Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: abcd » poniedziałek 01 maja 2017, 19:35

Już się pojawiły więc jak się przed nimi chronić?:

doceniac.com/ pisze:Chcesz się uwolnić od kleszczy? Wykorzystaj tę prostą sztuczkę!

Zima wreszcie się skończyła i przygotowujemy się na gorące lato, wcześniej ciesząc się ciepłą wiosną.

Chociaż lato często oznacza słońce i kąpiele w morzu, ma on też złe strony – różnego rodzaju owady. Ugryzienie komara łatwo może zepsuć dzień, a nawet dłużej, jeśli jest się uczulonym!

Jednak jest coś gorszego od ugryzień komarów – kleszcze, które są wtedy najbardziej aktywne. W tym roku jednak trzymamy kciuki za to, że nie zostaniemy ugryzieni, jednak trzeba się odpowiednio przygotować. Na przykład stosując się do pięciu następujących porad!

Obrazek
Superleuk

Wystarczy pokryć skórę olejkami eterycznymi, które są łatwo dostępne w sklepach, w ten sposób unikniesz wysysających krew wrogów. Możesz też popsikać olejkami ubrania, aby zapewnić sobie większą ochronę.

A co najlepsze? Olejki działają też przeciw komarom i innym latającym, gryzącym paskudom!

Oto pięć olejków, które polecamy:

1. Lawenda
– lawenda słodko pachnie, ale insekty nienawidzą tego zapachu!

2. Mięta polej – mięta polej należy do rodziny jasnotowatych i często jest trująca dla insektów.

3. Trawa cytrynowa – ten olejek pochodzi z tropikalnej trawy cytrynowej, zawiera więc sok cytrynowy. Można go nakładać bezpośrednio na skórę i świetnie sobie radzi z kleszczami i wszami.

4. Eukaliptus – wykorzystaj niewielką ilość tego olejku, aby zniechęcić insekty. Badacze potwierdzili, że działa, a ponadto widocznie zmniejsza opuchliznę po ugryzieniu oraz infekcje.

5. Limonka – ten olejek odstrasza insekty i kleszcze. Poleca się stosowanie go na ubrania i skórę!

Czy chcesz, by Twoi znajomi spędzili wakacje bez ugryzień? Podziel się z nimi tym artykułem na Facebooku!
http://doceniac.com/2017/04/24/chcesz-s ... -sztuczke/
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
sandra
Posty: 2315
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 19:20
x 96
x 176
Podziękował: 1352 razy
Otrzymał podziękowanie: 4878 razy

Re: Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: sandra » wtorek 02 maja 2017, 12:15

Kilka lat temu hitem był kuchenny olejek waniliowy.
Też ma ckliwy słodki zapach...ale ja myślę, że głodne potwory rzucą się na wszystko co ma krew.
Wczoraj wróciłam z robótek polowych w ogrodzie i zupełnie przypadkowo już w pieleszach znalazłam wędrującego po mnie kleszcza.
Wyskoczyłam z łóżka jak poparzona i dalejże szorować szczotką ryżową całe ciało.
Poprzedni prysznic widocznie był zbyt delikatny..
Musiał gdzieś być we włosach lub na ciuchach. Kleszczowi zrobiłm sprawdzian tzn. wzięłam go pomiędzy białe kartki i dostał wycisk, nic z niego nie wycisnęłam. Śladu krwi nie było, a więc się nawet nie wczepił.
Dopiero szukał ciepłego zakamarka.
Tym razem ja miałam szczęście :lol:
0 x



Awatar użytkownika
Kiszka
Posty: 1163
Rejestracja: niedziela 26 lut 2017, 19:24
x 22
x 57
Podziękował: 2675 razy
Otrzymał podziękowanie: 1203 razy

Re: Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: Kiszka » wtorek 02 maja 2017, 21:58

dawno temu jak na ryby jeździłem nad stawy to tam to był hardcor w lecie. Nic nie pomagało oprócz wysmarowania otwartych powierzchni skóry octem :lol:. żadna menda nawet nie odważyła się zbliżyć do mnie jak tak się waliło na odległość octem
0 x


Czołem Wielkiej i wolnej Polsce!

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 03 maja 2017, 00:22

♥♪ Kabaret Pod Wyrwigroszem - Komar

https://www.youtube.com/watch?v=oCUY0JsTKRA

Zespół Nijak. Yapa 2007. Muchy Pier....

https://www.youtube.com/watch?v=HtolJdYbmjY

SORRY to te komary... ;)
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 05 maja 2017, 21:59

Naturalne sposoby ochrony przed kleszczami

Czym jest kleszcz? Jest to pajęczak, można go nazwać podstępnym krwiopijcą. Atakuje z ukrycia, jest szybki i na nasze nieszczęście skuteczny. Kleszcze przenoszą groźne dla człowieka wirusy i bakterie, dlatego też mogą być dla nas niezwykle niebezpieczne.
Co może się stać, gdy ugryzie nas kleszcz? Możemy zachorować na boreliozę bądź kleszczowe zapalenie mózgu. Są to groźne choroby, dlatego należy chronić się przed kleszczami i warto wiedzieć o nich jak najwięcej. Kleszcze żyją w trawach, krzewach oraz niższej części drzew mieszczących się w lasach, na łąkach, polach, w ogrodach zoologicznych. Jednak ostatnio coraz częściej można je spotkać również przy chodnikach i ulicach. Wybierają ciepłe i wilgotne miejsca, raczej unikają słońca. Największą aktywność wykazują na wiosnę i jesień w godzinach porannych (około godziny 8:00) i popołudniowych (po godzinie 15tej).

W Polsce występuje aż 21 gatunków tych pasożytów. Najpopularniejsze gatunki kleszcza to:
kleszcz łąkowy,
kleszcz pospolity,
obrzeżek gołębi.

Obrazek

Co powoduje, że ślepy kleszcz trafia na swoją ofiarę?
zapach potu,
temperatura ciała,
wydychane powietrzu
wydzielane przez ciało feromony

Pasożyty najpierw wędrują po ciele, szukając odpowiedniego miejsca, czyli ciepłego i wilgotnego. Jeśli już znajdą odpowiednie dla nich miejsce, wtedy wbijają się w naszą skórę. Ugryzienie przez kleszcza jest bezbolesne i zazwyczaj niewyczuwalne, zaraz po wbiciu w skórę wydzielają substancję o działaniu znieczulającym.

W którym miejscu najczęściej możemy znaleźć kleszcza na naszym ciele?
w pachwinach,
pod kolanami,
pod pachami,
w okolicy pośladków,
w okolicy uszu,
na łokciach
przy linii włosów.

