Drodzy forumowicze i goście!

Przeżyliśmy przestój związany z migracją z serwera na serwer i zmianą istotnych danych adresowych dla hostingu. Teraz forum powinno działać szybko, bez długiego oczekiwania na odpowiedź serwera. Zależy to też od szybkości waszych łącz, ale do któregoś września serwer był trudny do zaakceptowania.
Niestety technicznie wielkość naszego forum się mocno powiększyła i musimy zwracać większą uwagę na wykorzystanie przestrzeni dyskowej, nie duplikować postów (dawać linki) itp., bo nie utrzymamy baz danych w limitach dostawcy hostingu, a upgrade jest finansowo nieopłacalny.

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Zielarstwo - "Leki z bożej apteki"

Darkopolo
Posty: 65
Rejestracja: wtorek 30 maja 2017, 10:20
x 6
x 1
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy

Re: Zielarstwo - "Leki z bożej apteki"

Nieprzeczytany post autor: Darkopolo » środa 04 mar 2020, 08:29

Czyli ta herbata susszona z allegro może mieć takie same działanie jak krople do picia które kosztują wiele wiele więcej?
0 x


Ze świata tego każdy ma tyle, ile sobie weźnie.

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 11602
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 62
x 559
Podziękował: 26962 razy
Otrzymał podziękowanie: 17439 razy

Re: Zielarstwo - "Leki z bożej apteki"

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » środa 04 mar 2020, 09:30

oczywiście, to tylko handel, nalewkę, krople, wywary, napary, wyciągi możesz zrobić
osobiście, i to wyższej jakości:
Nalewka i intrakt – Tinctura et Intractum
Dr H. Różański


Dostaję wiele listów z pytaniami, jak właściwie należy robić nalewki i intrakty. Pomimo, że ten temat poruszałem już w różnych publikacjach, ponownie przekaże garść praktycznych informacji.

Należy odróżnić nalewki o wartości smakowej od nalewek leczniczych. Popularne nalewki mające przynosić wrażenia smakowo-zapachowe sa sporządzane z wybranych części roślin. Często zawierają dodatkowe przyprawy, a sam surowiec wymaga przemrożenia, karmelizowania w cukrze lub miodzie, czasem wyszukanej obróbki. Zawartość surowca lub proporcje surowców w mieszankach w stosunku do rozpuszczalnika są odpowiednio dobrane, aby nie zakłócić walorów smakowo-zapachowych i aby uzyskać właściwą nutę smaku.

Nalewki lecznicze są sporządzane wg receptur autorów lub wg farmakopei różnych narodów, często stosunek surowca do rozpuszczalnika jest tak dobrana, aby uzyskać odpowiednią zawartość składników czynnych w dawce.
Należy pamiętać, że nalewki są stosowane w małych dawkach dlatego, że nośnikiem ciał czynnych i ekstraktorem jest alkohol, który jak wiadomo w odpowiednio dużych dawkach wywołuje odurzenie alkoholowe.
Trzeba pamiętać, że alkohol wypłukuje z surowca składniki hydrofobowe, nierozpuszczalne w wodzie, czyli takie, które nie przechodzą do naparu, maceratu wodnego i odwaru.
Nalewka ma czasem inny profil działania niż wyciąg wodny z tej samej rośliny.
Ważna jest moc alkoholu. Zbyt wysokoprocentowy alkohol może ekstrahować tylko wybrane związki z rośliny, podczas gdy zbyt niskoprocentowy może nie wypłukiwać z surowca cennych składników hydrofobowych (nie lubiących wodę, fobia – niechęć, filia – miłość, preferencja, lubić).
Niektóre alkaloidy rozpuszczają sie tylko w spirytusie, inne w wodzie czystej lub niskoprocentowym alkoholu.
Jeżeli zalejemy czeremchę lub żurawinę spirytusem oczywiste jest, że wiele glikozydów, soli, cukrów najzwyczajniej nie przejdzie do nalewki.
Uzyskamy słabo zabarwioną nalewkę i w dodatku mało wartościową.
Dodatek cukru lub miodu poprawia ekstrakcję ziół w alkoholach.

Proporcja rozpuszczalnika do surowca też jest ważna. Przyjęto w większości farmakopei następująca zasadę: nalewki i intrakty z surowców silnie działających przygotowuje się w proporcji 1:10, natomiast z pozostałych w stosunku 1:5. Dawki dla takich nalewek i intraktów są wyliczone, ogólnie przyjęte i podawane. Oczywiście trzeba czytać farmakopee, aby wiedzieć w przypadku jakich ziół stosujemy 1:10, a jakich 1:5. Oczywiście autorzy, fitoterapeuci mogą nie stosować się do tych zasad i mają prawo wypracować inne metody przygotowania nalewek i intraktów, testując je i ustalając odpowiednie dawki. Nie można powiedzieć, że jeśli Dodonoeus (jeden z moich idoli), Leclerc, czy Matthiolus zaproponowali nalewkę z jakiegoś zioła 1:3 to nie mają racji, bo farmakopea jakiegoś kraju zaleca nalewkę z tego samego zioła 1:5.

