Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

SEN

jolus
Posty: 107
Rejestracja: czwartek 14 sty 2016, 17:42
x 2
x 6
Podziękował: 78 razy
Otrzymał podziękowanie: 135 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: jolus » środa 17 lis 2021, 12:25

Gdy już nie ma wyjścia proponuję amanitę.
0 x



wolzdro
Posty: 681
Rejestracja: czwartek 09 sie 2018, 10:52
x 18
Podziękował: 270 razy
Otrzymał podziękowanie: 639 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: wolzdro » czwartek 18 lis 2021, 18:39

Kolendra pisze:
środa 17 lis 2021, 10:06
Ostatnio u mnie problemy ze snem... Wybudzanie się o 5 h, 6h...a potem już mogę pomarzyć o zaśnięciu. A że chodzę spać przed 1...Stres związany z niepewnością i kwarantanną robią swoje, chyba kortyzol szybuje...

Wszystkie herbatki, adaptogeny, medytacje i inne łagodne naturalne sposoby to jednak można o kant tyłka potłuc jak się ma zmartwienie. Jest stres, wybudza Cię i koniec, nie ma zmiłuj. Stres przejdzie, przyjdzie sen, normalka 🤷‍♂️

Mózgu sobie wyjąć nie można. Tak więc... Na bezsenność spowodowaną zmartwieniem jedynym sposobem jest rozwiązanie, zakończenie stresującej sytuacji.

nie zgodze sie, przechodzilam bardzo silne zalamanie/trauma/przeycia i rozne takie specyfiki bardzo mi pomogly ten czas przetrwac, do tego zmiana kierunku mysli oraz nawet na sile znalezienie sobie zajecia...gdy poddawałam sie negatywnym myslom moj stan sie pogarszal, o snie to mozna bylo pomarzyc ...czasem kilka dni/nocy z rzedu...
kortyzol czy jakikolwiek inny hormon mozna regulowac

zdrowka Kolendro i pomyslnego rozwiazania sytuacji :)
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 03 gru 2021, 07:55

Zmiana stref czasowych zwiększa ekspozycję wieczorną na LED-y. Dlaczego my musimy przestawiać zegary , a nie inni?
https://polish.mercola.com/sites/articl ... -mozg.aspx
" W SKRÓCIE
Ekspozycja na ekrany komputerowe z podświetleniem LED w nocy znacznie zmniejsza produkcję melatoniny i uczucie senności
Diody LED praktycznie nie emitują korzystnego światła podczerwonego, a nadmiar światła niebieskiego generuje reaktywne formy tlenu (ROS), szkodząc wzrokowi i ogólnemu zdrowiu
Światła LED mogą również nasilać dysfunkcję mitochondriów, prowadząc do rozwoju chorób przewlekłych - od zaburzeń metabolicznych po nowotwory

Warto wymienić diody LED na zwykłe, niskonapięciowe żarówki halogenowe zasilane prądem stałym, zwłaszcza do użytku w nocy"
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: songo70 » niedziela 05 gru 2021, 10:51

Off Topic
http://przystaneknauka.pl/2021/09/latar ... om-owadow/

Latarnie Uliczne, Zwłaszcza Super Jasne Diody LED, Mogą Szkodzić Populacjom

Ćmy gromadzą się na ulicznych latarniach, oczarowane ich świetlistym blaskiem. Ale kąpanie się w blasku przez całą noc wydaje się mieć konsekwencje dla ugruntowanych form tych lotników. Oświetlone odcinki angielskich dróg mieściły do ​​52 procent mniej gąsienic ćmy niż sąsiednie ciemne plamy, donoszą naukowcy z 25 sierpnia w Science Advances. Naukowcy twierdzą, że latarnie uliczne mogą przyczyniać się do zmniejszania się populacji owadów na obszarach rozwiniętych.

Sztuczne światło generalnie nie jest dobre dla nocnych owadów. Ostatnie prace wskazują, że blask może sprawić problemy z kojarzeniem lub zakłócić zapylanie. Ale to, czy nocne światła przyczyniają się do spadku liczby ludności, jest słabo zbadane, mówi Douglas Boyes, entomolog z brytyjskiego Centrum Ekologii i Hydrologii w Wallingford w Anglii.

i- https://wyborcza.pl/7,177851,27520629,o ... olnie.html
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 04 lut 2022, 11:22

https://solinea.pl/to-nie-kawa-odpowiad ... y-ze-snem/
" To nie kawa odpowiada za Twoje problemy ze snem!"
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 06 kwie 2022, 12:29

<iframe src='https://media.mercola.com/assets/html/m ... tation.htm' scrolling='no' noresize='noresize' frameborder='0' allowTransparency='true' width='900' height='285'></iframe>
https://polish.mercola.com/sites/articl ... riach.aspx
" Czy opalanie przynosi dodatkowe korzyści poza produkcją witaminy D?
6 Kwietnia 2022 •

W SKRÓCIE
Większość, a dokładnie 95% melatoniny, którą wytwarza organizm, powstaje w mitochondriach w odpowiedzi na promieniowanie słoneczne w bliskiej podczerwieni. Tylko 5% melatoniny jest produkowane w nocy w szyszynce
Mitochondria produkują ATP - walutę energetyczną organizmu. Produktem ubocznym tej produkcji ATP są reaktywne formy tlenu (ROS), które są odpowiedzialne za stres oksydacyjny
Melatonina usuwa ROS, które uszkadzają mitochondria. Pod warunkiem dobrej jakości snu i odpowiedniej ekspozycji na słońce w ciągu dnia, mitochondria będą wytwarzały wystarczające ilości melatoniny, zmniejszając w ten sposób stres oksydacyjny

Według dr. Mercoli

Od prawie trzech dekad jestem absolutnie zafascynowany związkiem nasłonecznienia ze zdrowiem. Było dla mnie oczywiste, że prawie wszyscy dermatolodzy są poważnie zdezorientowani, jeśli chodzi o zalecenie unikania słońca, ponieważ ekspozycja na słońce jest niezbędna do zachowania zdrowia.

Zawsze wiedziałem, że brakuje nam jakiegoś ważnego faktu. Z poniższego filmu MedCram dowiadujemy się, czym jest brakujący czynnik. Dr Roger Seheult wyjaśnia tajniki tego, jak światło słoneczne wpływa na zdrowie – nie tylko poprzez zwiększenie poziomu witaminy D, ale także poprzez produkcję melatoniny! Film trwa prawie dwie godziny, ale warto go obejrzeć, zwłaszcza jeśli masz czas i tak jak ja jesteś zafascynowany nowymi odkryciami naukowymi, które mogą radykalnie zmienić zdrowie.

