Witam wszystkich użytkowników tego forum

Niestety nie mam pozytywnych informacji, od czasu rozpoczęcia walk na Ukrainie, to forum generuje olbrzymi strumień negatywnej energii. Powszechne kosmiczne prawo przyciągania / karma mówi: co siejesz – to zbierasz.
Nie mogę nie reagować, będąc tego świadomym.
Nie życzę sobie, ani swoim rodakom, aby te enegie spadły na nas w jakiejkolwiek formie, indywidualnej, grupowej, narodowej, czy globalnej.

Dlatego pozamykam tematy związane z Ukrainą, właściwie ze zmaganiami na jej terenie, na miesiąc i proszę nie zakładać nowych tematów, ani nie wstawiać takich postów w inne tematy, gdyż będą usuwane, a ich posterzy – blokowani. Dotyczy to także wszystkich osób „funkcyjnych” na tym forum.

Myślałem nawet o wyłączeniu forum na miesiąc, ale byłby to jednak „strzał w swoją stopę”, bo mamy dobrze ponad tysiąc innych interesujących wątków.

Krótkie uzasadnienie. Pisałem wielokrotnie, że nic nie jest takim na ziemi takim, jakim wydaje się być. Nie można osądzać czegokolwiek tylko za pomocą rozumu, bo rozum nie rozróżnia prawdy od kłamstwa, jeśli nie ma dowodów własnych (na własnie oczy) w danej sytuacji, to polega na opiniach innych ludzi, a ci, nawet jeśli udają „niezależnych”, to też podlegają tej samej zasadzie dotyczącej rozumu. Prawdę od kłamstwa można rozróżnić tylko na podstawie energii, jakie za daną sytuacją się kryją, Stąd ludzie pracujący z energiami na co dzień, to „wiedzą” lub „widzą”. Ale też są tacy, co nie wiedzą skąd wizja pochodzi, to kwestia techniczna.
Brakuje nam ś.p. @Kiary, która miała szybkie „wglądy” w świat energii. Jednak sami też możemy tak mieć, bo „wyposażono” wszystkich nas w intuicję i sumienie. Reszta to kwestia dość długiego treningu / pracy. Wszechświat odpowiada na wszelkie zapytania, tylko na swój sposób i w swoim czasie. W każdym razie trzeba budzić w sobie intuicję i nauczyć się jej słuchać, bo jest to nasze połączenie ze światem duchowym / energetycznym, a bez tego połączenia nie posuniemy się dalej w ewolucji do „złotego wieku”. A po drodze do niego czeka nas jeszcze duża ilość „wstrząsów”, Ukraina jest jednym z nich, następne mogą być dla nas o wiele trudniejsze, zwłaszcza dla tych, którzy nie skorzystają z okazji do „przebudzenia się”.

Pozdrawiam wszystkich i życzę zdrowia, bo będzie wam bardzo potrzebne.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Awatar użytkownika
Kiara
Posty: 3847
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 15:10
x 207
Podziękował: 1752 razy
Otrzymał podziękowanie: 4056 razy

CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: Kiara » niedziela 19 maja 2013, 16:59

EGIPT OAZA SIWA.


Egipskie wędrówki - oaza Siwa. W cieniu miliona palm

Piotr Ibrahim Kalwas
17.08.2009 , aktualizacja: 06.08.2009 17:28
A A A Drukuj
Obrazek


ObrazekWspaniałe, strzeliste drzewa palmowe, dające błogosławiony cień, obwieszone kiściami ciężkich od miodu daktyli otaczają miasto Siwa, jedno z najpiękniejszych miejsc w Egipcie
Z racji pustynnego położenia, daleko od głównych atrakcji, Siwę dosyć rzadko odwiedzają podróżnicy. Tak jest od wieków. I może właśnie dlatego panują tutaj trochę inne obyczaje niż w pozostałej części kraju.

