Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

KREW-grupy krwi -wyniki badań

cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: KREW

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 27 kwie 2021, 16:42

przemieszczanie uchodźców może skutkować rozprzestrzenianiem sie chorób wcześniej nieobecnych (link juz był wcześniej)
np.
http://www.macierz.org.pl/artykuly/zdro ... oczne.html
" Choroba Chagasa stanowi przykład, jak krew przenosi zakażenie nawet na znaczną odległość. „The Medical Post” z 16 stycznia 1990 roku informuje, że ‘w Ameryce Łacińskiej choruje na nią chronicznie 10-12 milionów ludzi’. Wyrobiła sobie opinię „jednego z największych zagrożeń, towarzyszących przetaczaniu krwi w Ameryce Południowej”. Tak zwany „pluskwiak zabójca” kąsa śpiącą ofiarę w twarz, wysysa krew, a w rance pozostawia odchody. Ukąszony przez całe lata może być nosicielem choroby Chagasa (w tym czasie może też oddawać krew), zanim dojdzie u niego do uszkodzenia serca i ciężkich powikłań. Dlaczego mieliby się tym przejmować ludzie, zamieszkujący odległe kontynenty? W gazecie „The New York Times” z 23 maja 1989 roku, dr L.K.Altman opisał przypadki poprzetoczeniowej choroby Chagasa, wśród nich jeden śmiertelny. Następnie dodał: „Inne mogły pozostać nie wykryte, ponieważ [tutejsi lekarze] nie znają dobrze choroby Chagasa ani nie zdają sobie sprawy, że potrafi się ona szerzyć przez transfuzję”. Tak więc krew może być środkiem transportu i przenosić choroby bardzo daleko. "
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: KREW

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 27 kwie 2021, 18:20

Dotlenienie tkanek zalezy od poziomu CO2, O2, melanin, glicyny, histydyny, melatoniny, erytropoetyny/stanu nerek,siarczanu, wit.B2,B3,B6, B9,B12, metylacji,wit.A/betakarotenu, selenu, cynku,wit.E glutationu, poziomu krzemu, ukl. przywspółczulnego, ułożenia ciała, megnetoterapii, kondycjoningu, składu krwi, podczerwieni, stanu szpiku-krzem, d3, k2, A, C, wodoru cząsteczkowego, i in.
http://www.flexware.pl/index.php/zadnej ... zi-od-krwi

https://dzienniklodzki.pl/w-szpitalu-ma ... ar/9075471

http://ciekawostki.dzs.pl/wszystkie-art ... uzjologia/
http://ciekawostki.dzs.pl/wszystkie-artykuly/krew/
http://ciekawostki.dzs.pl/wszystkie-art ... tosc-krwi/
http://ciekawostki.dzs.pl/wszystkie-art ... -medycyna/
http://ciekawostki.dzs.pl/wszystkie-art ... trowersje/
http://ciekawostki.dzs.pl/wszystkie-art ... -bez-krwi/
http://ciekawostki.dzs.pl/wszystkie-art ... wa-metoda/

dobry wykład
https://www.youtube.com/watch?v=khXXenYLeZk
Pionierzy bezkrwawej chirurgii cz I

https://medbook.com.pl/ksiazka/pokaz/id ... towski-emu

https://en.wikipedia.org/wiki/Bloodless_surgery
" Chirurgia bezkrwawa to nieinwazyjna metoda chirurgiczna opracowana przez ortopedę Adolfa Lorenza, znanego jako „bezkrwawy chirurg z Wiednia”. [1] [2] [3] [4] Jego praktyka lekarska była konsekwencją jego ciężkiej alergii na kwas karbolowy, rutynowo stosowany na salach operacyjnych tamtych czasów. Jego stan zmusił go do zostania „suchym chirurgiem”. [5] Współczesne użycie terminu odnosi się zarówno do inwazyjnych, jak i nieinwazyjnych technik i protokołów medycznych. [6] Wyrażenie to nie oznacza operacji, która nie wykorzystuje krwi ani transfuzji krwi. Raczej odnosi się do operacji wykonywanej bez transfuzji krwi allogenicznej. [7] [8] Jednak mistrzowie bezkrwawej chirurgii przetaczają produkty wykonane z krwi allogenicznej, a także wykorzystują krew oddaną do autologicznej transfuzji. ​​[9] Zainteresowanie bezkrwawą chirurgią pojawiło się z kilku powodów. Świadkowie Jehowy odrzucają transfuzje krwi z powodów religijnych; inni mogą martwić się chorobami przenoszonymi przez krew, takimi jak zapalenie wątroby i AIDS.


Zawartość
1 Historia
2 Zasady
3 Korzyści
4 Zobacz także
5 Referencje
6 Źródła
Historia
We wczesnych latach sześćdziesiątych amerykański kardiochirurg Denton Cooley z powodzeniem przeprowadził wiele bezkrwawych operacji na otwartym sercu u pacjentów będących Świadkami Jehowy. Piętnaście lat później on i jego współpracownik opublikowali raport o ponad 500 operacjach kardiologicznych w tej populacji, dokumentując, że operację kardiochirurgiczną można bezpiecznie przeprowadzić bez transfuzji krwi. [10]

Ron Lapin (1941–1995) był amerykańskim chirurgiem, który zainteresował się bezkrwawą chirurgią w połowie lat siedemdziesiątych. Był znany jako „bezkrwawy chirurg” ze względu na swoją gotowość do wykonywania operacji na pacjentach Świadków Jehowy z ciężką anemią bez użycia transfuzji krwi.

Patricia A. Ford (1955–) była pierwszym chirurgiem, który przeprowadził bezkrwawy przeszczep szpiku kostnego. [11]

W 1998 roku profesor James Isbister, hematolog z Australii, jako pierwszy zaproponował zmianę paradygmatu z powrotem na pacjenta. W 2005 r. Napisał artykuł w czasopiśmie „Aktualizacje alternatyw dla zachowania krwi i transfuzji”. W tym artykule prof. Isbister ukuł termin „zarządzanie krwią pacjenta”, zwracając uwagę, że należy przenieść punkt ciężkości z produktu na pacjenta.

Zasady
Opublikowano kilka zasad bezkrwawej operacji. [12]

Techniki przedoperacyjne, takie jak podawanie erytropoetyny (EPO) lub żelaza, mają na celu stymulację własnej erytropoezy pacjenta.

W chirurgii opanowanie krwawienia uzyskuje się za pomocą lasera lub sonicznych skalpeli, małoinwazyjnych technik chirurgicznych, elektrochirurgii i elektrokoagulacji, znieczulenia z niskim centralnym ciśnieniem żylnym (w wybranych przypadkach) lub podwiązania naczyń. [13] Inne metody obejmują stosowanie substytutów krwi, które obecnie nie przenoszą tlenu, ale zwiększają objętość krwi, aby zapobiec wstrząsowi. Opracowywane są również substytuty krwi, które przenoszą tlen, takie jak PolyHeme. [Zaprzeczenie] Wielu lekarzy postrzega ostrą hemodylucję normowolemiczną, formę przechowywania własnej krwi pacjenta, jako filar „bezkrwawej operacji”, ale technika ta nie jest opcja dla pacjentów, którzy odmawiają autologicznych transfuzji krwi.

Śródoperacyjne odzyskiwanie krwi to technika polegająca na odzyskiwaniu i oczyszczaniu krwi pacjenta podczas operacji i przekierowaniu jej do organizmu pacjenta.

Po operacji chirurdzy starają się zminimalizować dalszą utratę krwi poprzez ciągłe podawanie leków zwiększających masę krwinek i minimalizujących liczbę pobrań krwi i ilość krwi pobieranej do badań, na przykład stosując probówki pediatryczne dla dorosłych pacjentów. [13] HBOC, takie jak Polyheme i Hemepure, zostały przerwane z powodu ciężkich działań niepożądanych, w tym śmierci. Republika Południowej Afryki była jedynym krajem, w którym zostały one prawnie dopuszczone jako standardowe leczenie, ale nie są już dostępne.

