Drodzy forumowicze i goście!

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

ZnO

tadwoj
Posty: 27
Rejestracja: piątek 24 kwie 2015, 09:59
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 34 razy

ZnO

Nieprzeczytany post autor: tadwoj » piątek 09 cze 2017, 09:27

Witam.
Mam tlenek cynku cz.d.a., można to jakoś rozsądnie suplementować, na forum nie znalazłem podpowiedzi.
Rozpuścić to w wodzie, czy trzeba załadować w kapsułki.
I jak się to wchłania w takiej postaci.
0 xAwatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 8643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 319
Podziękował: 452 razy
Otrzymał podziękowanie: 12093 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » piątek 09 cze 2017, 09:56

Nie rozpuszcza się w wodzie! W tej formie cynk jest w zasadzie nie przyswajalny. ZnO jest składnikiem wielu preparatów w dermatologii.
Możesz użyć do formuły Schwaizera, lub potraktować jakimś kwasem, aby otrzymać cynkowy preparat rozpuszczalny w wodzie. Z kwasem solnym daje żrący roztwór stosowany niegdyś do lutowania, także oszpecania twarzy, który jest składnikiem "szchwarze salbe" - maści na nowotworowe zmiany skórne - oficjalnie w wielu miejscach zakazanej.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

tadwoj
Posty: 27
Rejestracja: piątek 24 kwie 2015, 09:59
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 34 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: tadwoj » piątek 09 cze 2017, 10:29

To w jakiej formie cynk jest dobrze przyswajalny?
To ten ZnO można jakoś wykorzystać ?
0 xAwatar użytkownika
barneyos
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 08:49
x 14
x 52
Podziękował: 103 razy
Otrzymał podziękowanie: 1621 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: barneyos » piątek 09 cze 2017, 12:09

Chelaty: pikolinat cynku lepszy, trochę słabiej przyswajalny jest glicynian cynku.
0 x


======================================================
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy, których na razie nie potrafimy zrobić

haze
Posty: 74
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2017, 13:09
x 38
x 4
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: haze » niedziela 10 wrz 2017, 13:23

Chciałem zrobić test cynkowy ale kupiłem zły siarczan cynku - "Cynku siarczan 1hydrat cz.d.a" zamiast siedmiowodnego siarczanu cynku. Ma inny kod CAS. Czy ten który kupiłem nada się do czegoś?
0 xAwatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 8643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 319
Podziękował: 452 razy
Otrzymał podziękowanie: 12093 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » niedziela 10 wrz 2017, 17:45

Przecież możesz go użyć tak samo jak siedmiowodnego, jak na substancję uwodniona pojedynczo, rozpuszcza się w wodzie doskonale.
Żeby osiągnąć podobne stężenie należy użyć ok 2/3 wagi siarczanu siedmiowodnego.
1 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 10795
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 43
x 444
Podziękował: 22644 razy
Otrzymał podziękowanie: 15673 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » wtorek 27 mar 2018, 06:53

Jak zrobić cytrynian cynku ?
Amerykanie częściej wybierają pikolinian, zaś Europejczycy – cytrynian, gdyż jest on najbardziej fizjologiczną substancją (cynk w postaci cytrynianu cynku jest obecny w mleku matki),
a także jest najmniej wydalany z moczem.
http://www.cheops4.org.pl/cheos/viewtop ... nku#p80403
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

cedric
Posty: 2541
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 45
x 28
Podziękował: 1629 razy
Otrzymał podziękowanie: 3471 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » poniedziałek 05 lis 2018, 16:42

Mało kto zdaje sobie sprawę , że cynk mozna dostarczać transdermalnie.

Am J Clin Nutr. 1977 Apr;30(4):528-30.
Zinc absorption through skin: correction of zinc deficiency in the rat.

Keen CL, Hurley LS.

Terapeutyczny efekt miejscowego podawania cynku został przetestowany na ciężarnych szczurach spożywających dietę z niedoborem tego pierwiastka. Cztery grupy szczurów karmiono dietą z niedoborem cynku przez 24 godziny. Połowę zwierząt traktowano w tym okresie miejscowym stosowaniem oleju nasyconego chlorkiem cynku, przez pełne 24 godziny w jednej grupie i przez ostatnie 8 godzin w drugiej. W dwóch pozostałych grupach olej bez chlorku cynku stosowano w takich samych warunkach, jak opisano powyżej, a we wszystkich przypadkach zapobiegano przyjmowaniu doustnemu suplementu. Pod koniec 24-godzinnego okresu zwierzęta zabijano i oznaczano cynk w osoczu. Dodatkowa grupa zwierząt spożywających dietę odpowiednią w cynku została zabita bez żadnej obróbki w celu zapewnienia wartości kontrolnych normalnego cynku w osoczu. Szczury spożywające dietę ubogą i bez miejscowej suplementacji cynku miały wartości cynku w osoczu znacznie niższe niż wszystkie inne grupy po 24 godzinach. Zwierzęta otrzymujące suplementację cynku przez 8 godzin miały poziomy w osoczu podobne do tych w grupie kontrolnej karmione odpowiednią dietą cynkową i znacznie wyższe niż szczury, które nie otrzymywały naniesienia cynku na skórę. U zwierząt, u których cynk był stosowany przez 24 godziny, wartości cynku w osoczu były znacznie wyższe niż w jakiejkolwiek innej grupie, w tym w normalnych kontrolach. Wyniki wskazują, że przezskórny transport cynku może mieć wystarczającą wielkość, aby był znaczący klinicznie i że stosowanie miejscowe tego pierwiastka może być użyteczne w przypadkach niedoboru cynku w diecie lub chorób powodujących niedobór cynku.
0 xcedric
Posty: 2541
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 45
x 28
Podziękował: 1629 razy
Otrzymał podziękowanie: 3471 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » poniedziałek 05 lis 2018, 17:13

https://www.ntshealth.com.au/wellness/b ... egies.html

Dwie życiowe strategie samopomocy

Niedobór cynku - seks, zdrowie i wsparcie immunologiczne

Zwykle cynk nazywano "najdoskonalszym minerałem seksualnym" przez magazyn Men's Health, a badania pokazują, że to nie jest przesadzone. Płodność, libido, moc i ogólny stan zdrowia seksualnego są ściśle związane z odpowiednimi poziomami cynku. Cynk jest niezbędny zarówno do produkcji nasienia (witka plemnika zawiera 80% cynku), jak i poziomu testosteronu. 60-letni mężczyzna produkuje tylko 25% testosteronu produkowanego przez 20 lat, a cynk może być związany z tym spadkiem (ponieważ poziom cynku maleje wraz z wiekiem). Jednak nie chodzi tu tylko o utracone libido. Testosteron jest hormonem anabolicznym (budującym mięśnie), więc niski testosteron oznacza zaburzoną integralność mięśni (z poważnymi, nieuzasadnionymi konsekwencjami dla najważniejszego mięśnia - twojego serca!) i oba mogą być związane z niedoborem cynku. Ponad 80% ogólnej populacji cierpi na niedobór cynku, a liczba ta jest wyższa dla mężczyzn. Jest to związane z utratą cynku przez płeć. Każdy wytrysk może wyrzucać do 5 miligramów cynku, co stanowi jedną trzecią minimalnego zapotrzebowania na cynk wynoszącego 15 mg na dzień.

