczone
To malownicze miejsce jest położone około 230 km w głąb lądu od Hollywood i bywa nazywane „kalifornijskim Serengeti”. Jako siedlisko wielu rzadkich okazów flory i fauny jest chronione w formie parku krajobrazowego o powierzchni 1000 kilometrów kwadratowych. Warto tu przyjechać szczególnie wiosną, gdy ciągnące się po horyzont pagórki są pokryte dywanem z kwiatów.

Obrazek

Park Narodowy Oze, Japonia
Ten leżący 150 km na północ od Tokio wspaniały park narodowy obejmuje ochroną najwyżej położone w Japonii mokradła oraz otaczające je góry. Szlaki piesze są poprowadzone po drewnianych pomostach, aby można było z bliska podziwiać naturalne piękno bagien, nie niszcząc ich.

Obrazek

Park Narodowy Zion, Utah, Stany Zjednoczone
Ten rozciągający się na powierzchni ponad 590 kilometrów kwadratowych park narodowy odznacza się zróżnicowanym ekosystemem. Jego główną atrakcją jest Zion Canyon o głębokości 610 m. Kolejną fascynującą cechą jest intensywność kolorów skał osadowych powstałych miliony lat temu, w erze mezozoiku. Największą popularnością cieszy się szlak przechodzący po półce skalnej przez najwęższy odcinek wąwozu. W parku można również obozować, uprawiać wspinaczkę itp.

Obrazek

Bajkał, Rosja
Położony w południowo-wschodniej Syberii Bajkał jest najstarszym i najgłębszym jeziorem na Ziemi. W 1996 r. to piękne jezioro zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zawiera około 20% niezamarzniętych zasobów powierzchniowych wody słodkiej na świecie.

Obrazek

Latarnia morska Cap Spartel, Maroko
Ta położona nad Jaskiniami Herkulesa, na zachód od portu w Tangerze, latarnia morska strzeże wejścia do Cieśniny Gibraltarskiej. To imponująca budowla słynąca z architektury w tradycyjnym stylu arabskim.

Obrazek

Wiadukt Balcombe, Anglia
Ta elegancka budowla powstała w 1838 r. jako część linii kolejowej z Londynu do Brighton w miejscu, gdzie przecina ona rzekę Ouse, ale przez miejscowych jest nazywana wiaduktem Balcombe. Ma 450 metrów długości i składa się z 37 półkolistych łuków, a do jej budowy zużyto ponad 11 milionów cegieł. Znakomicie wytrzymała próbę czasu, ponieważ nadal przejeżdża po niej około 100 pociągów dziennie.

Obrazek

Wodospad Agbokim
Lokalizacja: wodospad Agbokim, Nigeria, Afryka

Ten położony około 17 kilometrów od miasteczka Ikom w Nigerii wodospad Agbokim stanowi hipnotyzujący widok dla miłośników przyrody. Siedem strumieni spada ze stromego urwiska kaskadami wody w otoczeniu bujnej zieleni do przepięknego jeziorka. Oprócz błogiego poczucia odosobnienia i spokoju nagrodą za trudy podróży może być też tęcza, występująca tu często w porze deszczowej.

Obrazek

Wodospad Chamarel
Lokalizacja: wodospad Chamarel, Mauritius

Ten czarujący wodospad spadający z wysuniętej półki skalnej na bazaltowym klifie z wysokości 83 metrów wśród gęstej roślinności stanowi niezapomniany widok. Wodospad Chamarel jest ujściem rzeki Saint Denis, przepływającej przez niezmierzone lasy. Jest najczęściej odwiedzanym wodospadem Mauritiusa ze względu na wyjątkowe cechy topograficzne i fenomenalne widoki.