Korzyści
Medycyna bezkrwawa przemawia do wielu lekarzy, ponieważ niesie ze sobą niewielkie ryzyko infekcji pooperacyjnej w porównaniu z zabiegami wymagającymi transfuzji krwi. Ponadto w niektórych krajach może to być korzystne ekonomicznie. Na przykład koszt krwi w USA wynosi około 500 USD za sztukę, łącznie z badaniami. [14] Koszty te są dodatkowo zwiększane, ponieważ według Jana Hoffmana (administratora programu konserwacji krwi w Geisinger Medical Center w Danville w Pensylwanii) szpitale muszą pobierać opłatę za pierwsze trzy jednostki krwi wlewanej na pacjenta w ciągu roku kalendarzowego. [ potrzebne źródło] Z drugiej strony, szpitale mogą być refundowane za leki, które zwiększają liczbę krwinek czerwonych u pacjenta, co jest podejściem leczniczym często stosowanym przed i po operacji w celu zmniejszenia potrzeby transfuzji krwi. [potrzebne źródło] Jednak takie płatności są w dużym stopniu uwarunkowane po negocjacjach z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Centrum Medyczne Geisinger rozpoczęło program oszczędzania krwi w 2005 r. I odnotowało odnotowane oszczędności w wysokości 273 000 USD w ciągu pierwszych sześciu miesięcy działania. [15] Klinika Cleveland obniżyła swoje koszty bezpośrednie z 35,5 mln USD w 2009 r. Do 26,4 mln USD w 2012 r.
prawie 10 milionów dolarów w ciągu 3 lat. [16]

https://en.wikipedia.org/wiki/Knocking_(2006_film)
" Pukanie to film dokumentalny z 2006 roku wyreżyserowany przez Joela Engardio [1] i Toma Sheparda, który koncentruje się na wolnościach obywatelskich, o które walczą Świadkowie Jehowy. Skupia się przede wszystkim na historiach trzech Świadków Jehowy i na tym, jak ich życie ukazuje trzy podstawowe nauki Świadków, które wpłynęły na ogół społeczeństwa: sprzeciw sumienia, odrzucenie transfuzji krwi i pozdrawianie flagi.

Knocking zbadał, w jaki sposób niepopularna religia Świadków Jehowy odegrała główną rolę w historii Pierwszej Poprawki, ustanawiając precedensy Sądu Najwyższego, które rozszerzyły indywidualne wolności wszystkich Amerykanów.

W wywiadach reżyser Joel Engardio powiedział, że Knocking nie dotyczy teologii Świadków Jehowy, ale zamiast tego wykorzystuje religię jako studium przypadku, aby zbadać, jak różne i nieprzyjemne grupy mogą utrzymywać swoje unikalne przekonania bez marginalizowania lub ograniczania wolności innych. „Możemy nie być sobie nawzajem filiżanką herbaty”, powiedział Engardio w NPR, „ale tolerancja pozwala różnym czajnikom na spokojne dzielenie pieca”.

Pukanie zdobyło kilka nagród na festiwalach filmowych, w tym dla najlepszego filmu dokumentalnego na USA Film Festival, a także było relacjonowane w Newsweek, USA Today oraz w amerykańskich gazetach. Entertainment Weekly nazwał go „Co obejrzeć”. Pukanie było transmitowane w Stanach Zjednoczonych w PBS. Nadawano go także w Australii, Kanadzie, Grecji i Izraelu. Knocking został wydany na DVD w języku angielskim, hiszpańskim, portugalskim, rosyjskim i koreańskim.


Zawartość
1 Krytyka
2 Główne postacie
3 nagrody na Festiwalu Filmowym
4 Zobacz także
5 Referencje
6 Linki zewnętrzne
Krytyka
Krytycy Świadków Jehowy powiedzieli, że film nie poradził sobie wystarczająco ostro z kontrowersjami wokół religii, takimi jak praktyka wykluczania. Engardio powiedział widzom festiwalu filmowego, że Knocking zawierał krytykę w historii filmu. Engardio napisał eseje dla Washington Post, w których krytykował praktyki Świadków Jehowy, w tym unikanie [2] i odmowę transfuzji krwi. [3] Engardio napisał także eseje dla Washington Post i USA Today na tematy związane z prawami obywatelskimi Świadków Jehowy poza zakresem jego filmu. Najbardziej godne uwagi było orzeczenie sądu federalnego z 2010 r., Które uchyliło kalifornijski zakaz małżeństw homoseksualnych, w którym kluczowym precedensem prawnym przytoczonym przez sędziego była sprawa Sądu Najwyższego z 1943 r. Wygrana przez Świadków Jehowy [4]. Inny esej Washington Post autorstwa Engardio ostrzega, że ​​zakaz Świadków Jehowy w Rosji jest niebezpiecznym precedensem, który może doprowadzić do utraty wolności dla innych niepopularnych grup w wyłaniającej się demokracji [5].

Główne postacie
Lillian Gobitas
Jako dziewczynka w Pensylwanii, ona i tysiące innych dzieci Świadków odmówienia pozdrawiania flagi Stanów Zjednoczonych wywołały kontrowersje, które doprowadziły do ​​decydującego orzeczenia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w sprawie wolności wyznania.
Joseph Kempler
Urodzony jako Żyd, nawrócił się na wiarę Świadków Jehowy po tym, jak przestrzegał ich nieskazitelności wraz z Żydami w nazistowskich obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Po nawróceniu Kempler pozostawał z dala od swojej córki, która była wychowywana przez żydowskich krewnych. Aby zbliżyć swoją rodzinę, Kempler zabrał ich w podróż do Europy, aby zobaczyć swój kraj i odwiedzić obozy koncentracyjne w Melk i Auschwitz.
Seth Thomas
23-letni Świadek Jehowy, który pomimo ryzyka i sprzeciwu ze strony krewnych niebędących Świadkami Jehowy odmówił transfuzji krwi podczas operacji przeszczepu wątroby. Chociaż początkowo odmówiono leczenia przez Baylor University Medical Center w Teksasie, chirurdzy ze Szpitala Uniwersyteckiego Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles zgodzili się przeprowadzić operację, uważając, że badania nad bezkrwawą chirurgią są konieczne i powinny zostać zbadane."



http://www.sccs.com.pl/upload/File/meto ... i-krwi.pdf
Załączniki
metody-alternatywne-wobec-transfuzji-krwi.pdf
(281.84 KiB) Pobrany 215 razy
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: KREW

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 27 kwie 2021, 18:33

Ponieważ najczęściej przyczyną patologii jest nadmiar żelaza, to logicznym jest , ze podawanie żelaza w eryrocytach będzie szkodzić bardziej.
Tlenek azotu zuzywa B12,stymulujenadtlenoazotyn. Glównym wazodylatatorem jest CO2.

https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 171248.htm
" Bankowana krew prawie natychmiast traci zdolność dostarczania tlenu do tkanek
Data:
11 października 2007
Źródło:
Centrum Medyczne Uniwersytetu Duke
Streszczenie:
Niemal natychmiast po oddaniu ludzka krew zaczyna tracić kluczowy gaz, który otwiera naczynia krwionośne, aby ułatwić transfer tlenu z czerwonych krwinek do niedotlenionych tkanek. Tak więc miliony pacjentów najwyraźniej przechodzą transfuzje z krwią, która ma upośledzoną zdolność dostarczania tlenu. Ponieważ krew jest często podawana pacjentom, aby zapobiec zawałom serca, a jednak paradoksalnie może powodować ataki serca, badacze mierzyli przepływ krwi do serc zwierząt pozbawionych tlenu.

PEŁNA HISTORIA
Niemal natychmiast po oddaniu ludzka krew zaczyna tracić kluczowy gaz, który otwiera naczynia krwionośne, aby ułatwić transfer tlenu z czerwonych krwinek do niedotlenionych tkanek.

Tak więc, według naukowców z Duke University Medical Center, miliony pacjentów najwyraźniej przechodzą transfuzje z krwią, która ma upośledzoną zdolność dostarczania tlenu.

Odkryli również, że dodanie tego gazu z powrotem do przechowywanej krwi przed transfuzją wydaje się przywracać zdolność czerwonych krwinek do przenoszenia tlenu do tkanek. Badania to w dużym stopniu pomaga rozwiązać poważny problem, który wielu lekarzy zaczyna doceniać - zdaniem naukowców transfuzje krwi z banku ludzkiej krwi mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku większości pacjentów.

W ciągu ostatnich pięciu lat wiele badań, w tym niektóre przeprowadzone w Duke, wykazało, że pacjenci, którzy otrzymują transfuzję krwi, częściej zapadają na zawał serca, niewydolność serca, udar, a nawet śmierć. Chociaż wiadomo, że zgromadzona krew to nie to samo, co krew w organizmie, przyczyny jej związku z gorszymi wynikami nie zostały dobrze poznane.

Kluczem do obecnych odkryć jest to, że tlenek azotu w krwinkach czerwonych ma kluczowe znaczenie dla dostarczania tlenu do tkanek. Tlenek azotu utrzymuje naczynia krwionośne otwarte. Nowe badania wykazały, że tlenek azotu w krwinkach czerwonych zaczyna się rozkładać niemal natychmiast po opuszczeniu organizmu przez krwinki czerwone.