Daktyle rozpływają się w ustach, pozostawiając na podniebieniu intensywny smak czarnego miodu. Na piaszczystych ulicach czuć zapach owocowej melasy z fajek wodnych i cudowny aromat pieczonego chleba. Gorący wiatr niesie pomiędzy palmami śpiewy muezinów i śmiechy dzieci. Błękitne, malutkie jaszczurki, odurzone słońcem i zapachem kwiatów, spadają na głowy i ramiona. Kolorowo osiodłane konie i osiołki leniwie przemieszczają się uliczkami miasteczka, ocierając się o pogniecione karoserie terenowych samochodów. Ani jednej dyskoteki! Naprawdę warto przyjechać do ukrytej perły Egiptu.

***

Oaza i miasto Siwa leżą w zachodniej części Egiptu, niedaleko granicy z Libią. Z resztą kraju (i z kurortem Marsa Matruh) łączy je tylko jedna wąska droga, niedawno wyasfaltowana. Jest tu gorąco, w lecie strasznie gorąco - mieszkańcy mówią, że deszcz trwający dłużej niż kilka godzin zdarza się raz na 25 lat. A jednak jest dużo wody, dzięki cudownym, krystalicznie czystym źródłom, których na terenie oazy jest ponad 200 (produkuje się z nich najczystszą wodę mineralną w Egipcie), w niektórych można pływać. Najsłynniejsze jest źródło Kleopatry, gdzie według legendy zażywała kąpieli ostatnia faraon Egiptu. Nurkowanie w lodowatej wodzie, w rozpalonej słońcem oazie, pośród palm, cytrusów i poskręcanych od starości drzew oliwnych to niezapomniane przeżycie.

Mieszkańcy Siwy (ok. 20 tys.) to społeczność wyjątkowa. Zgodnie z tym, co mówi Ahmed, najstarszy, 97-letni mieszkaniec oazy, siwanie mają swoje korzenie w Libii, Maroku, Algierii, Sudanie, Nigerii, Arabii Saudyjskiej, Turcji i Malezji (potwierdza to większość antropologów). Ich korzenie rzeczywiście tkwią w wielu narodach przemierzających przed wiekami pustynie Afryki, głównie na szlakach prowadzących do Mekki. Ahmed, chodząca encyklopedia oazy, podobno zna dokładnie historię każdej rodziny. Opowiada w tasiwit (albo siwi), języku berberyjskim, prawie zupełnie niepodobnym do arabskiego. Nie ma on liter, a zapisywany jest niekiedy znakami-symbolami wyszywanymi na ubraniach i kilimach.

Obyczaje i kultura tej społeczności nie zmieniły się praktycznie od setek lat. W oazie odkryto ślady ludzkiej obecności sprzed dwóch tysięcy lat p.n.e. Podobno na jej terenie znajduje się grób Aleksandra Macedońskiego.

***

Nad miastem górują imponujące, nieco surrealistyczne ruiny fortecy Shali, zbudowanej na początku XII w. z błota, kamieni i spojonego solą piaskowca w celu obrony przed najazdami koczowniczych plemion. Podświetlona nocą robi niesamowite wrażenie, szczególnie kiedy nad jej wieżami bezszelestnie krążą ogromne stada nietoperzy. Koniecznie trzeba odwiedzić leżącą na tyłach ruin ponad 400-letnią tłoczarnię oliwy napędzaną przez osły.

W latach 20. ubiegłego wieku wyjątkowy i niespotykany tutaj trzydniowy deszcz rozmył część twierdzy. W czasie II wojny oaza była miejscem ciężkich walk armii brytyjskiej i włoskiej. Do dzisiaj są leje po bombach i wielkie wyrwy w murach. Ahmed opowiada, że mieszkańcy przez kilka miesięcy ukrywali się w kryptach cmentarnych; na sufitach są jeszcze ślady po dymie z kaganków. Mówi też, jak uratowali z płonących włoskich ciężarówek setki skrzyń pełnych makaronu i puszek pomidorowego sosu. Dzisiaj spaghetti to jedno z popularniejszych dań w oazie, z tym że mielone mięso bywa z wielbłąda.

