Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Zastosowania różnych specyfików

cedric
Posty: 7190
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 181
Podziękował: 4022 razy
Otrzymał podziękowanie: 11141 razy

Re: Zastosowania różnych specyfików

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 16 lis 2019, 09:40

https://www.sott.net/article/313394-Act ... -functions

Węgiel aktywowany: poprawia funkcje wątroby, nadnerczy i nerek

healthycures.org
Niedz., 25 października 2015 15:15 UTC
Węgiel aktywowany
W 1831 r. Profesor Touery (w obecności kolegów z Francuskiej Akademii Medycznej) wypił śmiertelną dawkę strychniny i, ku ich wielkiemu zaskoczeniu, przeżył. Zmieszał truciznę z aktywowanym węglem drzewnym.

Węgiel aktywowany to potężne narzędzie do awaryjnego oczyszczania przewodu żołądkowo-jelitowego, być może najskuteczniejszy znany obecnie lek. Może być stosowany w przypadkach zatrucia praktycznie każdą substancją toksyczną. Węgiel aktywowany zmniejsza wchłanianie trujących substancji nawet o 60%. Węgiel aktywowany jest substancją podobną do gąbki, która jest wytwarzana z różnych substancji pochodzenia naturalnego zawierających węgiel. Węgiel aktywowany to węgiel drzewny poddany działaniu tlenu. Po obróbce powstaje bardzo porowaty węgiel drzewny. Jest wytwarzany w bardzo wysokich temperaturach, w wyniku czego węgiel aktywowany jest substancją składającą się w prawie stu procentach z węgla. Skład chemiczny węgla drzewnego jest bardzo podobny do grafitu. Przydatne właściwości węgla aktywowanego można przyczynić się do ogromnej liczby porów, a zatem węgiel aktywowany wykazuje bardzo wysokie właściwości absorpcyjne i katalityczne.

Jedna łyżeczka węgla aktywowanego ma powierzchnię około 10 000 stóp kwadratowych. Absorbuje i pomaga eliminować toksyny, metale ciężkie, chemikalia, leki, morfinę, pestycydy z organizmu.

Korzyści z węgla aktywowanego i jego zastosowania:
Zatrucie różnymi substancjami chemicznymi, lekami, toksycznymi metalami ciężkimi, alkaloidami
Ogólna detoksykacja organizmu
Zatrucie pokarmowe
Leczenie bólu brzucha spowodowanego nadmiarem gazu, biegunką lub niestrawnością.
Zapach ciała i nieświeży oddech
Zapalenie wątroby: przewlekłe i ostre wirusowe
Zespół odstawienia (z reguły stosuje się go do picia, a nie do uzależnienia od narkotyków)
Zatrucie spowodowane chemioterapią lub radioterapią
Różne dolegliwości skórne
Zapalenie
Pomaga obniżyć poziom cholesterolu, trójglicerydów i lipidów we krwi.
Węgiel aktywowany NIE wyczerpuje twojego ciała odżywczego. W swojej książce Activated Charcoal David O. Cooney stwierdził:
„Węgiel dodany do diety owiec przez sześć miesięcy nie spowodował utraty składników odżywczych w porównaniu z owcami nieotrzymującymi węgla drzewnego. ... 5% całej diety stanowił węgiel drzewny.
Nie wpływał on na poziom wapnia we krwi ani w moczu , miedź, żelazo, magnez, fosfor nieorganiczny, potas, sód, cynk, kreatynina, kwas moczowy, azot mocznikowy, fosfataza alkaliczna, białko całkowite lub pH moczu. ”
Węgiel aktywowany jest często zawarty jako składnik w produktach do detoksykacji organizmu. Można znaleźć różne formy, takie jak postać proszku, postać płynna i tabletki do żucia.
(Węgiel aktywowany Nature's Way, 100 kapsułek)

W przypadku większości chorób bierze udział endotoksyna (LPS z bakterii Gram ujemnych).Wśród sposobów neutralizacji mozna wymienić węgiel aktywowany, witamina B2 ( która działa jak antyoksydant/antybiotyk optymalizujący florę bakteryjną, żółć, np. kwas ursodeoksycholowy, poziom LPS zależy tez od funkcji tarczycy, stanu i szczelności jelit, soku żołądkowego i trzustkowego, żucia pokarmów, przypraw,glutaminy, glicyny, poziomu kolagenu, krzemu)
0 xAwatar użytkownika
św.anna
Posty: 1452
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 87
x 119
Podziękował: 2625 razy
Otrzymał podziękowanie: 3257 razy

Re: Zastosowania różnych specyfików

Nieprzeczytany post autor: św.anna » niedziela 10 maja 2020, 19:29

W zeszłym roku, umieściłam w tym wątku artykuł nt kratomu - rośliny o silnych właściwościach przeciwbólowych.

Kratom to roślina u nas, nie tylko zresztą, zakazana. Moja determinacja by uśmierzyć taty ból sprawiła, że udało mi się kratom zdobyć, w Czechach.
Zdecydowałam się na "wersję" czerwoną - najbardziej przeciwbólową. W zestawie miałam 4 rodzaje. Niestety, działania przeciwbólowego brak.
Tzn. pierwsza "dawka" co prawda uśmierzyła ból, kolejne jednak już nie - niezależnie od rodzaju.
Być może za pierwszym razem pojawił się efekt placebo, nie wiem, ale prawdopodobne. Po kilku podejściach zaprzestaliśmy używania.
0 xAwatar użytkownika
Dams
Posty: 91
Rejestracja: sobota 21 mar 2020, 20:51
x 3
x 8
Podziękował: 56 razy
Otrzymał podziękowanie: 137 razy

Re: Zastosowania różnych specyfików

Nieprzeczytany post autor: Dams » piątek 22 maja 2020, 15:31

Co sądzicie o tym https://relife.com.pl/p/biorezonans

''Przeprowadzany jest test w trakcie którego badanych jest 11 tys. parametrów ciała (patogeny, toksyny, emocje, hormony, witaminy, krew, limfa, organy itp.''

Za dobrze brzmi
0 xcedric
Posty: 7190
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 181
Podziękował: 4022 razy
Otrzymał podziękowanie: 11141 razy

Re: Zastosowania różnych specyfików

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 24 maja 2020, 15:25

http://haidut.me/?p=932
Pregnenolon jest bezpieczny i skuteczny w dużej próbie u ludzi na ból pleców
13 marca 2020 r. Przez haidut
Około 2 lata temu napisałem o badaniu, które sugerowało, że pregnenolon może łagodzić ból krzyża u ludzi. W tym czasie planowano większe badanie kliniczne na ludziach, a wyniki tego badania zostały właśnie opublikowane. Stwierdzono, że Pregnenolon, stopniowo zwiększany do dawki 500 mg / dobę, jest bezpieczny i skuteczny w leczeniu bólu krzyża u weteranów wojskowych, gdy jest podawany tylko przez 4 tygodnie. Podczas gdy większość przypadków bólu pleców w nowym badaniu była „idiopatyczna” (czytaj: napędzana endotoksyną), dobrą wiadomością jest to, że pregnenolon okazał się skuteczny nawet w przypadku bólu wywołanego radioterapią (zwykle w przypadku raka). A ponieważ wspomniałem o endotoksynie, domyślam się, że mechanizm działania pregnenolonu jest prawdopodobnie blokadą rodziny receptorów endotoksyn (grupa TLR). Progesteron ma podobne efekty i prawdopodobnie również wszystkie inne pregnany. Podejrzewam, że wiele korzyści z kortyzolu i innych syntetycznych glikokortykoidów może faktycznie wynikać z ich działania blokującego TLR, ponieważ większość tych sterydów to również pregnany. W takim przypadku medycyna głównego nurtu może osiągnąć te same korzyści, stosując pregnenolon / progesteron zamiast glukokortykoidów, ponieważ te ostatnie mają poważne skutki uboczne i mogą powodować szereg chorób przewlekłych, takich jak depresja i cukrzyca, a także przyspieszyć wzrost już obecne guzy.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32119096

https://www.mdmag.com/medical-news/preg ... in-placebo

„… Zastosowanie pregnenolonu spowodowało znaczące obniżenie oceny intensywności bólu u weteranów z przewlekłym bólem krzyża po 4 tygodniach leczenia, jak wykazały wyniki ostatniego randomizowanego, podwójnie ślepego, kontrolowanego placebo badania klinicznego. Doktor Jennifer Naylor i zespół współpracowników z Karoliny Północnej postanowili dowiedzieć się, czy pomocniczy pregnenolon miał lekarstwo na leczenie amerykańskich weteranów wojskowych z Iraku i Afganistanu z przewlekłym bólem krzyża. Odkrycia sugerują, że hormony steroidowe mogą być bezpieczne i skuteczne w leczeniu takiego bólu. Naylor, z Durham VA Health Care System, zapisał 94 weteranów w wieku 18-65 lat z przewlekłym bólem krzyża, którzy byli leczeni w Durham VA Health Care System przez 6 tygodni. Aby się kwalifikować, ból musiał istnieć przez większość dni przez> 6 miesięcy, a tygodniowy średni wskaźnik intensywności> 4 na początku badania. Ból musiał być ograniczony do kręgów piersiowych 6 lub niższych lub związany z promieniowaniem do bliższej części kończyny dolnej. ”

„… Wyniki bólu znacznie poprawiły się w grupie pregnenolonu w porównaniu z placebo (średnia najmniejsza kwadratowa [LSM] zmiana w dzienniczku bólu, -56; P = 0,02; zmiana LSM w przypominaniu bólu, -,7; P = 0,01 ). Wyniki interferencji dla pracy (zmiana LSM, 0,71; P = 0,04) i aktywności (zmiana LSM, 0,71; P = 0,03) również uległy poprawie w grupie pregnenolonu. Według autorów badania Pregnenolon może służyć jako bezpieczne i skuteczne leczenie łagodzące przewlekły ból krzyża u weteranów.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 19020
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 900
Podziękował: 33016 razy
Otrzymał podziękowanie: 23982 razy

Re: Zastosowania różnych specyfików

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 06 lip 2020, 14:24

Hit sezonu: Odmładzający Żeń Szeń. Koreańskie herbatki w maseczkach. Adaptogeny - A. Zell
5 lip 2020

https://www.youtube.com/watch?v=Om7s5VZV-e0

niezaleznatelewizja

Jako "hit" pojawia się ostatnio Żeń Szeń w maseczkach i tonikach. Zmieszany m.in. z Tragankiem błoniastym – Astragalus membranaceus, tworzy świetne maseczki.
Warto pamiętać, że niektóre substancje roślinne zawierają adaptogeny, które wzmacniają odporność

PL Adaptogeny - roślinna rewolucja w sporcie:
https://www.bodypak.pl/pl/wsb/155_ada...

PL Adaptogeny - lista, właściwości, badania naukowe, historia
https://mothersprotect.com/adaptogeny...

Filmik: Jak zrobić tonik z Żeń Szenia:
https://www.youtube.com/watch?v=b9t9q...

Ciemne strony adaptogenów:
https://traditionalroots.org/files/20...

Adaptogeny – substancje przywracające równowagę organizmu:
https://www.aptekagemini.pl/poradnik/...

ŻEŃ-SZEŃ: JAK MOŻE ZMIENIĆ TWOJĄ SKÓRĘ:

Korzyści z koreańskiego żeń-szenia, maski dla majsterkowiczów i zasad dotyczących upominków:
https://youniqbeauty.wordpress.com/20...
0 xAwatar użytkownika
Mgławica NGC6960
Posty: 436
Rejestracja: niedziela 28 mar 2021, 07:44
x 6
x 19
Podziękował: 134 razy
Otrzymał podziękowanie: 569 razy

Re: Zastosowania różnych specyfików

Nieprzeczytany post autor: Mgławica NGC6960 » wtorek 05 paź 2021, 08:54

Różeniec górski


''Arktyczny korzeń, inaczej różeniec górski (Rhodiola rosea), to roślina, której właściwości lecznicze znano i wykorzystywano już w dawnej medycynie chińskiej i rosyjskiej. Jednak badania nad jej działaniem rozpoczęto dopiero w XX wieku. Okryto, że ta rosnąca w arktyczno-wysokogórskich rejonach półkuli północnej roślina zwiększa odporność na stres, zwiększa wydolność fizyczną i umysłową, a nawet może zapobiec rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych, np. chorobie Alzheimera.''
0 x


Instynkt idzie, refleksja wędruje.
K.P.

Awatar użytkownika
św.anna
Posty: 1452
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 87
x 119
Podziękował: 2625 razy
Otrzymał podziękowanie: 3257 razy

Re: Zastosowania różnych specyfików

Nieprzeczytany post autor: św.anna » piątek 26 lis 2021, 21:44

Plejotropowe działanie escyny na organizm człowieka

Rośliny wyższe odznaczają się genetyczną zdolnością do wytwarzania wielu naturalnych substancji chemicznych takich jak np. lipidy, węglowodany, czy proteiny, a w tym także różnego rodzaju metabolity wtórne niezbędne z punktu widzenia przystosowania środowiskowego. Wykorzystywane są one przez człowieka od dawna m.in. jako źródło naturalnych substancji o potencjale leczniczym. Przykładem takiej roślinny jest szeroko rozpowszechniony na całym świecie kasztanowiec (Aesculus hippocastanum L.).

Escyna stanowi mieszaninę naturalnych substancji chemicznych, izolowanych z owoców kasztanowca, która dzięki swoim wszechstronnym właściwościom od wieków wykorzystywana jest w medycynie.

Badania etnograficzne dostarczają dowodów na jej szerokie zastosowanie w leczeniu wielu różnorodnych zaburzeń, w tym chorób pęcherza, kaszlu, biegunki, bolesnego miesiączkowania i szumu w uszach. Korzyści terapeutyczne escyny, które udowodnione zostały w badaniach na zwierzętach, wskazują m.in. na wyraźne działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne oraz zwiększające drożność naczyń krwionośnych.