Link do skróconej 25-minutowej wersji znajduje się poniżej. Recenzja Seheulta opiera się głównie na artykule opublikowanym w czasopiśmie Physiology w lutym 2020 r. - „Melatonin in Mitochondria: Mitigating Clear and Present Dangers”, opublikowanym. Jest napisany przez najlepszego badacza melatoniny, dr Russela Reitera, którego wykład na temat melatoniny po raz pierwszy usłyszałem ponad 25 lat temu. Ten artykuł jest jednym z najlepszych artykułów, jakie czytałem. Możesz uzyskać dostęp do całego artykułu za darmo.
https://youtu.be/5YV_iKnzDRg

(FILM TYLKO W JĘZYKU ANGIELSKIM)
Melatonina jest wytwarzana w odpowiedzi na ekspozycję na słońce
Podsumowując kluczowe odkrycie, zanim zagłębimy się w szczegóły, zdecydowana większość melatoniny wytwarzanej przez organizm człowieka — 95% — jest wytwarzana w mitochondriach w odpowiedzi na promieniowanie słoneczne w bliskiej podczerwieni. Tylko 5% melatoniny jest produkowane przez szyszynkę.

Warto pamiętać, że suplementy melatoniny, wbrew oczekiwaniom, nie trafiają do mitochondriów, gdzie są najbardziej potrzebne do złagodzenia szkód spowodowanych stresem oksydacyjnym wytworzonym w łańcuchu transportu elektronów.

Melatonina jest oczywiście jednym z najważniejszych hormonów, silnym przeciwutleniaczem i recyklerem antyoksydantów oraz głównym regulatorem stanu zapalnego i śmierci komórek. Pełnione funkcje sprawiają, że melatonina jest cząsteczką o właściwościach przeciwnowotworowych.

Wykazano również, że melatonina jest również skutecznym środkiem w leczeniu COVID, ponieważ zmniejsza częstość występowania zakrzepicy i posocznicy oraz śmiertelność. Jak zauważył Seheult, dowody sugerują, że ekspozycja na słońce może pomóc w zwalczaniu wielu infekcji dróg oddechowych, w tym COVID, a produkcja melatoniny w mitochondriach wydaje się być kluczowa w tym aspekcie.

Seheult przytacza szereg dowodów pokazujących, że wskaźniki COVID na całym świecie są skorelowane ze wskaźnikiem ekspozycji na słońce lub nasłonecznienia. Zaobserwowano również korelację z poziomem witaminy D we krwi. Wyższe poziomy witaminy D we krwi korelują z mniejszą częstością występowania COVID i wyższymi wskaźnikami przeżycia pacjentów hospitalizowanych.

Krótko mówiąc, witamina D jest bardziej niż prawdopodobnym MARKEREM lub substytutem ekspozycji na słońce. Jednak za korzyści prawdopodobnie odpowiadają również inne czynniki, nie tylko witamina D. Jak zauważył Seheult, niektóre badania dotyczące wpływu podawania witaminy D pacjentom leczonym z powodu ciężkiego przebiegu COVID nie wykazały żadnych korzyści, nawet pomimo zastosowania bardzo wysokich dawek.

Co więcej, badania dotyczące poziomów UVA i śmiertelności COVID wykazały, że na niektórych obszarach USA, Wielkiej Brytanii oraz Włoch o wyższym UVA wskaźniki śmiertelności związanej z COVID były niższe. Poziom witaminy D nie wzrasta w odpowiedzi na UVA (tylko UVB), więc ten korzystny wpływ światła słonecznego musi wynikać z innego czynnika niż witamina D.

Spekulowano, że kluczem może być tlenek azotu, który jest wytwarzany w odpowiedzi na UVA, ponieważ w badaniach wykazano, że oprócz normalizacji ciśnienia krwi, tlenek azotu ogranicza replikację SARS-CoV-2 in vitro.

Chociaż prawdą jest, że poziom tlenku azotu wzrasta w odpowiedzi na światło słoneczne (w szczególności UVA i bliską podczerwień), Seheult uważa, że głównym mechanizmem odpowiadającym za zmniejszenie ryzyka ciężkiego przebiegu i zgonu z powodu COVID jest melatonina, ponieważ jest wytwarzana w odpowiedzi na widmo podczerwieni, które stanowi znacznie większą część widma słonecznego niż ultrafiolet i działa niezależnie od kąta, pod jakim pada na ziemię.

W związku z tym w południowej części Anglii wskaźniki zgonów z powodu COVID mogą być niższe niż na północy kraju, pomimo że cały kraj jest położony zbyt daleko na północy, aby produkcja witaminy D była wystarczająca.

Melatonina zwalcza stres oksydacyjny w dzień i w nocy
Mitochondria wytwarzają ATP - walutę energetyczną komórek. Produktem ubocznym produkcji ATP są reaktywne formy tlenu (ROS), które są odpowiedzialne za stres oksydacyjny. Nadmierne ilości ROS uszkadzają mitochondria, przyczyniając się do pogorszenia stanu zdrowia, rozwoju stanów zapalnych i przewlekłych schorzeń, takich jak cukrzyca, otyłość i zakrzepica (zakrzepy krwi).

Dobrą wiadomością jest to, że organizm człowieka ma wbudowany sposób przeciwdziałania ROS. Wewnątrz mitochondriów znajduje się system przeciwutleniaczy, a głównym z nim jest melatonina (ponadto melatonina reguluje szlak glutationu).

Melatonina jest prawdopodobnie najlepiej znana jako hormon regulujący sen. Wieczorem poziom melatoniny wytwarzanej przez szyszynkę wzrasta, co sprawia, że pojawia się uczucie senności i gotowość do snu. Wraz ze wschodem słońca i świtem, poziom melatoniny automatycznie się obniża, co pozwala się obudzić.

To nie wszystko, za co odpowiada melatonina. Melatonina jest uwalniana w nocy, jest transportowana przez układ krążenia i pobierana przez komórki. Po wejściu do komórek środka melatonina usuwa nadmiar ROS.

Melatonina pomaga również przeciwdziałać szkodliwym ROS w ciągu dnia, ale inną drogą. W ciągu dnia promienie słoneczne bliskiej podczerwieni wnikają głęboko w ciało i aktywują oksydazę cytochromu c, co z kolei stymuluje produkcję melatoniny w mitochondriach.

Melatonina i światło słoneczne są ze sobą ściśle powiązane
Melatonina i światło słoneczne są ze sobą ściśle powiązane, a ich związek jest wyjątkowy, ponieważ istnieją dwie formy melatoniny - krążeniowa i subkomórkowa, czyli odpowiednio wytwarzana przez szyszynkę i wydzielana do krwi oraz wytwarzana przez mitochondria i zużywana tam lokalnie.

Obie formy melatoniny wydają się być kontrolowane przez światło słoneczne. Podczas gdy krążąca w krwiobiegu melatonina jest „hormonem ciemności”, melatonina subkomórkowa jest „hormonem dziennego światła”.


Od początku dziejów ludzkości ludzie żyli i pracowali na świeżym powietrzu w ciągu dnia, pochłaniając energię świetlną przez skórę. Codziennie spędzali średnio 10 godzin na świeżym powietrzu, 70 godzin tygodniowo. Obecnie spędzamy średnio mniej niż 30 minut dziennie lub zaledwie trzy godziny tygodniowo w świetle dziennym – na podstawie badań dr Daniela Kripke, profesora psychiatrii na UC San Diego.

