Witam wszystkich użytkowników tego forum

16.11.22
Jutro w nocy z 18 na 18 .11 będą prowadzone prace konserwacyjne na hostingu - forum może nie działać lub działac z przerwami.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Przyszedł chyba czas, aby przywrócić pełną funkcjonalność forum, w końcu istnieje ono po to, aby każdy mógł prezentować, czy konfrontować swoje poglądy. Jak jest na Ukrainie, każdy kto ma oczy, to widzi. Przywracam wszystkie tematy wojenno - ukraińskie , czy rosyjskie. Nie jest ważne kto z dyskutantów po której stronie będzie stał, jest ważne, aby prezentował jak najbardziej prawdziwe informacje. Dlatego proszę: absolutnie nie kopiować mediów, ani polskich "ekspertów", to można sobie czytać i oglądać poza forum, szkoda miejsca i czasu. W miarę możliwości będziemy się starali prostować i wyjaśniać znaczenie zdarzeń i ich okoliczności.
Poglądy absolutnie nie są powodem do blokowania, czy banowania kogokolwiek, ale proszę je wyrażać w kulturalny sposób. Proszę też sprawdzać cytowane materiały i filmy, aby nie zawierały nieregulaminowych treści.
Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

cedric
Posty: 7205
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 173
Podziękował: 4331 razy
Otrzymał podziękowanie: 10967 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 16 cze 2022, 22:42

oszczedzanie wody/rzadkie podlewanie
http://treegator.com.pl/
" INNOWACYJNE WORKI DO KROPELKOWEGO PODLEWANIA TREEGATOR®
są trwałym i łatwym w użyciu systemem powolnego podlewania, który zapewnia glebie głębokie nasycenie wodą bezpośrednio w strefie systemu korzeniowego nowo posadzonego drzewa, krzewów lub roślinności zimo zielonej. W naszej ofercie występują dwa rodzaje worków TREEGATOR®."
0 xcedric
Posty: 7205
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 173
Podziękował: 4331 razy
Otrzymał podziękowanie: 10967 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 17 cze 2022, 17:59

glifosat hamuje produkcję aminokwasów aromatycznych szlaku szikimowego , w tym tryptofanu, z którego powstaje m.in. melatonina
https://dobrewiadomosci.net.pl/58137-am ... roslinnym/
” Tryptofan, jeden z tworzących białka aminokwasów oraz jego pochodne mogłyby znaleźć zastosowanie w rolnictwie jako środek przeciwko chorobom wirusowym – informuje pismo „Frontiers of Agricultural Science and Engineering“.
Pandemie i epidemie chorób powodowanych przez wirusy roślinne powodują straty szacowane globalnie na dziesiątki miliardów dolarów. Jak dotąd niewiele jest skutecznych środków przeciwko tym wirusom. “
0 xcedric
Posty: 7205
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 173
Podziękował: 4331 razy
Otrzymał podziękowanie: 10967 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 17 cze 2022, 19:31

https://www.agrarheute.com/pflanze/zwis ... mus-567800?
" 11 wskazówek: jak zbudować więcej hummusu[...]
1. Zachęcaj do stałego wzrostu
Kluczem do funkcjonowania sieci pokarmowej gleby i gromadzenia się próchnicy jest trwała wegetacja. Czas bez zielonych roślin powinien być jak najkrótszy. Celem jest maksymalna wydajność fotosyntezy.
Rośliny wydzielają węgiel (C) w postaci cukrów prostych przez swoje korzenie, co stanowi około 20 procent całkowitej zdolności fotosyntezy.
Mikroorganizmy czerpią energię z tych cukrów. Należą do nich grzyby mikoryzowe oraz bakterie wiążące azot (N) i rozpuszczające fosfor. Wszyscy ważni pomocnicy w tworzeniu próchnicy.[...]
2. Uprawiaj rośliny okrywowe[...]
3. Wykorzystaj działanie roślin strączkowych[...]
4. Połącz producentów i konsumentów
W płodozmianie należy stworzyć zrównoważony stosunek konsumentów próchnicy, takich jak rośliny okopowe, do mnożników próchnicy (w tym koniczyny) na korzyść zawartości próchnicy typowej dla danego miejsca.[...]
5. Delikatnie traktuj podłoże[...]
6.6. Wspieraj korzenie
Korzenie przyczyniają się 2,3 razy więcej do węgla organicznego w glebie niż ta sama ilość biomasy nadziemnej. Większy wkład węgla przez korzenie, np. z roślinami okrywowymi, jest bardziej wydajny niż wkład przez glebę, np. ze słomą.
Wydzieliny z korzeni roślin uprawnych stanowią około 30 procent podziemnej ilości węgla. Jednocześnie głębokie ukorzenienie jest gwarancją uodpornienia roślin na suszę.[...]
7. Zostaw resztki pożniwne na polu[...]
8. Dokładnie zbadaj ziemię[...]
9. Nawoz organicznie[...]
10. Prawidłowo dostosuj pH[...]
11. Przetestuj kondycjonery gleby[...]
rozwinięcia punktów w linku
0 xcedric
Posty: 7205
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 173
Podziękował: 4331 razy
Otrzymał podziękowanie: 10967 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 17 cze 2022, 20:38

https://www.agrarheute.com/pflanze/zwis ... lge-571052?
" Międzyplony: Która mieszanka jest odpowiednia dla mojego płodozmianu?
© agrarfoto Facelia, z głęboko zakorzenionymi korzeniami[...]
szybki wczesny rozwój ma kluczowe znaczenie: decyduje o sile tłumienia chwastów.[...]Jeśli skupiasz się na spulchnianiu gleby, powinieneś wybrać rośliny głęboko ukorzeniające się, takie jak rzodkiewka [...]
6. Właściwa mieszanka do roślin okrywowych
Mieszanki owsa, grochu polnego i wyki letniej tworzą doskonałą mieszankę okrywową, która wzajemnie się uzupełnia. Owies służy jako roślina podporowa dla grochu pnącego i wyki. Te tłumią chwasty."
polecam całość
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 21064
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 949
Podziękował: 34065 razy
Otrzymał podziękowanie: 26500 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 21 cze 2022, 20:41

Człowiek, który wokół domu stworzył ogród marzeń

https://www.youtube.com/watch?v=ZSyS8gGMgcs

Data premiery: 18 cze 2022 Piotr Jasica spod Tarnowa stworzył na swojej działce wyjątkowy ogród.

Pasjonaci
0 xcedric
Posty: 7205
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 173
Podziękował: 4331 razy
Otrzymał podziękowanie: 10967 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » poniedziałek 27 cze 2022, 20:51

niski CO2 w powietrzu mozna zrekompensować nawożeniem gotowym octanem dolistnie,
dolistne nawozenie octanem było już wcześniej znane
https://newatlas.com/science/artificial ... grow-dark/?
"Umożliwienie roślinom wzrostu w ciemności mogłoby pomóc w wyżywieniu astronautów
Marcus Harland-Dunaway/UCR

"Stwierdziliśmy, że wiele roślin może wykorzystać dostarczony przez nas octan i przekształcić go w główne molekularne składniki budulcowe, których organizm potrzebuje do wzrostu i rozwoju" - powiedział Marcus Harland-Dunaway, współautor badania. "Dzięki pracom hodowlanym i inżynieryjnym, nad którymi obecnie pracujemy, będziemy mogli uprawiać rośliny z octanem jako dodatkowym źródłem energii, co pozwoli na zwiększenie plonów".

Poprzez odłączenie rolnictwa od potrzeby bezpośredniego światła słonecznego, technika ta mogłaby umożliwić uprawę żywności w regionach o mniej idealnych warunkach, przy wykorzystaniu mniejszej ilości ziemi. Uprawy mogłyby być prowadzone w miastach, a nawet w przestrzeni kosmicznej lub na innych planetach, co zapewniło projektowi zwycięstwo w I fazie konkursu NASA Deep Space Food Challenge.

"Wykorzystanie metod sztucznej fotosyntezy do produkcji żywności mogłoby zmienić sposób żywienia ludzi" - powiedział Robert Jinkerson, autor pracy. "Dzięki zwiększeniu wydajności produkcji żywności, potrzeba mniej ziemi, co zmniejsza wpływ rolnictwa na środowisko. A w przypadku rolnictwa w nietradycyjnych środowiskach, takich jak przestrzeń kosmiczna, zwiększona wydajność energetyczna może pomóc w wyżywieniu większej liczby członków załogi przy mniejszych nakładach."

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Food.

Źródło: Uniwersytet Kalifornijski w Riverside"
Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

https://www.frontiersin.org/articles/10 ... 00647/full
" Potencjał biostymulacyjny kwasu octowego w warunkach suszy jest ograniczany przez zależną od pH inhibicję wzrostu korzeni
Megan M. Allen1 and Damian J. Allen2*
1School of Agriculture, Policy and Development, University of Reading, Reading, United Kingdom
2Department of Agronomy, Purdue University, West Lafayette, IN, United States

Ostatnie doniesienia o tolerancji na suszę i unikaniu suszy wywołanej przez kwas octowy u różnych gatunków roślin zachęcają do rozważenia tego taniego, towarowego kwasu organicznego jako biostymulantu. Wyniki te są zaskakujące, ponieważ kontrastują z wcześniejszymi badaniami, w których wykazano zależne od pH hamowanie wzrostu korzeni w podobnych stężeniach. Testujemy hipotezę, że stężenie przepuszczalnej przez błonę niezdysocjowanej formy kwasu octowego (CH3COOH) selektywnie hamuje wzrost korzeni kukurydzy, a następnie oceniamy jego wpływ na wykorzystanie wody przez siewki i ich wzrost w warunkach nawadniania niedoborowego. Po raz pierwszy wykazano, że podczas kiełkowania kukurydzy na bibule filtracyjnej, niskie pH nasila, a wysokie pH łagodzi hamowanie wzrostu korzeni w sposób przewidywalny na podstawie stałej dysocjacji kwasu octowego. Zdolność buforowania podłoży doniczkowych może ograniczyć uszkodzenia korzeni poprzez utrzymywanie kwasu octowego głównie w postaci zdysocjowanej, nieprzepuszczalnej dla błon (CH3COO-) przy pH zbliżonym do obojętnego, ale podłoże torfowe wydaje się zapewniać pewną ochronę, nawet przy niskim pH. Zarówno nawadnianie niedoborowe, jak i kwas octowy ograniczały zużycie wody i wzrost siewek kukurydzy na wolnym powietrzu, jednak nie stwierdzono istotnej interakcji między tymi zabiegami. Dwadzieścia dziewięć milimoli całkowitego kwasu octowego (CH3COOH + CH3COO-) zmniejszyło transpirację w porównaniu z niższymi i wyższymi stężeniami, ale nie poprawiło to specjalnie wydajności w warunkach zmniejszonej dostępności wody, a równoległe spadki biomasy pędów doprowadziły do względnie stałej wydajności wykorzystania wody. Wszelkie wnioski dotyczące biostymulantów na bazie kwasu octowego w warunkach stresu wodnego powinny określać poziom jego dysocjacji i wykluczać uszkodzenia korzeni jako główną przyczynę.

Wprowadzenie
Niskie dawki (<50 mM) kwasu octowego zostały ostatnio zaproponowane jako biostymulant w stresie suszy dla głównych upraw tak różnych jak kukurydza (Zea mays L.) (Kim et al., 2017), maniok (Manihot esculenta Crantz) (Utsumi et al., 2019) i fasola mung (Vigna radiata L.) (Rahman et al., 2019). Kwas octowy mógłby ominąć wiele barier w komercjalizacji nowych biostymulantów (Yakhin i in., 2017), jako dobrze przebadany związek o niskim koszcie (1 USD za kL 50 mM, w oparciu o 330 USD za t; ICIS Chemical News, 2020), skalowalnej produkcji (12 mln t/rok; Le Berre i in., 2014) poprzez zastosowanie przemysłowe i spożywcze, o znanej toksykologii (Le Berre i in., 2014), a nawet zatwierdzeniu regulacyjnym jako ekologiczny herbicyd w wyższych dawkach (20%; US EPA, 2019). Biostymulacja jest zaskakująca, ponieważ zarówno susza, jak i kwas octowy były wszechobecne w trakcie ewolucji roślin i udomowienia roślin uprawnych, dlatego w następnym akapicie podsumowano najważniejsze wcześniejsze obserwacje, ale należy pamiętać, że wszystkie one zostały przeprowadzone w kontrolowanych środowiskach.

