Witam wszystkich użytkowników tego forum

Przyszedł chyba czas, aby przywrócić pełną funkcjonalność forum, w końcu istnieje ono po to, aby każdy mógł prezentować, czy konfrontować swoje poglądy. Jak jest na Ukrainie, każdy kto ma oczy, to widzi. Przywracam wszystkie tematy wojenno - ukraińskie , czy rosyjskie. Nie jest ważne kto z dyskutantów po której stronie będzie stał, jest ważne, aby prezentował jak najbardziej prawdziwe informacje. Dlatego proszę: absolutnie nie kopiować mediów, ani polskich "ekspertów", to można sobie czytać i oglądać poza forum, szkoda miejsca i czasu. W miarę możliwości będziemy się starali prostować i wyjaśniać znaczenie zdarzeń i ich okoliczności.
Poglądy absolutnie nie są powodem do blokowania, czy banowania kogokolwiek, ale proszę je wyrażać w kulturalny sposób. Proszę też sprawdzać cytowane materiały i filmy, aby nie zawierały nieregulaminowych treści.
Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 19 lip 2022, 20:14

Iseltwald - Perła Szwajcarii w Sercu Alp - Najpiękniejsza Szwajcarska Wioska
26 cze 2022

https://www.youtube.com/watch?v=7yFPcAipahE

Iseltwald jest prawdopodobnie najbardziej znany z oszałamiających zdjęć zrobionych Schloss Seeburg położonym nad jeziorem Brienz. Ta bajkowa mała wioska położona jest na południowym brzegu bardzo pięknego jeziora Brienz w regionie Berneński Oberland w Szwajcarii. Jest to malownicza mała wioska i zdecydowanie warto ją odwiedzić, jeśli szukasz cichej szwajcarskiej wioski nad jeziorem z bajecznymi widokami i tradycyjną architekturą.

Ponieważ Iseltwald nie jest dużym miastem pełnym sklepów, ten mały ukryty klejnot może być idealnym przystankiem, jeśli chcesz uciec od turystów i zatłoczonych miejsc.

Dlaczego warto odwiedzić Iseltwald?
Region Jungfrau jest popularnym ośrodkiem narciarskim o światowej renomie. Iseltwald jest jednym z popularnych miejsc dla narciarzy i turystów z plecakami. Wioska ma wspaniały wybór opcji zakwaterowania dla podróżnika.

Istnieje kilka pięknych lokalnych ogrodów i tradycyjnych szwajcarskich domków z piękną architekturą. Iseltwald to miejsce, w którym chcesz znaleźć spokojne miejsce i po prostu usiąść i popatrzeć na jezioro Brienz.

Planując podróż do Szwajcarii, pamiętaj, aby uwzględnić kilka dni w regionie jeziora Brienz. Samo jezioro zapiera dech w piersiach. Turkusowa woda otoczona pięknymi górami to naprawdę coś do zobaczenia.

Iseltwald jest blisko? / Jak się poruszać ?
Najlepszym sposobem na poznanie tego oszałamiająco pięknego regionu jest wynajęcie samochodu. Do Iseltwald można dojechać pociągiem przez Berno, ale zdecydowanie warto wynająć samochód. Jesteś tak blisko wszystkich pięknych miejsc, które są po prostu godne bycia na szczycie listy podróży wszystkich. Moim zdaniem musisz po prostu zwiedzać, gdy jesteś w okolicy.

Iseltwald jest blisko:

Interlaken – 10 min (9,8 km) autostradą A8
Lauterbrunnen – 22 min (21,0 km) autostradą A8
Brienz – 13 min (12,5 km) autostradą A8
Lotnisko w Zurychu – 1 godz. 33 min (126 km) autostradą A8 i A4
Berno – 50 min (66,0 km) A8 i A6

Tourist Channel
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 20 lip 2022, 18:29

Saorge – Najpiękniejsze średniowieczne Wioski we Francji – świadectwo średniowiecznej Architektury
1 lip 2022

https://www.youtube.com/watch?v=i5Allhz2j-c

SAORGE ŚREDNIOWIECZNA WIOSKA:
SAORGE jest pomnikiem samym w sobie, świadkiem średniowiecznej architektury. Ta gmina, która wygląda jak „tybetańska wioska”, jest w pełni wymieniona i jest jedną z najpiękniejszych wiosek we Francji.
Labirynt wąskich uliczek, sklepionych przejść, Saorge, typowo średniowieczna wioska, to stara forteca przylegająca do zbocza góry i przypominająca amfiteatr nad wąwozami Roya. Dawniej broniona przez trzy zamki warownia Saorge, uważana za nie do zdobycia, była nazywana „zamkiem Roya”.
Saorge jest ważnym punktem na „Szlaku barokowych i historycznych organów Doliny Roya”.

Saorge to wioska tak zaskakująca i wyjątkowa, jak pokazuje jej położenie geograficzne i ogólny wygląd.

Z widokiem na dolinę Roya, olbrzymią linię geologiczną, znajduje się również na wirtualnym przecięciu dwóch dolin, które się ominęły: doliny Bendola, jednej z najbardziej autentycznie dzikich dolin Alp Nadmorskich, oraz doliny Caïros, dawniej ogród warzywny i winnica Saorgian.

Życie starszyzny było niewątpliwie tak trudne, jak można sobie wyobrazić, biorąc pod uwagę ubóstwo ziemi, wysokość wsi 500m, granicę uprawy drzewa oliwnego, bardzo niewystarczającą do hodowli, narzucającą mieszkańcom nieustanną ruch tam iz powrotem zgodnie z porami roku, podążanie za stadami, zbieranie paszy na zimę, organizowanie upraw żywności, życie jak najbliżej źródła.

Ta trudność utrzymania ukształtowała mieszkańców Saorge i ich styl życia, sprawiając, że tworzą oryginalną wioskę o urzekającym uroku.

Położenie wioski przy bardzo starej drodze, obecnie przestarzałej, sprawia, że ​​jest to tradycyjne miejsce powitania.

Gmina Alpes-Maritimes, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, Saorge ma miejsce na granicy francusko-włoskiej. Usytuowana wioska, położona czterdzieści kilometrów od Menton i około sześćdziesięciu kilometrów od Nicei, z widokiem na wąwozy rzeki Roya.

Zamieszkane od czasów rzymskich miasto Saorge przez długi czas było częścią hrabstwa Ventimiglia. Pod koniec XIV wieku przeszła na własność hrabstwa Savoy, w następnych stuleciach była miejscem licznych zniszczeń i innych ataków wojskowych. Wieś ponownie staje się francuska w połowie XIX wieku po referendum wśród mieszkańców.

Dziś Saorge jest popularnym miejscem turystycznym ze względu na bliskość Włoch, ale także ze względu na dziedzictwo architektoniczne i szeroki wybór sportów i zajęć na świeżym powietrzu.

Tourist Channel
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 21 lip 2022, 18:21

Grimentz - Jedna z Najpiękniejszych Wiosek w Szwajcarii - Klejnot Architektury
19 cze 2022

https://www.youtube.com/watch?v=O1FcZWfYUFs

Uważane za jedną z najpiękniejszych wiosek w Szwajcarii, Grimentz było w stanie bardzo wcześnie przyciągnąć turystów. Jej Firma Deweloperska została założona w 1930 roku. Jej stara wieś, z bardzo starymi domami i strychami skupionymi wokół kościoła, przywita Cię tak, jak powinna i pokaże Ci swoje atuty.

Świetnym przykładem wioski typowej dla regionu, Grimentz jest klejnotem kultury. Wędrując po ulicach i zaułkach z kolorowymi pelargoniami, nie możesz powstrzymać się od zanurzenia się w dawne czasy. Grimentz będzie dzielić się swoim dziedzictwem bez zamieszania poprzez wycieczki, dyskusje, a nawet przypadkowe spotkania.

Grimentz posiada bogactwo zasobów naturalnych i kulturowych, które zostały dobrze wykorzystane, oferując swoim gościom szereg różnorodnych zajęć: sporty zimowe, wędrówki po górach, imprezy sportowe, via ferrata, wizyta na zaporze Moiry i nie tylko. Ale przede wszystkim Grimentz to gratka dla tych, którzy tęsknią za atmosferą dawnych lat, których urzekają wielowiekowe budowle - dla tych, którzy lubią łączyć kulturalną przerwę ze sportowymi wakacjami, a także dla tych, którzy traktują swoje wakacje jak źródło dobrego samopoczucia dla ciała i duszy.

