Witam wszystkich użytkowników tego forum

Przyszedł chyba czas, aby przywrócić pełną funkcjonalność forum, w końcu istnieje ono po to, aby każdy mógł prezentować, czy konfrontować swoje poglądy. Jak jest na Ukrainie, każdy kto ma oczy, to widzi. Przywracam wszystkie tematy wojenno - ukraińskie , czy rosyjskie. Nie jest ważne kto z dyskutantów po której stronie będzie stał, jest ważne, aby prezentował jak najbardziej prawdziwe informacje. Dlatego proszę: absolutnie nie kopiować mediów, ani polskich "ekspertów", to można sobie czytać i oglądać poza forum, szkoda miejsca i czasu. W miarę możliwości będziemy się starali prostować i wyjaśniać znaczenie zdarzeń i ich okoliczności.
Poglądy absolutnie nie są powodem do blokowania, czy banowania kogokolwiek, ale proszę je wyrażać w kulturalny sposób. Proszę też sprawdzać cytowane materiały i filmy, aby nie zawierały nieregulaminowych treści.
Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Zaburzenia produkcji kolagenu

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9436
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 437
Podziękował: 452 razy
Otrzymał podziękowanie: 13865 razy

Re: Zaburzenia produkcji kolagenu

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 21 wrz 2022, 21:21

Dziękuję za ten mocno osobisty wpis @beadnorsi. Emocję są tym, co różni nas od robotów, w dzisiejszych czasach trudno spotkać okazywanie pozytywnych emocji.
Może z grubsza niewiele różnimy się między sobą, tyle, że dla mnie docenianie wszelkich rzeczy, z małymi włącznie, . przyszło o wiele później.
Z tego, co piszesz widzę, że córka ma potężną siłę integracyjną w rodzinie, więc na dziś nieco mniej podejrzewałbym przyczyny karmiczne jako powód przypadłości, jeśli to jest przypadłością. Dzieci rozwijają się bardzo różnie, zwłaszcza teraz, w większości są wyrośnięte ponad swój wiek, ale ja np. rosłem wolno, jeszcze w 1 klasie liceum byłem najmniejszy z chłopaków i wielu dziewczyn. Chcę przez to powiedzieć, że dziecko może mieć indywidualną charakterystykę wzrostu, nie podobną nawet do nikogo z rodziny. Lekarze patrzą na normy i tabele, jak komputery i wynajdują "choroby" z dopasowania danych. Sądzę, że ktoś dobry w pracy z energiami, np. porozumie się z duszą dziecka i będzie wiadomo o co chodzi.
Dziecko mogło też wziąć na siebie integrowanie / cementowanie rodziny, oczywiście podświadomie, stosując ponadnormatywne środki. Takie rzeczy się zdarzają, a w tych czasach "wyścigów szczurów", znacznie częściej niż kiedykolwiek przedtem. Ja byłbym w tym przypadku dobrej myśli. Lekarze, gdy nie wiedzą o co chodzi przywołują genetykę, ale jeszcze np. nie wiedzą co robi nadmiarowe, zwane przez nich śmieciowym DNA. Więc próbują, ale mieszanie w genach to miecz obosieczny, a właściwie póki co , to więcej mogą zepsuć, niż naprawić. Za ca. 10 lat ta wiedza, będzie nieporównywalnie większa i stosowana. Ja z pewnością nie zastosowałbym leków przed sprawdzeniem o co chodzi przez jasnowidza / bioenergoterapeutę.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

cedric
Posty: 6857
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 167
Podziękował: 4286 razy
Otrzymał podziękowanie: 10759 razy

