Drodzy forumowicze i goście!

25.11.2021
Wszystko wskazuje na to, że nasze forum działa już na nowym hostingu, tu nie powinniśmy już minutami oczekiwać na załadowanie się strony. Jest to nowoczesny hosting, gdzie zasoby są skalowalne, więc nie będzie blokad i zahamowań. Ponoć nie ma też limitów dla baz danych, więc możemy znów spokojnie wszystko pisać i wstawiać, ale kopiowanie poprzednich postów i blisko z góry nie będzie tolerowane, bo szkoda czasu czytających.
Będziemy jeszcze robić upgrade skryptu forum, więc jakieś przerwy będą, jeszcze nie wiem kiedy.
Życzę forumowiczom i gościom przyjemnego surfowania i odnalezienia tego, co was interesuje. No i zdrówka dla wszystkich!

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Sól oraz sól morska - właściwości i znaczenie

cedric
Posty: 6318
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3902 razy
Otrzymał podziękowanie: 9958 razy

Re: Sól oraz sól morska - właściwości i znaczenie

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 29 maja 2021, 21:59

https://zetaaid.com/blogs/news/great-ne ... od-for-you
" Egipcjanie i Grecy pili słoną lub zmineralizowaną wodę na problemy z trawieniem i wdychali sól na choroby układu oddechowego. Rzymianie mieszali sól z innymi składnikami (często z octem, miodem, tłuszczem, mąką, smołą, żywicą) i używali jej w leczeniu wielu dolegliwości, w tym bólu ucha, rozstroju przewodu pokarmowego i infekcji.

W okresie renesansu szwajcarski lekarz Paracelsus oświadczył, że tylko solona żywność może być prawidłowo trawiona!

Kulminacja szerokiego stosowania soli w medycynie nastąpiła w XIX wieku, kiedy farmaceuci zalecali jej wewnętrzne stosowanie na prawie wszystko, od rozstrojów trawiennych, czerwonki i robaków jelitowych, po choroby gruczołów i wole, a nawet opuchliznę, epilepsję i kiłę![...]

Ale ostatnio seria bardziej wyrafinowanych badań konsekwentnie wykazała, że wpływ soli na ciśnienie krwi jest znikomy na poziomie indywidualnym. Co więcej, badania te pokazują, że zmniejszone spożycie soli prawdopodobnie nie zmniejsza ryzyka zawału serca, udaru mózgu ani śmierci!

W rzeczywistości, niskie spożycie soli bezsprzecznie ma negatywne konsekwencje zdrowotne, w tym problemy z cholesterolem i gromadzenie się naczyniowej tkanki tłuszczowej, insulinooporność i cukrzycę oraz hiponatremię (która prowadzi do bólów głowy, zmęczenia, nudności i zawrotów głowy).
[...]

Potencjał (więcej na ten temat w podręczniku The Science of Fruitful Golden Years).

W The Science of Fruitful Golden Years dr McDaniel wyjaśnia centralną rolę soli w prawidłowej pracy serca (między innymi), wskazując, że zbyt mała ilość soli może powodować arytmie serca i inne problemy:

„Jeśli jesteś lekkim solenizantem;), nie wyświadczasz sobie żadnej przysługi… Woda jest najważniejszym anionem [tzw. elektrolit] i kationem [alias przeciwjon] we wszechświecie. Drugi to sól. Dziewięćdziesiąt jeden procent twoich kationów powinno pochodzić z sodu ... Zwykła sól morska jest w porządku, ale zbyt rafinowana zawiera zbyt dużo wapnia dodatków ”.
0 xcedric
Posty: 6318
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3902 razy
Otrzymał podziękowanie: 9958 razy

