Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Prawa autorskie, patenty - żądania

pure
Posty: 51
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 13:52
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy

Prawa autorskie, patenty - żądania

Nieprzeczytany post autor: pure » sobota 31 sty 2015, 21:48

Arcyciekawe
bialczynski... kopiuj->wklej
ciekaw jestem prawdziwego źródła tłumaczenia
0 x



Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Re: Prawa autorskie, patenty

Nieprzeczytany post autor: abcd » sobota 31 sty 2015, 23:07

pure pisze:Arcyciekawe
bialczynski... kopiuj->wklej
ciekaw jestem prawdziwego źródła tłumaczenia

Tu chyba nie musisz szukac tłumaczeń, wszak wszystko co kwaszone jest naszego rodowodu więc z pierwszej ręki.
cały "zachód" brzydzi się kiszonkami.
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Re:Prawa autorskie, patenty

Nieprzeczytany post autor: abcd » piątek 06 mar 2015, 21:20

pure pisze:Arcyciekawe
bialczynski... kopiuj->wklej
ciekaw jestem prawdziwego źródła tłumaczenia
Czuję w tej wypowiedzi zgorzknienie, a nawet szczyptę ironii (nie wiem z czego wynikające ale intuicyjnie mogę się domyślać) więc poza powyższą odpowiedzią ( http://cheops4.org.pl/viewtopic.php?f=16&t=1295#p32161 ) dodam, iż niezmiernie żałuję, że nasze pokolenie (mam 55 jesionek) już drastycznie odchodzi od robienia tych kiszonek, a ograniczają się do kupna ... nie zawsze wiadomo czego.
jednak moja mama wciąż je czyni i za każdym razem gdy odwiedzam rodziców, to na odchodne otrzymuję całą masę takich frykasów i - to nie tylko moje zdanie ale każdego, kto je miał przyjemność próbowania - śmiem twierdzić, że nic lepszego i zdrowszego nie kupisz.
Chyba, że od prywatnej osoby, która takie praktyki wciąż uskutecznia.

Jeśli ironia twoja wynika z powodu wklejania przeze mnie takich artykułów, to śpieszę wyjaśnić, ze sam nigdy podobnych wyrobów nie czyniłem, a nauczon doświadczeniem wyrobów pochodzących ze wskazanego już źródła znam ich zalety i chwała panu Białczyńskiemu, że podjął się rozpowszechnienia tego tematu, co za nim sam czynię, kopiując jego artykuły sam nie mając żadnej praktyki, co siłą rzeczy ogranicza się/mnie do takiej praktyki.
Być może na emeryturze podejmę się kultywowania produkcji kiszonek i wówczas z własnego doświadczenia opisze co i jak, moze nawet ulepsze niektóre przepisy. :lol:
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

pure
Posty: 51
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 13:52
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy

Re: Prawa autorskie, patenty

Nieprzeczytany post autor: pure » wtorek 10 mar 2015, 07:02

abcd pisze:
pure pisze:Arcyciekawe
bialczynski... kopiuj->wklej
ciekaw jestem prawdziwego źródła tłumaczenia

Czuję w tej wypowiedzi zgorzknienie, a nawet szczyptę ironii :

Bzdura
Wychodzi na to że intuicja Cię myli. Ja natomiast twoją kolejną polemikę odbieram jako bezpodstawny atak i nie zagłębiam się z czego on wynika.
Wydaje mi się ( być może tylko wydaje) że to forum nie służy wydawaniu subiektywnych opini o innych użytkownikach, i tworzeniu bezpodstawnych sądów.
Białczyński...no cóż - podtrzymuję KOPIUJ>WKLEJ
Nie buduje się swojego wizerunku bazując na cudzej własności intelektualnej. Ktoś zadał sobie wiele trudu i wypada przynajmniej o tym stosownie wspomnieć.
0 x



baba
x 129

Re:Prawa autorskie, patenty

Nieprzeczytany post autor: baba » wtorek 10 mar 2015, 07:30

A czyj konkretnie trud masz na myśli Pure?
Tych którzy wymyślili te przepisy? Oni już zaginęli w "mrokach" historii.
Tych którzy je wygrzebują z zapomnienia i upowszechniają? Chyba sami by nie chcieli żeby im przypisywać autorstwo.
Po tzw latach dobra kulturowe stają się wspólną własnością, którą życzliwi sobie ludzie się ze sobą wzajemnie dzielą.
Nigdy nie było u nas w powszechnym stosowaniu tej zachodniej tradycji patentowania wszystkiego i zawłaszczania dla swojej wyłącznie "elitarnej" korzyści.
0 x



pure
Posty: 51
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 13:52
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy

Re:Prawa autorskie, patenty

Nieprzeczytany post autor: pure » wtorek 10 mar 2015, 12:05

@baba -autora cytowanego tekstu-to przecież jasno wynika z powyższego.
@FL -kiszona to chyba poprawna forma, w odróżnieniu od kwaszona.
0 x



baba
x 129

Re: Prawa autorskie, patenty

Nieprzeczytany post autor: baba » wtorek 10 mar 2015, 12:48

Pure
© by Czesław Białczyński

Rozumiem, że jesteś pod wrażeniem pracy pana Białczyńskiego i bronisz jego osobistych, zasłużonych praw do naszej wdzięczności za poniesiony przez niego trud?
Ewentualnie możesz go jeszcze zapytać jaką czcionką należy jego nazwisko jeszcze bardziej wytłuścić (oprócz podawania w odnośniku w linku), sama ciekawa jestem co Ci odpowie.