W chwili obecnej występuje pod postacią żeli, tabletek oraz preparatów iniekcyjnych stosowanych m.in. jako środki ściągające, przeciwzapalne, czy działające uszczelniająco na naczynia krwionośne. Escyna wykorzystywana jest w leczeniu np. przewlekłej niewydolności żylnej, stanów pourazowych oraz guzków krwawniczych, a pojawiające się nowe badania, wskazują nawet na przeciwnowotworowe właściwości mieszaniny. Odznacza się ona także dużym potencjałem do wykorzystania jako związku aktywnego nowych leków, szczególnie flebotropowych (tj. przeciwdziałających niewydolności żylnej), reologicznych (tj. regulujących przepływ krwi) , metabolicznych i przeciwwirusowych.

Plejotropowe działanie escyny budzi zainteresowanie badaczy, szczególnie pod kątem prewencji i leczenia niezakaźnych chorób przewlekłych, a zwłaszcza chorób układu krążenia. Dostępnych jest wiele prac naukowych, skupiających się na wybranych właściwościach escyny, jej wpływie na organizm, czy potencjalnym mechanizmie działania. Wciąż jednak nie poznano pełnego potencjału escyny, jako środka leczniczego oraz jej dokładnego sposobu działania. Biorąc pod uwagę użyteczność escyny, istnieje konieczność prowadzenia dalszych badań oraz uporządkowania informacji pochodzących z prac naukowych dotychczas opublikowanych.

Charakterystyka escyny
Escyna jest główną substancją czynną pochodzącą z kasztanowca (Aesculus hippocastanum), rośliny szeroko rozpowszechnionej na całym świecie ze względu na doskonałą odporność na warunki środowiskowe. Dzięki plejotropowemu działaniu β-escyna znalazła zastosowanie nie tylko w etnofarmakologii, ale też we współczesnej farmakoterapii. To mieszanina triterpenowych saponin (glikozydów), wtórnych produktów metabolizmu, pozyskiwanych z owoców kasztanowca. Pochodzą one z trzech specyficznych przemian biogenetycznych: przekształcenia acyklicznego skwalenu w związek cykliczny, przyłączenia przez dane trójterpeny grup hydroksylowych oraz wybiórczych glikozylacji i/lub reakcji wprowadzania grup acylowych (acylacji) [1, 2].

Wyróżnia się następujące rodzaje escyny: β-escynę, jako mieszaninę diestrów zbudowanych z 21 lub 22 atomów węgla; kryptoescynę, jako mieszaninę diestrów 21 i 28 węglowych; a także α-escynę stanowiącą mieszaninę β-escyny oraz kryptoescyny w stosunku 4:6. Poszczególne mieszaniny zróżnicowane są pod względem ich właściwości fizykochemicznych. α-Escyna charakteryzuje się lepszą rozpuszczalnością w wodzie oraz wykazuje większą stabilność w roztworze w porównaniu do β-escyny [3].

Daną odmianę otrzymać można metodami chemicznymi, a wpływ na otrzymanie konkretnej frakcji mają: miejsce z którego pochodzi produkt roślinny, sposób jego przetwarzania oraz wybór odpowiedniej metody do izolacji danej frakcji [2].

β-Escyna jako mieszanina wielu pokrewnych, pod względem budowy związków chemicznych, nie jest odpowiednim surowcem do wykorzystania farmakologicznego. Uważa się, że protoescygenina (inaczej: escynol) wyizolowana w postaci pojedynczego związku o jednoznacznie zdefiniowanej strukturze chemicznej, jest potencjalnym substratem o znaczeniu farmakologicznym [4].

Wpływ escyny na naczynia krwionośne
W badaniach na psach, wykazano, że po podaniu escyny, żyły psów wykazywały zwiększoną kurczliwość. Skurcze zwiększały się do 50% obserwowanej wartości w przypadku zwierząt narażonych wcześniej na działanie noradrenaliny. Odpowiedź była odnotowywana zarówno w zdrowych, jak i patologicznie zmienionych żyłach. Efekt zauważyć można było również w żyłach perfundowanych w kierunku odwrotnym: w naczyniach z normalnymi zastawkami, przepływ krwi był w rzeczywistości znacznie zmniejszony, z efektem maksymalnym zbliżonym do efektu działania noradrenaliny [5].

Badaniom klinicznym in vitro [6] poddana została ludzka żyła odpiszczelowa. Potwierdzono w nich wenotoniczne właściwości escyny. Uzyskane przykurcze naczyniowe były maksymalne przy stężeniu 10-3 M escyny, ale stawały się zauważalne już w stężeniach 10-6-10-7 M (maksymalne skurcze osiąga się dla noradrenaliny przy stężeniu 10-7 M). Krzywe ukazujące zależność odpowiedzi komórkowej od dawki escyny uzyskane z badań 10 różnych preparatów wskazywały na znaczący klinicznie 10-20% wzrost napięcia żylnego, wyraźnie widoczny w stężeniach poniżej 10-7 M dla większości preparatów z escyną. Takie stężenia escyny we krwi można uzyskać po doustnym przyjęciu preparatu w dawkach niecytotoksycznych dla organizmu ludzkiego.

W badaniu przeprowadzonym przez grupę Berti z Mediolanu [7] wykazano, iż mechanizm zwiększonego napięcia żylnego jest wyraźnie związany ze zwiększonym wytwarzaniem prostaglandyny F2α w żyłach ludzkich. Escyna w stężeniach 10-3 M lub niższych powodowała wyraźny wzrost kurczliwości w izolowanych żyłach odpiszczelowych ludzkich. Aktywność ta została utracona po ekspozycji na indometacynę (niesteroidowy lek przeciwzapalny), z całkowitym odzyskaniem aktywności escyny po 120 min od momentu usunięcia środka przeciwzapalnego.

Działanie przeciwobrzękowe
Wykazano skuteczność escyny w prewencji powstawania obrzęków, wykorzystując modele zapalenia, które odtwarzają początkową fazę wysiękową, jak: obrzęk w kończynie szczura wywołany szeregiem czynników drażniących (owoalbumina, bawełna, dekstran, bradykinina i karagenina); surowicze zapalenie otrzewnej indukowane przy użyciu formaliny u szczurów oraz karageniny u myszy. Zaobserwowano, że escyna nie jest skuteczna w zapobieganiu obrzękowi w modelach zapalenia, które odtwarzają późną fazę proliferacyjną, jak obrzęk wytwarzany przez formalinę w kończynie szczura i modele ziarniny kieszonkowej; co więcej, nie jest skuteczna w eksperymentalnych modelach zapalenia wielostawowego [8].

Udowodniono, że mechanizm działania przeciwobrzękowego polegał na zwiększeniu czułości kanałów wapniowych dla jonów molekularnych, powodując wzrost napięcia żylnego i tętniczego. Był on także związany z wywoływaniem przez escynę efektu uszczelniającego w małych naczyniach przepuszczalnych dla wody oraz zmniejszoną aktywacją ludzkich komórek śródbłonka w warunkach hipoksji [9]. W przypadku stanów zapalnych, a także w czasie zastoju krwi, dochodzi do zmniejszenia podaży tlenu, wskutek czego może wystąpić obniżenie zawartości ATP z powodu obniżonej mitochondrialnej fosforylacji oksydacyjnej [10]. To zjawisko wywołuje kaskadę zdarzeń metabolicznych: uwalnianie prostaglandyn, produkcję neutrofilów, co prowadzi do zastoju żylnego i obrzęku jak np. w przypadku choroby żylakowej. Escyna może dobrze antagonizować redukcję zawartości ATP i zwiększać ilość fosfolipazy A2 odpowiedzialnej za uwalnianie prekursorów mediatorów zapalnych [11]. Występuje ponadto zmniejszona adhezja neutrofilów do komórek śródbłonka i ich zmniejszona aktywacja. Wszystkie wymienione mechanizmy przyczyniają się do ochrony żył i zmniejszenia tworzącego się obrzęku [5].

Działanie przeciwzapalne
Escyna odznacza się znaczącymi właściwościami przeciwzapalnymi, co zostało zaobserwowane w badaniu na szczurach z ziarniniakiem zapalnym, który to pod wpływem escyny uległ zmniejszeniu [5].

Trudne jest odróżnienie działania przeciwzapalnego, od przeciwobrzękowego na modelach, takich jak doświadczalne zapalenie opłucnej u szczurów oraz ostry obrzęk limfatyczny powstały po zablokowaniu krążenia limfatycznego kończyn szczura. Badania metodą Rebuck’a i Crowley’a, polegające na mierzeniu leukocytów, neutrofilów i makrofagów w wysięku zapalnym u pacjentów z przewlekłą niewydolnością żylną, którym podawano escynę (5 mg dożylnie co 12 godzin przez 7 dni), wykazały 33% zmniejszenie gęstość leukocytów na jednostkę powierzchni. Wystąpiły również zmiany jakościowe, ponieważ makrofagi zmniejszyły się o około 50%, zastępując je neutrofilami, powiększonymi o 46% w stosunku do wielkości początkowej [12].

Wyniki te sugerują, że escyna może skutecznie ingerować w proces zapalny na poziomie komórkowym, tj. np. w aktywację leukocytów. Hipotezę tę potwierdza zaobserwowane hamowanie migracji leukocytów do jamy opłucnej w opisanym wcześniej modelu eksperymentalnym zapalenia opłucnej u szczurów oraz zmniejszona adhezja neutrofilów na komórkach śródbłonka w hipoksji, i związane z tym uwalnianie mediatorów stanu zapalnego [5, 10].

Innym przykładem, jest redukcja powstawania obrzęków pod wpływem działania escyny przez mechanizm zmniejszonej przepuszczalności kapilarnej skóry szczura, wywołanej przez 5-HT i histaminę. Uważa się, że escyna działa jako potencjalnie selektywny antagonista 5-HT [5].

Wpływ ten został również przedstawiony w badaniach nad przyspieszeniem tranzytu żołądkowo-jelitowego u myszy po podaniu doustnym escyny, ze względu na selektywną aktywację receptora 5-HT2, a więc receptora antagonistycznego względem prozapalnego receptora 5-HT1 [13].

Działanie toksyczne i interakcje
Escyna w określonych dawkach, jak wyraźnie wskazują przeprowadzone badania, jest ogólnie dobrze tolerowana przez organizmy zwierzęce i organizm ludzki. Doniesienia o zatruciu nasionami kasztanowca wynikają z obecności toksycznej zasady eskulozydu, a nie samej escyny [14].

Escyna przeszła rozległe badania toksykologiczne na gryzoniach. Toksyczne objawy po dożylnym podawaniu wysokich dawek były spowodowane masową hemolizą komórek krwi. Dawka LD50 po dożylnym podawaniu gryzoniom była równoważna 28-krotności maksymalnej dawki zalecanej do stosowania terapeutycznego u ludzi; LD50 po podaniu doustnym wynosiła ponad 100 mg kg-1, co odpowiada 59-krotności zalecanego zakresu terapeutycznego. U królików ciągłe podawanie 1,1 mg kg-1 przez 1 miesiąc (co odpowiada około 10-krotności dawki terapeutycznej) wiązało się z minimalną hemolizą, która mogła być wykryta jedynie przez zwiększoną erytropoezę, bez manifestacji klinicznej.

Nie stwierdzono żadnej istotnej toksyczności w badaniach nad podostrą i przewlekłą toksycznością. Badania dotyczące reprodukcji i płodności nie wykazały żadnych niekorzystnych skutków dla potomstwa lub płodności męskiej [15, 16].

W badaniu na szczurach ustalono wpływ escyny na enzymy cytochromu P450 (CYP1A2, CYP2C9, CYP2E1 i CYP3A4) poprzez stosowanie sond koktajlowych in vivo; badano również wpływ na poziom mRNA CYP. Leczenie pojedynczą dawką lub wieloma dawkami escyny miało indukcyjny wpływ na aktywność CYP1A2 u szczurów, podczas gdy aktywność enzymu CYP2C9 i CYP3A4 była hamowana. Ponadto escyna nie miała działania indukcyjnego ani hamującego na aktywność CYP2E1. Wyniki ekspresji mRNA były zgodne z wynikami farmakokinetyki. Escyna może hamować lub indukować aktywność CYP1A2, CYP2C9 i CYP3A4, dlatego należy zachować ostrożność, przy podawaniu escyny jednocześnie z innymi lekami, które są metabolizowane przez CYP1A2, CYP2C9 lub CYP3A4, gdyż może to spowodować niepowodzenie leczenia i interakcje między stosowanymi ksenobiotykami [17].

Potencjał antynowotworowy
Od niedawna escyna jest aktywnie badana pod kątem jej potencjalnej aktywności przeciwko różnym nowotworom. W badaniach tych zaobserwowano działanie przeciwnowotworowe escyny w wielu modelach komórek rakowych, w tym gruczolakoraku płuc, raku wątrobowokomórkowym i białaczce. Escyna hamowała również wzrost guzów nowotworowych i tworzeniu przerzutów w różnych modelach in vivo. Co ważne, ta mieszanina saponin zwiększa działanie istniejących leków chemioterapeutycznych, wskazując w ten sposób na rolę escyny jako wspomagającej lub alternatywnej terapii przeciwnowotworowej [18].

