Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 29 gru 2019, 17:46

https://www.sott.net/article/320080-Iro ... deficiency

Przeciążenie żelazem - bardziej niebezpieczne niż niedobór witaminy D.
Dr Mercola
Mercola.com
Niedz., 12 czerwca 2016 15:55 UTC
przeciążenie żelaza
© ironitout.org
Jeden na trzech czytających to prawdopodobnie ma poważne przeciążenie minerałem, który może być bardziej niebezpieczny dla zdrowia niż brak witaminy D. Ten minerał to żelazo.

Co gorsza, niewielu lekarzy w pełni docenia niebezpieczeństwo nadmiaru żelaza, o którym Gerry Koenig, były prezes Iron Disorders Institute (IDI) i Fundacji Hemochromatosis, omawia w tym wywiadzie. Osobista historia Koeniga jest mocną ilustracją tego, co może przytrafić się komuś z nadmiarem żelaza.

https://youtu.be/6Om16Zr6z48

Zbliżając się do swoich 50. urodzin, stracił dużo na wadze, ćwiczył i czuł się zdrowy. W wieku 55 lat był w dobrej formie, ale pił więcej niż było to zalecane. W końcu podczas badania fizykalnego odkrył, że jego enzymy wątrobowe są wysokie.
„Lekarz zalecił, abym przestał pić” - mówi Koenig. „Przestałem pić. Ale znów zachorowałem ... Okazało się, że mam anemię hemolityczną. Moje czerwone krwinki rozpadały się.
Nie wiedziałam, co to znaczy, ani najwyraźniej mój doktor. Nigdy nie testowali mojego żelaza ... W końcu miałem epizod, w którym poszedłem do szpitala. Miałem encefalopatię, dość poważny stan ... Powiedzieli, że potrzebuję nowej wątroby.
Nie dostałem testu na żelazo aż do przeddzień przeszczepu wątroby w 2005 roku ... Przez przypadek natknąłem się na artykuł Scientific American. Opisał coś zwanego hemochromatozą, o której nic nie wiedziałem. Zdecydowałem, że przeprowadzę test.
Jak się okazuje, mam jeden gen dla jednego z wariantów hemochromatozy - C282Y. Z tego powodu postanowiłem przyjrzeć się temu bardziej i zacząłem je badać ... Robiłem to przez ostatnie 11 lat. ”

Czy jesteś narażony na wysokie ryzyko przeciążenia żelazem?

Większość dorosłych mężczyzn i kobiet nie miesiączkujących ma szkodliwy poziom żelaza. Istnieje jednak zaburzenie genetyczne zwane hemochromatozą, które powoduje, że organizm gromadzi nadmierne i niebezpiecznie szkodliwe poziomy żelaza.

Nieleczone może uszkodzić narządy i przyczyniać się do raka, chorób serca, cukrzycy, chorób neurodegeneracyjnych i wielu innych zaburzeń.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​przeciążenie żelazem jest łatwe i tanie w leczeniu. Monitorując stężenie ferrytyny w surowicy i / lub gamma-glutamylowej transpeptydazy (GGT), unikając suplementów żelaza i regularnie oddając krew, możesz uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.

Niestety wielu lekarzy jest poważnie niedoinformowanych o przeciążeniu żelazem. Dlatego problem pozostaje niewykryty.

Jak wysoka jest zbyt wysoka?

Test ferrytyny w surowicy mierzy zmagazynowane żelazo. Gorąco polecam wszystkim dorosłym coroczne badanie żelaza (test ferrytyny w surowicy). Uważam, że przeciążenie żelazem jest tak samo niebezpieczne dla zdrowia jak niedobór witaminy D.

Po prostu nie popełniaj błędu, postępując zgodnie z tym, co uważa się za „normalne”. 1 W niektórych laboratoriach poziom 395 nanogramów na mililitr (ng / ml) mieści się w normalnym zakresie, który jest zbyt wysoki dla optymalnego zdrowia. W rzeczywistości masz gwarancję rozwoju choroby na tym poziomie.

Idealnie, twoja ferrytyna w surowicy powinna wynosić od 20 do 80 ng / ml, z pewnością nie więcej niż to. Zasadniczo około 40–60 ng / ml jest ulubionym miejscem dla dorosłych mężczyzn i kobiet nie miesiączkujących.

Niestety, niewiele oprócz dzieci, kobiety przed menopauzą, które tracą krew podczas miesięcznej miesiączki, oraz te z nagłą utratą krwi, jak krwawiący wrzód, mają te idealne poziomy.
Nawet niektóre kobiety przed menopauzą (jeśli nie są pod kontrolą) wzrosną do 60 lub 70 lat, co jest niebezpieczne, jeśli zajdzie w ciążę. Istnieje większa szansa na złe wyniki ciąży.
Stany Zjednoczone zajmują 35. miejsce na świecie pod względem przeżywalności niemowląt. To straszna sytuacja, kiedy patrzysz na liczby. Nie ma tego powodu. Nie ma powodu, abyśmy mieli populację tak niezdrową, biorąc pod uwagę dostęp do opieki medycznej, którą mamy - mówi Koenig.
Ponownie, jeśli poziom żelaza jest wysoki, rozwiązaniem jest po prostu oddanie krwi. Jeśli jesteś dorosłym mężczyzną, będziesz chciał oddawać krew dwa do trzech razy w roku, gdy tylko osiągniesz normalny poziom. Jeśli poziomy ferrytyny wynoszą ponad 200 jednostek na litr (U / L), zalecany jest bardziej agresywny harmonogram flebotomii.

Chociaż Twój lokalny bank krwi może nie zdawać sobie z tego sprawy, najnowsze ustawodawstwo USA zezwala wszystkim bankom krwi na wykonanie flebotomii terapeutycznej w przypadku hemochromatozy lub przeciążenia żelazem. Wszystko czego potrzebujesz to zlecenie lekarza.

Zalecane testy laboratoryjne

Chociaż pełny panel żelazny, który sprawdza żelazo w surowicy, zdolność wiązania żelaza i ferrytynę, może być pomocny, tak naprawdę potrzebujesz tylko testu ferrytyny w surowicy. Jest dość niedrogi - zwykle mniej niż 40 USD.

Twój lekarz może napisać Ci na nią receptę lub zamówić ją na stronie internetowej Koenig, HealtheIron.com. Ostatnio dodali także test (GGT).

GGT mierzy enzymy wątrobowe, które mogą stwierdzić, czy masz uszkodzenie wątroby. Może być również stosowany jako marker przesiewowy nadmiaru żelaza. Wolne żelazo mierzone metodą GGT jest również doskonałym wskaźnikiem nagłej śmierci sercowej.
„Jeśli tylko wziąłeś ten znacznik (GGT), masz wskazanie żelaza, które nie jest dobrze związane. Gdy masz żelazo w surowicy, jest ono na ogół związane przez transferynę, która przenosi dwa atomy żelaza przez surowicę.
Ferrytyna może pomieścić do 4000 cząsteczek żelaza i umieścić je w komórkach. Jeśli te środki są wysokie, są ryzykowne, ponieważ nie wiesz, jak dobrze twoje ciało będzie trzymało się tego żelaza, gdy komórki rozpadną się w czasie (liza lub katabolizm).
Nasza dieta jest obecnie największym czynnikiem, który naprawdę powoduje ten problem. To nie tyle, że jemy za dużo żelaza; jest tak, że żelazo, które mamy w naszym ciele, może skutecznie nas skrzywdzić. Tam właśnie wchodzi GGT. To zastępcza miara wolnego żelaza. ”
W przypadku kobiet zdrowy poziom GGT wynosi około 9 U / L, podczas gdy górna granica „normalnych” zakresów laboratoryjnych GGT wynosi zazwyczaj od 40 do 45 U / L dla kobiet. W przypadku mężczyzn Koenig zaleca poziom 16 U / L (normalne zakresy laboratoryjne dla mężczyzn wynoszą od 65 do 70 U / L) .2


„Kobiety z GGT powyżej 30 U / L mają większe ryzyko raka - raka piersi, wszelkiego rodzaju nowotworów - i będą miały wysokie ryzyko choroby autoimmunologicznej”, ostrzega Koenig.

Co powoduje nadmierne gromadzenie się żelaza?

Oprócz posiadania jednego lub obu genów dla hemochromatozy, możesz również skończyć z wysokim poziomem żelaza z tego prostego faktu, że większość ludzi nie wydala żelaza bardzo dobrze. Więc jaka jest biologia za ładowaniem żelaza?

Dziewięćdziesiąt procent energii wytwarzanej przez twoje ciało polega na spalaniu węglowodanów lub tłuszczu z tlenem w mitochondriach w celu wytworzenia adenozynotrifosforanu (ATP). Do spalania paliwa potrzebujesz tlenu, ponieważ przechodzi on przez cykl Krebsa. Dziewięćdziesiąt pięć procent czasu tlen zamienia się w wodę.

Ale gdziekolwiek od 0,5 do 5 procent czasu, będziesz rozwijać tak zwane reaktywne formy tlenu (ROS). Pierwszym z nich jest dysmutaza ponadtlenkowa (SOD), która następnie przekształca się w kolejny ROS, którym jest nadtlenek wodoru.

Oto klucz: kiedy masz nadmiar żelaza we krwi, reakcja chemiczna (reakcja Fentona) nie wytwarza wody. Zamiast tego nadmierne żelazo katalizuje tworzenie wolnych rodników hydroksylowych, które są najsilniejszymi i najbardziej destrukcyjnymi wolnymi rodnikami znanymi człowiekowi. Zdziesiątkują twoje mitochondrialne DNA, mitochondrialne białka transportujące elektrony i błony komórkowe.

W ten sposób przeciążenie żelazem przyspiesza każdą znaną chorobę. W ten sposób powoduje patologie, szczególnie w chorobach wątroby i układu krążenia. Uwierz mi, bardzo niewielu pracowników służby zdrowia rozumie biologię molekularną tej reakcji, dlatego praktycznie nikt nie ostrzega o nadmiernym poziomie żelaza. Właśnie dlatego musisz udostępnić ten artykuł znajomym i rodzinie, ponieważ możesz dosłownie uratować im życie.

Absolutnie konieczne jest potwierdzenie, że masz bezpieczne poziomy żelaza, a gdy znajdą się w bezpiecznym zasięgu, nadal je monitoruj, aby nie wzrosły. Pamiętaj, że nie musisz mieć hemochromatozy, aby mieć wpływ. Według Koeniga poziom żelaza dosłownie PODWOIŁ się w populacji ogólnej w ciągu ostatnich czterech dekad.
Kiedy przeprowadzono pierwsze krajowe badanie badania zdrowia i żywienia (NHANES I, 3 1971–1974) oraz NHANES II4 (1976– 1980), zmierzyli ferrytynę. Ferrytyna męska była poniżej 100 nanogramów na mililitr (ng / ml) w USA Teraz mediana jest bliska 200 ng / ml. W mniejszościach jest znacznie wyższa ...
Jeśli spojrzymy na skale przedwczesnej śmierci i umieralności niemowląt w Afroamerykanach w porównaniu z białymi, na tę wielką różnicę może wpływać ten jeden element. Latyno-Amerykanie żyją dłużej niż biali Amerykanie. Także trochę lepiej radzą sobie z żelazem ”, mówi Koenig.
Uważaj na wysoką zawartość żelaza i węglowodanów w połączeniu z dietą

Jeśli jesz dużo węglowodanów netto (całkowite węglowodany minus błonnik), sytuacja się pogarsza. Niestety, większość czytających to spalanie węglowodanów jako podstawowego paliwa, które dodaje kolejne 30 do 40 procent więcej ROS na szczycie wolnych rodników hydroksylowych generowanych przez obecność wysokiego żelaza.
„To, co ludzie zazwyczaj mają, kiedy jedzą lepiej, jeśli chodzi o spowolnienie tych małych pożarów, zanim staną się szalejącym ogniem, to przeciwutleniacze” - mówi Koenig. „Najważniejszym z nich jest glutation. Jeśli nie masz dobrego zdrowia komórkowego, w tym glutationu, te pożary (stany zapalne) po prostu same się zapalą i będziesz miał reakcję łańcuchową efektów, która będzie trwała, dopóki nie będziesz naprawdę chory ,
To mi się przydarzyło. Mam obwodową neuropatię. Próbują powiedzieć, że to problem z cukrzycą, a ja nigdy nie miałem cukrzycy. Obie moje nogi płonęły. Ból był niewiarygodny. Skończysz idziesz do specjalisty neurologa. Ale kiedy błony w twoim układzie neurologicznym zasadniczo wybuchają i topią się, ból jest nie do zniesienia. Ale nikt nie połączył tego z żelazem. ”
Hemochromatoza, kolejna choroba uszkadzająca żelazo

Około 1 na 3,5 lub około 100 milionów ludzi w USA ma pojedynczy gen hemochromatozy. Ale nie wszyscy chorują na zespół przeciążenia żelazem. Jeśli masz oba geny hemochromatozy, to ryzyko rozwoju nadmiernej ilości żelaza i związane z nimi problemy zdrowotne znacznie rosną.

Nie jest jasne, ile może mieć podwójny gen, ale każdego roku dochodzi do około 36 000 zgonów z powodu chorób wątroby i około 6000 przeszczepów wątroby. Większość tych wszystkich ludzi jest dotknięta nadmiarem żelaza. Główną przyczyną transplantacji i śmierci wątroby jest bezalkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD). Nadmiar fruktozy w diecie prawdopodobnie jest obecnie głównym czynnikiem przyczyniającym się do NAFLD (szczególnie u dzieci i młodych dorosłych), ale wysokie żelazo jest kolejnym głównym winowajcą.

Oczywiście, jeśli połączysz dietę wysokosłodzoną z nadmiarem żelaza, poprosisz o kłopoty. To stworzy silnie trującą, śmiertelną synergię, która przyspieszy niemal każdą patologię. Jeśli przeczytałeś do tej pory, prawdopodobnie wiesz więcej na temat tego problemu niż twój lekarz. Wysokie żelazo po prostu nie jest zwracane na nie uwagę w literaturze medycznej. Wiem o tym, ponieważ osobiście mnie to dotknęło.

Mam postać anemii hemolitycznej (podobnej do anemii sierpowatej). W rezultacie moje czerwone krwinki umierają szybciej niż normalnie i mam skłonność do nadmiaru żelaza.

Kluczowe punkty leczenia

Powtarzając, trzy klucze do kontrolowania tej sytuacji to:
Zmniejsz spożycie węglowodanów netto i zwiększ spożycie zdrowych tłuszczów, w tym omega-3 pochodzenia zwierzęcego, aby przejść do trybu spalania tłuszczu i chronić swoje mitochondria. Pomoże to radykalnie zmniejszyć reaktywne formy tlenu (ROS) i produkcję wtórnych wolnych rodników.
Regularnie badaj przeładowanie żelazem za pomocą poziomu ferrytyny w surowicy lub GGT, aby potwierdzić, że nie masz nadmiaru żelaza, a jeśli tak, oddaj krew, aby obniżyć swój poziom.
Jeśli jesteś dorosłym mężczyzną lub kobietą nie miesiączkującą, upewnij się, że oddajesz krew co najmniej dwa razy w roku.
Poleganie na przeciwutleniaczach w celu bezkrytycznego tłumienia ROS może przynieść odwrót, ponieważ ROS działają również jako ważne cząsteczki sygnalizacyjne. Nie wszystkie są złe. Powodują szkody tylko wtedy, gdy są wytwarzane w nadmiarze. Lepiej obniżyć ich produkcję niż zmiażdżyć je po ich wyprodukowaniu.

Więc zoptymalizuj swój poziom ROS biologicznie, zamiast polegać na witaminach i suplementach. Jedzenie zdrowych tłuszczów może mieć większą różnicę, niż mogłoby się wydawać, szczególnie jeśli masz dużo żelaza. Koenig wyjaśnia:
„Przeprowadzono bardzo interesującą grupę badań na temat uwięzionych delfinów amerykańskiej marynarki wojennej. Delfiny miały zespół metaboliczny. Bardzo, bardzo wysoka ferrytyna (żelazo w surowicy). Były niezdrowe. Zespół metaboliczny w każdej populacji jest oznaką potencjalnego ryzyka zachorowania na cukrzycę Wyleczyli go, dostarczając im dobre ryby, które mają dużo tłuszczów, podczas których dostawali ryby ze słabymi tłuszczami ...
Jeśli ktoś pamięta film Lorenzo's Oil, to właśnie tam dzieci mają uszkodzenie mózgu w wyniku metabolizmu, który nie tworzy dobrej mieszanki kwasów tłuszczowych w błonach komórkowych. Jeśli wyściółki komórek zostaną uszkodzone, szczególnie jeśli zdarzy się to w mózgu ... zostaniesz zraniony
... Jeśli masz wyciek żelaza z subkomórek, komórek końcowych i czerwonych krwinek (hemoliza) ... to podniesie poziom ferrytyny w górę, co wskazuje na ryzyko. Właśnie wtedy należy podjąć działania. Ale trudno jest znaleźć specjalistów. Potrzebujemy kilku tysięcy lekarzy ogólnych, którzy o tym wiedzą ”.
Uważaj na kombinacje żywności, które promują zatrzymywanie żelaza

Oto kilka innych wskazówek i sugestii dotyczących diety. Jedzenie pokarmów bogatych w witaminę C z posiłkiem zawierającym żelazo zwiększy wchłanianie żelaza. Jeśli masz anemię, może to być dobra rzecz, ale jeśli zmagasz się z wysokim poziomem żelaza, unikaj łączenia pokarmów o wysokiej zawartości witaminy C i żelaza. Z drugiej strony wapń wiąże się z żelazem, ograniczając wchłanianie.

To dziwne żelazo, że tak powiem, więc jeśli twoje żelazo jest wysokie, rozważ spożywanie pokarmów bogatych w żelazo z pokarmami o wysokiej zawartości wapnia. Co ciekawe, kurkumina (pochodząca z kurkumy) działa jako silny chelator żelaza i może być użytecznym suplementem, jeśli twoje żelazo jest podwyższone.
„Dla większości osób, które działają dobrze. Twoje ciało jest zaprojektowane tak, aby nie wchłaniało zbyt dużo żelaza niehemowego, które jest żelazem elementarnym. To żelazo zawarte w warzywach i owocach. Jeśli zrobisz coś, aby zwiększyć to wchłanianie, ciało weźmie je ,
Żelazo z mięsa, którego nie można bardzo dobrze kontrolować. Jesteśmy jedynym krajem na świecie, który wraz z Kanadą umieścił 44 części żelaza na pierwiastek w naszych ziarnach i mąkach. Drugim jest Wielka Brytania. Wkładają 16,5 części na milion. To dużo żelaza i [wielu] go nie potrzebuje ”, mówi Koenig.
Więcej informacji

Aby dowiedzieć się więcej, polecam odwiedzić HealtheIron.com, gdzie możesz również zamówić ferrytynę w surowicy i testy GGT. Jeśli któryś z nich jest podwyższony, musisz podjąć działania. Leczenie nie może być prostsze. Jeśli nie jesteś kobietą miesiączkującą, po prostu oddawaj krew dwa do trzech razy w roku.

Jeśli nie możesz oddać krwi z powodu ograniczeń hemochromatozy, poproś lekarza o przepisanie recepty na flebotomię terapeutyczną. Każdy bank krwi może to dla ciebie zrobić, a wiele zrobi to bezpłatnie, więc rozejrzyj się. W przeciwnym razie typowy koszt waha się od 30 do 90 USD, co nadal jest dość niedrogie, biorąc pod uwagę korzyści zdrowotne.

Jest też bardzo pouczająca książka zatytułowana Dumping Iron: How to Ditch This Secret Killer and Reclaim Your Health, która jest dobrze napisanym i łatwym do zrozumienia zasobem. Pamiętaj, że wysokie żelazo może nie tylko być tak powszechne lub wyższe niż niskie żelazo, ale jest także bardziej niebezpieczne i może być czynnikiem wpływającym na znaczną liczbę przypadków cukrzycy, chorób serca i raka.

Niestety, prawie każdy lekarz wciąż nie ma pojęcia na ten temat, więc musisz być swoim adwokatem, jeśli podejrzewasz (lub wiesz), że twoje żelazo jest zbyt wysokie.

Uważam, że korekta podwyższonego poziomu żelaza może być równie ważna, jeśli nie ważniejsza, niż optymalizacja witaminy D. Jeśli masz wysokie żelazo, zdecydowanie masz pedał do metalu, jeśli chodzi o przyspieszenie chorób i starzenie się. Koenig jest doskonałym przykładem. Ostatecznie potrzebował przeszczepu wątroby w wyniku przeciążenia żelazem. Podsumowując, Koenig zauważa:
„Jeśli lekarz powie ci, że masz stłuszczoną chorobę wątroby, prawdopodobnie masz wysokie żelazo, wysoką ferrytynę. Prawdopodobnie nie będzie cię na to sprawdzał. Wykonaj test. Możesz zobaczyć korzyści z oddania krwi lub zmiany diety. na mojej stronie internetowej mam około 700 publikacji. Jeśli chcesz się w nią zagłębić, jest to sekcja. Dowiedz się, jak ograniczyć [żelazo] przez samą dietę. Udało się to i udało się ”.
Referencje
1, 2 Irondisorgers.org, Cztery ważne testy, w których zakresy normalnej zmienności (PDF)
3 NHANES I (1971–1974)
4 NHANES II (1976–1980)

Komentarz: Żelazny słoń - Niebezpieczeństwo przeciążenia żelazem
Obciążenie żelazem hemochromatozy skutecznie mierzone MRI
Przeciążenie żelazem - pominięta diagnoza
„Samolubny” powód oddania krwi
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 29 gru 2019, 17:55

Linki do artykułów

http://www.macierz.org.pl/artykuly/zdro ... oczne.html

http://www.ekomedycyna.net.pl/?p=206


https://www.pfm.pl/baza_chorob/mineraly ... drowia/964

http://www.czytelniamedyczna.pl/2819,ro ... troby.html

https://www.testdna.pl/kiedy-witamina-c-szkodzi/

Opowieści z żelaza
http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2014/293.pdf

http://biotka.mol.uj.edu.pl/zbm/handout ... zelaza.pdf

http://www.primanatura.pl/o-hemochromat ... nemii-itd/

https://www.primanatura.pl/zelazo-zabija/

https://www.primanatura.pl/survival-of- ... zyc-zycie/

http://www.akademiawitalnosci.pl/zdrowi ... e-zelazne/

1. Weinberg E. D. „Tobacco smoke iron: an initiator/promoter of
multiple diseases.”, Biometals. 2009;22:207–210.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18704272

2. M. Herman, P. Kościelniak „Analytical evaluation of the iron
transfer from cigarette tobacco to human body.”, NUKLEONIKA 2004;49
(Supplement 1): S39−S42 [link pdf]

3. Forte G. et al. „Metals in plasma of nonagenarians and centenarians
living in a key area of longevity.” , Exp Gerontol. 2014
Dec;60:197-206. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25446984

4. Ellervik C. et al. „Total and cause-specific mortality by
moderately and markedly increased ferritin concentrations: general
population study and metaanalysis.”, Clin Chem. 2014
Nov;60(11):1419-28. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25156997

5. Sullivan J.L. „Are menstruating women protected from heart disease
because of, or in spite of, estrogen? Relevance to the iron
hypothesis.”, American Heart Journal 2003 Feb;145(2):190-4. [link pdf]

6. Milman N. et al. „Iron Status Markers, Serum Ferritin and
Hemoglobin in 1359 Danish Women in Relation to Menstruation, Hormonal
Contraception, Parity, and Postmenopausal Hormone Treatment”, Ann
Hematol 65 (2), 96-102. 8 1992.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/articles/1511065/

7. Salonen J.T. et al. „Donation of blood is associated with reduced
risk of myocardial infarction. The Kuopio Ischaemic Heart Disease Risk
Factor Study.”, Am J Epidemiol. 1998 Sep 1;148(5):445-51.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9737556. Pełen tekst [link pdf].