Jest prawdopodobne, że fotony bliskiej podczerwieni (IR) stymulują subkomórkową syntezę melatoniny w mitochondriach poprzez aktywację cyklicznego monofosforanu adenozyny (cAMP) lub NF-kB, lub alternatywnie poprzez stymulację komórek macierzystych szpiku kostnego. Jednak w przypadku braku ekspozycji skóry na działanie wystarczającej ilości światła słonecznego w bliskiej podczerwieni, mitochondria poważnie obniżą poziom melatoniny, czego nie można skorygować poprzez suplementację.

Rola melatoniny w COVID
Co to wszystko ma wspólnego z leczeniem COVID? W celu zrozumienia zależności potrzebne są pewne podstawowe informacje. Angiotensyna 2 jest prooksydantem, który jest przekształcany przez enzym ACE2 w angiotensynę 1,7 – przeciwutleniacz. ACE2 to ten sam enzym, do którego przyłącza się białko szczytowe SARS-CoV-2 i wykorzystuje go, aby dostać się do komórki.

Angiotensyna 2 podnosi ciśnienie krwi, podczas gdy angiotensyna 1,7 obniża je, rozluźniając naczynia krwionośne. Wysoki poziom angiotensyny 2 jest powiązany z wyższym poziomem ROS w komórce, co, jak wspomniano, jest szkodliwe, ponieważ uszkadza maszynerię komórki. Z drugiej strony angiotensyna 1,7 zmniejsza poziom ROS w komórce.

W przypadku COVID problem polega na tym, że gdy wirus przyczepia się do komórki, blokuje enzym ACE2 (ponieważ wiąże się z nim białko szczytowe wirusa). Tak więc, wzrasta poziom angiotensyny 2, a poziom angiotensyny 1,7 maleje, przez co nie może nastąpić konwersja z angiotensyny 2 do angiotensyny 1,7.

W rezultacie w sposób niekontrolowany wzrasta poziom ROS wewnątrz komórki. Zakażenie SARS-CoV-2 zwiększa również produkcję białych krwinek, a to również zwiększa poziom ROS. Efektem końcowym podwyższonego stresu oksydacyjnego są zakrzepy krwi, co z kolei prowadzi do hipoksemii.

Melatonina może przerwać ten destrukcyjny cykl, usuwając ROS i chroniąc mitochondria przed zniszczeniem. Jak zauważył Seheult, brak wystarczającej ilości snu w nocy i odpowiedniej ekspozycji na słońce w ciągu dnia wiąże się z zaburzeniem funkcji mitochondriów i rozwojem stanu zapalnego. Melatonina to czynnik, który tłumi ROS w mitochondriach.

Jeśli funkcja mitochondriów jest zaburzona, dodatkowy stres spowodowany COVID może spowodować poważne problemy zdrowotne. Jeśli produkcja melatoniny jest odpowiednia dzięki wystarczającej ilości snu i ekspozycji na słońce, istnieją większe szanse na zwalczenie infekcji i uniknięcie powikłań.

Oleje z nasion zwiększają ryzyko zarówno COVID-19, jak i oparzeń słonecznych
Kwas linolowy (LA) stanowi większość — około 60% do 80% — spożywanych kwasów tłuszczowych omega-6 i jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do prawie wszystkich chorób przewlekłych. Dawniej uważany za niezbędny tłuszcz, spożywany w nadmiernych ilościach, w rzeczywistości działa jak trucizna metaboliczna.

Na poziomie molekularnym nadmierne spożycie LA uszkadza metabolizm i utrudnia organizmowi wytwarzanie energii w mitochondriach. Tłuszcze wielonienasycone, takie jak LA, są bardzo podatne na utlenianie, co oznacza, że tłuszcz jest rozkładany na szkodliwe składniki. Utlenione metabolity LA (OXLAM) powodują liczne uszkodzenia w organizmie.

W ciągu ostatnich 150 lat poziom LA w diecie człowieka wzrósł z 2 do 3 gramów dziennie do 30-40 gramów. Kiedyś stanowił zaledwie 1% do 2% kalorii w naszej diecie, a teraz stanowi od 15% do 20%. Ten ogromny wzrost spożycia LA prawdopodobnie przyczynia się do zwiększonego stresu oksydacyjnego w organizmie oraz wzrostu ryzyka praktycznie każdej przewlekłej choroby zwyrodnieniowej.


Źródłem pierwotnym LA są oleje z nasion i przetworzona żywność (zawierająca oleje z nasion). Konwencjonalnie hodowany kurczak i wieprzowina to inne popularne źródła omega-6, ponieważ są karmione zbożami bogatymi w LA. Jak wskazano w podtytule, wysokie spożycie LA może zwiększać zarówno ryzyko oparzeń słonecznych (czego należy unikać, ponieważ przyczynia się do rozwoju raka skóry), jak i ryzyko COVID-19.

Wyeliminowanie olejów z nasion z diety drastycznie zmniejszy ryzyko oparzeń słonecznych i raka skóry, ponieważ podatność na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV jest kontrolowana przez poziom PUFA w diecie. PUFA kontrolują szybkość opalania się skóry i szybkość rozwoju raka skóry.


Jeśli chodzi o wpływ LA na COVID, warto wiedzieć, że kluczową toksyną powodującą objawy zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), jest leukotoksyna, która jest wytwarzana z LA przez białe krwinki w celu zabijania patogenów. Zasadniczo białe krwinki przekształcają LA w leukotoksynę, co przyczynia się do zapalnego efektu domina, który opisuje Seheult.

Leukocyty inkubowane z LA przekształcają cały LA w leukotoksynę, więc ta konwersja jest główną częścią procesu chorobowego w ARDS. Wydaje się, że to właśnie zabija wielu pacjentów z COVID. Podsumowując, proste wyeliminowanie z diety (lub radykalne ograniczenie) spożycia olejów z nasion oraz kurczaka i wieprzowiny pochodzących z konwencjonalnych hodowli może znacznie przyczynić się do:

a)zmniejszenia ryzyka oparzeń słonecznych, dzięki czemu można bezproblemowo przebywać na słońcu, aby podnieść poziom witaminy D, zwiększyć poziom tlenku azotu i produkcję melatoniny w mitochondriach.

b)obniżenia ryzyka powikłań po COVID-19 poprzez ograniczenie konwersji LA do leukotoksyny.

Zoptymalizuj swoje zdrowie dzięki rozsądnej ekspozycji na słońce
Zasadniczo melatonina jest idealnym celem w walce z nowotworami i chorobami związanymi z mitochondriami, ponieważ jest syntetyzowana w mitochondriach, czyli dokładnie tam, gdzie występuje stres oksydacyjny. Poprzez przeprogramowanie wadliwego metabolizmu glukozy melatonina może zoptymalizować funkcję mitochondriów i zahamować wzrost nowotworu.

