Drodzy forumowicze i goście!

Przeżyliśmy przestój związany z migracją z serwera na serwer i zmianą istotnych danych adresowych dla hostingu. Teraz forum powinno działać szybko, bez długiego oczekiwania na odpowiedź serwera. Zależy to też od szybkości waszych łącz, ale do któregoś września serwer był trudny do zaakceptowania.
Niestety technicznie wielkość naszego forum się mocno powiększyła i musimy zwracać większą uwagę na wykorzystanie przestrzeni dyskowej, nie duplikować postów (dawać linki) itp., bo nie utrzymamy baz danych w limitach dostawcy hostingu, a upgrade jest finansowo nieopłacalny.

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Kwas żołądkowy, a zdrowie

cedric
Posty: 4951
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 77
x 119
Podziękował: 2830 razy
Otrzymał podziękowanie: 7350 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 01 maja 2019, 22:14

"Działanie. Odwar z igliwia/gałązek dostarcza łatwo przyswajalną witaminę C z flawonoidami; działa początkowo wykrztuśnie, a następnie osuszająco na drogi oddechowe; rozkurczowo na mięśnie gładkie tchawicy i oskrzeli, mukolitycznie; pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych, przeciwzapalnie na błonę śluzową przewodu pokarmowego, napotnie i moczopędnie. Odwar z igliwia lub gałązek świerku jest polecany w leczeniu nieżytów układu oddechowego, szczególnie z objawami zaflegmienia dróg oddechowych. Pomaga w oczyszczeniu dróg oddechowych z wydzieliny śluzowej i ropnej. Pobudza oddychanie. Lotne składniki świerku hamują rozwój grzybów i bakterii w przewodzie pokarmowym i układzie oddechowym. Świerk wyraźnie pobudza diurezę.

Olejek świerkowy zażyty doustnie w dawce 0,5-1 ml 1-4 razy dziennie działa silnie żółciopędnie i pobudza wydzielanie soku żołądkowego (kwasu solnego); wywiera wpływ moczopędny; osusza oskrzela i tchawicę, przyspiesza i pogłębia wentylację płuc. Przy podawaniu doustnym (w dawce 5 kropli kilka razy dziennie) pomaga w oczyszczeniu zatok, wspomaga odpływanie wydzieliny śluzowo-ropnej z jamy nosowo-gardłowej i zatok. Olejek świerkowy z jednej strony wzmaga kwasowość soku żołądkowego, z drugiej jednak nie zwiększa wydzielania soku jelitowego. Pobudza uwalnianie żółci, wypędza nawet pasożyty z dróg żółciowych i jelit. Należy jednak dodać, że pomimo, iż zwiększa ukrwienie w obrębie jamy brzusznej do jednocześnie zmniejsza wydzielanie śluzu w przewodzie pokarmowym."

https://rozanski.li/1288/swierk-picea-w-fitoterapii/
0 xcedric
Posty: 4951
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 77
x 119
Podziękował: 2830 razy
Otrzymał podziękowanie: 7350 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 09 maja 2019, 23:13

" Gotowanie powoduje, że pożywienie jest łatwiejsze do zjedzenia i strawienia – przekonuje uczony. Gotowanie oddziałuje na pożywienie na trzy podstawowe sposoby. Rozbija molekuły skrobi w łatwiej przyswajalne fragmenty. Przekształca molekuły białka, co również ułatwia ich trawienie. I wreszcie zmiękcza twarde jedzenie.

Uczony zebrał liczne dowody.

Wykazał m.in., że żołądek i jelito cienkie trawią tylko 50 proc. surowego jedzenia, ale za to aż 95 proc. gotowanego.

To znacznie zwiększa ilość przyswojonego przez organizm jedzenia."

https://archeowiesci.pl/2009/02/19/goto ... czlowieka/
0 xcedric
Posty: 4951
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 77
x 119
Podziękował: 2830 razy
Otrzymał podziękowanie: 7350 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 13 cze 2019, 00:18

https://en.wikipedia.org/wiki/Beemans_gum

Guma Beemans (pierwotnie Beeman's Gum, patrz zdjęcie po prawej) to guma do żucia wymyślona przez lekarza z Ohio, dr Edwarda E. Beemana pod koniec XIX wieku.

Historia
Edwin Eugene Beeman pierwotnie sprzedawał gumę, która jest wykonana z proszku pepsyny i chicle, jako pomoc w trawieniu. Stała się częścią American Chicle Company w 1898 r. I kontynuowana po zakupie American Chicle przez Warner-Lambert w 1962 r. Produkcja została przerwana w 1978 r. Z powodu opóźnionej sprzedaży. W 1985 roku, w ramach kampanii nostalgicznej, został ponownie wprowadzony na rynek wraz z gumami do żucia Clove i Black Jack.

Oryginalne opakowanie miało logo świni, ale później zostało zastąpione logo z imieniem Beemana w zwoju i obrazem dr Beemana. Obecna konstrukcja opakowania ma białe i czerwone tło z białymi i czarnymi literami. Beemans jest sporadycznie produkowany przez Cadbury Adams jako nostalgiczna guma, wraz z innymi historycznymi gumami Clove i Black Jack. Od tego czasu, z powodu regularnego popytu, wszystkie trzy marki zostały wprowadzone z ogromną popularnością. W 2015 roku firma ogłosiła, że ​​nie będzie już produkować żadnej z tych popularnych gum. Guma jest sprzedawana sporadycznie w USA przez Gerrit J. Verdburg Co. [1] [2]

Guma jest widoczna w głównych filmach The Right Stuff, Hot Shots !, The Rocketeer (w której guma służy jako kluczowy element fabuły), a Indiana Jones i Kingdom of the Crystal Skull, używane w tym drugim dla postaci Mutt Williams ( Shia Labeouf) na scenie domowej Indy. Ostatni raz guma pojawia się na warsztacie wynalazcy młodego Franka Walkera w Disney's Tomorrowland, podczas gdy Frank pracuje nad swoim domowym odrzutowcem rakietowym.