Nalewka, intrakt są silne w działaniu z uwagi na alkohol. Alkohol wzmaga działanie wielu fitoskładników. Jednakże trzeba też pamiętać, że nalewka i intrakt mają mniej składników czynnych niż żywa roślina, np. nalewka 1:5 przygotowana z pokrzywy suchej (albo świeżej) zawiera 5 razy mniej składników czynnych niż pokrzywa sucha (lub świeża).
Im bardziej zwiększamy ilość alkoholu w stosunku do surowca, tym bardziej zmniejszamy zawartość składników czynnych w uzyskanym leku.

Czytając składy leków ziołowych często mamy podane proporcje przy wyciągach. Pierwsza liczba oczna ilość surowca, druga liczba mówi o ilości rozpuszczalnika, np. kupione przez nas krople zawierają Extractum Salviae 1:3 (dla sporządzenia tego wyciągu wzięto 1 część liścia lub ziela szałwii i 3 części rozpuszczalnika, np. etanolu), albo Extractum Saponariae 4:1 (cztery części korzenia mydlnicy ekstrahowano 1 częścią rozpuszczalnika, jest to bardzo silny ekstrakt, mający 4 razy więcej składników niż jest w surowcu, dzięki czemu możliwe jest odpowiednie zmniejszenie dawki preparatu).

Nalewka zawsze powstaje na zimno. Polega na zalaniu surowca rozpuszczalnikiem o temperaturze pokojowej. Nalewkę można uzyskać metodą maceracji lub perkolacji (kroplowe ekstrahowanie surowca; rozpuszczalnik kapie z odpowiednią częstością i przelatuje przez surowiec, ekstrahując go).
Maceracja jest najprostsza, bowiem polega na zalaniu surowca rozpuszczalnikiem i pozostawieniu go na minimum 7 dni, po czym uzyskany ekstrakt zlewamy, a surowiec wyciskamy.
Nalewkę taką można przefiltrować. Zalecane jest wstrząsanie maceratem przynajmniej raz dziennie. Oczywiście maceracja może trwać dłużej.
Nie musimy również odcedzać nalewki, np. zalane kwiaty nagietka, arniki, mogą sobie leżeć w alkoholu, aż do wyczerpania leku. Ważne, aby surowiec w alkoholu nie przeszkadzał w dozowaniu leku.

Wg szwajcarskich prac, w tym Pharmacopoea Helvetica VI najbardziej uniwersalnym alkoholem do nalewek jest etanol 63-70%. Także większość polskich nalewek leczniczych była i jest sporządzana na takim alkoholu.

Jeśli składniki czynne danej rośliny dobrze rozpuszczają się w wodzie i alkoholu niskoprocentowym można stosować do ekstrakcji etanol 40, a nawet 30%. Działa on wówczas jako stabilizator, ekstraktor i konserwant. jest to dostateczne stężenie etanolu, aby zahamować aktywność enzymów, grzybów i bakterii.

Intrakty są sporządzane na gorąco (alkoholatury stabilizowane), czyli przez zalanie surowca wrzącym alkoholem. Unieczynni to błyskawicznie enzymy i zatrzymuje procesy, które mogą rozkładać aktywne związki. Gorący alkohol lepiej penetruje surowiec. Nie do wszystkich jednak surowców nadaje się taka metoda. Intrakt z kozłka nie zawiera walepotriatów i nie działa już uspokajająco, bowiem te są zniszczone przez gorący alkohol.
Także wiele olejków zostaje zmieniona przez gorący alkohol w kierunku niekorzystnym.

Nalewki sporządzane są z surowców suchych lub świeżych. Intrakty przygotowywane są z surowców świeżych. Surowce przed zalaniem alkoholem trzeba zawsze rozdrobnić, aby rozpuszczalnik mógł swobodnie dojść do komórek i wypłukać ciała czynne.

Nalewki i intraty są sporządzane także niekoniecznie na etanolu. Alkoholem jest także gliceryna. Gliceryna rozcieńczona dobrze konserwuje i ekstrahuje surowce roślinne. Trzeba jednak wiedzieć kiedy można ją zastosować. Nie wszystkie składniki czynne roślin rozpuszczają się w glicerynie.

Rozpuszczalnikiem może być także wino, wino wytrawne lub półsłodkie, białe, albo czerwone, z dużą zawartością alkoholu (ponad 10%). Surowce można zalewać winem o temperaturze pokojowej lub winem gorącym.

Przy podgrzewaniu etanolu i wina trzeba uważać, aby opary alkoholu nie uległy zapłonowi. Polecam maszynki elektryczne do tego celu. Jeśli wyciągi z ziół maja być stosowane wyłącznie zewnętrznie lub do sporządzania płukanek na wodzie – jako rozpuszczalnika można użyć propanol odpowiednio rozcieńczony, 30, 40, 60, czy 70%. Propanol ekstrahuje podobnie jak etanol.

