Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Boraks

zdro
Posty: 724
Rejestracja: wtorek 31 sty 2017, 11:56
x 24
x 50
Podziękował: 799 razy
Otrzymał podziękowanie: 743 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: zdro » czwartek 15 lip 2021, 00:13

Dla mnie boraks o czystosci technicznej bardzo duzo dobrego zrobil.
Teraz zmniejszam dawke, wlasnie od wczoraj zaczalem i jestem na polowie.
Czuje sie lepiej, moze przez to ze srebro pije i za duzo tych antymikrobiotycznych substancji.
Olejek z oregano tez obcialem o polowe.
Srebro starczy mam nadzieje.
Mniejsze stezenia w wiekszej ilosci na mnie lepiej dzialaja niz wieksze w mneijszej.
Praktyka czyni mistrza.
Pokoj w palacu.
0 x


We're living in an open air asylum and the inmates are in charge.

Awatar użytkownika
luna
Posty: 299
Rejestracja: poniedziałek 08 lut 2016, 11:52
x 17
x 7
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 329 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: luna » czwartek 15 lip 2021, 10:10

soma pisze:
środa 14 lip 2021, 23:50
Ostatnio tez zainteresowalam sie borem. Chcialam kupic boraks, ale w Swecji jest zabroniony uzywania przez prywatne osoby.
Na Amazonie znalazlam Boron, czyli bor. Pomyslalam, ze moze to lepsze niz boraks, bo z boraksem nigdy nie wiadomo jaka czystosc. Na Amazonie jest bardzo duzo ocen i ludzie pieje z zachwytu, bole miesniowo kostne im przechodza, niektorym wzrok sie poprawia, lepiej sie czuja, wiecej energii.
Ja tez kupiłam suplement boru, póki co nie nie będę wchodzić w techniczna czystość.
0 x



soma
Posty: 611
Rejestracja: niedziela 04 mar 2018, 20:26
x 55
Podziękował: 1047 razy
Otrzymał podziękowanie: 1062 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: soma » piątek 16 lip 2021, 17:11

0 x



soma
Posty: 611
Rejestracja: niedziela 04 mar 2018, 20:26
x 55
Podziękował: 1047 razy
Otrzymał podziękowanie: 1062 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: soma » piątek 16 lip 2021, 17:28

0 x



soma
Posty: 611
Rejestracja: niedziela 04 mar 2018, 20:26
x 55
Podziękował: 1047 razy
Otrzymał podziękowanie: 1062 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: soma » piątek 16 lip 2021, 19:03

Drugi dzien biore tabletki boru, 4 sztuki dziennie, czyli 12mg. Dokladam do tego magnez, vit D3, K2, C. Zadnych sensacji albo polepszenia nie czuje. Pociagne z ta dawka kilka dni i potem bede zwiekszac. To chyba bedzie proces kilkumiesieczny.
0 x



zdro
Posty: 724
Rejestracja: wtorek 31 sty 2017, 11:56
x 24
x 50
Podziękował: 799 razy
Otrzymał podziękowanie: 743 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: zdro » sobota 17 lip 2021, 00:22

W przeciagu 3 ostatnich lat zjadlem ponad pol kilograma boraksu, moze nawet okolo 700g. Nie umarlem, a zdrowie sie polepszylo. :)
Jednak widze, ze juz nie potrzebuje tego tyle, obecnie zszedlem na 300mg/dzien i zobacze jak to sie dalej rozwienie. Prawdopodobnie polece z tym jeszcze nizej. Jak juz wpsominalem wyzej, srebro koloidalne wystarczy i nawet lepiej sie czuje po obnizeniu boraksu.
Boraks min. czysci powszechne zatrucie fluorem, wiec pomocna rzecz w podniesieniu krytycznego myslicielstwa.
Dawkowanie jak ze wszystkim innym rzecz indywidualna.
0 x


We're living in an open air asylum and the inmates are in charge.

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » wtorek 20 lip 2021, 09:10

zdro pisze:
sobota 17 lip 2021, 00:22
W przeciagu 3 ostatnich lat zjadlem ponad pol kilograma boraksu, moze nawet okolo 700g. Nie umarlem, a zdrowie sie polepszylo. :)
ja chyba trochę więcej, też żyję, i mam się znakomicie.
tzw. koledzy szczepki, ''leki'' na cholesterol, nadciśnienie, insuliny, rozrzedzacze krwi ,
a tu soda, jod, yerba mate, sól, pyłek z sosny, trochę vitamin i można żyć .. przyjemnie :D
wróciłem do diety zgodnej z grupą krwi D'Adamo i chyba zostanę na tym,
służy mi, z alkoholu czerwone wino- znakomitość, ostatnio testuję
wszystkie mołdawskie, bułgarskie i macedońskie, mniam 8-)
Boraks min. czysci powszechne zatrucie fluorem, wiec pomocna rzecz w podniesieniu krytycznego myslicielstwa.
widać u Cię pozytywne zmiany, jest ok 8-)
pozdrawiam
soma pisze:
piątek 16 lip 2021, 19:03
Zadnych sensacji albo polepszenia nie czuje.
Pociagne z ta dawka kilka dni i potem bede zwiekszac.
To chyba bedzie proces kilkumiesieczny.
może jesteś zasobna w bor po prostu.
bor z magnezem fajnie dostarczać, lubią się bardzo ;)
fajnie zrobić APW, dojrzałem do tego, szkoda trochę banknotów,
u mnie na wszystkich koło 300 dolarów..
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

zdro
Posty: 724
Rejestracja: wtorek 31 sty 2017, 11:56
x 24
x 50
Podziękował: 799 razy
Otrzymał podziękowanie: 743 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: zdro » wtorek 20 lip 2021, 12:16