Chociaż uznano ją za „szczęśliwą” gumę pilotów, Beemans stał się popularny wśród lotników ze względu na właściwości pepsyny hamujące producję kwasu solnego, przydatne z powodu pobudzenia kwasem żołądkowym w locie. To, w połączeniu z charakterystyką wyrównywania ciśnienia uszu każdego rodzaju gumy, sprawiło, że Beemans stał się powszechnym widokiem w kokpitach. Sporadyczna dostępność doprowadziła niektórych lotników do zakupu kartonu w miarę możliwości.

Guma do żucia Beemans nie zawiera już żadnej pepsyny.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Pepsyna
0 xcedric
Posty: 4951
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 77
x 119
Podziękował: 2830 razy
Otrzymał podziękowanie: 7350 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 29 wrz 2019, 17:35

http://orthomolecular.org/library/jom/2 ... 3-p163.pdf

Niacyna (kwas nikotynowy) domniemane leczenie
dla hypochlorhydriai: Ponowna analiza
Dwa opisy przypadków
Jonathan E. Prousky, N.D., FRSH;
1
  Claire Kerwin, N.D.
2)

Abstrakt
Pięćdziesiąt do sześćdziesięciu procent pacjentów z objawami przewlekłego lub nawracającego dyskomfortu skoncentrowanego w górnej części brzucha mogą mieć zdiagnozowane to, co nazywa się funkcjonalną niestrawnością lub niestrawność niewrzodowa (NUD).
Inne objawy to odbijanie się, wzdęcia, zgaga, nudności lub wymioty. Niewystarczająca ilość kwasu żołądkowego, stan znany jako hypochlorhydria, może być odpowiedzialny za objawy NUD. Dwa raporty przypadków sugerują, że niacyna (kwas nikotynowy) może być skutecznym leczeniem hypochlorhydrii. Proponuje się kilka mechanizmów działania nakreślające potencjalną rolę niacyny w utrzymaniu wydzielania kwasu solnego (HCl).
Na przykład niacyna bezpośrednio stymuluje uwalnianie histaminy z komórek tucznych żołądka. Zwiększone poziomy histaminy prowadzą do produkcji jonów (H +) i ostatecznie więcej HCl. Inny mechanizm sugeruje, że późniejszy wzrost nikotynamidu adeniny
poziomy dinukleotydu (NADH) po suplementacji B3 stymuluje mitochondrialne wytwarzanie trifosforanu adenozyny
(ATP). ATP zapewnia niezbędne paliwo do napędzania procesu generowania HCl z komórek okładzinowych. Wreszcie suplementacja niacyną może pomóc w normalizacji pH żołądka. Optymalne pH żołądka pomaga regulować poziom gastryny, a także wspiera inne ważne
funkcje fizjologiczne. Biorąc pod uwagę miliardy dolarów wydawanych rocznie na leki dostępne bez recepty i na receptę na to zaburzenie
, stosowanie niacyny powinno być rozważane terapeutycznie podczas analizy pH w żołądku1.
Asystent profesora żywienia klinicznego i wydziału klinicznego,
The Canadian College of Naturopathic Medicine, Toronto,
Ontario. Korespondencja: 1255 Sheppard Avenue East,
Toronto, Ontario M2K 1E2. E-mail: jprousky@ccnm.edu.
2. Apt # 2 31-Meadowbrook Road, Toronto, ON M6B 2S5.
email: ckerwin@hotmail.com.
0 xzdro
Posty: 563
Rejestracja: wtorek 31 sty 2017, 11:56
x 19
x 32
Podziękował: 502 razy
Otrzymał podziękowanie: 428 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: zdro » piątek 15 lis 2019, 15:07

Ktos moze ma info na temat prawdziwej przydatnosci do spozycia betainy hcl? Kupuje ze zrodla gdzie daja 3 lata. Widze, ze im starsza tym sie bardziej zbryla i zapach robi sie intensywniejszy. Na dzialaniu jednak nie traci. Wpierw uzywalem wyprodukowana w maju tego roku i byla sypka, teraz uzywam z pazdziernika 2017 i jest dosc zbrylona, krysztalki sa duzo wieksze, przez co 25mg mniej wchodzi w kapsulki.
0 xAwatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9109
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 372
Podziękował: 452 razy
Otrzymał podziękowanie: 13065 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » piątek 15 lis 2019, 20:33

Właściwości nie traci, zbryloną możesz przemielić w młynku do kawy lub blenderze.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 11574
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 61
x 553
Podziękował: 26775 razy
Otrzymał podziękowanie: 17357 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » niedziela 29 gru 2019, 15:08

cedric pisze:
niedziela 29 gru 2019, 15:03
https://www.sott.net/article/320501-Pro ... g-criminal
Inhibitory pompy protonowej:

tak niebezpieczne, że recepty graniczą ze zbrodnią


Chris Kresser
Wt, 14 czerwca 2016 00:00 UTC

Inhibitory pompy protonowej należą do 10 najczęściej przepisywanych klas leków i są powszechnie stosowane w leczeniu refluksu kwasowego, niestrawności i wrzodów trawiennych. Chociaż ogólnie uważa się je za bezpieczne, ostatnie badania wykazały, że mają liczne skutki uboczne, od zmienionego środowiska jelitowego i upośledzonego wchłaniania składników odżywczych po zwiększone ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych, chorób nerek i otępienia.

PPI stały się jedną z najczęściej przepisywanych klas leków w uprzemysłowionym świecie, pomimo coraz częstszych ostrzeżeń badaczy o potencjalnym ryzyku i komplikacjach.

