Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Kulinaria - coś na słodko ale zdrowo.

Awatar użytkownika
euroscan
Posty: 593
Rejestracja: sobota 02 sie 2014, 11:58
x 1
x 19
Podziękował: 881 razy
Otrzymał podziękowanie: 820 razy

Kulinaria - coś na słodko ale zdrowo.

Nieprzeczytany post autor: euroscan » wtorek 13 sty 2015, 16:44

jako że uwielbiam "zdrowe" słodycze to będzie to temat jak i z czego zrobić naprawdę zdrowe słodycze dla łacuchów.
Mus czekoladowy z Avokado.
- gorzkie kakao 2 płaskie łyżki
- dobry miód, 1 płaska łyżka
- miękkie avocado, zblendować lub rozbić widelcem, potem dodać kakao i miód, wymieszać.
0 x


"własnymi zębami kopiemy sobie grób" Thomas Maffet

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 237
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9105 razy

Re: Kulinaria - coś na słodko ale zdrowo.

Nieprzeczytany post autor: abcd » wtorek 13 sty 2015, 20:29

Na forum jste juz podobny temat ( viewtopic.php?f=16&t=448 ) ale, że w tamtym temacie o zdrowych słodyczach raczej się nie dowiemy, to ten chyba też ma rację bytu. :)
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
euroscan
Posty: 593
Rejestracja: sobota 02 sie 2014, 11:58
x 1
x 19
Podziękował: 881 razy
Otrzymał podziękowanie: 820 razy

Re: Kulinaria - coś na słodko ale zdrowo.

Nieprzeczytany post autor: euroscan » środa 14 sty 2015, 07:36

chałwa sezamowa.
- sezam biały lub czarny w ilości dwóch łyżek.
- łyżka płaska dobrego miodu.
sezam można prażyć ale nie spalić, smak jest wtedy subtelniejszy ale dla łacuchów to szkoda czasu na takie rzeczy.
sezam mielimy w młynku od kawy do momentu aż młynek zmieli wszystko na papkę (uwaga aby nie przedobrzyć i nie spalić młynek).
zmielony sezam łyżeczką przenieść do filizanki, dodać miodu, ucierać.
smacznego.
0 x


"własnymi zębami kopiemy sobie grób" Thomas Maffet

Awatar użytkownika
omega
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 22 lis 2015, 02:58
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Re: Kulinaria - coś na słodko ale zdrowo.

Nieprzeczytany post autor: omega » piątek 27 lis 2015, 15:58

Podbijam temat wyżej, ponieważ bardzo mi się podoba, a nie chcę, żeby "poszedł" w zapomnienie.

Na pewno wkrótce wypróbuję mus czekoladowy, tym bardziej, że akurat mam na stanie w kuchni mączkę karobową i eksperymentalnie wypróbuję 2 wersje.

Tymczasem chciałabym zachęcić do przyrządzenia koktajlu ryżowego. Proste w wykonaniu, ale jakże to pyszne.:mrgreen: Z racji tego, że nie używam mleka, podczas prób ze strączkowymi nad uzyskaniem smacznego koktajlu, zupełnie przypadkiem (bo został z obiadu) wrzuciłam do rozdrabniacza ugotowany ryż, dolałam standardowo przegotowanej wody, garść namoczonych wcześniej pestek słonecznika (opcjonalnie migdałów) i coś słodkiego...ano właśnie np. trochę miodu(jeszcze nie próbowałam ze stewią, wanilią, słodką gruszką, ale się poprawię ;) , w ilości - do smaku, do tego dodaję pokrojonego banana, w wersji extra: 2 banany. Wszystko miksuję i mam pyszny gęsty koktajl. Polecam wypróbować.
Nadmienię tylko, że aby było w miarę zdrowo, ryż powinien być dobrej jakości, ja robię z takiego jaki aktualnie posiadam, jaśminowy i basmati lubię najbardziej, ale nie zawsze jest pod ręką. Można też dodawać różne owoce, wszystko do smaku, jak kto woli. Jest opcja, że to wcale nie takie halo i mnóstwo osób przyrządza sobie koktajle ryżowe,
ja odkryłam niedawno w trakcie eksperymentalnych poszukiwań zdrowotno-kulinarnych i jestem usatysfakcjonowana doznaniami, jeśli chodzi o tzw. łakocie typu koktajl. :D
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Kulinaria - coś na słodko ale zdrowo.

