Strona 1 z 6

Mózg

: wtorek 06 mar 2018, 17:15
autor: św.anna
Myślę, że warto wyodrębnić osobny wątek na mózg, by wlewać tu jego zawartość (w sensie informacje o jego zawartości), funkcjonowanie, i całą resztę. Na początek wstawiam krótki filmik (można wł. polskie napisy), który pokazuje, jak nasze codzienne wybory, nawyki, działania, ale i zaniechania – nieustannie kształtują nasz mózg.
Pamiętam, że Janusz już kiedyś wstawił na forum filmik o neuroplastyczności mózgu, warto więc pociągnąć ten temat w jednym obszarze.

Ps. Wstawiam w "zdrowiu fizycznym", choć oczywiście różne perspektywy/podejścia będą się tu przeplatać.

https://www.youtube.com/watch?v=zm6hszlXtH4

Re: Mózg

: sobota 10 mar 2018, 23:59
autor: św.anna
Jill Bolte Taylor i jej wylew zrozumienia:
https://www.youtube.com/watch?v=iP6OQMyjGL4

Rankiem 10 grudnia 1996 roku Jill Bolte Taylor, 37-letnia specjalistka od anatomii mózgu, absolwentka Harvardu, przeżyła rozległy wylew krwi do lewej półkuli mózgu. W niespełna 4 godziny utraciła zdolność chodzenia, mówienia, czytania i pisania, straciła też pamięć. Dzięki ogromnej wiedzy, była jednak w stanie nie tylko obserwować, lecz również analizować zmiany zachodzące we własnym mózgu.

Powrót do pełni zdrowia trwał 8 lat. W tym czasie Taylor patrzyła na otaczający ją świat z perspektywy kreowanej przez sprawną prawą półkulę mózgu, co całkowicie zmieniło jej postrzeganie rzeczywistości.

W swojej książce Jill Bolte Taylor dzieli się z Czytelnikami celnymi i szczegółowymi spostrzeżeniami na temat tego, w jaki sposób wylew zaburza funkcjonowanie ludzkiego mózgu i jakie uczucia towarzyszą osobie dotkniętej przez wylew. Będąc specjalistką z imponującą wiedzą, autorka bardzo wnikliwie opisuje nie tylko anatomię, lecz również mechanizm pracy ludzkiego mózgu i drogę prowadzącą od choroby do zdrowia. Dzięki temu osoby, które chcą pomóc swoim bliskim po wylewie, znajdą potrzebne wskazówki i odpowiedzi na nurtujące pytania.

W swojej książce Jill nie ogranicza się do przekazywania wiedzy biologicznej.
Jej historia ma również drugie, duchowe oblicze. Autorka opisuje swój stan emocjonalny po wylewie, porównuje go do nirwany, buddyjskiej wolności od cierpienia. Skutkiem tymczasowego „wyłączenia” lewej, racjonalnej części mózgu, Jill żyła w świecie pozytywnych emocji generowanych przez prawą półkulę. Autorka odkryła, jak dużo w życiu zależy od nas samych i jak niewiele brakuje nam do szczęścia.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/258570/u ... glab-mozgu

Re: Mózg

: środa 04 kwie 2018, 16:50
autor: św.anna
Wytrenowany mózg ignoruje negatywne emocje

Prosty trening komputerowy wpływa na poprawę regulacji emocjonalnej człowieka poprzez modyfikację połączeń nerwowych w jego mózgu – czytamy na łamach „NeuroImage”.

Odpowiednia regulacja emocji jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania człowieka, gdyż pomaga uniknąć niepotrzebnych skoków ciśnienia w trudnych sytuacjach oraz w dużym stopniu zapobiega występowaniu zaburzeń psychicznych, np. depresji lub lęku.

Naukowcy z Uniwersytetu Ben-Guriona (Izrael) wykazali, że nieskomplikowany, komputerowy trening polegający na ignorowaniu nieistotnych sygnałów może wpłynąć na strukturę połączeń nerwowych w mózgu, a w ten sposób poprawić regulację emocjonalną człowieka i osłabić jego reakcje na negatywne bodźce.