Korzystne działanie escyny można przypisać hamowaniu proliferacji i zatrzymaniu cyklu komórkowego, poprzez wpływ na regulację czynników transkrypcyjnych oraz zależnych od tych czynników przebieg szlaków onkogennych. Escyna łagodzi również przewlekłe procesy zapalne związane z przeżywalnością i opornością komórek nowotworowych. W badaniach in vitro objaśniono wiele celów molekularnych i mechanizmów działania, dzięki którym zaobserwowano działanie przeciwnowotworowe escyny (mianowicie hamowanie proliferacji komórek nowotworowych i indukcję apoptozy komórkowej), podczas gdy w badaniach in vivo oceniono bezpieczeństwo i skuteczność escyny oraz niektórych jej metabolitów. Wśród różnych zidentyfikowanych mechanizmów działania escyny, generalnie obserwowano, hamowanie szlaków ekspresji białek związanych z udziałem czynnika transkrypcyjnego NF-kB. Wyniki badań potwierdziły potencjalną rolę escyny jako terapii wspomagającej oraz leku uwrażliwiającego pacjentów poddanych standardowej terapii przeciwnowotworowej [18].

Należy przeprowadzić więcej badań in vivo i klinicznych w celu pełnej oceny skuteczności i bezpieczeństwa escyny w profilaktyce i leczeniu różnych typów nowotworów; w szczególności dlatego, że istnieją różne pochodne escyny oraz jej metabolity o różnej skuteczności i właściwościach farmakokinetycznych, których mechanizm działania nie został w pełni wyjaśniony. Dzięki znaczącemu potencjałowi przeciwnowotworowemu escyny oraz dobrej tolerancji u pacjentów z nowotworem, wyciąg z owoców kasztanowca staje się potencjalnym kandydatem jako nowy lek przeciwnowotworowy [18].

Potencjał antyalergiczny escyny
Nadwrażliwość typu I charakteryzuje się nadmierną reakcją układu odpornościowego na nieszkodliwe substancje. Stan ten objawia się jako alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek, astma alergiczna lub atopowe zapalenie skóry, jako efekt aktywacji komórek tucznych w danych narządach. W przypadku systemowej aktywacji komórek tucznych może wystąpić zagrażająca życiu anafilaksja. Obecnie nadwrażliwość typu I jest leczona za pomocą glukokortykoidów, leków antyhistaminowych lub stabilizatorów komórek tucznych. Chociaż leki te wywierają silny efekt antyalergiczny, ich długotrwałe stosowanie jest obarczone poważnymi efektami ubocznymi [19].

Podczas rutynowego badania przesiewowego in vitro zidentyfikowano β-escynę jako potencjalną przeciwalergiczną substancję czynną [19]. W badaniu opisanym w literaturze fachowej [19] testowano β-escynę na dwóch modelach myszy, w celu potwierdzenia tego antyalergicznego efektu in vivo. W modelu wczesnej fazy reakcji alergicznych, na mysim pasywnym modelu anafilaksji skórnej, β-escyna hamowała wpływ aktywacji komórek tucznych i degranulacji w skórze oraz zależnie od dawki zapobiegała wynaczynieniu płynów do tkanki. β-Escyna również znacząco hamowała późną odpowiedź po prowokacji antygenem na modelu alergii płuc u myszy uczulonych na owoalbuminę. Zapalenie alergiczne dróg oddechowych zostało zahamowane, czego odzwierciedleniem była zredukowana liczba leukocytów, eozynofilów oraz obniżony poziom IL-5 i IL-13 w płynie oskrzelowo-pęcherzykowym. Badania histopatologiczne dodatkowo potwierdziły zmniejszenie stanu zapalnego tkanki płucnej. W obu modelach działanie hamujące β-escyny było porównywalne z wzorcowym deksametazonem (lek przeciwalergiczny).

Wykazane na dwóch niezależnych modelach mysich nadwrażliwości typu I, silne właściwości antyalergiczne mieszaniny oraz doskonały profil bezpieczeństwa β-escyny, sugerują terapeutyczny potencjał tego związku jako nowego leku stosowanego w terapii chorób alergicznych [19].

Wpływ na otyłość
Częstość występowania otyłości w ciągu ostatnich lat rośnie wśród światowej populacji, osiągając rozmiary epidemii, zwłaszcza w krajach tzw. wysoko rozwiniętych. Otyłość jak i styl życia mają bardzo istotny wpływ na występowanie jednostek chorobowych, takich jak: choroba niedokrwienna serca, dyslipidemia, insulinooporność, cukrzyca, czy podwyższone ciśnienie tętnicze, zwiększając ryzyko przedwczesnego zgonu [20].

W doświadczeniu opisanym w literaturze [20] zbadano wpływ escyny na otyłość. Wyekstrahowaną z nasion Aesculus turbinata BLUME escynę zastosowano na modelach in vitro i in vivo. We wstępnym doświadczeniu zbadano różne frakcje rozpuszczalnika z Aesculus turbinata BLUME, jak również dwa izolowane związki pod kątem działania na lipazę trzustkową (PL) in vitro. Następnie samice myszy karmiono dietą wysokotłuszczową z escyną w różnych stężeniach przez 11 tygodni i porównano z grupą kontrolną (dieta wysokotłuszczowa bez escyny) celem zbadania masy ciała, parametrycznej masy tkanki tłuszczowej i zawartości triacylogliceroli w wątrobie (TG) i całkowitego cholesterolu (TC). Badano również poziomy triacylogliceroli w osoczu (TG) po podaniu doustnym emulsji lipidowej szczurom. Wyniki pokazały, że escyna jako mieszanina saponin (1 mg/ml), jak również dwa związki wyizolowane z escyny, a mianowicie escyna Ib i IIa, wykazały działanie hamujące aktywność lipazy (PL). In vivo, escyna zahamowała przyrost całkowitej masy ciała, parametrycznej masy tkanki tłuszczowej, zawartość TG i zawartość TC w wątrobie myszy. Zawartość TG w osoczu szczurów była również zmniejszona po 1, 2 i 3 godzinach po doustnym podaniu emulsji lipidowej oraz escyny w różnych stężeniach, w porównaniu do grupy kontrolnej z podawaną samą emulsją tłuszczową bez escyny. U myszy karmionych dietą wysokotłuszczową i escyną 2% przez 3 dni stwierdzono zwiększony poziom TG w kale w porównaniu z grupą kontrolną. To zjawisko tłumaczy się opóźnieniem jelitowej absorpcji spożytego tłuszczu w wyniku hamowania aktywności lipazy PL przez escynę [20].

Wyniki badań in vitro i in vivo [20] sugerują, że β-escyna hamuje wchłanianie tłuszczów w przewodzie pokarmowym. Mechanizm działania leku przeciw otyłości powinien polegać na degradacji tłuszczu zgromadzonego w tkance tłuszczowej lub hamowania wchłaniania tłuszczów z diety. Hamowanie aktywności lipazy trzustkowej powinno przeciwdziałać otyłości, czego przykładem jest orlistat – lek będący inhibitorem lipazy trzustkowej, który stosowany jest w zapobieganiu otyłości i hiperlipidemii. Przytoczone wyniki badań wskazują, że β-escyna może być potencjalnym lekiem w leczeniu otyłości, co powinno być przedmiotem dalszych badań [20].

W kolejnym badaniu in vivo [21] escyna została oceniona pod kątem wpływu na poziomy niektórych hormonów w osoczu (leptyna, insulina, FT3, FT4) oraz parametry biochemiczne krwi (glukoza, stężenie triacylogliceroli, cholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji HDL i LDL) u myszy karmionych dietą wysokotłuszczową przez 5 tygodni. Dieta wysokotłuszczowa indukowała znaczny wzrost stężenia leptyny w osoczu (p <0,01), cholesterolu całkowitego (p <0,01) i LDL-C (p <0,001) w porównaniu ze zwierzętami grupy kontrolnej. Połączone podawanie diety wysokotłuszczowej z β-escyną zmniejszyło poziom leptyny (31,6%) (p <0,05) i FT4 (36,0%) (p <0,05), zwiększyło stężenie HDL-C (17,0%), nie odnotowano natomiast zmian stężenia LDL-C u myszy. Wyniki tych badań są potwierdzeniem, że escyna może wywierać korzystny wpływ na zmniejszenie lub zapobieżenie otyłości w mechanizmie znacznego obniżenia stężenia leptyny i cholesterolu całkowitego [21].

Escyna i jej zastosowanie w leczeniu jednostek chorobowych
Przewlekła niewydolność żylna (CVI)
Przewlekła niewydolność żylna (CVI) występuje na poziomie 10-15% u dorosłych mężczyzn i 20-25% u kobiet. Odzwierciedla to więcej niż problem kosmetyczny, ponieważ wielu pacjentów wymaga leczenia szpitalnego i/lub chirurgicznego, a co najmniej dwie trzecie przypadków owrzodzeń kończyn dolnych ma objawy choroby żylnej w dotkniętej chorobą kończynie [22]. Choroba ta prowadzi zatem do wysokiego stopnia cierpienia chorych i wysokich kosztów ekonomicznych dla społeczeństwa.

Badania kliniczne z doustnymi wyciągami z owoców kasztanowca (HCE) zawierającymi escynę zostały poddane przeglądowi przez Pittler’a i Ernst’a [23]. Przegląd ten został zaktualizowany przez Bielanskiego i Piotrowskiego [24]. W badaniu przeprowadzonym przez Pittler’a i Ernst’a zidentyfikowano 11 randomizowanych badań klinicznych, dotyczących działania escyny w porównaniu z placebo, z których trzy nie osiągnęły ustalonych minimalnych kryteriów jakości. U 521 ocenianych pacjentów otrzymujących 100-150 mg escyny dziennie, przez 2-8 tygodni dochodziło do znacznego zmniejszenia obwodu chorej nogi, a także objawów towarzyszących (ból, zmęczenie, uczucie napięcia, swędzenie) w porównaniu do placebo. Mimo ewidentnych różnić w stopniu pozytywnych zmian zdrowotnych w badanych grupach, przedstawione wyniki są według autorów badania bezdyskusyjne. Ważnym faktem jest także, że escyna nie powodowała żadnych istotnych i groźnych skutków ubocznych.

Dokonano także porównania działania escyny oraz innych metod leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. W badaniu porównawczym [25] wykazano, że skuteczność terapeutyczna escyny była równoważna z terapią uciskową, a obie metody leczenia były znacznie lepsze niż placebo. Badanie to wyraźnie wskazuje, że pacjenci z CVI mają do wyboru terapię uciskową (nie akceptowaną jednak przez więcej niż 50% pacjentów) i β-escynę, w celu zmniejszenia obrzęku wynikającego z przewlekłej niewydolności żylnej.

W badaniu [26] terapia z wykorzystaniem escyny okazała się tak samo skuteczna jak terapia z użyciem leku: hydroetylorutozydu (wzorcowego leku stosowanego w leczeniu CVI) pomimo małej, nieistotnej statystycznie większej redukcji objętości nogi za pomocą hydroetylorutozydu. Należy jednak zauważyć, że escyna dała lepszy średni wynik subiektywny dla zmęczonych ciężkich nóg. Ogólna tolerancja była również lepsza wprzypadku escyny.

Hemoroidy
Wśród chorób żylnych hemoroidy mają ważną kliniczną pozycję, jednak dostępne są jedynie ograniczone opcje terapeutyczne w leczeniu tej wstydliwej i uciążliwej dolegliwości. Większość, jeśli nie wszystkie leki, dostępne są do użytku miejscowego [27].

W badaniu [28] z podwójnie ślepą próbą oraz kontrolą placebo oceniono skuteczność i bezpieczeństwo stosowania escyny u 80 pacjentów z ostrymi objawowymi żylakami odbytu. Leczenie polegało na przyjmowaniu 40 mg escyny dziennie przez okres do 2 miesięcy w zależności od odpowiedzi organizmu/reakcji na lek. Efektywność terapeutyczną oceniano na podstawie subiektywnej oceny pacjenta, nasilenia objawów i wyniku oceny badania endoskopowego. Trzydziestu jeden pacjentów (81,6%) odnotowało znaczną poprawę w zakresie objawów w porównaniu do 11 osób w grupie z placebo (32,4%). Badanie endoskopowe ujawniło istotną poprawę w krwawieniu u 26 pacjentów z grupy leczonej escyną (94,8%) oraz u 13 pacjentów z grupy z placebo (61,8%); obrzęk zmniejszył się u 29 pacjentów przyjmujących escynę (86,9%) i u 12 pacjentów z grupy z placebo (38,3%) (p <0,01). Poprawę objawów zgłaszano średnio po 6 dniach leczenia; endoskopowe oznaki poprawy odnotowano po 2 tygodniach. Escyna więc, wykazała się skutecznością oraz znaczącą szybkością działania w leczeniu hemoroidów.

Obrzęk pooperacyjny
Obrzęk pooperacyjny występuje po różnych zabiegach, szczególnie dużych na poziomie kończyn dolnych [27].

Skuteczność escyny w leczeniu obrzęku pooperacyjnego, oceniono w 2 badaniach klinicznych. W pierwszym z nich 72 pacjentów poddanych operacji przepukliny pachwinowej (n = 33), operacji łąkotki (n = 24) lub zabiegowi chirurgicznemu w przypadku złamań kończyn dolnych (n = 15) przydzielono do 2 grup: leczonych escyną lub bez leczenia [29]. Leczenie escyną polegało na podaniu leku w ilości 5 mg dożylnie wieczorem przed operacją, 10 mg dożylnie rano i 5 mg dożylnie wieczorem, w pierwszych trzech dniach po zabiegu oraz w dawce 5 mg dożylnie wieczorem przez kolejne 3 dni. Skuteczność oceniono na podstawie różnicy w temperaturze skóry między stroną operowaną a stroną przeciwną. Temperatura była zawsze znacznie niższa tylko po operowanej stronie leczonej escyną, niezależnie od rodzaju operacji. W drugim badaniu przeprowadzonym u pacjentów poddawanych różnym zabiegom chirurgicznym obejmującym

dłonie [30], tę samą różnicę parametrów między stroną operowaną a drugą oceniano za pomocą termografii w podczerwieni. Dwudziestu siedmiu pacjentów otrzymywało 10 mg escyny 2 razy dziennie, a 26 nie otrzymało żadnego leczenia. Przebieg różnicy temperatur dłoni był inny w dwóch grupach terapeutycznych: w grupie z escyną szczytowa różnica temperatury rąk została zarejestrowana w drugim dniu po operacji, a następnie szybko zmalała. W grupie bez leczenia, szczytowa różnica temperatury rąk została osiągnięta w czwartym dniu po operacji i wolno malała.