Ja w swojej praktyce stosuję nalewki i intrakty skoncentrowane. Lubię zalewać surowce zielarskie alkoholem w proporcji 1:3 lub 1:1. Dawki efektywne tych leków są odpowiednio niższe. Wyciąg 1:1 zawiera w przybliżeniu tyle samo składników co surowiec. Nalewki proponuję przygotowywać z ziół świeżych, jeśli mamy możliwości pozyskania świeżego surowca.

Przygotowywanie leków z ziół to sztuka, a nie mechanistyczna technologia.
Nie należy popadać w skrajności i usztywniać się na widok proporcji surowca do rozpuszczalnika. Ja zawsze daję dawki nalewek i intraktów z podaniem proporcji zioło : rozpuszczalnik. Jeśli więc przygotujemy mniej lub bardziej skoncentrowane przetwory – nic się nie stanie, dobierzemy tylko właściwą dawkę. Skoncentrowany preparat zawsze można rozcieńczyć, natomiast w warunkach domowych trudne jest
zagęszczenie wyciągów alkoholowych.
Do maści, mazideł, kremów także lepiej używać skoncentrowane nalewki i intrakty, bowiem podłoże tych leków ma ograniczone możliwości przyjęcia rozpuszczalnika.

Zioła kupne są słabsze od tych zebranych samodzielnie.
Jak Czytelnicy szybko się przekonali lub szybko przekonają w przyszłości, także nalewki i intrakty samodzielnie sporządzone są wartościowsze, inaczej też smakują.
Zawsze lek samodzielnie sporządzony jest przepojony pozytywną energią.
Ważne, aby lek był wyprodukowany w miłej atmosferze, przy dobrym i spokojnym usposobieniu wykonującego.
Fatalna atmosfera wśród personelu, konflikty międzyludzkie, stresy, depresje w miejscu produkcji leku – moim zdaniem i wg moich spostrzeżeń – negatywnie odbijają się na właściwościach leku.
Ważne jest zaangażowanie i ustosunkowanie psychiczne osoby produkującej lek.

Stąd niejednokrotnie spotykamy się z sytuacjami, ze niby ten sam lek (ta sama substancja chemiczna), ale wykonana przez różne firmy – wykazuje różną skuteczność.

Nie daje się to racjonalnie wytłumaczyć. Lek to nie tylko substancja w opakowaniu; skuteczny lek musi zawierać w sobie coś więcej, pozytywną cząstkę psychiczną i energetyczną, swoiste przesłanie od człowieka, który sporządził preparat.
http://rozanski.li/1053/nalewka-i-intra ... intractum/
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 12930
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 897
x 319
Podziękował: 12849 razy
Otrzymał podziękowanie: 19557 razy

Re: Zielarstwo - "Leki z bożej apteki"

Nieprzeczytany post autor: songo70 » wtorek 17 mar 2020, 07:46

Cebula - starożytna roślina bogów.

https://youtu.be/gA0pCjE5XrM
0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 12930
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 897
x 319
Podziękował: 12849 razy
Otrzymał podziękowanie: 19557 razy

Re: Zielarstwo - "Leki z bożej apteki"

Nieprzeczytany post autor: songo70 » poniedziałek 30 mar 2020, 08:14

WŁAŚCIWOŚCI KORZENIA LUKRECJI GŁADKIEJ

https://youtu.be/WGfdGHuCaXg
0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
św.anna
Posty: 1238
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 77
x 87
Podziękował: 2377 razy
Otrzymał podziękowanie: 2844 razy

Re: Zielarstwo - "Leki z bożej apteki"

Nieprzeczytany post autor: św.anna » wtorek 12 maja 2020, 11:19

Brodziuszka… zapomnij o przeziębieniu

Jak głosi stare porzekadło: nieleczone przeziębienie trwa tydzień, a leczone siedem dni. Faktycznie niewiele jest leków, które skracają czas przeziębienia, gdyż większość z nich łagodzi jedynie jego objawy. Nie dotyczy to jednak pewnego ziółka, nieznanego naszej medycynie ludowej, choć tradycyjnie wykorzystywanego przy przeziębieniach przez dalekowschodnie systemy medyczne – brodziuszki.

Przeziębienie nazywane jest bardziej fachowo chorobą przeziębieniową lub, jeszcze bardziej fachowo, wirusowym zapaleniem nosogardła i zatok przynosowych. Fachowa nazwa sugeruje, że przeziębienie jest chorobą wirusową, więc trudno zgadnąć, co ma do tego wychłodzenie organizmu… Jednak faktycznie przeziębienie atakuje najczęściej w okresie jesienno-zimowym i wczesnowiosennym a nasze wiekowe doświadczenia podpowiadają nam, że sprzyja mu wychłodzenie, z czego też bierze się tradycyjna nazwa tej choroby – przeziębienie. Dzisiaj powszechnie uważa się więc, że do przeziębienia przyczynia się zimne powietrze i nagłe wahania temperatury, powodujące zmiany w błonie śluzowej nosa, której naturalna bariera broniąca przed zakażeniem ulega wtedy osłabieniu, co ułatwia wirusom atak i skuteczne jej pokonanie.

