Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Kwas żołądkowy, a zdrowie

cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 28 paź 2022, 11:16

omeprazol -na szczęście bez fluoru
Karnityna bierze udział w spalaniu tłuszczów /produkcji energii
https://pl.wikipedia.org/wiki/Omeprazol
"Przypuszcza się, że niektóre z niepożądanych efektów ubocznych (np. ból brzucha, zawroty głowy, trudności w oddychaniu, napięcie i kurcze mięśni) mogą być spowodowane wtórnym niedoborem karnityny, będącym efektem inhibicji przez omeprazol transportera karnityny OCTN2[4].

Interakcje
Omeprazol jest kompetycyjnym inhibitorem enzymu CYP2C19 oraz CYP2C9 i może dawać interakcje z lekami, których metabolizm jest uzależniony od tych enzymów, takimi jak diazepam, escitalopram i warfaryna. Stężenie tych leków może wzrosnąć, jeżeli są przyjmowane równocześnie z omeprazolem[5]. Klopidogrel jest nieaktywnym prolekiem, który częściowo jest metabolizowany przez CYP2C19 do formy aktywnej. Hamowanie CYP2C19 blokuje aktywację klopidogrelu, osłabia jego aktywność i potencjalnie zwiększa ryzyko udaru mózgu bądź zawału mięśnia sercowego u ludzi zażywających profilaktycznie klopidogrel[6][7]. Omeprazol jest także kompetycyjnym inhibitorem p-glikoproteiny, tak jak inne inhibitory pompy protonowej[8]."

2 - fluory
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pantoprazol
Lanzoprazol-3 fluory
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lanzoprazol

Wiązanie fluor-węgiel moze byc niestabilne , co moze prowadzić do obciązenia fluorem.
https://kopalniawiedzy.pl/wegiel-fluore ... luor,28757

Fluor może tworzyć w żołądku kwas fluorowodorowy, który niszczy żółądek, zaburza aktywność lipazy żółądkowej i trwienie tłuszczów, przez co moze obciązać organizm endotoksyną , powodować zawał, udar, depresję, wzrost nowotworów, uszkadzać tarczycę i wiele narządów.

https://www.czytelniamedyczna.pl/1993,z ... luoru.html
© Borgis - Nowa Stomatologia 4/2001, s. 22-27
Ewa Dąbrowska, Maria Balunowska, Rafał Letko
Zagrożenia wynikające z nadmiernej podaży fluoru
Dangers connected with excessive supply of fluorine. A review
z Zakładu Stomatologii Zachowawczej Akademii Medycznej w Białymstoku
Kierownik Zakładu: prof. dr hab. Wanda Stokowska
" Charakteryzuje się dużym powinowactwem do wielu pierwiastków, m.in. do wapnia, magnezu, manganu, żelaza, glinu, molibdenu, miedzi i cynku (1)[...]Stężenie fluorków w pokarmach przetworzonych wzrasta (3, 9).[...]Informacje z różnych obszarów świata wskazują, że pobór fluorków z żywności może sięgać około 1,7-4,75 mg na dobę, a po doliczeniu fluorku z wody fluorkowanej (1 ppm) 3,5-5,5 mg na dobę (7). Stwierdza się, iż podaż fluoru średnio co 10 lat podwaja się.[...]Główna absorpcja związków fluoru ma miejsce w żołądku i wynosi 40-50 % przyjętej dawki. Stopień i szybkość wchłaniania są odwrotnie proporcjonalne do pH treści żołądka. W świetle najnowszych badań zależność absorpcji od pH w żołądku opiera się na hipotezie, że kwas hydrofluorowy (fluorowodorowy) powstający w kontakcie z błoną śluzową, a nie jon F jest cząsteczką dyfundującą (29). [...]
Obecność wapnia, magnezu, glinu, ogranicza absorpcję fluorku w przewodzie pokarmowym, ponieważ tworzą one z nim nierozpuszczalne sole (4, 32). Równoczesne spożycie mleka, witaminy C, D, również zmniejsza absorpcję fluoru a więc chroni przed jego przedawkowaniem (33, 34

Jod działa ochronnie na óżlądek, pozwala na detoks z fluoru razem z borem.
Fluor zaburza mikrobiom jelit, przywracanie go można wesprzeć wit.B2 , probiotykami.