Wzrost korzeni w 5-dniowych siewkach jęczmienia (Hordeum vulgare L.) był zwiększony, gdy kiełkowały w 0,1-1 mM roztworach kwasu octowego o pH 6,5 (Lynch, 1977). W szklarniowej uprawie kukurydzy 10-dniowe siewki poddano działaniu 0-50 mM kwasu octowego przez 4 dni w podłożu wzrostowym, wstrzymano podlewanie przez 6 dni, a następnie ponownie podlewano przez 5 dni, przy czym przeżywalność była istotnie wyższa po zastosowaniu 30 mM kwasu octowego w porównaniu z kontrolą (Kim i in., 2017). Istotny wzrost biomasy nadziemnej, powierzchni liści, całkowitej zawartości chlorofilu w liściach, chwilowej efektywności wykorzystania wody na poziomie liści (WUE), temperatury liści i względnej zawartości wody w pędach (RWC) zaobserwowano w odpowiedzi na dolistną aplikację 20 mM kwasu octowego na 16-dniową doniczkowaną fasolę mung co 2 dni przez 2 tygodnie, przy znacznym zmniejszeniu współczynnika transpiracji liści (Rahman i in., 2019). Gdy dolistną aplikację kwasu octowego połączono z nawadnianiem zasolonym podłożem, oprócz tych wszystkich efektów, kwas octowy także znacząco zwiększył biomasę korzeni, długość korzeni i stopień asymilacji węgla w liściach w porównaniu z kontrolami spryskiwanymi dolistnie wodą przy takim samym nawadnianiu zasolonym podłożem (Rahman i in., 2019). W uprawie manioku w szklarni, traktowanie 10 mM kwasem octowym przez 1 tydzień zwiększyło odporność na suszę podczas wstrzymania podlewania przez kolejne 2 tygodnie, co wykazało zmniejszone więdnięcie, wyższe RWC liści, wyższą zawartość chlorofilu, wyższą temperaturę liści i niższą transpirację, w porównaniu z kontrolami z suszą (Utsumi i in., 2019).
Oprócz tych pozytywnych efektów, wcześniejsze badania wykazały złożoność dawkowania, którą należy rozwiązać, zanim kwas octowy będzie mógł być stosowany jako biostymulant w komercyjnej produkcji kukurydzy. Poprawa obserwowana w przypadku 30 mM kwasu octowego w kukurydzy nie była znacząca ani w przypadku niższych (10 i 20 mM), ani wyższych (50 mM) dawek (Kim i in., 2017). W przeciwieństwie do ochrony przed więdnięciem spowodowanym suszą, którą zaobserwowano przy zastosowaniu 10 mM, zastosowanie kwasu octowego o stężeniu 20-50 mM w przypadku manioku powodowało więdnięcie przy braku suszy (Utsumi i in., 2019). Stymulacja wzrostu korzeni siewek jęczmienia zaobserwowana przy stężeniu kwasu octowego 0,1-1 mM przy pH 6,5 została wyeliminowana w przypadku tych samych stężeń przy pH 3,5, a znaczne zahamowanie wzrostu korzeni zaobserwowano przy wyższych stężeniach kwasu octowego (10 i 50 mM) w jęczmieniu przy pH 6,5, ale nie w kukurydzy (17 mM przy pH 6,4) (Lynch, 1977). Wzrost korzeni trzciny (Phragmites australis) został ograniczony przy stężeniu 0,3 mM, a całkowicie zahamowany przy stężeniu 1,7 mM kwasu octowego (Armstrong i in., 1996)."

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

https://www.croplife.com/crop-inputs/fe ... echnology/
" Nachurs otrzymuje patenty na technologię octanu potasu
Przez Nachurs Alpine Solutions
|19 lutego 2020 r.

Firma Nachurs Alpine Solutions (NAS), oddział firmy Wilbur-Ellis, ogłosiła, że otrzymała dwa patenty od Amerykańskiego Urzędu Patentów i Znaków Towarowych na swoją technologię octanu potasu. Technologia ta jest metodą nawożenia upraw rolnych za pomocą przyjaznego dla środowiska i uniwersalnego nawozu płynnego o wysokiej zawartości potasu.
W szczególności patenty te dotyczą stosowania i aplikacji octanu potasu, zarówno samego, jak i w mieszaninie z innymi składnikami odżywczymi, takimi jak azot i fosforan.


Rośliny pobierają z gleby różne składniki odżywcze w celu utrzymania zdrowego wzrostu i rozwoju. W związku z tym, że w glebie jest coraz mniej ważnych składników odżywczych, ważne jest, aby dostarczać roślinom uzupełniające składniki odżywcze na wszystkich etapach ich rozwoju.

Potas jest wymagany przez rosnącą roślinę do stymulowania wczesnego wzrostu, zwiększania produkcji białka oraz aktywacji systemów enzymatycznych i hormonalnych w roślinie. Systemy te wpływają na zdolność rośliny do przetrwania stresów biotycznych i abiotycznych oraz zwiększają odporność rośliny na choroby i insekty. Potas zwiększa także efektywność wykorzystania wody i przekształca cukry w skrobię.

Ponadto octan potasu powoduje mniejsze uszkodzenia fitotoksyczne w porównaniu z innymi źródłami potasu stosowanymi w nawozach płynnych. Można go również stosować na wiele sposobów, w tym doglebowo, dolistnie, doglebowo, doglebowo iniekcyjnie, pogłównie, fertygacyjnie lub w inny sposób.

Testy laboratoryjne i polowe potwierdziły, że octan potasu jest skutecznym i bezpiecznym źródłem potasu w produkcji roślinnej.
Technologia octanu potasu NAS jest sprzedawana w Stanach Zjednoczonych pod marką NACHURS Bio-K, a w Kanadzie pod nazwą ALPINE K-Tech.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

https://www.nature.com/articles/nplants201797
" Nowa strategia przetrwania przeciw suszy u roślin wspomagana przez octan"

https://www.riken.jp/en/news_pubs/resea ... 0170627_2/
" Ocet: tani i prosty sposób na pomoc roślinom w walce z suszą"
0 xcedric
Posty: 7205
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 173
Podziękował: 4331 razy
Otrzymał podziękowanie: 10967 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » poniedziałek 27 cze 2022, 21:20

0 xcedric
Posty: 7205
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 173
Podziękował: 4331 razy
Otrzymał podziękowanie: 10967 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » poniedziałek 27 cze 2022, 21:59

0 xcedric
Posty: 7205
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 173
Podziękował: 4331 razy
Otrzymał podziękowanie: 10967 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 29 cze 2022, 21:38

https://phys.org/news/2021-10-healthy-soil-farms.html
" 4 PAŹDZIERNIKA 2021 R.

Zdrowa gleba, zdrowe gospodarstwa
Eric Hamilton, Amerykańskie Towarzystwo Agronomiczne

Na tych poletkach od 2001 roku co roku sadzono kukurydzę. Chociaż pola kukurydzy miały zdrowsze gleby niż pola soi, nie były one tak zdrowe jak te, na których uprawiano trawy wieloletnie. Credit: Lori Phillips

Gleby, podobnie jak ludzie, mogą być zdrowe lub niezdrowe. Niedawno dowiedzieliśmy się, jak ważne dla zdrowia człowieka są mikroorganizmy znajdujące się w naszym organizmie. Podobnie zdrowie gleby zależy od złożonej grupy mikroorganizmów. Te bakterie i grzyby przetwarzają składniki odżywcze i przygotowują glebę do lepszego funkcjonowania roślin.

Jednak zrozumienie, co prowadzi do powstania zdrowej gleby, pozostaje wyzwaniem. Nawet definicja "zdrowej" gleby, a następnie jej pomiar, nie zostały do końca naukowo ustalone. Nowe badania odkrywają tajemnice zdrowej gleby w sposób bardziej szczegółowy. Informacje te mogą pomóc rolnikom, a co za tym idzie - konsumentom.

"Zrozumienie sposobów gospodarowania, które prowadzą do powstawania zdrowszych gleb, pozwoli rolnikom uprawiać te same rośliny przy jednoczesnym ograniczeniu kosztownych środków chemicznych (nawozów, pestycydów, herbicydów) i ochronie środowiska" - mówi Lori Phillips, naukowiec z Agriculture and Agri-Food Canada.

Phillips i jej współpracownicy badali ostatnio zdrowie gleby w ramach długoterminowych badań nad różnymi praktykami rolniczymi. Odkryli, jakie rodzaje wzrostu roślin wspierają zdrowe gleby. Przetestowali również nowy system pomiaru zdrowia gleby, który może pomóc innym naukowcom w przyszłości w badaniu tego samego zagadnienia.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Agrosystems, Geosciences & Environment Journal, wydawanym przez Crop Science Society of America i American Society of Agronomy.

Eksperyment polowy rozpoczął się w 2001 roku. Położone w Ontario badania miały na celu zbadanie długoterminowych skutków różnych systemów uprawy roślin. Porównywano systemy pastwiskowe z systemami obsadzonymi typowymi uprawami kukurydzy i soi. Phillips i jej współpracownicy zastanawiali się, jak 18 lat ciągłego wzrostu kukurydzy, soi lub traw wieloletnich wpłynie na zdrowie gleby.

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, musieli najpierw zdecydować, jak zmierzyć stan zdrowia gleby. W przeszłości oznaczało to przede wszystkim ilość materii organicznej w glebie. Jednak materia organiczna zmienia się powoli. Mikroby zmieniają się szybko.

Te zbiorowiska mikroorganizmów można uznać za "kanarek w kopalni węgla", jeśli chodzi o zdrowie gleby" - mówi Phillips. Ważne jest, aby mierzyć je szybko i dokładnie.

Dlatego naukowcy wykorzystali test o nazwie "CNPS". CNPS mierzy aktywność enzymów biorących udział w cyklach węgla, azotu, fosforu i siarki w glebie. W ten sposób uzyskuje się całościowy pomiar aktywności biologicznej. Sprawdzono również różnorodność grzybów i bakterii w glebie oraz proporcje między tymi grupami mikroorganizmów.


Trawy wieloletnie miały najzdrowsze gleby. Cechowały się one dużą aktywnością biologiczną i różnorodnością mikroorganizmów. Znajdowało się na nich również wiele grzybów. Szczególnie zdrowe były pola, na których uprawiano zarówno wieloletnią trawę, jak i roślinę strączkową o nazwie komonica. Pola, na których stale uprawia się soję, inną roślinę strączkową, zajęły ostatnie miejsce. Pomiędzy nimi znalazły się pola kukurydzy.

Rośliny strączkowe, takie jak komonica i soja, mogą wytwarzać własny azot, co jest cechą przydatną w rolnictwie. Jednak nie zawsze prowadzi to do wzmocnienia gleby, zwłaszcza w przypadku soi, mówi Phillips.

"Wiele osób wychodzi z założenia, że skoro soja jest rośliną strączkową, a rośliny strączkowe dostarczają własnego azotu poprzez wiązanie azotu, to soja musi być zdrowa dla gleby" - mówi Phillips. Jednak większość azotu zostaje pobrana przez soję, a to, co zostaje, jest mniej użyteczne. "Jest to więc efekt kumulacyjny: mniejsze korzenie, mniej resztek pożniwnych, a resztki pożniwne ulegają zbyt szybkiemu rozkładowi, aby mogły być stabilne".

W systemach wieloletnich występowało również więcej grzybów niż na polach uprawnych. Ponieważ łąki wieloletnie nie były orane, miały więcej czasu na wytworzenie silnych zespołów mikroorganizmów. "Gleby intensywnie użytkowane rolniczo, z częstszą uprawą i dużymi dawkami nawozów, są zdominowane przez bakterie. W przeciwieństwie do tego, bardziej zrównoważone metody gospodarowania zwiększają ogólną ilość grzybów w glebie" - mówi Phillips. Grzyby utrzymują się w glebie, ograniczając erozję.

Po przetestowaniu systemu pomiarowego CNPS naukowcy przekonali się, że jest to nowe, przydatne narzędzie do określania stanu zdrowotnego gleby. Odkrywając, jakie praktyki rolnicze przyczyniają się do poprawy zdrowia gleby, zespół Phillipsa może pomóc rolnikom zrozumieć, jak chronić ten ważny zasób.

"Praktyki rolnicze, które ograniczają zakłócenia gleby, zmniejszają ilość stosowanych środków chemicznych oraz wydłużają czas, w którym gleba jest pokryta żywą rośliną, przyczyniają się do poprawy biologicznego zdrowia gleby" - mówi Phillips. "Poprawa zdrowia biologicznego gleby prowadzi do zwiększenia rentowności i trwałości gospodarstw rolnych"."

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
0 xcedric
Posty: 7205
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 173
Podziękował: 4331 razy
Otrzymał podziękowanie: 10967 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 29 cze 2022, 21:59

Glifoosat obniża dostępność cynku

https://phys.org/news/2020-07-zinc-bread-wheat.html
" 2 LIPCA 2020 R.

Cynk na liściach pszenicy chlebowej
Amerykańskie Towarzystwo Agronomiczne

Szacuje się, że 17,3% ludzi na świecie jest zagrożonych niedostatecznym spożyciem cynku; niedobór cynku jest jednym z głównych problemów zdrowotnych człowieka. Zwiększenie stężenia Zn w ziarnie pszenicy jest bardzo ważne, a strategie zarządzania mające na celu zwiększenie stężenia Zn w ziarnie mogą odegrać istotną rolę w walce z niedoborem tego składnika.


W ramach praktyki zwanej biofortyfikacją naukowcy stosują praktyki agronomiczne, hodowlę roślin lub biotechnologię w celu zwiększenia zawartości makroskładników odżywczych w roślinach spożywczych. Jest to skuteczna strategia zwiększania stężenia Zn w ziarnie pszenicy.