Re: Zaburzenia produkcji kolagenu

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 28 wrz 2022, 23:29

@beadnorsi
Smutna sprawa.
Nie jest to porada lekarska,a dopiero zauważyłem pytanie. Pewnie wszystko było przepadane, jak przysadka/osie hormonalne/tarczyca/przytarczyce, genetyka, ale po prostu zainteresowałbym się tematem biorezonansu, żeby poza oficjalną chorobą czegoś nie przeoczyć, jak metale ciężkie, szczepienia, fluor, niedobory -krzem, bor, wit.A, cynk, aminokwasy, białko, gluten, pasożyty.
Achondroplazja,czyli zaburzenie tkanki chrzęstnej, która zalezy też od krzemu, siarczanu,ADEK1,2, a hialuronian w stawie zależy od wit.A .
https://pl.wikipedia.org/wiki/Achondroplazja
https://en.wikipedia.org/wiki/Achondroplasia
Właściwy hormon (intermedyna) wzrostu produkowany jest w wątrobie, tak więc wszystko , co wspiera zdrową wątrobę powinno pomagać.
Duży wyrzut hormonu wzrostu daje KAATSU, ale tu rzekomo nie działa.
Może jakaś forma elektroterapii- ale nie znam e fachowoców od tego w Polsce. Warto sprawdzić sen- aktywna B6 (P-5-P), zdrowe oświetlenie wieczorne, komora normobaryczna, karboksyterapia (leżenie w worku z CO2 po pachy ) ?
Trzeba też pamiętać , że usg moze wpływać na chrząstki stawowe, jeśli są częstobadania mogą wapnieć.
https://journals.sagepub.com/doi/10.318 ... articles.3
" Siarczan talu produkuje spójne i ciężki stopień achondroplazji w zarodku pisklęcia, gdy wstrzykuje się w czwartym dniu inkubacji. Ta nieprawidłowość wydaje się być podobny do genetycznego, a niektóre z niedoboru żywieniowego, rodzaje chondrodystrofii. Achondroplazji wywołanej talem nie zapobiega się poprzez leczenie zarodka manganem, biotyną, nikotynamidem lub ryboflawiną, których niedobory zgłaszano w celu spowodowania pewnego rodzaju chondrodystrofii w zarodku kurcząt."

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
https://www.physio-pedia.com/Achondroplasia

https://allegro.pl/oferta/swanson-ribof ... 7188737377
https://www.witamin.pl/witaminy/forest- ... sulek.html
0 xcedric
Posty: 6857
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 167
Podziękował: 4286 razy
Otrzymał podziękowanie: 10759 razy

Re: Zaburzenia produkcji kolagenu

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 28 wrz 2022, 23:43

Bor jest dla przytarczyc tym , czym jod dla tarczycy. Fluor jest antaginstą boru.
https://www.treatingachondroplasia.com/ ... treat.html
" Hormon przytarczyc w leczeniu achondroplazji? Część 1
FGFR3 we wzroście kości
Wzrost kości jest wynikiem interakcji dużej liczby białek i powiązanych z nimi cząsteczek, które albo działają przyspieszając prędkość wzrostu, albo ją zmniejszając (Mackie EJ i wsp. 2011). W achondroplazji ma miejsce jeden jedyny problem: jeden z głównych reduktorów prędkości, białko zwane receptorem czynnika wzrostu fibroblastów typu 3 (FGFR3), działa nadmiernie i upośledza ogólny wzrost kości, prowadząc do klinicznych aspektów tej chondrodysplazji kostnej (chondro = chrząstka; dysplazja = złe formowanie, lub złe formowanie chrząstki). FGFR3 działa zbyt mocno z powodu pojedynczej zamiany aminokwasów w jego strukturze molekularnej, spowodowanej odpowiednią zmianą pojedynczego nukleotydu w genie FGFR3 (recenzja tutaj).
FGFR3 został zidentyfikowany jako czynnik powodujący achondroplazję w 1994 roku (pod tym linkiem znajduje się jedna z pierwszych prac na ten temat). Od tego czasu wiele dowiedziano się o tym, w jaki sposób wywiera on swoje działanie w chrząstce płytki wzrostowej (Foldynova-Trantirkova S i in., 2012). Oznacza to, że kaskada chemiczna regulowana przez FGFR3 (recenzowana tutaj) jest już w miarę znana. Podsumowując, FGFR3 działa na dwa sposoby:
1. Zmniejszając proliferację chondrocytów, komórek w obrębie chrząstki płytki wzrostowej odpowiedzialnych za budowę rusztowania chrzęstnego, które zostanie zastąpione przez tkankę kostną;
2. Zakłócanie przejścia chondrocytów w stan hipertroficzny (dojrzewanie).