***

Dookoła rozciąga się olbrzymia, milcząca, majestatyczna pustynia, słusznie nazywana Wielkim Morzem Piasku. Nocami słychać ujadania dzikich psów i porykiwania wielbłądów, których karawany przewoziły kiedyś do egipskich i libijskich miast kosze daktyli, oliwek, butle z najlepszą oliwą w Egipcie, pomarańcze i limonki. Dziś robią to ciężarówki. Wywożą stąd także piękne wyroby ludowe. Siwa słynie w regionie z wyrafinowanego rękodzieła, zwłaszcza ze srebrnej biżuterii. Ta prawdziwa, nieposrebrzana, nie jest tania, ale jej jakość i piękno są warte wysokich cen. Oaza słynie też z tagharów - koszy wyplatanych z palmowych liści, zdobionych kolorowymi frędzlami i uroczych, plecionych koszy półmisków do podawania słodyczy. Na straganach znajdziemy niezwykle mocne gliniane naczynia, piękne lampy oliwne, kolorowe narzuty i koce. Jeżeli przybędziemy do oazy w październiku, możemy uczestniczyć w święcie Siayha, zwanym także świętem turystów. Wbrew nazwie jest to autentyczna, stara ceremonia, na którą do wioski Jabal Jahrur zjeżdża się z najdalszych zakątków oazy ponad 10 tys. ludzi, którzy przez trzy dni i noce tańczą i śpiewają.

***

Kolejną atrakcją Siwy jest Góra Mumii, tuż pod miasteczkiem. Znajdziemy tam dużo grobowców staroegipskich i piękne malowidła naścienne z czasów Ptolemeuszy. Bez wątpienia godna uwagi jest komora grobowa z mumią krokodyla. Trzeba tylko odnaleźć dozorcę, starszego, niezwykle miłego pana, który ma klucze do grobowców, ale zazwyczaj mocno śpi.

Jednym z ciekawszych miejsc jest także Birr Wahid, czyli Pierwsza Studnia (ok. 10 km na południe od miasta) - malutkie, bardzo gorące jezioro zasilane siarczaną wodą. Można tutaj usiąść na plastikowym krzesełku po pachy w wodzie, zamówić herbatę z miętą oraz sziszę i poprzez kłęby pary kontemplować oazę (tuż obok jest podobne jeziorko, tyle że z lodowatą wodą). Wypaliwszy sziszę wyskakujemy z parówy i wskakujemy do lodowatej toni. Efekt piorunujący! Taka kąpiel to znakomita kuracja zdrowotna. Drugą, podobną, stosują tutaj siwanie, zakopując się na kilka godzin po szyję w gorącym piasku. Podobno leczy to znakomicie artretyzm i reumatyzm.

Niedaleko od Birr Wahid leżą dwa słone jeziora całkowicie pokryte solnym nalotem. Białe od soli palmy robią niesamowite wrażenie, ale jeszcze większe - zatopiony w soli i zakonserwowany chyba na wieki martwy osioł.

***

Społeczność oazy jest bardzo konserwatywna i tradycyjna. Ludzie są niezwykle przywiązani do obyczajów kultywowanych przez wieki. W przeciwieństwie do reszty kraju nie spotkamy tu raczej kosmopolitycznych Egipcjan w T-shirtach i lustrzanych okularach. Kobiety chodzą całkowicie zakryte powłóczystymi niqabami, a większość mężczyzn nosi tradycyjne, długie galabije.

Spacerując ubierzmy się, mimo upału, konserwatywnie, co wzbudzi szacunek mieszkańców. Możemy liczyć się z tym, że zaproszą nas na szklankę herbaty, a w porze obiadowej na gołębia w potrawce, a może nawet na tradycyjny kuskus z ziemniakami, daktylami i jogurtem.