@grzegorzadam I ja rowniez pozdrawiam. Proces nadal trwa, ale jest duzo lepiej.
0 x


We're living in an open air asylum and the inmates are in charge.

Alicante
Posty: 43
Rejestracja: środa 02 gru 2015, 19:21
Podziękował: 37 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: Alicante » czwartek 19 sie 2021, 14:43

blueray21 pisze:
środa 01 paź 2014, 10:27
Związek jest dość mało reaktywny i można go łączyć z innymi np. H2O2, jodyną, minerałami, srebrem koloidalnym itp.
Czyli moge na spokojnie dosypać do:
- Płynu lugola,
- Zbuforowanej witaminy C
?
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 21 paź 2021, 21:44

https://www.rp.pl/nauka/art5785071-stra ... la-kazdego
"
Brzmienie z epoki lodowcowej
Ta ostatnia teoria wciąż cieszy się pewną popularnością wśród naukowców. Jej twórcą jest emerytowany profesor biochemii i biofizyki Joseph Nagyvary z amerykańskiego Texas A&M University, który zajmuje się badaniem skrzypiec Stradivariego od kilkudziesięciu lat. W 2006 r. opublikował w prestiżowym tygodniku „Nature" pracę, z której wynikało, że stradivariusy są nasączone jakąś niezidentyfikowaną substancją. Zagadka dziwnych chemikaliów wyjaśniła się trzy lata później, kiedy w „PloS ONE" opublikowano ich analizę spektrograficzną. Głównym składnikiem tajemniczej substancji okazał się być boraks rodzimy – minerał składający się głównie z uwodnionego boranu sodu. – Boraks ma długą historię jako środek konserwujący, w procesie mumifikacji używali go już starożytni Egipcjanie – komentował odkrycie prof. Nagyvary. Schwarze poszedł jednak zupełnie innym tropem i zamiast zaprzęgać nowoczesne technologie do analizy środków zabezpieczających drewno, postanowił przyjrzeć się bliżej samemu drewnu. A to okazało się być wyjątkowo ciekawe. Po pierwsze świerki i klony, z których Stradivari robił skrzypce, pochodziły z jego rodzinnych stron. Po drugie drzewa te rosły za jego życia, czyli w latach 1644–1737.

Dlaczego jednak ponadtrzydziestoletnie drewno z okolic Cremony ma takie wyjątkowe właściwości? Na to pytanie już w 2003 r. próbowali na łamach czasopisma „Dendrochronologia" odpowiedzieć Henri D. Grissino-Mayer z University of Tennessee i Lloyd Burckle z Columbia University. Według nich za wszystko odpowiada tzw. Minimum Maundera – obserwowane w latach 1645–1715 zjawisko zmniejszonej aktywności słonecznej, któremu towarzyszyło znaczne ochłodzenie klimatu.

– Większość Europy doświadczyła tzw. małej epoki lodowcowej w latach 1400–1800. Jej szczyt przypadł właśnie na lata 1645–1715 – opowiadał w rozmowie z „National Geographic" Henri D. Grissino-Mayer. Długie, mroźne zimy i wyjątkowo krótkie, chłodne lata znacząco spowolniły wzrost drzew, które rosły wtedy najwolniej na przestrzeni ostatnich 500 lat."
0 x



Awatar użytkownika
luna
Posty: 299
Rejestracja: poniedziałek 08 lut 2016, 11:52
x 17
x 7
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 329 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: luna » sobota 04 cze 2022, 14:04

Co sądzicie o suplemencie boratsodu, w chwili obecnej nie mam dostępu do boraxu. NATRIUMBORAT nada się?
0 x



Awatar użytkownika
luna
Posty: 299
Rejestracja: poniedziałek 08 lut 2016, 11:52
x 17
x 7
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 329 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: luna » sobota 04 cze 2022, 16:53

Przeczytałam większa częsć postów i natknęłam się ,na stwierdzenie, ze kwas borowy to trucizna . Czytam fora zagraniczne i ludzie leczą sie Borem z firmy Solgar ... A firma Solgar ma w ofercie bor w tabletkach w postaci kwasu borowego, nie sądzę zatem ,że kwas borowy to trucizna tylko na robale! Ludzie biorą po po 30 mg boru Solgara w postaci kwasu borowego przez rok i sobie chwala. W aptece też mozna dostać borasol na skórę w postaci kwasu borowego. Oczywiście jak tylko będzie okazja kupię Borax, ale kwas borowy to nie trucizna ;)
0 x