Potencjalny zamiennik PPI famotydyna ma działanie antynowotworowe. Sama ranitydyna też powinna zmniejszać ryzyko nowotworów , z tym ,ze tu była zanieczyszczona NDMA.
https://www.nfcr.org/blog/3-common-hear ... w-2021-mw/
" Wycofanie leku Ranitidine (Ranitidine Recall)
W kwietniu 2020 roku FDA wydała wniosek o natychmiastowe wycofanie z rynku leku Zantac (Ranitidine), ponieważ lek zawiera rakotwórczą substancję chemiczną o nazwie NDMA (N-Nitrosodimethylamine). FDA stwierdziła, że poziom NDMA wzrasta w ranitydynie nawet w normalnych warunkach przechowywania. Badania FDA wykazały również, że im starszy jest Zantac, tym większy jest poziom NDMA. Ponieważ jego poziom NDMA wzrósł powyżej dopuszczalnego limitu dziennego spożycia, Zantac został następnie wycofany przez producentów w zeszłym roku. Nie należy przyjmować starego Zantacu znalezionego w domu. Należy skonsultować się z lekarzem w sprawie alternatywnych leków do leczenia objawów zgagi.

Istnieją również zwiększone obawy dotyczące raka w dwóch innych popularnych lekach OTC na zgagę Prilosec (Omeprazol) i Nexium (Esomeprazol). Oba leki należą do tej samej klasy leków zmniejszających wydzielanie kwasu, zwanych inhibitorami pompy protonowej (PPI). W przeciwieństwie do Zantacu, IPP nie zawierają wysokiego poziomu NDMA, ale badanie opublikowane w czasopiśmie Gut w 2017 roku doniosło, że długotrwałe stosowanie IPP może zwiększyć ryzyko rozwoju raka żołądka. Dla swojego bezpieczeństwa, zapytaj swojego lekarza, czy powinieneś używać lub kontynuować używanie Prilosecu lub Nexium do łagodzenia zgagi lub leczenia refluksu kwasowego.

Wypróbuj ten lek na zgagę
Dobrą wiadomością jest to, że H2-blokery, inna klasa leków na zgagę, takich jak Pepcid (famotydyna) i Tagamet (cymetydyna), są bezpieczniejszymi lekami alternatywnymi do IPP. To samo badanie, w którym zastosowano H2-blokery jako leki kontrolne do IPP, wykazało, że ryzyko raka żołądka w przypadku IPP jest 2-8 razy większe niż w przypadku H2-blokerów.

Co ciekawe, podsumowanie zdrowia prezydenta opublikowane przez Biały Dom 19 listopada 2021 roku ujawniło, że lek Pepcid z H2-blokerem został wybrany przez lekarza Białego Domu do leczenia objawów zgagi prezydenta i choroby refluksowej.
Decyzja ta może wynikać z tego, że lek ten nie został jeszcze powiązany ze zgłoszonym ryzykiem raka. "

https://jeffreydachmd.com/2017/10/dipyr ... ncer-drug/
" Histamina jako autokrynny czynnik wzrostu

Histamina jest wewnątrzkomórkowym przekaźnikiem, który promuje agregację płytek krwi.(13-20) Antagoniści histaminy mają działanie przeciwnowotworowe.(16) W zwierzęcym modelu raka doświadczalnego endogenna histamina była krytyczna dla proliferacji komórek. Głównym efektem działania histaminy jest stymulacja wzrostu komórek nowotworowych poprzez aktywację receptorów błonowych H2 na komórce nowotworowej.(18) Ibrutynib i cymetydyna mają silne działanie przeciwhistaminowe i oba wykazują aktywność przeciwnowotworową. Dipirydamol hamuje COX-2, szlak zapalny często upregulated w komórkach nowotworowych.(21)
"
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 22 lis 2022, 20:45

https://www.ekologia.pl/zdrowie/witamin ... 23921.html
" Kwasy porostowe w walce z chorobami
Wyciągi i napary z porostu islandzkiego podawano niegdyś w leczeniu gruźlicy. Terapię płucnicą stosował m.in. Fryderyk Chopin. Płucnica nie jest jednak szczególnie skuteczna w terapii gruźlicy, gdyż zawiera jedynie śladowe ilości kwasu usninowego, który mógłby hamować jej rozwój. Znacznie więcej znajduje się w niej natomiast kwasu protolichesterynowego, który skutecznie hamuje namnażanie się komórek nowotworowych, chroniąc przed rozwojem białaczki, nowotworu płuc, trzustki, piersi, prostaty, żołądka czy jelita grubego.[...]