Tourist Channel
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 22 lip 2022, 20:06

Lauterbrunnen - Grindelwald - Najbardziej Spektakularne Krajobrazy w Szwajcarii
17 lip 2022

https://www.youtube.com/watch?v=bkWZemwRyQY


Cześć, w tym klipie będziemy podziwiać wspaniałe krajobrazy Szwajcarii. Podróż zaczyna się od miejscowości Lauterbrunnen do miejscowości Grindelwald iz powrotem. Zawsze fascynują mnie krajobrazy tej trasy i krajobrazy tego kraju. Postanowiłam więc podzielić się z Wami tymi cudownymi krajobrazami. Mam nadzieję, że Ci się podoba . Dziękuję Ci bardzo .

Lauterbrunnen to wieś i gmina w powiecie Interlaken-Oberhasli w szwajcarskim kantonie Berno. Znajduje się pomiędzy gigantycznymi ścianami skalnymi a szczytami gór, w jednej z najbardziej spektakularnych dolin w Alpach. Z 72 grzmiącymi wodospadami, zacisznymi dolinami, kolorowymi alpejskimi łąkami i samotnymi górskimi zajazdami, dolina Lauterbrunnen jest jednym z największych obszarów ochrony przyrody w Szwajcarii.

Dolina Lauterbrunnen obejmuje 72 wodospady, z których najbardziej znanym jest Wodospad Staubbach. Są to jedne z największych swobodnie spadających wodospadów w Europie i zanurzają się w odległości prawie 300 metrów od zwisającej ściany skalnej. Johann Wolfgang von Goethe odwiedził dolinę w 1779 roku i został zainspirowany do skomponowania swojego znanego wiersza „Pieśń duchów nad wodami” przez szum wody. W każdym razie, w miarę rozwoju sławy Lauterbrunnena i kulminacji ulicy z Interlaken w 1834 r. i Bernese Oberland Railway w 1890 r., potrzebnych było więcej zajazdów dla wczasowiczów. Wraz z fabrykowaniem nowych mieszkań, pod miastem znajdowała się kolejna fundacja podróżnicza. Zbudowali tramwaje do Mürren w 1891 i do Wengen w 1893.

Grindelwald, wioska na Eiger w Berneńskim Oberlandzie, położona jest w uroczej zielonej dolinie otoczonej wysokimi szczytami, takimi jak północna ściana Eiger i Wetterhorn. Ta wspaniała panorama oraz niezliczone punkty widokowe i atrakcje sprawiają, że Grindelwald jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej kosmopolitycznych miejsc turystycznych w Szwajcarii i największym terenem narciarskim w regionie Jungfrau.

Dzięki majestatycznej panoramie i lodowcowi, który niegdyś schodził w dolinę, Grindelwald przyciągał od końca XVIII wieku pierwszych gości, głównie Anglików. W połowie XIX wieku alpinizm stał się popularny, a miejscowi przewodnicy górscy wspinali się na szczyty regionu z angielskimi turystami. Pierwsze wejście na Eiger, uchodzące za bardzo trudne, miało miejsce w 1858 r. (ściana północna dopiero w 1938 r.).

Wraz z budową dróg i linii kolejowych pod koniec XIX wieku dostęp do Grindelwald stał się łatwiejszy i nastąpił rozwój turystyki zimowej. Pierwsza kolejka linowa w Alpach narodziła się tutaj w 1908 roku na Wetterhorn. A w 1912 roku kolej dotarła do Jungfraujoch przez Little Scheidegg; Nawet dzisiaj „Top of Europe” jest najwyżej położoną stacją kolejową w Europie i znanym na całym świecie celem wycieczek po śniegu i lodzie.

Tourist Channel
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 24 lip 2022, 19:16

Morcote - Najpiękniejsze Wioski w Szwajcarii - Perła Jeziora Lugano
24 lip 2022

https://www.youtube.com/watch?v=P8aVQRVk7LM

Opis :

Dzięki idealnemu położeniu między górami a jeziorem, arkadami, kościołami i kaplicami oraz idyllicznym parkiem, Morcote zostało wybrane jako „najpiękniejsza wioska w Szwajcarii 2016”.

Miasto położone jest nad brzegiem jeziora Lugano, na południe od Lugano, 15 minut samochodem lub 30 minut łodzią. Część granicy terytorium gminy na jeziorze wyznacza granicę włosko-szwajcarską.

Specyfiką Morcote jest to, że ma być wioską podzieloną na dwie części: jedną świecką, nad brzegiem jeziora, a drugą kościelną, na wyżynach. Oba są pokazane w monumentalny sposób.

Wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele okazałych domów, takich jak Pałac Paleari, obok prostych budynków. Fasady domów graniczących z jeziorem, ze wspaniałymi arkadami, są jednym z najbardziej charakterystycznych znaków Morcote. Tuż za nim rozciąga się labirynt brukowanych uliczek w centrum miasta, których średniowieczne pochodzenie jest widoczne do dziś.

Stamtąd spektakularna Droga Krzyżowa z około 400 stopniami prowadzi do kościoła pielgrzymkowego Santa Maria del Sasso. Wspinaczka towarzyszy fontanna i kilka oratoriów. Na szczycie kościół wznosi się nad wsią niczym patron. Obok znajduje się ośmioboczna kaplica i monumentalny cmentarz, na którym pochowane są międzynarodowe osobistości. W kościele pielgrzymkowym zwiedzający mogą podziwiać freski z kilku epok, piękną kamienną kopułę i organy zbudowane około 1700 roku.

W Morcote jest też egzotyczna ciekawostka: „Parco Scherrer”, niegdyś założony przez handlarza tkaninami z St. Gallen Arthura Scherrera. W tym parku botanicznym z subtropikalną roślinnością kwitną palmy, kamelie, cyprysy, bambusy i wiele innych pachnących roślin. Park jest otwarty dla publiczności i służy również jako oprawa wydarzeń kulturalnych i artystycznych.

Jak dotrzeć do Morcote?
Do Morcote można łatwo dojechać samochodem, rowerem lub autobusem, w około 30-40 minut z Lugano. Ale jeśli naprawdę chcesz chłonąć każdy centymetr wyjątkowego szwajcarskiego krajobrazu, wybierz kolejkę linową z Paradiso, aby dotrzeć do Mount San Salvatore i stamtąd wspiąć się do Morcote: trasa jest idealnym połączeniem wspaniałych widoków i słonecznych ścieżek, bujnej zieleni i typowa alpejska wielkość.

Przesiąknięta bogatą kulturą i nieskończonym pięknem jeziora, łatwo zrozumieć, dlaczego Ticinese Morcote została wybrana najpiękniejszą szwajcarską wioską w 2016 roku. Ten raj nad jeziorem, zwany także Perłą Ceresio, znajduje się zaledwie 12,9 km od Lugano, jednego z największych miast i nadchodzących cyfrowych nomadów w kantonie, i można do nich łatwo dojechać autobusem lub samochodem. Rzeczywiście nie ma powodu, aby nie opuszczać miasta i odwiedzać najczęściej fotografowane wioski w Szwajcarii!

Tourist Channel
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 25 lip 2022, 17:03

Segovia – Najbardziej Historyczne Miasta na Świecie – Najlepiej Zachowany Akwedukt na Świecie
20 lip 2022

https://www.youtube.com/watch?v=GhGtuWnDAug

W grudniu 1985 r. UNESCO zdecydowało, że Segowia i jej akwedukt powinny zostać wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa. Powodów nie brakowało, gdyż miasto wyróżnia się pięknem, otoczeniem, budynkami i ulicami.

Dzięki gospodarce opartej na jej walorach kulturalnych i gastronomicznych, w mieście znajdują się ciekawe muzea i salony wystawowe; a jego ulice i place stają się co roku na kilka dni sceną działań artystycznych, takich jak Wielki Tydzień czy spektakle lalkowe Titirimundi. Folksegovia stała się najbardziej prestiżowym festiwalem muzycznym na świecie w Hiszpanii.

Dziedzińce pałacowe, krużganki klasztorne i fasady ważnych budynków są także sceną wielodniowego Międzynarodowego Festiwalu, podczas którego można rozkwitnąć Tygodniem Muzyki Kameralnej, Festiwalem Młodzieży i Festiwalem Otwartym na Teatr, Muzykę i Taniec. Jego dwa kampusy uniwersyteckie promują również szkolenia i zajęcia kulturalne, dzięki czemu Segovia jest obowiązkowym punktem programu.

Terytorium zajmowane obecnie przez prowincję Segovia było początkowo twierdzą celtycką. W okresie rzymskim należał do konwentu prawnego w Clunia, aw okresie Wizygotów Hispania stał się siedzibą biskupią Kościoła katolickiego. Zaskakująca szybkość podboju Wizygotów Hiszpanii przez muzułmanów w VIII wieku silnie warunkuje konformację terytorium Segowii.