W niedawno opublikowanym artykule w Agronomy Journal, badacze opisali wpływ dolistnego stosowania cynku na plon, zawartość białka i cynku w ziarnie odmian twardej czerwonej pszenicy jarej uprawianej na suchych terenach w Montanie. Siarczan cynku został rozpylony na łodygi roślin w dawce 1,12 kg Zn ha-1 jednorazowo (w fazie kłoszenia) lub dwukrotnie (w fazie kłoszenia i kwitnienia).

Wyniki badań wykazały, że druga aplikacja Zn w okresie kwitnienia była konieczna do uzyskania ziarna o koncentracji Zn powyżej docelowego poziomu 40 mg kg-1 sugerowanego przez specjalistów ds. żywienia. Zastosowanie cynku również nieznacznie zwiększyło plon ziarna, jednak przyrost plonu nie zrekompensował kosztów związanych z nawożeniem Zn.

Biorąc pod uwagę potrzebę produkcji ziarna o większej koncentracji Zn, zachęty cenowe lub płatności rządowe są niezbędne, aby zmotywować rolników do stosowania biofortyfikacji."

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
0 xcedric
Posty: 7205
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 173
Podziękował: 4331 razy
Otrzymał podziękowanie: 10967 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 29 cze 2022, 22:42

https://phys.org/news/2019-10-undergrou ... s-key.html
" 28 PAŹDZIERNIKA 2019 R.

Podziemne związki grzybów kluczem do dobrze prosperujących roślin
przez Uniwersytet Tennessee w Knoxville

Aby roślina mogła dobrze się rozwijać, potrzebuje pomocy przyjaznego grzyba - najlepiej takiego, który zagłębi się w komórki korzeni rośliny.

Rośliny żyją w symbiozie z grzybami towarzyszącymi korzeniom, czyli mikoryzowymi.
Grzyby dostarczają do 80 procent składników odżywczych i wody, których roślina potrzebuje do wzrostu, a rośliny wytwarzają do 30 procent fotosynthate - substancji pokarmowej wytwarzanej w procesie fotosyntezy - potrzebnej grzybom.

Istnieją dwa główne rodzaje grzybów mikoryzowych - arbuskularne i ektomikoryzowe. Mikoryza arbuskularna przenika do komórek korowych korzeni rośliny. Grzyby ektomykoryzowe nie wnikają w ściany komórkowe rośliny, lecz tworzą wokół korzenia strukturę przypominającą sieć.

Nowa praca opublikowana w "Proceedings of the National Academy of Sciences", której współautorką jest ekolog Stephanie Kivlin, adiunkt na Uniwersytecie Tennessee w Knoxville, pokazuje, że arbuskularne grzyby mikoryzowe są szczególnie pomocne dla kolonizowanych przez nie roślin.

"Związki grzybów mikoryzowych pod powierzchnią ziemi mają jeden z największych wpływów na stężenie składników odżywczych w tkankach roślinnych" - powiedziała Kivlin. "Aby zoptymalizować odżywianie roślin, musimy włączyć związki mikoryzowe do naszych ram rolnictwa i zarządzania".

Arbuskularne grzyby mikoryzowe zwiększają stężenie składników odżywczych w liściach roślin, ściółce i korzeniach bardziej niż grzyby ektomikoryzowe. Rodzaj występujących grzybów związanych z korzeniami ma większy wpływ na poziom składników odżywczych w roślinie niż cechy liści czy związki roślin z bakteriami wiążącymi azot.

Współautorami pracy Kivlina są Colin Averill z ETH Zürich, Jennifer M. Bhatnagar i Michael C. Dietze z Boston University oraz William D. Pearse z Utah State University.

W badaniu przeanalizowano ponad 17 000 obserwacji cech z prawie 3000 gatunków roślin drzewiastych w sześciu kategoriach, które pokazują, jak łatwo roślina wykorzystuje składniki odżywcze: stężenie azotu i fosforu w zielonych liściach, liściach starzejących się - liściach, które wkrótce opadną lub niedawno opadły - oraz w korzeniach. Laboratorium bada, jak efekty mikoryzy różnią się w zależności od środowiska, wykonując podobne analizy w borealnej, umiarkowanej i tropikalnej strefie równoleżnikowej.

Laboratorium Kivlina bada wpływ zmian globalnych na rozmieszczenie, funkcjonowanie i konsekwencje ekosystemowe związków mikoryzowych grzybów roślinnych na całym świecie.

"Kolejne kroki to sprawdzenie, czy istnieje różnica w pozyskiwaniu składników odżywczych przez poszczególne gatunki grzybów w obrębie każdej grupy mikoryzowej oraz w jaki sposób stężenie składników odżywczych w glebie może wpływać na stężenie składników odżywczych w roślinach w wyniku zmian globalnych" - powiedział Kivlin."

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
0 xcedric
Posty: 7205
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 173
Podziękował: 4331 razy
Otrzymał podziękowanie: 10967 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 06 lip 2022, 22:48

melatonina dolistnie (wieczorem) zwiększa wytrzymałość roślin na czynniki stresowe-kadm, zasolenie, suszę
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30529622/
" Foliar spraying of melatonin confers cadmium tolerance in Nicotiana tabacum L
Meng Wang 1, Shuhui Duan 2, Zhicheng Zhou 2, Shibao Chen 3, Duo Wang 4"
https://www.sciencedirect.com/science/a ... 2820300759
"Melatonin foliar sprays elicit salinity stress tolerance and enhance fruit yield and quality in strawberry (Fragaria × ananassa Duch.)"
https://www.frontiersin.org/articles/10 ... 92735/full
" Na podstawie wyników badań przeprowadzonych w warunkach silnego stresu suszy, uprawy traktowane melatoniną charakteryzowały się wyższą zawartością flawonoidów ogółem i fenoli ogółem niż uprawy nietraktowane. Najwyższy poziom składników olejków eterycznych obserwowano na 100 μM dolistnej aplikacji melatoniny w warunkach silnego stresu suszy u obu odmian. Głównym składnikiem olejku eterycznego był limonen u obu gatunków Citrus. Ponadto, na podstawie analizy wyników, hesperydyna była głównym polifenolem w obu odmianach. Ponieważ zastosowanie melatoniny często zwiększa produkcję metabolitów wtórnych, badania te można uznać za bardzo skuteczną metodę kontroli niekorzystnych skutków stresu suszy u cytrusów zarówno dla celów przemysłowych, jak i ogrodniczych."
Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

https://www.notulaebotanicae.ro/index.p ... view/12417
" Foliar application of melatonin alleviates the effects of drought stress in rice (Oryza sativa L.) seedlings
" Aplikacja melatoniny łagodziła skutki stresu suszy poprzez zwiększenie wzrostu roślin, poprawę względnej zawartości wody i chlorofilu oraz zmniejszenie wycieku elektrolitów, MDA i H2O2. Dolistna aplikacja melatoniny zwiększyła również aktywność enzymów antyoksydacyjnych, w tym dysmutazy ponadtlenkowej (SOD), katalazy (CAT), peroksydazy askorbinianowej (APX) i peroksydazy gwajakowej (GPX). Ponadto melatonina zwiększała akumulację proliny i cukrów rozpuszczalnych podczas stresu suszy. Sugeruje się zatem, że dolistna aplikacja 100 µM melatoniny była najbardziej efektywna w ograniczaniu negatywnych skutków stresu suszy u roślin ryżu".
Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

https://www.intechopen.com/chapters/71248
"Review of Melatonin in Horticultural Crops
WRITTEN BY
Yanyan Yan, Qinghua Shi and Biao Gong"
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 21064
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 949
Podziękował: 34065 razy
Otrzymał podziękowanie: 26500 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 07 lip 2022, 18:18

Przechowywanie truskawek bez gotowania i zamrażania na zimę
5 cze 2022

https://www.youtube.com/watch?v=s5m6ezN6aQM

Kənd Həyatı
0 xcedric
Posty: 7205
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 173
Podziękował: 4331 razy
Otrzymał podziękowanie: 10967 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 07 lip 2022, 21:01

https://hydrationfoundation.org/hydrati ... estration/
" Fundacja Hydration jest głęboko zaangażowana w..... nawodnienie. Ale, niespodzianka, myślmy o kwestiach nawodnienia z rozmachem, a nawodnienie upraw roślinnych, a nawet więcej, mikrobów glebowych okazuje się być miejscem, gdzie możemy mieć największy wpływ na odnowę planety, bardziej niż nawet nawodnienie człowieka.

Nawodnienie roślin i upraw

Ponad 70% zużycia wody na naszej planecie przypada na rolnictwo. Zaskakujące odkrycia pojawiają się w związku z wykorzystaniem wody strukturyzowanej zamiast zwykłej wody. Dzięki zastosowaniu prostych lejków, które odwirowują wodę w już istniejących systemach nawadniania, wiemy teraz, jak zmniejszyć zapotrzebowanie na wodę o 20-30%, dłużej utrzymywać wilgoć w glebie, stosować mniej chemikaliów, zapewnić lepsze zdrowie roślin i lepszą produkcję plonów. Ale to nie jest nawet największa nowość.

Nawodnienie gleby przez mikroby i magazynowanie węgla w glebie

Najważniejszą informacją jest to, że woda strukturyzowana powoduje lepsze uwodnienie mikrobów w glebie niż zwykła woda. Woda strukturyzowana dostarcza do gleby ładunek elektryczny, w przeciwieństwie do zneutralizowanej zwykłej wody. Ten ładunek elektryczny poprawia zdrowie i różnorodność mikrobów. Przynajmniej tak wskazują wstępne badania przypadków i proszę nam wierzyć, że tworzymy inicjatywy mające na celu przeprowadzenie badań przez wiarygodne źródła naukowe. Wyobraź sobie, że przez prostą zmianę w rodzaju wody, z którą nawadniamy, możemy zregenerować glebę na całym świecie. A magazynowanie węgla w glebie jest jedną z najlepszych strategii natury na rzecz równowagi ekologicznej.

Nasz największy wpływ w Fundacji Hydration? Rozpowszechnianie tej informacji...

Strukturalna woda nie tylko nawilża, ale przywraca efektywne, spójne przekazywanie sygnałów między komórkami, nie tylko w obrębie rośliny, ale także w obrębie mikrobiologicznej społeczności glebowej, rozpalając całe biologiczne ekosystemy. Tweetnij to, proszę, i zobacz nasz najnowszy dodatek poniżej:

Rolnicze zastosowanie wody strukturyzowanej
Dodatek do The Role of Hydration in Health and Wealth, Gina Bria, Hydration Foundation w: A New Global Agenda: Priorities, Practices, and Pathways of the International Community, D. Ayton-Shenker, ed., Rowman & Littlefield Publishers, Annual Policy Advising for UN SDG 2018.

Wprowadzenie do wykorzystania wody strukturalnej w praktykach rolniczych

Fundacja Hydration Gina Bria, 2019 r.

Wykorzystanie specjalistycznej wody w rolnictwie ma długoletnie tradycje w każdej kulturze, informacje przekazywane z pokolenia na pokolenie Te tradycje utrzymują się poprzez coś tak prostego, jak babcia mówiąca: "Podlewaj swój ogród wodą deszczową." Oszczędna nauka z kultur tropikalnych dostarczyła napomnień tak złożonych, jak nakłanianie do zbierania grzybów uderzonych przez piorun, aby dodać je do wody irygacyjnej dla ulepszonych upraw. Długie wędrówki do źródeł lub rozległe projekty doprowadzania wody do nawadniania przez gliniane i ceramiczne kanały, takie jak te używane przez Inków i Majów, wszystkie mówią o technikach obejmujących wyspecjalizowaną wodę w celu wspierania wzrostu.

Dlaczego nie stosujemy tych znanych, korzystnych strategii w naszych nowoczesnych praktykach rolniczych, gdy stoimy w obliczu ogromnych problemów z niedoborem wody i jej zanieczyszczeniem? Prestiżowe laboratoria i badania terenowe potwierdziły, że rzeczywiście istnieją wyspecjalizowane fazy cząsteczek wody oparte na pozycji ładunku dipolowego (Pollack, 2014), a kolejne informacje pojawiają się codziennie z badań terenowych. Rzeczywiście rosyjskie i izraelskie prace wydają się znacznie wyprzedzać zachodnie zainteresowanie akademickie.

Mamy nadzieję to zmienić, przedstawiając poniżej krótki, ale przekonujący przegląd referencji badawczych i studiów przypadków. Informacje są rozproszone w wielu dyscyplinach, a nawet pojawiają się jako niepublikowane lub anegdotyczne dowody. Dalsze zamieszanie wynika z faktu, że badania te nazywają specjalistyczne fazy wody wieloma nazwami, w zależności od tego, jakie dyscypliny lub testy analityczne są stosowane.

Śledząc te wątki w literaturze i w różnych dziedzinach, można stwierdzić, że woda strukturalna, woda ciekłokrystaliczna, woda EZ, woda uporządkowana, woda magnetyczna oraz woda energetyzowana lub żywa są zasadniczo powiązane fazowo.