Pamiętaj, że przyjmowanie suplementów melatoniny nie przeniesie się na zwiększenie produkcji melatoniny w mitochondriach. Musi być ona wytwarzana w pobliżu mitochondriów, więc melatonina pochodząca z szyszynki lub suplementu nie przyniesie tych korzyści. Tak więc suplementacja doustna nie zastępuje produkcji melatoniny poprzez ekspozycję na światło słoneczne w ciągu dnia.

Jeśli zażywasz melatoninę w ciągu dnia, oszukujesz swoje ciało, by myślało, że jest noc, co może powodować problemy zdrowotne. O ile nam wiadomo, najlepszym sposobem na zwiększenie poziomu mitochondrialnej melatoniny jest optymalizacja ekspozycji na bliską podczerwień poprzez regularną ekspozycję na światło słoneczne.
ira-vs-uv-pl.jpg
NIR vs UV
Jak widać na powyższym wykresie, w przeciwieństwie do produkcji witaminy D, istnieje znacznie szersze okno na ekspozycję na światło w bliskiej podczerwieni (NIR). Co ciekawe, spędzanie czasu na łonie natury to kolejny sposób na zwiększenie poziomu ekspozycji na bliską podczerwień, ponieważ większość zielonych roślin i drzew odbija promieniowanie podczerwone. Prawdopodobnie dlatego kąpiele leśne są tak zdrowe.

Dobrą wiadomością jest to, że nie trzeba eksponować gołej skóry, aby odnieść korzyści, tak jak w przypadku optymalizacji produkcji witaminy D. Promieniowanie bliskiej podczerwieni przenika nawet przez cienką odzież. Można więc zakryć się delikatną tkaniną, aby zapobiec poparzeniom słonecznym podczas przebywania na zewnątrz przez dłuższy czas, jednocześnie korzystając z korzyści oferowanych przez bliską podczerwień. (warto również pamiętać o wyeliminowaniu LA z diety, aby zmniejszyć ryzyko oparzeń słonecznych). Jednakże gola skóra wchłania więcej fotonów promieniowania podczerwonego niż skóra osłonięta.

Drugą stroną równania jest unikanie ekspozycji na jasne światło późno w nocy. Aby zoptymalizować uwalnianie melatoniny w szyszynce w nocy, należy unikać gadżetów emitujących niebieskie światło co najmniej kilka godzin przed snem. Można również użyć okularów blokujących kolor niebieski. Po położeniu się do łóżka warto upewnić się, że w sypialni panuje całkowita ciemność, ponieważ nawet niewielka ilość światła może zakłócać produkcję melatoniny.

Odpowiednia ekspozycja na słońce w ciągu dnia i utrzymywanie ciemności w nocy zapewni prawidłowe funkcjonowanie mitochondriów – w dzień i w nocy – dzięki melatoninie, która zmniejsza poziom szkodliwych ROS. Tak więc, jak sugeruje Seheult, spróbuj spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza jeśli jesteś chory (bez względu na to, czy to COVID, czy inna infekcja dróg oddechowych) lub walczysz z chorobą przewlekłą.
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 09 maja 2022, 17:50

Paraliż senny jest zjawiskiem powszechnym
21 kwi 2022

https://www.youtube.com/watch?v=vx0wa8E726c

Radio Paranormalium

Wyobraź sobie, że budzisz się nocą i nie możesz się poruszyć. Leżysz więc, jak ci się wydaje, przez wiele godzin, próbując poruszyć palcami lub stopami, jednak jesteś sparaliżowany. Chcesz zawołać o pomoc, ale nie możesz wziąć wystarczająco głębokiego oddechu, by głośno krzyknąć. W końcu jesteś w stanie wykonywać małe ruchy, wtedy też twoje ciało zaczyna reagować.

Prawda, że przerażające? Ale także niesamowite. Mało tego, wielu ludzi przeżywa to przez cały czas!

Dla preferujących czytanie, wersja tekstowa: https://www.paranormalium.pl/paraliz-...
- - -
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: https://www.paranormalium.pl/
Forum Radia Paranormalium, z dala od social mediów: https://forum.paranormalium.pl/
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 06 cze 2022, 21:37

W świecie snów z Robertem Bernatowiczem
6 maj 2022

https://www.youtube.com/watch?v=43GxQ6vJLbo

Artur Wójtowicz

Wywiad z Robertem Bernatowiczem
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 23 cze 2022, 18:40

Wypij to a zaśniesz jak dziecko. Sposób na bezsenność.
18 maj 2022

https://www.youtube.com/watch?v=gOPZBxdEz10

Marek Skoczylas
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 25 paź 2022, 15:25

https://kopalniawiedzy.pl/sen-mozg-pami ... nowa,35663
" Podczas snu hipokamp uczy korę nową czego dowiedział się za dnia
3 godz. temu | Nauki przyrodnicze
NIH
Neurolog Anna Schapiro z University of Pennsylvania i jej zespół, wykorzystując model sieci neuronowej, odkryli, że gdy w czasie snu nasz mózg wchodzi i wychodzi z fazy REM, hipokamp uczy korę nową tego, czego dowiedział się za dnia. Od dawna wiadomo, że w czasie snu zachodzą procesy uczenia się i zapamiętywania. W ciągu dnia kodujemy nowe informacje i doświadczenia, idziemy spać, a gdy się budzimy, nasza pamięć jest już w jakiś sposób zmieniona, mówi Schapiro.

Schapiro, doktorant Dhairyya Singh oraz Kenneth Norman z Princeton University stworzyli model obliczeniowy oparty na sieci neuronowej, który dał im wgląd w proces uczenia się w czasie snu.

Z artykułu opublikowanego na łamach PNAS dowiadujemy się, że w czasie gdy mózg przechodzi z fazy NREM do REM, co ma miejsce około 5 razy w ciągu nocy, hipokamp przekazuje do kory nowej informacje zdobyte za dnia.

To nie jest tylko model uczenia się lokalnych struktur mózgu. To model pokazujący, jak jeden obszar mózgu uczy drugi obszar mózgu w czasie snu, gdy nie ma wskazówek ze świata zewnętrznego. To również pokazuje, jak zapamiętujemy informacje o zmieniającym się otoczeniu, mówi Schapiro.

Naukowcy zbudowali model złożony z hipokampu – obszaru mózgu odpowiedzialnego za zdobywanie nowych informacji – i kory nowej, w której m.in. odbywają się procesy związane z językiem, świadomością wyższego rzędu i pamięcią długotrwałą. Model pokazał, że podczas fazy NREM mózg – pod kierunkiem hipokampu – głównie „przegląda” najnowsze wydarzenia i dane, a w czasie fazy REM uruchamiane są dawniejsze wspomnienia, przechowywane w korze nowej. Oba te obszary mózgu komunikują się między sobą w fazie NREM. To wtedy hipokamp przekazuje do kory nowej to, czego się niedawno nauczył. Natomiast w fazie REM aktywuje się kora nowa, które odtwarza to, co już wie, dzięki czemu tworzone jest pamięć długotrwała, wyjaśnia Singh.