Dostępność rynkowa
Escyna dostępna jest w Polsce zarówno jako leki bez recepty jak i suplementy diety. Preparaty zawierające β-escynę jako substancję czynną są dostępne w formie tabletek, żeli i preparatów iniekcyjnych, we wskazaniu przeciwzapalnym, ściągającym i poprawiającym tonalność żylną.

Do preparatów farmaceutycznych, zawierających β-escynę jako substancję czynną należą: Aescin w formie tabletek i żelu, Reparil w formie drażetek, maść Proktis-M oraz żele: Reparil Gel N, Venożel. Escyna dostępna jest także w formie suplementów diety: Naturapia Mocne Żyły oraz Vensen Vita.

Podsumowanie
Β-Escyna jako naturalna mieszanina związków chemicznych, izolowanych z owoców kasztanowca, odznacza się wielokierunkowym działaniem na organizm. Mieszanina ta od wieków wykorzystywana była w medycynie, a wiedza na temat jej właściwości zdrowotnych pochodziła głownie z obserwacji etnofarmakologicznych. Dziś β-escyna jest przedmiotem dokładnych badań, zwłaszcza na modelach zwierzęcych, wykazując wysoki potencjał leczniczy.

Dobrze udowodnione zostały właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz wenotoniczne, przez co escyna znajduje zastosowanie w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, hemoroidów oraz obrzęku pooperacyjnego, na które to dolegliwości dostępna jest w postaci leków i suplementów diety. W badaniach in vitro i in vivo na modelach zwierzęcych ta mieszania saponin wykazuje wiele pozytywnych zastosowań medycznych, stając się potencjalnym lekiem w leczeniu m.in. nowotworów, alergii czy otyłości. Escyna w określonych stężeniach jest bezpieczna w stosowaniu, nie wywołując negatywnych skutków ubocznych. Mimo wielu doniesień naukowych, mechanizm działania escyny na organizm ludzki, nadal nie został w pełni wyjaśniony, co wymaga dalszych analiz. Istotnym jest także pogłębienie badań nad escyną oraz jej poszczególnymi składnikami, pod kątem antynowotworowym, flebotropowym oraz reologicznym, ze względu na wysoką dzisiaj zapadalność, chorobowość oraz śmiertelność z powodu niezakaźnych chorób przewlekłych, takich jak choroby układu krążenia, czy nowotwory. Większość przeprowadzonych analiz, dokonano na modelach zwierzęcych, ważnym jest więc również dokładna ocena działania escyny na organizmach ludzkich.

Podsumowując, w artykule zebrano i przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące działania, wykorzystania oraz potencjalnego mechanizmu działania escyny. Odnosząc się do dotychczasowych wyników badań, escyna z powodzeniem może być stosowana jako środek leczniczy o szerokim zastosowaniu klinicznym. Istotnym jest pogłębienie dotychczasowych analiz oraz przeprowadzenie nowych badań nad escyną jako mieszaniną, ale także nad jej poszczególnymi składowymi.

Bibliografia
Jatczak K., Otrzymywanie nowych, wielofunkcyjnych pochodnych, β-amyryny, z tradycyjnego surowca roślinnego, poprzez funkcjonalną funkcjonalizację protoescygeniny, Rozprawa Doktorska, Uniwersytet Warszawski, Warszawa, Repozytorium UW, 2015.
Grynkiewicz G, Gruza M., Jatczak K. Roślinne źródła półproduktów chemicznych i farmaceutycznych. Przykład trójterpenu z kasztanowca. CHEMIK. 2015; 69, 2: 75–80.
Hostettmann K, Marston A. Saponins. Chemistry and pharmacology of natural products. Cambridge University Press. 2005; isbn-10:0521020174.
http://www.escyna.wum.edu.pl/content/nauka, z dnia 31.08.20.
Guillaume M, Padioleau V. Venotonic effect, vascular protection, antiinflammatory and free radical scavenging properties of horse chestnut extract. Arzneim-Forsch. 1994; 44: 25–35.
Annoni F, Mauri A, Marincola F et al. Venotonic activity of escin on the human saphenous vein. Arzneim-Forsch. 1979; 29: 672–7.
Longiave D, Omini C, Nicosia S et al. The mode of action of aescin on isolated veins: relationship with PGF2α. Pharmacol Res Commun. 1978; 10: 145–52.
Panigati D. Farmacologia dell’escina, saponina dell’Aesculus hippocastanum L. Parte II. Farmacodinamica dell’escina. Capitolo II. Boll Chim Farm. 1992; 131: 284–93.
Arnould T, Janssens D, Michiels C et al. Effect of aescin on hypoxia-induced activation of human endothelial cells. Eur J Pharmacol. 1996; 315: 227–33.
Enghofer E, Seibel K, Hammersen F. Die antiexudative Wirkung von Rosskastaniensamen Extrakt. Therapiewoche. 1984; 34: 4130–44.
Bazzoni G, Dejana E, Del Maschio A. Platelet-neutrophil interactions. Possible relevance in the pathogenesis of thrombosis and inflammation. Haematologica. 1991; 76: 491–9.
Panigati D. Farmacologia dell’escina, saponina dell’Aesculus hippocastanum L. Parte II. Farmacologia dell’escina. Capitolo I. Boll Chim Farm. 1992; 131: 242–6.
Matsuda H, Li Y, Yoshikawa M. Possible involvement of 5-HT and 5-HT2 receptors in acceleration of gastrointestinal transit by escin Ib in mice. Life Sci. 2000; 66: 2233–8.
Supplementary drugs and other substances: Aesculus. In: Martindale. The Complete Drug Reference, 32nd edn. Pharmaceutical Press. 1999: 1543–4.
Panigati D. Farmacologia dell’escina, saponina dell’Aesculus hippocastanum L. Parte III. Farmacocinetica e Tossicologia. Boll Chim Farm. 1992; 131: 320–1.
Von Kreybig V, Prechtel K. Toxizitaets- und Fertilitaetsstudien mit Aescin bei der Ratte. Arzneim-Forsch. 1977; 27: 1465–6.
Huang Y, Zheng SL, Zhu HY i wsp. Effects of aescin on cytochrome P450 enzymes in rats. Journal of Ethnopharmacology. 2014; 151: 583–590.
Cheong DHJ, Arfuso F, Sethi G et al. Molecular targets and anti-cancer potential of escin. Cancer Lett. 2018; 422: 1-8.
Lindner I, Meier C, Url A et al. Beta-escin has potent anti-allergic efficacy and reduces allergic airway inflammation. BMC Immunol. 2010; 11: 24.
Hu JN, Zhu XM, Han LK et al. Anti-obesity effects of escins extracted from the seeds of Aesculus turbinata BLUME (Hippocastanaceae). Chem Pharm Bull (Tokyo). 2008; 56(1): 12-6.
Avci G, Küçükkurt I, Küpeli Akkol E, Yeşilada E. Effects of escin mixture from the seeds of Aesculus hippocastanum on obesity in mice fed a high fat diet. Pharmaceutical Biology. 2010; 48(3): 247–252.
Frick RW. Three treatments for chronic venous insufficiency: escin, hydroxyethylrutoside, and Daflon. Angiology. 2000; 51(3) :197–205.
Pittler MH, Ernst E. Horse-chestnut seed extract for chronic venous insufficiency. Arch Dermatol. 1998; 134: 1356–60.
Bielanski TE, Piotrowski ZH. Horse-chestnut seed extract for chronic venous insufficiency. J Fam Pract. 1999; 48: 171–2.
Diehm C, Trampisch HJ, Lange S et al. Comparison of leg compression stocking and oral horse-chestnut seed extract therapy in patients with chronic venous insufficiency. Lancet. 1996; 347: 292–4.
Rehn D, Unkauf M, Klein P et al. Comparative clinical efficacy and tolerability of oxerutins and horse chestnut extract in patients with chronic venous insufficiency. Arzneim-Forsch. 1996; 46: 483–7.
Sirtori C.R.: 8. Aescin: pharmacology, pharmacokinetics and therapeutic profile. Pharmacol. Res. 2001; 44: 183–193.
Pirard J, Gillet P, Guffens M et al. Etude en double aveugle du Reparil en Proctologie. Rev Med Liege. 1976; 31: 343–5.
Hefti F, Kappeler U. Klinischer Untersuchung von AescinAmpullen bei postoperativen und posttraumatischen Oedemen. Schweiz Rundsch. Med Prax. 1975; 64: 73–7.
Wilhelm R, Feldmeier C. Thermometrische Untersuchungen der Wirksamkeit von Beta-Aescin auf den postoperativen Schwellungszustand. Med Klin. 1977; 72: 128–34.

https://dietetycy.org.pl/plejotropowe-d ... czlowieka/
0 xmadelajn
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 08 lis 2021, 11:00
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Kontakt:

Re: Zastosowania różnych specyfików

Nieprzeczytany post autor: madelajn » czwartek 02 gru 2021, 16:43

osobiście polecam Omegaregen odkąd to biorę musze powiedzieć, że mam lepszą odporność i mniej czuję się zmęczona.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Posty: 19020
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 900
Podziękował: 33016 razy
Otrzymał podziękowanie: 23982 razy

Re: Zastosowania różnych specyfików

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 11 paź 2022, 16:35

Siwe włosy znikają w 2 minuty! 100% wydajności! Najlepszym sposobem!
20 sie 2022

https://www.youtube.com/watch?v=4LAPJ2dqKvY

Smaczne przepisy

Siwe włosy znikają w 2 minuty! 100% wydajności! Najlepszym sposobem! Ten szybki sposób na pozbycie się siwych włosów uratował wielu! Ten przepis jest tak łatwy do wykonania, że ​​każdy może go zrobić! Jeśli nie wiesz, jak pozbyć się siwych włosów, ten przepis jest dla Ciebie.
________________________________________
Składniki:
Dziś pokażę Wam przepis na siwe włosy
1 łyżka goździków
Goździki pomagają przywrócić blask matowym włosom
3 liście laurowe
Liść laurowy pomaga włosom odzyskać pierwotny kolor
Liść laurowy jest bogaty w olejki eteryczne, żywice, fitoncydy,
Taniny, mangan, żelazo i inne substancje
korzystny dla skóry głowy i wzrostu włosów.
200ml wody
Doprowadzić mieszaninę do wrzenia
Gdy nasza mieszanka się zagotuje, gotuj przez 5 minut
Przepuścić roztwór przez sito
Pozwól produktowi ostygnąć
1 łyżka kawy rozpuszczalnej
Taka ilość rozwiązania jest przeznaczona dla 2 aplikacji
Lekko podgrzej roztwór przed użyciem
Dobrze rozpyl ten roztwór na skórze głowy i pasemkach włosów
Skoncentruj się na siwiejących pasmach włosów
Masuj skórę głowy przez 2 minuty, aby roztwór wniknął we włosy
Pozostaw roztwór na włosach na 1 godzinę, a następnie spłucz
Powtarzaj ten przepis, aż znikną siwe włosy
Smaczny smakołyk!😋


Hałas w uszach zniknie! Zapobiegaj utracie słuchu! Stary zapomniany przepis
7 paź 2022

https://www.youtube.com/watch?v=4ARWCk3ZN-M

wie man kocht

Hałas w uszach zniknie! Zapobiegaj utracie słuchu! Stary zapomniany przepis naszych babć. Wszystko czego potrzebujesz to liść laurowy. Liść laurowy od dawna znany jest ze swoich korzystnych właściwości. Koniecznie wypróbuj ten przepis. Stosuj 2-3 razy dziennie aż do pełnego wyzdrowienia.
Składniki:
5 liści laurowych
200 ml wrzącej wody
0 xAwatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 17237
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1095
x 555
Podziękował: 17248 razy
Otrzymał podziękowanie: 24352 razy

Re: Zastosowania różnych specyfików

Nieprzeczytany post autor: songo70 » niedziela 20 lis 2022, 18:54

https://asaigermanium.com/miracle-cure- ... germanium/
Cudowne lekarstwo - organiczny german
Organiczny german (GE-132) w leczeniu chorób człowieka
Przez Candace Roberts

Spóźnione odkrycie wartości biologicznej Seskwitlenku bis-betakarboksyetylo-germanu, „organicznego kompleksu germanu” dr Kazuhiko Asai, obecnie zwanego Ge-132, jest przełomowym osiągnięciem w dziedzinie medycyny żywieniowej i metabolicznej.

Próby kliniczne z wykorzystaniem organicznego germanu w Instytucie Badawczym i Klinice Dr. Asai w Tokio w Japonii przyniosły imponujące anegdotycznie wyniki, liczne historie przypadków pacjentów i standardowe parametry biochemiczne krwi były obserwowane od wielu pacjentów z szerokim zakresem chorób i symptomatologii. Osoby te były leczone organicznym germanem Dr. Asai w dawkach od zaledwie 50 mg do nawet 3000 mg (3 gramy) dziennie.