Sklepowe odstraszacze kleszczy nie są bezpieczne!
Większość środków dostępnych w sklepach zawiera tą samą substancję – DEET – związek chemiczny, który powstał na potrzeby wojska! Jest to niebezpieczna, szkodliwa substancja, która w obecnych czasach wykorzystywana jest do odstraszania owadów i insektów. Po naniesieniu na skórę i kontakt z ciepłem, środek zaczyna parować, przez co blokuje receptory czuciowe owadów i odstrasza je.
Odstraszacz kleszczy zawierający DEET nie jest obojętny dla skóry i całego organizmu człowieka. Może wywołać podrażnienia, a najbardziej narażone na nie są dzieci, ponieważ ich skóra łatwiej pochłania substancję. Innymi skutkami ubocznymi są np. bóle i zawroty głowy, uczucie zmęczenia, trudności w oddychaniu, zaburzenia pamięci, choroby układu nerwowego, a nawet zaburzenia układu rozrodczego. Nie powinny z nich korzystać dzieci i kobiety w ciąży. Pomimo tego, że preparaty zawierające DEET zostały wycofane z aptek, to bez problemu można je dostać w większości marketów i drogerii.

Warto sięgać po naturalne substancje odstraszające kleszcze
Kleszcze nie lubią intensywnych zapachów, dlatego przed wyjściem do lasu, parku czy na łąkę, warto sięgać po naturalne, mocno zapachowe preparaty, które pomimo tego, że nie zawierają szkodliwej substancji DEET, to skutecznie potrafią zniechęcić do nas różnego rodzaju pajęczaki.

Olejki eteryczne, których zapachów szczególnie nie lubią kleszcze to:

Olejek goździkowy – jest nie tylko składnikiem preparatów przeciw kleszczom i owadom, ale również jest stosowany w leczeniu np. bólu głowy, bólu ucha, niestrawności, stresu, a nawet zakażeń krwi. Olejek goździkowy jest też składnikiem świec zapachowych odstraszających kleszcze i komary.

Olejek różany – poza działaniem odstraszającym pajęczaki, wykazuje m.in. działanie bakteriobójcze, antywirusowe, antyseptyczne, bądź przeciwzapalne.

Olejek lawendowy – pachnie słodko i przyjemnie, ale owady go nie lubią. Skutecznie odstrasza kleszcze, muchy, komary.

Olejek z trawy cytrynowej – odstrasza kleszcze, muchy, meszki, pchły. Może być rozpylany bezpośrednio na skórę.

Olejek eukaliptusowy – dowiedziono, że ekstrakt z eukaliptusa nie tylko odstrasza kleszcze, ale też zmniejsza ryzyko zakażeń.

Obrazek
Olejek eukaliptusowy nie tylko odstrasza kleszcze, ale zmniejsza ryzyko zakażenia

Olejek cytronelowy – delikatnie rozcieńczony z wodą chroni przed ukąszeniami kleszczy, pcheł i komarów. W przypadku ukąszenia owada – łagodzi swędzenie. Ponadto wykazuje działanie przeciwbólowe i pomaga w schorzeniach trawiennych.

Olejek z drzewa herbacianego – można go aplikować na skórę bezpośrednio z buteleczki.

Olejek tymiankowy – jest jednym z najmocniejszych olejków eterycznych, odstrasza kleszcze, komary, meszki. Wykazuje działanie przeciwzapalne, antywirusowe, przeciwgrzybiczne.

Olejek paczulowy – nie tylko odstrasza kleszcze i komary, ale też jest antidotum na ukąszenia żmij, wykazuje działanie antyseptyczne, bakteriobójcze, przeciwbólowe.

Olejek z mięty pieprzowej – rozpylony na ubraniu, na framudze drzwi czy okien odstrasza szkodniki. Ponieważ mięta pieprzowa ma silne działanie, nie powinny jej używać kobiety w ciąży i dzieci.

Aby przygotować preparat odstraszający kleszcze, należy wymieszać od 5 do 10 kropli wybranego olejku eterycznego z 50 ml oleju roślinnego (np. rzepakowego, słonecznikowego, lnianego, jojoba, z nasion winogron czy z wiesiołka).
Należy wiedzieć, że olejki eteryczne pomimo tego, że są naturalne to nie wszystkie są w pełni bezpieczne. Są to intensywnie pachnące i silnie działające substancje, których nie powinno się nakładać na skórę bezpośrednio z buteleczki. Każdy olejek powinien być rozcieńczony i dopiero wtedy nakładany na odsłonięte części ciała. Dzieciom można aplikować olejek od pasa do kostek. Wyjątek stanowi olejek z drzewa herbacianego, który może być stosowany również na szyi i rękach.
Ponieważ na różne pajęczaki, komary i insekty działają różne olejki eteryczne, warto przygotowywać preparaty na bazie kilku olejków. Pozwoli to wzmocnić działanie odstraszacza i trafić do konkretnego pasożyta.

Naturalny płyn odstraszający kleszcze:
4 łyżeczki oleju roślinnego,
Od 15 do 20 kropli olejku różanego,
Od 15 do 20 kropli olejku lawendowego,
1 łyżka miąższu aloesu.

Wszystkie składniki należy ze sobą połączyć, a następnie przelać do niewielkiej buteleczki. Można nim smarować lub pryskać odsłonięte części ciała, ubranie czy pościel.

Spray z olejkiem z drzewa herbacianego
Od 10 do 20 kropli olejku z drzewa herbacianego,
Woda.

Olejek herbaciany należy wymieszać z połowa szklanki wody, a następnie przelać mieszankę do butelki z atomizerem. Przygotowanym sprayem należy pryskać odsłonięte części ciała. Preparat na bazie olejku z drzewa herbacianego może być stosowany przez kobiety w ciąży i dzieci.

Obrazek
Jakich zapachów nie lubią kleszcze?

Poza olejkami eterycznymi, doskonałymi odstraszaczami kleszczy są zioła – zarówno te świeże, jak i suszone. Kleszcze i inne owady, szczególnie nie lubią zapachu:
Mięty pieprzowej,
Szałwii,
Tymianku,
Melisy lekarskiej,
Geranium,
Eukaliptusa suszonego,
Rozmarynu,
Lawendy,
Kocimiętki.

Aby przygotować preparat odstraszający kleszcze, należy zalać niewielką ilością gorącej wody wybrane zioła i odczekać, aż napar się zaparzy. Po około 20-30 minutach gotowy napar przelewamy do buteleczek z atomizerem. Powstałym preparatem można pryskać ciało, ubrania, pościel, a także zwierzęta.