Awatar użytkownika
Kiszka
Posty: 1163
Rejestracja: niedziela 26 lut 2017, 19:24
x 22
x 57
Podziękował: 2675 razy
Otrzymał podziękowanie: 1203 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: Kiszka » niedziela 05 cze 2022, 16:29

kwas borowy to nie trucizna
firmy sprzedają suplementy boru jak właśnie kwas borowy.
dr. skoczylas także wspominał chyba o suplementacji boru w postaci kwasu borowego do 20 mg…

ka używam produktu aliness i sobie chwalę także polecam !
0 x


Czołem Wielkiej i wolnej Polsce!

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » niedziela 05 cze 2022, 23:18

Kwas borowy jest środkiem silnie odwadniającym organizmy i komórki, stąd jest nazywany trucizną, gdyż nią jest, dla człowieka również. Czy coś działa negatywnie na organizm jest najczęściej kwestią wielkości dawki. Ale są też substancje, które są toksyczne niezależnie od dawki, jak np. fluor i rtęć, również w postaci ich związków.
Ja osobiście nie stosowałbym tabletek z kwasem borowym, nawet renomowanej firmy, choć boraks jest dla organizmu trudniejszy do rozłożenia niż kwas borowy, to jego toksyczność jest 2 razy mniejsza niż soli kuchennej, a takich dawek nawet nie da się użyć ze względy na efekt Herzheimera. Na dodatek spektrum pozytywnego działania w organizmie jest o wiele szersze dla boraksu niż dla kwasu borowego, pomijając koszt, zwłaszcza w tabletkach.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
Kiszka
Posty: 1163
Rejestracja: niedziela 26 lut 2017, 19:24
x 22
x 57
Podziękował: 2675 razy
Otrzymał podziękowanie: 1203 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: Kiszka » poniedziałek 06 cze 2022, 05:07

widzę, że należy zbadać temat o tym kwasie borowym…
@ blueray jeśli możesz to zapodaj jakieś linki (badania itp) o tym co piszesz- będę wdzięczny…
0 x


Czołem Wielkiej i wolnej Polsce!

bogdantm
Posty: 21
Rejestracja: sobota 16 maja 2020, 11:00
x 2
x 1
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: bogdantm » środa 15 cze 2022, 00:34

Dokładnie Przyłączam się do pytania o tabletki 3mg boru z kwasu borowego z allegro firmy na A czy warto czy bezpieczniej jednak borax?
0 x



Awatar użytkownika
luna
Posty: 299
Rejestracja: poniedziałek 08 lut 2016, 11:52
x 17
x 7
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 329 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: luna » niedziela 19 cze 2022, 14:34

@bogdantm
Nikt nie przeprowadził badań ,więc pisane na palcem na wodzie ...to bezpiecznie, tamto niebezpieczne.
0 x



bogdantm
Posty: 21
Rejestracja: sobota 16 maja 2020, 11:00
x 2
x 1
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: bogdantm » środa 22 cze 2022, 17:21

skoro organizm i tak rozkłada boraks na kwas borowy to w czym boraks
ma być lepszy ?
ale pytam dlatego żeby nic nie przeoczyć i wyjaśnić wątpliwości
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 22 cze 2022, 19:14

cytrynian boru jest jonoforem cynku
https://witaminyswanson.pl/pl/p/Swanson ... 50kap/2678
" Uzyskaj witalne wsparcie mineralne dla silnych i zdrowych kości dzięki Swanson Triple Boron Complex! Niewiele znany minerał , który odgrywa dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu kości, może być trudny do zdobycia w naszej codziennej diecie. Ta specjalna formuła łączy w sobie trzy formy boru (cytrynian, asparaginian i glicynian), aby zapewnić maksymalną biodostępność."
0 x



bogdantm
Posty: 21
Rejestracja: sobota 16 maja 2020, 11:00
x 2
x 1
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: bogdantm » piątek 24 cze 2022, 20:25

cedric pisze:
środa 22 cze 2022, 19:14
cytrynian boru jest jonoforem cynku
https://witaminyswanson.pl/pl/p/Swanson ... 50kap/2678
" Uzyskaj witalne wsparcie mineralne dla silnych i zdrowych kości dzięki Swanson Triple Boron Complex! Niewiele znany minerał , który odgrywa dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu kości, może być trudny do zdobycia w naszej codziennej diecie. Ta specjalna formuła łączy w sobie trzy formy boru (cytrynian, asparaginian i glicynian), aby zapewnić maksymalną biodostępność."
brzmi ciekawie 3 formy boru / mam od kilku lat lekko przekroczona norme wapnia .badania co kilka miesięcy
przez około 4 lata---- przyplątały sie też
zwapnienia stawów i wiązadeł i kamyczki --po 3 miesiącach napisze czy 3x3 mg kwasu borowego w proszku zmieniły poziom wapnia
na testy poszedł kwas borowy w tabsach Polskiej firmy z allegro
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 24 lip 2022, 13:41