Wojny domowe między Berberami i Arabami w VIII wieku zmusiły ich do opuszczenia centrum i północy półwyspu. W XII wieku rozpoczyna się ponowne zaludnienie Sepúlvedy i Sacrameni, ale w każdym razie w tym okresie terytorium Segowii pozostanie słabo zaludnione, z koloniami pustelniczymi, grupami chrześcijańskich hodowców bydła, bez określonej organizacji społecznej lub politycznej.

Katedra w Segowii
Pani Katedr

Jest znana jako „Pani Katedr” ze względu na swój rozmiar i elegancję; Kościół Świętej Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i San Frutos z Segowii to katedra zbudowana między XVI a XVIII wiekiem.

W stylu gotyckim, ale z elementami renesansowymi, jest najnowszą gotycką katedrą w Hiszpanii i Europie, ponieważ została zbudowana w połowie XVI wieku, kiedy w Europie dominowała architektura renesansowa. miały pierwszeństwo. Stara Katedra Najświętszej Marii Panny z Segowii została zniszczona w 1520 r. podczas Wojny Wspólnot, dlatego też w 1525 r. rozpoczęto budowę nowej katedry pod kierunkiem Juana Gila de Hontañóna.

Tourist Channel
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 27 lip 2022, 20:31

Mougins - Wioska, w Której Mieszkał Picasso - Piękna średniowieczna Wioska na Francuskiej Riwierze
27 lip 2022

https://www.youtube.com/watch?v=N-L38CciNyc

📌 Lokalizacja: Mougins, Francja

Opis :

Prawdziwy klejnot położony w ciszy natury, zaledwie dziesięć minut od Grasse i Cannes, wioska Mougins jest idealnym miejscem na pobyt na Riwierze Francuskiej.

Pablo Ruiz Picasso, urodzony 25 października 1881 w Maladze (Hiszpania), zmarł 8 kwietnia 1973 w Mougins (Alpes-Maritimes, Francja), był hiszpańskim malarzem, rysownikiem, rzeźbiarzem i grawerem, który większość życia spędził we Francji.

Sztuka życia:

Stolica Gastronomii i Sztuki Życia Mougins, prestiżowe miejsce do gry w golfa, cieszy się uprzywilejowaną lokalizacją. Piętnaście minut od Cannes, jego plaż i festiwali, osiem kilometrów od Grasse, miasta perfum i czterdzieści kilometrów od pierwszego ośrodka sportów zimowych, Mougins, podobnie jak cytadela, dominuje nad miastami i wioskami.

Już w 1924 roku awangardowy malarz surrealista Francis Picabia postanowił tam wybudować swój dom. Jego przyjaciele-artyści, Fernand Léger, Paul Eluard, Robert Desnos, Jean Cocteau, Isadora Duncan, Man Ray, a nawet René Clair, podążyli za nim i również pozostali na haku.
W latach 1936-1938 dołączył do nich niejaki Pablo Picasso na świąteczne pobyty w hotelu „Vaste Horizon” znajdującym się przy wjeździe do starej wioski. Pewnego ranka właściciel tego hotelu odkrył, że cała ściana pokoju Picassa pokryta jest rysunkami, które mogą zaszokować dobrze myślące dusze.
Miał wymazane wszystkie ślady… Biedak!

Picasso tak bardzo docenił Mouginsa, że ​​w 1961 roku nabył tam ogromną posiadłość, Mas Notre-Dame-de-Vie, ze swoją ostatnią żoną Jacqueline Roque.

W tej prowansalskiej rezydencji w sercu Mougins, którą nazwał „Janią Minotaura”, słynny malarz-rzeźbiarz zamknął się, niemal samotny i stworzył około 300 dzieł, aż do swojej śmierci w 1973 roku, w wieku 91 lat.

Jego przyjaciel i fotograf André Villers również nawiązał silne więzi z Mougins.
Tak jak Christian Dior, który przez pewien czas mieszkał w sercu wioski.
Edith Piaf zajęła wysublimowaną rezydencję Gatounière wiosną 1963 roku, kilka miesięcy przed śmiercią. Przed nią, w 1955 roku Georges Simenon ukończył w tej samej posiadłości swoją powieść La boule noire.
Ze swojej strony Wilson Churchill lubił pisać na łonie natury przed kaplicą Notre-Dame-de-Vie podczas swoich pobytów na sąsiedniej Mszy, która należała do rodziny Guinnessów, zanim została przejęta przez Picassa.
Jacques Brel przebywał w wiosce przez pewien czas podczas kursu jazdy.
Ale także Yves Saint-Laurent, Coco Chanel, Roland Petit, Zizi Jeanmaire, Paul Anka, Robert Hossein, Catherine Deneuve czy nawet Jeanne Moreau, żeby wymienić tylko kilku.
Legendarne powitanie szefa kuchni Rogera Vergé i jego żony Denise przyciągnęło do jego ulubionych restauracji inne międzynarodowe gwiazdy: Elizabeth Taylor, Sharon Stone, Sean Connery...
Nie wspominając o politykach, takich jak Alassane Ouattara, prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej i François Hollande, którzy są właścicielami posiadłości w mieście.
Albo nawet sportowcy, jak Henri Leconte czy Patrick Vieira.
Niedawno aktor Franck Dubosc również nabył dom w Mougins, przyjeżdża tam, aby odpocząć z rodziną szczęśliwie między dwoma sesjami filmowymi.

Tourist Channel
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 01 sie 2022, 13:11

Zinal - Niesamowita Tradycyjna Szwajcarska Wioska - Najpiękniejsze Wioski w Szwajcarii
31 lip 2022

https://www.youtube.com/watch?v=Gqu6PVJFyIE


Cechy :
- Wysokość: 1670m.
- Położony 28 km od Sierre, 12 km od Vissoie i 8 km od Grimentz

To właśnie u podnóża Val d'Anniviers, u podnóża cesarskiej korony, znajduje się kurort Zinal. Otoczony jednymi z najwyższych gór w Alpach, Zinal jest eldorado dla miłośników przyrody w najczystszym stanie.

Zinal to jedno z tych miejsc, które budzą podziw. Niezależnie od tego, czy przyjeżdżasz tu, aby odpocząć z rodziną, czy podbić jej góry, stoki narciarskie lub dziewicze stoki, wszyscy wyciągamy te same wnioski pod koniec pobytu: Zinal ma właściwości orzeźwiające! Przepiękna przyroda, niekończące się możliwości sportowe, historyczne wizyty, zajęcia dla dzieci... a przede wszystkim góry w zasięgu ręki na wakacje, które dają smak czystości.

Ośrodek wypoczynkowy Zinal w Valais położony jest na wysokości 1670 m, na samym dole doliny Val d'Anniviers, pośród majestatycznego krajobrazu, jaki oferują szczyty wznoszące się na ponad 4000 metrów: Weisshorn, Bishorn, Zinalrothorn, Obergabelhorn, Matterhorn i Dent Blanche.

Najwyższym szczytem wśród „korony szczytów” otaczającej Zinal jest Weisshorn. Ze swoimi 4506 m jest czwartym najwyższym szczytem w Europie. Nic więc dziwnego, że Zinal jest szczególnie popularny wśród miłośników alpinizmu. Po kilkugodzinnym marszu docieramy wokół Zinal do czterech schronisk, które służą również jako punkt wyjścia do wspinaczki na szczyty. Miłośnikom pieszych wędrówek Zinal czeka 300 km sieci, a dla rowerzystów górskich 150 km oznakowanych szlaków.

Zima :

Obszar Zinal-Sorebois z gwarantowaną pokrywą śnieżną obejmuje 9 obiektów na wysokości od 1670 m do 2895 m n.p.m. i 70 km tras z widokiem na wspaniałą panoramę wysokich gór. Strefa freeride’owa „Gardes de Bordon”, pierwsza oficjalna strefa freeride’owa w Szwajcarii, sprawia, że ​​Zinal jest popularnym miejscem dla miłośników narciarstwa poza trasami. „Centrum Szkolenia Lawinowego” to centrum szkoleniowe w zakresie ratownictwa lawinowego; oferuje szkolenie ratownicze i umożliwia testowanie swojego nadajnika i odbiornika. Na narciarzy biegowych czeka 19-kilometrowa trasa.