Napar z kocimiętki – do picia
Szklanka gorącej wody,
2 małe łyżeczki kocimiętki.
Do szklanki wsypujemy kocimiętkę, zalewamy gorącą wodą i czekamy około 15 minut, aż napar się zaparzy. Herbatę powinno się pić 3,4 razy dziennie. Nie powinny jednak jej spożywać kobiety w ciąży. W herbatce można też wypłukać ubranie. Napar z kocimiętki odstraszy nie tylko kleszcze, ale również komary.
Kleszcze już z daleka (nawet z 20 metrów!)potrafią wyczuć człowieka. Rozpoznają nas po zapachu potu i szybko odnajdują, aby zaatakować. Dlatego bardzo ważna jest higiena osobista. Należy jednak używać kosmetyków, które nie mają zbyt intensywnego zapachu. Zarówno perfumy, jak i kosmetyki mocno perfumowane przyciągają pajęczaki.
Ponadto zapach skóry i potu człowieka zmienia się już po zjedzeniu nawet jednego ząbku czosnku – a tego zapachu nie znoszą kleszcze. Można jeść czosnek, można nim smarować ciało, można łączyć go z innymi ziołami. Mieszanka czosnku i rozmarynku jest dla kleszczy nie do zniesienia.

Zapach potu zmieniają również witaminy z grupy B, a nawet piwo, zawierające w swoim składzie witaminę B1.

Hodowanie specjalnych roślin na parapecie, na tarasie, na balkonie czy w ogrodzie pomoże pozbyć się niechcianych insektów. Wśród roślin odstraszających kleszcze można wymienić: lawendę, chryzantemę, wrotycz, jaskry, chrzan pospolity, czosnek niedźwiedzi, cebulę, tatarak oraz wspomnianą wcześniej kocimiętkę.

Co należy jeszcze robić, aby uchronić się przed kleszczami?

1.unikać trawiastych miejsc,
2.zakładać jasne ubrania (pozwolą łatwiej zauważyć kleszcza),
3.wybierając się do miejsc, gdzie mogą występować kleszcze, należy zakładać długie spodnie, bluzkę z długim rękawem, skarpety i kryjące buty,
4.do parku czy lasy wychodzić wcześnie rano lub popołudniu – kiedy aktywność kleszczy jest mniejsza,
5.po każdym powrocie z miejsca, gdzie mogły być kleszcze, należy dokładnie obejrzeć swoje ciało,
6.w przypadku posiadania zwierząt domowych, należy pamiętać, że również one powinny być chronione przed kleszczami (mogą przynieść pasożyta w sierści).

Obrazek
Rano aktywność kleszczy jest mniejsza

http://www.badania-medyczne.pl/naturaln ... rettyPhoto
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 05 maja 2017, 23:59

Kabaret Pod Wyrwigroszem - Wyrwij kleszcza - Trzech rumuńskich tenorów

https://www.youtube.com/watch?v=8sGMqjwom7U
0 x



Awatar użytkownika
sandra
Posty: 2315
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 19:20
x 96
x 176
Podziękował: 1352 razy
Otrzymał podziękowanie: 4878 razy

Re: Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: sandra » środa 10 maja 2017, 17:14

Znów o kleszczach....

cyt;
Co odkryli naukowcy
Według najnowszych badań niektóre rośliny mają moc zwalczania przenoszonej przez kleszcze boreliozy. Jeszcze lepsza wiadomość jest taka, że tego typu właściwości posiadają np. popularne przyprawy lub smakowite owoce.
Rozmaryn wspomaga walkę z boreliozą.
Rozmaryn: Aromatyczne igiełki zawierają kwas rozmarynowy, którego lecznicze działanie potwierdzają badacze z Instytutu Medycyny Komórkowej w Santa Clara w USA. Świeżą roślinką warto więc wzbogacać letnie surówki i sałatki!
Kokos: Dobroczynnym składnikiem jest monolauryn. Dla zdrowia pamiętajmy o dodaniu łyżeczki oleju kokosowego do warzywno-owocowego koktajlu, a także np. zupy.
Algi: Naukowcy są prawie pewni, że w tym przypadku sekret tkwi w... jodzie. Ten dotąd znany z korzystnego wpływu na tarczycę pierwiastek pokazał w badaniach, że potrafi też poradzić sobie z boreliozą.
Rdestowiec ostrokończysty, czepota puszysta, szczeć pospolita, stewia cukrowa: To rośliny, które podejrzewa się o zdolność niszczenia wszelkich rodzajów tzw. krętków boreliozy. Badania trwają.


Czytaj więcej na http://kobieta.interia.pl/zdrowie/news- ... ign=chrome
0 x



Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Re: Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: abcd » niedziela 04 cze 2017, 19:30

naukawpolsce.pap.pl pisze:Lepkosprężyste kleszcze
04.06.2017

Dzięki lepkim poduszeczkom na odnóżach i pazurkom jak sprężynki kleszcz dobrze trzyma się zarówno gładkiego liścia, jak i włochatej skóry żywiciela – informuje „Journal of Experimental Biology”.



Spragnione krwi kleszcze pospolite (Ixodes ricinus) czyhają na roślinach i opadłych liściach na nadejście ciepłokrwistego ptaka lub ssaka. Gdy dostana się na jego skórę, znajdują dogodne miejsce, by wbić ryjek i ssać krew (samica może wypić tyle, że objętość jej ciała rośnie ponad 100 razy).



Poza przystosowanym do zakotwiczania igłowatym ryjkiem - i śliną o właściwościach znieczulających oraz przeciwkrzepliwych - atutem kleszcza są także elastyczne odnóża wyposażone w parzyste pazurki, którymi przyczepia się do podłoża. Szczególnie zajadle trzymają się skóry samice, które potrzebują więcej krwi od samców.



Jak wykazali Dagmar Voigt i Stanislav Gorb z uniwersytetu w Kilonii (Niemcy) pomiędzy pazurkami znajdują się poduszeczki, które mogą się rozkładać jak wachlarz. Dzięki nim kleszczowi udaje się przyczepić nawet do najgładszej powierzchni (o ile ssaki i ptaki są zwykle włochate, liście roślin bywają śliskie). Pofałdowanie poduszeczki oraz jej elastyczność, osiągnięta dzięki obecności białka rezyliny (resilin), zwiększają powierzchnię kontaktu z podłożem. To z kolei zwiększa siły przyciągania międzycząsteczkowego. Również wydzielany poprzez drobniutkie pory płyn poprawia przyleganie do podłoża.