Sorek wszystkich ale zaczynam mieć dość tego naszego polskiego piekiełka. Boszebroń próbować cokolwiek pożytecznego robić, bo a nuż widelec jakiś "błąd ogromny" się popełni i znajdą się "sprawiedliwi", którzy życzliwie ściągną na glebę. :roll:
0 x



pure
Posty: 51
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 13:52
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy

Re: Prawa autorskie, patenty

Nieprzeczytany post autor: pure » wtorek 10 mar 2015, 21:36

baba pisze:Pure
© by Czesław Białczyński

Rozumiem, że jesteś pod wrażeniem pracy pana Białczyńskiego i bronisz jego osobistych, zasłużonych praw do naszej wdzięczności za poniesiony przez niego trud?
Ewentualnie możesz go jeszcze zapytać jaką czcionką należy jego nazwisko jeszcze bardziej wytłuścić (oprócz podawania w odnośniku w linku), sama ciekawa jestem co Ci odpowie.

Sorek wszystkich ale zaczynam mieć dość tego naszego polskiego piekiełka. Boszebroń próbować cokolwiek pożytecznego robić, bo a nuż widelec jakiś "błąd ogromny" się popełni i znajdą się "sprawiedliwi", którzy życzliwie ściągną na glebę. :roll:

No raczej nie rozumiesz, a właściwie dokładnie odwrotnie.
Nie mam zamiaru Ci tego tłumaczyć, zastanów się zanim znów napiszesz dokładnie nie na temat.
Przy okazji pomyliłaś strony i przez nieuwagę jesteś w "opozycji" do abcd
i na litość boską... nie piszcie co myślę i uważam bo tego nie wiecie.
Obiecałem sobie że nie dam się wciągnąć w tego typu "dywagacje" więc kończę.. suma sumarum na temat:
buraki
sol
woda
i kilka ząbków czosnku

dwa, trzy dni i gotowe.
Smacznego
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re:Prawa autorskie, patenty

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 11 mar 2015, 10:24

@pure, @baba dyskutujecie sobie tutaj o czymś, co nazwano prawem autorskim i jest prawie równoznaczne z patentowaniem - co absolutnie nie powinno mieć miejsca w dziedzinach życie, zdrowie i jedzenie, a w/m mnie we wszystkich pozostałych też.
Ja nazwałbym to "wymysłem szatana", który ma na celu blokadę przepływu wiedzy / informacji, a tak w wielkim skrócie, jest opodatkowaniem ... naszej wolnej woli.
Wymyślono to przecież całkiem niedawno w tak zwanym "cywilizowanym" świecie, który po mojemu z rzeczywistą cywilizacją ma tyle wspólnego, że jest jej odwrotnością, powiedziałbym mocniej dehumanizacją ludzkości.
Co to spowodowało każdy widzi - podziały i rozwarstwienia ekonomiczne i społeczne nie tylko w kraju pomysłodawców, ale dosłownie w całym świecie.
Więc jestem przeciwny stosowaniu tych praw i praktyk, historia wykazuje, że we wspólnotach w których nie stosowano tych blokad rozwój był o wiele szybszy i bardziej równomierny z korzyścią dla wszystkich, a nie tylko bogacenia się jednostek i całej czapy z nimi związanej.
I tu absolutnie przyklaskuję @baba i p. Białczyńskiemu, że zebrał te "ludowe" przepisy w jednym miejscu - nawet techniką kopiuj-wklej - mam szacunek dla tych którzy potrafią zmniejszyć nakłady na wykonanie konkretnej pracy. Nawet jeżeli był to kompleksowy cytat czyjegoś, zapewne nie zastrzeżonego opracowania, to i tak chwała mu za publikowanie tego w dość poczytnym miejscu. Kropka.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

pure
Posty: 51
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 13:52
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy

Re: Prawa autorskie, patenty

Nieprzeczytany post autor: pure » środa 11 mar 2015, 15:13

pod warunkiem że nie przypisuje się tych treści sobie, to się nazywa kradzież intelektualna, tudzież plagiat.