https://articles.mercola.com/sites/arti ... lagen.aspx?
w komentarzach "
datadragon
Dołączył On 6/14/2015 6:50:55 PM
Szlak odpowiedzialny za produkcję i wykorzystanie kolagenu jest złożony. Cynk aktywuje białka niezbędne do syntezy kolagenu, a także aktywuje białko zwane kolagenazą, które umożliwia Twoim komórkom remodelowanie kolagenu podczas gojenia się ran. Organizm nie posiada wyspecjalizowanego systemu magazynowania cynku (w przeciwieństwie do np. żelaza czy wapnia), dlatego też dzienne zapotrzebowanie na cynk jest w dużej mierze uzależnione od jego zadowalającego spożycia. Oprócz witaminy C, sieciowanie kolagenu wymaga użytecznej miedzi przyłączonej do ceruloplazminy, żelaza i manganu. Hydroksylaza prolylowa i hydroksylaza lizylowa wymagają witaminy C i żelaza jako kofaktorów. Aktywna oksydaza lizylowa łączy krzyżowo włókna kolagenowe z innymi włóknami podporowymi, pomagając w tworzeniu rusztowania, które wspiera Twoje tkanki. Oksydaza lizylowa deaminuje lizynę i hydroksylizynę w pierwszym kroku do usieciowania kolagenu, a to wymaga miedzi (stąd objawy włosów i skóry w chorobie Menkesa).

B-6 również, o której była mowa tutaj w tym błędnie oznaczonym badaniu:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1183678/ B6 potrzebuje cynku, magnezu i B2 do konwersji do aktywnej formy P5P. Forma pirydoksyny witaminy B6 jest wspomniana by zahamować aktywną formę P5P prowadzącą do zmniejszonej funkcji witaminy B6 i niedoboru im więcej bierzesz. https://tgl.ink/brUVQ6 Ceruloplazmina by zrobić miedź i żelazo użyteczne była pokazana by być regulowana przez 13-cis kwas retinowy, metabolit witaminy A i potrzebuje cynku, magnezu i boru. Konwersja z beta karotenu do Retinolu Witaminy A może być upośledzona z powodu powszechnych mutacji genów lub braku kwasu żółciowego.

Białko kolagenowe zawiera prolinę, aminokwas, który pomaga nadać włóknom kolagenowym ich kształt, a mangan aktywuje enzymy, których twoje komórki używają do wytwarzania proliny. Magnez jest związany z elastyną i kolagenem i odgrywa kluczową rolę w homeostazie tkanek. http://goo.gl/6zYiAE Witamina K2 zapobiega zwapnieniu elastyny naszej skóry, białka, które nadaje skórze zdolność do sprężynowania, wygładzania linii i zmarszczek.
Posted On 7/15/2019 7:15:54 AM
Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
0 x



Awatar użytkownika
luna
Posty: 299
Rejestracja: poniedziałek 08 lut 2016, 11:52
x 17
x 7
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 329 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: luna » poniedziałek 22 sie 2022, 13:05

Udało mi się w ( mieszkam za granicą tu nie ma) końcu kupic borax ,a teraz mam prośbę ,jak wykonać roztwór?
pozdrawiam
0 x



Awatar użytkownika
Kiszka
Posty: 1163
Rejestracja: niedziela 26 lut 2017, 19:24
x 22
x 57
Podziękował: 2675 razy
Otrzymał podziękowanie: 1203 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: Kiszka » poniedziałek 22 sie 2022, 21:37

ja mam zrobione 3 g boraksu na 100 ml wody co daje około 3 mg boru w 1 ml. zapodaje ze strzykawki bo tak mi najwygodniej.
0 x


Czołem Wielkiej i wolnej Polsce!

Awatar użytkownika
luna
Posty: 299
Rejestracja: poniedziałek 08 lut 2016, 11:52
x 17
x 7
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 329 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: luna » wtorek 23 sie 2022, 12:23

@kiszka
ile bierzesz tego boru?
0 x



Awatar użytkownika
luna
Posty: 299
Rejestracja: poniedziałek 08 lut 2016, 11:52
x 17
x 7
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 329 razy

Re: Boraks

Nieprzeczytany post autor: luna » wtorek 23 sie 2022, 12:38

Bor – Właściwości i opinie. Zastosowanie i działanie.
Posted on30 marca 2022
Bor to bardzo ważny pierwiastek dla naszego organizmu, choć mówi się o nim niewiele. Występuje on w prawie wszystkich roślinach oraz w większości żywności nieprzetworzonej. Jest to minerał niezbędny do prawidłowego funkcjonowania gospodarki wapniowej organizmu człowieka. W ludzkim ciele bor występuje głównie w kościach, tarczycy oraz śledzionie. Niedobory tego składnika wiążą się z pogorszeniem samopoczucia i kondycji zdrowotnej, gdyż wpływa on między innymi na poprawę zdolności poznawczych, jak również na koordynację ruchową czy prawidłowy metabolizm witaminy D.