Ale dlaczego woda nie jest po prostu wodą? Mokre to mokre, czyż nie? Jak to się stało, że woda tak się rozregulowała? Wyciskanie wody przez wyprostowane rury i chemiczne "mycie" wody to dwie szeroko rozpowszechnione praktyki, które powodują, że woda traci spójność elektromagnetyczną i zmienia fazy wody z naładowanej na nienaładowaną. Według dr Yuri Tkachenko z Rosyjskiej Akademii Nauk, autora ponad 500 badań z zakresu ekologii, rolnictwa, biotechnologii żywności i ścieków, 60% ładunków cząsteczek wody wodociągowej lub zwykłej wody "luzem" znajduje się w stanie chaotycznym, przejawiając ładunki "plus-plus" lub "minus-minus". Jednak w naturze, gdy woda swobodnie wiruje, ładunek cząsteczki wody znajduje się w pozycji "plus-minus", dosłownie tworząc elektryczność.* Strukturyzacja wody znacznie zwiększa interakcję dipoli, udostępniając ponownie dynamikę biologiczną wody, podobnie jak te starożytne techniki.

Woda strukturyzowana przywraca skuteczną, spójną sygnalizację komórkową, nie tylko w obrębie rośliny, ale także w obrębie mikrobiologicznej społeczności glebowej, łącząc ze sobą współzależne ekosystemy biologiczne.

*Tkachenko, Yuri, (1995) The Mysteries of Magnetic Energies. Prof.
Tkatchenko jest absolwentem Leningradzkiego Instytutu Politechnicznego i członkiem Rady Naukowej Rosyjskiej Akademii Nauk, został uhonorowany licznymi odznaczeniami państwowymi, w tym Orderem Aleksandra Newskiego i Orderem Krzyża Maltańskiego.

Artykuły badawcze i wystąpienia:

Alternative Irrigation Methods: Structured Water in the Context of a Growing Global Food Crisis due to Water Shortages, Ptok, Fabian, CU Scholar, Spring 2014, University of Colorado, Boulder

Diver, Steve & Kempf, John, Bioenergetyka w rolnictwie - dotyczy to również wody strukturyzowanej

Harman, Jay Alternatywne lekarstwo na globalne ocieplenie, dynamika płynów i spiralny ruch wody, TEDxMarin 2013

Hatfield, J, & Kempf, John, Agriculture is in the Carbon Capture Business, Dr Jerry Hatfield prowadzi Narodowe Laboratorium Rolnictwa i Środowiska USDA's Agricultural Research Service (ARS).

The Impact of Magnetic Water on Plant Growth, Environmental and Experimental Biology, Teixeira, J., et al. (2014) 12:137-142 (uwaga redaktora: Structured Water tworzy ładunek elektromagnetyczny tak samo jak Magnetic Waters).

Pang, X. & Deng, B.,Investigation of changes in properties of water under the action of magnetic fields, Science in China Series inPhysics, Mechanics and Astronomy, (2008) 51: 1621.

Pollack, G., The Fourth Phase of Water: Beyond Solid, Liquid and Vapor, 2013.

Pollack, G., & John Kempf, Rethinking Plant Physiology and Absorption of Nutrients from the Soil - for more efficient delivery of water.

Wall, C. & John Kempf, Regenerative Practices for High Yielding Cotton z Advancing Eco Agriculture Webinars, 2020

Studia przypadków:

Remarkable Field Tests Results with Chad Wall from Natural Ecosystem Restoration

Wyniki w rolnictwie z Greenfield Naturals

Greenfield Naturals: Ulepszanie wody w gospodarstwie i w handlu

Ekologiczne drzewa owocowe, porównanie wody strukturalnej, TerreSante AZ, 2010 przy użyciu Natural Action Technologies

Pomiary pnia drzewa migdałowego i porównanie wzrostu, TerreSante, AZ, 2010 przy użyciu Natural Action Technologies

Magazynowanie węgla w glebie

https://naturalecorestoration.com/energ ... riculture/
" Energetyczna woda i rolnictwo
23 kwietnia 2020 r.
, Woda strukturyzowana
Nie każda woda to H2O. Badania opublikowane przez dr Geralda Pollacka, z Wydziału Bioinżynierii Uniwersytetu w Waszyngtonie ujawniają czwartą fazę wody o strukturze molekularnej H3O2, która działa jak bateria, uwalniając energię wspierającą zdrowe, pełne życia uprawy. Badania te ujawniają nową fazę wody, często określaną jako woda strukturalna, energetyzowana, EZ, heksagonalna lub czwarta faza. Z tego artykułu dowiesz się, jak Energized lub Structured Water w rolnictwie jest sekretem dla wyższej jakości upraw przy 30% mniejszej ilości wody.

"Jeśli używasz wody jakiegokolwiek rodzaju, nie możesz sobie pozwolić, aby nie była to woda strukturyzowana".

- Chad Wall

Czym jest woda strukturyzowana?

Woda strukturyzowana, H3O2, to woda ze strumieni, źródeł i deszczu. Jest witalna i energetyczna z ujemnym ładunkiem. Woda strukturyzowana to płynna energia, dokładnie taka, jaką matka natura przeznaczyła dla wody. Woda strukturalna to woda w owocach, warzywach i wewnątrz naszych komórek.

Woda energetyczna nie jest wodą, która przepływa przez pompy i rury. Systemy stworzone przez człowieka powodują, że woda strukturyzowana traci ładunek ujemny, który sprawia, że woda naturalna ma tak wielką moc.

Woda przepływająca przez rury jest pozbawiona życia i kompromisowa, co wyjaśnia, dlaczego deszczówka jest zawsze o wiele bardziej skuteczna niż woda przepływająca przez systemy nawadniające. Na szczęście przełom w technologii umożliwił rolnikom dodanie do czopów wodnych urządzeń do przywracania ładunku wody tuż przed jej zastosowaniem w uprawach.

Dlaczego woda strukturalna ma znaczenie

Woda strukturyzowana jest ważna dla rolnictwa, ponieważ ma taką samą energię i żywotność jak woda deszczowa. Proste urządzenia energetyzujące wir wodny podłączone do systemu nawadniania przywracają wodzie jej ujemny ładunek, dzięki czemu jest ona bardziej biodostępna dla roślin i mikrobów glebowych. Dzięki lepszej wydajności wody poprawia się zdrowie roślin, a rachunki za wodę ulegają zmniejszeniu. Rolnicy uwielbiają wodę strukturyzowaną, ponieważ energia, której poszukują dla swoich upraw, jest teraz dostępna za pośrednictwem systemu przestawnego, zamiast czekać na deszcz.

Jak rolnicy zarabiają więcej pieniędzy dzięki wodzie strukturyzowanej?

Woda energetyzowana lub strukturyzowana w rolnictwie jest napędzana wydajnością natury. Jest ona biodostępna i łatwo przyswajalna. Dane z czujników wilgotności na polu wskazują, że uprawy podlewane za pomocą systemów nawadniania przestawnego z wodą strukturalną mają mniejsze zużycie wody o co najmniej 10% i aż o 30%. Mniej wody i mniej pompowania oznacza niższe rachunki i większe zyski.

Woda strukturyzowana ma również działanie odkamieniające. Choć wyniki tego działania zostaną potwierdzone w nadchodzących dekadach, gdy systemy nawadniania wodą strukturyzowaną przejdą próbę czasu, wszyscy możemy się zgodzić, że mniejszy osad mineralny sprzyja długowieczności sprzętu. Nasze wyniki terenowe z 2019 r. pokazują zmniejszenie ilości wody o 32% i wyższą jakość produktu.

Woda strukturyzowana wpływa na funkcje komórkowe

Poniższy film przedstawia analizę żywych komórek krwi w dwóch segmentach wykonanych w odstępie 48 godzin. Pierwszy segment pokazuje spontaniczną śmierć komórek. Drugi segment pokazuje komórki po otrzymaniu wody strukturyzowanej. Komórki świecą światłem i witalnością. Zauważ, że w pierwszym segmencie komórki na ekranie po prostu znikają (umierają), podczas gdy w drugim segmencie to już się nie dzieje.
https://youtu.be/Zx1iId300nk

Urządzenia z wodą strukturyzowaną Aqua Energizer wspomagają zdrowe życie. Uprawy, rośliny okrywowe, zwierzęta gospodarskie, sprzęt rolniczy to część ekosystemów, które można przywrócić i ożywić za pomocą prostej technologii dostępnej za 11 dolarów za akr. Aby uzyskać więcej informacji na temat przekształcenia pivot w system, który dystrybuuje energetyzowaną wodę tak jak deszcz, odwiedź: https://thewellnessenterprise.com/chad- ... e_code=NER"

https://hydrationfoundation.org/the-new ... hydration/
" Strukturyzacja wody to nowa granica
Ładunek elektryczny przewodzony przez wodę to nowa granica hydratacji

Woda to już nie tylko H2O. Nowe, oszałamiające odkrycia dokonane w największych laboratoriach naukowych pozwoliły na identyfikację stanów skupienia wody poza cieczą, parą i lodem.

H3O2=Woda, która się rusza!
Opisywanie wody jako tylko H2O nie może już uchwycić wszystkich jej stanów. Nowa fizyka i wiedza o cząstkach falowych pokazuje nam, że kiedy woda porusza się i wiruje, reorganizuje się i reorganizuje, tworząc ładunek elektryczny. Kiedy cząsteczki wody poruszają się, zaczynają łączyć się i dzielić elektronami, kondensując i kohezując bardziej ciasno. Kiedy ta zmiana nastąpi, woda jest lepiej opisana jako H3O2. Pojedyncza cząsteczka wody to rzeczywiście H2O, ale H3O2, czyli woda strukturalna, opisuje to, co woda robi w ruchu, w przestrzeni i czasie.

Woda strukturalna jest również znana jako woda żelowa, woda ciekłokrystaliczna, woda uporządkowana, 4 faza, woda EZ lub H3O2. Choć teoretyzowano o niej od ponad 100 lat, została po raz pierwszy udokumentowana przez dr Geralda Pollacka w Pollack Lab, University of Washington, Seattle.

Strukturyzacja wody pozwala ładunkowi elektrycznemu rozpocząć kaskadowanie lub przeskakiwanie z jednej cząsteczki do drugiej, tworząc więcej ładunku, więcej energii. Ten spin i struktura zamieniają cząsteczki wody w maleńkie baterie, podnosząc naszą energię hydratacji do nowych potencjałów. Zawsze wiedzieliśmy, że woda przewodzi prąd, nie wiedzieliśmy tylko, jak bardzo możemy jej pomóc.

Woda jako Twoje paliwo

Ładunek elektryczny przewodzony przez wodę to nowa granica. Nowa historia wody jest ustrukturyzowana, to H3O2. To dlatego woda jest twoim paliwem, a hydracja twoim źródłem. Możemy wykorzystać te nowe informacje, aby przyspieszyć gojenie i naprawę we wszystkich żywych organizmach wodnych, nawet w nas."
0 xcedric
Posty: 7205
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 173
Podziękował: 4331 razy
Otrzymał podziękowanie: 10967 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 07 lip 2022, 21:58

Uziemianie roślin
A może jedną z głównych zalet podlewania roślin w glebie jest dostarczanie elektronów, a wysychanie -zanikiem uziemienia?
https://www.seversondells.com/blog/7gs9 ... xfakk7ed3d
" Badanie, które uważam za najbardziej fascynujące, dotyczy uziemienia i roślin. Naukowcy wzięli zwykłe rośliny (rośliny domowe, słoneczniki) i umieścili drut uziemiający w jednej z nich, podczas gdy druga została pozostawiona sama sobie jako "kontrola". Drugi koniec drutu uziemiającego został wetknięty w ziemię. Rośliny, które są uziemione rosną szybciej i są bardziej bujne niż kontrola. Podobnie, cięte kwiaty trwają dłużej w wazonie, jeśli są uziemione niż te, które nie są. To fascynujące.

Do ostatnich około 100 lat uziemienie odbywało się w sposób naturalny, ponieważ większość ludzi nadal miała codzienne połączenia z Ziemią, często poprzez uprawę swojego jedzenia (ogrodnictwo), ale także podczas spacerów na zewnątrz. Mówi się, że powstanie trampka (gumowe podeszwy, które służą jako izolatory) było pierwszym krokiem w upadku naszego połączenia z Ziemią. Blisko drugie miejsce zajmuje industrializm - ludzie dużo mniej przebywali na zewnątrz."

Uziemienie roślin pokojowych dostarcza im elektronów , a one mogą następnie ujemnie jonizować powietrze w pokoju
nie potrzeba do tego patentu, wystarczy kabel do doniczki i do ziemi, albo do bolca uziemiającego w gniazdku.
https://patents.google.com/patent/US20140020294A1/en
" Out of the Earth Plant Re Grounding Rod
Abstrakt
Ujawniono metodę ponownego połączenia roślin z naturalnym ładunkiem elektronowym ziemi, gdy są uprawiane poza ziemią w pojemnikach już nie połączonych z ziemią. Metoda zawiera części do łączenia w wielu konfiguracjach, aby zapewnić uziemienie połączone z uziemieniem lub uziemieniem domu, aby przewodząco połączyć wewnętrzne rośliny doniczkowe i systemy hydroponiczne do obfitego zaopatrzenia w wolne elektrony z ziemi, aby ponownie utworzyć takie samo elektrycznie naładowane środowisko wzrostu, jak po posadzeniu w ziemi. W ten sposób rosnące rośliny mogą korzystać z mobilnego ładunku wolnych elektronów z Ziemi, stosowanego do podłoża uprawowego.