Zmniejszenie libido vs. zwiększone ryzyko zachorowania na raka

Jednak zdrowie organów płciowych u mężczyzn i kobiet jest prawdopodobnie ważniejsze niż poprawiona sprawność seksualna. Rak prostaty właśnie stał się największym zabójcą mężczyzn w Australii, a rak piersi od dziesięcioleci stanowi główny problem zdrowotny kobiet. Istnieje silne połączenie cynku z obydwoma . Najbardziej podstawowe i oczywiste połączenie dotyczy funkcji immunologicznej. Cynk ma skłonność do gromadzenia się w grasicy, ponieważ jest niezbędny do wytwarzania zabójczych limfocytów T. Ta siła obrony stanowi pierwszą linię obrony przeciwko wszystkim formom raka i jest równie ważna dla chorób zakaźnych (stąd popularne stosowanie cynku w celu skrócenia czasu trwania przeziębienia). Jednak cynk oferuje więcej niż wsparcie immunologiczne dla zdrowia tych gruczołów rozrodczych. Cynk jest inhibitorem aromatazy, który pomaga zapobiegać konwersji testosteronu w estrogen. Tłuszczem są tu komórki lipocytów brzucha. Twoja "zapasowa opona" lub "urzekająca miłość", w efekcie, produkują aromatazę, która zwiększa twoje poziomy estrogenu stymulującego raka, obniżając poziom testosteronu ochronnego dla serca. Jest to jeden z wielu powodów, aby priorytetowo traktować utratę tłuszczu z jelita. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet, gdzie nadmiar tłuszczu w jamie brzusznej zmniejsza libido, a jednocześnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Cynk odgrywa jednak inną rolę ochronną, która jest charakterystyczna dla mężczyzn i raka prostaty. Kadm jest podstawową przyczyną raka prostaty. Jeśli chcesz spowodować u szczura raka prostaty w laboratorium, po prostu karmisz go dokładną dawką tego ciężkiego metalu, a dwa miesiące później pojawia się guz na prostacie niefortunnego stworzenia. Jest to niezawodny przepis dla osób używających zwierząt laboratoryjnych do lepszego zrozumienia tej choroby. Kadm gromadzi się w gruczole krokowym, gdzie może inicjować niepożądane zmiany. Cynk gromadzi się również w tym małym gruczole i cynk może wyprzeć kadm z prostaty! W rzeczywistości, jeśli masz luksusowy poziom cynku, kadm nie jest w stanie dostać się do prostaty.

Zinc and Breast HealthResearchers na Pennsylvania State University donoszą niedawno, że gruczoły w piersi mają unikalny cynkowy wymóg związany z ich potrzebą transferu duże ilości cynku do mleka podczas laktacji. Brak cynku u matek karmiących może prowadzić do problemów rozwojowych u dziecka, ale wiąże się również ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia raka piersi. W rzeczywistości niedobór cynku jest nie tylko związany z zapoczątkowaniem raka piersi, ale także z przejściem, progresją i przerzutami choroby. Inny związek cynku w zdrowiu piersi odnosi się do najważniejszej równowagi między estrogenem i progesteronem. Progesteron jest hormonem równoważącym, który przeciwdziała stymulatorowemu działaniu estrogenu. Suplementacja progesteronu kiedy ten hormon jest niewystarczający, jest niezwykle ważnym narzędziem w walce z rakiem piersi. Cynk jest wymagany do produkcji i wykorzystania progesteronu.

Zdrowie psychiczne, zdrowie skóry i aprecjacja żywności

Cynk jest kluczowym minerałem dla zdrowia psychicznego, ponieważ niedobory mogą powodować apatię, depresję, drażliwość, letarg, upośledzenie umysłowe i paranoję. Cynk jest wymagany do wytworzenia enzymu zwanego hydroksylazą dopaminy. Enzym ten sprawia, że ​​produkowane są pobudzające nastrój neuroprzekaźniki, dopamina i noradrenalina. Cynk reguluje również funkcję gruczołów skóry , dzięki czemu odgrywa ważną rolę w profilaktyce trądziku. Jest również niezbędny do produkcji kolagenu, który jest tak ważny dla elastyczności skóry i tętnic. Niedobór cynku wiąże się również z łupieżem i łuszczycą. Ocena żywności jest nierozerwalnie związana z aromatem smaku i aromatu. Częstym objawem niedoboru cynku jest obniżenie poczucia smaku i zapachu. W niedoborze cynku żywność może stać się czymś, co wypełni lukę, a nie wielką przyjemnością, jaką powinna być. Dlaczego nie mamy tych dwóch minerałów? Istnieje kilka czynników, które ograniczają przyjmowanie i dostępność obu minerałów. Użycie zboża jest jednym z takich problemów. Nigdy nie byliśmy zaprojektowani do konsumpcji ilości zbóż znajdujących się w nowoczesnej diecie. Ziarna zbóż zawierają kwas fitynowy, naturalny związek, który łączy się z cynkiem i magnezem, dzięki czemu oba minerały są nierozpuszczalne. Utworzone fityniany cynkowe i magnezowe są wydalane, a nasz niedobór rośnie. Uporządkowane produkty spożywcze mogą również usuwać cynk i magnez, a przetwarzanie żywności redukuje również poziom minerałów w produkcie końcowym. Konwersja mąki razowej do białej mąki, na przykład, usuwa 80% zawartości magnezu i 60% cynku. Roztwarzanie może zubożać oba minerały, podobnie jak długotrwałe spożycie alkoholu i nadużywanie leków (zarówno na receptę, jak i nielegalnie). Kwas fosforowy Znalezione w napojach bezalkoholowych mogą tworzyć nierozpuszczalny fosforan cynku i fosforan magnezu, zmniejszając potencjalną absorpcję tych minerałów. Innym, zaskakująco często występującym zaburzeniem wchłaniania obu minerałów jest zaburzenie wchłaniania jelit. Niedawno miałem osobiste doświadczenie w tym problemie, które z pewnością było niespodzianką (biorąc pod uwagę moje odżywianie i suplementację). Kilka tygodni temu wykonałem poważną operację jelitową z powodu wyrostka robaczkowego, a badania kontrolne wykazały poważny niedobór zarówno żelaza, jak i cynku. Okazało się, że niedokrwistość była faktycznie związana z niedoborem cynku. Cynk jest potrzebny do produkcji kwasu solnego, a brak kwasu solnego powoduje nie tylko objawy, które są identyczne z nadmiarem kwasowości żołądka, ale poważnie zmniejsza wchłanianie żelaza. Suplementacja cynku (w połączeniu z witaminą B6, niezbędny synergetyk cynku) i włączenie chlorowodorku betainy do posiłków, zrobiła wielką różnicę. Blask powrócił do moich policzków, a moje trawienie uległo znacznej poprawie.