Brodziuszka wiechowata (Andrographis paniculata) występuje w stanie naturalnym głównie na Sir Lance i w Indiach. W tradycyjnej medycynie tych regionów brodziuszka cieszy się przede wszystkim sławą skutecznego środka na przeziębienie. Podobno, jak gminna wieść niesie, to właśnie za pomocą brodziuszki udało się opanować szalejącą w 1919 r. w Indiach epidemię grypy. Wprawdzie nie są to informacje potwierdzone oficjalnie, niemniej można im ufać, albowiem w badaniach naukowych brodziuszka wykazywała aktywność przeciwwirusową, wzmacniając jednocześnie układ odpornościowy (Wiart, 2005; Pongtuluran, 2015; Ramalingam, ‎2018). Zioło to zawdzięcza swoje unikalne właściwości przede wszystkim związkom z grupy diterpenoidów, a szczególnie jednemu z nich, zwanemu przez naukowców andrografolidem.

Z uwagi na tradycję wykorzystania brodziuszki przy przeziębieniach, badacze podejmowali wielokrotnie próby potwierdzenia tego jej kierunku działania w doświadczeniach naukowych z udziałem chorych pacjentów. Przykładowo u 152 osób z zapaleniem gardła i migdałków , codzienne przyjmowanie 3-6 g Andrographis paniculata skutecznie zmniejszało oznaki i objawy zapalenia gardła i migdałków, przy czym wyższa dawka (6 g) była tak samo skuteczna, jak aktywna kontrola z użyciem paracetamolu (Thamlikitkul, 1991).

U osób z niepowikłanym zakażeniem górnych dróg oddechowych, przyjmujących nieaktywne placebo lub 200 mg wyciągu z liści Andrographis paniculata (31,3% andrografolidu) w dwóch podzielonych dawkach po 100 mg na dobę przez 5 dni, zaobserwowano, że chociaż nie było różnic pomiędzy grupami na samym początku i w ciągu trzech dni, to jednak 5 dniu grupa brodziuszki doświadczyła zdecydowanego ustąpienia, w porównaniu z grupą placebo, takich objawów chorobowych, jak odkrztuszanie, ból głowy, kaszel, gorączka i osłabienie (Saxena, 2010).

Ogólne podobne korzyści zdrowotne odnotowano również w przypadku podawania 1200 mg ekstraktu z brodziuszki, gdzie 4 dni suplementacji były w stanie zmniejszyć wszystkie mierzone objawy przeziębienia w porównaniu z placebo, podczas gdy ból gardła, katar i ból ucha wyraźnie wycofywały się już po 2 dniach suplementacji (Cáceres, 1999).

Ponieważ w tradycyjnej medycynie chińskiej niezwykle popularnym suplementem opartym na brodziuszce jest preparat o nazwie Kan Jang zawierający 85 mg jej ekstraktu standaryzowanego na 5.25 mg andrografolidu, na przestrzeni pomiędzy 1967 a 2000 r. wykonano bardzo dużą liczbę badań w kontekście przeziębienia z wykorzystaniem tego specyfiku, jednak w formie cyfrowej dostępne jest na dzień dzisiejszy tylko jedno z nich… W pilotażowej fazie tego badania, wykonanej z wykorzystaniem tabletek Kan Jang podawanych 3 razy dziennie po 4 sztuki, zauważyło, że poprawa w ogólnych objawach chorobowych u osób z zakażeniem górnych dróg oddechowych była znacznie większego stopnia po 5 dniach suplementacji, aniżeli w przypadku podawania placebo. Wyniki te zostały później powtórzone w następnej fazie badania z udziałem 180 osób, kiedy to kapsułki Kan Jang przy takim samym dawkowaniu przewyższały placebo w zmniejszaniu objawów chorobowych po 5 dniach suplementacji (Melchior, 2000).

Podobne efekty uzyskano w innym badaniu, w próbie 185 osób stosujących podobne dawkowanie, chociaż tym razem stwierdzono większy rozmiar efektu leczniczego: podczas gdy w grupie placebo złagodzenia objawów chorobowych doświadczyło 23% badanych, to w grupie Kan Jang – 86%, z najbardziej znaczącą poprawą w przypadku wysuszenia i bólu gardła, bólu głowy, złego samopoczucia, kichania i kataru, a jedynie nieco mniejszą w przypadku kaszlu (Gabrielian, 2002).