Tourist Channel
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 05 sie 2022, 17:25

Powolne życie na francuskiej wsi / Trip w południowo-zachodniej Francji ④/ wycieczka po pokojach/kat
29 lip 2022

https://www.youtube.com/watch?v=gbOK5F0T_1g

Witam wszystkich! Tu Sayaka. W tym filmie przedstawiam domek, w którym się zatrzymaliśmy w południowo-zachodniej Francji i o jednym wieczorze, który spędziliśmy. Oprowadzam was również po pokoju, idę do restauracji na kolację i bawię się z uroczymi kotami na francuskiej wsi.

Mam nadzieję, że poczujecie się tak, jakbyście podróżowali z nami.

quatre saisons〜カトル・セゾン〜
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 06 sie 2022, 18:36

Nie spodziewaliśmy, że TAcK może wyglądać SZWECJA 🌹 Bo to Skania ;)
4 sie 2022

https://www.youtube.com/watch?v=i7-uFv3BiLw

W najnowszym odcinku naszej polsko-bałtyckiej podróży zapraszamy Was na relację z południowej Szwecji a konkretnie Skanii a jeszcze konkretniej z regionu Osterlen. Będą zamki, pałace, wzógrza jak w Toskanii, plaże i szlaki wędrowne.

Wędrowne Motyle
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 07 sie 2022, 16:37

Lauterbrunnen - Wengen - Najpiękniejsze Wioski Szwajcarii - Niesamowite Tradycyjne Wioski
7 sie 2022

https://www.youtube.com/watch?v=agk1ziBTxIU

Lauterbrunnen leży w jednej z najbardziej imponujących dolin Alp, pomiędzy gigantycznymi ścianami skalnymi i wysokimi szczytami. Z 72 huczącymi wodospadami, a także zacisznymi dolinami, porośniętymi kwiatami alpejskimi pastwiskami i ustronnymi górskimi hotelami, dolina Lauterbrunnen jest jednym z najważniejszych rezerwatów przyrody w Szwajcarii.

„Lauter Brunnen” – już sama nazwa wsi przywołuje niezwykłość tego krajobrazu: w dolinie Lauterbrunnen znajdują się 72 wodospady. Najbardziej charakterystycznym jest wodospad Staubbach, jeden z najwyższych wodospadów w Europie, który wypływa ze ściany skalnej o wysokości prawie 300 metrów. Johann Wolfgang von Goethe, który odwiedził dolinę w 1779 roku, znalazł inspirację w tych szumiących wodach, aby skomponować swój słynny wiersz „Gesang der Geister über den Wassern”.

W sercu góry „Schwarzer Mönch”, ukryty za imponującymi ścianami skalnymi, wodospad Trümmelbach oferuje równie wspaniały spektakl przyrodniczy. Prawie 20 000 litrów wody na sekundę płynie wzdłuż dziesięciu wodospadów pochodzenia lodowcowego o łącznej wysokości około 200 metrów. Możesz wziąć udział w tym programie tylko latem, korzystając z windy w tunelu.


Wioska Lauterbrunnen (795m) jest punktem wyjścia do najbardziej znanych miejsc turystycznych w regionie Jungfrau. Kolejka zębata łączy Lauterbrunnen ze słonecznym tarasem Wengen na wschodnim zboczu doliny Lauterbrunnen i Kleine Scheidegg, gdzie przesiadasz się na szczyt Jungfraujoch.

Po przeciwnej stronie znajduje się Mürren, miejscowość wypoczynkowa, do której można się dostać z Lauterbrunnen lub Stechelberg. Wyjeżdżając ze Stechelberg, kolejka linowa zabierze Cię na szczyt Schilthorn, na wysokości 2971 m n.p.m., słynącej z tego, że kręcono tam film do klasyka z serii o Jamesie Bondzie 007: „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości”.

WENGEN :

Jungfrau w tle, otoczona potężną panoramą Alp Berneńskich, spektakularna dolina Lauterbrunnen u Twoich stóp: Wengen oferuje niezapomniane przeżycia górskie. W wolnej od samochodów wiosce Lauberhorn, do której można dostać się tylko kolejką Wengernalpbahn, gwarantowany jest relaks podczas pieszych wędrówek lub opalania się na tarasach hoteli i restauracji.

Ośrodek położony jest na słonecznym, osłoniętym od wiatru tarasie u podnóża Jungfrau, 400 metrów nad doliną Lauterbrunnen na wysokości 1274 m n.p.m. Wioska wolna od samochodów, przesiąknięta tradycją, oferuje przyjazny rodzinom teren narciarski i pieszy wokół Männlichen i Kleine Scheidegg.

Dzięki drewnianym domom, które zachęcają do nostalgii, licznym domkom wakacyjnym porozrzucanym tu i ówdzie oraz hotelom Belle Époque, ten kurort w Berneńskim Oberlandzie zachował autentyczny charakter górskiej wioski. Szeroko otwierający się na południowy zachód taras gwarantuje ponadprzeciętne nasłonecznienie. Do wolnej od ruchu samochodowego wioski Wengen można dojechać od 1893 roku kolejką „Wengernalpbahn” z Lauterbrunnen, gdzie czekają na samochody parkingi.

Z Wengen można łatwo dotrzeć do najważniejszych miejsc wycieczek w regionie Jungfrau. Z Kleine Scheidegg możesz obserwować przez teleskop wspinaczy na północnej ścianie Eigeru – jedną z najbardziej spektakularnych i trudnych wspinaczek na świecie. Przesiadając się w Kleine Scheidegg, przyjeżdżasz pociągiem do Jungfraujoch. A z Lauterbrunnen, w dolinie, można dotrzeć na szczyt Schilthorn przez Mürren lub Stechelberg.

Tourist Channel
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 08 sie 2022, 16:54

Toledo - Najpiękniejsze średniowieczne Miasto na świecie - Najpiękniejsze Miejsca w Europie
12 cze 2022

https://www.youtube.com/watch?v=sN1FwmD_iaQ

Toledo, miejsce światowego dziedzictwa, nie bez powodu
Toledo, miasto z wieloma zabytkami

Toledo jest domem dla dziedzictwa kulturowego i bogatej kolekcji zabytków, które pozwoliły na wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ładne place, eklektyczne budynki i brukowane uliczki czekają na Ciebie, gdy tylko wejdziesz do miasta przez jedną z bram średniowiecznych murów obronnych.

Toledo rezerwuje dla zwiedzających wiele odkryć ze swoimi imponującymi budynkami, w tym gotyckim kościołem San Bartolomé i wielką fortecą Alkazar, a także starożytnymi średniowiecznymi kamiennymi mostami, takimi jak Puente de Alcántara lub monumentalnymi bramami, takimi jak Puerta de Alfonso VI.

Toledo było starożytną stolicą Hiszpanii

Odwiedzając Toledo, z bliska poznasz bogatą historię i dziedzictwo Hiszpanii. Niegdyś była stolicą kraju, aż do 1560 roku, kiedy Filip II z Hiszpanii przeniósł swój dwór do Madrytu, oddalonego o około godzinę drogi.

Historyczne centrum Toledo to wspaniałe miejsce do zwiedzania. To ogromna i okazała wizytówka imponujących zabytków wzniesionych od czasów starożytnego Rzymu. Przez wieki następowało po sobie kilka odrębnych kultur. Więcej na ten temat poniżej…

Stal Toledo jest znana od XVI wieku. Dzięki wysokiej jakości stopowi o niezwykłej wytrzymałości ta słynna stal pozostaje wystarczająco elastyczna, aby wykuwać miecze. W ten sposób Toledo stało się centrum produkcji ręcznie robionych mieczy, które stały się standardową bronią Rzymian.

Wydaje się, że przed zaistnieniem rzemieślników nowoczesnego kina hollywoodzcy filmowcy, którzy tworzyli klasykę fantasy, zamawiali metalowe rekwizyty i miecze u kowali z Toledo. Możesz kupić pamiątkowe miecze w wielu sklepach w mieście (choć możesz mieć z nimi problemy podczas odprawy celnej).

Tourist Channel
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 10 sie 2022, 17:31

Annecy - Perła Alp Francuskich - Jedno z Najpiękniejszych Miast we Francji
10 sie 2022

https://www.youtube.com/watch?v=rAMMLuxSo94

Tourist Channel

Miasto Annecy przez kilka stuleci było nazywane „Wenecją Alp” i „Rzymem Alp”. Czasami spotykamy też przydomki „Perła Alp” i „Błękitne Jezioro”. Pierwsza jest głośna, ale z pewnością zasłużona.

Przyjdź i odkryj Annecy, jedno z najpiękniejszych miast we Francji! Malownicze kanały, średniowieczna architektura i mosty nadają mu przydomek Alpejskiej Wenecji. Położone nad brzegiem jeziora Annecy, u podnóża gór, miasto korzysta z wyjątkowego środowiska naturalnego.