Dodaje, że bardzo ważne jest przełączanie pomiędzy obiema fazami. Gdy kora nowa nie ma szans na odtworzenie sobie informacji, które przechowuje, zostają one nadpisane. Uważamy, że do powstania długotrwałych wspomnień konieczne jest przełączanie się pomiędzy fazami REM i NREM, stwierdza Singh.

Naukowcy zastrzegają, że wciąż muszą potwierdzić eksperymentalnie swoje spostrzeżenia. Zauważają też, że ich symulacje dotyczyły dorosłej osoby, która dobrze przespała całą noc. Zatem nie muszą być prawdziwe w odniesieniu do innych sytuacji, jak np. do dzieci czy dorosłych, którzy dobrze nie spali. Tego typu model, który można dostosowywać do różnych sytuacji i osób, może być niezwykle przydatny w badaniach nad problemem snu. W dłuższej perspektywie posłuży on do badań nad zaburzeniami psychicznymi i neurologicznymi, w których zaburzenia snu są jednym z objawów.

Autor: Mariusz Błoński Źródło: University of Pennsylvania "
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 22 mar 2023, 09:16

JohnVeto - poza zmysłami

tagentv
193 tys. subskrybentów
https://youtu.be/7PzIABBfCeQ
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
ZbyniuZbynio
Posty: 220
Rejestracja: niedziela 11 gru 2022, 16:36
Lokalizacja: Trójmiasto
x 2
x 25
Otrzymał podziękowanie: 124 razy

SEN, ŚNIENIE i ich jakość....

Nieprzeczytany post autor: ZbyniuZbynio » środa 12 kwie 2023, 18:05

SEN, ŚNIENIE
....wpływ zachowań, emocji i duszy na nasz sen, śnienie.



Aby zrozumieć mniej więcej pojęcie snu, warto dowiedzieć się więcej na temat naszego istnienia. Istniejemy, żyjemy dlatego, bo nasze fizyczne ciało funkcjonuje dzięki energii ducha (duszy znajdującej się w nas).
Przy narodzinach ciało zostaje złączone z duszą, która je wybrała. Zdarza się, iż dusza odstępuje (rezygnuje), to też samo ciało fizyczne umiera, gdyż bez energii duszy jest niczym. Duszę wiąże z ciałem nierozerwalna, cienka i rozciągliwa „nić”, która utrzymuje owe połączenie aż do śmierci ciała fizycznego.
Zatem nasza dusza, w pewnym sensie uwięziona, ograniczona w naszym ciele, podczas naszego spoczynku (snu) uwalnia się z naszego ciała i wędruje tam, gdzie lubi przebywać, dzięki rozciągliwości połączenia z ciałem fizycznym.

Podczas snu nasze ciało nie potrzebuje bezpośredniej pomocy duszy w nas się znajdującej. Ciało fizyczne potrzebuje odpoczynku, dusza zaś jest ciągle aktywna, zwłaszcza poza naszym ciałem.
Z utęsknieniem oczekuje chwili, gdy może się częściowo uwolnić z grubej materii naszej fizyczności.
Dusza podczas naszego snu przemierza przestrzenie i wchodzi w połączenia, kontakty z innymi przestrzeniami i duszami na swoim poziomie rozwoju.

Dusza (duch w nas) wykorzystuje więcej zdolności i możliwości poza naszym ciałem. Wtedy ma możliwość przypomnienia sobie własnej przeszłości, historii i odzyskuje większą władzę, moc i może wchodzić swobodnie w relacje z innymi duszami (duchami) w innych, bardziej subtelnych przestrzeniach.
Bywa tak, że wspomnienia tego, co nasz duch widział czy doświadczał w czasie naszego spoczynku, może być naszym śnieniem lub snem. Snem mogą być również sytuacje (wspomnienia, marzenia), które są naszą zasługą w realnym życiu.

Każdy z nas może mieć owe sny i śnienie, w zależności od tego, jak bardzo mamy zaawansowaną (rozwinięta) w sobie duszę. Uczony (osoba obyta, wykształcona na tzw. poziomie, według obowiązujących norm systemu) może mieć bardzo proste i płytkie sny, niż zwyczajny przeciętny pracownik fizyczny czy umysłowy, jak i odwrotnie. To wyłącznie kwestia poprzednich wcieleń, jak również indywidualnego poziomu rozwoju duszy w nas.

Młode dusze, uczące się i nie „poukładane”, lubiące niskie wibracje (klimaty) podczas snu lgną do znanych sobie emocji i środowiska pośrednich wibracji, bywa, że niskich.
Dusze pozytywnej energii, wyższej „inteligencji", mądrości, dążą do wibracji, w której same są. Dlatego w zależności od tego, jaką mamy w sobie duszę, częściowo nasze sny są odzwierciedleniem emocji, zdarzeń i przeżyć, które obecnie pragnie doświadczać i doświadcza.
Istnieją też duchy „niedobre”, potrafiące używać snów do dręczenia nas. Dlatego tak ważne są nasze myśli i emocje. Czym emanujemy na zewnątrz, to samo przyciągamy do siebie, również podczas snu. Mając w sobie np. młodą, uczącą się duszę, możemy przez własne postępowanie w realnym fizycznym życiu jakby nakłonić duszę do ciekawszych odczuć. W realu mamy dostatecznie dużo narzędzi, by przez zmianę własnej przestrzeni mieć wpływ na rozwój duszy w nas, która się dopiero uczy lub ma skłonności negatywne.

Sny są następstwem wyzwolenia duszy, która staje się wtedy samodzielna, niezależna mimo elastycznego połączenia z naszym ciałem fizycznym.
Zauważcie, że wybudzając kogoś gwałtownie, dana osoba się budzi, otwiera oczy, ale przez pewien czas nie wie, co się wokół dzieje. Ta chwila, to szybki powrót duszy do ciała. Więc nie powinno się kogokolwiek bez celu, np. w imię żartów, dla zabawy niespodziewanie wybudzać.

Medytacja to również w pewnym sensie stan zawieszenia jak we śnie, ale z pełnym, świadomym kontaktem, współgraniem naszej świadomości z duszą. Stąd pochodzi jasnowidzenie i tym podobne możliwości, niedostępne dla ciała osoby żyjącej „pełnią”, pławiąc się w systemie.

Nielogiczność wielu naszych snów wynika z mieszania się zdarzeń z poprzednich wcieleń, obecnych działań naszej duszy podczas naszego spoczynku i naszego ziemskiego żywota. Dlatego czasami trudno cokolwiek zrozumieć, gdyż bywa tak, że w snach nie ma sensu ani logiki.
Również brak związku pomiędzy poszczególnymi snami można wyjaśnić faktem, że zdarzają się nam luki w pamięci (w zapamiętywaniu), gdyż ona nie zatrzymuje wszystkiego, co przeżywamy we śnie.
Sen to właściwie odpoczynek ciała z zwiększoną aktywnością duszy. Przy omdleniu, utraty świadomości, dusza też korzysta z wolności, z możliwości uwolnienia się z naszego ciała.

