Drodzy forumowicze i goście!

Przeżyliśmy przestój związany z migracją z serwera na serwer i zmianą istotnych danych adresowych dla hostingu. Teraz forum powinno działać szybko, bez długiego oczekiwania na odpowiedź serwera. Zależy to też od szybkości waszych łącz, ale do któregoś września serwer był trudny do zaakceptowania.
Niestety technicznie wielkość naszego forum się mocno powiększyła i musimy zwracać większą uwagę na wykorzystanie przestrzeni dyskowej, nie duplikować postów (dawać linki) itp., bo nie utrzymamy baz danych w limitach dostawcy hostingu, a upgrade jest finansowo nieopłacalny.

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

NOWY JEDWABNY SZLAK

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5771
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 383
x 230
Podziękował: 32218 razy
Otrzymał podziękowanie: 9274 razy

Re: NOWY JEDWABNY SZLAK

Nieprzeczytany post autor: abcd » środa 30 lis 2016, 10:08

Zespół wPolityce pisze:Song Hongbing: Powinniście budować polską, narodową gospodarkę. Nie ma w historii przykładu, żeby państwo zbudowało swoją potęgę dzięki inwestycjom zagranicznym. NASZ WYWIAD

Obrazek

„Polska jest łącznikiem i mostem między Wschodem a Zachodem, więc powinna skorzystać na Jedwabnym Szlaku ze względu na ogromny rozmach inwestycji zaproponowanej przez Chiny”


- mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl chiński ekonomista, światowy ekspert w dziedzinie finansów, autor książki „Wojna o pieniądz” Song Hongbing.

wPolityce.pl: Czy wygrana Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych i Brexit to koniec globalizacji w obecnej formie?

Song Hongbing:
Globalizacja, czyli chęć łączenia narodów i ich bliskiej współpracy ze sobą, nie jest zła. Błędny jest obecnie przyjęty model globalizacji. Brexit i wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych i być może wynik wyborów we Francji jest początkiem końca liberalnego modelu globalizacji. Uważam, że w najbliższym czasie będziemy świadkami realizacji projektu pod nazwą „Globalizacja 2”, polegającego na odrzuceniu starego modelu globalizacji na rzecz nowego. Jeżeli spojrzymy na historię świata to okazuje się, że kolejne epoki globalizacji następowały co pięćset lat, teraz dzieje się to o wiele szybciej. Podsumowując, globalizacja jest nieuchronna, chodzi jednak ot, jak będzie realizowana, jaki model współpracy międzynarodowej będzie wdrażany.

Jak prezydentura Donalda Trumpa wpłynie na stosunki chińsko-amerykańskie?

Spodziewam się, że na początku jego prezydentury poprawią się relacje USA z Rosją, dopiero później Trump zajmie się poprawą stosunków z Chinami. Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych jest biznesmenem, więc ma pragmatyczne podejście do życia i będzie chciał realizować interesy z Chinami. Mój kraj może naciskać na niego, żeby wycofał się z projektu tarczy antyrakietowej dla Korei Południowej, Trump może zgodzić się na takie rozwiązanie. Najprawdopodobniej w zamian Chińczycy wycofają się z tworzenia sztucznych wysp na Morzu Południowochińskim. Głównym celem Trumpa jest odbudowa amerykańskiej gospodarki, prognozuję, że realizacja tego procesu zajmie mu przynajmniej dekadę. Przez ten czas będzie dbał, aby nie doszło do niepotrzebnego konfliktu USA z Chinami. Będzie to okres odprężenia w stosunkach amerykańsko-chińskich. Po odzyskaniu potęgi gospodarczej Ameryka ponownie zwróci uwagę na południową Azję i będzie chciało realizować w tym rejonie świata swoje interesy.

Stany Zjednoczone nie będą już eksportować swojego długu publicznego za granicę?

Będą. Szczególnie zainteresowane pod tym względem są Chiny i Arabia Saudyjska. Rezerwy dolarowe tych państw się kurczą, jednak cały czas potrzebują dolarów, więc będą musiały zawrzeć z USA jakieś porozumienie w tej sprawie.

Podczas debaty w Sejmie mówił pan o zagrożeniach związanych z TTIP i CETA. Wskazywał pan, że te umowy ograniczają suwerenność państw narodowych. Jakie niebezpieczeństwa kryją się jeszcze w tych umowach?

Zysk nie będzie równo rozłożony, obie umowy służą interesom wielkich ponadnarodowych korporacji. To ewidentnie wynika z lektury poszczególnych zapisów umów TIP i CETA.

Nie jest pan dyplomatą tylko ekonomistą, więc zapytam – czy Polska ma jakiekolwiek znaczenie dla Chin w realizowanym przez Państwo Środka Jedwabnym Szlaku?

Polska jest łącznikiem i mostem między Wschodem a Zachodem, więc powinna skorzystać na Jedwabnym Szlaku ze względu na ogromny rozmach inwestycji zaproponowanej przez Chiny. Jeżeli projekt zostanie dobrze zrealizowany, Chiny z Polską odniosą dzięki niemu ogromne korzyści. Uważam, że zyska na nim również polskie społeczeństwo.

Co by pan doradził polskiemu rządowi? Czy wysoki poziom inwestycji zagranicznych w naszym kraju to dobry kierunek rozwoju gospodarczego?

Powinniście budować polską narodową gospodarkę. Nie ma w historii przykładu, żeby państwo zbudowało swoją potęgę gospodarczą i silną pozycję na arenie międzynarodowej dzięki inwestycjom zagranicznym. Nikt nie da drugiemu państwu bogactwa i potęgi ekonomicznej. Trzeba je samemu wypracować. To jest jedyna droga, która doprowadzi Polskę do sukcesu gospodarczego.

Rozmawiał Tomasz Plaskota.
http://wpolityce.pl/polityka/317416-son ... asz-wywiad
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
Thotal
Posty: 7679
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 16:28
x 27
x 256
Podziękował: 6092 razy
Otrzymał podziękowanie: 12147 razy

Re: NOWY JEDWABNY SZLAK

Nieprzeczytany post autor: Thotal » piątek 02 gru 2016, 07:04

Chiny proponują Polsce udziały w supermocarstwie


W obecności garstki parlamentarzystów (Janusz Szewczak, Jacek Wilk, Robert Winnicki) i jednego europosła (Michał Marusik) przy totalnym bojkocie największych mediów w Polsce (państwowych i prywatnych) 29 listopada 2016 roku w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło bezprecedensowe wydarzenie, wieszczące nowy układ sił na geopolitycznej mapie świata.