Bor można uzupełniać wraz z pożywieniem lub w postaci suplementacji. Jako że w ludzkim organizmie występuje on w ograniczonych ilościach, warto postawić na zbilansowany sposób żywienia, aby nie doprowadzić do niedoborów tego minerału. Czym jest bor, jakie ma właściwości oraz kiedy warto stosować suplementy z tym pierwiastkiem?

Spis treści [pokaż]

Bor – historia i pochodzenie
Bor to pierwiastek chemiczny, zaliczany do grupy półmetali. W czystej formie po raz pierwszy został wyizolowany w 1808 roku, a doświadczenia tego dokonało jednocześnie trzech chemików Humphry Davy, Joseph Louis Gay-Lussac i Louis Jacques Thénard. W przyrodzie bor występuje tylko w formie związków chemicznych, a jego głównym źródłem jest boraks, nad którego działaniem powstało wiele kontrowersji. Boraks wykorzystywany był już w Chinach w 300 r naszej ery. W XVII wieku stosowany był w metalurgii jako topnik, jednak kilka lat temu temat niektóre kraje całkowicie zakazały jego używania w niektórych gałęziach przemysłu.

Bor to minerał, który jest niezbędny organizmom ludzkim i zwierzęcym do prawidłowego funkcjonowania. Choć naukowcy w dalszym ciągu pracują zarówno nad samym działaniem boru, jak i boraksu, istnieje dużo obiecujących doniesień, dotyczących jego właściwości. Zawarty w pokarmie bor jest wchłaniany przez jelita prawie w całości, a jego niedobór może mieć niekorzystne konsekwencje w postaci powolnego gojenia się ran i zaburzeń rozwoju kości. Bor można przyjmować wraz z pożywieniem, jak również postawić na suplementację. Pierwiastek ten znalazł zastosowanie w leczeniu i zapobieganiu niektórym schorzeniom.

Bor – występowanie
Bor znaleźć można w składzie wielu nieprzetworzonych roślin. Pojawia się on tam za sprawą boraksu, który występuje w nawozach mineralnych, skąd przedostaje się do roślin. Do najpopularniejszych źródeł boru zaliczamy:

daktyle;
rośliny strączkowe;
bakalie;
winogrona;
gruszki;
awokado;
jabłka;
brzoskwinie;
miód;
oliwki;
otręby owsiane.
Stosując zbilansowaną dietę z odpowiednią zawartością warzyw i owoców w jak najmniej przetworzonej postaci, możemy codziennie uzupełniać niedobory boru w organizmie. W niektórych sytuacjach spożywanie suplementów z borem może okazać się uzasadnione, szczególnie jeżeli zależy nam na jego działaniu w kierunku prozdrowotnym i zapobieganiu lub leczeniu niektórych schorzeń. Co więcej, nie wszystkie osoby mogą spożywać powyższe produkty w formie nieprzetworzonej, ze względu na zalecenia dietetyczne. Tymczasem przy różnego rodzaju procesach, np. obróbce termicznej, ilość boru znacznie się zmniejsza i może okazać się, że jego ilości w organizmie będą zbyt małe, aby mogły spełniać swoje zadanie.

Bor – właściwości
Bor to bardzo ważny minerał, który wykazuje szerokie działanie na cały organizm człowieka. Opowiada za wiele procesów, przeprowadzanych w naszym ciele, między innymi:

wpływa korzystnie na pamięć i koncentrację;
zmniejsza reakcje alergiczne;
łagodzi objawy menopauzy;
sprzyja sprawniejszemu usuwaniu toksyn z organizmu;
wspiera budowę tkanki mięśniowej;
sprzyja lepszej pracy układu odpornościowego;
wspomaga gojenie się ran;
wspomaga mineralizację kości;
wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego;
poprawia przyswajanie witaminy D;
reguluje pracę układu hormonalnego.
Dodatkowo bor wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, grzybobójcze i przeciwwirusowe. Skutecznie usuwa nadmiar fluoru, przeciwdziałając jego nadmiernemu gromadzeniu się w organizmie. Bywa wykorzystywany w terapii leczenia stanów zapalnych i chorób stawów, wspiera walkę z nadwagą i otyłością, może zapobiegać chorobom układu krążenia i zmniejsza ryzyko rozwoju osteoporozy. Dieta bogata w bor może hamować procesy starzenia się skóry.

Przeczytaj również: Colostrum - opinie i właściwości. Jakie najlepsze colostrum?
Zastosowanie boru szerokie jest nie tylko w medycynie. Pierwiastek ten stosowany jest do produkcji różnego rodzaju konserwantów, dezynfektyków czy środków owadobójczych, a także półprzewodników oraz pewnych elementów reaktorów jądrowych.

Bor to pierwiastek o dużym znaczeni biologicznym. U roślin pełni rolę wspomagającą w transporcie istotnych związków organicznych, co sprzyja ich zdrowemu wzrostowi. Jeżeli boru w roślinie jest zbyt mało, może to doprowadzić do zahamowania wegetacji i wystąpienia schorzeń, takich jak zgorzel czy sucha zgnilizna.