Re: Sól oraz sól morska - właściwości i znaczenie

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 15 wrz 2021, 08:57

https://www.medscape.com/answers/767624 ... ifactorial
" Hiponatremia może być spowodowana przez wiele leków. Znani przestępcy obejmują acetazolamide, amiloride, amfoteryna, arypiprazol, Atovaquone, diuretyki tiazide, amiodaron, bazyliximab, blokery receptora angiotensyna II, inhibitory enzymów angiotensynowych, bromokryptyny, karbamazepina, karboplatinę, karvedilol, celekoksyb, cyklofosfamid, styloksetyna, desmopressin, donepezil, duloksetynę , Eplenone, gabapentyna, haloperidol, heparyna, hydroksyurea, indapamid, indometacyna, ketorolak, lewetiretam, diuretyki pętli, lorcainid, mirtazapine, mitoksantron, nimodypina, oxcarbazepine, opiaty, oksytocyna, pimozid, propafenon, inhibitory pompy protonowej, quetiapine, syrolimus, tiklopidyna, Tolterodina, Wincristine, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, sulfonylurowe, trazodon, tolbutamid, Venlafaxine, zalitabine i Zonisamid. [18]"
0 xcedric
Posty: 6318
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3902 razy
Otrzymał podziękowanie: 9958 razy

Re: Sól oraz sól morska - właściwości i znaczenie

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 23 wrz 2021, 16:02

https://www.kopalniawieliczka.eu/lyk-cz ... powietrza/
" Łyk czystego powietrza
Stwierdzenie „już starożytni” brzmi może niezbyt oryginalnie, ale w przypadku inhalacji jest stuprocentową prawdą. Nie dość, że starożytni, to jeszcze Egipcjanie, co najmniej w XVI w. p.n.e. Jakieś 3,5 tys. lat praktyki robi wrażenie.

Kuracja sprzed wieków
Jak sobie radzili egipscy medycy? Szczegółowe wskazówki znajdziemy m.in. w papirusie Ebersa: Weź siedem kamieni i rozgrzej je w ogniu. Wyjmij jeden z nich, ułóż na nim lecznicze zioła i przykryj nowym garnkiem z przedziurawionym dnem. Wsuń trzcinę w otwór, przytknij do niej usta i wdychaj opary. To samo uczyń z pozostałymi kamieniami.

O dobroczynnych właściwościach inhalacji przekonani byli również Arabowie, którzy leczyli astmę paląc wonne drewno. Z kolei średniowieczna Europa ratunku przed dżumą szukała w dymie z liści laurowych, winorośli, żywicy oraz rumianku. Współcześnie nie musimy już kłopotać się poszukiwaniem egzotycznych składników, odpowiednich kamieni czy dziurawieniem naczyń. Mamy w Wieliczce przy kopalni soli tężnię solankową.

Tężnia i jej działanie
Wielicka tężnia przypomina warowny zamek. Szczególnie z daleka, bo gdy podejdziemy bliżej, jej masywne mury okazują się być gęsto upakowanymi gałązkami. To tarnina czyli dzika śliwa, ciernisty krzew rosnący w całej niemal Europie. Szkielet tężni wykonano z drewna modrzewiowego. Modrzew w suchych warunkach może przetrwać nawet 1800 lat, a w wodzie ok. 500. Jako jedyny nie gnije w słonej wodzie.

Zasada działania tężni jest bardzo prosta, a cały sekret kryje się w jej specyficznej konstrukcji. Spływająca po tarninie solanka ulega zagęszczeniu i częściowo paruje, nasycając powietrze wokół budowli solnym aerozolem. Słońce i wiatr potęgują odziaływanie tężni. Pod konstrukcją znajdują się zbiorniki solankowe, z których słona woda pompowana jest na górę tężni i rozprowadzana równomiernie na całej długości budowli drewnianymi rynnami i rowkami. Stąd ścieka w dół, rozpryskując się na gałązkach dzikiej śliwy.

W wielickiej tężni płynie oczywiście wielicka solanka, która posiada świadectwo leczniczej wody mineralnej ze wskazaniem do użycia m.in. w inhalacjach.