Mech islandzki na drażliwy żołądek

Podawanie porostu islandzkiego w małych dawkach intensyfikuje produkcję soków żołądkowych, ale zwiększenie dawek powoduje reakcję odwrotną – produkcja soku wyhamowuje, a kwas solny przestaje drażnić śluzówkę żołądka. Mechanizm ten wykorzystuje się do łagodzenia i eliminowania nadkwasoty żołądkowej, wymiotów, choroby morskiej (lokomocyjnej), choroby wrzodowej czy nieżytu przewodu pokarmowego."
0 x



Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13131
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 696
Podziękował: 30184 razy
Otrzymał podziękowanie: 19680 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » środa 09 sie 2023, 10:44

właśnie mknie na paczkomat ku mnie sokowirówka w promocyji, 1400 w,
nie jakieś kalesony, ma być moc, sprawdzę i napiszę, do tego gofrownica,
zamierzam robić gofry na słono z gryki i prosa, orkiszu :D
a dyfusor tej firmy już chodzi sobie, na razie ultradźwiękowy, ale daje radę ;)
zapaszek po jaskini mojej się roznosi..
na all mają stronę, jeszcze grzejnik podczerwieni i inne w planie,
ale powoli, jak w dowcipie> panowie nie po dwóch :lol:

Sok z ziemniaka
8-)

Obrazek
foto z https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/new ... niaka.html

Autor tekstu:
Marzena Górawska – Edukator Diabetologiczny
Choruje na cukrzycę od 33 lat

Założycielka największej grupy w Polsce ” Cukrzyca 24H Info ”
https://www.facebook.com/groups/604766892967695"

Można dodatkowo używać na skórę i pić sok z ziemniaków z kwasem alfa liponowym,ziemniaki z ogniska, piekarnika, placki ziemniaczane,

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1 ... niaka.html

"Sok z ziemniaka może się stać lekiem selektywnie działającym na różnego typu nowotwory - i posłużyć pacjentom, którzy z powodów zdrowotnych muszą stosować rygorystyczne diety - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP).

Naukowcy ci przypominają, że sok ten ma nie tylko działanie przeciwutleniające, tak jak inne warzywa i owoce, ale również udowodnioną in vitro aktywność przeciwnowotworową i wykazane na modelu zwierzęcym i w badaniu klinicznym działanie łagodzące dolegliwości chorych na nieswoiste zapalenia jelit. Ziemniaki spożywają codziennie miliony ludzi na świecie. To jedna z najważniejszych i najpopularniejszych roślin uprawnych. Sok ziemniaczany (ang. potato juice, PJ) jest zaś produktem ubocznym produkcji skrobi - zawiera liczne związki niskocząsteczkowe, za to całkowicie pozbawiony jest skrobi i błonnika. Obecnie sok ten traktowany jest prawie jako odpad. Co prawda wykorzystuje się go do celów paszowych, ale nawet wówczas odzyskuje się jedynie 50 proc. zawartego w nim białka. Reszta trafia to utylizacji. Tymczasem badania prowadzone od lat na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu UPP, zapoczątkowane przez prof. Grażynę Lewandowicz, wskazują na to, że surowiec ten jest cenny nie tylko ze względu na wysoką wartość odżywczą, ale przede wszystkim na aktywność biologiczną, która ułatwia leczenie niektórych chorób przewodu pokarmowego i może zapobiegać nowotworom. Wcześniejsze publikacje różnych zagranicznych ośrodków badawczych sugerują, że ma on także działanie przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe, przeciwhiperlipidemiczne, przeciwnadciśnieniowe oraz pomagające w walce z otyłością. Zastosowanie soku z ziemniaka w medycynie ludowej sięga początków XIX wieku, kiedy używano go do łagodzenia objawów dysfunkcji przewodu pokarmowego. Obecnie znamy już związki odpowiedzialne za to działanie, choć mechanizm, poprzez który tak się dzieje, nadal pozostaje nieznany.