Konsekwencją tych dwóch efektów jest to, że przy mniejszej liczbie komórek produkujących rusztowanie, powstanie mniej tkanki kostnej, co skutkuje krótszymi i węższymi kośćmi.
Najlepszą drogą do osiągnięcia punktu B z punktu A jest linia prosta, ale jeśli na drodze pojawi się przeszkoda, należy poszukać innych opcji
Kiedy chcesz leczyć określony stan kliniczny, najlepszą strategią byłaby bezpośrednia ingerencja w czynnik wywołujący. Jednak nie zawsze jest to możliwe (jeszcze nie teraz, bo do tego potrzeba jeszcze dużego postępu naukowego), więc lekarze mogą przepisywać leki, które zakłócają znane reakcje chemiczne ważne dla tego konkretnego stanu. Na przykład, prawdziwy powód, dla którego ktoś będzie miał wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) nie jest jeszcze w pełni zrozumiały, ale kilka reakcji chemicznych wewnątrz ciała, które mają znaczenie dla kogoś, kto ma wysokie ciśnienie krwi, są. Tak więc, wiele leków zostało opracowanych i są dostępne w aptekach, które działają na te reakcje, zmniejszając ciśnienie krwi.
Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku achondroplazji. O ile opracowanie leku bezpośrednio aktywnego wobec FGFR3 jest jeszcze w fazie przedklinicznej (w laboratorium jest kilku dobrych kandydatów), to przynajmniej jedna z tych alternatywnych opcji wchodzi w fazę kliniczną swojego rozwoju. Jak podaje clinicaltrials.gov, właśnie zakończono badanie kliniczne pierwszej fazy analogu peptydu natriuretycznego typu C (CNP) - BMN-111. CNP nie ingeruje bezpośrednio w FGFR3, ale działa przeciwstawnie do części jego efektów, częściowo przywracając wzrost kości, jak wynika z przeprowadzonych już badań na zwierzętach.
Wiele czynników w obrębie płytki wzrostowej
CNP jest jednym z tych wielu czynników, o których wspomniałem na początku tego artykułu, mających stymulujący wpływ na wzrost kości. Studiując skomplikowane mechanizmy chemiczne rządzące rozwojem płytki wzrostowej, dowiadujemy się o innych czynnikach, które można by zbadać jako opcję rozwiązania problemu zatrzymania wzrostu kości w achondroplazji. Jednym z nich, który w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu, jest białko zwane białkiem związanym z hormonem przytarczyc (lub peptydem dla niektórych autorów, PTHrP).
PTHrP i PTH
PTHrP jest białkiem ściśle związanym z PTH, hormonem, który odgrywa kluczową rolę w zdrowiu kości, regulując metabolizm wapnia i fosforu oraz aktywność osteoblastów (komórek kostnych budujących kości) i osteoklastów (komórek kostnych pochłaniających kości). Brak PTH prowadzi do złego stanu zdrowia kości oraz zaburzeń stężenia wapnia i fosforu we krwi, powodując istotne powikłania kliniczne. Homologia (podobieństwo) między PTH i PTHrP jest duża. Mają one dość podobną strukturę na tzw. C-terminalu. Przed kontynuacją dobrze jest wiedzieć, że gdy widzimy łańcuch aminokwasowy białka, w jednym ekstremum koniecznie znajdziemy strukturę kwasową (część C-terminalna), a w drugim strukturę aminową (część N-terminalna). Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ każda z tych struktur nadaje białku odrębne funkcje.


Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

Co najważniejsze, w kości zarówno PTH jak i PTHrP wywierają swoje funkcje (lub sygnalizują) poprzez sprzężenie z tym samym receptorem błony komórkowej, zwanym receptorem PTH 1 (PTHR1), więc logiczne jest oczekiwanie, że reakcje wywołane przez PTH i PTHrP będą bardzo podobne. Być może pamiętasz, że kiedy mówimy o receptorach błony komórkowej, możemy myśleć o swego rodzaju antenie odbierającej sygnały (chemiczne) spoza komórki i przekazującej je do jądra komórkowego, gdzie zostanie odpowiednio wygenerowana odpowiedź komórki.
Istnieją również pewne istotne różnice pomiędzy PTH a PTHrP. Podczas gdy PTH jest produkowany przez gruczoły przytarczyczne i krąży w krwiobiegu, PTHrP znajduje się w wielu tkankach organizmu, ale dokładne funkcje w tych miejscach nie są w pełni poznane, a jego znaczenie po urodzeniu jest wciąż przedmiotem badań (McCauley i Martin, 2012). O ile wiemy, najistotniejszym miejscem, w którym PTHrP pełni swoją funkcję jest właśnie chrząstka płytki wzrostowej.
PTHrP w płytce wzrostowej chrząstki
Głównym efektem działania PTHrP w płytce wzrostowej jest utrzymywanie chondrocytów w stanie proliferacji (innymi słowy, utrzymywanie ich w stanie namnażania). Mając na uwadze, że zarówno PTH jak i PTHrP wykorzystują ten sam receptor, sensowne jest myślenie, że PTH może działać w taki sam sposób jak PTHrP w chondrocytach.

Aby zwiększyć złożoność, PTHrP działa w porozumieniu z innym bardzo ważnym modulatorem wzrostu zwanym Indian HedgeHog (IHH, wiem, wiem, naukowcy są bardzo kreatywni w nazywaniu cząsteczek organicznych). IHH ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju płytki wzrostowej, a jednym z jego działań jest stymulowanie komórek w perichondrium (struktura otaczająca chondrocyty i macierz) oraz tych chondrocytów leżących w strefie spoczynku do uwalniania PTHrP, który z kolei wiążąc się z PTHR1, pobudza chondrocyty do proliferacji i uniemożliwia im rozpoczęcie procesu dojrzewania. Gdy pobudzone chondrocyty oddalą się od miejsca uwalniania PTHrP zaczynają dojrzewać (hipertrofia) i wchodzą w kolejną fazę swojego cyklu życia. Istnieje doskonała recenzja autorstwa dr Henry'ego Kronemberga, gdzie opisuje on rozwój wzrostu kości oraz funkcje PTHrP i IHH w chrząstce płytki wzrostowej (Nature, 2003).
Czy FGFR3 zmniejsza produkcję PTHrP ?
Jak widzieliśmy wcześniej, FGFR3 zmniejsza tempo proliferacji i dojrzewania chondrocytów. FGFR3 robi to poprzez nadmierną aktywację dwóch głównych kaskad sygnałowych w obrębie chondrocytów, ścieżek MAPK i STAT1 (przegląd tutaj). Teraz pomyślcie o tym: IHH jest białkiem wytwarzanym przez hipertroficzne (dojrzałe) chondrocyty, te komórki w końcowej fazie cyklu wzrostu w obrębie chrząstki. Można pomyśleć, że FGFR3, zmniejszając liczbę chondrocytów osiągających hipertrofię, może zmniejszać ilość produkowanego IHH. To z kolei może prowadzić do zmniejszenia ilości PTHrP, o którym już wiemy, że stymuluje chondrocyty do proliferacji. Tak więc można też sądzić, że część działań FGFR3 w kontroli wzrostu kości jest pośrednia, poprzez zmniejszenie dostępności PTHrP. W rzeczywistości istnieją już dowody na ten efekt (Chen L i in., 2001).
W tym artykule dokonaliśmy krótkiego przeglądu niektórych właściwości PTH i blisko z nim związanego PTHrP. W następnym artykule zaczniemy badać potencjalne zastosowanie PTH lub PTHrP w leczeniu achondroplazji.

Posted by Morrys C. Kaisermann

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
https://www.treatingachondroplasia.com/ ... glish.html
0 xcedric
Posty: 6857
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 167
Podziękował: 4286 razy
Otrzymał podziękowanie: 10759 razy

Re: Zaburzenia produkcji kolagenu

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 28 wrz 2022, 23:53

MK-4 współdziała z CO2
https://www.treatingachondroplasia.com/ ... r3-in.html
" MK-4 reduces the production of FGFR3 in liver cancer cells. Can this finding result in a new pharmacological approach for achondroplasia?"
0 xcedric
Posty: 6857
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 94
x 167
Podziękował: 4286 razy
Otrzymał podziękowanie: 10759 razy