Dzięki zawartej w odnóżach i pazurkach rezylinie, substancji o wyjątkowej elastyczności, odciągnięty od skóry kleszcz wraca do początkowego położenia jak przyciągnięty sprężyną (rezylina jest też odpowiedzialna za rekordowe skoki pcheł). (PAP)



pmw/ zan/

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... szcze.html
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: songo70 » piątek 30 cze 2017, 11:31

Obrazek
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » piątek 30 cze 2017, 12:46

Zgodnie z coroczną cykliczną nagonką na kleszcze, mające być jakoby przyczyną wszystkich
zachorowań na ''zabójczą'' boreliozę (faktycznie jest to być może 5 % - to broń biologiczna stworzona po koniec lat 70-tych), w porannej polskojęzycznej tellawizji dla wszystkich ''polaków'' pol-szm-at wystąpiła zacna wydelegowana persona z SGGW p. Ewa Sady,
informując z ''uczonom'' miną, że ależ owszem, pomimo grozy i pietrzących się trudności na tym odcinku, mamy oto skuteczny odstraszacz na te terminatory krwiopijcze - jest to ..it, tyle usłyszałem, nie było dość wyraźnie, najpierw myślałem, że chodzi o lit..
Po krótkich poszukiwaniach doszedłem, że jest to DEET
Kleszcze – terminatorzy ludzkości?
(...)
Obrazek
Badania naukowe dotyczące tych groźnych pajęczaków prowadzą naukowcy z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW.

( brzmi jak stary poczciwy ''60 minut na godzinę''- mniemanologia Stanisławskiego :D )
Najskuteczniejszą metodą ochrony przed kleszczami są preparaty chemiczne zawierające duże stężenie substancji czynnej DEET. Chociaż budzi ona wiele kontrowersji, jest to obecnie jedyny skuteczny środek zaradczy. Właśnie dzięki tego typu preparatom stajemy się [i]"niewidoczni" dla krwiopijców. Możemy też liczyć na nadejście długiej i mroźnej zimy, która na pewno pomogłaby ograniczyć populację kleszczy.[/i] ( :D - o meszkach też tak bajdurzyli, pestycydy je wykończyły chyba na amen... )
Tylko, że nie wiadomo, kiedy znów przyjdzie do nas prawdziwie zimowa aura z długotrwałym, siarczystym mrozem” – mówi mgr inż. Ewa Sady z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW.

Całość, jest też trochę ciakawostek:
http://www.sggw.pl/aktualnosci/dla-kand ... -ludzkosci

Fakty, jak to pod płaszczykiem ''ochrony bezbronnej populacji'' wprowadza się chemiczne
trucizny- potwory :


DEET? Nie, dziękuję!


Preparaty, które mają nas ochronić przed atakiem owadzich krwiopijców, mogą być dla nas szkodliwe. Jak się zatem bronić bez uszczerbku dla zdrowia?

Komary, meszki, pszczoły, osy i szerszenie mogą być nie tylko dokuczliwe, ale i niebezpieczne. Dlaczego gryzą? Lato to dla większości owadów okres lęgowy. Samice komarów i meszek zaczynają przygotowania do złożenia jaj i szukają pożywienia. Natomiast atak pszczoły lub osy to najczęściej reakcja obronna.

Zazwyczaj ratujemy się przed nimi, stosując dostępne w sklepach repelenty, elektrofumigatory (wkłady do kontaktów, składające się z płytek owadobójczych oraz elektrycznego odparowywacza) i specjalne kadzidła. Powstaje jednak pytanie, czy ochrona ta warta jest naszego zdrowia? Jak bowiem pokazują badania, substancje czynne użyte w większości repelentów mogą być dla nas bardzo szkodliwe.

Producenci, co prawda, zalecają, by środków na komary używać tylko dwa razy na dobę, a po powrocie do domu zmyć je z siebie pod bieżącą wodą, ale nie ostrzegają przed innym niebezpieczeństwem. Szkodliwe substancje zawarte w repelentach wnikają do organizmu w trybie ekspresowym, jeśli spryskana powierzchnia pozostaje zakryta albo jeśli wcześniej stosowaliśmy kremy, balsamy, olejki, oliwki, fluidy czy preparaty do opalania. Wtedy pozostawiony na skórze płyn wnika do organizmu, siejąc spustoszenie w układzie nerwowym.

Wiązanie N,N-Dietylo-m-toluamidu - w skrócie określanego jako DEET
Autor: User:Calvero (Selfmade with ChemDraw.) [Public domain], Wikimedia Commons

Popularne trucizny

Odstraszacze, którymi spryskujemy ciało, mają w swoim składzie DEET, ikarydynę lub IR3535. Test niemieckiej Fundacji Warentest, w którym badaniom poddano 20 różnych produktów na kleszcze i komary, dowodzi, że obiecywana przez producentów długotrwała ochrona to mit. Czas działania poszczególnych preparatów różnił się w zależności od osoby i wynosił 40-360 minut¹.

DEET po naniesieniu na skórę paruje pod wpływem ciepła, blokując receptory czuciowe owada, co działa na niego odstraszająco. Zgodnie z zapewnieniami Ośrodka Kontroli Chorób i im Zapobiegania w USA (CDC) DEET usuwany jest z organizmu człowieka wraz z moczem w ciągu 24 godzin².

Jak się jednak okazuje, nie zawsze. Jego częste stosowanie może podrażniać skórę. W jednym z przeprowadzonych badań 11,8% osób korzystających z repelentów z tą substancją skarżyło się na złe skutki dla zdrowia, a niektóre z nich wymagały leczenia. Szczęśliwie w większości przypadków objawy ustępowały wkrótce po zaprzestaniu stosowania preparatów przeciw komarom³.

Jednak coraz więcej naukowców alarmuje, że N,N-Dietylo-m-toluamid ma toksyczne działanie na układ nerwowy. W skrajnych sytuacjach może doprowadzić do paraliżu i uszkodzenia mózgu! Można natrafić również na doniesienia o jego potencjalnie niekorzystnym wpływie na funkcjonowanie układu rozrodczego4.

Z tych powodów, zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiejz 2010 r., stosowanie środków odstraszających komary, których składnik aktywny stanowi DEET, jest bezwzględnie zakazane w przypadku noworodków (do 2. miesiąca życia) oraz u kobiet w ciąży, ponieważ stwarza on ryzyko uszkodzenia płodu. Ich zastosowanie powinno być również ograniczone u dzieci, które nie ukończyły 12. r. ż.5

Preparatów z DEET nie wolno nanosić na skórę łącznie z innymi substancjami farmakologicznie czynnymi, ponieważ może to zwiększyć ich wchłanianie.