„Nie ma znaczenia, ile tlenu przenoszą czerwone krwinki, nie może on dostać się do tkanek, które go potrzebują bez tlenku azotu” - powiedział dr Jonathan Stamler z Duke, starszy autor jednej z publikacji PNAS, której grupa pierwotnie odkryli rolę tlenku azotu w krwinkach czerwonych w dostarczaniu tlenu. „Tlenek azotu otwiera drobne naczynia krwionośne, umożliwiając przepływ czerwonych krwinek i dostarczanie tlenu. Jeśli naczynia krwionośne nie mogą się otworzyć, czerwone krwinki z powrotem w naczyniu i tkanki znikają bez tlenu. Skutkiem może być zawał serca lub nawet śmierć.

„Kwestia potencjalnie szkodliwej dla pacjentów transfuzji krwi jest jednym z największych problemów medycyny amerykańskiej” - kontynuuje Stamler, profesor medycyny sercowo-naczyniowej i płucnej. „Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że krew ma wewnętrzną zdolność otwierania naczyń krwionośnych, umożliwiając w ten sposób dotarcie tlenu do tkanek. Krew zgromadzona nie może tego zrobić prawidłowo”.

Jednak transfuzje są nadal niezwykle ważne, powiedział Stamler.

„Bankowana krew to naprawdę skarb narodowy, który należy chronić” - powiedział Stamler. „Krew może uratować życie, ale nie pomaga tak, jak się spodziewaliśmy, aw wielu przypadkach może pogorszyć sytuację. W zasadzie mamy teraz rozwiązanie problemu tlenku azotu - możemy je odłożyć ... ale musi to zostać udowodnione w badaniu klinicznym. "

Szacuje się, że rocznie podaje się blisko 14 milionów jednostek czerwonych krwinek około 4,8 milionom Amerykanów. Krajowe banki krwi wymagają, aby krew była przechowywana nie dłużej niż 42 dni po oddaniu. Po tym czasie niewykorzystaną krew należy wyrzucić.

Jeden zespół badaczy Duke, kierowany przez dr Timothy'ego McMahona, chciał dokładnie udokumentować, co dzieje się z zakleszczoną krwią w ciągu tych 42 dni. Używając ludzkiej krwi przechowywanej zgodnie z krajowymi standardami, naukowcy regularnie pobierali próbki krwi.

„Byliśmy zaskoczeni szybkością zmian we krwi - w ciągu pierwszych trzech godzin widzieliśmy wyraźne oznaki zubożenia tlenku azotu” - powiedział McMahon, profesor medycyny płuc. „Martwi nas fakt, że poziom tlenku azotu spada wkrótce po pobraniu, co sugeruje, że nawet„ świeża ”krew może mieć niekorzystne cechy biologiczne”.

Tlenek azotu jest nie tylko potrzebny do odprowadzania tlenu przez czerwone krwinki, ale może również wpływać na elastyczność komórek w kształcie spodka. Wraz ze spadkiem poziomu tlenku azotu czerwone krwinki stają się sztywniejsze, co utrudnia im deformację ich kształtu w celu przeciśnięcia się przez maleńkie naczynia krwionośne.

Zespół Stamlera potwierdził, że poziom tlenku azotu zaczął szybko spadać w przechowywanej ludzkiej krwi, co spowodowało utratę jej zdolności do rozszerzania naczyń krwionośnych. Chcieli więc sprawdzić, czy dodanie gazu z powrotem do przechowywanej krwi może przywrócić zdolność otwierania naczyń na przykładzie psów.


Ponieważ b krew jest często podawana pacjentom, aby zapobiec zawałom serca, a jednak paradoksalnie może powodować ataki serca, badacze mierzyli przepływ krwi do serc zwierząt pozbawionych tlenu.

Kiedy podawaliśmy zmagazynowaną krew, nie można było prawidłowo zwiększyć przepływu krwi” - powiedział Stamler. „Jednak po zastąpieniu tlenku azotu dopływ krwi do serca uległ zwiększeniu, odzwierciedlając zwiększone rozszerzenie naczyń krwionośnych. Sugeruje to, że dodanie tlenku azotu do ludzkiej krwi może teoretycznie poprawić jej zdolność rozszerzania naczyń krwionośnych, a tym samym zapobiegać zawałom serca, a nawet śmierci w pacjentów ”.

Zarówno McMahon, jak i Stamler uważają, że potrzebne jest randomizowane badanie kliniczne na dużą skalę na ludziach, argumentując, że krew ma zarówno korzyści, jak i ryzyko, a zatem powinna być oceniana w taki sam sposób, jak leki.

Nie ma wątpliwości, że przetoczona krew może być szkodliwa” - powiedział Stamler. „Nie jesteśmy tylko pewni, jak poważny jest problem. Miejmy nadzieję, że dostępność potencjalnego rozwiązania zwróci uwagę społeczności medycznej na potencjalną skalę tego problemu”.

Wyniki te przedstawiono w dwóch oddzielnych artykułach, które pojawiły się w Internecie w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Badania Stamlera były wspierane przez National Institutes of Health i Duke Anesthesiology Fund. Badanie McMahon było wspierane przez American Heart Association i N30 Pharma, firmę, która ma umowę licencyjną z Duke na opracowywanie terapii opartych na tlenku azotu.

Źródło historii:

Materiały dostarczone przez Duke University Medical Center."
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: KREW

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 27 kwie 2021, 18:43

https://jamanetwork.com/journals/jamain ... le/1485987
" 28 stycznia 2013
Związek transfuzji krwi ze zwiększoną śmiertelnością w zawale mięśnia sercowego
Metaanaliza i analiza sekwencyjna badania z uwzględnieniem różnorodności

Saurav Chatterjee, MD; Dr Jørn Wetterslev; Abhishek Sharma, MD; i wsp. Edgar Lichstein, MD; Debabrata Mukherjee, MD, MS
Powiązania autora Informacje o artykule
JAMA Intern Med. 2013; 173 (2): 132-139. doi: 10.1001 / 2013.jamainternmed.1001

Abstrakt
Wstęp Korzyści płynące z transfuzji krwi u pacjentów z zawałem mięśnia sercowego są kontrowersyjne i istnieje możliwość wystąpienia szkód.

Metody Systematyczne przeszukiwanie badań opublikowanych w okresie od 1 stycznia 1966 r. Do 31 marca 2012 r. Przeprowadzono przy użyciu baz danych MEDLINE, EMBASE, CINAHL, Scopus, Web of Science i Cochrane Central Register of Controlled Trials. Zidentyfikowano anglojęzyczne badania porównujące transfuzję krwi bez transfuzji krwi lub z liberalną i ograniczoną strategią transfuzji krwi. Dwóch autorów badania niezależnie przejrzało 729 pierwotnie zidentyfikowanych tytułów i streszczeń i wybrało 10 do analizy. Tytuł badania, okres obserwacji, strategię transfuzji krwi i wyniki śmiertelności wyodrębniono ręcznie ze wszystkich wybranych badań, a jakość każdego badania oceniono za pomocą wzmacniającej listy kontrolnej Metaanaliza badań obserwacyjnych w epidemiologii.

Wyniki Przedstawiono badania strategii transfuzji krwi w niedokrwistości związanej z zawałem mięśnia sercowego, a także wskaźniki śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny w najdłuższych dostępnych okresach obserwacji w poszczególnych badaniach. Połączone szacunki efektów obliczono za pomocą modeli efektów losowych. Analizy transfuzji krwi w zawale mięśnia sercowego wykazały zwiększoną śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny związaną ze strategią przetaczania krwi w porównaniu z brakiem transfuzji krwi w zawale mięśnia sercowego (18,2% vs 10,2%) (współczynnik ryzyka 2,91; 95% CI 2,46-3,44; P < 0,001), z ważonym bezwzględnym wzrostem ryzyka o 12% i liczbą potrzebną do uszkodzenia wynoszącą 8 (95% CI, 6-17). Wieloczynnikowa metaregresja ujawniła, że ​​transfuzja krwi była związana z wyższym ryzykiem zgonu, niezależnie od wyjściowego stężenia hemoglobiny, nadiru hemoglobiny i zmiany poziomu hemoglobiny podczas pobytu w szpitalu. Transfuzja krwi była również istotnie związana z wyższym ryzykiem kolejnego zawału mięśnia sercowego (współczynnik ryzyka 2,04; 95% CI 1,06-3,93; p = 0,03).

Wnioski Transfuzja krwi lub liberalna strategia transfuzji krwi w porównaniu z brakiem transfuzji krwi lub strategią ograniczonej transfuzji krwi wiąże się z wyższymi wskaźnikami śmiertelności z wszystkich przyczyn. Nie należy zachęcać do rutynowej lub liberalnej transfuzji krwi w zawale mięśnia sercowego, ale wymaga ona zbadania w dużym badaniu z niskim ryzykiem błędu systematycznego.