Annecy to miasto w Alpach położone w południowo-wschodniej Francji. To tutaj jezioro Annecy wpada do Thiou. Słynie ze starego miasta z brukowanymi uliczkami, krętymi kanałami i domami w pastelowych kolorach. Z widokiem na miasto, średniowieczny zamek Annecy, dawna rezydencja hrabiów Genewy, mieści muzeum oferujące przedmioty regionalne, takie jak meble alpejskie czy dzieła religijne, a także wystawę o historii naturalnej.

Jego jezioro z niebiesko-zielonymi wodami i kanały, które biegną przez stare miasto, dały mu przydomek „Wenecji Alp”. Znane na całym świecie ze swojej atrakcyjności turystycznej, jakości życia i otaczających ją gór, Annecy jest dziś miastem turystycznym, które zdołało zachować swój urok i autentyczność ku uciesze wczasowiczów, a jednocześnie jest aktywne i dynamiczne przez cały rok okrągły.

Charakterystyczne jest stare miasto Annecy z trabulami, alejkami, zaułkami, ukrytymi przejściami i plątaniną domów. Te różne przejścia, nawet jeśli czasami są ciemne, zachwycają gości i są używane codziennie przez mieszkańców Annecy. Ułatwiają, szybkie i suche przemieszczanie się z jednego punktu do drugiego na starym mieście.

Zbudowane w pobliżu skalistego występu, na którym zbudowany jest zamek Annecy, stare miasto zostało po raz pierwszy zbudowane w drewnie wokół Thiou z XI wieku. Na przestrzeni wieków zniszczyło go kilka pożarów, z których ostatni pochodzi z XX wieku. Kamień stopniowo zastępuje drewno, a bardzo piękne łuki skrywają chronione przejścia, pozwalające od XVII wieku krążyć bez obawy o deszcz. Rue Sainte-Claire jest tego doskonałym przykładem.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 13 sie 2022, 14:17

Sighisoara – średniowieczna Perła Transylwanii – Urocze średniowieczne Miasto
13 sie 2022

https://www.youtube.com/watch?v=olVnDbNIcLQ

Sighisoara, dawna „Perła Transylwanii”, uważana dziś za „najpiękniejsze zamieszkałe miasto Europy”, wznosi swoje wieże na wzgórzu, które dominuje nad najważniejszym wąwozem biegu Tarnava Mari. Założony według tradycji w 1191 r., ale wymieniony w dokumencie w 1280 r. jako Castrum Sex, a następnie z niemieckim zamkiem Schesrpurch (1298). Sighisoara jest konstruktywnym dziełem niemieckich osadników (Saksonów) sprowadzonych do Transylwanii w celu ochrony starożytnych granic królestwa węgierskiego w XII-XIII wieku naszej ery.
W architekturze Sighisoara dominują style renesansowe i barokowe, będące wyrazem konstruktywnego wysiłku, który nastąpił stosunkowo późno, zwłaszcza po wielkim pożarze w 1676 roku. Ze starej wiejskiej architektury gotyckiej, jako dwa ważne kościoły Cytadeli: Kościół Wzgórza i Kościół Klasztorny.
Starsze lub nowsze odkrycia wskazują, że w podziemiach wzgórza, na którym znajduje się obecna twierdza, znajdują się ślady zabudowy i nekropolii z wczesnej epoki żelaza.
Na szczycie wzgórza Scolii, gdzie dziś znajduje się Kościół Wzgórza i Liceul, znajdowała się ziemna forteca z okopami i falami wzmocniona od starożytności palisadami, powiększona w XII wieku przez Scytów, zniszczona w 1241 roku przez Tatarzy, zburzyli, a następnie zrównali z ziemią przez Sasów, by ustąpić miejsca średniowiecznej kamiennej fortecy służącej jako schronienie dla osady na wzgórzu. Wokół i pod ochroną tej pierwotnej fortecy w XIII-XV wieku rozwinęło się średniowieczne miasto Sighisoara.

Wieża zegarowa :

Jeden z wielkich pomników Transylwanii i jednocześnie symbol Sighisoary oraz wyraz konstruktywnej dumy mieszkańców Sighisoary, którzy nazywali siebie „surowymi, twardymi”. To właśnie wieża chroni główną bramę Cytadeli.
W obecnej formie przedstawia się jako prostokątny graniastosłup z masywnymi ścianami (grubość u podstawy 2,35 m) na czterech poziomach i balkonem, zwieńczonym barokowym dachem. Wieża zegarowa wraz z dachem ma wysokość 64 m. Cztery wieżyczki u podstawy dachu symbolizują autonomię sądowniczą miasta. Do 1556 roku pierwsze piętro wieży było siedzibą ratusza. Dawniej wejście do wieży odbywało się ruchomymi schodami, które prowadziły na niewielką galerię znajdującą się na piętrze. Brama wjazdowa pod wieżą początkowo składa się z dwóch sklepionych przejść, jednego dla pieszych, drugiego dla wozów chronionych żelaznymi balustradami i kratami. Most dla pieszych został zbudowany i przekształcony w więzienie i salę tortur dla skazanych na śmierć w średniowieczu.
Stare figurki z symbolami przywiezione przez rzemieślnika Kirchela spłonęły w 1676 roku, ale ten sam rzemieślnik wszystko odbudował. Obecny mechanizm został wyprodukowany w Szwajcarii w 1906 roku i doposażony w silnik elektryczny przez rzemieślników Konradta, ojca i syna. Dzięki jednej z ich innowacji zegar udaje się pracować przez kolejne trzy godziny po przerwie w dopływie prądu. Wieża Zegarowa została przekształcona w muzeum w 1898 roku.

Tourist Channel
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 20 sie 2022, 13:24

Sonlerto - Ukryty Skarb w Sercu Szwajcarii - Wyjątkowa Tradycyjna Szwajcarska Wioska
20 sie 2022

https://www.youtube.com/watch?v=mI7o4NdJIqU

Tourist Channel

Foroglio w Szwajcarii to mała wioska z dala od zgiełku większych miast i miasteczek Ticino, takich jak Lugano, Bellinzona i Locarno. Piękno tego miejsca tkwi w jego ciszy i spokoju, co pozwala zwolnić i cieszyć się tym wszystkim. Chociaż z biegiem czasu staje się coraz bardziej popularna, strona jest raczej odosobniona i dotarcie do niej wymagałoby czasu. Nie jest to jeden z pierwszych przystanków dla turystów.

Gdzie znajduje się Sonlerto w Szwajcarii?

Miasteczko Sonlerto leży w dolinie Bavona (Val Bavona), prawdopodobnie najdzikszej wśród dolin Ticino. Ta spektakularna boczna dolina jest częścią Doliny Maggia. Cały region jest częścią Alp Lepontyńskich – pasma górskiego, które obejmuje różne części Szwajcarii (Valais, Ticino, Uri, Gryzonia) i Włoch (Piemont i Lombardia).

Dolina Bawony

Porozmawiajmy teraz więcej o dolinie Bavona.

To miejsce, dolina koryta, jest wyłożona granitowymi ścianami z lewej i prawej strony. Dolina Bavony wielokrotnie widziała ogromne skały spadające z gór. Czasami kamienie są tak duże jak domy. Miejscowi budują nowe domy obok kamieni po ich upadku. Miejscowi nazywają to Splui. Nic więc dziwnego, że domy w tej okolicy są zbudowane z kamienia.

Co mogę zrobić w Foroglio w Szwajcarii?

Wodospad Foroglio jest zdecydowanie główną atrakcją Sonlerto w Szwajcarii. Wodospad Foroglio spada z wysokości 108 metrów w dół skały. Ta malownicza lokalizacja znajduje się w pięknej wiosce wypełnionej kamiennymi domami.

Streszczenie

Szwajcarskie Sonlerto to malownicze miejsce we włoskojęzycznym regionie Ticino. Warto go odwiedzić, zwłaszcza jeśli podczas wakacji przebywasz w Locarno lub Asconie.
Sonlerto znajduje się w skalistej, nieckowej dolinie Bavona. W dolinie tej obfitują wodospady, kamienne domy i granitowe mury. Mimo że nie jest tak popularna jak dolina Verzasca, dolina Bavona jest równie piękna. Są nawet tacy, którzy twierdzą, że jest piękniejszy.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 24 sie 2022, 17:47

Rocchetta Nervina - Średniowieczna Perła Riwiery Włoskiej - Najpiękniejsze wioski we Włoszech
24 sie 2022

https://www.youtube.com/watch?v=PGBRmmCA1-Y

Rocchetta Nervina to mała wioska w prowincji Imperia w Ligurii (Włochy) z 291 mieszkańcami. Zbudowany jest na wysokości 235 metrów, na dnie doliny Barbaira, dopływu Nerwii schodzącego z grzbietu oddzielającego doliny Nervii i Roya. Dominuje Monte Abellio (1015 m.) na zachodzie, Monte Terca (1070 m.) na północy i Monte Morgi (820 m.) na wschodzie. Dokładne miejsce to mały stromy cypel u zbiegu Barbaira i Rio d'Oggia. Znajdujemy się 6 kilometrów w górę rzeki od Dolceacqua. Wybrzeże w pobliżu Ventimiglia oddalone jest o zaledwie 14 km, a od Nicei dzieli nas 55 km.

