Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

PIERWSZA POMOC

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

PIERWSZA POMOC

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » czwartek 19 paź 2017, 17:05

Pierwsza pomoc.
Jak pomóc poszkodowanemu?


Obrazek

Pytanie:

Kilka dni temu widziałam, jak na placu zabaw przed moim blokiem zakrztusił się mały chłopczyk. Przerażona matka wzywała pomoc, a zgromadzeni rodzice radzili jej, by "wytrzepała" dziecko do góry nogami. Gdzieś czytałam, że właśnie tak nie wolno robić. Sama jestem mamą trzylatki i zaczęłam się zastanawiać, jak w takiej chwili powinnam postąpić? Uświadomiłam sobie, że tak naprawdę nie wiem, jak skutecznie i poprawnie udzielić pierwszej pomocy, przywróć oddech i krążenie.

Odpowiedź:
Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zapisanie się na kurs pierwszej pomocy, gdzie będziesz miała możliwość nauczyć się wszystkiego pod okiem instruktora. Jednak nim to nastąpi, warto przynajmniej poznać zasady udzielania pierwszej pomocy w teorii. Podstawowa wiedza o tym, jak reagować w razie wypadków oraz w przypadku utraty przytomności, znacznie zwiększa szansę przeżycia poszkodowanych. Nawet jeśli nie czujesz się pewnie w
roli ratownika, z pewnością możesz pomóc.

Zakrztuszenie

Gdy ciało obce lub kawałek pokarmu podczas połykania trafia przypadkowo do dróg oddechowych i powoduje kłopoty z oddychaniem, wezwij pogotowie ratunkowe. Objawy zakrztuszenia zwykle są wyraźne i charakterystyczne: nagłe zaburzenia oddychania (trudności ze złapaniem powietrza), kaszel, odruchy wymiotne, niemożność wydobycia głosu, świszczący oddech i sinica. Jeżeli poszkodowany jest przytomny, powinien próbować kaszleć.

Gdy kasłanie jest nieefektywne, trzeba przystąpić do działania. Pamiętaj, że inaczej udziela się pomocy dzieciom, a inaczej dorosłym. Gdy zakrztusi się niemowlę, trzeba ułożyć je na przedramieniu lub na swoim kolanie głową w dół, tak by móc bezpiecznie je podtrzymywać. Podeprzyj głowę niemowlęcia - kciuk jednej dłoni połóż na kącie żuchwy po jednej stronie, a po drugiej jeden lub dwa palce tej samej ręki. Drugą ręką wykonaj 5 zdecydowanych uderzeń w plecy między łopatkami. Odwróć dziecko na plecy (nadal głową w dół), połóż na przedramieniu, obejmij ręką jego potylicę i sprawdź, czy przedmiot został usunięty.

Gdy niemowlę dalej się dławi, przyłóż 2 palce do dolnej części mostka (o szerokość palca poniżej sutków) i kilkakrotnie uciśnij w dół i ku głowie (raz na 3 s). Zajrzyj do ust. Jeśli blokada nie została usunięta, na przemian uderzaj w plecy i uciskaj mostek do czasu, aż przedmiot wypadnie lub dziecko straci przytomność1.

Gdy zakrztusi się dorosły i kaszel nie daje pożądanego efektu, pochyl go lekko do przodu i wykonaj 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Jeśli jest to nieskuteczne, wykonaj 5 uciśnięć nadbrzusza (jedną rękę zwiń w pięść, obejmij ją drugą ręką i mocno uciskaj od góry do siebie w połowie odległości między pępkiem a końcem mostka). Uderzaj w plecy i uciskaj nadbrzusze na zmianę, po każdej transzy sprawdzając, czy ciało obce nie wypadło.

W przypadku dorosłych można stosować wtedy chwyt Heimlicha. W tym celu należy stanąć za poszkodowanym i objąć go rękoma na wysokości pasa, następnie ułożyć jedną pięść na nadbrzuszu (między pępkiem a żebrami), objąć ją drugą ręką, tak aby możliwe było uciskanie przepony ku górze i tyłowi. Następnie należy kilka razy energicznie i szybko ją ucisnąć. W ten sposób zwiększysz ciśnienie powietrza w klatce piersiowej, co pomoże wypchnąć ciało obce z dróg oddechowych. Jako że istnieje potencjalna możliwość uszkodzenia trzewi jamy brzusznej, manewr Heimlicha zaleca się jedynie wtedy, gdy inne metody zawiodły2.

Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?

gumowe rękawiczki;
maseczkę do sztucznego oddychania;
koc ratunkowy;
agrafki;
skalpel lub nożyczki;
bandaże;
bandaż elastyczny;
kompresiki gazowe (sterylne - dużo);
gazę;
plaster;
plaster z opatrunkiem;
chustę trójkątną.


Gdy do zadławienia doszło u dzieci w wieku 1-9 lat, usiądź i ułóż dziecko w poprzek swoich ud twarzą ku dołowi. Wykonaj 5 zdecydowanych uderzeń nasadą dłoni między łopatki. Uważaj, aby nie byty zbyt mocne. Gdy to nie przyniesie efektu, uciskaj nadbrzusze dziecka, tak jak w przypadku dorosłych. Jeśli nie udało się usunąć ciała obcego i ratowana osoba traci przytomność, spróbuj udrożnić jej drogi oddechowe. Ułóż ją na płaskiej powierzchni na plecach, połóż rękę na jej czole, odchyl głowę do tyłu i unieś żuchwę 2 palcami drugiej ręki.

Wykonaj 2 dechy i obserwuj, czy klatka piersiowa ofiary się unosi. Jeśli nie oddycha, wykonaj 5 wdmuchnięć powietrza, potem 30 razy uciśnij mostek - u starszych dzieci i dorosłych mniej więcej w połowie - z częstotliwością 100 na minutę. U dzieci ucisk klatki piersiowej wykonuj jedną ręką, u dorosłych dwiema, natomiast u niemowlaków uciskaj w dolnej połowie mostka (powinno to być w odległości ok. jednego palca powyżej wyrostka mieczykowatego).

W przypadku kobiet w ciąży oraz bardzo otyłych osób uciskanie nadbrzusza jest niemożliwe. Wykonuj wtedy uderzenia w okolicę międzyłopatkową naprzemiennie z uciśnięciami klatki piersiowej w tym miejscu, które uciska się w trakcie reanimacji.

Ciało obce

Jeśli w ciele ofiary coś utkwiło, nie wyciągaj tego. Przedmiot pozostający w ranie działa jak korek ograniczający krwawienie. Wezwij pogotowie ratunkowe. Następnie załóż rękawiczki i zabezpiecz przedmiot, aby nie wypadł z rany. Użyj do tego 2 zwykłych bandaży zbliżonych rozmiarów. Przyłóż je bez rozwijania po obu stronach przedmiotu i za pomocą plastrów lub bandaża przymocuj go do skóry, tak aby się nie poruszał i nie wypadł. Zadbaj, by poszkodowany się nie ruszał. Jeśli zdarzy się, że przedmiot wypadnie z rany, nie wkładaj go tam z powrotem.

Natomiast kiedy ciało obce jest wielkości muszki lub ziarenka piasku i wpadło pod powiekę, przemyj oko czystą wodą lub solą fizjologiczną. Można próbować zanurzyć twarz w wodzie i wtedy zacząć delikatnie mrugać powieką. Nie należy pocierać oka. Jeśli to nie pomogło, istnieje ryzyko, iż drobny przedmiot jest wbity w tkanki oka. Wtedy zasłoń oczy ofiary czystymi opatrunkami, aby ograniczyć ruch gałek ocznych i zawieź ją na ostry dyżur okulistyczny.

Jeśli mimo usunięcia ciała obcego poszkodowany wciąż skarży się na ból, trzeba zgłosić się do okulisty.

Podbite oko

W wyniku urazu oko sinieje i pojawia się obrzęk. Krew, która z powodu uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych wylała się pod skórą, tworzy malownicze limo. Siniak po 7-10 dniach samoistnie się wchłonie, stopniowo zmieniając barwę. Można jednak nieco skrócić ten czas, przykładając w to miejsce zimny kompres, który spowoduje obkurczenie się naczyń krwionośnych, co znacząco zmniejszy rozmiary krwiaka. By przyspieszyć jego wchłanianie, po dobie od wystąpienia urazu warto użyć żelu zawierającego heparynę.