Proszę o usunięcie mojego konta.
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: Prawa autorskie, patenty

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 11 mar 2015, 17:12

Czyli jak rozumiem twoje "opracowanie" zostało skopiowane przez p. Białczyńskiego wspomnianą wyżej techniką bez podania źródła, czego tzw. przyzwoitość wymaga.
Nie stwierdzę, że jest mi przykro, choć twój wkład pracy winien być uhonorowany podaniem źródła.
Dla mnie, jak się już orientujesz owe prawa "autorskie" są przeżytkiem minionej epoki i mam nadzieję, że już niezbyt długo będą w użytku.
Nie mam nic przeciwko temu, żeby autorzy i wykonujący jakąś pracę byli za to wynagradzani - powinni być.
Jednak system tych patentów i praw autorskich dziś jest poważnie chory, pazerność nadbudowy przekracza wszelkie logiczne granice - i jak wspomniałem jest doskonałą blokadą przepływu wiedzy, a nawet jedynie informacji. Na dłuższą metę to nie może istnieć.

Jeśli chcesz zlikwidować swoje konto na Forum, zwróć się do administratora, najlepiej chyba przez PW.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

baba
x 129

Re: Prawa autorskie, patenty

Nieprzeczytany post autor: baba » środa 11 mar 2015, 19:31

Nie tylko historia wskazuje na to, że wspólnoty, które dzieliły się wiedzą i innymi owocami dużo szybciej się rozwijają. Od dawna już i tą funkcję "szatan" sobie zawłaszczył. Tworzy się zespoły (bo współpraca jest efektywniejsze niż rywalizacja) i zapędza się te zespoły do rywalizacji pomiędzy sobą. :roll:
Tak zwanych zwykłych ludzi pasie się kompleksami bo to dobra pożywka do hodowli rywalizacji (jestem lepszy od innych).
Albo "elity" z pozornie większym dostępem do jakiejś wiedzy, co też jest zwyczajnym podcinaniem gałęzi, na której ta "elita" siedzi, bo każdego rodzaju zamknięcie, powoduje brak dopływu nowej energii i świeżych pomysłów. A stagnacja w naszym świecie jest równoznaczna z obumieraniem. To właściwie należy się cieszyć, że się tak się od nas oddzielili ci tam jacyś co się uważają za "władców" świata. Miło będzie posłuchać huku, kiedy będą spadać ze swoich wyimaginowanych chmurek. :mrgreen:

Przepraszam za te wszystkie offy, mam kiepski dzień i dużo mi się przetacza. Nie pogniewam się za wrzucenie do worka. :D
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: Prawa autorskie, patenty

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 11 mar 2015, 19:38

To już daleko odjechało od tematu, chyba wydzielę jako osobny temat, chociaż niewiele tu jest do dyskutowania bo ci "na chmurkach" już wszystko ustalili i podzielili.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

pure
Posty: 51
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 13:52
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy

Re:Prawa autorskie, patenty

Nieprzeczytany post autor: pure » czwartek 12 mar 2015, 08:33

Twoje podejście do tematu Blue, jest co najmniej niedorzeczne. Ceniłem cię za twoje wcześniejsze wypowiedzi w których niejako cytowałeś wiedze pochodzącą z książek które jak to ująłeś w minionej epoce były ogólnodostępne. Oczywiście nikomu nie przyjdzie chyba do głowy konieczność wskazywania źródła, chociaż argumenty nie podparte doświadczeniem np. zawodowym wymagałby tego ( dla podkreślenia wiarygodności). Nie wiem czy to wina jakiś zaszłości czy też trauma z wcześniejszych czasów, jednak taki stosunek do tematu nie przystoi moderatorowi, bowiem powtórzę - nie buduje się własnego wizerunku na cudzej własności intelektualnej;( to nie do ciebie). Dziwi i oburza rozpowszechnianie takiego poglądu. Wśród przyzwoitych ludzi takie zachowanie uchodzi za nieetyczne.
Zostawmy kwestię roszczeń finansowych na boku bo nie o nie chodzi.
BTW: wyobraź sobie że ktoś zbierze wszystko co napisałeś ( w całości lub obszernych fragmentach), poskleja i ubarwione wizualnie wstawi na swoim blogu. Kolejne udostępnienia sprawią że będzie on spostrzegany jako autor. Jest to zachowanie nieuczciwe bowiem wprowadzenie w błąd czytelnika było od początku założone.
Jeszcze gorzej jeśli osoba ta przysłania się szczytnym celem i sygnuje całość swoim nazwiskiem. Hipokryzja
Inną sprawą jest że ci "oszczędni w nakładzie pracy" są po prostu przekazowo analfabetyczni.
Kolejnym pokrewnym tematem są wszelkie "filmiki", ale to może kiedy indziej - jeśli zdążę, bowiem podtrzymuję: nie zamierzam uczestniczyć w udostępniania materiałów bez zgody autora co ma miejsce na Forum. To autor publikacji decyduje do kogo i w jakim zakresie materiał jest adresowany i w jakiej formie i zakresie może być rozpowszechniany.
Robi to poprzez wyrażenie lub nie, swojej woli umieszczając w konkretnej lokalizacji. Należy to uszanować lub przysiąść fałdów i poskrobać samemu.
Wszyscy kreujemy rzeczywistość a ona kreuje nas, podziały są naszą zasługą. To wygodne zrzucać winę na "system".
0 x