Kto powinien wybrać się do tężni?
Inhalacje przy tężni zalecane są osobom cierpiącym na nawracające lub przewlekłe choroby dróg oddechowych. Ulgę poczują zatem pacjenci z nieżytem nosa, stanem zapalnym zatok przynosowych, nieżytem krtani, w stanach po terapii ostrych infekcji dróg oddechowych. Solny aerozol ułatwia też usuwanie wydzieliny trapiącej osoby chore np. na zapalenie oskrzeli, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy astmę oskrzelową.

Z tężni mogą śmiało korzystać również osoby zdrowe. Inhalacje pomagają bowiem oczyścić drogi oddechowe, a jak wiadomo, powietrze, którym oddychamy na przykład w miastach, nie jest krystaliczne.

Od bardzo dawna
Wydaje się, że nie tylko inhalacje, ale również tężnie można zaliczyć do starych wynalazków. Tężnie na pewno budowano już w XVII wieku. Drewniane konstrukcje pokryte tarniną pierwotnie służyły do zagęszczania solanki wykorzystywanej jako surowiec w warzelniach. Z czasem doceniono tworzący się wokół budowli mikroklimat. Solny aerozol przynosił wyraźną ulgę osobom cierpiącym na dolegliwości dróg oddechowych, zaś tężnie zaczęły nabierać charakteru uzdrowiskowego – w Europie pierwsze tego rodzaju zbudowano w XIX wieku w Ciechocinku.

Kilka lat temu archeolodzy z poznańskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza odkryli na terenie Inowrocławia ślady tężni z okresu rzymskiego. Oznacza to, że niezwykłe budowle do zagęszczania solanki wymyślono nie w czasach nowożytnych, ale w pierwszych wiekach naszej ery (II-IV w.). Spływająca po tarninie solanka nasycała się nawet do ok. 25 proc., co ułatwiało pozyskanie z niej soli metodami warzelniczymi.

27.05.2021"
0 xcedric
Posty: 6318
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3902 razy
Otrzymał podziękowanie: 9958 razy

Re: Sól oraz sól morska - właściwości i znaczenie

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 23 wrz 2021, 17:19

https://blogs.mercola.com/sites/vitalvo ... ruses.aspx
http://haidut.me/?p=1634
" Proste solne rozwiązanie zatrzymuje SARS-Cov-2 ... i może wszystkie wirusy?
22 września 2021 przez Haidut
Więcej wiadomości dodających dowodów na to, że Covid-19 związany z wirusem są niewiele więcej niż cyrk medialny, przynajmniej wtedy, gdy chodzi o prawdziwe niebezpieczeństwo ppandemiczne dla naszego zdrowia. Mamy już co najmniej dwa niesamowite badania pokazujące witaminy D / E mogą nie tylko zatrzymać / leczyć COVID-19, ale są również co najmniej 2 rzędami wielkości skuteczniejsze niż flagowy lek (np. Remdesivir) pchany przez główny nurt. Teraz mamy badanie zaproponujące jeszcze prostszą metodę zapobiegania / leczenia, które można wprowadzić / stosować w prawie każdym kraju, niezależnie od tego, jak biedny i daleki jest. Mianowicie, proste roztwór soli w wodzie, tak że stężenie soli wynosi około 1,5% (np. Powszechnie znany jako "hipertonika") w roztworze, miała 100% skuteczność zatrzymania replikacji SARS-COV-2. Och, a żadne skutki uboczne! Ta skuteczność faktycznie przekracza wyniki (90% hamowania) wykazane przez badania na temat witaminy o niskiej dawce E wymienione powyżej. Gdy badanie mówi, że to proste roztwór soli hipertoniczny może być podawany jako spray do nosa jako metoda profilaktyczna lub do leczenia wczesnych etapów infekcji. Dla już ustalonych lub więcej ciężkich przypadków wpływających na płuca, nebulizator może być stosowany tak, że pary solne mogą osiągnąć niższe regiony dróg oddechowych. Mechanizm działania dla działań antywirusowych soli fizjologicznej jest niezwykle proste - tj. Dodatkowa sól z roztworu gromadzi się do komórek, która wymusza ich do wydania ATP w celu ponownego zrównoważenia gradientu elektrolitu, a to ogranicza ilość ATP Dostępny do replikacji wirusowej. Ponieważ praktycznie wszystkie wirusy, w tym SARS-COV-2, zależą od ich przetrwania w stanie porwania ATP na własną replikację Badanie sugeruje sól fizjologiczną hipertoniczną może być uniwersalny leczenie przeciwwirusowe. Jako taki, zakończenie śmiertelnej grypy i wspólnych zimnych pandemii na całym świecie może być tak proste, jak rosnące spożycie soli dietetycznej w ogólnej populacji, które (w przeciwieństwie do sprayu lub nebulizatora) zapewnia, że ​​skutki przeciwstawne soli nie są ograniczone do określonych narządów, ale są ogólnoustrojowe. Nie ma potrzeby finansowo rujnującychkampanii szczepień wielopoziomowych, a długoterminowy związek zdrowotny publicznego z skutków ubocznych, które mają wszystkie szczepionki. Istnieją już badania zarówno z zwierzętami, jak i ludziom wykazującą zwiększone wlot soli dietetycznych poprawia status układu odpornościowego i mogą być skuteczne w stosunku do nawet raka. Tak więc hipoteza "superbohatera" jest dość wiarygodna. Który pomyślał, że lekarstwo na niektóre z najbardziej śmiertelnych warunków wirusowych może być już w twoim szafie kuchennej :-) Chyba, że ​​starożytni wiedzieli, co robią, gdy traktowali sól jako towar bardziej wartościowy niż złote i zbudowane imperiów Trasy, które spędzają świat, aby mogli handlować tym darem od bogów ...