Można podać środki przeciwbólowe, jednak nie powinny one mieć w składzie pochodnych kwasu acetylosalicylowego, który rozrzedza krew i zmniejsza jej krzepliwość. Unikaj zatem aspiryny, polopiryny czy etopiryny. W przeciwnym razie siniak będzie dużo większy. Jeżeli poszkodowany skarży się na kłopoty z ostrością wzroku, widzi jak przez mgłę lub podwójnie, odczuwa silny ból albo ma nudności - koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Krwotok z nosa

To częsta dziecięca przypadłość. W jej trakcie trzeba oddychać ustami, na co należy uczulić dziecko. Posadź poszkodowanego z głową pochyloną do przodu i zachęć, by spróbował delikatnie wydmuchać nos. Następnie uciśnij mocno płatki nosa i podaj dziecku chusteczkę lub ręcznik. Utrzymuj ucisk przez ok. 20 min3.

Ukąszenie

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż występujący w Polsce i w dodatku pod ochroną. Choć zazwyczaj unika ludzi, zdarza się, że gdy poczuje się zagrożona, może ukąsić. W takiej sytuacji postaraj się zrobić zdjęcie gada - przyda się, by ocenić, ile jadu wstrzyknął. Zadzwoń po pomoc. Ostrożnie przemyj miejsce ukąszenia wodą z mydłem lub solą fizjologiczną. Zabezpiecz ranę jałową gazą i unieruchom ugryzioną kończynę. To pozwoli spowolnić rozprzestrzenianie się toksyny w organizmie. Pamiętaj też, by utrzymać ją w położeniu poniżej poziomu serca. Nie wolno wysysać jadu z rany, nacinać jej lub wyciskać.

Nie używaj też opaski uciskowej. Nie podawaj ukąszonemu kawy ani alkoholu, gdyż przyspieszają one wchłanianie jadu. Jeżeli zaczyna puchnąć, postaraj się zdjąć z niego biżuterię i obcisłe ubrania4. Monitoruj czynności życiowe (przytomność, oddech) ukąszonego aż do czasu przyjazdu pogotowia. Pogryzienie przez psa lub inne zwierze wiąże się z ryzykiem zakażenia wścieklizną, dlatego zawsze trzeba zgłaszać je lekarzowi. Pokąsany powinien ucisnąć miejsce powyżej urazu, a następnie usiąść. Ranę należy przemyć wodą z mydłem i delikatnie osuszyć. Dopiero wtedy można przykryć ją jałowym opatrunkiem. Gdy go nie masz, użyj gazy, bandaża lub płótna. Nie stosuj waty, ligniny ani chusteczek higienicznych.


Aktor Vinnie Jones pokazuje, jak przeprowadzić masaż serca u osoby nieprzytomnej. Autorzy spotu zalecają osobom niedoświadczonym uciskanie w rytm piosenki, w której liczba beatów na minutę zbliżona jest do liczby uderzeń serca.

Wypadek komunikacyjny

Gdy doszło do wypadku samochodowego, zatrzymaj się (zaciągnij hamulec ręczny) i włącz światła awaryjne. Nie zapomnij zabrać ze stacyjki kluczyków. Zacznij od zabezpieczenia miejsca wypadku (np. zatrzymaj ruch na drodze poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego). Chodzi o to, aby zarówno ofiara, jak i ratownik byli bezpieczni. Sprawdź, czy poszkodowana osoba jest przytomna. Jeśli tak, spróbuj dowiedzieć się, co jej dolega. Jeśli nie odpowiada, sprawdź, czy oddycha. Obróć ją na plecy, odchyl jej głowę do tyłu i unieś brodę. Dzięki temu język nie zablokuje dróg oddechowych.

Nie podkładaj nic pod głowę, to grozi uduszeniem! Jeśli nie wyczuwasz oddechu, wezwij pomoc lub poproś, by ktoś wezwał pogotowie (tel. 112). Przy okazji warto zapobiec zapaleniu uszkodzonego auta. Wyciągnij kluczyki z samochodu poszkodowanego (wrzuć pod siedzenie kierowcy), sprawdź, czy nie ma tam palących się papierosów, a jeśli potrafisz, odetnij kable od akumulatora.

Pozycja boczna ustalona

Jeśli ranny jest nieprzytomny, ale oddycha samodzielnie, postaraj się ułożyć go w tzw. pozycji bezpiecznej, czyli na boku. Umożliwia ona prawidłowe oddychanie i zapobiega zachłyśnięciu się lub zakrztuszeniu wymiocinami. Jak to zrobić? Zdejmij ratowanemu okulary, sprawdź, czy nie ma niczego w ustach (np. sztucznej szczęki). Następnie uklęknij obok niego i upewnij się, że obie nogi ma wyprostowane.

Rękę od strony ratownika ułóż mu nad głową (zgiętą w łokciu ok. 90°) tak, by dłoń była skierowana ku górze. Drugą rękę nieprzytomnego przełóż przez jego klatkę piersiową, podkładając jej grzbiet pod jego policzek. Przytrzymując rękę poszkodowanemu pod policzkiem, pociągnij za jego nogę (ułożoną dalej od Ciebie) tak, by obrócił się na bok w Twoim kierunku. Następnie ustaw nogę, która znajdzie się u góry, tak, by w stawie biodrowym i kolanowym była zgięta pod kątem prostym. Dzięki temu pozycja ofiary będzie stabilna. Na koniec odegnij głowę ratowanego ku tyłowi, by upewnić się, że może oddychać5. Regularnie sprawdzaj, czy oddycha.

Resuscytacja i reanimacja

Choć różnice między nimi są niewielkie, warto je poznać. Pierwsza oznacza czynności ratunkowe takie jak masaż serca, sztuczne oddychanie i elektroterapia, których celem jest utrzymanie lub przywrócenie transportu tlenu do tkanek. W wyniku tego spontanicznie powracają czynność serca i oddechowa. Natomiast reanimacja oznacza wszystkie czynności ratunkowe, których celem jest utrzymanie lub przywrócenie transportu tlenu do tkanek. W ich wyniku oprócz aktywności serca i oddechowej wraca czynność ośrodkowego układu nerwowego (mózgu), czego efektem jest powrót świadomości.

W wielu wypadkach najważniejsze są pierwsze 4 minuty - to czas, w którym żadna służba medyczna nie jest w stanie przybyć na pomoc. Czas, jaki może przeżyć komórka ludzkiego organizmu podczas niedostatecznego lub całkowitego wstrzymania zaopatrzenia w tlen, zależy od poszczególnych organów. Dla mózgu jest najkrótszy i wynosi 3-4 min. Niedotlenienie komórek kory mózgowej trwające dłużej niż 4 min może spowodować ich obumarcie. Serce zaś umiera po ok. 45 min niedotlenienia, a wątroba i nerki po godzinie.

Dlatego kluczowym czynnikiem wpływającym na skuteczność resuscytacji jest czas, jaki upłynął od momentu zatrzymania krążenia do rozpoczęcia akcji reanimacyjnej6. Jak stwierdzić, czy ofiara ma zachowane krążenie? Natychmiastowym objawem jego zatrzymania jest brak tętna na tętnicy szyjnej i udowej. U dzieci poniżej roku tętno sprawdza się na tętnicy ramiennej. Poza tym po 10-20 s od zatrzymania krążenia następuje utrata przytomności, po 15-30 s - zatrzymanie oddechu lub odruch chwytania powietrza, a po 60-90 s źrenice stają się szerokie i nie reagują na światło.

Najpierw sprawdź, czy osoba ratowana reaguje, delikatnie potrząśnij ją za ramiona i głośno zapytaj, czy wszystko w porządku. Jeżeli reaguje, zostaw ją w pozycji, w której ją zastałaś, o ile nie zagraża jej żadne niebezpieczeństwo. Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o jej stanie. Wezwij pomoc i pozostań z poszkodowanym aż do przybycia ratowników. Jeżeli jednak nie reaguje, ułóż go na plecach na twardym i płaskim podłożu, a następnie udrożnij jego drogi oddechowe, wykonując odgięcie głowy i uniesienie żuchwy.

Bezpieczne użycie AED
Nie dotykaj poszkodowanego podczas analizy rytmu i defibrylacji.