Budowa euroazjatyckiej superpotęgi z udziałem Polski? Zaproszenie już otrzymaliśmy!

Wymownym pretekstem do niezwykle ważnych rozmów w murach polskiego parlamentu była wizyta chińskiego ekonomisty Song Hongbinga, autora serii książek pt. „Wojna o pieniądz”. Gość z Chin przyjechał do Polski na specjalne zaproszenie wydawnictwa Wektory, które wypuściło na polski rynek jego bestsellerowe publikacje. Kilkudniowy pobyt chińskiego analityka finansowego w naszym kraju zorganizowano pod hasłem: Wojny walut a światowy kryzys. Przyczyna, następstwa, co dalej?

Sejmowa konferencja z udziałem Song Hongbinga w najmniejszym stopniu nie zainteresowała mainstreamowych dziennikarzy (zarówno tych kupionych przez polityków opcji rządzącej jak i opozycję). Licznie stawili się za to przedstawiciele niekoncesjonowanej prawicy. Wystarczy wspomnieć obecność kilkunastu kamer – w tym tygodnika „Myśl Polska” – dzięki którym przestrzeń polskiego internetu na bieżąco wypełniają filmowe relacje z niepoprawnego politycznie wystąpienia chińskiego ekonomisty.

Jak zapewnia polski wydawca, odważne publikacje Hongbinga odpowiadają na pytania: Skąd się biorą kryzysy finansowe? Kto kontroluje emisję waluty? Kto zyskuje na inflacji? Komu zależy na drukowaniu papierowego pieniądza bez pokrycia w złocie? Kto pragnie uzależniać ludzi od kredytów? Do kogo należy amerykańska Rezerwa Federalna? Po co stworzono Międzynarodowy Fundusz Walutowy? A przede wszystkim: w jaki sposób prowadzona jest globalna wojna o pieniądz?

W najnowszej wydanej w naszym kraju części „Wojny o Pieniądz” Song Honbinga interesują kulisy wielkiej polityki. W książce ukazuje on, w jaki sposób w ciągu XX wieku dolar stał się najsilniejszą walutą świata, wypierając najpierw funta, a następnie degradując nawet złoto.

Oprócz przeszłości, autora interesuje jednak przede wszystkim przyszłość. Żyjemy w epoce kresu dominacji dolara. Stany Zjednoczone są schyłkowym mocarstwem, którego siła, również militarna, oparta jest na gigantycznym zadłużeniu. Co nas czeka, kiedy mocarstwo to upadnie? Jak potoczą się losy świata?

Wiele z powyższych zagadnień Hongbing po części omówił podczas sejmowej konferencji. Na szczególną uwagę zasługuje jednak przedstawiona przez prelegenta idea Nowego Jedwabnego Szlaku. Przez sieć autostrad i linii kolejowych Chiny chcą połączyć dwa kontynenty. Projekt zakłada między innymi wybudowanie superszybkiej kolei rozciągającej się od wschodniego wybrzeża Chin aż do Europy zachodniej.

W zamyśle tej wizji ma zostać zrewolucjonizowany sposób prowadzenia transkontynentalnej wymiany handlowej, która w przyszłości będzie się odbywać z pominięciem drogi morskiej. Dzięki temu czas oczekiwania na towary eksportowe z drugiego kontynentu – z dwóch miesięcy skróci się do 48 godzin.

Polska, ze względu na „sprzyjające okoliczności” i „bardzo dobre geograficzne położenie” ma stanowić istotny punk szybkiego szlaku kolejowego. Koszt budowy całej infrastruktury wynosi 500 miliardów dolarów. Chiny już zapowiedziały jego pokrycie.

Chińskie plany to potężny cios w USA, które w obliczu zbliżającego się nowego układu euroazjatyckiego (kwestią czasu jest kiedy się on zawiąże) utracą dotychczasową hegemonię.

Mając świadomość zależności polskich polityków od mocarstwa zza Oceanu, nie dziwi znikoma ich obecność na spotkaniu z Hongbingiem. Wielu z nich mogłaby zawstydzić wyłożona przez chińskiego gościa szkodliwość narzucanej przez Amerykanów umowy, którą rządzący nad Wisłą tak nachalnie forsują. Song Hongbing powiedział wprost, że TTiP (Transatlantyckie Partnerstwo) oraz TTP (Transpacyficzne Partnerstwo) naruszają suwerenność państw i są ewidentną tyranią międzynarodowych korporacji.

W ocenie chińskiego ekonomisty umowy te sprzyjają jedynie międzynarodowym korporacjom a nie przeciętnemu obywatelowi, w związku z czym decyzje o tym jaki będzie ich kształt są ustalane za zamkniętymi drzwiami. I właśnie w kontrze do tych umów Chiny proponują Nowy Jedwabny Szlak. Hongbing zapewnił, że reguły chińskiego projektu są transparentne i gwarantują zachowanie suwerenności przy współpracy państw narodowych. Chiński ekspert dodał, że do tej otwartej formuły międzynarodowej każdy może przystąpić bez żadnych warunków wstępnych.

Powrót świata wielobiegunowego wydaje się być przesądzony. Jednak – jak zauważył Hongbing – przeszkodą w budowie Nowego Jedwabnego Szlaku jest wojna w Syrii oraz możliwość rozprzestrzenienia się konfliktu na Bliskim Wschodzie na Eurazję. Dlatego, w ocenie chińskiego analityka wszyscy powinniśmy działać na rzecz zakończenia konfliktu w Syrii.