http://dx.doi.org/10.1021/ACSPTSCI.1C00080.

https://medicalxpress.com/news/2021-09- ... ation.html.

"... badacze na University of São Paulo (USP) w Brazylii wykazali, że hipertonic roztwór soli hamuje replikację SARS-COV-2, wirusa, który powoduje COVID-19 i wyjaśnił zaangażowany mechanizm biochemiczny. Raportowanie artykułu Badania są publikowane w ACS Farmakology & Translacyjnej. Badanie przeprowadzono w laboratorium za pomocą ludzkich nabłonkowych komórek płuc zakażonych wirusem ... "Jest bardzo proste i tanie. Jest już używany profilaktycznie przeciwko innym chorobom oddechowym i może zminimalizować nasilenie COVID-19, zmniejszając obciążenie wirusowe. Można go dodać do protokołów bezpieczeństwa bez wymiany stosowania wykładzin twarzy, dystansowania społecznego i szczepienia "- powiedział Guzzo."

"... przez porównanie różnych stężeń produktu, naukowcy odkryli, że 1,5% roztwór NaCl całkowicie hamował replikację wirusową w komórkach Vero. W ludzkich komórek nabłonkowych płuc, roztwór 1,1% był wystarczający do osiągnięcia 88% hamowania. Komórki Vero pochodzą z komórek nabłonkowych nerkowych wydobytych z afrykańskiej zielonej małpy i szeroko stosowane jako model do badania SARS-Cov-2. Hipertonic Saline jest już przyjęty profilaktycznie do zarządzania przypadkami grypy, zapalenia oskrzeli, nosa, zapalenia zatok i innych zaburzeń dróg oddechowych. Spray jest wystarczający dla górnych dróg oddechowych, podczas gdy nebulizator jest potrzebny do osiągnięcia płuc. Interwencje te mogą zminimalizować objawy takich chorób, ale mechanizmy leżące u podstaw ich skutków są słabo rozumiane. "