Nie naklejaj elektrod na mokrą klatkę piersiową.

Koniecznie ją osusz, zanim nakleisz elektrody.

Nie naklejaj elektrod na plastry.

Nie naklejaj elektrod nad rozrusznikiem serca - jeśli jest widoczny, naklej elektrodę ok. 10 cm poniżej.

U mężczyzn z obficie owłosioną klatką piersiową przed naklejeniem elektrod może być konieczne usunięcie włosów (użyj sprzętu znajdującego się w zestawie z AED).


Umieść jedną rękę na czole poszkodowanego i delikatnie odegnij jego głowę do tyłu, pozostawiając wolny kciuk i palec wskazujący tak, aby zatkać nimi nos, jeżeli potrzebne będą oddechy ratunkowe. Jednocześnie sprawdzaj stale, czy oddycha. W pierwszych chwilach po zatrzymaniu krążenia ofiara może słabo oddychać lub wykonywać głośne, pojedyncze westchnięcia. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy oddech jest prawidłowy, działaj tak, jakby nie był. Uklęknij obok poszkodowanego, ułóż nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej, a na nim drugi. Spleć palce obu dłoni i upewnij się, że nie będziesz wywierać nacisku na żebra, nadbrzusze ani dolny koniec mostka.

Pochyl się nad poszkodowanym, wyprostowane ramiona ustaw prostopadle do mostka i uciskaj na głębokość 4-5 cm. Po każdym uciśnięciu zwolnij nacisk na klatkę piersiową, nie odrywając dłoni od mostka. Powtarzaj uciśnięcia z częstotliwością 100 na minutę (to daje nieco mniej niż 2 uciśnięcia na sekundę). Po wykonaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej udrożnij drogi oddechowe, odginając głowę i unosząc żuchwę. Zaciśnij skrzydełka nosa, używając palca wskazującego i kciuka ręki umieszczonej na czole poszkodowanego. Pozostaw usta delikatnie otwarte, jednocześnie utrzymując uniesienie żuchwy.

Weź normalny wdech i obejmij szczelnie usta poszkodowanego swoimi ustami, a następnie wdmuchuj powoli powietrze do ust ofiary przez ok. 1 s, obserwując jednocześnie, czy klatka piersiowa się unosi. Jeśli tak, to znak, że ten oddech ratowniczy był efektywny. Utrzymując odgięcie głowy i uniesienie żuchwy, odsuń swoje usta od ust poszkodowanego i obserwuj, czy podczas wydechu opada jego klatka piersiowa. Znów przyłóż usta i wdmuchnij w nie powietrze, a następnie ponownie ułóż ręce na mostku ratowanego i wykonaj kolejnych 30 uciśnięć klatki piersiowej. Takie działanie kontynuuj aż do przyjazdu karetki. Przerwij resuscytację jedynie wtedy, gdy poszkodowany zacznie prawidłowo oddychać. Zalecana obecnie liczba uciśnięć jest kompromisem.

Badacze spierają się o to, jaki powinien być stosunek uciśnięć klatki piersiowej do wentylacji, czyli sztucznego oddychania. Dowody opierające się na wynikach badań z udziałem ludzi nie są wystarczające, aby jednoznacznie polecać określony ich stosunek. Badania na zwierzętach przemawiają za zwiększeniem stosunku powyżej 15 do 2, natomiast modele matematyczne sugerują, iż sekwencja 30 do 2 stanowi najlepszy kompromis pomiędzy przepływem krwi a dostarczaniem tlenu. Dlatego też stosunek 30 uciśnięć do 2 oddechów ratowniczych jest zalecany dla pojedynczego ratownika prowadzącego resuscytację u osób dorosłych i dzieci poza szpitalem5.

Jeżeli pierwszy oddech ratowniczy nie powoduje uniesienia się klatki piersiowej jak przy normalnym oddychaniu, sprawdź jamę ustną poszkodowanego i usuń widoczne ciała obce. Następnie sprawdź, czy odgięcie głowy i uniesienie żuchwy są poprawnie wykonane. Za każdym razem wykonuj nie więcej niż 2 próby wentylacji, zanim podejmiesz ponownie uciskanie klatki piersiowej. Jeżeli na miejscu zdarzenia jest kilku ratowników, powinni oni zmieniać się podczas prowadzenia reanimacji co 1-2 min.

Jak użyć defibrylatora?

W wielu przypadkach nagłego zatrzymania akcji serca możliwe jest przywrócenie jego pracy poprzez wczesną defibrylację. Może ją wykonać automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED). To urządzenie wyzwala impuls elektryczny w celu zatrzymania migotania komór i przywrócenia prawidłowej akcji serca. Jak dowodzą badania, podjęcie defibrylacji w czasie 3-5 min od utraty przytomności może zwiększyć szansę przeżycia do 49-75%, a każda minuta opóźnienia zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia o 10-15%5! AED z wyglądu przypomina laptop lub niewielką walizkę.

Zgodnie z założeniami jego twórców może go użyć każdy z nas. Bowiem urządzenie samo nadzoruje akcję ratunkową (diagnozuje stan poszkodowanego i wydaje instrukcje głosowe, dzięki którym wiemy, jak postąpić). W jego składzie znajdują się elektrody, które trzeba przyczepić do odsłoniętej klatki piersiowej ofiary - pod prawym obojczykiem wzdłuż tułowia i pod lewą pachą wzdłuż tułowia. Po umieszczeniu elektrod odsuń się od poszkodowanego, by umożliwić urządzeniu poprawną analizę rytmu. Jeśli po niej nastąpi komunikat "Wyładowanie elektryczne wskazane", odsuń się od ratowanej osoby i wciśnij przycisk wstrząs.

Pamiętaj, że w tym czasie nie wolno Ci jej dotykać! Po wyładowaniu natychmiast rozpocznij uciskanie klatki piersiowej oraz oddechy ratownicze (30 uciśnięć, 2 oddechy). Wykonuj je aż do czasu automatycznego rozpoczęcia kolejnej analizy rytmu serca. Jeśli po niej AED poinformuje Cię, że "Wyładowanie elektryczne jest niewskazane", natychmiast rozpocznij uciskanie klatki piersiowej oraz oddechy ratownicze7. Automatyczne defibrylatory powinny znajdować się m.in. na dworcach, uniwersytetach, w muzeach, przychodniach, urzędach i centrach handlowych. Czy są w Twoim mieście, sprawdzisz na https://goo.gl/7uczvC.

Zasłabnięcie i omdlenie

Połóż poszkodowaną osobę na plecach i unieś jej kończyny na ok. 1 min. Po odzyskaniu świadomości nie pozwól wykonywać gwałtownych ruchów. Zapytaj, jak doszło do omdlenia, czy na coś choruje. Jeżeli nie odzyskuje przytomności, sprawdź, czy oddycha. Jeśli tak - ułóż ją w pozycji bocznej, jeśli nie - rozpocznij resuscytację3.

Porażenie prądem

Najpierw przerwij obwód elektryczny. Odłącz bezpieczniki (korki), jeżeli to możliwe, wyjmij z gniazdka wtyczkę wadliwego urządzenia elektrycznego, które spowodowało porażenie. Jeśli nie da się tego zrobić, odizoluj porażonego od obwodu. W tym celu stań na suchej desce lub innym materiale izolującym i za pomocą przedmiotu, który nie przewodzi prądu (np. drewnianego kija od szczotki) odsuń kabel elektryczny od poszkodowanego. Potem sprawdź, czy jest przytomny i oddycha.

Wezwij pogotowie ratunkowe. Gdy ratowany jest nieprzytomny, ale oddycha, ułóż go w pozycji bocznej, a jeśli nie oddycha, przystąp do reanimacji. Niekiedy przy porażeniu prądem elektrycznym w wyniku skurczu mięśni międzyżebrowych uciśnięcie klatki piersiowej nie jest możliwe. W takim przypadku należy rozpocząć tylko sztuczne oddychanie i co chwilę sprawdzać napięcie mięśni międzyżebrowych. Po ustąpieniu napięcia można wykonać pełną reanimację krążeniowo-oddechową8. Na oparzone miejsce załóż opatrunek z jałowej gazy.

