Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Równowaga kwasowo - zasadowa

MateuszDaw
Posty: 53
Rejestracja: niedziela 10 wrz 2017, 21:45
x 13
x 1
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy

Re: Równowaga kwasowo - zasadowa

Nieprzeczytany post autor: MateuszDaw » niedziela 22 sie 2021, 11:00

No ja wszystko rozumiem tylko, że dla moich dziadków jest to upierdliwe zalewać wrzątkiem i jeszcze dolewać wody zimnej. W tym przypadku wystarczy dać miaręczkę węglanu potasu do letniej wody do tego dwie miareczki sody kalcynowanej i zakwasić to. @blueray21 pisał, że dla podnoszenia ph organizmu osobiście bespośrednia soda kalcynowana jest lepsza. Tylko teraz nasuwa mi się pytanie, czy jeżeli w ogóle nie widzę ani nie słyszę syczenia to czy zachodzi reakcja sody kalcynowanej z OJ lub cytryną ?
0 x



Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: Równowaga kwasowo - zasadowa

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » niedziela 22 sie 2021, 11:04

skoro jest już po reakcji, to jak ma zachodzić? ;)
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

MateuszDaw
Posty: 53
Rejestracja: niedziela 10 wrz 2017, 21:45
x 13
x 1
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy

Re: Równowaga kwasowo - zasadowa

Nieprzeczytany post autor: MateuszDaw » niedziela 22 sie 2021, 11:52

Ale gdy dodaję kwasek cytrynowy no to jest reakcja i syczy, to jak to w końcu jest ? :D
0 x



Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: Równowaga kwasowo - zasadowa

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » niedziela 22 sie 2021, 12:45

ale leciutka, nigdy nie jest 100%.
spiryt czy inne środki też masz około 99%.

spróbuj z normalną soda - zobaczysz różnicę.
szkoda czasu na omawianie rzeczy oczywistych ;)
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
somiracle
Posty: 59
Rejestracja: poniedziałek 09 lis 2020, 16:31
x 23
Podziękował: 162 razy
Otrzymał podziękowanie: 73 razy

Re: Równowaga kwasowo - zasadowa

Nieprzeczytany post autor: somiracle » wtorek 24 sie 2021, 15:01

somiracle pisze:
poniedziałek 18 sty 2021, 16:54
Odebrałam dzisiaj swoje wyniki z krwi, wszystkie parametry w normie, a robiłam dość szeroki wachlarz badań.
Myślałam , że mam nadmiar potasu a tu idealnie w środkowym zakresie.
Niepokoi mnie tylko obniżony poziom GFR przy prawidłowym poziomie kreatyniny, nie wiem czy to jakiś wskaźnik rozwijającej się choroby nerek?
Moje ph dalej z rana bardzo wysokie dochodzące do 9,00, nerki pobolewają.
Pije kwas askorbinowy jak mi doradził @blu ale poprawy nie widać :(
Zaczęłam łykać betainę HCL z podkowy, sama kapsułkuję , może to cos da ?
Ktoś ma jeszcze jakieś rady odnośnie obniżenia ph moczu z rana?

@blu odnośnie magnezu, pisałeś ,że jest on wydalany znacznie wolniej z organizmu przy Hashimoto, moje pytanie czy w ogóle zaprzestać suplementacji magnezem, bo jak na razie przestałam go przyjmować.
Ponowie może moje wcześniejsze pytanie, co zrobić ,aby zmniejszyć poziom ph moczu z rana?
Po przebudzeniu od razu nawadniam się pół litrem wody z cytryną, kolejny płyn to świeżo wyciśnięty sok na przemian , burak z marchwią i jabłkiem lub seler z grejpfrutem z dodatkiem vit c i MSM, ok. południa posiłek w formie owoców i warzyw, później ok. godz. 17 obiad ,w którym staram się nie łączyć białka z węglami. jem rzadko białko zwierzęce.
Moje ph moczu przez cały dzień utrzymuje się na poziomie ponad 8.
Staram się jeść naprawdę zdrowo a tu od ponad pól roku żadnej poprawy w obniżeniu ph moczu :shock:
0 x


Największym bogactwem jest zdrowie - Virgil

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: Równowaga kwasowo - zasadowa

Nieprzeczytany post autor: songo70 » poniedziałek 18 paź 2021, 22:20

Wodorowęglan sodu, najtańsze lekarstwo na Świecie! Polski lektor.
https://youtu.be/KQz10aW1_XQ
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Krolli9
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 26 paź 2021, 17:00

Re: Równowaga kwasowo - zasadowa

Nieprzeczytany post autor: Krolli9 » wtorek 26 paź 2021, 17:03

Dzień dobry,

Jestem po wykładzie z kanału Andyego Choińskiego, i chciałbym dopytać o jedną rzecz. Otóż w wielu źródłach można przeczytać, że soda to naturalny suplement wspomagający procesy trawienne, wykorzystywany w odchudzaniu (m.in.tutaj).