Badanie z 2010 r. Wykazało, że spośród 946 pacjentów leczonych PPI w warunkach szpitalnych tylko 35 procentom przepisano PPI w celu prawidłowego rozpoznania górnego odcinka przewodu pokarmowego (1). W 2014 r. Amerykanie zrealizowali ponad 170 milionów recept na leki blokujące kwas, pozostając jedynie w tyle za statynami w całkowitych wydatkach na koszty na całym świecie (2). PPI są najczęstszymi z blokerów kwasu. Mają różne nazwy, ale zwykle kończą się przyrostkiem „-prazol” (omeprazol, pantoprazol, esomeprazol itp.).

Celem tego artykułu jest aktualizacja tych wcześniejszych artykułów na temat zgagi i leków zobojętniających sok żołądkowy, koncentrując się na szeregu badań naukowych opublikowanych w ciągu ostatnich kilku lat. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, koniecznie sprawdź poprzednie posty na blogu.

Wiele ról pomp protonowych w ciele

Zanim przejdziemy do potencjalnych szkodliwych skutków związanych z PPI, ważne jest, aby zrozumieć, co robią w organizmie. PPI są inhibitorami pomp protonowych, szczególnie pompy protonowej / potasowej komórek okładzinowych w żołądku. Teoria jest taka, że ​​zgaga jest spowodowana nadmierną produkcją kwasu żołądkowego przez te komórki, więc hamowanie tej pompy protonowej zmniejszy kwasowość żołądka i zapobiegnie pieczeniu refluksu kwasu lub powstawaniu wrzodów trawiennych.

Ale pompy protonowe nie ograniczają się do żołądka; są obecne w prawie każdej komórce twojego ciała. Wszystkie twoje komórki, z wyjątkiem czerwonych krwinek, mają mitochondria, które pozwalają twojemu ciału metabolizować węglowodany i tłuszcz w celu wytworzenia energii. Robią to, pompując protony przez membranę, aby wygenerować źródło potencjału elektrycznego, który można wykorzystać do utworzenia ATP, głównej formy magazynowania energii w ciele. Bez wydajnego systemu pompowania protonów ciało musi polegać na systemach beztlenowych do produkcji energii, co prowadzi do szybkiego zmęczenia.

Pompy protonowe są również ważne w transporcie różnych substancji w ciele, co zobaczymy szczegółowo w dalszych sekcjach. I chociaż inhibitory pompy protonowej są zaprojektowane specjalnie do interakcji z pompą wodoru / potasu w komórkach okładzinowych żołądka, badania sugerują, że prawdopodobnie mają one niespecyficzne zdolności wiązania (3). Innymi słowy, ich struktura chemiczna umożliwia im również wiązanie z innymi pompami protonowymi. Chociaż PPI nie pozostają zbyt długo we krwi, ich wiązanie z pompami protonowymi jest zasadniczo nieodwracalne - będą one nadal hamować pompę protonową, dopóki główny przeciwutleniacz glutation nie będzie w stanie ułatwić dysocjacji (4).

PPI wpływają na jelito

Skład drobnoustrojów zamieszkujących jelito jest niezwykle wrażliwy na zmiany w lokalnym środowisku. pH, miara kwasowości środowiska, jest ważnym aspektem zdrowia jelit i szczególnie silnym regulatorem społeczności drobnoustrojów (5). Zastosowanie PPI zmniejsza ilość kwasu wytwarzanego w żołądku, a ostatecznie ilość kwasu żołądkowego, która dociera do jelit. Powoduje to znaczną zmianę pH jelit.

Rzeczywiście, kilka ostatnich badań wykazało, że PPI zmienia mikroflorę jelitową, zmniejszając jej ogólną różnorodność (6,7). Patogeny oportunistyczne, w tym Enterococcus, Streptococcus, Staphylococcus i E. coli, były bardziej rozpowszechnione w jelitach użytkowników PPI.

Ponieważ pH żołądka staje się mniej kwaśne, wiele połkniętych mikroorganizmów, które normalnie zostałyby zniszczone, jest w stanie przedostać się do jelita (8). Imhann i współpracownicy stwierdzili, że bakterie jamy ustnej, takie jak rodzaj Rothia, były nadmiernie reprezentowane w mikroflory jelitowej użytkowników PPI (7). Ci, którzy używali blokerów kwasu, mieli również zwiększoną szansę na nabycie Clostridium difficile, Campylobacter, Salmonella, Shigella, Listeria i pozaszpitalnego zapalenia płuc niż osoby stosujące inne leki (9,10).


Badanie z 2013 r. Wykazało również znacznie wyższy odsetek osób z przerostem bakteryjnym jelita cienkiego (SIBO) wśród użytkowników PPI (11). Razem badania te wskazują na zasadnicze znaczenie wystarczającej ilości kwasu żołądkowego dla ochrony przed napływem bakterii do przewodu pokarmowego i utrzymania pH jelit, które wspiera zdrowie przewodu pokarmowego.


Komentarz: Innymi słowy, potrzebujesz kwasu żołądkowego jako linii obrony przed patogennymi infekcjami, więc poprzez wyłączenie produkcji kwasu żołądkowego, usuwasz jedną z obrony organizmu przed patogenami.


PPI dziwne wchłanianie składników pokarmowych

Inną konsekwencją długotrwałego stosowania PPI jest upośledzone wchłanianie składników odżywczych, o czym obszernie dyskutowałem w poprzednim artykule. Kwas żołądkowy jest niezbędny do wchłaniania wielu makro- i mikroelementów. Wykazano, że użytkownicy PPI mają zwiększone ryzyko niedoborów witamin i minerałów, w tym witaminy B12, witaminy C, wapnia, żelaza i magnezu (12,13). Achlorhydria (brak kwasu żołądkowego) i zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka (zapalenie żołądka) umożliwiają przerost bakterii, które konkurują z gospodarzem o spożycie mikroelementów, takich jak witamina B12 (14).