Słyszenie mądrych słów, udzielanie porad i wskazówek, to aktywność duszy w nas, jak również (przeważnie podczas snu) rady innych duchów na poziomie naszego ducha w nas. Bywa tak zwłaszcza, gdy nasze zmysły zaczynają drzemać (tzw. pół sen), można usłyszeć całe zdania, przesyłane w naszą świadomość od innego ducha, chcącego z nami porozmawiać.
Występuje tu pewna prawidłowość. Duchy chcące kontaktować się z nami, są odpowiednikiem rozwoju, na którym jest nasza dusza, czyli duch w nas. Dusza w nas będąca na wyższym poziomie rozwoju oznacza, iż nasze doznania również są bardziej subtelne, czasem tak bardzo, że nie można znaleźć odpowiednika tych przeżytych emocji tu na ziemi. Dlatego czasem mówimy – miałem nieziemski sen, śnienie itp. odczucia.

Mając w sobie młodą duszę, uczącą się, to zmienność naszych odczuć we śnie jest o wiele większa.
Dusze, które mają do przepracowania złe emocje, po uwolnieniu z naszego ciała mają tendencje do szukania podobnych do siebie wibracji, przestrzeni, odzwierciedlających ich emocje, które odczuwamy podczas snu.
Duchy odwiedzają wiele innych dusz, które znały z poprzednich wcieleń, żyć. Mogą to być zarówno dusze istot z ziemi, jak i wyższych, bardziej subtelnych światów.
To też miewamy czasem niesamowite, wręcz nierealne sny, ale częściej jedynie ich przebłyski. Jest to zjawisko odwiedzania się dusz, znających się wcześniej w wyniku pokrewieństwa w ciele, przyjaciół, krewnych, znajomych itp.

Dusza w wymiarze duchowym pielęgnuje swoje „dotychczasowe” pozytywne przyjaźnie z poprzednich wcieleń. My po przebudzeniu intuicyjnie przenosimy ze sobą bezwiednie wiele myśli, zaczerpnięte z rozmów z tamtych odwiedzin. Stąd czasem euforia, jaka nam towarzyszy po przebudzeniu. Radość, fantastyczny nastrój z znikąd, jest efektem odczuć, które były udziałem naszej duszy podczas naszego snu.

Spotykając obcą osobę w ziemskim wymiarze, pojawia się odczucie, że łączą nas podobne myśli, emocje, odczucia. To efekt spotkania osoby, w której duch sympatyzuje z naszym duchem, współgrającym na podobnej wibracji. Dlatego podświadomie pewne osoby nam odpowiadają w otoczeniu, a inne wręcz przeciwnie.
To efekt tego, czy duch danej osoby jest na podobnym poziomie samorealizacji (rozwoju), czy też nie. Jeśli nie, to nasze wnętrze wręcz broni się przed taką znajomością.

To tylko jeden z fragmentów większej całości, współgrania naszego ciała cielesnego i świadomości z duszą w nas. Więc mając sny, śnienia, cieszmy się nimi, zwłaszcza, gdy są pozytywne, bo po części odzwierciedlają to, czym jest nasza dusza, owych duch w nas. Chyba, że sami siebie negujemy, niedoceniany, a przez to krytykujemy innych, ściągając do siebie energie, które będą miały znaczący wkład na nasze odczucia podczas snu i nie tylko. Tylko po co?
Przecież tak niewiele trzeba, by być z każdej przeżytej chwili przynajmniej pozytywnie zadowolonym, bo ta chwila jest naszą nauką, by móc się rozwijać, rozjaśniać swoje jestestwo.
Załączniki
Sen.jpg
Sen.jpg (21.45 KiB) Przejrzano 1218 razy
0 x



Awatar użytkownika
św.anna
Posty: 1451
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 87
x 119
Podziękował: 2624 razy
Otrzymał podziękowanie: 3256 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: św.anna » wtorek 06 cze 2023, 10:18

Polecam sobie obejrzeć od 40 min :shock:
Zaciekawiły mnie opowiadania p. Bernatowicza.

W świecie snów z Robertem Bernatowiczem

https://www.youtube.com/watch?v=43GxQ6vJLbo
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: songo70 » poniedziałek 12 cze 2023, 10:23

Przełom w dziedzinie hakowania snów! Technika Ukierunkowanej inkubacji Snów!

Uszi
90 tys. subskrybentów
https://youtu.be/Jsjw0FZ8EdU
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Kolendra
Posty: 361
Rejestracja: poniedziałek 18 gru 2017, 08:33
x 22
x 19
Podziękował: 309 razy
Otrzymał podziękowanie: 405 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: Kolendra » czwartek 13 lip 2023, 22:38

Mój mąż miał dziś problem ze snem między północą a 3 godz i nie mogąc ponownie zasnąć zaobserwował, że JA chyba cierpię na bezdech senny! 😱😭

Powiedział, że zaobserwował że są momenty w których przestaję oddychać przez jakiś czas a potem jakby łapię powietrze.... Kurde, jestem osobą szczupłą o normalnym ciśnieniu krwi bez chorób cywilizacyjnych i niebioracą leków. Podobno nie chrapię albo sporadycznie lekko.

Zauważyłam u siebie, że czasem jak zapadam w sen to nagle brakuje mi powietrza, jakbym się dusiła i dławiła i nawet budziłam się z krzykiem. Zwalałam to na karb nerwicy bo stresu czasem nie brakowało. Normalnie uczucie, jakbym umierała..(wg moich wyobrażeń). Nie łączyłam tego z bezdechem, uważam się za osobę bardzo sprawną fizycznie! Co w związku z tym? Pomóżcie! Teraz po takim newsie to chyba w ogóle nie zasnę z obawy o śmierć we własnym łóżku!!
0 x



Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » czwartek 13 lip 2023, 23:17

Kolendra pisze:
czwartek 13 lip 2023, 22:38
Kurde, jestem osobą szczupłą o normalnym ciśnieniu krwi bez chorób cywilizacyjnych i niebioracą leków.
...........
uważam się za osobę bardzo sprawną fizycznie! ...............
kurde, wszystkie plusy dodatnie masz w swoim rękawie !

Mark Twain
Nie boję się śmierci. Nie żyłem przez miliardy lat, zanim się urodziłem,
i nie czułem z tego powodu żadnego dyskomfortu.
to tak na wesoło :D
i raczej mąż ma problem, jak widać :D
Zauważyłam u siebie, że czasem jak zapadam w sen to nagle brakuje mi powietrza
nigdy tego momentu nie czuję, dzisiaj między 15 a 19 zasnąłem kamiennie, ale wczoraj
długo za kółkiem, to i organizm wymusił sen, teraz pewnie zasnę koło 2-iej.. :D
upały też nie pomagają, wracając kupiłem wentylator mały, w domu
okazało się, że to cyrkulator :lol:
ale ładnie wygląda, świetnie chłodzi i mieli powietrze, tyle przyjemności za stówkę 8-)

na pierwsze skojarzenie, proste ćwiczenia oddechowe, wdech nosem z użyciem przepony,
wstrzymanie i powolny wydech ustami, kilka razy >>> uspokaja, wycisza, itede.
tu jest sporo recept:
viewtopic.php?f=8&t=461&hilit=oddychanie

przed snem i w trakcie dnia jak jest możliwość..
śpij spokojnie, zasypiaj z uśmiechem :D
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Kolendra
Posty: 361
Rejestracja: poniedziałek 18 gru 2017, 08:33
x 22
x 19
Podziękował: 309 razy
Otrzymał podziękowanie: 405 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: Kolendra » piątek 14 lip 2023, 11:43

@grzegorzadam - no cytat Twain'a podnosi na duchu 😉
À serio, to bardzo nieprzyjemne uczucie, jak na zbliżającą się śmierć z uduszenia!😱 Czasem mnie to wybudza albo jak zapadam w sen się pojawia. Jakbym nie mogła przełykać śliny, oddychać. Więc jak się połączy te wszystkie kropki łącznie z tym co zaobserwował mój mąż to... Jest powód do niepokoju.