Leki trombolityczne, przeciwzakrzepowe i przeciwpłytkowe zrewolucjonizowały podejście terapeutyczne do ostrego zespołu wieńcowego, przynosząc znaczną poprawę wyników klinicznych.1-7 Jednak takie leczenie może jednocześnie zwiększać ryzyko krwawienia, prowadząc do rozwoju niedokrwistości podczas pobytu w szpitalu i 8-10 Pomimo postępów w leczeniu reperfuzyjnym, pacjenci z niskim poziomem hemoglobiny nadal mają więcej powikłań pooperacyjnych i większą śmiertelność, 11-14, a obecność niedokrwistości w ostrym zawale mięśnia sercowego wiąże się z gorszym rokowaniem15. 19

U pacjentów ze znaczną okluzją wieńcową niska zdolność przenoszenia tlenu w wyniku niedokrwistości może dodatkowo upośledzać dopływ tlenu do mięśnia sercowego, nasilając niedokrwienie. Zwiększając zdolność przenoszenia tlenu, transfuzja krwi może być korzystna, szczególnie w przypadku niedokrwistości wtórnej do ostrej utraty krwi. Jednak niewłaściwa transfuzja krwi może prowadzić do przeciążenia układu krążenia i zwiększonej trombogenności, co może pogorszyć wyniki kliniczne. Ponadto wykazano, że podwyższony poziom hemoglobiny wiąże się ze zwiększoną śmiertelnością.11,19 W analizach post hoc wieloośrodkowego, randomizowanego badania z grupą kontrolną Hébert i wsp.20 nie wykazali korzyści w zakresie śmiertelności wynikających z liberalnej transfuzji krwi w utrzymaniu poziomu hemoglobiny na poziomie co najmniej 10 mg / ml u pacjentów w stanie krytycznym z chorobami układu krążenia. Jednakże, ponieważ pacjenci otrzymujący transfuzję krwi są zwykle starsi, mają zaawansowaną chorobę i więcej współistniejących chorób, zmienne te mogą działać jako czynniki zakłócające przy określaniu śmiertelności i zachorowalności. 21-23 Ze względu na sprzeczne wyniki zgłaszane w różnych badaniach korzyści i Szkodliwość przetaczania krwi w zawale mięśnia sercowego pozostaje kontrowersyjna. W niniejszej metaanalizie systematycznie ocenialiśmy potencjalne ryzyko i korzyści transfuzji krwi u pacjentów z zawałem mięśnia sercowego."
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: KREW

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 27 kwie 2021, 19:01

Pionierzy bezkrwawej chirurgii

cz.I-koszt operacji na otwartym sercu -ok.15-20 tys. zł. wtym koszt krwiodawstwa -30%
https://youtu.be/khXXenYLeZk?t=2719
Pionierzy bezkrwawej chirurgii cz I

cz.II
https://www.youtube.com/watch?v=plBr5ZjVfEg
Pionierzy bezkrwawej chirurgii cz II Żadnej krwi dla dzieci GCZD Katowice
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: KREW

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 07 maja 2021, 18:09

https://www.swiatksiazki.pl/krew-pienia ... iazka.html
" Substancja cenniejsza od ropy i złota. Zawiera w sobie gwiezdny pył z martwych supernowych, a także ocean - sól i wodę. Tysiące ludzie oddaje ją za darmo, choć rynek handlu krwią jest wart 252 miliardy dolarów.
Daje życie…
„Jak dostaję krew, to czuję się lepiej i znowu chcę się bawić moimi zabawkami” - Owen, lat 10
Daje śmierć…
„Krew to coś, co z ciebie wypływa, kiedy jest z tobą kiepsko” - konsultant medyczny
Oto jedyna w swoim rodzaju biografia krwi, pełna niesamowitych historii, ciekawostek i anegdot.
Czy wiesz, że codziennie w naszym ciele krąży 30 bilionów krwinek, które pokonują 19 tysięcy kilometrów w układzie krwionośnym o łącznej długości ponad 90 tysięcy kilometrów (czyli dwa razy tyle, ile ma równik)? Czy wiesz, że na świecie istnieją farmy, w których hoduje się miliony „medycznych” pijawek? Dlaczego menstruacja od zawsze była takim tematem tabu? Skąd wziął się u Świadków Jehowy zakaz transfuzji krwi? Dlaczego ludzie wierzyli w wampiry i czy one na pewno nie istnieją?
O krwi wiemy bardzo dużo, ale wciąż skrywa wiele tajemnic. Jest obiektem fascynacji i obsesji. Rose George, nowa gwiazda literatury faktu na świecie, opowiada o jej medycznym, biznesowym i kulturowym znaczeniu."
0 x



dom90
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2016, 18:11
x 1
Otrzymał podziękowanie: 19 razy

Wyniki krwi

Nieprzeczytany post autor: dom90 » niedziela 16 maja 2021, 12:48

Witam wszystkich ponownie :(
Problem jeszcze poważniejszy niż ostatnio. Dziś odebrałam wynik krwi. Okazało się, że mam marker Ca-125 na poziomie 436. Czy to może sugerować najgorsze? Jeśli to pomoże w ocenie: 30 lat, torbiel endometrialny na jajniku 37x32 m, staramy się z mężem od dziecko od 3 lat. Badanie było robione w 3 dniu cyklu. Plus lekka infekcja intymna... Lekki ból żołądka po posiłku, od 10 lat...
Załączniki
Dok2.pdf
(410.34 KiB) Pobrany 146 razy
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: KREW

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 08 cze 2021, 20:41

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4641192/
" J Biofizy. 2015; 2015: 529746.
Opublikowano online 2015 28 października. doi: 10.1155/2015/529746
PMCID: PMC4641192
PMID: 26604921
O roli mikrokosmków śródbłonka naczyń krwionośnych w przepływie krwi w małych naczyniach włosowatych
Władimir Makarow, 1 Lidia Zueva, 2 Priscila Sanabria, 3 William Dave Wessinger, 4 Tatiana Golubeva, 5 Igor Chmeliński, 6 i Michaił Injuszyn 3 , *

Abstrakt
Mikrokosmki śródbłonka, które wystają do światła naczyń włosowatych, chociaż niewidoczne w mikroskopii optycznej, mogą odgrywać ważną rolę w kontroli przepływu krwi w naczyniach włosowatych. Ze względu na efekt czopka, szerokość szczeliny między ścianą naczyń włosowatych a komórką krwi jest szczególnie krytyczna dla dynamiki przepływu krwi w naczyniach włosowatych, podczas gdy mikrokosmki znajdujące się na ścianie naczyń włosowatych mogą z łatwością kontrolować prędkość przepływu krwi. Donosimy, że mikrokosmki w naczyniach włosowatych różnych gatunków kręgowców mają podobną charakterystykę i gęstość, co sugeruje podobieństwa między odpowiednimi mechanizmami regulacji. Przedstawiono uproszczony model fizyczny kontroli efektywnej średnicy kapilary przez mikrokosmki.

Iść do:
1. Wstęp
Średnica naczyń włosowatych naczyń krwionośnych u większości kręgowców jest o około 25% mniejsza niż średnia średnica erytrocytów, powodując deformację krwinek podczas przepływu włośniczkowego [1, 2]. Zatem przepływ krwi w naczyniach włosowatych jest przepływem szeregu czerwonych krwinek, oddzielonych przez osocze uwięzione między dwiema sąsiednimi komórkami, określanego jako przepływ krwi w bolusie lub przepływ z efektem zatkania [3, 4]. Model wyidealizowanego ruchu krwi w naczyniach włosowatych, obejmujący szereg płaskich krążków reprezentujących erytrocyty oddzielone osoczem, został przeanalizowany wcześniej [4]. Badanie to ujawniło istotną różnicę między średnią prędkością osocza i krwinek czerwonych, zależną od szczeliny między krwinkami czerwonymi a ścianą naczyń włosowatych. To wyraźnie pokazuje, że nie należy używać zmierzonej prędkości czerwonych krwinek jako średniej prędkości przepływu krwi w kapilarze; ta ostatnia wartość zależy od wielkości szczeliny w ścianie komórkowej [4]. Wpływ szczeliny w ścianie komórkowej na prędkość przepływu zależy od struktury ściany śródbłonka; na przykład na przepływ wpływa obecność porowatej warstwy śródbłonka [5]. Pomysł, że szczelina między erytrocytami a ścianą śródbłonka może być kontrolowana, nie był wówczas rozważany.

Powszechnie uznaje się, że przepływ krwi włośniczkowej jest ściśle regulowany [6, 7]. Zwykle regulacja przepływu krwi w małych naczyniach jest związana z elementami kurczliwymi poza śródbłonkiem, takimi jak zewnętrzne ściany mięśniowe tętniczek lub zewnętrzne kurczliwe komórki glejowe (perycyty) na żyłkach i naczyniach włosowatych [6, 8]. Tutaj proponujemy dodatkowy mechanizm regulacji przepływu krwi przez wyspecjalizowane mikrokosmki śródbłonka, przedstawiając uproszczony model tego, w jaki sposób mikrokosmki mogą przyczyniać się do kontrolowania przepływu w małych naczyniach włosowatych.

