Drodzy forumowicze i goście!

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Stomatologia przyszłości

cedric
Posty: 4545
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 76
x 112
Podziękował: 2650 razy
Otrzymał podziękowanie: 6888 razy

Re: Stomatologia przyszłości

Nieprzeczytany post autor: cedric » poniedziałek 30 mar 2020, 14:40

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16183794

J Dent Res. Paź 2005; 84 (10): 937–41.
Niedobór magnezu jest związany z chorobami przyzębia.

Meisel P1, Schwahn C, Luedemann J, John U, Kroemer HK, Kocher T.
Informacje o autorze

Abstrakt
W wieloczynnikowej patogenezie zapalenia przyzębia nadal istnieją nieznane czynniki wpływające na wynik choroby. Wstępne badania sugerują związek między magnezem a zapaleniem przyzębia. Brakuje jednak odpowiednich danych klinicznych. Zbadaliśmy związek między statusem magnezu a zdrowiem przyzębia w analizie populacyjnej. Przeprowadziliśmy przekrojowe badanie epidemiologiczne z udziałem 4290 osób w wieku 20–80 lat. Zarejestrowaliśmy periodontologiczne czynniki ryzyka i określiliśmy stężenia magnezu i wapnia w surowicy, odnosząc je do parametrów przyzębia. W badaniu z dobraną parą porównano 60 osobników stosujących doustne leki zawierające magnez i 120 bez nich. U osób w wieku 40 lat i starszych wzrost Mg / Ca w surowicy był istotnie związany ze zmniejszoną głębokością sondowania (p <0,001), mniejszą utratą przywiązania (p = 0,006) i większą liczbą pozostałych zębów (p = 0,005). Osoby biorące leki Mg wykazywały mniejszą utratę przywiązania (p <0,01) i więcej pozostałych zębów niż ich odpowiedniki. Wyniki te sugerują, że suplementacja magnezu może poprawić zdrowie przyzębia.
Komentarz w
Wyższy stosunek magnezu do wapnia w surowicy może obniżyć ryzyko zapalenia przyzębia. [J Evid Based Dent Pract. 2006]
0 xODPOWIEDZ