Generalnie rzecz biorąc, muszę się zabrać poważnie za mój sen bo mam spore deficyty. Kompletnie pokręcone rytmy dobowe - pracuję popołudniami, wracam do domu po 21, kolacja koło 22giej, spać chodzę po północy coraz częściej o pierwszej.... Często telefon w łóżku przed zaśnięciem. Nie cierpię na jakąś bezsenność, czasem się zdarzy ale wybudzam się często. Nie ma tak, że śpię ciągiem do porannej pobudki (koło 8.30), a to powiercę się żeby poduszkę poprawić, zmienię stronę, pójdę raz w nocy do kibelka (piję przed snem) i tak ten sen jest poprzerywany no i zasypiam w godzinach "nieprzepisowych" 😉. Czas coś z tym zrobić bo gromadzę deficyt snu.
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: songo70 » sobota 15 lip 2023, 08:29

zbliża się 17/7 i niby kolejna data ale mój zegar snu znów się "sam" przestawił i z,-
ok. 4.30 na 7.30 :shock: :?: tzn pobudka 8-)
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » wtorek 18 lip 2023, 21:28

Kolendra pisze:
piątek 14 lip 2023, 11:43
...
...Kompletnie pokręcone rytmy dobowe - pracuję popołudniami, wracam do domu po 21, kolacja koło 22giej,
spać chodzę po północy coraz częściej o pierwszej....
...ale wybudzam się często.
..........pójdę raz w nocy do kibelka (piję przed snem)
mam tak od lat i się tak z tym ''zżyłem'', że inaczej chyba nie będzie..
czytałaś w temacie, że ludzie żyli rytmem nocnym i nic w tym złego nie ma :D

tryb pracy wymusza czasem na organizmie korekty, wystarczy podejść do tego z pobłażliwością ..

mam już taki wypracowany sposób, żeby szybko zasnąć, po wybudzeniu,
myślę o czymś fajnym, przyjemnym
i w łydkach robi się ciepło, błogo, wyobrażam sobie śpiącego kota, one całe śpią , przyfiluj :D ..
i ... zaraz jest 7, albo 8 ..

ale też, jak lektura mnie wciagnie, żeby nie wiem co, przy pierwszym odruchu chęci spania,
natychmiast mu ulegam, kompik out, odwracam się i kot śpi ..
jak mam zejście po południu, 15-45 minut wyłączam się, i potem znowu jest energia.
ulegam organizmowi, wyłączam aktywność.

Len na Sen :

z https://lists.youmaker.com/links/t6O57M ... RckWWn2AqG
Korzyści cielesne z lnianej pościeli
Ta starożytna tkanina ma wyjątkowe właściwości,
które sprawiają, że wspaniale się na niej śpi
całorocznie śpię pod kocem z owczej wełny, nawet w upały, super sprawa,
ale len może być ciekawy 8-)
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » czwartek 31 sie 2023, 22:42

Jak zasnąć w 2 minuty.

Dźwięk deszczu/deszcz
- Zdrowy sen dla Ciebie
https://youtu.be/RiLsW1M_G9c

niezłe :D
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » środa 25 paź 2023, 20:25

tak powinno się spać,
zwyciężcą konkursu jest niejaki Wilson :lol:

https://www.youtube.com/shorts/kTt7qDUT-QI?feature=share
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » czwartek 02 lis 2023, 06:37

https://www.primanatura.pl/sen-lekiem-na-cale-zlo/
" Jedną z najważniejszych metod terapeutycznych, jakie pozwoliły dr Jill Bolte Taylor powrócić do sprawności sprzed udaru,

jakiego doświadczyła był – jak sama pisze w swojej książce „Udar i przebudzenie”

po prostu sen.


Historia pewnego udaru"
nie jest to takie proste:

całość
http://web.archive.org/web/201902131356 ... .net/a197/
Kontrolowanie snu nie działa zbyt dobrze


Jednym z powodów, dla których próby rozwiązywania problemów ze snem nie są zbyt efektywne, jest to, że stanowią zaproszenie, byś był za bardzo zajęty – dokładnie wtedy, gdy nie powinieneś niczego robić. Co to oznacza? Pomyśl o tym w ten sposób…

Twoje ciało potrafi zapadać w sen. Powinno być w tym również cholernie dobre… miliony lat ewolucji robi swoje. Zejdź sobie sam z drogi, nie rób niczego, by się budzić i nagle: śpisz.

Jednak twój logiczny, trudniący się rozwiązywaniem problemów umysł liczy sobie zaledwie kilkaset tysięcy lat … z pewnością nie więcej niż kilka milionów. Wiemy o tym, gdyż nasi najbliżsi krewni nie posiadają symbolicznego języka – głównego elementu naszych procesów myślowych. Twój umysł z pewnością wie, jak rozwiązywać problemy… ale jest dość kiepski w układaniu cię do snu, bo nie ma wystarczająco dużo doświadczenia w nicnierobieniu.

Problem z większością istniejących psychologicznych interwencji wobec zaburzeń snu wiąże się z tym, że zapraszają cię do zbyt dużej aktywności.
(....)
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » niedziela 03 gru 2023, 21:26

z https://www.theepochtimes.com/health/mi ... N3txJAE%3D
Wojskowa metoda zasypiania w 2 minuty
Pożegnaj bezsenność. Ta metoda może pochwalić się 96-procentową skutecznością,
a jej wdrożenie zajmuje tylko dwie minuty.

Obrazek
(Jaanus Jagomägi/Unsplash)

Josepha Mercoli
30.10.2023
Zaktualizowano:
25.11.2023


Pożegnaj bezsenność. Ta metoda może pochwalić się 96-procentową skutecznością, a jej wdrożenie zajmuje tylko dwie minuty. Jeśli próbowałeś wszystkiego pod słońcem, aby szybko zasnąć i nie przesypiać nocy, docenisz prostotę i szybkość, z jaką wykazano, że to działa.

Historia w skrócie
Szacuje się, że 70 milionów dorosłych Amerykanów cierpi na zaburzenia snu, z których najczęstszą jest bezsenność – niemożność zasypiania lub budzenie się raz lub więcej razy w nocy.