I teraz pytanie: czy owe wsparcie można uznać za NATURALNE? Tudzież, bezpieczne i bez reakcji niepożądanych? Jak to działa tak czysto technicznie. Możecie podesłać jakieś źródła, które by toi potwierdziły i wyjaśniły?
0 x



Awatar użytkownika
barneyos
Administrator
Posty: 1455
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 08:49
x 24
x 73
Podziękował: 154 razy
Otrzymał podziękowanie: 1893 razy

Re: Równowaga kwasowo - zasadowa

Nieprzeczytany post autor: barneyos » wtorek 26 paź 2021, 22:18

Zacznij od książek Nieumywakina i Sircusa oraz jest też wątek Soda
0 x


======================================================
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy, których na razie nie potrafimy zrobić

Brolly
Posty: 4
Rejestracja: piątek 25 paź 2019, 20:52
x 4
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Re: Równowaga kwasowo - zasadowa

Nieprzeczytany post autor: Brolly » czwartek 04 maja 2023, 17:28

Może to głupie pytanie ale jeśli zrobię mieszankę
Alkalizującą np 2g węglanu potasu + 4g sody zbuforuje
sokiem z cytryny bądź octem jabłkowym to czy mogę całość wlac do butelki z wodą powiedzmy 1,5litr czy 1 litr i sobie taką lemoniadę popijać cały dzień?

Pytam się bo nie wiem jak się to ma do obecności kwasu w zoladku. Nie chciałbym żeby to eliminowalo kwas w żołądku przez cały dzień.
Chce Podnieść swoje bufory alkaliczne ale bez obaw że żołądek będzie działać jak na inhibitorach pompy protonowej.
0 x



Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: Równowaga kwasowo - zasadowa

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » czwartek 04 maja 2023, 22:09

Brolly pisze:
czwartek 04 maja 2023, 17:28
Pytam się bo nie wiem jak się to ma do obecności kwasu w zoladku.
Nie chciałbym żeby to eliminowalo kwas w żołądku przez cały dzień.
słuszna uwaga, alkalizujemy z rana, na czczo, a przy potrzebie dodatkowo wieczorem,
zawsze na pusty żołądek.
Sircus i Ted opisują nawet przykłady terapeutycznego zażywania sody w trakcie posiłków,
soda powoduje nawet tzw. sprzężenie zwrotne w tworzeniu kwasu,
czyli w ramach dążenia do homeostazy żołądek reaguje większym tworzeniem kwasu.
Ma to swoją logikę.
Soda to nie jest szkodliwe IPP, królowa angielska codziennie zażywa sodę na gorąco za radą
rosyjskiego lekarza, żyje tyle co Nieumywakin, ma się dobrze.
z 2017 r.
dr Ivan i królowa są już na zielonych pastwiskach pana...
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: Równowaga kwasowo - zasadowa

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » piątek 05 maja 2023, 21:59