Bor – działanie i stosowanie
Bor to pierwiastek, który niezbędny jest komórkom człowieka i wpływa w dużym stopniu na poprawne działanie całego organizmu. Składnik ten między innymi pomaga zachować integralność i wpływa na prawidłowe przekazywanie sygnałów między komórkami. Jest on niezbędny do utrzymania w dobrym stanie stawów i kości, a także sprzyja wchłanianiu cennych składników odżywczych. Ze względu na swoje szeroki właściwości, bor znalazł zastosowanie w profilaktyce i leczeniu niektórych dolegliwości.

Bor a układ nerwowy
Badania naukowe dowiodły, że przy zbyt małej ilości boru w organizmie człowieka, dochodzi do zmniejszenia aktywności elektrycznej mózgu. U ludzi skutkuje to objawami w postaci pogorszenia koncentracji i skrócenia czasu, przez który dana osoba jest w stanie utrzymać uwagę. Może to mieć wpływ na jakość pracy umysłowej i procesy uczenia się. Przy niedoborach boru osłabieniu ulega także pamięć krótkotrwała oraz zręczność i koordynacja. Istnieją przypuszczenia, iż bor może mieć duże znaczenie dla stabilizacji struktury błony komórkowej neuronów.

Wpływ boru na stawy i układ kostny
Rola boru w utrzymaniu dobrej kondycji układu kostnego jest bardzo duża. Pierwiastek ten odgrywa istotną funkcję w procesie osteogenezy. Badanie przeprowadzone na kobietach w trakcie menopauzy, wykazało, że suplementacja borem zmniejsza wydalanie wapnia. Zostało udowodnione, iż bor wpływa na produkcję i aktywność hormonów steroidowych oraz wykorzystanie witaminy D, co przedkłada się na zmniejszenie utraty wapnia z kości. Testy przeprowadzone na zwierzętach potwierdziły natomiast, iż niedobór boru może utrudniać gojenie się złamań.

Jeżeli chodzi o wpływ boru na stawy, udowodniono, że zawartość boru w tkance kostnej i mazi stawowej jest mniejsza u osób, cierpiących na zapalenie stawów, niż u osób zdrowych. Szacuje się więc, że bor może być stosowany zarówno w profilaktyce, jak i terapii stanów zapalnych stawów.

Artretyzm
Metoda dr Rexa Newhmana zakłada leczenie artretyzmu przy pomocy boru. W latach 60 XX wieku wspomniany naukowiec sam zaczął cierpieć na artretyzm, a na poziomie swoich badań odkrył, że bor zwiększa metabolizm wapnia w kościach. Zaczął więc każdego dnia przyjmować bor, a po ok. 3 tygodniach systematycznej terapii zauważył, że ból i obrzęk znacznie się zmniejszyły. Dr Newnham chciał rozszerzyć stosowanie boru w terapii artretyzmu, jednak spotkał się z niechęcią firm farmaceutycznych, które nie były zainteresowane zwiększeniem sprzedaży środka tańszego, niż tradycyjne leki na tę chorobę. Newhman mimo wszystko w dalszym ciągu stosował bor, a przeprowadzone przez niego badania dowiodły, że kości osób, dotkniętych artretyzmem zawierają jedynie ok. 50% boru, który niezbędny jest do utrzymania ich w dobrej kondycji. Przy systematycznym uzupełnianiu tego pierwiastka kości stają się znacznie twardsze, a stawy bardziej elastyczne.

Osteoporoza
Jedną z głównych przyczyn osteoporozy jest zbyt mała ilość wapnia w kościach. Choroba ta jest dość powszechna, zwłaszcza u osób starszych i to ona odpowiada za większość złamań kości. Zwiększając ilość boru, który zmniejsza usuwanie wapnia z kości, można skutecznie wpłynąć na poprawę ich gęstości i znacznie je wzmocnić. Tym samy zmniejsza się nie tylko ryzyko złamań, ale też rozwoju osteoporozy.

Wpływ boru na gospodarkę hormonalną
Badania wykazały, iż bor może mieć istotny wpływ na gospodarkę hormonalną zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Badania, przeprowadzone na grupie zdrowych panów wykazało, iż przyjmowanie boru w dawce 6 mg na dobę przez tydzień, skutkowało znacznym wzrostem powolnego testosteronu. Podobne badanie, trwające dłużej, ale przy suplementacji mniejszej dawki, nie pokazało takiego wyniku. Mimo wszystko szacuje się, że suplementowanie boru w odpowiednich dawkach może przyczynić się do wzrostu produkcji testosteronu u mężczyzn.

Przeczytaj również: Variconis żel – opinie, skład, cena, gdzie kupić?
Niektórzy naukowcy zalecają suplementację boru kobietom w trakcie menopauzy, gdyż udowodniono, iż minerał ten może wpływać na wzrost poziomu estrogenu w surowicy krwi. Co więcej, badania wykazały, że bor może też zwiększać wrażliwość organizmu na estrogen. Wynika to ze zdolności tego pierwiastka do wiązania i wzmacniania receptora estrogenowego beta.