Top Porady

Jak skutecznie radzimy sobie z niedoborami tych minerałów? Cóż, dawki i czas są ważne, podobnie jak wspomagające składniki odżywcze, które zwiększają wychwyt. Gdy występują nieodłączne problemy z absorpcją, możemy również przyjrzeć się alternatywnym strategiom dostarczania (podjęzykowo i przezskórnie). Suplementy cynku należy zawsze przyjmować na ostatnią chwilę przed snem. W tej chwili jest niewielka szansa, że ​​kwas fitynowy w zbożach zagraża wchłanianiu cynku (chyba że, oczywiście, jesteś przekąską o północy). Idealna dawka wynosi od 30 do 50 mg na dobę, ale możesz przyjąć tyle, ile (ale nie więcej) 100 mg, gdy niedobór jest poważny *. Witamina B6 jest najlepszym synergetykiem do zwiększenia wydajności cynku i jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym na własny rachunek. B6 jest często nazywany "witaminą stresową", ponieważ jest wyczerpany, gdy się martwimy. Stres jest tak powszechny w tym szalonym świecie, który stworzyliśmy, wydaje się prawdopodobne, że większość z nas skorzystałaby na wzmocnieniu B6. 100 mg B6 na dzień jest skuteczną dawką *. Niektórzy z nas cierpią na chorobę zwaną pyrolurią, gdzie upośledzone jest pobieranie cynku i witaminy B6. Jedna sztuczka zapewniająca odpowiednie pobieranie cynku polega na stosowaniu rozpuszczalnego proszku cynku / witaminy C. Dodaj pół łyżeczki tego proszku do 100 ml wody i wiruj płyn w ustach tak długo, jak to możliwe, a wchłoniesz dobry procent cynku przez pory na spodniej stronie języka *. Podejście podjęzykowe, podobnie jak to, okazało się również bardzo skuteczne w przypadku witaminy B12. Drugą wskazówką do zwiększenia przyjmowania jakiegokolwiek suplementu, w tym magnezu i cynku, jest dodanie probiotyku z suplementem. Badania pokazały, że wydajność można zwiększyć nawet o 45%, gdy umieścisz korzystne mikroorganizmy jelitowe za minerałem. Łączę podjęzykową strategię cynkową z naszym probiotycznym probiotykiem, Bio-Bubble. Mam również nasze popularne jedzenie, Pro-Glow, które zawiera chelatowany cynk. Cieszę się z szybkiego reagowania. Wskazówki do pobrania - Magnez 600 mg rzeczywistego magnesium na dzień jest sugerowaną dawką, gdy występuje niedobór tego minerału *. Istnieje kilka form chelatowanego magnezu, ale uważam, że cytrynian magnezu jest skuteczny. Kompleks magnezu (dostępny w większości sklepów ze zdrową żywnością) będzie zawierał wszystkie wspierające składniki odżywcze, które optymalizują odpowiedź magnezu. Jednak może wystąpić problem z korygowaniem niedoborów magnezu po obniżeniu się poziomu do pewnego poziomu. Ten poziom graniczny jest różny u poszczególnych osób, ale jeśli osiągnąłeś ten punkt, magnez jest bardzo słabo wchłaniany przez wyściółkę jelita i trudno jest skorygować niedobór. Istnieje jednak alternatywa, która polega na omijaniu żołądka i dostarczanie magnezu bezpośrednio przez skórę. Istnieją sugestie, że przezskórny magnez jest do dziesięciu razy skuteczniejszy niż doustna suplementacja. Produkt NTS, MagSorb, jest jednym z najlepiej sprzedających się, najwyższej jakości transdermalnych olejów magnezowych w Australii. MagSorb można rozpylać bezpośrednio na skórze lub można go dodać do kąpieli lub wanny w celu szybkiego zwiększenia ilości magnezu. Doskonałym sposobem na sprawdzenie skuteczności transdermalnego oleju magnezowego jest zastosowanie go bezpośrednio na napięty lub obolały mięsień. Ulga pojawia się kilka minut później, a zrozumiesz niesamowitą zdolność absorpcyjną skóry. Może nawet zmusić cię do przemyślenia stosowania niektórych kremów i kosmetyków do opalania. Często sugeruję, że powinieneś być przygotowany na spożywanie produktów do pielęgnacji skóry i kosmetyków, ponieważ wchodzą one do krwioobiegu tak samo, jakbyś je połknął. Regulacje dotyczące tych produktów są bardzo ograniczone i często zawierają wątpliwe składniki, w tym parabeny i azotany. Przesłanie tutaj - zapłacić kilka dolarów ekstra i źródło naturalnych produktów do pielęgnacji skóry! W konkluzji Korekta niedoborów cynku i magnezu jest prawdopodobnie najbardziej prostą i najtańszą dostępną strategią wellness. Badanie krwi pod kątem niedoborów magnezu nie jest wiarygodną wskazówką, ponieważ krew zawiera zaledwie 1% magazynów magnezu w organizmie (więc nie jest prawdziwie reprezentatywna). Czasami może być bardziej produktywne wyszukiwanie w Internecie objawów niedoboru cynku i magnezu i często jest oczywiste, że jesteś kandydatem do korekty. Jeśli potrzebujesz tych minerałów, nie zwlekaj! Działaj teraz i ciesz się zmianami!


Myślę , ze założenie wątku medycyny transdermalnej miałoby wielkie uzasadnienie.

https://multimedia.3m.com/mws/media/115 ... e-book.pdf
0 xAwatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 8643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 319
Podziękował: 452 razy
Otrzymał podziękowanie: 12093 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » poniedziałek 05 lis 2018, 18:35

@cedric, nikt tutaj nie ma zakazu w kwestii zakładania nowych tematów, nikt nie ma również monopolu na ich zakładanie.
Czasami scalamy to i owo, gdy podobny lub identyczny temat już istnieje, bo rozrzucone informacje w jednym temacie mocno dezorientują czytelników.
Więc proszę zakładaj to, co uważasz za potrzebne, a jeszcze nie istnieje, czy gdzieś tylko we wspominkach.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

cedric
Posty: 2541
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 45
x 28
Podziękował: 1629 razy
Otrzymał podziękowanie: 3471 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » poniedziałek 05 lis 2018, 18:43

TLENEK CYNKU A BIEGUNKI

Dr H.Różański

"Tlenek cynku – Zincum oxydatum w medycynie XVIII i XIX wieku
Tlenek cynku, zwany dawniej również tlennikiem cynku (Zincum oxydatum, ZnO) jest obecnie znany głównie z występowania w składzie zasypek antyseptycznych, past i maści zasuszających oraz zawiesin ściągających i odkażających, o działaniu przeciwzapalnym. Wydawało się, że nie wróci już do stosowania doustnego, a tymczasem w aptekach można spotkać suplementy diety oraz preparaty mineralno-witaminowe zawierające tlenek cynku. Oczywiście błędne jest mniemanie, że tlenek cynku jest dobrym źródłem cynku dla organizmu. Wchłania się zaledwie w kilku procentach, ale jest tani i łatwo dostępny, ponadto mało aktywny chemicznie (nie reaguje z innymi składnikami preparatów mineralnych i witaminowych – złożonych), dlatego wielu producentów go używa. Moim zdaniem jest najgorszą formą cynku jaka może występować w suplementach doustnych. Jako źródło cynku w preparatach mineralnych i mineralno-witaminowych cynk powinien występować w postaci soli nieorganicznych (np. siarczan cynku), organicznych (cytrynian, octan, pikolinian, bursztynian, maślan cynku) lub chelatów (np. połączenia cynku z aminokwasami lub peptydami, asparaginian cynku).

Tlenek cynku podany doustnie działa głównie miejscowo: ściągająco, antybakteryjnie, osuszająco, przeciwzapalnie, pobudzająco na regenerację tkanki nabłonkowej, ochronnie. Hamuje nieżyty przewodu pokarmowego, co było dawniej wykorzystywane w medycynie i nadal ma zastosowanie w weterynarii (w profilaktyce i leczeniu biegunek u zwierząt). Wchłanialność tlenku cynku do krwi zależy od kilku czynników:

– tlenek cynku podany na czczo, na pusty żołądek reaguje z kwasem solnym, tworzy w części chlorek cynku, który jest resorbowany;

– tlenek cynku podany z potrawami bogatymi w kwasy, np. z owocami kwaśnymi, sokami kwaśnymi – reaguje, dysocjuje, tworzy czasem sole, które są wchłaniane do krwi

– tlenek cynku podawany równocześnie z kwasami, np. z kwasem cytrynowym, solnym (przy niedokwaśności żołądka), kwasem askorbinowym, jabłkowym, propionowym, octowym, mlekowym – podlega reakcjom i przemianom w formy przyswajalne z przewodu pokarmowego;

– tlenek cynku u osób cierpiących na nadkwasotę i nadsoczność żołądka jest wchłaniany lepiej niż u osób o prawidłowym wydzielaniu i pH soku żołądkowego;

– tlenek cynku w obecności garbników, pektyn, soli wapniowych, gumy guar, gumy arabskiej, śluzów roślinnych – jest gorzej lub w ogóle nie resorbowany z przewodu pokarmowego;

– tlenek cynku niskiej jakości (słabo oczyszczony) zawiera metale ciężkie i pył cynkowy (metaliczny), dlatego do doustnego stosowania powinien być stosowany tlenek cynku najlepszej jakości, biały, i z tzw. “papierami” kontroli jakości (analiza zawartości metali ciężkich).

Pasta cynkowa – Pasta Zinci zawiera: Zincum oxydatum 1 część, Amylum triticum (skrobia pszenna) 1 część, Vaselinum flavum seu album 2 cz. Tlenek cynku najpierw trzeba rozetrzeć w moździerzu ze skrobią, przesiać przez sito i przesiany proszek zmieszać dokładnie z wazeliną. Jeszcze lepszy efekt jednorodności pasty uzyskuje się, gdy lek jest ucierany z podgrzewanym moździerzu.

Maść cynkowa zawiera mniej cynku niż pasta cynkowa. Unguentum Zinci – maść cynkowa powinna zawierać nie mniej niż 9 i nie więcej niż 11% tlenku cynku. Sporządzana jest z 1 części tlenku cynku na 9 części smalcu wieprzowego. Tlenek należy rozcierać z podgrzanym smalcem (stopionym) dotąd, aż utworzy jednolitą masę. Mieszać aż do zastygnięcia.

