Witam wszystkich użytkowników tego forum

Przyszedł chyba czas, aby przywrócić pełną funkcjonalność forum, w końcu istnieje ono po to, aby każdy mógł prezentować, czy konfrontować swoje poglądy. Jak jest na Ukrainie, każdy kto ma oczy, to widzi. Przywracam wszystkie tematy wojenno - ukraińskie , czy rosyjskie. Nie jest ważne kto z dyskutantów po której stronie będzie stał, jest ważne, aby prezentował jak najbardziej prawdziwe informacje. Dlatego proszę: absolutnie nie kopiować mediów, ani polskich "ekspertów", to można sobie czytać i oglądać poza forum, szkoda miejsca i czasu. W miarę możliwości będziemy się starali prostować i wyjaśniać znaczenie zdarzeń i ich okoliczności.
Poglądy absolutnie nie są powodem do blokowania, czy banowania kogokolwiek, ale proszę je wyrażać w kulturalny sposób. Proszę też sprawdzać cytowane materiały i filmy, aby nie zawierały nieregulaminowych treści.
Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

PATRIOTYZM

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 14 mar 2021, 17:53

Okruchy wspomnień. Film nagrodzony w konkursie IPN: Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku
3 wrz 2020

https://www.youtube.com/watch?v=RtGq21VhGRk

IPNtvPL

Film dokumentalny "Okruchy wspomnień" w reż. Karola Jensz-Stawowczyka
Praca została zgłoszona i nagrodzona w II edycji ogólnopolskiej projektu edukacyjnego IPN "Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku". Film opowiada o pradziadku autora filmu - Jerzym Jenszu, żołnierzu AK, więźniu Starobielska, który wspólnie z kpr. Arturem Rychterem, zawiesili na baszcie Giedymina w Wilnie biało-czerwoną flagę w dniu 13 lipca 1944 roku.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 26 cze 2021, 17:31

ISOLAND: Islandzkie historie polskich emigrantów | Film dokumentalny 2017 | Eng subs
11 mar 2018

https://www.youtube.com/watch?v=0B1ICIxiLC4

Kuba Witek – Adventure Filmmaker

Film dokumentalny o Polakach, którzy przybyli na Islandię w różnych latach i momentach życia, decydując się nazwać wyspę swoim domem. Poznajcie bohaterów "ISOLAND", zamieszkujących Islandię od dalekiego Stöðvarfjörður na wschodzie po stolicę kraju – Reykjavík. Mają różne zainteresowania, poglądy oraz zawody, ale łączy ich jedno - miłość do samotnej wyspy pośrodku wielkiego oceanu.

11 listopada 2017 roku, w Ambasadzie Polskiej w Reykjaviku, odbyła się uroczysta premiera filmu, na której spotkali się autor obrazu - Kuba Witek, a także jego wszyscy uczestnicy – wielu po raz pierwszy. Film zdobywa uznanie w Polsce, jest laureatem nagrody Grand Prix na festiwalu Media Travel w Łodzi oraz nagrodę za Najlepszy Debiut na 5. Edycji Festiwalu EMIGRA, który odbył się w Berlinie, Kijowie, Warszawie, Chicago i Lwowie.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 11 lis 2021, 13:30

Narodowy wieszcz Adam Mickiewicz nadal apeluje do Polaków❗

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://www.facebook.com/wyborcza/video ... 9149093921
0 xAwatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7290
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1332
x 373
Podziękował: 13439 razy
Otrzymał podziękowanie: 13605 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: chanell » sobota 20 lis 2021, 02:49