Bor a tarczyca
Jest to mniej znana właściwość boru, a tymczasem minerał ten może przyczynić się do utrzymania zdrowej tarczycy. Jak to się dzieje? Niedobór tego pierwiastka wpływa bowiem na nadczynność przytarczyc, sprawiając, że zaczynają one wydzielać zbyt duże dawki hormonu polipeptydowego, co z kolei powoduje podniesienie poziomu wapnia we krwi, poprzez uwolnienie go z kości i zębów. Efekt jest taki, że w miejscach, w których odpowiedni poziom wapnia jest wymagany, zaczynają pojawiać się jego niedobory. Z tej przyczyny może dojść do rozwoju takich problemów jak próchnica czy zapalenie stawów. Wraz z tym pojawia się zwapnienie tkanek miękkich oraz gruczołów dokrewnych, co może stanowić przyczynę chorób jajników, a także innych schorzeń, takich jak miażdżyca, kamica nerkowa czy skurcze mięśni. Szacuje się, że bor na tarczycę może działać podobnie jak jod, a więc wspomaga jej funkcjonowanie.

Bor w zapobieganiu kandydozie
Candida w normalnych warunkach nie wykazują szkodliwego działania na organizm. Te owalne kolonie drożdży występują w ludzkim ciele naturalnie, jednak kiedy zostają wystawione na działanie stresorów (czynników stresujących), zaczynają się przekształcać i gwałtownie mnożyć, co sprawia, że mogą stać się groźne dla zdrowia. Boraks i kwas borowy hamują rozmnażanie tych grzybów oraz ich przekształcanie, a systematyczne dostarczanie boru wraz z magnezem może spowodować inaktywację Candida.

Bor a stosunek wapnia do magnezu
Bor ma dość duże znaczenie w roli regulatora błon komórkowych, jeżeli chodzi o przepływ komórkowy wapnia i magnezu. Istnieje bowiem związek między ilością wapnia i magnezu w organizmie. Skurcze mięśni powstają, gdy wapń przenika do komórek, a rozluźniają się, kiedy jest on z nich wypompowywany, wtedy jego miejsce zajmuje magnez. To zjawisko nazwać można „komórkową pompą”, wymagającą sporej energii do usuwania wapnia z komórek. Jeżeli komórki nie otrzymają odpowiedniej ilości energii, może dojść do tego, że wapń zacznie się w nich gromadzić. Wtedy dochodzi tylko do częściowego rozluźnienia mięśni i powstania sztywności, częstych skurczów oraz ograniczonej cyrkulacji krwi i limfy. Jeżeli problem nie zostanie szybko rozwiązany, stan danej osoby może się pogorszyć, ponieważ więcej wapnia przemieści się z kości do tkanek miękkich i może zostać gromadzony w komórkach nerwowych, co z kolei spowoduje wadliwą transmisję sygnałów przez nerwy. Jeżeli nadmiar wapnia dostanie się do soczewek oczu, może być to przyczyną rozwoju zaćmy. Jeżeli gruczoły wydzielania wewnętrznego ulegną zwapnieniu, spadnie produkcja hormonów, a to może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania wszystkich innych komórek w ciele. Nadmiar wapnia powoduje także wewnątrzkomórkowy niedobór magnezu, a przecież magnez pełni wiele funkcji w organizmie, między innymi jest niezbędny do aktywacji nieomal 300 enzymów. Nadmiar wapnia uszkadza błony komórkowe i może prowadzić do spowolnienia wchłanialności składników odżywczych. Jeżeli boru w komórkach jest zbyt mało, następuje spowolnione uwalnianie wapnia, a więc do komórek dostają się większe jego ilości, które nie mogą zostać wyparte przez magnez. Suplementację boru zaleca się przede wszystkim osobom starszym, u których problemy z osadzaniem się wapnia w tkankach występują częściej.

Niedobór boru – objawy
Objawy niedoboru boru nie zawsze są oczywiste i mogą wskazywać także na inne problemy zdrowotne, a więc zaleca się, aby, w przypadku pogorszenia samopoczucia, skonsultować się z lekarzem w celu określenia dokładnej przyczyny problemu.

Wśród objawów niedoboru boru wyróżniamy:

ból w obrębie kości, mięśni i stawów;
demineralizację kości;
niski poziom witaminy D i wapnia w organizmie;
osteoporozę;
skurcze mięśni;
nagłe pogorszenie koordynacji ruchowej;
choroby zwyrodnieniowe stawów;
pogorszenie pamięci i koncentracji;
apatię, zmęczenie;
u dzieci i młodzieży zahamowanie wzrostu.
Przeczytaj również: Heart Tonic krople – opinie, skład, cena, gdzie kupić?
Niedobory boru zdarzają się rzadko, gdyż w diecie większości osób spożywa się odpowiednie ilości tego składnika, a więc do powstawia powyższych, skrajnych objawów dochodzi sporadycznie.