Te mikroelementy są szczególnie ważne dla zdrowia kości. Badania wykazały związek między stosowaniem PPI a całkowitymi złamaniami kości u osób starszych (15). Chociaż związek był skromny, ustalenia były na tyle znaczące, że FDA uznało za konieczne opublikowanie komunikatu prasowego w 2010 r. Ostrzegającego o możliwym zwiększonym ryzyku złamania (16). Od tego czasu nowsze badania wykazały podobny związek wśród młodych dorosłych użytkowników PPI (17).

Wpływ PPI na zdrowie kości może być bardziej zróżnicowany niż po prostu powodowanie niedoboru składników odżywczych. Osteoklasty, komórki kostne odpowiedzialne za resorpcję wapnia, również posiadają pompy protonowe, a ich aktywność jest uważana za bezpośrednio pod wpływem PPI (18,19).


Komentarz: Kwas żołądkowy jest niezbędny do wchłaniania składników odżywczych, więc obniżenie poziomu kwasu żołądkowego zmniejsza wchłanianie składników odżywczych, co prowadzi do nieuniknionych problemów.


PPI zwiększają ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych

Kilka ostatnich badań rzuciło również światło na PPI i układ sercowo-naczyniowy. Wykazano, że użytkownicy PPI mają znacznie większe ryzyko zawału serca niż osoby przyjmujące inne leki zobojętniające sok żołądkowy (20, 21). PPI zmniejszają również produkcję tlenku azotu, naturalnej substancji, która promuje rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawia przepływ krwi (22).

PPI mogą również uszkadzać komórki naczyń krwionośnych, jak wykazały badania opublikowane w maju 2016 r. Kiedy badacze wystawili hodowane komórki śródbłonka ludzkich naczyń krwionośnych na esomeprazol, komórki wydawały się starzeć znacznie szybciej, tracąc zdolność do podziału na nowe komórki. PPI, które zostały zaprojektowane tak, aby działały szczególnie dobrze w środowisku kwaśnym, wydawały się hamować kwaśny przedział komórki zwany lizosomem, co można uznać za „usuwanie śmieci” komórki. Bez zdolności do rozkładania starych białek i innych produktów przemiany materii w lizosomach „śmieci” gromadziły się w komórkach i hamowały ich funkcję (23).

PPI uszkadzają nerki

PPI wpływają również na nerki. W badaniu opublikowanym w 2016 r. Porównano pacjentów stosujących PPI z pacjentami stosującymi H2-blokery, inny popularny lek zobojętniający kwas. Wykazali oni, że w ciągu pięciu lat osoby z grupy PPI były o 28 procent bardziej narażone na przewlekłą chorobę nerek i 96 procent częściej na krańcową chorobę nerek (24).

Chociaż mechanizm, dzięki któremu to się dzieje, jest niejasny, wiemy, że pompy protonowe są obecne w interkalarnych komórkach nerki. Te pompy protonowe są odpowiedzialne za przenoszenie protonów do moczu, tworząc gradient, który umożliwia reabsorpcję wodorowęglanu do krwi (25). Wodorowęglan jest niezwykle ważny dla utrzymania prawidłowego pH krwi.

PPI negatywnie wpływają na funkcje poznawcze

PPI to także dziwna funkcja poznawcza. Badanie z 2016 r. Wykazało, że regularni użytkownicy PPI mieli o 44% większe ryzyko demencji w porównaniu z osobami niestosującymi leków (26). W innym badaniu opublikowanym w 2015 r., W którym oceniano funkcje poznawcze u użytkowników PPI w porównaniu z kontrolami, stwierdzono statystycznie znaczące upośledzenie pamięci wzrokowej, uwagi, funkcji wykonawczych oraz funkcji pracy i planowania wśród użytkowników PPI (27).

Zgłoszono, że kilka często przepisywanych PPI, takich jak lanzoprazol i omeprazol, przenika przez barierę krew-mózg. U myszy zaobserwowano, że PPI wpływają na enzymy sekretazy β i γ, co powoduje wzrost poziomu amyloidu β, fragmentu białka, który tworzy płytki charakterystyczne dla choroby Alzheimera (28).

Ponadto komunikacja między komórkami mózgu wymaga działania pomp protonowych. Upraszczając, komórki neuronu zawierają małe pęcherzyki lub kieszenie neuroprzekaźników. Kiedy neuron jest stymulowany, pęcherzyk uwalnia te neuroprzekaźniki do przestrzeni synaptycznej, gdzie mogą następnie oddziaływać z receptorami na innych pobliskich neuronach, przesyłając sygnał wzdłuż linii. Neuroprzekaźniki muszą następnie zostać odebrane przez neuron, aby mogły zostać ponownie uwolnione w odpowiedzi na kolejny bodziec. Energia potrzebna do tego procesu wychwytu zwrotnego jest napędzana przez pompy protonowe (29). Jeśli PPI wiążą się z tymi pompami protonowymi, zdolności poznawcze z pewnością byłyby osłabione.


Wycofanie PPI może prowadzić do odbicia zwrotnego

Twoje ciało jest bardzo wrażliwe na zmiany w fizjologii i nieustannie stara się utrzymać stabilną równowagę, często nazywaną homeostazą. W przypadku PPI, gdy wyczuje zmniejszoną ilość kwasu żołądkowego
Twoje ciało wytwarza hormon gastryna, aby spróbować to zrekompensować. Gastryna normalnie stymuluje produkcję kwasu żołądkowego (żołądka).
Wykazano, że nadmiar gastryny prowadzi do ekspansji komórek podobnych do enterochromafinowych (ECL) (30). ECL znajdują się w błonie śluzowej żołądka w pobliżu komórek okładzinowych. Większa liczba ECL skutkuje większą ilością uwalnianych hormonów ECL, które mogą oddziaływać z komórkami okładzinowymi. Komórki okładzinowe, jak pamiętacie, są komórkami odpowiedzialnymi za wytwarzanie kwasu żołądkowego za pomocą pomp protonowych. Te komórki okładziniowe podlegają przerostowi lub zwiększeniu wielkości każdej komórki (31).