Wykonano również badanie porównujące skuteczność Kan Jang z Immunalem – preparatem opartym na ekstrakcie z jeżówki (Echinacea purpurea), znanej ze swojej skuteczności w walce z chorobą przeziębieniową – w niepowikłanym przeziębieniach u 130 dzieci w wieku od 4 do 11 lat, w ciągu 10 dni leczenia i suplementacji. Badanie zostało zaprojektowane jako leczenie uzupełniające z użyciem Kan Jang i Immunalu przy standardowej terapii choroby przeziębieniowej. Małych pacjentów przydzielono tutaj do jednej z trzech grup; w grupie kontrolnej pacjenci otrzymali pomoc jedynie w postaci leczenia standardowego, a w dwóch pozostałych – albo wspomaganego Kan Jang, albo Immunalem. Stwierdzono, że leczenie uzupełniające Kan Jang było znacznie bardziej skuteczne niż Immunalem, gdy rozpoczęto je na wczesnym etapie niepowikłanego przeziębienia. Objawy choroby były mniej nasilone w grupie Kan Jang. Działanie Kan Jang było szczególnie wyraźnie widoczne w dwóch obiektywnych parametrach: ilości wydzieliny z nosa i stopniu przekrwienia śluzówki nosa. Kan Jang przyspieszył także czas powrotu do zdrowia, podczas gdy Immunal nie wykazał w tym parametrze podobnej skuteczności. Wykorzystanie standardowych leków okazało się znacznie mniejsze w grupie Kan Jang niż w grupie Immunalu i standardowej terapii. Leczenie z użyciem Kan Jang było dobrze tolerowane, albowiem nie zgłoszono żadnych skutków ubocznych jego działania u dzieci (Spasov, 2004).

Na zakończenie może więc rymowanka: brodziuszka – na bóle gardła i uszka.

Sławomir Ambroziak
https://slawomirambroziak.pl/w-zdrowym- ... ziebieniu/

Brodziuszkę można kupić m. in. u Podkowy. Ja mam stamtąd.

https://podkowa.eu/pl/p/Brodziuszka-And ... letki/1721
0 xAwatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 12930
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 897
x 319
Podziękował: 12849 razy
Otrzymał podziękowanie: 19557 razy

Re: Zielarstwo - "Leki z bożej apteki"

Nieprzeczytany post autor: songo70 » wtorek 12 maja 2020, 13:17

0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 12930
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 897
x 319
Podziękował: 12849 razy
Otrzymał podziękowanie: 19557 razy

Re: Zielarstwo - "Leki z bożej apteki"

Nieprzeczytany post autor: songo70 » piątek 29 maja 2020, 12:16

BERTRAM (Pyrethrum)

Obrazek

Bertram rzymski jest tajemniczą rośliną leczniczą występującą na obszarach śródziemnomorskich, podobną do rumianku, ale bardzo ostrą w smaku. W ziołolecznictwie odgrywa niewielką rolę, a w wielu zielnikach też się o niej nie wspomina. Gdyby Hildegarda von Bingen nie polecała bertramu do stosowania w codziennym odżywianiu oraz jako ziela leczniczego, dawno by już pewnie o nim zapomniano. Ponieważ prawdziwy bertram zapewne nie zawsze był dostępny, wielu innym roślinom leczniczym nadano przydomek "bertram". Nie są one jednak prawdziwym bertramem.

Wspomnieć należy tu np. krwawnik kichawiec (przypis tłumacza: zwany w języku niemieckim Sumpf- Schafgarbe lub też Bertram), ziele bardzo podobne do prawdziwego bertramu. Także kozłek lekarski (waleriana lekarska) oraz estragon często mylnie nazywany jest bertramem.Bertram jest rośliną występującą w krajach śródziemnomorskich, arabskich i na Kaukazie. W Europie bywa jedynie uprawiany. Swoim wyglądem przypomina rumianek, ale różni go od rumianku ostry smak..

Zanim łodygi wyrosną pionowo w górę płożą się częściowo na podłożu, Każda łodyżka ma kwiat z żółtym koszyczkiem kwiatowym i białymi brzeźnymi języczkowatymi płatkami. Lekkie liście są pierzasto wcinane.Hildegarda o bertramie pisze następująco:

1. Bertram ma w sobie umiarkowane i suche ciepło i z powodu tego dobrego zrównoważenia cechuje go czystość i moc lecznicza we wszystkich chorobach.-/-

2. Jest dobry dla zdrowych, ponieważ przy infekcjach zmniejsza substancje gnilne (tabes, toksyny, nie strawione resztki pokarmu, substancje trujące) oraz buduje dobrą krew. ( przy wszystkich infekcjach).

3. Wzmacnia u człowieka rozum i zdolności umysłowe (przeciw demencji, i chorobie Alzheimera).

4. Przywraca siły choremu, który już zupełnie podupadł na zdrowiu i utracił wagę z powodu choroby ( infekcje ,choroby nowotworowe).

5. Powoduje dobre trawienie nie pozostawiając niczego, co nie zostałoby strawione (dobra farmakokinetyka i farmakodynamika aktywnego składnika leku i resorpcja żywności przy zaburzeniach trawiennych).

6. Stosowany codziennie zmniejsza zaflegmienie w głowie (przeziębienia, astma. oraz fibrynozie).

7. Codziennie stosowany leczy zapalenia płuc (zapalenie opłucnej , gruźlica).

8. Oczyszcza i klaruje oczy (zaćma, osłabienie wzroku) .

9. Suchy lub stosowany jako przyprawa w gotowaniu
jest pożyteczny dla chorych i zdrowych..

10. Bertram stosowany codziennie , przepędza choroby i chroni przed nimi.

11. Przyczynia się do powstawania wilgoci i śliny w ustach, wydala złe soki
(mali, noxi et infirmi humores) i przywraca zdrowie ( PL 1138 C/ D)biokatalizatorami z eterycznych olejków, piretyną , anacycliną , sezaminą, taniną i inuliną musi być substancją do produkcji leku przeciw chorobom infekcyjnym Natychmiast zrozumiałem, że prawdziwy bertram - Anacyclus Pyrethrum - wraz ze swoimi , który uwolni krew pacjentów zainfekowanych malarią lub pacjentów z chorobą AIDS od pasożytów i zarazków chorobotwórczych oraz ich toksyn.