"... Chwycić zaangażowany mechanizm, warto pamiętać, że wirusy stosują elementy komórki gospodarza, takie jak białka i źródła energii, aby replikować ich materiał genetyczny i inwazywać inne komórki i organy. "Odkryliśmy, że NaCl nie koliduje z interakcją między Białkiem Spike SARS-COV-2 i receptorem ACE-2 stosowanym przez wirusa do komórek inwazji, ale sól sól ma wpływ na cykl wirusowy po infekcji" - powiedział Guzzo.
Artykuł wcześniej opublikowany w Journal of Physical Chemistry Letters, Guzzo i koledzy pokazali, jak interakcja między białkiem kolec i receptorem ACE-2 przeżył różne stężenia NaCl. "Wirus prawdopodobnie ewoluuje, aby zrekompensować wahania siły jonowej i utrzymać skuteczne medium do inwazji komórek" - powiedziała. Gdy cząsteczki NaCl wchodzą na komórkę, membrana otaczająca cytoplazmy jest polaryzowana ze względu na wzrost jonów sodu (Na +). W wyniku tego nierównowagi energii, duża ilość potasu komórki (K +) jest wyrzucana w celu przywrócenia salda ładunków w membranie (mechanizm ten jest znany jako pompa sodu-potasowa). Nasycenie spowodowane pompą sodu-potasu sprawia, że ​​komórka wydają ATP (tripfosforan adenozyny), jeden z głównych źródeł energii do procesów komórkowych "Komórki muszą pozbyć się sodu za pomocą pompy sodu-potasu, a to wykorzystuje swój sklep energetyczny, więc nie ma żadnych atp w lewo do replikacji wirusowej" - wyjaśnił Ulrich. Badanie wykazało również, że sól nie wpływa na aktywność mitochondrialną. Mitochondria są dynamiczne organelle zaangażowane w oddychanie komórkowe i tworzenie ATP, a także inne procesy metaboliczne. "W tych stężeniach sól nie uszkodzi komórki. Zauważyliśmy, że mitochondria pozostała zdrowa w całym procesie "- powiedział Guzzo. W badaniu naukowcy sugerują, że stosowanie soli fizjologicznej może być testowany na dwa sposoby. Jeden jest sprayem nosowym dla profilaktyki dróg oddechowych, główną bramę dla SARS-Cov-2, aby wejść do organizmu. "Ten rodzaj sprayu można znaleźć w dowolnej aptece i może być stosowany profilaktycznie przez pracowników zdrowia przedniej lub innymi osobami, które są bardzo narażone na wirusa. Jeśli jego skuteczność jest potwierdzona w badaniach klinicznych, może zmniejszyć replikację wirusową w nosie i gardle "- powiedział Guzzo. Druga strategia, którą proponują nebulustowanie soli fizjologicznej w płucach. W tym przypadku istotne jest właściwe stężenie NaCl, a skuteczność metody można ocenić tylko w badaniach klinicznych z udziałem pacjentów z Kovid-19. Warto przypomnieć, że na przykład nebulizacja hipertoniczna soli fizjologiczna jest już stosowana do leczenia dzieci z zapaleniem oskrzelików, na przykład. W przypadku wirusa syncytratywnego oddechowego (RSV), najczęstszą przyczyną zapalenia oskrzeli, soli fizjologiczną zmniejsza zakażenie i zapalenie w hodowanych ludzkich komórek nabłonkowych oddechowych. "
0 xcedric
Posty: 6318
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3902 razy
Otrzymał podziękowanie: 9958 razy

Re: Sól oraz sól morska - właściwości i znaczenie

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 30 wrz 2021, 18:08

http://haidut.me/?p=1640
" Ćwiczenia powodują (i pogarszają) zwapnienie tętnic
24 września 2021 przez haidut
Świetne nowe badanie przesłane do mnie przez jednego z czytelników mojego bloga. Najprawdopodobniej wywoła wiele kontrowersji, mimo że jego odkrycia mają bardzo proste wyjaśnienie. Mianowicie, przewlekły wysiłek fizyczny zwiększa wyjściowy poziom kortyzolu, a z czasem kortyzol (działający poprzez receptor aldosteronu/mineralokortykoidów) powoduje zwapnienie naczyń. Wysoki aldosteron, spowodowany przewlekłym ograniczeniem soli, może również zrobić to samo.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5111541/