Większe komórki okładzinowe mają więcej pomp protonowych i mogą wytwarzać większe ilości kwasu żołądkowego. Jest to określane jako „nadmierne wydzielanie w wyniku odbicia” lub nadprodukcja kwasu żołądkowego po przyjęciu PPI (32). Dlatego rezygnacja z terapii PPI jest tak trudna, ponieważ długotrwałe stosowanie zasadniczo zmienia fizjologię komórek żołądka. Wskazuje również na jeszcze jeden przypadek, w którym zwykłe leczenie objawów stanu nie rozpoznaje i nie leczy podstawowej przyczyny.


Komentarz: Ponieważ hamowanie objawów, a nie identyfikowanie i korygowanie podstawowej przyczyny objawów, jest głównym celem medycyny konwencjonalnej, nie powinno dziwić, że większość farmaceutyków (nawet bez recepty) wywołuje skutki gorsze niż objawy problemu zdrowotnego na dłuższą metę.


Na szczęście komórki ciemieniowe nieustannie się odnawiają, a ich średnia długość życia wynosi zaledwie 54 dni (33). Zatem to, że wziąłeś PPI, niekoniecznie oznacza, że ​​jesteś skazany na wieczne odbicie hipersekrecji, ponieważ po kilku miesiącach twoje komórki żołądka powinny się w dużej mierze przewrócić. Jednak mechanizmy naprawcze po odstawieniu PPI nie były szeroko badane i jest całkiem możliwe, że wystąpią trwałe efekty.

Alternatywy dla PPI

Łącznie te i wiele innych badań sugeruje, że IPP nie są tak bezpieczne, jak się wydaje. Szczerze mówiąc, graniczące z przestępstwem jest to, że FDA nadal pozwala na przepisywanie tych leków tak często, jak są one, i przez lata, a nawet dekady w niektórych przypadkach, biorąc pod uwagę ogromną liczbę dowodów dokumentujących potencjalne szkody związane z długimi określenie użycie PPI.

Jeśli jesteś przekonany, że powinieneś unikać PPI, istnieje kilka alternatyw (zobacz mój poprzedni artykuł, aby uzyskać bardziej szczegółowe omówienie tych). Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed przerwaniem stosowania PPI i pamiętaj o stopniowym zmniejszaniu dawki, aby uniknąć objawów odstawienia.
Jedz dietę Paleo o niskiej zawartości węglowodanów
Złe wchłanianie węglowodanów może prowadzić do przerostu bakterii, powodując wzdęcia i zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, które prowadzi do refluksu kwasu.
Rozwiąż niski poziom kwasu żołądkowego i leczyć przerost bakteryjny
W przeciwieństwie do konwencjonalnej wiedzy, refluks kwasu jest często spowodowany zbyt małą ilością kwasu żołądkowego, co powoduje przerost bakteryjny.

Komentarz: Kwas żołądkowy zapewnia szereg kluczowych funkcji w ludzkim ciele, w tym wchłanianie niezbędnych składników odżywczych i służy jako ochrona przed patogenami, więc hamowanie kwasu żołądkowego gwarantuje problemy na dłuższą metę. Ogólnie rzecz biorąc, refluks kwasowy / GERD jest przede wszystkim wynikiem spożywania szkodliwych pokarmów (śmieciowe jedzenie, pszenica, nabiał, soja), niewystarczającej ilości kwasu żołądkowego i / lub źle funkcjonującej wątroby lub pęcherzyka żółciowego. Mogą być inne przyczyny, jednak usuwanie szkodliwych pokarmów (najlepiej zrobić to poprzez przejście na dietę paleo o niskiej zawartości węglowodanów) i upewnienie się, że masz wystarczającą ilość kwasu żołądkowego (przyjmując suplement HCL lub ocet jabłkowy), a także czynną wątrobę, zwykle ustępuje kwaśny refluks dla większości ludzi.

 
 
https://sott.net/en320501
Komentarz:

Kwas żołądkowy zapewnia szereg kluczowych funkcji w ludzkim ciele, w tym wchłanianie niezbędnych składników odżywczych i służy jako ochrona przed patogenami, więc hamowanie kwasu żołądkowego gwarantuje problemy na dłuższą metę.

Ogólnie rzecz biorąc, refluks kwasowy / GERD jest przede wszystkim wynikiem spożywania szkodliwych pokarmów (śmieciowe jedzenie, pszenica, nabiał, soja), niewystarczającej ilości kwasu żołądkowego i / lub źle funkcjonującej wątroby lub pęcherzyka żółciowego.

Przyczyny mogą być inne, jednak usuwanie szkodliwych pokarmów (najlepiej zrobić to po przejściu na dietę paleo o niskiej zawartości węglowodanów) i upewnienie się, że masz wystarczającą ilość kwasu żołądkowego (przyjmując suplement HCL lub ocet jabłkowy), a także czynną wątrobę, zwykle ustępuje kwaśny refluks dla większości ludzi.
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9109
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 372
Podziękował: 452 razy
Otrzymał podziękowanie: 13065 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » niedziela 29 gru 2019, 19:19

Znowu ocet jabłkowy - nie poprawia trawienia ani o ciut, ciut, nawet gdy jest organiczny nie poprawia zakwaszenia, bo imo kwaśnego smaku ma mnóstwo czynników alkalizujących.
To kolejny mit powielany przez p. Ziębę i jak widać nie tylko.
Tylko kwas solny i betaina HCL działają zgodnie z założeniem - piszę o tym dziesiątki razy.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 11574
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 61
x 553
Podziękował: 26775 razy
Otrzymał podziękowanie: 17357 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » niedziela 29 gru 2019, 19:49

Miałem duże problemy z trawieniem, i nigdy nie stosując kwasu solnego i betainy HCL, pozbyłem się ich.
Choć mam oba w schowku.