Działanie farmakologiczne i kliniczne:

1. Piretyna jest czynną aktywną substancją biologiczną działającą insektobójczo na przenoszące malarię komary, i moskity.

2. Anacyclina ma właściwości przeciw drgawkowe, przeciw epileptyczne, rozkurczowe i antydepresyjne. Godne uwagi jest jej oddziaływanie na system nerwowy. Zgodnie z nauką leczniczą - Hildegardy bertram stosuje się w medycynie alternatywnej Ayur - Veda oraz w rosyjskiej medycynie ludowej jako środek wzmacniający system nerwowy w celu poprawienia sprawności umysłowej. Poprawia on pamięć, umiejętność koncentracji, dokrwienie mózgu i umiejętności intelektualne człowieka. Jest jednym z najskuteczniejszych środków służących do ochrony i leczenia przedwczesnej demencji i choroby Alzheimera, stosowany też przy trudnościach w mówieniu i paraliżach po udarach mózgu oraz przeciw depresji. W rosyjskiej medycynie ludowej bertram stosuje się jako silny środek wzmacniający system nerwowy w leczeniu epilepsji, paraliżu po udarach mózgu a także w przypadkach chrypki i anginy.

3. Bertram stosowany jest przeciw kaszlowo, w przeziębieniach, astmie, i odmie opłucnej.

4. Bertram jest także skuteczny przy dolegliwościach trawiennych, zapaleniu opłucnej i cukrzycy.

Kliniczna skuteczność przy malarii i AIDS:
W tym temacie odkryłem następujące walory bertramu:

1. Bertram buduje dobrą krew. Przy malarii czerwone ciałka krwi niszczone są przez pasożyty " Plazmodium falciparum" , co w efekcie prowadzi do anemii.

2. Przy AIDS wirus HIV niszczy białe ciałka krwi, przy czym bertram wymiernie poprawia obraz krwi.

3. Dzięki bertramowi hemoglobina normalizuje się a ilość leukocytów się zwiększa.

Bertram poprawia sprawność systemu nerwowego.1. Przy wielu chorobach tropikalnych a szczególnie przy malarii, kleszczowym zapaleniu mózgu i AIDS mózg jest niszczony przez zakrzepicę i stany zapalne. Stosowanie bertramu przyczynia się do poprawienia sprawności umysłowej.

2. Bertram przywraca zdrowie ludziom z utratą wagi, wyniszczonym np. wskutek chorób nowotworowych, gruźlicy, AIDS i malarii.

3. Bertram nie pozostawia w organizmie niczego nie strawionego. przyczynia się do przyswajania potrzebnych dla życia substancji ze spożywanej żywności, a przede wszystkim : białka, węglowodanów, tłuszczów, minerałów, pierwiastków śladowych, witamin.

4. W cukrzycy bertram reguluje w organizmie przyswajanie cukrów, gdy przy braku insuliny cukier nie może być przyswajany w drodze przemiany materii.

5. Bertram usuwa zaflegmienie w głowie i płucach szczególnie przy kaszlu, katarze, astmie, fibrynozie .

6. Bertram oczyszcza i klaruje oczy. Odkładające się złogi osłabiają zdolność widzenia w soczewce. Po stosowaniu bertramu pacjenci, którzy nie mogli już czytać, odzyskiwali możliwość czytania..

7. Codzienne należy stosować bertram jako przyprawę lub proszek dodawany do jedzenia.

8. Zapobiegawczo cała rodzina może uchronić się przed malarią wsypując bertram do siatki przeciw moskitom.

https://www.vismaya-maitreya.pl/natural ... rtram.html
0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15551
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 825
Podziękował: 29100 razy
Otrzymał podziękowanie: 23404 razy

Re: Zielarstwo - "Leki z bożej apteki"

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 09 lip 2020, 22:10

0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15551
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 825
Podziękował: 29100 razy
Otrzymał podziękowanie: 23404 razy

Re: Zielarstwo - "Leki z bożej apteki"

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 15 lip 2020, 19:54

Przyroda i zioła a duchowość człowieka
26 cze 2017

https://www.youtube.com/watch?v=7TXyzog3e54&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0oKXBz78bdTQyaRxt_BrRlFMUqYxnQz1V8ZAj-h6I2a1YNy9xwiAb8-3c

BezChaosowania

Przyroda i zioła a duchowość człowieka

herbatka medytacyjna
mieszanka ziołowa

Jemioła
Miłorząb
Dziurawiec
Jałowiec

Zioła
Duchowość
BezChaosowania
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15551
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 825
Podziękował: 29100 razy
Otrzymał podziękowanie: 23404 razy