Zgadzam się "W krajach niemieckojęzycznych wykorzystywano sok z ziemniaka jako środek łagodzący wszelkie dolegliwości gastryczne, w tym stany zapalne jelit czy wrzody żołądka. W tym celu uruchamiano nawet sanatoria. Na terenie Polski stosowaniem soku z ziemniaka do leczenia - jak to wówczas rozumiano: wrzodów żołądka - zajmowali się wyłącznie ludowi uzdrowiciele (znachorzy), a oficjalna medycyna ignorowała tę praktykę. Aby zweryfikować, czy surowiec ten faktycznie wykazuje podobne działanie, przeprowadziliśmy szczegółowe badania na liniach komórkowych oraz modelach szczurzych. I okazało się, że - owszem" - mówi w rozmowie z PAP dr inż. Przemysław Kowalczewski, naukowy wychowanek prof. Lewandowicz, autor kilkunastu publikacji i kilku patentów poświęconych aktywności biologicznej soku z ziemniaka. "Zwierzętom celowo, za pomocą kwasu solnego, indukowaliśmy stany zapalne układu pokarmowego, a następnie podawaliśmy im utrwalony termicznie, wysuszony rozpyłowo sok ziemniaczany. Okazało się, że rewelacyjnie łagodził większość ich dolegliwości" - opowiada. Badanie to dało początek całej serii projektów dotyczących prozdrowotnych właściwości tego surowca. Szczególnie korzystne działanie terapeutyczne soku z ziemniaka zespół dr. Kowalczewskiego wykrył w przypadku nowotworów oraz nieswoistych zapaleń jelit (IBD), takich jak choroba Leśniowskiego‑Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita. Mniejszą jego efektywność wykazano wobec wrzodów żołądka powodowanych przez Helicobacter pylori. "Jeśli chodzi o wpływ soku na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, to nasze odkrycie jest przełomowe - podkreśla dr Kowalczewski. - Uważamy, że w przyszłości można by wykorzystać składniki soku do skonstruowania preparatu leczniczego lub suplementu diety łagodzącego stany zapalne jelit. Byłby to ratunek dla dużej grupy pacjentów, którzy dziś ze względu na swój stan mają bardzo ubogą, deficytową dietę, a nierzadko muszą być leczeni operacyjnie; np. wycina im się fragmenty jelita grubego, co na zawsze pogarsza jakość ich życia”. Badacze z Poznania na produkty dla chorych na IBS mają aż siedem patentów. "Opracowaliśmy specjalne receptury pozbawione składników, którzy tacy pacjenci nie mogą jeść, za to wzbogacone ziemniaczanym sokiem - opowiada PAP dr Kowalczewski. - To cała linia produktów: od śniadaniowych (chleb), przez obiadowe (makaron, pasztety, kiełbasa), po napoje. Badania kliniczne prowadzone we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu dowiodły, że włączenie ich do diety spowodowało obniżenie białka CRP, który jest ważnym wskaźnikiem stanu zapalnego. To duży sukces". Drugim niezwykle ważnym efektem prac zespołu z Poznania było udowodnienie cytotoksycznego działania soku ziemiaczanego na komórki nowotworów układu pokarmowego, za które odpowiadają głównie dwie substancje: solanina i chakonina. Należą one do grupy glikoalkaloidów i determinują m.in. odporność rośliny na patogeny i szkodniki. Jednak dla ludzi są toksyczne. Ich zawartość w pożywieniu, także w dopuszczonych do spożycia odmianach ziemniaków, jest obwarowana licznymi restrykcjami. "To właśnie one wykazują działanie cytotoksyczne, czyli przeciwnowotworowe" - wyjaśnia badacz z Poznania. Uspokaja jednocześnie, że konsumpcyjne odmiany ziemniaka uprawiane w Polsce są bardzo dobrej jakości i charakteryzują się niską zawartością glikoalkaloidów. "Należy podkreślić, że sok z ziemniaka zawiera witaminę C i liczne związki przeciwutleniające z grupy polifenoli. Odgrywają one ważną rolę w wielu różnych procesach metabolicznych. Zwalczają wolne rodniki, co samo w sobie jest wartością, ale także poprzez ten mechanizm zapobiegają uszkodzeniom DNA i indukcji procesu nowotworzenia" - podkreśla naukowiec. Obecność tych związków powoduje wzmocnienie aktywności przeciwnowotworowej zawartych w soku glikoalkaloidów oraz powoduje ich mniejszą toksyczność w stosunku do komórek prawidłowych. Dlatego zastosowanie preparatów PJ zamiast czystych glikoalkaloidów w terapii chorób nowotworowych umożliwiłoby