Sól, soda, kwasy różne naturalne, w tym OJ też, może też jod, gorzkie zioła załatwiły temat.
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

cedric
Posty: 4951
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 77
x 119
Podziękował: 2830 razy
Otrzymał podziękowanie: 7350 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 12 sty 2020, 17:33

https://articles.mercola.com/sites/arti ... iency.aspx
"Cynk, B1 i B6 są potrzebne do produkcji kwasu żołądkowego.

Poziomy kwasu żołądkowego stymulują wydzielanie kwasu pikolinowego przez trzustkę.

Jest to główny środek wiążący dla pierwiastków śladowych, takich jak cynk, selen, chrom, mangan, bor, molibden i wanad.
Jeśli nie wytwarzasz kwasu żołądkowego, nie wchłaniasz cynku.

A jeśli nie wchłaniasz cynku, nie produkujesz kwasu żołądkowego.

[Książka: Magnez, Cynk, Żelazo, Miedź i inne pierwiastki śladowe Dr Igor Tabrizian] Obrazek


https://www.sott.net/article/265343-The ... our-health

"Co dzieje się, gdy kwas żołądkowy jest zbyt niski

Gdy produkcja kwasu żołądkowego jest niska, może wystąpić dysfunkcja w całym układzie trawiennym, co prowadzi do licznych objawów i procesów chorobowych. Organizm preferuje trzymanie żołądka w porządku, aż osiągnie właściwy poziom pH. Dlatego, gdy produkcja kwasu żołądkowego jest niska, chymus siedzi w żołądku przez dłuższy czas bez prawidłowego rozkładu składników odżywczych. Jednocześnie niski poziom kwasu żołądkowego sprzyja środowisku, które jest bardziej przyjazne dla wzrostu mikroorganizmów, które są zasilane przez węglowodany, które fermentują przez zbyt długie siedzenie w żołądku. Ostatecznie powstaje nadmierny nacisk ze strony przerostu bakterii i źle trawiony pokarm.

Żołądek ma dwa zawory, dolny zwieracz przełyku (LES) (u góry żołądka) i odźwiernik odźwiernikowy (u dołu żołądka). Podczas gdy zwieracz odźwierny jest zaworem jednokierunkowym, LES jest zaprojektowany do otwierania w obie strony. Kiedy w żołądku narasta nadmierne ciśnienie, ale pH nadal nie jest w optymalnym zakresie, aby umożliwić otwarcie odźwiernika odźwiernikowego, ciało identyfikuje tylko jedną opcję zwolnienia ciśnienia: Otwórz LES. Otwarcie LES umożliwia uwolnienie ciśnienia do przełyku i to zwykle prowadzi do objawów zgagi i refluksu kwasowego. Nawet jeśli twój żołądek nie wytwarza wystarczającej ilości kwasu, jakakolwiek ilość kwasu dostająca się do przełyku spowoduje niewygodne objawy, ponieważ przełyk nie jest zaprojektowany do obsługi kwasu żołądkowego. Częste otwieranie LES w kierunku przełyku przyczyni się do osłabienia zastawki, która potęguje problem.

** Uwaga: Istnieją również inne przyczyny, które przyczyniają się do nieprawidłowego działania LES. Niektóre pokarmy (np. Ostra papryka, cytrusy, pomidory), napoje (kofeina, alkohol), przejadanie się, nadwaga i otyłość, ciąża, przepukliny rozworu przełykowego i wiele leków (w tym NLPZ, antybiotyki, leki rozszerzające oskrzela, beta-blokery, blokery kanału wapniowego, azotany , leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe i antycholinergiczne) są związane z osłabieniem LES.

Niski poziom kwasu żołądkowego przyczynia się również do problemów trawiennych za żołądkiem w jelicie cienkim. Jeśli żołądek nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości kwasu, aby doprowadzić poziom pH chyme do optymalnego zakresu, po chwili żołądek będzie zmuszony przenieść go przez zwieracz odźwiernikowy do jelita cienkiego. Ponieważ nie ma właściwego pH, chyme nie wyzwala uwalniania wodorowęglanu sodu, co może powodować owrzodzenie dwunastnicy. Wyższe pH chyme również nie wyzwala uwalniania enzymów trzustkowych. Jelito cienkie nie jest w stanie właściwie rozłożyć chyme, a duże, niestrawione cząsteczki jedzenia mogą zacząć mieć negatywny wpływ na błonę śluzową jelita cienkiego. Podszewka staje się bardziej przepuszczalna i pozwala niestrawionym cząstkom jedzenia dostać się do krwioobiegu, gdzie układ odpornościowy twojego organizmu rozpoznaje je jako obcych najeźdźców. To powoduje ogólnoustrojową odpowiedź immunologiczną, która może prowadzić do wrażliwości pokarmowej, stanów zapalnych i chorób autoimmunologicznych. Zjawisko to znane jest jako zespół nieszczelnego jelita.

Niektóre niestrawione cząsteczki jedzenia mogą przedostać się do jelita grubego. Ten źle zaabsorbowany pokarm może prowadzić do zakłócenia normalnej flory jelitowej (zobacz ten wpis, aby poznać znaczenie flory jelitowej dla zdrowia i układu odpornościowego). W jelicie grubym może dojść do stanu zapalnego i może podlegać różnym warunkom, takim jak zaparcia, biegunka lub zespół jelita drażliwego. Zakłócenie prawidłowej flory jelitowej wpływa również na ogólny układ odpornościowy i może prowadzić do stanów autoimmunologicznych.