Za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) badacze monitorowali pracę mózgu 26 ochotników, którzy zgodzili się wziąć udział w sesji treningowej. Uczestnicy za każdym razem mieli za zadanie określić, w którą stronę skierowana jest widoczna na ekranie strzałka. Jednocześnie musieli ignorować pojawiające się po obu stronach dodatkowe strzałki, które stanowiły bodźce rozpraszające. Po przebytym treningu badani przystępowali do podobnego zadania, ale tym razem starali się ignorować bodźce w postaci obrazków o negatywnym wydźwięku emocjonalnym.

Okazało się, że u osób po intensywnym treningu widok negatywnych bodźców emocjonalnych wywoływał słabszą niż u innych aktywację ciała migdałowatego – części mózgu odpowiedzialnej za przetwarzanie negatywnych emocji. W dodatku wzrastała u nich ilość połączeń pomiędzy ciałem migdałowatym a rejonem kory przedczołowej zaangażowanym w kontrolę reakcji emocjonalnych.

„Po raz pierwszy zademonstrowaliśmy, że trening nakierowany na poprawę zdolności do ignorowania nieistotnych informacji, który nie ma nic wspólnego z emocjami, może zmodyfikować sieci neuronalne i osłabić reakcje mózgu na emocjonujące wydarzenia” – komentuje współautorka badania dr Noga Cohen. (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... mocje.html

Re: Mózg

: środa 23 sty 2019, 21:23
autor: cedric

Re: Mózg

: środa 23 sty 2019, 21:31
autor: cedric

Re: Mózg

: czwartek 24 sty 2019, 08:55
autor: cedric
https://ciekawe.org/2017/03/18/lsd-wplyw-na-mozg/
LSD w mózgu – dlaczego działa tak długo i intensywnie?

Obrazek

Re: Mózg

: czwartek 24 sty 2019, 10:13
autor: cedric
https://ciekawe.org/2017/02/14/elektrow ... trowersje/

https://journals.viamedica.pl/psychiatr ... 0401/32056

http://medycznyolej.org/cynk-alternatyw ... -depresji/


Polecam cały artykuł o cynku i depresji

"Największą zawartość cynku stwierdza się w erytrocytach (krwinkach czerwonych), skórze, prostacie, nasieniu, kościach oraz błonie śluzowej jelit. Znaczne stężenie cynku występuje także w mózgu, zwłaszcza w obrębie kory mózgowej i hipokampa. O tym, jak ważny jest to mikroelement dla homeostazy ośrodkowego układu nerwowego, niech świadczą skutki obniżenia jego poziomu, które objawiają się zmianami zachowania, zaburzeniami funkcji poznawczych oraz obniżeniem nastroju.

Co ciekawe, przewlekłe podawanie leków przeciwdepresyjnych (imipraminy/citalopramu) lub terapia serią (6-10) elektrowstrząsów (ECS) indukują wzrost stężenia cynku w mózgu (głównie w hipokampie), a nawet, jak w przypadku citalopramu, w surowicy krwi (badania prowadzone na szczurach). Ustalenia dotyczące tego, że ​​obniżone stężenie cynku w surowicy można znormalizować po udanej terapii antydepresyjnej dodatkowo potwierdzają pogląd, że stężenie tego mikroelementu w surowicy jest czułym i swoistym markerem depresji."

Re: Mózg

: czwartek 24 sty 2019, 11:52
autor: cedric

Re: Mózg

: czwartek 24 sty 2019, 14:07
autor: azo
Cedric masz depresję, że możesz aż tyle czasu siedzieć w necie wyszukiwać i czytać te wszystkie artykuły? ;)
Świetne nawiasem mówiąc, więc cześć Ci i chwała za to co robisz niezależnie od przyczyn. Bez konieczności odzewu, tak tylko nie mogłam się powstrzymać bo mam dziś upierdliwą, babską i gadatliwą fazę. Depresja w natarciu. ;) 8-)