8. Meyers D.G. et al. „Possible association of a reduction in
cardiovascular events with blood donation.”, Heart. 1997 Aug; 78(2):
188–193. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC484902/

9. Salonen J.T. et al. „High stored iron levels are associated with
excess risk of myocardial infarction in eastern Finnish men.”.
Circulation. 1992 Sep;86(3):803-11.

10. Zacharski L.R. „The Statin–Iron Nexus: Anti-Inflammatory
Intervention for Arterial Disease Prevention”, Am J Public Health.
2013 April; 103(4): e105–e112.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3673278/

11. Sullivan J.L. „Iron in arterial plaque: modifiable risk factor
for atherosclerosis.”, Biochim Biophys Acta. 2009 Jul;1790(7):718-23.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18619522

12. Zacharski L.R. „Decreased Cancer Risk After Iron Reduction in
Patients With Peripheral Arterial Disease: Results From a Randomized
Trial”, J Natl Cancer Inst (2008) 100 (14): 996-1002.
https://academic.oup.com/jnci/article/1 ... duction-in

13. Ohara T. et al. „Iron control is a novel therapeutic target of
cancer stem cells”, Cancer Research 75.15 Supplement (2015):
4243-4243. http://cancerres.aacrjournals.org/conte ... ement/4243

14. Toyokuni S. „Role of iron in carcinogenesis: cancer as a
ferrotoxic disease.”, Cancer Sci. 2009 Jan;100(1):9-16.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19018762

15. Connor J.R. „A histochemical study of iron, transferrin, and
ferritin in Alzheimer’s diseased brains.”, J Neurosci Res. 1992
Jan;31(1):75-83. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1613823

16. Xu Q. et al. „Neuroprotective effect of the natural iron chelator,
phytic acid in a cell culture model of Parkinson’s disease.”,
Toxicology. 2008 Mar 12;245(1-2):101-8.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18255213

17. Gabrielsen J.S. et al. „Adipocyte iron regulates adiponectin and
insulin sensitivity.”, J Clin Invest. 2012 Oct;122(10):3529-40.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22996660

18. Houschyar K.S. et al. „Effects of phlebotomy-induced reduction of
body iron stores on metabolic syndrome: results from a randomized
clinical trial”, BMC Med. 2012 May 30;10:54.
http://bmcmedicine.biomedcentral.com/ar ... 7015-10-54

19. ED Weinberg, „Iron availability and infection.”, Biochim Biophys
Acta. 2009 Jul;1790(7):600-5.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18675317

http://www.akademiawitalnosci.pl/10-spo ... ie-zelaza/

https://foodfakty.pl/ferrytyna-nowy-spo ... row-zelaza

https://journals.viamedica.pl/hematolog ... 0003/38559

Metabolizm żelaza z zagadnieniami matczyno- -płodowego krążenia żelaza
http://www.phmd.pl/api/files/view/29001.pdf

ROLA TRANSFERYNY W PRZECIWDZIAŁANIU STRESOWI OKSYDACYJNEMU
INDUKOWANEMU WOLNYM ŻELAZEM W ORGANIZMIE I JEJ POTENCJALNE ZWIĄZKI Z
ROZWOJEM NOWOTWORÓW
http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2013/501.pdf


https://www.lewrockwell.com/2006/11/bil ... cess-iron/

https://www.amazon.com/Iron-Factor-Agin ... ewrockwell

http://energetix.com.pl/wp-content/uplo ... og2018.pdf

http://energetix.com.pl/wp-content/uplo ... ressed.pdf
0 x




cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 31 gru 2019, 22:11

https://www.sott.net/article/312189-Iro ... in-minutes

"Toksyczność żelaza: Niskie dawki mogą uszkodzić komórkowe DNA w ciągu kilku minut

Science Daily
Czw., 11 lutego 2016 00:00 UTC
tabletki żelaza
© alinita / Fotolia
Stężenia żelaza podobne do tych dostarczanych za pomocą standardowych metod leczenia mogą wywołać uszkodzenie DNA w ciągu 10 minut po podaniu do komórek w laboratorium.

Jest to odkrycie naukowców z Imperial College London, którzy sugerują, że badacze muszą uważnie przyjrzeć się ilości żelaza podawanej w standardowych metodach leczenia, takich jak tabletki i napary, oraz wpływu, jaki może to mieć na organizm.

Żelazo jest niezbędne dla funkcjonowania organizmu i odgrywa kluczową rolę w transporcie tlenu - niski poziom powoduje niedokrwistość, która prowadzi do zmęczenia i letargu. Tabletki żelaza, które są dostępne bez recepty lub na receptę, są przyjmowane przez miliony ludzi w Wielkiej Brytanii - każdego roku wydaje się sześć milionów recept na żelazne tabletki w samej Anglii i Walii.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie PLOS ONE zespół wykorzystał ludzkie komórki śródbłonka, które wyściełają naczynia krwionośne, i dodał placebo lub roztwór żelaza o stężeniu 10 mikromoli (stężenie podobne do stężenia we krwi po zażyciu tabletki żelaza) ,

Analizując geny wykorzystywane w komórkach, a następnie badając komórki bardziej szczegółowo, odkryli, że w ciągu dziesięciu minut komórki potraktowane roztworem żelaza aktywowały systemy naprawy DNA. Zostały one aktywowane sześć godzin później.

Dr Claire Shovlin, starszy autor badania w National Heart and Lung Institute w Imperial, powiedziała: „Wiedzieliśmy już, że żelazo może uszkadzać komórki w bardzo dużych dawkach. Jednak w tym badaniu stwierdziliśmy, że kiedy zastosowaliśmy rodzaje żelaza, które można znaleźć w krwiobiegu po zażyciu tabletki żelaza, wydaje się, że może to również powodować uszkodzenie komórek - przynajmniej w laboratorium. Innymi słowy, komórki wydają się bardziej wrażliwe na żelazo, niż wcześniej sądziliśmy ".

Dr Shovlin dodał: „To badania na bardzo wczesnym etapie i potrzebujemy więcej pracy, aby potwierdzić te ustalenia i zbadać, jaki może to mieć wpływ na organizm. Wciąż nie jesteśmy pewni, jak te wyniki badań laboratoryjnych przekładają się na naczynia krwionośne w ciele”.

Podkreśliła, że ​​przepisywane suplementy żelaza są niezbędne dla wielu pacjentów: „Nie jesteśmy jeszcze na etapie, na którym doradzilibyśmy lekarzom zmianę podejścia do przepisywania suplementów żelaza. Wiele osób potrzebuje dodatkowego żelaza - bardzo ważne jest, aby nasze ciała mogły działają prawidłowo - a każdy, kto ma jakiekolwiek obawy dotyczące suplementów żelaza, powinien porozmawiać z lekarzem.

„Jednak to badanie pomaga rozpocząć rozmowę o tym, ile żelaza ludzie biorą. W tej chwili każda standardowa żelazna tabletka zawiera prawie 10-krotność ilości żelaza, którą zaleca się spożywać każdego dnia - i te dawki nie zmieniły się dla ponad 50 lat. Te badania sugerują, że możemy potrzebować dokładniejszego zastanowienia się, ile żelaza dajemy ludziom, i staramy się dostosować dawkę do pacjenta ”.

Zespół początkowo rozpoczął badanie tego obszaru po odkryciu, że niewielki odsetek osób używających tabletek żelaza w przypadku dziedzicznej teleangiektazji krwotocznej, która powoduje nieprawidłowości w naczyniach krwionośnych, zgłosił, że ich krwawienia z nosa pogorszyły się po leczeniu żelazem.

Referencje czasopisma:
Inês G. Mollet, Dilipkumar Patel, Fatima S. Govani, Adam Giess, Koralia Paschalaki, Manikandan Periyasamy, Elaine C. Lidington, Justin C. Mason, Michael D. Jones, Laurence Game, Simak Ali, Claire L. Shovlin. Leczenie żelazem w niskiej dawce indukuje reakcję na uszkodzenie DNA w ludzkich komórkach śródbłonka w ciągu kilku minut. PLOS ONE, 2016; 11 (2): e0147990

Komentarz: Chociaż żelazo jest niezbędne do życia, żelazo jest bardzo toksycznym pierwiastkiem. Nadmiar żelaza nagromadzony w organizmie może nasilać patogenne infekcje i może stać się główną przyczyną stresu oksydacyjnego i aktywności wolnych rodników. Badania powiązały spożycie żelaza i magazynowanie żelaza z chorobami takimi jak cukrzyca typu 2, choroby serca, insulinooporność, zapalenie, choroba Alzheimera, nadciśnienie, stłuszczenie wątroby, niedoczynność tarczycy, zapalenie stawów i rak. Ponadto aż 20% populacji cierpi na chorobę genetyczną zwaną hemochromatozą, która powoduje, że organizm przepełnia się żelazem z normalnej diety."
0 x



zdro
Posty: 724
Rejestracja: wtorek 31 sty 2017, 11:56
x 24
x 50
Podziękował: 799 razy
Otrzymał podziękowanie: 743 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: zdro » wtorek 31 gru 2019, 22:24

To co z tymi ludzmi ktorych zdrowie uleglo poprawie po przejsciu na diete karniwora? Toz to bomba ekstremalnie latwowchlanialnego zrodla zelaza. Szczegolnie jak sie wpierdziela duze ilosci czerwonego miesa.
0 x


We're living in an open air asylum and the inmates are in charge.

cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 31 gru 2019, 23:04

To zależy , jakie mięso , czym przyprawiane i z czym podawane.
Np. cynk, glicyna, histydyna, wit. A stymulują produkcję hemoglobiny, przez co żelazo może być szybciej wykorzystane, ku chwale ojczyzny.
Przyprawy mogą ograniczyć wchłanianie żelaza. Podobnie-krzem, bor. Aluminium zwiększa toksyczność żelaza.Surówki z salicylanami -obniżają.
Wiele anemii -to po prostu niedobór cynku i wit. A -stąd poprawa po diecie mięsnej.
Mięso-to także cholina, karnityna, karnozyna, metionina, b12, cały ADEK, cholesterol,kolagen,hormony tarczycy,lepsza tolerancja na stres oksydacyjny.
Sprowadzanie diet mięsnych do żelaza jest dużym uproszczeniem.
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 09 sty 2020, 11:42

https://www.sott.net/article/261488-Iro ... infections

Toksyczność żelaza i infekcje chorobotwórcze
Michael McEvoy
Uzdrawianie metaboliczne
Pt, 09 marca 2012 09:30 UTC
Wizerunek

Nadmiar akumulacji żelaza może nie tylko zwiększyć liczbę patogenów, ale może również stać się podstawową przyczyną stresu oksydacyjnego i aktywności wolnych rodników.
Jednym ze wskaźników możliwych patogennych infekcji jest wysoki poziom żelaza. Patogeny gospodarza potrzebują żelaza do przetrwania. Istnieją dowody na to, że zwiększony poziom żelaza zmniejsza pewne zdolności do wychwytywania komórek odpornościowych, takich jak neutrofile i komórki T. Jednocześnie zwiększone poziomy żelaza stają się źródłem replikacji niektórych patogenów, takich jak bakterie Gram-ujemne, klebsiella, aeruginosa, listeria, gruźlica, rzeżączka, Candida albicans i inne. Zmniejszenie poziomu żelaza wykazało w badaniach na zwierzętach, że hamuje rozprzestrzenianie się niektórych patogenów, takich jak Shigella.

Istnieją dowody na to, że obniżone stężenie żelaza w surowicy może być również spowodowane patogenami stosującymi żelazo do własnych celów. Może to być szczególnie prawdziwe, jeśli nastąpi gwałtowny i gwałtowny spadek poziomu żelaza.

Żelazo jest niezbędne w procesach życiowych. Ma zasadnicze role w organizmie, takie jak tworzenie czerwonych krwinek i hemoglobiny, synteza ATP w każdej komórce ciała, a także potrzeba tworzenia katalazy przeciwutleniającej. Podczas gdy żelazo jest niezbędne do życia, żelazo jest bardzo toksycznym pierwiastkiem, który wymaga wystarczającej ilości białek wiążących żelazo, takich jak transferyna, ferrytyna i laktoferyna. Nadmiar akumulacji żelaza może nie tylko zwiększyć liczbę patogenów, ale może również stać się podstawową przyczyną stresu oksydacyjnego i aktywności wolnych rodników. Żelazo jest wyjątkowo reaktywnym minerałem, gdy jest niezwiązane i wystawione na działanie tlenu.

Trwają badania, które pokazują, że mikroorganizmy opracowały mechanizmy kradzieży ferrytyny (białka, które magazynuje żelazo i uwalnia je) z różnych narządów i tkanek organizmu. Na przykład listeria otrzymuje ferrytynę z neuronów, komórek nabłonkowych, makrofagów i komórek jelitowych. Pasożyt entamoeba histolytica kradnie ferrytynę z krwi, mózgu, płuc i jelit. Candida Albicans może przejać ferrytynę z przewodu pokarmowego, aby przeżyć.

Żelazo: Identyfikacja egzogennych źródeł toksyczności

Przemysłowe źródła żelaza są potencjalnie bardzo toksyczne dla organizmu. Miejska woda z kranu może zawierać żelazo przemysłowe z powodu niszczejących rur. Spawacze i pracownicy żelaza są narażeni na duże ilości żelaza, a zawód ten może przyczyniać się do toksyczności żelaza u niektórych osób. Żelazne naczynia kuchenne mogą w niektórych przypadkach zwiększyć wchłanianie przemysłowych form żelaza.

Producenci suplementów czasami dołączają żelazo w formie uzupełniającej. Autor tego artykułu nie uważa, że ​​należy przyjmować dodatkowe żelazo ze względu na możliwe problemy związane z jego toksycznością. W rzeczywistości ostatnie badania przeprowadzone w Holandii wykazały, że dodatkowe żelazo zwiększa ryzyko zakażenia salmonellą.

Naturalne źródła żelaza mogą mieć niewiele wspólnego z podwyższonymi wartościami żelaza w surowicy. Z doświadczenia autora wynika, że ​​osoby spożywające dietę pozbawioną pokarmów bogatych w żelazo mogą nadal mieć wysokie wartości żelaza w surowicy. Problem podwyższonego i obniżonego poziomu żelaza w surowicy wydaje się być bardziej funkcjonalnie związany. A obecność patogenów może być jednym z powodów.

Bibliografia

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2981329/

http://jn.nutrition.org/content/137/5/1341.full

http://cid.oxfordjournals.org/content/51/3/e16.full

http://www.ajkd.org/article/S0272-6386% ... 2/abstract

www.jci.org/articles/view/109062/files/pdf

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6465688

http://www.healtheiron.com/iron-infection

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15180450

http://www.plospathogens.org/article/in ... at.1000217

Dostępność żelaza zwiększa potencjał chorobotwórczy Salmonelli Typhimurium i innych patogenów jelitowych w interfejsie nabłonka jelit, Kortman, Boleij, Swinkels, Tjalsma, Radboud University Nijmegen Medical Center, Nijmegen, Holandia, grudzień 2011
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 09 sty 2020, 12:28

https://www.sott.net/article/261464-Don ... blood-bank
"Oddawanie krwi w banku krwi
Jeffrey Dach MD
Blog o hormonach biologicznych
Śr., 01 maja 2013 10:48 UTC

Dawcy krwi o wysokiej częstotliwości wykazywali oznaki zmniejszonego zapasu żelaza w organizmie, zmniejszenia stresu oksydacyjnego i poprawy funkcji naczyniowych w porównaniu z dawcami o niskiej częstotliwości.
Śmierć George'a Washingtona w 1799 r. Została przypisana zdyskredytowanej praktyce zwanej „wypuszczaniem krwi”, przyjętej w 1700 r. jako leczenie praktycznie każdej dolegliwości. Pewnego dnia George Washington zachorował na ból gardła, a jego lekarze usunęli z siedem litrów krwi (3750 ml w ciągu 9 godzin, połowa objętości krwi). Rezultatem był wstrząs hipowolemiczny i zatrzymanie akcji serca. (7)

Pomiar hematokrytu w 1799 r

Być może wynik byłby inny, gdyby lekarze Waszyngtonu zmierzyli jego liczbę krwi (hemoglobinę / hematokryt), poziomy żelaza w surowicy i ferrytyny podczas procedury pobierania krwi, aby wiedzieli, kiedy przestać. Niestety, współczesna medycyna przybyła za późno, aby oszczędzić Pana Waszyngtona od swoich nadgorliwych lekarzy.

Czy regularne oddawanie krwi przynosi korzyści zdrowotne?

Niektóre osoby regularnie praktykują oddawanie krwi w banku krwi. Potem można się czuć dobrze, robiąc tak „dobry uczynek”. Możesz również zastanawiać się, czy regularne oddawanie krwi przynosi korzyści zdrowotne. Badanie z Finlandii mówi, że- tak.

Finlandia - oddawanie krwi co dwa miesiące

W badaniu przeprowadzonym w 1997 r. W Finlandii u osób, które regularnie oddawały krew w banku krwi, zawał mięśnia sercowego zmniejszył się o 88%. (1) Badanie przeprowadzone w Finlandii w Helsinkach obejmowało 2 862 mężczyzn w wieku 42–60 lat, a następnie przez 9 lat. Wskaźniki zawału serca dla dawców krwi wyniosły zaledwie 0,7%, w porównaniu do 12,5% dla osób niebędących dawcami.

Inne badanie przeprowadzone w 1997 r. W Kansas City wykazało 50% zmniejszenie liczby zawałów serca u niepalących męskich dawców krwi. (2)

Zaintrygowały mnie te informacje, których nauczyłem się od Jonathana V. Wrighta MD w kwietniowym biuletynie i ponownie zaprezentowałem podczas warsztatów na spotkaniu Orlando A4M w kwietniu 2013 r.

Dwie obserwacje potwierdzają ten pomysł: kobiety mają mniej chorób serca niż mężczyźni. Czy może to być związane z ich niższym poziomem żelaza (3) i niższą liczbą krwinek spowodowaną regularną utratą krwi z menstruacji (2) Czy ochrona układu krążenia jest wynikiem wyższego poziomu estrogenu u kobiet? Czy to oba czynniki?

Hemochromatoza jako model

Choroba genetyczna, w której żelazo gromadzi się w organizmie, z wysoką zawartością żelaza w surowicy i ferrytyną w surowicy, nazywa się hemochromatozą. Nosiciele genu są narażeni na zwiększone ryzyko zawału serca (4). Jedno badanie wykazało, że ryzyko zawału serca podwoiło się w ciągu 9 lat u nosicieli genów hemochromatozy. (4) Hemochromatoza jest leczona cotygodniowymi lub miesięcznymi darowiznami w banku krwi w celu zmniejszenia poziomu żelaza i ferrytyny.

Hemochromatoza u kobiet

U kobiet będących nosicielkami hemochromatozy (HH) odnotowano 2,4-krotny wzrost śmiertelności z powodu krążenia mózgowo-naczyniowego w porównaniu do osób niebędących nosicielami (5) Ponadto u nosicieli genów HH u kobiet palących i z nadciśnieniem tętniczym (podwyższone ciśnienie krwi) występowało głębsze 18,85-krotnie większe ryzyko sercowo-naczyniowe śmierć w porównaniu z osobami niepalącymi, lekami przeciwnadciśnieniowymi i nosicielami (5) Patrz tabela poniżej. Najwyższy pasek po prawej stronie jest przeznaczony dla palaczy z nadciśnieniem, którzy są nosicielami genu HH. (5)

Dlaczego oddawanie krwi jest korzystne?

Wyjaśnienie korzystnego efektu oddawania krwi w banku krwi obejmuje zmniejszenie zapasów żelaza (3). Żelazo jest utleniające, więc każda redukcja żelaza zmniejsza stres oksydacyjny w ciele.

Po drugie, następuje zmniejszenie lepkości krwi w przypadku młodszych, bardziej elastycznych krwinek czerwonych wytwarzanych przez szpik kostny w celu zastąpienia oddanej krwi (8).

Badanie z Yale z 2005 roku wykazało, że
„Dawcy krwi o wysokiej częstotliwości wykazywali oznaki zmniejszonego zapasu żelaza w organizmie, zmniejszenia stresu oksydacyjnego i poprawy funkcji naczyniowych w porównaniu z dawcami o niskiej częstotliwości.” (6)
Testosteron i zwiększona liczba krwinek

Leczenie testosteronem może powodować erytrocytozę (zwiększenie liczby krwinek), co prowadzi do zwiększenia lepkości krwi, która jeśli jest ciężka, może powodować niewydolność nerek i inne niekorzystne konsekwencje dla zdrowia. Leczenie to wycieczka do banku krwi w celu oddania krwi. Ważne jest, aby tego nie przegapić. Więc, dla was, którzy myślicie o pominięciu seryjnego panelu krwi, pomyślcie jeszcze raz. Efekty stymulacji testosteronem można również zaobserwować przy liczbie białych krwinek, ważnych dla pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową CLL, podczas leczenia testosteronem. Komórki białaczkowe mogą wzrosnąć w trakcie leczenia. (9)

Przestrogi w banku krwi - unikaj automatycznego pobierania krwi, aferezy, ABC

Unikaj nowszych urządzeń do aferezy, po prostu oddaj całą krew do worka po staremu, bez recyrkulacji żadnych płynów z powrotem do żyły. Zautomatyzowane maszyny recyrkulują antykoagulanty i inne nieznane chemikalia wypłukiwane z rurki z powrotem do żyły. Bezpieczniej jest tego uniknąć, przekazując dawną dawkę prosto do torby zbiorczej.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C może skorzystać z upustu krwi

Badanie z Japonii pokazuje, że enzymy wątrobowe mogą normalizować się w wirusowym zapaleniu wątroby typu C.
u pacjenci po powtarzających się flebotomii. (10)

Wniosek

Lekarze George'a Washingtona nie byli całkowicie w błędzie, jeśli chodzi o przekonanie o korzyściach zdrowotnych płynących z krwi. Niestety w dawnych czasach lekarze nie mieli nowoczesnego sprzętu laboratoryjnego do monitorowania liczby krwinek. W rezultacie nie wiedzieli, kiedy zatrzymać procedurę pobierania krwi, co prowadzi do śmierci pacjenta z powodu nadmiernej utraty krwi.

Nowoczesne wypuszczanie krwi w banku krwi

Obecnie badania medyczne ponownie zainteresowały się korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z regularnego oddawania krwi. Dla bezpieczeństwa dokładnie monitorujemy poziom hemoglobiny, hematokrytu, żelaza w surowicy i ferrytyny. Wyjazdy do banku krwi są przerywane, gdy poziomy te mieszczą się w dopuszczalnym zakresie.

Referencje i linki

1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9737556
Am J Epidemiol. 1 września 1998 r .; 148 (5): 445–51.
Oddawanie krwi wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem zawału mięśnia sercowego. Badanie współczynnika ryzyka choroby niedokrwiennej serca Kuopio. Salonen JT, Tuomainen TP, Salonen R, Lakka TA, Nyyssönen K. Research Institute of Public Health, University of Kuopio, Finlandia.