Fair Lady
Posty: 1526
Rejestracja: czwartek 25 kwie 2013, 10:12
x 1
x 14
Podziękował: 576 razy
Otrzymał podziękowanie: 952 razy

Re: Prawa autorskie, patenty

Nieprzeczytany post autor: Fair Lady » czwartek 12 mar 2015, 08:45

pure -

Nie odchodz! Masz wiele do powiedzenia, do przekazania innym, pisz prosze.
0 x



baba
x 129

Re: Prawa autorskie, patenty

Nieprzeczytany post autor: baba » czwartek 12 mar 2015, 14:46

Trochę mi ciężko to sformułować bo dzisiaj akurat wszelkie spory mnie mało interesują. Ale czegoś nie rozumiem Pure.

Wskoczyłeś w temat z pretensjami do ABCD. Że kradnie czyjąś pracę. Teraz ogólnikami jakimiś i domysłami okazuje się, że to Białczyński "ukradł". W domyśle Twoje opracowanie. Więc skąd pretensje do ABCD, który jak sądzę, nic o tym nie wiedział i postępując zgodnie z zasadami podał źródło, z którego wziął tekst? Powiedz wyraźnie, że to Twoje opracowanie (jeśli tak jest) i skieruj swoje zastrzeżenia do Białczyńskiego po prostu. Problemy należy rozwiązywać u źródła, tam gdzie powstały.

Bo tak jak piszesz, samymi ogólnikami, odnośnie "nieetycznych zachowań" to ja osobiście mam wątpliwości, czy nie załatwiasz "na boku" jakiejś swojej dawnej sprawy (krzywdy), która z tą akurat nie ma nic wspólnego, tylko Ci się skojarzyła. Jeśli tak było to nic, co tutaj, czy gdziekolwiek indziej "wywalczysz", Cię nie usatysfakcjonuje. Będziesz wojował z całym światem "dla zasady", będziesz głuchy na wszelkie argumenty, nawet sensowne, a tzw brak satysfakcji będzie tą głuchotę tylko nasilał.

Sorek, że się tak wymądrzam, to z doświadczeń życiowych starej baby. Można powiedzieć że "autorskie", chociaż po prawdzie, też zebrane z doświadczeń nie tylko swoich, ale i wielu zapomnianych już bezimiennych, którym ogólnie jestem po prostu wdzięczna. Takim rodzajem wdzięczności, która owocuje zrozumieniem i sympatią do innych. 8-)
0 x



Awatar użytkownika
belfanior
Posty: 392
Rejestracja: niedziela 28 wrz 2014, 19:58
x 11
x 24
Podziękował: 1358 razy
Otrzymał podziękowanie: 886 razy

Re:Prawa autorskie, patenty

Nieprzeczytany post autor: belfanior » czwartek 12 mar 2015, 14:54

Przepraszam ze sie wtrace...ale...Co sie z Wami,Kochani dzieje???
Przejscie zimowo -wiosenne??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
0 x



Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7741
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1419
x 406
Podziękował: 14175 razy
Otrzymał podziękowanie: 13801 razy

Re: Prawa autorskie, patenty

Nieprzeczytany post autor: chanell » czwartek 12 mar 2015, 20:14

belfanior pisze:Przepraszam ze sie wtrace...ale...Co sie z Wami,Kochani dzieje???
Przejscie zimowo -wiosenne??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


pewnie to męsko - damska menopauza :lol:
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: Prawa autorskie, patenty

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » czwartek 12 mar 2015, 20:20

Widzisz @pure, nie przedstawiłeś nam prawdziwej informacji, właściwie nie przedstawiłeś żadnej informacji i masz pretensje co do naszego, a przynajmniej mojego w tym przypadku stanowiska.
I robisz sam dokładnie to, o co miałeś pretensje do @abcd :
pure pisze: abcd pisze:

pure pisze:Arcyciekawe
bialczynski... kopiuj->wklej
ciekaw jestem prawdziwego źródła tłumaczenia


Czuję w tej wypowiedzi zgorzknienie, a nawet szczyptę ironii :


Bzdura
Wychodzi na to że intuicja Cię myli. Ja natomiast twoją kolejną polemikę odbieram jako bezpodstawny atak i nie zagłębiam się z czego on wynika.

Nie przedstawiłeś nam tutaj nic, co moglibyśmy sami ocenić, a podsumowałeś nas za to o czym nie wiedzieliśmy. Mniejsza o to, jeśli musisz, ale sytuacja powinna być jasna od początku, bo jak do tej pory to jeszcze nadal jest tylko moim domysłem, że jesteś autorem tego opracowania skopiowanego przez @abcd od Białczyńskiego.
Potwierdź, daj link, albo inne namiary jeśli opracowanie było wydane drukiem albo zaprzecz.