Przewlekłe ćwiczenia zwiększają również prolaktynę i serotoninę, które zwiększają PTH, a to również prowadzi do resorpcji kości, a następnie odkładania tego wapnia z kości do tkanek miękkich. Btw, jak sugeruje poniższe badanie, nasilenie zwapnień wydaje się zależeć zarówno od intensywności wysiłku, jak i czasu jego trwania. Więc jakie jest rozwiązanie? Cóż, przede wszystkim upewnij się, że nie przemęczasz się na dłuższą metę, a jeśli jest to ćwiczenie krótkoterminowe, nie ma intensywności/tempa, które zapierają dech w piersiach. To nawet nie musi być ćwiczenie. Każdy okres przewlekłego stresu skutkujący podwyższeniem poziomu hormonów stresu będzie miał taki sam efekt jak długotrwałe ćwiczenia omówione w poniższym badaniu. Kolejną rzeczą, którą można zrobić jako profilaktykę, jest stosowanie substancji blokujących negatywne działanie kortyzolu. Pregnenolon, progesteron, DHEA, T/DHT i witamina D to tylko niektóre ze sterydów o bezpośrednim działaniu antykortyzolowym. Aspiryna, emodyna, witamina A, cukier, tłuszcze nasycone, sól itp. to tylko niektóre ze środków dietetycznych, które mogą osiągnąć to samo, jeśli nie chcesz używać sterydów.

https://heart.bmj.com/content/early/202 ... 021-319346

„…Wyniki Przeanalizowaliśmy 25 485 uczestników z co najmniej dwoma pomiarami wyniku CAC. Odsetki uczestników nieaktywnych, umiarkowanie aktywnych i HEPA wynosiły odpowiednio 46,8%, 38,0% i 15,2%. Szacowane skorygowane średnie wyjściowe wyniki CAC (95% przedziały ufności) u uczestników, którzy byli nieaktywni, umiarkowanie aktywni i HEPA wynosiły 9,45 (8,76, 10,14), 10,20 (9,40, 11,00) i 12,04 (10,81, 13,26). W porównaniu z uczestnikami, którzy byli nieaktywni, szacowany skorygowany średni 5-letni wzrost CAC u uczestników umiarkowanie aktywnych i HEPA wyniósł 3,20 (0,72, 5,69) i 8,16 (4,80, 11,53). Większa aktywność fizyczna wiązała się z szybszą progresją wyników CAC zarówno u uczestników z CAC=0 na początku badania, jak i tych z przeważającym CAC. Wniosek Znaleźliśmy pozytywny, stopniowany związek między aktywnością fizyczną a występowaniem i progresją CAC, niezależnie od wyjściowych wyników CAC”.
0 xcedric
Posty: 6318
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3902 razy
Otrzymał podziękowanie: 9958 razy

Re: Sól oraz sól morska - właściwości i znaczenie

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 10 paź 2021, 10:50

Jon sodowy
https://polish.mercola.com/sites/articl ... iczne.aspx
Soda oczyszczona - niedrogi sposób na walkę z chorobami autoimmunologicznymi
W SKRÓCIE
Niedawne badania wykazały, że picie roztworu sody oczyszczonej zwalcza stan zapalny w śledzionie, a dzienna dawka może zmniejszyć stan zapalny spowodowany chorobami autoimmunologicznymi, w przebiegu których układ odpornościowy atakuje zdrowe komórki
Kilka badań klinicznych wykazało, że przyjmowanie suplementów wodorowęglanu sodu (sody oczyszczonej) może spowolnić tempo degeneracji czynności nerek u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (CKD)
W badaniach analizowano wpływ roztworu sody oczyszczonej zarówno na szczury, jak i na ludzi. Zaobserwowano zwiększenie liczby regulatorowych limfocytów T, które pomagają powstrzymać reakcję układu odpornościowego polegającą na atakowaniu własnych tkanek i sprzyjanie stanom zapalnym
Kiedy naukowcy ocenili wyniki badań, zarówno u szczurów, jak i ludzi, którym podano do picia roztwór sody oczyszczonej, zaobserwowano działanie przeciwzapalne utrzymujące się przez co najmniej cztery godziny u ludzi i trzy dni u szczurów
Soda oczyszczona jest stosowana od lat jako środek na rozstrój żołądka, refluks żołądkowy i biegunkę, a także jako środek zmniejszający poziom kwasu mlekowego po ciężkich treningach, zabijający bakterie Streptococcus mutans i wybielający zęby[...]