Występowanie i objawy niskiego poziomu kwasu żołądkowego

Niski poziom kwasu żołądkowego jest częstym problemem w krajach rozwiniętych. Według Jonathona Wrighta, MD (autora „Dlaczego kwas żołądkowy jest dla ciebie dobry”), około 90% Amerykanów produkuje za mało kwasu żołądkowego. Doszedł do tego wniosku po zmierzeniu pH żołądka tysięcy pacjentów w swojej klinice. (Podczas gdy konwencjonalni lekarze czasami mierzą poziomy pH przełyku w szczególnie trudnych przypadkach refluksu kwasu, nigdy nie mierzą poziomów pH w żołądku. Jak wspomniano powyżej, jakakolwiek ilość kwasu w przełyku jest nienormalna i spowoduje objawy.)

Ponieważ niski poziom kwasu żołądkowego ma tak ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia, objawy mogą wpływać na różne układy organizmu i powodować choroby, które obejmują:
Zgaga
GERD
Niestrawność i wzdęcia
Odbijanie lub gaz po posiłku
Nadmierna pełnia lub dyskomfort po posiłkach
Zaparcia i / lub biegunka
Przewlekłe infekcje jelitowe
Niestrawione jedzenie w kale
Alergie pokarmowe, nietolerancje i wrażliwości
Trądzik
Chroniczne zmęczenie
Niedobory minerałów i składników odżywczych (w tym niedobór żelaza i / lub witaminy B12)
Sucha skóra lub włosy
Słabe lub popękane paznokcie
Astma
Depresja
Osteoporoza
Każda diagnoza choroby autoimmunologicznej
Mamy nadzieję, że do tej pory powinno być jasne, że maskowanie objawów zgagi, niestrawności i refluksu kwasu poprzez jeszcze większe obniżenie produkcji kwasu żołądkowego poprzez stosowanie leków tłumiących kwas nie jest skutecznym, bezpiecznym ani sprytnym sposobem rozwiązania pierwotnej przyczyny niskiego poziomu kwasu żołądkowego.

Bibliografia

Wright, J. & Lenard, L. (2001). Dlaczego kwas żołądkowy jest dla Ciebie dobry: Naturalna ulga od zgagi, niestrawności, refluksu i GERD. Lanham, Maryland: The Rowman & Littlefield Publishing Group."
0 xAwatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 11574
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 61
x 553
Podziękował: 26775 razy
Otrzymał podziękowanie: 17357 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » czwartek 27 lut 2020, 20:42

cedric pisze:
poniedziałek 13 sty 2020, 21:03
https://www.sott.net/article/246832-Wat ... Some-Drugs
"Woda gasi kwas żołądkowy 175 razy szybciej niż niektóre leki
Sayer Ji
GreenMedInfo
Niedz., 17 czerwca 2012 19:00 UTC
Pigułki zobojętniające kwas
© GreenMedInfo

W 2008 r. Przeprowadzono niezwykłe badanie porównujące szklankę wody z lekami zobojętniającymi kwas i „blokującymi kwas”, których ogólny wpływ na zwiększenie pH żołądka (tj. Zwiększenie jego zasadowości) u zdrowych osób.

Opublikowani w czasopiśmie Digestive Diseases & Science [1] naukowcy wzięli 12 zdrowych osób, u których przeprowadzono badania przesiewowe pod kątem zakażenia Helicobacter pylori, i podali im pojedynczą dawkę doustną następujących środków:

Szklanka wody (200 ml)
Środek zobojętniający kwasy
Ranitydyna (Zantac)
Omeprazol (Prilosec / Losec)
Esomeprazol (Nexium)
Rabeprazol (AcipHex)
PH żołądka rejestrowano przez sześć godzin po przyjęciu leku.


Badanie wykazało, że zwiększenie pH żołądka> 4 zajęło następujący czas:

Po 1 minucie woda zwiększyła pH> 4 u 10/12 osób
Leki zobojętniające kwas wzrosły> 4 w ciągu 2 minut
Zwiększenie pH rantidyny> 4 w ciągu 50 minut
Omeprazol zwiększał pH> 4 w ciągu 171 minut
Zwiększenie pH esomeprazolu> 4 w ciągu 151 minut
Rabeprazol zwiększał pH> 4 w ciągu 175 minut

Wyniki zostały omówione bardziej szczegółowo:

PH żołądka> 4 trwało 3 minuty po wodzie i 12 minut po zobojętnieniu; pozostało> 4 do końca rejestracji u: 4/12 pacjentów z ranitydyną, 11/12 z rabeprazolem i wszyscy z omeprazolem i esomeprazolem.
Chociaż czas działania był najkrótszy dla wody, autorzy zauważyli na początku badania, że ​​początek działania ma kluczowe znaczenie w leczeniu:
Początek działania leków przeciwwydzielniczych ma zasadnicze znaczenie dla pacjentów z chorobą refluksową przełyku (GERD) leczonych „na żądanie”.
Co wolisz robić Uzyskaj natychmiastową ulgę, popijając szklanką wody, która ma wiele korzyści ubocznych dla twojego zdrowia, lub poczekaj od 50 minut do 175 minut (prawie 3 godziny!), Używając chemicznej klasy leków, które mogą powodować następujące niezamierzone , niepożądane skutki uboczne:

Zakażenia Clostridium
Biegunka
Zapalenie płuc
Niedobór witaminy C.
Rak żołądka
Pęknięcie kości
Niedobór magnezu
Miopatie
Niedobór witaminy B12

[Zobacz całą listę ponad 30 działań niepożądanych na naszej stronie badań nad Acid Blocker.]