Agnieszka Piwar

Zobacz: Song Hongbing w Sejmie:

cz. 1 –
https://www.youtube.com/watch?v=rKDSDAjsd6Y

cz. 2 –
https://www.youtube.com/watch?v=2TxKIzSAnZE

cz. 3 –
https://www.youtube.com/watch?v=tGAJH_qQyfc

http://www.mysl-polska.pl

http://alexjones.pl/aj/aj-swiat/aj-gosp ... mocarstwie
Pozdrawiam - Thotal :)
0 xAwatar użytkownika
św.anna
Posty: 1289
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 79
x 101
Podziękował: 2474 razy
Otrzymał podziękowanie: 2970 razy

Re: NOWY JEDWABNY SZLAK

Nieprzeczytany post autor: św.anna » sobota 03 gru 2016, 09:59

>Zaproszenie już otrzymaliśmy<

Ale, czy rzeczywiście korzystamy? Opinie, jak to zwykle bywa, różne.
Czas pokaże.

po 10 minucie.
https://www.youtube.com/watch?v=TbkEPabKVz0
0 xAwatar użytkownika
Thotal
Posty: 7679
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 16:28
x 27
x 256
Podziękował: 6092 razy
Otrzymał podziękowanie: 12147 razy

Re: NOWY JEDWABNY SZLAK

Nieprzeczytany post autor: Thotal » poniedziałek 12 gru 2016, 03:32

Chiny: Złoty będzie bezpośrednio wymienialny na juana


Począwszy od 12 grudnia 2016 r. na chińskim rynku międzybankowym złoty będzie bezpośrednio wymienialny na juana - podał China Foreign Exchange Trade System, część chińskiego banku centralnego odpowiedzialna za rynek międzybankowy i walutowy.

"Mając na celu promocję wzajemnego handlu i inwestycji między Polską a Chinami; ułatwienie korzystania z RMB i PLN w handlu zagranicznym i rozliczeń inwestycyjnych; sprostanie wymaganiom podmiotów gospodarczych na obniżenie walutowych kosztów transakcyjnych, za zgodą Ludowego Banku Chin, z dniem 12 grudnia 2016 r. rozpocznie się bezpośredni handel pomiędzy walutami obu krajów na rynku międzybankowym" - napisano w komunikacie z 9 grudnia.

"Mając na celu promocję wzajemnego handlu i inwestycji między Polską a Chinami; ułatwienie korzystania z RMB i PLN w handlu zagranicznym i rozliczeń inwestycyjnych; sprostanie wymaganiom podmiotów gospodarczych na obniżenie walutowych kosztów transakcyjnych, za zgodą Ludowego Banku Chin, z dniem 12 grudnia 2016 r. rozpocznie się bezpośredni handel pomiędzy walutami obu krajów na rynku międzybankowym" - napisano w komunikacie z 9 grudnia.

Dozwolone będą transakcje typu spot, forward i swap - głosi komunikat. "Każda instytucja będąca uczestnikiem międzybankowego rynku RMB będzie mogła handlować RMB i PLN na rynku międzybankowym" - napisano w komunikacie.

Dzienny środek dopuszczalnego przedziału wahań CNY/PLN będzie publikowany o godz. 9.15 czasu chińskiego. W stosunku do fixingu kurs juana będzie mógł się wahać w ciągu dnia w zakresie plus minus 5 proc.

Równolegle do umożliwienia handlu złotym, China Foreign Exchange Trade System uruchomi wymienialność forinta, meksykańskiego peso, tureckiej liry, korony duńskiej, norweskiej i szwedzkiej.


http://forsal.pl/artykuly/1000412,chiny ... juana.htmlPozdrawiam - Thotal :)
0 xAwatar użytkownika
barneyos
Moderator
Posty: 1423
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 08:49
x 20
x 71
Podziękował: 142 razy
Otrzymał podziękowanie: 1843 razy

Re: NOWY JEDWABNY SZLAK

Nieprzeczytany post autor: barneyos » poniedziałek 12 gru 2016, 09:26

Pięknie, zaczyna się, dotychczas trzeba było przechodzić przez pośrednika USD, teraz bezpośrednio.
0 x


======================================================
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy, których na razie nie potrafimy zrobić

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5771
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 383
x 230
Podziękował: 32218 razy
Otrzymał podziękowanie: 9274 razy

Re: NOWY JEDWABNY SZLAK

Nieprzeczytany post autor: abcd » czwartek 05 sty 2017, 21:06

Proszę o wybaczenie, że dubluję ale i tu i tu pasuje. :)

Michał Frąk pisze:Drugi "sukces" Macierewicza. Chińczycy odchodzą z Łodzi
05.01.2017 01:00

Obrazek MAŁGORZATA KUJAWKA

Po Caracalach Antoni Macierewicz zabija kolejny perspektywiczny biznes. Chińczycy wyjechali z Łodzi po tym, jak Agencja Mienia Wojskowego odwołała sprzedaż działki pod terminal kontenerowy.

Łódź od wielu lat zabiegała o chińskie względy. W relacjach z przedstawicielami Państwa Środka trzeba wykazać się cierpliwością. Kropla drąży skałę i właśnie tak rozwijane były te kontakty. Najpierw ważne polityczne gesty. Do Chin wielokrotnie jeździł Witold Stępień - marszałek województwa. Jeździła też Hanna Zdanowska. Równolegle łódzka firma Hatrans rozwijała towarowe połączenie z Chengdu. Łączący miasto ze środkowymi Chinami pociąg miał być zalążkiem czegoś dużego. Pociąg jechał dwa tygodnie, co w porównaniu z transportem morskim było tempem ekspresowym.

Chińczykom też zależało. W 2013 roku po raz pierwszy zaprezentowali koncepcję budowy nowego jedwabnego szlaku. Pomysł polegał na połączeniu lądem wschodnich Chin z Europą co stanowiłoby alternatywę dla amerykańskiej dominacji na morzach. Sieć kolejowych połączeń miała prowadzić przez Polskę, a jej ważnym punktem miała być Łódź. Na mapach i w prezentacjach pokazywali miasto, jako centrum Europy.

Szlak dobry, czy zły

Budowa szlaku ma pochłonąć nawet 100 miliardów dolarów. Pekin do sprawy podchodzi bardzo poważnie. Plan zakłada m.in. zbudowanie w Europie Wschodniej dużego centrum przeładunkowego, gdzie towary byłyby magazynowane, konfekcjonowane i wysyłane dalej. Znalezienie się na drodze ważnego, międzynarodowego szlaku transportowego leży w interesie Polski. Tak przynajmniej mówił prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Chinach w listopadzie 2015 roku. Wyrażał wtedy nadzieję, że Polska stanie się podstawowym partnerem Chin w Europie przy realizacji tego projektu.

Sprawy jednak inaczej widział Antoni Macierewicz. Jego zdaniem przebiegający przez Polskę szlak byłby dla nas... zagrożeniem. W wywiadzie dla lokalnej telewizji w Toronto mówił tak: - W Łodzi nic nie powstaje. W Łodzi powstają, że tak powiem, gazetowe opowieści. Ta koncepcja, Jedwabnego Szlaku, ekspansji Chin, jest częścią (...) porozumienia Europy Zachodniej z Rosją i z Chinami i wyeliminowania z obszaru euroazjatyckiego wpływów Stanów Zjednoczonych oraz zlikwidowania jako niepodległego podmiotu Polski.