Obrazek

Wodospad Iguazú
Lokalizacja: Foz do Iguaçu, Brazylia

Ciekawostka: nazwa wodospadu Iguazú pochodzi od Iguassu, co w języku guarani oznacza „wielkie wody”. Wodospad znajduje się dokładnie na granicy Brazylii i Argentyny, rozciągając się na szerokość 2,7 km, czyli jest prawie trzy razy szerszy od Niagary. Widok spienionej wody pokonującej kolejne progi i spadającej w przepaść w obłokach mgły tworzy hipnotyzujący spektakl, który bez wahania można nazwać jednym z najbardziej fascynujących na świecie.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 20465
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 934
Podziękował: 33887 razy
Otrzymał podziękowanie: 25964 razy

Re: Zagadki Ziemi

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 13 sie 2022, 19:24

Obrazek

Vermilion Cliffs National Monument, Arizona, Stany Zjednoczone
Położone w północnej części hrabstwa Coconino urwiska zostały uformowane w skałach osadowych poddawanych przez miliony lat działaniu erozji. Większość formacji skalnych jest zbudowanych z piaskowca, wapieni i mułu.

Obrazek

Liście wiktorii królewskiej, Rio de Janeiro, Brazylia
Ta roślina wodna należy do największych spośród wszystkich gatunków grzybieniowatych. Jej najbardziej charakterystyczną cechą są olbrzymie liście z kolczastym spodem. Na pełne rozwinięcie jej kwiatu potrzebne jest około 48 godzin.

Obrazek

Oaza Ad-Dachila Egipt
Leży na Pustyni Zachodniej i jest jedną z najciekawszych oaz w Egipcie. Na jej terenie znajduje się ponad 500 gorących źródeł, w tym Bir Tarfawi i Bir Al-Gebel.

Obrazek

Rzeka Li, Chiny
Ta zwana także Li Jiang rzeka jest dopływem rzeki Gui Jiang. Miejsce widoczne na zdjęciu znajduje się na odcinku między Guilin a Yangshuo w regionie Kuangsi.

Obrazek

Fitz Roy, Patagonia
Ta zapierająca dech w piersiach góra jest położona na granicy Argentyny i Chile. Wznosi się na wysokość 3405 metrów nad poziomem morza i przyciąga wielu miłośników wspinaczki i górskich wędrówek.

Obrazek

Park Narodowy Snowdonia, Walia
Nazwa tego pięknego parku narodowego pochodzi od najwyższego szczytu Anglii i Walii, Snowdon. Między pokrytymi zielonym kobiercem traw górami i kryształowo czystymi jeziorami biegną górskie szlaki, które stanowią raj dla miłośników przyrody.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 20465
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 934
Podziękował: 33887 razy
Otrzymał podziękowanie: 25964 razy

Re: Zagadki Ziemi

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 16 sie 2022, 18:12

Amazon 4k – największy na świecie tropikalny las deszczowy, część 2 - Sceniczny film relaksacyjny
Transmisja zaczęła się 12 mar 2022

https://www.youtube.com/watch?v=F1vOOsLbZMQ

Nature Relax 4K

Amazon 4k – największy na świecie tropikalny las deszczowy, część 2 - Dźwięki dżungli - Sceniczny film relaksacyjny

Prawdopodobnie nie wszyscy wiedzą, że gatunki morskie stanowią ponad 80% bioróżnorodności Ziemi; wodorosty i inne rośliny morskie, które żyją w oceanie, wytwarzają około 50% tlenu w atmosferze… W „erze oceanów” wiele wysiłku skupia się na badaniach oceanów, takich jak identyfikowanie organizmów pożytecznych dla zasobów oceanicznych.
W Nature Relax 4K oferujemy relaksującą muzykę fortepianową z filmami z oceanu. Mam nadzieję, że spędzisz wspaniałe chwile relaksu.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 20465
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 934
Podziękował: 33887 razy
Otrzymał podziękowanie: 25964 razy

Re: Zagadki Ziemi

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 17 sie 2022, 17:12

Co Kryje Się Pod Wodospadem Niagara?
17 sie 2022

https://www.youtube.com/watch?v=vkYnBhLsRmU

Ridddle PL
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 20465
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 934
Podziękował: 33887 razy
Otrzymał podziękowanie: 25964 razy