Maść cynkowa i pasta cynkowa działają antyseptycznie i osuszająco na skórę, lekko złuszczająco, szczególnie pasta. Maść cynkowa jest łagodniejsza i może służyć też do ochrony skóry. Dawniej maścią i pastą cynkową leczono wypryski, oparzenia, pryszcze ropne, czasem rany i liszaje.

Rp. Zinci oxydati 30,0
Talci 30,0

albo

Rp. Zinci oxydati 1 część
Lycopodii (zarodniki widłaka) 10 cz.

M.f.p. (zmieszać dla uzyskania proszku, przesiać. D.S. Puder do zasypywania (otarcia naskórka, wyprzenia skórne, łojotok, potówki).Rp. Klej cynkowy na owrzodzenia, w tym żylakowate.
Zinci oxydati 5,0
Glycerini 15,0 (gliceryna)
Gelatini 15,0 (żelatyna)

Żelatynę rozpuścić z gliceryną lekko ogrzewając. Dodać tlenek cynku, wymieszać. Ciepłym klejem cynkowym smarować owrzodzenia podudzi.

Zincum oxydatum (syn. kwiat cynkowy = Flores Zinci) podawano doustnie przy nieżytach przewodu pokarmowego (biegunce), owrzodzeniach jelit i padaczce. W leczeniu epilepsji stosowano tlenek cynku w kuracjach długotrwałych, w dawce 300 mg dziennie (100 mg 3 razy dziennie). Tlenek cynku to stary lek polecany dawniej przy nerwicach objawiających się drgawkami. Doustne kuracje tlenkiem cynku w przypadku padaczki i nerwic trwały 6-12 miesięcy. Efektywność leczenia była różna, zależna od sposobu podawania tlenku. Być może nie bez znaczenia był skład “dawnego” tlenku cynku, który zawierał sporo ołowiu, kadmu i arsenu (również działały na układ nerwowy i neurotransmisję). Odkąd bowiem zaczęto kontrolować czystość tlenku przestał on być skuteczny w leczeniu padaczki i nerwic i wyszedł z użycia. Ponadto tlenek cynku bardzo czysty, nie zawierający już innych związków cynku nie wchłaniał się dostatecznie dobrze i działał na jelita jedynie miejscowo."

http://rozanski.li/1495/tlenek-cynku-zi ... xix-wieku/

http://www.zespoldowna.info/magnez-cynk ... -cz-2.html
0 xAwatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 10795
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 43
x 444
Podziękował: 22644 razy
Otrzymał podziękowanie: 15673 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » poniedziałek 05 lis 2018, 19:30

cedric pisze:
poniedziałek 05 lis 2018, 17:13
Myślę , ze założenie wątku medycyny transdermalnej miałoby wielkie uzasadnienie.
Leczenie, odżywianie transdermalne, onkologia, może być ciekawy ;)
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

cedric
Posty: 2541
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 45
x 28
Podziękował: 1629 razy
Otrzymał podziękowanie: 3471 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 15 lis 2018, 13:03

googlotł. z niewielką korektą
https://naturalsupremacy.com/2018/03/01 ... -dopamine/

7 KORZYŚCI Z CYNKU I DLACZEGO POTRZEBUJESZ JEŚĆ MIĘSO

Hans Ambachtsheer

Cynk, bardzo ważny rozpuszczalny w wodzie minerał śladowy, bierze udział w ponad 300 reakcjach enzymatycznych i jeszcze większej liczbie białek. Cynk reguluje neuroprzekaźniki, zachowanie, uczenie się i pamięć, rozwój neuronów, metabolizm , syntezę RNA / DNA, syntezę białek mięśniowych (wzrost mTOR), wzrost, wytwarzanie hormonów, insulinę (zaangażowany w syntezę, przechowywanie i uwalnianie insuliny), spalanie kwas tłuszczowe , poprawa nadciśnienia (poprzez obniżenie angiotensyny) itp. (1, 2, 3)

Obniża także poziom mleczanu poprzez hamowanie enzymu dehydrogenazy mleczanowej, co może prowadzić do większej ilości energii, lepszego snu itp. (4)

Zwiększa także pH ciała poprzez regulację anhydrazy węglanowej, która katalizuje szybką interkonwersję dwutlenku węgla i wody do wodorowęglanów i protonów.

Pomocny w prawidłowym trawieniu, ponieważ odgrywa rolę w enzymie-karboksypeptydazie, który rozkłada białka, a także inne enzymy trawienne wytwarzane w trzustce są zależne od cynku. (5)

 

CYNK ZWIĘKSZA SYNTEZĘ DOPAMINY I DZIAŁA PRZECIWLĘKOWO

Cynk reguluje poziom neuroprzekaźników w mózgu, takich jak dopamina i serotonina, i antagonizuje pobudzający receptor neurotransmiterów, a mianowicie NMDA, i zmniejsza uwalnianie glutaminianu. (6) Cynk aktywuje receptory glicyny, antagonizuje receptor GABA-A, który ma działanie nootropowe, ale zwiększa ogólny GABA i aktywuje również receptory purynergiczne. (7, 8)
Cynk zwiększa receptory dopaminy i pozakomórkową dopaminę i hamuje wychwyt dopaminy przez neurony, co powoduje, że dopamina wywiera silniejszy efekt. (9, 10, 11, 12)
Cynk zwiększa również wychwyt serotoniny, osłabiając jej działanie, dodatkowo wzmacniając działanie dopaminy. (13) Cynk jest agonistą receptora 5-HT1a. (59) Aktywacja receptora 5-HT1a ma faktycznie negatywny mechanizm sprzężenia zwrotnego na uwalnianie serotoniny i zwiększa uwalnianie dopaminy i obniża adrenalinę. (w)
Suplementacja cynku zwiększa również BDNF, co zwiększa wzrost nowych neuronów w mózgu i zapewnia, że ​​mózg pozostaje zdrowy. (14)
Stwierdzono, że wysoki stosunek Cu / Zn zwiększa lęk, a to, że suplementacja Zn znacząco zmniejsza lęk. (15) Cynk nie wpływał negatywnie na poziom Cu, ale raczej znormalizował stosunek Cu / Zn. Ale nie idź i unikaj pokarmów bogatych w Cu, ponieważ niski poziom Cu jest związany z niską dopaminą. (16)
Prowadzi to do lepszej czułości i sygnalizacji dopaminy i mniejszej aktywności serotoniny. To wszystko ma potężny wpływ relaksujący, antylękowy, motywujący, energetyczny, na koncentrację.

CYNK JEST PRZECIWZAPALNY I ZWIĘKSZA ODPORNOŚĆ

Cynk chroni organizm przed stresem oksydacyjnym poprzez wzmocnienie systemów obronnych ciała, a mianowicie katalazę, dysmutazę ponadtlenkową i glutation.
Wzmacnia także odporność poprzez zwiększenie tymuliny (tymozyny), hormonu grasicy zaangażowanego w dojrzewanie limfocytów T. (17)
Cynk działa przeciwzapalnie, ponieważ indukuje A20 (białko palca cynkowego), które hamuje aktywację NF-kappaB, powodując zmniejszone wytwarzanie cytokin zapalnych (TNF-alfa, IL-1beta i IL-8) oraz wzrost IL-2 i MRNA IL-2Ralfa. (18, 19)
Niedobór cynku może zmniejszać wytwarzanie nowych limfocytów T CD4 + z grasicy. (20)
Peroksydacja lipidów (oksydacyjna degradacja lipidów) powoduje stan zapalny w organizmie, który cynk bardzo dobrze hamuje. Tak więc cynk chroni organizm przed szkodliwym działaniem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Ponadto cynk hamuje metabolizm COX-2 i prostaglandyn, zapobiega zapaleniom i ich uszkodzeniom (21).

CYNK HAMUJE AROMATAZĘ I OBNIŻA ESTROGEN

Wykazano, że szczury, które mają niedobór cynku, mają znacznie więcej receptorów estrogenu, niski poziom testosteronu i wysoki poziom estrogenu, co wskazuje na wysoką aktywność aromatazy. (22)
Niedobór cynku zwiększa również wrażliwość estrogenu, co wskazuje na większą liczbę receptorów estrogenu. Dodatkowy cynk odwraca wrżliwość na estrogeny. (23)
Jeśli masz niedobór cynku, aromataza zostanie zwiększona, a przez utrwalenie niedobór zmniejszy nadmiar nieuregulowanej aromatazy. Spójrz na koniec artykułu, aby uzyskać rekomendacje dotyczące suplementacji.