Re: Zaburzenia produkcji kolagenu

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 29 wrz 2022, 00:02

czekolada
https://www.nature.com/articles/s41413-021-00177-7
" Theobroma cacao poprawia wzrost kości poprzez modulację wadliwej ciliogenezy w mysim modelu achondroplazji
Ludovic Martin, Nabil Kaci, Catherine Benoist-Lasselin, Marine Mondoloni, Suzanne Decaudaveine, Valentin Estibals, Maxence Cornille, Léa Loisay, Justine Flipo, Benoît Demuynck, Maria de la Luz Cádiz-Gurrea, Florent Barbault, Salvador Fernández-Arroyo, Laurent Schibler, Antonio Segura-Carretero, Emilie Dambroise & Laurence Legeai-Mallet
Bone Research volume 10, Article number: 8 (2022) Cite this article

Abstrakt
Mutacja typu gain-of-function w genie receptora 3 czynnika wzrostu fibroblastów (FGFR3) powoduje achondroplazję (ACH), najczęstszą formę karłowatości. Konstytutywna aktywacja FGFR3 upośledza tworzenie i wydłużanie kości oraz wiele szlaków transdukcji sygnału. Identyfikacja nowych i istotnych związków ukierunkowanych na szlak sygnałowy FGFR3 ma duże znaczenie w leczeniu ACH, a naturalne związki roślinne są pierwszorzędnymi źródłami kandydatów na leki. Stwierdziliśmy, że związek fenolowy (-)-epikatechina, wyizolowany z Theobroma cacao, skutecznie hamował szlaki sygnałowe FGFR3. Analiza transkryptomiczna w mysim modelu Fgfr3 wykazała, że ekspresja rzęskowego mRNA była modyfikowana i znacząco wpływała na nią ścieżka jeża indyjskiego i PKA. (-)-Epikatechina jest w stanie uratować zaburzenia ekspresji mRNA, które kontrolują zarówno strukturalną organizację pierwotnego cilium, jak i geny związane z ciliogenezą. W kościach udowych wyizolowanych z mysiego modelu (Fgfr3Y367C/+) ACH, wykazaliśmy, że (-)-epikatechina eliminuje upośledzenie wzrostu kości podczas 6 dni hodowli ex vivo. In vivo, potwierdziliśmy, że codzienne podskórne zastrzyki (-)-epikatechiny myszom Fgfr3Y367C/+ zwiększyły wydłużenie kości i uratowały defekty pierwotnego cilium obserwowane w chondrocytach. Ta modyfikacja pierwotnych rzęsek promowała typowe kolumnowe ułożenie płaskich proliferujących chondrocytów, a tym samym zwiększała wydłużenie kości. Wyniki obecnego badania proof-of-principle wspierają (-)-epikatechinę jako potencjalny lek w leczeniu ACH.

Wstęp
Najczęstsza postać karłowatości, achondroplazja (ACH), jest spowodowana mutacją typu gain-of-function w genie FGFR3 kodującym receptor 3 czynnika wzrostu fibroblastów.1 Mutacje typu gain-of-function FGFR3 są również związane z hipochondroplazją, łagodną karłowatością, dysplazją tanatoforyczną (TD) oraz ciężką i śmiertelną karłowatością.2