Re: Zagadki Ziemi

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 19 sie 2022, 20:25

GALAPAGOS - na krańcu świata | Walka o przetrwanie | film dokumentalny | film przyrodniczy
19 sie 2022

https://www.youtube.com/watch?v=NJsIXofLB40

DOCUMENTARY CHANNEL

GALAPAGOS - na krańcu świata: Ogień z głębi ziemi przeniknął przez skorupę oceaniczną, tworząc archipelag na środku Pacyfiku. Ci, którzy go odkryli, określali go mianem "piekła na ziemi". Na tym surowym terenie liczne organizmy musiały stawić czoła matce naturze i obrać różne strategie, aby przetrwać. W ludzkich oczach życie jest tu przekleństwem, ale w tym odizolowanym piekle zwierzęta stworzyły raj. Oto opowieść o ocalałych na krańcu świata.

@DOCUMENTARY CHANNEL dostarcza rozrywki, a jednocześnie edukuje, prezentując szeroką gamę filmów dokumentalnych, filmów przyrodniczych oraz filmów historycznych, a także ciekawych symulacji, rekonstrukcji i animacji związanych z tematyka dinozaurów.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 20465
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 934
Podziękował: 33887 razy
Otrzymał podziękowanie: 25964 razy

Re: Zagadki Ziemi

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 21 sie 2022, 17:16

Najdziwniejsze i najbardziej nienormalne miejsca naszej planety.
16 lis 2021

https://www.youtube.com/watch?v=0zYwSblfR0c

Miło Widzieć

Wielu sceptyków, którzy nie wierzą w mistycyzm i uważają, że na wszystko można znaleźć naukowe wyjaśnienie, wątpi w wiarygodność dostarczonych przez nas niekiedy informacji. Nie ma jednak sensu zaprzeczać, że w naturze istnieje wiele niewytłumaczalnych anomalii, które bywają przerażające. Prawie wszystkie zjawiska naturalne da się wyjaśnić za pomocą praw fizycznych i wzorów matematycznych. Jednocześnie wciąż istnieją miejsca na świecie, które wymykają się ludzkiemu pojmowaniu. Bez względu na to, jak bardzo naukowcy się starają, wszystko idzie na marne. Strefa anomalna to miejsce, w którym coś zaburza normalny przebieg danego zjawiska. Z reguły mogło stać się tam coś istotnego. Na przykład strefa anomalna powstała po upadku meteorytu, albo ludzie mieszkający w pobliżu od dawna obserwowali tam już dziwne rzeczy. Obecnie na świecie istnieje ogromna liczba miejsc, w których występują takie anomalne zjawiska. Jest ich tak wiele, że niektórym udaje się je nagrać lub sfotografować. W Internecie można znaleźć dziesiątki tysięcy takich nagrań. My przyjrzymy się dziś tym najciekawszym – najbardziej dziwnym i niesamowitym.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 20465
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 934
Podziękował: 33887 razy
Otrzymał podziękowanie: 25964 razy

Re: Zagadki Ziemi

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 31 sie 2022, 17:25

NIEZWYKŁE WYSPY CHORWACJI ◀🌎 Ciekawostki o Krk, Pag, Korčula, Rab, Brač, Hvar, Cres, Kornati, Lošinj
28 sie 2022

https://www.youtube.com/watch?v=VZ4-gFT8MDw

W tym odcinku opowiem Wam o geografii Chorwacji - a dokładniej o jej niezwykłych wyspach.
W filmie opowiem np. o takich wyspach, jak: Krk, Wyspy Briońskie, Rab, Cres, Lošinj, Pag, Vir, Ugljan, Pašman, Galešnjak, Iž, Dugi Otok, Kornati/Kornaty, Murter, Baljenac, Čiovo, Šolta, Brač, Hvar, Wyspy Paklińskie, Vis, Biševo, Jabuka, Korčula, Lastovo, Mljet, Wyspy Elafickie, Lokrum, Palagruža, Galijula.
Będzie także Dalmacja, Istria i Zatoka Kvarner.