Nieumywakin trochę przesadzał, wszystko w nadmiarze jest szkodliwe dla organizmu, nadmierna oksydacja również.
Jednak tak prymitywna kwestia jak przyjmowanie sody, okazuje się nie taka prosta, jak na to wygląda.
Po pierwsze; poprawnie zbuforowana soda, czy węglan potasu, nie angażują kwasu żołądkowego.
Teraz zdefiniujmy, co oznacza "poprawnie", bo to może być różne od wyobrażeń.
Do ca 2/3 szklanki letniej/ ciepłej (! ważne) wody dajemy najpierw dawkę kwasu lub soku cytrynowego i dosypujemy tyle sody lub mieszanki alkalizacyjnej, aż zostanie jej nieco na dnie - nie mieszamy. Płyn wypijamy natychmiast, gdy ustaje bąbelkowanie, ma najlepszy smak i optymalne stężenie.
Dlaczego ciepła woda? Najlepiej o temperaturze ciała, żeby żołądek nie musiał jej podgrzewać, wtedy mieszanina szybko go opuści.
Wielu ludzi zauważa, że przyjmowanie alkalizacji nawet pół godziny przed jedzeniem powoduje rozwolnienie i złe trawienie pokarmu. To właśnie ze względu na długi pobyt mieszaniny alkalizacyjnej w żołądku, zwłaszcza, gdy byłą zimna. Bezpieczny odstęp to 45 minut, aż do godziny.
Czy brać rano, na pusty żołądek? Nie zawsze i nie każdy. Osoby prowadzące nocny tryb życia, zmiany w pracy, czy "nocne Marki" mają przesunięty zegar biologiczny! Znam przypadek, gdy osoba chodząca spać po 2-ej, a wstająca pomiędzy 6 a 7-mą i biorąca wtedy alkalizację, przez 2 lata nie mogła przeskoczyć pH 5 czasami nawet o 17-ej. Jej organizm był do popołudnia w trybie nocnym - zakwaszenie w celu wydalania metali i toksyn i żadna alkalizacja go nie zmogła.
Więc wszyscy chodzący spać po 22-ej niech wezmą pod uwagę ewentualne przesunięcia.
Alternatywny sposób pobierania alkalizacji, który również nie angażuje kwasu żołądkowego - to pobieranie jej 45 minut, ale lepiej godzinę po posiłku.
W tym czasie kwas żołądkowy już strawi to, co miał strawić i żołądek sam podnosi pH jego treści dodając węglanu sodu (soda kalcynowana), aby pożywienie mogło opuścić żołądek, bo zakwaszone pożywienie nie może opuścić żołądka - możemy go w tym momencie wspomóc, biorąc nawet samą sodę, ale zbuforowana soda lub mieszanka utrzymuje potem pH znacznie dłużej i nie powoduje rozwolnienia.
Ponieważ ludzie mają kłopoty z ulokowaniem alkalizacji, tym bardzie, gdy trzeba to robić 2 razy dziennie, to alternatywny sposób wydaje się być bardziej wygodny, choć dyscyplinę czasowa trzeba zachować.
To co opisałem, pochodzi z własnego doświadczenia i wiedzy biochemików, życzę wszystkim efektów w utrzymywaniu wysokiego pH organizmu, ale jak zwykle: bez przesady 7 - 7,5.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
somiracle
Posty: 59
Rejestracja: poniedziałek 09 lis 2020, 16:31
x 23
Podziękował: 162 razy
Otrzymał podziękowanie: 73 razy

Re: Równowaga kwasowo - zasadowa

Nieprzeczytany post autor: somiracle » piątek 28 lip 2023, 14:05

Jak długo można pic mieszankę alkalizującą z sody i wodorowęglanu potasu? Mam obecnie z rana cały czas mocz na poziomie 4,5 ph i nie wiem czy powinnam na noc wypijać taka mieszankę aby trochę podnieść ph? Jestem na diecie carnivore bez weglowodanów. Suplementuję PL , pije dużo wody z solą kłodawską.
0 x


Największym bogactwem jest zdrowie - Virgil

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: Równowaga kwasowo - zasadowa

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » piątek 28 lip 2023, 20:15

jaką masz grupę krwi?
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
somiracle
Posty: 59
Rejestracja: poniedziałek 09 lis 2020, 16:31
x 23
Podziękował: 162 razy
Otrzymał podziękowanie: 73 razy

Re: Równowaga kwasowo - zasadowa

Nieprzeczytany post autor: somiracle » niedziela 30 lip 2023, 15:16

B Rh +
0 x


Największym bogactwem jest zdrowie - Virgil

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: Równowaga kwasowo - zasadowa

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » niedziela 30 lip 2023, 15:31

0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: Równowaga kwasowo - zasadowa

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » niedziela 30 lip 2023, 21:08

Odżywianie zgodne z grupą krwi, wymyślone przez "naukofców" traktować można czasem jako pułapkę, bo nie u wszystkich się zgadza i sprawdza. Lepiej byłoby określić rodzaj metabolizmu i znaleźć dopasowaną dietę, ale tu o informacje bardzo trudno. W tym nikt nie widzi interesu i już.
Wracając do równowagi kwasowo-zasadowej, to nagminnie spotykam się z poprzestawianymi zegarami biologicznymi w organizmach, jak już gdzieś pisałem. Chcąc to sprawdzić, trzeba sobie zrobić pomiary. nie brać alkalizacji ze 2 dni, a potem przez 3 kolejne dni mierzyć oH przy każdym oddawaniu moczu i zapisywać wynik, datę i godzinę. Powinno być widać.kiedy organizm kończy tryb nocny. A w ogóle w każdej sytuacji lepiej pobierać alkalizację 45 minut do godziny po posiłku, bo wtedy żołądek sam alkalizuje zawartość, aby mogła przejść do jelit. I to jest chyba najlepszy sposób na alkalizację.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: Równowaga kwasowo - zasadowa