Suplementacja boru – dla kogo?
Suplementacja boru zalecana jest w przypadkach:

zbyt wysokiego stężenia „złego” cholesterolu LDL we krwi;
niskiego poziomu wapnia;
osteoporozy.
Zalecaną bezpieczną dawką boru dla osoby dorosłej jest 20 mg. Pierwiastek ten jest dość szybko usuwany z organizmu. Stawiając na suplementy z borem, należy przestrzegać zaleceń producenta, dotyczących stosowania produktu. Trzeba też pamiętać, że suplement diety powinien być stosowany jedynie w celach wspomagających i może zastępować zdrowego, zbilansowanego sposobu żywienia.

Ciekawostką jest, że w tradycyjnej kuchni francuskiej można dostarczyć organizmowi aż 36 mg boru na dobę.

Bor – przeciwwskazania i skutki uboczne
Nie każdy powinien przyjmować bor w postaci suplementów. U niektórych osób większe dawki tego minerału mogą wywołać skutki uboczne w postaci:

stanów zapalnych i łuszczenia skóry;
drażliwości;
drgawek;
drżenia mięśni;
ogólnego osłabienia;
bólów głowy;
obniżenia nastroju;
biegunek;
wymiotów.
Suplementacji borem nie zaleca się:

kobietom w ciąży i matkom karmiący, (brak dostatecznych danych, dotyczących bezpieczeństwa suplementacji w podanych stanach);
przy stanach chorobowych tzw. hormonowrażliwych, np.: rak piersi, macicy, jajnika, endometrioza, mięśniaki macicy – brom może spowodować pogorszeniu stanu pacjentki;
w przypadku dolegliwości, związanych z nerkami (brom może dodatkowo je obciążyć.

Bor jest usuwany z organizmu w krótkim czasie, dlatego trudno jest go przedawkować. Teoretycznie o zażyciu większej niż bezpieczna dawki suplementu mówi się po spożyciu ponad 100 mg boru.

Bor – dawkowanie
W badaniach naukowych wykorzystuje się zazwyczaj suplementację w ilości 3 mg boru dziennie. Nie zaleca się przekraczania 15 – 20 mg boru na dobę.

Dla zwiększenia efektów suplementacji borem w celu mineralizacji kości zaleca się łączenie minerału z:

wapniem;
korzeniem Maca.
Bor przyjmowany w celu regulacji układu hormonalnego, najlepiej przyjmować wraz z:

buzdygankiem naziemnym;
dzięglem chińskim;
szafranem.
Odpowiednie dawkowanie suplementu jest bardzo ważne dla uzyskania jego najwyższej skuteczności, przy jednoczesnym zachowaniu pełnego bezpieczeństwa.

Bor – cena i gdzie kupić?
Suplementy diety z borem najczęściej dostępne są w postaci kapsułek lub proszku. W sprzedaży znaleźć możemy także boraks, który wykorzystywany bywa w różnych gałęziach przemysłu. Cena kapsułek z borem różnić się może w zależności od producenta, wagi opakowania, jak również ilości ekstraktu z boru na dawkę. Zazwyczaj jedno opakowanie kapsułek z borem kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Suplementy z borem znajdziemy w aptekach, jak również sklepach z produktami eko czy punktach, oferujących suplementy diety, w tym produkty dla sportowców.

Bor – podsumowanie
Bor to jeden z mniej popularnych minerałów, który jednak pełni ważne funkcje w organizmie człowieka. Występuje on w większości produktów roślinnych, dlatego prowadzenie diety bogatej w bor nie powinno być trudne. Mimo wszystko istnieją sytuacje, w których suplementacja tego składnika może okazać się niezbędna.

Bor ma bardzo duże znaczenie dla stawów, jest niezwykle ważny w gospodarce wapniowej, zwiększa bowiem uwalnianie wapnia i zmniejsza ryzyko jego osadzania się w tkankach. Bor pełni także istotną rolę w regulowaniu gospodarki hormonalnej, szczególnie hormonów płciowych, ale też hormonów tarczycy. Jego niedobory mogą skutkować pogorszeniem koordynacji ruchowej, demiralizacją kości, zmęczeniem, pogorszeniem koncentracji. Długotrwały ubytek boru w organizmie zwiększa także ryzyko rozwoju osteoporozy.

Choć bor nie jest tak powszechnie stosowany w suplementach, jak magnez, to jednak warto znać jego właściwości i wiedzieć, dlaczego należy zadbać o jego uzupełnianie. Minerał ten wspomaga ogólną kondycję organizmu i może zapobiegać niektórym chorobom, jego znaczenie dla zdrowia jest więc dość szerokie. Na szczęście suplementy z borem są dostępne w wielu aptekach i sklepach z preparatami prozdrowotnymi, co oznacza, że w przypadku niedoborów, każdy ma możliwość jego uzupełnienia.

Inne dane i właściwości na temat boru dostępne są pod adresem https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingre ... -894/boron oraz na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4712861/ pod którym opublikowano również badania.


https://ptbo.edu.pl/bor/
0 x



ODPOWIEDZ