Wybierając się na spacer w okresie aktywności kleszczy, należy pamiętać o założeniu wysokich butówFot.
Obrazek

Ikarydyna (bayrepel) oddziałuje na receptory węchu owadów. Insekty przestają rozpoznawać kuszącą woń człowieka. Jest też dla nas bezpieczniejsza - może być najwyżej przyczyną podrażnienia skóry. Warto jednak wspomnieć doświadczenia armii amerykańskiej, w której żołnierzom zakazywano stosować równocześnie DEET i ikarydynę, bo ta mieszanka jest niezwykle trująca dla człowieka6.

Insekt Repellent 3535 (ethyl butylacetoaminopropionate) został zatwierdzony przez WHO w 2001 r. Jak do tej pory nie ma badań na temat sposobu działania tego syntetycznego związku na owady, ale uznaje się go za repelent o najmniejszej szkodliwości toksykologicznej7.

Biocydy to substancje owadobójcze uwalniane ze specjalnych urządzeń - np. fumigatorów (np. spiral lub płytek) i elektrofumigatorów, działających na baterie lub włączanych do kontaktu. Jednak używając ich, pamiętaj, że uwalniane toksyczne dla owadów substancje zanieczyszczają powietrze w pomieszczeniu i mogą być przyczyną problemów zdrowotnych, przede wszystkim u małych dzieci i alergików.

Świece, pochodnie, ultradźwięki Test Fundacji Warentest wykazał, że są one całkowicie nieskuteczne¹.

Historia DEET
1946 r. Jego historia ma swój początek w czasach II Wojny Światowej, kiedy amerykańscy żołnierze prócz trudów wojennych cierpieli z powodu... komarów. Nieustanne ataki lotnych krwiopijców udało się powstrzymać dopiero 1946 r. za pomocą opracowanego przez wojskowych chemików N,N-Dietylo-m-toluamidu - w skrócie określanego jako DEET.

1957 r. Po 11 latach stosowania przez armię USA repelent zawierający tę substancję został udostępniony cywilom. Dzięki swojej skuteczności oraz niskim kosztom produkcji wojskowy wynalazek szybko stał się popularnym środkiem chroniącym przed ukąszeniami owadów. I do dziś znajduje się w większości środków odstraszających komary. Co ciekawe, przez wiele lat nikt nie umiał wyjaśnić, na czym polega działanie DEET. Zauważano jedynie, że środek ten wchodzi w reakcję z plastikiem, może też niszczyć ubrania wykonane z takich materiałów jak np. goretex.
Obrazek

Jakie są naturalne metody odstraszania owadów?

2001 r. Raport Human and Experimental Toxicology ujawnił zachorowania po ekspozycji na DEET u dzieci i zasugerował, że może być dla nich szkodliwy w większych ilościach. Producenci środka odwoływali się do badań Agencji Ochrony Środowiska, która uznała, że jeśli preparaty zawierające DEET będą stosowane zgodnie z instrukcją, to będą bezpieczne dla ludzi. W środowisku medycznym zaczęto jednak przebąkiwać, że należałoby zbadać długoterminowe skutki stosowania DEET i sprawdzić, czy środek nie ma wpływu na rozwój komórek nowotworowych.

2002 r. Przeprowadzone przez Zakład Farmakologii Uniwersytetu Duke badania wykazały uszkodzenie komórek mózgu u niektórych zwierząt laboratoryjnych ze względu na stałą ekspozycję na DEET będący składnikiem środków odstraszających owady. Badacze doszli do wniosku, że częste ich stosowanie może prowadzić do wystąpienia objawów takich jak: częste bóle głowy, utrata pamięci, zmęczenie oraz problemy z oddychaniem.

2009 r. Po latach badań amerykańscy specjaliści są już pewni, że dla zdrowia szkodliwe może być już trzykrotne użycie preparatu podczas doby. Z tego powodu dr Ulrich Bernier z amerykańskiego Departamentu Rolnictwa postanowił poszukać potencjalnych następców DEET. Za pomocą specjalnie zaprogramowanej aplikacji przeanalizował molekuły 30 tys. związków testowanych jako potencjalne repelenty przez ostatnich 60 lat. Po zidentyfikowaniu 11 najbardziej obiecujących substancji, Bernier zaprojektował 23 nowe związki. Aż 10 z nich wykazuje wysoką skuteczność. W porównaniu do DEET, który po nasączeniu kawałka tkaniny chronił okrytą nim rękę przed ukąszeniami przez 17,5 dnia, były one ponad dwukrotnie skuteczniejsze - czas ochrony wynosił w ich przypadku aż 40 dni. Pozostaje wszakże pytanie, czy nowe środki będą bezpieczniejsze.

Wariant naturalny

Co zatem wybrać? Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest rozsądne dobieranie stroju oraz stosowanie preparatów opartych na składnikach naturalnych.

Najlepiej zadbać o to, by owady nie mogły dostać się do domu. Pomogą w tym syntetyczne lub bawełniane moskitiery montowane w oknach.
Można nimi również osłaniać łóżeczka dziecięce czy wózki - tu bardzo ważne jest, by były dobrze zamocowane, tak by maluch nie zrobił sobie krzywdy.

Jeśli wybierasz się do lasu, zakładaj ubrania zakrywające ręce i nogi. Dbaj też o to, by mieć wysokie skarpetki, to utrudni dostęp znajdującym się w trawach kleszczom.

Możesz też spróbować starego sposobu mieszkańców Afryki i Indii i przed wyjściem wcierać w skórę liście bazylii, by odstraszyć insekty.

Oczywiście głównym zarzutem wobec środków opartych na naturalnych składnikach jest krótki czas ich działania. W badaniu opublikowanym w New England Journal of Medicine DEET o stężeniu 6,7% był skuteczny przez 112 min przed pierwszym zarejestrowanym ukąszeniem.

Natomiast naturalna Citronella przy 10% stężeniu była skuteczna przez 19,7 min8.

Jednakże testy przeprowadzone na preparacie zawierającym Citronellę oraz olejki: cedrowy, eukaliptusowy i z trawy cytrynowej, wykazały, że działał on 120 min.

Zaś repelent stworzony na bazie olejków sojowego, geraniowego oraz kokosowego powstrzymywał komarzyce od ataku przez 210 min, czyli 3,5 godz.



Usuwanie kleszcza przy pomocy pęsety

Gdy chcesz wyprosić skrzydlatych krwiopijców z ogrodu lub balkonu, zasadź tam rośliny, których woń odstraszy owady.