Dysfunkcje wątroby, przewlekłe zapalenie wątroby i różne rodzaje raka (w tym białaczka to tylko niektóre z trudnych chorób, które dobrze reagowały na organiczny german (1); choroby oczu, w tym zaćma, często reagowały szybko i dramatycznie. Organiczny german często wytwarzany doskonałe wyniki przy podawaniu pacjentom z nadciśnieniem i okazał się zaskakująco skuteczny w normalizowaniu ciśnienia krwi u szczurów z samoistnym nadciśnieniem.11 Choroby serca dobrze reagowały na dawki tak wysokie, jak zawał i dusznica bolesna, a choroba Reynarda dobrze reagowała na dawki tak wysokie, jak 1400 mg dziennie (1) Podobne korzyści zdrowotne odnotowano również u osób zatrutych rtęcią, kadmem i innymi toksycznymi metalami ciężkimi.

Stwierdzono również, że organiczny german jest imponującym środkiem immunostymulującym. W kontrolowanych badaniach organiczny german wykazał wyraźne działanie przeciwnowotworowe na zwierzęta z obniżoną odpornością (12, 21, 27, 28). Te efekty immunostymulujące osiągnięto przy dawkach doustnych i nie odnotowano żadnych szkodliwych skutków ubocznych.

Kontrolowane badania laboratoryjne potwierdzają „efekty immunostymulujące” organicznego germanu
Wyniki eksperymentalne sugerują również silnie, że organiczny german można przypisać rodzinie związków zdolnych do normalizacji odpowiedzi immunologicznych w organizmach z upośledzoną funkcją immunologiczną. Dodatkowo są to doniesienia (14, 15), które opisują jego zdolność do zwiększania aktywności limfocytów NR (komórki NK) u zdrowych ludzi. Badania na zwierzętach z obniżoną odpornością oraz na pacjentach z nowotworami złośliwymi lub reumatoidalnym zapaleniem stawów sugerują, że organiczny german przywraca normalne funkcjonowanie limfocytów T, limfocytów B, aktywność zabijania komórek T zależną od przeciwciał, aktywność komórek NK i zwiększa liczbę komórek tworzących przeciwciała , chociaż nie zwiększa ich powyżej poziomów uważanych za normalne (13, 21, 23, 24). Działanie przeciwnowotworowe organicznego germanu zostało zgłoszone w badaniach na myszach z rakiem płuc Lewisa,

Organiczny german ma właściwości przeciwbólowe
Działanie przeciwbólowe (przeciwbólowe) organicznego germanu firmy Asai zostało odnotowane na wczesnym etapie jego stosowania klinicznego. Organiczny german, podawany doustnie lub dożylnie, wyraźnie wzmacniał działanie przeciwbólowe wywołane morfiną (25). Sugerowano, że organiczny german może aktywować neurony dopaminergiczne lub serotoninergiczne w szlakach przeciwbólowych i/lub stymulować uwalnianie endogennych enkefalin lub endorfin (naszych naturalnych środków przeciwbólowych).

Organiczny german - przełomowy rozwój w medycynie żywieniowej i metabolicznej
Widoczna wszechstronność organicznego germanu w normalizowaniu zdrowia i łagodzeniu głównych chorób człowieka sugeruje, że działa on na podstawowym poziomie funkcji życiowych. Znane biologiczne i kliniczne skutki organicznego germanu są zgodne z sugestią dr Asai, że może on, przynajmniej częściowo, zastępować lub uzupełniać natlenienie tkanek; jest to kluczowy wkład w utrzymanie zdrowia i zapobieganie chorobom (26). Unikalna struktura chemiczna organicznego germanu może silnie przyciągać i absorbować („delokalizować”) elektrony. W ten sposób może ułatwiać tlen jako „pochłaniacz elektronów” niezbędny w energochłonnych procesach przenoszenia elektronów (29). W komórkach, które nie mogą wykorzystywać tlenu (na przykład komórki nowotworowe w guzach litych, które wydają się być wrażliwe na tlen),

Fakt, że organiczny german ma działanie stymulujące układ odpornościowy, nie jest zaskakujący, ponieważ znana jest jego skuteczność jako wzmacniacza dotlenienia, a tlen odgrywa kluczową rolę w funkcjach odpornościowych (26). Ten przełom w zrozumieniu zasady organicznego germanu wynika ze wstępnego odkrycia dr Asai, że organiczny german występuje w wysokich stężeniach w roślinach leczniczych. Wydaje się zatem, że dr Asai zidentyfikował jedną z głównych substancji czynnych odpowiedzialnych za terapeutyczne działanie wielu wiekowych, naturalnych środków leczniczych.

Dr Asai nie uważał organicznego germanu za narkotyk. Stwierdził: „Nazwałbym go raczej substancją prozdrowotną – przywraca zdrowie chorym i podtrzymuje zdrowie zdrowych… Tam, gdzie komórkom organizmu brakuje niezbędnego do życia tlenu, stopniowy spadek funkcji jest nieunikniony i ogień życia będzie się zmniejszał, aż zgaśnie”(1).

Organiczny german jest zasadniczo „nietoksyczny”
Wstępne badania toksyczności ostrej i przewlekłej zostały przeprowadzone przez dr Asai i jego współpracownika przy użyciu jego organicznego kompleksu germanu lub półtoratlenku biscarboksyetylogermanu. Organiczny german podawano różnym gatunkom zwierząt doświadczalnych w dużych dawkach, odpowiadających kilku gramom dziennie dla człowieka. Stwierdzono, że związek ten jest zasadniczo nietoksyczny nawet w najwyższych dawkach (1).

Dodatkowe badania toksykologiczne i farmakokinetyczne wykazały, że ma niską toksyczność. U ludzi odpowiednik wielu gramów dziennie „organicznego germanu”, czystego materiału Asai (9, 10), nie wywoływał zauważalnej toksyczności u zwierząt laboratoryjnych.

Chemia germanu
Pierwiastek german (Ge), liczba atomowa 32, masa atomowa 72,6, ma tendencję do upakowania w strukturę przypominającą sieć i wykazuje przewodnictwo elektryczne półprzewodnika. Ponieważ pierwiastki o podobnej liczbie atomowej są biologicznie niezbędnymi pierwiastkami śladowymi (np. selen), german może również odgrywać istotną rolę w odżywianiu i metabolizmie człowieka.

German występuje naturalnie w złożach torfu i węgla, najwyraźniej gromadząc się w ilościach sięgających 10 ppm z szczątków niegdyś żywych organizmów (1).

Z wyglądu german przypomina metal, chociaż technicznie jest klasyfikowany jako półmetal. Chemicznie przypomina krzem w swoim zachowaniu jako półprzewodnik – jego przewodnictwo elektryczne zmienia się wraz z temperaturą, ciśnieniem i gradientem ładunku bioelektrycznego. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku wielu badaczy (2-8) badało aktywność biologiczną germanu i jego występowanie w biomateriałach. Na podstawie tych wczesnych badań powszechnie przyjęto, że german ma niewielkie znaczenie biologiczne. Jednak nowsze doniesienia dr Asai i jego współpracowników wskazują, że german występuje w wysokich stężeniach w niektórych roślinach leczniczych i że jego organiczna pochodna wydaje się mieć znaczną skuteczność kliniczną. Ta nowa informacja ponownie otworzyła kwestię biologicznej niezbędności germanu (1).

Badania i praca kliniczna dr Asai zostały podsumowane w jego książce Miracle Cure: Organic Germanium (1). Stężenia germanu, które znalazł w żywności i innych biomateriałach, wahają się od 0,1 do 1 ppm, co odpowiada 0,1-1,0 mikrogramom germanu na gram materiału spożywczego. Pojedynczy ludzie spożywają około 2 funtów jedzenia dziennie (mokra waga), dorośli mogą spodziewać się spożycia od 100 do 1000 mikrogramów (1 miligram) germanu dziennie. Dr Asai poinformował, że poziomy germanu w roślinach leczniczych sięgają nawet 2000 ppm (około 1000 miligramów na funt). Te odkrycia dr Asai wywołały znaczne ponowne zainteresowanie odżywczymi i prozdrowotnymi efektami tego organicznego kompleksu germanu.
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
św.anna
Posty: 1452
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 87
x 119
Podziękował: 2625 razy
Otrzymał podziękowanie: 3257 razy

Re: Zastosowania różnych specyfików

Nieprzeczytany post autor: św.anna » środa 10 maja 2023, 21:10

W smaku całkiem neutralna.
Fikocyjanina


Obrazek


Fikocyjanina to niebieski pigment występujący w spirulinie. Stosowana w odpowiedniej dawce wpływa korzystnie na zdrowie i wygląd zewnętrzny. Liczne zdrowotne właściwości tej substancji powodują, że spirulina należy do skutecznych i najczęściej stosowanych suplementów diety.

Fikocyjanina
Fikocyjanina to fikobiliproteina i składa się z części białkowej o dużej masie cząsteczkowej. Zawiera chromofory, które odpowiadają za jej charakterystyczną barwę. Fikobilina zawarta w substancji jest bardzo podobna do pigmentów żółciowych człowieka (bilirubina) i do hemoglobiny.

W spirulinie fikocyjanina stanowi około 1% masy algi. Odpowiada za jej zdolność do neutralizacji wolnych rodników. Substancja rozpuszcza się w wodzie. Składa się z jądra i przyłączonych do niego heksamerów fikocyjaniny.

Fikocyjanina – właściwości
Fikocyjanina może pobudzać produkcję komórek macierzystych szpiku kostnego, a co się z tym wiąże – leukocytów, erytrocytów oraz trombocytów. Wyraźnie poprawia odporność organizmu i wyniki morfologii. Fikocyjaninę można zatem stosować podczas leczenia białaczki lub uszkodzeń DNA spowodowanych radioaktywnym promieniowaniem. Udowodniono również, że może mieć korzystny wpływ na leczenie raka okrężnicy.

Wykazano, że związek jest selektywnym inhibitorem cyklooksygenazy typu 2, która jest odpowiedzialna za powstawanie stanu zapalnego.

Charakteryzuje się silnym działaniem antywirusowym, ponieważ chroni komórki organizmu przed przenikaniem wirusów przez ich membranę. Dodatkowo fikocyjanina przekracza barierę krew-mózg, co otwiera perspektywę jej zastosowania między innymi w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych jak np. choroba Parkinsona czy Alzheimera, do powstawania których przyczyniają się wolne rodniki.

Substancja jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy (znacznie silniejszym niż witamina C czy witamina E).

Pozostałe właściwości fikocyjaniny:

działanie przeciwzapalne i zmniejszanie obrzęków
stymulacja systemu immunologicznego
oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego
stymulacja hematopoezy poprzez naśladowanie działania hormonu erytropoetyny
regulacja produkcji leukocytów (nawet jeśli komórki macierzyste szpiku kostnego uległy uszkodzeniu przez promieniowanie lub toksyczne chemikalia)

https://bioalgi.pl/fikocyjanina/
0 xAwatar użytkownika
luna
Posty: 300
Rejestracja: poniedziałek 08 lut 2016, 11:52
x 17
x 7
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 331 razy

Re: Zastosowania różnych specyfików

Nieprzeczytany post autor: luna » piątek 15 wrz 2023, 14:02

Witam
może ktoś wie ile jest fosforu w fosforanie sodu?
0 xAwatar użytkownika
luna
Posty: 300
Rejestracja: poniedziałek 08 lut 2016, 11:52
x 17
x 7
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 331 razy

Re: Zastosowania różnych specyfików

Nieprzeczytany post autor: luna » sobota 16 wrz 2023, 11:04

Znalazłam przelicznik
Gram fosforanu sodu zawiera 0,4 grama fosforu.

Pojawiają się nieśmiało suplementy z fosforem, ale są piekielnie drogie, więc pomyślałam ,by kupić tak jak kupujemy borax, ;)
0 xAwatar użytkownika
luna
Posty: 300
Rejestracja: poniedziałek 08 lut 2016, 11:52
x 17
x 7
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 331 razy

Re: Zastosowania różnych specyfików

Nieprzeczytany post autor: luna » sobota 16 wrz 2023, 11:28

Osteoporoza ,czy ktoś słyszał o FOSFORZE?


Połączenie wapnia i fosforanu

Minerał kostny składa się z fosforanu wapnia. Nic dziwnego, że zarówno wapń, jak i fosfor muszą być spożywane w wystarczającej ilości, aby zbudować kości. Chociaż w ostatnich latach najwięcej uwagi poświęcono znaczeniu spożycia wapnia, spożycie witaminy D, a nawet fosforu również może być marginalne. Dlatego dostarczanie wyłącznie wapnia może zdziałać niewiele więcej niż ujawnienie innych niedoborów żywieniowych.

W jednym badaniu, w którym wykorzystano wszystkie trzy kluczowe składniki odżywcze (wapń, fosfor i witaminę D), nie uwzględniono żadnych leków przeciw osteoporozie; mimo to spowodował 43% zmniejszenie ryzyka złamań w ciągu 18 miesięcy od rozpoczęcia uzupełniania składników odżywczych. 1 Spożycie wapnia wymagane do utrzymania masy kostnej u zdrowych osób dorosłych zostało dość dobrze określone, 2 ale dokładnie, ile wapnia, fosforu i witaminy D może być potrzebne do optymalizacji masy kostnej, z lekami działającymi na kości lub bez nich, nie jest znane w przypadku pewność.

W przypadku suplementacji zawierającej wyłącznie wapń w dużych dawkach pojawia się mało poznany potencjał interferencji między minerałami. Wiadomo, że wapń wiąże fosfor w jelitach i blokuje jego wchłanianie; właściwość tę wykorzystuje się terapeutycznie do kontrolowania wchłaniania fosforu u pacjentów ze schyłkową chorobą nerek. Chociaż efekt ten jest powszechnie znany, nie był on poważnie rozważany w odniesieniu do stosowania suplementów wapnia. BEC Nordin i ja zbadaliśmy tę kwestię, analizując 636 indywidualnych badań bilansu wapnia i fosforu przeprowadzonych głównie u kobiet w średnim i starszym wieku. 3 Zaobserwowaliśmy, że nawet w ilościach występujących w typowej diecie wapń zakłóca wchłanianie fosforu.