TŁO WYNALAZKU
[0001]
Niniejszy układ dotyczy systemów uziemienia. Bardziej szczegółowo, niniejszy wynalazek dotyczy sposobu zbierania i transportowania elektronów do nieuziemionych systemów uprawy; uprawy w pojemnikach, systemów hydroponicznych i ciętych kwiatów w wodzie w wazonie. Kiedy żywe systemy roślinne są zasadzone w ziemi, jak to miało miejsce w trakcie ewolucji, systemy biologiczne, które rozwinęły się na ziemi, tłumiły negatywne właściwości elektryczne ziemi i roślina stała się neutralna jak ziemia. W przypadku rosnących roślin już nie podłączonych do naturalnie występującego pola elektronowego rebalansu ziemi, zmiany chemiczne produkujące wolne rodniki z roślinnej komórkowej syntezy metabolicznej mogą być przywrócone do równowagi poprzez zmniejszenie dodatnich jonów metabolizmu przez późniejsze anulowanie ładunku pozwalające na dalszy wzrost lub przedłużone życie ciętych kwiatów przez ponowne uziemienie ich, gdy nie są już podłączone np. posadzone w ziemi."
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 21064
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 949
Podziękował: 34065 razy
Otrzymał podziękowanie: 26500 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 09 lip 2022, 20:10

Jak buduję czarnoziem, by zamienić jałową ziemię w raj
Data premiery: 1 lip 2022

https://www.youtube.com/watch?v=r74AzePBTik

Ramsey United

Grzegorz Ciechomski prowadzi jednoosobową mikro farmę o nazwie "Gospodarstwo La Fuente". Buduje system leśno-pastwiskowy oparty na kolekcji dawnych odmian drzew owocowych. Wypasa w nim owce, gęsi, kaczki i kurczaki. W gospodarstwie znajduje się również prowadzony bezorkowo warzywniak i dwa niewielkie tunele z pomidorami. Grzegorz stara się łączyć hodowle zwierząt z uprawą roślin tak, by nie trzeba było stosować dodatkowego nawożenia. Grzegorz jest z wykształcenia leśnikiem, specjalizację robił z zoologii.

To część pierwsza z dwóch. Kolejny film już wkrótce! Subskrybuj nasz kanał, aby zobaczyć część drugą! Kolejny film będzie opowiadał o pomysłach Grzegorza na zmiany klimatyczne, rewitalizację gleby, jego ogród warzywny, etykę współpracy ze zwierzętami oraz porady dla osób zainteresowanych założeniem własnego gospodarstwa.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj koniecznie tu 👇

https://youtube.com/channel/UCLgKqP4A...
https://www.instagram.com/gospodarstw...
https://www.facebook.com/grzegorz.cie...
https://www.facebook.com/Gospodarstwo...
0 xcedric
Posty: 7205
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 173
Podziękował: 4331 razy
Otrzymał podziękowanie: 10967 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 15 lip 2022, 19:58

https://articles.mercola.com/sites/arti ... upply.aspx
" Jak zabezpieczyć swoje dostawy wody na wypadek sytuacji kryzysowych
Analiza Dr. Josepha Mercoli Sprawdzone fakty

15 lipca 2022 r.

HISTORIA W SKRÓCIE
Jeszcze ważniejsze od zgromadzenia zapasów niepsującej się żywności jest upewnienie się, że masz zapas wody pitnej. Wiele osób jest tak przyzwyczajonych do posiadania bieżącej wody z kranu na żądanie, że zapominają, iż źródło to może zniknąć w ciągu jednej nocy.
Jeśli mieszkasz w domu, zbieranie wody deszczowej jest doskonałym rozwiązaniem długoterminowym.
Grawitacyjny system nawadniania kroplowego wykorzystujący podwyższone beczki na deszczówkę jest również idealny dla ogrodników, ponieważ woda deszczowa przynosi roślinom korzyści w sposób, w jaki woda z kranu nie może. Co ważne, pobiera ona azot i dwutlenek węgla z powietrza, co sprzyja wzrostowi roślin i zdrowiu gleby.
Podstawowe wskazówki dotyczące utrzymania wody w beczkach na deszczówkę w czystości obejmują instalację filtrów usuwających zanieczyszczenia, oczyszczanie wody za pomocą wybielacza lub pożytecznych mikrobów beztlenowych raz w miesiącu oraz utrzymywanie właściwego pH za pomocą sody oczyszczonej lub octu.
Zapoznano się również z podstawowymi zasadami oczyszczania i dezynfekcji wody, które pozwalają na bezpieczne spożywanie wody z mniej korzystnych źródeł.
W ostatnich tygodniach poświęciłem kilka artykułów przygotowaniu się na inflację żywności oraz niedobory zarówno żywności, jak i energii. Ale być może nawet ważniejsze od gromadzenia zapasów nietrwałej żywności jest upewnienie się, że masz zapas wody pitnej. Wiele osób jest tak przyzwyczajonych do posiadania bieżącej wody z kranu na żądanie, że zapominają, iż źródło to może zniknąć w ciągu jednej nocy.


Woda miejska jest zazwyczaj pompowana do wysokiej wieży ciśnień. Następnie jest rozprowadzana z wieży do domu za pomocą grawitacji. Jednak w czasie przerwy w dostawie prądu nie można wpompować nowej wody do wieży, jeśli w mieście zabraknie paliwa do zasilania zapasowych generatorów.

Oznacza to, że jedyną wodą dostępną dla danego obszaru jest ta znajdująca się w wieży. Jeśli awaria zasilania będzie trwała przez dłuższy czas, zbiornik zostanie opróżniony, a krany będą suche.

Mieszkańcy apartamentów są jeszcze bardziej narażeni na przerwy w dostawie prądu, ponieważ woda może zostać odcięta natychmiast po przerwie w dostawie prądu. Dzieje się tak dlatego, że woda jest pompowana do mieszkań z piwnicy, a bez prądu pompa nie będzie działać, chyba że jest zapasowy generator.

Nawet wtedy woda będzie płynąć tylko tak długo, jak długo generator będzie miał paliwo. Ludzie posiadający wodę ze studni są w takiej samej sytuacji. Większość pomp studziennych jest zasilana energią elektryczną, a gdy zabraknie prądu, potrzebny będzie generator. Jeśli masz studnię, konieczne jest nie tylko posiadanie zapasowego generatora, ale także dodatkowej pompy lub nawet dwóch na wypadek awarii głównej pompy.

Jeśli mieszkasz w rejonie zagrożonym huraganami, prawdopodobnie przyzwyczaiłeś się do corocznego rytuału gromadzenia zapasów wody butelkowanej. Jednak można przechowywać tylko tyle butelek, a jeśli dostawy do lokalnego sklepu spożywczego zostaną przerwane na jakiś czas - co w tym momencie jest bardzo realną możliwością - w końcu się skończą.

Tak więc, z tymi wszystkimi ograniczeniami i perspektywami rosnących kosztów energii, przerw w dostawie prądu, a może nawet długotrwałych przerw w dostawie prądu, jak możesz upewnić się, że będziesz miał wystarczająco dużo wody do picia, gotowania, utrzymania higieny i podlewania ogrodu?

Rozwiązanie dla domów w postaci beczki deszczowej

Rozwiązanie, na którym skupię się w tym artykule, polega na zainstalowaniu jednej lub więcej beczek na deszczówkę. To nie zadziała, jeśli mieszkasz w mieszkaniu, ale jeśli masz dom, jest to doskonałe rozwiązanie długoterminowe. Na powyższym filmie założyciel BlueBarrel, Jesse Savou, wyjaśnia, jak skonfigurować grawitacyjny system nawadniania kropelkowego dla ogrodu przy użyciu kilku beczek na deszczówkę.

System zbierania wody deszczowej BlueBarrel składa się z szeregu beczek ustawionych na szczycie kilku bloków żużlowych, aby uzyskać wysokość 3 stóp. Beczki są połączone rurą PCV, a beczka na jednym końcu jest podłączona do węża do nawadniania kropelkowego z timerem. Rura jest wyposażona w filtr o drobnych oczkach, który zapobiega zatykaniu emiterów przez zanieczyszczenia.

Timer, którego używa Savou jest zasilany energią słoneczną, więc nie wymaga użycia prądu. Będzie on również działał na baterie AA, jeśli nie masz dużo słońca. Dwa rodzaje linii kroplujących, które sprzedają z ich zestawami są zarówno bezciśnieniowe i działają tylko dzięki grawitacji. "Nie chcesz używać regularnych urządzeń kroplujących lub linii kompensacyjnych" - ostrzega Savou - "ponieważ nie uzyskasz dobrej wydajności".

Jeśli nie masz ogrodu, a pomimo zbliżających się niedoborów żywności nie chcesz go założyć, ta woda może cię uratować w przypadku utraty wody z kranu, jak również. System taki jak ten może zapewnić dużo spokoju, ponieważ woda będzie uzupełniana w nieskończoność bez konieczności wykonywania przez Ciebie jakiejkolwiek pracy.

Jedyną rzeczą, która może zagrozić dostawom wody jest uporczywa susza. Należy jednak pamiętać, że trzeba podjąć środki ostrożności, aby utrzymać wodę w beczkach w czystości, co omówię w dalszej części artykułu.

To nie jest system, którego używam. Ponieważ mam cały akr ziemi do uprawy żywności, potrzebuję dużo więcej wody, więc mam cysternę o pojemności 5000 galonów, która zbiera wodę deszczową z rynien na moim dachu. Służy ona do wspomagania mojego systemu nawadniania, ale jest też dużym awaryjnym źródłem wody.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

Dlaczego warto nawadniać wodą deszczową?
Skoro już jesteśmy przy temacie ogrodnictwa, istnieją dobre powody, aby zainstalować grawitacyjny system nawadniania kroplowego, nawet jeśli nie martwisz się o posiadanie zapasowego źródła wody, ponieważ woda deszczowa przynosi roślinom korzyści w sposób, w jaki woda z kranu nie może. Jak wyjaśnia Mercury News:1

"Możesz dostarczyć 14 cali wody ... przez zraszacze, węże lub emitery kroplowe, a twoje rośliny nie będą wyglądać tak dobrze lub być tak zdrowe, jak wtedy, gdy ta sama ilość wody, w postaci deszczu, jest zesłana z nieba ...

Istnieje kilka powodów, dla których woda deszczowa jest bardziej odpowiednia dla roślin niż woda z kranu, ale najważniejszym jest chemia. W wodzie z kranu chlor jest niezbędnym środkiem dezynfekującym, a fluor jest dodawany ... Prawie wszystkie rośliny są jednak podatne na toksyczność chloru, wyrażającą się zwykle w spalonych marginesach liści ...

[P]ines, yuccas, i drzewa owocowe, w szczególności, są przedmiotem toksyczności fluorku, jak również, z objawami od spalone, odbarwione, lub plamki liści do owoców, które mogą stać się chore."


Woda deszczowa ma również następujące zalety w porównaniu z wodą wodociągową:

Zawiera znacznie niższe stężenie minerałów takich jak wapń, magnez i sód. Wapń i magnez mogą pozostawiać na roślinach biały osad, a sód (stosowany w zmiękczaczach wody) jest toksyczny dla tkanek roślinnych. Sód uszkadza również strukturę gleby poprzez rozproszenie korzystnych agregatów, powodując tym samym pękanie powierzchni gleby.
Woda deszczowa ściąga z powietrza pierwiastki azotu (azotany i amon), które są pobierane przez korzenie i liście roślin. Powietrze to 78% azotu, a azot sprawia, że rośliny są bardziej zielone. To dlatego dobry deszcz sprawia, że zieleń nabiera świeżych kolorów.
Woda deszczowa zawiera również większe stężenie tlenu niż woda z kranu, co zapobiega gniciu korzeni.
Sprowadza również dwutlenek węgla, który jest korzystny dla roślin. Dwutlenek węgla nadaje wodzie deszczowej kwaśne pH. W glebie ta kwaśna woda uwalnia ważne składniki odżywcze roślin, takie jak cynk, mangan, miedź i żelazo, dzięki czemu są one bardziej dostępne dla roślin.
Woda deszczowa jest rozprowadzana równomiernie po całym ogrodzie, dzięki czemu podlewana jest cała strefa korzeniowa. Deszcz pomaga również wypłukać z korzeni sole, które zostały osadzone przez wodę wodociągową. Sole te utrudniają wzrost roślin, a gdy zostaną wypłukane dalej, poniżej systemu korzeniowego, spowodują wyraźny wzrost.