Podtopienie

Najczęstszą przyczyna wypadków, a w skrajnym przypadku śmierci dzieci i młodzieży podczas okresu letniego są utonięcia lub podtopienia. Szacuje się, że na świecie w ten sposób ginie co roku ok. 150 tys. ludzi. Spróbuj ocenić sytuację. Wezwij WOPR (tel. 601 100 100) lub zadzwoń pod 112. Postaraj się w jak najbezpieczniejszy dla Ciebie sposób ratować tonącego. Może to być rzucenie mu koła ratunkowego czy liny, próba podania ręki albo wiosła z łodzi lub pomostu. Przyholowanie tonącego do brzegu nie jest takie proste jak na filmach i wymaga sporych umiejętności. Jeśli osoba podtopiona straci przytomność, pierwszy sztuczny oddech trzeba wykonać jak najszybciej, np. na płytkiej wodzie. Następnie podejmij resuscytację, zgodnie z podanym wyżej opisem.

Kiedy powraca oddech, ułóż poszkodowanego w pozycji bocznej, gdyż w tym przypadku niemal na pewno wystąpią wymioty, a istotne jest, by nie dopuścić do zachłyśnięcia się wymiocinami. Osobom, które odzyskały przytomność, można podać do picia ciepłą, ale nie gorącą, dobrze osłodzoną herbatę. Należy im też zapewnić suchą odzież i ciepłe okrycie, np. kocem termicznym.

Uraz kręgosłupa

Może do niego dojść przy upadku z wysokości, skoku do zbyt płytkiej wody, uderzeniu w głowę lub bezpośrednio kręgosłup oraz podczas wypadków komunikacyjnych. Jeśli podejrzewasz, że mogło dojść do urazu kręgosłupa, unieruchom głowę ratowanej osoby za pomocą zrolowanego ręcznika, ubrania a nawet deski.


TAGI: Porady, Uraz Głowy, Służba Zdrowia
http://oczymlekarze.pl/porady/z-notatni ... kodowanemu
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: PIERWSZA POMOC

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 29 lis 2018, 23:00

Pozycja bezpieczna

https://www.facebook.com/KryminalnaPL/videos/947974365350741/UzpfSTEwMDAwMTA5OTUzNjk1NToyMDQ5MTIzNTM1MTM0Mjc4/

3-latka pokazuje jak ułożyć w pozycji bezpiecznej dorosłego człowieka. Brawa dla rodziców!!!
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: PIERWSZA POMOC

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 19 maja 2020, 00:10

https://www.youtube.com/watch?v=xvIO9t0MxIM
PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA - RESUSCYTACJA (RKO) DOROSŁYCH
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: PIERWSZA POMOC

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 19 maja 2020, 00:11

Jak działa AED? Czy jest bezpieczne?
tsab_pl PP#1 Defibrylator automatyczny [eng sub]


https://www.youtube.com/watch?v=4T7ildGDM1E
Jak działa AED? Czy jest bezpieczne? tsab_pl PP#1 Defibrylator automatyczny [eng sub]
0 x



Awatar użytkownika
św.anna
Posty: 1451
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 87
x 119
Podziękował: 2624 razy
Otrzymał podziękowanie: 3256 razy

Re: PIERWSZA POMOC

Nieprzeczytany post autor: św.anna » poniedziałek 05 gru 2022, 21:31

Metody wspomagania odporności na promieniowanie radioaktywne

W ostatnim czasie podjęto dyskusję na temat metod ochrony przed ewentualnym skażeniem promieniotwórczym. Warto pamiętać, że przyjęcie preparatów jodu służy głównie ochronie gruczołu tarczowego przed wbudowaniem się do jego tkanki jodu promieniotwórczego. Na powikłania po skażeniu pierwiastaki promieniotwórczymi narażony może jednak zostać cały organizm - oczywiście stopień uszkodzeń jest zawsze zależny od dawki promieniowania.

W przyrodzie znajdujemy substancje o wysokim potencjale ochronnym wobec narażenia na promieniowanie jonizujące - takwie właściwości ma aronia czarnoowocowa.


W początkowej fazie choroby popromiennej towarzyszy lawinowe powstawanie wolnych rodników, które działają niszcząco na funkcje życiowe i struktury komórkowe. Przetwory z aronii podawane w odpowiednich dawkach wykazują korzystny wpływ na osoby z ciężką chorobą popromienną, wywołaną promieniowaniem jonizującym. Owoce hamują generację wolnych rodników i białych krwinek.

Badania wykazują, że podanie antocyjanów aroniowych zwiększało odsetek przeżycia napromieniowanych zwierząt.

"Badanie:

Naturalne antocyjany w ochronie radiologicznej(Radioprotective effect of natural anthocyanins)

(opublikowane w czasopieśmie Współczesna Onkologia w 2000r. przeprowadzone przez zespół polskich badaczy Zakładu Medycyny

Nuklearnej Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi)

WSTĘP

Skutki oddziaływania promieniowania jonizującego na organizm są uzależnione od wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Czynniki wewnętrzne, takie jak:

∙ wiek,

∙ nawodnienie,

∙ zawartość tlenu w organizmie

mają znaczący wpływ na skutki powstałe po pochłonięciu dawki promieniowania jonizującego. Znany jest wpływ efektu tlenowego na dawkę śmiertelną komórki napromieniowanej.

Okazuje się, że w przypadku równoczesnego z niedotlenieniem napromieniowania dawka śmiertelna jest 3-krotnie większa. W niniejszej pracy pokazano wpływ podawanego dożołądkowo naturalnego barwnika i soku z aronii czarnoowocowej na biochemiczne wykładniki procesów wolnorodnikowych zachodzących pod wpływem promieniowania jonizującego.

MATERIAŁ I METODY

Badania przeprowadzono na 77 królikach rasy szynszyla o masie ciała 2,5-3,2 kg i 76 myszach rasy balb C o masie 18,0-21,5 g. Zwierzęta karmiono paszą znormalizowaną, podając im wodę w dowolnej ilości. Przebywały one w zwierzętarni o średniej temp. 18oC i współczynniku wilgotności względnej 60 proc.

41 królików naświetlono z 3 źródeł o łącznej mocy 9,0 Gy/godz. W trakcie 7-minutowej ekspozycji zwierzęta pochłonęły dawkę 1,05 Gy. 18 królików i 40 myszy naświetlono z 3 źródeł o łącznej mocy 14 Gy/godz. Przez 17 min i 14 s zwierzęta z tej grupy pochłonęły 4 Gy.

Zwierzęta podzielono na 6 grup:

∙ grupę zwierząt otrzymującą dożołądkowo 0,9 proc. NaCl w ilości 1 ml/kg m.c. - 6 królików i 12 myszy,

∙ grupę zwierząt otrzymującą dożołądkowo 1ml/kg m.c. naturalny barwnik antocyjaninowy w rozcieńczeniu 1:10 (stężenie pierwotne ok. 1 000 mg proc.) - 6 królików,

∙ grupę zwierząt otrzymującą dożołądkowo 1 ml/kg m.c. zagęszczony sok z aronii w rozcieńczeniu 1:10 (stężenie pierwotne ok. 1 000 mg proc.) - 6 królików,

∙ grupę zwierząt naświetloną i otrzymującą dożołądkowo 0,9 proc. NaCl w ilości 1 ml/kg m.c. - 20 królików i 14 myszy,

∙ grupę zwierząt naświetloną i otrzymującą dożołądkowo 1 ml/kg m.c. barwnik antocyjaninowy w rozcieńczeniu 1:10 (stężenie pierwotne ok. 1 000 mg proc.) - 19 królików i 12 myszy,

∙ grupę zwierząt naświetloną i otrzymującą dożołądkowo 1 ml/kg m.c. sok z aronii w rozcieńczeniu 1:10 (stężenie pierwotne ok. 1 000 mg proc.) - 20 królików i 14 myszy.

Napromieniowania zwierząt dokonano w komorze radiacyjnej Instytutu Techniki Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej. Do napromieniowania zwierząt użyto izotopowego urządzenia radiacyjnego, w którym źródłem promieniowania jest Co60 wysyłający promieniowanie gamma o energii ok. 1,23 MeV. Komora, posiadająca 20 źródeł Co60 ma łączną aktywność ok. 30 kCi.