zmniejszenie dawki toksycznych leków oraz zmniejszyłoby negatywne skutki uboczne leczenia. Kolejną ciekawostką jest to, że podczas gdy większość przeciwutleniaczy jest bardzo wrażliwa na obróbkę cieplną czy długotrwałe przechowywanie, sok z ziemniaka - przeciwnie. Przeprowadzone na UPP analizy wykazały, że wysoka temperatura wręcz podnosi jego wartość antyoksydacyjną. Ziemniaki są również bogactwem potasu, żelaza i dobrej jakości białka. Mają wysoką wartość odżywczą, za to niskie stężenie sodu. "Uważa się, że białka roślinne są mniej wartościowe niż te pochodzące z produktów odzwierzęcych - mówi naukowiec. - Nasze analizy wykazały zaś, że wartość odżywcza wyizolowanego białka ziemniaczanego jest naprawdę bardzo wysoka, wręcz zbliżona do mięsa. Dlatego częścią naszych badań jest wykorzystanie tego warzywa do tworzenia produktów wegańskich". Skąd w takim razie wzięła się zła sława ziemniaków jako warzyw, które tuczą i których trzeba unikać na diecie odchudzającej? "Nie wynika to z właściwości samych ziemniaków, ale tego, jak są one w naszej kulturze podawane - tłumaczy specjalista. - Do obiadu nie jemy samych ziemniaków, tylko okraszamy je tłuszczem, zawiesistymi sosami, masłem, śmietaną. Spożywamy je w towarzystwie tradycyjnych potraw kuchni polskiej, czyli smażonych kotletów, zasmażek, itp. Robimy z nich frytki i chipsy. Takie rzeczy rzeczywiście tuczą. Same ziemniaki - nie". "Przeciwnie - dodaje - badania dowodzą, że po spożyciu ziemniaków nie dochodzi do gwałtownego wyrzutu insuliny, czyli na dłużej pozostaje się sytym niż np. jedząc ryż. Są więc one lepsze dla osób na dietach odchudzających czy dla diabetyków". Warto wspomnieć, że w niektórych krajach, choć nie w Polsce, można kupić prawidłowo przetworzony, bezpieczny do spożycia sok z ziemniaka. Kolejnym elementem badań zespołu z UPP było sprawdzenie, czy prozdrowotne działanie soku ziemniaczanego zależy od odmiany bulw oraz czy jego poszczególne składniki równie korzystnie wpływają na badane choroby. Okazało się, że owszem - odmiana ma znaczenie, a cały sok wykazuje dużo silniejsze działanie prozdrowotne niż zawarte w nim związki rozpatrywane pojedynczo. Zdaniem dr. Kowalczewskiego dowodzi to, iż kluczowym elementem jest odpowiednia mieszanina substancji aktywnych. Właśnie taka jaką stanowi sok z ziemniaka. "Ziemniaki same w sobie także mają korzystne właściwości, ale sok ma ich zdecydowanie więcej. Jest to spowodowane koncentracją substancji czynnych; procentowy udział dobroczynnych związków jest większy w soku. Trzeba by zjeść kilka kilogramów ziemniaków, żeby uzyskać taki efekt, jak pijąc sok. Myślę, że jest to jedna z przyczyn, dla których efekt prozdrowotny ziemniaków zostawał niezauważany" - mówi naukowiec.
Tłumaczy, że z 1 kilograma ziemniaków uzyskuje się 200-400 gramów soku, w którym z kolei sucha masa stanowi zaledwie 5 proc całości. Połowa suchej masy to białko i dopiero pozostała część, czyli ok 2 proc. całej bulwy, to związki bioaktywne. "My jeszcze ten sok suszymy i zatężamy, więc koncentracja dobroczynnych substancji w naszych preparatach jest bardzo wysoka. Na tyle duża, żeby zaobserwować efekty terapeutyczne" - zaznacza. Poza niewątpliwym działaniem prozdrowotnym możliwość zagospodarowania soku z ziemniaka miałaby też istotną wartość z punktu widzenia ochrony środowiska. "Teraz często jest to uciążliwy odpad" - mówi dr Kowalczewski. I dodaje: "PJ zaskakuje nas na każdym kroku, ciągle mamy nowe pomysły na jego wykorzystanie. To szczególnie ważne w Polsce, która jest bardzo dużym producentem tego warzywa". Zespół z UPP planuje dalsze badania soku ziemniaczanego: zarówno na liniach komórkowych, jak i na modelach zwierzęcych. "Jeżeli zakończyłyby się powodzeniem, można by myśleć o badaniach na ludziach i o stworzeniu leku. Na razie pozostaje to poza naszym zasięgiem ze względów finansowych, ale chcemy ’puścić’ te badania w świat. Może ktoś inny - ośrodek, który ma większe środki albo firma farmaceutyczna - się tym zainteresuje i pociągnie temat" - mówi dr Kowalczewski. "