Co do praw autorskich i patentów, patrz wyżej, nie będę się powtarzał - to jeden z najbardziej potężnych mechanizmów "możnych" tego świata - nie tylko w utrzymaniu status quo, ale powiększaniu swoich majątków kosztem innych.
Niestety nie znam podstawy rozpoczęcia tej dyskusji, tzn. nie wiem czy w twojej domyślnej domyślnej publikacji było zastrzeżenie co do autorstwa i kopiowania (co moim zdaniem i tak byłoby bez sensu, no ale...). Nawet jeśli było, to musisz wiedzieć, że tekst po opublikowaniu staje się wartością publiczną i praktycznie to działa w ten sposób, że tylko ty jako autor możesz go sprzedawać za pieniądze, a inni już nie. Nie mówimy tutaj o utworach, tylko opracowaniach, składankach, listach przebojów itd. do czego to opracowanie moim zdaniem się zalicza. Było już w świecie wiele procesów o kopiowanie, powielanie, czy ponowne publikowanie, większość w USA i autorzy takich publikacji zawsze przegrywali.
Podajesz mój przykład, że powinienem podawać źródła, ponowne znalezienie źródła, jeśli się udaje trwa o wiele dłużej niż sam przepis. Na dysku mam kilkaset tysięcy ogólnie dostępnych, opublikowanych zapisów na tematy zdrowotne, szukam tylko jeśli nie pamiętam przepisu, procedury, nie wszystko pamiętam - nie jestem komputerem, tylko mam komputer.
Dla mnie wiedza jest żywa i potrzebna, tylko jeśli jest jej przepływ, tzn. jest użyteczna, ja za swoje i nie swoje "przepisy" honorarium nie pobieram, wiedza "przyszła" (oczywiście z moją pracą i czasem) i "wychodzi" w razie potrzeby.
Nie buduję "swojego wizerunku" (znowu twoja ocena) na bazie czyjejś własności intelektualnej, bo w tych przepisach, które publikuję, a czasami sam sprawdzam doświadczalnie, nikt nic nie zastrzegał, więc opublikowane są własnością publiczną.
Gdyby ktoś zrobił to o czym piszesz z (pseudo) "moimi" przepisami - autentycznie ucieszyłbym się - bo sam tego zrobić nie mogę - nie wyrabiam czasowo - a swoją drogą publikowanie "na wszelki wypadek" nie daje takiego efektu jak publikowanie na zapytanie, czy potrzebę. Ale byłbym mu wdzięczny za propagowanie tej wiedzy, tym bardziej, że nie jest ona podstawą mojego utrzymania.
Czytelnik w tym przypadku nie jest wprowadzony w błąd - bo podstawą - jest przepis, a on jeśli skopiowany, jest dokładny. Dla czytelnika ważny jest podmiot, nie otoczka.
Autor publikacji decyduje, jeśli zrobi wyraźne zastrzeżenia, co do sposobu jej udostępniania. Kropka.
A i tak to nie dotyczy wszystkiego, co jest publikowane.
Owszem jeżeli moje domniemania są słuszne, bo dowodów nadal nie mam, to p. Białczyński zachował się nie ładnie nie podając źródła, jeśli zastrzeżeń nie było. Jeśli były to zachował się nie etycznie.

Różnimy się w poglądach na prawo autorskie, które ja uważam w obecnej postaci za anachronizm i jak wspomniałem narzędzie systemu. Ty jesteś jego zwolennikiem, mam nadzieję, że tylko ze względu na te okoliczności, ale każdy z nas jest inny i ma prawo do swojej opinii.
Jednak nie dałeś nam szans, nie publikując odnośników do źródła opracowania, co uważam za zagrywkę nie fair.

Niestety nie my kreujemy system, choć w nim uczestniczymy, jeśli nie wierzysz spróbuj go zmienić.
O matrixie jest inny temat, albo kilka.

Jeśli jako (domniemany) autor nie wyrażasz zgody na opublikowanie tych przepisów tutaj na forum
to zgłoś to formalnie. Z przykrością, ale usuniemy, prawnie nie mamy wyboru.
Możemy też edytować te posty i wstawić tam prawidłowe odnośniki usuwając nazwisko Białczyńskiego.

Decyzja należy do ciebie.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Re: Prawa autorskie, patenty

Nieprzeczytany post autor: abcd » piątek 17 lip 2015, 18:40

Magdalena Miernik pisze:10 najczęstszych wymówek wszystkich tych, którzy łamią prawo autorskie w sieci
12 listopada 2014

Obrazek

Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy? Że w gąszczu internetowych informacji, linków i lajków nikt nie zauważy? Bo przecież – kto jak kto – Ty pozostaniesz anonimowy? Poznaj 10 najczęstszych wymówek wszystkich tych, którzy łamią prawo autorskie w sieci (i sprawdź, którymi sam się zasłaniasz
).