Taki oto post na FB ,zamieścił mój znajomy . Człowiek ten mieszka od 1981 roku w Austrii a od pewnego czasu szkaluje Polskę na FB . Próbowaliśmy( znajomi z dzieciństwa ) z nim rozmawiać ale się nie da .Kiedyś chodziliśmy razem do podstawówki ,znamy się wiele lat i nie rozumiem jak można tak bardzo się zmienić. Czuję się urażona i nie wiem co z tym zrobić .
Z internetu.
„Mieszkam od ponad 40 lat za granica i jest mi niedobrze,
zbiera mi się na wymioty na widok polskich flag, osiłków z kotwicami na ramieniu, idiotek w T-shirtach z napisami „Chwała bohaterom — Pamiętamy”. Wszystko to tak tandetne, płytkie, podszyte disco polo, tanie, na pokaz, tromtadrackie.
Cały ten patriotyzm pomylony z faszyzmem, z nacjonalizmem i nienawiścią do innych, obcych. To machanie szabelką pod niemieckim nosem i ta naklejka z kotwicą na 30-letnim audi kupionym na szrocie w Niemczech.
To odwaga w walce o prawdziwą polskość: z żydostwem, którego nie ma, z gejami, którzy masturbują dwulatki, z muzułmanami, których kebaby wpieprza się z sałatką z ogórka.
Ten honor pisany przez „ch”, ten bóg, który nie mógł być Żydem, ta ojczyzna, której należą się niesprzątane psie kupy, niepłacone podatki i taki prawdziwy mąż, który bije, bo kocha.
Obrzydzenie, to jest to uczucie, które czuję każdego 11-go listopada, gdy patrzę, jak idą przez Warszawę. Żadnych innych uczuć. Obrzydzenie.
Zawłaszczyli symbole i zawłaszczyli pamięć. Nasrali na groby. Zrobili z rocznicy piknik z racami i maskaradę z symbolami.
I my bezradni. Bezsilni. Poddani.
Nie wiemy co robić z tymi kotwicami na owłosionych łydkach, z tym pięściami wycelowanymi w niebo przeciw wszystkim, przeciw tolerancji, otwartości, oświeceniu. Milczymy. Boimy się przemocy. Piszemy oburzone posty. Jeszcze można pisać. Jeszcze można.
Co z tym zrobić? Nasz kraj zabrali faszyści, ciemniacy i chamy. Tańczą chocholi taniec. Robią swoje porządki. Malują swoje swastyki i „pedały do gazu”. Europie mówią coraz głośniej, żeby się do nas nie wpierdalali, tak po prostu. Coraz głośniej, bo złączyli ręce z Orbanami, Trumpami, Bolsonaro, Putinami. Czują siłę swoich owłosionych muskułów. Już się nie wstydzą pustki w głowie. To, co mają w głowach, im się podoba, do życia wystarczy. Historia umalowana jak dziwka, nauka usadzona do kąta, jak zbity pies, i w zamian drewniany karabin i zabawa w partyzantów. I mundur koniecznie z kotwicą lub błyskawicą i w domyśle skrzydła husarii.
Wojna z rozumem, wojna z elitami, wojna z postępem. Konserwowanie tego, co jest, żeby było tak zawsze, znajomo: wódka, zakąska, kościół, schabowy. Żadnych nowinek, żadnych rowerów, żadnych warzyw. Kobieta to matka, matka to dom. Ojciec to mężczyzna, musi uderzyć. Rodzina to świętość, krew i łzy też.
Barbarzyńcy nadeszli. A my? Praca, dom, działka i pieczenie chleba oraz dobry serial na Netflixie. Nas to nie dotyczy, choć ten świat się zawęża, zawęża, zawęża. Jest coraz duszniej, coraz mocniej śmierdzi. Już niedługo przed wejściem do banku mogą zacząć sprawdzać napletki. W szpitalu każą odmawiać zdrowaśki. W restauracji zlikwidują jarskie. Zamiast hulajnóg postawią w miastach quady, na biletach do metra wydrukują kotwice. I Netflixa zastąpią Bogiemifliksem.
Nikt nie ma pomysłu co z tym zrobić. Mówimy, że tylko edukacja może pomoc, ale oni już to przewidzieli. W edukacji posadzili swoich szturmfirerów. Ubrali dzieci w mundury. Zbudowali klatki z programów i uczą o bogu przez u zwykle i honorze przez „ch". Następcy wygoleni ponad uszy niosą w rękach z opaskami polskie flagi, od których jest mi niedobrze. Które łopoczą z łoskotem w faszystowskim wietrze, w takt rytmicznych kroków i okrzyków z przepastnych gardeł: to nasz czas, nasz czas, nasz czas.
Jeśli czegoś z tym nie zrobimy, jeśli nie wstaniemy z kanap i nie okażemy odwagi sprzeciwu, to nam wejdą do zupy, pod kołdrę i na biurko. Naplują, skopią, zelżą. Będą nam obcinać symboliczne pejsy na ulicach i ciągać za chałat. Nie łudźmy się, że nie będą. Robili to wtedy, zrobią i teraz.
Jak nas wszystkich dobrych ludzi obudzić i przekonać, że nie mogą się już kłaść, spać spokojnie? Że musimy coś zrobić wszyscy razem, my, którzy jeszcze nie jesteśmy z nimi."
Autor: Andy Nie
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 15285
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1035
x 445
Podziękował: 16647 razy
Otrzymał podziękowanie: 23482 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: songo70 » sobota 20 lis 2021, 09:37