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 03 lut 2016, 22:18

Może i niezdrowe ale......Nadchodzą! Szykujcie miejsce - jutro Tłusty Czwartek :D

Obrazek

Obrazek Och te.....faworki ;)
0 x



Awatar użytkownika
euroscan
Posty: 593
Rejestracja: sobota 02 sie 2014, 11:58
x 1
x 19
Podziękował: 881 razy
Otrzymał podziękowanie: 820 razy

Re: Kulinaria - coś na słodko ale zdrowo.

Nieprzeczytany post autor: euroscan » piątek 05 lut 2016, 06:57

- u mnie nazywa się to chrusty.
0 x


"własnymi zębami kopiemy sobie grób" Thomas Maffet

baba
x 129

Re: Kulinaria - coś na słodko ale zdrowo.

Nieprzeczytany post autor: baba » piątek 05 lut 2016, 09:19

Bardzo dużo przepisów na zdrowe słodkości jest na stronie: http://www.natchniona.pl/

I nie tylko słodkości ale skoro w tym temacie to o nich. Natchniona podaje przepisy na kuchnię bezglutenową, bez jajek (jeśli ktoś jest uczulony) a jeśli zastąpimy cukier np ksylitolem albo stewią to będą i bezcukrowe. 8-)

Ja sobie taki na początek wypatrzyłam do wypróbowania bo od dawna ciasta marchewkowe za mną "chodzą". :D

Piernikowe babeczki marchewkowe

składniki:

– 100 g cukru

– 100 g mąki bezglutenowej

– 2 łyżeczki kakao

– 2 łyżeczki przyprawy do piernika

– 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej

– 2 duże jajka

– 100 ml oleju lub oliwy

– 125 g marchewki startej na tarce o drobnych oczkach

– 12 mrożonych wiśni (opcjonalnie)

– budyń jaglany

wykonanie:

Mąkę przesiej z kakao, sodą i przyprawą.

Jajka ubij z cukrem kilka minut na puszystą masę. Dodawaj po łyżce sypkiej mieszanki i odrobinie oleju na przemian. Wyłącz mikser i wymieszaj ciasto z marchewką dużą łyżką.

Masę przelej do formy na muffiny wyłożonej papierowymi papilotkami. Do środka każdej włóż obtoczoną w cukrze wiśnię.

Piecz 30 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C.

Przestudzone babeczki uwieńcz łyżeczką budyniu i orzechami lub roztopioną czekoladą.

Smacznego!


http://www.natchniona.pl/piernikowe-bab ... rchewkowe/
0 x



Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 237
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9105 razy

Re: Kulinaria - coś na słodko ale zdrowo.

Nieprzeczytany post autor: abcd » sobota 12 mar 2016, 00:21

Jakub Wiśniak pisze:Moja wersja ciasteczek z ciasta francuskiego.
12/26/2015

Obrazek

Najprostsze i najlepsze ciasteczka w niecałe 30 minut. Zamiast orzechów laskowych możesz użyć migdały, orzechy włoskie czy żurawinę.

Trudność: Łatwa Składniki na: 8-10 osób Czas przygotowania: 10 minut + czas pieczenia 20 minut

Składniki:
- arkusz ciasta francuskiego
- 100 gramów orzechów laskowych (bez łupin)
- 2 łyżki syropu trzcinowego
- 40 gramów roztopionego masła
- pół łyżeczki cynamonu
- kardamon do posypania

Sposób przygotowania:
1) Do malaksera wsyp orzechy laskowe, roztopione masło, syrop trzcinowy, cynamon. Całość rozdrobnij na gładką masę.
2) Na rozwinięty arkusz ciasta francuskiego wyłóż masę z orzechów laskowych i rozsmaruj ją po całym cieście.
3) Ciasto francuskie zwijaj do przeciwległych brzegów ciasta. Zrolowane ciasto pokrój na mniejsze kawałki i ułóż je na blasze. Posyp je przyprawami i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C i piecz je przez 15-20 minut.
http://solczycukier.blogspot.com/2015/1 ... l?spref=fb
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 237
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9105 razy

Re: Kulinaria - coś na słodko ale zdrowo.