Toponimia: „Rocchetta” oznacza „mała skała” lub „mała forteca, mała cytadela”, a „Nervina” wywodzi się oczywiście od nazwy doliny Nerwii.

Otoczony górami Monte Abelio (1015m), Monte Terca (1070m) i Monte Morgi (870m).
Jego francuską bliźniaczą miejscowością jest Sospel. Znajdują się one na tym samym poziomie iw równej odległości (około 10 km) po obu stronach granicy.
Rocchetta oznacza małą skałę lub fortecę, cytadelę. Nervina wywodzi się od nazwy Nervia.

Stare ufortyfikowane miasto w XII wieku, nazywane „Castrum Barbairre”, zostało zniszczone przez markiza Dolceaqua (tak samo jak michett). W połowie XVI wieku zamek Monte Abelio kontrolował dolinę Roya Rochetta jest odizolowana i znajduje się w ślepej uliczce, jej system obronny jest szczególny, dostęp do niego umożliwiają dwa średniowieczne mosty zwane "garbatami". Do dziś jest niedostępny poza piechotą i oczywiście Vespą!!!

Pierwsza udokumentowana informacja o Rocchetta Nervina pochodzi jednak z 1186 r., kiedy to w średniowiecznym rękopisie, pod rządami hrabiów Ventimiglia, wymieniona jest wioska Castrum Barbairae, nazwana na cześć Rio Barbaira. W dokumencie dowiadujemy się o buncie tych samych mieszkańców przeciwko panu tego miejsca, Enrichetto dei Conti di Ventimiglia, który zmuszony do ucieczki schronił się w swoim zamku.

Już pod jurysdykcją okręgu Saorgio, terytorium Rocchettino przeszło od 1342 roku pod panowanie Dorias, w markizacie Dolceacqua. W ciągu trzydziestu lat od 1348 do 1378 r. we wsi dominowały represje, pożary i najazdy z powodu konfliktów między księstwem Sabaudii, Dorii i mieszkańcami Rocchetty; wśród ważnych epizodów, które miały miejsce w hrabstwie Rocchetti, dewastacja dokonana przez „tyrana Dolceacqua” Imperiale Doria jest udokumentowana w 1360 roku.

Wracając do zależności sabaudzkich, w 1559 r. ponownie zjednoczyła się z markizem Dolceacquino za rządów Stefano Dorii. Od 1723 r. terytorium Rocchetta zostało włączone do hrabstwa Nicei, a od 1729 r. do prowincji Sospello. W 1732 r. lennik Rocchetty Nerviny przeszedł na ród Perrucca.

Tourist Channel
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 30 sie 2022, 23:39

Estaing/Jedna z najpiękniejszych miejscowości we Francji/Wycieczka po południowo-zachodniej Francji⑥
12 sie 2022

https://www.youtube.com/watch?v=1Xu9G_Tl9HQ

quatre saisons〜カトル・セゾン〜

Witam wszystkich!!! Tu Sayaka:) Filmik tym razem dotyczy naszej wizyty w Estaing, na południowym zachodzie Francji, w czerwcu 2022 roku.

Estaing to wieś w departamencie Aveyron w regionie Occitanie, licząca około 450 mieszkańców. Miejscowość ta jest również jedną z najpiękniejszych wsi we Francji.
Estaing jest miejscem pielgrzymek na Chemin du Puy, jednej z tras pielgrzymkowych do Santiago de Compostela.
W centrum miasta znajdują się sklepy, a turyści i mieszkańcy z powodu tego brutalnego upału delektowali się chłodnymi napojami w cieniu na tarasach.
Po opuszczeniu na chwilę centrum miasta i wejściu do spokojnej dzielnicy mieszkalnej, nie widziałem nikogo, ale słyszałem śmiech rodzin dochodzący z domów i telewizji.
W domku, w którym się zatrzymaliśmy zjedliśmy obiad i znów pojawił się nasz uroczy gość.
Mam nadzieję, że czujecie się tak, jakbyście podróżowali z nami.

※ Zrobiłam te napisy i opisy z automatycznym tłumaczeniem przez youtube i google, ponieważ nie rozumiem waszego języka. Sam zrobiłem japońskie, angielskie i francuskie, więc proszę o obejrzenie ich w miarę możliwości!

Resztę tej podróży planujemy przedstawić w lipcu i sierpniu. Proszę zasubskrybować nasz kanał i aktywować przycisk powiadomień (dzwonek).

〜Spis treści 〜

00:00 Wprowadzenie
01:15 Spacer po wsi
08:12 Kościół
11:00 Spacer po wsi
20:00 Kolacja w chacie
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 31 sie 2022, 17:07

AVILA - Najpiękniejsze średniowieczne Miasta Wpisane na listę ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO
31 sie 2022

https://www.youtube.com/watch?v=3FOUeEM-rBg

Tourist Channel

Prawdziwym symbolem Ávili są mury. Widzimy je z daleka. Warto je uznać za jedno z najlepiej zachowanych miast warownych w Europie.

Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Ávila oferuje brukowane uliczki, średniowieczne zabytki, cenne kościoły i smaczną kuchnię, a wszystko to w bardzo spokojnej atmosferze.

Mury obronne i mistyka miasta

Symboliczne mury Ávila o długości 1700 metrów są otwarte dla publiczności. Oferują one zapierające dech w piersiach widoki na katedrę, plac Mercado Grande i okolice miasta. Katedra Avila, uważana za pierwszą gotycką katedrę w Hiszpanii, opiera się o mury obronne, ponieważ została zaprojektowana również jako twierdza.
Innym symbolem miasta jest św. Teresa z Avili. Jest obecna wszędzie: od rzeźb ku jej czci po tradycyjne wypieki zwane yemas de Santa Teresa. Możesz odwiedzić klasztor Santa Teresa, założony w miejscu jego urodzenia. Do klasztoru przylega Muzeum Santa Teresa.
Warto również odwiedzić królewski klasztor Santo Tomás, bazylikę San Vicente i bazylikę San Pedro. Aby dowiedzieć się więcej o mistycyzmie i jego przedstawicielach w Ávila, zapytaj w mistycznym centrum interpretacji.

Najstarsza hiszpańska katedra gotycka

Jej budowę rozpoczęto w stylu romańskim, następnie projekt przejął mistrz Frichel i zbudował jedną z pierwszych gotyckich katedr w Kastylii.

Czapeczka katedry wkomponowana w mur należała do zespołu obronnego miasta. Ma dwie fasady: główną, flankowaną dwiema wieżami – z których jedna jest niedokończona – co nadaje jej wygląd kościoła-twierdzy, oraz apostołów z jednej strony. Ma kształt krzyża łacińskiego. Coro i krużganek dobudowano później, w XVI wieku. W chórze znajduje się wspaniały ołtarz wykonany przez Vasco de la Zarza, który zawiera obrazy Berruguete i Juana de Borgoña. Witraże pochodzą z XV wieku. W ambulatorium znajduje się arcydzieło Vasco de la Zarza, grób El Tostado, w alabastrze.

Specjalne momenty

Ávila to spokojne miasto, które zaprasza do spędzenia czasu w spokoju. To uczucie spokoju jest szczególnie wyczuwalne ze szczytu belwederu Cuatro Postes, gdzie można podziwiać wspaniały zachód słońca. Zlokalizowane poza murami obronnymi, miejsce to oferuje również wspaniałą panoramę oświetlonych wałów w nocy.
Pora posiłków to również szczególny moment w Ávila. Jego mięsa są bardzo znane, takie jak żeberko wołowe, które idealnie będzie Ci towarzyszyć ze słynną fasolą El Barco de Ávila. Na deser zachwyci Was yemas de Santa Teresa (żółtko i cukier). Te dania są częścią menu „DegustÁvila”, które oferowane jest w wielu restauracjach w centrum.
Jeśli chodzi o święta, zanotujcie w swoim kalendarzu Dni Średniowiecza, które odbywają się w pierwszy weekend września, ruchomy Wielki Tydzień (w marcu lub kwietniu) oraz letnie wieczory, kiedy na ścianach wystawiane są przedstawienia.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 01 wrz 2022, 19:47

🇨🇭Driving in Switzerland | Swiss Village Brienz To Intarlaken Road Trip
30 sie 2022

https://www.youtube.com/watch?v=TzQwRpj32Xg
Swiss View
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 03 wrz 2022, 18:59

Eze - Piękna średniowieczna Wioska z Południa Francji - Wyjątkowa wioska Architektoniczna
3 wrz 2022

https://www.youtube.com/watch?v=4ElYtKr92Wg

Tourist Channel

Saint-Paul-de-Vence można zobaczyć z daleka, o średniowiecznym wyglądzie otoczonym murami obronnymi, na szczycie wzgórza między Morzem Śródziemnym a przedalpami Grasse.