Jak utrzymać wodę w czystości
Jak wspomniano, chcesz upewnić się, że woda w beczkach jest tak czysta, jak to możliwe. Podstawy obejmują:2

Trzymanie drzew z dala od dachu, aby zapobiec gromadzeniu się liści i zanieczyszczeń w rynnach. Pomocna będzie osłona przeciw liściom na rynnach.
Metalowy dach jest preferowany, jeśli masz taką możliwość; gonty będą wymagały lepszej filtracji, ponieważ mogą dodawać do wody substancje petrochemiczne z materiału pokrycia dachowego.
Zawsze instaluj filtr wstępny, taki jak rozdzielacz liści, plus ekran na wlocie do beczki.
Traktuj wodę wybielaczem raz w miesiącu. Pomoże to zapobiec rozwojowi glonów. Wystarczy 1/4 łyżeczki na galon wody lub 2 do 4 łyżek na 55-galonową beczkę. Korzystne mikroby mogą być również stosowane zamiast wybielacza. Jednym z takich produktów jest Nutri-Life BAM3.
Raz w miesiącu sprawdź pH wody za pomocą standardowego paska testowego. Jeśli woda jest neutralna lub alkaliczna (aka "twarda" woda), dodaj ocet, aby przywrócić jej kwasowość. W przypadku 55-galonowej beczki zazwyczaj wystarczy kilka łyżek stołowych, aby skorygować równowagę pH. Ocet to kolejna możliwość obniżenia pH.
Jeśli wnętrze beczki staje się muliste lub rosną w niej widoczne algi, jeśli zauważysz, że rozmnażają się w niej owady przenoszone przez wodę, takie jak komary, lub jeśli woda ma nieprzyjemny zapach, musisz przepłukać i wyszorować beczkę.


Najlepiej opróżniać i szorować każdą beczkę raz w roku, przed sezonem największych opadów. W idealnych warunkach może okazać się, że wystarczy je szorować co drugi rok. Szczegółowe instrukcje dotyczące czyszczenia beczki znajdziesz w przewodniku Homestead in Hawaii na temat utrzymania beczek w czystości.4

Czy używasz toksycznego węża?
Skoro już przy tym jesteś, rozważ wymianę węża ogrodowego na taki, który nie jest pełen toksycznych chemikaliów, które trafią do twojej domowej żywności za każdym razem, gdy będziesz podlewać.

Ołów, brom, antymon, ftalany, BPA i środki zmniejszające palność były powszechnymi winowajcami znalezionymi w wężach ogrodowych podczas testu przeprowadzonego w 2016 roku,5 a wiele z tych chemikaliów znaleziono w niebezpiecznych ilościach w wodzie przepływającej przez wąż.

Jako jeden z przykładów, poziom działania Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych dla ołowiu w wodzie pitnej wynosi 15 części na miliard (ppb), a węże zawierające ołów spowodowały, że woda miała poziom ołowiu między 13 a 20 ppb. Jak zauważyła Gillian Miller, Ph.D., pracownik naukowy Ecology Center:6

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

"Nawet jeśli aktywnie unikasz wprowadzania szkodliwych chemikaliów na swoje podwórko lub do ogrodu w postaci pestycydów, nadal możesz dodawać niebezpieczne chemikalia do gleby, podlewając jednym z tych węży. Dobrą wiadomością jest to, że żadna z tych substancji chemicznych nie jest konieczna w wężach ogrodowych, a szereg bezpiecznych węży jest dostępnych."

Najbezpieczniejszymi wężami spośród tych przetestowanych były Big Boss AquaStream Ultra Light, Pocket Hose Dura-Rib II, Room Essentials Coil Hose with Multi Pattern Nozzle oraz Water Right Professional Coil Garden Hose. Aby uzyskać ogólne wskazówki, przeczytaj etykietę i poszukaj węża oznaczonego jako "Drinking Water Safe" i "Lead-Free". Unikaj węży, które mają ostrzeżenie California Prop. 65, ponieważ oznacza to, że prawdopodobnie zawierają chemikalia powodujące raka.

Inne sposoby na zminimalizowanie narażenia na chemikalia to nie pozwalanie, aby wąż piekł się na słońcu, i pozwalanie, aby woda płynęła przez co najmniej pięć sekund lub dłużej w przypadku długich węży, przed podlewaniem roślin, aby wypłukać chemikalia, które mogły przeniknąć do wody stojącej. Nie zalecam picia z węża ogrodowego, ale jeśli tworzysz system zbierania wody do picia, który wymaga użycia węża, upewnij się, że jest on nietoksyczny.

Strategie oczyszczania wody
Jeśli utrzymujesz czystą instalację beczki deszczowej i oczyszczasz wodę zgodnie z zaleceniami, aby zabić wszelkie patogeny, woda deszczowa będzie prawdopodobnie bezpieczna do picia. Mimo to zalecałbym poddanie jej dodatkowej filtracji, tak dla bezpieczeństwa. Biegunka, wymioty i odwodnienie spowodowane skażoną wodą mogą być śmiertelnym zagrożeniem w i tak już niebezpiecznej sytuacji.

Systemy filtracji takie jak Berkey, które mogą odfiltrować patogeny byłyby idealne. Należy również pamiętać o zaopatrzeniu się w dodatkowe filtry. Tego rodzaju systemy filtrujące mogą być również używane do filtrowania innych, znacznie bardziej wątpliwych źródeł wody, takich jak woda zebrana z jeziora lub strumienia.

Jeśli nie zbierasz wody deszczowej i nie masz źródła słodkiej wody na swojej posesji, czy to studnia, jezioro lub strumień, byłbyś mądry, aby wykreślić, gdzie jest najbliższe źródło wody.
Nawet mały system filtracji wody, taki jak LifeStraw7, jest lepszy niż nic i pozwoli ci przefiltrować wodę, którą zamierzasz wypić bez względu na to, gdzie się znajdujesz. Jeśli nie posiadasz systemu filtrującego zdolnego do odfiltrowania bakterii, wirusów i pierwotniaków, musisz najpierw odfiltrować wszelkie zanieczyszczenia, a następnie zdezynfekować wodę za pomocą innych środków. Opcje obejmują:8

-Gotowanie - nie usunie ono zanieczyszczeń chemicznych ani innych, ale zabije bakterie, wirusy i pierwotniaki, które mogą wywołać ostrą chorobę.

Aby zdezynfekować wodę poprzez gotowanie, zacznij od wody, która została przepuszczona przez jakiś rodzaj filtra. W razie potrzeby możesz przepuścić mętną wodę przez czystą szmatkę lub filtr do kawy. Doprowadź wodę do wrzenia przez co najmniej 60 sekund. Na wysokościach powyżej 5000 stóp (1000 metrów) woda wrze w niższej temperaturze, więc musisz gotować ją przez 3 minuty. Czajnik solarny9 może być cennym systemem zapasowym, który pozwoli Ci zagotować wodę podczas przerwy w dostawie prądu.

Pozwól wodzie ostygnąć i przechowuj ją w czystym, zamkniętym pojemniku. Aby poprawić smak, możesz dodać małą szczyptę soli na kwartę lub litr wody. Inne strategie, które mogą pomóc poprawić smak przegotowanej wody to przelanie wody tam i z powrotem kilka razy między dwoma czystymi pojemnikami lub energiczne mieszanie jej dużą łyżką.

-Wybielacz w płynie - Po filtracji dodaj osiem kropli 6% wybielacza na galon wody lub sześć kropli 8,25% wybielacza na galon. Jeśli woda jest mętna lub źle zabarwiona, użyj podwójnej ilości.

Wymieszaj i pozostaw na 30 minut przed użyciem. Woda POWINNA mieć bardzo delikatny zapach wybielacza. Jeśli tak nie jest, powtórz czynność używając tej samej dawki i pozostaw na 15 minut. Jeśli smak chloru jest zbyt silny, przelej wodę między dwoma czystymi dzbanami kilka razy i/lub pozwól jej stać przez kilka godzin przed użyciem.

Używaj tylko zwykłego, bezzapachowego wybielacza chlorowego, który był przechowywany w temperaturze pokojowej przez mniej niż rok. Do odmierzania kropli potrzebny będzie kroplomierz lekarski. Nie używaj produktów wybielających, które są pachnące, "bezpieczne dla kolorów" lub mają dodane środki czyszczące.

-Iodine - Pierwsza pomoc roztwór jodu jest inną opcją, jeśli nie można gotować wody i nie masz wybielacza. Dodaj pięć kropli 2% nalewki jodowej do każdej kwarty lub litra wody. Jeśli woda jest mętna, dodaj 10 kropli. Wymieszaj i pozostaw na 30 minut lub więcej przed użyciem.

-Tabletki do dezynfekcji wody - Możesz również kupić gotowe tabletki do dezynfekcji wody. W ich przypadku należy postępować zgodnie z instrukcją na etykiecie produktu.

Miejmy nadzieję, że rzeczywistość zaczyna się zbliżać i zacząłeś już rozważać swoje opcje. Jak zamierzasz zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczną wodę pitną, jeśli najgorszy scenariusz stanie się rzeczywistością i nie będzie wody z kranu ani wody butelkowanej dostarczanej do sklepu?

Jeśli nie zbierasz wody deszczowej i nie masz źródła słodkiej wody na swojej posesji, czy to studnia, jezioro lub strumień, byłbyś mądry, aby wykreślić, gdzie jest najbliższe źródło wody.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

Jeśli nie zbierasz wody deszczowej i nie masz źródła słodkiej wody na swojej posesji, czy to studnia, jezioro lub strumień, byłoby mądre, aby wykreślić, gdzie jest najbliższe źródło wody.

Jeśli mieszkasz w USA, findaspring.com może pomóc Ci zlokalizować źródła słodkiej wody, z których większość jest stosunkowo dziewicza, a które pozwalają na zbieranie wody bezpłatnie lub za niewielką opłatą. Tak długo jak masz pod ręką materiały do oczyszczania i dezynfekcji wody, będziesz w stanie uzdatnić każdą wodę, którą uda Ci się zdobyć."
0 xcedric
Posty: 7205
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 173
Podziękował: 4331 razy
Otrzymał podziękowanie: 10967 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 28 lip 2022, 15:32

Jeszcze o elektrostymulacji roślin,nasion i uziemieniu
https://www.farmer.pl/biznes/rolnictwo- ... 21580.html?
” Zaprawianie materiału siewnego to najtańszy i jeden z najbardziej skutecznych sposobów ochrony roślin. Przyjrzymy się możliwościom dostępnym i stosowanym w rolnictwie ekologicznym.
Według informacji zebranych przez prof. dr hab Jolantę Kowalską i mgr inż. Joannę Łukaszyk z Instytutu Ochrony Roślin, aktualnie zarejestrowane są 104 zaprawy fungicydowe oraz 5 zapraw insektycydowych. Pod koniec 2023 roku ta liczba zmniejszy się, z racji wycofywania kolejnych substancji czynnych. Przewiduje się, że dostępnych będzie jedynie 96 zapraw fungicydowych oraz 5 insektycydowych, a w przypadku wycofania kolejnych, zostanie tylko 31 zapraw fungicydowych oraz 4 zaprawy insektycydowe.”

polecam całość
https://travelerscoffee.ru/pl/strawberr ... yacii-ros/
” Dla Narkiewicza-Iodki, właściciela ziemskiego i naukowca, badanie wpływu elektryczności na rośliny było bardzo interesujące. W celu prowadzenia systematycznych badań w tym zakresie wyposażył na osiedlu Nadneman pola doświadczalne do elektrokultywacji. Jeśli w 1891 r. elektrokultura zajmowała 10 ha, to w kolejnych latach obszar ten powiększył się 20-krotnie. Nigdzie nie można było wówczas znaleźć takiej skali prac eksperymentalnych. Podczas eksperymentów pod napięciem badano uprawy żyta, owsa, jęczmienia, kukurydzy, grochu, fasoli, a także rośliny owocowe i jagodowe, chmiel. Uprawę elektryczną prowadzono zarówno w szklarniach, jak i szklarniach. Naukowiec był szczególnie zaniepokojony czystością, dokładnością i poprawnością eksperymentów.[…]Jak pisał naukowiec: „Moje ostatnie eksperymenty w 1891 roku przeprowadzono na elektryczności atmosferycznej. Jak się okazało, przepuszczenie przez glebę prądu o określonej sile nie tylko poprawiło jakość nasion, ale także przyspieszyło wzrost.”
Obecnie liczne badania naukowców poświęcone są wpływowi prądów elektrycznych na rośliny. Stwierdzono, że przy przepuszczaniu prądu przez łodygę roślin następuje wzrost liniowy pędów o 5-10%, przyspieszenie dojrzewania owoców pomidora. […] „Całkiem niedawno okazało się, że energia elektryczna dostarczana bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin może złagodzić ich los w czasie suszy ze względu na niejasny jeszcze efekt fizjologiczny.“
0 xcedric
Posty: 7205
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 173
Podziękował: 4331 razy
Otrzymał podziękowanie: 10967 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 28 lip 2022, 16:21