W przytoczonym badaniu zastosowano cytometrię przepływową, a także określono poziomów markerów mRNA w makrofagach ze śledziony, aby określić, czy doustne przyjmowanie NaHCO3 sprzyja polaryzacji makrofagów M2 w nerkach i śledzionie…

Pierwszym ważnym odkryciem naszego badania jest to, że doustne przyjmowanie NaHCO3 promuje silną odpowiedź przeciwzapalną, w tym polaryzację makrofagów M1 do M2 i zwiększenie liczby limfocytów T FOXP3+ CD4+ w śledzionie.
Potwierdziliśmy, że te zmiany fenotypowe były związane z funkcjonalnym działaniem przeciwzapalnym…”[...]

Medical News Today oferuje krótkie wyjaśnienie: soda oczyszczona dostarcza sygnał do komórek mezotelium, które wyścielają narządy wewnętrzne i inne jamy ciała, aby zapobiec ich sklejaniu się lub ocieraniu.

Dzięki temu organizm funkcjonuje prawidłowo; nie jest atakowany, więc nie dochodzi do rozwoju agresywnego układu odpornościowego i/lub szkodliwej odpowiedzi autoimmunologicznej.

Ponadto „komórki mezotelialne komunikują się z narządami, które wyścielają, za pomocą małych wypustek zwanych mikrokosmkami, wysyłając wiadomości za pomocą neuroprzekaźnika acetylocholiny”. Według Science Daily, picie sody oczyszczonej powoduje, że śledziona, która jest częścią układu odpornościowego i w której przechowywane są niektóre białe krwinki, „działa jak duży filtr”.

„Zaobserwowano, że picie sody oczyszczonej powoduje zmianę populacji komórek odpornościowych zwanych makrofagami w śledzionie, a także we krwi i nerkach. Zaobserwowano zmianę makrofagów z typu M1, który promuje stan zapalny, na typ M2, który go redukuje.

Makrofagi, prawdopodobnie najbardziej znane ze swojej zdolności do pochłaniania produktów odpadowych w organizmie, takich jak szczątki z uszkodzonych lub martwych komórek, są komórkami, które jako pierwsze odpowiadają na sygnały immunologiczne”.[...]

Powołując się na rolę acetylocholiny, O'Connor wyjaśnia, że sygnalizacja „cholinergiczna” nie pochodzi z nerwu błędnego w śledzionie, ale z komórek mezotelium tworzących z nim połączenia. Oprócz dodawania do kwaśnych składników, takich jak maślanka i kakao w celu wzrostu ciasta, soda oczyszczona ma wiele innych zastosowań prozdrowotnych, a ponadto jest używana do czyszczenia i higieny osobistej.

Dalsze badania prowadzone na innych uniwersytetach i w warunkach klinicznych mają na celu wykazać, w jakim stopniu stymulacja nerwu błędnego w przypadku padaczki jest podobna do elektronicznego stymulowania tego nerwu w celu „tłumienia” odpowiedzi immunologicznej u osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Według Science Daily:

„Po spożyciu sody oczyszczonej zaobserwowano powiększenie śledziony, co według naukowców wynika z wytwarzanego przez nią bodźca przeciwzapalnego. Infekcja również może zwiększyć rozmiar śledziony, a lekarze często badają śledzionę, gdy obawiają się dużej infekcji”.