Wielu artystów przebywało tam po II wojnie światowej i przyniosło wiosce międzynarodową renomę. Dziś Fundacja Maeght podtrzymuje artystyczne powołanie tego miejsca.

Jest to z pewnością najczęściej odwiedzana wioska w głębi lądu Nicei, a nawet jedna z najbardziej turystycznych we Francji.

Położone między Eze i Monako miasto Eze rozciąga się na trzech gzymsach o spadku prawie 700 metrów.

W Eze Bord de Mer z plażą ocienioną morskim lasem sosnowym znajduje się wiele ścieżek, które wiją się między willami Belle Epoque.

Wąskie uliczki Eze-Village są otoczone starymi okazałymi domami zajmowanymi przez warsztaty i sklepy artystów lub rzemieślników.

Z egzotycznego ogrodu, położonego w ruinach średniowiecznej fortecy na szczycie wioski, panorama rozciąga się poza masyw Esterel. Zimą, w pogodny dzień, można dostrzec góry Korsyki.

Grande Corniche to dziewicza przestrzeń między morzem a górami. Z tej śródziemnomorskiej makii spojrzenie obejmuje krajobraz 360° z zimą ośnieżonym Mercantour, Włochami i Saint-Tropez.

Historia:
Najstarsze ślady użytkowania gruntów w mieście pochodzą z epoki żelaza (ok. 400 rpne) na Mont Bastide. Następnie los Eze łączy się z losem Nicei. W 1388 r. Eze zostało przyłączone do dynastii Sabaudzkiej i zostało zajęte przez wojska tureckie z Barbarossy na kilka dni w 1543 r. Podczas wojny o sukcesję hiszpańską wojska Ludwika XIV zniszczyły zamek. Eze zostaje przyłączone do Francji w 1860 roku.

W okresie Belle Epoque, a następnie w okresie międzywojennym turyści zaczęli odwiedzać lub przebywać w Eze. George Sand opisuje swoje udręczone krajobrazy, Friedrich Nietzsche kończy tam swoje dzieło „Tak mówił Zarathustra”, książę Szwedzki Wilhelm zajmuje rezydencję w Château Eza od 1923 do 1953 roku.

Dziś w mieście regularnie rezydują osobistości ze świata artystycznego. Do najbardziej znanych należą Bono z grupy U2, Julian Lennon.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 07 wrz 2022, 17:25

Sibiu - Cudowna Tradycyjna Wioska - Wyjątkowa i Bardzo Piękna Architektura
7 wrz 2022

https://www.youtube.com/watch?v=7jdQZh0WXbg

Tourist Channel

📌 Lokalizacja: Muzeum Astra Sibiu — Sibiu, Rumunia

Misją Muzeum ASTRA od ponad 100 lat jest łączenie odbiorców z tradycyjnymi wartościami poprzez ciągłe dostosowywanie się do kulturalnych potrzeb społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy mówimy o dziedzictwie rumuńskim, saskim, innej mniejszości, czy nawet pozaeuropejskim, Muzeum ASTRA jest depozytariuszem i pośrednikiem autentycznych wartości dla społeczności. Choć profil ma charakter etnograficzny, misja Muzeum ASTRA wykracza poza ekskluzywną promocję tradycji w przeszłości, stając się prawdziwym inicjatorem kultury poprzez swoje położenie na styku starego i nowego, tradycyjnego i nowoczesnego, narodowego i światowego. Aby pozostać ważnym dla swoich odbiorców, Muzeum ASTRA inwestuje w programy mające na celu poprawę życia kulturalnego społeczności i zachęcanie ludzi do uczynienia tradycji aktywną częścią ich codziennego życia. Mając w swoim składzie cztery muzea posiadające niezwykle różnorodne dziedzictwo zarówno z punktu widzenia pochodzenia geograficznego, jak i przesłania, które niesie, głównym celem Muzeum ASTRA jest reprezentowanie wzorca dobrych praktyk w muzealnictwie rumuńskim i międzynarodowym.
Kontynuator i opiekun dziedzictwa i wartości Muzeum Stowarzyszenia, Muzeum Cywilizacji Transylwanii ASTRA, integralnej części C.N.M. ASTRA przybliża swoim gościom tradycyjny świat uroczej wieloetnicznej Transylwanii.

Prosty spacer po 96 hektarach Muzeum Tradycyjnej Ludowej Cywilizacji ASTRA odsłania zwiedzającym obraz życia wiejskiego w całym naszym kraju, materialnie manifestujący się w ponad 400 domach, budynkach gospodarczych i instalacjach technicznych.

Muzeum Etnografii Saskiej im. Emila Sigerusa, opiekuna kultury i cywilizacji saskiej z Siedmiogrodu, następca Muzeum Karpackiego, posiada najcenniejsze zbiory etnograficzne o profilu saskim, noszące imię wielkiej osobistości, zasłużonej na tym polu, Emila Sigerusie.

Muzeum Etnografii Powszechnej im. Franza Bindera jest jedynym muzeum w Rumunii zajmującym się waloryzacją dziedzictwa pozaeuropejskiego. Obecnie w trakcie konserwacji muzeum definiuje swoją wizję jako muzeum antropologiczne kultur świata, mające przyczynić się do zrozumienia zjawisk społecznych współczesnego społeczeństwa.

Za pośrednictwem obiektów Centrum Dziedzictwa ASTRA zajmujemy się kwestią konserwacji i restauracji na wszystkich rodzajach wsparcia, opierając się na solidnej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Ratowanie dziedzictwa wymaga poświęcenia, zrozumienia, wiedzy i wytrwałości zarówno w procesie konserwacji-restauracji obiektów i zabytków, na których czas pozostawił ślad fizycznej, chemicznej i biologicznej degradacji.

Centrum Szkoleniowe Konserwatorów i Konserwatorów – CePCoR jest podbudową w ramach Muzeum ASTRA, która ma dwie zasadnicze misje w zakresie funkcji muzealnych. Pierwsza dotyczy prewencyjnej konserwacji zbiorów, a druga doskonalenia zawodowego osób, które przyczyniają się do ochrony dziedzictwa kulturowego.

Wydawnictwo "ASTRA Museum" powstało w 1995 roku, kontynuując i rozwijając wydawanie monografii i periodyków zapoczątkowane w 1966 r. przez wyspecjalizowany kolektyw kierowany przez Cornela Irimie, założyciela Skansenu w Dumbrava Sibiului.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 10 wrz 2022, 16:50

Hallstatt - Najpiękniejsze Wioski w Europie - Perła w Sercu Austriackich Alp
10 wrz 2022

https://www.youtube.com/watch?v=OxSaqeTzdME

Tourist Channel

Z populacją 770 mieszkańców Hallstatt każdego dnia przyjmuje około 10 000 turystów, głównie Azjatów! Wioska przyciąga 13 razy więcej odwiedzających niż mieszkańców, co świadczy o prawdziwym problemie z zarządzaniem, głównie dla mieszkańców, którzy nie mogą spokojnie żyć w swojej wiosce. Jednak do 1960 roku była to oaza spokoju, dostępna tylko łodzią i której wartości i piękna otoczenia nikt nie znał poza jej mieszkańcami. To właśnie budowa drogi zapoczątkowała turystykę. Następnie, w 1997 roku, Hallstatt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Hallstatt to historyczna wioska położona w austriackim regionie Salzkammergut, około 78 km od Salzburga. Otoczona górami i położona nad brzegiem jeziora Hallstatt (Hallstättersee w języku niemieckim), wioska znajduje się zatem w centrum magicznego środowiska o każdej porze roku.