https://fit.poradnikzdrowie.pl/diety-i- ... -yNy5.html
Sok z ziemniaka - właściwości, jak zrobić w domu? Na co pomaga sok z ziemniaka?
2020-11-04 14:25
Sok z ziemniaka ma wiele zdrowotnych właściwości. Jak zrobić go samemu w domu? Czy potrzebna jest specjalna odmiana ziemniaków? I na co pomaga sok z ziemniaka? Przekonajcie się - sok z ziemniaka pomaga na wiele schorzeń i problemów. A przygotowanie go jest bardzo proste!

sok z ziemniaka
Autor: Getty Images
Sok z ziemniaka - zastanawialiście się, jakie ma właściwości zdrowotne? Czy w ogóle je ma? Czy jest zdrowy, czy warto pić sok wyciśnięty z popularnych ziemniaków? Czy taki sok można zrobić samemu w domu? Wreszcie, czy sok z ziemniaka można gdzieś kupić? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o soku z ziemniaka.

Spis treści

Sok z ziemniaka - skład. Co o nim wiemy?
Sok z ziemniaka - właściwości zdrowotne
Sok z ziemniaka na wrzody żołądka
Sok z ziemniaka - działanie antynowotworowe
Sok z ziemniaka na odporność i miażdżycę
Sok z ziemniaka na włosy i twarz
Sok z ziemniaka - pozyskiwanie na dużą skalę
Sok z ziemniaka – jak go zrobić samemu?
Sok z ziemniaka może początkowo budzić wasze zaskoczenie. Jak go wycisnąć z twardej bulwy? Czy ziemniaki powinny być ugotowane? A same ziemniaki - zdrowe czy nie? Jedni ich nie znoszą, inni nie wyobrażają sobie obiadu bez tradycyjnych bulw na talerzu. Wyobrażacie sobie pić sok z ziemniaka codziennie?

Sok z ziemniaka jest niewątpliwie niedoceniany, chociaż medycynie ludowej znany był bardzo dobrze. I chętnie stosowany, zwłaszcza na choroby przewodu pokarmowego. Zacznijmy więc od tego, co sok z ziemniaka robi dobrego w naszym organizmie.

Polecamy: Ziemniaki są niskokaloryczne i bogate w witaminę C, beta-karoten, fosfor i potas

Sok z ziemniaka - skład. Co o nim wiemy?
Sok z ziemniaka zawiera tę samą ilość składników mineralnych, które znajdziemy w ziemniaku. Nie zawiera za to skrobi ziemniaczanej i błonnika. W soku z ziemniaka znajdziemy witaminy B1, B2, PP, C i E oraz fitaty, czyli substancje przeciwzakrzepowe.

Czy sok z ziemniaka może być niezdrowy? Zawiera glikoalkaloidy takie jak solanina i chakoniny, które są uważane za toksyczne. Nie jest to jednak takie oczywiste, bo niektóre badania dowodzą, że w małej ilości wykazują one działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne.

I tu uwaga - dziennie zaleca się wypicie soku wyciśniętego z zaledwie jednego ziemniaka, żeby jego działanie było tylko pozytywne!

Sok z ziemniaka - właściwości zdrowotne
Sok (pity w małej ilości) wykazuje działanie przeciwzapalne, ale o tym już było. Teraz garść nowości. Sok z ziemniaka:

pomaga usuwać toksyny z organizmu,
neutralizuje wolne rodniki,
poprawia wygląd skóry,
opóźnia procesy starzenia w organizmie,
pomaga na problemy z układem pokarmowym (m. in. wrzody i zgagę),
wspomaga pracę układu odpornościowego,
zmniejsza poziom cholesterolu w organizmie,
zapobiega miażdżycy,
wspomaga pracę jelit i rozwój dobrych bakterii,
pomaga w leczeniu dny moczanowej,
zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych.
Sok z ziemniaka na wrzody żołądka
Oczywiście w małej ilości! Ale sok z ziemniaka ma bardzo pozytywne działanie na układ pokarmowy. Sok z ziemniaka był wykorzystywany już w medycynie ludowej jako remedium na uczucie ciężkości na żołądku, przejedzenie. Pomaga on regulować produkcję kwasów żołądkowych, a więc jest polecany przy nadkwasocie, stanach zapalnych błony śluzowej żołądka, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Zalecenia: sok z bulwy ziemniaka u osób ze zdiagnozowaną chorobą wrzodową żołądka może być stosowany w celach leczniczych w ilości połowy filiżanki soku z ziemniaków, do 4 razy dziennie przez kilka miesięcy. Jest to terapia wspomagająca leczenie choroby.