Nieprzeczytany post autor: abcd » czwartek 24 mar 2016, 21:45

kogel-mogel

To masz pisze:Ostatnio zacząłem mieć ochotę na kogel-mogel ( w końcu smak dzieciństwa), ale nie należy on do zbyt zdrowych posiłków. Żółtka jaj są wartościowe, ale cukier już niestety nie. Dlatego postanowiłem zastąpić go ksylitolem i kogel-mogel wyszedł równie dobry. Nie było żadnej różnicy między tym na ksylitolu, a tym na białym cukrze. Do 3-4 żołtek daję łyżkę- półtora ksylitolu. Poza tym słyszałem, że można z białek jaj i ksylitolu robić dietetyczne bezy. Jak znajdę dobry przepis, to się podzielę, bo szkoda wylewać białka do zlewu.
viewtopic.php?f=16&t=167&start=500#p49742

>ga< zaś podał przepis na najszybszy sernik świata:

wieczorem ze o kurde nic nie jadlem i albo spac albo cos na szybko np bialy ser żółtka ze śmietana z miodem i cytryna-najszybszy sernik swiata
viewtopic.php?f=16&t=167&start=500#p49831
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

To masz
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 24 wrz 2015, 14:53
x 1
x 6
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 122 razy

Re: Kulinaria - coś na słodko ale zdrowo.

Nieprzeczytany post autor: To masz » czwartek 24 mar 2016, 23:12

http://www.kierunekzdrowie.com/2014/03/ ... cepan.html
Polecam te stronę, bo jest masa fajnych przepisów na różne słodkości. Marcepan zrobiłem na święta, ale chyba będę musiał wznowić produkcję, bo wszystko wyjem do tego czasu.
0 x



Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 237
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9105 razy

Re: Kulinaria - coś na słodko ale zdrowo.

Nieprzeczytany post autor: abcd » wtorek 21 cze 2016, 08:16

Aneta Rachwał pisze:Janginizacja – pyszne, zdrowe przetwory bez cukru
19 czerwiec 2016

Pyszne i zdrowe przetwory, do których zamiast cukru wystarczy dodać odrobinę soli.

Obrazek

Robiąc przetwory, na ogół wykorzystujemy wszelkiego rodzaju cukier. Do dżemów, kompotów, czy też konfitur dodajemy biały rafinowany cukier albo cukier buraczany, ksylitol a nawet cukier trzcinowy. Dlaczego? Cukier konserwuje i wręcz nie wyobrażamy sobie, aby zrobić przetwory innym sposobem.

Warto zmienić nawyki i wykorzystać wspaniałą metodę, jaką jest janginizacja.


Czym jest janginizowanie?

Janginizowanie to pojęcie wywodzące się z kuchni makrobiotycznej i oznacza duszenie owoców, lub warzyw w soku własnym, z odrobiną soli. Do janginizacji warto wykorzystać zdrową sól himalajską, dzięki której z owoców wytrąci się naturalny cukier.

Owoce i warzywa, które poddamy janginizacji, zachowają identyczny smak, jaki miały w chwili włożenia ich do garnka w celu duszenia.


Nie tylko smaczne, ale i zdrowe

Procesowi janginizowania można poddać wszelkie warzywa i owoce, jeśli chcemy, aby były nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Sporządzone konfitury, soki i dżemy będą lekkostrawne, jeżeli będziemy je lekko dusić we własnym soku z odrobiną soli. Dzięki temu otrzymamy zdrowy posiłek, a także zaskoczy nas wyjątkowy smak.

Truskawki duszone z dodatkiem soli

Truskawki kochamy za ich smak, zawierają również ogromną ilość witamin. Wystarczy obrać je z szypułek, nałożyć do słoików, posolić, delikatnie zakręcić i wstawić do garnka. Pasteryzować przez około 15 minut. Następnie słoiki wyjmujemy, dokręcamy i odstawiamy.

Przetwory z truskawek wykonane tą metodą nie są tak słodkie jak te z użyciem tradycyjnego cukru, lecz ich smak po prostu zachwyca. Naturalnie truskawki to jedynie przykład, albowiem procesowi janginizowania możemy poddać wszelkie owoce i warzywa.