WOT powołuje grupę, która ma reagować na obrażanie żołnierzy w internecie
Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) podjął decyzję, zgodnie z którą działalność rozpoczyna grupa zadaniowa Honor. To specjalny zespół żołnierzy, którzy mają reagować na wypowiedzi obrażające ich kolegów w sieci. Zdaniem formacji, internet jest wykorzystywany do budowania nienawiści wobec służb mundurowych, w tym WOT.

Grupa „Honor” powołana przez dowódcę WOT
PSX_20211120_083644.jpg
PSX_20211120_083644.jpg (44.95 KiB) Przejrzano 2363 razy
1 x


"Węgry są po stronie Węgier!"
"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 30 lis 2021, 20:19

Hipolit Cegielski - Naukowiec i patriota
30 lis 2021

https://www.youtube.com/watch?v=ig-2jk6MeME

Z P B P

Sylwetkę Hipolita Cegielskiego przybliżył prof. Andrzej Notkowski w audycji Andrzeja Sowy "Hipolit Cegielski - przemysłowiec, uczony". (PR, 1.08.2002)
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 09 gru 2021, 17:28

Zobacz jak żyją ostatni Polacy wsi Aleksandrówka na Podolu
Data premiery: 4 gru 2021

https://www.youtube.com/watch?v=tBp0Auj3d_8

Studio Wschód

Jak żyją Polacy w Czerwonych Chatkach?
Data premiery: 8 gru 2021

https://www.youtube.com/watch?v=m-3AAdbhzbY

Studio Wschód
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 10 gru 2021, 17:26

Józef Bem. Całe swoje życie poświęcił walce o wolność
10 gru 2021

https://www.youtube.com/watch?v=1uRnhtTCTHE

Z P B P

Adiutant Józefa Bema, węgierski poeta Sándor Petőfi powiedział kiedyś: "Bemowi zawdzięczam więcej niż ojcu. Ojciec dał mi życie, a Bem honor".
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 23 gru 2021, 21:51

Najpopularniejsza polska kolęda w wykonaniu zespołu z Kresów
Premiera rozpoczęła się 10 godzin temu

https://www.youtube.com/watch?v=4QiC70i7SsM

Studio Wschód
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 24 gru 2021, 16:29

Świąteczna pomoc dla Rodaków na Kresach
Data premiery: 16 lis 2021

https://www.youtube.com/watch?v=TGwyiyaojzE&list=PLC9tr3fOnK6yZqo-u5g1585lnppgdcMyQ


Studio Wschód
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 13 sty 2022, 17:47

HoiPolonia Powrót do Polski. Piotr Szlachtowicz prywatnie. #Żyźniewska #Szlachtowicz #PoolseMedia
Data premiery: 26 lis 2021

https://www.youtube.com/watch?v=flhmwBbEzNI

Poolse Media/Polskie Media
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 19 sty 2022, 17:50