Idealne miejsce

Przez wszystkie lata dogadywania się z Chińczykami cały czas mówiono, że terminal przeładunkowy powstanie w Łodzi. Była nawet do tego świetna lokalizacja. Chodzi o 33-hektarową działkę Agencji Mienia Wojskowego przy ul. Pryncypalnej. Ma bocznicę kolejową co znacznie zmniejszyłoby koszty i skomplikowanie inwestycji. W 2015 roku teren został objęty strefą ekonomiczną. To miało być dodatkową zachętą do inwestowania. Wystarczyło go sprzedać.

Był też chętny. Hatrans założył z Chińczykami spółkę. To ona miała kupić teren i prowadzić inwestycję. Mówiło się o wydatkach rzędu 120 mln zł. Działka miała nawet wydaną decyzję o warunkach zabudowy. Agencja Mienia Wojskowego po raz drugi ogłosiła przetarg na ten teren, bo pierwszy został odwołany. Cena: 41 mln zł. Miał zostać rozstrzygnięty 7 grudnia. 4,5 mln zł wadium trzeba było wpłacić do pierwszego grudnia. Jednak pod koniec listopada postępowanie znów wstrzymano. Jak tłumaczyła Agencja, z powodu "konieczności dokonania ponownej analizy sposobu zagospodarowania nieruchomości".

Według naszych rozmówców, przez Chińczyków zostało to bardzo źle odebrane. Zamknęli łódzkie biuro i wrócili do Chin. Nie wiadomo, czy wrócą.

Drugi projekt

Analizując słowa Antoniego Macierewicza i postępowanie Agencji Mienia Wojskowego można przypuszczać, że ze sprzedaży Chińczykom terenu przy Pryncypalnej nic nie wyjdzie. Otwarte pozostaje pytanie, gdzie pociągi z Chin będą rozładowywane? W tym roku przyjechało ich 400. Strona chińska deklaruje, że w 2017 wyśle ich aż tysiąc (już zakontraktowała 800). Teraz obsługiwane są przez terminal firmy Spedcont na Olechowie. Jego dyrektor przyznaje, że zdarza się, że pociąg musi czekać na rozładunek. Zapewnia jednak, że ma to miejsce wyłącznie w przypadku składów opóźnionych, którym zamknęło się tzw. okienko terminalowe.

- W ubiegłym roku obsłużyliśmy w sumie prawie 1,2 tys. pociągów. Nasze maksymalne moce to około 3 tys., ale planujemy inwestycje - mówi Michał Gawin, dyrektor ds. sprzedaży w Spedcont.

Problemem może być jednak to, że Chińczycy nie chcą budować nowego jedwabnego szlaku w oparciu o nie swój biznes. Jeśli ich plan zakłada stworzenie własnego terminala przeładunkowego, to zapewne go stworzą. Nie w Łodzi, to gdzie indziej.

Gdyby rzeczywiście okazało się, że Chińczycy dali sobie spokój z budowaniem terminala w Łodzi, byłby to już drugi duży projekt inwestycyjny, który utrąca administracja kierowana przez Antoniego Macierewicza. Pierwszym był pomysł stworzenia w Łodzi dużego ośrodka produkcji helikopterów na bazie kontraktu z firmą Airbus Helicopters. Decyzja szefa MON zamknęła ten temat.


http://lodz.wyborcza.pl/lodz/1,35153,21 ... lodzi.html
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5771
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 383
x 230
Podziękował: 32218 razy
Otrzymał podziękowanie: 9274 razy

Re: NOWY JEDWABNY SZLAK

Nieprzeczytany post autor: abcd » piątek 20 sty 2017, 10:04

AW pisze:Marusik: Z Polski uczyniono pieska ujadającego na Rosję. Dlaczego to my mamy być polem walki pomiędzy Ameryką a Chinami? [VIDEO]
15 stycznia 2017

Obrazek

Deputowany do Parlamentu Europejskiego i prezes Kongresu Nowej Prawicy Michał Marusik podzielił się swoimi przemyśleniami na temat rywalizacji amerykańsko – chińskiej i roli Polski w tym wyścigu.

Zdaniem Marusika Ameryka chce wszelkimi sposobami ograniczyć ekspansje Chin. Chiny próbują stworzyć alternatywne do morskiej drogi komunikacji, jako zabezpieczenie przed blokadą, stąd koncepcja Jedwabnego Szlaku 2. Wprowadzenie wojska amerykańskich do Polski to wg niego element amerykańsko-chińskiej rywalizacji.

– Dlaczego my mamy być gruzowiskiem wojny pomiędzy Chinami a Ameryką? My powinniśmy naszego interesu pilnować i jeżeli nam się opłaca Jedwabny Szlak 2 to powinniśmy umieć dopilnować naszego interesu w pokojowej współpracy z Chinami. I nie tylko z chinami – powiedział Marusik.

Zdaniem prezesa KNP Polska powinna robić to co jej się opłaca a nie to czego chcą od niej państwa trzecie. Jeżeli opłaca nam się pokojowy handel z Chinami to nasza armia jest po to żeby zabezpieczyć pokojowy handel z Chinami. Marusik przypomniał, że po sankcjach nałożonych na Rosję to właśnie Polska najbardziej straciła a nasze kontrakty handlowe przejęły inne państwa m.in. Turcja, Rumunia i Niemcy.