Re: Zielarstwo - "Leki z bożej apteki"

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 24 lip 2020, 15:07

Obrazek
0 xAwatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 12930
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 897
x 319
Podziękował: 12849 razy
Otrzymał podziękowanie: 19557 razy

Re: Zielarstwo - "Leki z bożej apteki"

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 17 lut 2021, 09:20

https://www.stylecraze.com/articles/ama ... cot-juice/
Sok z moreli jest korzystny dla zdrowia. Dzienna dawka soku może być właśnie tym, czego potrzebujesz, aby zachować zdrowie. Niektóre z korzyści, jakie można uzyskać z soku morelowego to:

[Czytaj: Korzyści z suszonych moreli dla zdrowia ]

1. skóra i włosy
2. zdrowie kości
3. zaparcia
4. zdrowe serce
5. zapobiega rakowi
6. Anemia
7. zapobiega zaburzeniom oczu
8. Lepsze funkcjonowanie mózgu
9. zdrowa ciąża
10. długowieczność

1. skóra i włosy
Morela jest bogatym źródłem witaminy C i pomaga poprawić elastyczność skóry. Pomaga również nadać włosom moc i piękno. Składniki odżywcze obecne w soku morelowym sprzyjają wzrostowi włosów i ich wypadaniu.

2. zdrowie kości
Jeśli potrzebujesz mocnych kości, pij sok morelowy! Zawiera znaczną ilość wapnia, żelaza, miedzi, fosforu i manganu, które są niezbędne dla mocnych kości. Pomaga również zapobiegać związanym z wiekiem problemom z kością, takim jak osteoporoza.

3. zaparcia
Morela to bogate źródło błonnika. Ogólnie rzecz biorąc, cały błonnik obecny w owocach jest tracony podczas procesu wyciskania. Ale tak nie jest w przypadku moreli! Sok z moreli zatrzymuje większość błonnika i pomaga złagodzić zaparcia. Właściwości przeczyszczające owocu zapewniają płynniejsze wypróżnienia.

4. zdrowe serce


Morela to cudowny owoc, który pomaga zachować zdrowe i silne serce. Chroni serce przed udarami, atakami serca i miażdżycą. Zawartość witaminy C w owocach chroni serce przed wolnymi rodnikami, a potas rozluźnia naczynia krwionośne i tętnice, obniżając ciśnienie krwi. Błonnik w moreli pomaga oczyścić naczynia i tętnice, usuwając cholesterol i zmniejszając obciążenie serca.

[Czytaj: Korzyści z moreli dla zdrowia ]

5. zapobiega rakowi
Sok z moreli pomaga zapobiegać rakowi. Przeciwutleniacz i karotenoidy pomagają w leczeniu raka. Ogranicza również wolne rodniki w organizmie. Sok z moreli zawiera likopen, który pomaga zapobiegać rakowi.

6. Anemia
Anemia to częsty problem, który dotyka kobiety w każdym wieku. Morela bogata w żelazo i miedź pomaga wytwarzać hemoglobinę w organizmie. Pomaga zwalczyć objawy niedokrwistości, takie jak zmęczenie, funkcjonowanie metaboliczne, osłabienie, zawroty głowy i problemy trawienne.

7. zapobiega zaburzeniom oczu
Wraz z luteiną, zeaksantyną i karotenoidami morela pomaga zapobiegać wszelkiego rodzaju chorobom oczu. Badania pokazują, że spożywanie soku z moreli znacznie zmniejsza zaburzenia oczu, takie jak zaćma, zwyrodnienie mięśni i jaskra. Pomaga również poprawić wzrok.

8. Lepsze funkcjonowanie mózgu
Morela zawiera duże ilości magnezu i fosforu. Te minerały pomagają poprawić funkcjonowanie mózgu, a także działają w celu utrzymania ciśnienia krwi na normalnym poziomie.

[Czytaj: Korzyści z nasion moreli dla zdrowia ]

9. zdrowa ciąża
Większość kobiet w ciąży cierpi na poranne mdłości. Spożywanie soku morelowego pomaga złagodzić nudności i niestrawność. Pikantny sok z moreli dostarcza również dodatkowego wapnia, żelaza, minerałów, witamin i przeciwutleniaczy potrzebnych kobietom w ciąży.

10. długowieczność
Spożywanie moreli i jej soku wiąże się z długowiecznością. Witaminy A w owocach ma działanie przeciw starzeniu. Badania wykazały, że ludzie, którzy spożywają morele w całości lub w postaci soku, mają dłuższe i zdrowsze życie niż inni.

Morela jest znana jako nektar Boga i słusznie! Mając tak wiele do zaoferowania, sok z nektaru morelowego jest z pewnością błogosławieństwem z nieba!

Czy ten artykuł o korzyściach płynących z soku morelowego był pomocny? Podziel się z nami swoimi opiniami w sekcji komentarzy poniżej.