W kwestii mózgu... wychodzi na to, że ten nader skomplikowany narząd jest wyjątkowo podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Czasem się zastanawiam czy niektóre przynajmniej jego "dary" też nimi nie są... ;) Nie ma rady, najlepiej się zawsze osobiście o tym przekonać. Co podobno nie jest proste/jest bardzo proste. Jak zawsze, punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. 8-)

Tak czy siak biologia totalna twierdzi iż każda dosłownie komórka mózgu ma swój odpowiednik w ciele (reszcie ciała) i jest nawet taki neurolog BT, który z aktualnej tomografii mózgu potrafi zdiagnozować wszystkie przebyte i aktualne choroby ciała a nawet fazę konfliktu (choroba jest w BT konfliktem emocjonalnym). Wychodzi na to, że dbając o resztę ciała można najprędzej uzdrowić Swój mózg. Zapewne dbając też o zdrowie mózgu można uzdrawiać ciało. Co od dawna wiadomo, że aktywny mózg opóźnia starzenie. 8-)

Re: Mózg

: niedziela 27 sty 2019, 11:09
autor: cedric
@GRACZ
Założyłem sobie uniwersytet trzeciego wieku. Używanie szarych komórek chroni przed AD, korzystanie z obcych języków -też.
A ponieważ inni się dzielą informacjami, więc i ja dla zachowania symetrii coś dorzucę.
Na forum lekarskim- za podobne informacje było "gnoić sku....la"-

https://www.the-scientist.com/news-opin ... mory-65380

Mechaniczne theta healing?

transl.

Spanie na kołyszącej się powierzchni poprawia jakość snu u ludzi i konsolidację pamięci poprzez synchronizację pewnych oscylacji w mózgu, wynika z badania opublikowanego dzisiaj (24 stycznia) w Current Biology. Odkrycia dodają do istniejących dowodów, że kołysanie jest korzystne dla ludzkiego snu i zapewnia wgląd w mechanizmy neuronalne leżące u podstaw tego zjawiska.

"Nasi wolontariusze - nawet jeśli wszyscy spali bez trudu - zasnęli szybciej, gdy kołysali się i mieli dłuższe okresy głębszego snu związane z mniejszą ilością pobudzeń podczas nocy" - powiedział w oświadczeniu współautor badań Laurence Bayer z Uniwersytetu Genewskiego. "Pokazujemy więc, że kołysanie jest dobre dla snu."

Zespół zwerbował 18 zdrowych młodych dorosłych do spania w laboratorium przez trzy noce: jedną noc, aby przyzwyczaić się do snu, a następnie dwie noce, w których zebrano dane, jedną na łóżku delikatnie kołysanym, a drugą na łóżku nieruchomym.

Uczestnicy spali głębiej i przez dłuższy czas, śpiąc na kołysanym łóżku, a testy pamięci wykonywane rano wskazywały, że ruch był związany z lepszym przywoływaniem par słów wyuczonych poprzedniej nocy.

Efekty wydają się być związane ze sposobem, w jaki kołysanie wpływa na aktywność mózgu, zauważają autorzy w swojej pracy. Dane elektroencefalograficzne pokazały, że rytmiczne ruchy kołysania pomogły zsynchronizować pewne oscylacje nerwowe, znane jako oscylacje snu, w sieciach korowych mózgu - obwody ważne podczas snu i konsolidacji pamięci.

Drugie badanie, opublikowane również w Current Biology, bada wpływ kołysania na sen myszy i daje podobne efekty. Podobnie jak u ludzi, kołysanie skracało czas potrzebny myszy do zasypiania i wydłużało czas snu, chociaż, w przeciwieństwie do ludzi, myszy nie wydawały się spać głębiej, gdy kołysały się, niż gdy spały na nieruchomej powierzchni.

W badaniu znalazły się także dowody na zaangażowanie systemów sensorycznych zaangażowanych w orientację przestrzenną: Eksperymenty z myszami pozbawionymi funkcjonujących narządów otolitycznych, które przyczyniają się do poczucia równowagi, ujawniły, że narządy były niezbędne, aby zwierzęta mogły uzyskać korzystne efekty kołysania.