Ponieważ sugerowano, że duże zapasy żelaza w organizmie są czynnikiem ryzyka ostrego zawału mięśnia sercowego, oddawanie krwi może teoretycznie zmniejszyć ryzyko poprzez obniżenie zapasu żelaza w ciele. Z tego powodu autorzy przetestowali hipotezę, że dobrowolne oddawanie krwi wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem ostrego zawału mięśnia sercowego w prospektywnym badaniu epidemiologicznym u mężczyzn ze wschodniej Finlandii. Wszyscy badani są uczestnikami badania współczynnika ryzyka choroby niedokrwiennej serca Kuopio. Kohorta 2862 mężczyzn w wieku 42–60 lat była obserwowana średnio przez prawie 9 lat. Jeden mężczyzna (0,7%) na 153 mężczyzn, którzy oddali krew w ciągu 24 miesięcy poprzedzających badanie podstawowe, doświadczył ostrego zawału mięśnia sercowego w latach 1984–1995, podczas gdy 316 mężczyzn (12,5%) z 2529 dawców niebędących krwią miało ostry zawał mięśnia sercowego ( p <0,0001 dla różnicy między proporcjami). W modelu proporcjonalnego hazardu Coxa z uwzględnieniem wieku, lat badania i wszystkich innych predykcyjnych czynników ryzyka choroby wieńcowej dawcy krwi mieli zmniejszone o 88% ryzyko (ryzyko względne = 0,12, 95% przedział ufności 0,02-0,86, p = 0,035) ostrego mięśnia sercowego zawał w porównaniu z dawcami niepochodzącymi z krwi. Odkrycia te sugerują, że częsta utrata krwi przez dobrowolne oddawanie krwi może być związana ze zmniejszonym ryzykiem ostrego zawału mięśnia sercowego u mężczyzn w średnim wieku.

2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC484902/
Serce. Sierpień 1997 r .; 78 (2): 188–193. Możliwe powiązanie zmniejszenia zdarzeń sercowo-naczyniowych z oddawaniem krwi. D. G. Meyers, D. Strickland, P. A. Maloley, J. K. Seburg, J. E. Wilson i B. F. McManus
Department of Internal Medicine, Kansas University College of Medicine, Kansas City 66160-7378, USA.
TŁO: Hipoteza dotycząca żelaza sugeruje, że kobiety są chronione przed miażdżycą przez mniejsze zapasy żelaza niż mężczyźni, co ogranicza utlenianie lipidów. CEL: Test hipotezy żelaza poprzez porównanie częstości zdarzeń sercowo-naczyniowych u dawców krwi pełnej w porównaniu z noworodkami. PROJEKT: Perspektywiczna kohorta po badaniu telefonicznym. USTAWIENIA: stan Nebraska, USA. UCZESTNICY: Wybrano próbkę z Nebraska Diet Heart Survey (NDHS) ograniczającą wiek> lub = 40 lat i brak klinicznie widocznych chorób naczyniowych w momencie włączenia do NDHS (1985-87). GŁÓWNE ŚRODKI WYNIKÓW: Występowanie zdarzeń sercowo-naczyniowych (zawał mięśnia sercowego, dusznica bolesna, udar), procedur (angioplastyka, operacja bypassu, chromanie, endarterektomia), stosowanie nitrogliceryny lub śmierć (wszystkie powodują śmiertelność) oraz poziom oddawania krwi. WYNIKI: Uczestnikami było 655 dawców krwi i 3200 osób niebędących dawcami, które różniły się wykształceniem, aktywnością fizyczną, cukrzycą i częstością leczenia przeciwnadciśnieniowego; 889 zaginęło w celu uzupełnienia. 64 dawców i 567 osób niebędących dawcami zgłosiło zdarzenia sercowo-naczyniowe (przybliżony iloraz szans = 0,50, 95% przedział ufności (CI) 0,38-0,66). Korzyści z darowizny ograniczały się do niepalących mężczyzn (skorygowany iloraz szans 0,67, 95% CI 0,45-0,99). Korzyści były ograniczone do obecnych dawców (ostatnie trzy lata). Żadna dodatkowa korzyść nie wynikała z darowizny więcej niż raz lub dwa razy w ciągu trzech lat. WNIOSEK: Na poparcie żelaznej hipotezy oddanie krwi u niepalących mężczyzn w tej grupie było związane ze zmniejszonym ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych. Randomizowane badanie kliniczne jest uzasadnione w celu potwierdzenia tych ustaleń, ponieważ obserwowane korzyści osobiste z dawstwa dla zdrowia mają konsekwencje dla polityki publicznej.

3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9576426
Krążenie. 21 kwietnia 1998 r .; 97 (15): 1461–6.
Związek między zapasami żelaza w organizmie a ryzykiem ostrego zawału mięśnia sercowego u mężczyzn. Tuomainen TP, Punnonen K, Nyyssönen K, Salonen JT.
Instytut Badań Zdrowia Publicznego i Departament Zdrowia Publicznego i Praktyki Ogólnej, Uniwersytet Kuopio, Finlandia.

Dowody epidemiologiczne dotyczące roli żelaza, katalizatora peroksydacji lipidów, w hea wieńcowym

choroba rt (CHD) jest niespójna. Badaliśmy związek między stosunkiem stężenia receptora transferyny w surowicy do ferrytyny w surowicy (TfR / ferrytyna), najnowocześniejszym pomiarem zapasów żelaza w ciele, z ryzykiem ostrego zawału mięśnia sercowego (AMI) w potencjalnym zagnieżdżonym przypadku - badanie kontrolne u mężczyzn ze wschodniej Finlandii.

Testy receptora transferyny przeprowadzono dla 99 mężczyzn, którzy mieli AMI podczas średnio 6,4 roku obserwacji i 98 mężczyzn kontrolnych. Zarówno przypadki, jak i kontrole zostały zagnieżdżone w badaniu Kuopio Ishemic Heart Disease Risk Factor Study (KIHD) u 1931 mężczyzn, którzy nie mieli klinicznej CHD w badaniu wyjściowym. Kontrole dobrano pod kątem wieku, roku badania i miejsca zamieszkania. AMI zostały zarejestrowane prospektywnie. Rozpuszczalne receptory transferyny mierzono w teście immunoenzymometrycznym, a stężenie ferrytyny w teście radioimmunologicznym z zamrożonych podstawowych próbek surowicy. Średni stosunek TfR / ferrytyna wyniósł 15,1 (SE, 2,0) wśród przypadków i 21,3 (SE, 2,2) wśród kontroli (P = 0,035 dla różnicy). W modelach regresji logistycznej z uwzględnieniem innych najsilniejszych czynników ryzyka AMI oraz wskaźników stanu zapalnego i spożycia alkoholu, mężczyźni w najniższej i drugiej najniższej trzeciej części stosunku TfR / ferrytyna mieli 2,9-krotnie (95% CI, 1,3 do 6,6, P = .011) i 2,0-krotnie (0,9 do 4,2, P = 0,081) ryzyko AMI w porównaniu z mężczyznami w najwyższej trzeciej (P = 0,010 dla trendu).
WNIOSKI: Dane te pokazują związek między zwiększonymi zapasami żelaza w organizmie a nadmiernym ryzykiem AMI, potwierdzając wcześniejsze ustalenia epidemiologiczne.

Hemochromatoza i zawał serca

4) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10491370
Krążenie. 21 września 1999 r .; 100 (12): 1274–9.
Zwiększone ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego u nosicieli genu hemochromatozy Mutacja Cys282 Tyr: prospektywne badanie kohortowe u mężczyzn we wschodniej Finlandii. Tuomainen TP, Kontula K, Nyyssönen K, Lakka TA, Heliö T, Salonen JT.
Research Institute of Public Health, University of Kuopio, Kuopio, Finlandia. Ostatnio stwierdzono, że homozygotyczność dla stosunkowo powszechnej mutacji Cys282Tyr genu ludzkiego związanego z hemochromatozą (HFE) odpowiada za większość przypadków dziedzicznej hemochromatozy. Ponieważ postulowano, aby nadmiar żelaza zwiększał ryzyko chorób naczyniowych, w prospektywnym badaniu kohortowym badaliśmy, czy wystąpienie tej mutacji było związane ze zwiększonym ryzykiem pierwszego ostrego zawału mięśnia sercowego u zdrowych mężczyzn w średnim wieku. Metody i wyniki Badaniem było 1150 uczestników populacyjnego badania współczynnika ryzyka choroby niedokrwiennej serca Kuopio (KIHD), w wieku 42, 48, 54 lub 60 lat na początku badania, którzy nie mieli choroby wieńcowej na początku i dla których próbka DNA była dostępna. Informacje o zawałach mięśnia sercowego zebrano prospektywnie przy użyciu FINMONICA (FINISH MONItoring trendów i determinant w badaniu chorób układu krążenia) oraz danych szpitalnych. Zdarzenia zostały sklasyfikowane według kryteriów diagnostycznych według MONICA (MONItoring trendów i determinant w badaniu chorób układu krążenia). Mutację HFE Cys282Tyr zbadano techniką minisekwantowania w fazie stałej. Jeden osobnik był homozygotyczny, a 76 osobników było heterozygotycznych pod względem mutacji HFE Cys282 Tyr (6,7%). Podczas średniego okresu obserwacji trwającego 9 lat 8 (10,4%) z 77 nosicieli i 60 (5,6%) z 1073 nosicieli doświadczyło ostrego zawału mięśnia sercowego. W modelu proporcjonalnego ryzyka Coxa uwzględniającym inne najsilniejsze czynniki ryzyka, nosiciele mieli 2,3-krotnie (95% CI 1,1 do 4,8; P = 0,03) ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego w porównaniu z nosicielami. Wnioski - Nosiciele wspólnej mutacji genu hemochromatozy są 2-krotnie narażeni na pierwszy ostry zawał mięśnia sercowego w porównaniu z nosicielami.

5) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10491369
Krążenie. 21 września 1999 r .; 100 (12): 1268–73.
Heterozygotyczność dziedzicznego genu hemochromatozy jest związana ze śmiercią sercowo-naczyniową u kobiet.
Roest M, van der Schouw YT, de Valk B, Marks JJ, Tempelman MJ, de Groot PG, Sixma JJ, Banga JD. Źródło: Julius Center for Patient Oriented Research, Utrecht University Medical School, Holandia.

Tło - Tło genetyczne dziedzicznej hemochromatozy (HH) to homozygotyczność dla przejścia cysteiny do tyrozyny w pozycji 282 w genie HFE. Heterozygotyczność HH wiąże się z umiarkowanie podwyższonym poziomem żelaza i może być czynnikiem ryzyka śmierci sercowo-naczyniowej. Metody i wyniki - Badaliśmy związek między heterozygotycznością HH a zgonem z przyczyn sercowo-naczyniowych w badaniu kohortowym z udziałem 12 239 kobiet w wieku od 51 do 69 lat mieszkających w Utrechcie w Holandii. Kobiety były obserwowane przez 16 do 18 lat (182 976 lat kontrolnych). Częstość występowania allelu genu HH w grupie odniesienia wynosiła 4,0 (95% CI 2,9 do 5,4). Współczynniki umieralności dla heterozygot HH w porównaniu z typami dzikimi wynosiły 1,5 (95% CI 0,9 do 2,5) dla zawału mięśnia sercowego (n = 242), 2,4 (95% CI 1,3 do 3,5) dla choroby naczyniowo-mózgowej (n = 118), i 1,6 (95% CI 1,1 do 2,4) dla całkowitej choroby sercowo-naczyniowej (n = 530). Ryzyko heterozygotyczności HH związane z populacją związane z populacją

zawał tarczy oraz śmierć naczyniowo-mózgowa i całkowita śmierć sercowo-naczyniowa wyniosły odpowiednio 3,3%, 8,8% i 4,0%. Ponadto znaleźliśmy dowody na modyfikację działania przez nadciśnienie i palenie. Wnioski - Znaleźliśmy ważne dowody na to, że odziedziczona zmienność metabolizmu żelaza bierze udział w śmierci sercowo-naczyniowej u kobiet po menopauzie, szczególnie u kobiet, które już mają klasyczne czynniki ryzyka.

6) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15961703
Arterioskler Thromb Vasc Biol. 2005 sie; 25 (8): 1577-83. Epub 2005 16 czerwca. Składniki żelaza i funkcje naczyniowe u dobrowolnych dawców krwi Zheng H, Cable R, Spencer B, Votto N, Katz SD.
Department of Internal Medicine, Yale University School of Medicine, 135 College St, Suite 301, New Haven, CT 06510,

Żelazo jest kofaktorem prooksydacyjnym, który może być związany z postępem miażdżycy. Stwierdzono hipotezę, że zmniejszenie zapasów żelaza w ciele wtórne do oddawania krwi zmniejsza ryzyko wieńcowe, ale badania retrospektywne wykazały niespójne wyniki. Staraliśmy się ocenić wpływ częstotliwości oddawania krwi na zapasy żelaza w ciele oraz fizjologiczne i biochemiczne biomarkery funkcji naczyniowej związane z postępem miażdżycy. METODY I WYNIKI:

Czterdziestu dobrowolnych dawców krwi o wysokiej częstotliwości (> lub = 8 dawców w ciągu ostatnich 2 lat) i 42 dawców krwi o niskiej częstotliwości (1 do 2 dawców w ciągu ostatnich 2 lat) w wieku od 50 do 75 lat zostało losowo wybranych z amerykańskiego Czerwonego Krzyża z Connecticut krwi akta dawcy. U wszystkich badanych oceniano rozszerzanie za pośrednictwem przepływu w tętnicy ramiennej, markery zapasów żelaza w surowicy, zapalenie naczyń i stres oksydacyjny oraz czynniki ryzyka sercowego. Ferrytyna w surowicy była znacznie zmniejszona u dawców krwi o wysokiej częstotliwości w porównaniu z dawcami krwi o niskiej częstotliwości (wartości mediany 17 vs. 52 ng / ml; P <0,001), ale hematokryt nie różnił się między grupami. Dylatacja przepływowa w tętnicy ramiennej była istotnie większa u dawców o wysokiej częstotliwości w porównaniu z dawcami o niskiej częstotliwości w analizie jednoczynnikowej (5,5 +/- 2,6% w porównaniu z 3,8 +/- 1,6%; P = 0,0003) oraz w dostosowywaniu analizy wieloczynnikowej dla czynników ryzyka sercowego i innych potencjalnych czynników zakłócających. Biomarkery zapalenia naczyniowego w surowicy nie różniły się między grupami, ale 3-nitrotyrozyna, marker stresu oksydacyjnego, była zmniejszona u dawców o wysokiej częstotliwości w porównaniu z dawcami o niskiej częstotliwości.
WNIOSKI: Dawcy krwi o wysokiej częstotliwości wykazywali oznaki zmniejszonego zapasu żelaza w organizmie, zmniejszenia stresu oksydacyjnego i poprawy funkcji naczyniowych w porównaniu z dawcami o niskiej częstotliwości. Odkrycia te potwierdzają potencjalny związek między dawstwem krwi a zmniejszonym ryzykiem sercowo-naczyniowym, co uzasadnia dalsze badanie w prospektywnych badaniach wyników.

7) http://www.thepermanentejournal.org/fil ... 4/time.pdf
Dusząca i wykrwawiająca się śmierć prezydenta George'a Washingtona przedstawiona na dorocznej serii wykładów Miranda Kaiser Permanente Bakersfield 2002 Vibul V Vadakan, MD, FAAP

8) http://www.townsendletter.com/Jan2012/m ... d0112.html
Z listu Townsend ze stycznia 2012 r
Pomiar lepkości krwi w celu poprawy wyników leczenia pacjentów
przez Pushpa Larsen, ND, i Ralph Holsworth, DO

9) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6862037
Fertil Steril. 1983 lipca; 40 (1): 100-4. Wpływ enantanu testosteronu na hematopoezy u zdrowych mężczyzn Palacios A, Campfield LA, McClure RD, Steiner B, Swerdloff RS. Enantan testosteronu, powszechnie stosowana depotowa forma androgenu, był podawany normalnym mężczyznom zgodnie z kilkoma harmonogramami dawkowania. Spowodowało to znaczny wzrost poziomu testosteronu w surowicy pomimo faktu, że stężenia testosteronu pozostawały w normalnym zakresie populacji w prawie wszystkich przypadkach. Odnotowano łagodny, ale znaczący wzrost stężenia białych krwinek, czerwonych krwinek, hematokrytu i hemoglobiny

10) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16211347
J Gastroenterol. Wrz 2005; 40 (9): 901–6.
Determinanty normalizacji aktywności AlAT w surowicy po upuszczeniu krwi u pacjentów z przewlekłym zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu C. Kawamura Y, Akuta N, Sezaki H, Hosaka T, Someya T, Kobayashi M, Suzuki F, Suzuki Y, Saitoh S, Arase Y, Ikeda K, Kumada H.
Oddział Gastroenterologii, Szpital Toranomon, 2-2-2 Toranomon, Minato-ku, Tokio 105-8470, Japonia.

Flebotomię wykonuje się w celu zmniejszenia nadmiernego gromadzenia się żelaza w tkance wątroby. Badaliśmy wskaźniki normalizacji aminotransferazy alaninowej (ALT) w surowicy i 50% zmniejszenie początkowej aktywności ALT (ALT (50%) w surowicy) u pacjentów z zakażeniem wirusowym zapaleniem wątroby typu C (HCV) i badaliśmy czynniki, które miały wpływ na odpowiedź na leczenie flebotomii.
Oceniliśmy 23 kolejnych pacjentów z zakażeniem HCV, którzy przeszli flebotomię. Flebotomię wykonywano kilka razy w tygodniu, a następnie kilka razy w miesiącu, a 200–400 ml krwi pobierano podczas każdej sesji, w zależności od odpowiedzi klinicznej. W trakcie terapii co miesiąc oceniano stężenie hemoglobiny (Hb), ALT w surowicy i stężenie ferrytyny.
WYNIKI: U pacjentów z Hb mniejszą niż 11 g / dl wskaźnik redukcji ALT (50%) wyniósł 87,5%.

U pacjentów z poziomem ferrytyny w surowicy mniejszym niż 10 g / dl wskaźnik redukcji ALT (50%) wynosił 83,3%. U pacjentów z Hb mniejszą niż 11 g / dl wskaźnik normalizacji ALT wynosił 50%, au pacjentów z poziomem ferrytyny w surowicy mniejszym niż 10 g / dl wskaźnik normalizacji ALT wynosił 41,7%. Analiza wielowymiarowa wykazała, że ​​ALT poniżej 100 IU / l na początku flebotomii jest niezależnym czynnikiem związanym z normalizacją ALT. Spośród 7 pacjentów, którzy nie wykazali odpowiedzi na flebotomię, 85,7% było otyłych (wskaźnik masy ciała> lub = 25 kg / m (2)), a 40% wykazało ponad 30% stłuszczenia w histologii wątroby. Skumulowany wskaźnik normalizacji ALT w stosunku do całkowitej objętości utraty krwi wynosił 43,9% przy krwi mniejszej lub większej niż 3 l, a zatem był optymalny powyżej 3 l.
WNIOSKI: Chociaż liczba próbek była stosunkowo niewielka, wyniki naszego badania sugerują, że flebotomia jest skuteczną terapią u pacjentów z HCV, którzy nie są otyli, wykazują niewielką lub żadną stłuszczenie w histologii wątroby i mają wyjściowy poziom ALT w surowicy mniejszy niż 100 IU / l.
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 19 sty 2020, 20:43

https://www.sott.net/article/206264-Clo ... -New-Study

"Nowe badania wskazują, że goździki są najlepszym przeciwutleniaczem
Anthony Gucciardi
NaturalNews
Wt, 06 kwietnia 2010 00:00 UTC

Nowe badania z Uniwersytetu Miguela Hernandeza (UMH) wykazały, że goździki (Syzygium aromaticum) są „najlepszym” naturalnym przeciwutleniaczem. W badaniu zbadano pięć właściwości przeciwutleniających, z goździkami pokazującymi niesamowite wyniki dla każdej z nich. Goździki są używane przede wszystkim w kuchni na całym świecie, ale głównie w kuchni indyjskiej. Goździki były również wykorzystywane do celów leczniczych, takich jak indyjska medycyna ajurwedyjska, medycyna chińska i ziołolecznictwo zachodnie. W stomatologii goździki są również stosowane jako środki przeciwbólowe.

Badanie wykazało, że goździki zawierają wysoki poziom związków fenolowych, które mają właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Był to główny czynnik w znakowaniu goździków najlepszym naturalnym przeciwutleniaczem, ale badanie wykazało, że goździki mają również inne korzystne właściwości.

„Spośród pięciu przetestowanych właściwości przeciwutleniających, goździki miały najwyższą zdolność do oddawania wodoru, dobrze zmniejszały peroksydację lipidów i były najlepszym reduktorem żelaza”, mówi Juana Fernandez-Lopez, jedna z autorek badania i badaczka z UMH.

Peroksydacja lipidów to proces, w którym wolne rodniki pobierają elektrony z lipidów w błonach komórkowych. Efektem końcowym tego procesu jest uszkodzenie komórek. Fakt, że goździki pomagają zahamować ten niszczycielski cykl jest tym, który pomógł im doprowadzić je na pierwsze miejsce. Co więcej, zdolność do redukcji żelaza jest jeszcze jedną głęboką cechą goździków.

Niedobory żelaza są raczej proste do leczenia z odpowiednią suplementacją lub zmianami w diecie, ale nadmiar żelaza w organizmie może być trudny do leczenia. Wiele osób cierpi z powodu zbyt dużej ilości żelaza we krwi, a u wielu z nich rozwija się hemochromatoza. Hemochromatoza jest poważnym stanem, który jest wynikiem nieleczonego przeciążenia żelazem. Hemochromatoza może prowadzić do zapalenia stawów, nieprawidłowej czynności wątroby, cukrzycy, a nawet niewydolności serca.

Kolejnym celem badania jest przekonanie dużych korporacji, aby zaczęły dodawać goździki do swoich produktów spożywczych. Goździki są bardzo tanie i od wieków stanowią główną część diety śródziemnomorskiej.

„Wyniki pokazują, że stosowanie naturalnych utleniaczy występujących w przyprawach stosowanych w diecie śródziemnomorskiej lub ich ekstraktach jest opłacalną opcją dla przemysłu spożywczego, o ile nie ma to wpływu na właściwości organoleptyczne produktu spożywczego”, dodaje Juana.

Goździki mogą być tym, czego ludzie szukają, jeśli chodzi o znalezienie niedrogiej i praktycznej przyprawy."
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 29 sty 2020, 15:35

https://raypeatforum.com/community/thre ... ron.32152/

"Glicyna całkowicie chroni komórki wątroby przed apoptozą z powodu żelaza
Dyskusja w „Studiach naukowych” rozpoczęta przez zarrin77, 22 grudnia 2019 r.

Żelazo indukuje śmierć hepatocytów poprzez aktywację MAPK i zależny od mitochondriów szlak apoptotyczny: korzystna rola glicyny.