Zobacz całą wypowiedź:

https://youtu.be/JeqDepPl1cU
http://wolnosc24.pl/2017/01/15/marusik- ... ami-video/
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
Thotal
Posty: 7679
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 16:28
x 27
x 256
Podziękował: 6092 razy
Otrzymał podziękowanie: 12147 razy

Re: NOWY JEDWABNY SZLAK

Nieprzeczytany post autor: Thotal » czwartek 09 mar 2017, 07:29

Witold Gadowski...


https://www.youtube.com/watch?v=qeVoEEliYwU
Pozdrawiam - Thotal :)
0 xAwatar użytkownika
abcd
Posty: 5771
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 383
x 230
Podziękował: 32218 razy
Otrzymał podziękowanie: 9274 razy

Re: NOWY JEDWABNY SZLAK

Nieprzeczytany post autor: abcd » czwartek 13 kwie 2017, 19:01

Wojna walut a światowy kryzys - Song Hongbing, Wojna o pieniądz a Nowy Jedwabny Szlak

https://youtu.be/n-IBj5PezH4
https://www.youtube.com/watch?v=n-IBj5PezH4

Opublikowany 2 gru 2016

Autor Wojny o pieniądz Song Hongbing w Sejmie RP
Konferencja Wojna walut a światowy kryzys.Przyczyny, następstwa, co dalej?
Uczestnicy:
Song Hongbing, Janusz Szewczak, prof. Paweł Bożyk, prof. Witold Modzelewskia a także Michał Marusik i Tymoteusz Zych
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

ex-east
Posty: 1145
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 20:57
x 2
x 91
Podziękował: 392 razy
Otrzymał podziękowanie: 1520 razy

Re: NOWY JEDWABNY SZLAK

Nieprzeczytany post autor: ex-east » piątek 28 kwie 2017, 02:33

Ha, swietna konferencja i rzeczywiscie BARDZO WAZNA. Z wielu powodow, ale ten najwazmiejszy powod to ten, ze bylo widac, iz Chinczycy bardzo powaznie mysla o swiatowym resecie i staraja sie jemu przedziwdzialac ... wybiegajac w przod , w przyszlosc. Chinski publicysta nie tyle przemawial jako autor ksiazki., jako on sam, co przedstawial Chinski , rzeczywisty poglad na problemy trawiace wspolczesny swiat. Nie ma czegos takiego, jak indywidualizm w globalnym chinskim mysleniu. To, co zostalo przez Chinczyka przedstawione jest esencja chinskiego sposobu myslenia w kategoriach roju. Mozna sie oczywiscie co do wielu kwestii spierac, ale jedno jest jasne i wyrazne - takie jest Chinskie oficjalne stanowisko w sprawach globalnych. I jest to stanowisko uczciwe oraz bardzo trafnie obrazujace zagrozenia wobec ktorych stoimy. Polacy ze swojej strony wniesli nieoceniony wklad w to spotkanie zadajac bardzo trafne i konkretne pytania ( poprawilbym tu kwestie tlumaczenia wypowiedzi, gdyz bylo to tlumaczenie malo profesjonalne, powinni jednak zatrudnic profesjonalnego tlumacza gdyz ten obecny wiele przekrecal lub upraszczal zbytnio, byl malo precyzyjny, ale coz, pewnie nie bylo Prawicy stac na lepszego, nie wnikam .. troche jednak szkoda, gdyz wiecej zrozumialem bez tlumacza , choc nie wszyscy znaja angielski i z szacunku do tych ludzi powinno sie postawic na profesjonaliste - to moja luzna uwaga ). Polacy mianowicie - w koncowej fazie filmu to bylo widac wyraznie :D - zrobili to, co sie Chinczykom w glowach nie miesci, czyli zastosowali tradycyjne WIECOWANIE :)) - KAZDY ma prawo wypowiedziec sie, a reszta ocenia czy glupio, czy madrze :) .
Moje wrazenie ogolne jest takie, ze .. jakos sie z Chinczykami mozna dogadac i wage tego docenia wlasnie Prawica, ta najbardziej szowinistyczna by sie wydawalo. Dla Chin nie ma barier typu "nie da sie" - oni wszystko ulepszaja i przyspieszaja. 20 lat zajelo im testowanie szybkich kolei na co wydali miliony , ale ostatecznie o 2/3 zredukowali koszty i czas potrzebny na zbudowanie szybkich linii pomiedzy Pekinem a Szanghajem ( co juz im sie zwrocilo w ciagu 6 ciu lat !! ), mieli jedna linie kolejowa kilkanascie lat temu, a teraz maja caly Kraj skomunikowany poprzez siec kolei - ktore Panstwo na Swiecie moze sie pochwalic takimi osiagnieciami ? Ktore Panstwo na Swiecie moze sie pochwalic prostym wyjsciem ze spirali dlugow jak Chiny ? - proste pytanie : wojna , swiatowy kryzys , albo REWOLUCJA w styllu chinskim czyli " NIE PLACIMY DLUGOW I TYLE" ( gruba krecha) ? - ktory wariant wybierasz Polaku ? :D - Nowy Jedwabny Szlak jest realny przy zalozeniu grubych inwestycji z chinskiego portfela, ale nierealny bez otwarcia sie na ryzyko WSZYSTKICH zaangazowanych Panstw. Chiny MUSZA cos zrobic, aby uniezaleznic sie od kontroli swiatowej USA zarowno w wymiarze monetarnym ( fiskalnym ), jak i w wymiarze logistycznym. Polska ma to szczescie, ze znalazla sie w centrum chinskiego planu NJS ( Nowego Jedwabnego Szlaku ), jest jego koncowym i bardzo waznym ogniwem, hubem na Europe. Chinczycy nie siegaja tu swoja potega militarna , ani wplywami politycznymi, a wszystko, co moga zrobic , to zaproponowac Polsce nieprawdopodobne wrecz prosperity w oparciiu o prawdziwe PARTNERSTWO. Jedynie Prawica to byla w stanie dostrzec i chwala im za to. NJS to szansa na niezaleznosc Polski od tradycyjnych zaborcow - Rosji i Niemcow. Warunkiem nawet nie jest pokoj na Bliskim Wschodzie , tylko zaangazowanie wszystkich panstw tranzytowych, bo kazde z nich bedzie beneficjentem korzysci plynacych z NJS. Najwiekszym bedzie Polska.

NJS to szansa wrecz na zjednoczenie Slowian ! Oczywiscie jest wiele niewiadomych takich jak ta , w oparciu o ktore rozwiazanie wybrac umocowanie nowej, swiatowej waluty. Zloto ? SDR ? czy moze .. bitcoin ? - moim zdaniem przy tak gigantycznym logistycznym przedsiewzieciu nalezy odejsc od zlota ( bo ostateznie jest ryzyko z jego wydobyciem, a zatem kontrola przez panstwa, ktore najwiecej zlota wydobywaja/posiadaja - czyli Rosje, USA, lub tez np Chiny) .. SDR wymagaloby zaangazowania i dobrej woli wszystkich poteg swiatowej gospodarki, a wiemy, ze USA nie jest tym zainteresowane .. a zatem .. BITCOIN ?- " kopalnie bitcoinow" sa oczywiscie wirtualne, ale prawa tej rzeczywistosci wirtualnej sa algorytmami ponadnarodowymi i w sumie zalezne tylko od tego, czy bedzie istnial internet, a ten jak wiadomo, zostal zaprojektowany tak, aby byl niezniszczalny nawet po wojnie atomowej. Poza tym BITCOIN nie ogranicza praw zadnego Kraju , jest zdecentralizowana forma, jest niezaleznym algorytmem i co najwazniejsze, jako taki wymyka sie wszelkiej kontroli fiskalnej czy tez manipulacji dlugiem. Jest nowoczesna forma waluty sprawiedliwej nasladujacej naturalne procesy wydobywcze takie jak kopanie zlota na przyklad, tyle, ze jego zasoby nie tkwia w ziemi, lecz w samym Systemie Obliczeniowym, w jego mocy. Nie musielibysmy sie obawiac dominacji chinskiego juana.