Niedługo po wprowadzeniu do praktyki mikroskopu elektronowego odkryto wyspecjalizowane mikrokosmki śródbłonkowe wystające do światła naczynia krwionośnego, niewidoczne w mikroskopie optycznym [9, 10]. Te włosopodobne wyrostki mają średnicę około 0,1 μm i długość 0,5–3 μm [10]. Gęstość mikrokosmków na powierzchni komórek śródbłonka wzrasta podczas niedokrwienia i u zwierząt z nadciśnieniem [11–14]. Z drugiej strony stosowanie NO zmniejsza liczbę i długość mikrokosmków śródbłonka [15]. Powstawanie mikrokosmków może nasilać zakrzepicę poprzez promowanie agregacji płytek [16] lub agregacji i sprzyjać internalizacji zjadliwych bakterii do komórek śródbłonka naczyniowego [17]. Mikrokosmki są związane z cytoszkieletem włókna pośredniego, są bardzo bogate w ezrynę i moezynę, dwóch członków rodziny ERM (ezrin/radiksyna/moezyna) i ich odpowiednie białka wiążące przezbłonę, takie jak CD44 z polimeryzacją aktyny, wszystkie zlokalizowane w obrębie te występy błony [17]. Wszystkie te dane sugerują, że mikrokosmki są bardzo dynamicznymi strukturami; mogą pojawiać się lub znikać lub zmieniać swoją długość w zależności od regulacji. Wykazano na przykład, że niedokrwienie może dwukrotnie zmniejszać efektywną średnicę naczyń włosowatych w stosunku do wartości prawidłowej, prawdopodobnie z powodu „obrzęku” mikrokosmków [18]. Nasze badanie pod mikroskopem elektronowym u ssaków (szczurów i myszy) wykazało, że mikrokosmki śródbłonka mogą uczestniczyć w regulacji przepływu osocza poprzez kontrolowanie efektu czopka erytrocytów. Odkryliśmy również, że podobne mikrokosmki śródbłonka występują również u ptaków, co sugeruje, że mikrokosmki i związane z nimi mechanizmy regulacji mogą być obecne u wszystkich kręgowców. Dane te doprowadziły nas do hipotezy, że mikrokosmki śródbłonka są ważnym graczem w tkance krwi zmieniają się, ponieważ mogą kontrolować prędkość krwinek, a tym samym prędkość przepływu osocza w szczelinie ściany komórkowej.

Przedstawiamy badanie mikroskopem elektronowym mikrokosmków w małych naczyniach włosowatych u ssaków i ptaków wraz z uproszczonym modelem kontroli szczeliny między erytrocytami a ścianą śródbłonka naczyń włosowatych, a tym samym przepływu krwi w naczynia włosowate."
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: KREW

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 13 cze 2021, 21:02

https://www.oatext.com/electromagnetic- ... d-flow.php
" Właściwości elektromagnetyczne przepływu krwi tętniczej
Beraia M
Instytut Medycyny Klinicznej. Tbilisi, Gruzja.
DOI: 10.15761/BEM.1000141
Abstrakt
Przyspieszenie przepływu krwi wzrasta od drogi odpływu lewej komory do połączenia zatokowo-cylindrycznego i aorty wstępującej, natomiast musi się zmniejszać ze względu na turbulencje przepływu w zatokach Valsalvy i zwiększoną średnicę naczynia. Całkowita energia fali tętna w tętniczkach jest do 7,2 razy większa niż w aorcie wstępującej, natomiast musi być niska ze względu na rozpraszanie energii w przepływie lepkim, z odległością od serca. Celem badania jest zidentyfikowanie dodatkowego możliwego źródła energii dla przepływu krwi tętniczej.

Metody i materiały: 12 zdrowych ochotników (mężczyzn) wykonano echokardiografię, rezonans magnetyczny serca z bramką EKG w celu wizualizacji przepływu wewnątrzjamowego w komorach, angiografię MR aorty. Prędkości i przyspieszenie przepływu krwi badano w różnych miejscach serca i aorty. Wyniki: Przy DU w drodze odpływu lewej komory przyspieszenie krwi wynosi 1430 ± 120 cm/s2, w połączeniu zatokowo-cylindrycznym i aorcie wstępującej 2395 ± 195 cm/s2, w łuku aorty 1390 ± 225 cm/s2, przesmyk aorty 2180 ± 135 cm /s2, aorta środkowa piersiowa1260 ± 140m/s2. W MRI (TrueFisp. Mean curve) przyspieszenie krwi od drogi odpływu lewej komory do połączenia zatokowo-cylindrycznego jest 3,5 ± 0,3 razy większe, a do aorty wstępującej 2,5 ± 0,2 razy większe. Skurczowe ciśnienie krwi od aorty wstępującej do tętnic sprężystych udowych i odpiszczelowych zwiększa się 1,3 ± 0,1 razy, zwiększając energię przekazywaną do krwi. Kierunki ładunku elektrycznego w komorach serca z krążących erytrocytów i we włóknach Purkinjego (EKG) są matematycznie zbieżne.

Wniosek: Dostępność serca, jako możliwego pojedynczego narzędzia do przepływu krwi, wygląda na niedoskonałą. Elektryczne pole oscylacyjne z dipoli serca może oddziaływać na erytrocyty, tworząc modulowane naturalnie wibracje ultradźwiękowe i związany z tym prąd wibracyjny koloidu rozchodzący się dystalnie do wszystkich błon komórkowych. Ruch krwi w komorach i tętnicach serca ma dodatkową podstawę, poza skurczem serca: wirujące cząstki krwi w komorach serca i rozgałęzieniach tętnic, z towarzyszącym oscylującym polem elektrycznym wyzwalanym z serca, tworzą dodatkową elektromagnetyczną siłę odpychającą dla naładowane cząstki, zapewniające przepływ. Modulujące pole elektryczne przemienne, przekazywane przez oscylujące cząsteczki krwi, oprócz przepływu, tworzy dodatkowe źródło energii/sygnału, umożliwiające spontaniczne reakcje chemiczne przebiegające przez błony komórkowe.

Słowa kluczowe
praca serca, turbulencje przepływu, oddziaływanie elektromagnetyczne, EKG, entropia

Wprowadzenie
Obecnie przyjmuje się, że siłą napędową układu krążenia jest serce, a układ naczyniowy zapewnia krwi krążenie w naczyniach o różnych funkcjach. Najwcześniejsze znane pisma dotyczące układu krążenia znajdują się w Papirusie Ebersa (XVI wiek p.n.e.). Prawdziwa historia rozwoju teorii krążenia krwi zaczyna się od klasycznych poglądów Galena, poprzez złoty wiek islamu, aż do Williama Harveya z jego przełomowym i dokładnym opisem tego, jak serce pompuje krew w organizmie [1]. Podstawowe przepisy pozostają niezmienne od wieków.

Ludzie, podobnie jak inne kręgowce, mają zamknięty układ sercowo-naczyniowy. Przepływ krwi przez naczynie jest determinowany przez dwa czynniki: różnicę ciśnień między dwoma końcami naczynia oraz opór naczynia na przepływ krwi. Krążenie krwi w sercu i układzie naczyniowym jest regulowane przez nerwowe czynniki autonomiczne i humoralne. Przepływ zawsze kierowany od wysokiego, w kierunku niskiego ciśnienia. Rozgałęzienia tętnic, turbulencje przepływu i lepkość to naturalne czynniki oporowe dla przepływu krwi. Wysokie średnie ciśnienie tętnicze jest wynikiem dwóch czynników: dużej objętości krwi pompowanej z lewej komory do aorty oraz małej podatności ściany tętnicy. W tętniczkach i naczyniach włosowatych ciśnienie spada z dwóch powodów: oporów tarcia na przepływ i filtracji płynu z naczyń włosowatych [2].

Wychodząc naprzeciw powyższemu, można zauważyć kilka kontrowersyjnych faktów:

Przyspieszenie przepływu krwi wzrasta 2,4-3,5 razy od drogi odpływu lewej komory do połączenia zatokowo-cylindrycznego i aorty wstępującej, natomiast musi się zmniejszać ze względu na turbulencje przepływu w zatokach Valsalvy i zwiększoną średnicę naczynia.

Całkowita energia fali tętna w tętniczkach jest do 7,2 razy większa niż w aorcie wstępującej, natomiast musi być niska ze względu na rozpraszanie energii wraz z odległością od serca.

Zamknięcie zastawki mitralnej i trójdzielnej musi być spowodowane gradientem ciśnień na zastawce, ale w momencie zamknięcia różnicy ciśnień nie odnotowuje się.

Wyrzucona objętość krwi (75ml) przez 0,8 sek. w formie fali rozchodzi się w poprzek naczyń o długości około 105 km, natomiast moc serca wynosi zaledwie 1-2 W [3].