Tutaj właśnie zaczyna się strefa kuskusu, która rozciąga się na zachód, aż do Senegalu. W pozostałej części Egiptu to tradycyjne, arabskie danie jest stosunkowo mało popularne. Jako przystawkę je się marynowaną cebulę z oliwkami i znakomity ashengut - zawijane placki z nadzieniem z gęsiego mięsa i gotowanych jajek. Na deser enkota - ciastka daktylowe z pieprzem, a do popicia tashnant - sok z limonek, kuminu i soli. Pomieszanie dziwnych dla naszego podniebienia smaków z dużą ilością soli, niezbędnej w tym klimacie, wymaga dużej ilości źródlanej wody.

Jeżeli będziemy mieli siły, aby wstać, pozdrówmy naszych gospodarzy szerokim uśmiechem i tradycyjnym: salam aleikum, i wyruszmy dalej na spacer ocienionymi ścieżkami oazy.

Jeśli będzie to akurat zima (wtedy najlepiej tutaj zawitać), wypatrujmy swojskiego widoku - bocianich gniazd. Podobno polskie bociany zimową porą właśnie tutaj przylatują.

Warto wiedzieć

• Dojazd. Oaza Siwa leży ok. 600 km od Kairu. Najpierw trzeba dojechać do Marsa Matruh na wybrzeżu Morza Śródziemnego, stąd dalej 300 km lokalnym minibusem. Transport w obie strony odbywa się bardzo wczesnym rankiem, aby uniknąć upałów na pustyni. Warto wynająć samochód terenowy - koniecznie z GPS-em! - w Aleksandrii lub w Kairze albo jeepa w Siwie, najlepiej z przewodnikiem (pustynia jest bardzo zdradliwa), który obwiezie nas po okolicy i pokaże tzw. czarną pustynię, nazwaną tak od koloru piasku.

• Nocleg. W mieście jest dużo tanich, całkiem dobrych hoteli, dwójka z prysznicem - ok. 60 zł. Poza miastem, na terenie oazy, za wysokimi murami ulokowały się luksusowe hotele, stylizowane na beduińskie namioty - nocleg ok. 150 zł za dwie osoby.

Zobacz więcej na temat:

Egipthttp://podroze.gazeta.pl/podroze/1,1141 ... _palm.html


Obrazek
0 x


Miłość jest szczęściem!

Awatar użytkownika
koliberek333
Posty: 456
Rejestracja: środa 02 sty 2013, 09:18
Podziękował: 62 razy
Otrzymał podziękowanie: 156 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: koliberek333 » sobota 25 maja 2013, 01:19

Wedruje codziennie po Londynie, bo tu mnie los rzucil teraz. i zapewniam, ze nadzwyczaj interesujace to miasto, zwazywszy na ilosc imponujacych muzeow, niezwykle okazala i monumentalna architekture, plus jeszcze ta niebywala róznorodnosc kulturowo-etniczna
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 19950
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 30
x 978
Podziękował: 33928 razy
Otrzymał podziękowanie: 27143 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 18 mar 2022, 16:20

MOST na KRYM ◀🌎 Historia mostu trzech dyktatorów
11 mar 2022

https://www.youtube.com/watch?v=NVgwEb8JU5k

ŚWIAT WCIĄGA - Wojciech Piestrak

Jak doszło do zbudowania mostu na Krym? Dlaczego poprzedni most przez cieśninę został zniszczony? Jakie znaczenie Most Krymski ma dla Ukrainy i Rosji? W jaki sposób jego historia wiąże się z III Rzeszą i ZSRR?

Cieśnina Kerczeńska jest jednym z kluczowych punktów w regionie Morza Czarnego. Jest jednocześnie łącznikiem - oraz przeszkodą .
Dziś opowiem o historii budowy mostu przez tę cieśninę.
0 xwolzdro
Posty: 690
Rejestracja: czwartek 09 sie 2018, 10:52
x 17
Podziękował: 273 razy
Otrzymał podziękowanie: 650 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: wolzdro » niedziela 27 mar 2022, 15:37