SPIS TREŚCI
00:00 Wyspy w Chorwacji
02:37 Istria i Wyspy Briońskie
04:52 Krk
08:02 Prvić i Goli Otok
09:05 Rab
10:24 Wiatr bora
11:59 Cres
13:56 Lošinj
16:27 Pag
18:24 Vir
19:34 Ugljan i Pašman
20:36 Wyspa - serce
21:09 Iž i Dugi Otok
23:03 Kornati / Kornaty
26:03 Aarchipelag Szybenicki
28:39 Čiovo
29:58 Šolta
30:16 Brač
34:17 Hvar
38:36 Vis
39:36 Biševo
40:46 Jabuka
42:12 Korčula
44:00 Lastovo
46:00 Mljet
47:19 Wyspy Elafickie
48:20 Lokrum - Dubrownik
49:01 Palagruža i Galijula

ŚWIAT WCIĄGA - Wojciech Piestrak
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 20465
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 934
Podziękował: 33887 razy
Otrzymał podziękowanie: 25964 razy

Re: Zagadki Ziemi

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 06 wrz 2022, 16:22

W interiorze Australii nikt nie mieszka, i ty też byś nie chciał
2 wrz 2022

https://www.youtube.com/watch?v=gt1wRq-w9go

JASNA STRONA

Animacja: Jasna Strona.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 20465
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 934
Podziękował: 33887 razy
Otrzymał podziękowanie: 25964 razy

Re: Zagadki Ziemi

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 16 wrz 2022, 17:50

Odkrycie na pustyni daje więcej pytań niż odpowiedzi
14 wrz 2022

https://www.youtube.com/watch?v=qrRqVqZWRKc

Piekielnie Ciekawi

Wielu z nas z pewnością myśli, że na naszej planecie odkryliśmy już wszystko co możliwe. Jak się jednak okazuje istnieją na Ziemi miejsca, które skrywają przed nami jeszcze wiele tajemnic. W dzisiejszym odcinku zdradzimy wam kilka z nich. Zapraszam do oglądania.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 20465
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 934
Podziękował: 33887 razy
Otrzymał podziękowanie: 25964 razy

Re: Zagadki Ziemi

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 19 wrz 2022, 15:30

Wielki Kanion Kolorado (Grand Canyon)
8 sie 2020

https://www.youtube.com/watch?v=lfgQIXsM0WI

Pablo Neruda
Opowieść o Kanionie Kolorado
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 20465
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 934
Podziękował: 33887 razy
Otrzymał podziękowanie: 25964 razy

Re: Zagadki Ziemi

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 20 wrz 2022, 15:16

Naukowcy ujawnili, że miliony zwierząt zachowują się dziwnie i zmierzają w stronę lądu
19 wrz 2022

https://www.youtube.com/watch?v=CUrVfPnPy2E

SpinkaFun

Dosyć niezwykłe wydarzenie miało miejsce w Rzymie. Setki ptaków nagle zaczęło spadać na ziemię. To jak scena niczym z filmu katastroficznego. Setki ptaków, niektóre umierające, inne już martwe, pokrywały ulice miasta. Kilka dni później podobne zdarzenie miało miejsce na drodze w Hiszpanii...
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 20465
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 934
Podziękował: 33887 razy
Otrzymał podziękowanie: 25964 razy

Re: Zagadki Ziemi

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 22 wrz 2022, 17:46

17 oznak, że matka natura niedługo pokaże swoje gniewne oblicze
22 wrz 2022 Animacja: Jasna Strona.

https://www.youtube.com/watch?v=lqsbMvsnym0

JASNA STRONA
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 20465
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 934
Podziękował: 33887 razy
Otrzymał podziękowanie: 25964 razy

Re: Zagadki Ziemi

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 03 paź 2022, 20:16

5 Miejsc na świecie, w których istnienie ciężko uwierzyć
3 paź 2022

https://www.youtube.com/watch?v=p03UtM3YkcU

SpinkaFun

Piękne, magiczne albo dziwne – tak można określić te miejsca. Niektóre z nich są odwiedzane przez miliony turystów, inne pozostają w zasięgu niewielu z nas. Łączy je jedno. Wszystkie zachwycają i sprawiają, że przypominamy sobie, jakie cuda potrafi tworzyć natura. Oto 5 dziwacznych miejsc na naszej planecie, których istnienie wydaje się niemożliwe. Zanim jednak do nich przejdziemy, nie zapomnij włączyć powiadomień, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, by na bieżąco śledzić nasze nowe odcinki. A teraz nie przedłużając, zapraszam do oglądania.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 20465
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 934
Podziękował: 33887 razy
Otrzymał podziękowanie: 25964 razy