W celu wyjaśnienia problemu należy szukać nietypowego rozwiązania „sprzeczności” w procesach biologicznych, badając wyniki według podstaw fizyki i chemii."
0 x



mecz
Posty: 237
Rejestracja: niedziela 30 wrz 2018, 20:54
x 3
x 12
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy

Wyniki badań krwi po przechorwaniu Covid19

Nieprzeczytany post autor: mecz » poniedziałek 18 paź 2021, 13:15

https://nowaziemia.com.pl/viewtopic.php?p=27486#27486
Przechorowałem Covid19 między lutym a marcem 2021 r.

W tym czasie nie chorowałem na Covid19 ponownie.

Wyszło z pobrania krwi w 11.10.2021 r.

Wyniki odebrałem dziś 18.10.2021 r. , a z tego co mówiono w przychodni dopiero w piątek wykonano zbadanie przeciwciał.

Stężenie przeciwciał anty-SARS-CoV-2S 79,2 BAU/ml

Zakres referencyjny
<0,8 BAU/ml ujemny dla przeciwciał anty SARS-CoV-2S
>0,8 BAU/ml dodatni dla przeciwciał anty SARS-CoV-2S

Badanie wykonane na analizatorze Cobas e-411 firmy Roche

Teraz muszę się dowiedzieć co to znaczy...
NIESZCZEPIONY

Szukam info co to znaczy...
0 x



mecz
Posty: 237
Rejestracja: niedziela 30 wrz 2018, 20:54
x 3
x 12
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy

Re: Wyniki badań krwi po przechorwaniu Covid19

Nieprzeczytany post autor: mecz » poniedziałek 18 paź 2021, 20:10

0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: KREW

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 20 paź 2021, 13:44

https://pl.wikipedia.org/wiki/Skrzyp%C5%82ocz
" Krew
Podobnie jak u wielu skorupiaków (Crustacea) krew skrzypłoczy ma barwę niebieską, a czynnikiem transportującym tlen w organizmie jest hemocyjanina, a nie hemoglobina.

Krew skrzypłoczy ma specyficzną właściwość reagowania na endotoksyny produkowane przez bakterie Gram-ujemne: w kontakcie z nimi natychmiast wytwarza widoczne gołym okiem "agregaty obronne", otaczające drobnoustroje i natychmiast je niszczące. Dzięki temu w ciągu kilku sekund wiadomo, czy powierzchnia lub przedmiot potarte krwią skrzypłocza-mieczogona są pirogenne lub zainfekowane bakteriami oraz jak dużo jest tych bakterii. Cechą istotną krwi jest to, że sama również jest jałowa i wolna od znanych bakterii. Niebieska krew zachowuje swe antybakteryjne właściwości nawet rozcieńczona w pewnej ilości jałowej, destylowanej wody.

Ze względu na niewielką populację tych zwierząt oraz ograniczony teren ich występowania, krew do produkcji testerów bakteryjnych pozyskiwana jest od mieczogonów w podobny sposób, jak to robi się u krwiodawców, czyli tak, aby dawca przeżył procedurę pobrania krwi i mógł krew oddawać również w przyszłości. Obecnie płyn testujący z domieszką krwi skrzypłoczy jest wytwarzany przez firmy ze Stanów Zjednoczonych, Japonii oraz Chin[1].

Testy bakteryjne wykonane z krwi skrzypłoczy wykorzystywane są m.in. w przemyśle kosmicznym do natychmiastowego kontrolowania jałowości podzespołów szykowanych do ekspedycji w sondach kosmicznych, w razie podejrzenia o kontaminację."

https://podroze.onet.pl/aktualnosci/kor ... ek/b3jt2nh
https://wpr.pl/news/1431/bez-krwi-z-tyc ... zczepionek
" Co roku wyciągano z morza ok. 600 tys. skrzypłoczy. Aby uzyskać LAL, technicy laboratoryjni przebijają skorupę zwierzęcia i usuwają około 30 proc. jego krwi z żyły w pobliżu serca. Potem kraby podkowiaste (inna nazwa tych zwierząt) są wypuszczane do wody, ale – zdaniem biologów i ekologów – ok. 30 proc. nie przeżywa tej „wędrówki”.

Od jednego osobnika pozyskuje się 200-400 ml krwi. Gdyby z człowieka wypompować jedną trzecią jego krwi, to by nie przeżył takiego zabiegu. By wypreparować litr LAL trzeba pobrać krew minimum od 1,2 tys. skrzypłoczy. Taka porcja kosztuje ok. 25 tys. USD.

Co ciekawe, nawet rozcieńczony LAL dalej wykazuje swoje antypatogenowe właściwości. Co prawda od 2016 r. na rynku jest jego sztuczny odpowiednik (rFC – recombinant factor C), ale nie jest to tak skuteczny i bezpieczny, jak LAL. Nie można go stosować w USA."

https://copperalliance.pl/baza-wiedzy/e ... ocyjanina/
https://www.focus.pl/artykul/niebieska- ... -nam-zycie
0 x



mecz
Posty: 237
Rejestracja: niedziela 30 wrz 2018, 20:54
x 3
x 12
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy

Re: Wyniki badań krwi po przechorwaniu Covid19

Nieprzeczytany post autor: mecz » środa 20 paź 2021, 20:39

Mój demot, który przeszedł z oczekujących na weryfikację.

Ciąg dalszy...

Obrazek

Stąd:
https://demotywatory.pl/5097786
0 x



mecz
Posty: 237
Rejestracja: niedziela 30 wrz 2018, 20:54
x 3
x 12
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy

Re: Wyniki badań krwi po przechorwaniu Covid19

Nieprzeczytany post autor: mecz » środa 20 paź 2021, 21:32

Oczywiście "zwykły coroczny zmutowany wirus grypy z gromady koronawirusów" to żarcik, ale na demotach już ktoś wyrzucił, że to nie wirus grypy.

jak ktoś ma tam konto na demotywatory.pl
to wstawcie w odpowiedzi temu userowi co się przyczepił.

https://www.youtube.com/watch?v=IH3LqtivbAg
0 x



beadnorsi
Posty: 1504
Rejestracja: niedziela 27 maja 2018, 12:06
x 3
x 97
Podziękował: 2993 razy
Otrzymał podziękowanie: 2113 razy

Re: KREW

Nieprzeczytany post autor: beadnorsi » czwartek 25 lis 2021, 17:47

Witam.Mam maly problem z moja znajoma.Choruje na maloplytkowosc/plamice.Do tego nowotwor narzadow rodnych itd.Male zadrapanie konczy sie krwawieniem.
Nie moge znalesc postow o maloplytkowosci,a pamietam,ze ktos tam pytal kiedys i mu @Bue odpowiadal czy ktos.
Oczywiscie sterydy,chemia,tabsy os nastu lat/stan coraz gorszy.
O dziwo znalazla lekarke w okolicach koscierzyny,ktora polecila jej WU do picia, :o
Ktos inny polecil sok z buraka,wiec robila z gotowanego :roll: badz kupny :roll:
Oczywiscie nic jej nie pomoglo,wiec zalecilem SWIEZY sok z buraka + dodatki.
WU tez ,oczywiscie na czczo i o 18,poniewaz ze snem problemy naturalnie tez ma.


Macie cos tam jeszcze ciekawego ?
0 x



Awatar użytkownika
św.anna
Posty: 1451
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 87
x 119
Podziękował: 2624 razy
Otrzymał podziękowanie: 3256 razy

Re: KREW

Nieprzeczytany post autor: św.anna » czwartek 25 lis 2021, 18:23

Mój, św. już pamięci, tata miał małopłytkowość (w związku z przewlekłą białaczką limfatyczną). Płytki miał przez x lat dużo poniżej normy, więc czytałam, kombinowałam np. z lucerną, itp. - oczywiście lekarze twierdzili, że tacie - na płytki nic nie pomoże, ale pomógł naltrekson w małej, rzecz jasna, dawce. Nie brał więcej niż 10 dni i płytki w morfologii - pierwszy raz (przynajmniej od 6 lat) były w dolnej, ale jednak, normie!
Warto jednak najpierw samemu poczytać o ldn, np. w "Nieznanej medycynie" - z tego, co pamiętam.
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: KREW

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 14 sty 2022, 18:00

https://www.ekologia.pl/zdrowie/medycyn ... 28495.html
" Podczas gdy rasa kaukaska składa się aż w 40% z osobników z grupą A, wśród Azjatów wskaźnik ten sięga zaledwie 27%. Niektóre ludy np. Bororo z Brazylii czy peruwiańscy Indianie posiadają tylko i wyłącznie grupę 0, a jej częste występowanie odnotowuje się także u rdzennych Indian Północnoamerykańskich (79%), australijskich aborygenów (61%) czy Sudańczyków (62%). Grupa B z kolei, ogólnie rzadziej występująca, jest typowa dla Wietnamczyków, Tajów, Filipińczyków czy Koreańczyków. Najrzadsza grupa, AB, średnio stanowi ok. 5% populacji, ale jest nawet dwukrotnie wyższa u Hindusów, węgierskich Romów, ludności z regionu Pekinu czy Tatarów.