CYNK JEST ANDROGENNY

Zjadanie cynku jest istotnie skorelowane z całkowitym i wolnym testosteronem i DHT. (24, 25, 26)
Cynk zwiększa enzym, dehydrogenazę 17β-hydroksysteroidową (17β-HSD), która przekształca androstendion do testosteronu. (27) Androstendion jest znacznie bardziej podatny na aromatazę niż testosteron.
Niedobór cynku powoduje znacznie mniej wiązań androgenów i znacznie mniejszą konwersję DHT z testosteronu (niższa 5-alfa reduktaza). (28) Mniej wiązań może również wynikać z mniejszej liczby receptorów, ponieważ białka palca Zn są zaangażowane w ekspresję genetyczną różnych czynników wzrostu i receptorów steroidowych. (29) Bez cynku dostaniesz obfitość receptorów estrogenu i brak receptorów androgenowych.
Suplementacja cynku (120mg dwa razy dziennie) istotnie zwiększała DHT (19%), a także nieznacznie zwiększał testosteron (8%) u mężczyzn eugonadalnych (490 do 750ng / dl), wykazując zwiększenie ekspresji 5-alfa-reduktazy nawet przy bardzo wysokiej dawce cynku. (30)
Jednak w tym badaniu in vitro wysokie stężenia cynku znacząco hamuje 5-alfa-reduktazę. W zmniejszeniu tym pośredniczyło zarówno niekompetycyjne hamowanie wiązania testosteronu z enzymem 5-alfa-reduktazy, jak i zmniejszenie tworzenia się kofaktora NADPH. (31) Jak pokazano powyżej, wysoka dawka cynku (240 mg na dobę) zwiększyła 5-a reduktazę, a taka dawka jest w każdym razie zbyt wysoka i zupełnie niepotrzebna, chyba że próbuje szybko odwrócić niedobór. Niedobór cynku najpierw osłabia enzym przekształcający angiotensynę. (ACE), a to z kolei prowadzi do obniżenia poziomu testosteronu i niskiego DHEA. (32) Miedź antagonizuje ACE, więc zbyt dużo miedzi i zbyt mało cynku może prowadzić do niskiego poziomu T i niedociśnienia. Zinc znacznie zwiększa także niekarboksylowaną osteokalcynę, która jest hormonalnie aktywną postacią, stymuluje syntezę testosteronu. (A)

CYNK BLOKUJE KORTYZOL

Podanie cynku w dawkach pomiędzy 25-50 mg wyraźnie hamuje wydzielanie kortyzolu. (33) Wiadomo, że kortyzol wywołuje frustrację i złość, jest kataboliczny, zwiększa aromatazę, hamuje czynność wątroby i tarczycy oraz obniża poziom testosteronu. Więcej na temat obniżania poziomu kortyzolu tutaj ...

CYNK ZWIĘKSZA WZROST HORMONU I OBNIŻA PROLAKTYNĘ

Dla prawidłowego wydzielania hormonu wzrostu (GH) wymagana jest dostateczna ilość cynku do biogenezy granulek wydzielniczych zawierających GH. (34) Wiązanie Zn (2+) z GH przez reszty aminokwasowe His18, His21 i Glu174 są istotne dla dimeryzacji GH i mogą pośredniczyć w jego agregacji i przechowywaniu w wydzielniczych granulkach. (35) Tak więc cynk jest niezbędny do syntezy GH.Cynk jest bardzo ważny dla odpowiedniego wzrostu, ponieważ zwiększa poziomy IGF-1, IGFBP-3 i GH u niskiego wzrostu i u normalnych dzieci. (36, 37, 38). Cynk jako ciekawa informacja dodatkowa pobudza również pożądanie białka i tłuszczów. (39) Białka i tłuszcze są najważniejsze dla wzrostu mięśni i syntezy androgenów. W większości przypadków prolaktyna również wzrasta wraz z GH, ale cynk zmniejsza również prolaktynę w sposób zależny od dawki. (40)

CYNK PROMUJE PRAWIDŁOWĄ FUNKCJĘ TARCZYCY

Dodatek cynku zwiększa metabolizm, spoczynkowy metabolizm poprzez zwiększenie funkcji tarczycy. Czyni to poprzez zwiększenie produkcji hormonów tarczycy. Wzrasta suplementacja cynku, całkowite T4 i T3, a także wolna T3. (41, 42) Cynk obniża również parathormon (PTH), co dodatkowo zwiększa metabolizm i tarczycę. (43) Podwyższone stężenie PTH prowadzi do osteoporozy, zwapnienia tkanek miękkich, dysfunkcji mięśni i nerwów oraz hiperaldosteronizmu, który zwiększa wydalanie wapnia, magnezu i potasu z moczem.


PRZYSWAJANIE< WYKORZYSTANIE I ODŻYWIANIE

Intensywnie wysokobłonnikowa dieta zawierająca kwas fitynowy (środek przeciwodżywczy, który wiąże silnie do Zn) znacząco hamuje absorpcję Zn. Spożywanie białka i zwiększone zapotrzebowanie fizjologiczne (np. wysiłek fizyczny) mają pozytywny wpływ na absorpcję Zn. (44, 45, 46) Witamina B6 pomaga organizmowi wykorzystać Zn. (47) Wysokie spożycie cynku (140 mg) zmniejszyło wchłanianie wapnia przez jelito podczas niskiego spożycia wapnia (230 mg), ale nie podczas normalnego przyjmowania wapnia (800 mg). (48) Żelazo nieorganiczne (25-75 mg) zmniejszyło pobieranie cynku (25 mg) w sposób zależny od dawki. Jednak nie ma hamowania między składnikami odżywczymi przy niższych dawkach. Zalecana dzienna dieta (RDA) dla żelaza wynosi 8 mg dziennie i 15 mg dla cynku. Żelazo w żywności nie zapobiega wchłanianiu cynku. W badaniu wykorzystano żelazo nieorganiczne, które nie występuje naturalnie w roślinach i mięsie i nie będzie miało takiego samego działania jak żelazo organiczne. Wysoka dawka cynku (50 mg / dzień) może zmniejszać pobieranie miedzi przez pewien okres czasu. (49, 50)

EXTRA

a) Pomaga odzyskać szybciej zdrowie szybciej przy zwykłym przeziębieniu.b) Cynk może pomóc zatrzymać biegunkę poprzez obniżenie stanu zapalnego i zwiększenie odporności (51) c) Pomaga w gojeniu się ran.d) Cynk pomaga w transporcie witaminy A przez krew i również przekształca witaminę A w jej aktywną postać, kwas retinowy, poprzez zależny od cynku enzym dehydrogenazy retinolowej. (52) Niedobór cynku może prowadzić do ślepoty nocnej. E) Stężenie ferrytyny w surowicy spadło w niedoborze cynku, co doprowadziło do anemii. (53) f) progesteron ma działanie podwyższania poziomu cynku.g) eNOS (który powoduje rozszerzenie naczyń) są zależne od cynku.

NIEDOBORY

W przypadkach dużego niedoboru cynku występowało pęcherzowe zapalenie skóry, łysienie, biegunka, zaburzenia emocjonalne, utrata masy ciała, współistniejące zakażenia, hipogonadyzm w mężczyźni i jest to śmiertelne w przypadku nieleczenia. Umiarkowany niedobór cynku charakteryzuje się opóźnieniem wzrostu i opóźnionym dojrzewaniem u nastolatków, hipogonadyzmem u mężczyzn, szorstką skórą, słabym apetytem, ​​letargiem psychicznym, opóźnionym gojeniem się ran, zaburzeniami smaku i nieprawidłową adaptacją na ciemno. Łagodne przypadki niedoboru cynku u ludzi obserwowaliśmy oligospermię, niewielki ubytek masy ciała i hiperamonemię.