Ilościowo 500 mg wapnia zapobiegło wchłonięciu około 166 mg fosforu.

Typowa dieta amerykańska i brytyjska zawiera więcej fosforu niż wapnia; 4 zatem interakcja wapń-fosfor nie ma zauważalnego wpływu na źródła obu minerałów w pożywieniu (tj. wapń w diecie nie będzie blokował wystarczającej ilości fosforu w diecie, aby coś zmienić). Jednakże w przypadku podawania dodatkowej ilości wapnia w postaci soli węglanowych lub cytrynianowych (szczególnie podawanej z posiłkami, co jest zwykle stosowane w celu optymalizacji wchłaniania wapnia), może wystąpić znaczne zaburzenie wchłaniania fosforu z pożywienia. Ponadto kobiety spożywające ograniczone mięso i nabiał mają zwykle niskie całkowite spożycie fosforu; 4u takich osób suplementacja 1500 mg wapnia może skutecznie zapobiegać wchłanianiu większości lub całości fosforu z diety. Ponieważ zarówno wapń, jak i fosfor są niezbędne do mineralizacji nowej kości, wysokie dawki suplementów zawierających wyłącznie wapń mogą przeciwdziałać celowi, w jakim są one stosowane.

Na tle potencjalnie destrukcyjnych zakłóceń pomocne jest ilościowe zbadanie problemu. Chociaż większość diet w USA jest stosunkowo bogata w fosfor, około 10% kobiet w wieku powyżej 60 lat spożywa mniej niż 490 mg fosforu dziennie (tj. mniej niż 70% zalecanego dziennego spożycia), a 15% kobiet w wieku powyżej 80 lat spada poniżej tego poziomu. 4 Osoby te, które są najbardziej narażone na niedobór fosforu, często przyjmują suplementy wapnia i leki przeciw osteoporozie.

Bisfosfoniany i raloksyfen są głównie inhibitorami resorpcji i powodują powolne odwrócenie utraty masy kostnej, ponieważ hamują bardziej resorpcję kości niż tworzenie kości. Po 3-5% wzroście gęstości kości w pierwszym roku leczenia, leki antyresorpcyjne powodują stały przyrost gęstości kości o 0,5-1,0% rocznie. 5 Teryparatyd, wstrzykiwalny fragment hormonu przytarczyc (PTH), który wkrótce będzie dostępny na rynku, bezpośrednio stymuluje osteoblastyczne tworzenie nowej kości przez osteoblasty i jest w stanie zwiększyć osiową masę kości nawet o 10–15% rocznie.

Wszystkie badania kliniczne leków przeciwresorpcyjnych sprawdzały, czy leki te zawierają suplementację wapnia, najczęściej 500 mg węglanu wapnia na dzień. W niektórych przypadkach podawano także witaminę D. Czy pacjenci leczeni środkami antyresorpcyjnymi będą mieli wystarczającą ilość minerałów ogółem, aby utrzymać stały przyrost masy kostnej?

Przyrost masy kostnej o 0,5-1,0% rocznie, zwykle powodowany przez leki antyresorpcyjne, przekłada się na dodatni bilans 10-20 mg wapnia/d i 4,6-9,3 mg fosforu/d. Biorąc pod uwagę zdolność nerek do ograniczania utraty fosforu, prawdopodobne jest, że dostępna będzie wystarczająca ilość fosforu, aby zaspokoić to skromne zapotrzebowanie, nawet przy typowych dawkach suplementów wapnia. Jednakże w przypadku teryparatydu zapotrzebowanie na minerały jest o rząd wielkości większe; przyrost masy kostnej wynoszący 10-15% oznacza retencję 93-140 mg fosforu/d. 6,7 W przypadku kobiet spożywających niewielkie ilości fosforu w pożywieniu, które przyjmują duże dawki suplementów zawierających wyłącznie wapń, staje się to znacznie bardziej problematyczne.

Można zaproponować dwa potencjalne rozwiązania problemu zakłóceń. Suplementy wapnia można podawać między posiłkami lub przed snem, aby zminimalizować interakcje suplementowanego wapnia z fosforem w pożywieniu. Inną opcją jest zastosowanie suplementu wapnia i fosforanu zamiast produktu zawierającego węglany lub cytryniany. Podawanie leku między posiłkami jest mniej atrakcyjną opcją, ponieważ wchłanianie jest najskuteczniejsze, gdy wapń jest przyjmowany z jedzeniem, a osoby starsze i osoby starsze często wchłaniają wapń na czczo bardzo słabo. Ochrona wchłaniania fosforu przy jednoczesnym zmniejszeniu wchłaniania wapnia mija się z celem dodawania wapnia. Natomiast zastosowanie soli wapniowo-fosforanowej dostarcza zarówno minerałów potrzebnych do mineralizacji kości, jak i wydaje się rozwiązaniem bardziej naturalnym.

Wiedząc, że wapń wiąże się z fosforem, można się zastanawiać, w jaki sposób fosforan wapnia może działać jako suplement wapnia. Odpowiedź kryje się w ilościowych aspektach oprawy. W przypadku fosforanu trójwapniowego występuje nadwyżka około 100 mg fosforu na każde 500 mg wapnia, ponad ilość związaną; a w przypadku fosforanu dwuwapniowego nadwyżka jest jeszcze większa. Zatem oba obecnie stosowane fosforany wapnia zawierają więcej fosforu, niż wapń może związać. Co więcej, dodatkowy wapń, poprzez kompleksowanie z fosforanem w samym suplemencie, nie jest w stanie blokować wchłaniania fosforu z pożywienia. Zatem suplement fosforanu wapnia przyjmowany z pożywieniem zapewnia wystarczającą ilość fosforu i wapnia, które wspomagają budowę kości.

Istnieją jeszcze bardziej bezpośrednie dowody na to, że źródła wapnia i fosforanów skutecznie wspomagają mineralizację kości. Najbardziej dramatyczne z dotychczas opisanych badań suplementacji wapnia wykorzystywało fosforan trójwapniowy jako źródło wapnia. 1 W tym randomizowanym badaniu kontrolowanym placebo z udziałem 3270 ambulatoryjnych starszych Francuzek przebywających w domach opieki (ukończono 1765) suplementacja fosforanu trójwapniowego w dawce 1200 mg i witaminy D3 w dawce 800 jm przez 18 miesięcy zmniejszyła częstość występowania złamań szyjki kości udowej o 43% wśród osób, które ukończyły badanie . W analizie zgodnej z zamiarem leczenia wszystkie złamania pozakręgowe uległy redukcji o 26%.

Co więcej, mleko, główne źródło minerałów potrzebnych do budowy kości u wszystkich młodych ssaków, zawiera wapń i fosfor w mniej więcej takich samych proporcjach jak fosforan dwuwapniowy. Jest zatem oczywiste, że źródła wapnia bogate w fosfor działają co najmniej tak dobrze, jak źródła zawierające wyłącznie wapń. Wreszcie badania przeprowadzone w moim laboratorium na Uniwersytecie Creighton wykazały, że wapń w postaci soli fosforanowej jest wchłaniany prawie tak dobrze, jak sole węglanowe lub cytrynianowe. 9

Ostatnim pytaniem jest, czy całkowita ilość składników mineralnych zwykle podawana w ramach obecnych terapii przeciw osteoporozie jest wystarczająca, aby dostępne leki mogły wywrzeć maksymalny efekt. Dane bezpośrednio dotyczące tej kwestii są nieliczne. Jednakże duża liczba odpowiednich danych dotyczących fizjologii wapnia sugeruje, że na to pytanie należy wstępnie odpowiedzieć przecząco.

Wchłanianie netto wapnia z suplementu w dawce 500 mg wynosi średnio tylko około 10% (tj. 50 mg, z czego połowa zazwyczaj jest wydalana z moczem, pozostawiając jedynie 25 mg na zrównoważenie strat z potem i wspomożenie mineralizacji kości). 3,10,11 Zakłócenia resorpcji ze strony bisfosfonianów i raloksyfenu prowadzą do zwiększonego wydzielania PTH, co z kolei skutkuje nieco lepszym wykorzystaniem przyjętego wapnia niż podano powyżej. 1Niemniej jednak 25 mg jest bardzo bliskie minimalnej ilości potrzebnej do przyrostu masy kostnej o 1% rocznie. Biorąc pod uwagę fakt, że większość leków antyresorpcyjnych została przetestowana z dodatkiem jedynie 500 mg wapnia, a przyrost masy kostnej zgłaszany po ich zastosowaniu jest w przybliżeniu maksymalnym, jaki może utrzymać dostępny wapń, prawdopodobne jest, że większa ilość wapnia mogła skutkować większym przyrostem masy kostnej. W końcu kości składają się z minerałów, a nie z hormonów czy leków, a ilość kości, jaką można wytworzyć, musi ostatecznie być ograniczona dostępnością surowców masowych.

Ta ograniczająca cecha, jaką jest nieodpowiednie wsparcie mineralne, została wyraźnie uwydatniona w przypadku teryparatydu. Neer i wsp., stosując suplementację 1000 mg wapnia, odnotowali wywołany teryparatydem przyrost masy kostnej kręgosłupa wynoszący 9% rocznie, 6 , podczas gdy Arnaud i wsp., stosując 50% więcej wapnia (1500 mg), odnotowali 15% rocznie, 7 lub kości zysk był o 67% większy. Często ignorowanym faktem jest to, że szczury, które żywo reagują na okresowe podawanie PTH, zwykle karmione są dietą o gęstości wapnia i fosforu kilka razy większej niż dieta człowieka.

Na chwilę obecną nie można definitywnie rozstrzygnąć tych kwestii. Należy przeprowadzić próby w celu ustalenia: 1) bezwzględnej ilości uzupełniających minerałów wymaganej do wsparcia pełnego potencjału współczesnych leków przeciw osteoporozie; oraz 2) czy sól fosforanowa wapnia lepiej wspomaga budowę kości niż sól węglanowa lub cytrynianowa. W oczekiwaniu na odpowiedzi wydaje się, że rozsądniejszym postępowaniem byłoby zapewnienie całkowitego spożycia wapnia (pożywienie i suplementacja) na poziomie co najmniej 1500 mg/d oraz stosowanie soli fosforanowej – przynajmniej u osób spożywających niewielkie ilości nabiału i mięsa oraz otrzymujących teryparatyd. [Nota wydawcy: Suplementy fosforanu wapnia są szeroko dostępne i najczęściej wymieniane są jako hydroksyapatyt wapnia lub hydroksyapatyt osseiny.] v

Doktor Heaney jest profesorem Uniwersytetu Johna A. Creightona i profesorem medycyny na Uniwersytecie Creighton w Omaha, NE.
0 xAwatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13117
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 695
Podziękował: 30116 razy
Otrzymał podziękowanie: 19659 razy

Re: Zastosowania różnych specyfików

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » sobota 16 wrz 2023, 15:16

luna pisze:
sobota 16 wrz 2023, 11:28
Osteoporoza ,czy ktoś słyszał o FOSFORZE?
..............
Należy przeprowadzić próby w celu ustalenia:
1) bezwzględnej ilości uzupełniających minerałów wymaganej do
wsparcia pełnego potencjału współczesnych leków przeciw osteoporozie; oraz 2) czy ....
coś mi tu nie gra, jak zwykle w tych zakresach :D

wiadomo powszechnie, że te ich ''leki'' to ślepe ścieżki.

wspierać ich ''potencjał'' ??
żeby więcej cierpieć?

ani słowa o magnezie, krzemie, borze... ciekawe.. :?: :?:
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
luna
Posty: 300
Rejestracja: poniedziałek 08 lut 2016, 11:52
x 17
x 7
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 331 razy

Re: Zastosowania różnych specyfików

Nieprzeczytany post autor: luna » niedziela 17 wrz 2023, 12:55

grzegorzadam pisze:
sobota 16 wrz 2023, 15:16
luna pisze:
sobota 16 wrz 2023, 11:28
Osteoporoza ,czy ktoś słyszał o FOSFORZE?
..............
Należy przeprowadzić próby w celu ustalenia:
1) bezwzględnej ilości uzupełniających minerałów wymaganej do
wsparcia pełnego potencjału współczesnych leków przeciw osteoporozie; oraz 2) czy ....
coś mi tu nie gra, jak zwykle w tych zakresach :D

wiadomo powszechnie, że te ich ''leki'' to ślepe ścieżki.

wspierać ich ''potencjał'' ??
żeby więcej cierpieć?

ani słowa o magnezie, krzemie, borze... ciekawe.. :?: :?:
OK ,ale w badaniach dotyczących boru zapobiegających osteoporozie ,czy też leczących nie ma ani słowa o fosforze ,więc też mi coś nie gra, powinny być brane wszystkie związki pod uwagę. Nie czepiaj się leków, bo tu nie o leki chodzi a konkretnie o FOSFOR, który był pomijany dotychczas w osteoporozie. Pojawiają się suplementy z fosforem, ale tylko ignorant pomyśli, że wyłącznie fosfor z wapniem ochroni, czy też wyleczy osteoporozę. Należy działąć kompleksowo i dlatego wkleiłam ten artykuł ,żeby zaznaczyć jak ważny jest fosfor !!!! A Ty się doszukujesz dury w całym, nie o to chodzi kolego ,nie o leki a o FOSFOR.
0 xAwatar użytkownika
luna
Posty: 300
Rejestracja: poniedziałek 08 lut 2016, 11:52
x 17
x 7
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 331 razy

Re: Zastosowania różnych specyfików

Nieprzeczytany post autor: luna » niedziela 17 wrz 2023, 13:18

@grzegorzadam


Fosfor
Działanie

Fosfor, tuż obok wapnia, jest JEDNYM Z NAJWAŻNIEJSZYCH składników tkanki kostnej. Mimo że stanowi jedynie 0,65-1,1% masy ciała dorosłego człowieka, to ponad ¾ znajduje się w układzie kostno-szkieletowym. Jego odpowiednia proporcja w codziennej diecie warunkuje prawidłowe wchłanianie wapnia. Niedobory fosforu prowadzić do osteomalacji, czyli rozmiękania kości.