Zdaniem naukowców w grupach krwi ukryta jest też tajemnica o pochodzeniu i ewolucji człowieka – dla przykładu szympansy mają tylko grupy A i 0, goryle zaś tylko grupę B."
więcej w linku
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: KREW

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 14 sty 2022, 18:16

https://www.ekologia.pl/styl-zycia/zdro ... 25690.html
" Miedź jest pierwiastkiem, który występuje w śladowej ilości w ludzkim organizmie, nie mniej jednak jest on bardzo ważnym mikroelementem. Odpowiada za krzepliwość krwi i dba o jej prawidłowy poziom, a żelazo odpowiednio się wchłania. Ma także działanie krwiotwórcze - uczestniczy w budowaniu czerwonych krwinek oraz zapewnia dobre funkcjonowanie układu krwionośnego."
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: KREW

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 16 mar 2022, 18:40

https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rewo ... grupy-krwi
" Naukowcy pomyślnie przekształcili płuca dawcy w uniwersalny narząd, który może zostać wszczepiony dowolnemu biorcy. Dzięki opracowanej metodzie zmiany krwi, teoretycznie każdy narząd mógłby nadawać się do przeszczepu.[...]
Zespół z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej przeprowadził eksperyment na płucach, które nie nadawały się do przeszczepu i pochodziły od dawców z grupą krwi A. Organy zostały podłączone do urządzeń, które "utrzymywały je przy życiu" - podgrzewały je i zaopatrywały w tlen oraz składniki odżywcze. Naukowcy podawali również płucom enzymy, które w 2018 r. odkryto w ludzkich jelitach i pozwalają usuwać antygeny z krwi.
Eksperyment wykazał, że podawanie enzymów przez 4 godziny pozwoliło wyeliminować 97% antygenów A w płucach. Następnie naukowcy podawali do płuc krew z grupy 0 z przeciwciałami anty-A i anty-B. Okazało się, że zmodyfikowane wcześniej organy pracowały dobrze, tymczasem w płucach niezmodyfikowanych stwierdzono odrzut."
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: KREW

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 19 mar 2022, 09:44

https://kopalniawiedzy.pl/krew-zielona- ... rocyt,2734
" Zielona krew zaskoczyła chirurgów
9 czerwca 2007, 11:58 | Medycyna
Kolor krwi intryguje ludzi od dawna. Nie od parady szlachtę nazywano błękitnokrwistymi, a posoce kosmitów przypisywano właściwości żrące i nietypowe kolory. Trudno się więc dziwić zdumieniu i zaskoczeniu chirurgów, którzy podczas operacji 42-letniego Kanadyjczyka zauważyli, że jego krew jest ciemnozielona. Jego przypadek opisano nawet w piśmie medycznym Lancet.

Po zbadaniu w laboratorium okazało się, że za barwę odpowiada sulfhemoglobina (SHb, SulfHb), nieczynna jako nośnik tlenu pochodna hemoglobiny, która powstaje wskutek dołączenia do cząsteczki atomu siarki i zastąpienia nim atomu żelaza.

Lekarze przypuszczają, że pacjent zażywał zbyt dużo Sumatryptanu (Imigranu). Jest to szybko wchłaniany lek przeciwmigrenowy, który zwalcza objawy migreny u 70% chorych. Pobudzając receptory 5-HT1D, wywołuje wybiórczy skurcz naczyń i przerywa napad. Zawiera on jednak także grupę sulfonamidową (-SO2NH2), która spowodowała sulfhemoglobinemię.


Kanadyjczyk wyzdrowiał bez przeszkód i przestał zażywać feralny lek. Pięć tygodni po zażyciu ostatniej dawki w jego krwi nie znaleziono już sulfhemoglobiny. Hematolodzy wyjaśnili, że sulfhemoglobinemia mija samorzutnie w miarę regenerowania się i powstawania nowych erytrocytów, w skrajnych przypadkach konieczna jednak bywa transfuzja krwi.

Autor: Anna BłońskaŹródło: New Scientist"
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: KREW

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 19 mar 2022, 09:51

https://kopalniawiedzy.pl/krew-syntetyc ... czep,24561
" Coraz bliżej przezroczystej, sztucznej krwi
20 maja 2016, 08:10 | Medycyna
Andrew Mason, CC
Jest przeźroczysta, ale tlen do tkanek przenosi niczym zwykła krew. Nad syntetyczną krwią - substytutem tej ludzkiej - pracują naukowcy z Politechniki Warszawskiej. W przyszłości mogłaby rozwiązać problem braku krwi w szpitalach i krótkiego terminu przechowywania organów do przeszczepów.

Z krwią - jak wiadomo - mamy dość poważny problem. Jest droga, dostępna w różnych grupach i podgrupach. Dlatego szpitale muszą przechowywać wiele różnych rodzajów grup krwi. Poza tym, kiedy przetaczamy krew, to zawsze istnieje niebezpieczeństwo transferu jakiejś choroby - mówi dr hab. Tomasz Ciach z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.

Wprawdzie krew, która będzie przetaczana, podlega badaniom, jednak nie ma pewności, jakie choroby mogą się przenosić wraz z nią. Teraz zaczyna się mówić nawet o chorobie Parkinsona. Jakiś czas temu to samo było z chorobą Creutzfeldta-Jakoba. Najgorsze są te choroby, których jeszcze nie udało się zidentyfikować, których jeszcze nie znamy - tłumaczy rozmówca PAP.

Zespół dr. hab. Tomasza Ciacha podjął się więc opracowania syntetycznej krwi. Chcieliśmy wytworzyć substytut, który przenosiłby tlen tak samo dobrze, jak krew naturalna, a jednocześnie byłby produktem całkowicie syntetycznym, pozbawionym niebezpieczeństwa przeniesienia nieznanej choroby - wyjaśnia dr Ciach. Substytut opracowany przez jego zespół powstaje z polisacharydów, czyli złożonych cukrów, na drodze syntezy chemicznej. Wpuszczany do krwiobiegu dociera do płuc, gdzie wiąże się z tlenem, a potem przenosi go do poszczególnych tkanek.

Ludzkie erytrocyty - przenoszące tlen czerwone krwinki - mają średnicę sięgającą siedmiu-ośmiu mikrometrów i kształt płaskich guziczków. Te sztuczne byłyby nieco mniejsze i miały kulisty kształt. Większe erytrocyty wprawdzie lepiej przynoszą tlen, ale mogą zakorkować najwęższe w naszym organizmie naczynia krwionośne - w płucach lub mózgu. Naturalne erytrocyty mogą się przez te małe naczynia się prześliznąć, przepchnąć, bo stosunkowo łatwo zmieniają kształt. My nie potrafimy robić płaskich erytrocytów, tylko kuliste, dlatego nasze muszą być mniejsze - tłumaczy rozmówca PAP.

Syntetyczna krew eliminowałby ryzyko przeniesienia jakiejś choroby przy transfuzji. Może być też przechowywana przez długi okres. Myślimy, że w warunkach chłodniczych da się ją przechowywać rok, a nawet dłużej - przewiduje naukowiec. Ponieważ substytut jest nietoksyczny, obojętny fizjologicznie i uniwersalny, rozwiązałby problem niedoborów poszczególnych grup krwi i nadawał się dla każdego.

W krwiobiegu ulega on powolnej biodegradacji, czyli rozkłada się na dwutlenek węgla, wodę, które późnej są usuwane z organizmu. Organizm przez trzy - cztery tygodnie może wyprodukować własne - przenoszące tlen - erytrocyty. Przez ten czas, substytut znajdzie się już poza organizmem, a tlen będą już przenosiły jego własne erytrocyty.

Nasza syntetyczna krew to półprzeźroczysta, mleczna ciecz. Jednak, jeżeli będzie taka potrzeba marketingowa, gdyby ktoś chciał mieć 'błękitną krew', to możemy ją zabarwić na niebiesko - żartuje badacz.

Naukowcy oprócz tradycyjnej funkcji krwi, znaleźli dla swojego substytutu dodatkowe zadanie: przechowywanie organów. Jeżeli byłaby możliwość długotrwałego przechowywania organów, to może rozwiązałby się problem braku serca, wątroby czy nerek do przeszczepu. Dzisiaj organ pobrany od pacjenta można przechowywać maksymalnie sześć godzin. Gdyby udało się przepuszczać przez niego syntetyczną krew, to można by było utrzymać go znacznie dłużej w minimalnie obniżonej temperaturze. Pacjent nie czekałby na organ, tylko organ na pacjenta - opisuje dr Ciach.