Zobacz jak żyją Polacy w Jakucji
Data premiery: 3 sty 2022

https://www.youtube.com/watch?v=X2INDuT2rJI

Studio Wschód
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 07 lut 2022, 16:00

Najbardziej dziewiczy region Rzeczypospolitej - Polesie
Data premiery: 5 lut 2022

https://www.youtube.com/watch?v=t83Ljs-c7Dk

Studio Wschód
0 xAwatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 15285
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1035
x 445
Podziękował: 16647 razy
Otrzymał podziękowanie: 23482 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: songo70 » piątek 11 lut 2022, 20:13

Ballada o Churchillu
2416 wyświetleńPremiera rozpoczęła się 2 godziny temu

https://youtu.be/5ZyE8rxvxcI
0 x


"Węgry są po stronie Węgier!"
"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 15285
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1035
x 445
Podziękował: 16647 razy
Otrzymał podziękowanie: 23482 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 09 mar 2022, 10:19

Pisowska anatomia repatriacji Polaków z Kazachstanu
Posted by Marucha w dniu 2022-03-08 (Wtorek)

W ciągu ostatnich siedmiu lat rząd potrafił repatriować po KILKUSET Polaków, w ciągu kilkunastu dni potrafiono sprowadzić MILION nachodźców. Oto podsumowanie rządów PiS-u i jego „patriotycznego” nastawienia.

Słuszną linię ma Nasza Władza!

W czym ją ma?
A we wszystkim! Wystarczy włączyć telewizor.

A skoro ma we wszystkim, to i w kwestii przyspieszenia zmiany struktury narodowościowej Polski – też.
https://marucha.wordpress.com/2022/03/0 ... more-99280
0 x


"Węgry są po stronie Węgier!"
"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 02 maja 2022, 13:43

Obrazek
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 03 maja 2022, 14:43

"Konstytucja 3 Maja 1791 roku" – film edukacyjny z serii "Ożywione obrazy"
22 kwi 2021

https://www.youtube.com/watch?v=GTy_ixII3Qw

Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum

Wielkoformatowe płótno Jana Matejki to "Konstytucja 3 Maja 1791 roku" to najsłynniejsze przedstawienie tego wyjątkowego momentu w dziejach Rzeczypospolitej, jakim był dzień zaprzysiężenia Ustawy Rządowej. Przyjrzyjmy się bliżej triumfalnemu pochodowi posłów z Zamku Królewskiego do kolegiaty św. Jana wśród wiwatujących mieszkańców Warszawy i zwróćmy uwagę na szczegóły, skrywające w sobie całą skarbnicę wiedzy na temat tego niezwykle ważnego, a zarazem jakże trudnego czasu w historii Polski.

Seria "Ożywione obrazy" towarzyszy wystawie "Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja". Więcej o wystawie:
https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedz...
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 16 cze 2022, 20:08

Film pt.: Patriotyzm. Czy to trudne?, reż. Jakub Nowicki, Wydawnictwo WAM - Studio Inigo
14 maj 2020

https://www.youtube.com/watch?v=PH1fxrICFTo

"Patriotyzm" to film edukacyjny ukazujący miłość do ojczyzny na przykładzie rodziny Rostworowskich. Poznajemy historie przodków zaangażowanych w walkę o wolność Polski i Polaków, którzy tę wolność twórczo wykorzystują, kształtując współczesne oblicze kraju nad Wisłą. Materiał uzupełniają wywiady z młodzieżą starającą się rozstrzygnąć, czy patriotyzm to "jednostronny fanatyzm", czy też "umiłowanie ojczyzny i praca dla niej". Czas: 16'55". scenariusz i reżyseria: Jakub Nowicki.

Jezuici w Melbourne

Patriotyzm kiedyś i dziś. Czy wciąż oznacza to samo?
11 lis 2021

https://www.youtube.com/watch?v=j5gNMwfVvjs

Patriotyzm, słowo regularnie powracające przy okazji obchodów Święta Niepodległości. Czym tak naprawdę jest i w jaki sposób pojęcie patriotyzmu zmieniło się w przeciągu ostatnich dziesięcioleci? Bycie uczynnym i świadomym obywatelem oraz myślenie o dobru swojej ojczyzny w ramach dobra globalnego, to tylko niektóre wyzwania, które stoją przed pojęciem nowoczesnego patriotyzmu.