FOSFOR JEST JEDNYM Z NAJWAŻNIEJSZYCH A NIE NAJWAŻNIEJSZY SKŁADNIK !!!!! więc nie czepiaj się niuansów, ale weź za dobrą monetę to,że ktoś napisał o bardzo istotnej roli FOSFORU W OSTEOPOROZIE, nie tylko bor D i inne minerały ale też fosfor ma duże znaczenie ! W Polce można kupić preparat z imponującą zawartością fosforu.
0 xAwatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13117
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 695
Podziękował: 30116 razy
Otrzymał podziękowanie: 19659 razy

Re: Zastosowania różnych specyfików

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » niedziela 17 wrz 2023, 21:29

luna pisze:
niedziela 17 wrz 2023, 12:55
Nie czepiaj się leków, bo tu nie o leki chodzi a konkretnie o FOSFOR, który był pomijany dotychczas w osteoporozie.
...............
A Ty się doszukujesz dury w całym, nie o to chodzi kolego ,nie o leki a o FOSFOR.
właśnie o to chodzi koleżanko !!

o wspomaganie ''leczenia'', które niczego nie LECZY !!

I ANI fosfor ani bor, krzem, magnez > antagonista wapnia , nie jest przez te pacynki nigdy brany pod uwagę !

a najważniejszy i tak jest magnez, jak powiedział Sircus > ważniejszy od tlenu !

sama ''osteoporoza'' jest kolejnym fejkiem ''medycznym'', podobnie pobieranie szpiku (??),
c19, aids, hiv,kolonoskopia, mammografia.... i cała masa innych duractw do straszenia owiec..
to tylko interes, brudny, antyludzki, ale interes.
luna pisze:
sobota 16 wrz 2023, 11:28
2) ..W oczekiwaniu na odpowiedzi wydaje się, że rozsądniejszym postępowaniem byłoby zapewnienie całkowitego spożycia wapnia (pożywienie i suplementacja) na poziomie co najmniej 1500 mg/d oraz stosowanie soli fosforanowej – przynajmniej u osób spożywających niewielkie ilości nabiału i mięsa oraz otrzymujących teryparatyd.
wymyślono chorobę (jak zawsze!!) a wcześniej już był teryparatyd..
to jest ich złoty standard :mrgreen:

fosfor nie ma z tym nic wspólnego.

edit:
luna pisze:
niedziela 17 wrz 2023, 13:18
W Polce można kupić preparat z imponującą zawartością fosforu.
i gites, ale co z osteoporozą ?
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

lemons-shop
Posty: 10
Rejestracja: sobota 21 paź 2023, 22:53
Podziękował: 1 raz

Re: Zastosowania różnych specyfików

Nieprzeczytany post autor: lemons-shop » poniedziałek 12 lut 2024, 20:05

A jak suplemnetowac fosfor?
0 xAwatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9773
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 502
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14719 razy

Re: Zastosowania różnych specyfików

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » wtorek 13 lut 2024, 00:11

Ludzie! Jeśli chcecie suplementować minerały, no może poza magnezem, bo on szybko znika - to zróbcie sobie najpierw analizę pierwiastkową włosa, trochę kosztuje, ale może was uchronić przed większym zamieszaniem w organizmie niż macie.
Niestety niewiele można sprawdzić w domu, czy nawet wydedukować ze zmian w skórze włosach, paznokciach. Biorezonanse pokażą ewentualnie kierunek, ale nie wartości.
W zasadzie każde wyniki, jakie widziałem powodowały zdziwienie próbkodawców.
Wyniki zwłaszcza pierwiastków toksycznych potrafią zaskoczyć nawet tych, którzy o swoje zdrowie rzeczywiście mocno dbają.
Życzę wszystkim, aby takie niespodzianki was ominęły.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13117
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 695
Podziękował: 30116 razy
Otrzymał podziękowanie: 19659 razy

Re: Zastosowania różnych specyfików

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » niedziela 25 lut 2024, 11:26

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sumak
Obrazek
Sumak (Rhus L.) – rodzaj roślin należący do rodziny nanerczowatych. Obejmuje 54 gatunki roślin[4], przy czym w dawniejszym szerokim ujęciu włączano tu ok. 250 gatunków[5]. Większość gatunków z rodzaju występuje w Ameryce Północnej (od Kostaryki po Kanadę), jeden rośnie na Hawajach, 6 w Azji wschodniej, jeden (sumak garbarski R. coriaria) w Azji południowo-zachodniej i basenie Morza Śródziemnego, w tym w południowej Europie[4][6]. W Polsce występuje często uprawiany i zadomowiony już antropofit – sumak octowiec R. typhina[7].
SUMAK (ZATAR),

jak EGCG i in.

sumak działa na trudne nowotwory, ma długą tradycję stosowania w Chinach, jego taniny są rozpuszczalne w wodzie,wiążą żelazo

https://m.facebook.com/RacjonalistaPL/p ... cale=es_LA

https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsomega.2c02727
Chemoprewencyjne i przeciwnowotworowe działanie TA wykazano w odniesieniu do różnych rodzajów nowotworów, takich jak rak piersi, (17,18) rak jajnika, (19) i rak mózgu. (20) Literatura potwierdza, że TA jest w stanie hamować progresję raka poprzez hamowanie różnych onkogennych szlaków sygnałowych. (21-23) Odnotowano również apoptotyczny wpływ TA na ludzkie komórki raka piersi z nadekspresją FAS. (24) TA moduluje wypływ leków i zwiększa cytotoksyczność środków chemioterapeutycznych w ludzkim raku dróg żółciowych.

Na bazie sumaka istnieje przyprawa arabska -za'atar.

Prawdopodobnie należy pić więcej ekstraktów, niż jest w przyprawie
https://allegro.pl/oferta/przyprawa-sum ... 4009845230?
https://allegro.pl/oferta/zatar-harissa ... 2203931307?
antynowotworowa lemoniada
https://en.wikipedia.org/wiki/Sumac
https://en.wikipedia.org/wiki/Rhus_chinensis

Galasy wytwarzane na gatunkach zwanych galasem chińskim, Galla Chinensis lub Wu Bei Zi (五倍子) w języku chińskim, są źródłem galotanin,[5][6] cząsteczek hydrolizowalnych garbników. Infestacja drzewa przez mszyce sumaka chińskiego (Melaphis chinensis Bell) może prowadzić do produkcji galasów, które są cenione jako produkt handlowy w Chinach.

Galasy chińskie są stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej na kaszel, biegunkę, nocne poty, czerwonkę oraz krwawienie z jelit i macicy[7]. Niektóre badania sugerują, że związki chemiczne występujące w Rhus chinensis mają działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwnowotworowe, hepatoprotekcyjne, przeciwbiegunkowe i przeciwutleniające in vitro[4]. Jednak dowody te nie zostały potwierdzone przez wielu międzynarodowych badaczy. Wodne ekstrakty z sumaka chińskiego hamują również aktywność alfa-glukozydazy in vitro[8].

https://en.wikipedia.org/wiki/%CE%91-Glucosidase
Znaczenie choroby[edytuj]
Choroba spichrzeniowa glikogenu typu II, zwana również chorobą Pompego: zaburzenie, w którym występuje niedobór α-glukozydazy. W 2006 r. lek alglukozydaza alfa stał się pierwszym dopuszczonym do obrotu lekiem na chorobę Pompego i działa jako analog α-glukozydazy.[18] Dalsze badania alglukozydazy alfa ujawniły, że iminosugary wykazują inhibicję enzymu. Stwierdzono, że jedna cząsteczka związku wiąże się z pojedynczą cząsteczką enzymu. Wykazano, że 1-deoksynojirimycyna (DNJ) wiązała się najsilniej z badanych cukrów i niemal całkowicie blokowała miejsce aktywne enzymu. Badania te poszerzyły wiedzę na temat mechanizmu, w jaki α-glukozydaza wiąże się z cukrami iminowymi[19].
Cukrzyca: Akarboza, inhibitor α-glukozydazy, konkurencyjnie i odwracalnie hamuje α-glukozydazę w jelitach. Hamowanie to obniża szybkość wchłaniania glukozy poprzez opóźnienie trawienia węglowodanów i wydłużenie czasu trawienia. Akarboza może być w stanie zapobiegać rozwojowi objawów cukrzycy[20]. Dlatego inhibitory α-glukozydazy (takie jak akarboza) są stosowane jako leki przeciwcukrzycowe w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Stwierdzono, że luteolina jest silnym inhibitorem α-glukozydazy. Związek ten może hamować enzym do 36% przy stężeniu 0,5 mg/ml.[21] Od 2016 roku substancja ta jest testowana na szczurach, myszach i hodowlach komórkowych. Analogi flawonoidów wykazały aktywność hamującą[22].
Azoospermia: Diagnostyka azoospermii może być wspomagana przez pomiar aktywności α-glukozydazy w osoczu nasienia. Aktywność w osoczu nasienia odpowiada funkcjonalności najądrzy[23].
Środki przeciwwirusowe: Wiele wirusów zwierzęcych posiada zewnętrzną otoczkę złożoną z glikoprotein wirusowych. Są one często wymagane do cyklu życiowego wirusa i wykorzystują maszynerię komórkową do syntezy. Inhibitory α-glukozydazy pokazują, że enzym ten jest zaangażowany w szlak N-glikanów dla wirusów takich jak HIV i ludzki wirus zapalenia wątroby typu B (HBV). Inhibicja α-glukozydazy może zapobiegać fuzji HIV i wydzielaniu HBV.[24]


https://jag.journalagent.com/aot/pdfs/A ... 60_168.pdf

Anticancer, Antiproliferative, Lysosomal and Lactate Dehydrogenase Inhibitory Effects of Fruit Extracts from Sumac (Rhus coriaria L.) on Human Lung Cancer Cells
https://www.tandfonline.com/doi/full/10 ... 20.1766675
Przeciwutleniające, cytotoksyczne, przeciw ludzkiemu rakowi płaskonabłonkowemu przełyku, przeciw ludzkiemu rakowi przełyku rasy kaukaskiej, przeciw gruczolakorakowi połączenia żołądkowo-przełykowego i przeciw dystalnemu gruczolakorakowi przełyku właściwości zielonych nanocząstek złota syntetyzowanych przez wodny ekstrakt z owoców Rhus coriaria L.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8112848/
Potential anticancer activities of Rhus coriaria (sumac) extract against human cancer cell lines

https://www.mdpi.com/1420-3049/27/16/5179

Rhus coriaria L. (Sumac), a Versatile and Resourceful Food Spice with Cornucopia of Polyphenols
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5599689/
Rhus coriaria increases protein ubiquitination, proteasomal degradation and triggers non-canonical Beclin-1-independent autophagy and apoptotic cell death in colon cancer cells
https://www.nature.com/articles/srep13013

Rhus coriaria induces senescence and autophagic cell death in breast cancer cells through a mechanism involving p38 and ERK1/2 activation
https://www.mdpi.com/1422-0067/22/1/183
Rhus coriaria L. (Sumac) Demonstrates Oncostatic Activity in the Therapeutic and Preventive Model of Breast Carcinoma

https://www.sciencedirect.com/science/a ... 5X19300547
Rhus coriaria (sumac) extract reduces migration capacity of uterus cervix cancer cells

przy okazji dobry na serce i krążenie
https://www.sciencedirect.com/science/a ... 4621004606
Najważniejsze informacje
-
Sumak to pikantny składnik powszechnie stosowany w diecie śródziemnomorskiej i medycynie ludowej.

-
Sumak zawiera związki (poli)fenolowe, kwasy organiczne, olejki eteryczne i witaminy.

-
NAFLD jest często związane z zaburzeniami metabolicznymi i zwiększonym ryzykiem miażdżycy.

-
Dowody sugerują, że sumak ma korzystny wpływ na choroby metaboliczne.

Streszczenie
Sumak (Rhus coriaria L.) jest powszechnie stosowaną przyprawą w regionie śródziemnomorskim i uważany jest za zdrowy składnik żywności. Korzystna wartość sumaku jest dobrze udokumentowana w medycynie ludowej. Gromadzące się dane zbadały właściwości fitochemiczne, odżywcze i terapeutyczne sugerujące, że sumak jest potencjalną żywnością funkcjonalną. Poniżej omawiamy ogólne i naukowe aspekty sumaku. Sumak jest bogaty w różne związki polifenolowe, takie jak flawonoidy, garbniki i kwasy fenolowe. Potencjalne efekty terapeutyczne sumaku badano w różnych modelach komórkowych i zwierzęcych, a także u ludzi. Doniesienia te sugerują, że sumak ma potencjalny wpływ na stres oksydacyjny, stany zapalne, otyłość, hiperglikemię, hipercholesterolemię i hiperlipidemię, które stanowią kluczowe mechanizmy patogenetyczne przyczyniające się do chorób sercowo-metabolicznych, wątroby i nowotworów. Badania kliniczne z wykorzystaniem sumaka lub jego głównych związków sugerują, że ten produkt ziołowy może stanowić przydatne narzędzie terapeutyczne w leczeniu stanów związanych z metabolizmem, takich jak powikłania wątroby i miażdżycy.