Sok z ziemniaka - działanie antynowotworowe
Sok z ziemniaka poprzez redukcję wolnych rodników może zapobiegać wystąpieniu choroby nowotworowej - zwłaszcza, jeśli chodzi o raka żołądka.

Sok z ziemniaka na odporność i miażdżycę
Sok z ziemniaka pity regularnie zapobiega infekcjom układu moczowego, a także zwiększa przyswajanie bakterii Lactobacillus i Bifidobacterium. Oznacza to, że wspiera pracę jelit oraz rozwój dobrych bakterii w nich. A jak wiemy dobre bakterie w jelitach przekładają się na funkcjonowanie układu odpornościowego.

Bakterie probiotyczne przyczyniają się także do obniżenia poziomu “złego” cholesterolu, który z kolei powoduje powstawanie miażdżycy!

Sok z ziemniaka na włosy i twarz
Jednak sok z ziemniaka można nie tylko pić. Świeży sok wykorzystywany w postaci maski (tzw. wcierki) na skórę głowy pomaga uregulować pH skóry głowy, niszczy drożdże odpowiedzialne za powstawanie łupieżu oraz poprawia wygląd samych włosów. Przyspiesza wzrost włosa oraz hamuje proces wypadania włosów.

Sok z ziemniaka stosowany jako maska na głowę może być łączony z innymi składnikami poprawiającymi wygląd włosów, jak np. olej arganowy, aloes, jajko, itp. Więcej o maseczkach znajdziesz tutaj: Domowe maseczki do włosów. PRZEPISY na maseczki regenerujące

Sok z ziemniaka można z powodzeniem stosować na skórę nie tylko głowy, ale i całego ciała. Hamuje on proces starzenia się skóry, a także usuwa przebarwienia. Jeśli chcemy wzmocnić jego działanie należy dodać kilka kropel soku z cytryny - i przebarwienia na skórze znikną!

Sok z ziemniaka w postaci toniku działa nawilżająco i oczyszczająco, jest bardzo dobrym remedium na worki pod oczami.

Sok z ziemniaka - pozyskiwanie na dużą skalę
Przy produkcji jednej tony skrobi ziemniaczanej można uzyskać około 3,5 tony soku z ziemniaka.

Sok z ziemniaka – jak go zrobić samemu?
Potrzebujesz:

szklanka wody (ok. 250 ml),
trzy ziemniaki,
blender.
Przygotowanie:
Ziemniaki obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Dodaj wodę i zblenduj na gładko.

Sokowirówka

Jeśli chcesz przygotować sok z

ziemniaka bez wody - użyj sokowirówki!"

Przeciwutleniacz ziemniaczany: kwas alfa-liponowy:
podręcznik do nauki o zdrowiu
https://www.amazon.com/Potato-Antioxida ... 0964270366
książka z usa.
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13131
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 696
Podziękował: 30184 razy
Otrzymał podziękowanie: 19680 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » środa 30 sie 2023, 19:27

kwas żołądkowy a legionella > super nówka medialna bakteria franca

od Jerzego Zięby

z
nie wiem co mieszasz z tymi linkami ale fej-zbuk w jutubie ??
po ikonie wchodzi jakiś filmik z kołbojem ???
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16989
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1088
x 546
Podziękował: 17190 razy
Otrzymał podziękowanie: 24278 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 30 sie 2023, 19:44

..nie mogłem inaczej skopiować :oops:
ale otwiera Jurka ;)
z kwasem baby :D
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13131
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 696
Podziękował: 30184 razy
Otrzymał podziękowanie: 19680 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » niedziela 03 gru 2023, 23:47

archiwa.. aktualne jak prawo Pascala :D

poza tym elegancja, klasa i nie-żebranie o suby i lajki :lol:

JERZY ZIĘBA - ZAKWASZENIE ŻOŁĄDKA
https://youtu.be/1hunhblv9HA
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

ODPOWIEDZ