Na razie nie wiadomo, jak długo przechowywane w ten sposób organy nadawałyby się do wykorzystania, ale pierwszy cel, który postawili sobie naukowcy to 48 godzin. To jest czas, w którym można dotrzeć w każde miejsce na Ziemi np. z Polski do Australii. Idealnie byłoby, gdybyśmy mogli go przechowywać miesiąc. Wtedy można byłoby bardzo precyzyjnie dobrać profil genetyczny pacjenta do organu i przeszczepy przyjmowałyby się znacznie łatwiej - prognozuje rozmówca PAP.

Pierwsze próby wykonania substytutu krwi na świecie wykonano wiele lat temu. Jednak do tej pory syntetyczna krew nie jest dostępna. Najczęściej przyczyną niepowodzeń była toksyczność samego nośnika, albo to, że przenosił tlen zbyt słabo. Krew jest bardzo silnym utleniaczem - niszczy tkanki. Dość trudno utrzymać ją w ryzach tzn. zachować taką równowagę, aby przenosiła tlen, ale nie niszczyła tkanek. Przykładem jest wylew krwi do mózgu. Krew, która kontaktuje się bezpośrednio z tkankami po prostu je spala - opisuje dr Ciach. Jedynymi komórkami przystosowanymi do stałego kontaktu z krwią są komórki śródbłonka wyściełające nasz układ krwionośny od środka - wyjaśnia.

Technologia Powstała na Wydziale Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskiej i została licencjonowana do firmy NanoSanguis. Start-up znalazł się w portfelu inwestycyjnym funduszu StartVenture@Poland, który powstał we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Na razie naukowcy przeprowadzili badania w laboratorium. Teraz szykują duży eksperyment na zwierzętach. Zaczniemy od prób przechowywania organów zwierzęcych. Jeszcze w maju chcemy przeprowadzić pierwszą próbę przechowywania świńskiej wątroby z użyciem naszej sztucznej krwi. Wstępne wyniki są bardzo dobre, ale jakie będą ostateczny rezultaty czas pokaże - wyjaśnia badacz.

Autor: Ewelina KrajczyńskaŹródło: PAP - Nauka w Polsce"
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: KREW

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 19 mar 2022, 09:54

https://kopalniawiedzy.pl/ksiazki/Krew- ... wald,34744
" Jürgen Thorwald
Krew królów
Jürgen Thorwald na przykładach losów trzech postaci historycznych bada jedną z najbardziej podstępnych chorób w dziejach: hemofilię. Wyróżnia ją szczególny proces dziedziczenia – objawy występują tylko u męskich potomków. Kobiety jedynie nieświadomie przekazują synom gen, który sprawia, że ich krew nie krzepnie.

Najsłynniejszą nosicielką tej rzadkiej przypadłości była Wiktoria, królowa Anglii. To ona poprzez mariaże swoich dzieci przyczyniła się do rozpowszechnienia hemofilii na europejskich dworach.


Bohaterami „Krwi królów” są trzej książęta, a zarazem trzy najbardziej znane przypadki. Thorwald połączył tu dwie swoje pasje i opowiedział kawał historii nowożytnej Europy z perspektywy osób dotkniętych hemofilią. Przedstawia losy Alfonsa, wydziedziczonego następcy tronu hiszpańskiego, księcia pruskiego Waldemara, walczącego o życie podczas ostatnich dni II wojny światowej, a także niezwykłe dzieje carewicza Aleksego leczonego przez demonicznego Rasputina. Ich historie układają się we wstrząsającą kronikę wydarzeń, które w dużym stopniu zaważyły na losach Europy przełomu XIX i XX wieku. Jednocześnie posłużyły one za przykłady pozwalające opisać przebieg tej tajemniczej choroby.

Jürgen Thorwald

(1915–2006) – niemiecki pisarz, dziennikarz i historyk, szczególnie znany z książek opisujących historię medycyny i II wojny światowej. Autor takich bestsellerów jak: „Ginekolodzy” (Marginesy 2018), „Pacjenci” (Marginesy 2021), „Stulecie chirurgów”, „Triumf chirurgów”, „Dawna medycyna, jej tajemnice i potęga” czy „Stulecie detektywów”.

Wkrótce nakładem wydawnictwa Marginesy ukażą się kolejne książki autora."
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: KREW

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 19 mar 2022, 09:58

https://kopalniawiedzy.pl/krew-mozg-neurogeneza,13819
" Młoda krew odmładza mózg
2 września 2011, 14:46 |
Najnowsze badania sugerują, że żywe w horrorach i mitach przekonanie, iż spożywanie młodej krwi odmładza nie jest całkiem pozbawione podstaw. A opublikowanego w Nature artykułu dowiadujemy się, że gdy młodym myszom podano krew starszych osobników, ich komórki mózgowe zachowywały się tak, jakby były starsze. Zauważono też efekt odwroty - „odmłodzenie" komórek mózgowych starszych myszy, którym podano krew młodszych zwierząt. To sugeruje, że pogarszanie się z wiekiem funkcjonowania mózgu może być częściowo spowodowane czynnikami związanymi z krwią.

Naukowcy użyli par młodych i starych myszy, wykorzystując technikę parabiozy, podczas której chirurgicznie zszywa się zwierzęta tak, by rozwinęły wspólny układ krwionośny. Po pięciu tygodniach od zszycia myszy zauważono uderzające skutki dla młodego i starego mózgu. U młodszych myszy doszło do zmniejszenia produkcji nowych neuronów, zwiększenia liczby stanów zapalnych w mózgu oraz mniejszej aktywności synaps. U starszych osobników zaobserwowano wzrost liczby nowych neuronów, mniej zapaleń i większą aktywność synaps.

Naukowcy postanowili też sprawdzić, czy wpływa to na zachowanie myszy. W osobnym badaniu wstrzyknęli młodym myszom plazmę pozyskaną od starych osobników i vice versa. Okazało się, że młode straciły zdolność do wykonywania niektórych zadań związanych z uczeniem się i zapamiętywaniem, a u starych zdolności te uległy poprawie.

Jako, że komórki krwi obcej myszy nie mogły dostać się do mózgu innego osobnika ze względu na istnienie bariery krew-mózg, naukowcy doszli do wniosku, iż za obserwowane efekty odpowiadają molekuły obecne w krwi. Porównując ponad 60 chemokin, białka wydzielane przez komórki, zidentyfikowali takie, które były odpowiedzialne za efekty występujące w starej krwi. Gdy podali jedną z nich - CCL11 - młodej myszy, doszło u niej do mniejszej produkcji neuronów, gorszego funkcjonowania pamięci i zmniejszenia możliwości uczenia się.

Richard Ransohoff, dyrektor Neuroinflamation Research Center w Cleveland Clinic, który nie brał udziału w badaniach, mówi, że ich wyniki są niezwykle zaskagujące, gdyż sugerują, że na proces neurogenezy mogą mieć wpływ czynniki spoza mózgu. Rensohoff spekuluje, iż znaczenie może mieć fakt, komórki macierzyste dające początek nowym neuronom żyją w mikrośrodowisku, które jest bardzo mocno związane z naczyniami krwionośnymi.

Autor: Mariusz BłońskiŹródło: Technology Review"
0 x



wolzdro
Posty: 681
Rejestracja: czwartek 09 sie 2018, 10:52
x 18
Podziękował: 270 razy
Otrzymał podziękowanie: 639 razy

Re: KREW

Nieprzeczytany post autor: wolzdro » piątek 25 mar 2022, 21:25

https://tvn24.pl/tvnmeteo/nauka/znalezi ... zy-5647899

"Znaleziono mikroplastik w ludzkiej krwi"'
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9729
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14636 razy

Re: KREW

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » sobota 26 mar 2022, 19:24

Ponieważ nie mam czasu na czytanie wszystkiego, a wątpię aby post wyjaśniał dokładnie skąd ów mikroplastik bierze się we krwi, to wyjaśniam - z maseczek! Tkanina maseczek jest wykonana z polipropylenu, tworzywa sztucznego, wprawdzie odpornego na wszelkie rozpuszczalniki i większość innych chemikaliów. Zapewne nie jest znane jeszcze zachowanie się tych mikrowłókienek we krwi, jest to też kwestia ich fizycznej wielkości, więc nie wiemy czy np. nie będą powodowały zwiększonej koagulacji.
Zła wiadomość jest taka, że nie da się ich fizycznie usunąć, bo nie ma ich czym rozpuścić, nawet nafta nie da rady.
Obawiam się jeszcze jednego, jeśli kumolowałyby się w maleńkich naczyńkach nerek, to po paru latach "pandemii" nerki mogą wymagać wymiany, tylko dawców będzie brak.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

ODPOWIEDZ