5.1.7. Rak Liczne doniesienia dostarczyły mocnych dowodów na to, że sumak hamuje wzrost i przeżycie guza (Mirian, Behrooeian, Ghanadian, Dana, & Sadeghi-Aliabadi, 2015). Aktywność przeciwnowotworowa została oceniona w różnych liniach komórkowych raka piersi, sumak indukował senescencję i autofagiczną śmierć komórek (El Hasasna i in., 2015), hamował migrację, inwazję, przerzuty i wzrost guza, odkrycia te zostały również potwierdzone in vivo przy użyciu testu wzrostu guza zarodka kurzego (El Hasasna i in., 2016). Podstawowym mechanizmem działania R. coriaria wydaje się być hamowanie szlaków NFκB, STAT3 i NO. Ponadto sumak wykazuje aktywność onkostatyczną w terapeutycznym i profilaktycznym modelu raka piersi. W tym celu zastosowano 2 modele in vivo: mysi model alloprzeszczepu gruczolakoraka 4T1 i model chemicznie indukowanej kancerogenezy sutka u szczurów. Co ciekawe, sumak wywołał znaczącą skuteczność chemoprewencyjną i terapeutyczną w obu modelach zwierzęcych, w tym zmiany proapoptotyczne, antyproliferacyjne, antyangiogenne i epigenetyczne (Kubatka i in., 2020). Równolegle, potencjał przeciwnowotworowy sumaka badano również na ludzkich komórkach raka jelita grubego HT-29 i Caco-2. Leczenie ekstraktem z sumaka znacząco hamowało żywotność i wzrost kolonii komórek raka okrężnicy.
Ponadto sumak był w stanie dezaktywować szlak AKT/mTOR poprzez promowanie zależnej od proteasomu degradacji obu białek (Athamneh i in., 2017).

https://www.frontiersin.org/journals/ph ... 00688/full
Rhus coriaria L. (Sumak) wywołuje zależną od śródbłonka wazorelaksację aorty szczura: udział szlaków cAMP i cGMP
\r\nMohammad A. Anwar&#x;Mohammad A. Anwar
1†
Ali A. Samaha,&#x;Ali A. Samaha
2,3†
Safaa BaydounSafaa Baydoun
4
Rabah IratniRabah Iratni
5
Ali H. Eid,*Ali H. Eid
1,6*
1Department of Biological and Environmental Sciences, College of Arts and Sciences, Qatar University, Doha, Qatar
2Department of Biomedical Sciences, Lebanese International University, Beirut, Lebanon
3Faculty of Public Health IV, Lebanese University, Beirut, Lebanon
4Research Center for Environment and Development, Beirut Arab University, Beirut, Lebanon
5Department of Biology, College of Science, United Arab Emirates University, Al Ain, United Arab Emirates
6Department of Pharmacology and Toxicology, Faculty of Medicine, American University of Beirut, Beirut, Lebanon

Rhus coriaria L. (sumak) jest szeroko stosowany w tradycyjnych lekach i kuchni krajów śródziemnomorskich, a także Azji Środkowej i Południowo-Zachodniej. Podawanie sumaka modelom eksperymentalnym i pacjentom z różnymi stanami patologicznymi generuje wieloaspektowe korzystne efekty, w tym jakość jako środek rozszerzający naczynia krwionośne. Efekty te są wspólnie ukierunkowane na ochronę układu sercowo-naczyniowego. Istnieje jednak niedostatek danych na temat mechanizmu działania rozszerzającego naczynia krwionośne sumaka, który jest uważany za korzystny dla niezdrowego układu krążenia. W związku z tym staraliśmy się określić mechanizmy, za pomocą których sumak wywołuje swoje działanie wazorelaksacyjne. Rozszyfrowaliśmy sieci sygnalizacyjne poprzez zastosowanie szeregu inhibitorów farmakologicznych, testów biochemicznych, w tym kwantyfikacji cyklicznych monofosforanów nukleotydów. Poniżej przedstawiamy dowody na to, że etanolowy ekstrakt z owoców sumaka, zależnie od dawki, rozluźnia izolowaną aortę szczura. Efekt mechanistyczny osiąga się poprzez stymulację wielu przekaźników, a mianowicie PI3-K/Akt, eNOS, NO, cyklazy guanylowej, cGMP i PKG. Co ciekawe, szlak kwasu arachidonowego (cyklooksygenazy), cyklaza adenylowa / cAMP i kanały potasowe zależne od ATP wydają się uczestniczyć w tym sumakowym tłumieniu napięcia naczyniowego. Nasze dane wyraźnie potwierdzają korzystne potencjalne działanie kardiowaskuloprotekcyjne sumaka.

Wprowadzenie
Dysfunkcja związana z makrotętnicami jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do chorób sercowo-naczyniowych i mózgowo-naczyniowych (CVD), takich jak miażdżyca (zawał mięśnia sercowego, udar, choroba tętnic obwodowych i zwężenie tętnicy nerkowej) oraz tętniaki. Choroby układu krążenia pozostają głównymi przyczynami globalnej zachorowalności i umieralności rocznie (Nichols i in., 2014; Writing Group i in., 2016; Światowa Organizacja Zdrowia, 2017). Choroby układu krążenia powodują znaczne obciążenie ograniczonych budżetów opieki zdrowotnej na całym świecie. Wiele kwestii dotyczących etiologii tych chorób pozostaje niezrozumiałych (White i Olin, 2009; Hopkins, 2013; Davis i in., 2015). Jednakże określono wiele mechanizmów przyczynowych dla tych wysoce złożonych, dynamicznych zdarzeń patologicznych tętnic (Hopkins, 2013; Davis et al., 2015; Bennett et al., 2016; Libby et al., 2016; Writing Group et al., 2016). Pomimo tej ogromnej wiedzy biomedycznej wyjaśniającej patofizjologię naczyń krwionośnych, wraz ze znaczną liczbą środków terapeutycznych przepisywanych pacjentom (polifarmacja/leki skojarzone), w praktyce klinicznej istnieje jednak coraz większa akceptacja faktu, że CVD są nieoptymalnie leczone u znacznego odsetka pacjentów (August, 2004; Frishman i in., 2009; Wang i Xiong, 2012; Writing Group i in., 2016). Podsumowując, powyższe (brak odpowiedzi pacjentów na obecnie stosowane leki) wskazuje na pilne zapotrzebowanie na nowe, skojarzone podejścia terapeutyczne ukierunkowane na wiele celów patologicznych CVD (Bennett i in., 2016; Libby i in., 2016; Writing Group i in., 2016).

Dieta, modyfikowalny czynnik stylu życia, ma ugruntowaną pozycję jako ważny uczestnik fizjologii i patogenezy układu sercowo-naczyniowego (Srinath Reddy i Katan, 2004; Engelfriet i in., 2010; Widmer i in., 2015; Writing Group i in., 2016). Przestrzeganie tradycyjnej diety śródziemnomorskiej wiąże się z korzystnymi mechanizmami biologicznymi zapewniającymi zapobieganie, ochronę i redukcję niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, lepszą jakość życia, długowieczność, a w konsekwencji niższe wskaźniki globalnej śmiertelności (Fung i in., 2009; Bonaccio i in., 2013; Estruch i in., 2013; Rees i in., 2013; Shen i in., 2015; Stewart i in., 2016). Podobnie, tradycyjna libańska dieta śródziemnomorska również została uznana za chroniącą układ sercowo-naczyniowy (Naja i in., 2014; Aljefree i Ahmed, 2015). Co więcej, zioła i przyprawy są uważane za istotne składniki diety śródziemnomorskiej (Bower i in., 2016), a także są istotnym elementem kuchni śródziemnomorskiej typu libańskiego (Jeambey i in., 2009). Znaczna część leków ma pochodzenie botaniczne i jest uważana za bezpieczną i opłacalną alternatywę dla leków na receptę (Nearing, 1985; Akerele, 1993; Heber, 2001; Pan et al., 2013; Anwar et al., 2014, 2016; Al Disi et al., 2015). Rośliną kulinarną cieszącą się dużym zainteresowaniem i bardziej związaną z obecnym badaniem jest przyprawa Rhus coriaria (RC, krzew liściasty: rodzina Anacardiaceae, rodzaj Rhus), powszechnie określana jako sumak lub sumach. Owoce (czerwone jagody) Rhus coriaria pozostają składnikiem tradycyjnej medycyny w krajach rozciągających się od basenu Morza Śródziemnego (Włochy, Turcja, kraje Lewantu) aż po kraje Azji Środkowej i Zachodniej (Shabbir, 2012; Tuttolomondo et al., 2014; Abu-Reidah et al., 2015). Co ważne, owoce Rhus coriaria są obdarzone szerokim spektrum fitochemikaliów, takich jak związki fenolowe, terpenoidy, kwas galusowy, kwas linolowy i oleinowy, kemferol, kwercetyna, galusan metylu, a także minerały i witaminy (Kosar i in., 2007; Shabana i in., 2011; Abu-Reidah i in., 2015; Ahangarpour i in., 2017). Niektóre z tych fitochemikaliów mają działanie antyangiogenne (El Hasasna i in., 2016), przeciwmiażdżycowe (Zargham i Zargham, 2008), przeciwnowotworowe (El Hasasna i in., 2015, 2016), przeciwcukrzycowe (Mohammadi i in., 2010), antylipidemiczne (Shafiei i in., 2011), przeciwnadciśnieniowe (Abu-Reidah i in., 2015; Anwar i in., 2016), antyoksydacyjne (Candan i Sokmen, 2004), bakteriobójcze (Erturk, 2006) lub grzybobójcze (Erturk, 2006). Ponadto ekstrakty z sumaka hamują proliferację i migrację komórek mięśni gładkich naczyń krwionośnych (VSMC) (Rayne i Mazza, 2007; Zargham i Zargham, 2008; Shabbir, 2012), regulują napięcie naczyniowe (Beretta i in., 2009) i zapewniają kardioprotekcję przed uszkodzeniem niedokrwienno-reperfuzyjnym mięśnia sercowego (Beretta i in., 2009).

Zgromadzone dowody wskazują, że sumak wykazuje wiele prozdrowotnych efektów sercowo-naczyniowych, w tym zdolność do rozluźniania tętnic (Beretta i in., 2009). Z wyjątkiem tego pojedynczego badania, w literaturze brakuje informacji na temat mechanizmu działania sumaka na rozluźnienie tętnic. W związku z tym wyżej wymienione badania stały się impulsem do szczegółowego zbadania szlaków przekazywania sygnału w relaksacji aorty wywołanej sumakiem. Aorta jest odpowiednim modelem do badania interwencji farmakologicznych związanych z leczeniem chorób tętnic przewodowych. W wielu przypadkach wyniki eksperymentów in vitro aorty leczonej lekami zostały powtórzone w małych tętnicach (Faraci i Sigmund, 1999). Postawiliśmy hipotezę, że wazorelaksacja pochodząca od RC jest pośredniczona przez wewnątrzkomórkowe systemy sygnalizacyjne cyklaz guanylowych i adenylowych (AC) w aortach zdrowych szczurów, co potwierdzają wyżej wymienione obserwacje. Wyniki naszego badania stanowią znaczący krok w kierunku lepszego zrozumienia szlaków transdukcji sygnału wywołanych przez RC w naczyniach krwionośnych, w szczególności poprzez udział szlaków cAMP i cGMP.

Materiały i metody
blueray21 pisze:
wtorek 13 lut 2024, 00:11
..to zróbcie sobie najpierw analizę pierwiastkową włosa, trochę kosztuje, ale może was uchronić przed większym zamieszaniem w organizmie niż macie.
było kiedyś:
Analiza Pierwiastkowa Włosa
- Jerzy Maslanky

https://youtu.be/0EGM2hm-5Z0
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
forester
Posty: 1748
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 16:34
x 158
x 114
Podziękował: 1350 razy
Otrzymał podziękowanie: 2708 razy

Re: Zastosowania różnych specyfików

Nieprzeczytany post autor: forester » poniedziałek 04 mar 2024, 21:00

Coriolus, czyli wrośniak różnobarwny jest grzybem, który rośnie w wielu miejscach w naszym kraju. Jest najpotężniejszym pogromcą przeciw różnym rodzajom patogenów. Nie obchodzi go, czy są to bakterie, chlamydia, wirusy, drożdże, borelia, ziarniaki czy komórki nowotworowe. Skanuje nasz organizm i szuka tych szkodników, a potem niszczy je. Nie robi tego bezpośrednio, ale za pomocą poszczególnych komórek naszego układu odpornościowego. Z grzybów jest najlepszy. Jest najczęściej stosowanym grzybem w rozmaitych problemach onkologicznych. Jest podawany w leczeniu raka płuc, przełyku, raka piersi, szyjki macicy, krwi (białaczce), chłoniaka (rak tkanki limfatycznej), przejawiający się obrzękami węzłów. Może być stosowany i dobrze jest go podawać podczas konwencjonalnego leczenia, czyli chemioterapii lub radioterapii gdyż pomaga likwidować komórki nowotworowe. Ma znaczące oddziaływanie na wirusy. Dobrze oddziałuje na ludzki wirus brodawczaka - HPV, który może powodować brodawki narządów płciowych, a nawet raka szyjki macicy. Oddziałuje doskonale na inne rodzaje brodawek i opryszczki. Może być również stosowany w ostrych zakażeniach układu oddechowego. Stosuje się go w chorobach autoimmunologicznych jak gruczoły tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, astma oskrzelowa. Ma również wyraźne działanie przeciwzapalne zarówno w zapaleniu ostrym, jak i przewlekłym. Chroni i regeneruje komórki wątroby. Ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i antybakteryjne.


Obrazek
Obrazek
https://akademia-boreliozy.pl/stymulacj ... znobarwny/

https://wylecz.to/zywnosc/wrosniak-roznobarwny/
0 x
ODPOWIEDZ