Wadliwa transdukcja sygnału FGFR3 upośledza wewnątrzkomórkowe szlaki sygnałowe, w tym kinazy 1 i 2 regulowane sygnałem pozakomórkowym (ERK1/2), p38, kinazę 3 fosforynów/ kinazę białkową B (PI3K/AKT), fosfolipazę Cγ (PLCγ) oraz transduktory sygnału i aktywatory transkrypcji (STAT), wpływając w ten sposób na proliferację chondrocytów, ich różnicowanie i wydłużanie kości.2 FGFR3 odgrywa istotną rolę w rozwoju płytki wzrostowej, hamując zarówno tempo proliferacji i różnicowania chondrocytów, jak i interakcje ze szlakiem sygnałowym jeża indyjskiego (Ihh) w celu kontroli tworzenia chondrocytów.3 Sygnalizacja Ihh, która odgrywa istotną rolę w różnicowaniu chondrocytów, jest w pełni zależna od rzęsek pierwotnych.4 Sygnalizacja FGF reguluje również długość rzęsek pierwotnych w wielu tkankach.5,6 Sygnalizacja FGFR3 wchodzi w interakcje z Hedgehog i serynowo-treoninową kinazą komórek jelitowych (Ick), która jest zaangażowana w ciliogenezę i uczestniczy w kontroli długości rzęsek.7,8 W przypadku ACH wykazaliśmy wadliwe wydłużanie pierwotnego cilium w chondrocytach myszy i człowieka.7,8,9 Regularne ułożenie pierwotnych rzęsek jest odpowiedzialne za kolumnowo ułożone chondrocyty w chrząstce płytki wzrostowej.10 Cylina pierwotna jest niezbędna do regulacji rotacji chondrocytów, co wykazano poprzez obecność wadliwej biosyntezy i/lub funkcji cyliny pierwotnej w wielu ciliopatiach szkieletowych charakteryzujących się krótkimi żebrami, krótkimi kończynami i polidaktylią.11,12,13 Co ciekawe, niektóre cechy kliniczne ciliopatii szkieletowych (krótkie żebra i krótkie kończyny) są wspólne z achondroplazją.9

W ostatnich latach znaczna część prac koncentruje się na leczeniu ACH. Niechirurgiczne strategie terapeutyczne zostały opracowane na podstawie spostrzeżeń uzyskanych w badaniach przedklinicznych z wykorzystaniem mysich modeli Ach.2,14 Istnieje wiele podejść terapeutycznych o różnych mechanizmach, w tym: (i) ukierunkowanie na ligand FGF (recifercept) i aptamer (APT-F2P/RBM 007), (ii) ukierunkowanie na FGFR (przeciwciało anty-FGFR3 - B701/wofatamab), (iii) hamowanie aktywności kinazy tyrozynowej (BGJ398/infigratinib), lub (iv) stosując analog peptydu natriuretycznego typu C (CNP) (TransCon CNP, BMN111/vosoritide)15 w celu antagonizowania szlaku kinazy białkowej związanej z mitogenami (MAPK). Podejście oparte na wosorotydzie jest obecnie najdalej posunięte w ścieżce rozwoju klinicznego.16,17

Identyfikacja nowych i istotnych związków ukierunkowanych na szlak sygnałowy FGFR3 ma duże znaczenie dla leczenia chondrodysplazji związanej z FGFR3. Naturalne związki roślinne są pierwszorzędnymi źródłami kandydatów na leki.18 Polifenole roślinne, takie jak Theobroma cacao, zawierają flawon-3-ole i polifenole, które od dawna uważane są za mające istotne działania biologiczne w leczeniu wielu chorób i wiadomo, że działają w różny sposób na szlaki sygnalizacji MAPK. Na przykład, związki te mogą: (i) zmniejszać produkcję reaktywnych form tlenu oraz fosforylację ERK1/2 i p38 w neuronach,19 (ii) hamować różnicowanie adipocytów poprzez kinazę białkową aktywowaną przez AMP (AMPK) i szlaki sygnałowe ERK1/2,20 oraz (iii) modulować aktywność enzymów antyoksydacyjnych poprzez ERK1/2 i regulować produkcję glukozy poprzez modulację AMPK w komórkach wątroby.21.

W tym badaniu zidentyfikowaliśmy (-)-epikatechinę z ekstraktu Theobroma cacao jako kandydata na lek. (-)-Epikatechina jest w stanie (i) indukować wydłużanie pierwotnego cilium w chondrocytach i modyfikować różnie wyrażone geny w chrząstce płytki wzrostowej myszy Fgfr3Y367C/+, (ii) zmniejszać szlaki sygnałowe FGFR3 w kulturach komórkowych i organach, oraz (iii) promować wydłużanie wzrostu kości udowej zarówno w eksplantatach kości udowej, jak i u żywych myszy Fgfr3Y367C/+. Nasze wyniki podkreślają specyficzne działanie tej cząsteczki na szlak Ihh związany z pierwotnymi rzęskami i sugerują, że (-)-epikatechina może być opracowana jako środek korygujący wady wzrostu kości u pacjentów z achondroplazją.


Wyniki"
0 xODPOWIEDZ