DAWKOWANIE

Absorpcja cynku z cytrynianu cynku wynosi 61,3%, glukonian cynku 60,9%, a tlenku cynku 49,9%. Jednak podczas tego badania niewielu uczestników miało niewielki lub żaden stopień absorpcji z tlenku cynku, dzięki czemu tlenek Zn był najmniej skuteczny. (54) Pikolinian cynku wydaje się lepiej wchłaniany niż cytrynian i glukonian miedzi, jednak wydalane z niego ciało jest szybsze, podobnie jak siarczan Zn. (55) Kwas pikolinowy jest również agonistą receptorów NMDA, które mają działania pobudzające. Glicyna jest antagonistyczna wobec receptorów NMDA. Glicynian cynkowy jest lepszy niż siarczan cynku i glukonian. (56, 57) To jest moja ulubiona rzecz. Nie sądzę, że wysokie dawki,> 100 mg na dobę, powinny być stosowane przez długi czas, chyba że nadal masz poważny niedobór lub gdy chcesz zbudować mięsień dobrej jakości , ale tylko wtedy, gdy występują również odpowiednie współczynniki. Niższa dawka <30 mg dziennie byłaby lepsza długoterminowo. Nadmierne spożycie cynku ostatecznie wpłynie na równowagę i odpowiednie proporcje z wieloma innymi składnikami odżywczymi, które obejmują żelazo, wapń, selen, nikiel, fosfor, miedź, a także witaminę A, B1 , C i inne. Synergetyki cynku: magnez, chrom, kobalt, cyna (toksyczna), witamina B2, D, E, A (małe ilości) Antagoniści cynku: żelazo, wapń, fosfor, selen, sód, nikiel, miedź, witamina A (duża ilości) B1, C, B3, B9, cholina, lecytyna, alkohol, kwas fitynowy, kwasu szczawiowy.
1 xcedric
Posty: 2541
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 45
x 28
Podziękował: 1629 razy
Otrzymał podziękowanie: 3471 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 24 sty 2019, 10:49

Polecam

http://dl.cm-uj.krakow.pl:8080/Content/ ... unowej.pdf


Marcin Siwek
„Rola cynku w terapii depresji jednobiegunowej”
Praca doktorska
str.80-98

Udział cynku w patofizjologii i terapii depresji
Ogólna charakterystyka roli pierwiastka w organizmie

"obecność kompleksu Zn-ATP jest konieczna dla prawidłowego
funkcjonowania syntetazy pirydoksalo-5-fosforanu (PLP){aktywnej B6}
oraz flawokinazy,
zaangażowanej w produkcję flawonomononukleotydu (FAD) (325). PLP i FAD pełnią
natomiast funkcję koenzymów niezbędnych w syntezie amin biogennych i wpływają na
aktywność monoaminooksydazy (MAO) "

"cynk jest ważnym elementem mechanizmów
antyoksydacyjnych odpowiedzialnych za stabilność bariery krew mózg. Chroni on
grupy tiolowe białek przed oksydacją oraz zmniejsza potencjał prooksydacyjny miedzi i
żelaza. Niedobór cynku wiąże się ze zmniejszeniem integralności bariery krew-mózg
oraz zwiększeniem jej przepuszczalności dla substancji toksycznych "-aluminium obniża poziom cynku i nieco podnosi poziom miedzi.

"Zarówno citalopram, jak i
imipramina zwiększają o około 10% stężenie cynku w hipokampie. Znacznie wyższy,
Udział cynku w patofizjologii i terapii depresji str. 93
bo sięgający 30%, wzrost poziomu cynku w hipokampie obserwuje się po
elektrowstrząsach. Należy tutaj dodać, iż wielokrotne stosowanie wstrząsów
elektrycznych pociąga za sobą rozrastanie się komórek ziarnistych warstwy włókien
mszystych hipokampa, stanowiącej miejsce szczególnie wysokiej koncentracji cynku.
Imipramina i citalopram powodują spadek poziomu cynku w przodomózgowiu, korze
oraz móżdżku, podczas gdy rezultatem działania elektrowstrząsów jest - sięgające około
11-15% - zwiększenie stężenia cynku w tych strukturach [240]"
0 xcedric
Posty: 2541
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 45
x 28
Podziękował: 1629 razy
Otrzymał podziękowanie: 3471 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 26 sty 2019, 17:33

https://www.rainbow.coop/library/zinc-m ... al-cancer/
The Levels of Zinc and Molybdenum in Hair and Food Grain in Areas of High and Low Incidence of Esophageal Cancer: A Comparative Study."
Glob. J Health Sci. 2012 Jan 25;4(4):168-75.
Ray, SS, et al. Dept. of Radiation Oncology, CCWH & RI, Calcutta, India.

translator

Zbadano dwie różne populacje w dwóch krajach pod względem zapadalności na raka przełyku (EC) i ekspozycji na cynk (Zn) i molibden (Mo). Częstość występowania jest wysoka wśród mężczyzn w RPA, szczególnie wśród czarnych mężczyzn w Eastern Cape, RPA (RSA) *. Jest bardzo niski w stanie Bengal Zachodni w Indiach.

Rozległe badania w różnych częściach świata wykazały, że

EC wiąże się z niskim poziomem Zn i Mo we włosach, paznokciach, krwi i ziarnach.


Niski poziom pierwiastków śladowych Zn i Mo zakłóca aktywność enzymów, prowadząc do zwiększonej produkcji nitrozoaminy i metylobenzylotrdoaminoaminy, co może prowadzić do raka. Wcześniejsze badania dotyczące korzyści stosowania Zn i Mo w zapobieganiu EC wykazały sprzeczne wyniki. Niniejsze badanie dotyczyło poziomu Mo i Zn w analizie włosów pacjentów EC i w ziarnach w dwóch różnych populacjach. Testy kontrolne przeprowadzono w obu lokalizacjach osób bez EC. Pacjenci ci nie przyjmowali suplementów Zn lub Mo, a ich żywność pochodziła z lokalnych źródeł.

Głównym składnikiem diety jest kukurydza w RSA i ryż w Zachodnim Bengalu. Trzydzieści próbek ziarna zostało przetestowanych w obu lokalizacjach, a wszyscy pacjenci poddali się analizie włosów pod kątem obecności pierwiastków śladowych.

Grupa RSA EC miała znacząco niskie poziomy Mo w analizie włosów w porównaniu z grupą kontrolną.

Pacjenci EC z Bengalu Zachodniego nie mieli niskiego stężenia Mo w porównaniu z grupą kontrolną. Poziom włosów Mo i Zn w RSA EC był istotnie niski w porównaniu z pacjentami z EC zachodniego Bengalu.

Zdrowa grupa RSA miała znacznie niższy poziom Zn i Mo w porównaniu do grupy Bengal Zachodni.

Istnieją wyraźne braki w Zn i Mo dla osób cierpiących na RSA na analizę włosów u pacjentów EC i zdrowe kontrole w porównaniu do grupy Indii. Niedobory te mogą wynikać z niedoboru składników mineralnych i mogą być przyczyną wysokich wskaźników EC w RSA.

Wnioski: Ryzyko raka przełyku koreluje z niskim poziomem cynku i molibdenu w analizie włosów we wschodnim Cape, w Republice Południowej Afryki, a przyczyną mogą być niedobory pokarmowe w ziarnach żywności.
0 xcedric
Posty: 2541
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 45
x 28
Podziękował: 1629 razy
Otrzymał podziękowanie: 3471 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 21 lut 2019, 22:03

http://naturalneleczenie.com.pl/2018/02 ... nie-cynku/
Uzupełnianie cynku.

15 lutego 2018 by tomtom
Wielokrotnie pisałem o tym, jak ważne niekiedy może być uzupełnienie tego pierwiastka. Pora zebrać to wszystko w jednym miejscu, uzupełnić o kilka ważnych informacji.

Na początek – kto powinien go uzupełniać? Ideałem byłoby oczywiście przeprowadzenie badań, niestety – standardowo wykonywane testy z krwi są bardzo mało wiarygodne, odzwierciedlają głównie poziom w diecie w ostatnich dniach, a także to, jak ostatnio organizm regulował poziom we krwi – na przykład przy infekcjach może się on błyskawicznie zmieniać, co nie ma związku z zapasami wewnątrz komórek.