Abstrakt
W niniejszym badaniu zbadaliśmy korzystną rolę glicyny w uszkodzeniach oksydacyjnych indukowanych żelazem (FeSO₄) w mysich hepatocytach. Ekspozycja hepatocytów na 20 μM FeSO₄ przez 3 godziny zwiększała wytwarzanie reaktywnych form tlenu (ROS) i indukowała zmiany parametrów biochemicznych związanych ze wątrobowym stresem oksydacyjnym. Badając szlak sygnalizacji komórkowej, zaobserwowaliśmy, że zatrucie żelazem (FeSO₄) spowodowało aktywację NF-κB, a także fosforylację p38 i ERK MAPK. Podawanie żelaza (FeSO₄) zaburzyło również Bcl-2 / zły bilans białek, zmniejszyło potencjał błony mitochondrialnej, uwolniło cytochrom c i indukowało aktywację kaspaz i rozszczepienie białka PARP. Analiza metodą cytometrii przepływowej potwierdziła również, że śmierć hepatocytów indukowana żelazem (FeSO₄) ma charakter apoptotyczny. Z drugiej strony suplementacja glicyną (10 mM) obniżyła wszystkie wskaźniki apoptotyczne indukowane żelazem (FeSO₄). Łącznie wyniki sugerują, że glicyna może być korzystnym środkiem przeciwko toksyczności zależnej od żelaza w hepatocytach.
PMID:
22817335
DOI:
10.3109 / 10715762.2012.712690"
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 30 sty 2020, 22:21

http://raypeat.com/articles/articles/iron-dangers.shtml

"A R T I C L E

Niebezpieczeństwa żelaza
P: Uważasz, że żelazo jest śmiertelną substancją. Dlaczego?

Żelazo jest potencjalnie toksycznym metalem ciężkim. W nadmiarze może powodować raka, choroby serca i inne choroby.
P: Czy możesz nam powiedzieć o niektórych z tych badań?

W latach 60. XX wieku Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ​​gdy anemiczne osoby w Afryce otrzymywały suplementy żelaza, znacznie wzrosła śmiertelność z powodu chorób zakaźnych, zwłaszcza malarii. Mniej więcej w tym samym czasie badania wykazały, że regulacja żelaza jest centralną funkcją układu odpornościowego i wydaje się, że ewoluowała, ponieważ żelazo jest podstawowym warunkiem przetrwania i wzrostu wszystkich rodzajów komórek, w tym bakterii, pasożyty i rak. Pionierski badacz roli żelaza w odporności uważał, że nadmiar żelaza w diecie przyczynia się do rozwoju białaczki i raków limfatycznych. Przechowywane żelazo, podobnie jak ołów, rtęć, kadm, nikiel i inne metale ciężkie, wytwarza niszczące wolne rodniki. Szkodliwe działanie wolnych rodników wytwarzanych przez żelazo jest praktycznie nie do odróżnienia od tych spowodowanych ekspozycją na promieniowanie rentgenowskie i promieniowanie gamma; oba przyspieszają gromadzenie pigmentu starczego i inne oznaki starzenia. Nadmiar żelaza jest kluczowym elementem w transformacji stresu w uszkodzenie tkanek przez wolne rodniki.

Od około 50 lat wiadomo, że transfuzje krwi niszczą odporność, a nadmiar żelaza podejrzewa się o jedną z przyczyn tego. Z drugiej strony ludzie, którzy regularnie oddają krew, często okazali się zdrowsi niż osoby niebędące dawcami i zdrowsi niż przed rozpoczęciem dawstwa.

W jednym z pionierskich badań Hansa Selye odkrył, że może eksperymentalnie wytworzyć u zwierząt formę twardziny skóry (stwardnienie skóry) poprzez podanie dużych dawek żelaza, a następnie niewielki stres. Mógł zapobiec rozwojowi stanu, podając zwierzętom duże dawki witaminy E, co sugeruje, że stan ten został wywołany przez utleniające działanie żelaza.

Rola nadmiaru żelaza w chorobach zakaźnych jest już dobrze ustalona, ​​a wiele najnowszych badań pokazuje, że bierze udział w zwyrodnieniowych chorobach mózgu, takich jak choroba Parkinsona, ALS (choroba Lou Gehriga), pląsawica Huntingtona i choroba Alzheimera. Uważa się obecnie, że żelazo odgrywa rolę w starzeniu się skóry, miażdżycy i zaćmie soczewek oczu, głównie poprzez tworzenie się „pigmentu starczego”.
P: W jaki sposób nadmiar żelaza przyspiesza proces starzenia?

Podczas starzenia nasze tkanki gromadzą nadmiar żelaza. Istnieje niezwykle ścisły związek między ilością żelaza przechowywanego w naszych tkankach a ryzykiem śmierci z powodu raka, chorób serca lub wszystkich przyczyn. Ta zależność między żelazem a śmiertelnością istnieje nawet w dzieciństwie, ale krzywa jest obniżana do wieku 12 lat, a następnie stopniowo rośnie aż do śmierci. Kształt tej krzywej, reprezentujący obciążenie żelazem, jest niesamowicie podobny do krzywych reprezentujących ogólną liczbę zgonów i liczbę zgonów z powodu raka. Nie ma żadnej innej relacji w biologii, o której wiem, że ma ten szczególny kształt, z jej minimum w wieku 12 lat i maksimum w podeszłym wieku w chwili śmierci.

Jedna z głównych linii badań nad starzeniem się, sięgająca wczesnej części tego stulecia, opierała się na akumulacji brązowego materiału w tkankach zwanych „pigmentem wieku”. Techniczna nazwa tego materiału, „lipofuscyna”, oznacza „tłuste brązowe rzeczy”. W latach sześćdziesiątych Denham Harman wprowadził „teorię wolnych rodników”, a teoria ta zbiegła się z teorią pigmentu starczego, ponieważ wiemy, że pigment starzeniowy jest utlenioną masą nienasyconego tłuszczu i żelaza, utworzonych przez niekontrolowane wolne rodniki. Jeszcze kilka lat temu pomysły te zostały zaakceptowane tylko przez kilku badaczy, ale teraz praktycznie każdy lekarz w kraju uznaje, że wolne rodniki są ważne w procesie starzenia się. Badacz żywienia w San Diego podejrzewał, że przedłużające życie skutki ograniczenia kalorii mogą być wynikiem zmniejszonego spożycia toksyn. Usunął toksyczne metale ciężkie z pożywienia i stwierdził, że zwierzęta, które zjadły normalną ilość pożywienia, żyły tak długo, jak zwierzęta na wpół zagłodzone. Ostatnio zawartość żelaza w żywności została zidentyfikowana jako główny czynnik skracający życie, a nie kalorie. [Choi i Yu, Age vol. 17, strona 93, 1994.]

P: Dokładnie ile żelaza potrzebujemy do jedzenia?

Wymagania żywieniowe dzieci są wysokie, ponieważ rosną, ale istnieją oznaki, że w USA nawet dzieci jedzą za dużo żelaza.

Niektórzy badacze obawiają się, że żelazo dodane do zbóż przyczynia się do występowania białaczki i nowotworów tkanek limfatycznych u dzieci. [Goodfield, 1984.] W okresie szybkiego wzrostu dzieci są mniej skłonne niż dorośli do przechowywania zbyt dużej ilości żelaza. Po urodzeniu mają dużą ilość zmagazynowanego żelaza, a to maleje, gdy „wrastają”. To jest po okresie dojrzewania, kiedy wzrost spowalnia i hormony płciowe są wysokie , że wzrasta magazynowanie żelaza. [Blood, wrzesień, 1976.] W badaniu „niedożywionych” dzieci zbierających owoce migrujące w Kalifornii, te dzieci „poważnie niedokrwiste” były w rzeczywistości bardziej odporne na choroby zakaźne niż „dobrze odżywione” dzieci z klasy średniej w tym samym regionie.

Jeśli normalna ilość żelaza w diecie powoduje zwiększoną podatność na infekcje nawet u dzieci, a jeśli nienormalna ilość żelaza spowalnia proces starzenia, myślę, że będziemy musieli ponownie rozważyć nasze pomysły dotyczące adekwatności odżywczej, aby spojrzeć na dalekie odległości skutki diety, a także efekty natychmiastowe. Moje obecne badania dotyczą analizy naszej zdolności do bezpiecznego radzenia sobie ze stresem w odniesieniu do naszej diety. Uważam, że nasze zalecenia żywieniowe dotyczące żelaza muszą zostać gwałtownie zmienione w dół.

P: Czy kobiety nie potrzebują dodatkowego żelaza?
To nieporozumienie.


Lekarze na ogół nie zdają sobie sprawy, że codziennie dochodzi do utraty zaledwie kilku miligramów żelaza podczas menstruacji. Prawdziwy problem polega na tym, że nie można uniknąć żelaza, nawet przy próbie.

Kobiety wchłaniają żelazo znacznie wydajniej niż mężczyźni. Z podobnego posiłku kobiety zwykle wchłaniają trzy razy więcej żelaza niż mężczyźni. W ciąży ich wyższy poziom estrogenu powoduje, że wchłaniają około dziewięć razy więcej niż mężczyźni. Za każdym razem, gdy kobieta miesiączkuje, traci trochę żelaza, więc w wieku 50 lat prawdopodobnie będzie miała mniej żelaza zgromadzonego w tkankach niż mężczyzna w tym samym wieku, ale w wieku 65 lat kobiety mają na ogół tyle samo nadmiaru żelaza w tkankach, tak jak robią to mężczyźni. (W ciągu tych 15 lat kobiety wydają się magazynować żelazo szybciej niż mężczyźni, prawdopodobnie dlatego, że mają więcej estrogenu.) W tym wieku ryzyko śmierci z powodu zawału serca jest takie samo jak u mężczyzn. Niektóre kobiety, które miesiączkują, mogą regularnie oddawać krew bez wykazywania skłonności do anemii.

Odkąd ustalono zwyczaj dawania dużych suplementów żelaza kobietom w ciąży, wzrosła żółtaczka noworodka. Zaobserwowano, że kobiety, które nie przyjmowały suplementów żelaza podczas ciąży, mają zdrowe dzieci, które nie rozwijają żółtaczki. Zasugerowałem, że może tak być, ponieważ nie zostali zatrute żelazem. Te suplementy mogą być również czynnikiem zwiększającym częstość występowania nowotworów u dzieci.

P: Czy nie potrzebujesz suplementów żelaza, jeśli cierpisz na anemię?

Ogólnie nie.

Wielu lekarzy uważa anemię za koniecznie wskazującą na niedobór żelaza, ale to nie jest poprawne. 100 lat temu zwyczajowo przepisywano arsen na anemię i działał on na rzecz stymulowania powstawania większej liczby czerwonych krwinek. Fakt, że arsen, żelazo lub inny toksyczny materiał stymuluje tworzenie czerwonych krwinek, nie wskazuje na „niedobór” toksyny, ale po prostu wskazuje, że organizm reaguje na różne szkodliwe czynniki, przyspieszając produkcję krwi komórki. Nawet promieniowanie może mieć taki efekt stymulujący, ponieważ wzrost jest naturalną reakcją na obrażenia. Pomiędzy 1920 a 1950 rokiem powszechnie uważano, że „odżywcze czynniki wzrostu” są takie same jak witaminy, ale od tego czasu powszechne jest stosowanie znanych toksyn w celu stymulowania wzrostu zwierząt hodowlanych, w wyniku czego trudniejsze do zdefiniowania niezbędnych składników odżywczych. Optymalne spożycie składników odżywczych jest obecnie częściej rozważane pod względem odporności na choroby, długowieczności lub tempa starzenia się, a nawet zdolności umysłowych.

Nadmiar żelaza, niszcząc witaminę E i utleniając nienasycone tłuszcze w czerwonych krwinkach, może przyczyniać się do anemii hemolitycznej, w której krwinki czerwone są tak kruche, że rozpadają się zbyt szybko. Podczas starzenia czerwone krwinki rozpadają się szybciej i zwykle są wytwarzane wolniej, zwiększając tendencję do anemii, ale dodatkowe żelazo jest bardziej niebezpieczne dla osób starszych.

Niedokrwistość u kobiet jest najczęściej spowodowana niedoborem h.tarczycy (jak omówiono w rozdziale na temat tarczycy) lub różnymi niedoborami żywieniowymi. Estrogen (nawet u zwierząt, które nie miesiączkują) powoduje rozcieńczenie krwi, więc kobiety mają niższą hemoglobinę niż mężczyźni. P: Co powinienem zrobić, jeśli mój lekarz powie mi, że jestem anemiczny? Czy jest jakaś sytuacja, w której dana osoba musi przyjmować suplementy żelaza?

Niedokrwistość z niedoboru żelaza istnieje w sytuacjach laboratoryjnych i w niektórych przypadkach przewlekłego krwawienia, ale uważam, że powinna to być ostatnia podejrzewana przyczyna niedokrwistości, a nie pierwsza. Należy to uznać za możliwą przyczynę niedokrwistości tylko wtedy, gdy bardzo specyficzne badania krwi wykazują nienormalnie niski stopień nasycenia żelaza niektórymi białkami. Zwykle lekarze uważają ilość hemoglobiny lub krwinek czerwonych we krwi za główny wskaźnik zapotrzebowania na żelazo, ale nie jest to biologicznie uzasadnione.

Jeśli podczas operacji zostanie utracona duża ilość krwi, może pojawić się tymczasowa niedokrwistość, ale nawet wtedy najlepiej byłoby wiedzieć, czy zapasy żelaza są naprawdę wyczerpane, zanim zdecydujesz, czy suplement żelaza będzie rozsądny. Wątroba (lub nawet ekstrakt wodny of kiełków pszenicy) może dostarczyć tyle żelaza, ile podano jako pigułkę, i jest bezpieczniejszy.
P: Jakie pokarmy zawierają żelazo?
Mąka, makaron itp. Prawie zawsze zawierają żelazo, które zostało sztucznie dodane jako siarczan żelazawy, zgodnie z prawem federalnym. Mięso, zboża, jajka i warzywa naturalnie zawierają duże ilości żelaza. Kilka lat temu ktoś zademonstrował, że ze względu na dodatek żelaza może podnieść pewne płatki śniadaniowe za pomocą magnesu. Czarne oliwki zawierają żelazo, które jest używane jako materiał barwiący. Na etykiecie należy szukać „żelaznych” dodatków i unikać żywności z żelazem. Wiele etykiet podaje „zredukowane żelazo”, co oznacza, że ​​żelazo dodaje się w postaci żelaza, która jest bardzo reaktywna i łatwo się wchłania.

P .: Dlaczego prawo federalne wymaga dodania żelaza do tych produktów?

Ziarna przetworzone przemysłowo mają większość składników odżywczych, takich jak witamina E, witaminy B, mangan, magnez itp., Które zostały usunięte w celu poprawy trwałości produktów i wydajności przetwarzania, a rząd wymagał dodania do nich niektórych składników odżywczych, ponieważ środek mający na celu ochronę zdrowia publicznego, ale suplementacja nie odzwierciedlała najlepszej wiedzy naukowej, nawet gdy po raz pierwszy została wprowadzona w życie, ponieważ lobbystom przemysłu spożywczego udało się narzucić kompromisy, które doprowadziły do ​​stosowania najtańszych chemikaliów, zamiast tych, które oferowały największe Korzyści zdrowotne. Na przykład badania przetworzonej żywności dla zwierząt wykazały, że dodanie żelaza (jako wysoce reaktywnej formy, siarczanu żelazawego, który okazuje się być tani i łatwy w obsłudze) wywołało chorobę u zwierząt poprzez zniszczenie witamin w żywności. Powinieneś przeczytać etykietę składników i unikać produktów zawierających żelazo, jeśli to możliwe.
P: Czy gotowanie na żelaznej patelni może wprowadzić żelazo do żywności?

Tak, szczególnie jeśli jedzenie jest kwaśne, ponieważ jest wiele sosów. Dodane żelazo zniszczy witaminy w żywności, poza tym, że samo w sobie jest potencjalnie toksyczne.

P: A co z aluminium?
Aluminium i żelazo reagują podobnie w komórkach i są podejrzewanymi przyczynami choroby Alzheimera.

Przemysł aluminium zaczął propagować ponad 50 lat temu na temat „bezpieczeństwa” naczyń aluminiowych, twierdząc, że praktycznie żaden toksyczny metal nie dostaje się do żywności. Ostatnie badania wykazały, że kawa osadzona w aluminiowym naczyniu zawiera dużą ilość rozpuszczonego aluminium z powodu kwasowości kawy.

P: Jakie rodzaje garnków lub przyborów kuchennych są bezpieczne?

Naczynia szklane są bezpieczne, a niektóre rodzaje stali nierdzewnej są bezpieczne, ponieważ ich żelazo jest względnie nierozpuszczalne. Patelnie pokryte teflonem są bezpieczne, chyba że zostaną rozdrobnione.{nieaktualne}

P: Skąd mam wiedzieć, które stale nierdzewne są bezpieczne?

Istnieją dwa główne rodzaje stali nierdzewnej, magnetyczne i niemagnetyczne. Postać niemagnetyczna ma bardzo wysoką zawartość niklu, a nikiel jest alergizujący i rakotwórczy. Jest o wiele bardziej toksyczny niż żelazo czy aluminium. Do przetestowania naczyń możesz użyć małego „magnesu na lodówkę”. Magnes mocno przylega do bezpieczniejszego rodzaju miski.
P: Dlaczego w większości produktów wielowitaminowych i mineralnych jest żelazo?

Chociaż kilku badaczy wykazało, że żelazo niszczy witaminy, przemysł, rząd i konsumenci mają wystarczająco pobożne życzenia, że ​​takie błędy mogą trwać przez pokolenia, zanim ktokolwiek zdoła zmobilizować zasoby, by przekazać prawdę opinii publicznej. 10 lat temu pomyślałem, że to nadzieja na wzrost świadomości niebezpieczeństwa żelaza, gdy producent nowego produktu żelaznego wspomniany w Physician's Desk Reference, że nie zgłoszono jeszcze, aby powodował raka.
P: Nie mogę uniknąć wszystkich tych potraw, zwłaszcza chleba i zbóż. Co mogę zrobić, aby żelazo, które połykam, nie skrzywdziło mnie?

Żelazo niszczy witaminę E, dlatego witaminę E należy przyjmować jako suplement. Nie należy go przyjmować jednocześnie z pokarmem skażonym żelazem, ponieważ żelazo reaguje z nim w żołądku. Około 100 mg na dzień jest wystarczające, choć nasze wymagania rosną wraz z wiekiem, gdy rosną zapasy żelaza w tkankach. Kawa spożywana z jedzeniem silnie hamuje wchłanianie żelaza, dlatego zawsze staram się pić kawę z mięsem. Zmniejszenie spożycia nienasyconych tłuszczów sprawia, że ​​żelazo jest mniej szkodliwe. Witamina C stymuluje wchłanianie żelaza, więc dobrym pomysłem może być unikanie picia soku pomarańczowego podczas tego samego posiłku z pokarmami bogatymi w żelazo. Niedobór miedzi powoduje, że nasze tkanki zatrzymują nadmiar żelaza, dlatego pokarmy, takie jak krewetki i ostrygi zawierające obfite miedź, należy stosować regularnie.
P: W jaki sposób miedź pomaga nam?
Miedź jest kluczowym pierwiastkiem dla uzyskania koloru włosów i skóry, dla zachowania elastyczności skóry i naczyń krwionośnych, dla ochrony przed niektórymi rodzajami wolnych rodników, a zwłaszcza dla umożliwienia nam prawidłowego wykorzystania tlenu do produkcji energii biologicznej. Jest także niezbędna do normalnego funkcjonowania niektórych komórek nerwowych (istoty czarnej), których zwyrodnienie jest związane z chorobą Parkinsona. Kształt i tekstura włosów, a także ich kolor, mogą się zmieniać w niedoborze miedzi. Zbyt dużo żelaza może zablokować naszą absorpcję miedzi, a zbyt mało miedzi powoduje, że przechowujemy zbyt dużo żelaza. Z wiekiem nasze tkanki tracą miedź, ponieważ gromadzą nadmiar żelaza. Z powodu tych zmian potrzebujemy więcej witaminy E w miarę starzenia się.

STRESZCZENIE:

Żelazo jest potencjalnie toksycznym metalem ciężkim; nadmiar może powodować raka, choroby serca i inne choroby.
Inne metale ciężkie, w tym ołów i aluminium, są toksyczne; patelnie i naczynia należy starannie dobierać.
Żelazo powoduje starzenie się komórek.

Picie kawy z żywnością bogatą w żelazo może zmniejszyć toksyczne działanie żelaza.
Użyj krewetek i ostryg itp., aby zapobiec niedoborowi miedzi, która prowadzi do nadmiernego magazynowania żelaza.

Unikaj suplementów diety zawierających żelazo.

Weź około 100 jednostek witaminy E dziennie; Twoje zapotrzebowanie na witaminę E wzrasta wraz ze zużyciem żelaza.


SŁOWNIK:

Wolne rodniki to fragmenty cząsteczek, które są bardzo destrukcyjne dla wszystkich komórek i układu organizmu.

Oddychanie odnosi się do absorpcji tlenu przez komórki, co uwalnia energię. Struktura wewnątrz komórki, w której energia jest wytwarzana przez oddychanie, nazywana jest mitochondrią. Utlenianie odnosi się do połączenia substancji z tlenem. Może to być korzystne, jak w przypadku normalnego oddychania, które wytwarza energię, lub szkodliwe, jak w jełczeniu, napromieniowaniu lub reakcjach stresowych. Przeciwutleniacze: Witamina E i witamina C są znane jako przeciwutleniacze, ponieważ zatrzymują szkodliwe reakcje łańcuchowe wolnych rodników, które często wiążą się z tlenem, ale nie hamują normalnych procesów utleniania w komórkach. „Zrywacz łańcucha” byłby bardziej odpowiednim określeniem. Często niedobór tlenu uwalnia niebezpieczne procesy wolnych rodników. Wiele substancji może działać jako przeciwutleniacze / przerywacze łańcucha: tyroksyna, kwas moczowy, biliwerdyna, selen, jod, witamina A, sód, magnez i lit oraz różnorodne enzymy. Nasycone tłuszcze działają z przeciwutleniaczami, aby zablokować rozprzestrzenianie się reakcji łańcuchowych wolnych rodników. Pigment starzeniowy jest brązowym materiałem, który tworzy plamy na starzejącej się skórze i gromadzi się w soczewce oka tworząc zaćmę oraz w naczyniach krwionośnych powodujących stwardnienie tętnic oraz w sercu i mózgu oraz innych narządach, powodując pogorszenie ich funkcji z wiekiem. Składa się z utlenionych nienasyconych olejów z żelazem.

Anemiczny oznacza brak krwi w sensie braku wystarczającej liczby czerwonych krwinek lub hemoglobiny. Możliwe jest zbyt duże stężenie żelaza we krwi podczas anemii. Anemia sama w sobie nie oznacza, że ​​istnieje zapotrzebowanie na żelazo.

BIBLIOGRAFIA
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 07 lut 2020, 22:37

https://www.longecity.org/forum/topic/1 ... c-disease/

"Nie tylko 60% - 70% uszkodzeń DNA komórkowego spowodowanych przez rodniki hydroksylowe generowane jest głównie przez wolne / labilne żelazo, ale praktycznie wszystkie nowotwory muszą wydobywać żelazo ze źródeł w naszym ciele, aby przetrwać i rosnąć. Musiałem się zaśmiać, kiedy natknąłem się na gazetę, używając określenia „uzależnienie od żelaza”, aby to opisać. Kiedy czytałem ten artykuł, przyszło mi do głowy interesujące połączenie z innym artykułem na temat raka jako choroby ferrotoksycznej.
 