0 xcedric
Posty: 7205
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 173
Podziękował: 4331 razy
Otrzymał podziękowanie: 10967 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 03 sie 2022, 15:26

inozytol dolistnie zwiększa odporność na zasolenie, cynk w roślinach
" Badanie wskazało również, że inozytol, substancja podobna do witaminy, występująca we wszystkich roślinach i zwierzętach, w tym u człowieka, działa jako środek łagodzący stres i jako przełącznik dla wielu innych ścieżek ważnych dla nadania tolerancji na sól."

https://www.frontiersin.org/articles/10 ... 37695/full
" Foliar Application of an Inositol-Based Plant Biostimulant Boosts Zinc Accumulation in Wheat Grains:[...]
Nawożenie dolistne jest niezbędne, gdy warunki glebowe, takie jak wysokie pH, ograniczają dostępność nawozów stosowanych w glebie i gdy istnieje potrzeba zapewnienia adekwatności składników odżywczych w krytycznych etapach wzrostu roślin (Tian et al., 2015). [...]Włączenie myo-inozytolu z siarczanem cynku, znacząco zwiększyło stężenie Zn w pędach w przeciwieństwie do nietraktowanych kontroli i siarczanu Zn zastosowanego samodzielnie. Rośliny traktowane dolistnie Zn zwiększyły stężenie Zn w ziarnach o 5-25%, przy czym rośliny traktowane myo-inozytolem plus Zn istotnie zwiększyły stężenie Zn w ziarnach w porównaniu do kontroli traktowanych i nietraktowanych Zn. "

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
0 xcedric
Posty: 7205
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 173
Podziękował: 4331 razy
Otrzymał podziękowanie: 10967 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 18 sie 2022, 20:38

http://web.archive.org/web/202110140605 ... ential.htm
" "Chemtrails" zawierają jodek srebra, aluminium, magnez, bar i stront.
Obejrzyj bezpłatny film online "What in the World Are They Spraying?".
http://web.archive.org/web/202110140605 ... f0khstYDLA
Wojny pogodowe
http://web.archive.org/web/202110140605 ... -come.html
Piloci, lekarze i naukowcy mówią prawdę o chemtrails
http://web.archive.org/web/202110140605 ... PnWaBsMYnY
Śnieg na Mount Shasta ma 61 ppm aluminium. Środowisko jest pokrywane cząsteczkami aluminium. Jest ono w powietrzu, którym oddychasz, wodzie, którą pijesz i żywności, którą jesz.

Usuń aluminium z organizmu za pomocą:
- kwasu jabłkowego
- jod
- kolendra
- hipertermia

Aluminium w wodzie pitnej jest powodem, dla którego przestaliśmy polecać urządzenia z wodą alkaliczną. Aluminium z jego +3 ładunkiem elektrycznym będzie gromadzić się w wodzie alkalicznej wraz z wapniem +2, magnezem +2, sodem +1 i potasem +1.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

Potencjał zeta w rolnictwie

Aluminium może zniszczyć potencjał zeta w glebie rolniczej, czyniąc roztwór koloidalny gleby niezdolnym do wspierania życia roślin. Nie ma znaczenia, ile składników odżywczych jest dodawanych do gleby, jeśli woda nie może przenieść ich do rośliny. Aluminium dostaje się do roztworu koloidalnego, gdy jest rozpuszczane przez nadmierną kwasowość w glebie. Reakcją potrzebną rolnikowi jest dodanie wapna do gleby, zwiększając pH wystarczająco, aby usunąć aluminium z roztworu glebowego, tym samym przywracając potencjał zeta.

Dyskusja i obawy dotyczące kwaśnych deszczy w północnych lasach nie jest problemem kwaśnych deszczy, ale raczej problemem obniżonego pH z kwaśnych deszczy, które wypłukuje aluminium do gleby i zmniejsza potencjał zeta. Jony aluminium dostają się do wód powierzchniowych, zmniejszają ładunek nośny (potencjał zeta) i zwiększają napięcie powierzchniowe tworząc niszczący efekt dla lasów."


Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
0 xcedric
Posty: 7205
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 173
Podziękował: 4331 razy
Otrzymał podziękowanie: 10967 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 24 wrz 2022, 10:39

https://secularheretic.substack.com/p/s ... ugelkultur
" Trafiając na hügelkulturę
część 2 tworzenia żywej gleby

Kyle Young
29 maja
https://vimeo.com/manage/videos/122486226

Witajcie z powrotem, wy rozwydrzone bandy kochających wolność heretyków! Dzięki za subskrypcję i polubienia. To naprawdę pomaga w rozpowszechnianiu informacji.

To pracowity czas tutaj na farmie. Po raz pierwszy opublikowany w 2013 roku, właśnie zaktualizowałem ten artykuł na hügelkultur z nowymi informacjami, nowymi zdjęciami i wideo, w którym pokazuję niektóre aspekty fatpharm.

Jeśli chcesz być zdrowy i zerwać swoje więzi z wielkim kompleksem przemysłowym żywności, będziesz chciał to przeczytać.

mikrobiom gleby

Podobnie jak jego naziemny odpowiednik, naturalny biom gleby jest ekosystemem, w którym wszystko zjada lub być spożywane, gdzie nawet śmierć odżywia życie.

Niesamowite jest to, że działa to dzięki czemuś, czego ten kochający ciemność świat nigdy nie chce widzieć - światłu słonecznemu. Problem polega na tym, że bez światła słonecznego nad ziemią, rośliny nie rosną, a bez roślin nie istnieją podstawy dla wszystkich innych aspektów zdrowej biome gleby. Niezbędne składniki, takie jak woda, składniki odżywcze i światło słoneczne, wprawiają tę biologiczną maszynę w ruch.

rdzenni Amerykanie mieli rację

Oczywiście nasuwa się pytanie - jeśli biome gleby nie toleruje światła i powietrza, dlaczego zabijamy go, obracając glebę za pomocą pługów, rotatorów i łopat? Dlaczego celowo wystawiamy te delikatne ekosystemy na działanie rzeczy, do których nie są przystosowane? Jak doszliśmy do tego, że obracanie gleby pługiem to dobra rzecz? Amerykańscy Indianie mieli rację już dawno temu. Kiedy zobaczyli pierwszych Europejczyków orzących prerię, zapytali "Dlaczego odwracacie świat do góry nogami?".

W pewnym momencie historii - być może zaczynając od starożytnych Sumerów - ktoś opracował drewniany pług i odkrył, że wynikające z niego plony radziły sobie całkiem dobrze. Oczywiście wiemy teraz, że spustoszenie, jakie pług czyni w ekologii gleby, rzeczywiście zapewnia krótkotrwały wzrost żyzności, dzięki astronomicznej szybkości śmierci i rozkładu wszystkich organizmów, które zostały zabite w procesie orki. Ten krótkotrwały zysk (brzmi znajomo?) jest szybko tracony przez wymagania, że składniki odżywcze muszą być stale wymieniane, aby utrzymać żyzność. Korelacja z obecną ideologią dotyczącą zysków finansowych nie jest przypadkowa. Kopiąc wystarczająco głęboko, można znaleźć dowody wskazujące na to, że kapitalizm narodził się wraz z pługiem. Jak widzieliśmy w przypadku plandemii kowidów, a teraz w przypadku wojny na Ukrainie, zniszczenie i zysk były partnerami od zawsze.

Kiedy Kolumb wyruszył na zachód z nadzieją na dotarcie na wschód, pług i kapitalizm już spustoszyły Bliski Wschód i Europę, powodując utratę milionów akrów siedlisk klimatycznych bogatych w rodzime źródła żywności. Erozja gleby i pustynnienie były już mocno zaawansowane. Jednak kiedy Kolumb postawił stopę na kontynencie amerykańskim, znalazł ziemię nietkniętą przez pług i ludzi, którzy nie mieli takiej potrzeby. Jego kolega Cortez miał znaleźć cywilizację tak rozwiniętą (Aztekowie), że stworzyli dobrze odżywione miasto (Tenochtitlan, obecnie Mexico City), które w tym czasie było większe niż Londyn i było połączone z wieloma innymi dobrze odżywionymi miastami serią dróg, tworząc wysoko rozwinięte społeczeństwo - wszystko bez użycia pługa (lub koła). (Podczas gdy Londyńczycy nadal taplali się we własnych ściekach, Tenochtitlan również miał rozwinięty system kanalizacyjny). Nasuwa się pytanie: dlaczego używamy tego niszczycielskiego narzędzia, kiedy nie musimy?

Nieodwracalne szkody, że pług (lub jakiekolwiek inne narzędzie, które łamie glebę) tworzy można zobaczyć nie tylko na Midwestern US gospodarstw, gdzie profil gleby jest teraz ułamek tego, co było w dniu Kolumba, to można również zobaczyć w ujściu Missisipi, gdzie miliony ton, że górna gleba, wraz z azotanów z nawozów, stworzył martwą strefę wielkości Connecticut. I to jest tylko oczywista część. Bardziej podstępnym aspektem jest to, co dzieje się z tematem tej dyskusji; zniszczenia dokonane na grzybni przez traktory i tak, nawet konie lub woły ciągnące pług. Nawet w - a może powinienem powiedzieć, szczególnie w - gospodarstwach ekologicznych.


grzybnia, klucz do królestwa gleby

Dla tych, którzy nie znają grzybni, jest to część hyphae glebowych organizmów grzybowych, które - gdy wystarczające zasoby stają się dostępne - produkuje grzyby. Grzyby są owocnikami lub częścią reprodukcyjną grzybni, wytwarzającą zarodniki, które są odpowiednikiem nasion. Innym sposobem patrzenia na to jest - grzyby są dla grzybni tym, czym jabłka są dla jabłoni.

Mikoryza to wzajemne oddziaływanie grzybni w obrębie rizosfery korzeni roślin. Rhizospere jest strefa, że korzenie tworzą wokół siebie, w którym wydzielają detrytus komórkowy i cukry, aby przyciągnąć symbiotycznej aktywności biologicznej, takich jak grzybnia.


Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

Pod względem zajmowanego obszaru niektóre kultury grzybni należą do największych żywych istot na ziemi, a przynajmniej były, dopóki ich sieci nie zostały przerwane przez pługi, drogi i miasta. Powodem, dla którego grzybnia jest tak ważna dla zdrowia gleby jest jej zdolność do współpracy z tak wieloma graczami w glebie. Paul Stamets w swoich książkach o grzybach i grzybni porównuje grzybnię do "sieci neuronowej", ponieważ ma ona wyjątkową zdolność do łączenia się i komunikowania z wieloma komponentami w glebie, a także przesyłania wody i składników odżywczych tam, gdzie jest to potrzebne.

Zarodniki grzybów są tak trwałe, że kwalifikują się jako ekstremofile - żywe organizmy, które mogą przetrwać w ekstremalnie trudnych warunkach, które zabiłyby większość innych - na pustyniach, w mroźnej tundrze, a nawet w kosmosie - co wzmacnia teorię panspermii.

najbardziej niszczycielska technologia, jaką kiedykolwiek stworzono - pług

Okazuje się, że wiele z naszych upraw żywnościowych ma symbiotyczne relacje z grzybnią, które gdy w pełni się rozwiną, znacznie zwiększają poziom odżywczy. Problem z nowoczesnym rolnictwem polega na tym, że ciągła uprawa gleby uniemożliwia rozwój grzybni, co sprawia, że nasza żywność nie jest tak odżywcza, jak powinna być.

rolnik ekologiczny john

Korzenie tych roślin mają się przenikać z grzybnią na poziomie komórkowym, wymieniając wodę i składniki odżywcze. Ale wtedy pojawia się rolnik John i orał dziewiczą łąkę zaprzęgiem koni pociągowych, zrywając krytyczną więź, jaką grzybnia zapewniała między zbiorowiskami roślin przez ostatnie 10 000 lat. Gdyby rolnik John już nigdy nie pracował na tym polu, to połączenie to mogłoby powstać ponownie za kilkaset lat. Ale rolnik John kontynuuje pracę na tym polu każdego roku aż do siedemdziesiątego roku życia. Wtedy dąb w pobliżu krawędzi pola w tajemniczy sposób umiera i farmer John zastanawia się dlaczego. Oczywiście dla dębu i grzybni nie ma znaczenia, że organiczne praktyki rolnicze farmera Johna były winne ich śmierci.

Pług przerywa coś więcej niż grzybnię, przerywa nasz związek z tym, jak funkcjonuje ziemia, a więc i nasze zrozumienie.

ślepa intuicja

Moja farma znajduje się na wysokości około 3,850' i składa się głównie ze stromych, szorstkich, skalistych wzgórz, pokrytych mieszanką rodzimej trawy, zarośli i drzew mesquite. Nie jest to dokładnie to, co większość ludzi uznałaby za dobrą ziemię uprawną. Jednak kupiłem ją z kilku innych powodów. Głównym powodem jest fakt, że jest to doskonałe siedlisko dla zwierząt przeglądających, takich jak jelenie, alpaki, kozy i świnie. Inne powody są bardziej istotne dla tego kawałka; potencjał łapania wody deszczowej, który posiadają wszystkie te małe wododziały, dobry drenaż zimnego powietrza, który zapewnia stromizna, oraz dodatkowy miesiąc dodany do sezonu wegetacyjnego, który otrzymuję dzięki temu.