Wielu Polaków kojarzy patriotyzm z poszanowaniem tradycji, miłością do ojczyzny oraz gotowością do jej obrony. Dziś o patriotyźmie mówi się dużo jednak wciąż mocno opierając się na tradycyjnej definicji tego pojęcia, tymczasem dziś Polska jest niezależnym rozwijającym się państwem, w którym miłość do ojczyzny można wyrażać w inny sposób niż poprzez obronę własnych granic. Zapytaliśmy Polaków czym jest według nich nowoczesny patriotyzm.

- To umiejętność dostosowania swojego patriotyzmu do dzisiejszych czasów, oczywiście bez takiej ekstremy jak Marsz Niepodległości narodowców, ale też bez takiej ekstremy w drugą stronę środowisk lewicowych. Trzeba wypośrodkować, być mądrym patriotą no i tyle.

- Na pewno jesteśmy obywatelami świata, jesteśmy Europejczykami, ja jestem z Gdyni, ale jestem Polakiem, także to chyba w tych wszystkich wymiarach trzeba rozpatrywać.

- Na pewno dbać o środowisko, pomagać innym, udzielać się jako obywatel - odpowiadają przechodnie.

- W przypadku takiego zwykłego, że tak powiem, codziennego patriotyzmu ważne są chyba trzy rzeczy, tzn. po pierwsze to, że właśnie patriotyzm powinien być takim uczuciem pozytywnym, integrującym społeczność, a jednocześnie takim, który nas nie kieruje przeciwko komuś. Tzn. patriota to jest ktoś kto oczywiście dba o własne państwo, dba o społeczeństwo, dba o własne też otoczenie, bo przecież tak naprawdę to też się składa na nasze małe ojczyzny, ale jednocześnie nie czyni tego w kontrze do kogoś innego. Natomiast oczywiście można też później szukać jakiś takich już działań bardzo konkretnych, np. przestrzeganie prawa, płacenie podatków, uczestnictwo w wyborach, np. różnego rodzaju działania w ramach społeczeństwa obywatelskiego zmierzające do pomocy innym ludziom - mówi prof. Robert Alberski, politolog, Uniwersytet Wrocławski.

Mimo upływu czasu Polacy wciąż są podzieleni w rozumieniu czym jest dla nich patriotyzm, w ostatnich latach pojęcie to zostało mocno przywłaszczone przez prawą stronę sceny politycznej. Stąd pojawia się pytanie, gdzie przebiega granica między patriotyzmem a nacjonalizmem?

- Rzeczywiście coraz częściej patriotyzm kojarzy się z takim ujęciem narodowo-katolickim, a przecież patriotyzm wyrażają również ci obywatele, którzy protestują i walczą o prawa kobiet, prawa mniejszości, to przecież też obywatele Polski, którzy wyrażają swoje poglądy. Także rzeczywiście trochę ten obraz został ograniczony do prawej strony sceny politycznej, natomiast to przecież nie jest jedyna forma patriotyzmu, coraz większa liczba Polek i Polaków angażuje się chociażby w kwestie dotyczące ekologii, dbania o środowisko, często angażujemy się również w zbiórki charytatywne - mówi prof. Patrycja Matusz, politolog, Uniwersytet Wrocławski

- To jest pojęcie, które w ostatnich latach trochę zmieniło swoje znaczenie, niestety stało się jednym z takich pojęć, które służy w gruncie rzeczy nie tyle łączeniu, co podziałowi. Dlatego że to pojęcie patriotyzmu zostało wbudowane w ten taki fundamentalny spór polityczny, który się w Polsce toczy między siłami rządzącymi, a opozycją, które najogólniej rzecz biorąc zarzucają sobie nawzajem właśnie ten brak patriotyzmu, a więc w tym sensie z punktu widzenia zwolenników władzy patriotą jest ten który tę władze wspiera, a nie-patriotą ten, który się jej przeciwstawia. Kiedy patrzy na to opozycja to jest zupełnie na odwrót, czyli jak gdyby w pewnym sensie sobie strony tego uznania odmawiają - dodaje prof. Robert Alberski.