W badaniu: „Zmniejszone ryzyko raka po redukcji żelaza u pacjentów z obwodową chorobą tętnic: wyniki z randomizowanej próby”, przypadkowo odkryli, że nie tylko ich pacjenci z flebotomią mają znacznie mniej nowotworów, ale kiedy pacjenci z flebotomią dostali raka, częściej reagowali na leczenie i przeżyli niż grupa kontrolna o wysokim poziomie żelaza. Kiedy udokumentowano to zadziwiające zjawisko, w przeglądzie (Rak jako choroba ferrotoksyczna: czy otrzymujemy twarde dowody ze żelaza nierdzewiejącego?) Szybko zauważono, że chociaż w badaniu nie było nic szczególnie złego, spadek częstości zachorowań na raka zdawał się występować wyjątkowo wcześnie, na długo zanim żelazo zostało znacznie obniżone. Jeśli żelazo było przyczyną raka, dlaczego rakotwórczość w dużej mierze ustała na długo przed tym, jak flebotomie znacznie obniżyły całkowity ładunek / zapasy żelaza?

https: //www.ncbi.nlm...pubmed/18612130
 
https: //academic.oup...0/14/976/920610
 
Wpisz „HEPCIDIN”, hormon ciała, który wchłania i transportuje żelazo. Hepcydyna ma odwrotny wpływ na żelazo, gdzie wysoki poziom hepcydyny ogranicza transfer żelaza w organizmie i hamuje wchłanianie żelaza z diety poprzez wyłączenie transportera żelaza ferroportyny. Niska hepcydyna odwrotnie zwiększa wchłanianie żelaza z diety i pozwala na zwiększony transfer żelaza w organizmie, umożliwiając działanie ferroportyny. Poziom hepcydyny wzrasta, gdy ciało jest pełne żelaza. Z drugiej strony utrata krwi spowoduje gwałtowny spadek poziomu hepcydyny, i to właśnie miało miejsce w grupie upuszczania krwi, w której wskaźnik raka spadł natychmiast po rozpoczęciu upuszczania krwi.

Kluczem wydaje się być metoda wykorzystywana przez raka do wydobywania żelaza z otaczających tkanek, szczegółowo opisana tutaj: Żelazo i rak: najnowsze spostrzeżenia.

 https: //www.ncbi.nlm...les/PMC4870095/
 
Oś hepcydyna – ferroportyna w raku

„Hepcydyna, ujemny regulator FPN-1, jest również deregulowana w chorobie nowotworowej”.

 „Hepcydyna o wysokim stężeniu w osoczu blokuje mobilizację żelaza do krążenia z enterocytów i makrofagów (przyczyniając się do niedokrwistości obserwowanej w raku), a także może powodować gromadzenie się żelaza w komórkach nowotworowych poprzez degradację FPN-1, czego skutkiem jest aktywacja szlaków sygnałowych, takich jak jako Wnt i NF-κB, które przyczyniają się do progresji nowotworu ”

„Zgromadzone dowody sugerują, że pro-onkogenny charakter hepcydyny może wynikać z jej zdolności do zwiększania wewnątrzkomórkowej zawartości żelaza w komórkach nowotworowych poprzez zapoczątkowanie internalizacji i degradacji FPN-1”

 Najwyraźniej hepcydyna i ferroportyna są tak ważne dla „uzależnienia od raka”, ustalone guzy czasami wytwarzają własną hepcydynę.

 „Oprócz ogólnoustrojowej hepcydyny komórki rakowe syntetyzują również hepcydynę”

 Z tego, co widzieliśmy w początkowym badaniu, podczas najwcześniejszych stadiów rozwoju raka, komórki najprawdopodobniej polegają głównie na układowej hepcydynie (lub pacjenci z flebotomią nie zauważyliby natychmiastowego efektu). Interesujące jest to, że podwyższona hepcydyna, która ma na celu umieszczenie żelaza w trybie „blokowania” w celu powstrzymania żelaza przed patogenami, została wykorzystana przez raka do zapewnienia wzrostu żelaza. Można by pomyśleć, że byłoby odwrotnie, ale najwyraźniej rak opracował obejście, które faktycznie wykorzystuje to na swoją korzyść.
--------------------------- 
OK, więc związane z wiekiem gromadzenie się żelaza powoduje, że dużo zgromadzonego żelaza unosi się wokół i podnosi poziom hepcydyny, tworząc idealną kulturę dla rozwoju raka. Dzieje się tak, gdy nasz układ odpornościowy staje się coraz bardziej powolny w reagowaniu na nowe wzrosty nieuczciwych komórek z wiekiem.

To nas krąży, wracając do oryginalnego badania, które wydaje się teraz potwierdzone! Obniżenie hepcydyny poprzez upuszczenie krwi (oddawanie pełnej krwi) naprawdę wydaje się znacznie hamować inicjację raka z niezwykłą szybkością, poprzez sabotażowanie podstawowej metody pozyskiwania żelaza przez raka. Jako bonus, jeśli zdarzy ci się rozwinąć ustalony rak, niższa ilość przechowywanego / nadmiaru żelaza zwiększy prawdopodobieństwo, że twój rak zareaguje na leczenie. Zyskaj na wygranej, zrób to sam, protokół zapobiegania rakowi, bez modyfikacji stylu życia. Łatwość długowieczności!

Edytowane przez Dorian Gray, 07 stycznia 2020 - 04:35."
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 14 kwie 2020, 19:42

Przed opalaniem lepiej zmniejszyć poziom żelaza

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC21987/
Proc Natl Acad Sci U S. A. 8 czerwca 1999; 96 (12): 6751–6756.
doi: 10.1073 / pnas.96.12.6751
PMCID: PMC21987
PMID: 10359784
Biologia komórki
Promieniowanie ultrafioletowe A indukuje natychmiastowe uwalnianie żelaza w ludzkich pierwotnych fibroblastach skóry: rola ferrytyny
Charareh Pourzand, * Richard D. Watkin, Jonathan E. Brown i Rex M. Tyrrell
Informacje o autorze Uwagi do artykułu Informacje o prawach autorskich i licencji Oświadczenie
Ten artykuł był cytowany w innych artykułach w PMC.
Idź do:
STRESZCZENIE
W komórkach ssaków poziom ferrytyny magazynującej żelazo (Ft) jest ściśle kontrolowany przez białko regulujące żelazo-1 (IRP-1) na poziomie potranskrypcyjnym. Ta regulacja zapobiega działaniu żelaza jako katalizatora w reakcjach między reaktywnymi formami tlenu i biomolekułami. Wykazano, że promieniowanie ultrafioletowe A (UVA) światła słonecznego (320–400 nm) jest źródłem stresu oksydacyjnego dla skóry poprzez wytwarzanie reaktywnych form tlenu. Podajemy tutaj, że ekspozycja ludzkich pierwotnych fibroblastów skóry, FEK4, na promieniowanie UVA powoduje natychmiastowe uwalnianie „wolnego” żelaza w komórkach poprzez proteolizę Ft. W ciągu kilku minut od ekspozycji na zakres dawek UVA przy naturalnych poziomach ekspozycji aktywność wiązania IRP-1, jak również poziomy Ft, zmniejszają się w sposób zależny od dawki. Spadek ten zbiega się ze znacznym wyciekiem składników lizosomalnych do cytosolu. Stabilizacja cząsteczek Ft zachodzi tylko wtedy, gdy komórki są wstępnie traktowane lizosomalnymi inhibitorami proteazy po traktowaniu UVA. Sugerujemy, że uszkodzenie oksydacyjne lizosomów, które prowadzi do degradacji Ft, aw konsekwencji szybkie uwalnianie potencjalnie szkodliwego „wolnego” żelaza do cytosolu może być głównym czynnikiem powodującym uszkodzenie skóry wywołane UVA.

Długotrwała ekspozycja na światło słoneczne jest związana z różnymi stanami patologicznymi, takimi jak rumień, zaćma, starzenie się skóry i rak. Promieniowanie ultrafioletowe A (UVA, 320–400 nm) jest głównym składnikiem światła słonecznego, które wytwarza silny stres oksydacyjny w komórkach poprzez interakcję z wewnątrzkomórkowymi chromoforami (1). Uważa się, że singletowy tlen i nadtlenek wodoru (H2O2) są najważniejszymi reaktywnymi formami tlenu wytwarzanymi wewnątrzkomórkowo przez UVA, sprzyjając uszkodzeniom biologicznym w narażonych tkankach poprzez katalizowane żelazem reakcje oksydacyjne (2). Wykazano, że fizjologicznie istotne dawki UVA indukują peroksydację lipidów w błonach ludzkich pierwotnych fibroblastów i keratynocytów poprzez szlaki obejmujące żelazo i singletowy tlen (2–4). Rzeczywiście, żelazne „strategiczne” lub „bliskie” cele, np. Błony komórkowe, mogą ulegać cyklowi redoks, reagując kolejno z reduktorami i utleniaczami jednoelektronowymi, generując w ten sposób toksyczne utleniacze, takie jak rodnik hydroksylowy i rodniki alkoksylowe i nadtlenkowe pochodzące od lipidów i może wywoływać uszkodzenia biologiczne (5, 6). Większość żelaza, które nie jest metabolizowane, jest magazynowane w ferrytynie (Ft). Ft jest wszechobecnie wyrażanym białkiem magazynującym żelazo, które tworzy hetero-oligomeryczną otoczkę białkową złożoną z podjednostek łańcucha lekkiego (L, 19 kDa) 24 Ft i ciężkiego (H, 21 kDa) (7, 8). W Ft można sekwestrować do 4500 atomów żelaza jako krystaliczny rdzeń jonów żelaza (Fe3 +; ref. 9). Uważa się, że ta forma przechowywania chroni żelazo przed redukcją (10). Jednak żelazo jest wymagane do wielu metaloenzymów i syntezy hemu, a niewiele wiadomo na temat tego, jak żelazo dostaje się z magazynów wewnątrzkomórkowych do systemów biochemicznych zaangażowanych w biosyntezę. Ogólnie przyjmuje się, że istnieje niewielka wewnątrzkomórkowa pula „wolnego” żelaza, która jest dostępna dla przenikających chelatorów i zawiera żelazo komórkowe, które jest reaktywne metabolicznie i katalitycznie (10, 11). Ta pula reaktywnego „wolnego” żelaza jest wykrywana przez cytozolowe białka regulujące żelazo 1 i 2 (IRP), które działają jako regulatory procesów pobierania i dystrybucji żelaza w komórkach ssaków. Rzeczywiście, specyficzne interakcje poszczególnych struktur spinki do włosów, zwanych elementami reagującymi na żelazo (IRE), obecne w odpowiednich mRNA genów białek magazynujących żelazo (Ft) i białek wychwytujących [receptor transferyny (TfR)] z cytozolowymi IRP , regulują poziom reaktywnego „wolnego” żelaza w komórkach. Zwiększenie podaży żelaza spowoduje inaktywację IRP-1 i degradację IRP-2, prowadząc do indukcji translacji mRNA Ft i degradacji mRNA TfR, co spowoduje obniżenie poziomu wewnątrzkomórkowego „wolnego” żelaza. I odwrotnie, w warunkach pozbawienia żelaza, IRP wiążą się z IRE, co prowadzi do zahamowania translacji mRNA Ft i indukcji syntezy białka TfR (12–14).

IRP-1, który sam może działać jako potencjalnie ważny nośnik żelazo / cytrynian (15), jest podatny na oksydacyjną inaktywację wiązania RNA in vitro i in vivo (16,17). Natomiast menadion, tlenek azotu i H2O2 (18, 19) aktywują aktywność wiązania RNA IRP-1 i w rezultacie prowadzą do skoordynowanego zmniejszenia syntezy Ft i indukcji ekspresji TfR. Z drugiej strony Cairo i in. (20) zaobserwowali, że w systemach bezkomórkowych H2O2 nie może bezpośrednio modyfikować IRP-1, lecz zamiast tego może współpracować z nadtlenkiem i regulować w dół aktywność IRP-1. Autorzy wykazali ponadto, że obniżenie IRP-1 występuje również in vivo w tkance wątroby szczurów poddanych reperfuzji niedokrwiennej lub fortonowi, czynnikowi zmniejszającemu wydzielanie glutationu (21, 22).

Cytoprotekcyjna rola Ft pozostała w dużej mierze hipotetyczna, dopóki nie wykazano, że komórki z nadekspresją tego białka są bardziej odporne na uszkodzenie oksydacyjne (10, 23, 24). Jednakże zasugerowano również, że Ft może być potencjalnie niebezpieczną cząsteczką w warunkach patologicznych, ponieważ żelazo może być redukcyjnie uwalniane z Ft podczas stresu oksydacyjnego (25-30). Jednak ostateczna identyfikacja reduktorów działających w nienaruszonej komórce nie została osiągnięta. Żelazo jest również uwalniane z Ft w wyniku normalnego obrotu w przedziałach lizosomalnych, gdzie jest zawracane do syntezy hemu (31, 32). Ostatnio wykazano, że to źródło żelaza o niskiej masie cząsteczkowej jest aktywne w procesach niszczenia komórek spowodowanych przez stres oksydacyjny sprzyjający zerwaniu lizosomów i uwalnianiu silnych enzymów hydrolitycznych do cytosolu (33-35).

Stres oksydacyjny może również wpływać na homeostazę żelaza poprzez aktywację enzymu katabolizującego hem, oksydazy hemowej-1 (HO-1). Promieniowanie UVA indukuje silną transkrypcyjną aktywację genu HO-1 w ludzkich pierwotnych fibroblastach skóry (36), co ostatecznie (tj. W ciągu 1 do 2 dni) prowadzi do zależnego od HO-1 wzrostu Ft (37) i w konsekwencji obniżenia stanu prooksydacyjnego komórek (38). Jednak mechanizmy molekularne prowadzące do zwiększonej syntezy Ft w stresie oksydacyjnym zależnym od UVA nie zostały w pełni wyjaśnione. Ponadto, należy dokładnie określić zachowanie IRP-1 w stresie oksydacyjnym, w którym pośredniczy UVA. Dlatego staraliśmy się szczegółowo zbadać wzór metabolizmu żelaza komórkowego po ekspozycji linii komórek fibroblastów ludzkiej skóry, FEK4, na promieniowanie UVA i dalej badać kaskadę zdarzeń, która prowadzi do ostatecznego wzrostu poziomu wewnątrzkomórkowego Ft po promieniowaniu UVA."
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 14 kwie 2020, 19:48

Spośród osób COVID19 umieszczonych pod respiratorem najmniejsze szanse przezycia mają te z wysoką ferrytyną .https://www.physiciansweekly.com/cytoki ... -covid-19/
"Jak to zlokalizować
Podwyższony poziom ferrytyny w surowicy - który jest tani, łatwo dostępny i szybki - jest dobrym pierwszym krokiem do badania przesiewowego w kierunku CSS. Istnieje wiele innych testów, które mogą pomóc w potwierdzeniu lub zaprzeczeniu obecności zespołu burzy cytokin.

Według dr Cron, pacjent walczący z burzą cytokin, może mieć wyjątkowo szybkie tętno, gorączkę i spadek ciśnienia krwi. Oprócz gwałtownego wzrostu interleukiny-6, ciało może również wykazywać wysoki poziom zawirowań cząsteczek zwanych interleukiną-1, interferonem-gamma, białkiem C-reaktywnym i czynnikiem martwicy nowotworów alfa."
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 03 cze 2020, 19:37

https://articles.mercola.com/sites/arti ... ealth.aspx

Oddaj krew: możesz ratować własne życie

Analiza przeprowadzona przez dr. Josepha Mercola

3 czerwca 2020 r

HISTORIA W SKRÓCIE

Twoje ciało wydala niewielkie ilości nadmiaru żelaza, więc podanie krwi jest jednym z najprostszych sposobów na obniżenie poziomu ferrytyny i zmniejszenie ryzyka przeciążenia

Zbyt dużo żelaza osadza się w sercu, wątrobie i trzustce, powodując przewlekłe, a czasem śmiertelne choroby

Oddawanie krwi może poprawić zespół metaboliczny, obniżyć skurczowe ciśnienie krwi oraz zmniejszyć liczbę i nasilenie ataków dny

Przetestuj swoje poziomy GGT, a następnie podejmij kroki w celu poprawy poziomu za pomocą oddawania krwi, detoksykacji i uważnego rozważenia diety i leków


Żelazo jest niezbędne dla setek funkcji biologicznych, w tym syntezy DNA, transportu tlenu i zużycia energii. Około 6% ludzkiego ciała to żelazo, a 25% jest magazynowane jako ferrytyna.1 Żelazo jest wykorzystywane w każdej żywej istocie. Rośliny, zwierzęta, bakterie, a nawet komórki rakowe nie przetrwałyby bez żelaza.

Rośliny używają go do wytwarzania chlorofilu, podczas gdy zwierzęta i ludzie potrzebują go do wytwarzania hemoglobiny w celu transportu tlenu i dwutlenku węgla.2 Twoje ciało odzyskuje żelazo z czerwonych krwinek i możesz je wchłonąć z pożywienia. Częstym objawem niedoboru żelaza jest niedokrwistość.3 Jednak niedokrwistość nie zawsze występuje u dzieci z niedoborem żelaza.

Ponieważ jest to potrzebne do rozwoju funkcji poznawczych i ustalenia normalnych wzorców zachowania, niedobór u dzieci może przedstawiać się jako słaba wydajność w szkole. Istnieją ograniczone dowody, że stosowanie suplementacji może poprawić szkody wyrządzone przez niedobór u małych dzieci.

Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że przeciążenie żelazem jest częstsze niż niedobór żelaza i może powodować poważne problemy zdrowotne, w tym raka i śmierć. Twoje ciało ma ograniczoną zdolność do wydalania żelaza, więc może gromadzić się w trzustce, wątrobie i sercu.

Zbyt dużo żelaza wpływa na stawy i metabolizm

Ponieważ żelazo znajduje się w całym ciele, obfitość może stworzyć znaczące warunki zdrowotne w wielu systemach. W jednym badaniu 4 badaczy odkryło, że nadmiar żelaza u osób z zespołem metabolicznym wpływał na ich ciśnienie krwi i inne wskaźniki ryzyka sercowo-naczyniowego, a także kontrolę glikemii.

Badacze zaangażowali 64 osoby, u których zdiagnozowano zespół metaboliczny. Zostali losowo przydzieleni do jednej z dwóch grup. W pierwszym uczestnicy oddali krew na początku badania i po czterech tygodniach. Ilość usuniętej krwi zależała od poziomu żelaza u poszczególnych osób.

Badacze szukali zmiany skurczowego ciśnienia krwi i wrażliwości na insulinę, a także hemoglobiny A1c, glukozy w osoczu, częstości akcji serca i lipidów we krwi. Stwierdzili znaczące obniżenie skurczowego ciśnienia krwi w grupie, która oddała krew na początku i na końcu badania.

Nie stwierdzono znaczącego wpływu na wrażliwość na insulinę, ale uczestnicy, którzy oddali krew, mieli niższy poziom glukozy we krwi, hemoglobinę A1c i częstość akcji serca.

W innym badaniu5 naukowcy ocenili wynik usuwania krwi u osób z przewlekłą dną moczanową. Włączyli 12 osób z hiperurykemią i usunęli część krwi w ciągu 28 miesięcy, aby utrzymać swoje ciało na możliwie najniższym poziomie zapasów żelaza, bez wywoływania anemii.

Podczas badania zobaczy
li, że uczestnicy mieli znaczną redukcję liczby i nasilenia ataków dny moczanowej. Stwierdzono, że usuwanie krwi jest bezpieczne i korzystne.

Przeciążenie jest bardziej powszechne niż niedobór

Żelazo jest również popularnym suplementem diety. Ponieważ jest dodawane do wielu multiwitamin i suplementów mineralnych, łatwo jest dostać zbyt dużo. Wiele przetworzonych produktów spożywczych jest również wzmocnionych żelazem. Na przykład dwie porcje wzmocnionego płatka śniadaniowego mogą zapewnić ci aż 44 mg, 6 niebezpiecznie zbliżając się do górnej granicy tolerancji 45 mg dla dorosłych.

Jest to znacznie więcej niż zalecana dzienna porcja, która wynosi 8 mg dla mężczyzn i 18 mg dla kobiet przed menopauzą7. Ponieważ ciało wydala tylko niewielkie ilości, prawie wszyscy dorośli mężczyźni i kobiety po menopauzie są narażeni na przeciążenie, a wielu lekarzy nie docenia znaczenie sprawdzania tego. Kobiety, które regularnie tracą krew podczas miesiączki, nie mają tego samego ryzyka.

Innym czynnikiem przyczyniającym się do możliwości przeciążenia żelazem jest hemochromatoza.8 Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych stanów genetycznych u Amerykanów. Wpływa to niekorzystnie na regulację żelaza w organizmie, co oznacza, że ​​osoby, które go mają, mają tendencję do wchłaniania większych ilości niż zwykle.

Aby wywołać chorobę, potrzeba dwóch odziedziczonych kopii mutacji genetycznej, jednej od matki i jednej od ojca. Wyniki jednego z badań wykorzystano do oszacowania, że ​​40–70% osób z wadliwymi genami rozwija kliniczne dowody przeciążenia żelazem.9

Inną częstą przyczyną nadmiaru żelaza jest regularne spożywanie alkoholu.10 Zwiększa to ilość żelaza, którą wchłaniasz
dieta. Innymi słowy, jeśli pijesz alkohol z żywnością bogatą w żelazo, prawdopodobnie wchłoniesz więcej niż potrzebujesz.

Inni współautorzy mogą obejmować gotowanie w garnkach i patelniach z żelaza, spożywanie przetworzonej żywności, picie wody o wysokiej zawartości żelaza oraz stosowanie wielu witamin i suplementów mineralnych razem.

Oddawanie krwi jest jednym z najprostszych sposobów na obniżenie poziomu ferrytyny i przeciążenia żelazem. Promuje twoje zdrowie i może uratować życie komuś innemu. Niestety, amerykański Czerwony Krzyż musiał anulować prawie 2700 napadów krwi w całym kraju, kiedy ludzie zaczęli ćwiczyć dystans społeczny z powodu przepisów związanych z SARS-CoV-2.11

Doprowadziło to do poważnych niedoborów i doprowadziło do 86 000 mniej darowizn. Czerwony Krzyż pobiera krew w różnych stałych miejscach oraz podczas przejazdów krwi w miejscach pracy, kampusach i szkołach.

Ponad 80% krwi, którą pobierają, pochodzi z krwiopochodów. Chociaż dodają przedziały datków, aby poprawić możliwości dawania, dostępność krwi pozostaje niska. Chris Hrouda, prezes Służby Biomedycznej Czerwonego Krzyża, wyraził zaniepokojenie z powodu braku dziennikarza z Press Herald: 12

„Z naszego doświadczenia wynika, że ​​amerykańska opinia publiczna zbiera się, aby wspierać potrzebujących w czasach niedoboru, a wsparcie to jest teraz potrzebne bardziej niż kiedykolwiek podczas tego bezprecedensowego kryzysu zdrowia publicznego. Niestety, kiedy ludzie przestają oddawać krew, zmusza lekarzy do dokonywania trudnych wyborów o opiece nad pacjentem, dlatego potrzebujemy zdrowych i zdrowych, aby zakasać rękaw i dać dar życia.

Wiemy, że ludzie chcą pomóc, ale w tym czasie mogą wahać się, czy nie oddać krwi. Chcemy zapewnić opinię publiczną, że oddawanie krwi jest procesem bezpiecznym, i zastosowaliśmy dodatkowe środki ostrożności w naszych ośrodkach krwiodawstwa i ośrodkach dawstwa, aby chronić wszystkich, którzy wyjdą ”.

Aby przekazać darowiznę, potrzebujesz tylko karty dawcy krwi, prawa jazdy lub dwóch dokumentów tożsamości. Osoby, które mają co najmniej 17 lat, ważą co najmniej 110 funtów i są ogólnie w dobrym zdrowiu, kwalifikują się.

Dlaczego zbyt dużo żelaza może być niebezpieczne

Na poziomie komórkowym żelazo może reagować z nadtlenkiem wodoru w wewnętrznej błonie mitochondrialnej13. Jest to normalna część tlenowego oddychania komórkowego. Jednak nadmiar żelaza katalizuje tworzenie zbyt wielu szkodliwych wolnych rodników hydroksylowych z nadtlenku.