Najbardziej oczywiście są zagrożone osoby na mało wartościowej diecie, bądź z chorobami układu pokarmowego. Ogólnie poziom minerałów i witamin w naszym pożywieniu spadł, odkąd zaczęliśmy zapychać się rafinowaną mąką czy cukrem. Dla przykładu, porównując mąkę razową z białą widać, że ta pierwsza ma ponad trzy razy więcej tego pierwiastka:

http://nutritiondata.self.com/facts/cer ... sta/5744/2

http://nutritiondata.self.com/facts/cer ... sta/5747/2

Osoba, w której diecie jest na przykład dużo cocacoli, siłą rzeczy musi mieć niedobór, jako że sporą część kalorii dostarczy w postaci bezwartościowego cukru.

Dość często przewija się informacja, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną tracą bardzo dużo cynku, ale być może to zależy od tego, jaki preparat stosują – można to skonfrontować z ginekologiem. Uzupełnienie niedoboru może zmienić poziom hormonów, przez co tabletki mogą przestać działać, dlatego powinno się o tym poinformować lekarza – będzie zapewne wiedział, jak skorygować dawkę tabletek antykoncepcyjnych.

Niewielkie ilości traci się podczas wytrysku – mniej niż miligram, ale uzależniony od masturbacji mężczyzna może stracić 1-2 miligramy dziennie. Niewiele, dopóki nie pomnoży się tego przez kilka lat.

Nie ma jednoznacznych objawów niedoboru – różne choroby oraz inne niedobory mogą wyglądać bardzo podobnie, jak pisałem, nie ma też tanich, dokładnych testów (popularny test smaku jest mało wiarygodny). Bardzo dobrym sprawdzianem jest próbna suplementacja – jeśli w ciągu kilkunastu dni nagle poczujemy, że włosy są o wiele mocniejsze, czujemy się lepiej, znikły problemy z układem pokarmowym, poprawiło się libido, znikają problemy skórne, a rany goją się kilka razy szybciej – wiadomo, że mamy poważny niedobór.

Organizm ważącego około 70 kg człowieka powinien zawierać około 2300 mg cynku. W przypadku poważnego niedoboru, można zakładać, że powinno się uzupełnić około 1000 mg.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15585770

Z powyższego badania wynika, że jednorazowo przyswoimy nie więcej, niż 12 mg – obojętnie, czy weźmiemy tabletkę zawierającą 15 mg, czy 150 mg.

Trzeba też uwzględnić to, że jeśli ktoś ma słabą dietę, to część suplementu będzie po prostu wykorzystana na bieżące potrzeby, czyli na przykład zamiast 12 mg, tylko 9 zostanie odłożone i zmagazynowane.

No i trzeba też pamiętać o tym, że spora część wchłoniętego w jelitach cynku zostanie po prostu wysikana – organizm ludzki nie potrafi wykorzystać od razu dużych dawek minerałów, trzeba go wysycać stopniowo.

Można śmiało założyć, że z każdej przyjętej dużej dawki suplementu (20 i więcej miligramów cynku), zaledwie 5 mg zostanie zmagazynowane. W praktyce oznacza to, że musimy przyjąć 200 dawek, by niedobór został uzupełniony.

Jak widać, jest to dość czasochłonne – można cały proces przyspieszyć, biorąc tabletki kilka razy dziennie. Powinno się stosować dość długie przerwy, nie powinno się też brać cynku razem z posiłkiem, a także razem z magnezem bądź wapniem.

Bardzo ważne jest równoległe uzupełnianie miedzi – te dwa pierwiastki są w równowadze, duże dawki w końcu doprowadzą do silnego niedoboru miedzi, były opisywane przypadki, gdy ludzie trafiali do szpitala. Co prawda wymaga to wielu miesięcy, a nawet lat bardzo dużych dawek, ale zagrożenie jest realne – na dodatek nawet niewielkie niedobory miedzi mogą mieć konsekwencje zdrowotne. Sugerowałbym, by przez kilka dni brać tylko cynk, a potem przez 2-3 dni miedź, w dawkach 2 do 4 mg dziennie.

Na koniec – próba kliniczna, pokazująca potęgę suplementacji:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11952542

Grupa pacjentów miała nawracające brodawki (kurzajki), wywołane wirusami. Żadna z zastosowanych terapii nie przynosiła efektu. Postanowiono sprawdzić, czy uzupełnienie niedoboru cynku cokolwiek pomoże. Dostawali bardzo wysokie dawki, rzędu 50 mg cynku dziennie, druga grupa dostała placebo.

Po 2 miesiącach, prawie wszyscy pacjenci (87%) z grupy aktywnego leku zostali całkowicie wyleczeni, a jedyne osoby, którym terapia nie pomogła to te, które po tych 2 miesiącach dalej miały niedobory wykrywane badaniami. Żaden pacjent z grupy placebo nie został wyleczony.

Pytanie – jakie jeszcze przewlekłe choroby wirusowe można wyleczyć cynkiem? W powyższym przykładzie pacjenci mieli od wielu lat infekcję, która nie znikała, wirus zagnieździł się i nie dało się w żaden sposób usunąć. Uzupełnienie tylko jednego niedoboru pokarmowego sprawiło, że w praktycznie każdym przypadku organizm po prostu sam usunął tego wirusa, jeśli tego nie zrobił to tylko dlatego, że dawka suplementu była zbyt niska i chorzy dalej mieli niedobór.

Na przewlekłych chorobach wirusowych zarabia się obecnie grube miliardy – HIV, wirusowe zapalenia wątroby, jest nawet bardzo poważne podejrzenie, że choroba Alzheimera ma jako praprzyczynę infekcję wirusową. Ba, nawet szczepionka przeciw rakowi szyjki macicy, kosztująca majątek, ma za zadanie… zabezpieczyć przed przewlekłą infekcją wirusem. Ile z tych chorób dałoby się wyleczyć zwykłym cynkiem?

Mam w tej chwili przed sobą wyniki próby klinicznej, w której suplementacja cynkiem w dawce 2 x 20 mg przez 4 miesiące versus placebo, w przewlekłej infekcji wirusem zapalenia wątroby typu C. Efekt? Spadek stężenia kopii wirusa we krwi z 28,3 na 6,2.

Tutaj badanie dotyczące pacjentów z HIV/AIDS:

https://www.omicsonline.org/open-access ... ?aid=58827

Od lat narzekałem, że nikt nie chce tego sprawdzić, w końcu gdzieś na Indonezji przeprowadzono badanie. Przez 3 miesiące pacjenci otrzymywali 32 mg cynku dziennie, pod kontrolą placebo.

W grupie placebo, poziom komórek CD4, który jest wyznacznikiem postępu choroby spadł o 23, z 526 na 503. Choroba postępowała.

Za to u tych pacjentów, którzy otrzymali cynk, poziom wzrósł z 342 do 414 – choroba się delikatnie cofnęła! Hurraaaaaaaa, mamy tani lek, który może nie wyleczy pacjentów całkowicie, ale na pewno odwlecze w czasie konieczność przyjmowania bardzo drogich leków antywirusowych, mających bardzo poważne skutki uboczne. Tani, bezpieczny lek. Którego nie dostał żaden pacjent.

Żeby było śmieszniej, takich „cudownych leków” o udowodnionym działaniu przeciw HIV/AIDS jest całkiem sporo – chociażby selen czy cysteina. Przynajmniej znacznie spowalniają one rozwój choroby, pozwalając o całe lata odroczyć konieczność przejścia na mającą potworne skutki uboczne terapię lekami antywirusowymi.

Oczywiście to, że choroba lekko cofnęła się po podaniu cynku czy cysteiny nie oznacza, że przy dalszej suplementacji dalej by się cofała – możliwe, że najzwyczajniej w świecie chwilowo poprawił się stan chorego. Nie będziemy wiedzieć, co się stanie, dopóki tego nie sprawdzimy – a nie zapowiada się na to, żeby komukolwiek opłacało się sprawdzanie takich zależności.

Na koniec – choroba Alzheimera. Co prawda uważa się, że cynk odgrywał tutaj inną rolę, między innymi blokując toksyczność miedzi, niemniej wstępne badania sugerują, że potrafi przynajmniej spowolnić chorobę – kto wie, może rację mają naukowcy, którzy widzą jej przyczynę w infekcji wirusowej i tak naprawdę cynk po prostu pozwolił organizmowi na zwalczenie tego wirusa?