1. „Przecież nie ma zastrzeżenia „copyright” lub znaku wodnego na zdjęciu.”


Prawo autorskie chroni własność intelektualną człowieka niezależnie od tego, czy do utworu zostanie dodany dopisek „wszystkie prawa zastrzeżone”, znak „R” czy charakterystyczne „C” w kółeczku. Zdjęcie bez znaku wodnego również może być przedmiotem prawa autorskiego. Znak wodny (lub jego brak) nie decyduje o tym, czy dana fotografia jest (lub nie) chroniona przez prawo. Więcej o ochronie prawnej zdjęć przeczytasz tutaj i tutaj.

2. „Zdjęcie znalazłem w wynikach wyszukiwania Google, a więc musi być to
zdjęcie wolnego dostępu.”


Nic bardziej mylnego. Google Images nie jest bankiem zdjęć wolnego dostępu. Google nie jest właścicielem żadnego ze zdjęć, które pokazał Ci w wynikach wyszukiwania. Zadaniem Google jest jedynie wyszukać dla Ciebie określone obrazy zgodnie z Twoim zapytaniem. Prawa autorskie do zdjęć, które widzisz w wynikach wyszukiwarki Google należą do ich autorów lub firm, którym autorzy odsprzedali swoje prawa autorskie.

3. „To zdjęcie nie było oryginalne ani wyjątkowo twórcze
nie było nawet ładne!”


Wpadłeś kiedyś na oryginalny pomysł sfotografowania swoim telefonem poplamionej kartki papieru na kuchennym stole? I zapewne byłeś bardzo dumny ze swojego „dzieła”? To wyobraź sobie, że tego typu fotografia jest chroniona przez prawo autorskie dokładnie w takim samym stopniu jak przepiękne zdjęcie wykonane przez Annie Leibovitz profesjonalnym aparatem za – powiedzmy – 600 tys. zł.

4. „Skoro jestem na tym zdjęciu to znaczy, że mogę je swobodnie wykorzystywać.”

Przyznaję, ta wymówka brzmi całkiem logicznie. Niestety, prawo autorskie tak nie funkcjonuje. Z prawnego punktu widzenia to fotograf (autor zdjęcia) posiada prawa autorskie do zdjęcia, które zrobiło. Nie osoba, która została na tym zdjęciu uwieczniona. Pamiętasz dyskusję o to, komu przysługują prawa autorskie do „najsłynniejszego selfie świata” (wykonanego na rozdaniu Oskarów w marcu br.)? Długo dyskutowano o tym, czy prawa autorskie do zdjęcia należą do Ellen DeGeneres – właścicielki telefonu, którym wykonano zdjęcie oraz osoby, która wrzuciła słynne selfie do sieci. Ellen, pomimo tego, że sama – obok Julie Roberts, Brada Pitta czy Jennifer Lawrence – została uwieczniona na zdjęciu, nie jest jego właścicielką. Prawa autorskie do „najsłynniejszego selfie na świecie” należą do Bradley’a Cooper’a, który wykonał fotografię. Jeśli więc chcesz użyć fotografii, na której zostałeś uwieczniony, najpierw zapytaj o zgodę osobę, która ją wykonała.

5. „To zdjęcie nie będzie wykorzystywane do celów komercyjnych! wrzucę go tylko na mój blog, prywatną stronę internetową, moje konto na Facebooku”

To, czy korzystasz ze zdjęcia znalezionego w sieci do celów komercyjnych, czy też do celów prywatnych, nie zmienia faktu, że dokonując tego bez zgody autora, naruszasz jego prawa autorskie.

6. „Zdjęcie znajduje się w sieci, a więc można z niego swobodnie korzystać.”

To, że skopiowanie zdjęcia znalezionego w sieci na twardy dysk Twojego komputera trwa zaledwie ułamek sekundy wcale nie oznacza, że zdjęcie to nie ma swojego autora ani że nie jest chronione przez prawo autorskie. Zdjęcie wrzucone do sieci nie przechodzi automatycznie do domeny publicznej. Zgodnie z polskimi przepisami prawa autorskiego, do domeny publicznej zdjęcie trafia – co do zasady – dopiero 70 lat po śmierci jego twórcy (o czym więcej przeczytasz tutaj).

7. „Tę grafikę znalazłem na Facebooku, a wszystko co jest na Facebooku znajduje się w domenie publicznej”

Wbrew powszechnemu przekonaniu większości użytkowników Facebooka, autor grafiki (lub zdjęcia), który wrzuca swoje dzieło na swój prywatny profil lub firmowy fanpage nie traci do niego praw autorskich. Zgodnie z treścią regulaminu Facebooka, autor grafiki (zdjęcia) udziela serwisowi jedynie określonej licencji. Prawa autorskie pozostają własnością grafika (fotografa). Możesz podzielić się ciekawą grafiką lub zdjęciem znalezionym na Facebooku, ale tylko wykorzystując opcję „udostępnij”. Zapisanie grafiki u siebie na dysku, a następnie wrzucenie jej na swojego wall’a (bez odpowiedniego oznaczenia) będzie – co do zasady -naruszeniem praw autorskich.