Jest to jedna ścieżka, która może przyspieszyć chorobę przewlekłą. Ponadto badania14 pokazują również, że nadmiar żelaza promuje apoptozę i ferroptozę w kardiomiocytach. Ferroptoza to śmierć komórki zależna od żelaza i regulowana przez żelazo15. Kardiomiocyty wytwarzają i kontrolują skurcze. Apoptoza to zaprogramowana śmierć komórek chorych i zużytych komórek.

Zbyt dużo żelaza może upośledzać czynność serca przez nieprawidłowości mitochondrialne i śmierć komórek mięśniowych w twoim sercu. Przeciążenie żelazem stanowi również problem w chorobie Alzheimera.16 Nagromadzenie żelaza zwiększa stres oksydacyjny, który ma „efekt rdzewienia” w mózgu, często występujący u pacjentów z chorobą Alzheimera17.

Inni badacze sugerują, że żelazo w płynie mózgowo-rdzeniowym jest silnie skorelowane z chorobą Alzheimera i szczególnym allelem ryzyka, APOE-ε4.18 Jak dotąd konwencjonalne leczenie koncentrowało się na usuwaniu białek amyloidowych w mózgu. Chociaż podejście to wydawało się logiczne, sukces był ograniczony.

Dowody wskazują obecnie, że zmniejszenie nadmiaru żelaza może być skutecznym sposobem spowolnienia lub zapobiegania chorobie Alzheimera. Przeczytaj więcej na ten temat w „Jak nadmiar żelaza podnosi ryzyko choroby Alzheimera”.

GGT: Predyktor toksyczności żelaza i śmiertelności

https://youtu.be/YO3AaNPMgDE

Pobierz zapis wywiadu

Drugim mierzalnym czynnikiem mającym wpływ na toksyczność żelaza i śmiertelność jest transpeptydaza gamma-glutamylowa, czasami nazywana transferazą gamma-glutamylową (GGT). Jest to enzym wątrobowy zaangażowany w metabolizm glutationu oraz transport aminokwasów i peptydów.19 W tym wywiadzie wideo z Gerry Koenig omawiamy GGT, wartość pomiaru GGT i dlaczego jest to tak ważne dla twojego zdrowia.

GGT może być stosowany jako marker przesiewowy nadmiaru wolnego żelaza, uszkodzenia wątroby oraz jako wskaźnik ryzyka nagłej śmierci sercowej i przewlekłej choroby nerek20. W ostatnich latach naukowcy odkryli, że GGT wchodzi w interakcje z żelazem. Niski poziom zwykle chroni przed wysokimi poziomami ferrytyny.

Oznacza to, że jeśli twój poziom GGT jest niski, masz pewną ochronę, nawet jeśli poziomy ferrytyny są nieco wyższe niż idealne. Jednak, gdy zarówno ferrytyna w surowicy, jak i GGT są wysokie, oznacza to zwiększone ryzyko przewlekłych problemów zdrowotnych i wczesnej śmierci. Nawet gdy poziomy ferrytyny są niskie, należy zająć się podwyższonym GGT.

Chociaż test jest często stosowany jako marker choroby wątroby związanej z alkoholem, wartość predykcyjna dotyczy również cukrzycy, zespołu metabolicznego, chorób sercowo-naczyniowych i śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny. 21 GGT może być również stosowany jako wczesny marker miażdżycy tętnic, sztywności tętnic , cukrzyca ciążowa i wiele innych
choroby wątroby, w tym wirusowe zapalenie wątroby.


Testuj poziomy żelaza i GGT i zmniejsz je do normalnego

Podobnie jak w przypadku wielu testów laboratoryjnych, normalne zakresy będą się różnić między laboratoriami i często są dalekie od idealnych, a normalne zakresy stosowane w GGT mogą nie być wystarczające do zapobiegania chorobie. Jak już wspominałem, zakres idealnego do „normalnego” GGT może być szeroki. Sugestie Koeniga, które mieszczą się w zakresie sugerowanym przez Mayo Clinic, 22 są poniżej:

Idealny poziom GGT, jednostki na litr (U / L) Średni poziom, powyżej którego ryzyko przewlekłej choroby znacznie wzrasta „Normalny” poziom GGT
Mężczyźni
<16 U / L
25 U / L
Do 70 U / L
Kobiety
<9 U / L
18 U / L
Do 45 U / L
Aby określić swoje zdrowe zakresy, musisz przetestować zarówno poziom ferrytyny, jak i GGT. Według Koeniga kobiety z poziomem GGT powyżej 30 jednostek na litr (U / L) są bardziej narażone na raka i choroby autoimmunologiczne. Podczas gdy inne testy mają szeroki zakres między tym, co zdrowe, a tym, co ryzykowne, zakres GGT między zdrowiem a chorobą jest wyrażony pojedynczymi cyframi23.

Część tego zależy od masy ciała” - mówi Koenig. „O dziwo, najnowsze wskazania wskazują, że ludzie, którzy są zbyt szczupli (niezależnie od ich poziomu GGT), może być szkodliwy, jeśli [ich GGT jest] stosunkowo wysoki. Na przykład dla szczupłej kobiety z GGT… w zakres drugiego kwartylu, który dzisiaj będzie ogólnie 14 do 18, może być niebezpieczny, jeśli spodziewa się mieć dzieci i ma bardzo niskie BMI.

Idealny poziom ferrytyny dla dorosłych mężczyzn i kobiet nie miesiączkujących wynosi od 30 nanogramów na mililitr (ng / ml) do 60 ng / ml. Niektóre laboratoria używają normalnego zakresu od 200 do 300 ng / ml, który jest zdecydowanie zbyt wysoki dla optymalnego zdrowia. Idealnie uważam, że nie chcesz spaść poniżej 20 ng / ml lub powyżej 80 ng / ml.

Jak wykazano w powyższych badaniach, łatwo jest obniżyć poziom żelaza, oddając krew dwa lub trzy razy w roku. W przeszłości tak utrzymywałem poziomy ferrytyny poniżej 100 ng / ml.

Jednak gdy zacząłem opracowywać kompleksową strategię detoksykacji przy użyciu sauny w bliskiej i dalekiej podczerwieni, poziom ferrytyny nadal spadał bez krwi. Skuteczny program detoksykacji może również obniżyć poziomy GGT.

GGT jest odwrotnie związany z glutationem. Oznacza to, że wraz ze wzrostem poziomu GGT spada poziom glutationu, co jest jednym ze sposobów, w jaki podwyższony poziom GGT może zaszkodzić zdrowiu. Możesz także obniżyć poziom GGT, zmniejszając lub eliminując alkohol, starannie rozważając spożycie białka i podnosząc ilość spożywanych owoców i warzyw.

Jednak poprzez podniesienie glutationu obniżasz swój GGT. Aminokwas cysteina odgrywa ważną rolę w produkcji glutationu i można go znaleźć w białku serwatki, drobiu i jajach. Czerwone mięso i alkohol podniosą poziom GGT. 24

Niektóre leki mogą również podnieść GGT. Porozmawiaj ze swoim farmaceutą, aby ustalić, czy przyjmowane przez ciebie leki bez recepty lub leki na receptę mogą mieć wpływ i skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić, czy możesz przerwać lub przejść na coś innego.
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 07 cze 2020, 14:34

http://cheops4.org.pl/cheos/viewtopic.p ... ium#p79604
W drugim odcinku, min. 11:12, do chelatacji aluminium bardzo dobre efekty
zauważono przy podawaniu Deferoksaminy
Deferoksamina (opis profesjonalny)

Działanie

Pochodna kwasu hydroksamowego; jej rozpuszczalna w wodzie sól metanosulfonowa chelatuje trójwartościowe jony żelaza i glinu w proporcji odpowiednio 8,5 mg żelaza na 100 mg deferoksaminy i 4,1 mg glinu na 100 mg deferoksaminy.
Deferoksamina tworzy trwałe kompleksy z jonami żelaza obecnymi w osoczu i komórkach, żelazem zawartym w ferrytynie i hemosyderynie, natomiast praktycznie nie wiąże żelaza hemoglobiny i cytochromów.

W wyniku połączenia deferoksaminy z jonami żelaza powstaje czerwono zabarwiona, rozpuszczalna w wodzie feroksamina, która jest wydalana w 2/3 z moczem, a w 1/3 z kałem

Deferoksamina może również mobilizować i chelatować glin, tworząc aluminoksaminę.
Wydalanie żelaza w postaci feroksaminy z moczem dotyczy głównie żelaza pochodzącego z osocza, podczas gdy wydalanie z kałem odzwierciedla głównie wewnątrzwątrobowe wiązanie żelaza.
Lek nie się wchłania z przewodu pokarmowego, szybko wchłania się po podaniu i.m. lub s.c. Maks. stężenie w osoczu występuje ok. 30 min po podaniu. Wyizolowano cztery metabolity deferoksaminy, powstajace w wyniku transaminacji, oksydacji, dekarboksylacji, N-hydroksylacji. Wydalanie jest dwufazowe; po podaniu i.m. t1/2 pierwszej fazy wynosi ok. 1 h; drugiej – 6 h.

Wskazania
https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=208

https://www.healio.com/news/hematology- ... feroxamine

czerwiec 01, 2006
6 minut czytania
Oral chelatory żelaza wykazują obietnicę w porównaniu z IV deferoksaminą Deferazyroksu i deferypronu skutecznie eliminują żelazo i mają mniej powikłań niż pompa. 3 ostatnie badania porównujące doustne chelatory żelaza deferypron (Ferriprox, Apotex) i deferazyroks (Exjade, Novartis) z deferoksaminą (deferoksamina) Desferal, Novartis) sugerują, że chelatory doustne usuwają żelazo skuteczniej i wygodniej niż standardowa infuzja deferoksaminy (DFO). Wykazano również, że terapia deferypronem zapewnia lepszą ochronę serca u pacjentów z talasemią. Podskórny wlew DFO jest standardem chelatacji żelaza, szczególnie jako początkowa terapia przeciążenia żelaza w wyniku transfuzji krwi. Deferoksamina jest dużą, dodatnio naładowaną lipofobową cząsteczką, która ściśle wiąże żelazo, ale może nie skutecznie uzyskiwać dostępu i chelatować żelazo wewnątrzkomórkowe. Okres półtrwania w osoczu jest krótki, dlatego podaje się go w infuzji z podskórną pompą przez noc przez pięć do siedmiu nocy w tygodniu. Ta metoda jest szczególnie niewygodna dla pacjenta, a zgodność może być problematyczna. Cząsteczka deferypronu chelatora żelaza jest niewielka, nie ma ładunku i może skuteczniej penetrować błony, aby uzyskać dostęp i usunąć wewnątrzkomórkowe chelatowane żelazo z tkanek. Przy umiarkowanym okresie półtrwania w osoczu podaje się go doustnie trzy razy dziennie. Okres półtrwania deferazyroksu wynosi od ośmiu do 16 godzin i pozostaje w osoczu po 24 godzinach, co pozwala na dawkowanie raz na dobę. Deferazyroks szybko uzyskuje również dostęp do wewnątrzkomórkowego żelaza. Deferypron vs. DFOOne z trzech badań, które ukazały się w ostatnim wydaniu „Krew”, Pennell i wsp. Porównali deferypron z DFO u pacjentów z dużym talasemią i bezobjawową syderozą mięśnia sercowego. Sideroza mięśnia sercowego została zidentyfikowana przez rezonans magnetyczny serca mięśnia sercowego T2 *, który jest wrażliwy na żelazo w tkankach. Wysokie stężenia żelaza odwrotnie korelują z niskimi wartościami T2 * i są związane z większym ryzykiem niewydolności serca i śmierci u pacjentów z talasemią. Sześciu jeden pacjentów w wieku od 18 do 36 lat z homozygotyczną talasemią główną wybrano spośród czterech ośrodków transfuzji w Włochy i Grecja, gdzie były trzymane na podskórnym DFO. T2 * mięśnia sercowego pacjentów było nieprawidłowe (<20 ms), a frakcja wyrzutowa lewej komory była większa niż 56%. "
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » poniedziałek 29 cze 2020, 12:52

Erytropoetyna na nadmiar żelaza

COVID -pogorszenie transportu tlenu, podobieństwo ch.wysokościowej
Erytropoetyna na ratunek
http://www.sah.org.ar/pdf/covid-19/jmv.25839.pdf

Czy podanie rekombinowanej ludzkiej erytropoetyy u krytycznie chorych COVID-19
pacjentów ma cudowne efekty terapeutyczne?

Azar Hadadi1
, Masoud Mortezazadeh2*
, Kasra Kolahdouzan3
, Golbarg Alavian4

Erytropoetyna u krytycznie chorego pacjenta z COVID-19
Abstrakt
80-letni mężczyzna z wieloma współistniejącymi chorobami przybył na pogotowie z
tachypnea, tachykardia, gorączka i krytycznie niskie nasycenie O2 oraz ostateczny skan CT klatki piersiowej wskazał
wyniki na korzyść COVID-19 i pozytywne wyniki PCR po 48 godzinach. Otrzymał leczenie przeciwwirusowe
plus rekombinowana ludzka erytropoetyna (rhEPO) z powodu ciężkiej niedokrwistości. Po 7 dniach
w wyniku leczenia został zwolniony z cudowną poprawą objawów i poziomem hemoglobiny
. Doszliśmy do wniosku, że rhEPO może złagodzić zespół zaburzeń oddechowych i skonfrontować się z nim
Wirus SARS-CoV-2 poprzez wiele mechanizmów, w tym modulację cytokin, antyapoptotyczne
efekty, uwalnianie leukocytów ze szpiku kostnego i redystrybucję żelaza z dala od wewnątrzkomórkowego
wirusa
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 22 lip 2020, 09:19

Synteza hemu zależy m.in. od dostaw i syntezy glicyny.
https://kopalniawiedzy.pl/zelazo-krew-z ... ycia,32364

" To poziom żelaza we krwi decyduje o długim życiu w zdrowiu?
20 lipca 2020, 12:38 | Zdrowie/uroda
CC0, domena publiczna
Międzynarodowy zespół naukowy, na czele którego stali specjaliści z University of Edinburgh, zidentyfikował geny powiązane ze starzeniem się i wyjaśnia, dlaczego proces starzenia się przebiega tak różnie u różnych ludzi. Wyniki badań sugerują, że utrzymywanie odpowiedniego poziomu żelaza we krwi pomaga starzeć się lepiej i żyć dłużej.

Naukowcy oparli swoje badania na na analizie danych genetycznych ponad miliona osób. Jesteśmy bardzo podekscytowani tymi wynikami. Mamy tutaj silną sugestię, że zbyt wysoki poziom żelaza we krwi zmniejsza liczbę zdrowo przeżytych lat oraz że utrzymywanie odpowiedniego poziomu żelaza pozwala kontrolować proces starzenia się. Sądzimy, że nasze odkrycia dotyczące metabolizmu żelaza pozwoli wyjaśnić, dlaczego spożywanie bogatego w żelazo czerwone mięso wiąże się z różnymi schorzeniami wieku starszego, jak na przykład z chorobami serca, mówi główny badać doktor Paul Timmers.

Wraz z wiekiem nasz organizm powoli traci zdolność do homeostazy, czyli utrzymywania równowagi pomiędzy poszczególnymi parametrami. Brak tej równowagi jest przyczyną wielu chorób, a w końcu śmierci. Jednak przebieg procesu starzenia się jest bardzo różny u różnych ludzi. U niektórych pojawiają się poważne chroniczne schorzenia już w dość młodym wieku i ludzie ci szybko umierają, inni z kolei żyją w zdrowiu przez bardzo długi czas i do końca swoich dni są w dobrej kondycji.

Autorzy najnowszych badań przyjrzeli się genom i odkryli dziesięć regionów odpowiedzialnych za długość życia, długość życia w zdrowiu oraz długość życia w idealnych warunkach. Naukowcy zauważyli, że istnieje silna korelacja pomiędzy tymi trzema czynnikami, a poziomem żelaza we krwi. Badania statystyczne przeprowadzone metodą randomizacji Mendla potwierdziły, że poziom żelaza ma najbardziej istotny wpływ na długość życia w zdrowiu.

Na poziom żelaza we krwi wpływ ma nasza dieta. Zbyt wysoki lub zbyt niski jego poziom jest powiązany z chorobami wątroby, chorobą Parkinsona, a w starszym wieku wiąże się z obniżeniem zdolności organizmu do zwalczania infekcji. "Możliwości syntezy hemu spadają wraz z wiekiem. Jego niedobory prowadzą do akumulacji żelaza, stresu oksydacyjnego i dysfunkcji mitochondriów.

Akumulacja żelaza pomaga patogenom w podtrzymaniu infekcji, co jest zgodne z obserwowaną u osób starszych podatnością na infekcje. Z kolei nieprawidłowa homeostaza żelaza w mózgu wiąże się z chorobami neurodegeneracyjnymi, jak choroba Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienie rozsiane, piszą autorzy badań.

Naukowcy zastrzegają, że kwestie te wymagają dalszych badań, ale już przewidują, że ich odkrycie może doprowadzić do opracowania leków, które zmniejszą niekorzystny wpływ starzenia się na zdrowie, wydłużą nie tylko ludzkie życie, ale też okres życia w zdrowiu.

Autor: Mariusz BłońskiŹródło: University of Edinburgh
żelazo krew zdrowie życie długość życia"
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 08 sie 2020, 00:01