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » niedziela 30 lip 2023, 22:13

blueray21 pisze:
niedziela 30 lip 2023, 21:08
Odżywianie zgodne z grupą krwi, wymyślone przez "naukofców" traktować można czasem jako pułapkę,
bo nie u wszystkich się zgadza i sprawdza.
jakoś u mnie sprawdza się dosłownie i znakomicie, takiej energii jak teraz nie miałem ze 30 lat, ot tak :D
przy ''A'', którą mam, rolniczą, wszystkie psiankowate weg ,
i produkty z lewej tabeli zawsze instynktownie ze smakiem zjadałem :D

może wibrator dokłada swoje, dzisiaj 3 razy po 10 minut na sprincie, czuć w mięśniach, ścięgnach itede.
za młodego uprawiałem sport, wiem co to wycisk ..

ogólnie tak, nie wszystko jest dla wszystkich !

właśnie jestem w trakcie lektury 2 książek: Saula i dr Dąbrowskiej, którzy
propagują w celach naprawczych diety sokowo-kiełkowe warzywne.
Obrazek

ścisła dieta keto nie musi być dla wszystkich korzystna
Dieta karniwora, nazywana również dietą mięsną, to model żywienia będący bardziej restrykcyjną wersją diety ketogenicznej. Z jadłospisu diety karniwora całkowicie zostały wyeliminowane źródła węglowodanów.
Podstawę diety stanowi mięso, które dostarcza głównie białka oraz tłuszczy.
i opinia Saula:
CZYTELNICY PYTAJĄ: „Jaka jest Twoja opinia na temat „Diety typu krwi” dr D'Adamo?

Peter J. D'Adamo, ND ( http://www.dadamo.com ) jest autorem bestsellera Eat Right 4 Your Type i kilku pokrewnych kontynuacji.
Moja krótka opinia na temat jego pracy jest taka, że ​​w każdym z jego czterech planów dietetycznych jest kilka dobrych rad
i że człowiek nie może popełnić strasznego błędu, stosując się do któregokolwiek z nich. J
jak dotąd nic w moich badaniach z zakresu genetyki czy żywienia nie skłoniło mnie do przyjęcia jego przekonania,
że ​​dieta jest tak ściśle związana z grupą krwi.
Niemniej jednak zawsze jestem zainteresowany tym, co działa.

Jeden z delikatnie negatywnych recenzentów ujął to w ten sposób: „Jeśli jesz mniej kalorii niż spalasz, schudniesz bez względu na grupę krwi”. http://www.no-diet.com/blood-type-diet.htm

Osobiście jestem zaniepokojony internetowym „Sklepem z grupami krwi” Dr. .

Chętnie się zgodzę, że jeden rozmiar odżywczy niekoniecznie pasuje każdemu. Różni ludzie potrzebują różnych ilości kalorii, w zależności od aktywności, osobistych wyborów i dziedziczności. Chorzy potrzebują znacznie więcej witaminy C niż ludzie zdrowi. Znam ludzi, którzy radzą sobie bardzo dobrze bez produktów mlecznych i innych, którzy radzą sobie znacznie lepiej, gdy zaczynają jeść nabiał. Zróżnicowanie potrzeb żywieniowych może być bardzo duże, nawet wśród osób o tej samej grupie krwi. Roger J. Williams, PhD, naucza koncepcji indywidualności biochemicznej od lat 50-tych.

Osobiście trudno mi uwierzyć, że całą ludzkość można podzielić na cztery części. (Nawet Juliusz Cezar trochę się mylił, twierdząc jedynie, że cała Galia jest podzielona na trzy części, ponieważ w rzeczywistości było ich pięć (http://www.sdopera.com/pages/education/edusourcebook/sb NorRomeGaul.htm). Uważam za równie nieprawdopodobne, że jedna dwunasta wszystkich czytelników porannej gazety będzie miała ten sam astrologicznie ustalony dzień. Ale mogę się mylić. To nie byłby pierwszy raz.
do przemyśleń :D
Panie Andrzeju Saul, dla mnie jest dobra i tyle :lol:
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Gacek
Posty: 36
Rejestracja: środa 21 gru 2022, 21:26
Podziękował: 278 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy

Re: Równowaga kwasowo - zasadowa

Nieprzeczytany post autor: Gacek » niedziela 22 paź 2023, 12:52

Jakie pH pokazują paski? Mam trudność z interpretacją. Wg mnie górne i dolne paski wskazują trochę inne pH.

rano koło 8:00
https://zapodaj.net/plik-PpoeZ1fXlZ

koło 12:30
https://zapodaj.net/plik-0m5IE75Tcm
0 x



ODPOWIEDZ