Moim zdaniem Chiny , tradycyjnie, bo od tysiecy lat, stanowia naszego najbardziej naturalnego partnera handlowego na tyle oddalonego, zeby nam nie zagrazac, na tyle bogatego i bezpiecznego, aby do niego dolaczyc jako partner. Chiny moga, do pewnego stopnia, dyktowac Rosji i USA warunki, o czym Polska moze tylko pomarzyc. Pod chinskim parasolem Slowianom zawsze bylo wygodnie nie wspominajac o tym, ze ekonomiczna potega Slowian onegdaj opierala sie wlasnie o Jedwabny Szlak. I moze tak znowu byc.
0 xAwatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 14336
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 992
x 403
Podziękował: 15172 razy
Otrzymał podziękowanie: 22115 razy

Re: NOWY JEDWABNY SZLAK

Nieprzeczytany post autor: songo70 » niedziela 14 maja 2017, 18:01

Obrazek
Szczyt „Jeden Pas, Jedna Droga” w Pekinie. Putin przemawiał po Xi Jinpingu © Sputnik. Aleksey Nikolskyi POLITYKA 10:05 14.05.2017(zaktualizowano 17:16 14.05.2017) Krótki link31052580 Chiński prezydent Xi Jinping otworzył w Pekinie Forum „Jeden Pas, Jedna Droga”. Podczas przemówienia zapewnił, że nowa chińska koncepcja jest otwarta dla wszystkich, w tym dla krajów Afryki i Europy. — Jesteśmy gotowi dzielić się doświadczeniem, ale nie chcemy przeszkadzać innym krajom, ani narzucać nikomu naszej woli — powiedział prezydent Chin Xi Jinping. Jak podkreślił, w trakcie szczytu zostaną podpisane kolejne umowy o współpracy gospodarczej między Chinami a 30 krajami z całego świata. Będą one dotyczyć m.in. współpracy w zakresie transportu kolejowego między chińskimi przewoźnikami a europejskimi partnerami. — Chińskie przysłowie głosi, że „długa podróż wymaga pojedynczych kroków”, arabskie mówi o tym, że „piramidę buduje się z osobnych kamieni”, a w Europie mówi się, że „nie od razu Rzym zbudowano” — zakończył swoje przemówienie prezydent Chin. Z kolei Prezydent Rosji Władimir Putin, w przemówieniu wygłoszonym po prezydencie Chin Xi Jinpingu, podkreślił, że „dotychczasowe problemy nie mogą być rozwiązywane dotychczasową logiką”. Prezydent USA Donald Trump © AP PHOTO/ ANDREW HARNIK Trump: Rosja musi być niezadowolona z kolejnej próby rakietowej Pjongjangu Jego zdaniem uczestnicy szczytu powinni „pokazać międzynarodowej społeczności nieskrępowane podejście do budowania praw i niezbywalnych zasad wyznawanych przez ONZ oraz do wprowadzania takiej agendy w życie”. Rosyjski prezydent mówił też o znaczeniu prywatnych inwestorów w realizacji tej inicjatywy oraz stworzeniu im dogodnych oraz łatwo rozumianych warunków do współpracy. Putin zaprosił światowych przywódców do udziału w Międzynarodowym Forum Ekonomiczny w Petersburgu (czerwiec) i we Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku (wrzesień). — Jesteśmy winni rodzinom na całym świecie, by czuły się bezpiecznie – tymi słowami rosyjski prezydent zakończył swoje przemówienie.
Obrazek
0 x


Jak się nie ma talentu, by napisać książkę to się zostaje krytykiem i wylewa wiadro pomyj na innych.

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 12135
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 102
x 611
Podziękował: 29348 razy
Otrzymał podziękowanie: 18587 razy

Re: NOWY JEDWABNY SZLAK

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » piątek 26 maja 2017, 11:15

Zachód nie pozwoli Chinom sięgnąć po rosyjskie surowce bez zapłacenia ceny

Obrazek

Zachód nie pozwoli Chinom sięgnąć po rosyjskie surowce bez zapłacenia ceny. Na pewno nie pozwoli na to, bez konieczności poniesienia przez Rosję i Chiny dodatkowych kosztów. Budowa duetu relacji opartego na rozsądku i pragmatyzmie, nawet bez większego zaufania – to wielkie korzyści dla Chin i dla Rosji.

W istocie to coś porównywalnego do budowy współpracy transatlantyckiej we wszystkich jej wymiarach. W praktyce bowiem, Rosja i Chiny potrzebują od siebie tylko stabilnej równowagi, która dzisiaj jest z przewagą dla Chin i będzie ją niesłychanie silnie wzmacniać w przyszłości. Chodzi o to, że Chiny zyskują więcej, niż Rosja w tym układzie. Jednak Rosja zyska więcej na kooperacji z Chinami, niż z Zachodem. Poza tym, zawsze może pozwolić Zachodowi na licytację. Prawdopodobnie dopiero pan Donald Trump uświadomił tą okoliczność Zachodowi.


Chiny i Rosja są strategicznymi konkurentami, tak było zawsze, tak jest i tak będzie. Chiny w swojej oficjalnej nacjonalistycznej retoryce powielanej na potrzeby wewnętrzne, doskonale pamiętają zabór części chińskiego terytorium przez Rosję za czasów carskich. Podobnie wydarzenia z końca lat 60-tych, gdy doszło do praktycznie regularnej wojny z ZSRR są lekcją, która w Pekinie odrobiono. W 2008 roku Rosja oddała Chinom 340 km kw. terytorium. To chyba pierwszy przypadek w historii państwa rosyjskiego, żeby do czegoś takiego doszło. Był to ostateczny dowód uznania siły Chin. Rosja to nie ZSRR, który bronił Ojczyzny. To już nie jest to samo. W Pekinie wiedzą o tym doskonale.