Nawet jeśli wszystko inne robisz dobrze, jeśli nie śpisz wystarczająco dużo lub źle, wiele korzyści płynących ze zdrowego stylu życia zostanie utraconych.

Mężczyźni w średnim wieku, którzy śpią pięć godzin lub mniej na dobę, są dwukrotnie bardziej narażeni na poważne zdarzenia sercowo-naczyniowe w porównaniu z mężczyznami, którzy śpią co najmniej siedem do ośmiu godzin na dobę.

Metoda indukcji snu opracowana przez armię amerykańską ma 96% skuteczności po sześciu tygodniach konsekwentnego stosowania. Metoda koncentruje się na przygotowaniu umysłu i ciała do snu poprzez głęboki relaks przez około dwie minuty.

Istnieją dowody wskazujące, że narażenie na pole elektromagnetyczne (EMF) zmniejsza produkcję melatoniny, podobnie jak niebieskie światło z telefonów komórkowych, tabletów i komputerów, dlatego szczególnie ważne jest wyeliminowanie pól elektromagnetycznych w sypialni.

..........

Metoda wojskowa przygotowuje ciało do snu

Metoda koncentruje się na przygotowaniu umysłu i ciała do snu poprzez głęboki relaks przez około dwie minuty.
W „Evening Standard” opublikowano następujące podsumowanie procesu: 2

Rozluźnij całą twarz, łącznie z językiem, szczęką i mięśniami wokół oczu.

Opuść ramiona i rozluźnij ramiona.

Rozluźnij klatkę piersiową podczas wydechu.

Rozluźnij nogi, od ud po stopy.

Zrelaksuj się i oczyść swój umysł, a następnie wyobraź sobie jedną z następujących sytuacji:

a) Leżysz w kajaku na spokojnym jeziorze, a nad tobą jest tylko błękitne niebo;

b) Leżysz przytulony w czarnym aksamitnym hamaku w ciemnym jak smoła pokoju;

c) Po prostu powtarzaj „Nie myśl, nie myśl, nie myśl” przez 10 sekund.
z https://www.theepochtimes.com/health/ho ... 2FFcQpc%3D
Jak osiągnąć głęboki, regenerujący sen – ekspert oferuje 7 wskazówek
Głęboki, regenerujący sen można osiągnąć poprzez zwrócenie uwagi na naszą codzienną rutynę i środowisko snu.

Obrazek
(........)
edit:

5-2-24
https://www.youtube.com/watch?v=H8oS-9dAU_M

Łóżko pochylone - terapia snu
Stwardnienie rozsiane Uraz rdzenia kręgowego Migrena Żylaki


Andrew K Fletcher


http://inclinedbedtherapy.com

Spanie na pochylonym łóżku ma znaczący pozytywny wpływ na nasze zdrowie! Czy spanie na płaskim łóżku jest bezpieczne?
Kim była osoba, która zdecydowała, że ludzie powinni spać na płasko?
Czy wiesz, że starożytni Egipcjanie spali na pochylonych łóżkach 5000 lat temu? Czy wiesz, że jako pierwsi badali urazy mózgu i rdzenia kręgowego?
Czy wiesz, że w starożytnym Konstantynopolu łóżka szpitalne były pochylone i słynęły z zapewniania najlepszej opieki nad pacjentami?
Czy zastanawiałeś się, jak śpią zwierzęta na wolności? Krowy i owce kładą się twarzą do góry. Dlaczego?
Aby dowiedzieć się więcej o tym ekscytującym odkryciu, odwiedź moją stronę internetową:
http://www.inclinedbedtherapy.com

Mój blog: http://inclinedtherapy.com

Lub przeszukaj sieć używając: Andrew K Fletcher lub inclined bed therapy.

Nowe forum IBT: http://inclinedbedtherapy.com/forum

Referencje: http://www.inclinedbedtherapy.com/all...

Koszt: Nic!
Co masz do stracenia, umieszczając pod łóżkiem kilka cegieł, książek, klocków / mebli / podnośników do łóżka?

Terapia Posturalna

Czy wszystkie odpowiedzi na wiele poważnych problemów zdrowotnych można znaleźć w pigułce lub zastrzyku?

Prosimy o pomoc w rozpowszechnieniu tej informacji i pokazanie komuś tego bardzo ważnego filmu.

Odkrycie to zostało spowodowane pytaniem, w jaki sposób drzewa podnoszą wodę do swoich liści bez żadnej pompy.

Odpowiedź: Parowanie z liści zmienia gęstość soku na liściu. Grawitacja ciągnie cięższy sok w dół, powodując, że bardziej rozcieńczony sok przy korzeniach jest wyciągany w górę. Gęstszy sok jest wykorzystywany w drzewach o coraz większej masie, a każdy sok docierający do korzeni jest ponownie rozcieńczany przez wodę zasysaną z gleby przez napięcie wywierane na cząsteczki wody.

Teraz zastosuj to do funkcji płuc: Oddychanie staje się bardzo ważne, wydech również MUSI zmienić gęstość płynów w płucach, a grawitacja MUSI działać na zmiany gęstości!


Proszę, nie zapomnij ocenić tego filmu i pomóż ludziom i wyślij link do tego ważnego filmu osobom, które powinny wiedzieć o tym odkryciu

Możesz hostować lub publikować wideo na swojej stronie, pod warunkiem, że nie jest ono wykorzystywane do celów zarobkowych.

Jeśli mogę być dla Ciebie przydatny, nie wahaj się zadawać pytań w sekcji komentarzy.

Warunki, w których ta terapia okazała się skuteczna.

Zaburzenia krążenia,
Choroba Parkinsona PD,
Stwardnienie rozsiane MS
Przewlekła mózgowo-rdzeniowa niewydolność żylna CCSVI
Uszkodzenie rdzenia kręgowego SCI,
Porażenie mózgowe CP,
Żylaki,
Przewlekła niewydolność żylna
Owrzodzenie nóg,
Żylaki,
Łuszczycowe zapalenie stawów
Łuszczyca
Obrzęk lub obrzęk (zatrzymanie płynów)
Stwardnienie wątroby,
Arytmie serca
Bezsenność
Moczenie nocne,
Nokturia lub nocne parcie na mocz / częstotliwość oddawania moczu
Zespół niespokojnych nóg

Upośledzenie wzroku, w tym przypuszczalnie nieodwracalne uszkodzenie nerwu wzrokowego.

Ciśnienie krwi
Utrata pamięci krótkotrwałej
Zaburzenia erekcji.


Informacje wideo: W poniedziałek 17 kwietnia 2000 r.
John Cann chodzi po 11 latach paraliżu przy użyciu prostej, nieinwazyjnej, bezpłatnej terapii, odkrytej przez Andrew K Fletchera, który wykazał ponad wszelką wątpliwość, że grawitacja odgrywa istotną rolę w krążeniu płynów i że postawa w stosunku do stałego kierunku grawitacji ma ogromne znaczenie przy przywracaniu funkcji wszystkich uszkodzeń neurologicznych i nieneurologicznych.
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

ODPOWIEDZ