Jak zachować swoje zdrowie nie będąc nababem
Stanisław Wilhelm Grys

https://books.google.pl/books?id=LOoEDH ... &q&f=false

" W ciągu swojej historii człowiek zebrał dostatecznie
duŜo obserwacji potwierdzających ścisły związek pomiędzy
głodem (w szerokim ujęciu) a chorobami, o których wiemy
dzisiaj, Ŝe zostały wywołane przez infekcje. Stąd teŜ wywodzi
się cytowane powyŜej powiedzenie tak stare, Ŝe brak źródeł
wskazujących na jego pochodzenie. Świadczą o tym nie tylko
opisy zawarte w „śyciu Karola Wielkiego” autorstwa współcze
snego mu Einhardta, w którym czytamy: „Cesarz ilekroć czuł
się źle kładł się do łóŜka i do czasu ustąpienia gorączki nie
przyjmował Ŝadnych pokarmów z wyjątkiem wody”. Biograf
cesarza miał prawo nie wiedzieć, Ŝe nakazywała mu to natura,
a jakich sztuczek w tym celu ta nasza pramatka uŜywa, bę
dzie w dalszej części rozdziału. Podobne zalecenia mamy w
późniejszej o siedem wieków ksiąŜce „Sztuka długiego Ŝycia”
wenecjanina Luigi’ego Cornaro, Ŝyjącego dokładnie na prze
łomie XV i XVI stulecia. Bardziej współczesne informacje
moŜna naleźć w klasycznych wykładach wybitnego klinicysty
francuskiego Armanda Trousseau z połowy XVIII w. na temat
fatalnych skutków stosowania „dobrego odŜywiana” u osób
chorych na gruźlicę płuc.
319
Jednak dopiero po odkryciu bakterii a następnie wiru
sów było moŜliwe przeprowadzenie naukowych dowodów po
twierdzających ścisły związek pomiędzy zakaŜeniem a stanem
odŜywienia. Wyciągnięto z nich dwie podstawowe tezy:
1. niedoŜywienie zmniejsza ogólną odporność na infekcje,
2. infekcja pogłębia stan niedoŜywienia.
Ale czy tak jest zawsze i dlaczego?. Organizmy zakaźne
mające własny metabolizm takie jak bakterie, grzyby i pier
wotniaki wymagają dla swego rozwoju specyficznych składni
ków odŜywczych. Natomiast wirusy nie są zdolne do samo
dzielnego wykorzystania substancji wzrostowych i dlatego
namnaŜąją się tylko w komórkach gospodarza, przystosowu
jąc ich funkcje metaboliczne do swoich potrzeb. Stąd połączo
ny efekt niedoŜywienia i infekcji nie jest łatwo przewidywalny
na podstawie cech obydwu czynników rozpatrywanych z
osobna.
Uzasadnieniem wzajemnych oddziaływań pomiędzy in
fekcją a odŜywianiem jest załoŜenie, Ŝe składniki odŜywcze są
potrzebne aby:
1. zapewnić moŜliwość namnaŜania się patogenom
współzawodniczącym o nie z gospodarzem,
2. zwiększyć siły obronne człowieka poprzez produkcję
przeciwciał i proliferację (rozmnaŜanie) limfocytów,
3. złagodzić skutki stresu nadnerczowego,
4. zabezpieczyć przyswajanie substancji najbardziej
potrzebnych do zwalczenia choroby i/lub uregulować wchła
nianie upośledzone przez uszkodzenie nabłonka jelitowego.
Wzrost zapotrzebowania obejmuje zwykle aminokwasy nie
zbędne do syntezy białek, witaminy w tym równieŜ witaminę F
oraz składniki mineralne. A co z węglowodanami?
Od około pół wieku wiadomo, Ŝe procesy związane z
wytwarzaniem, magazynowaniem, przenoszeniem i wykorzy
stywaniem energii oraz przekazywaniem informacji genetycz
nej są niemal identyczne u mikro i makroorganizmów. Konse
320
kwencją uŜytkowania podobnych substratów (substancji wyj
ściowych do syntez) w procesie podziału komórki jest nie tylko
moŜliwość obecnego rozwoju inŜynierii genetycznej, ale i ist
niejące od początku powstania Ŝycia na ziemi współzawodnic
two o krytyczne składniki. Szczególnie dotyczy to elementów
mineralnych, których optymalne stęŜenie dla wzrostu i rozwo
ju komórek nie zaleŜy od ich pochodzenia. Dla przykładu
moŜna podać, Ŝe komórki roślinne, zwierzęce i bakteryjne
najlepiej rozwijają się w środowisku zawierającym 1 M stęŜe
nie Ŝelaza (≈ 0,06 mg/kg), oraz 1 mM magnezu i fosforu (≈ 24
mg i 31mg/kg). Te wiadomości polecam szczególnie uwadze
zwolenników picia wody wolnej od minerałów.
Skoro korzystamy w tym samym stopniu z tych sa
mych zasobów, poszczególne gatunki musiały w toku ewolucji
wykształcić zdolności wzajemnego ich podkradania. To kon
kurencyjne działanie staje się szczególnie widoczne wówczas,
gdy w środowisku zawartość podstawowych składników od
Ŝywczych: węgla, azotu, fosforu, wapnia i magnezu staje się
niewystarczająca do podziału komórek. U drobnoustrojów
mających własny metabolizm, szczególnie grzybów, waŜną
funkcję odgrywa cynk i mangan, ale najwaŜniejszą rolę speł
nia niezbędne dla wszystkich Ŝelazo.
Metabolizm Ŝelaza w infekcjach
Wynika ona z faktu róŜnorodności oddziaływań tego
metalu: stymulowania lub hamowania (w zaleŜności od stęŜe
nia) wzrostu patogenów i produkcji toksyn oraz unieszkodli
wiania czynników wirulencji (inwazyjności), lub znoszenia
aktywności bakteriobójczej białek zawartych w leukocytach.
Rolę głównego nadzorcy w metabolizmie Ŝelaza speł
niają białka: transferyna („przenosząca Ŝelazo”) w surowicy,
laktoferyna w mleku i ovotransferyna w białku jaj. WiąŜą one
silnie Ŝelazo, dzięki czemu w stanie wolnym znajdują się jedy
nie śladowe ilości tego metalu, zbyt małe jak na potrzeby bak
321
terii i dla uruchomienia samonapędzającej się reakcji Fentona. Regulatorem syntezy transferyny jest zawartość Ŝelaza w
organizmie i wielkość produkcji hemoglobiny. Osłabienie tego
ostatniego procesu i nagromadzenie Ŝelaza, zwłaszcza w wą
trobie, która jest miejscem syntezy transferyny, powoduje
zwolnienie lub wstrzymanie wytwarzania tego białka. Nato
miast w stanach niedoboru Ŝelaza następuje przyspieszenie
procesu syntezy transferyny. U człowieka przeciętne wysycenie transferyny Ŝelazem wynosi 30-40%. Blisko 100% jest
wysycenie Ŝelazem laktoferyny mleka i śluzu szyjki macicy,
mało wydajne jest wiązanie przez nią Ŝelaza w ślinie i łzach, a
całkowicie bez znaczenia w moczu. Wynikają z tego powaŜne
skutki kliniczne. StęŜenie Ŝelaza zawartego w surowicy i wy
dzielinach jest w pełni wystarczające dla rozwoju drobno
ustrojów, a jego przyswajalność rośnie ze stopniem wysycenia
transferyny. Osoby, które chcą wiedzieć dlaczego w laborato
riach mikrobiologicznych do badań są uŜywane białe myszy i
świnki morskie informuję, Ŝe myszy posiadają ponad 60%
wysycenie transferyny Ŝelazem, a świnki morskie ponad 80%.
Nic więc dziwnego, Ŝe tak łatwo dają się zakaŜać bakteriami i
grzybami. RównieŜ owce gatunek szczególnie podatny na za
kaŜenie listeriami ma wysokie, bo 55% wysycenie transferyny
Ŝelazem. Przy obniŜeniu stopnia wysycenia transferyny Ŝela
zem poniŜej 30% mogą z niego korzystać jedynie bardzo zja
dliwe drobnoustroje wytwarzające substancje zwane sideroforami (nośnikami Ŝelaza; grecki wyraz sideros oznacza Ŝelazo).
W tym miejscu muszę ostrzec osoby mające niemowlę
ta przed poprawiaczami natury. Zawartość Ŝelaza w mleku
matek nie pokrywa zapotrzebowania noworodków na ten
pierwiastek. Pomimo tego „błędu Ŝywieniowego natury” ssaki
nie tylko nie wyginęły, ale nawet dopomogło to im przetrwać w
świecie pełnym chorobotwórczych mikrobów. Dlaczego? Nie
dostateczna podaŜ Ŝelaza powoduje powstanie u osesków sta
nu fizjologicznej anemii, w którym następuje obniŜenie stop
322
nia wysycenie transferyny do około 10%. Utrudnia to w bar
dzo duŜym stopniu moŜliwość namnaŜania się drobnoustro
jów w tym środowisku i ułatwia niszczącym je komórkom Ŝer
nym wyścig z czasem. Podobne bardzo skuteczne działanie
wzmacniające oporność organizmu na zakaŜenia miało stoso
wane przed erą antybiotyków „puszczanie krwi”. ZaleŜność
pomiędzy stopniem wysycenia transferyny a przyswajalnością
Ŝelaza dla drobnoustrojów ma charakter logarytmiczny.
Szczególnie dobrze widać to na przykładzie takich drobno
ustrojów jak: prątki gruźlicy, salmonele, gronkowiec złocisty,
kandidy i dermatofity. Minimalne stęŜenie wolnego Ŝelaza
potrzebne dla rozwoju drobnoustrojów wynosi: dla E. coli i
Klebsiella pneumoniae 0,5 M, dla salmoneli 1 M, a dla
gronkowca złocistego 1,6 M, podczas gdy w surowicy mamy
od 20-40 M Ŝelaza, a TIBC (całkowita zdolność wiązania Ŝe
laza) wynosi 50-60 M. Teraz wiadomo dlaczego tak łatwo
zatruć się lodami.
Te niekorzystne proporcje ulegają poprawie w czasie
kaŜdej infekcji i przy kilkuprocentowym wysyceniu transfery
ny Ŝelazem jest ono nieprzyswajalne nawet dla drobnoustro
jów dysponujących sideroforami. Są to substancje produko
wane przez bakterie zjadliwe mające powinowactwo do Ŝelaza
zbliŜone do transferyny. Tworzą one kompleks tranferynaŜelazo-siderofor wiązany przez zewnętrzną błonę ściany ko
mórkowej bakterii, której nie posiadają szczepy niechorobotwórcze. Na szczęście dla chorego obecność swoistych prze
ciwciał hamuje ten proces. Tę informację powinni sobie do
brze przyswoić przeciwnicy szczepień ochronnych wierzący w
pełną skuteczność wzmacniania odporności środkami natu
ralnymi. Oby ich nie dotknęło nieszczęście posocznicy (sepsy).
Zjawisko to jest wynikiem szybszego rozmnaŜania się drobno
ustrojów w organizmie człowieka, niŜ ich niszczenia przez
komórki układu odpornościowego, wspomaganego przez prze
ciwciała i substancje lecznicze („antybiotyki”) działające bak
323
teriobójczo lub bakteriostatycznie. W sytuacji oporności
drobnoustrojów na działanie dostępnych chemioterapeutyków
jedynym sposobem ratującym Ŝycie jest obniŜenie stopnia
wysycenia transferyny Ŝelazem. Ale jak to zrobić w sytuacji
gdy anemizację przez upust krwi uwaŜamy za przejaw śre
dniowiecznej ciemnoty, a nie mamy surowicy odpornościowej i
preparatów transferyny do podania doŜylnego.
Najprostszym sposobem jest zwiększenie w diecie za
wartości cynku hamującego wchłanianie Ŝelaza. Jest ono
skuteczne w leczeniu grzybic skórnych, o czym będzie jeszcze
mowa, ale w przypadku posocznicy na efekt „Jaś moŜe się nie
doczekać”. Ostrzegam równieŜ przed zastosowaniem iniekcyjnego roztworu cynku lub desferalu. Cynk konkuruje z Ŝela
zem o miejsca wiązania w transferynie, natomiast desferal
mobilizujący Ŝelazo z magazynów wiąŜe go słabiej niŜ transferyna. W obydwu przypadkach wzrośnie ilość Ŝelaza dostępne
go dla drobnoustrojów, co musi skutkować zwiększeniem
cięŜkości przebiegu choroby. Skuteczne moŜe się okazać jedy
nie podanie w iniekcji roztworu jednej z tetracyklin w maksy
malnie dopuszczonej dawce, równieŜ przy stwierdzonym bra
ku wraŜliwości bakterii na ten antybiotyk in vitro. Z moich
doświadczeń wynika, Ŝe nawet drobnoustroje specjalnie wyse
lekcjonowane w kierunku oporności na tetracyklinę były
szybciej eliminowane z krwi doświadczalnych prosiąt, które
otrzymały ten antybiotyk w dawce 50 mg/kg m.c. (per os) niŜ
u zwierząt kontrolnych. Wynikało to ze znanego faktu silnego
wiązania przez tetracykliny Ŝelaza (oraz cynku, wapnia i ma
gnezu) i zmniejszania jego dostępności dla bakterii. Ryzyko
niewielkiego paraliŜu immunologicznego występuje dopiero
przy długotrwałym podawaniu tetracyklin.
Omawiając problem posocznicy muszę zwrócić uwagę
na fakt, Ŝe o Ŝyciu chorego decyduje szybkość decyzji. Niestety
w badaniach lekooporności większą uwagę zwraca się na ele
gancję niŜ skuteczność badań. Na selekcjonowanie szczepów
324
moŜna sobie pozwolić i naleŜy to czynić w schorzeniach o
przebiegu podostrym lub przewlekłym. Natomiast w sytuacji
zagroŜenia Ŝycia krąŜki testowe naleŜy nakładać na hodowlę
pierwotną, a dopiero później moŜna doprecyzować wynik. Ba
dań takich robiliśmy tysiące i zawsze z pełnym sukcesem kli
nicznym.
Pomimo, Ŝe pokarm osesków został przez naturę
celowo zuboŜony w Ŝelazo, to dzięki jego rezerwom
zmagazynowanym w czasie rozwoju płodowego w wątrobie i
śledzionie dziecka, nie występują u niemowląt wyraźnie za
znaczone nie hematologiczne objawy niedoboru Ŝelaza i rozwój
dziecka odbywa się zgodnie z biologicznym planem. Niestety
na opakowaniach mieszanek mlekozastępczych widnieje
dumny napis „wzbogacone w Ŝelazo”. Analiza składu wskazu
je, Ŝe istotnie Ŝelaza jest w nich kilkakrotnie więcej niŜ w mle
ku kobiet. Zabiegu wzbogacenia diety niemowląt w Ŝelazo do
konano „Ŝeby się lepiej rozwijały”. Pomysł ten wywodzi się z
technologii chowu trzody chlewnej i podobnie jak tam cel zo
stał osiągnięty. Dzieci karmione nie mlekiem matki, lecz
sztucznie przygotowaną mieszanką rosną szybciej, ale nieste
ty jako dorośli są bardziej zagroŜone otyłością. Niektórzy ba
dacze wiąŜą to zjawisko z faktem, Ŝe w mleku matki zawarta
jest pewna ilość leptyny, hormonu uwalnianego z komórek
tkanki tłuszczowej i hamującego łaknienie. Dlatego naukowcy
z Clore Laboratory University of Buckingham zaproponowali
na łamach pisma "Chemistry and Industry" dodawanie do
mlecznych mieszanek dla niemowląt tego hormonu, aby
wpływając na rozwijający się mózg, ograniczała w dalszym
Ŝyciu skłonność dziecka do objadania się.
Pomijając fakt, Ŝe pomysł testowania leptynowych
mieszanek na niemowlętach sam w sobie jest kuriozalny, w
projekcie pominięto milczeniem brak dowodów na odchudza
jący wpływ leptyny na ludzi. Niestety nie był to jedyny błąd
popełniony przez tych „dietetyków”. Typowy dla wielu wąskich
325
specjalistów jednostronny punkt widzenia spowodował, Ŝe nie
zauwaŜyli publikacji w British Journal of Surgery pt. „Leptyna
sprzyja rakowi jelita grubego”, w której czytamy: „Im więcej
tkanki tłuszczowej ma dana osoba, tym więcej leptyny wydzie
lają jej komórki i tym wyŜsze jest ryzyko raka”. Oczywiście w
codziennych badaniach nie ma obowiązku, potrzeby i moŜli
wości analizowania wszystkich doniesień dotyczących słów
kluczowych, ale kiedy proponuje się działania mogące znaczą
co wpłynąć na zdrowie duŜych grup ludności, nie moŜna po
minąć tak waŜnych aspektów, niezaleŜnie od tego skąd po
chodzą informacje i na ile są one wiarygodne.
Problem odczuwania głodu i utraty apetytu jest zbyt
złoŜony, aby omówić go jednym zdaniem i nie zaleŜy tylko od
leptyn. Ale ze względu na waŜność problemu muszę znów za
trzymać się jeszcze na chwilę przy Ŝelazie.
Lipogeneza (wytwarzanie tłuszczów) jest przyspieszana
przez wysoką zawartość węglowodanów o duŜej „gęstości
energetycznej” (n.p. zawartych w kukurydzy i batonikach), ale
jej aktywność zaleŜy od szybkości przetwarzania kwasu cytry
nowego powstającego z węglowodanów w procesie określanym
jako cykl cytrynianowy. Kluczową rolę regulacyjną w dostar
czaniu surowca potrzebnego do syntezy kwasów tłuszczowych
odgrywa enzym akonitaza zawierający jon Ŝelaza. Dlatego
zwiększona zawartość tego pierwiastka w diecie musi skutko
wać przyspieszeniem syntezy kwasów tłuszczowych, a jak
wiadomo ilość komórek tłuszczowych jest ustalana w dzieciń
stwie. Potem zachodzą juŜ tylko zmiany objętościowe i dlatego
mamy efekt „jo-jo”.
PodwyŜszona w diecie zawartość jonów Ŝelaza niedo
stosowana do stopnia dojrzałości fizjologicznej i immunolo
gicznej oseska moŜe niezaleŜnie od szkód wymienionych wyŜej
spowodować u niego jeszcze kilka innych niekorzystnych zja
wisk. Pierwsze, o którym juŜ mówiłem to sprzyjanie infekcjom
bakteryjnym i konieczność częstszego stosowania antybioty
326
ków. Druga wynika z moŜliwości rozwoju u dziecka stanów
patologicznych związanych z reakcjami wolnorodnikowymi
indukowanymi przez Ŝelazo nie związane z transferyną. Trze
cim faktem, równieŜ pomijanym milczeniem, chociaŜ wcale
nie hipotetycznym i najłatwiejszym do sprawdzenia jest nieko
rzystny wpływ dodatku Ŝelaza na stabilność wielonienasyconych kwasów tłuszczowych zawartych w produkcie mlekozastępczym. Niestety na podstawie obowiązujących przepisów
nie moŜna udowodnić Ŝadnej wady tych produktów mogącej
mieć wpływ na zdrowotność niemowląt. A jak moŜe być w
istocie nie potrzeba przedstawiać wyników badań, chociaŜ
takimi dysponuję. Czytelnicy mogą łatwo wyciągnąć wnioski
na podstawie lektury wcześniejszych rozdziałów.
Wracając do transferyny naleŜy dodać, Ŝe jest ona
równocześnie białkiem transportującym cynk, stąd hamujący
wpływ cynku na wchłanianie Ŝelaza, ale stopień jej wysycenia
tym metalem, pomimo jego niezbędności dla rozwoju grzybów,
nie ma wpływu na stopień aktywności przeciwgrzybiczej. Wy
jaśnia to dwa znane zjawiska. Pierwszym jest dawno ustalona,
chociaŜ teraz zapomniana skuteczność stosowanych doustnie
duŜych dawek preparatów cynkowych w zwalczaniu grzybic.
Wynikała ona z faktu, Ŝe cynk wiąŜąc się z transferyną bloku
je transport Ŝelaza do tkanek, uniemoŜliwiając tym samym
rozwój grzybów i ułatwiając ich zniszczenie przez komórki
Ŝerne. Zjawisko to jest najlepiej zaznaczone w przypadku skó
ry i błon śluzowych.
Sądzę, Ŝe teraz będzie zrozumiałe dla czytelników
stwierdzenie zawarte w Am. J. Clin. Nutr., 10. 2007, Ŝe osoby z
prawidłowym poziomem cynku były dwukrotnie mniej podat
ne na zapalenie płuc niŜ ci z obniŜonym poziomem. RównieŜ
śmiertelność spowodowana róŜnymi czynnikami była u nich o
39% niŜsza.
Drugi mechanizm chroniący Ŝelazo przed wykorzysta
niem przez bakterie polega na przenoszeniu Ŝelaza z surowicy
327
do magazynów. Proces ten uruchamia substancja uwalniana
z leukocytów w ciągu dwóch godzin po zakaŜeniu lub wystą
pieniu stanu zapalnego. Ten sam czynnik powoduje równo
cześnie szybkie i radykalne zmniejszenie wchłaniania Ŝelaza w
przewodzie pokarmowym. Towarzyszy temu kilkakrotny
wzrost stęŜenia transferyny w surowicy, co przyczynia się
dodatkowo do obniŜenia stopnia jej wysycenia Ŝelazem do
poziomu poniŜej 10%.
Jednym z miejsc, do których jest przenoszone Ŝelazo w
czasie infekcji są makrofagi (duŜe komórki Ŝerne), w których
uzyskiwane jest stęŜenie wywierające hamujący wpływ na
wytwarzanie toksyn lub neutralizujące ich działanie."
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 15 wrz 2020, 10:17

http://www.macierz.org.pl/artykuly/zdro ... oczne.html

"W 1941 roku dr John S. Lundy ustalił pewną regułę, dotyczącą przetaczania krwi. Najwyraźniej bez żadnego dowodu klinicznego orzekł, że jeśli poziom hemoglobiny, składnika krwi przenoszącego tlen, spadnie poniżej 10 gramów na 100 mililitrów, pacjentowi potrzebna jest transfuzja. Z czasem liczba ta stała się dla lekarzy normą. Niemniej, od ponad 30 końcowych lat XX wieku wytyczną tę podaje się w wątpliwość. W roku 1988, na łamach czasopisma The Journal of the American Medical Association otwarcie przyznano, że nie da się jej niczym uzasadnić. Zdaniem anestezjologa Howarda L. Zaudera „okrywa [ją] zasłona tradycji i mrok niewiedzy, nie potwierdzają jej natomiast dowody kliniczne ani eksperymentalne”. Inni nazywają tę regułę zwykłym mitem. Mimo tak zdecydowanego zdemaskowania tego mitu, wciąż się go powszechnie honoruje i uznaje za rozsądne zalecenie. Dla wielu anestezjologów i innych lekarzy, poziom hemoglobiny poniżej 10 jest sygnałem nakazującym przetoczenie krwi dla wyrównania niedokrwistości. Często robi się to właściwie automatycznie.

Postępowanie takie niewątpliwie przyczynia się dziś do masowego nadużywania krwi i preparatów krwiopochodnych. Jak ocenia dr Theresa L.Crenshaw z Komisji Prezydenckiej ds. Epidemii HIV, w samych Stanach Zjednoczonych co roku dokonuje się jakieś dwa miliony zbytecznych przetoczeń, a mniej więcej połowy transfuzji krwi konserwowanej, dałoby się uniknąć. Japońskie Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej potępiło „nieumiarkowane stosowanie transfuzji” w tym kraju oraz „ślepą wiarę w skuteczność tej metody”. Przy leczeniu niedokrwistości przetaczaniem krwi może się okazać, że jest ono groźniejsze dla życia niż sama niedokrwistość. Pomogli tego dowieść Świadkowie Jehowy, którzy nie zgadzają się na transfuzję, głównie z powodów religijnych. Może czytałeś kiedyś w gazecie, że Świadek Jehowy zmarł, bo nie przyjął krwi. Niestety, w takich doniesieniach rzadko przedstawia się całą prawdę. Zwykle przyczyną zgonu jest to, że lekarze odmawiają operacji bez użycia krwi lub operują zbyt późno, celowo innowiercę doprowadzając do śmierci za przekonania. Niektórzy chirurdzy żądają wyrażenia zgody na transfuzję, gdyby poziom hemoglobiny spadł poniżej 10g/100ml. Tymczasem wielu innych lekarzy, z powodzeniem operowało Świadków, chociaż stężenie hemoglobiny wynosiło pięć, dwa, a nawet jeszcze mniej. Chirurg Richard K. Spence mówi: „Na przykładzie Świadków Jehowy nauczyłem się, że obniżony poziom hemoglobiny nie ma żadnego związku ze śmiertelnością”.

W roku 1977 Ott i Cooley napisali o 542 operacjach sercowo-naczyniowych, których dokonano na Świadkach bez przetaczania krwi, i doszli do wniosku, że związane z nimi ryzyko jest „dopuszczalne”. Na prośbę innych badaczy, Cooley prześledził w latach 80-tych XX wieku statystykę 1026 operacji, z których 22 procent wykonano u dzieci, i doszedł do wniosku, że „ryzyko operowania pacjentów będących Świadkami Jehowy w zasadzie nie jest większe niż u pozostałych”. Również dr med. Michael E. DeBakey oświadczył, że „w znacznej większości przypadków [gdy pacjentami są Świadkowie) ryzyko operacji bez przetoczenia krwi nie jest większe niż u pacjentów, którym przetacza się krew” (informacja podana osobiście w marcu 1981).

W różnych publikacjach spotyka się też wzmianki o udanych poważniejszych operacjach urologicznych i ortopedycznych. Dr med. G. Dean MacEwen oraz dr med. J. Richard Bowen napisali o zabiegu usztywnienia kręgosłupa, „dokonanym pomyślnie u 20 małoletnich [Świadków]” (dane nie opublikowane, sierpień 1981). Poza tym, dodali następującą uwagę: „Chirurg musi się zdobyć na filozofię uznawania zasady poszanowania prawa pacjenta do nieprzyjmowania transfuzji krwi, a mimo to dokonywać zabiegów w sposób zapewniający pacjentowi bezpieczeństwo”.

Herbsman donosi o pomyślnym leczeniu przypadków ze „znaczną utratą krwi z powodu urazu” (także u dzieci). Przyznaje: „Świadkowie są w nieco gorszej sytuacji, gdy potrzebna jest krew. Niemniej jest rzeczą całkiem oczywistą, że zamiast przetaczania krwi możemy zastosować inne środki”. Ponieważ zauważył, iż wielu chirurgów wzbrania się przyjmować Świadków jako pacjentów z „obawy przed konsekwencjami prawnymi”, pisze, że taki niepokój jest bezpodstawny. W Polsce jednak buszuje medyczna ignorancja na temat operacji bez transfuzji i innych alternatyw medycznych. "
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 29 lis 2020, 13:02

viewtopic.php?f=17&t=822&p=106908&hilit=ALS#p106908
"Różnice te sugerują możliwość, że choroba Alzheimera pociąga za sobą określoną przedwczesną utratę produkcji pregnenolonu w mózgu, ale nie tarczycy. Ostatnie prace sugerują, że pregnenolon i progesteron odgrywają kluczową rolę w regulacji świadomości (18) i prawdopodobnie w systemie detoksykacji mózgu. Gdzie indziej zasugerowałem, że niedobór witaminy A może powodować nadmierną produkcję białka „amyloidu”. Niedobór witaminy A poważnie hamuje syntezę steroidów. (Jest tak masowo stosowany w syntezie steroidów, że suplement progesteronu może zapobiegać objawom niedoboru witaminy A.) Podejrzewam, że witamina A jest niezbędna do rozszczepienia łańcucha bocznego, który przekształca cholesterol w pregnenolon. Wiadomo, że stymulowane żelazem peroksydacja lipidów blokuje tworzenie steroidów, a witamina A jest bardzo podatna na niszczenie przez żelazo i utlenianie. Żelazo gromadzi się w tkankach wraz ze starzeniem się. Gajdusek wykazał, że pogorszenie mózgu jest związane z zatrzymywaniem tego, co metal zdarza się obficie w środowisku człowieka, nie tylko z aluminium. (Jeden typ komórek glejowych znany jest z funkcji wiązania metali, przez co nazywane są „metalofilami”). Według Gajduseka „wapń i inne pierwiastki trój- i trójwartościowe” są „osadzane jako hydroksyapatyty w komórkach mózgowych” w mózgu zwyrodnienie typu Alzheimera. (19)"
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 13 gru 2020, 09:33

Warto się zapoznać w kontekście szczepień
https://polish.mercola.com/sites/articl ... elaza.aspx
W SKRÓCIE
Żelazo jest niezbędne do życia, ponieważ transportuje tlen w organizmie, pomaga regulować wzrost komórek, utrzymuje funkcje mózgu, metabolizm i funkcje endokrynologiczne oraz bierze udział w produkcji energii i regulacji funkcji odpornościowej
Zbyt wysoki lub zbyt niski poziom żelaza może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Chociaż niedobór żelaza jest popularnym tematem, to przeciążenie żelazem jest w rzeczywistości znacznie częstszym problemem, a często jest pomijane lub ignorowane
Nadmiar żelaza przyspiesza każdą poważną chorobę i powoduje patologie związane z chorobami wątroby i układu krążenia. Na szczęście leczenie tego problemu jest łatwe i niedrogie: wystarczy regularnie oddawać krew
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 22 gru 2020, 09:06

Czy niechęć do lodu może świadczyć o nadmiarze żelaza?
https://polish.mercola.com/sites/articl ... elaza.aspx
"Łakniesz lodu? Być może masz niedobór żelaza

W SKRÓCIE
Łaknienie lodu, znane jako pagofalia, może być nałogiem wskazującym na problemy z niedoborem żelaza oraz anemię
Jedzenie kostek lodu może uszkadzać zęby i dziąsła, a także prowadzić do stanów zapalnych ścięgien i więzadeł w szczęce
Nigdy nie należy leczyć potencjalnej anemii bez uprzedniego określenia jej przyczyn, gdyż suplementacja żelazem może prowadzić do kolejnych problemów zdrowotnych, których rodzaj zależy od głównej przyczyny wystąpienia niedoboru żelaza
Według dr Mercoli

Trzymanie u ustach kostki lodu w gorący, letni dzień może przyjemnie ochłodzić, ale jeśli łaknienie lodu występuje częściej, może to oznaczać coś więcej niż potrzebę ochłody. Żucie lodu to jedna z form łaknienie spaczonego, tzw. picy – nieodpartej chęci spożywania produktów pozbawionych jakiejkolwiek wartości odżywczej.