Komarzyca, czyli plektrantus koleusowaty (Plectranthus coleoides) z powodzeniem odstrasza komary. Można ją hodować zarówno w mieszkaniach, jak i na balkonach czy tarasach. Liście, szczególnie przy rozcieraniu, wydzielają charakterystyczny zapach kadzidła. Podobnie działają kocimiętka fassena (Nepeta faassenii) oraz mirt pospolity (Myrtus communis).

Muchy zniechęcą czarny bez (Sambucus nigra) oraz mięta pieprzowa (Mentha pipera).

Z kolei zapach lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia) oraz pomidorów odstrasza zarówno meszki, muchy, jak i komary. Pomidory możesz posadzić również na balkonie i tarasie.

Meszki będą trzymać się z daleka od tymianku pospolitego (Thymus vulgaris) oraz pelargonii (Pelargonium multifidum), powszechnie znanej jako geranium. Obydwie rośliny doskonale sprawdzą się zarówno na balkonach, jak i we wnętrzach.

Czarny bez odstrasza muchy
W pomieszczeniach możesz zawiesić też wiązki świeżej mięty, kwiatów czarnego bzu, bylicy piołun (Artemisia absinthium) lub zielone liście pomidorów. Gdy zaś siedzisz przy ognisku i chcesz pozbyć się towarzystwa komarów, wrzuć w ogień niewielką ilość rumianku.

KOMARY Nie znoszą rozcieńczonego z wodą olejku z palczatki. Niestety, jego zapach utrzymuje się na skórze tylko godzinę. Dlatego trzeba nosić go ze sobą. Odstraszająco na nie działa również zapach tymianku oraz olejku eukaliptusowego oraz cynamonowego - postaw na parapetach kominki aromaterapeutyczne i wlej do nich jeden z tych olejków. Na balkonie lub tarasie zasadź pelargonię, kocimiętkę, bazylię, bluszcz, paprocie lub tymianek. Ich aromat zniechęci komary.

MESZKI Te maleńkie latające w chmarach owady odstrasza dym, pomocne będą więc świece zapachowe. Meszki nie lubią też woni lawendy, mięty, goździków. Omijają miejsca, w których rosną jaskry. Posadź je więc w ogródku lub tarasie. Gdy wychodzisz, a spodziewasz się je spotkać, posmaruj ciało olejkiem waniliowym. Równie niemiły będzie im zapach tymianku, bazylii, cebuli i cynamonu.

BŁONKOSKRZYDŁE Jak się uchronić przed pszczołami, osami i szerszeniami? Tu obowiązują dwie zasady – bądź czujny i nie prowokuj. Owady te przylatują do jedzenia, najchętniej słodkich smaków i zapachów. Nie pij napojów z ciemnych butelek lub puszek (lubią wlatywać do środka).

Co zrobić, gdy już Cię dopadły?

Enzymy zawarte w czosnku i cebuli rozkładają prostaglandyny – związki chemiczne, które uwalniają się podczas bólu. Połóż plasterek cebuli lub rozcięty na pół ząbek czosnku w miejscu ukąszenia. Taki okład ukoi ból. Podobny efekt osiągniesz, jedząc któreś z nich. Mak, rumianek i dziurawiec złagodzą ból po ukąszeniu. Wystarczy natrzeć nimi chore miejsce, by dolegliwości ustąpiły.

Ranka po komarze

Miejsce po ukąszeniu komara należy posmarować olejkiem lawendowymFot. Flickr.com
W czasie ukąszenia komarzyca wpuszcza w skórę substancję, która powoduje odczyn alergiczny. Dlatego w miejscu ukłucia czujesz swędzenie. Posmaruj je sokiem z cytryny, olejkiem lawendowym lub z drzewa herbacianego. Pomoże również okład z octu lub plasterka ziemniaka. Okłady po ukąszeniu możesz także przygotować z liści orzecha włoskiego, które przed przyłożeniem zamocz na chwilkę w gorącej wodzie.

Ślady po meszkach

Samice meszek zwykle atakują chmarą i trudno się od nich opędzić. Wlatują do nosa, oczu, dosłownie wszędzie. Gdy ugryzą, powstaje ranka, a potem trudno gojące się pęcherzyki. Przemyj je wodą utlenioną, a potem chłodzącym żelem.

Użądlenie

Użądlenia pszczoły lub osy są bardzo bolesne i - co gorsza - mogą być również niebezpieczne, ponieważ wiele osób jest uczulonych na ich jad. Przede wszystkim należy obejrzeć ranę i sprawdzić, czy nie pozostało w niej żądło. Jeśli tak, trzeba je usunąć i przemyć ranę wodą z mydłem. Kwiat nagietka ukoi ból i zmniejszy obrzęk. Wetrzyj go w pokąsane miejsce. Podobne działanie ma liść babki. Świeżo zerwanym liściem natrzyj chore miejsce. Możesz też zanurzyć go w wodzie i obłożyć nim ślad po ukąszeniu. Jad osy i szerszenia jest zasadowy i dlatego najlepiej zobojętni go okład o słabym odczynie kwaśnym, np. z octu lub soku z cytryny. Natomiast jad pszczoły jest kwaśny, więc zneutralizują go zasadowe okłady z sody10. Na koniec obłóż rankę kostkami lodu.

Kleszcz

Tego pajęczaka trzeba ostrożnie usunąć za pomocą wąskich, zakrzywionych ku górze szczypczyków. Uchwyć go jak najbliżej skóry. Ciągnij wzdłuż osi wkłucia do góry. Miejsce po ukąszeniu zdezynfekuj. Przez kolejne tygodnie uważnie obserwuj reakcje organizmu. Pamiętaj, że rumień oraz objawy przypominające grypę mogą świadczyć o zakażeniu boreliozą

http://oczymlekarze.pl/profilaktyka-i-l ... e-dziekuje[/quote]
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 10 maja 2018, 23:44

Kleszcze - jak się uchronić.

https://www.youtube.com/watch?v=YkNvEGuKgzY

Opublikowany 7 kwi 2016

Najlepszy środek na komary i kleszcze: naturalny czystek. Czajnikowy.pl

https://www.youtube.com/watch?v=CwjQ7eK0Cb8

Opublikowany 6 lip 2016
Najlepszy środek na komary i kleszcze: naturalny czystek

Jak uchronić się przed kleszczami? | Oblicza lasów #25

https://www.youtube.com/watch?v=hDAKAkv4Vq0

Opublikowany 30 maj 2017

https://www.youtube.com/watch?v=hDAKAkv4Vq0

Jak należy się ubrać, aby zmniejszyć ryzyko ugryzienia przez kleszcza? W jaki sposób kleszcze namierzają swoje ofiary? Jakie choroby przenoszą? W jaki sposób je usuwać, aby nie pozostawiły po sobie toksycznych wydzielin? O tym opowiada Maciej Chromy w najnowszym odcinku z cyklu Oblicza lasów.
0 x



Awatar użytkownika
forester
Posty: 1619
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 16:34
x 155
x 102
Podziękował: 1314 razy
Otrzymał podziękowanie: 2596 razy

Re: Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: forester » niedziela 03 cze 2018, 20:33

Komar tygrysi w Polsce - opis, występowanie i zdjęcia. Owad komar tygrysi ciekawostki

Obrazek

Komar tygrysi w Polsce? W wakacje pojawiły się doniesienia, że zagraża nam komar tygrysi. Komar tygrysi jest wyjątkowo agresywny i może przenosić wiele chorób, a na dodatek w Europie jest gatunkiem inwazyjnym. Czy więc powinniśmy się obawiać komara tygrysiego?