Re: Zagadki Ziemi

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 05 paź 2022, 13:16

Hipoteza EKSPANDUJĄCEJ ZIEMI jest ABSURDALNA, ale obecna na uniwersytetach!
Data premiery: 2 paź 2022

https://www.youtube.com/watch?v=FpIgqBOHUaU

NaukowoTV

Ekspandująca Ziemia kojarzyć się może z koncpecją płaskiej Ziemi. Jednak mimo że także jest absurdalana, spotkać ją można w świecie akademickim a jej zwolennikami są niektórzy ludzie nauki. Zapraszam na film o ekspandującej Ziemi.

Spis treści filmu Hipoteza EKSPANDUJĄCEJ ZIEMI jest ABSURDALNA, ale obecna na uniwersytetach!:
0:00 Wstęp
1:44 Ekspansja a teoria tektoniki płyt
3:08 Rozszerzanie (ekspansja) Ziemi
4:31 Argumenty ekspansjonistów
10:07 Kontrargumenty i dziury logiczne hipotezy
14:29 Podsumowanie
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 20465
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 934
Podziękował: 33887 razy
Otrzymał podziękowanie: 25964 razy

Re: Zagadki Ziemi

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 11 paź 2022, 15:42

Biegun północny naszej planety przesuwa się na wschód. Zjawisko nabiera niespotykanego tempa
Luiza Poreda - 7 godz. temu

Obrazek
Ziemia

Topniejące w efekcie wysokiej emisji CO2 lodowce mogą mieć wpływ na gwałtowną zmianę osi obrotu Ziemi - podają naukowcy z Instytutu Nauk Geograficznych i Badań Zasobów Naturalnych Chińskiej Akademii Nauk. I choć wciąż nie wiemy na pewno, jaki będzie miało to wpływ na życie na naszej planecie, zakłada się, iż może mocno przyspieszyć zmiany klimatu.

Oś obrotu Ziemi zmienia się. Co to dla nas oznacza?

Badacze przeanalizowali dane satelitarne z ostatnich kilkudziesięciu lat. Ich wnioski są niepokojące – nachylenie osi obrotu Ziemi ulega szybkiej zmianie. W efekcie geograficzny biegun północny naszej planety przesuwa się coraz szybciej na wschód. Choć przesuwanie się osi Ziemi jest zjawiskiem naturalnym, prawdopodobnie z powodu zmian klimatycznych nabrało niespotykanego dotąd tempa – podaje Twojapogoda.pl.

Według cytowanych przez serwis badaczy z Instytutu Nauk Geograficznych i Badań Zasobów Naturalnych Chińskiej Akademii Nauk, przeanalizowano szybkość zmiany osi obrotu Ziemi, jaka miała miejsce w latach 1995-2020. Wzrosła ona ponoć 17 razy w porównaniu do średniej szybkości takiej zmiany zarejestrowanej w latach 1981-1995.

Według naukowców taka gwałtowna zmiana może mieć wpływ na życie na naszej planecie: mowa tu o modyfikacji w przebiegu pór roku w różnych obszarach naszej planety oraz długości doby (choć ta zmiana liczona jest na razie jedynie w milisekundach).

Oś obrotu Ziemi. Co to takiego?

Oś ziemska to prosta będąca osią obrotu własnego naszej planety Ziemi. Taka oś obrotu wyznacza bieguny geograficzne Ziemi:

północny,
południowy.