W zimie 2001/2002 zbudowałem zbiornik na wodę deszczową u ujścia jednego z tych małych działów wodnych przy użyciu urbanitu, który można zobaczyć na zdjęciu powyżej i w linku wideo na górze. W celu zajęcia części miejsca wymaganego do wypełnienia glebą za ścianą oporową, wrzuciłem do niej stos złomu drewna bambusowego (używanego do budowy mojego domu) i ostatnich przycięć z pobliskich rodzimych drzew mesquite - może kilka ton materiału drzewnego. To wszystko zostało wypełnione ziemią, biocharem i mocno ściółkowane.

Następne lato przyniosło ponadprzeciętne deszcze monsunowe i w sierpniu zostałem nagrodzony ogromnym przypływem wielu gatunków grzybów, które wybuchły nad obszarem, gdzie zakopane zostały złomowane bambusy i gałęzie.
Nie dokonałem korekty aż do następnej zimy, kiedy postanowiłem rozszerzyć ten ogród. W trakcie kopania odkryłem niektóre z gałęzi i stwierdziłem, że są one najeżone grzybnią. To był moment "aha". W następnych latach powtórzyłem ten proces ładowania muru oporowego/zbiornika/ grzybni w czterech innych miejscach ogrodu.

(Zobacz też link do filmu na górze tego artykułu)

Kilka lat później natknąłem się na mój pierwszy kontakt z hügelkultur - artykuł w Internecie. Chociaż moje przekonanie, że odkryłem coś naprawdę ważnego, zostało rozwiane, to jednak cieszyłem się, że zostałem oczyszczony z zarzutów.

Hügelkultur to po niemiecku kultura wzgórzowa lub kopcowa, prawdopodobnie starożytna praktyka. Jeśli ja natknąłem się na nią w ciągu ostatnich 10 000 lat, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiele innych osób również. Jednak termin ten nie był znany aż do 1962 roku, kiedy to Niemiec Herrman Andrä opowiedział o hügelkulturze w wydanej przez siebie książeczce ogrodniczej. Co ciekawe, pan Andrä był uczniem Rudolfa Steinera, który mówił o podobnym systemie ogrodnictwa już w latach 20-tych. Wszyscy zatwardziali ogrodnicy wiedzą, że Steiner był założycielem ogrodnictwa biodynamicznego, które następnie doprowadziło do ogrodnictwa organicznego. (Stali czytelnicy wiedzą, że odnosiłem się do Steinera kilka razy we wcześniejszych artykułach).

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

W ostatnich latach, entuzjaści permakultury przyłączyli się do hügelkultur, pomagając w rozwoju tej praktyki.

obecne praktyki

Istnieje wiele sposobów na wytworzenie hügelkultury. Obecnie, jednym z bardziej popularnych sposobów jest wykorzystanie zrębków drzewnych pochodzących ze źródeł komunalnych lub rębaków/rozdrabniaczy do przetwarzania gałęzi na zrębki na miejscu, do wykorzystania w hügelkulturze. Pierwszy sposób jest świetny dla tych, którzy mieszkają w mieście i nie mają dostępu do gałęzi drzew lub maszyn, podczas gdy drugi jest świetny dla tych, którzy mogą mieć duże podwórko lub mały areał i mają dostęp do martwych i opadłych gałęzi lub przycinki drzew na miejscu.

Ze względu na zawartość toksyn, drzewa allelopatyczne są mniej pożądane, choć w miarę upływu czasu drewno będzie ulegać grzybni. Czarny orzech i wiele eukaliptusów są allelopatyczne.

Moje skłonności luddyzmu sprawiają, że unikam urządzeń zasilanych paliwami kopalnymi, więc zawsze szukam najmniej energochłonnego sposobu na osiągnięcie czegoś. Dlatego też wszystkie moje hügelkultury zostały wykonane z gałęzi drzew przyciętych i pociętych na poręczne rozmiary za pomocą mojej składanej piły.

czego się nauczyłem od '01

Tradycyjny system wzgórzowy lub kopcowy hügelkultur został opracowany na obszarze, gdzie nadmiar opadów i wilgoci może utrzymywać gleby ogrodowe w stanie zbyt grząskim. Jeśli mieszkasz na takiej posesji, wzniesienie, kopiec lub zastosowanie podwyższonych grządek jest dobrym sposobem na zapewnienie żyznego siedliska nad bagnistą ziemią. Jednak tutaj, w jałowym regionie SW USA, wolę stosować tradycyjny system rodzimych Amerykanów, polegający na uprawie wszystkiego w obniżonych, zagłębionych grządkach, które służą również jako zbiorniki wody deszczowej. To utrzymuje rośliny poniżej najgorszego z naszych suszących wiatrów wiosennych, tworząc niskie miejsce dla naszych ograniczonych spływów deszczowych, aby gromadzić się wokół roślin.

Okazuje się, że to, co zrobiłem przypadkowo 21 lat temu - zatopione grzędy, które służą jako zlewnie wody deszczowej stworzone przez urbanite ścian oporowych w dolnym biegu małych działów wodnych, a następnie zasypane rodzimym drewnem przed uzupełnieniem gleby, jest bardzo skutecznym rozwiązaniem dla tego i wielu innych regionów.

Dodaj trochę biocharu do tej wierzchniej warstwy gleby, mulczuj głęboko przez pierwsze kilka lat i będziesz miał ostateczną długoterminową płodność soultion dla swoich gleb.

Używałem rodzimego i nierodzimego drewna i wydaje się, że rodzimy mesquite jest kolonizowany przez grzybnię szybciej. Może to być spowodowane szorstką naturą kory, w której znajduje się wiele żywych zarodników. Może to być również spowodowane tym, że rodzima grzybnia i mezquit ewoluowały razem. Albo jedno i drugie.

Zarówno martwe jak i świeże gałęzie działają, ale w tym suchszym klimacie zauważyłem, że kolonizacja grzybni następuje szybciej na świeżych lub niedawno ściętych gałęziach niż na suchych - prawdopodobnie z powodu większej wilgotności i wartości odżywczej zielonego drewna. Chociaż nie mam naukowych dowodów, wydaje się również, że mogą istnieć gatunki, które wolą kolonizować się podczas naszych łagodnych zim i inne, które wolą nasz letni monsun.

Gałęzie, które leżały w kawałkach przez lata będą miały wiele ze swoich składników odżywczych wypłukanych przez pogodę powodując, że będą mniej atrakcyjne dla kolonizacji grzybni. Po zakopaniu przez jakiś czas, znajdowałem wypłukane gałęzie takie jak ta, nietknięte przez grzybnię - nawet gdy leżały tuż obok zielonych gałęzi (zakopanych w tym samym czasie), które są silnie skolonizowane. Ostatecznie, w miarę jak te starsze kawałki absorbują składniki odżywcze z gleby, stają się bardziej atrakcyjne dla kolonizacji.

Jest to mniejszy problem w przypadku zrębków - gdy suche i zielone gałęzie są rozdrobnione razem - a większy w przypadku zakopywania dużych, suchych gałęzi. Bliskość mniejszych zrębków raczej zmusza grzybnię do przeplatania się zarówno z suchymi, jak i zielonymi zrębkami, natomiast przestrzeń między większymi gałęziami temu nie sprzyja.


Jeśli jesteś taki jak ja i nie jesteś skłonny do używania rębaków/rozdrabniaczy, moczenie suchych gałęzi w bogatej herbacie kompostowej przez tydzień lub dwa przed zakopaniem wzmocni kolonizację.

Złom drewniany ma tę wadę, że nie był wystawiony na działanie czynników zewnętrznych. Z biegiem lat, gałąź z jednego z twoich drzew będzie nosić tysiące zarodników, które pozyskała z mnóstwa dzikich zarodników stale unoszących się w powietrzu. Świeżo ścięta tarcica niesie o wiele mniej zarodników i te kilka może hale z innego klimatu (gdzie drzewa zostały zebrane), więc mogą nie wykonywać dobrze w ogrodzie. Rozwiązaniem jest zrobienie herbaty z kupki kompostowej - która, miejmy nadzieję, została zrobiona z dużą ilością materiału obciążonego zarodnikami, który pochodzi z twojej posiadłości lub z okolicy - i namoczenie w niej złomu przez tydzień lub dwa przed zakopaniem.

Kolonizacja grzybni i wynikający z niej rozkład w hügelkulturze wykonanej z dużych kawałków drewna - takich jak drewno sznurowe - jest bardzo powolnym procesem, ale ma swoje zalety.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
Jednym z nich jest to, że korzyści płynące z posiadania aktywnej kultury grzybni są rozciągnięte na dłuższy okres czasu - w przeciwieństwie do hügelkultury wykonanej z wiórów, które zepsują się znacznie szybciej.

Kiedy wybieramy powolną drogę, stosuje się stare powiedzenie "cierpliwość jest cnotą". Tak jak w przypadku wielu rzeczy, które tutaj robię, pociesza mnie myśl o tych, którzy przyjdą po mnie.

Spróbuj tego u siebie i daj mi znać, jak to działa u Ciebie."
0 xcedric
Posty: 7205
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 173
Podziękował: 4331 razy
Otrzymał podziękowanie: 10967 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 25 wrz 2022, 20:06

siarczan jest transporterem aminokwasów
https://www.mdpi.com/2571-8789/6/3/69?
" Poprawa tolerancji na zasolenie u siewek ryżu poprzez aplikację egzogennego siarczanu magnezu
Tran Dang Xuan 1,2,*ORCID, Can Thu Huong 1ORCID, Nguyen Van Quan 1ORCID, La Hoang Anh 1ORCID, Tran Dang Khanh 3,4ORCID iRamin Rayee 1ORCID

Soil Syst. 2022, 6(3), 69; https://doi.org/10.3390/soilsystems6030069
August 2022 / Published: 31 August 2022
(Ten artykuł należy do wydania specjalnego Soil Fertility Management, Mitigating GHG Emissions and Sustainable Agriculture)

Abstrakt
Badania przeprowadzono w celu rozwinięcia tolerancji na sól u ryżu poprzez egzogenną aplikację suplementu siarczanu magnezu (MgSO4). Zasolenie przeprowadzono na 7-dniowych siewkach ryżu, w tym odmian BC15 (tolerancyjna na zasolenie) i DT84DB (podatna na zasolenie) przy użyciu 0,5 mM MgSO4. Egzogenna aplikacja MgSO4 istotnie poprawia wzrost siewek obu odmian. Ponadto, wraz ze wzrostem zawartości fenoli ogółem i flawonoidów ogółem, wzrasta aktywność antyoksydacyjna. W obu odmianach traktowanych zasoleniem i 0,5 mM MgSO4 jednocześnie wzrasta zawartość momilaktonu B (MB) oraz związków fenolowych, w tym trikiny, kwasu ρ-kumarowego, salicylowego, cynamonowego, benzoesowego i ferulowego. Co ciekawe, MB nie został znaleziony w próbach traktowanych solą, ale prezentuje znaczną zawartość w odmianach traktowanych solą i MgSO4. Wyniki sugerują, że MgSO4 może znacząco poprawić tolerancję siewek ryżu na sól poprzez wzmocnienie szlaków wtórnej syntezy metabolicznej, z których kwasy fenolowe i momilakton B mogą odgrywać kluczową rolę w odpowiedzi ryżu na stres solny. Natomiast momilakton A (MA) nie wykazał żadnego udziału w tolerancji na zasolenie badanych odmian ryżu we wczesnej fazie siewek. Należy przeprowadzić dalsze badania nad wpływem egzogennej aplikacji MgSO4 na poprawę tolerancji na zasolenie różnych odmian ryżu w innych fazach rozwojowych."

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
0 xcedric
Posty: 7205
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 173
Podziękował: 4331 razy
Otrzymał podziękowanie: 10967 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » poniedziałek 17 paź 2022, 08:16

"Przewidywanie suszy
- Przyjrzeliśmy się ewapotranspiracji, temperaturze, wilgotności gleby, deficycie ciśnienia pary wodnej i danym teledetekcyjnym dotyczącym roślinności, aby zobaczyć, jak postępuje susza i jak reagują rośliny. Jeden sygnał naprawdę się wyróżniał - stwierdził Guiling Wang, współautor badania.

Chodzi o przebieg wywołanej słońcem fluorescencji chlorofilu (SIF).

- Widzieliśmy silny sygnał, który poprzedzał susze, wskazujący na wolniejszy niż zwykle wzrost SIF w czasie, gdy oczekuje się szybkiego wzrostu fotosyntezy roślin - wytłumaczył badacz."


Czytaj więcej na https://zielona.interia.pl/klimat/news- ... Id,6207371#
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 21064
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 949
Podziękował: 34065 razy
Otrzymał podziękowanie: 26500 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 22 paź 2022, 12:38

Poznając ten sekret, zawsze możesz złapać Kreta! Genialny pomysł.
21 wrz 2022

https://www.youtube.com/watch?v=mwLxhRbyfwc

Urgen Masters
0 xODPOWIEDZ