POMIAR CHEMILUMINESCENCJI (CL)

Pomiar chemiluminescencji wg Čiž i Lojek (Čiž i wsp. 1993) polega na pomiarze ilości fotonów światła powstającego przy przechodzeniu ze stanu wzbudzonego w stan spoczynkowy samych wolnych rodników lub związków powstałych w wyniku ich reakcji z cząstkami organicznymi komórki.

150 g śledziony myszy homogenizowano w 2 ml płynu odżywczego (MEM). Następnie mieszaninę wirowano przez 10 min. Otrzymany osad płukano 2-krotnie PBS. Pomiaru chemiluminescencji (CL) dokonywano Luminometrem 1251 (Pharmacia LKB) z rejestracją komputerową (IBM PC AT). Badania przeprowadzono w temp. 37oC. Badana próbka zawierała 200 tys. komórek, 20 μl luminolu i 30 μl opsonizowanego surowicą zymosanu A. Pole powierzchni pod krzywą emisji powstałej podczas 30-minutowego badania stanowiło miarę chemiluminescencji.

OZNACZANIE ANIONORODNIKA PONADTLENKOWEGO WE KRWI

Oznaczono anionorodnik ponadtlenkowy we krwi pełnej metodą Bellavite (Bellavite i wsp. 1983), opartą na redukcji cytochromu C w obecności dysmutazy ponadtlenkowej i 0,1 ml pełnej krwi. Odczytana ekstynkcja przy długości światła 550 nm z nadsączu do powietrza daje wartość generacji anionorodnika ponadtlenkowego. Wartość stymulowaną uzyskuje się po stymulacji próby zymosanem. Wyniki wyrażono w nmol/kom/min.

WYNIKI

Średnia liczba leukocytów u królików przed napromieniowaniem wynosiła 5 450 w 1 μl. W tab. 1. przedstawiono średnią liczbę leukocytów we krwi obwodowej królików i stymulowane generowanie anionorodnika ponadtlenkowego po pochłonięciu dawki 1,05 Gy promieniowania gamma. Tab. 2. przedstawia średnią liczbę leukocytów we krwi obwodowej królików oraz stymulowane generowanie rodnika ponadtlenkowego po pochłonięciu dawki 4,0 Gy promieniowania gamma.

Po pochłonięciu dawki 4 Gy promieniowania gamma następuje znamienne obniżenie liczby leukocytów we krwi obwodowej królików. Po pochłonięciu dawki 1,05 Gy promieniowania gamma następuje wzrost liczby leukocytów we krwi obwodowej królików we wszystkich oznaczanych przedziałach czasowych, statystycznie znamienny w 10. dobie po napromieniowaniu. W przeprowadzonych badaniach stwierdzono znamienne statystycznie wzmożenie generacji rodnika ponadtlenkowego w 4. dobie od pochłonięcia dawki 1,05 Gy oraz po 48 godz. i w 4. dobie po pochłonięciu dawki 4 Gy promieniowania gamma. Podanie barwnika antocyjaninowego w istotny sposób hamuje generację rodnika ponadtlenkowego w 4. dobie po pochłonięciu dawki promieniowania 4 Gy. W 3. dobie po pochłonięciu dawki 4 Gy promieniowania gamma barwnik antocyjaninowy, jak i zagęszczony sok, zwiększają chemiluminescencję splenocytów. Podanie naturalnego barwnika antocyjaninowego napromieniowanym zwierzętom poprawia wartości liczbowe leukocytów. Znamienności statystyczne stwierdza się w grupie zwierząt, które pochłonęły dawkę 1,05 Gy promieniowania gamma.

DYSKUSJA

W przeprowadzonych badaniach użyto promieniowania gamma ze źródła Co60. Wybór tego rodzaju promieniowania był podyktowany następującymi czynnikami;

∙ jest to promieniowanie posiadające silne właściwości przenikające, wywołuje jonizację i wytwarza znaczne ilości wolnych rodników,

∙ źródła promieniowania gamma mają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia, a tym samym mogą oddziaływać na organizmy żywe,

∙ w sytuacjach awaryjnych może nastąpić ekspozycja na promieniowanie jonizujące lub skażenie środkami radioaktywnymi ludzi.

Promieniowanie jonizujące wywołuje cały szereg zmian chorobowych w napromieniowanym organizmie, a wśród nich zaburzenia w składzie krwi (Passi i wsp. 1991), zmiany w jelitach (Tamou i wsp. 1994), wątrobie (Legonkova i wsp. 1990) i na skórze (Sato i wsp. 1990).

W badaniach własnych obserwowano zwiększoną śmiertelność zwierząt, wzmożoną utratę owłosienia, zmiany ropne oka napromieniowanego oraz biegunkę. Podczas wycinania narządów u myszy w 4. dobie po pochłonięciu dawki 4,0 Gy zaobserwowano łatwe rozpadanie się narządów miąższowych.

Wybór królików do badań uwarunkowany był wieloma czynnikami. Możliwość okresowego pobierania od królików krwi do badań pozwalała na śledzenie zmian w zachowaniu się badanych parametrów biochemicznych oraz obrazu krwi u tych samych osobników w czasie. Wielkości zastosowanych dawek były podyktowane doniesieniami literaturowymi, co umożliwiało porównywanie wyników (Spiers i wsp. 1990). Zaobserwowano, że po 1. godz. od napromieniowania nastąpił krótkotrwały wzrost liczby limfocytów. Określona liczba limfocytów w 2. i 4. dobie stanowiła 50 proc. liczby limfocytów obliczonych godzinę po napromieniowaniu. Po dawce 4,0 Gy stwierdzono znaczne zmniejszenie wszystkich wartości morfologicznych krwi w analogicznych okresach obserwacji. Zachowanie obrazu krwi obwodowej w zależności od dawki zaobserwował Pospisil i wsp. (1993). Po pochłonięciu dawki 1,05 Gy nastąpił wzrost wartości krwinek we wszystkich przedziałach czasowych. Najwyższe wartości obserwowano w 10. dobie po napromieniowaniu.

Wiele uszkodzeń popromiennych powstaje na skutek działania wolnych rodników. Mają one odgrywać w patogenezie choroby popromiennej zasadniczą rolę. W badaniach własnych oceniono biochemiczne wykładniki tych procesów (generowanie rodników ponadtlenkowych przez granulocyty krwi obwodowej i chemiluminescencję komórek śledzionowych). Rodnik ponadtlenkowy powstaje w warunkach fizjologicznych podczas jednoelektronowego utleniania zachodzącego w łańcuchu oddechowym w ok. 5 proc. Jego zwiększone powstawanie wywołane jest licznymi czynnikami, a ze względu na łatwość jego powstawania przypuszcza się, że jest odpowiedzialny za występowanie uszkodzenia, czego efektem było wzmożenie peroksydacji lipidów błon komórkowych, obserwowane również przez innych autorów (Gardes i wsp. 1993). W badaniach własnych użyto także metody chemiluminescencji komórek śledzionowych myszy, dzięki której zmierzono ilość fotonów światła powstających przy przechodzeniu ze stanu wzbudzonego w stan spoczynkowy samych wolnych rodników lub związków utworzonych w wyniku ich reakcji z cząsteczkami organicznymi komórki, co w istotny sposób potwierdza działanie aktywnych form tlenu po napromieniowaniu zwierząt (Čiž i wsp. 1993). Od wielu lat podejmowane są liczne próby leczenia choroby popromiennej za pomocą środków pochodzenia naturalnego (Sato i wsp. 1990 i 1991, Svistusenko i wsp. 1990, Gyorgy i wsp. 1992, Sekiguchi i wsp. 1994).

Wybór naturalnych barwników antocyjaninowych do leczenia choroby popromiennej uwarunkowany był szeregiem przedstawionych poniżej właściwości:

∙ małą toksycznością naturalnego barwnika antocyjaninowego (powyżej 12 g/kg m.c. u myszy),

∙ łatwą dostępnością,

∙ naturalnym pochodzeniem, szerokim rozpowszechnieniem w świecie roślinnym (Zoliger i wsp. 1991),

∙ jako flawonoidy wywierają korzystny wpływ na układ krążenia (Gyorgy i wsp. 1955, Wagner i wsp. 1986 i 1991), szczególnie na ściany naczyń krwionośnych i na przewód pokarmowy (Magistretti i wsp. 1988, Wagner i wsp. 1992),

∙ hamują działanie antymitotyczne, wywołane związkami alkilującymi (Bertram i wsp. 1991),

∙ działają cytotoksycznie na komórki nowotworowe (Cassady i wsp. 1990, Middleton i wsp. 1992),

∙ wywierają dużą aktywność antyoksydacyjną być może poprzez hamowanie oksydazy ksantynowej (Yuting i wsp. 1990),

∙ działają radioochronnie (Gardes i wsp. 1993).