Obrazek

Dlatego dalsze uzależnianie się Rosji od chińskich pieniędzy, traktowania Chin jako strategicznej przeciwwagi dla Zachodu – w kontekście możliwości eksportu surowców naturalnych, jest strategicznie obarczony ryzykiem. Ponieważ prędkość modernizacji Rosji i jej rozwoju, jest o wiele niższa, niż te same procesy w Chinach – napędzanych rosyjskimi surowcami. Jeżeli do tego dodamy jeszcze kwestię skali, jedynie Strategiczne Siły Jądrowe są gwarantem bezpieczeństwa Rosji. Dodajmy, tylko w tym czasie, kiedy Rosja będzie miała supremację technologiczną w konstrukcji nosicieli broni jądrowej. Jednakże biorąc pod uwagę rozwój technik przeciwrakietowych, w tym chińskie wysiłki na stałe wejście w kosmos, przyszłość może być różna. Z arsenału termojądrowego, którego nie da się dostarczyć na terytorium wroga lub skutki jego użycia są bardziej losowe, niż zaprogramowane – nie ma pożytku. Taka broń przestaje spełniać swoją strategiczną rolę odstraszania. W miarę rozwoju technologicznego Chin, a można być pewnym, że te kwestie są priorytetem – ta przewaga Rosji nad Chinami będzie maleć. Doskonale wiedzą o tym w Pekinie, jak również i w Moskwie. Zadziwiające jest to, że póki co Rosja zachowuje się w ten sposób, jakby ten aspekt nie istniał.

Dotychczasowe wysiłki na rzecz modernizacji Rosji, to wielkie pasmo sukcesów, nawet a może i zwłaszcza, jak uwzględni się rosyjską specyfikę. Sam pan Władimir Putin – Prezydent Federacji Rosyjskiej, miał w jednym z wywiadów powiedzieć, że są takie regiony w Rosji, gdzie łapówki uwzględniają stopę inflacji. W tym kontekście, to co się do tej pory udało osiągnąć to wielki sukces. Niestety jednak, nie udało się rozwiązać głównych problemów państwa jakimi są: depopulacja i degradacja biologiczna mieszkańców, niedorozwój infrastruktury uniemożliwiający wykorzystanie posiadanego potencjału oraz kwestia stworzenia gospodarki rynkowej, pozwalającej na wyzwolenie produktywności i racjonalności Rosjan. Model dalszego funkcjonowania państwa, oparty na eksporcie surowców, w tym głównie nośników energii już się wyczerpał. Można oczywiście pompować więcej ropy naftowej, wydobyć więcej wszystkiego. Jednak ogólna suma wyniku, nie daje takiej stopy zwrotu, która pozwoliłaby na skok cywilizacyjny całego społeczeństwa. W sposób względnie zrównoważony, chociaż w głównych częściach koncentracji ludności na bezkresnym terytorium. W rosyjskim dobrobycie nie uczestniczą wszyscy Rosjanie, a to jest wykorzystywane przez czynniki zewnętrzne do siania niepokojów za pomocą soft power.

Rosja chcąc się modernizować musi import_ować technologię, jak również kulturę (co samo w sobie jest wyjątkowo trudne i w znacznej mierze destrukcyjne). Zachód pozwoli Rosji tylko na taki poziom absorpcji know-how, który pozwoli jej na trwanie i przynajmniej zdolność przeciwstawienia się Chinom w sytuacji krytycznej. Na nic więcej Rosjanie nie mogą z Zachodu liczyć. Dzisiaj kłania się wielka emigracja ludzi wykształconych z terytorium b. ZSRR po jego upadku. Straty jakie wówczas poniesiono, są niesłychanie trudne do odrobienia, zwłaszcza w warunkach realiów kapitalistycznych. Na marginesie, tym bardziej z wielkim szacunkiem i podziwem, trzeba się odnosić do osiągnięć technologicznych ZSRR.

Rosja 15Relacje chińsko-rosyjskie będą intensyfikowane, ponieważ opłacają się dla obu stron – chociaż dla Chin bardziej. Rosja w ten sposób będzie mogła bilansować przepływy pomiędzy dwoma głównymi kierunkami eksportu swoich dóbr, jednakże w Moskwie muszą pamiętać, że Pekin to nie Wersal, ani Berlin. Zachód jak się tylko zorientuje, że nie jest w stanie nic zrobić, żeby ograniczyć chińsko-rosyjskie relacje – silnie wzmacniające Chiny, może chcieć ściągnąć „rentę” ze słabszej Rosji, bo z Chin już nie jest w stanie. Właśnie do tego jest mu potrzebna pogrążona w stanie niepewności i niestabilności Ukraina, najskuteczniejszy sposób oddziaływania na blokowanie Rosji. Jak cynicznie i w pełni hipokryzji potrafią grać, pokazują sankcje nałożone przed kilkoma laty. W powiązaniu z równoległym ssaniem rosyjskich surowców, to nic innego, jak tylko podbijanie stawki.

Sytuacja jest ciekawa i dynamiczna. Chińskie koncepcje jednego pasa i szlaku, to pomysł na wielkie uzależnienie całej Azji i podłączenie Europy do swoich ciągów logistycznych. Skala uzależnienia może przekraczać nasze dzisiejsze wyobrażenia „o zalewie chińszczyzną”. Może się okazać, że to będzie gra o sumie zerowej, to nie będzie win-win. Zastanawiające jest to, dlaczego wszyscy w to wchodzą? Rosja w sumie nie ma wyjścia, jeżeli chce eksportować do Chin, musi wpisywać się w chińskie koncepcje. Będzie to oznaczać dalsze uzależnienie. Czy powtórzy się rok 2008 kiedy to, Rosja oddała Chinom dobrowolnie cześć swojego terytorium?