Oczywiście woda „rozwiąże” problem, który jest często bezpośrednim skutkiem złego łączenia pokarmów, nadmiernych porcji, niezgodności ciała z żywnością, ostrego lub przewlekłego stresu, nierozpoznanego przerostu patogenów i alergii środowiskowych, żeby wymienić tylko kilka znane czynniki przyczyniające się. Ale woda nie może wyrządzić krzywdy, podczas gdy stosowanie chemikaliów do zatrucia pomp protonowych lub receptorów histaminowych na komórkach okładzinowych w żołądku w celu zatrzymania produkcji kwasu ma oczywisty zestaw poważnych skutków ubocznych, których można i należy unikać, gdy tylko jest to możliwe.

Pamiętaj, że zanim objawy przewlekłej zgagi zostały zredukowane i skonkretyzowane w „chorobie” refluksu kwasowego, znanej również jako choroba refluksowa przełyku (GERD), ludzie wzięli odpowiedzialność za swój stan i kontrolowali go, wracając do podstaw, np. dieta, styl życia, stres itp.

Na potrzeby dodatkowych badań nad naturalnymi, choć paliatywnymi rozwiązaniami „kwaśnego refluksu”, GreenMedInfo.com zawiera listę dwóch tuzinów substancji, które zostały zbadane pod kątem potencjalnej wartości terapeutycznej. Zajrzyj na naszą stronę badawczą Acid Reflux. Rozważ też wyeliminowanie pszenicy, ponieważ ma ona wyraźną ciemną stronę, która może mieć głęboki wpływ na objawy przewlekłej zgagi.

Odniesienie:
[1] Szklanka wody natychmiast podnosi pH żołądka u zdrowych osób. Dig Dis Sci. Grudzień 2008; 53 (12): 3128–32. Epub 2008 13 maja. PMID: 18473176..."

Antacidum obnizają poziom B12, która jest niezbędna do opanowania zgagi związanej z podwyzszonym tlenkiem azotu.
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

revo
Posty: 206
Rejestracja: piątek 22 wrz 2017, 16:08
x 4
x 5
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: revo » czwartek 14 maja 2020, 10:47

Mam pytanie posiadam kwas solny min. 35% to czy go pobierać od 4 kropli na pół szklanki wody?
0 xares43
Posty: 21
Rejestracja: wtorek 17 sty 2017, 19:04
x 6
x 1
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: ares43 » czwartek 14 maja 2020, 19:40

Ja pije przez słomke od 3-ch lat ok.15 -20 kropli na 1/4 czasami mniej szklanki wody po posiłku .Poczatkowo piłem przed posiłkiem ale czułem ze żołądek jakby nie produkował kwasu i zacząłem pic po czasami bezpośrednio po a czasami nawet 15-20 min po posiłku.Nie zaszkodzi od 4 nast. zwiększać i obserwować odczucia.
0 xrevo
Posty: 206
Rejestracja: piątek 22 wrz 2017, 16:08
x 4
x 5
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: revo » czwartek 14 maja 2020, 19:46

Ok to trzeba przez słomkę pić nie wiedziałem. Ale ten kwas ma moc aż w nosie wypalało jak przelewałem.
0 xAwatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9109
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 372
Podziękował: 452 razy
Otrzymał podziękowanie: 13065 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » czwartek 14 maja 2020, 20:40

15 czy 20 kropli to jest na prawdę dużo, nie radzę przekraczać o wiele ilości 10 kropli na raz i jednak na pół szklanki wody. To, że żołądek krokodyla wydziela kwas o stężeniu ok 10%, nie oznacza, że możemy bezkarnie połykać wysokie stężenia tego kwasu. Ani przełyk, ani górny zwieracz nie są odporne nawet na stężenia występujące w naszym żołądku, co znakomicie odczuwamy w przypadku jakiegokolwiek refluksu, więc nie warto ich podrażniać bez potrzeby.
Jeśli przy braniu przed posiłkiem, ktoś ma nieprzyjemne odczucia, czy pobolewanie, to śluzówka żołądka ma problemy, najbardziej prawdopodobne - że nadżerki.

@revo, lepiej jest sobie do użytku rozcieńczyć część tego kwasu do stężenia np. 10%. Takie stężenie już niczego szybko nie wypali, ani nie "dusi". Dawkuje się też łatwiej np. pipetą, bo to będą ilości od 0,5 ml w górę.
Nie przesadzałbym też z tymi słomkami - w połowie szklanki wody te 4 krople dadzą stężenie ca 0,18%.
W wielu przypadkach używacie substancji o wiele bardziej niszczących szkliwo zębów, jak np. Cola.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

revo
Posty: 206
Rejestracja: piątek 22 wrz 2017, 16:08
x 4
x 5
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: revo » czwartek 14 maja 2020, 21:44

Czyli te 4 krople mogę brać przy 35 % ? A ten na 10% to ile wody dodać bo mam z osmozy bez min. ?
0 xAwatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9109
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 372
Podziękował: 452 razy
Otrzymał podziękowanie: 13065 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » czwartek 14 maja 2020, 22:56

100 ml kwasu wlewasz do 250 ml wody, (nigdy odwrotnie), powoli , bo roztwór będzie się rozgrzewał i masz 350ml 10% -ego kwasu.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

revo
Posty: 206
Rejestracja: piątek 22 wrz 2017, 16:08
x 4
x 5
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy

Re: Kwas żołądkowy, a zdrowie

Nieprzeczytany post autor: revo » piątek 15 maja 2020, 08:41

Ok. Ale ten 35% może być na razie bo mam wlany do kroplomierza. Wczoraj 3 krople dałem do wody to smakuje podobnie jak kwas fulwowy bo akurat posiadam.
0 xODPOWIEDZ