Zmiany klimatyczne, pandemia koronawirusa czy kryzys migracyjny, to tylko niektóre problemy, które już dziś dotykają zarówno Polskę jak i cały świat. To czas w którym trzeba myśleć o naszym kraju jako o elemencie układanki globalnej, której jesteśmy nierozłączną częścią.

Telewizja Echo24
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 29 cze 2022, 18:42

Idą leśni - (Song of Polish Partisans)
11 gru 2021 ●▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩POLISH۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬●…

https://www.youtube.com/watch?v=l2LXLrs9074

Polish Eagle
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 02 lip 2022, 19:39

Hymn Sybiraków - (Anthem of Poles from Siberia)
17 lis 2017 ●▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩POLISH۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬●…

https://www.youtube.com/watch?v=pNS63CVU-QQ

Polish Eagle

Komentarze:

Moja babcia mając 8lat wraz ze swoją rodziną zostala zesłana na Syberię. Żyje do dnia dzisiejszego, a jak opowiada mi o tym, co ich tam spotykało, to płaczę razem z nią. Straszne to było 😪 Warto przekazywać tą historię młodszym pokoleniom, aby nie zaniknęła ! Chwała wszystkim, którzy polegli walcząc o nasz kraj! 😪

Moi dziadkowie zginęli już po drodze. babcia jest pochowana w Kirgistanie, a dziadek gdzieś w lesie, bo zastrzelili go, gdy chciał przynieść wodę dla babci.

Bij bolszewika! | Historia Polski | Polska pieśń
20 maj 2022

https://www.youtube.com/watch?v=Q_78H3HNJB0

Michelle Lawenda
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 01 sie 2022, 16:14

78. rocznica Powstania Warszawskiego. Cześć i chwała bohaterom
1 sie 2022
Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces podporządkowywania i sowietyzacji Polski.
https://www.youtube.com/watch?v=KUZMaJqkPUM

TVP Info

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
30 lip 2022

https://www.youtube.com/watch?v=u3dThcm7pMU

Radio Maryja
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 01 sie 2022, 16:57

PILNE! GODZINA "W" i MARSZ POWSTANIA WARSZAWSKIEGO 2022 [OFICJALNA TRANSMISJA]
Transmisja zaczęła się 13 minut temu PAMIĘTAJMY O BOHATERACH! Zbiórka na Marsz Powstania Warszawskiego

https://www.youtube.com/watch?v=icb31W9YAlg

Media Narodowe
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 15 sie 2022, 18:28

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Cud nad Wisłą? To się wydarzyło w 1920. Żeby dzisiaj było co świętować, 102 lata temu polscy żołnierze musieli zatrzymać Bolszewików na przedpolach Warszawy.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 29 sie 2022, 17:55

„Polacy bili bolszewików, by Europa nie musiała doświadczać totalitarnego, barbarzyńskiego systemu”
28 sie 2022

https://www.youtube.com/watch?v=fyHtbGZ83Q4

Szef IPN dr Karol Nawrocki podczas uroczystości odsłonięcia Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej 🇵🇱

TVP Info
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 21480
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 29
x 983
Podziękował: 34325 razy
Otrzymał podziękowanie: 27314 razy

Re: PATRIOTYZM

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 31 sie 2022, 22:41

Premier Morawiecki: Dzisiejszą wolność i suwerenność zawdzięczamy wielkiej odwadze sprzed 42 lat
31 sie 2022

https://www.youtube.com/watch?v=nBBk5jkhE44

TVP Info

Andrzej Duda: To, że dziś możemy demonstrować swoje poglądy to wielkie zwycięstwo
30 sie 2022

https://www.youtube.com/watch?v=WnNfphx-E9o

TVP Info
0 xODPOWIEDZ