Pica jest częściej obserwowana u dzieci, ale ssanie kostek lodu jest nawykiem, który przekracza granice wieku. Łaknienie substancji bez wartości odżywczych jest często związane z niedoborem pewnych składników.

W przypadku ssania lodu może to być niedór żelaza lub niedokrwistość. Aby zaliczyć to schorzenie do pagofagii lub nałogowego ssania lodu, musi się ono utrzymywać przez co najmniej miesiąc. Osoby z pagofailą tak bardzo łakną lodu, że są nawet w stanie zjadać szron z zamrażarki, aby zaspokoić swoją potrzebę.


Chociaż zwykłe pragnienie spożywania lodu może oznaczać niedobór żelaza, to istnieje złożona interakcja między zapotrzebowaniem na składniki odżywcze a zachowaniem. W wielu przypadkach zwykłe uzupełnienie niedoborów żelaza może rozwiązać problem.

Jednakże, ponieważ zbyt wysoki poziom żelaza może także powodować poważne problemy zdrowotne, ważne jest zrozumienie procesu przyswajania żelaza przez organizm i monitorowanie jego poziomu.

Pagofalia z niedoborem żelaza

W celu wykazania związku między łaknieniem lodu a niedoborem żelaza, w jednym z badań naukowych oceniono zachowanie 81 pacjentów, u których wystąpiła niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza i stwierdzono, że pagofagia jest częstą formą picy.

16% uczestników badania, którzy doświadczyli pagofagii, po zastosowaniu suplementacji żelaza zaobserwowało szybsze złagodzenie swoich objawów niż wskazywałby na to poziomu ich hemoglobiny.

Choć objawy pagofalii znane są od wieków, istnieje pewna grupa lekarzy, którzy wciąż nie są świadomi powiązania pomiędzy łaknieniem substancji nieodżywczych a niedoborem niektórych składników odżywczych w organizmie.

W pewnym badaniu stwoerdzono, że zarówno pacjenci jak i leczący ich lekarze nie byli świadomi ważności zachowań wskazujących na picę i ich możliwych powiązań z niedoborem żelaza.

Naukowcy zalecają lekarzom, aby brali pod uwagę możliwość przewlekłej utraty krwi u pacjentów, u których występuje łaknienie lodu, ponieważ objawy takie mogą wskazywać na ukryte krwawienia i niedobór żelaza.

Niedokrwistość występuje, gdy poziom krwinek czerwonych jest niższy niż normalnie, co powoduje zmniejszoną ilość tlenu, które organizm dostarcza do komórek.

Bez tlenu organizm nie jest w stanie funkcjonować optymalnie. Jeśli jednak spadek poziomu żelaza następuje powoli, organizm może się zaadoptować i różnice w jego funkcjonowaniu mogą pozostać niezauważone, dopóki poziom krwinek czerwonych nie spadnie do niebezpiecznie niskiego. Innymi słowy, można pozornie dobrze funkcjonować pomimo anemii.

Ryzyko związane ze ssaniem lodu

Nawyk ssania lodu może wydawać się pozornie nieszkodliwy, lecz istnieją liczne niebezpieczeństwa z nim związane.

Skutki niepożądane nie są oczywiście tak niebezpieczne, jak uzależnienie od substancji chemicznych, takich jak tytoń, leki czy alkohol, ale mimo to ssanie lodu może powodować uszkodzenie zębów, a nieleczona niedokrwistość może prowadzić do uszkodzeń serca.

Niektórzy pacjenci posuwają się nawet do zakupu kruszarki do lodów do domu lub pracy, aby zaspokoić swoje potrzeby w tym zakresie. Jednak osoby niemające dostępu do kruszonego lodu często uciekają się do ssania zwykłych kostek lodu, zwiększając tym samym ryzyko uszkodzenia zębów.

W przypływie silnej nagłej potrzeby, łaknienie lodu może być równie silne jak potrzeba zapalenia papierosa u osób uzależnionych od nikotyny. Żucie lodu może spowodować pękanie emalii na zębach, uszkodzenia dziąseł lub założonych koron lub plomb. Inne problemy to ból mięśni szczękowych i pogłębienie się problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

Jakie jest powiązanie między łaknieniem lodu a anemią?

Istnieje kilka teorii, dlaczego można odczuwać łaknienie lodu mając niedobór żelaza. Niektóre z objawów ze strony układu żołądkowo-jelitowego sugerujące niedór żelaza to: obolały język, suchość w ustach, zmieniony zmysł smaku, trudności w połykaniu i owrzodzenia jamy ustnej.

Każdy z tych objawów można złagodzić przez żucie lub ssanie zimnego lodu, co często pomaga zmniejszyć obrzęk i dyskomfort. Jednakże dalsze badania wykazały również, że żucie lodu w przypadku niedoboru żelaza powoduje zmiany w procesach neurologicznych odpowiedzialnych za funkcje poznawcze.

Czy ssanie lodu poprawia funkcje poznawcze?

Inne objawy niedoboru żelaza to anemia, chroniczne zmęczenie i wyczerpanie, które często mają wpływa na zdolności intelektualne i sprawność kognitywną. Badacze przypuszczają, że żucie lodu może powodować zmiany w układzie naczyniowym mózgu, które mogą prowadzić do zwiększonej ilości dostarczanego tlenu.

Ta zwiększona perfuzja krwi i tlenu może z kolei powodować zwiększenie czujności i szybkości przetwarzania.

W tym badaniu naukowcy wykazali, że żucie lodu przez osoby cierpiące na niedobór żelaza rzeczywiście poprawiło ich szybkość przetwarzania kognitywnego, podczas gdy u zdrowych uczestników badania nie zaobserwowano takiej zależności.

Porównano wyniki testów u osób z niedoborem żelaza, którym podawano wodę z wynikami osób, które ssały kostki lodu bezpośrednio przed badaniem. Naukowcy przypuszczają, że refleksyjny wzrost przepływu krwi do mózgu w przypadku ssania lodu może wykazywać podobieństwa di odruchu nurkowania.

Autorka badania Melissa Hunt, psycholog kliniczny z Uniwersytetu Pensylwanii, tak opisuje ten odruch:

"Działa to podobnie jak u wielorybów i delfinów: gdy woda staje się zimniejsza, ich obwodowe naczynia krwionośne kurczą się i przesyłają całą krew do narządów wewnętrznych i mózgu. U ludzi odruch ten jest marginalny, lecz można go wciąż zaobserwować."

Wydaje się, ze odruch ten zaczyna działać, gdy zimna woda dotyka twarzy, co pozwala na przepływ krwi do mózgu, co z kolei poprawia funkcje poznawcze. Melissa Hunt twierdzi, że jak mówią uczestnicy badania, nie potrzebują oni lodu dla pobudzenia energii, lecz bardziej dla zaspokojenia łaknienia.


Jak niedokrwistość z niedoboru żelaza wpływa na zdrowie

Istnieje kilka sposobów na to, jak niedobór żelaza może się objawiać: z wystąpieniem anemii lub bez.

Może on wynikać z przewlekłej utraty krwi, spowodowanej na przykład polipami żołądkowo-jelitowymi, zbyt obfitymi krwawieniami miesięcznymi, przewlekłym krwawieniem z wrzodów żołądka lub po niektórych zabiegach chirurgicznych, które przyczyniają się do zmniejszonej zdolności organizmu do wchłaniania żelaza, takich jak bajpasy gastryczne.

Stan ten może powodować długotrwałe skutki zdrowotne, wynikające zarówno z pierwotnego problemu powodującego anemię, jak i z samej niedokrwistości.

Pierwszym krokiem w kierunku podjęcia leczenia jest więc odkrycie przyczyny utraty krwi. Utrata dostarczania tlenu do komórek może objawiać się jako przewlekłe zmęczenie, duszności, zawroty głowy i szybkie lub nieregularne tętno.

Powikłania spowodowane długotrwałym niedoborem żelaza i niedokrwistością mogą obejmować niewydolność serca w wyniku długiego okresu czasu, gdy serce musi pompować krew szybciej, aby dostarczyć więcej krwi do komórek, aby zaspokoić ich zapotrzebowanie na tlen.

Dzieci są również narażone na niedobór żelaza. Zdarza się, że dziecko przychodzi na świat zbyt wcześnie lub z niską masą urodzeniową, co często wiążące się z negatywnymi skutkami dla jego zdrowia. Dzieci przewlekle anemiczne mogą wolniej rosnąć i rozwijać się oraz wykazywać zwiększoną podatność na zakażenia.

Jakie badania krwi warto wykonać

Przed zdecydowaniem się na rozwiązywanie problemu na własną rękę, ważne jest, aby wiedzieć, czy niedobór żelaza rzeczywiście występuje. Nadmiar żelaza w organizmie może być jeszcze bardziej szkodliwy dla zdrowia niż jego niedobór. Podobnie jak z większością składników odżywczych, istnieje pewien idealny poziom żelaza, przy którym organizm działa optymalnie i do którego należy dążyć.

Istnieją trzy podstawowe powody niedokrwistości: utrata krwi, upośledzenie produkcji komórek krwi lub zniszczenie komórek krwi. W każdym przypadku ważne jest, aby nie tylko zdiagnozować niedokrwistość, ale także znaleźć przyczynę utraty krwi. W niektórych przypadkach suplementacja żelazem może spowodować poważne problemy zdrowotne.

Określenie czy mamy niedobór żelaza, czy też jego nadmiar, można wykonać za pomocą prostego badania krwi, zwanego badaniem stężenia ferrytyny w surowicy. Badaniu poddawana jest cząsteczka krwi, która przenosi żelazo. Jeśli stężenie ferrytyny jest niskie, poziom żelaza jest także niski. Optymalny zakres ferrytyny w surowicy wynosi od 20 do 80 nanogramów na mililitr (ng/ml). Niektóre laboratoria zawyżają dopuszczalny poziom do 300 ng/ml, lecz uważam, że taki poziom jest już zbyt wysoki.

Kolejnym badaniem, które może być ważne w diagnozowaniu niedoboru żelaza jest badanie morfologiczne krwi, w którym określa się rozmiar, liczbę i objętość krwinek. Oprócz badania stężenia ferrytyny w surowicy, lekarz może także zalecić inne badania, zwłaszcza jeśli podejrzewa atak układu odpornościowego na czerwone krwinki, wady enzymów, hemoglobiny lub problem z krzepliwością krwi.

Jak naturalnie zwiększyć poziom żelaza

W zależności od aktualnego poziomu żelaza w organizmie, często udaje się poprawić jego poziom stosując odpowiednią dietę. Istnieją dwa rodzaje żelaza, które można znaleźć w żywności: żelazo hemowe i niehemowe. Żelazo hemowe znajduje się przede wszystkim w mięsie i owocach morza.

Produkty pochodzenia roślinnego, takie jak owoce, warzywa i orzechy zawierają żelazo niehemowe. Chociaż żelazo z tych źródeł nie jest wchłaniane przez organizm tak szybko jak żelazo hemowe, to stanowi ono ważną część zdrowej diety. Niezależnie od tego, czy spożywamy produkty zawierające żelazo hemowe czy niehemowe, zawsze warto także włączyć do diety produkty o wysokiej zawartości witaminy C, która znacznie poprawia wchłanianie żelaza.

Pomidory, żółta i czerwona papryka, owoce cytrusowe, kapusta włoska, brokuły i brukselka to najważniejsze produkty o wysokiej zawartości witaminy C. Natomiast produkty spożywcze bogate w żelazo to:

Wołowina
Szynka
Jagnięcina
Indyk
Kurczak
Cielęcina
Wieprzowina
Krewetki
Małże
Przegrzebki
Ostrygi
Tuńczyk
Szpinak
Słodkie ziemniaki
Groszek
Brokuły
Fasolka szparagowa
Botwina
Jarmuż
Arbuz
Daktyle
Figi
Rodzynki
Suszone śliwki
Pomidory
Groch suszony
Soczewica
Fasola suszona
Melasa
Produkty pomidorowe
Jeśli okaże się, że sama dieta o wysokiej zawartości żelaza jest niewystarczająca, aby podnieść poziom żelaza do optymalnego poziomu, to po znalezieniu przyczyny tak niskiego poziomu, można rozważyć suplementację.

W takim przypadku lepiej jest zastosować disglicynian żelaza zamiast siarczanu żelaza. Najczęściej przepisywanym suplementem jest 325 miligramów siarczanu żelaza, w trzech dawkach dziennych. Jednakże jego skutki uboczne znacznie zwiększają prawdopodobieństwo przerwania przyjmowania leku przez pacjentów.

Porównując różne doustne preparaty z żelazem przepisywane na receptę, badacze odkryli znaczne różnice, jeżeli chodzi o czas rozpuszczania się tych preparatów i ich biodostępność dla organizmu. Ważnymi czynnikami są tutaj sposób przygotowania preparatu i forma, w jakiej żelazo występuje w danym suplemencie.

W ostatnich badaniach wykazano, że biodostępność żelaza z wody mineralnej z dużą zawartością tego minerału jest podobna do jego biodostępności w syntetycznych preparatach żelaza.

Suplementacja disglicynianu żelaza ma dodatkowo tę zaletę, że wywołuje niewiele skutków ubocznych ze strony układu żołądkowo-jelitowego oraz że potrzebne są niższe dawki, aby wyrównać poziomu żelaza w organizmie, co wiąże się z niższymi kosztami kuracji.

Jak witamina D może wpływać na poziom żelaza

Witamina D ma znaczny wpływ na produkcję krwinek czerwonych, czyli na proces zwany erytropoezą. W jednym z badań oceniających próbki krwi od ponad 550 uczestników, naukowcy wykazali związek między niedoborem witaminy D a zwiększonym ryzykiem niedokrwistości.

Nie powinno to dziwić, ponieważ witamina D odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu i ma między innymi wpływ na funkcjonowanie układu żołądkowo-jelitowego, skłonność do depresji, zdrowie mózgu, działanie metaboliczne i raka. Unormowanir poziomu witaminy D w organizmie to prosty, niedrogi, a zarazem skuteczny sposób na poprawę ogólnego samopoczucia i zdrowia.

Szacuje się, że 50% ogólnej populacji jest zagrożone niedoborem witaminy D. Światło słoneczne jest idealnym sposobem na zoptymalizowanie poziomu witaminy D, lecz jedynym sposobem na stwierdzenie, czy braki w organizmie rzeczywiście występują jest zmierzenie jej poziomu. Odpowiedni poziom witaminy D w organizmie może w dużym stopniu zapobiegać chorobom i promować pełnię zdrowia."
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 29 gru 2020, 20:37

mailem z Iron Disorders Institute
"W badaniu przeprowadzonym przez Charlesa Liebera, M.D. pana Sinai School of Medicine w Nowym Jorku, zaobserwowano, że picie nawet umiarkowanych ilości alkoholu może prowadzić do marskości wątroby. W jego uczestników badania podawano diety uzupełnione minerałami (w tym żelaza) wraz z dzienną dawką alkoholu, która była mniejsza niż ilość potrzebna do produkcji zatrucia. Po 18 dniach u pacjentów wystąpił ośmiokrotny wzrost tkanki tłuszczowej w wątrobie, warunek wstępny marskości wątroby.

Dr Lieber pisze również o enzymie potrzebnym do metabolizowania alkoholu. "Zanim alkohol dotrze do krwiobiegu, przechodzi przez żołądek, gdzie tak zwana żołądkowa dehydrogenaza alkoholowa (ADH) izoenzym rozkłada część. We wcześniejszym badaniu odkryliśmy, że kobiety mają mniej tej aktywności ADH niż mężczyźni." ADH jest najbardziej obfite w wątrobie, i jest jednym z głównych enzymów zaangażowanych w metabolizm etanolu u ludzi. Stwierdzono, że produkcja tego enzymu jest znacznie wyższa u mężczyzn niż u kobiet; dlatego kobiety mogą stać się nietrzeźwe (pijane) wcześniej i po mniej alkoholu niż mężczyźni.

Fragment exposing ukryte niebezpieczeństwa żelaza przez Eugene Weinberg (Cumberland House Publisher):

Pacjenci z przeciążeniem żelazem mają zwiększoną podatność na uszkodzenie komórek wątroby przez alkohol. Wychwyt komórek wątrobowych żelaza może zwiększyć obecność alkoholu. Dwadzieścia do trzydziestu procent alkoholików pochłania dwa razy więcej żelaza z diety jako osoby niebędące zwolennikami alkoholu. Ponadto metabolizm alkoholu może spowodować uwolnienie metalu [żelaza] z ferrytyny, co prowadzi do zwiększonej produkcji reaktywnych rodników.

Podwyższony poziom żelaza może powodować hemochromatozę, stan charakteryzujący się tworzeniem się złogów żelaza w organizmie (np. w wątrobie, trzusce, sercu, stawach, przysadce przednie i gonadach). Co więcej, pacjenci, u których przewlekłe spożywanie alkoholu i hemochromatoza doprowadziły do marskości wątroby, są narażeni na zwiększone ryzyko raka wątroby.

Około 20-30% osób nadużywających alkoholu nabywa nawet dwa razy więcej żelaza w diecie, niż osoby nienaduzywające alkoholu. Te osoby obciążone żelazem są narażone na zwiększone ryzyko tych samych chorób, jak osoby z hemochromatozą.
Insight Magazine Trzeci kwartał 2000
"Alkohol: Ile jest bezpieczne?"
Innym powikłaniem u ciężkich alkoholików jest niedokrwistość sideroblastyczna. Około jedna trzecia tych pacjentów zawiera obrączkowane sideroblasty w szpiku kostnym. Alkohol może powodować niedokrwistość siderblastyczną poprzez zakłócanie aktywności enzymu, który pośredniczy w krytycznym kroku w syntezie hemoglobiny. Abstynencja może odwrócić ten efekt. Obrączkowane sideroblasty zazwyczaj znikają ze szpiku kostnego w ciągu 5 do 10 dni, a produkcja RBC [czerwonych krwinek] zostaje wznowiona. W rzeczywistości, nadmiar liczby młodych RBC o nazwie reticulocytów może gromadzić się tymczasowo we krwi, wskazując na wyższe niż normalne produkcji RBC.

BOTTOM LINE (dla dorosłych): Jeśli poziom żelaza są w normalnym zakresie, i nie masz uszkodzenia wątroby, i jesteś w przeciwnym razie zdrowy dorosły, umiarkowane spożycie napoju alkoholowego jest prawdopodobnie w porządku.

Porady dotyczące żywności i napojów

Z nadmiaru żelaza grupy dyskusyjnej: Post jack C

1) Pasztet - z wątroby z kurczaka/gęsi/kaczki. Żelazo nie tylko schodzi
grill (grill), można go dostać na małe krakersy, zwłaszcza w czasie wakacji.
Picie czerwonym winem powiększa wchłanianie. […]

2) Piernik - wykonany z melasy, również dużo żelaza. Nie zapomnij o mleku
jeśli musisz mieć przystawkę imbiru.

3) Aqua fresca* - ta neonowa herbata serwowana w meksykańskich restauracjach, które nazywają
Jamajka jest również nazywany Hibiscus herbaty - super wysoki w żelazo.

* Meksykański napój agua fresca ("słodka woda") jest wykonany z wody i owoców; Dowiedz się więcej

https://www.thespruceeats.com/agua-de-j ... ea-2342587

Czerwone mięso zawiera zarówno nie-hemu i hemu żelaza; procent wchłanianego hemu żelaza jest 5-10 razy większy niż żelazo nie-heme. Dla tych, którzy są wegetarianami, alkohol stymuluje produkcję kwasu żołądkowego i znacznie zwiększa wchłanianie żelaza nie-hemowego."
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: NADMIAR ŻELAZA -PRZYCZYNA WIELU CHORÓB

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 09 lut 2021, 21:48

art. z 2012 r.
Ile z takich zdarzeń odbyło się , a o nich nie wiemy
https://blog.nationalgeographic.org/201 ... n-dumping/

" Większość naukowców nie wiedziała, że ​​jeszcze kilka dni temu w lipcu do Północnego Pacyfiku wrzucono do Północnego Pacyfiku w lipcu dwieście tysięcy funtów siarczanu żelaza w celu wywołania dużego rozkwitu planktonu. Ten eksperyment został przeprowadzony przez Haida Salmon Restoration Corporation pod kierownictwem biznesmena Russa George'a. Po co wrzucać ten brudny brązowy proszek do oceanu i dlaczego wywoływać rozkwit planktonu? Wszystko w imię odwrócenia zmian klimatu spowodowanych przez człowieka.

Fitoplankton jest fotosyntetyczny, potrzebuje światła słonecznego i składników odżywczych do wzrostu, pochłania dwutlenek węgla w procesie i wytwarza tlen jako produkt uboczny. Następnie fitoplankton umiera, opadając na dno oceanu i zabierając ze sobą „sekwestrowany” dwutlenek węgla, zatrzymując go na dnie oceanu. Jednym z głównych składników odżywczych potrzebnych fitoplanktonowi do wzrostu jest żelazo, nierozpuszczalny składnik odżywczy, który często występuje w ograniczonych ilościach, co hamuje powstawanie dużych zakwitów planktonu. Więc dodając żelazo do oceanu, możemy zwiększyć liczbę fitoplanktonu podczas fotosyntezy, zużywając więcej dwutlenku węgla z atmosfery i blokując go głęboko w naszych oceanach.[...]

„Eksperyment” przeprowadzony przez George'a i jego współpracowników jest głównie pod ostrzałem, ponieważ został przeprowadzony pod przykrywką, bez naukowej recenzji lub procesu oraz bez międzynarodowej współpracy, ale może mieć globalne konsekwencje. Jest to również największy eksperyment zapłodnienia żelazem, jaki kiedykolwiek miał miejsce - 200 000 funtów w porównaniu z kilkoma tysiącami funtów. Inne międzynarodowe eksperymenty na mniejszą skalę w ciągu ostatnich ponad piętnastu lat wykazały, że wydajność sekwestracji jest niska (i czasami nie zaobserwowano żadnego efektu) - ilość żelaza potrzebna do spowodowania nawet niewielkiego spadku emisji dwutlenku węgla milionów ton rocznie, a nawet jeśli włożysz taką ilość, to może po prostu nie działać. Nieuregulowane nawożenie żelaza na taką skalę może mieć dramatyczne konsekwencje i jest sprzeczne z międzynarodowymi moratoriami stworzonymi przez ONZ w celu ochrony środowiska oceanicznego. Ten eksperyment nie jest zbawieniem, ale nazywany jest zrzucaniem odpadów na dużą skalę do naszych oceanów.

Jak myślisz, czy był to wartościowy test, czy źle wykonany?
"
0 x



ODPOWIEDZ