Oś ziemska jest odchylona od osi obrotu orbitalnego o około 23 stopni. Powoduje to, że płaszczyzna równika jest nachylona do płaszczyzny ekliptyki (czyli okręgu wielkiego na sferze niebieskiej, po którym w ciągu roku pozornie porusza się Słońce obserwowane z Ziemi) pod takim samym kątem.

Nachylenie obrotu Ziemi zmienia się zbyt szybko w efekcie zmian klimatycznych?

Jak podaje NASA, topniejące lądolody takie jak lodowce górskie oraz pokrywy lodowe Grenlandii i Antarktyki nie mają wpływu na zmianę obrotu Ziemi, jeśli woda z roztopów pozostaje blisko źródła (na przykład zostanie uwięziona w jeziorze lodowcowym). Mogą mieć jednak taki wpływ, gdy woda, pod wpływem gwałtownego topnienia, jakie ma miejsce w ostatnich latach, wpłynie z lodowców północy do oceanów na całej planecie i ulegnie rozproszeniu. I to właśnie się dzieje – na Grenlandii następuje błyskawiczne topnienie lodowców, a równowaga zaczyna ulegać zaburzeniu.

Na razie konieczne są kolejne badania nad wpływem topnienia lądolodów na zjawisko przyspieszonej zmiany nachylenia obrotu Ziemi. Te najnowsze, przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Nauk Geograficznych i Badań Zasobów Naturalnych Chińskiej Akademii Nauk wstępnie potwierdziły, iż główną przyczyną gwałtownego przesunięcia na wschód geograficznego bieguna północnego jest właśnie spływanie do oceanów wody z topniejących lodowców regionów polarnych.

Postawione hipotezy głoszą, iż jeśli lodowce nadal będą się roztapiać w tak zawrotnym tempie, jak obecnie, zaburzona zostanie gospodarka wodna planety i może dojść do przesilenia ruchu obrotowego Ziemi. Wówczas ruch ten zostanie jeszcze bardziej zaburzony. Konsekwencje takich szybkich zmian na życie na Ziemi są wciąż nieznane, lecz wysoce niepokojące.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/ot ... f0106aaaf4
0 xAwatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7366
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1344
x 382
Podziękował: 13506 razy
Otrzymał podziękowanie: 13545 razy

Re: Zagadki Ziemi

Nieprzeczytany post autor: chanell » niedziela 22 sty 2023, 23:57

Głazy Felsenmeer - „Kamienne morze” i gadające olbrzymy.

W Niemczech jest bardzo ciekawa atrakcja o nazwie Felsenmeer - co z niemieckiego tłumaczy się jako Kamień lub skaliste morze . Kamienne morze znajduje się na terenie Hesji w rezerwacie przyrody Odenwald , co oznacza „ Las Odyna ” – las, o którym krąży wiele legend.

Obrazek

„Kamienne Morze” bardziej przypomina kamienną rzekę, jest zlepkiem ogromnych diorytowych głazów różnej wielkości. Liczne tajemnicze głazy wydają się „płynąć” z góry. Wydaje się, że strumień ogromnych kamieni spadł z urwiska do doliny.

Obrazek

Las i głazy wyglądają jak te na Górze Ślęża .Ciekawa też jest legenda związana z tym miejscem .Bardzo przypomina legendę o głazach na Ślęży .
Legenda głosi, że dawno temu w Lauter ( miasto, w pobliżu którego leży Felsenmeer ) żyło dwóch olbrzymów - jeden na górze Felsenberg , drugi na Hohenstein . I tak się złożyło, że giganci pokłócili się, a po kłótni zaczęli rzucać w siebie kamieniami. Gigant z Hohenstein miał tę przewagę, że miał o wiele więcej kamieni, tak wiele, że zakopał innego olbrzyma pod „morzem kamieni” ( Meer von Felsen ). Tak nazwali to miejsce. Istnieje miejscowe przekonanie, że czasami spod gruzu diorytów słychać ryk olbrzyma.
Cały artykuł : https://zhitanska.com/content/valuny-fe ... XAwUz-5MV0

Tu link do przetłumaczonego przez google :
https://zhitanska-com.translate.goog/co ... r_pto=wapp
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

ODPOWIEDZ