Written by krakauer, 22 maja 2017

http://klubinteligencjipolskiej.us7.lis ... 77e06dfda3
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

Awatar użytkownika
forester
Posty: 523
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 16:34
x 61
x 64
Podziękował: 574 razy
Otrzymał podziękowanie: 1274 razy

Re: NOWY JEDWABNY SZLAK

Nieprzeczytany post autor: forester » sobota 30 gru 2017, 22:18

ex-east pisze:
piątek 28 kwie 2017, 02:33

Moim zdaniem Chiny , tradycyjnie, bo od tysiecy lat, stanowia naszego najbardziej naturalnego partnera handlowego na tyle oddalonego, zeby nam nie zagrazac, na tyle bogatego i bezpiecznego, aby do niego dolaczyc jako partner. Chiny moga, do pewnego stopnia, dyktowac Rosji i USA warunki, o czym Polska moze tylko pomarzyc. Pod chinskim parasolem Slowianom zawsze bylo wygodnie nie wspominajac o tym, ze ekonomiczna potega Slowian onegdaj opierala sie wlasnie o Jedwabny Szlak. I moze tak znowu byc.
https://www.youtube.com/watch?v=du1Nz5KT0AI
0 x
cedric
Posty: 6211
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 91
x 154
Podziękował: 3841 razy
Otrzymał podziękowanie: 9787 razy

Re: NOWY JEDWABNY SZLAK

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 13 maja 2021, 12:16

http://pioter.szkolanawigatorow.pl/sutan-i-astronom
” W 1908 roku na wzgórzu Kuhak w pobliżu Samarkandy odkryto obserwatorium atronomiczne Taraghaja. Obserwatorium te miało średnicę 46 metrów i wznosiło się 30 metrów nad ziemią. Ta trzypiętrowa budowla to był po prostu gigantyczny sekstans, którego podstawa mieściła się w wykopach skalnych 11 metrów pod ziemią. Było to urządzenie niezbędne w pracach naukowych Taraghaja – w 1441 roku ukończył on bowiem tworzyć

w języku perskim tablice astronomiczne, których dokładność zadziwia nawet dzisiejszych uczonych. Tablice te obejmują opis ponad 1000 obiektów astronomicznych. Prócz tego zawarte są tam również dokładne obliczenia trygonometryczne – dla każdego stopnia łuku obliczono sinusy z dokładnością do pięciu miejsc po przecinku w systemie sześćdziesiątkowym (odpowiada to dziewięciu miejscom w systemie dziesiątkowym).

Tablice te dość szybko z perskiego przetłumaczono na arabski, hebrajski oraz sanskryt. Do naszego świata zawitały jednak dopiero w 1648 roku – wtedy bowiem w Londynie wydano łacińskie tłumaczenie tablic Uług Bega (jak brzmiała oficjalna tytulatura Taraghaja).

Pozostaje pytanie – po co w Samarkandzie w XV wieku powstało takie wielkie obserwatorium astronomiczne? I dla kogo przygotowywano tablice astronomiczne?

Jeśli przyjrzymy się astronomom naszego zachodniego świata zauważymy, że wszystkie te tablice i obserwatoria powstawały w imperiach morskich – Ptolemeusz to Rzym, Kopernik i Heweliusz to Hanza, Tycho Brade to Dania, Newton to Anglia. Wszyscy oni pracowali dla ułatwienia obliczania pozycji okrętów na morzu.[…]

Timur Chromy próbował powtórzyć to, co udało się Temudżynowi – opanować cały jedbawny szlak – od Chin do Europy. I większość z tych zamierzeń się mu udała. Zmarł w momencie, gdy wyruszył do Chin. Jego testament nakazywał kontynuować jego dzieło i opanować Chiny. Dlatego bardzo dokładnie się do tego zadania przygotowywano.

Ale Abd al-Latif położył kres temu przedsięzwięciu. Sam rok później zginął w zamachu, a utworzone przez Timura imperium utraciło Samarkandę i możliwość jakiegokolwiek wpływu na Jedwabny Szlak. Potomkom Timura pozostały tylko Indie, skąd ostatecznie wyparli ich Anglicy.
Dziś to jedynie ciekawostka. Ważna wyłącznie dla podtrzymania dobrego poczucia władz Uzbekistanu.
A może jednak nie?
25 lutego 2019 do obiegu w Uzbekistanie weszły banknoty przedstawiające Taraghaja oraz obserwatorium astronomiczne w Samarkandzie.”

w koment.
” Z tym banknotem coś może być na rzeczy…..być może chcą przypomniec czasy Babur’a i Państwa Wielkiego Mogoła?Przypomne tylko już raz wyrażona – jakis miesiac temu – przeze mnie hipotezę, że w XVw. toczył sie zażarty wyścig zbrojeń: z jednej strony Porta z detetminacja opanowywała cały basen M. Czarnego (co oznaczało monopolizacje handlu z tzw. Wschodem, czyli Chinwmi i Indiami), a z drugiej Portugalia dążąca uparcie i wytrwale do przedarcia się na O. Indyjski i zdobycia głównych portów na tym akwenie (co sie jej udało). Skutkiem podboju Portugalskiego było przeciecie i opanowanie morskiej drogi handlowej Osmanów. Aby nie zostac zaduszonym, Porta musiała rozwinąc i zabezpieczyc szlaki lądowe. Ale na drodze stała wroga Persja. Aby ja zmiekczyć i szachowac postawiono na timurydę Babur’a. Podbicie Persji sie nie udało, ale sfinansowano mu armie z BRONIĄ PALNA, dzieki której podbił Sułtanat Delhijski i utworzyl dynastie Wielkich Mogołów. Że był to twor organicznie powiazany z Porta świadczy to, że zniknelo z mapy w momencie, gdy na Portę postawiono krzyżyk (Porta jeszcze istniala 200 lat, ale byla to długotrwaĺa agonia). Zniknìecie Wielkich Mogołów pokrywa sie czasowo z utrata snaczenia Jedwabnego Szlaku – co jest druga przesłanka dowodzaca organicznego powiazania tych dwoch tworòw. Dodam przy tej okazji, że hetezja protestancka, upadek Wegiet i Sacco di Roma były odopwiedzia sił pro-osmańskich na opanowanie O. Indyjskiego przez Portugalczyków (nie mam dowodu, ale jestem przekonany że flota portugalska byla budowana przez siły pro-papieskie, zainteresowane zażegnaniem niebezpieczenstwa monopolizacji handlu przrz Porte…..tak wiec nie chodziło o przyprawy korzenne z tym całym “odkrywaniem świata” bo handel przyprawami trwal i miał sie dobrze od co najmniej XIIIw. o ile nie jeszcze wczesniej).Myśle zatem, że Uzbekom marzy sie rola, jaka wyznaczono Wielkim Mogołom. Uzbecy to urodzeni rozbójnicy (ich “profesje” wspomnial Ferdynand Goetel w “Przez płonacy wschód”) “
0 xODPOWIEDZ