Wnioski z dwóch artykułów "są niezwykle ważne" - mówi naukowiec z University of California, Bryce Mander z Irvine, który nie był zaangażowany w badania. "Przed tymi dokumentami zarówno mechanizmy, jak i funkcjonalne znaczenie związku pomiędzy kołysaniem a snem związanym z przedsionkiem były całkowicie nieznane."

Re: Mózg

: niedziela 27 sty 2019, 11:31
autor: grzegorzadam
cedric pisze:
niedziela 27 sty 2019, 11:09

Na forum lekarskim- za podobne informacje było "gnoić sku....la"-
Znamy to - nagły atak stada piranii.
Jak czegoś nie powiedział grantowy profesorek, to takie coś nie istnieje. :)
Dr Jerzy Jaśkowski: Dlaczego większość zawałów i udarów powstaje nad ranem?

https://youtu.be/q6H1UUMXqWo
śpimy przy otwartym oknie..
Czy gr Jaśkowski nie demonizuje zbytnio CO2 ? ;)
1. Jak uniknąć chorób serca i udaru mózgu - dr n. med. John A. Scharffenberg

https://youtu.be/YL1OO-G6Jmw

Re: Mózg

: niedziela 27 sty 2019, 11:35
autor: cedric
Odmienne stany świadomości u malarzy mogą wynikać z toksyczności farb.

http://segmation.com/blog/2011/03/23/to ... d-present/

Re: Mózg

: niedziela 27 sty 2019, 20:32
autor: chanell
Te odmienne stany świadomości to u malarzy pokojowych ,czy artystów malarzy :D ?

Re: Mózg

: niedziela 27 sty 2019, 20:33
autor: janusz
Był taki jeden z szelmowskim wąsikiem ;)

Re: Mózg

: poniedziałek 28 sty 2019, 07:06
autor: kupfer
witam,dr Jaśkowski,trochę się rozmija z prawdą względem CO 2,tu doskonałe wykłady dr. Pokrywki i zielarza Olszewskiego,drugi filmik to już dziadek gada jak naćpany=pomieszanie z poplątaniem,złe kwasy tłuszczowe nasycone,cholesterol,niezdrowa sól,i.t.p.,widać że nowocześnie wyszkolony lekarz,daleko mu do dr. Jaśkowskiego ;) ,co do farb,oprócz naturalnych np. z kredy,gliny,nie ma żadnej bez rozpuszczalnika :o ,nawet te z napisem bez rozpuszczalników i te super dla alergików i małych dzieci z niebieskim napisem "aniołka",=opieram się na niemieckim rynku,nie wiem jak jest u nas,nie sprawdzałem,ale tam dbają znacznie lepiej o ekologię :D ,więc na pewno każdy malarz-tapeciarz swoja dawkę trucizn dostaje,na marginesie farby akrylowe zapachem mocno gryzące w nosie z reguły zawierają dużo chloru=niedawno była afera w Reichu z renomowaną firmą ,produkt: Polar Weiss :shock:
pozdrawiam.

Re: Mózg

: poniedziałek 28 sty 2019, 07:24
autor: grzegorzadam
kupfer pisze:
poniedziałek 28 sty 2019, 07:06
drugi filmik to już dziadek gada jak naćpany=pomieszanie z poplątaniem,złe kwasy tłuszczowe nasycone,cholesterol,niezdrowa sól,i.t.p.,widać że nowocześnie wyszkolony lekarz,daleko mu do dr. Jaśkowskiego ;)
Zauważyłeś ;)
w końcu dr n. med. John A. Scharffenberg.
Taka jakość tych ''nauk''.