8. „Na zdjęciu było logo/nazwa/znak wodny fotografa
skoro autor zdjęcia sam je tam zamieścił to znaczy, że zależy mu na reklamie swojej twórczości
zatem udostępniając je dalej przyczyniam się do tego, że promuję jego twórczość, prawda?”


Nie. Z całą pewnością nie.

9. „Przecież podpisałem imię/nazwisko/pseudonim autora fotografii, zanim umieściłem zdjęcie na mojej stronie www!”

Owszem, prawo autorskie przewiduje możliwość wykorzystania zdjęcia osoby trzeciej w konkretnie określonych przypadkach, ale przypadki te powinny być traktowane jako wyjątki od ogólnej zasady wymogu uzyskania zgody autora na wykorzystywanie jego twórczości. Wspomniane wyżej wyjątki to prawo cytatu oraz dozwolony użytek, o których przeczytasz na Lookreatywni.pl tutaj oraz tutaj. Niezależnie od tego, czy masz zgodę autora zdjęcia czy korzystasz z jednego z wyjątków prawa autorskiego – zawsze oznacz zdjęcie imieniem i nazwiskiem jego autora.

10. „Przecież tysiące ludzi łamie prawo w sieci!”

No i co z tego? Jeśli zobaczysz w parku nieprzypięty łańcuchem rower to znaczy, że masz go ukraść, bo tak właśnie postąpiłaby cała masa ludzi na świecie? Nie. Wykorzystując zdjęcia osób trzecich bez pozwolenia – co do zasady – naruszasz ich prawa autorskie. Łamiesz prawo. Dowiedz się czym jest dozwolony użytek, prawo cytatu oraz licencje Creative Commons i poznaj te wszystkie instytucje prawa autorskiego, dzięki którym możesz korzystać z cudzej twórczości legalnie.

***

Fot.: zdjęcie autorstwa gpointstudio pochodzi z banku zdjęć Fotolia
http://lookreatywni.pl/kategorie/komuni ... e-w-sieci/
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Prawa autorskie - żądania.

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 28 mar 2018, 09:52

Zakładam ten temat ponieważ otrzymaliśmy kolejne żądanie usunięcia czegoś tam.
O ile poprzednie dwa były w pełni uzasadnione, to ostatnie moim zdaniem jest kuriozalne, ale to już w ewentualnej dyskusji, która zapewne nastąpi, bo po to jest ten temat zakładany.
Więc proszę o Wasze opinie lub obce, jeśli chcecie kogoś cytować.
Wprawdzie mamy pokrewny temat, ale wydaje mi się, że lepiej jest wyodrębnić żądania z powyższego tytułu.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: Prawa autorskie - żądania.

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 28 mar 2018, 09:57

Więc to jest treść żądania, jakie otrzymaliśmy.

Witaj Administrator,

Ta wiadomość została wysłana ze strony kontaktowej zespołu
administracyjnego witryny „Niezależne Forum - Cheops”.

Ta wiadomość została wysłana przez Gościa, który poprosił o następujące
informacje kontaktowe:
Nazwa użytkownika: Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp.z o.o
Adres e-mail: kontakt@pocztazdrowia.pl
Adres IP: 109.231.60.190


Treść wiadomości
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Dzień dobry,
Jako Zarząd uprawniony do reprezentacji Niezależne Wydawnictwo Informacyjne
Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciela serwisu i marki
pocztazdrowia.pl, wydawcy m.in. Naturalnie Zdrowym Być, Dossier Naturalnych
Terapii oraz Zdrowie, Witalność i Długowieczność na podstawie ustawy z dnia
4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z
2017 r. poz. 880 z późn. zm.). oraz ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r.
Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 459 z późn. zm.):

wzywam do zaprzestania bezprawnego wykorzystywania publikacji pochodzących
z wydawanych przez Spółkę czasopism, do których prawa przysługują Spółce
Niezależne Wydawnictwo Informacyjne Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie tj.
wykorzystywanych przez Państwa na stronie http://www.cheops4.org.pl naszego
artykułu przez użytkownika songo70 w dniu środa 21 mar 2018, 08:59

oraz usunięcia wszelkich naruszeń /wykasowania linków i fragmentów
pochodzących z domeny pocztazdrowia.pl/, a także całości naszych publikacji
w terminie 2 dni od dnia otrzymania niniejszej wiadomości.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: Prawa autorskie - żądania.