Komar tygrysi swoją nazwę zawdzięcza srebrnobiałym paskom na odwłoku. Pochodzi z Azji, jednak bardzo łatwo rozprzestrzenia się na inne kontynenty. Jak informuje Elżbieta Wegner z Instytutu Zoologii PAN, owad przeniósł się poza swój naturalny teren występowania dzięki… zużytym oponom samochodowym, które były transportowane z Dalekiego Wschodu do Europy i USA. Ponieważ w zagłębieniach opon zalegała woda, komary miały warunki, aby się rozmnażać. Oprócz tego niemałą rolę w rozprzestrzenianiu tego gatunku odgrywają importowane rośliny tropikalne.

Komar ten stwarza zagrożenie ze względu na liczne choroby, które przenosi: chikungunya, denga, żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu i japońskie zapalenie mózgu.

Komary tygrysie coraz lepiej czują się w Europie. Według danych Europejskiego Centrum ds.
Zapobiegania i Kontroli Chorób, komar tygrysi występuje w południowo-zachodniej części naszego kontynentu i może dotrzeć nawet do południowych skrajów Skandynawii. Jego występowanie poza miejscami naturalnego bytowania zauważono w 28 krajach świata: m. in. we Włoszech, Szwajcarii czy Belgii. Kilka ukąszeń tego owada odnotowano już w Niemczech i Holandii. Czy komar tygrysi może pojawić się także w Polsce?

Media biją na alarm, że komar tygrysi już dotarł do Polski. W internecie pojawiły się także zdjęcia schwytanych osobników tego gatunku. Tymczasem tych opinii nie podzielają naukowcy, którzy podchodzą do sprawy ze spokojem.

– W Polsce komar tygrysi nie ma prawa występować, ponieważ u nas jest za chłodno. – zwraca uwagę Elżbieta Wegner – Ponadto owad ten bardzo kiepsko lata, więc nie jest w stanie się utrzymać w tych rejonach Europy, w których występuje klimat umiarkowany – dodaje.

Podkreśla też, że jeśli na danym terenie odnotuje się występowanie komara tygrysiego, to potem znika on z miejsc, w które został zaintrodukowany. Jeśli natomiast chodzi o przenoszenie chorób, to wcale nie jest bardziej niebezpieczny od komarów występujących w Polsce.

– Rzeczywiście przenosi różne choroby, ale nasze rodzime gatunki są w tym równie skuteczne. Oczywiście, trzeba sprawdzać występowanie komara tygrysiego, ale nie jest on specjalnym zagrożeniem. – wyjaśnia Wegner.

Jak w takim razie wygląda kwestia inwazyjności tego gatunku? Polega ona na tym, że komar tygrysi może zagrażać zdrowiu człowieka przenosząc różnego rodzaju pasożyty, a nie na interakcjach z innymi gatunkami komarów.

– Komar tygrysi nie będzie raczej wykazywał nadzwyczajnej inwazyjności w stosunku do rodzimych gatunków. Zwłaszcza, że nasz klimat temu nie sprzyja. Istnieje tylko zagrożenie przenoszenia chorób, na szczęście, w Polsce nie słyszałem na razie o takim przypadku. – informuje Wojciech Solarz z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.

Emilia Todorska

http://www.ekologia.pl/srodowisko/przyr ... 674,2.html

W Polsce komar tygrysi nie ma prawa występować...
:o

Komentarze pod artykułem mówią co innego,zresztą sam dzisiaj ubiłem kilka sztuk.
RE: Komar tygrysi – niebezpieczny gatunek inwazyjny dotarł do Polski?
Już są .Zabiłam takiego na balkonie trzy dni temu - dolnośląskie .

nina - Poniedziałek, 30 Kwiecień 2018, 9:57
RE: Komar tygrysi – niebezpieczny gatunek inwazyjny dotarł do Polski?
Zabiłem dwa u siebie w domu na Mazurach : /

aston z mazur - Czwartek, 28 Grudzień 2017, 12:3
RE: Komar tygrysi – niebezpieczny gatunek inwazyjny dotarł do Polski?
Kilka dni temu zabiłem takiego w domu (Kraków). Wcześniej widziałem go w Chorwacji. ma charakterystyczne kolory, więc łatwo poznać.

Mikosz - Piątek, 15 Wrzesień 2017, 14:53
RE: Komar tygrysi – niebezpieczny gatunek inwazyjny dotarł do Polski?
Właśnie wróciłam z wakacji nad morzem. Tydzień spędzony na polu namiotowym w lesie i cała masa takich komarów...

Emilia - Niedziela, 20 Sierpień 2017, 17:34
RE:RE: Komar tygrysi – niebezpieczny gatunek inwazyjny dotarł do Polski?
Who sprowadzilo go donas gdy w wakacje intensywnosc przyniesie zenit nie dowierzan media i rzady europy w tym :( P olska :(, krza wam szczepic Przymusowo dzieci i wsa moja wiedza pozwalami powiadomic wszystkich o tym.