Mechanizm ochronnego działania naturalnego barwnika antocyjaninowego oparty jest prawdopodobnie na zmniejszaniu procesów utleniania. W badaniach własnych podczas oceny spoczynkowej i stymulowanej generacji rodnika ponadtlenkowego stwierdzono zwiększoną stymulację rodnika ponadtlenkowego w grupie stymulowanej zymosanem po 48 godz. i w 4. dobie od pochłonięcia dawki 1,05 lub 4,0 Gy. Analogiczne zwiększenie generacji rodnika ponadtlenkowego pod wpływem promieniowania jonizującego stwierdził Sekiguchi i wsp. (1994). Podanie naturalnego barwnika antocyjaninowego znamiennie obniżyło w 4. dobie po pochłonięciu dawki 4,0 Gy stymulowaną generację rodnika ponadtlenkowego. U myszy w 3. dobie po napromieniowaniu zaobserwowano największe zahamowanie chemiluminescencji komórek śledzionowych w grupie zwierząt jedynie napromieniowanych. W 14. dobie największe zahamowanie stwierdzono w grupie zwierząt otrzymujących dodatkowo barwnik. Obniżenie chemiluminescencji komórek śledzionowych po dawce 4,0 Gy sugeruje, że w wyniku promieniowania jonizującego nastąpiło uszkodzenie komórek śledzionowych, co miało swoje odzwierciedlenie w wyglądzie morfologicznym całego narządu. Oceniając wszystkie badane parametry biochemiczne oraz morfologiczne, jak również biorąc pod uwagę śmiertelność zwierząt w grupach badanych, potwierdza się obserwacje innych autorów o antyoksydacyjnych właściwościach naturalnego barwnika antocyjaninowego."

Ponadto inne badania wykazały, że sama aronia jest bardzo oporna na zmniejszenie jej ochronnego potencjału pod wpływem promieniowania jonizującego.

Ochronne działanie poddanego promieniowaniu gamma ekstraktu z Aronia Melanocarpa L. w przewodzie pokarmowym zdrowych modeli myszy (Protective effect of gamma-irradiated extract of Aronia Melanocarpa L. in the gastro-intestinal tract of healthy mice models)

"W ciągu ostatnich 20 lat wprowadzono antyoksydacyjną terapię "pokarmową" jako skuteczną metodę redukcji uszkodzeń oksydacyjnych wywołanych przez różne czynniki zewnętrzne. Antyoksydanty zawarte w jagodach Aronia melanocarpa L. mogą tłumić reakcje utleniania i regulować zmiany oksydacyjne nawet w chorobach przewodu pokarmowego (GIT).

Celem pracy było zbadanie wpływu promieniowania gamma w dawkach 10 kGy i 25 kGy na ekstrakt z suszonych jagód A. melanocarpa L. na modelu doświadczalnym zdrowych myszy, pod kątem jego aktywności antyoksydacyjnej i działania ochronnego na przewód pokarmowy. W tym celu zbadano niektóre markery stresu oksydacyjnego, takie jak reaktywne formy tlenu (ROS) i rodniki tlenku azotu NO- za pomocą spektroskopii EPR, przed i po napromieniowaniu. Badania przeprowadzono na 24 myszach podzielonych na cztery grupy: grupa kontrolna (n=6); 30% etanolowy ekstrakt nienapromieniowanej A. Melanocarpa L. (n=6); 30% etanolowy ekstrakt 10 kGy A. Melanocarpa (n=6); oraz 30% etanolowy ekstrakt 25 kGy A. Melanocarpa L. (n=6). Nie stwierdzono statystycznie istotnego wzrostu poziomu NO- (p < 0,9) pomiędzy grupami leczonymi nienapromieniowanymi i napromieniowanymi 10kGy lub 25kGy A. Melanocarpa L. Tę samą zależność zaobserwowano w wynikach dla ROS. Nie było statystycznie istotnej różnicy (p=0,1) pomiędzy grupami napromieniowanymi nienapromieniowanymi i napromieniowanymi 10 kGy i 25 kGy A. Melanocarpa L. Nasze wyniki wykazały, że napromieniowanie 10 kGy i 25 kGy nie osłabia właściwości antyoksydacyjnych i ochronnych ekstraktów A. Melanocarpa L. Ekstrakt nienapromieniowany i ekstrakty napromieniowane miały działanie ochronne dla przewodu pokarmowego."

Wpływ wysokiego poziomu promieniowania gamma na aktywność zmiatania rodników przez ekstrakt etanolowy z aronii czarnoowocowej (Aronia melanocarpa)


High-level gamma radiation effects on radical-scavenging activity of black chokeberry (Aronia melanocarpa) ethanol extract

"Aronia czarna (Aronia melanocarpa, A. melanocarpa), należy do rodziny różowatych (Rosaceae) i pochodzi ze wschodnich rejonów Ameryki Północnej. W jagodach A. melanocarpa związki polifenolowe charakteryzują się silniejszą aktywnością zmiatania rodników niż polifenole, które występują w innych jagodach. W ostatnich latach w celu ochrony przed mikroorganizmami, procesami oksydacyjnymi i toksycznością wywołaną promieniowaniem stosuje się napromieniowanie żywności, a metodologia ta jest uznawana na całym świecie za skuteczną w długotrwałym przechowywaniu. Elektronowy Rezonans Paramagnetyczny (EPR) jest najbardziej obiecującą metodą identyfikacji żywności napromieniowanej promieniami gamma (γ).

W obecnym badaniu przy użyciu in vitro spektroskopii EPR i metod spektrofotometrycznych oceniono i porównano zdolności zmiatania wolnych rodników i właściwości radioochronne ekstraktu etanolowego z aronii czarnoowocowej (A. melanocarpa) przed i po ekspozycji na promieniowanie 10 kGy i 25 kGy. Stwierdzono, że przy zwiększeniu dawki napromieniowania zdolność zmiatania DPPH przez ekstrakt z A. melanocarpa znacząco spadła (68,612 ± 4,18 %, p<0,005 dla 10 kGy i 35,09 ± 3,87 %, p<0,005, dla 25 kGy). Ekstrakt po napromieniowaniu 10 kGy wykazywał 4-krotnie wyższą aktywność SOD niż kwas L-askorbinowy, natomiast ekstrakt po napromieniowaniu 25 kGy wykazywał nieznaczny spadek w stosunku do standardu. Aktywność antyoksydacyjna składników rozpuszczalnych w lipidach, polegająca na zrywaniu łańcucha, maleje wraz ze wzrostem dawki napromieniowania. Na podstawie sygnałów singletowych EPR o równych wartościach g = 2,00455 po alkalizacji przyjęto, że rodnik semichinonowy pochodzi z substancji polifenolowych występujących w dużym stężeniu w ekstrakcie A. melanocarpa."

"Podsumowując, obecne wyniki pokazują, że zastosowany ekstrakt z A. melanocarpa wykazuje dobrze wyrażoną zdolność zmiatania rodnika DPPH, aktywność podobną do SOD oraz zdolności radioochronne przed i po napromieniowaniu dawką 10 kGy. Łańcuchowa aktywność antyoksydacyjna składników rozpuszczalnych w lipidach maleje wraz ze wzrostem dawki napromieniowania."

Owoce aronii uodporniają także na promieniowanie ultrafioletowe (UV) i wspomagają mechanizmy obronne skóry. Dlatego właściwości promieniochłonne aronii wykorzystuje się również w kosmetyce do produkcji żeli lub kremów ochraniających skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Żele zawierające 0,01 do 0,1% antocyjanów z aronii poprzez absorbcję promieni UV (Nowak A., Zielonka J., Turek M., Klimowicz A., 2014. Wpływ przeciwutleniaczy zawartych w owocach na proces fotostarzenia się skóry. Post. Fitoter., 2: 99-94.), skutecznie chronią skórę przed ich działaniem. Głównie absorbowane jest promieniowanie UV o długości fali 240 i 290 nm, w mniejszym stopniu 290-320 nm. Ponadto ochronne działanie wspomaga zdolność antocyjanów do wiązania metali grup przejściowych.