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 28 mar 2018, 10:02

A to moja odpowiedź, niestety nie dali mi czasu na konsultacje z kolegami, czy użytkownikami.
Witam,

oczywiście spełnimy Państwa przedmiotowe żądanie, jednak w kwestii innych cytatów
Waszych publikacji będzie to możliwe tylko po ich wskazaniu, najlepiej w postaci bezpośredniego
odnośnika (linka) do posta o kwestionowanej treści, ponieważ to forum jest bardzo obszerne i nie
mamy bazy Waszych tekstów, ani narzędzi do ich wyszukiwania, a na forum nie ma
etatowych pracowników. Dlatego też termin 2-ch dni na na wykonanie żądania na przyszłość
nie może być zaakceptowany, bo administracja forum pełni dyżury dobrowolnie w dogodnym
dla siebie czasie i z różnych względów nawet kontakt mailowy może mieć opóźnienia
rzędu kilku dni, więc deklarowany przez nas czas reakcji na Wasze żądania to siedem (7) dni.

Z drugiej strony dziwi mnie Państwa reakcja, gdyż cytowanie waszych tekstów jest dla Was w
moim rozumieniu formą bezpłatnej promocji, czy wręcz reklamy, a same teksty, opublikowane
przez Was bezpłatnie, uważam za domenę publiczną, co jednak oznacza zakaz ich komercyjnego
wykorzystania, ale w przypadku tego forum ten fakt nie ma miejsca, bo nie prowadzi ono
żadnej działalności gospodarczej, nawet nie publikuje żadnych reklam, bo choć ogólnodostępne,
nasze forum jest przedsięwzięciem prywatnym.

Jednak dziękuję Państwu za Waszego maila z żądaniem, bo wyjaśnia dokładnie, że Wasza
działalność ma charakter wyłącznie komercyjny
i absolutnie nie ma na względzie bezpłatnej poprawy
zdrowia - mimo Waszych bezpłatnych publikacji - indywidualnych mieszkańców tego kraju metodami
z poza zakresu medycyny konwencjonalnej, o co zabiegamy w tematach prozdrowotnych na naszym forum.
Na dodatek, jak wynika z dyskusji na forum, Wasze publikacje nie zawsze są, powiedzmy, "bardzo aktualne",
więc, choć jak przypuszczam w sposób nie zamierzony, mogą wprowadzać czytelników w błąd.

Każdorazowe wykasowanie cytatów Waszych treści będzie w miejscu ich skasowania opatrzone naszą
informacją i komentarzem i linkami, więc spodziewam się, że większość użytkowników tego forum i wielokrotnie
większa rzesza czytelników tematyki prozdrowotnej, zrozumie dokładnie charakter Waszej działalności
i zrezygnuje z Waszych płatnych abonamentów, lub nie da się na nie namówić.

Żądanie skasowania odnośników (linków) do Waszych stron uznaję za kuriozalne - popularnie mówiąc,
jako tzw. "strzał w swoją stopę", ale to Wasza decyzja.

Brak sygnowania Waszego maila imiennie przez członka Zarządu nie pozwala nam na poprawne zidentyfikowanie
nadawcy. Nie mają tu zastosowania przepisy o ochronie danych osobowych, bo zarejestrowani członkowie
Zarządu firmy są osobami publicznymi, jak i jej właściciele.
Więc nawet jeśli Wasz mail jest działaniem Waszej konkurencji, to muszę przyznać, że działaniem bardzo skutecznym.


z poważaniem

blueray21 - administrator forum Cheops4.org.pl
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: Prawa autorskie - żądania.

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 28 mar 2018, 10:28

..troche przesadzili, same informacje nie sa ich wylaczna wlasnoscia,-
oczywiscie "copy&paste" to tez nie nalepsza forma, ale kto bedzie to przepisywal recznie,-
to nie praca doktorska. Dla nich to raczej strzal w stope- taka antyreklama na forach spol.


PS. dzieki @blue :)
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
Jancio
Posty: 899
Rejestracja: wtorek 16 sie 2016, 18:18
x 2
x 47
Podziękował: 639 razy
Otrzymał podziękowanie: 1085 razy

Re: Prawa autorskie - żądania.

Nieprzeczytany post autor: Jancio » środa 28 mar 2018, 13:22

Jedynie do czego mogli by się przyczepić to brak wyraźnego źródła cytatu
To samo jest i Tu https://eanetabloguje.blogspot.com/2018 ... l?spref=fb bez żadnych ograniczeń :D
Rozumiem ze artykuł jest z bezpłatnego newslettera a tu miało by zastosowanie
Art. 6. 1. W rozumieniu ustawy
8) użyczeniem egzemplarzy utworu jest ich przekazanie do ograniczonego czasowo korzystania, niemające na celu bezpośredniego
lub pośredniego uzyskania korzyści majątkowej;
Art. 34. Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska
twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości. Twórcy nie przysługuje prawo
do wynagrodzenia, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Z ustawy na która się powołuje emailer ;)

Brak podpisu pod wezwaniem jest automatycznie bezskuteczne. Pewnie zrobił to bot
0 x


Podążając za stadem podążasz za dupkami.
Warto być przyzwoitym

ODPOWIEDZ