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... ated=false

Na koniec, kto powinien uważać – u osób chorych na stwardnienie rozsiane poziom tego pierwiastka we krwi jest znacznie podwyższony. Jest podejrzenie, że może to mieć wpływ na przebieg choroby. Suplementacja byłaby dość ryzykowna.A, bym zapomniał. Jak ktoś chce to zrobić naprawdę tanio, to można na allegro kupić sześciowodny siarczan cynku. Jeśli odważy się 10 gramów (waga „dilerska” kosztuje kilkanaście zł i się czasem przydaje) i rozpuści w 1/2 litra wody, to w 1 mililitrze będzie około 4,4 mg cynku. Można to trzymać w plastikowej butelce, nabierać strzykawką 3-4 mililitry, rozpuszczać w wodzie i pić. Dla porównania, 3 miesiące terapii preparatem Zincas to koszt około 150 zł.
0 xAwatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 10795
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 43
x 444
Podziękował: 22644 razy
Otrzymał podziękowanie: 15673 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » piątek 22 lut 2019, 07:15

Z powyższego badania wynika, że jednorazowo przyswoimy nie więcej, niż 12 mg – obojętnie, czy weźmiemy tabletkę zawierającą 15 mg, czy 150 mg.
hmm..
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

kupfer
Posty: 230
Rejestracja: czwartek 16 lut 2017, 21:46
x 292
x 23
Podziękował: 494 razy
Otrzymał podziękowanie: 385 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: kupfer » piątek 22 lut 2019, 20:04

witam,mogę tylko dodać że cynku nie należy brać z selenem,to antagoniści,niestety wiele supli ma tą mieszankę :shock: .wiem to od znajomego emerytowanego weterynarza holistycznego,sam dawkuję 30 mg.dziennie wieczorem,rano selen,nie patrzcie na to że za dużo,nie ma czegoś takiego jak 100% przyswajalności,myślę że to jakieś 30-50% max. ;) ,zależy od organizmu.
pozdrawiam.
0 xAwatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 8643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 319
Podziękował: 452 razy
Otrzymał podziękowanie: 12093 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » piątek 22 lut 2019, 21:59

Pierwszą antagonistką cynku jest miedź. I w/g jakiejś tam szkoły, należy je brać w określonej do siebie relacji, ale jednego i drugiego w nadmiarze, organizm zdecyduje, czego mu potrzeba, resztę wydali. Obecnie są dostępne glicynowe chelaty i dużej bioprzyswajalności.
Ja np. robię kapsułkę z 60 mg cynku i 4 mg miedzi z wypełniaczem w postaci inuliny. Połykam to, kiedy pamiętam, wyjdzie ze 4 razy na tydzień.
Żeby nawiązać do tytułu tematu, którym jest tlenek cynku, to jego posiadacze mogą sobie sami zrobić glicynian, oczywiście jeśli mają też glicynę, czyli inaczej kwas amino-octowy.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Iskierka
Posty: 8
Rejestracja: wtorek 26 lut 2019, 18:16
x 3
x 2
Otrzymał podziękowanie: 34 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: Iskierka » wtorek 26 lut 2019, 19:54

Od wielu lat nie spożywamy mięs ssaków i drobiu, jadamy ryby oraz nabiał. Rok temu miałam wykonane badania na obecność mikroelementów w moim organizmie i co mnie ucieszyło nie mam jakichkolwiek niedoborów pomimo menopauzy. Nasza dieta jest bardzo bogata w grzyby (mamy do nich słabość) - sami je też hodujemy, uwielbiamy zielone warzywa i to głownie z naszego ogródka.
Staram się aby w mojej kuchni (a żywię całą rodzinę) łączyć mądrości wielu tradycji, bardzo fajnie jest wpleść do naszych codziennych zwyczajów doświadczenia kuchni makrobiotycznej (bardzo mądre i cenne). Polecam
0 xAwatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 10795
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 43
x 444
Podziękował: 22644 razy
Otrzymał podziękowanie: 15673 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » wtorek 26 lut 2019, 21:24

Iskierka pisze:
wtorek 26 lut 2019, 19:54
Nasza dieta jest bardzo bogata w grzyby (mamy do nich słabość) - sami je też hodujemy,
Może jakieś szczegóły tutaj? ;)
viewtopic.php?f=24&t=1327&hilit=ekologiczna#p5410
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

Iskierka
Posty: 8
Rejestracja: wtorek 26 lut 2019, 18:16
x 3
x 2
Otrzymał podziękowanie: 34 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: Iskierka » środa 27 lut 2019, 19:43

Mąż zakupił grzybnię wielu gatunków w różnej postaci: porażonych grzybnią ziaren zbóż oraz takich kołeczków, chyba też w płynie?; zwiózł z lasu kilka pni, ładnie ustawiliśmy je w ogrodzie (zacienione miejsca bo ważny jest mikroklimat, troszkę wilgotniej) i aplikował materiał zaszczepowy wg. podanych przez producenta zaleceń, oglądał jakieś filmiki. Po 2-3 latach zaczęły pojawiać się grzybki. Np. mamy co roku wysyp czubajki kani, maślaków, prawdziwki, opieńki, boczniaki i shitake na pniach, jednego roku w kosodrzewinkach wyrosło kilkanaście rydzów. Ostatnio mąż próbował ze smardzem, trzeba poczekać - może nawet kilka lat, tak zaskoczyły nas właśnie rydze. W internecie jest kilka bardzo dobrych stron poświęconych tej tematyce oraz fora (bez reklamowania) - łatwo do nich dotrzeć. :lol:
0 xAwatar użytkownika
barneyos
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 08:49
x 14
x 52
Podziękował: 103 razy
Otrzymał podziękowanie: 1621 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: barneyos » poniedziałek 11 mar 2019, 21:39

barneyos pisze:
poniedziałek 11 mar 2019, 21:37
@filan1 pikolinian (pikolinat) cynku jest ok, zainteresuj się też octanem cynku w formie tabletek do ssania, ale chyba nie są dostępne w RP (gdzieś na forum jest info o producencie). W Polsce jest dostępny lek Wilzin na receptę (Orphan Europe) - są to tabletki z octanem cynku.

Tutaj więcej info od producenta:

http://www.orphan-europe.com/files/file ... 170214.pdf

oraz

https://www.swiat-zdrowia.pl/leki/wilzin
0 x


======================================================
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy, których na razie nie potrafimy zrobić

cedric
Posty: 2541
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 45
x 28
Podziękował: 1629 razy
Otrzymał podziękowanie: 3471 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 22 mar 2019, 21:33

Cynk i inne minerały dostarczane transdermalnie

https://www.salesatdrmyhill.co.uk/trans ... l-47-p.asp

translator

Przezskórny spray mineralny
Unikalna mieszanka minerałów w organicznym nośniku, zapewniająca doskonałą absorpcję przez skórę.
Wielkość opakowania = 250 ml
Minerały przezskórne są pomocne, jeśli doustne minerały nie są tolerowane lub gdy występuje przerost flory jelitacienkiego . Chodzi o to, że mikroby w jelitach są spragnione minerałów, a ostatnią rzeczą, którą chcemy zrobić to nakarmić je!

Każdy spray 0,2 ml zawiera następujące podstawowe ilości minerałów

Magnez 14mg Manganu 40mg
Cynk 1,2mg Molibden 8mcg
Żelazo 600mcg Selenium 40mcg
Bor 400mcg Chrom 8mcg
Jod 60mcg Witamina B12 (jako metylokobalamina) 200mg
Miedź 40mcg Witamina D3 200iu
 
Nośnikiem jest ultra-czysta woda i DMSO (dimetylosulfotlenek), który jest organicznym związkiem siarki.
0 xkoch79
Posty: 24
Rejestracja: niedziela 13 sty 2019, 14:21
x 1
Otrzymał podziękowanie: 5 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: koch79 » wtorek 09 kwie 2019, 15:44

Witam.
Gdzie można poczytać jak zrobić glicynian cynku?
A może lepszą formą są kapsułki z cynku i miedzi, tak jak pisze kol.Blue?
Chociaż też nie wiem jakich związków użyć.
Jak ktoś zna recepty to bardzo proszę i dzięki z góry.
Pozdrawiam.
0 xODPOWIEDZ