Badania wykazują, że przyjmowanie preparatów z katechinami (obecnymi w aronii i zielonej herbacie) dwukrotnie zwiększa dawkę promieniowania UV powodującą poparzenia słoneczne. Dlatego w okresie poprzedzającym kąpiele słoneczne wskazane jest regularne zażywanie produktów z aronii.

Po wyciągi z aronii dobrze też sięgnąć, gdy dużo pracujemy przy komputerze. Działają wspomagająco na regenerację narządu wzroku przez poprawianie ukrwienia, ale także niwelują skutki promieniowania monitorów.

Po trzęsieniu ziemii i awarii reaktra w Fukushimie polską aronią z Podlasia zainteresowali się Japończycy - właśnie ze względu na jej efekt wspomagający w leczeniu choroby popromiennej.

W 2011 roku w wywiadzie dla Polskiego Radia Białystok Nobufumi Miyake prezes firmy Sanshin International podkreślał:

- Aronia będzie naszą bronią w walce ze skutkami choroby po promiennej. Skażenie w regionie elektrownii Fukushima było bardzo duże. Japończycy nie znają aronii, więc chcemy ją im przybliżyć, a potem rozpocząć współpracę naszych firm z polskimi plantatorami.


Pierwszą partię soku z aronii postarczył Japończykom Andrzej Chilicki z Augustowsko-Podlaskiego Stowarzyszenia Eko Rolników.

Zdrowotne właściwości aronii, doceniane przez ekspertów, są szczególnie przydatne dla osób narażonych na szkodliwe promieniowanie.

- Ten efekt był bardzo dobrze przebadany. Przez lata aronia była testowana w wojskowych instytutach, dlatego że baliśmy się bomby atomowej - mówiła prof. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - jak podało radio.

Podobno w Związ­ku Radzieckim, po awarii w Czarnobylu zalecano ją też okolicznym mieszkańcom.

Ponadto wyniki badań nad fitoterapeutycznymi właściwościami aronii przeprowadzone w różnych ośrodkach na świecie dowiodły:

Aronia jest owocem bogatym w związki polifenolowe: antocyjaniny, procyjanidyny i kwas chlorogenowy, które mają korzystny wpływ na stężenie glukozy, insuliny, cholesterolu i triglicerydów we krwi. Związki polifenolowe chronią komórki przed uszkodzeniami wywołanymi przez reaktywne formy tlenu.

Antocyjany owoców aronii wywierają korzystne działanie na układ krążenia ze względu na zdolności uszczelniające naczynia krwionośne.

Barwniki antocyjanowe zmniejszają też degranulację komórek tucznych, co jest ważne w ograniczaniu miejscowego stanu zapalnego.

Stwierdzono, że stosowanie antocyjanin z owoców aronii czarnoowocowej u mężczyzn z hipercholesterolemią powoduje zmniejszenie stężenia w krwinkach czerwonych glinu, ołowiu i miedzi.

Wykazano również w badaniach, że antocyjany izolowane z aronii wywierają silne działanie antyoksydacyjne i zapobiegają rozwojowi stanu zapalnego trzustki.

Zarówno owoce aronii, jak i ekstrakty z nich, mają właściwości antyproliferacyjne i ochronne w przypadku raka jelita grubego.

Spożywanie przez 3 miesiące soku z owoców aronii przez pacjentów z insulinoniezależną cukrzycą przyczyniło się do zmniejszania stężenia glukozy na czczo.

Jest rewelacyjnym owocem dla twoich oczu. Zapobiegają rozwojowi jaskry czy zaćmy, a także schorzeniom plamki żółtej na siatkówce. Związki w nich zawarte blokują negatywne skutki promieniowania monitorów.

Wracając do metod wspomagania odporności organizmu na negatywny wpływ promerniowania radioaktywnego, należy wspomnieć też o tym, że dostrzeżono potencjał składników żywieniowych w codziennej profilaktyce, co podusmowuje opracowanie:

Zmniejszanie ryzyka zagrożeń podczas pracy z substancjami radioaktywnymi i promieniowaniem jonizującym

Streszczenie

W artykule przedstawiono produkt przeznaczony do żywienia osób pracujących z substancjami radioaktywnymi i promieniowaniem jonizującym. Skuteczność proponowanej kompozycji charakteryzuje się właściwościami przeciwpromiennymi składników zawartych w kompozycji w optymalnej ilości i proporcji. Produkt ten może być zalecany jako dodatkowy składnik dietetycznych i leczniczych w przypadku uszkodzeń popromiennych i utleniania wolnorodnikowego organizmu człowieka.

Obecność aminokwasu zawierającego siarkę - cysteiny decyduje o właściwościach ochronnych produktu i zapewnia efekt przeciwnowotworowy. Batonik zbożowy proponowany jest do żywienia pracowników pracujących z substancjami radioaktywnymi i promieniowaniem jonizującym, w jego skład wchodzą m.in.

otręby owsiane, rodzynki jasne lub ciemne, daktyle suszone, miód pszczeli, błonnik pszenny gruboziarnisty, mąka gryczana, suszone morele, pestki dyni, nasiona sezamu, jagody czarnej porzeczki, zielone jabłko, masło, suszona kapusta morska, rozdrobnione świeże buraki i suszone owoce aronii. Ivention zapewnia przygotowanie batonów zbożowych przeznaczonych do żywienia pracowników pracujących z substancjami promieniotwórczymi i promieniowaniem jonizującym, z ochroną radiologiczną.

1. Wstęp

Osoby pracujące w trudnych warunkach przemysłowych potrzebują zwiększonego wsparcia dla swojego zdrowia, gdyż organizm jest narażony na ogromne obciążenia. Wzrasta ryzyko zachorowania na chorobę zawodową, osłabienia odporności i ogólnego stanu zdrowia. Ustawodawca i lekarze opracowali specjalny zestaw środków wspomagających zdrowie. Jednym z takich środków ochronnych jest specjalne żywienie i specjalne świadczenia. Przecież to właśnie spożywane przez człowieka pożywienie wpływa na jego metabolizm i stan zdrowia [1,2].

Zasady i warunki nieodpłatnego wydawania odżywek prozdrowotnych i dietetycznych lub innych równoważnych produktów spożywczych są zatwierdzane w sposób ustalony przez Rząd Federacji Rosyjskiej.Warunki pracy są uznawane za niebezpieczne po dokonaniu specjalnej oceny stanowisk pracy lub na podstawie certyfikacji, jeśli miała ona miejsce przed 1.01.2014 (wyniki są ważne przez 5 lat). Ta innowacja ma na celu poprawę kontroli sytuacji. Zgodnie z ustawą federalną nr 426 z dnia 28 grudnia 2013 r., szczególna ocena warunków pracy dokonywana jest przez niezależnych ekspertów: laboratoria akredytowane przez Ministerstwo Pracy.

Zdrowotne i dietetyczne odżywianie jest zapewnione w szkodliwych (niebezpiecznych) warunkach pracy dla tych pracowników zakładu, których zawody (stanowiska) są wymienione w zarządzeniu nr 46n z dnia 16.02.2009r, i którzy wykonują pracę w takich warunkach przez co najmniej połowę dnia roboczego (zmianę). Ponadto, wydawane są odżywki zdrowotne i dietetyczne: dla pracowników wykonujących różnego rodzaju prace remontowe, rozruchowe i inne prace w budynkach, w których warunki pracy mają podwyższone ryzyko dla człowieka; pracownikom którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby zawodowej (poza szpitalem) lub uzyskali niezdolność do pracy podczas pracy w warunkach niebezpiecznych; pracowników czasowo przeniesionych z pomieszczeń o niebezpiecznych warunkach do innych rodzajów prac ze względów zdrowotnych. W przypadku pracowników, którzy zostali przeniesieni na inne stanowisko pracy z powodu choroby zawodowej lub otrzymali inwalidztwo przy pracy w warunkach niebezpiecznych, wymagane są dodatkowe posiłki przez okres nie dłuższy niż 1 rok [3-5].

2. Znaczenie

Obecnie pilnymi problemami są ochrona przed promieniowaniem radioaktywnym i poszukiwanie ich źródeł.