144000tysiencywybranych - Wtorek, 6 Czerwiec 2017, 2:29
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: songo70 » poniedziałek 20 sie 2018, 23:44

w Anglii jest sporo pająków- raczej nie szkodliwych, ale to średnio pożądani lokatorzy,-
pajęczyny zamiatam suchym mopem, a resztę łapię do pojemnika po lodach zamykam.-
i wyrzucam na trawkę przez okno. :D
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować


cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 17 mar 2019, 11:55

https://akademiawitalnosci.pl/10-najpot ... h-harrell/

"Ciekawostka związana z witaminą B1
Jeśli dostarczasz do ustroju wystarczająco dużo witaminy B1, to poprawi Ci ona humor w jeszcze jeden charakterystyczny dla siebie sposób: podczas wakacji komary i meszki zbędą omijać Cię szerokim łukiem. Taki naturalny środek antykomarowy! 🙂

Powodem tego jest odstraszający natrętne i mogące nas pokąsać owady charakterystyczny zapach tiaminy, której molekuły są wydzielane z potem przez pory skóry (choć dla człowieka jest to najczęściej niewyczuwalne “gołym nosem”)."
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 23 mar 2019, 23:48

0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 01 maja 2019, 12:23

http://www.ogrodnick.pl/opisy/maclura_pomifera_opis.htm

"Żółtnica pomarańczowa, maklura Maclura pomifera, Maclura aurantiaca do początku XIX wieku rosła wyłącznie w Teksasie i na południu stanów Oklahoma i Arkansas.

OPIS:
W ojczyźnie żółtnica wyrasta w nieduże drzewo, rzadko przekracza 10 metrów wysokości. Pozyskiwane z niej żółte drewno, niezwykle twarde i sprężyste, jest najdoskonalszym naturalnym materiałem do budowy łuków - stąd jej amerykańska nazwa Bowwood i francuska Bois d'arc.
Kiedy w połowie XIX wieku w USA nastąpił gwałtowny rozwój hodowli bydła powstał problem płotów. Wielotysięczne stada należące do bogatych i wpływowych hodowców niszczyły plantacje drobnych farmerów. Ten polityczny(!) problem rozwiązano - częściowo przynajmniej - z pomocą maklury. Dzięki cierniom i mocnemu drewnu okazała się ona być doskonałym materiałem na żywopłoty: "Horse high, bull strong and hog tight." (Wysokie na konia, mocniejsze niż byk, takie, że wieprz się nie przedrze) - tak reklamowali je sprzedawcy nasion. Wtedy żółtnica rozpowszechniła się praktycznie w całych Stanach Zjednoczonych. Przez kilka dziesięcioleci posadzono tysiące kilometrów żółtnicowych żywopłotów - wtedy zaczęto ją nazywać "Hedge apple", żywopłotowe jabłko. Boom trwał dotąd, aż wynaleziono dobrej jakości drut kolczasty.
Jeszcze inne zastosowanie mają podobne do pomarańczy, osiągające nawet 12 centymetrów średnicy owoce: dzięki temu, że zawierają (wklejam uczoną nazwę): 2,3,4,5-tetrahydroxystilben są doskonałym repelentem odstraszającym muchy, pająki, karaluchy i inne owady. Podobno pozostawiony w naczyniu zgnieciony owoc zabezpiecza pomieszczenie przed owadzimi intruzami przez kilka tygodni!
Żółtnica jest dwupienna, owoce pojawiają się tylko na egzemplarzach żeńskich, nawet na rosnących samotnie. Jeśli kwiat nie został zapylony, owoc z niego powstały pozostanie zielony, będzie bez nasion.
W chłodniejszych rejonach Polski maklura często cierpi od mrozów (doskonale potem regeneruje), rośnie krzewiasto i osiąga najwyżej 4 metry wysokości. W cieplejszych okolicach regularnie kwitnie i owocuje.

UPRAWA:
Może rosnąć na praktycznie każdej glebie, na stanowisku słonecznym. Dorosłe są zupełnie odporne na mrozy, potrzebują jednak długiego okresu wegetacji. W związku z tym, w chłodniejszych rejonach powinno się maklury sadzić na stanowiskach raczej suchych i niezbyt żyznych - jesienią szybciej zakończą wzrost i zdążą zdrewnieć przed zimą.
Doskonale znosi cięcie - piękne żywopłoty."
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 01 maja 2019, 13:09

http://czterykaty.pl/czterykaty/7,10404 ... ec-je.html

"Chrzan pospolity. Wyciąg z korzeni chrzanu pospolitego nie tylko odstrasza, ale również zabija kleszcze"
0 x




cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 05 cze 2019, 18:27

Jak skutecznie zwalczać wszy i gnidy w XXI wieku?

http://taktojak.pl/skutecznie-zwalczac- ... xxi-wieku/

Zielarz kleszcza nie rozpieszcza – przepis na Znikacza Kleszczy. Kilka słów o bursztynie.
by Inez Herbiness 19/04/2016

http://www.herbiness.com/zielarz-kleszc ... -kleszczy/

Octan etylu jest dostępny na Allegro, rozpuszcza lipidy/steroidy

https://proszynskamagda.com/2016/07/04/ ... ciwbolowy/
0 x



ramibi
Posty: 137
Rejestracja: niedziela 01 sty 2017, 12:37
x 6
x 2
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 78 razy

Re: Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: ramibi » piątek 07 cze 2019, 21:30

No dobra.... A czym tak na prawde tanio i porzadnie odstrasze komary? U mnie na poludniu jest jakas masakra, nawet w powodz 2010 i pozniej takich jaj nie bylo
0 x



Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7741
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1419
x 406
Podziękował: 14175 razy
Otrzymał podziękowanie: 13801 razy

Re: Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: chanell » niedziela 09 cze 2019, 09:52

U mnie to samo ,mieszkam pomiędzy Wisłą a zalewem i mam ich całe mnóstwo :( Całą noc żerowały na mnie :evil:

Obrazek

Obrazek
1 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
azo
Posty: 1484
Rejestracja: niedziela 09 wrz 2018, 11:31
x 256
x 153
Podziękował: 4441 razy
Otrzymał podziękowanie: 2805 razy

Re: Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: azo » niedziela 09 cze 2019, 15:44

Podobno wrotycz dobrze odstrasza, spróbuj zrobić mocną herbatkę, wlać do rozpylacza i spryskiwać.
0 x


Ascezo minD

cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: cedric » poniedziałek 10 cze 2019, 20:00

"Komary nie przepadają za niektórymi zapachami. Jednym z nich jest woń czosnku i cebuli."

https://deccoria.pl/artykuly/poradniki/ ... ry-25-3603

Czy to oznacza , że MSM/DMSO działa podobnie?
0 x



Awatar użytkownika
azo
Posty: 1484
Rejestracja: niedziela 09 wrz 2018, 11:31
x 256
x 153
Podziękował: 4441 razy
Otrzymał podziękowanie: 2805 razy

Re: Komary, kleszcze i inne krwiopijce

Nieprzeczytany post autor: azo » poniedziałek 10 cze 2019, 21:41

Pewnie tak, kłopot w tym, że na większość Ludzi te wonie działają podobnie... co o tych Ludziach może (choć nie musi) wiele świadczyć. ;) :D
0 x


Ascezo minD

ODPOWIEDZ