Co jest ważne w janginizacji?

* Owoce i warzywa powinny być soczyste i słodkie, ponieważ sól w naturalny sposób wytrąci zawarte w nich cukry.

* Jeżeli po raz pierwszy w ten sposób przygotowujesz przetwory, dodaj mniej soli, aby nie otrzymać słodko-słonego smaku konfitury, za którym raczej nie przepadamy.

* Janginizowanie powinno odbywać się bardzo małym ogniu. Sól potrzebuje sporo czasu, aby mogła zacząć działać. Zbyt duży płomień spowoduje, że owoce rozpadną się, zaś cukier nie zdąży się wytrącić.

* Do przygotowania dżemów warto użyć garnków z podwójnym dnem - dzięki temu owoce się nie przypalą.

* Na konfitury, dżemy czy soki bez cukru, można wykorzystać wszystkie owoce i warzywa. Świetnie sprawdzają się jabłka, brzoskwinie, jeżyny, kiwi, gruszki.

źródło: rownowazni.pl
http://pl.blastingnews.com/kulinaria/20 ... 74183.html
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
św.anna
Posty: 1451
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 87
x 119
Podziękował: 2624 razy
Otrzymał podziękowanie: 3256 razy

Re: Kulinaria - coś na słodko ale zdrowo.

Nieprzeczytany post autor: św.anna » niedziela 15 paź 2017, 19:30

Na słodko z pewnością :D gorzej ze zdrowiem, zresztą zawsze można użyć zamienników, bo oto nadchodzą:
Sutki Wenus z „Amadeusza” :D

To kolejny przepis z naszego filmowo-kulinarnego spotkania z Ewą z Minty House. Oryginalne Sutki Wenus są brązowe, ale żeby wypośrodkować i przepis i film użyłam białej polewy, żeby je upodobnić choć trochę do filmowych.

Capezzoli di Venere

200 g gorzkiej czekolady
1 puszka kasztanów jadalnych (240 g)
3 łyżki masła
1/4 szklanki cukru pudru
1 1/2 łyżki brandy lub innego alkoholu
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Polewa:

200 g białej czekolady
100 g miękkiego masła
6 łyżek mleka
300 g cukru pudru
Gorzką czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej i odstawiamy. Łyżkę czekolady zostawiamy do dekoracji. Miksujemy około 3 minut masło z cukrem do uzyskania gładkiej masy. Wkładamy do blendera kasztany, masę i rozpuszczoną czekoladę. Miksujemy. Następnie lepimy małe kuleczki (najlepiej rolują się na dłoniach). Gdyby masa była zbyt rzadka i nie chciała się formować, trzeba ja wstawić na kilka minut do lodówki.

Rozpuszczamy białą czekoladę w kąpieli wodnej, razem z masłem i mlekiem, cały czas mieszając. Po rozpuszczeniu dodajemy cukier i miksujemy na gładką masę.

Kuleczki wkładamy do papilotek i polewamy polewą. Wkładamy do lodówki. Po wyjęciu na każdej robimy kropeczkę z ciemnej czekolady. I nasze cycate czekoladki gotowe.

Obrazek
http://kinoikuchnia.pl/2013/02/sutki-wenus-z-amadeusza/
https://www.youtube.com/watch?v=IYkqLr7aHAA
0 x



grucha
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 17 wrz 2018, 13:21
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Re: Kulinaria - coś na słodko ale zdrowo.

Nieprzeczytany post autor: grucha » niedziela 23 wrz 2018, 16:56

ja na szybko robię ciasteczka z 3 składników: jajko, banan i płatki owsiane. Wystarczy zmieszać/zblendować wszystko razem i gotowe :)
0 x



Awatar użytkownika
euroscan
Posty: 593
Rejestracja: sobota 02 sie 2014, 11:58
x 1
x 19
Podziękował: 881 razy
Otrzymał podziękowanie: 820 razy

Re: Kulinaria - coś na słodko ale zdrowo.

Nieprzeczytany post autor: euroscan » poniedziałek 24 wrz 2018, 14:24

- jajko na surowo ???
0 x


"własnymi zębami kopiemy sobie grób" Thomas Maffet

ODPOWIEDZ