Promieniowanie jest niewidzialnym i szczególnie podstępnym wrogiem. Ludzie, którzy mieszkają na terenach zakażonych terenach od dziesięcioleci mogą nie zdawać sobie sprawy z zagrożenia. Wpływ promieniowania na organizm stopniowo objawia się w postaci zaburzeń rytmu serca i pojawienia się nowotworów. Przyczyną takich patologii, z reguły, uważa się stres, palenie papierosów, nieuporządkowany tryb życia i zaburzenia dziedziczne. Zazwyczaj nikt nie myśli o tym, że gdzieś w pobliżu znajduje się źródło zakażenia radioaktywnego. Niedostrzegalne skutki promieniowania trwają latami. Ochrona przed promieniowaniem może być konieczna dla każdego. Pobrana do analizy krew pozwala ustalić status - "napromieniowany" lub "ranny".

Terminy te opisują stopień uszkodzenia każdego, kto miał kontakt z promieniowaniem. Promieniowanie nie zawsze działa na organizm natychmiast. Niektóre skutki ekspozycji na promieniowanie ujawniają się dopiero po kilku latach. W takim przypadku ważne jest posiadanie dokumentów potwierdzających status "napromieniowany".

Naturalne tło promieniowania powinno wynosić 0,10-0,20 mSv/h. Jeśli jednak dozymetr pokazuje 0,3 mSv/h lub więcej, powinno to być odbierane jako powód do alarmu. Badania wykazały, że osoby mające zawodowy kontakt z promieniowaniem jonizującym (radiacją) mogą zachorować na białaczkę i różne niepożądane efekty biologiczne. Duża dawka powoduje określone (deterministyczne) objawy, które ogólnie nazywane są chorobą popromienną. Małe dawki promieniowania prowadzą do różnych losowych (stochastycznych) zmian w organizmie człowieka, które mogą wystąpić zarówno w krótkim, jak i długim okresie okresach (choroby genetyczne, onkologiczne i inne) [6].

3. Zarys problemu.

Przy chorobie popromiennej w organizmie człowieka dochodzi do zakłócenia funkcjonowania układów fizjologicznych oraz pewne struktury komórkowe ulegają zniszczeniu. Choroba ta objawia się w sposób złożony i w wielowymiarowym charakterze. Wyróżnia się ostrą i przewlekłą chorobę popromienną wywołaną przez zewnętrzne i wewnętrzne promieniowanie, nagromadzeniem radionuklidów w różnych tkankach.

Dawkę promieniowania, która może wywołać ostrą chorobę popromienną, można uzyskać tylko w wypadkach radiacyjnych przy reaktorach jądrowych lub w strefie użycia broni jądrowej. Zatem przy jednolitym jednorazowym zdarzeniu narażenia, dawka progowa dla wystąpienia ostrej choroby popromiennej wynosi 1 siwert. Pierwszymi objawy ostrej choroby popromiennej to nudności, wymioty, senność, apatia, brak chęci do ruchu (adynamika). Stan ten nazywany jest również pierwotnym odczynem popromiennym. Wczesne objawy, które występują bezpośrednio po ekspozycji zależą od dawki otrzymanej przez daną osobę. Im większa dawka promieniowania, pierwszy objaw pojawia się wcześniej i tym bardziej jest wyraźny i długotrwały. Po nich następuje okres urojonego dobrego samopoczucia i szczyt zachorowania, kiedy to główne objawy choroby popromiennej związane są z naruszeniem struktur komórkowych organizmu [7-9].

Eksperci TINRO-centrum zalecają proste i niedrogie sposoby zapobiegania skażeniu radioaktywnemu. Najlepszych sorbentów i produktów zawierających jod dostarcza morze.

4. Wyniki

Pierwszym środkiem, który Japończycy zaczęli stosować, jest proszek z suszonych wodorostów. W walce z promieniowaniem, wodorosty są przydatne jako suplement diety, w sałatce na Dalekim Wschodzie lub w postaci suszonej. Algi zawierają jod i najważniejsze pierwiastki śladowe, ponadto w formie, w której izotopy radioaktywne są wypierane, starając się włączyć do metabolizmu człowieka. Właściwości sorbujące alg wiążą i usuwają toksyny. Jednocześnie substancje alg morskich działają łagodnie, zaczynając usuwać niebezpieczny cez i stront w pierwszej kolejności. A jod z alg nie kumuluje się w organizmie do niebezpiecznych stanów - tarczyca otrzymuje dokładnie tyle, ile potrzebuje.

Ponadto pektyny zawarte we wszystkich krajowych owocach i jagodach (agrest, porzeczki) również skutecznie usuwają izotopy z organizmu.
Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia Federacji Rosyjskiej nr 20 z dnia 24 stycznia 2000 r. "O realizacji wytycznych dotyczących organizacji środków sanitarno-higienicznych i zdrowotnych oraz dietetycznych w przypadku wypadków radiacyjnych na dużą skalę" określa środki stosowania profilaktyki jodowej przez ludność.

Profilaktyka jodowa (jod) chroni tarczycę przed negatywnymi skutkami działania izotopów promieniotwórczych, zapobiegając deterministycznym i ograniczając skutki stochastyczne.

Zgodnie z zarządzeniem nr 46n Ministerstwa Zdrowia i Rozwoju Społecznego Federacji Rosyjskiej Federacji Rosyjskiej z dnia 16 lutego 2009 roku Instytut Żywienia RAMS zaproponował zdrowy i dietetyczny posiłek przeznaczony dla osób pracujących z substancjami radioaktywnymi i promieniowaniem jonizującym przy produkcją radioaktywnych soli uranu, toru itp. Dieta ma charakter promieniochronny i wzbogacona w białka o wysokiej wartości biologicznej. Skład chemiczny proponowanej diety powinien zawierać 59 g białka, 51 g tłuszczu, 159 g węglowodanów, wartość energetyczna powinna wynosić 1380 kcal [10].

5. Wnioski

W związku z powyższym autorzy artykułu zaproponowali batonik zbożowy do żywienia osób, które pracują z substancjami radioaktywnymi i promieniowaniem jonizującym, na który uzyskano patent Federacji Rosyjskiej nr.

2 649 875 uzyskano (opublikowany 5 kwietnia 2018 r., bull. nr 10). W tabeli 1 (w treści orygnału - przyp.red.) przedstawiono skład i wartości energetyczne tego produktu [11].

Skład proponowanego produktu spożywczego jest wzbogacony o składniki, które blokują jonizację atomów i cząsteczek tkanek z tworzeniem wolnych rodników podczas ekspozycji promieniowania na organizm człowieka. W efekcie uzyskuje się efekt ochronny przed promieniowaniem oraz przyspieszenie usuwania substancji radioaktywnych z organizmu przez jelito. Proces przygotowania obejmuje naprzemienne połączenie składników zbożowych (otręby owsiane, błonnik pszenny, mąka gryczana, nasiona sezamu i dyni), posiekane suszone morele, nasiona dyni i rodzynek z masą owocowo-warzywną i składnikiem masłowo-miodowym.

Powstałą kompozycję wypieka się w specjalnej formie w temperaturze 180 stopni przez 15-20 minut. Następnie gotowe ciasto zbożowe jest studzone i krojone na batony o odpowiedniej gramaturze [12-13].

6. Podsumowanie

Zatem w składzie tego produktu znajdują się składniki żywności chroniące przed promieniowaniem, białka o wysokiej wartości biologicznej, składniki wzbogacone w aminokwasy zawierające siarkę, błonnik pokarmowy, który może wiązać i skutecznie usuwać radionuklidy z organizmu.

Produkt spożywczy może stanowić dodatkowe źródło niezbędnych składników żywnościowych o wysokiej zawartości ziarna (zboża) i uzupełnia zapotrzebowanie energetyczne w żywieniu osób podczas pracy z substancjami promieniotwórczymi i promieniowaniem jonizującym [14-20].

W 2018 roku Federacja Rosyjska zarejestrowała patent na BATONIK ZBOŻOWY DO KARMIENIA PRACOWNIKÓW PRACUJĄCYCH Z SUBSTANCJAMI RADIOAKTYWNYMI I PROMIENIOWANIEM JONIZUJĄCYM.

Opracowała: lek.Ewelina Gierszewska

https://psnlin.pl/artykuly,metody-wspom ... 1,266.html
0 x



ODPOWIEDZ