0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
św.anna
Posty: 1238
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 77
x 87
Podziękował: 2377 razy
Otrzymał podziękowanie: 2844 razy

Re: Zielarstwo - "Leki z bożej apteki"

Nieprzeczytany post autor: św.anna » sobota 20 lut 2021, 15:47

Na 548. urodziny Kopernika odtworzono napój według jego receptury

Napój z dodatkiem przypraw i miodu według receptury Mikołaja Kopernika odtworzono na 548. urodziny astronoma. Kopernik był nie tylko genialnym astronomem, ale i lekarzem, którego sława sięgała daleko poza granice Warmii - przekonują władze powiatu olsztyńskiego.

W piątek w starostwie powiatowym w Olsztynie odbyła się konferencja z okazji 548. urodzin najbardziej znanego mieszkańca Warmii.

"Dla nas Mikołaj Kopernik jest przede wszystkim genialnym astronomem, który za sprawą swojego dzieła +O obrotach sfer niebieskich+ opisującego heliocentryczny model świata+, stworzył podwaliny pod rozwój nowożytnej cywilizacji" - powiedział rzecznik starostwa Wojciech Szalkiewicz.

Dla współczesnych sobie Kopernik był przede wszystkim lekarzem, którego sława sięgała daleko poza granice Warmii, gdzie przez czterdzieści lat mieszkał, pracował, obserwował niebo i leczył. "Zawsze i chętnie niósł pomoc chorym i cierpiącym, tak najznamienitszym jak i najbiedniejszym. Doktor Nicolai nie dokonał wprawdzie żadnego przełomu w medycynie, ale pozostało po nim kilka podręczników lekarskich z jego biblioteczki, sporo notatek medycznych oraz kilka oryginalnych recept" - wyjaśnił Wojciech Szalkiewicz.

W jednej z nich zalecał, by wziąć wina sublimowanego dwie kwarty, ususzonych jagód figi 4 drachmy, cynamonu, goździków i szafranu po 5 drachm. Zmieszajcie i przecedźcie do czystego naczynia - pisał Kopernik. Dalej zalecał, by używać napoju "wygodnie i niewstrzemięźliwie" oraz wskazywał, że "jeżeli Bóg zechce, to napój pomoże!".

Na 548. urodziny Mikołaja Kopernika odtworzono napój z receptur sprzed stuleci. "Znając uznanie, jakim cieszył się doktor Mikołaj, z pełnym zaufaniem można sięgnąć po ten napój i skosztować warmińskiego panaceum sprzed stuleci"- powiedział Szalkiewicz.

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci ... ptury.html
0 xRamzes3
Posty: 582
Rejestracja: niedziela 03 lut 2013, 16:21
x 13
x 65
Podziękował: 2510 razy
Otrzymał podziękowanie: 1238 razy

Re: Zielarstwo - "Leki z bożej apteki"

Nieprzeczytany post autor: Ramzes3 » sobota 20 lut 2021, 21:22

Wszystko fajnie tylko dla kogo był przeznaczony ten przepis ponad pół tysiąca lat temu? :D
0 xAwatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9309
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 399
Podziękował: 452 razy
Otrzymał podziękowanie: 13440 razy

Re: Zielarstwo - "Leki z bożej apteki"

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » sobota 20 lut 2021, 21:48

Chyba dla całego zamku, bo na jednego to sporo.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
św.anna
Posty: 1238
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 77
x 87
Podziękował: 2377 razy
Otrzymał podziękowanie: 2844 razy

Re: Zielarstwo - "Leki z bożej apteki"

Nieprzeczytany post autor: św.anna » sobota 20 lut 2021, 22:54

2 l wina ?
0 xAwatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9309
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 399
Podziękował: 452 razy
Otrzymał podziękowanie: 13440 razy

Re: Zielarstwo - "Leki z bożej apteki"

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » niedziela 21 lut 2021, 00:07

To było lekarstwo! Po 2 litrach każdy leżałby jak kłoda i wymiotował.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
św.anna
Posty: 1238
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 77
x 87
Podziękował: 2377 razy
Otrzymał podziękowanie: 2844 razy

Re: Zielarstwo - "Leki z bożej apteki"

Nieprzeczytany post autor: św.anna » niedziela 21 lut 2021, 10:14

A kto napisał, że to porcja na głowę? Jednak 2 l tego prozdrowotnego, owszem, ale jednak wina " na zamek cały" to chyba jednak zbyt duża wstrzemięźliwość, zwłaszcza wobec "lekarskiego" zalecenia "pijcie wygodnie i niewstrzemięźliwie" :lol:
0 xAwatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 12930
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 897
x 319
Podziękował: 12849 razy
Otrzymał podziękowanie: 19557 razy

Re: Zielarstwo - "Leki z bożej apteki"

Nieprzeczytany post autor: songo70 » poniedziałek 22 lut 2021, 12:29

Off Topic
pamiętam, kiedyś na bazarach handlowano takimi nalewkami ziołowymi/leczniczymi ze Szwecji na spirytusie,-
wg instrukcji--> zalecane stosowanie to łyżeczka specyfiku na szklankę wody/herbaty, raz na dzień,-
ale co tam, nasi opróżniali 2l. na posiedzenie... :mrgreen: :lol: 8-) :oops:
0 x


panta rhei

ODPOWIEDZ