https://www.youtube.com/watch?v=uCb-l-aY4to

'"Ma-i-a hi, Ma-i-a hu czyli Geografia MOŁDAWII i ciekawostki ''
0 xwolzdro
Posty: 690
Rejestracja: czwartek 09 sie 2018, 10:52
x 17
Podziękował: 273 razy
Otrzymał podziękowanie: 650 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: wolzdro » środa 30 mar 2022, 23:41

https://niezlasztuka.net/o-sztuce/vince ... odwiedzic/

"Podróż z Vincentem van Goghiem. Miejsca z obrazów malarza, które warto odwiedzić"
0 xwolzdro
Posty: 690
Rejestracja: czwartek 09 sie 2018, 10:52
x 17
Podziękował: 273 razy
Otrzymał podziękowanie: 650 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: wolzdro » środa 13 kwie 2022, 20:53

https://joemonster.org/art/63684/Alaska ... na_i_dzika

''Alaska to nie tylko śnieg i złoto to także piękna przyroda i zapierające dech w piersi krajobrazy.''
0 xwolzdro
Posty: 690
Rejestracja: czwartek 09 sie 2018, 10:52
x 17
Podziękował: 273 razy
Otrzymał podziękowanie: 650 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: wolzdro » niedziela 24 kwie 2022, 17:27

https://www.youtube.com/watch?v=Imq_K8idgDE
Byliśmy sami w raju - El Nido
0 xwolzdro
Posty: 690
Rejestracja: czwartek 09 sie 2018, 10:52
x 17
Podziękował: 273 razy
Otrzymał podziękowanie: 650 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: wolzdro » niedziela 24 kwie 2022, 17:35

https://www.youtube.com/watch?v=hXAjjH5M8hY
AZJA Najlepsza WYCIECZKA w 8K ULTRA HD — 33 KRAJE W JEDNYM FILMIE
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 19950
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 30
x 978
Podziękował: 33928 razy
Otrzymał podziękowanie: 27143 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 27 kwie 2022, 18:01

Andora - Kraina bogactwa i wolności | TEN ŚWIAT JEST NASZ ODC. 10
23 kwi 2022

https://www.youtube.com/watch?v=rhQW7F2DS3E

Wojciech Siryk
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 19950
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 30
x 978
Podziękował: 33928 razy
Otrzymał podziękowanie: 27143 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 07 maja 2022, 18:33

Saint Paul de Vence - Najpiękniejsze Wioski we Francji - Charakter Prowansalskiej Wioski
29 kwi 2022

https://www.youtube.com/watch?v=dg8iKwhu8aw

Tourist Channel
0 xwolzdro
Posty: 690
Rejestracja: czwartek 09 sie 2018, 10:52
x 17
Podziękował: 273 razy
Otrzymał podziękowanie: 650 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: wolzdro » wtorek 10 maja 2022, 19:30

https://tymrazem.pl/sky-bridge-721-najd ... a-swiecie/

SKY BRIDGE 721 – NAJDŁUŻSZY WISZĄCY MOST NA ŚWIECIE W DOLNI MORAVIE
0 xwolzdro
Posty: 690
Rejestracja: czwartek 09 sie 2018, 10:52
x 17
Podziękował: 273 razy
Otrzymał podziękowanie: 650 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: wolzdro » wtorek 10 maja 2022, 20:10

0 xwolzdro
Posty: 690
Rejestracja: czwartek 09 sie 2018, 10:52
x 17
Podziękował: 273 razy
Otrzymał podziękowanie: 650 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: wolzdro » niedziela 15 maja 2022, 19:33

https://historiamniejznanaizapomniana.w ... a-swiecie/

Klementinum w Pradze – jedna z najpiękniejszych bibliotek na świecie
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 19950
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 30
x 978
Podziękował: 33928 razy
Otrzymał podziękowanie: 27143 razy

Re: CIEKAWE MIEJSCA NA ŚWIECIE....

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 18 maja 2022, 17:12

Gibraltar - Najważniejsza skała świata | TEN ŚWIAT JEST NASZ ODC. 11
14 maj 2022

https://www.youtube.com/watch?v=3ADbk12zjdQ

Wojciech Siryk
0 xODPOWIEDZ