Jednak tak naprawdę wszystko zaczęło się, gdy wioska została ogłoszona „najbardziej Instagrammable wioską na świecie” w Azji i została odtworzona w identyczny sposób w Chinach, w Huizhou, w 2012 roku. Chiny są znane z wielu podróbek wszelkiego rodzaju, w tym tekstyliów, ale nigdy wcześniej nie widzieliśmy odtworzenia całej wioski. Chociaż uroczystość inauguracji odbyła się w obecności delegacji z austriackiej wsi, wielu mieszkańców oburzyło się na ten egzemplarz, nie będąc świadomym takiego projektu.

To szaleństwo na punkcie historycznego miasta zostało jeszcze bardziej zatrute, ponieważ wydaje się, że twórcy Krainy Lodu wzięli za wzór austriacką wioskę do stworzenia fikcyjnego miasteczka Arendelle (wiele plotek na ten temat, samo w sobie nie wiemy, co to jest). ). Biorąc pod uwagę emocje, jakie wywołały obie części serii Disneya, trudno nie chcieć udać się do hipotetycznego miejsca inspiracji dla ulubionej kreskówki.

Piękno alpejskiego krajobrazu - z jego wysokimi pastwiskami wykorzystywanymi jako pastwiska dla owiec i bydła od czasów prehistorycznych w procesie transhumancji, który nawet dzisiaj daje społecznościom doliny prawo dostępu do określonych wysokogórskich pastwisk - została "odkryta" na początku XIX wieku przez takich pisarzy jak powieściopisarz Adalbert Stifler, poeta dramaturg Franz Grillparzer i większość znanych malarzy szkoły biedermeierowskiej. Wraz ze wzrostem liczby turystów rozwinęły się hotele i kąpiele solankowe, aby pomieścić gości.

Krajobraz jest wyjątkowy, tworząc zespół wielkiego zainteresowania naukowego i ogromnej siły przyrodniczej, która odegrała fundamentalną rolę w historii człowieka, o czym świadczy ślad górników-rolników na przestrzeni wieków, podczas gdy górnictwo przekształciło wnętrze góry i że artyści i pisarze opisali jego harmonię i piękno.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 17 wrz 2022, 16:32

Tourrettes-sur-Loup — Wyjątkowa średniowieczna Wioska na świecie — Niesamowita Architektura
17 wrz 2022

https://www.youtube.com/watch?v=dSueX4DK-SQ

Tourist Channel

Tourrettes sur Loup, założone na skalistym zboczu, dominującym nad Lazurowym Wybrzeżem, jest jedną z najpiękniejszych wiosek na wzgórzach w Kraju Środka. Cieszy się idealnym położeniem geograficznym, między morzem a górami, 25 km od Nicei i 35 km od Cannes.

3961 mieszkańców, Cité des Violettes, średniowieczna wioska założona na skalistym występie, którego koniec, jak dziób statku, zwrócony jest ku morzu na południu, dominując na wschodzie i zachodzie, głębokie wąwozy

Średniowieczne miasto zachowało swoją autentyczność. Ufortyfikowany wokół imponującego zamku około XV wieku, Tourrettes sur Loup ma oryginalne bogactwo architektoniczne, skupione wokół centralnej arterii półksiężyca. Tajna wioska ujawnia swoją tajemnicę dopiero po przejściu przez drzwi znajdujące się po obu stronach placu.

Miejscowość popularna wśród filmowców od 1925 roku, Tourrettes sur Loup stała się po latach 40. głównym miejscem spotkań artystów podbitych pięknem panoramy i urokiem starych ulic: muzyków, malarzy, architektów, pisarzy, rzemieślników... W ten sposób dzisiaj miasto Tourrettes sur Loup ma ponad trzydzieści warsztatów i sklepów i pozostaje jedną z najbardziej atrakcyjnych miejscowości pod względem sztuki i rzemiosła.

Od prehistorycznego człowieka, który mieszkał w Pie ​​Lombard do dnia dzisiejszego, historia tego miejsca sprzyjającego obronności była burzliwa, zanim stała się mekką rzemiosła i sztuki, pokojowym schronieniem dla muz. jego ostateczna nazwa do 1894 roku, biorąc od rzeki, która ogranicza go na południe, nazwę „LE LOUP”. TURRETY NA WILKU. Kościół "St Grégoire Le Grand" zbudowany w XII wieku extra muros jest w stylu romańskim z południowym otworem skierowanym na most zwodzony, który zamykał wioskę.
Przebudowany w 1551 roku na większą skalę, przed dodaniem bocznych kaplic w 1645 i 1648 roku z różnymi dziełami w następnych stuleciach, które dostarczyły nam dzisiaj, z niezwykłą akustyką, odpowiednią na wiele koncertów chóralnych. Skrywa piękną stolarkę, w szczególności niedawno zdewastowany XVI-wieczny panel i XVII-wieczna chrzcielnica. czworokątna wieża (wartownia) wspiera lombardzką dzwonnicę, w której znajduje się Tourretttane ubrana w szatynową suknię, jeden z najstarszych dzwonów na wydziale, na którym bez wątpienia czytamy „vox Domini sona” (którą głos Pana nazywa) „dar” Komandorii Templariuszy św. Marcina de Pelote.
W labiryncie zaułków i ślepych zaułków stare domy skrywają tkaczy, garncarzy, rzeźbiarzy, drewno oliwne, biżuterię. Malarze. Poeci, wszystkie oblicza sztuki i muzyki, zespół lutniczy i wokalny, którego reputacja wykracza poza nasze granice.TOURRETTES pozostaje jednak Miastem Fiołków, ze swoim Festiwalem Fiołków, który przyciąga wielu odwiedzających.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 21 wrz 2022, 17:52

Apricale - Najpiękniejsze Włoskie Wioski - Najpiękniejsze średniowieczne Xioski
21 wrz 2022

https://www.youtube.com/watch?v=jJNv4CHVS7M

Tourist Channel

Apricale to obowiązkowy punkt każdej wyprawy, aby odkryć włoską Riwierę. Została określona jako jedna z najpiękniejszych wiosek we Włoszech ze względu na zapierający dech w piersiach wpływ, jaki oferuje odwiedzającym, wspinając się z Val Nervia, i za cud, że czujesz odkrywanie każdego zakątka bardziej tajemnicze. zieleń lasu Apricale wygląda jak nieprzenikniona mozaika gęsto zabudowanych domów, jeden oparty o drugi. Koncentryczny labirynt domów i zaułków, a między domami wyróżnia się zamek, kościół i dzwonnica. Podejdź bliżej, zaczynasz widzieć wąskie przejścia i strome schody zgniecione między starożytnymi murami i okazuje się, że ta piękna wieś nie jest oczywiście niedostępna.

Wioska, jedna z najbardziej fascynujących w całych Włoszech i pierwsza w naszym mieście, która może pochwalić się certyfikatem doskonałości, nadal zachowuje cały swój urok jako zapomniane miejsce, w którym wydaje się, że czas się zatrzymał.

Klasyczny przykład śródlądowych wiosek zachodniej Riwiery Włoskiej, pomiędzy polami tarasowymi, drzewami oliwnymi i lasami dębowymi i kasztanowymi.

Apricale to miasto i gmina w prowincji Imperia w regionie Liguria we Włoszech. Wieś należy do kategorii Najpiękniejszych Wsi Włoskich.

Średniowieczna wioska położona jest w głębi lądu Bordighera, w dolinie Merdanzo, dopływie Nerwii, u podnóża góry Bignone (1299 m), 13 km od Riviera di Ponente i 52 km od stolicy prowincji Imperia.

Terytorium gminy wchodziło w skład Comunità Montana Intemelia (Communità Mountain Intemelia [region Ventimiglia]) do 2011 roku, aż do jej zniesienia i przeniesienia kompetencji do regionu. Geneza wsi wydaje się sięgać epoki brązu (pochówki Pian del Re). Oficjalnie wieś została założona w X wieku przez hrabiów Ventimiglia, następnie przekazana w 1276 przez Doria, panów ówczesnych markizów Dolceacqua.

W 1267 r. wieś uzyskuje status jednego z najstarszych w Ligurii i staje się wolną gminą. W 1573 Grimaldis Księstwa Monako zniszczyli zamek zbudowany przez Dorias. Jako część markiza Dulceacqua, zależnego od hrabstwa Nicei, Apricale zostało przyłączone do Francji w 1793 i przyłączone do kantonu Perinaldo, w Alpes-Maritimes. Po upadku I Cesarstwa miasto powróciło do Królestwa Piemontu-Sardynia (1815), a następnie do Królestwa Włoch w 1861 roku.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 23 wrz 2022, 17:36

Sonlerto Cevio Switzerland 8K With High Quality Binaural Ambient Sounds
23 wrz 2022

https://www.youtube.com/watch?v=flIJxZTHcx4

The Flying Dutchman
0 xODPOWIEDZ