Badanie MCG zostało najpierw przeprowadzone na szczurach, a następnie z udziałem ludzi. Polegało na spożywaniu wody z sodą oczyszczoną przez dwa tygodnie. Naukowcy zaobserwowali „wyzwolenie” reakcji w żołądkach uczestników, prowadzącej do wytworzenia kwasu potrzebnego do strawienia następnego posiłku.

Historia sody oczyszczonej i jej różnych zastosowań
Obecnie sodę oczyszczoną można znaleźć nie tylko w większości domowych szafek, ale także w lodówkach, ponieważ ma ona zdolność pochłaniania zapachów. Jednak zanim przeciętny piekarz mógł korzystać z sody oczyszczonej, głównym środkiem używanym do wypieków były drożdże. Według University Health News:

„Przed XVIII wiekiem ludzie musieli spędzać od 12 do 24 godzin na wytwarzaniu drożdży – nie jest to łatwy proces, jeśli nie ma wsparcia lodówek i innego sprzętu, którym dysponujemy obecnie. Często zdarzało się, że drożdże nie wychodziły tak, jak powinny, ponieważ temperatura była albo za niska, albo za wysoka.

Czasami zanieczyszczenie bakteriami rujnowało cały proces. Soda oczyszczona zrewolucjonizowała piekarstwo, ponieważ piekarze nie musieli już wykonywać rygorystycznej pracy dotyczącej drożdzy, aby ciasto wyrosło”.

Coś, co przekazało pokolenie ludzi z XIX wieku, to mikstura znana jako „poncz octowy”, zrobiona z octu jabłkowego zmieszanego z łyżeczką sody oczyszczonej, która wymagała szybkiego zamieszania i zastosowania. Mieszanina była często stosowana w leczeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych i zwykle powodowała ulgę w bólu, złagodzenie objawów rozstroju żołądka, zgagi, kwaśnego refluksu a nawet biegunki.

Jednak w środowisku, które tworzy soda oczyszczona dla poprawy zdrowia, jest coś więcej niż anegdotyczne doniesienia. W jednym z badań zauważono, że ponieważ soda pomaga podnieść pH, może łagodzić infekcje dróg moczowych (ZUM). Ponadto, ponieważ układ krążenia pomaga w dostarczaniu krwi do ważnych narządów, soda oczyszczona może pomóc w detoksykacji krwi i poprawie jej przepływu.

Należy dodać pół łyżeczki sody oczyszczonej do pół szklanki wody (około 4 uncji), wymieszać aż do całkowitego rozpuszczenia sody i przyjmować trzy razy dziennie, maksymalnie 7 pół łyżeczek w ciągu 24 godzin.

Dodatkowe badania i porady dotyczące stosowania sody oczyszczonej
Kolejne badanie wykazało, że soda oczyszczona jest przydatna dla biegaczy i innych sportowców, ponieważ minimalizuje działanie kwasu mlekowego. Osoby intensywnie ćwiczące stosujące sodę oczyszczoną nie doświadczają nagromadzenia mleczanu i późniejszego bólu mięśni, co w naturalny sposób skutkuje efektywniejszymi i bardziej komfortowymi treningami.

Wiadomo, że soda oczyszczona ma działanie przeciwbakteryjnie, szczególnie hamuje wzrost i rozwój Streptococcus mutans, które mogą powodować próchnicę. Można użyć sody jako dodatku do pasty do zębów, aby wybielić zęby, co jest tańsze niż zakup pasty do zębów z sodą oczyszczoną.

Pozostawienie jej na pięć minut dodatkowo wybiela zęby, ale należy po tym wykonać energiczne płukanie, aby uniknąć uczucia piasku w jamie ustnej; metoda ta powinna być stosowana nie częściej niż raz w tygodniu."
0 xODPOWIEDZ