Re: Mózg

: poniedziałek 28 sty 2019, 08:12
autor: azo
Założyłem sobie uniwersytet trzeciego wieku. Używanie szarych komórek chroni przed AD, korzystanie z obcych języków -też.
Fakt, języki obce to jedno z najlepszych ćwiczeń dla mózgu. Z tego co widzę - gratuluję rezultatów ćwiczeń. 8-)
Spanie na kołyszącej się powierzchni poprawia jakość snu u ludzi i konsolidację pamięci poprzez synchronizację pewnych oscylacji w mózgu, wynika z badania opublikowanego dzisiaj (24 stycznia) w Current Biology. Odkrycia dodają do istniejących dowodów, że kołysanie jest korzystne dla ludzkiego snu i zapewnia wgląd w mechanizmy neuronalne leżące u podstaw tego zjawiska
Ach ci naukowcy... Dzieci to przecież wiedzą od zawsze. Ich Rodzice też. Mnie też najlepiej w dorosłym już życiu spało się na kołyszącej łódce. 8-)

Dr Jaśkowski ma Swoje lata i określone interpretacje, nikt z Nas nie wie wszystkiego. To coś jak obraz, który widzimy częściowo i musimy Sobie "dośpiewać" resztę. On akurat nie dotarł do teorii, że kochający się Ludzie mogą być dla Siebie niezdrowi biologicznie. Moim zdaniem to o wiele lepiej tłumaczy poranne ataki niż wysokie stężenie potrzebnego Nam CO2. Ale uchylone okno w wielu sytuacjach pomaga i taki jest fakt niezależnie od przyczyny. A to, że starym Ludziom szkodzi bo Im CO2 bardzo brakuje do przyswajania tlenu to też przecież prawda. Czasem dla niektórych lepszy jest i ten "ciepły smrodek". ;)

Re: Mózg

: poniedziałek 28 sty 2019, 08:50
autor: cedric
Oprócz CO2 w krytykowaniu składu szczepionek IMHO podano nieprawdę- mianowicie mówi się , ze boran i skwalen w szczepionkach to trucizny.
O borze na tym forum wszyscy wiedzą , natomiast skwalen jest prekursorem cholesterolu, dostarczany doustnie , czy transdermalnie jest bezcenny (olej z czarnego rekina, oliwa z oliwek, olej z amarantusa, kiełków pszenicy). Problem ze szczepionkami może byc taki , że skwalen ma swoją właściwą drogę podania , bądź syntezy , a nie w formie wstrzykiwania( zastanawiam się , czy nie chodzi o BBB , jak polisorbat 80), bo z tego , co namierzyłem to cholesterol nie przekracza BBB, a skwalen zdaje sie , że -tak.

Re: Mózg

: czwartek 28 lut 2019, 21:10
autor: cedric

Re: Mózg

: wtorek 19 mar 2019, 22:02
autor: cedric

Re: Mózg

: wtorek 19 mar 2019, 22:08
autor: cedric

Re: Mózg

: wtorek 26 mar 2019, 13:49
autor: cedric

Re: Mózg

: wtorek 26 mar 2019, 19:30
autor: cedric

Re: Mózg

: piątek 05 kwie 2019, 15:42
autor: cedric
Hobby, które podniosą twoje IQ

https://ciekawe.org/2015/09/08/hobby-kt ... -twoje-iq/

Dlaczego jesteśmy prawo- lub leworęczni?

https://ciekawe.org/2017/03/08/dlaczego ... eworeczni/

Re: Mózg

: piątek 05 kwie 2019, 20:42
autor: cedric
Drzemce poświęcono już wiele badań, ale nigdy jeszcze takich jak to. I okazuje się, że krótki sen „wyciąga” na powierzchnię informacje, które pozyskaliśmy podświadomie

https://www.crazynauka.pl/kolejna-super ... wiadomosc/

Słońce poprawiło zdolność uczenia się i zapamiętywania. Na razie u myszy – na ludziach takich badań jeszcze nie robiono. A warto, bo gryzoniom wystarczyły dwie godziny ekspozycji na promieniowanie UVB dziennie.

https://www.crazynauka.pl/slonce-popraw ... ludzi-tez/

Czy wiecie, że ten odruch jest dziedziczony? I tak, to zostało (częściowo) wyjaśnione naukowo i nawet nosi fachową nazwę!

https://www.crazynauka.pl/dlaczego-tak- ... na-slonce/